Ztráta hmotnosti během menopauzy

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Příznaky
 • Diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Každý ví, že s menopauzou mnoho žen začíná přibírat na váze - je to kvůli hormonálním poruchám a metabolickým poruchám. Proto je takový problém považován za samozřejmost. Existují však také zcela opačné situace - ztráta hmotnosti je pozorována během menopauzy a dochází k ní velmi ostře. A důvody těchto změn nemusí být neškodné..

Kód ICD-10

Důvody pro hubnutí během menopauzy

První zjevnou příčinou je porucha štítné žlázy. Kromě toho je třeba vzít v úvahu i další faktory..

Ztráta hmotnosti může být důsledkem nesprávné stravy. Kromě toho mohou také ovlivnit různé parazity žijící v těle, například červi. Helminthická invaze může způsobit dramatický úbytek hmotnosti.

V klimakterickém období je hubnutí často spojeno s rozvojem cukrovky.

Navíc kvůli hormonálním změnám u žen jsou často pozorovány poruchy funkce NS - v důsledku stresu a morálního přepětí.

Prudký úbytek hmotnosti během menopauzy může také naznačovat vývoj onkologické patologie..

Příznaky hubnutí během menopauzy

V souladu s důvody se také liší příznaky vývoje onemocnění..

Pokud je úbytek hmotnosti spojen s červy, člověk cítí nepohodlí v konečníku i v žaludku. Kromě toho má ztrátu chuti k jídlu, slabost a rychlou únavu..

U diabetes mellitus v počáteční fázi žena pociťuje sucho v ústech a záchvaty žízně. V budoucnu se v ústech objeví závratě, vůně a chuť acetonu a navíc silná podrážděnost.

V případě problémů se štítnou žlázou dochází u pacienta k úbytku hmotnosti s dobrou chutí k jídlu, což je doprovázeno následujícími příznaky:

 • subfebrilní horečka - pacient má dlouhodobě teplotu v rozmezí 37-37,5 o C;
 • přerušení práce srdce;
 • třes se vyvíjí v oblasti prstů (třes rukou);
 • zvýšené pocení;
 • problémy se spánkem;
 • celková nervozita a přítomnost polárních výkyvů nálady.

Je také možné nepohodlí v zažívacím traktu - plynatost, ostrá bolest v žaludku, objevuje se prodloužená zácpa.

Diagnóza hubnutí během menopauzy

K určení příčiny náhlého úbytku hmotnosti během menopauzy je nutné diagnostické vyšetření. Specifická oblast těla a způsoby jeho implementace jsou stanoveny v závislosti na patologických symptomech, které pacienta trápí.

Nejprve, pokud se vyskytne problém, měli byste kontaktovat gynekologa, poté jsou možné konzultace s endokrinologem, psychologem, gastroenterologem, onkologem atd. - v závislosti na příčině vzniku příznaků úzkosti.

Pokud existují příznaky, které naznačují přítomnost parazitů v těle, je třeba provést test stolice. Pokud máte podezření na cukrovku, musí pacient zkontrolovat hladinu glukózy v krvi.

Pokud máte problémy s gastrointestinálním traktem nebo štítnou žlázou, je třeba provést ultrazvuk vnitřních orgánů.

Na koho se obrátit?

Léčba hubnutí během menopauzy

Zpočátku je nutné stanovit dietu - aby byla frakční (6-8 jídel denně) a vyvážená. Potraviny by měly obsahovat vysokou hladinu vitamínů s bílkovinami a navíc by měly mít dostatečnou energetickou hodnotu pro tělo. Je nutné omezit konzumaci potravin obsahujících hrubá rostlinná vláknina a odstranit ze stravy alkoholické nápoje s horkým kořením a navíc nakládaná, slaná a smažená jídla.

Léčba může být doplněna užíváním léků, které zlepšují procesy asimilace a trávení potravy tělem..

Pokud existuje konkrétní důvod pro hubnutí, jsou předepsány léky k odstranění provokujícího faktoru - nemoci, která způsobila tento příznak.

Prevence

Jako preventivní opatření je třeba po vstupu do klimakterického období ženu pravidelně vyšetřovat na výskyt různých nemocí. To pomůže identifikovat problém v rané fázi, což usnadní a urychlí proces jeho eliminace..

Předpověď

Ztráta hmotnosti během menopauzy může být velmi nebezpečným příznakem, který by neměl být ignorován, protože pokud se tento problém neléčí, může mít nepříznivou prognózu - až do smrti (s onkologií nebo diabetes mellitus). V případě včasné návštěvy lékaře a včasného zahájení léčby lze problém odstranit bez vážných zdravotních následků..

Hubnutí s menopauzou

Ztráta hmotnosti s menopauzou je spojena s narušením produkce pohlavních hormonů. Ženský reprodukční systém se připravuje na odpočinek, proto se ženské a mužské pohlavní hormony začínají produkovat s poruchou, která vede k narušení fungování celého těla.

Rychlá ztráta hmotnosti během menopauzy může vyvolat nejen vážná onemocnění, ale také řadu dalších důvodů: emoční stav, přítomnost špatných návyků, tvrdá práce, nesprávná každodenní rutina atd. Zvažme podrobně, proč ženy s menopauzou hubnou a jak s ní zacházet.

Příčiny

Nápoje obsahující alkohol a kouření tělo postupně zabíjejí. Toxické látky, které obsahují, vyvolávají nadměrně rychlý metabolismus, vzrušují duševní stav a stávají se příčinou stresu, což vede k averzi k jídlu. Kromě toho mohou chemické přísady v alkoholu vést k problémům s chuťovými pohárky, v důsledku čehož jsou potraviny bez chuti a nepříjemné..

Rychlé životní tempo, nedostatek spánku, nesprávný příjem potravy, nedostatek vitamínů a živin, způsobují stresující stav těla, což může vést k ještě větší hormonální nerovnováze a poté k nadměrnému úbytku hmotnosti.

Menopauza je signálem, že žena již nemůže vykonávat velké množství práce, jako tomu bylo v mladém věku. Ne všechny ženy to však chápou a pokračují v práci jako obvykle, což vede k rychlému fyzickému vyčerpání a hubnutí..

Nestabilní hormonální pozadí spojené s menopauzou vyvolává výkyvy nálady, deprese a návaly horka. Tyto faktory způsobují silný nával adrenalinu a zrychlený metabolismus, což může vést ke ztrátě hmotnosti..

Užívání různých léků, které nejsou kontrolovány odborníkem, může vést k rozvoji jakýchkoli nemocí. Navíc i pravidelné užívání léků proti bolesti může zhoršit příznaky menopauzy, nemluvě o užívání vážných léků..

Patologie

Cukrovka. Diabetes mellitus může způsobit hormonální nerovnováhu v těle. V této době žena pociťuje následující příznaky:

 • silné sucho v ústech;
 • Nadměrné pocení;
 • pocit silného hladu;
 • rychlé hubnutí;
 • nervozita střídaná s depresí;
 • problémy se zrakem;
 • vůně acetonu z úst;
 • nutkání močit.

Problémy spojené s fungováním kůry nadledvin. Kůra nadledvin je místo, kde se produkuje velké množství hormonů. Přirozeně během menopauzy může být její fungování obtížné, což vede k výskytu těchto příznaků:

 • bezpříčinná ztráta hmotnosti;
 • těžká slabost a malátnost;
 • ztmavnutí kůže;
 • snížení krevního tlaku;
 • úplná ztráta chuti k jídlu.

Nádory. Diagnóza maligních novotvarů se zpravidla neprovádí okamžitě. Pokud se však podíváte pozorně na své tělo, můžete zjistit, že jeho fungování nefunguje správně. Tyto zahrnují:

 • ztráta váhy;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • mírná slabost;
 • poruchy spojené s močením;
 • ztráta vlasů;
 • může mít těžkou zácpu, koliku a nadýmání.

Thyrotoxikóza. Toto onemocnění je spojeno s poruchou funkce štítné žlázy. S rozvojem tyreotoxikózy zpravidla klesá množství hormonu stimulujícího štítnou žlázu a trijodtyronin a volný tyroxin se značně zvyšují. Příznaky thyrotoxikózy jsou:

 • zrychlení metabolismu, což vede ke snížení tělesné hmotnosti;
 • slabost, malátnost, třes rukou a nohou;
 • nestabilní emoční stav;
 • průjem;
 • tachykardie.

Parazitární infekce. Konzumace ryb a masných výrobků může vést ke vstupu různých parazitů do těla. Červi snižují fungování imunitního systému, snižují chuť k jídlu a také vyvolávají silný úbytek hmotnosti.

Léčba

Léčba hubnutí by měla být zaměřena na odstranění nemocí, které ji způsobily. Kvalifikovaný odborník si bude moci zvolit příslušný léčebný režim. Často se ženám předvádí hormonální substituční léčba, která doplňuje hladinu estrogenu a normalizuje práci těla.

Pokud je ztráta hmotnosti během menopauzy spojena s příliš velkou aktivitou ženy, doporučuje se přehodnotit její stravu. Musíte jíst dostatečné množství bílkovin, tuků a sacharidů. Vyvážená strava nemůže vést k obezitě, nasytí tělo užitečnými látkami a učiní tělo zdravým a krásným.

Ztráta hmotnosti během menopauzy u žen může být způsobena řadou problémů, proto je velmi důležité sledovat své tělo a při prvních známkách nepřiměřeného úbytku hmotnosti se obraťte na odborníka. Vždy je třeba si uvědomit, že je lepší zabránit rozvoji nemoci, než ji léčit!

Pravidla pro úspěšné hubnutí během menopauzy

Mnoho žen se hrozivé menopauzy velmi bojí, a to se netýká jen nepříjemných následků hormonálních změn. Moderní statistiky bohužel ukazují, že přibližně 65% žen čelí během krize silnému přírůstku hmotnosti. A přirozeně začínají hledat možná řešení tohoto problému. V tomto článku vám podrobně řekneme, proč dochází k silnému přírůstku hmotnosti a jak se s pomocí diet a dalších metod můžete vyrovnat bez poškození zdraví..

Proč ženy během menopauzy tukují

Již dlouho je známo, že s nástupem menopauzy ženy přibírají od 5 do 7 kilogramů nadváhy ročně. Ale ne každý ví, co přesně je důvod.

 1. Především ovlivňuje věk. Ve věku 45–50 let se naše fyzická aktivita výrazně snižuje a s nástupem menopauzy a doprovodnými příznaky, jako jsou návaly horka, hypertenze a další zdravotní problémy, naše tělo prostě není schopné generovat dostatek síly a energie k udržení správné úrovně aktivity.
 2. Druhým důvodem je přirozené snížení rychlosti v důsledku věku, ve kterém naše tělo vydávalo energii a vydávalo kalorie během fyzické aktivity. I když se sportu věnujete celý život, ve vyšším věku již nebude mít obvyklý trénink stejný účinek jako v 25 letech.

A konečně třetí důvod. S nástupem menopauzy se rychlost metabolismu v našem těle snižuje. To je způsobeno skutečností, že naše tělo se nedokáže přizpůsobit práci v podmínkách hormonálního deficitu. Je to zejména kvůli snížení produkce estrogenu. Je to tento hormon, který mimo jiné pomáhá tělu regulovat tělesnou hmotnost. Když spolu s menopauzou nastanou hormonální změny, hladina estrogenu prudce klesá, až k jeho nedostatku. Z tohoto důvodu u žen velmi klesá fyzická aktivita, zvyšuje se pocit hladu a klesá rychlost metabolismu..

Dieta pro menopauzu - popis a obecné zásady výživy pro hubnutí

Abyste během menopauzy zhubli, musíte pečlivě sledovat svoji stravu. A teď nemluvíme o přísných dietách. Je třeba se jim kategoricky vyhnout, protože na pozadí restrukturalizace hormonálního pozadí může přísná dieta výrazně poškodit vaše zdraví..

Dieta s menopauzou není hladovění a odmítání velkého seznamu potravin, ale správná a zdravá výživa v vypočítaných dávkách a používání zdravých potravin.

Obecné zásady výživy při hubnutí s menopauzou jsou následující:

 • Je nutné sledovat denní příjem kalorií. Pro každou osobu je nejlepší samostatně vypočítat příjem kalorií, ale zpravidla se pohybuje v rozmezí 2000–2300 kalorií denně.
 • Jídlo by se mělo užívat 5-6krát denně v malých porcích.
 • Je velmi důležité zajistit vyváženou stravu. Mělo by mít vysoký obsah komplexních sacharidů, bílkovin a vlákniny..
 • Vaše strava by měla být založena na potravinách, jako jsou dietní maso, ovoce, zelenina, fermentované mléčné výrobky a obiloviny..
 • Příjem tuku by měl být výrazně snížen a měl by být zajištěn jeho rostlinný původ.
 • Je nutné úplně opustit jednoduché sacharidy.
 • Pijte co nejvíce čisté vody denně. Každý ví o notoricky známých dvou litrech, které musíte denně vypít, ale pokud to nedokážete, bude stačit jeden a jeden a půl litru denně.
 • Většina smažených potravin je nejlépe vyloučena z vaší stravy. Pokud se ale rozhodnete použít tento typ zpracování potravin, nezapomeňte nahradit slunečnicový olej olivovým nebo kokosovým.
 • Pijte sklenici čisté vody půl hodiny před jídlem. To zlepší fungování trávicího traktu. A hodinu po jídle můžete podniknout krátkou procházku nebo cvičení ke stimulaci metabolismu..

Seznam užitečných potravin pro hubnutí, seznam nezdravých potravin

Správná výživa s menopauzou je primárně užitečným produktem:

 • dietní maso (kuřecí, krůtí);
 • obiloviny (ovesné vločky, perličkový ječmen, ječmen, pšenice, hnědá rýže);
 • ryby (losos, makrela, pstruh);
 • mléčné výrobky (kefír, odstředěné mléko, tvaroh, vejce, jogurt);
 • ořechy (vlašské ořechy, mandle);
 • zelenina (brambory, mrkev, bylinky, zelí, chřest, řepa, lilek, okurky, rajčata, cibule, česnek atd.);
 • ovoce a bobule (třešně, avokádo, rybíz, grapefruit, jahody, broskve, švestky, mandarinky, pomeranče atd.);
 • otruby, sója, zelený hrášek, fazole;
 • rozinky a sušené meruňky;
 • sladké, v malém množství (marshmallow, marshmallow, marmeláda, domácí cukrovinky z přírodních surovin).

Veškeré jídlo by mělo být v páře, v troubě nebo vařené. Pro smažené potraviny používejte pouze olivový nebo kokosový olej. Také musíte nahradit sůl a pepř kořením a bylinkami..

Seznam škodlivých produktů:

 • výrobky obsahující kofein (tmavá čokoláda, káva, čaj);
 • alkohol;
 • rychlé občerstvení a polotovary;
 • soda a sladké džusy;
 • moučné výrobky;
 • klobásy a uzeniny;
 • kyselé okurky;
 • cukrovinky;
 • bílý chléb.

Jaké vitamíny a minerály by měly být ve stravě pro menopauzu

Užitečné vitamíny a minerály mohou snížit nepříjemné projevy a následky menopauzy. Naštěstí většinu z nich snadno najdeme na trhu a v obchodě v podobě zdravých a zdravých produktů..

Pro zdravou výživu musíte věnovat pozornost potravinám, které obsahují následující vitamíny a minerály:

 • vápník;
 • polynenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné ke snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi;
 • mononenasycené mastné kyseliny a omega-3, které normalizují hladinu tuků v krvi;
 • vitamin B a vláknina;
 • bór;
 • lignin, který může pomoci snížit návaly horka a vaginální suchost;
 • hořčík, který má sedativní účinek, zmírňuje úzkost a podrážděnost a bojuje proti výkyvům nálady a nespavosti;
 • Vitamin E, který je potřebný k ochraně srdce a snížení otoku prsou;
 • draslík, který posiluje nervový systém a srdeční sval.

Jak lidové léky pomáhají zhubnout při menopauze

Všechny tradiční metody, které pomáhají zhubnout během menopauzy, se omezují na použití odvarů a šťáv z přírodních produktů. Díky svým blahodárným vlastnostem a vitamínům pomáhají očistit tělo, zrychlit metabolismus a také zlepšit vaši náladu..

 • Citronová voda. Velmi užitečný osvěžující nápoj, který můžete pít nejen v letních vedrech, ale také ráno na lačno. Podporuje čištění žaludku, vylučování toxinů a povzbuzuje.
 • Grapefruitový nebo ananasový džus. Tyto plody se již dlouho prosazovaly jako plody schopné rozkládat tukovou tkáň..
 • Zázvorový čaj. Je to skvělý lék, který nejen zrychluje metabolismus, ale také pomáhá snižovat chuť k jídlu. Nejlepší užívat mezi jídly..
 • Tinktura červeného jetele. Má velmi pozitivní vliv na tělo ženy během menopauzy. Zmírňuje únavu, snižuje chuť k jídlu a pomáhá urychlit metabolismus.

Léky na hubnutí pro menopauzu

Poměrně často na internetu najdete reklamy, které nám slibují rychlý a snadný výsledek hubnutí pomocí různých léků. Nedůvěřujte však jejich inspirativním sloganům..

U žen s menopauzou může lékař doporučit biologicky aktivní přísady (doplňky stravy). Jsou to vitamíny, stopové prvky, provitaminy, pektiny a biologicky aktivní látky. Mnohé z nich, zejména ty, které obsahují omega-3, vitamin D a kyselinu lipoovou, mohou ve skutečnosti pomoci regulovat váhu. Navzdory skutečnosti, že doplňky stravy nejsou drogou, může lékař předepsat nejvhodnější doplněk a určit jeho dávkování..

Metody ke zvýšení produkce hormonů s menopauzou

S nástupem menopauzy by ženy měly být opatrnější ohledně svého zdraví a měly by být pravidelně vyšetřovány lékaři. Nejlepším řešením s nástupem menopauzy je nechat si zkontrolovat a zkontrolovat hladinu štítné žlázy na přítomnost hormonů. Existují případy, kdy menopauza vyvolává nejsilnější nedostatek hormonů, a poté je nutné zvýšit jejich produkci pomocí léčby drogami. V medicíně se tomu říká menopauzální hormonální terapie (MHT).

MHT je zpravidla založeno především na předpisu přírodních estrogenů. Hormonální terapie se obvykle kombinuje s centrálními léky, které zlepšují krevní oběh a normalizují práci kardiovaskulárního systému.

Mohou také předepisovat hormonální přípravky obsahující multivitaminové komplexy - fytoestrogeny. Tyto léky je obtížné srovnávat s MHT, protože se používají hlavně jako profylaxe.

Ztráta hmotnosti během menopauzy a fyzické aktivity

Je velmi důležité zůstat v menopauze fyzicky aktivní a věnovat pozornost sportu a nezbytné zátěži. Abyste dostali své tělo do formy, budete muset zvýšit intenzitu tréninku, protože s věkem má trénink stále menší vliv na naše tělo..

V tomto období jsou obzvláště užitečné fyzické aktivity, jako je Pilates, aqua aerobik, plavání a fitball. Vzhledem k tomu, že během menopauzy stoupá hladina stresového hormonu kortizolu, doporučuje se začít se věnovat fyzickým aktivitám, které vám nejen pomohou zhubnout, ale také zlepší náladu..

Pro ty, kteří nemají konkrétní zdravotní problémy a chtějí rychleji dosáhnout výsledků, je vhodný silový trénink. Čím vyšší je procento svalové tkáně v těle, tím rychleji bude růst váš metabolismus. A v určitém okamžiku pro vás začnou pracovat vaše svaly, které vám pomohou spalovat přebytečný tuk..

Ztráta hmotnosti po 45-50: funkce

Po 45 letech je mnohem obtížnější tyto nadbytečné kilogramy zhubnout. V tomto věku dochází u ženy k výrazné změně hormonálních hladin, která ovlivňuje mnoho orgánů a systémů v těle. Také v důsledku věku a poklesu produkce hormonů se metabolismus zpomaluje. Ztráta hmotnosti se stává skutečným problémem a mnozí se začínají uchýlit k nouzovým metodám, jako je hladovění a užívání nebezpečných drog, jak zhubnout, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Aby ženy dosáhly výsledků a zhubly ve věku 45–50 let, musí se k tomuto problému kvalifikovaně postavit.

 • Nejprve musíte jíst pouze zdravé a zdravé jídlo..
 • Zadruhé, měli byste se věnovat sportu. Existuje mnoho druhů fyzických cvičení, která vám pomohou udržet vaše tělo v dobré kondici, které lze individuálně vybrat na základě lékařských kontraindikací.
 • A za třetí, musíte být pravidelně vyšetřováni lékařem..

Menopauza je v životě každé ženy obtížným obdobím. Ale i on se stane téměř neviditelným, pokud pečlivě sledujete své zdraví, jíte správně a nezapomínáte na fyzickou aktivitu. Ztráta nadváhy s menopauzou je naprosto skutečná. Musíte jen dodržovat tato pravidla a pak budete moci zhubnout zbytečné libry a také získat lehkost a pohodlí..

Co může způsobit úbytek hmotnosti během menopauzy?

Úbytek hmotnosti s menopauzou je méně častý než přírůstek hmotnosti, ale je to také poměrně nebezpečný jev, zejména pokud k změnám dochází dramaticky. Mnoho žen sní o ztrátě hmotnosti, ale v tomto případě není prudký úbytek kilogramů důvodem k radosti, ale k tomu, aby se poradili s odborníkem. Nejčastěji změny hmotnosti v důsledku hormonálních změn v těle, ale tento jev může také způsobit různá onemocnění, která by mohla vzniknout nebo se zhoršit s nástupem menopauzy.

Hlavní důvody

Tělesná hmotnost může klesnout z různých důvodů. Ale je příliš brzy na to se radovat. Pokud váha ženy, která není náchylná k hubenosti, klesne pod 45 kilogramů, bude to život ohrožující.

Mohou být pojmenovány následující faktory, díky nimž klesá tělesná hmotnost:

 • Emoční poruchy způsobené hormonálními poruchami v těle, zejména pokud jsou také zhoršeny vlivem vnějšího prostředí;
 • Tvrdá práce. Fyzická aktivita během menopauzy by měla být snížena. Protože tělo již není tak silné a zotavení trvá déle. Pokud žena současně i nadále tvrdě pracuje, je to plné přepracování, ospalosti, hubnutí a dokonce i výskytu různých nemocí;
 • Nedodržování režimu spánku a bdělosti, přeskakování jídel. S menopauzou může takový přístup k tělu významně prohloubit hormonální nerovnováhu, kvůli které nejen klesá váha, ale vznikají další vážné zdravotní problémy;
 • Špatné návyky. Nejenže mají nepříznivý vliv na zdraví, ale také urychlují metabolismus, vyvolávají úbytek hmotnosti a potlačují chuť a vůni jídla, což vyvolává nedostatek chuti k jídlu;
 • V některých případech způsobuje hormonální nerovnováha zrychlení metabolismu, což vede ke ztrátě hmotnosti..

Choroby, jako jsou následující, mohou navíc vést ke ztrátě hmotnosti u žen s menopauzou:

 • Diabetes mellitus 1. typu;
 • Hypokorticismus (adrenální dysfunkce);
 • Zhoubné novotvary různé lokalizace;
 • Tuberkulóza;
 • Různá onemocnění trávicího traktu;
 • Narušení štítné žlázy;
 • Paraziti;
 • Anémie.
Diabetes mellitus může způsobit úbytek hmotnosti během menopauzy

Kdy se bát?

Mírný úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu může být důsledkem hormonálních změn a nepředstavuje žádné nebezpečí. Pokud dramaticky dojde ke ztrátě hmotnosti, je nutné vyhledat pomoc. Když se tělo doslova roztaví před našimi očima. Příčinou vzrušení je také to, když se tělesná hmotnost přiblíží kritické hodnotě - 45 kg. Kromě toho jsou důvodem k obavám různá onemocnění, která doprovázejí hubnutí, včetně horečky, celkové slabosti, silných bolestí hlavy atd..

Například v případě nesprávné funkce štítné žlázy je úbytek hmotnosti doprovázen mírným zvýšením teploty, třesem rukou, zvýšenou srdeční frekvencí, obtížemi se soustředit, nespavostí, zvýšeným pocením, výkyvy nálady, pocitem žízně a nesprávným fungováním ženského cyklu. U zhoubných nádorů se rány začínají hojit horší, objevují se plomby, narušuje se vylučovací systém, objevují se problémy s nehty a vlasy a vzniká pocit celkové slabosti. S hypokorticismem dochází ke změně barvy kůže, snížení tlaku, celkové únavě, bolesti žaludku, snížení chuti k jídlu a chuti na slaná jídla. Během cukrovky je v ústech neustálé sucho, při výdechu můžete cítit vůni acetonu, pociťujete slabost, rozvíjí se úzkost, dochází k poškození zraku, neustále dochází k hladu, močení se stává častější.

Hmotnost může klesat jak na pozadí menopauzy, tak v důsledku různých onemocnění. Proto se další příznaky mohou velmi lišit od sucha v ústech (s cukrovkou) po sníženou srážlivost krve (s nádory).

Pouze odborník po řadě diagnostických opatření bude schopen přesně určit příčinu hubnutí a zvolit nejúčinnější léčbu.

Požadovaná diagnostika

Diagnostika příčin dramatického úbytku hmotnosti je poměrně obtížná, zvláště pokud neexistuje zjevná příčina. V závislosti na typu souběžných onemocnění možná budete muset konzultovat takové specialisty jako terapeut, gynekolog, specialista na infekční onemocnění, onkolog, psychoterapeut, gastroenterolog, endokrinolog, odborník na výživu.

Jako další studie lze přiřadit:

 • Fluorografie;
 • Testy ke kontrole přítomnosti maligních nádorů;
 • Ultrazvuk štítné žlázy, gastrointestinálního traktu, pánevních orgánů;
 • Škrábání ženských pohlavních orgánů;
 • Analýza krve, moči, výkalů;
 • Gastroskopie;
 • Hormonální testy;
 • Hysteroskopie.
K diagnostice úbytku hmotnosti s menopauzou může být předepsán ultrazvuk štítné žlázy

Tyto studie obvykle postačují k přesnému určení příčiny úbytku hmotnosti a výběru účinné terapie..

Léčba

Specialista vybere léčbu na základě výsledků testu, je třeba vzít v úvahu věk ženy, její celkový stav a hormonální pozadí.

Lékař navíc zvolí správnou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Počet jídel by měl být alespoň 5krát denně. Potraviny by měly obsahovat co nejvíce bílkovin. Můžete vařit, dusit, péct, vařit v páře. Je třeba se vyvarovat smaženého, ​​slaného, ​​kořeněného, ​​uzeného a alkoholu. Někdy je nutné užívat další léky ke zlepšení trávení.

Obecně platí, že terapie zcela závisí na zjištěné příčině hubnutí. Někdy lze použít hormonální substituční terapii a někdy je nutné léčit jakákoli doprovodná onemocnění, aby se zabránilo úbytku hmotnosti v důsledku.

Klíčem k úspěšné léčbě je dodržování následujících faktorů:

 • Je důležité co nejdříve identifikovat příčiny hubnutí a zvolit správnou léčbu;
 • Změňte stravu zavedením dílčích jídel 5 - 8krát denně, přičemž veškeré jídlo by mělo být energeticky cenné a obsahovat potřebné vitamíny a minerály. Stojí za to omezit hrubý příjem vlákniny;
 • Užívejte léky, které vám pomohou lépe vstřebávat a trávit jídlo;
 • Pokud pacientka není schopna sama jíst, podává se jídlo intravenózně nebo hadičkou.

Předpověď

Ve skutečnosti ženy spíše přibývají na váze s menopauzou, než aby zhubly, takže by vás hubnutí mělo upozornit. Často je to právě onkologie, která jej způsobuje, pro jehož vývoj může období menopauzy sloužit jako spouštěč. Pokud je tedy patrný úbytek hmotnosti, neměli byste odkládat návštěvu lékaře, protože v rané fázi onemocnění je snazší léčit a šance na pokračování v plném životě jsou mnohem větší..

Je pravidlem, že pokud je ztráta hmotnosti způsobena právě menopauzou, pak je tento jev regulován pomocí hormonální substituční terapie. A pokud příčinou byly různé nemoci, pak se nejčastěji mohou vyléčit, pokud osoba požádala o pomoc včas.

Obecně platí, že prognóza je o to příznivější, čím dříve pacient aplikoval a dostával potřebnou pomoc..

Drastický úbytek hmotnosti může vést k následkům, jako jsou:

 • Problémy s krevním tlakem;
 • Depresivní morálka;
 • Obtížné trávení jídla;
 • Zrychlený rozklad bílkovin;
 • Otok různých částí těla;
 • Obtíže se zuby, nehty a kosterním systémem;
 • Zvýšené náklady na energii.
Úbytek hmotnosti s menopauzou může vést k problémům s krevním tlakem

Tyto důsledky zase mohou vést k výskytu různých nemocí..

Preventivní opatření

Jako profylaxe menopauzy se doporučuje podstoupit vyšetření alespoň jednou ročně, aby se odhalily skryté nemoci, které mohou být asymptomatické.

Kromě toho byste měli věnovat více pozornosti svému tělu a snažit se vést zdravý životní styl. Během menopauzy je obzvláště důležité udržovat režim spánku a odpočinku, vyhýbat se stresu, pravidelně a správně jíst a být více venku. Je vhodné odpočívat častěji, můžete se uchýlit k aromaterapii nebo ke speciální masáži, pít různé bylinné čaje, například s oreganem, mátou, vrbovým čajem, šalvějí, heřmánkem. Rovněž stojí za to vzdát se špatných návyků a věnovat se jednoduchému sportu. Koneckonců, tělo potřebuje mírnou fyzickou aktivitu, kromě toho často pomáhá normalizovat emoční stav..

Hubnutí s menopauzou

Skutečnost, že během menopauzy mnoho žen začíná přibírat na váze, je vysvětlena „žertem“ hormonů a metabolických poruch, proto je mnohými považována za samozřejmost. Představte si, že je možná opačná situace - ztráta hmotnosti během menopauzy, navíc ostrá. Kvůli jednomu ze svých přátel jsem se rozhodl zjistit důvody. Neviděl jsem ji déle než rok, a když jsem ji viděl, byl jsem ohromen její slabostí..

Víte, když člověk s přebytečným tukem za rok ztratí 10 kilogramů, bude mu to prospěšné. V případě známých je obraz depresivní. Jak může vypadat padesátiletá žena, kdyby zpočátku její váha byla něco málo přes 65 a teď sotva dosáhne 55 kilogramů, a to s nárůstem o 170 cm.

První věc, kterou lze předpokládat, byla dysfunkce štítné žlázy. Vyšetření (ultrazvuk, hormonální testy) však ukázalo, že se štítnou žlázou je vše v pořádku. Nyní, aby zjistila důvody hubnutí, žena bude mít dlouhé vyšetření odborníky..

Existují samozřejmě i jiné běžné důvody než dysfunkce štítné žlázy, které vyžadují pozornost. Za prvé, je to výživa. Nechci svého známého nazývat starším, protože podle dnešních standardů není 50 let stáří, ale strava v tomto věku by se měla stále lišit od obvyklé. Co byste měli věnovat pozornost, je zásobení těla potřebnými vitamíny a mikroelementy. Doporučuje se konzumace zeleniny a ovoce; neoplatí se vzdát bílkovinných potravin. Tomuto problému se podrobně věnujeme v článku „Nutriční rysy starších osob“.

Pokud během menopauzy prudce ztrácíte váhu a všimnete si jakéhokoli nepohodlí z gastrointestinálního traktu: prodloužená zácpa, nadýmání, bolesti žaludku, měli byste určitě udělat alespoň ultrazvuk vnitřních orgánů. Pokud vyšetření neodhalilo žádné závažné porušení, doporučuji absolvovat program NSP s využitím souboru „Zdraví gastrointestinálního traktu jako základ“. Pomůže nejen normalizovat trávení a vstřebávání potravy, ale také očistit tělo. Zotavení ovlivní játra, oběhový, dýchací a pohybový aparát.

Z nějakého důvodu je při hubnutí přítomnost parazitů v těle snížena, mylně se domnívají, že helminthická invaze je u dětí přirozenější. Pokud chuť k jídlu, nepříjemné pocity v žaludku a konečníku zmizely, objeví se slabost, rychlá únava, je čas podstoupit test stolice na vajíčka červů. Jednorázový test však nemusí ukázat přítomnost parazitů. To je třeba udělat několikrát za sebou, ale jsme zaneprázdněni lidé a stěží dokážeme nést do laboratoře „cennou zátěž“ po dobu 2–3 dnů.

Dovolte mi připomenout údaje Světové zdravotnické organizace: 99,9% dospělých žijících na naší planetě jsou nositeli parazitů a 95% je infikováno nejméně 5 druhy parazitů. I bez absolvování analýzy si tedy můžete být jisti, že nějaký druh byaka - hlístů, škrkavek, červa atd. každá osoba musí mít. Co dělat? Pravidelně provádějte antiparazitární programy. Preferovaná profylaxe pomocí doplňků stravy, které za přítomnosti parazitů pomáhají urychlit jejich vylučování ze střev a žlučníku a také pomáhají vytvořit z našeho těla neatraktivní prostředí nejen pro červy, ale také pro různé bakterie a viry.

Úbytek hmotnosti s menopauzou může být ovlivněn zdravotním stavem, jako je cukrovka. Zákernost tohoto onemocnění spočívá ve skutečnosti, že zpočátku člověk nemusí přikládat důležitost náhle se objevující žízni, pocitu sucha v ústech. Později se objeví závratě, podrážděnost, chuť a vůně acetonu v ústech. Diagnózu diabetes mellitus můžete potvrdit nebo vyvrátit pouze pomocí krevního testu..

Během období hormonálních změn v těle ženy nejsou poruchy nervového systému neobvyklé, ale jsou ovlivňovány stresem a morálním přepětím, kterých je v moderní společnosti bohužel mnoho. Není nadarmo, že starší lidé jsou náchylnější k depresím než mladí lidé. To může také ovlivnit dramatický úbytek hmotnosti. Zde se neobejdete bez konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem.

Seznam nemocí, které mohou způsobit hubnutí, je samozřejmě poměrně velký. V článku jsou uvedeny nejčastější důvody, proč dochází ke ztrátě hmotnosti během menopauzy. Nemohu ale jen upozornit na tak závažný problém, jako je onkologie. Žena po 40 letech je povinna navštívit gynekologa alespoň jednou ročně, aby se vyloučila patologie mléčných žláz a pohlavních orgánů. Včasné odhalení rakoviny v rané fázi, záruka úplného uzdravení.

Po přečtení článku doufám, že chápete, že pokud dojde k prudkému úbytku hmotnosti během menopauzy, pak je v těle vše v nepořádku a je nutné důkladné lékařské vyšetření, aby se zjistily důvody hubnutí.

Jak zhubnout při menopauze? Základní pravidla

Ve většině případů během menopauzy žena přibere. Předpokladem jsou různé změny, ke kterým v těle během daného období dochází. Článek pojednává o tématu, jak zhubnout při menopauze, poskytuje užitečné tipy a metody, jak se zbavit nadbytečných kilogramů.

Období menopauzy a hladiny hormonů

Množství ženských pohlavních hormonů neklesá prudce, ale postupně, protože je v přímém poměru k fázím klimakterického období:

 1. Premenopauza. Se stárnutím hypotalamu klesá koncentrace estrogenu, zatímco hladina LH a FSH naopak stoupá. Tyto poruchy vedou k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, změnám trvání menstruace (zkracuje se nebo se zvyšuje) a dochází také ke změně množství výtoku. Po chvíli dojde k porušení ve vnitřních orgánech, což je spojeno s nedostatkem estrogenu během menopauzy. Objevují se určité příznaky (bolest hlavy, návaly horka, hypertenze, tachykardie), nervové poruchy. Změny metabolismu vedou k přibývání na váze, právě u premenopauzálních žen si často kladou otázku: jak uklidnit chuť k jídlu.
 2. Fáze menopauzy. O úplném dokončení menstruační funkce je možné mluvit až po 1 roce absence menstruace. Sliznice močového měchýře a pochvy se ztenčuje, často dochází k zánětu a mění se složení hlenu děložního hrdla. To vede k vaginální suchosti, častému nutkání na močení, bolestivosti při pohlavním styku.
 3. Postmenopauza. V tuto chvíli je produkce pohlavních hormonů ve vaječnících zcela dokončena. Syntéza estrogenu je minimální, vyskytuje se v tukové a svalové tkáni, v nadledvinách. Žena se velmi rychle zotaví, ve velmi vzácných případech se jí podaří zhubnout. Během postmenopauzálního období se zvyšuje riziko různých patologických stavů (kardiovaskulárních, metabolických). Konec fáze spadá na 65-69 let, pak začíná stáří.

Je reálné zhubnout během menopauzy? Přírůstek hmotnosti přímo souvisí s tím, jak klimakterické období probíhá. V průměru k němu dochází po 45 letech, ale nelze přesně říci, kdy a jaké změny nastanou u konkrétní ženy. V tomto případě je brána v úvahu genetická predispozice nalezená u malého počtu žen (3–5%).

Climax a přírůstek hmotnosti

Menopauza je u mnoha lidí okamžitě spojena s přírůstkem hmotnosti. Obecně se uznává, že během tohoto období se jen zřídka některé ženě podaří zhubnout a už se nezlepší..

Pokud zobecníte samotný pojem „menopauza“, pak jde o období stárnutí těla. Reprodukční funkce je snížena, produkce hormonů ve vaječnících je snížena na nulu.

Účinek pohlavních steroidů ovlivňuje nejen fungování reprodukčního systému. Například díky estrogenům je zajištěna plná funkce těla, termoregulace a metabolické procesy. Tento hormon je zodpovědný za to, jak žena vypadá, v jakém stavu jsou její vlasy, nehty, postava..

Sexuální hormony syntetizované ve folikulárním aparátu vaječníků ovlivňují:

 • nervový systém;
 • kardiovaskulární přístroje;
 • endokrinní systém;
 • Gastrointestinální trakt;
 • muskuloskeletální systém.

Během menopauzy množství estrogenu a jejich syntéza prudce klesá. Ale v ženském těle dochází k restrukturalizaci, která vám umožní udržovat nízkou hladinu hormonů a udržovat nezbytné tělesné funkce.

Tukové buňky jsou zdrojem estrogenu. Proto dochází ke změně metabolismu, která vede ke zvýšení „rezervy“ tuku. Zde je odpověď na otázku: proč nemůžete zhubnout během nástupu menopauzy.

Důvody pro přibývání na váze ve věku 45-50 let

Žena se zotavuje z řady důvodů:

 1. Fyzická nečinnost. S nedostatkem fyzické aktivity je těžké zhubnout nejen během menopauzy, ale také v jakémkoli věku.
 2. Hormonální nerovnováha. Snížení syntézy estrogenu a progesteronu, které je patrné se zánikem funkce vaječníků, vede k metabolickým poruchám. Z tohoto důvodu je pro ženu tak těžké zhubnout se standardní úrovní příjmu potravy a kalorií..
 3. Produkce estrogenu nastává v tukové tkáni. Během menopauzy se syntéza estrogenu vyznačuje extra-žlázovým původem. S poklesem množství hormonů se tělo snaží obnovit nerovnováhu, tj. množství tukové tkáně se zvyšuje, proto se zvyšuje hmotnost.
 4. Endokrinní poruchy (cukrovka, porucha funkce štítné žlázy). Při menopauze je často diagnostikována inzulínová rezistence, což má za následek sníženou citlivost buněk a absorpci glukózy.
 5. Rychlá syntéza androgenů. Během hormonálních změn dochází k redistribuci tukové tkáně; ta se často ukládá v břišní oblasti, tj. Vyvíjí se obezita mužského typu.

Jak zhubnout s menopauzou: pravidla

Ztráta hmotnosti během menopauzy se skládá z několika fází: dieta, sport, pitný režim.

Aby nedošlo k přibrání nadbytečných kilogramů, je důležité počítat počet kalorií s přihlédnutím ke skutečnosti, že jejich spotřeba s věkem klesá.

Pokud žena nešportuje, vede sedavý životní styl, měl by být počet denních kcal na úrovni - 1500-1800.

Chcete-li zhubnout, musíte určitým způsobem vařit jídlo, například páru, vařit, péct, dusit. Je nežádoucí jíst smažené, slané jídlo.

Je důležité kombinovat výživu a sport. To pomůže tonizovat svaly, snížit objem tukových buněk, zvýšit metabolismus a naplnit krev kyslíkem. Fyzická aktivita by měla odpovídat úrovni fyzické zdatnosti a zdraví. Může to být plavání, vodní aerobik, chůze (skandinávská). V ideálním případě by cvičení a jejich složitost měly být vybrány odborníkem na cvičební terapii, což umožní předcházet zlomeninám..

Pitný režim je velmi důležitý. Doporučuje se vypít 1,5-2 litry čisté vody denně.

Je možné zhubnout během menopauzy? Změny, ke kterým dochází v ženském těle, vedou k metabolickým poruchám. Ale s výhradou přechodu na správnou výživu, počítání kalorií, sportování můžete ztratit takové nenáviděné kilogramy.
Sdílet odkaz:

7 snadných způsobů, jak zhubnout s menopauzou a udržet si ideální váhu navždy

S nástupem menopauzy má mnoho žen pocit, že čelí vysoké kamenné zdi, kterou nemohou nijak překonat. Objevují se kilá navíc a ani přísná strava a intenzivní trénink nepomáhají zbavit se jich. Navíc se budete cítit slabí a unavení mnohem rychleji než dříve..

Naštěstí menopauza není věta. Stačí trochu změnit svůj životní styl - a hormonální pozadí se stabilizuje. Můžete se cítit zdravěji a veselěji, ale co je nejdůležitější, nadváha opravdu zmizí..

4 důvody, proč je pro nás po 50 letech hubnutí těžší

Věk menopauzy je individuální a jedna žena jej může mít o 10 let dříve než jiná. V průměru však ženy začínají pociťovat první příznaky menopauzy ve věku kolem 50 let a nejprve tyto změny frustrují mnoho poctivého sexu..

Pokud však jasně rozumíte tomu, jaké procesy se ve vašem těle odehrávají, můžete podle toho změnit svůj životní styl, abyste se cítili ještě lépe než před menopauzou. Níže uvádíme seznam hlavních změn v menopauze, ke kterým dochází v ženském těle..

1. Změna hormonálních hladin

Za prvé, během premenopauzy (několik let před nástupem menopauzy) a samotné menopauzy dochází ke změně hladiny hormonu estrogenu v těle. V reprodukčním věku má naše tělo primární formu estrogenu, ale se zánikem plodnosti se transformuje do jiné formy. To vede k tomu, že hladina estrogenu může být buď příliš vysoká, nebo příliš nízká (některé ženy mají oba tyto scénáře v různé době). Taková „hraniční“ hladina estrogenu přispívá ke zvýšení tělesné hmotnosti, proto je udržování optimální hormonální hladiny jedním z klíčových faktorů v boji proti obezitě související s věkem..

Kolísání hladiny estrogenu navíc způsobuje řadu dalších příznaků, včetně nespavosti. Nedostatek přiměřeného zdravého spánku také vyvolává přibývání na váze a potíže v procesu hubnutí.

Po 50 letech se mění také hladina dalších hormonů v našem těle, například progesteron (vyrábí se hlavně v reprodukčním věku) a kortizol (stresový hormon). Všechny tyto procesy vedou ke zvýšené únavě, nežádoucí tučnosti a emoční nestabilitě..

2. Zpomalte metabolismus

S nástupem menopauzy se metabolismus žen zpomaluje. V některých případech je to způsobeno prudkou změnou hladin estrogenu, ale nejčastější příčinou je autoimunitní reakce těla na problémy se štítnou žlázou.

Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýla umístěný ve spodní části krku. Tato žláza produkuje hormony, které jsou zodpovědné za metabolismus a kontrolu energie, stejně jako regulují naši náladu, spánek a tělesnou hmotnost..

Hladina estrogenu má přímý vliv na to, jak štítná žláza produkuje hormony. Častější než ne, prudký pokles estrogenu vede k významnému snížení účinnosti štítné žlázy. Kromě toho, pokud měla žena ještě před nástupem menopauzy hypotyreózu, mohou se její příznaky zhoršit, i když dříve bylo možné pomocí farmakoterapie udržet normální fungování štítné žlázy..

3. Ztráta svalové hmoty

S věkem začínají muži i ženy postupně ztrácet svalovou hmotu, ale u žen během premenopauzy a menopauzy může být tento jev výraznější. Přirozené procesy stárnutí a hormonální změny zde hrají klíčovou roli, ale je třeba vzít v úvahu také pokles fyzické aktivity, který je charakteristický pro většinu lidí v dospělosti..

4. Inzulínová rezistence

V důsledku hormonálních změn během menopauzy se ženy stávají inzulínově rezistentnějšími. Je to proto, že hormony ovlivňují jak množství tuku, tak jeho uložení. S nástupem menopauzy se bohužel tělesný tuk objevuje hlavně v oblasti břicha, boků a hýždí, což vede k dalšímu zvýšení inzulínové rezistence..

Stánek s jídlem: U žen dochází po celý život k přirozeným výkyvům hladin hormonů, což může vést k přibývání na váze. Nejnebezpečnějším obdobím je premenopauza. Existuje několik faktorů, které mohou během tohoto období ztěžovat zbavování se nechtěných kilogramů, ale existuje jednoduchý způsob, jak se s těmito faktory vypořádat..

7 způsobů, jak zhubnout po 50 letech a zabránit jejímu návratu

Ztráta hmotnosti po 50 letech je velmi realistický plán. Hlavní věcí je vědět, jak upravit svůj životní styl, aby se neutralizovaly účinky hormonálních změn.

1. Uklidněte si střevní mikroflóru

Střevní mikroflóra hraje klíčovou roli téměř v každém procesu, který probíhá v našem těle, včetně trávení a udržování imunity. Kromě toho má zdravá mikroflóra také vliv na produkci estrogenu. Jak hladiny estrogenu klesají, příznaky jako návaly horka a nekontrolované přibývání na váze se mohou zhoršit. Kromě toho je střevní flóra také zodpovědná za naši náladu, protože řada „špatných“ bakterií může vyvolat depresi, úzkost a výkyvy nálady..

Proces hubnutí je také z velké části regulován střevní mikroflórou: pokud stav mikroflóry zanechává mnoho žádoucího, je obtížnější se těchto kil navíc zbavit. Črevní bakterie však reagují poměrně rychle na jakékoli změny, ke kterým v našem těle dochází. Pokud nejste schopni zhubnout nebo alespoň zastavit nekontrolované přibývání na váze, pak stačí do svého jídelníčku přidat řadu zdravých potravin - a mikroflóra se rychle zlepší..

Jak zlepšit střevní mikroflóru? Některá doporučení mohou mít individuální povahu, ale existují také některé základní principy:

 • Vylučte ze stravy rafinované sacharidy a cukr;
 • Jezte více zeleniny
 • Jezte fermentované potraviny a užívejte kvalitní probiotika
 • Jezte potraviny bohaté na prebiotika (cibule, česnek, artyčoky);
 • Pijte kostní vývar nebo ho používejte při vaření;
 • Přidejte do své stravy kolagenové peptidy;
 • Pít hodně vody
 • Vyvarujte se potravin, které dráždí vaše střeva (lepek, mléčné výrobky, sója, kukuřice, smažené potraviny, alkohol a kofein).

2. Snižte hladinu stresu

Nemůžeme kontrolovat hormonální změny, ke kterým dochází v našem těle během premenopauzy a menopauzy, ale dokážeme na ně kompetentně reagovat. Například akupunktura může pomoci zmírnit příznaky, jako jsou návaly horka a nespavost. Tato terapie navíc vyváží váš endokrinní systém..

S nepříjemnými příznaky se můžete vyrovnat také pravidelnou jógou a meditací, které mohou snížit hladinu stresu a zmírnit bolest..

3. Pečlivě se starejte o játra

Střevní mikroflóra ovlivňuje stav jater a zejména její schopnost odstraňovat toxiny a regenerovat buňky. Pokud mají střeva nezdravou mikroflóru, pak játra méně účinně zvládají své úkoly, jako je štěpení hormonů a podpora endokrinního systému..

Chcete-li tento problém vyřešit, jezte více křupavé zeleniny (brokolice, zelí a květák, růžičková kapusta). Pití více tekutin je také důležité..

Zelený čaj také pomáhá detoxikovat snížením oxidačního stresu a ochranou jater, čímž zvyšuje schopnost těla vylučovat toxiny, které mohou vyvolat hormonální problémy..

4. Dělejte silová cvičení

Ve věku 35 let ženy přirozeně začínají postupně ztrácet svalovou hmotu. Pokud neudržíte svalový tonus pravidelným cvičením, ztráta svalové hmoty může vést k nežádoucímu přírůstku hmotnosti..

Studie ukazují, že ženy, které pravidelně cvičí silový trénink, mají vyšší kostní hustotu a takový trénink může dokonce nahradit hormonální terapii. Vzpírání navíc může snížit další příznaky menopauzy, včetně zvýšeného tělesného tuku kolem pasu..

Lékaři se neshodují v tom, jak často toto cvičení dělat a jakou váhu zvedat, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. Je však lepší cvičit doma s činkami několikrát týdně, než se vůbec necvičit. Pokud však můžete, přihlaste se do programu kettlebell a činky v posilovně nebo spolupracujte s osobním trenérem, který vám pomůže najít správnou rovnováhu mezi intenzitou a frekvencí ke snížení příznaků menopauzy..

5. Nezapomeňte na makroživiny

S nástupem menopauzy začne ženské tělo méně aktivně utrácet méně kalorií. Někteří lidé se snaží zabránit přírůstku hmotnosti snížením příjmu kalorií, ale studie ukázaly, že to může problém jen zhoršit. Pamatujte, že svalová hmota v této fázi života postupně ubývá, proto za podmínek přísné stravy začne tělo ztrácet svaly ještě rychleji, což může vést k osteoporóze..

Místo omezování stravy se zaměřte na makroživiny nebo rovnováhu sacharidů, bílkovin a tuků. Sacharidy jsou spojeny s břišním tukem, takže do každého jídla přidávejte bílkoviny, které vám pomohou stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit inzulínovou rezistenci. Kromě toho nezapomeňte jíst zdravé protizánětlivé tuky, abyste udrželi optimální hormonální rovnováhu..

Sacharidy jsou však v dospělosti potřebné a pro hubnutí po 50 letech není vůbec nutné úplně se vzdát sacharidů. Vyberte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina), stejně jako ořechy a semena, a ze stravy vylučujte obiloviny a rafinovanou mouku. Mnoho žen vidí výhody přechodu na paleo dietu, která vylučuje rafinované sacharidy a zrna a vytváří živnou půdu pro hubnutí..

6. Udělejte si čas na spánek

Hormonální změny mohou zhoršit kvalitu spánku, takže s nástupem menopauzy mnoho žen nemůže v noci spát. Nedostatek spánku zase vede k problémům s nadváhou, a to platí pro ženy v jakémkoli věku. Pokud jde o dámy starší 50 let, nekvalitní spánek vyvolá ukládání tuku v břiše..

K eliminaci tohoto rizika je důležité vytvořit konkrétní denní rituál před spaním:

 • Současně jděte do postele;
 • Vypněte všechny gadgety hodinu před spaním (místo sledování televize je lepší číst knihu);
 • V noci pevně zavřete závěsy;
 • Používejte aromaterapii (levandule pomáhá zlepšit spánek během menopauzy).

Pokud se v noci probudíte s návaly horka, zkuste umístit poblíž postele ventilátor a místo jedné teplé deky použijte několik lehkých prostěradel..

7. Vyřaďte ze stravy cukr a omezte užívání stimulantů

Kofein a cukr dehydratují naše tělo a také destabilizují hormony a hladinu cukru v krvi. Kromě pocitů úzkosti a stresu způsobuje kofein také další typické příznaky menopauzy, jako návaly horka a zvýšené noční pocení, a vede ke ztrátě kostní hmoty. Alkohol může také zhoršit pocení, výkyvy nálady a další příznaky..

Při mírné konzumaci těchto potravin (2-3 šálky / sklenice týdně) tyto účinky možná nepocítíte, všichni lidé však mají jinou hranici citlivosti. V mnoha ohledech je náchylnost k těmto potravinám spojena s genetikou, zdravím jater a střevní mikroflórou..

Neměli byste se úplně vzdát kávy, alkoholu a sladkostí, ale musíte snížit spotřebu těchto produktů na minimum, zvláště pokud jsou výrazné příznaky menopauzy nebo pokud máte potíže s hubnutím. Místo toho přidejte do své stravy zdravé nápoje, jako je voda, bylinné čaje, zelený čaj a kostní vývar, a vyvarujte se potravin s vysokým obsahem cukru..

Dnes jsme se tedy dozvěděli, jaké změny nastávají v ženském těle během menopauzy a jak tyto změny ovlivňují náš stav a pohodu. Navíc jsme zjistili, že sedmi snadnými kroky můžete zmírnit příznaky menopauzy, uzdravit své tělo a udělat svůj život šťastnějším..

Zkuste naši radu uplatnit v praxi a pozitivní výsledek vás nenechá čekat!