Tlakové skoky před menstruací - jak tomu zabránit?

Jen málo žen se může pochlubit absencí premenstruačního syndromu. Pro všechny postupuje svým vlastním způsobem. Toto období je v zásadě charakterizováno výkyvy nálady, zvýšenou chutí k jídlu a zadržováním vody v těle. Existují dívky, které mění svůj krevní tlak před menstruací.

Jak práce srdce a cév závisí na menstruačním cyklu?

Krevní tlak závisí na účinku krevního tlaku na stěny cév. Tento proces je regulován nervovým systémem a hormony. Ten je také zodpovědný za reprodukční funkci těla..

Nadledviny, hypotolamus a hypofýza produkují aldosteron, adrenalin a glukokortikoidy, které jsou odpovědné za vaskulární tonus. Regulují také hladinu pohlavních hormonů. Koncentrace těchto látek se v průběhu cyklu mění..

Po zrání vajíčka uprostřed cyklu převládá v těle progesteron. Podílí se na přívodu krve do reprodukčních orgánů. Tento hormon podporuje tvorbu endometria a nových krevních cév nezbytných pro plod. Významná koncentrace progesteronu v krvi ovlivňuje celkový krevní tlak

Je zajímavé, že vztah mezi hormonálními hladinami a krevním tlakem je vzájemný. To znamená, že hormonální rázy mění krevní tlak a zvýšení nebo snížení tlaku ovlivňuje produkci hormonů.

Příčiny a příznaky hypertenze před menstruací

Expanze cév v děloze a zvýšení jejich počtu pod vlivem progesteronu přispívá k tomu, že tlak před menstruací stoupá. Zároveň se zvyšuje množství estrogenu. Zadržuje vodu v těle. V důsledku otoku jsou cévy stlačeny, což vyvolává skoky krevního tlaku. Z tohoto důvodu někdy za hrudní kostí je bolest, srdeční rytmus je narušen. Tekutina také stagnuje v mozku. Proto se zvyšuje nitrolební tlak před menstruací..

PMS změny nálady jsou také závislé na hormonech. Faktem je, že během tohoto období hladina serotoninu, který je zodpovědný za pozitivní emoce, prudce klesá. Existuje nervové napětí, podrážděnost a slzavost. Tyto změny vyvolávají zvýšení krevního tlaku. Příznaky naznačující vaskulární hypertonicitu před menstruací:

 • bolest hlavy;
 • závrať;
 • slabost;
 • rychlá únavnost.

Opačná situace s tlakem obvykle nastává u emocionálně nestabilních žen. Podobný jev je také spojen s nedostatkem hemoglobinu a vitamínů. Tento stav je charakterizován následujícími příznaky:

 • ospalost;
 • apatie;
 • slabost;
 • nadýmání;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • zvýšené pocení;
 • nedostatek chuti k jídlu.

S nástupem menstruace klesá hladina progesteronu v těle. Děloha je očištěna od vnitřní vrstvy a přebytečné krve. Aby se zabránilo kritickým ztrátám krve, klesá během menstruace krevní tlak. Pokud tonometr obvykle ukazuje 120/80, je možná mírná odchylka od normy, maximálně 110/70. Pokud tlak poklesne pod přípustnou hranici, měli byste myslet na své zdraví a životní styl. Důvody těchto skoků možná spočívají v následujících věcech:

 1. Gynekologická onemocnění. Přítomnost cyst a polypů v děloze vede k těžkým obdobím. V důsledku těžké ztráty krve klesá hemoglobin. Krev cirkuluje pomaleji cévami, krevní tlak klesá.
 2. Užívání léků. Bolestivý syndrom, který je v kritických dnech pravidelně znepokojující, si ženy zvyknou ulevit spazmolytiky. Bolest zmizí uvolněním křeče. Výsledkem je, že se cévy rozšíří a způsobí hypotenzi..
 3. Vlastnosti hormonálního pozadí. Převaha estrogenů nad progestiny pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi. Z tohoto důvodu se cévy rozšiřují a objevuje se slabost. Tímto problémem obvykle trpí kuřáky a ženy s podváhou..

Pokud je vše v pořádku se zdravím ženy, je snadné se zbavit tlakových ztrát změnou životního stylu na období PMS a menstruace. Nejprve byste měli přehodnotit výživu. Před menstruací se doporučuje konzumovat méně soli, přestat jíst mastná, smažená a uzená jídla. Přejídání se v takové dny nestojí za to. Je důležité pít hodně čisté vody a snížit množství kávy a čaje. Je lepší odložit diety na další období cyklu. Vitamíny pomohou, když není možné vyvážit stravu.

Dívky, jejichž krevní tlak stoupá před menstruací nebo naopak, klesají, je užitečná lehká fyzická aktivita. Pokud je PMS doprovázena silnou nervozitou, musíte se předem ujistit, že v těchto dnech nejsou žádné důležité věci nebo tvrdá práce..

Skok krevního tlaku na konci menstruačního cyklu je normální. Pro některé jsou výrazné, jiné si je nevšimnou. Pokud tento stav způsobuje značné nepohodlí, musíte vyhledat pomoc od gynekologa nebo endokrinologa.

Jak se chová tlak v kritických dnech

Ženy se bohužel často musí během menstruace potýkat s problémy jiné povahy. Změny se týkají nejen emočního stavu, ale také fyzického. Některé ženy trpí během menstruace tlakem. V závislosti na vlastnostech těla se ukazatele zvyšují nebo snižují, což se neděje v jiné dny v měsíci.

 1. Vztah kardiovaskulárního a reprodukčního systému u žen
 2. Kolísání tlaku před menstruací
 3. Proč stoupá tlak před menstruací
 4. Proč tlak před menstruací klesá?
 5. Tlak a krevní cévy během menstruace
 6. Tlak po menstruaci
 7. Jak normalizovat krevní tlak během menstruace
 8. Kdy navštívit lékaře
 9. Drogy
 10. Pokud nízký krevní tlak přetrvává i po menstruaci
 11. Prevence problémů

Vztah kardiovaskulárního a reprodukčního systému u žen

Za regulaci menstruačního cyklu jsou odpovědné hormony, které jsou produkovány vnitřními orgány, mozek a centrální nervový systém jsou odpovědné za tento proces. Ke změně hormonálních hladin dochází v různých obdobích cyklu. Odchylka nastává před nástupem menstruace a tlak bude dočasně kolísat i po kritických dnech.

Uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci, stoupá hladina progesteronu v těle. Tento hormon vyvolává tvorbu tlakových rázů před menstruací. To se děje proto, že tímto způsobem se tělo připravuje na plod, uvolní se hladké svaly dělohy a objeví se nové cévy. V závislosti na zdravotním stavu cévního systému ženy tlak stoupá nebo klesá.

Kolísání tlaku před menstruací

Protože během tohoto období je tělo ovlivněno steroidním hormonem, stav cév se mění. Zvyšuje se krevní oběh, rozšiřují se krevní cévy, což způsobuje kolísání krevního tlaku. Dochází k akumulaci tekutiny, která vyvíjí tlak na kardiovaskulární systém.

U tohoto stavu jsou také zaznamenány doprovodné příznaky:

 • bolavé bolesti hlavy;
 • časté výkyvy nálady;
 • obecný otok;
 • averze k jídlu;
 • nespavost;
 • nepohodlí a bolest v oblasti mléčných žláz.

K těmto odchylkám dochází před menstruací a mohou přetrvávat po všechny kritické dny. Příznaky PMS se často objevují u žen, které trpí bolestivými menstruacemi.

Proč stoupá tlak před menstruací

Před kritickými dny mnoho žen pociťuje nesnesitelné bolesti hlavy. Vyskytuje se v důsledku zvýšení krevního tlaku. Pokud vyšetření provádí odborník, nejsou vždy zjištěna porušení.

Existují tři důvody pro tento stav:

 • Estrogeny ovlivňují rovnováhu vody a solí v těle, zatímco tekutina je zadržována v tkáních. Otok narušuje přirozený proces produkce hormonů, dochází k cévnímu tonusu.
 • Při neustálých výkyvech tlaku, kdy jsou cévy pravidelně zužovány a rozšiřovány, dochází k migrénám.
 • Podrážděnost během tohoto období je spojena s minimálním obsahem serotoninu v ženském těle. Existuje obecná slabost, apatie, zatímco cévy se také zužují..

U některých žen dochází k premenstruačnímu syndromu. Nadledviny aktivně produkují adrenalin, který vstupuje do krevního řečiště. Tento proces přispívá ke zvýšení srdeční frekvence, a tedy ke zvýšení krevního tlaku..

Proč tlak před menstruací klesá?

Za hlavní příčinu hypotenze se považuje nedostatek vitamínů, zejména hořčíku. Tento stav se často projevuje u žen s anémií. A také se problém vyskytuje u příliš emotivních lidí s následujícími příznaky před menstruací:

 • poruchy spánku;
 • ztráta výkonu;
 • Nadměrné pocení;
 • nadýmání;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nadváha.

Podobný jev nastává u žen, které zneužívají kouření a alkohol. Lidé bez špatných návyků, ale s psychoemotickými poruchami, jsou však také náchylní k této nemoci..

Tlak a krevní cévy během menstruace

Cévní dystonie také negativně ovlivňuje období kritických dnů. V oblasti srdce je bolest, je narušen krevní tlak. Vysoký krevní tlak v tomto okamžiku není odchylkou, nejčastěji k tomu dochází pod vlivem estrogenu.

Přítomnost indikátoru nízkého krevního tlaku naznačuje patologické procesy v těle ženy:

 • Nemoci reprodukčního systému, nádorové formace, které přispívají k hojnému krvácení. Poté hladina hemoglobinu v krvi prudce klesá, což negativně ovlivňuje cévní tonus. K úlevě od bolestivých křečí se ženy uchylují k antispazmodikům. Tyto léky účinně bojují proti bolesti, ale snižují cévní tonus.
 • Při aktivní koncentraci prostaglandinů v krvi se objevují bolestivé křeče. V tomto stavu klesá krevní tlak..
 • Ženy, které se neustále snaží zhubnout nalačno, často trpí nízkým krevním tlakem. Takový koníček je plný hormonálních poruch v těle. Někdy při aktivním hladovění nedochází k menstruaci po několik měsíců.

Tlakové rázy během menstruace negativně ovlivňují fungování těla. Zvláště když je tento stav pozorován každý měsíc po dlouhou dobu. Pokud jsou doprovodné příznaky považovány za neškodnější, je třeba řešit poruchy krevního tlaku pomocí léčby.

Tlak po menstruaci

Po skončení kritických dnů se tělo začne vracet k normálu, nálada se výrazně zlepší, zmizí apatie a bolesti hlavy. Kolísání krevního tlaku se však obtěžuje ještě několik dní. Tento proces je spojen s cyklickostí ženského těla..

Pokud vysoký nebo nízký krevní tlak přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, pak mluvíme o možných kardiovaskulárních patologiích. Zbytek příznaků PMS by měl také ustoupit. Věnujte zvláštní pozornost otoku, na konci kritických dnů se obnoví rovnováha vody a soli.

Jak normalizovat krevní tlak během menstruace

Nezanedbávejte příznaky, které se vyskytnou během menstruace, zejména bolest hlavy. Během tohoto období je tělo nejvíce náchylné k negativním změnám v životním prostředí. Pro toto období je proto vhodné vzdát se všech druhů špatných návyků..

Ke zmírnění stavu se doporučuje použít následující metody:

 • Naneste si na hlavu ubrousek namočený ve studené vodě. Pro tyto účely je také vhodná běžná topná podložka..
 • Nalijte horkou vodu do malé nádoby a přidejte pár kapek levandulového nebo rozmarýnového éterického oleje, poté nakloňte hlavu a dýchejte páry. Pro větší efekt můžete oleje vtírat do časové oblasti.
 • Nekonzumujte čokoládu, uzeniny a chlebové výrobky ani neomezujte jejich množství za den.

Kritické dny nejsou důvodem k restrukturalizaci obvyklého rytmu života. Pokud se však vyskytnou nějaké komplikace, objeví se silné krvácení, je vhodné strávit 2-3 dny v posteli. Protože fyzická aktivita vyvolává uvolňování krve.

Kdy navštívit lékaře

Pokud dříve byl tlak normální a během menstruace nekolísal, dávejte pozor na stav těla. Zvláště nebezpečné je, když příznaky přetrvávají 2–3 dny po ukončení menstruace. V tomto případě je pozorována hypertenze nebo hypotenze..

Drogy

Pokud krevní tlak v důsledku kritických dnů poklesne, je vhodné místo antispasmodik užívat analgetika. Tyto prostředky pomáhají normalizovat krevní tlak. Mezi ně patří: Analgin, Paracetamol, Coldrex, Teraflu.

Pokud naopak kritické dny vyvolávají zvýšení krevního tlaku, pak lékaři předepisují spazmolytika, pomohou uvolnit svaly, zmírnit úzkost a napětí. Mezi ně patří: No-shpa; Papaverin, Trigan,

Připomeňme si, že výše uvedené léky mají řadu vedlejších účinků. Proto se nedoporučuje používat je bez jmenování odborníka. Obzvláště opatrně používejte tyto léky pro dospívající..

Pokud nízký krevní tlak přetrvává i po menstruaci

Nejčastěji je hypotenze pozorována se slabostí cévního systému. Člověk se neustále cítí špatně, má sklon k častým mdlobám. Abychom se s touto nemocí vyrovnali, doporučuje se od mladého věku užívat speciální komplexy vitamínů a minerálů..

Pokud dojde k úzkosti, je povoleno užívat sedativa na bázi přírodních bylin. Chcete-li trénovat krevní cévy, aktivně se věnujte sportu, zvláště efektivnímu pro takový problém - plavání.

Prevence problémů

Podle statistik má více než 80% žen na celém světě příznaky PMS. Léčba je nutná, pokud přetrvávají nízké nebo vysoké hladiny hormonů. V ostatních případech musíte dodržovat preventivní doporučení:

 • Snižte množství stolní soli spotřebované denně na 5 gramů. Přesycení těla solí způsobuje patologické procesy. Doporučujeme solit jídlo pouze na talíři, a ne během vaření. Saláty dochuťte citronovou šťávou.
 • Fyzická aktivita je klíčem ke zdravému tělu. Existuje mnoho metod efektivního tréninku pro ženy: pilates, jóga, dechová cvičení. Jen nepřetěžujte tělo těžkými silovými cviky, problém se tak jen prohloubí.
 • Tlakové rázy jsou často ovlivněny kávou. Milovníci tohoto nápoje proto raději přecházejí na bylinkový čaj..

Měli byste kriticky zkontrolovat svou stravu, vyhnout se dlouhým přestávkám mezi jídly. Pokud budete postupovat podle těchto pravidel, uvidíte viditelné výsledky do 1 měsíce..

Jak normalizovat krevní tlak během menstruace

Během celého menstruačního cyklu je dívčí tělo ovlivňováno hormony, které pravidelně zvyšují nebo snižují koncentraci v závislosti na aktuální fázi. Před nástupem a v prvních dnech krvácení čelí žena neobvyklým změnám nálady, podrážděnosti, bolesti v podbřišku a nevolnosti. Práce kardiovaskulárního systému je neoddělitelně spjata se stavem reprodukčních orgánů. Tlak během menstruace se proto může lišit od normálních ukazatelů..

Informace v tomto článku webu popisují příčiny a metody eliminace vysokého a nízkého krevního tlaku.

Vztah mezi tlakem a fázemi menstruačního cyklu

Na menstruační cyklus ženy mají vliv hormony. Látky jsou neustále v těle a kontrolují fungování reprodukčního systému a ovlivňují pravidelné vylučování a tvorbu endometria dělohy. Během měsíce se mění množství hormonu..

Tlak by měl být chápán jako síla, kterou krev působí na stěny cév. Závisí to na neurologických procesech v ženském těle a hormonálních hladinách. Jen málo lidí o tom ví, ale orgány endokrinního systému, včetně nadledvin nebo hypofýzy, významně ovlivňují krevní tlak..

Produkce adrenalinu, glukokortikosteroidů a aldosteronu ve správném množství zajišťuje cévní tonus. Během kritických dnů se mění úroveň vlivu pohlavních hormonů na tyto látky. Proto během menstruace tlak stoupá nebo klesá..

Příčiny kolísání TK před menstruací

Produkce biologických složek vaječníky a nadledvinkami není úplná bez účasti centrálního nervového systému, hypofýzy a hypotalamu. Progesteron je schopen ovlivnit práci posledního orgánu a vyvolat řadu příznaků, včetně odchylek krevního tlaku od normy.

Skok tlaku nahoru je spojen s akumulací tekutin v těle, které snižují kardiovaskulární systém. Srdeční frekvence se zvyšuje, aby se urychlil průtok krve. Pacient trpí známkami hypertenze.
Může se zvýšit krevní tlak před menstruací, doprovázený následujícími příznaky:

 1. Migréna.
 2. Nevolnost.
 3. Zarudnutí kůže na obličeji a krku.

Nejběžnější příčinou vysokého krevního tlaku je produkce adrenalinu nadledvinami. Pacient snadno podléhá úzkostným pocitům, puls se zrychluje. Některé ženy před menstruací pociťují depresi, která může také zvýšit krevní tlak. To je způsobeno účinkem progesteronu a estrogenu na produkci serotoninu, hormonu štěstí..

Nízký krevní tlak před menstruací je pozorován kvůli nedostatku užitečných složek v těle, jako jsou vitamíny a hořčík. Příznak se vyvíjí pod vlivem poklesu hladin hemoglobinu. Dalším důvodem hypotenze je nadměrná emocionalita dívky..

Mezi příznaky PMS doprovázející pokles krevního tlaku patří:

 • problémy se spánkem;
 • apatický stav;
 • slabost s menstruací;
 • problémy s gastrointestinálním traktem;
 • zvýšené pocení;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • sada několika kilogramů.

Proč tlak během menstruace skáče

Přítomnost vysokého krevního tlaku během menstruace není u všech pacientů inherentní. Stejně jako před kritickými dny spočívá příčina většiny ve změnách hormonálních hladin. Předmenstruační symptom se rozšíří do prvních dnů krvácení. Žena trpí variabilitou nálady, urogenitálními problémy a vysokým krevním tlakem.

Důvodem pro zvýšení indikátoru může být jedna z forem průběhu menstruace:

 1. Edematózní. Vyznačuje se poruchami vylučování tekutin z těla a jejich akumulací v tkáních. Zvyšuje se tlak na krevní cévy a zvyšuje se krevní tlak. Forma má další příznaky: otoky prstů dlaní a obličeje, problémy s močením, zácpa.
 2. Cefalgické. S tímto průběhem menstruace srdce pracuje ve zrychleném režimu. Žena cítí záchvaty hypertenze a bolesti hrudní kosti.

Nízký krevní tlak během menstruace nastává v důsledku mnoha faktorů:

 1. Změny hladin hormonů v těle.
 2. Emoční nestabilita.
 3. Vlastnosti samotné menstruace.
 4. Užívání léků.
 5. Dystonie a vazokonstrikce.
 6. Nedostatek stopových prvků v těle.

Patologie reprodukčního a urogenitálního systému často vedou k narušení hormonální rovnováhy v těle během menstruace. Žena následně ztrácí příliš mnoho krve. Množství hemoglobinu klesá a průtok krve se zpomaluje. Vyskytují se příznaky hypotenze. Konstantní hojné krvácení a periodické, dříve netypické, vedou ke snížení krevního tlaku..

Někdy je bolestivý syndrom během menstruace příliš silný na to, aby jej toleroval. V takových situacích používají pacienti k odstranění nepohodlí antispazmodické léky. Kromě zmírnění bolesti mají léky vazodilatační účinek a způsobují pokles krevního tlaku..

Zvýšená sekrece prostaglandinu v důsledku menstruace způsobuje migrény a hypotenzi.

Vegetovaskulární dystonie a onemocnění endokrinních struktur se během regulace zhoršují. Praskají pulsy, bolesti hlavy a krevní tlak se mohou snížit.

Nedostatek užitečných složek a energetických látek v důsledku stravy nebo nevyvážené výživy také vede k nepříjemným následkům. Bez dostatku vitamínů se průběh menstruace stává nestabilním a je doprovázen hypotenzí.

Odchylka tlaku po menstruaci

Nízký krevní tlak během menstruace by se měl na konci kritických dnů vrátit k normálu. První 2-3 dny po menstruaci se mohou také lišit v malých odchylkách krevního tlaku, ale poté symptom zmizí.

Mírné snížení nebo zvýšení tlaku pouze kvůli menstruaci nevede k vážným následkům. V případě závažné hypertenze nebo hypotenze po menstruaci se však zvyšuje riziko vzniku patologických stavů reprodukčního, endokrinního nebo kardiovaskulárního systému. V takových situacích byste neměli váhat ani se pokusit normalizovat krevní tlak pomocí improvizovaných prostředků. K určení příčiny odchylek je nutná okamžitá lékařská konzultace a diagnostika.

Co dělat jako první pomoc

Když tlak v tepnách klesá nebo stoupá před nebo během menstruace, musíte se pokusit zbavit se onemocnění pomocí neradikálních metod.

Terapie by měla být komplexní. K uvolnění těla a normalizaci metabolismu jsou vhodné:

 • masáže;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • správná výživa.

Pokud jsou odchylky krevního tlaku velké, musíte co nejdříve vyhledat pomoc od odborníka. Provede vyšetření, určí, proč k poruchám došlo, a předepíše nejvhodnější léčbu. V některých situacích je lepší zavolat sanitku..

Pokud tlak hodně vyskočí a konzultace s lékařem se odloží, lze provést následující opatření první pomoci:

 1. Při hypotenzi používejte analgetika.
 2. Během těžkého výtoku krve se vzdejte aktivní zábavy a uchýlejte se k odpočinku v posteli.
 3. Pokud se indikátor zvýšil, normalizujte jej spazmolytiky.
 4. Nezatěžujte tělo fyzicky během a několik dní před menstruací.

Užívání léků

Léčba pomůže eliminovat pokles nebo zvýšení tlaku..

Pokud je tlak před menstruací a během menstruace pod normální hodnotou, lékaři doporučují užívání analgetik. Mezi oblíbené léky patří Analgin, Coldrex a Paracetamol..

Hypertenze je léčena antispazmodiky. Kromě opatření ke snížení krevního tlaku díky fondům existuje:

 • zmírnění svalového napětí;
 • uklidňující nervový systém;
 • snížení stresu.

Často jsou jmenováni no-shpa, Trigan a Papaverin. Soudě podle komentářů a recenzí pacientů je však při užívání těchto léků možné negativní důsledky, proto by neměly být užívány bez lékařského předpisu..

Preventivní opatření

Když během menstruace stoupá nebo klesá arteriální tlak ženy, ne kvůli patologickým stavům, ale kvůli zvláštnostem průběhu menstruace, lze preventivním doporučením předcházet nepříjemným příznakům a dalším známkám PMS..

Ke zlepšení stavu kardiovaskulárního systému a hormonálních hladin stačí dodržovat několik pravidel:

 1. Vést zdravý životní styl, přestat kouřit a zneužívat alkohol.
 2. Dodržujte zásady zdravé výživy - vyhýbejte se sladkým, tučným, slaným a smaženým pokrmům.
 3. Pravidelně se věnujte kardio gymnastice, abyste zlepšili zdraví cév.
 4. Spěte alespoň 8 hodin denně.
 5. Vyvarujte se stresových situací a starostí.
 6. Sledujte vitamínovou a minerální rovnováhu v těle.
 7. Připravte si místo kávy zelený nebo bylinkový čaj.
 8. Pravidelně sledováno gynekologem, kardiologem, endokrinologem.
 9. Častější procházky venku.
 10. Někteří pacienti musí dodržovat terapeutickou dietu.

PMS a tlakové rázy jsou neoddělitelně spojeny. Jediný výskyt symptomu a normalizace stavu po menstruaci jsou přirozené. S výraznými výkyvy krevního tlaku, malátností během celého cyklu, nepohodlí v oblasti srdce, musíte být vyšetřeni na klinice. Včasná diagnóza přispívá k identifikaci patologií v raných fázích a ke stanovení individuální léčby změn krevního tlaku.

Příčiny nízkého a vysokého krevního tlaku během menstruace

Vztah mezi tlakem a reprodukčním systémem

Funkce kontroly menstruačního cyklu u dívek je prováděna speciálními hormony, které se v jejím těle vytvářejí průběžně. Primárně ovlivňují vývoj orgánů reprodukčního systému a také funkci ochrany horních vrstev sliznice dělohy před pravidelným odmítnutím. Pouze procento určitých hormonů se může změnit v každém ze segmentů cyklu..

Za prvé stojí za to pochopit, co znamená pojem „krevní tlak“. To je síla, kterou krev tlačí na vnitřní cévní stěny. Za jeho regulaci mohou být odpovědné samotné hormony a určité nervové faktory.

Doposud již byl studován vliv hypotalamu, nadledvin a hypofýzy na ukazatele krevního tlaku. V těchto orgánech se produkují hormony, které ovlivňují cévní tonus. Kromě toho jsou také schopni jednat mezi sebou. Z tohoto důvodu existuje neoddělitelné spojení mezi skoky krevního tlaku a orgány reprodukčního systému. Chovají se vzájemně. V tomto ohledu mohou ženy během menstruace zaznamenat zvýšení tlaku..

Co tedy způsobuje, že tlak stoupá? Pojďme se podívat na hlavní důvody:

 • Migréna, která se projevuje zvýšením hladiny prostaglandinu v krvi. Bolest hlavy se bezpochyby může stát hlavní příčinou vazokonstrikce;
 • Deprese. V tomto stavu má žena extrémně nízkou hladinu serotoninu, což také ovlivňuje stav krevních cév;
 • Edém, který zvyšuje pružnost tepen a žil, a také svírání nervových zakončení, což výrazně ovlivňuje zúžení kapilár.

Předmenstruační syndrom

Mnoho žen pociťuje některé z příznaků PMS před menstruací. Nejčastěji se tento problém týká změn na cévách, a proto se v tuto chvíli musíte často potýkat s bolestmi hlavy. Tento stav může obvykle začít týden před novým cyklem a často svědčí o zvýšení krevního tlaku..

V tuto chvíli je nejobtížnější regulovat výkyvy v počtech krevního tlaku, proto se celkové zdraví a emoční pozadí prudce zhoršují. To je způsobeno skutečností, že se zvyšuje objem cirkulující krve a zvyšuje se zátěž srdce. Během tohoto období je velmi důležité věnovat zvláštní pozornost svému zdraví a dokonce užívat některé léky..

Kromě změn v hormonálních hladinách mohou bolesti hlavy být vyvolány již existujícími chorobami z kardiovaskulárního systému. Žena se mohla s některými z jejich projevů setkat již dříve, ale nevěnovala tomu zvláštní pozornost..

Možná doprovodná onemocnění:

 • Ateroskleróza cév;
 • Vegetovaskulární dystonie;
 • Migréna.

Při kolísání hladiny hormonů se již slabé cévy nedokážou přizpůsobit novým podmínkám. To může způsobit rozsáhlé křeče a v důsledku toho zvýšení krevního tlaku. Bolest v tomto případě může být kompresivní a křečovitá..

S podobným problémem čelí ženy, které již ztrácejí reprodukční funkci. To je způsobeno skutečností, že množství estrogenu v krvi prudce klesá. Na tomto pozadí dochází často k křečím cév, stav se prudce zhoršuje a může dojít k hypertenzní krizi..

Tlak před menstruací

Před menstruací mohou nastat výkyvy krevního tlaku. Může stoupat i klesat. Proč tedy před menstruací stoupá krevní tlak? Existuje mnoho faktorů, kvůli kterým tlak stoupá. Zvýšený tlak před menstruací lze pozorovat při bolesti hlavy, ke které dochází z následujících důvodů:

 • V důsledku účinku estrogenů na ženské tělo dochází k zadržování tekutin v tkáních. Edém negativně ovlivňuje produkci potřebných hormonů, což může způsobit cévní tonus;
 • Časté výkyvy krevního tlaku způsobují časté migrény;
 • Tělo dámy obsahuje nedostatečné množství serotoninu. V tomto případě lze pozorovat obecnou slabost a apatii, kvůli tomu se cévy také zužují..

Navzdory skutečnosti, že se před menstruací projevuje nežnější pohlaví hypertenzí, v některých případech se dívky kvůli nízkému krevnímu tlaku obracejí ke kardiologovi. Podívejme se blíže na to, jaké mohou být příčiny tlaku pod normální hodnotu:

 • Nemoci orgánů reprodukčního systému. Nejprve jsou to fibroidy a endometrióza. Tato onemocnění mohou způsobit krvácení, v důsledku čehož může dívka ztratit hodně krve. V tomto případě je hladina hemoglobinu výrazně snížena. To může vést k hladovění kyslíkem, poklesu tlaku a snížení cévního tonusu;
 • Koncentrace prostaglandinů je významně vyšší než obvykle. To může vyvolat výskyt bolesti během menstruace. Kromě toho klesá krevní tlak a bolesti hlavy;
 • Užívání silných léků proti bolesti. Jelikož tyto léky jsou schopny zmírnit svalové křeče, může se snížit tonus tepen, kapilár a žil;
 • Nízké množství kalorií denně. Existuje nedostatek vitamínů a dalších živin. To vede k častým nepravidelnostem během menstruačního cyklu a úroveň tlaku odpovídajícím způsobem klesá..

Měli byste věnovat pozornost skutečnosti, že zneužívání alkoholických nápojů a tabákových výrobků také nepříznivě ovlivňuje stav krevních cév. Navzdory tomu se během menstruace může takové onemocnění objevit u každého, i když neexistují žádné špatné návyky a žádné nebyly. Významnou roli hraje také psycho-emoční stav člověka..

Jak tyto příznaky odstranit?

Abyste se zbavili nepříjemných příznaků menstruace, měli byste se poradit s lékařem. Je důležité být testován na hladinu hormonů. Pokud se zjistí nerovnováha, lékař předepíše hormonální terapii. Lze také předepsat sedativa nebo psychotropní léky, antihistaminika. Antihistaminika mohou pomoci snížit otoky.


Důležité jsou také změny životního stylu. Tělo musí přijímat dostatek vitamínů a minerálů, je nutné zvýšit fyzickou aktivitu a dodržovat zdravou výživu. Doporučuje se jíst méně soli a cukru, protože to přispívá k zadržování tekutin v těle.

Samozřejmě je také důležité vzdát se špatných návyků. Kouření, pití alkoholu, nadměrná konzumace kofeinu negativně ovlivňují tělo.

Každá žena cítí nepohodlí během menstruace, ale stupeň jejího projevu závisí na mnoha faktorech. Někteří kvůli nízkému krevnímu tlaku nemohou vstát z postele, protože se bojí ztráty vědomí, zatímco jiné trápí bolesti hlavy a emoční poruchy..

Zároveň je důležité včas vyhledat pomoc lékaře, protože to může být způsobeno chorobami kardiovaskulární, gynekologické nebo endokrinní povahy..

Dejte nám o tom vědět -

Tlak během kritických dnů

Jak víme, období každé ženy je jiné. Příznaky, které mohou tento proces doprovázet, se také mohou lišit. Tlakové rázy jsou tedy pro každého odlišné a v některých případech zcela chybí. Někdo si může stěžovat na vysoký krevní tlak během menstruace a někdo na nízký krevní tlak. V jakých případech tedy během menstruace stoupá krevní tlak? K tomu nejčastěji dochází vlivem určitých hormonálních faktorů..

Nízký tlak může naznačovat takové patologické procesy v ženském těle:

 • Nemoci reprodukčního systému, neoplastická onemocnění, která přispívají k hojnému krvácení. Cévní tonus je narušen, a proto se dívky často uchylují k užívání spazmolytik, která také negativně ovlivňují stav cév, i když odstraňují nepříjemné pocity bolesti;
 • Půstová dieta může také často způsobit nízký krevní tlak. Kromě toho jsou takové diety plné vážných hormonálních poruch v těle. V některých případech to může vést k dlouhému zpoždění cyklu;
 • Bolestivé křeče způsobené vysokou koncentrací prostaglandinů v krvi přispívají ke snížení krevního tlaku.

Krevní tlak pro ženy

Krevní tlak se měří v milimetrech rtuti (mm Hg) pomocí speciálních zařízení: phonendoskopu a tonometru a skládá se ze dvou čísel. Horní indikátor charakterizuje systolický tlak a odráží práci srdce. Nižší - diastolický, který poskytuje informace o cévním tonusu. V závislosti na úrovni krevního tlaku je stav klasifikován následovně:

 1. 120/80 mm Hg. Umění. - normotonie,
 2. až 140/90 mm Hg. Umění. - hraniční stav,
 3. nad 14/90 mm Hg. Umění. - hypertenze,
 4. pod 110/70 mm Hg. Umění. - hypotenze.

Znát rozdíl! Hypertenze je stav charakterizovaný zvýšeným krevním tlakem nebo příznakem zvýšeného krevního tlaku u základního onemocnění. A hypertenze je nezávislá diagnóza, jejímž znakem je konstantní vysoký krevní tlak při absenci dalších důvodů pro jeho zvýšení..

U žen jsou počty TK mírně nižší než u mužů. Hypotenze a labilita v tlaku jsou častější. Nižší úroveň je způsobena menší postavou než muži. A labilita - s měsíčními změnami v cyklu hormonů a větší emocionalitou. Nízký krevní tlak, který doprovází nástup menstruace, komplikuje průběh tohoto období.

Kdy navštívit lékaře

Doporučuje se čas od času měřit tlak před menstruací. Tímto způsobem uvidíte celý obrázek. Pokud v této době nebyly pozorovány žádné problémy a po ukončení menstruace začaly, stojí za to věnovat pozornost stavu těla jako celku. První nebo dva dny může krevní tlak skutečně kolísat, ale pokud příznaky přetrvávají déle než pět dní, pak je to již zdraví škodlivé. V tomto případě máte na mysli hypertenzi nebo hypotenzi. Chcete-li se vypořádat s léčbou jedné nebo druhé kardiovaskulární patologie, musíte se poradit s kardiologem. Pouze on bude schopen pojmenovat příčinu choroby, která se objevila, a zvolit správnou metodu její léčby.

Výživa, lidové recepty a prevence

Změny v práci srdce a krevních cév, snížení chuti k jídlu u žen během menstruace, lékaři zaznamenávají v 85% případů. Specifická léčba však bude nutná pouze v případě, že jsou v těle diagnostikovány trvalé poruchy nezávislé na cyklu. Jinak funguje správná prevence dobře. Chcete-li snížit příznaky hypertenze nebo hypotenze během menstruace, potřebujete:

 • Snažte se jíst méně sladkostí a slaných potravin
 • odmítnout špatné návyky;
 • cvičit pravidělně;
 • sledovat kvalitu a délku spánku;
 • vyhnout se stresovým situacím.

Následující recepty tradiční medicíny pomohou zmírnit stav a zmírnit bolest:

 1. Listy malin nebo lesních jahod. Je nutné vařit lžíci drcených surovin se sklenicí vody, trvat na 8 hodinách, aby užitečné složky z listů měly čas přejít do vody. Pijte 100 ml denně.
 2. Směs kozlíku lékařského, máty peprné a heřmánku. Smíchejte všechny složky ve stejném poměru, vařte lžíci výsledné směsi s vroucí vodou a nechte půl hodiny. Vše přeceďte a vypijte 50 ml třikrát denně.
 3. Elecampane root. Vezměte čajovou lžičku na jednu sklenici vroucí vody, vyluhujte vývar po dobu 1 hodiny. Vezměte velkou lžíci třikrát denně.

Některé abnormality mohou být během menstruace přijatelné a dokonce normální. Neustálá změna indikátorů tlaku je však často známkou vážných odchylek v těle. Při výrazném poklesu krevního tlaku musíte konzultovat lékaře, abyste vyloučili onemocnění srdce a cév. Odborníci doporučují, aby ženy informovaly odborníka o takových odchylkách během menstruace, zejména pokud se tlak po dlouhou dobu neobnoví.

Jak vrátit tlak do normálu

Pokud se žena potýká s prudce stoupajícím nebo klesajícím tlakem, pak pro zmírnění stavu můžete a dokonce musíte použít tato doporučení:

 • Naneste si na hlavu vlhký hadřík nebo použijte běžnou vyhřívací podložku;
 • Do malé misky dejte převařenou vodu a přidejte několik kapek esenciálního oleje z rozmarýnu nebo levandule. Poté nakloňte hlavu a dýchejte ve dvojicích. Tření olejů do oblasti váhy je považováno za účinnější;
 • Během menstruace nejezte příliš mnoho pečiva.

Drogy

Pokud dojde ke zvýšení tlaku, doporučuje se užívat spazmolytika. Podporují uvolnění svalové tkáně, zmírňují úzkost a stres. Pozoruhodnými příklady takových léků jsou: No-shpa, Trigan, Papaverin. Pokud máte problém s nízkým krevním tlakem, pak jsou antispazmodika kontraindikována, ale musíte použít analgetika: Paracetamol, Teraflu, Analgin, Coldrex atd..

Nezapomeňte, že všechny výše uvedené léky mají určité vedlejší účinky. Přečtěte si návod k použití léčivého přípravku a zjistěte, zda máte nějaké kontraindikace. Pokud si nejste jisti, zda můžete užít ten či onen lék, kontaktujte odborníka.

Vysoký krevní tlak během menstruace a před menstruací

S nástupem kritických dnů mohou ženy vykazovat známky chronických onemocnění žil a cév. Co dělat, pokud krevní tlak stoupne před a během menstruace?

Závratě nebo pulzující bolest v chrámech jsou jistými známkami nástupu menstruace. Je to všechno vina za zuřící hormony, které ovlivňují krevní tlak (BP). Znatelné změny se navíc někdy objevují krátce před příchodem kritických dnů a trvají až do jejich konce.

Proč k tomu dochází a jak se chovat, když se objeví první příznaky hypertenze nebo hypotenze?

Vlastnosti patologie v kritických dnech u žen
Předmenstruační syndromKrizový syndrom se projevuje skoky krevního tlaku, záchvaty paniky, stlačení na hrudi, studené končetiny, bolesti hlavy, palpitace.
Zpoždění menstruaceHlavním znakem je těhotenství. Zatížení žil a cév a v důsledku toho vysoký krevní tlak.
Diagnostika PMSUžívání anamnézy, vyšetření moči, ultrazvuku mléčných žláz a ledvin, konzultace s neurologem.
Efektivní léčbaPsychoterapie, terapeutická strava, cvičební terapie, léky (sedativa, antidepresiva, vitamíny a pohlavní hormony).

Menstruace a krevní tlak

Každá fáze menstruačního cyklu ovlivňuje hormonální pozadí a významně jej mění.

 • V první polovině se produkuje estrogen. Ženský hormon, který řídí a umožňuje vývoj vnitřních a vnějších pohlavních orgánů, který reguluje cyklus. Kromě toho reguluje rovnováhu vápníku v těle, odstraňuje cholesterol a čistí krev.
 • Ve druhé polovině progesteron. Způsobuje zvýšení krevního tlaku a vyvolává nástup hypertenze. Tento hormon je nezbytný pro nastávající matku. Díky němu se tělo připravuje na těhotenství a porodilo dítě. Pomáhá uvést dělohu do uvolněného stavu a také podporuje vznik nových cév nezbytných pro tvorbu plodu.

Aby se zajistil dostatečný průtok krve v nově vytvořených cévách, srdce začne pracovat tvrději a zvyšuje se krevní tlak.

Zvýšený krevní tlak před a během menstruace

Proč stoupá krevní tlak před menstruací? Před menstruací se v těle hromadí tekutina, která způsobuje její vzestup. Stlačuje srdeční sval a zrychluje a zrychluje pumpování krve cévami.

To způsobuje hypertenzi, kterou lze rozpoznat podle následujících příznaků:

 1. bolest hlavy;
 2. pocit nevolnosti;
 3. zarudnutí na pokožce.

Některé ženy před menstruací pociťují změny nálady a deprese..

Faktem je, že progesteron, který se po ovulaci aktivně uvolňuje, vytěsňuje serotonin. Ten potlačuje podráždění u člověka a dává dobrou náladu. Nadměrné vzrušení, neustálý stres a nervózní vzrušivost způsobují, že srdce pracuje tvrději. Po chvíli se objeví první příznaky arteriální hypertenze..

Navzdory skutečnosti, že progesteron s nástupem menstruace ztrácí svou sílu, je dnes vysoký krevní tlak považován za normální. Krevní cévy jsou zúženy kvůli nedostatku serotoninu a vnitřnímu tlaku.

Krevní tlak může také vyskočit, pokud má žena:

 • osteochondróza;
 • vaskulární onemocnění;
 • dědičnost;
 • přebytečná sůl v těle;
 • střevní onemocnění;
 • srdeční choroba.

Vysoký krevní tlak po menstruaci často způsobuje nástup hypertenzní krize.

Je zajímavé, že když se PMS projevuje jako neuropsychiatrické abnormality, u žen dochází k hypotenzi a poklesu krevního tlaku..

Známky hypotenze v PMS

Nízký krevní tlak během menstruace může být způsoben nedostatkem hořčíku v těle. Je schopen potlačit pocity úzkosti a podrážděnosti, které vyvolávají hypotenzi..

Žena, která během menstruace zaznamenala pokles krevního tlaku, může pozorovat:

 1. nadýmání;
 2. pocení;
 3. přibývání na váze;
 4. nespavost a apatie;
 5. snížená chuť k jídlu.

Ukazatele krevního tlaku závisí hlavně na stavu krevních cév a těla jako celku. Zatímco dívky zažívají bouři emocí, díky nimž se srdeční sval stahuje intenzivněji, jiné nezanechávají pocit slabosti a závratí..

Jak zacházet: co dělat

Tlakové rázy před nebo po menstruaci mohou vést k vážným komplikacím. Je lepší svěřit lékaře metodám prevence hypertenze a léčbě premenstruačního syndromu. Nezapomeňte se poradit s gynekologem, terapeutem a kardiologem.

Léčba PMS a příznaky patologie jsou zastaveny konzervativní léčbou.

Komplex terapie zahrnuje:

 • Nedrogová léčba (masáže, fyzioterapie, reflexologie, terapeutická strava).
 • Léky (léky s drospirenonem, diuretika, hořčík).

Bolest hlavy, která se objevuje před a během menstruace, může být známkou rozvoje závažných kardiovaskulárních onemocnění. Tento příznak nemusíte ignorovat, je lepší se na schůzku připravit předem..

Vzhledem k tomu, že se tělo stává citlivějším a reaguje na stále akutnější, je lepší vyloučit užívání alkoholických nápojů z každodenní stravy. Pokud si dívka vede kalendář, kde počítá den, kdy začínají kritické dny, nebude pro ni obtížné zapojit se do prevence. Je také lepší upustit od kouření, protože to značně komplikuje práci srdce a ovlivňuje cévy..

Léky proti bolesti by neměly být zanedbávány. Pro ženy, které během menstruace pociťují závratě, je však lepší vzdát se spazmolytik..

Není nutné předepisovat užívání určitých léků bez vědomí lékaře. To by měl provést odborník, který na základě stížností a vyšetření pacienta diagnostikuje a zvolí účinnou a bezpečnou léčbu drogové závislosti.

Lidové léky

Léčba hypertenze a menstruace zahrnuje kurzy léčivých bylin. Poplatky za rostliny lze zakoupit v jakékoli lékárně. Mohou to být urologické byliny pro urogenitální systém a poplatky, které snižují krevní tlak.

Můžete použít lidové metody, které pomohou zlepšit vaskulární funkci a zmírnit příznaky PMS:

 1. Chladné obklady. Pomohou otupit bolest a dočasně ulevit stavu ženy. K dosažení požadovaného efektu stačí na čelo aplikovat topnou podložku se studenou vodou pouze na 15-20 minut.
 2. Esenciální olej. Je užitečné provádět inhalace s přídavkem oleje, aby se maximalizovala absorpce jeho prospěšných prvků. K tomu je velmi vhodné použít nebulizátor. Pokud jeden není k dispozici, bude stačit stará osvědčená metoda s pánví a ručníkem..

Bude také užitečné vyloučit ze stravy potraviny, které mění složení krve! Jedná se o vepřové maso, maso z varhan, chléb, čokoládu a další sladká, smažená a slaná jídla. Jako preventivní opatření před začátkem kritických dnů také pomůže sport, správná výživa a udržení duševního klidu..

Když jsme přesně zjistili, jak ženský menstruační cyklus ovlivňuje práci kardiovaskulárního systému, můžeme s jistotou říci, že zvýšení tlaku je pravděpodobně normou než patologií. Jsou však chvíle, kdy by dívka měla poslouchat své tělo a varovat, pokud se necítí dobře..

Pouze zkušený lékař dokáže vysledovat souvislost mezi hormonálním pozadím ženského těla a prací krevních cév. Podívejte se na vývoj nebezpečného onemocnění a vyberte si komplex bezpečné terapie.

JSOU KONTRAINDIKACE
POTŘEBUJETE KONZULTACI SOUVISEJÍCÍHO LEKÁRA

Autorkou článku je Ivanova Svetlana Anatolyevna, terapeutka

Krevní tlak stoupá před menstruací

Cyklické hormonální změny často vyvolávají premenstruační syndrom. U některých žen stoupá krevní tlak před menstruací, což je předzvěstí kritických dnů..

Může během menstruace vzrůst krevní tlak

Kolísání hormonů během cyklu ovlivňuje fungování různých tělesných systémů. Zejména je tlak řízen jak nervovými, tak hormonálními složkami..

Indikátor se zvyšuje nebo snižuje za účasti hypotalamu, hypofýzy a nadledvin, které produkují hormony ovlivňující cévní tonus:

 • aldosteron;
 • glukokortikoidy;
 • adrenalin.

Hladina těchto hormonů závisí na koncentraci pohlavních steroidů. Někdy pod jejich vlivem tlak stoupá nebo klesá před menstruací..

V předvečer menstruace dochází ke zvýšené syntéze progesteronu, který připravuje tělo na těhotenství:

 • uvolňuje vnitřní vrstvu dělohy;
 • zlepšuje zásobení pánve krví rozšířením cév.

Další orgány a systémy jsou také ovlivněny progesteronem. Pokud tlak stoupne, může žena pocítit bolest hlavy a slabost..

Proč se zvyšuje krevní tlak před menstruací

Odborníci tvrdí, že indikátor klesá a stoupá z různých důvodů. Pokud tlak stoupá před menstruací, je třeba vzít v úvahu fyziologické i patologické faktory..

Fyziologické příčiny

Během menstruace ženy často trpí bolestmi hlavy, které mohou být způsobeny fyziologickými a patologickými změnami. Když tlak neustále stoupá na pozadí kritických dnů, nemusí to vždy znamenat ve prospěch patologií kardiovaskulárního systému..

Tlak stoupá v důsledku:

 1. Otok. Pod vlivem estrogenu dochází ke změnám v rovnováze voda-sůl. Hormony přispívají k zadržování tekutin, což je nejcitlivěji pociťováno hypotalamem. Výsledný otok narušuje jeho normální činnost. Cévní tonus se zvyšuje mačkáním nervových zakončení.
 2. Migréna. Intenzivní bolesti hlavy jsou způsobeny hormonálními rázy a nadměrnou produkcí prostaglandinů. Krevní cévy prožívají zúžení i expanzi. To vede ke zvýšenému zvlnění. Tlak postupně stoupá.
 3. Psycho-emoční změny. U žen se před menstruací objeví slzavost a podrážděnost, které jsou způsobeny změnou hormonálních hladin. Hladina serotoninu klesá, což vyvolává vazokonstrikci. Proto se během menstruace často zvyšuje krevní tlak..

Tyto důvody vedou k tomu, že během menstruace se zvyšuje tlak.

Patologické příčiny

Hodnota často stoupá s následujícími patologiemi v historii:

 • osteochondróza vyvíjející se v krční páteři;
 • nemoci zažívacího traktu;
 • nemoci související s kardiovaskulárním systémem.

Co dělat, pokud krevní tlak stoupne před menstruací

Pokud indikátor pravidelně stoupá, je nutné přestat kouřit a pít alkoholické nápoje. Při současných bolestech hlavy můžete aplikovat studené obklady, votřít do oblasti chrámu éterické oleje z eukalyptu, levandule nebo rozmarýnu. Ze stravy by měly být vyloučeny:

 • čokoláda;
 • brambory;
 • vepřové maso;
 • klobásy a uzeniny.

Pokud se rychlost zvýší, užívají se antispazmodika, která podporují vazodilataci.

Prevence zvýšení tlaku před menstruací

Zvýšení nebo snížení tlaku na 2-3 dny menstruace je zaznamenáno u většiny spravedlivého pohlaví. Terapie je předepsána, pokud indikátor neustále stoupá a vykazuje vysoké hodnoty.

Preventivní opatření zahrnují:

 • snížení množství spotřebované soli na 5 g denně;
 • fyzická aktivita, jako je jóga, pilates nebo dechová cvičení;
 • vyloučení kávy;
 • organizace pravidelných a vyvážených jídel, zejména vyhýbání se smaženým a kořeněným pokrmům;
 • plný spánek;
 • prevence stresu.

Metody prevence pomáhají, pokud se během menstruace rychlost zvyšuje. U přetrvávající hypertenze musíte navštívit odborníka.

Nízký krevní tlak před menstruací

Během kritických dnů může dojít k tlakovým rázům. Některé ženy mají tendenci mít nižší výkon.

Je třeba poznamenat, že před menstruací hodnota nezvyšuje u emočně nestabilních žen, které se vyznačují:

 • nespavost;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvýšená citlivost prsu, chuť na sladké jídlo.

Kouření, nedostatek vitamínů, emoční faktory a gynekologická onemocnění jsou dalšími příčinami nízkého krevního tlaku během menstruace. Rozlišují se následující faktory, proti kterým tlak před a během menstruace klesá:

 1. Gynekologická onemocnění, která jsou doprovázena intenzivním výtokem (fibroidy, polypóza, endometrióza). Chronická ztráta krve způsobuje pokles hemoglobinu, hladovění mozku kyslíkem.
 2. Porušení poměru estrogenu a progestinů. S hyperestrogenismem klesá produkce glukózy a rozšiřují se krevní cévy. Tento faktor je častěji detekován u žen s křehkou postavou..
 3. Užívání léků proti bolesti. Neustálé užívání antispazmodik během menstruace způsobuje vazodilataci..
 4. Algodismenorea. Patologický stav je pozorován při nadměrné produkci prostaglandinů. V některých případech se zvyšuje specifická citlivost na bolest.
 5. Endokrinní poruchy v kombinaci s VSD. S těmito patologiemi v anamnéze je vysoký puls.

Kdy navštívit lékaře

Je nutné věnovat pozornost stavu těla, pokud se indikátor během menstruace poprvé zvýší. Lze předpokládat hypotenzi nebo hypertenzi, pokud tlaky během menstruace přetrvávají po dobu 4–5 dnů cyklu.

Lékař by měl být okamžitě konzultován s následujícími doprovodnými příznaky:

 • zvracení;
 • zmatek vědomí a řeči;
 • intenzivní krvácení;
 • silná bolest.

Závěr

Pokud tlak stoupne před menstruací, jsou často příčinou hormonální změny. Doporučuje se však věnovat pozornost době trvání příznaku a přítomnosti doprovodných znaků..

Hormony ovlivňují ženské tělo zvláštním způsobem a vytvářejí průběh mnoha reakcí a procesů. Snad nejpalčivějším tématem je menstruace. Fáze menstruačního cyklu a hormony spolu souvisejí.