Jak se připravit na kolposkopii

3 minuty Autor: Lyubov Dobretsova 341

 • Vlastnosti přípravy
 • Nejlepší čas na průzkum
 • Kolposkopie během menstruace
 • Sex a kolposkopie
 • Související videa

Kolposkopie je moderní metoda vyšetřování pochvy pomocí kolposkopu. Tato metoda vám umožňuje získat maximální informace o přítomnosti patologických procesů. Příprava kolposkopie je nezbytná pro získání vysoce přesných výsledků.

Vlastnosti přípravy

K získání nejpřesnějších výsledků je kromě zkušeností lékaře důležitou podmínkou také správný přístup k výzkumu. Před diagnostikováním je důležité se poradit s gynekologem, který dá doporučení, jak se připravit na kolposkopii.

Obvykle se ženě doporučuje:

 • dva dny před studiem odmítněte sex;
 • nestříkejte;
 • nepoužívejte vaginální čípky, tablety, krémy;
 • hygienické metody se provádějí pouze s čistou vodou bez použití jakýchkoli čisticích prostředků.

Nejlepší čas na prozkoumání

Kolposkopie, jako vysoce kvalifikovaná metoda pro diagnostiku mnoha onemocnění ženského reprodukčního systému, je často předepsána jako profylaxe. Abyste získali co nejpřesnější informace, je důležité zvolit nejvhodnější dobu pro výzkum. Nejlepší výsledky jsou dosaženy během určitého období ženského cyklu. Nejoptimálnější je provádět diagnostiku v první fázi menstruačního cyklu..

Pro informaci, ženy, které jsou v období menopauzy, je pro ně nejvhodnější doba prováděna kolposkopie. Obvykle se doporučuje kolposkopické vyšetření mezi třetím a sedmým dnem po skončení menstruace. Právě tentokrát vám umožní dosáhnout nejefektivnějších výsledků..

Pokud z nějakého důvodu nebylo možné provést studii v referenční den, pak dalším obdobím, které umožní dosáhnout vysokých výsledků, je ovulace..

Během ovulace se testování nedoporučuje. To je způsobeno skutečností, že děložní čípek je v současné době naplněn vysokým obsahem hlenu, což neumožňuje vysoce kvalitní diagnózu.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu se také nedoporučuje kolposkopie. Protože nebude možné vidět přesný obraz děložního čípku, což zkomplikuje lokalizaci patologického procesu.

Diagnóza prováděná ve druhé fázi může navíc způsobit nepohodlí, určitou bolestivost a menší krvácení. Pokud se během diagnózy vytvořily i menší poranění, pak se ve druhé fázi menstruačního cyklu hojí poměrně dlouho..

Kolposkopie během menstruace

Kolposkopie je během menstruace zakázána. To je způsobeno skutečností, že vizualizace orgánu je v tomto období poměrně obtížná. Kromě toho se zvyšuje riziko infekce v těle ženy. V případě nouze se samozřejmě provádí výzkum. Příprava na plánovaný postup zahrnuje výpočet nejúspěšnějšího data diagnózy.

Sex a kolposkopie

Pro získání co nejpřesnějších výsledků je důležité, abyste během dvou dnů před zahájením studie neměli pohlavní styk. To pomůže gynekologovi získat přesnější obraz. Pokud žena měla pohlavní styk, měla by na to rozhodně upozornit lékaře provádějícího vyšetření. Při jakémkoli sexuálním jednání dochází k mikrotraumatu sliznice. Může to způsobit nepohodlí, nepohodlí během kolposkopického vyšetření.

Absence pohlavního styku také pomůže určit, jak výrazný je vaskulární vzorec, vidět změnu v oblastech epitelu, uzavřených, otevřených žláz. Příprava na postup vám umožní získat přesné výsledky během kolposkopie. Co je nezbytné k určení přítomnosti patologického procesu i v jeho počátečním stadiu vývoje.

Kolposkopie děložního čípku: jak se to dělá, jaká jsou pravidla pro přípravu, jak jsou dešifrovány výsledky

Kolposkopie děložního čípku umožňuje co nejvíce studovat porušení a stanovit správnou diagnózu

Podstata kolposkopie děložního čípku

Kolposkop je binokulární mikroskop vybavený čočkou a osvětlovacím systémem. Umožňuje vám provést podrobnou studii tkání pochvy, vulvy a děložního čípku pod vícenásobným zvětšením - 8–40krát.

Díky možnosti získat takové podrobné snímky může lékař během kolposkopie detekovat ohniska patologií, analyzovat jejich kontury, velikosti, povrchovou povahu, umístění, barvu a tvar. Pro podrobnou diagnostiku mikrovaskulatury lze použít speciální zelený filtr k diagnostice invazivních forem rakoviny děložního čípku.

Bolí kolposkopie? Obvykle ne, mírná bolest a nepříjemné pocity se objevují pouze při biopsii

Samotný postup vyšetření pacienta pomocí kolposkopu se provádí bezdotykově: zařízení umístěné na stativu je vedeno zrcadly pomocí optické hlavy s prizmatickým dalekohledem na tkáni. A osvětlovací systém osvětluje vyšetřovací oblast pro pohodlnou práci lékaře. V případě potřeby je proces výzkumu doplněn odebráním bioptických vzorků z podezřelých oblastí, které jsou následně odeslány k cytologické analýze..

Druhy kolposkopie

Kolposkopické vyšetření lze provést dvěma způsoby:

 1. Jednoduchá kolposkopie - lékař zkoumá (bez použití dalších činidel - roztoků) pouze tkáně děložního čípku.
 2. Rozšířená kolposkopie - během vyšetření je děložní hrdlo léčeno určitými léky, které poskytují různé tkáňové a vaskulární testy. Při ošetření 3% roztokem kyseliny octové, což umožňuje jasnější rozlišení patologických ložisek, dochází v důsledku vazokonstrikce ke krátkodobému edému sliznice. V některých případech se používá Schillerův test: Lugolov roztok se používá k léčbě děložního čípku, což pomáhá detekovat glykogen v buňkách sliznice. Po obarvení se tkáně, které podléhají prekancerózním změnám a obsahují malé množství glykogenu, nezbarví a vypadají jako bělavé skvrny na pozadí hnědého krku. Tyto testy na léky umožňují snadno vybrat oblast pro bioptické vzorkování pro analýzu.

Při doporučení pacienta na kolposkopii děložního čípku ošetřující lékař nejprve určí typ zákroku a předpokládanou diagnózu pacienta.

Indikace pro jmenování kolposkopie

Kolposkopie děložního čípku se doporučuje v následujících klinických případech:

 • přítomnost patologických buněk v nátěru z cervikálního kanálu;
 • podezření na vývoj genitálních bradavic nebo onkologických procesů;
 • krvácení ne během menstruace;
 • výtok patologické povahy z genitálního traktu;
 • pozitivní test na lidský papilomavirus;
 • pocity nepohodlí a svědění;
 • prodloužené bolestivé pocity v dolní části břicha;
 • chronický zánět cervikálního kanálu.

Hlavním účelem jmenování kolposkopií je provést podrobné vyšetření a / nebo provést cílenou biopsii z podezřelé léze. Je-li to nutné, je přidělena studie ke sledování účinnosti léčby.

Eroze je jednou z nejčastějších indikací pro kolposkopii děložního čípku.

Kolposkopie poskytuje mnoho diagnostických příznaků, podle nichž může lékař stanovit konečnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu zjištěné patologie. Neměli byste zanedbávat možnost tohoto postupu..

Kolposkopie je jedním z mála postupů, pro které neexistují žádné kontraindikace. Jediným omezením jejího jmenování může být panenství. Tato diagnostická manipulace pro dívky se provádí pouze v případě, že existuje podezření na maligní novotvary děložního čípku nebo pochvy, pokud jde o záchranu života.

Pravidla přípravy

Při předepisování kolposkopie děložního čípku musí lékař pacientovi vysvětlit účel provedení manipulace a doporučit správnou přípravu postupu pro jeho maximální spolehlivost.

Příprava je následující:

 • Několik dní před zákrokem musíte přestat používat čípky, tablety, krémy a jiné vaginální přípravky.
 • Proveďte test k identifikaci alergické reakce na produkty obsahující jód.
 • Přestaňte se sprchovat za dva dny.
 • Na dva dny přestaňte používat výrobky pro intimní hygienu. Při pohlavním styku používejte kondom.
 • Vzdejte se sexu za den.

Provádění těchto doporučení je povinné. Pokud nebudou pravidla dodržována, mohou být výsledky kolposkopie zkreslené.

Pokud je během studie plánována biopsie, musí o tom lékař pacienta upozornit. Mnoho žen se obává bolesti během biopsie. Tato manipulace obvykle není doprovázena bolestí, ale u některých patologií je výskyt bolestivých pocitů stále možný. Častěji při odběru materiálu pociťujete mírné nepohodlí, které lze pociťovat také po určitou dobu po zákroku. Rychle však prochází a nezpůsobuje významné nepříjemnosti..

Jaký den cyklu je lepší naplánovat postup??

Datum kolposkopie by mělo být zvoleno s přihlédnutím k měsíčnímu cyklu, protože je lepší jej neprovádět během krvácení. V každém případě, v jaký den cyklu bude postup proveden, řekne lékař. Vyšetření se nejčastěji provádí 7. – 10. Den, protože během tohoto období je hlen v cervikálním kanálu průhledný a při zkoušce nezasahuje. V nouzových případech lze kolposkopii provést v kterýkoli den cyklu.

Je kolposkopie předepsána během těhotenství?

V některých klinických případech může být během těhotenství předepsána kolposkopie. Hlavní indikací této studie je podezření na onkopatologii, která vzniká na základě výsledků cytologického nátěru. K objasnění diagnózy se obvykle provádí spíše jednoduchá než rozšířená kolposkopie. Častěji se provádí pouze v počátečních stádiích a v pozdějších stadiích je předepsáno s opatrností kvůli vysokému riziku infekce a rozvoji krvácení.

Jak probíhá výzkum?

Kolposkopii lze provádět ambulantně. Provádí se v následujícím pořadí:

 • pacientka je umístěna na gynekologické křeslo;
 • nejprve jsou zavedena zrcadla a poté je na ně nasměrován kolposkop;
 • lékař vyšetřuje tkáně pochvy a děložního čípku (v případě potřeby je osuší tamponem);
 • když jsou detekovány patologie, odborník vyhodnotí jejich parametry;
 • poté se provede vyšetření přes zelený filtr k vyhodnocení stavu cévního řečiště;
 • pokud jsou zjištěny indikace pro prodloužený postup, provede se vhodná zkouška - s 3% roztokem kyseliny octové nebo Lugolovým roztokem;
 • když se objeví indikace, provede se biopsie s následným dodáním vzorku do laboratoře;
 • pokud byla provedena biopsie, zavede se do pochvy tampon, aby se zabránilo krvácení, který si následně žena sama odstraní.

Výsledky vyšetření po kolposkopii jsou pacientovi poskytnuty okamžitě

Po dokončení procedury, která netrvá déle než 15–20 minut, obdrží žena výsledky kolposkopie a může jít domů. Datum lékařského vyšetření závisí na datu, které laboratoř odpoví: při provádění biopsie počkejte na výsledky testu.

Po kolposkopii

Pokud byla během studie provedena biopsie, měl by pacient po zákroku dodržovat následující doporučení:

 • Po dobu 10 dnů se nekoupejte a nenavštěvujte bazén, saunu nebo koupel, neplavte na otevřené vodě.
 • Po 24 hodinách nezapomeňte odstranit tampon zavedený do pochvy. Postbiopsické krvácení se do této doby obvykle úplně zastaví..

Kolposkopické vyšetření obvykle nevede ke komplikacím a je většinou pacientů dobře snášeno.

Někdy může žena po provedení kolposkopie zaznamenat následující příznaky:

 • bolest v dolní části břicha;
 • krvavý výtok trvající déle než jeden den;
 • hojné vypouštění;
 • nečistoty hnisu ve výtoku;
 • horečka;
 • slabost.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Dekódování výsledků: co je odhaleno kolposkopií děložního čípku

Během studie lze zjistit následující gynekologické patologie:

 • ektopie;
 • eroze;
 • dysplázie;
 • ohniska atrofie;
 • zánětlivé procesy;
 • papilomy;
 • kondylomy;
 • cervikální intraepiteliální neoplazie;
 • rakovina děložního čípku.

Kolposkopie umožňuje podezření na onkologické patologie i v počátečních fázích jejich vývoje. Proto je metoda zlatým standardem pro gynekologické vyšetření žen s podezřením na prekancerózní a rakovinová onemocnění..

Kolposkopie děložního čípku je neinvazivní, vysoce informativní a široce dostupný diagnostický postup pro onemocnění děložního čípku, pochvy a vulvy. Zařízení použité k jeho implementaci umožňuje studovat patologická ložiska s vícenásobným zvětšením. V případě potřeby je vyšetření doplněno o odběr materiálu pro provedení stěrů nebo biopsií v nejvíce podezřelých oblastech. V některých případech se kolposkopie provádí také během těhotenství..

Příprava na kolposkopii děložního čípku, postup a možné komplikace

Kolposkopie je diagnostická metoda, při které se děložní čípek vyšetřuje ve vaginální části. Procedura se provádí pomocí binokulárního mikroskopu zvaného kolposkop. Aby se během studie získaly maximální dostupné výsledky zkoušek, jsou navíc prováděny specifické testy.

Pokud je předepsán podobný postup, nepanikařte. Pro lékaře je tento postup po gynekologickém vyšetření potvrzením zjištěné diagnózy nebo poškození funkce. Před akcí se musíte řádně připravit, protože na tom závisí přesnost provedeného průzkumu.

Když je předepsána kolposkopie děložního čípku?

Kolposkopie je vyšetření pochvy a děložního čípku kolposkopem

Lékaři doporučují kolposkopii u žen v plodném věku podstoupit 1krát za 3 roky. To je nezbytné jak k detekci různých druhů gynekologických onemocnění, tak preventivně. Postup by měl být proveden bez ohledu na testy (dobré nebo špatné).

V některých situacích je implementace postupu předepsána bez selhání, bez čekání na termín.

Příznaky naznačující možné onemocnění a nutnost vyšetření jsou:

 • Změny ve struktuře sliznice patologické povahy ve vnitřních orgánech. Výsledkem studie je identifikace diagnózy, jako je eroze nebo dysplázie, a také další závažnější onemocnění..
 • Nástup nepohodlí - bolestivé nepohodlí během intimity s partnerem, svědění na genitáliích, nestandardní výtok z genitálií.
 • Analýza cytologie nátěru vnitřního prostředí pochvy ukázala negativní výsledky.
 • Při léčbě onemocnění pohlavních orgánů chronické povahy a zánětlivých procesů v genitáliích a děložním čípku probíhajících v akutní formě.
 • Potřeba odebrat materiál pro vyšetření na biopsii.
 • Kontrola průběhu onemocnění zjištěného gynekologem.

Pro přesnou diagnózu jsou po vyšetření na gynekologickém křesle identifikovány takové problémy ve zdraví žen: kondylomy na sliznici nebo polypy na endometriu, cervicitida, podezření na vývoj rakovinných novotvarů, endometrióza.

Aby se předešlo zdravotním problémům, měla by každá žena podstoupit pravidelné vyšetření u gynekologa a diagnostikovat ji kolposkopií. Včasné vyšetření vám umožní identifikovat onemocnění v rané fázi a zahájit účinnou léčbu.

Doporučení pro přípravu na postup

Několik dní před vyšetřením se musíte zdržet pohlavního styku

Neměli byste se na akci konkrétně připravovat, neměli byste dodržovat speciální dietu. Strava se obvyklým způsobem nezmění. Jediným požadavkem, který je třeba dodržet, aby bylo dosaženo co nejpřesnějších údajů, je osobní hygiena a zachování speciální vnitřní mikroflóry v pochvě.

Před diagnostikou musíte dodržovat některá pravidla:

 1. Sledujte hygienu genitálií.
 2. Před zákrokem byste se měli několik dní zdržet užívání vaginálních čípků, sprchování a užívání léků na hormonální bázi.
 3. Krátce se zdržte intimity, dokud nebudou vyjasněny okolnosti.
 4. Nepoužívejte tampony během menstruace.
 5. V plánovaný den, před návštěvou lékaře, se musíte osprchovat, osvěžit tělo, obléknout si čisté spodní prádlo.
 6. Stojí za to zdržet se pohlavního styku, aby nedošlo ke změně vnitřní mikroflóry pochvy nebo k použití metod antikoncepce (kondom).

Ihned po cvičení se můžete vrátit k plnému sexuálnímu životu. Odmítnutí je nutné v případě biopsie měkkých tkání. Při odběru testovaného materiálu ze sliznice dělohy je nutné počkat - 6-7 dní na úplné obnovení poškozených tkání, dokud se mikrotrhliny nezhojí.

Typy kolposkopie děložního čípku

Kolposkop má podobný vzhled jako mikroskop

Při provádění kolposkopie je postup totožný s gynekologickým vyšetřením. Do vaginální dutiny je vloženo pozorovací zrcadlo, které rozšiřuje viditelnost a detekuje děložní čípek.

Takové zařízení je nutné dobře studovat a plně vyšetřit epitel děložního čípku a stěny pochvy. Procedura se provádí pod paprskem světla z kolposkopu směrovaného v kolmém úhlu. Doba kontroly nepřesahuje 20 minut.

Existuje několik typů kolposkopie. Nejčastěji je to jednoduché nebo rozšířené, ale s některými zvláštnostmi:

 • Jednoduché - provádí se bez použití speciálních nástrojů k opravě integrity nebo poškození epitelu. Přesně vyjadřuje rozměry tvaru a objemu krku, jeho aktuální stav, ať už jde o zranění, slzy nebo praskliny. Zkoumá se stav sliznice a povaha výtoku z genitálií.
 • Jednoduchá kolposkopie s barevnými filtry. Nejčastěji je dominantním odstínem zelený tón. Tento efekt umožňuje přesně posoudit stav cévního krevního oběhu vnitřních orgánů ženy.
 • Rozšířený způsob provádění postupu - vyšetření a hodnocení stavu děložního čípku se provádí pomocí vlivu konkrétních látek. Nejčastěji se na horní vrstvy epidermis aplikuje kyselina octová, 3%, aby se detekovala reakce krevních kapilár a sekrecí produkovaných při kontaktu. Po této analýze se na postiženou oblast aplikuje esence ze sloučeniny Lugol a Glycerin. Při vystavení tomuto přípravku se zanícené oblasti nezbarví a jsou při vyšetření jasně viditelné..
 • Metoda chromokolikoskopie se specifickým ošetřením povrchů děložního čípku barvivy. Při použití této metody nejsou patologické oblasti obarveny.
 • Kolpomikroskopie se zvýšením viditelnosti až 300krát. Tato příležitost vám umožní prozkoumat strukturu buněk a jejich složek: jádro, inkluze a cytoplazmu pod mikroskopem a posoudit jejich stav.

Pomocí kolposkopie můžete přesně identifikovat poškozené oblasti sliznice vnitřních orgánů, přesně určit umístění, povahu léze a objem postižených částí.

Co dělat po proceduře?

Procedura nejčastěji nezpůsobuje komplikace.

Po provedeném postupu je nutné nosit kalhotkové vložky po dobu 3 dnů. To je způsobeno skutečností, že když se kolposkop pohybuje uvnitř dutiny, může dojít k malému poškození sliznice a krevních cév umístěných na povrchu..

Proto existuje možnost mírného krvácení, které se nejčastěji projevuje rozmazáním. Ten druhý může také vycházet ve specifickém odstínu zelené nebo tmavé barvy, aniž by byl doprovázen určitou vůní. To je možné a je to po proceduře normou..

Kromě toho byste se měli zdržet intimity po dobu 5 dnů. Také se uchýlit k sprchování nebo používání tamponů k odstranění krvácení. Nepoužívejte vaginální léky, pokud to nedoporučuje gynekolog, a provádějte hygienu s alkalickými látkami.

Co může studie „říct“?

Za normálních podmínek má děložní čípek hladkou, rovnoměrnou strukturu s lesklým růžovým povrchem, pod nímž vidíte rovnoměrně rozmístěné krevní cévy. V první polovině tekoucího menstruačního cyklu je tento povrch fixován bledě růžovým tónem, po kterém získává cyanotický, modravý tón. U nulipární dívky má vnější hltan kulatou strukturu a u ženy, která porodila, je představována malou mezerou.

Vyšetření umožňuje diagnostikovat patologické procesy v děložním čípku

Pod vlivem kyseliny octové se zdravé horní vrstvy pokožky na krátkou dobu ještě zesvětlí. Již po 2 minutách získá normální tón. Při aplikaci jódu má sliznice obvykle hnědý odstín. V takové situaci jsou tyto parametry normální pro zdravý epitel..

Pomocí diagnostiky lze opravit ektopii děložního čípku. Důkazem toho je malé krvácení po intimitě s partnerem nebo fixace silného sliznice z vaginální dutiny. Pokud takové příznaky neexistují, není důvod k léčbě..

Když je detekována eroze, takový postup vám umožní přesně určit možnost vývoje prekancerózních procesů. Po léčbě eroze je nutná kolposkopie, aby se určila účinnost průběhu léčby.

Pokud se během zkoušky objeví odchylky od normy, jsou přísně zaznamenány.

Po kolposkopii obdrží žena výsledky, které vypovídají o provedené analýze a celkovém stavu děložního čípku. Při popisu výsledků lze použít standardní verbální formy a také obrázek zobrazující ložiska zanícených oblastí.

Popis může obsahovat takové body, které označují normu nebo odchylku stavu děložního čípku:

 • Tvar - zúžený nebo nepravidelný.
 • Velikost - není hypertrofovaná, zvětšená v objemu nebo zmenšená (atrofovaná).
 • Transformační zóna - není viditelná ani normální, velká s uzavřenými nebo otevřenými žlázami, velké cysty.
 • Spojení plochého a sloupovitého epitelu - jasné nebo rozmazané.
 • Plavidla - typická, atypická (krátká, kroutící se, ve tvaru čárky, vývrtka).
 • Cévní anomálie - žádná drsná nebo jemná mozaika.

U určitých kritérií jsou pozice „Ano“ nebo „Ne“ jednoduše zvýrazněny. Mezi tyto příznaky patří: endometrióza, jód-negativní zóna, ektopie, keratóza a atrofie sliznice. Na základě provedené diagnostiky rozhodne lékař o předepisování léků nebo další terapii.

Komu a kdy je kolposkopie kontraindikována??

Kolposkopie se nedoporučuje do 2 měsíců po porodu!

Diagnostika nemá žádné kontraindikace. Doporučuje se předávat ženám v jakémkoli věku, stejně jako dívky a starší dámy.

Jediná věc je, že existují situace, ve kterých je kolposkopie zakázána:

 • Během prvních 8 týdnů po narození dítěte, aby nedošlo k náhodnému dodatečnému poranění hojivých tkání.
 • Nedávná léčba děložního čípku kryodestrukcí nebo chirurgickým zákrokem.
 • Po potratu do měsíce.

Dočasně byste neměli provádět proceduru během menstruace nebo krvácení jiné etiologie. Při fixaci zánětlivých procesů hnisavého typu as atrofií slizničního epitelu se kolposkopie neprovádí.

Kromě toho je před zahájením diagnostiky rozšířené metody nutné provést analýzu k identifikaci alergické reakce na jód. Pokud je zjištěna alergie, diagnóza je kontraindikována..

Možné komplikace po kolposkopii

Pokud se po zákroku objeví alarmující příznaky, měli byste se poradit s lékařem!

Po diagnostice se v některých situacích mohou objevit následky. Pokud se objeví komplikace, pak pouze ve formě hlavního infekčního procesu a jsou představovány vaginitidou nebo cervicitidou. Může dojít ke krvácení nebo k detekci alergické reakce na jód nebo jiné tekutiny použité během procedury.

Kromě toho může dojít k mírnému krvácení, pokud byla na epitelu nalezena bradavice. Po vyšetření po několik dní (2–3) pociťujete nepohodlí a bolest v podbřišku. To je norma, takové pocity pominou. Vznikají z traumatu sliznice.

Pokud příznaky do 2 dnů nezmizí, ale jsou přidány, měli byste kontaktovat svého lékaře. Mohou se navíc připojit následující příznaky komplikací:

 • Hnisavý vaginální výtok.
 • Intenzivní bolest dolní části břicha.
 • Zvýšená tělesná teplota.
 • Krevní výboj, který překročil přípustné normy a trvá 5 dní.
 • Silné krvácení, které se nezastaví do 24 hodin.
 • Těžká slabost celého těla, zimnice, bolesti hlavy a závratě.

V takové situaci je nutně nutná konzultace s lékařem. Nestojí za to zmírnit výskyt příznaků, dlouhodobá nevolnost může způsobit vážné následky nejen v obecném stavu, ale i pro zdraví žen.

Více informací o kolposkopii naleznete ve videu:

Po gynekologickém vyšetření lékař často předepisuje kolposkopii. Pacienti mohou mít pochybnosti o nutnosti a bezpečnosti diagnostiky. Chcete-li objektivně pochopit účinnost provedené diagnostiky, musíte znát všechny výhody a nevýhody této události.

Rozlišují se následující výhody kolposkopie:

 1. Má vysokou diagnostickou hodnotu.
 2. Díky postupu obdrží lékař výsledky celkového stavu tkání pochvy a děložního čípku..
 3. Odhaluje se vývoj patologických procesů, onkologických formací.
 4. Je možné zaznamenat prováděný proces, který je v případě potřeby znovu zkontrolován, pokud máte pochybnosti o diagnóze.
 5. Postup je poměrně jednoduchý, není nutná žádná speciální strava ani příprava.
 6. Nemá prakticky žádné následky a komplikace.
 7. Diagnóza je zcela bezbolestná.

Nevýhody diagnostiky odhalují kontraindikace, při nichž by se vyšetřovací metoda neměla používat. Tento postup není možné použít k detekci nemocí u dívek a žen, které nikdy neměly spříznění s mužem. Zákazem analýzy je výskyt menstruace u pacientky.

Nevýhodou postupu je povinné přizpůsobení menstruačního cyklu ženy. To je nezbytné, aby bylo možné získat úplné množství potřebných informací. Doporučujeme provést proceduru v první polovině cyklu. V některých situacích je proto nutné počkat na příznivý okamžik k provedení výzkumu..

Kolposkopie se tedy provádí za účelem identifikace stavu epitelu uvnitř pohlavních orgánů ženy a různých patologických procesů vyskytujících se na sliznici. Na postup by se neměla provádět žádná speciální příprava. Trvání diagnózy netrvá dlouho.

Příprava na kolposkopii

Pokud je předepsán podobný postup, nepanikařte. Pro lékaře je tento postup po gynekologickém vyšetření potvrzením zjištěné diagnózy nebo poškození funkce. Před akcí se musíte řádně připravit, protože na tom závisí přesnost provedeného průzkumu.

Jak se připravit na kolposkopii děložního čípku

Vlastnosti standardní přípravy na kolposkopii jsou mnohem měkčí než u endoskopických vyšetření jiných orgánů. Tato metoda neznamená penetraci do dělohy těsně uzavřeným cervikálním kanálem, takže riziko poranění a krvácení je extrémně nízké. Kompetentní příprava na studii pomáhá předcházet řadě problémů: špatná viditelnost děložního čípku v důsledku hojného výtoku, změny mikroflóry a další..

Příprava před kolposkopií je obvykle podrobně projednána s lékařem. Zohledňuje indikace postupu, gynekologické problémy ženy. Před kolposkopií gynekolog sestaví seznam jednotlivých doporučení, zruší nebo předepíše pilulky a čípky. Kromě toho musí lékař předložit doporučení k předběžným studiím (testy, šmouhy, vyšetření úzkými odborníky).

BĚHEM STUDIE

Jednoduchá kolposkopie se nazývá vyšetření - a nic víc! - vulva, pochva a děložní čípek. Jak se liší od pravidelného gynekologického vyšetření? Skutečnost, že lékař provádí tento postup ozbrojeným okem - pomocí speciálního mikroskopu pro obě oči s osvětlením. Zařízení se nazývá kolposkop a bylo vynalezeno speciálně pro zaznamenání nejmenších změn v tkáních a včasnou diagnostiku nástupu benigního, prekancerózního nebo rakovinového procesu..

Kolposkopická metoda umožňuje lékaři vidět genitální sliznici pod zvětšením 2 až 40krát. Mírné zvýšení pomáhá získat celkový obraz, určit, zda vše vypadá normálně, najít podezřelé oblasti a věnovat jim maximální pozornost - ve velkém měřítku. Hodila se také automatizace: lékař může zaznamenat výsledky pomocí fotografie, archivovat je a poté je vzít ke srovnávací diagnostice. Kromě jednoduché dělají rozšířenou kolposkopii - s barevnými filtry.

Aby nezmeškal nejmenší ohniska lézí a zjistil - aby je označil, může lékař ošetřit děložní čípek octem a roztoky jódu. Zdravá tkáň zhnědne, zatímco postižená tkáň zůstane bílá..

Někdy se používají řešení, která dávají krku zelenou nebo modrou barvu. V takovém filtru je pohodlnější studovat cévy a kapiláry, což je nezbytné k detekci případů invazivního karcinomu děložního čípku. Pro vyšetření ultrafialovým osvětlením je sliznice natřena fluorochromovým barvivem, v UV paprskech zvýrazní změněné oblasti růžovou barvou.

V době aplikace octa může někdy hořet, ale nepohodlí rychle pomine. Všechny ostatní skvrny jsou bezbolestné a pravděpodobně ani neznatelné. Pokud jsou všechny tkáně normální, kolposkopie skončí. Pokud jsou zjištěny nezdravé změny, lékař kromě vyšetření určitě provede další postup - biopsii. Malý vzorek oblasti zájmu bude odebrán pro další laboratorní studium. Cervikální biopsie je bezbolestná, pokud necítíte tlak. Ale když je plot odebrán ze spodní části pochvy nebo vulvy, může to být bolestivé, takže se provádí v lokální anestezii. Pokud je nutná biopsie, lékař vás určitě varuje. Do té doby na ni nemůžete myslet a nebát se překvapení..

Dalším důvodem k obavám je panenství. Kolposkopie je předepsána pro panny bez ohledu na jejich zvláštnosti. Je možné, že takové podrobné vyšetření poškodí panenskou blánu? Nakonec to bolí a dokonce vám to může zkomplikovat osobní život. To je nepravděpodobné, protože v plevách je otvor, který je dostatečně velký, aby se dostal do malého zrcadla. Zřídka, pokud je otvor malý nebo chybí, v tomto případě vás lékař informuje, že vyšetření nelze provést.

I když lékař provedl další testy a provedl biopsii, kolposkopie nebude trvat déle než půl hodiny, během níž žena musí jen ležet na gynekologickém křesle a pokusit se uvolnit.

Co může znamenat výsledky kolposkopie děložního čípku?

Pokud lékař s prodlouženou kolposkopií najde změněné oblasti, pak se v některých případech provede biopsie. Při erozi děložního čípku (ektopie) není postižená oblast obarvena Lugolem, pouze to dokazuje přítomnost ektopie a biopsie není indikována.
Ale pokud:

 • jsou viditelné patologicky pozměněné cévy (stočené, přerušované, ve formě čárky atd.)
 • punkce je tečkovaná skvrna na ploše neznečištěné Lugolem
 • mozaika - má podobu čtyřúhelníku v různých tvarech, opět na nenatřeném povrchu
 • bělavé oblasti beze změn - leukoplakie

pak je nutná biopsie.

I při zjištěných změnách nebude lékař schopen stanovit diagnózu pouze jedním výskytem, ​​vše bude záviset na laboratorních datech za 2 týdny. Pokud histologická analýza zjistí změnu tkáně, budou na základě výsledku analýzy vyžadována další vyšetření a terapie.

Jaké testy jsou potřebné pro kolposkopii

Seznam testů, které jsou potřebné pro kolposkopii, žena obdrží 7-10 dní před plánovaným postupem. Podle něj bez výjimky musí všichni pacienti před kolposkopií provést nátěr na onkocytologii..

Aby analýza správně zobrazila výsledek, je třeba před provedením nátěru trochu přípravy:

 • přestat používat vaginální čípky;
 • před dnem neměli sex;
 • před provedením testu se nestříkejte.

Po absolvování testů před kolposkopií děložního čípku musíte podstoupit standardní gynekologické vyšetření. To lze provést před sběrem materiálů pro laboratorní výzkum..

Standardní příprava na diagnostiku kolposkopií také zahrnuje dodávku krevních a močových testů (obecné klinické a biochemické). Pokud existuje podezření na infekci, může být nutná mikroreakce, test HIV, výtěry STI.

Důležité! Aby příprava s analýzami proběhla včas, neměli byste v předvečer studie rozmazávat. Některé testy se provádějí až 7 dní, takže stojí za to zahájit přípravu ihned po obdržení doporučení.

KDY A PROČ DĚLAT?

Kolposkopie je metoda detekce patologií spolu s odebráním a vyšetřením cytologického nátěru, známá jako test na pap (Pap test). Stěr se obvykle odebírá každé 1-3 roky, v závislosti na věku a anamnéze, při plánované návštěvě gynekologa. Kolposkopie by měla být provedena urgentně, pokud jsou výsledky testu na papoušek neobvyklé, a doporučuje se - alespoň jednou za tři roky, i když je test na papoušku normální. Podle těchto jednoduchých pravidel se moderní žena dokáže téměř úplně chránit před rakovinou děložního čípku (stejně jako před vulvou a pochvou) a v nejhorším případě se uzdraví včas.

PŘED VÝZKUMEM

Ti, kteří dostali doporučení poprvé, se vždy velmi zajímají o to, jak se připravit na kolposkopii tak, aby byla co nejplodnější a poskytovala co nejpřesnější výsledky. Příprava na kolposkopii je ve skutečnosti velmi jednoduchá a nevyžaduje žádná zvláštní opatření. Existuje však seznam akcí, kterým je naopak třeba se jeden až dva dny před zákrokem vyhnout:

 1. vaginální styk;
 2. sprchování a mytí jakýmkoli hygienickým prostředkem (přípustná je pouze teplá voda);
 3. užívání jakýchkoli pilulek pomocí léčivých sprejů a čípků (s výjimkou těch, které schválil lékař, který si objednal studii);
 4. pokud menstruace nastane bezprostředně před zákrokem, neměli byste používat tampony.

Všechny tyto akce jsou nebezpečné, protože mohou způsobit poranění sliznice a zmást klinický obraz. Bezprostředně před kolposkopií doma se musíte osprchovat a umýt vnější genitálie. Nemůžeš vylézt dovnitř.

CO SI SE SEBE ZÍSKAT?

Naši občané jsou zvyklí na věčný nedostatek základního vybavení ve zdravotnických zařízeních. „Vezměte si s sebou vše, co potřebujete,“ zní smutné heslo domácího pacienta. Kancelář gynekologa není výjimkou z této praxe. Pro kolposkopii i pro pravidelné vyšetření nebude na škodu přinést si lékařské rukavice, čistou nebo novou jednorázovou vložku, návleky na boty, jednorázové pantofle nebo čisté ponožky. Případně si můžete vzít jednorázovou podložku. Hodí se po barevných testech - barviva mohou vytékat a špinit prádlo.

Jak se správně připravit na kolposkopii - důležité tipy a další doporučení

Kolposkopie je jednou z nejinformativnějších metod včasné detekce cervikálních patologií. Aby byly diagnostické výsledky co nejpřesnější, je důležitá pečlivá příprava na kolposkopii. Neobsahuje přísná omezení a je snadný i pro rušné pacienty..

Příprava na proceduru v průměru netrvá déle než týden, ale zároveň žena nebude pociťovat nepohodlí kvůli zákazům a omezením. Nejdůležitější okamžiky přípravného období jsou obvykle varovány lékařem, který vydal doporučení pro studium, ale některé okamžiky jsou často ponechány v zákulisí. Tento materiál vám pomůže dobře se připravit na kolposkopii a vyhnout se řadě problémů..

Jak se připravit na kolposkopii děložního čípku

Vlastnosti standardní přípravy na kolposkopii jsou mnohem měkčí než u endoskopických vyšetření jiných orgánů. Tato metoda neznamená penetraci do dělohy těsně uzavřeným cervikálním kanálem, takže riziko poranění a krvácení je extrémně nízké. Kompetentní příprava na studii pomáhá předcházet řadě problémů: špatná viditelnost děložního čípku v důsledku hojného výtoku, změny mikroflóry a další..

Příprava před kolposkopií je obvykle podrobně projednána s lékařem. Zohledňuje indikace postupu, gynekologické problémy ženy. Před kolposkopií gynekolog sestaví seznam jednotlivých doporučení, zruší nebo předepíše pilulky a čípky. Kromě toho musí lékař předložit doporučení k předběžným studiím (testy, šmouhy, vyšetření úzkými odborníky).

Jaké testy jsou potřebné pro kolposkopii

Seznam testů, které jsou potřebné pro kolposkopii, žena obdrží 7-10 dní před plánovaným postupem. Podle něj bez výjimky musí všichni pacienti před kolposkopií provést nátěr na onkocytologii..

Aby analýza správně zobrazila výsledek, je třeba před provedením nátěru trochu přípravy:

 • přestat používat vaginální čípky;
 • před dnem neměli sex;
 • před provedením testu se nestříkejte.

Po absolvování testů před kolposkopií děložního čípku musíte podstoupit standardní gynekologické vyšetření. To lze provést před sběrem materiálů pro laboratorní výzkum..

Standardní příprava na diagnostiku kolposkopií také zahrnuje dodávku krevních a močových testů (obecné klinické a biochemické). Pokud existuje podezření na infekci, může být nutná mikroreakce, test HIV, výtěry STI.

Důležité! Aby příprava s analýzami proběhla včas, neměli byste v předvečer studie rozmazávat. Některé testy se provádějí až 7 dní, takže stojí za to zahájit přípravu ihned po obdržení doporučení.

Co si vzít s sebou na schůzku

Kolposkopie se provádí v ambulanci, takže si nemusíte brát s sebou pyžamo, župan a předměty osobní hygieny. Gynekologové doporučují vzít si s sebou pouze jednorázovou plenu a návleky na boty. Ten může být nahrazen novými bavlněnými ponožkami.

Někteří pacienti, kteří se chtějí cítit pohodlně, si vezmou krátkou košili a jednorázové kalhotky bez rozkroku, ale není to nutné. Kromě osobních věcí si musíte vzít na schůzku výsledky předchozích vyšetření, pokud zůstanou ve vašich rukou: závěr ultrazvukového vyšetření, laboratorní testy.

Musím se holit

Kolposkopie probíhá ve stejném režimu jako pravidelné vyšetření pochvy a děložního čípku, takže před diagnostikou není nutné oholit perineum a pubis. Pokud máte pochybnosti, můžete se předem zeptat svého lékaře, zda stojí za to se holit, nebo bude stačit stříhat příliš dlouhé vlasy.

Obecná doporučení před kolposkopií

Na rozdíl od jiných endoskopických vyšetření příprava na kolposkopii děložního čípku neposkytuje významná omezení v předvečer zákroku. Existují však některá doporučení, která mohou usnadnit postup vyšetření a učinit výsledky co nejpřesnější. Nejprve se pravidla přípravy před kolposkopií týkají osobní hygieny. Aby nedošlo k zkreslení výsledků, v předvečer a v den vyšetření potřebujete:

 • důkladně umyjte perineum teplou vodou bez použití antibakteriálního mýdla, protože může změnit mikroflóru pochvy;
 • v den vyšetření nepoužívejte čípky, i když je to lék "Terzhinan" předepsaný lékařem;
 • neužívejte "Tromboass" a jiné léky ke snížení viskozity krve 3 dny před zákrokem, i když se doporučuje jejich nepřetržité užívání.

Při přípravě v souladu s pravidly stojí za to předem informovat lékaře o všech předepsaných lécích. Ve fázi přípravy může být nutné dočasně přerušit léčbu kvůli pravděpodobnosti účinku účinných látek na stav sliznic.

Můžu jíst

Během přípravy na proceduru neexistují žádná dietní omezení. Současně není pro kolposkopii nutný plný konečník a močový měchýř. To může narušit normální vidění a způsobit pacientovi nepohodlí. Aby postup probíhal bez překrytí, musíte připravit trávicí trakt následujícím způsobem:

 • den před vyšetřením jezte pouze snadno stravitelné jídlo - vývary, lehké polévky, cereálie a bramborovou kaši z vařené zeleniny;
 • nedoporučuje se jíst sladkosti, pečivo, černý a čerstvě upečený chléb, surové ovoce a zeleninu, luštěniny a tučné maso - na jejich pozadí se může tvořit plyn;
 • poslední jídlo a příjem tekutin by mělo proběhnout 3-4 hodiny před vyšetřením.

Asi hodinu před zákrokem musíte jít na toaletu a vyprázdnit střeva a močový měchýř. To zabrání tomu, aby zrcátko vytvářelo tlak na zvětšený močový měchýř a konečník. V opačném případě bude pacient během kolposkopie pociťovat nutkání jít na toaletu, pokusit se je omezit a tím narušit nezbytné manipulace.

Mohu pít alkohol?

Alkohol nemá přímý vliv na provedení studie, ale může vyvolat tok krve do sliznic. Pokud pijete alkohol v předvečer diagnózy, mohou se během vyšetření a testů objevit falešně pozitivní reakce a při biopsii se zvýší riziko krvácení.

Aby se tomu zabránilo, je důležité se připravit s dostatečným předstihem a vyloučit všechny formy alkoholu. Nekonzumujte alkoholické a nealkoholické nápoje, léčivé sirupy a tinktury s ethanolem.

Co nedělat před procedurou

Kromě výše uvedených omezení existuje řada doporučení, která nelze před kolposkopií provést nebo přijmout. Tento seznam obsahuje:

 • sex, včetně chráněného pohlaví - je zakázán 3 dny před vyšetřením;
 • užívání antibiotik v jakékoli formě (čípky, pilulky, injekce) - zakázáno týden před diagnózou;
 • sprchování odvarem bylin a antiseptik, stejně jako čistá voda - je zakázáno 3-5 dní před diagnózou;
 • používání hygienických tamponů - zakázáno v předchozím menstruačním cyklu.

Kromě toho by se antispazmodika a analgetika neměla používat jako příprava na vyšetření. Někteří pacienti užívají tyto léky, aby se vyhnuli nepohodlí a bolesti. Gynekologové tvrdí, že kolposkopie je absolutně bezbolestná a anestezie není nutná ani při biopsii. Takový přípravek může zkreslit výsledky vyšetření: antispazmodika mění reakci krevních cév na léky užívané během testů a způsobují nespolehlivost kolposkopického obrazu.

Vlastnosti postupu pro kolposkopii děložního čípku

Kolposkopie děložního čípku je jednou z diagnostických metod, která se dnes v gynekologii hojně používá. Tento postup vám umožňuje identifikovat nejmenší změny na sliznici nebo poruchy, což je zvláště důležité při prevenci a včasné diagnostice maligního nádoru..

 1. Jak funguje kolposkopie?
 2. Musím udělat kolposkopii?
 3. Kdy je lepší udělat kolposkopii: indikace a kontraindikace
 4. Příprava na kolposkopii děložního čípku
 5. Výsledky kolposkopie
 6. Co dělat po kolposkopii

Jak funguje kolposkopie?

Existují čtyři typy kolposkopie:

 1. Jednoduchý. V tomto případě žena sedí na židli, do vagíny je vloženo gynekologické zrcadlo pro lepší výhled, po kterém je cervix vyšetřen kolposkopem.
 2. Rozšířené. Provádí se stejným způsobem jako jednoduchý, pouze sliznice dělohy je obarvena Lugolovým roztokem a tříprocentním roztokem kyseliny octové. Tato metoda umožňuje jasnější identifikaci všech lézí. Po barvení sliznice zhnědne a léze zbělá.
 3. Barevný. Samotný postup je podobný předchozím, ale používají se řešení, pomocí kterých je cervix zbarven zeleně nebo modře. Pomocí této metody jsou vaskulární síť a léze studovány podrobněji..
 4. Světélkující. Používá se hlavně k detekci rakovinných buněk. Pro vyšetření pomocí UV paprsků se používají fluorochromy, které se používají ke zpracování děložního čípku. Léze rakoviny budou zvýrazněny růžově.

Musím udělat kolposkopii?

Hlavním účelem kolposkopie je zjistit přítomnost benigního onemocnění dlaždicového epitelu a zjistit známky možné maligní formace. Je důležité provést takový postup u žen, u nichž byly v cytologických nátěrech nalezeny známky buněčné atypie..

Kolposkopie se týká metod pro stanovení onemocnění děložního čípku spolu s vyšetřením stěru. Doporučuje se provádět jej alespoň jednou za tři roky, pokud byly předchozí cytologické nátěry normální. Za přítomnosti patologií podle cytologického nátěru je kolposkopie povinná.

Kdy je lepší udělat kolposkopii: indikace a kontraindikace

Kolposkopie se používá k diagnostice různých gynekologických onemocnění. Gynekolog může předepsat takové vyšetření v následujících případech:

 • krvavé problémy;
 • krev a bolest během nebo po pohlavním styku;
 • dlouhotrvající bolesti v dolní části břicha.

Kolposkopie je vyžadována v následujících případech:

 • špatný výsledek cytologického nátěru;
 • detekce genitálních bradavic, které byly způsobeny HPV.

Jaký den je lepší udělat kolposkopii. Studie se provádí bezprostředně po skončení menstruace nebo před jejím začátkem. Navzdory skutečnosti, že studie je poměrně jednoduchá, má řadu kontraindikací.

Colposkopii nelze provést v následujících případech:

 • tři až čtyři týdny po potratu;
 • osm týdnů po porodu;
 • nedávná chirurgická léčba nebo léčba děložního čípku kryodestrukcí;
 • alergie na kyselinu octovou nebo jód (s rozšířenou kolposkopií);
 • těžká atrofie ectocercvisu;
 • výrazný zánětlivý proces.

Ureaplasmóza u žen: příznaky a léčbu naleznete v naší recenzi.

Příprava na kolposkopii děložního čípku

Před kolposkopií je nutné jeden až dva dny před kolposkopií odmítnout pohlavní styk. Při přípravě na studium za několik dní musíte úplně opustit sprchování a jakékoli prostředky intimní hygieny - doporučuje se umýt pohlavní orgány pouze teplou vodou.

Je nutné přestat užívat jakékoli léky ve formě tablet, sprejů nebo vaginálních čípků několik dní před kolposkopií, pokud jejich použití nebylo předem dohodnuto s lékařem.

Výsledky kolposkopie

Hlavním úkolem kolposkopie je předpovědět možné buněčné složení sliznice děložního hrdla za účelem detekce rakoviny děložního čípku a prekancerózních onemocnění. Kolposkopie neumožňuje okamžitou diagnostiku, odhalí pouze oblasti největšího poškození. Pro přesnou diagnózu se používá cílená biopsie.

Během kolposkopie může lékař vidět změněné oblasti tkáně. Pokud nebyly nalezeny žádné změny, je výsledek vyšetření považován za dobrý a není předepsána biopsie cervikální tkáně. Pokud lékař zjistí změny, provede biopsii a odešle její výsledky do laboratoře k další analýze. Přesných výsledků lze dosáhnout pouze jeden až dva týdny po kolposkopii, až budou k dispozici výsledky histologického vyšetření.

Co dělat po kolposkopii

Tento postup je považován za bezpečné a jednoduché gynekologické vyšetření. Mnoho pacientů si však stěžuje, že po kolposkopii je bolí žaludek a může také dojít k mírnému krvácení z pochvy. Obvykle tyto nepříjemnosti zmizí po několika dnech. Ve velmi vzácných případech může kolposkopie způsobit infekci děložního čípku nebo pochvy. Pokud po kolposkopii narazíte na některý z následujících stavů, navštivte svého lékaře:

 • zvýšená tělesná teplota po kolposkopii (vyšší než 38 stupňů);
 • zimnice;
 • hojný výtok s krví;
 • silná bolest v břiše;
 • výtok s nepříjemným zápachem.

Po kolposkopii lze po dobu jednoho až dvou týdnů pozorovat slabý, špinavě zelený nebo tmavě hnědý výtok. Stejně jako tahání bolesti po kolposkopii v dolní části břicha je tento jev považován za normální..

Po dva týdny po kolposkopii nemůžete:

 • používat vaginální tampony;
 • mít sex;
 • dělat fyzickou aktivitu;
 • dělat sprchování;
 • navštívit lázeňský dům nebo saunu, vykoupat se;
 • užívejte léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou.

Chirurgický zákrok jakékoli složitosti je pro tělo stresem. Zvláště pokud je postup naléhavý, když je obtížné minimalizovat riziko. Pokud se zeptáte odborníka, zda je možné provést operaci s menstruací, nebude jednoznačná pozitivní odpověď.