Proč bolí dolní část zad před menstruací

Ženy často pociťují nepohodlí krátce před kritickými dny. Neměli byste se vzdát všeho a okamžitě spěchat k lékaři, jakmile pocítíte nepohodlí. Je třeba pochopit, zda existuje důvod k obavám.

Jak se reprodukční systém mění

Bolesti dolní části zad před menstruací, asi týden před, se objevují u 90% žen a lze je vysvětlit fyziologickými faktory. Celý cyklus je rozdělen na časové fáze: růst a zrání vajíčka, ovulace a samotná menstruace (krvácení v důsledku oddělení vnitřní membrány - endometria). Děloha se mění ve velikosti, pohybuje se zpět, tlačí na sousední orgány. Proto žena může pociťovat bolestivost v různých částech těla za deset až čtrnáct dní..

Proč bolí dolní část zad před menstruací? Existuje několik důvodů pro nevolnost:

 1. Jednotlivé rysy struktury pohlavních orgánů (ohyb krku nebo přítomnost rudimentárního rohu) vyvolávají před regulací symptom, a proto také během menstruace bolí záda..
 2. Instalované nitroděložní tělísko. Syntetická antikoncepce má často vedlejší účinky, které ovlivňují pohodu pacientky.
 3. Neaktivní životní styl. Když člověk pracuje nepřetržitě vsedě, téměř nechodí ven, dochází k oslabení tónu kosterních svalů.
 4. Citlivost. Nervové impulsy se do mozku přenášejí různými způsoby. Nespavost, stres, porušení denního režimu a nevyvážená strava vedou ke snížení prahu bolesti.
 5. Související (genetická) predispozice. Pokud je menstruace matky doprovázena nepříjemnými pocity na hrudi a břiše, pak její dcera bude mít takovou bolest v 50% případů..
 6. Nedostatek pohybu tekutin a otoky. Mírné otoky nohou jsou přijatelné a objevují se v důsledku tlaku na vnitřní části těla.

Povaha bolesti dolní části zad u PMS je odlišná: bodná, řezná, tupá, akutní nebo tolerantní, dlouhodobá nebo dočasná. V závislosti na pocitech lze diagnózu stanovit pouze předběžně. Specifika se dostaví až po zkoušce.

Někdy během ovulace, pokud je pozdě, před nástupem menstruace, bolí to na levé nebo pravé straně v dolní části břicha. Toto je varianta normy, nebojte se, pokud je bolest menší. V případě silné bolesti volejte sanitku, je možná ovariální mrtvice.

Přidružené příznaky

Někdy před menstruací táhne nejen dolní část zad, ale přidávají se také další pocity:

 1. Zhoršení nálady, vzhled apatie, hlasitost, nervozita naznačují, že dívka má PMS.
 2. Těžba na hrudi, může dojít k malému množství jasného výtoku z mléčných žláz pod tlakem.
  Prsa, stejně jako vejce, prochází změnami: bobtná, je vnímavější.
 3. Migréna, ospalost, závratě - častý společník v období obnovy těla.
 4. Zvýšená chuť k jídlu, změna chuťových preferencí.
 5. Existuje touha sníst „něco sladkého“, aby se rozveselila a doplnila rezervu síly.

Když dolní část zad bolí 10 dní před nástupem menstruace, příčina nevolnosti spočívá v dalších jevech..

Těhotenství

Změny se v těle začínají objevovat po početí. Bolí to v dolní části zad a usrkává žaludek kvůli zvýšení hladiny progesteronu, který je zodpovědný za zvládnutí těhotenství. Problémy mohou zmizet, jakmile nastávající matka změní polohu ve vesmíru a nadechne se čerstvého vzduchu.

V případě silné bolesti a krvavého výtoku, který se objeví, je nutné urgentně zavolat sanitku, protože hrozí potrat.

Je extrémně vzácné určit přítomnost těhotenství před zpožděním, je proveden test na hladinu hCG v krvi.

Chronická onemocnění

Když teplota ženy stoupá, je pociťována únava, je narušen spánek a chuť k jídlu, bolí vás dolní část zad před menstruací, důvody mohou být následující:

 1. Nemoci reprodukčních a vylučovacích systémů infekční povahy (kapavka, chlamydie).
 2. Problémy s ledvinami (cystitida, pyelonefritida).
 3. Benigní patologie (děložní myomy, cysty), nádory. Pokud je formace příliš velká, vyvíjí tlak na sousední orgány. Často hnisavý výtok, kolika před menstruací.
 4. Zánět vaječníků (adnexitida).
 5. Endokrinní poruchy (cukrovka, onemocnění štítné žlázy). V důsledku změn v hormonálním pozadí je pohyb vody v těle obtížný, což vyvolává výskyt nepříjemných pocitů.
 6. Mimoděložní těhotenství. Bolest na levé straně zespodu může být důkazem mimoděložního těhotenství. Křečovitá bolest, kontrakce dělohy se staly důvodem pro volání sanitky.
 7. Nemoci páteře a kloubů (osteochondróza, neuralgie). Bolesti dolní části zad spojené s nadměrným zvedáním hmotnosti, sedavým způsobem života, nevyváženou stravou.
 8. Gastroenterologické problémy (viz Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku). Kromě bolesti začínají problémy s gastrointestinálním traktem přejídáním, konzumací kořeněného jídla a často se objevuje nevolnost..

Co dělat

Pokud bolí dolní část zad, nepohodlí bude odstraněno nebo otupělo těmito léky:

 1. Přípravy skupiny analgetik (Analgin, Novalgin). Pomáhá s menší přirozenou bolestí.
 2. Spazmolytika (No-Shpa, Spazgan). Pokud je bolest svalů silná, poskytněte pomoc.
 3. Nesteroidní protizánětlivé léky (Ketonal, Ibuprofen). Používají se při léčbě neuralgie zad, dysmenorey (silné bolesti během menstruace).
 4. Hormonální antikoncepce (Belara, Yarina). Snižte závažnost premenstruačního syndromu, stabilizujte hladinu ženských hormonů.

Nestandardní lék

K zastavení onemocnění lidé používají nejen léky, ale také jiné metody využívající tradiční medicínu. Lékárna prodává hotové sbírky máty peprné, přesličky, banánu, heřmánku. Tyto bylinky jsou uklidňující, mají mírný antispazmodický účinek..

Borovaya uterus (Orthilia jednostranný) a červený kartáč (Rhodiola čtyřdílný) jsou dvě populární rostliny používané při léčbě mnoha nemocí urogenitálního, endokrinního, trávicího systému a v boji proti neplodnosti.

Lékaři doporučují používat masáž k boji proti bolestivým pocitům. Doporučuje se provádět lehké kruhové pohyby po dobu 7-10 minut a dotýkat se problémové oblasti prsty.

Při absenci zánětlivých procesů a kontraindikací jsou někdy předepsány postupy oteplování. Tam, kde je bolest lokalizována, je umístěna topná podložka nebo je nalepen termoplast. Koupel se šňůrkou, mátou, ylang-ylang, jehličí nebo mořskou solí pomůže uvolnit svaly, zmírnit křeče a zlepšit spánek..

Není třeba navštívit lázně a saunu, protože přehřátí zhoršuje syndromy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud záda bolí před menstruací a nezmizí déle než dva dny, stane se trvalou nebo akutní, objeví se doprovodné příznaky onemocnění - neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Dohodněte si schůzku s terapeutem a gynekologem, který provede nezbytná vyšetření, zjistí příčinu onemocnění nebo bude zaslán jiným odborníkům (endokrinolog, urolog, neurolog, chirurg). Včasně zjištěné onemocnění - v 80% případů klíč k jeho úspěšné léčbě.

Důležitá doporučení

Nechci čerpat nemocenskou dovolenou a jít se ošetřit na oddělení a posílat osobní plány na neznámé období. Abyste onemocněli méně, odborníci doporučují:

 • vyhnout se promiskuitnímu sexu;
 • podstoupit vyšetření u gynekologa a zubaře (2x ročně), terapeuta, endokrinologa, mammologa (1x ročně);
 • vést aktivní životní styl, věnovat pozornost sportu, cvičení a temperování;
 • sledovat osobní hygienu během menstruace;
 • naučte se ovládat stres, získávat pozitivní emoce, dělat to, co máte rádi, koníčky, udržovat domácnost
 • zvířata, péče o rostliny;
 • vzdát se špatných návyků (alkohol, kouření), nadměrná konzumace kávy a energetických nápojů;
 • sledovat váhu, mít vyváženou stravu bohatou na vitamíny;
 • sledujte ovulační dny (stáhněte si aplikaci do telefonu).

Rada gynekologů

Malátnost se objevuje také v důsledku normálních fyziologických faktorů (struktura dělohy, dědičná predispozice, instalace vnější antikoncepční antikoncepce) a za přítomnosti patologických procesů. V prvním případě bolestivý syndrom zmizí druhý nebo třetí den začátku menstruačního cyklu..

Když dolní část zad a dolní část břicha bolí před nástupem menstruace, je to normou.

Nejen antispazmodika pomáhají vyrovnat se s bolestí, ale také lidové léky, masáže, termální procedury.

Pokud onemocnění nezmizí, ale zesílí, stane se pravidelným, objevují se doprovodné příznaky (špinění, zpoždění, horečka, zvracení atd.) - doporučuje se provést těhotenský test a vyhledat pomoc od odborníka.

Proč mě bolí záda před menstruací?

Mnoho žen může mít bolesti dolní části zad před menstruací. Pokud se fenomén vyskytne z fyziologických důvodů, nevyžaduje zásah a zmizí v průměru 2. den menstruace. Někdy nepříjemné pocity naznačují patologické stavy. Pak se kromě nich objeví další příznaky a v takových případech je nutná pomoc odborníka.

Příčina bolesti zad před menstruací a během menstruace

Důvody, proč bolí dolní část zad před menstruací, se obvykle dělí na 2 typy. První mohou být spojeny s nástupem kritických dnů a jsou způsobeny změnami produkce ženských pohlavních hormonů, což je normou. Druhé indikují zdravotní problémy.

Přirozené příčiny bolesti v bederní oblasti během tohoto období:

 1. Vlastnosti ženského těla a specifické umístění genitálií, zejména ohyb děložního čípku. Před menstruací se děloha zvětšuje, tlačí na nervové receptory sousedních orgánů, což vyvolává bolest v bederní oblasti.
 2. Kontrakce dělohy. Zavedené nitroděložní tělísko zvyšuje bolest.
 3. Nízký práh bolesti a zvýšená citlivost na bolest.
 4. Zvýšená sekrece estrogenu. Ovlivňuje nejen kontrakci dělohy, ale také schopnost těla vylučovat látky tlumící bolest.
 5. Genetická predispozice. Pokud příbuzní starších generací zažili bolestivé pocity před menstruací, pak dívka s největší pravděpodobností zdědí tuto vlastnost..
 6. Zadržování tekutin a otoky, typické před kritickými dny. Může způsobit nepohodlí a bolest páteře v důsledku vnitřního tlaku.

Tento příznak se objevuje týden před menstruací a zmizí několik dní po jejich nástupu..

Mezi příčiny bolesti zad, které nejsou spojeny s nástupem kritických dnů, patří nejčastější patologické stavy endokrinního systému a pohlavních orgánů, stejně jako těhotenství.

Více o nich níže.

Jaké příznaky mohou být při normální menstruaci

Bolesti zad před menstruací nejsou jediným pocitem v předmenstruačním období, který je považován za normální. Má přirozenou povahu tahu a bolesti a pokrývá významnou část těla: může bolet dolní část zad, stejně jako celá oblast pánevních orgánů, zejména se objevují bolesti v podbřišku.

Můžete také zaznamenat následující příznaky:

 • nepohodlí - táhne dolní část břicha. V podmínkách měnících se hormonálních hladin se děloha stahuje, což vede k bolesti;
 • zvýšená citlivost a tíha na hrudi;
 • nervozita, změny nálady, podrážděnost;
 • zvýšená chuť k jídlu, vznik specifických chuťových preferencí;
 • bolesti hlavy, závratě, ospalost;
 • přírůstek hmotnosti od 1 do 3 kg způsobený stagnací nadbytečné tekutiny a zvýšením svalové hmoty dělohy. Z tlaku vnitřních orgánů na sebe s otokem také bolí ocasní kost.

Patologické stavy způsobující bolesti zad

Pokud dolní část zad hodně bolí před menstruací, může to znamenat přítomnost patologických procesů, jako jsou:

 1. Infekční onemocnění reprodukčního a vylučovacího systému. Kromě bolesti žena pociťuje časté nutkání vyprázdnit močový měchýř, doprovázené nepohodlí a pálením.
 2. Benigní formace, cysty na orgánech urogenitálního systému. Důkazem jsou výtoky s krevním hlenem, brnění v děloze, zvýšená citlivost mléčných žláz a narušení menstruačního cyklu..
 3. Poruchy endokrinního systému, vyvolávající hormonální poruchy. Kromě bolesti v dolní části zad jsou nemoci doprovázeny poklesem tělesné hmotnosti, nevolností, otoky nohou a celkovým zhoršením pohody.

V těchto případech je bolest, která se objeví, akutní a silná. Další příznaky patologických stavů:

 • odmítnutí pachů;
 • zvýšená únava;
 • poruchy spánku;
 • rozptýlení.

Žena musí urgentně konzultovat odborníka a podstoupit vyšetření k potvrzení diagnózy.

Dolní část zad může táhnout před menstruací a na začátku těhotenství, a to jak děložní, tak mimoděložní. Postup detekce hCG to pomůže určit před zpožděním..

Jak se zbavit bolesti zad

Následující opatření pomohou snížit bolestivý syndrom před menstruací:

 1. Preventivní a wellness masáž zad a břišních svalů, která pomůže udržet páteř zdravou a svaly napnuté.
 2. Zdravá a vyvážená strava, která zabrání tvorbě střevního odpadu a hromadění plynů. Zvýšený objem zažívacích orgánů zvyšuje vnitřní tlak. Někteří odborníci doporučují minimalizovat spotřebu kávy a úplně se jí vzdát ve dnech před menstruací..
 3. Relaxační bylinná a éterická olejová koupel, kterou lze užívat před nebo po nepohodlí.
 4. Použití komplexů vitamínů předepsaných lékařem.
 5. Pravidelná fyzická aktivita - posílí nejen svaly zad, ale také zvýší celkovou imunitu.
 6. Cvičení ke zmírnění bolestivých pocitů: dechová cvičení, jógové ásany, protahování. Účinné, když se příznak již objevil. Rovněž pomůže samo-masáž dolní části břicha a dolní části zad s kruhovými pohyby střední intenzity.
 7. Léčba patologií, které způsobovaly bolest.
 8. Hormonální podpora těla. Nejčastěji se provádí užíváním antikoncepčních prostředků vybraných gynekologem..
 9. Pití bylinných čajů, nálevů a odvarů na základě květů heřmánku, listů máty a třezalky tečkované.
 10. Užívání léků proti bolesti. Doporučuje se uchýlit se k této metodě jako poslední, protože takové léky zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu problému.

Pro maximální efekt se doporučuje dodržovat zdravý životní styl a pravidelně podstupovat preventivní lékařské prohlídky. Čím silnější je tělo, tím méně je náchylné k negativním účinkům dočasných změn..

Top 12 příčin předmenstruační bolesti dolní části zad

Přirozené příčiny

Pojďme zjistit procesy v ženském těle, které mohou vyvolat bolesti zad před začátkem cyklu.

 1. Ke konci cyklu se děloha začíná mírně odchýlit dozadu a také se zvětšuje. Z tohoto důvodu začíná vyvíjet tlak na blízká nervová zakončení, což vede ke vzniku charakteristické bolesti. Díky tomuto umístění dělohy vytváří tlak v dolní části zad a břicha..
 2. Bezprostředně před menstruací se děloha začne intenzivně stahovat, aby se zbavila již nepotřebné vrstvy endometria. U žen s nízkým prahem bolesti je bolest zad před menstruací pociťována právě kvůli kontrakcím dělohy. Tyto pocity se obvykle nezastaví až do konce menstruace..
 3. Nitroděložní tělísko vyvolává aktivnější kontrakce ženského orgánu.
 4. Změny hormonálních hladin vedou k zadržování tekutin. Některé části těla začínají bobtnat a vyvíjet tlak na blízké orgány a nervy. To může vyvolat bolest zad. Obzvláště silné bolestivé pocity z tohoto důvodu vznikají se zpožděním menstruace. Čím déle nepřijdou, tím více se vytvoří otoky..
 5. Před zahájením cyklu se hormony prostaglandinů začínají aktivně produkovat. Velký počet z nich vede k větší citlivosti bederní oblasti..

Čím dále je začátek menstruace, tím silnější je bolest. Jak se blíží vaše menstruace, bolestivé pocity zesílí. Zde vyvstane otázka, jak tolerantní jsou takové pocity. Obvykle, pokud dojde k bolesti v důsledku menstruačního cyklu, může ji většina žen normálně tolerovat. Ale pokud vás bolí záda před menstruací kvůli nějaké patologii? Tato možnost je také možná.

Jak zmírnit utrpení

Abyste zmírnili trápení ženy před bolestmi břicha a dolní části zad před menstruací, můžete použít následující tipy:

 1. Tělesná výchova a sport pomohou posílit svaly tisku a zad.
 2. Přejděte na zdravou stravu. Vyvarujte se pití alkoholu a kávy. Ve své stravě omezte mastná, kořeněná a sladká jídla. Zvyšte příjem ořechů, mořských plodů, zelené zeleniny.
 3. Získejte masáž zad každých šest měsíců. To pomůže udržet vaše svaly v neustálém tónu..
 4. Relaxační esenciální olejové koupele.
 5. Poraďte se s lékařem o užívání vitaminových komplexů potřebných pro vaše tělo.
 6. Masáž dolní části břicha. Provádí se kruhovým pohybem střední intenzity.
 7. Pijte bylinné čaje (odvar z heřmánku, máty, třezalky tečkované).
 8. Dýchací cvičení nebo jóga.
 9. Používejte speciální léky:

- analgetika - pomoc v boji proti bolestivým syndromům;

- spazmolytika - používají se pro hypertonicitu dělohy a svalové křeče;

- nesteroidní protizánětlivé léky - používají se při dysmenorei způsobené zánětlivými procesy;

- orální antikoncepce - optimalizuje hormonální pozadí ženského těla.

Patologické příčiny

Menstruace je charakterizována skutečností, že během tohoto období se tělo stává zranitelným a citlivým. Během menstruace a několik dní před jejím začátkem se začnou objevovat všechny patologie, které si obvykle ostatní dny cyklu jednoduše nevšimnou. Změny hormonálních hladin a potlačení imunity během menstruace vedou k exacerbaci různých vředů.

Následující patologie mohou způsobit bolest v zádech:

 • zánět vaječníků. Horečka je typickým doprovodným příznakem;
 • děložní myomy. Novotvar táhne tkáně orgánu, což vytváří intenzivnější tlak na blízké orgány. U novotvaru bolí dolní část zad;
 • záda bolí před menstruací, také kvůli infekčním onemocněním pohlavních orgánů;
 • problémy se štítnou žlázou vedou k narušení hormonálních hladin, což vede k zadržování vody v těle. V důsledku toho může začít bolet záda;
 • endometrióza;
 • mimoděložní těhotenství. Obvykle doprovázené bolestmi hlavy a nevolností;
 • problémy s centrálním nervovým systémem. Z tohoto důvodu dochází k bolesti v jakékoli poloze a žena se nedokáže ani ohnout.

Existuje mnoho nemocí, jejichž jedním z vedlejších účinků může být silná bolest zad. Pro přesnou diagnózu je nutná konzultace s lékařem.

Obvykle, pokud dojde k bolesti v důsledku nemoci, mají tendenci zesílit nebo projít stejnou intenzitou. Pokud je problém v menstruaci, měla by se bolest zvýšit do prvního dne cyklu a poté by měla ustoupit.

Pokud bolest zad reaguje v jiných orgánech, pak můžeme hovořit o neurologických onemocněních (například kýla nebo osteochondróza).

Pokud bolí záda a dolní část zad před menstruací, může to být způsobeno nadměrnou námahou den předem. Tento faktor nelze vyloučit.

Nejdůležitější

Menstruace je přirozený proces, který často způsobuje bolesti dolní části zad. Je to způsobeno fyziologickými změnami vnitřních orgánů a svalů a také hormonálními změnami. V tomto případě jsou bolestivé pocity mírné a zmizí samy o sobě po 1-2 dnech. Pokud se však náhle objevila silná bolest a je doprovázena dalšími podezřelými příznaky (horečka, slabost, hojnost, neobvyklý výtok), stojí za to navštívit gynekologa. Specialista provede diagnostiku, určí povahu bolesti a vypracuje plán léčby. Bez vědomí lékaře byste neměli pravidelně užívat antispazmodika, analgetika, NSAID nebo jiné léky ke zmírnění syndromu bolesti, takže se zbavíte pouze symptomu, ale neléčíte nemoc (pokud je přítomna). Pokud se bolesti dolní části zad pravidelně opakují, je to dobrý důvod navštívit odborníka..

Jak si pomoci

Mírná bolest není důvodem k obavám. Je nutné se s tímto problémem vypořádat, pouze pokud před menstruací záda pravidelně několik měsíců táhne. V takovém případě by mělo dojít k výraznému nepohodlí, které narušuje normální život..

Můžete si vzít anestetikum pouze podle pokynů lékaře..

Sami můžete provést následující opatření:

 • sedět méně na jednom místě a více se pohybovat;
 • odmítnout alkoholické a tabákové výrobky;
 • snížit počet stresových situací;
 • odstranit intenzivní fyzickou aktivitu, ale nevzdávat se aktivního životního stylu;
 • správně zvedejte závaží, což vytváří zátěž pro nohy, nikoli pro záda.

Pro úlevu a prevenci bolesti zad lze provést speciální cvičení. Je důležité, aby taková gymnastika nevytvářela další břišní oblast, protože to bude mít špatný vliv na menstruační cyklus..

Užitečné tipy pro bolesti dolní části zad před menstruací

Pokud jsou bolesti v bederní oblasti před menstruací způsobeny fyziologickými procesy, lze k jejich snížení použít antispazmodika (Baralgin, Spazmalgon, No-shpa) nebo analgetika (Paracetamol, Sedalgin-neo, Analgin). Lékaři doporučují užívat tyto léky pouze jako poslední možnost..


Speciální cvičení mohou pomoci snížit bolest zad

A můžete také dělat cvičení, která vám pomohou zmírnit bolestivost:

 • Lehněte si na podlahu, ohněte kolena, položte ruce pod dolní část zad a poté nohy naklánějte střídavě do stran a snažte se koleny dosáhnout na podlahu. Pak si dejte ruce pod hýždě, zhluboka se nadechněte a zkuste dýchat do žaludku.
 • Převalte se na břicho, opřete se o pěsti a čelo, spojte nohy. Poté při nádechu zvedněte dolní končetiny, zafixujte se na 30 sekund, zhluboka dýchejte a poté pomalu snižujte nohy.
 • Převalte se na záda, položte ruce na břicho, jemně zvedněte nohy, jako při cvičení "bříza", pak ji pomalu spusťte. Během cvičení dýchejte břicho.
 • Neměňte polohu, plynule proveďte cvičení „nůžky“ podle tohoto vzoru: 3 houpejte nohama a poté přitlačte kolena k hrudi.

Tato cvičení pomohou posílit břišní svaly, zmírnit bolestivost..

K úlevě od bolesti dolní části zad lze provést vlastní masáž. Chcete-li to provést, lehněte si na záda a pravou rukou nahmatejte bod na břiše pod pupkem (ve vzdálenosti čtyř prstů). Poté ustupte o 2 prsty doprava a doleva, abyste našli body, které po stisknutí pociťují mírnou bolest. Masírujte výše uvedené body po dobu 3-5 minut.

Odkaz. Během menstruace je třeba upustit od masáže a pokračovat v gymnastice. V tomto případě se před menstruací doporučuje provádět cvičení 5-6krát a během něj - 2-3krát.

Pokud máte sedavé zaměstnání a v takové poloze se bolest zvyšuje, položte na židli speciální podšívku, která se používá pro hemoroidy nebo onemocnění ocasních kostí. Toto zařízení pomůže zmírnit zatížení dolní části zad, nedovolí svírání krevních cév a zmírní bolest.

Kromě toho se při bolestech v bedrech doporučuje pít hodně teplé tekutiny (čaj, kompot, ovocný nápoj) a aplikovat suché teplo na bolavé místo a dodržovat odpočinek v posteli. Jak předepsal lékař, žena může užívat vitamíny a sedativa..

Norma nebo odchylka?

Někdy jsou bolestivé pocity v předmenstruačním období běžným stavem těla. V ostatních případech indikují přítomnost vážného onemocnění. Bolesti dolní části zad před menstruací a v prvních dnech jsou normální. Je to spojeno s vypouštěním sliznice dělohy. Pokud žena tolik bolesti v dolní části zad, že je nucena užívat léky proti bolesti, mluvíme o přítomnosti patologických procesů v těle.

To platí zejména pro ženy, které po ukončení menstruačního krvácení nadále pociťují takové pocity. Je lepší nečekat a doufat, že tyto jevy samy projdou. Nejčastěji signalizují přítomnost patologií, které vyžadují vyšetření a terapii..

5-7 dní před nástupem menstruace se vyvíjí premenstruační syndrom, který je charakterizován souborem příznaků, včetně bolesti v bederní oblasti. Má specifický charakter a jasnou lokalizaci, což umožňuje odlišit od podobného symptomu v patologii.

V těle dochází ke snížení imunity, což je příznivé podmínky pro růst a vývoj patogenních bakterií. V důsledku nahromaděné tekutiny v měkkých tkáních dochází k určitým strukturálním změnám.

Patologické příčiny bolesti dolní části zad před menstruací jsou:

 1. Infekce urogenitálního systému. Existují specifické (gonokoky, chlamydie, Trichomonas) a nespecifické (streptokoky, enterokoky, stafylokoky) patogeny. Při zánětlivých procesech se tvoří adheze, díky nimž je narušen odtok krve. Děloha se silněji stahuje, mačká nervová vlákna v bederní oblasti, vznikají nepříjemné bolestivé pocity.
 2. Benigní novotvary, jako jsou cysty, fibroidy. Jsou objemné, v důsledku čehož se velikost orgánu mění a mačká sousední anatomické struktury, ovlivňuje receptory, a proto dochází k bolesti.
 3. Poruchy štítné žlázy vedou k hormonální nerovnováze. Změněné hormonální pozadí vyvolává nárůst syndromu bolesti.
 4. Mimoděložní těhotenství způsobuje bolesti nejen v dolní části zad, ale také v dolní části břicha, což je spojeno s přetažením vejcovodů a porušením jejich integrity.

U tohoto syndromu se objevují další příznaky, jako je podrážděnost, slzavost, rychlé změny nálady, agresivita, únava, slabost, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, zvětšení prsou, nadýmání, otoky, pocit přibývání na váze, zvýšená chuť k jídlu, bolesti dolní části břicha.

Známkou přirozeného procesu je tahání bolesti, právě s tímto pocitem začíná PMS.

Pak se příznaky mohou zvyšovat, bolest se začne silně obtěžovat a projevuje se křečemi těsně před samotnou menstruací, a ne za týden, kdy se objeví premenstruační syndrom.

U každé ženy toto období probíhá individuálně, proto se intenzita nepříjemných pocitů a závažnost lokalizační zóny budou lišit.

Tyto bolesti jsou spojeny s otoky tkání v důsledku zadržování tekutin v těle. Aby byla bolest méně výrazná, musíte dodržovat vodní režim a dietu 3–7 dní před menstruací.

Doporučuje se užívat multivitaminové komplexy (zejména A, B, E), použití mořských plodů, ořechů, zelené listové zeleniny (špenát, petržel, zelí, salát).

S bolestí můžete dělat lehkou fyzickou práci, procházky na čerstvém vzduchu, gymnastika, jóga mají dobrý účinek.

Příznaky

Mnoho žen a dívek před nástupem menstruace začíná pociťovat bolestivou bolest v zádech. Tento nepříjemný pocit dokáže potrápit i ten nejtrvalejší organismus. Příčinou takové bolesti je zpravidla předmenstruační syndrom, který je velmi častý u žen, které nejsou nositelkami. Jak již bylo zmíněno, jeho projevy se začínají projevovat týden před začátkem menstruačního cyklu. Další příznaky jsou také velmi časté:

 • Nevolnost a ztráta chuti k jídlu.
 • Srdeční arytmie.
 • Závrať.
 • Různé poruchy spánku.
 • Nestabilní emoční stav.

Jaké patologie mohou existovat

V některých případech může dojít ke snížení bolesti zad, když se menstruace zpozdí. V této situaci bolestivé projevy naznačují buď porušení přirozených ženských funkcí, nebo těhotenství.

V prvních dnech po ovulaci mohou známky těhotenství připomínat blížící se období. Mnoho žen, které se nacházejí v zajímavé pozici, si stěžuje na bolesti v podbřišku a upozorňuje, že dolní část zad táhne.

Před menstruací takové projevy často naznačují nepříznivý průběh těhotenství, například hypertonicitu dělohy. Pokud vás tedy bolí dolní část zad a kromě všeho máte zpoždění v menstruaci, musíte urgentně navštívit lékaře.!

Hlavní příznaky časného těhotenství:

 1. zvýšené močení;
 2. porucha střev;
 3. zpožděná menstruace;
 4. malé krvácení z pochvy;
 5. bolest v zádech, jako by táhla dolní část zad, když došlo ke zpoždění menstruace;
 6. zvýšení bazální teploty;
 7. časté bolesti hlavy;
 8. změna chuti;
 9. zvýšené slinění;
 10. ospalost, rozptýlení a únava;
 11. zvýšená citlivost prsou;
 12. pocit brnění uvnitř dělohy;
 13. averze k mnoha pachům.

Nepohodlí v bederní oblasti před nástupem menstruace se tvoří v reakci na podráždění receptorů bolesti umístěných v pánevní dutině.

Děloha a její přídavky se nacházejí v projekci křížové kosti, pod vlivem hormonů dochází k jejich fyziologickým změnám, zvětšují se a vytvářejí určitý tlak.

5-7 dní před nástupem menstruace se vyvíjí premenstruační syndrom, který je charakterizován souborem příznaků, včetně bolesti v bederní oblasti. Má specifický charakter a jasnou lokalizaci, což umožňuje odlišit od podobného symptomu v patologii.

 • 1. Důvody 1.1. Patologické příčiny
 • 2. Příznaky
   2.1. Jak zmírnit příznaky

  Bolesti dolní části zad před menstruací mohou nastat z několika přirozených nebo patologických příčin. První jsou fyziologické a nepředstavují hrozbu pro zdraví ženy. Bolestivé pocity mají následující důvody:

  • citlivost se zvyšuje před menstruací;
  • děloha bobtná a zvětšuje se, odchyluje se zpět - to přispívá ke stlačení receptorů umístěných v blízkosti orgánů, což je spojeno s bolestí v dolní části břicha, v dolní části zad, v křížové kosti;
  • vzhledem k tomu, že se mění hormonální pozadí, dochází k zadržování tekutin v těle, v důsledku čehož všechny měkké tkáně bobtnají a mačkají blízké orgány;
  • když se mění hormonální pozadí, dochází ke periodickým kontrakcím dělohy v důsledku zvýšené hladiny prostaglandinů: čím intenzivněji se děloha stahuje, tím větší je bolest;
  • při použití nitroděložního tělíska (nitroděložní tělísko) se děloha aktivněji stahuje, což přispívá ke zvýšené bolesti;
  • nekontrolovaný příjem antikoncepčních pilulek;
  • dědičnost: pokud matka měla bolestivé menstruace a výrazné PMS, bude mít dcera stejné.

  Fyziologické příčiny způsobují syndrom mírné bolesti, pokud roste a nemá tendenci mizet déle než 3–5 dní, stojí za to podezření na patologické změny a provedení vhodné diagnostiky.

  V přítomnosti chronických zánětlivých onemocnění, včetně infekční povahy, se na konci cyklu zhoršují. To je způsobeno posílením biochemických a fyziologických procesů.

  V těle dochází ke snížení imunity, což je příznivé podmínky pro růst a vývoj patogenních bakterií. V důsledku nahromaděné tekutiny v měkkých tkáních dochází k určitým strukturálním změnám.

  Patologické příčiny bolesti dolní části zad před menstruací jsou:

  1. 1. Infekce urogenitálního systému. Existují specifické (gonokoky, chlamydie, Trichomonas) a nespecifické (streptokoky, enterokoky, stafylokoky) patogeny. Při zánětlivých procesech se tvoří adheze, díky nimž je narušen odtok krve. Děloha se silněji stahuje, mačká nervová vlákna v bederní oblasti, vznikají nepříjemné bolestivé pocity.
  2. 2. Nezhoubné novotvary jako cysty, fibroidy. Jsou objemné, v důsledku čehož se velikost orgánu mění a mačká sousední anatomické struktury, ovlivňuje receptory, a proto dochází k bolesti.
  3. 3. Poruchy štítné žlázy vedou k hormonální nerovnováze. Změněné hormonální pozadí vyvolává nárůst syndromu bolesti.
  4. 4. Mimoděložní těhotenství způsobuje bolesti nejen v dolní části zad, ale také v dolní části břicha, což je spojeno s přetažením vejcovodů a porušením jejich integrity.

  Za účelem diagnostiky patologických příčin je nutné provést vyšetření, které je způsobilé jmenovat pouze lékaře. Při přirozených změnách jsou ukazatele laboratorních údajů a instrumentálních studií v normálních mezích. Pokud je bolest v dolní části zad způsobena onemocněním, dochází ke změně indikátorů v závislosti na závažnosti patologického procesu.

  Bolest dolní části zad před menstruací je obvykle jedním z příznaků PMS..

  U tohoto syndromu se objevují další příznaky, jako je podrážděnost, slzavost, rychlé změny nálady, agresivita, únava, slabost, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, zvětšení prsou, nadýmání, otoky, pocit přibývání na váze, zvýšená chuť k jídlu, bolesti dolní části břicha.

  Povaha fyziologické bolesti je specifická. Žena bude mít pocit, že dolní části zad bolí, bolí, v bederních obratlích bude nějaké nepohodlí.

  Známkou přirozeného procesu je tahání bolesti, právě s tímto pocitem začíná PMS.

  Pak se příznaky mohou zvyšovat, bolest se začne silně obtěžovat a projevuje se křečemi těsně před samotnou menstruací, a ne za týden, kdy se objeví premenstruační syndrom.

  ChorobaVlastnosti vývoje a klinický obraz
  Infekce urogenitálního traktuVyznačují se bolestí v dolní části břicha, v dolní části zad, velkým výtokem a někdy nepravidelnostmi v menstruačním cyklu. Se specifickou flórou existují zvláštnosti: s gonoreální infekcí je výtok bohatý, purulentní povahy s nepříjemným zápachem; s chlamydiovou infekcí je výtok sliznatý nebo mukopurulentní; s infekcí Trichomonas - výtok je sliznatý, pěnivý, s nepříjemným zápachem. Jsou doprovázeny svěděním a pálením v oblasti genitálií, příznaky se objevují v průměru 3–7 dní po nechráněném pohlavním styku
  Benigní novotvaryMezi benigní novotvary patří cysty, děložní myomy. Tato hromadná tvorba je doprovázena růstem nejčastěji v dutině orgánu. Cysta má v sobě dutinu, na rozdíl od fibroidů. Cysta je kulatá formace, nejčastěji asymptomatická. Myom je doprovázen silnou, prodlouženou menstruací, bolestmi v dolní části břicha a v bederní oblasti, kompresí sousedních orgánů, která je doprovázena zácpou a častým močením, je také charakteristická neplodnost
  Dysfunkce štítné žlázyDysfunkce štítné žlázy probíhá jako hypo- a hypertyreóza. U hypotyreózy (nedostatek hormonů štítné žlázy) jsou pozorovány následující příznaky: slabost, únava, snížená pozornost, paměť a koncentrace, přírůstek hmotnosti, otoky končetin, hrubost a chrapot hlasu, vypadávání vlasů, lámavé nehty, suchá a šupinatá pokožka. U hypertyreózy (nadbytečné hormony štítné žlázy) dochází ke zrychlenému metabolismu, hubnutí, zvýšené chuti k jídlu, podrážděnosti, zácpě nebo průjmu, pocení, úzkosti a menstruačním nepravidelnostem. Hlavně s hypotyreózou a bolestmi dolní části zad
  Mimoděložní těhotenstvíPříčina mimoděložního těhotenství je nejčastěji spojena s předchozí infekcí pohlavních orgánů. V důsledku infekčního procesu se ve vejcovodech tvoří adheze, které narušují uvolňování oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Vejcovod se zvětšuje a stlačuje sousední orgány, což způsobuje bolesti zad. Často vyzařuje do dolní části břicha, perinea a po stranách, což je specifické pro diagnostiku adhezí

  Spolu s doprovodnými příznaky má lokalizace syndromu bolesti velký význam. U premenstruačního syndromu se bolesti vyskytují také v pánevní oblasti, dolní části břicha, perineu, zad, nohou, mléčných žláz.

  U každé ženy toto období probíhá individuálně, proto se intenzita nepříjemných pocitů a závažnost lokalizační zóny budou lišit.

  Pokud bolestivý syndrom po celou dobu silně doprovází menstruaci, měli byste se poradit s lékařem, možná je to individuální rys těla.

  Pro zmírnění příznaků je nutné snížit nebo vyloučit konzumaci kávy a alkoholu, omezit příjem tekutin na 1,5 litru denně, snížit množství soli v potravinách, snížit příjem mastných, sladkých, kořeněných - to vše brání zadržování tekutin v těle.

  S bolestí můžete dělat lehkou fyzickou práci, procházky na čerstvém vzduchu, gymnastika, jóga mají dobrý účinek.

  Pokud se PMS stane velmi výrazným, je nutné navštívit gynekologa, aby vám předepsal léčbu, například předepisování biologicky aktivních látek, vitamínů, kombinovaných perorálních kontraceptiv. Ve všech případech lékaři doporučují dodržovat režim práce a odpočinku, vyhýbat se podchlazení a psycho-emocionálnímu stresu.

  Před kritickými dny, 3-5 dní před, může být bolest způsobena jak fyziologickými faktory, tak jakoukoli patologií. První se týkají přírodních procesů a podmínek, které vznikají během fungování reprodukčního systému. Ty jsou spojeny s různými gynekologickými, neurologickými chorobami a poruchami v urogenitálním systému..

  Fyziologie ženských reprodukčních orgánů je ideálně naladěna na plodnost. Nejmenší selhání v práci orgánů nebo anomálie jejich struktury ovlivňuje stav ženy, zejména před menstruací:

  • zvýšení velikosti dělohy a její odchylka od obvyklého umístění vyvíjí tlak na orgány umístěné za ní, což způsobuje křeče a záchvaty bolesti dolní části zad;
  • strukturální rysy se stávají viníkem za to, že když se svaly dělohy stahují, záda se začíná obtěžovat;
  • vysoký práh bolesti, při kterém je i mírná bolest zad vnímána ženou jako silná;
  • pokles produkce progesteronu a estrogenu zhoršuje projev bolesti;
  • hormonální nerovnováha vede ke zhoršení vylučování tekutiny a tvorbě vnitřního edému, který tlačí na nervová zakončení, která reagují na takový účinek bolestí;
  • Důvodem, proč bolí dolní část zad, může být také nitroděložní tělísko.

  Co dělat

  Pokud bolí dolní část zad, nepohodlí bude odstraněno nebo otupělo těmito léky:

  1. Přípravy skupiny analgetik (Analgin, Novalgin). Pomáhá s menší přirozenou bolestí.
  2. Spazmolytika (No-Shpa, Spazgan). Pokud je bolest svalů silná, poskytněte pomoc.
  3. Nesteroidní protizánětlivé léky (Ketonal, Ibuprofen). Používají se při léčbě neuralgie zad, dysmenorey (silné bolesti během menstruace).
  4. Hormonální antikoncepce (Belara, Yarina). Snižte závažnost premenstruačního syndromu, stabilizujte hladinu ženských hormonů.

  Alternativní léčba

  Během kritických dnů mnoho dívek pociťuje nepříjemné bolestivé pocity. Někdo takové okamžiky toleruje, ale ne každý je s touto možností spokojený. Můžete použít léky nebo se uchýlit k tradiční medicíně. Tyto recepty jsou nejbezpečnější. Jak se zbavit bolesti zad před menstruací pomocí tradiční medicíny?

  • Během kritických dnů se vyvarujte podchlazení a nachlazení.
  • Noste teplé oblečení nebo byste mohli mít zánět přívěsků nebo močového měchýře.
  • Bolesti zad se také zhoršují, pokud vaše tělo pociťuje nedostatek vápníku. Proto se v kritických dnech doporučuje používat fermentované mléčné výrobky..
  • Čokoláda také pomůže snížit bolest, pomáhá při produkci hormonu štěstí..
  • Metody tradiční medicíny zahrnují přípravu tinktur na bázi kořene elecampanu, přesličky, kořene celeru, máty nebo heřmánku. Takové infuze není obtížné vyrobit a nebude pro ně vyžadováno mnoho nákladů..
  • Ke zmírnění bolesti použijte valerián jako tinkturu.

  Další dobrou alternativou k tradiční medicíně je také použití sněhu (ledu) a soli. Musíte si vzít pár sklenic sněhu, jednu sůl, vše promíchat. Vložte směs na ubrousek. Tato kompozice by měla být na zadní straně několik minut..

  Fyziologické změny v těle v prvních dnech těhotenství

  Během prvního týdne po setkání se spermatem se oplodněné vajíčko pohybuje podél vejcovodu a dosahuje dělohy a je v něm fixováno. Na místě zavedení se začíná tvořit placenta, která dodá dítěti živiny.

  Od tohoto okamžiku začíná produkce progesteronu - hormonu odpovědného za udržení těhotenství. Poté se vytvoří pupeční šňůra a položí se kardiovaskulární systém plodu. Kolem embrya se vytvoří bublina naplněná plodovou vodou.

  Příčiny bolesti zad během a před menstruací

  Život každé dívky po pubertě je v určitém smyslu neoddělitelně spjat s pravidly (latinský výraz pro menstruaci). Celý měsíční cyklus je rozdělen na období. Jedná se o růst a zrání vajíčka, ovulaci, při absenci oplodnění - jeho prasknutí a odstranění z těla. Poslední fáze je doprovázena odmítnutím endometria, které zesílilo, když se reprodukční systém připravoval na možné těhotenství. V důsledku oddělení začíná krvácení. Celý proces je řízen a regulován hormony, jejich rovnováha se neustále mění. V tomto ohledu u žen začíná tělo reagovat na změny (například podrážděnost jako příznak PMS je vysvětlena právě změnou hormonální rovnováhy směrem ke zvýšení množství progesteronu).

  Menstruační cyklus je normální a přirozený projev reprodukční funkce. U některých je menstruace asymptomatická a nepohodlí je způsobeno pouze krvácením. Pro ostatní je doprovázena řadou pocitů, které zapadají do konceptu „fyziologické normy“ (mírné zvýšení objemů v břiše, PMS, protahování v dolní části zad atd.). Může vás bolet záda současně a jsou takové bolesti normální? Vše závisí na jejich charakteru, síle, trvání a individuálních vlastnostech. Podrobně zvážíme, proč po, během a před menstruací bolí dolní část zad. A zjistíme, ve kterých případech si poradíte sami. A kdy byste se měli poradit s lékařem, abyste včas odhalili, identifikovali a vyléčili patologii, která způsobovala bolest v dolní části zad.

  Příčiny bolesti

  Pokud vás bolí záda během, bezprostředně po skončení nebo těsně před „kritickými dny“, pak to může být normální reakce na hormonální a funkční změny v ženském těle. Lze rozlišit dvě kategorie:

  • bolestivé pocity jsou malé, nepravidelné, rychle odezní - lze je považovat za normu;
  • intenzivní, neustále se vyskytující (pokaždé, když začíná krvácení nebo před menstruací) bolest, která přetrvává po dlouhou dobu, a při užívání léků proti bolesti se vrací bezprostředně po skončení jejich působení.

  Pokud žena charakterizuje svůj stav jako nepohodlí, to znamená, že trochu „usrkává“, není důvod k obavám. Důvody v takových případech lze považovat za přirozené. Je to jiná věc, pokud je bolest tak silná, že se stává vážným problémem a někdy dokonce příčinou zdravotního postižení během menstruace. V prvním případě je lepší zmínit výskyt nepříjemných pocitů v dolní části zad během profylaktického vyšetření, ve druhém - co nejdříve kontaktovat gynekologa.

  Abychom zjistili, proč se bolesti zad vyskytují, provede se vyšetření (někdy nejen odborným specialistou) a určí se zdroj jejich výskytu. Pro diferenciální diagnostiku je důležité, kdy přesně se začnou obtěžovat, aby identifikovali patologické stavy, které způsobily bolest.

  Před menstruací

  Často se stává, že nepříjemné a mírně bolestivé pocity v předvečer menstruace jsou vysvětleny předmenstruačním syndromem. To je pravda, PMS se může projevovat různými způsoby, včetně bolesti jiné povahy:

  • záškuby;
  • bolest;
  • křeče;
  • prasknutí;
  • dávat do pánevních orgánů a dolní části zad.

  Tento jev spadá pod koncept fyziologické normy a je vysvětlen hormonálním "nárůstem" - zvýšení koncentrace prostaglandinu, které zvyšuje kontrakci dělohy, zvyšuje její aktivitu. Ostré intenzivní kontrakce způsobují bolest. V závislosti na tom, jak moc začínají bolet dolní část břicha a dolní části zad, můžeme hovořit o PMS nebo o primární dysmenorei. V prvním případě není důvod k obavám; ve druhém by měla být použita léčba (symptomatická a komplexní).

  Existují další důvody, proč dolní část zad bolí před menstruací:

  • strukturální rysy dělohy (ohyb, „dvojitá děloha“, přítomnost rudimentu - roh) a jeho umístění (blízkost páteře);
  • genetická predispozice, například zvýšená citlivost receptorů na hormony;
  • zánětlivé procesy v urogenitálním systému;
  • nádory malé pánve a reprodukčních orgánů (benigní a maligní);
  • nemoci závislé na hormonech, které způsobují jejich nerovnováhu;
  • proces lepení;
  • používání nitroděložních metod antikoncepce. Mohou být tělem vnímány jako přítomnost cizího tělesa, které je třeba odmítnout.

  Jak vidíte, faktory se liší, proto budou opatření k odstranění příznaku bolesti v dolní části zad během menstruace odlišná.

  Během menstruace

  Během menstruace mohou být příčiny bolesti:

  • hormony (reakce na změny rovnováhy nebo onemocnění závislá na hormonech);
  • anatomické rysy struktury a umístění dělohy;
  • otok pánevních orgánů způsobený přirozenými příčinami nebo zánětlivými procesy;
  • napětí a kontrakce svalů pánevních orgánů a zad.

  Pokud záda během menstruace slabě bolí, lze to vysvětlit přirozenými důvody a fyziologickou reakcí na procesy probíhající v těle. Se zvýšením intenzity, trvání a změnou jejich charakteru je třeba zkoumat. Možná mluvíme o aktivaci patologického procesu, který se zhoršuje během menstruace, a zbytek času je asymptomatický.

  Po menstruaci

  Když vás po menstruaci bolí dolní část zad, důvod k obavám může být docela vážný. Malé „zbytkové účinky“ ve formě mírných bolestí v dolní části zad v bederní oblasti lze vysvětlit normální změnou rovnováhy hormonů. Nebo kontrakce hladkého svalstva dělohy, která neskončila bezprostředně po skončení menstruace. Nejčastěji to však naznačuje patologie, navíc spíše závažné:

  • zánětlivá nebo infekční onemocnění;
  • nádory (benigní nebo maligní);
  • v případě hormonální nerovnováhy způsobené onemocněním;
  • krvácení do vaječníků, zánět pobřišnice;
  • ovariální hyperstimulace způsobená používáním antikoncepčních prostředků k léčebným účelům.

  Někdy mohou psychogenní faktory způsobit nepříjemné pocity. Samostatně stojí za zmínku neustálá bolest dolní části zad, která není spojena s menstruací. Tento jev lze vysvětlit patologickými procesy v páteři nebo poruchami autonomního nervového systému. V druhém případě budou dalším příznakem bolestivé pocity v pánevních orgánech..

  Typické příznaky

  Důvod, proč může bolet dolní část zad, může být přirozený nebo patologický. Existuje řada znaků, pomocí kterých můžete posoudit stav těla před návštěvou lékaře a zvláštním vyšetřením:

  1. Nejprve se objevují pocity v dolní části břicha, pak se táhne dolní část zad, všechny projevy začínají v předvečer nebo během menstruace a zmizí druhý nebo třetí den nebo po skončení. Toto je norma, výsledek hormonů a zvýšené kontrakce dělohy během menstruace. Obvykle není nutná úleva od bolesti;
  2. Zvýšení příznaků během menstruace je pozorováno v anamnéze: osteochondróza dolní části zad a dalších oddělení, gynekologická onemocnění různé etiologie, nádory malé pánve. A také v případě problémů s reprodukční funkcí, ledvinami, zhoršeným odstraněním tekutiny z těla (doprovázené otoky) a onemocněními závislými na hormonech;
  3. Pokud bolí dolní část zad, bolest je tupá a je doprovázena nízkou a vysokou horečkou: dochází k zánětu pohrudnice, urolitiáze a akutním zánětlivým procesům;
  4. Téměř všechny zánětlivé a infekční gynekologické patologie jsou doprovázeny charakteristickou bolestivou bolestí v dolní části zad během menstruace, zatímco je pozorován výtok jiné povahy.

  Když je bolest normální

  Bolest zad lze považovat za normální, pokud:

  • je to krátkodobé;
  • ne silný, mírně tažný;
  • spojené s menstruací (den před nebo první den);
  • rychle prochází;
  • nevyžaduje anestezii;
  • není doprovázen dalšími příznaky.

  V takových případech je pocit bolesti dolní části zad výsledkem přirozeného procesu. Je to způsobeno změnou rovnováhy hormonů, procesem odmítnutí endometria a prudkými kontrakcemi dělohy. Je třeba si uvědomit, že pojem normy a intenzita vjemů jsou relativní. Prahová hodnota bolesti a citlivost receptorů na hormonální účinky se u každé ženy liší. Proto dodržujte plán preventivních prohlídek a jakoukoli změnu stavu během menstruace je třeba hlásit gynekologovi.

  Patologická bolest

  Pokud je menstruace doprovázena silnými bolestmi dolní části zad, pak je to vážný důvod kontaktovat specializovaného odborníka. Poplach by měl být způsoben:

  • stálost příznaku, jeho zesílení, vzhled mimo menstruaci;
  • celková slabost, která je doprovázena horečkou, bolestmi hlavy nebo jinými bolestmi (například v dolní části břicha, není lokalizována v dolní části zad nebo vyzařuje);
  • přístup k nevolnosti a zvracení;
  • hubnutí bez objektivního důvodu;
  • silná bolest je doprovázena výtokem, svěděním, pocity pálení, nutkáním na močení, změnou povahy krvácení (zvýšení nebo snížení, prodloužení atd.);
  • pocit bolestivosti nezmizí po užití analgetik, zvyšuje se po ukončení jejich působení, stává se častější, projevuje se jako nezávislý příznak.

  Příčiny bolesti dolní části zad během menstruace jsou různé, mohou být spojeny s reprodukční funkcí a jejími patologiemi nebo způsobeny jinými nemocemi.

  Bolest a zpoždění

  Bolesti dolní části zad s opožděnou menstruací mohou být:

  • fyziologický;
  • patologické.

  Prvním krokem je zjistit, proč máte menstruaci pozdě. Teprve poté má smysl hledat příčinu indikovanou bolestivým syndromem. Předčasný příchod menstruace lze vysvětlit:

  • těhotenství: hormonální změny způsobují bolesti dolní části zad;
  • hypotermie, v důsledku čehož začaly zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech, na tomto pozadí lze pozorovat bolesti v dolní části zad;
  • hormonální nerovnováha způsobená různými faktory: psycho-emocionální stav, fyzické přetížení, užívání antikoncepce nebo jiných léků.

  Tyto jevy způsobují bolesti dolní části zad jiné povahy na pozadí absence menstruace v pravý čas. Ti, kteří mají pravidelný sexuální život, by měli především vyloučit nebo potvrdit těhotenství. Pokud je test negativní, měli byste hledat důvody, proč nepřítomnost pravidelného krvácení doprovází bolesti dolní části zad (mluvíme o vážném zpoždění, někdy dojde k malému selhání cyklu po dobu jednoho nebo dvou dnů).

  Bolesti dolní části zad před menstruací, které přicházejí se zpožděním, se vyskytují u řady patologických stavů:

  • zánět reprodukčního systému různých etiologií: vaginitida, cervicitida, endometritida, infekční, virové a plísňové choroby;
  • benigní (myomy, polycystické) a maligní nádory;
  • nemoci závislé na hormonech.

  Pokud dolní část zad začne bolet, ale krvácení nezačalo včas, nebo je atypické („rozmazané“ nebo zesílené, zkrácené nebo prodloužené), musíte navštívit specializovaného odborníka. Možná příznak naznačuje patologický stav. Nebo je počáteční fáze těhotenství doprovázena hrozbou potratu. Můžeme také hovořit o mimoděložním těhotenství, které v budoucnu hrozí vážnými problémy až po peritonitidu a ohrožení života pacientky.

  Kdy navštívit lékaře

  Téměř jakékoli bolesti zad před menstruací, během nebo několik dní po jejich ukončení, jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Určitě přijďte na schůzku, pokud:

  • malé obvyklé nepohodlí se změnilo v silnější bolest;
  • cyklus a / nebo povaha menstruace se změnila;
  • analgetika nepomáhají;
  • spojuje se další symptomatologie (viz část Patologické bolesti);
  • doba trvání syndromu bolesti se prodlužovala, začala se objevovat pravidelně, někdy i v jiných fázích menstruačního cyklu.

  Pouze kvalifikovaný odborník po vyšetření (někdy složitém) bude schopen přesně určit příčinu.

  Jak pochopit důvod

  Pokud dolní část zad velmi bolí, je lepší projít všemi fázemi diferenciální diagnostiky. Obvykle se provádí:

  • sběr anamnézy a vyšetření;
  • krevní testy: obecné a biochemické analýzy, vyšetřuje se hormonální stav;
  • hodnocení stěrů;
  • instrumentální vyšetření: laparo- a hysteroskopie, ultrazvuk.

  V případě potřeby použijte další metody (například rentgenový snímek dolní části zad). U komplexu vás mohou konzultovat endokrinolog, neurolog a další specializovaní odborníci. Nezapomeňte se poradit s lékařem, pokud mluvíme o dívkách v pubertě a o ženách starších 30 let (zejména pokud poprvé byly pozorovány bolestivé pocity).

  Jak se vypořádat s bolestí

  Jak se zbavit syndromu bolesti, který doprovází menstruaci? Pokud mluvíme o fyziologické normě, můžete to udělat bez léků nebo použít analgetika. Pokud je to ale patrné, bude vyžadována nejen symptomatická léčba, ale také specifická. Po dokončení léčby základní patologie je odstraněna příčina bolesti v dolní části zad. Taktika léčby těchto pacientů závisí na výsledku vyšetření. Zvažte všechny metody, které se používají k odstranění příznaků.

  Léky

  Pokud vás bolí dolní část zad, můžete použít léky proti bolesti:

  • Analgetika (jsou-li příznaky mírné a způsobené faktory, jako jsou abnormality ve vývoji dělohy, její blízkost k páteři, nízký práh bolesti a další důvody, které nevyžadují speciální terapii);
  • Nesteroidní protizánětlivé léky: používají se k léčbě primární a sekundární hormonálně závislé dysmenorey, osteochondrózy. Mají analgetické a protizánětlivé účinky. To znamená, že mohou být předepsány jak k úlevě od příznaku, tak jako hlavní terapeutický lék;
  • Kombinované orální antikoncepce. Používají se při léčbě řady gynekologických onemocnění souvisejících s hormonální nerovnováhou (například při neplodnosti). Jejich působení je založeno na úpravě koncentrace hormonů a zabraňuje nadměrnému růstu vrstvy endometria, jejíž odmítnutí může být bolestivé;
  • Spazmolytika: užívají se při hypertonii a svalových křečích.

  Tyto léky mohou snížit bolest, je lepší nechat výběr taktiky na lékaře, který určí nejúčinnější metodu s přihlédnutím k výsledkům vyšetření a individuálním charakteristikám. V případě potřeby se přidávají antibiotika, antifungální léky (při zjištění virových, infekčních a plísňových onemocnění) a další léky k léčbě základní patologie. Pokud je v anamnéze osteochondróza, můžete bolestivou oblast potřít speciální masti (například diklofenakem), gelem nebo použít lékařskou náplast. V extrémních případech se používá chirurgická léčba (například když jsou identifikovány nádory, které je třeba okamžitě odstranit).

  Tradiční metody

  Bolest během menstruace v některých případech pomůže odstranit lidové léky:

  • Bylinná medicína: tinktura z celeru, elecampanu, chmelových hlávek, přesličky, kopřivy. Sbírejte máty peprné, heřmánku, kozlíku lékařského (v poměru 1: 2: 1). Odvar z jahod nebo banánu. Důležité: při výběru rostlinného přípravku se poraďte se svým lékařem, který rozhodne, který z nich bude nejúčinnější a může být použit s přihlédnutím ke stávajícím kontraindikacím.
  • Samo-masáž: masírování aktivních bodů, které ovlivňují hladinu hormonů, uvolnění svalů, zlepšení fungování endokrinního systému bude účinné, pokud bude používáno pravidelně. Tato metoda také pomáhá situačně s křečemi hladkých svalů dělohy. Najděte dva body pod pupkem (2 a 4 cm níže) a střídavě tiskněte po dobu dvou minut.
  • Dieta: vyvážená strava, jídla bohatá na vitamíny a minerály (vápník, hořčík atd.) Vám pomohou normalizovat menstruaci. V kritické dny můžete do své stravy přidat čokoládu jako zdroj endorfinů. A vyloučit produkty, které vyvolávají tvorbu plynu.

  Cvičení

  Fyzikální terapie může také pomoci zmírnit bolest. Použijte sadu cvičení:

  • ležet na zádech, ohýbat kolena;
  • položte ruce pod dolní část zad;
  • roztáhněte ohnuté nohy do stran;
  • pohněte dlaněmi pod hýždě a zhluboka se nadechněte.

  Cvičení se několikrát opakuje..

  Ležíte na zádech s ohnutými nohami a položte dlaně pod dolní část zad.

  • zvedněte nohy ve výchozí poloze a střídavě je otáčejte doprava a doleva;
  • po několika otáčkách střídavě přitáhněte jednu nohu k hlavě.
  • dejte pěsti pod břicho;
  • několikrát zvedněte nohy k sobě a při zvedání je držte 10 - 20 sekund.

  Tyto možnosti jsou situační, pro běžné třídy požádejte odborníka, aby si vybral sadu cvičení pro každý den.

  Další prostředky k úlevě od bolesti

  Pokud se během menstruace objeví bolest, použijte:

  • masáž (klasická nebo akupresura);
  • jóga;
  • akupunktura;
  • elektroforéza.

  Alternativní medicínu a fyzioterapeutické metody vybírá lékař.

  Co nedělat

  • užívejte silné léky bez předchozí konzultace s lékařem;
  • vydržet;
  • ignorovat doprovodné příznaky;
  • používejte studené nebo horké obklady.

  Jako preventivní opatření posilujte své zdraví, sledujte svou váhu, vedte aktivní a zdravý životní styl. Pravidelně kontrolujte svého gynekologa..

 • Před kritickými dny zbývá ještě celý týden a špinění se již objevuje? Nebo je to ještě déle před menstruací a stopy již špiní prádlo? Proč se rozmazává před menstruací a co s tím dělat, přečtěte si tento článek.