Nadýmání před menstruací: proč se to stane a jak se toho zbavit?

Ženské tělo podléhá vlivu hormonů, zejména pohlavních hormonů. Na konci každého menstruačního cyklu dochází ke změně hormonálních hladin, při kterých začíná menstruace. Vzhled nadýmání, tvorba plynů, zvýšení objemu břicha je fyziologická norma a je vysvětleno přípravou těla na začátek nové fáze cyklu. Nepohodlí a nepohodlí, posílené špatnou náladou, zvýšenou chutí k jídlu a nervozitou, lze snížit pomocí léků a lidových prostředků.

 • 1 Popis a příznaky
 • 2 důvody
  • 2.1 Fyziologické
  • 2.2 Patologické
 • 3 Metody léčby
  • 3.1 Léky
  • 3.2 Lidové prostředky
 • 4 tipy a triky

Nadýmání před menstruací je stav střeva, ve kterém v jeho dutině roste a hromadí se velké množství plynů, které nejsou schopny opustit tělo samy. V důsledku zvýšení objemu střeva dochází ke zvýšení břišní dutiny, což vizuálně zvětšuje objem žaludku (asi o 3-4 cm).

Na pozadí hormonálních změn dává nadýmání další důvod pro nervozitu, zvláště pokud období PMS spadá do důležité události v životě. Zvýšení hladiny progesteronu vyvolává zvýšenou chuť k jídlu a zadržování tekutin, takže váha ženy se může změnit o několik kilogramů před a po menstruaci.

Není těžké určit přítomnost otoku. Tento stav se projevuje následujícími příznaky:

 1. 1. Pocit plnosti zevnitř, který je doprovázen plynatostí.
 2. 2. Vzhled křečí a tahání, bolestivé bolesti v dolní části břicha.
 3. 3. Zvýšení objemu břicha, které se projevuje nemožností nosit těsné oblečení.
 4. 4. Vzhled otoku končetin.
 5. 5. Rachot v žaludku, nezávisí na příjmu potravy.

Situaci zhoršuje porucha stolice, která prakticky nezávisí na konzumované potravě. Prodloužená zácpa nebo průjem vyvolává další bolest, proto by měl být problém vyřešen v počátečních fázích, aby se zabránilo jeho progresi.

Klinické projevy přímo závisí na tom, co přesně vyvolalo jejich vzhled. Tvrdý žaludek, který bolí, bobtná, zvětšuje se a bobtná před našimi očima, je signálem pro rozvoj vážného onemocnění. Aby bylo možné nezávisle rozpoznat přítomnost nebezpečí a odlišit hormonální změny od jiných patologických stavů, je třeba věnovat pozornost alarmujícím příznakům, jako jsou:

 1. 1. Zvýšená tělesná teplota, zimnice, horečka - může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu ve střevě nebo apendicitidu.
 2. 2. Silné, ostré, spastické a omezující bolesti v podbřišku.
 3. 3. Vzhled zvracení a hojného průjmu.
 4. 4. Semi-mdloby, zvýšená srdeční frekvence a dýchání.
 5. 5. Vzhled otoku (a nafoukne se nejen jedna část těla, ale i obličej, břicho, hýždě).

Výše uvedené příznaky se mohou objevit nejen během menstruace, ale také během vývoje nebezpečného onemocnění vyžadujícího okamžitou hospitalizaci a lékařský dohled..

Možné důvody vyvolávající zvýšenou produkci plynu lze podmíněně rozdělit do dvou velkých skupin:

 • fyziologický;
 • patologické.

V prvním případě je nadýmání normální, protože jeho vzhled je způsoben změnou hormonálních hladin, což nevyžaduje vnější zásah. Obvykle po nástupu krvácení zmizí nepříjemné příznaky samy o sobě. Fyziologické příčiny nevedou k silné bolesti, křečím a dalším alarmujícím příznakům nesouvisejícím s menstruací.

Patologické příčiny nadýmání jsou spojeny s progresí onemocnění. Projevují se ve formě akutních omezujících bolestí, které samy o sobě nemohou zmizet. V tomto případě je vyžadována kvalifikovaná lékařská péče a komplexní vyšetření, na základě kterého je stanovena diagnóza a vybrána nejoptimálnější léčba..

Druhá fáze cyklu ženského těla, která začíná po ovulaci, je doprovázena aktivní produkcí hormonu progesteronu. To je nezbytné pro přípravu těla na možné oplodnění a nerušené ukotvení vajíčka v děložní dutině. Na pozadí zvýšené aktivity progesteronu má žena:

 1. 1. Zvýšená chuť k jídlu je přirozená obranná reakce, která určuje potřebu přísunu živin v případě těhotenství.
 2. 2. PMS - soubor nepříjemných příznaků, které jsou spojeny se změnami hormonálních hladin. Je to nervozita, agresivita a náhlé změny nálady, které mohou způsobit plynatost a průjem..
 3. 3. Dočasné porušení intestinální motility - dochází na pozadí zvýšeného průtoku krve do pánevních orgánů, což je také fyziologický proces.

V některých případech může nadýmání, nervozita a další projevy, které charakterizují premenstruační syndrom, naznačovat těhotenství.

Nadýmání, tvorba plynů a zvětšení objemu podbřišku v kombinaci se silnou bolestí a řadou dalších patologických projevů může naznačovat přítomnost nebezpečných onemocnění, jako jsou:

 1. 1. Novotvary - nádory ve střevech, vaječnících nebo děloze mohou vyvíjet tlak na samotné střeva a narušovat jeho peristaltiku.
 2. 2. Pupeční nebo tříselná kýla, při které dochází k prolapsu části střeva mimo břišní dutinu.
 3. 3. Zánětlivý proces doprovázený horečkou, zvracením, nevolností a průjmem.
 4. 4. Chronická onemocnění trávicího traktu, která se zhoršují změnou hormonálních hladin.
 5. 5. Nemoci urogenitálního systému v chronické formě.

Pokud na konci menstruačního cyklu dojde ke zpoždění nebo silnému krvácení v kombinaci s nevolností, vysokou horečkou a akutní bolestí v podbřišku, pacient potřebuje okamžitou lékařskou pomoc. Plyn, nadýmání a zvětšení břicha bez syndromu výrazné bolesti jsou normou..

Pokud se před menstruací nebo během ní objeví řada dalších příznaků, které nesouvisejí s hormonálními změnami (zvracení, horečka, zimnice), žena potřebuje lékařskou pomoc. Pokud je bolest středně silná a po užití léku proti bolesti ustoupí, můžete navštívit lékaře sami. V případech, kdy se stav rychle zhoršuje a neustále se přidávají nové příznaky, je nutná okamžitá hospitalizace.

Speciálně vybrané prostředky vám pomohou zbavit se nepohodlí doma. V každém případě jsou předepsány lékařem s přihlédnutím k individuálním vlastnostem těla..

Užívání léků na nadýmání a plynatost se doporučuje po konzultaci s odborníkem a po úplném prostudování pokynů. V některých případech se mohou objevit nežádoucí účinky, proto byste neměli experimentovat s vlastním zdravím..

Nejúčinnějšími léky v tomto případě jsou:

 1. 1. Bílé uhlí je enterosorbent, který může účinně potlačit gastrointestinální intoxikaci a zlepšit střevní motilitu. Průběh léčby trvá 2-3 dny, poté se stav pacienta zlepší.
 2. 2. Espumisan - patří do skupiny odpěňovačů, které umožňují snížit povrchové napětí plynových bublin, čímž se zmenší jejich objem, což přispívá k rychlému a bezbolestnému vypouštění.
 3. 3. Motilium - urychluje peristaltiku střev, aktivuje přirozené procesy a pomáhá rozdrtit velké plynové bubliny.
 4. 4. Linex - obsahuje prospěšné bakterie, které po uvolnění do střev zlepšují jeho funkci. Tablety lze použít k jednorázovému použití, ale maximální účinnosti je dosaženo po léčbě po dobu nejméně 20–25 dnů.
 5. 5. No-Shpa - antispazmodikum, které vám umožňuje eliminovat bolest, nepohodlí a ztuhlost v břiše.

Pokud se léčba ukázala jako neúčinná a nepohodlí se jen zhoršilo, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem.

Existuje několik receptů na alternativní medicínu, které mohou pomoci snížit nadýmání a nadýmání bez léčby:

 1. 1. Heřmánkový čaj. Vezměte 1 lžičku do sklenice vroucí vody. sušené květy léčivého heřmánku a trvají na termosce po dobu 1,5-2 hodin, po které se přidá malé množství medu a vypije se místo čaje. Heřmánek má antiseptický účinek, pomáhá snižovat nadýmání.
 2. 2. Čaj s mátou - do běžného nápoje můžete přidat několik listů čerstvé nebo suché máty, která má uklidňující účinek.
 3. 3. Suché teplo - vezměte ručník nebo hadřík a vyžehlete ho horkým žehličkou, poté naneste na spodní část břicha. Teplo pomáhá zmírnit křeče, bolest a nepohodlí a podporuje bezbolestné vylučování plynů. Tato technika je přísně zakázána v případě silné bolesti a krvácení neznámého původu..
 4. 4. Masáž pro normalizaci střevní motility - provádí se dlaní nebo speciální masážní podložkou. Masážní pohyby se provádějí v poloze na zádech.

Samoléčba je účinná, pouze pokud nepohodlí má fyziologickou etiologii. Za přítomnosti závažných patologií mohou výše uvedené metody vyvolat rychlé zhoršení celkového stavu..

Je zbytečné hádat se s fyziologií, ale můžete pomoci tělu přežít těžké období s minimálními ztrátami. K tomu byste měli použít následující doporučení:

 1. 1. 3-5 dní před nástupem menstruace přemýšlejte o stravě, s výjimkou potravin, které způsobují aktivní tvorbu plynů: chléb, soda, zelí, přírodní jogurty, tučné maso.
 2. 2. Odmítněte použití slaných a kořeněných jídel, protože vyvolávají zadržování tekutin v těle a způsobují otoky.
 3. 3. Vezměte jídlo v malých porcích, ale často. Frakční jídla pomohou vyhnout se přejídání, což sníží zátěž gastrointestinálního traktu.
 4. 4. Pijte dostatek vody, pomocí které se z těla odstraňují škodlivé látky.
 5. 5. Užívejte vitamíny skupiny B, E, C, které vám pomohou snížit bolest a nepohodlí během menstruace.

Bylo vědecky prokázáno, že psychosomatika hraje důležitou roli během menstruace a PMS. Čím více je žena upřena na svůj problém, tím více se to projevuje. Pacienti jsou vybízeni k pravidelným procházkám na čerstvém vzduchu a aktivnímu životnímu stylu..

Příčiny plynatosti během menstruace

Plodný věk každé zdravé ženy je vždy doprovázen měsíčním menstruačním krvácením. Někdy tento stav způsobuje velké nepohodlí, zvláště když je během menstruace roztažený žaludek. Může se zvýšit jak týden před nimi, tak během kritických dnů. Tento stav může být doprovázen tolerovatelnou bolestí, přesto je považován za normu..

 1. Proč břicho bobtná během menstruace?
 2. Hormony
 3. Těhotenství
 4. Nadýmání může být způsobeno:
 5. Výživa a další důvody
 6. Přidružené příznaky
 7. Jak se zbavit nemoci
 8. Léky
 9. Psychoterapie
 10. etnoscience
 11. Preventivní opatření

Proč břicho bobtná během menstruace?

Aby žena otěhotněla a porodila dítě, prochází tělo neustálými změnami hormonálních hladin, které ovlivňují fyziologii. Žaludek před menstruací se může také zvětšit v důsledku výživy, pravděpodobného těhotenství nebo přítomnosti nemocí vyžadujících lékařskou péči. Každá z těchto podmínek může být identifikována na základě příznaků. Ve většině případů je nadýmání přirozeným fyziologickým procesem, který se do konce menstruace vrátí do normálu..

Hormony

Měsíční menstruace je známkou toho, že vajíčko v těle ženy neustále zraje a připravuje se na oplodnění. po procesu zrání ve vaječnících se uvolňuje - ovulace, což naznačuje připravenost těla na početí. Aby se budoucí embryo úspěšně připojilo v děloze, tělo uvolňuje hormon - progesteron.

Umožňuje děloze růst a zjemnit se, aby se oplodněné vajíčko mohlo pohodlně připojit. Tento proces trvá druhou polovinu cyklu a končí buď potvrzením těhotenství, nebo uvolněním vajíčka - menstruací.

Nafouklé břicho je také způsobeno hromaděním tekutiny v těle. K tomu dochází také pod vlivem hormonů - vasopresinu, prolaktinu a estrogenu. Snižují frekvenci močení a zbývající tekutina se ukládá v tukové tkáni. Proto může často před menstruací dojít k otokům končetin. V mnoha ohledech to chrání tělo před stresem při ztrátě velkého množství krve..

Těhotenství

Pokud je vajíčko oplodněno během ovulace, pak se v důsledku uvolnění progesteronu embryo připojí k měkké děloze - začíná těhotenství. Žena se o tom dozví ve většině případů kvůli zpoždění menstruace. V tomto okamžiku již embryo roste a děloha se připravuje na další zvětšení. V prvním trimestru těhotenství břicho prakticky neroste.

Nadýmání může být způsobeno:

Edém je zadržování tekutin způsobené nesprávnou funkcí ledvin. Určuje se s prudkým nárůstem hmotnosti a přítomností vnějších změn v končetinách.

Hypertonicita dělohy - svalové křeče, které mohou vést k potratu. Je doprovázena bolestí a tíží v dolní části břicha, někdy krvácením, častým močením.

Výše uvedené podmínky vyžadují včasnou návštěvu gynekologa. Včasná léčba normalizuje stav a zabrání potratu.

Výživa a další důvody

K fyziologickým změnám v břiše dochází nejen v důsledku těhotenství nebo jednoduchého uvolňování hormonů. Pokud má žena zvětšené břicho, nejsou žádné menstruace, ale těhotenství není potvrzeno, je nutné konzultovat s lékařem vyšetření na přítomnost děložních fibroidů nebo jiných nádorových novotvarů v ženském reprodukčním systému.

Břicho lze také zvednout na pozadí rostoucí chuti k jídlu. Kvůli hormonálnímu narušení ve druhé fázi cyklu dochází u ženy ke snížení nálady a depresi, kterou často konzumují potraviny obsahující rychlé sacharidy. Výsledkem je zhoršení trávení, nadýmání, plynatost, zácpa a tvorba plynů..

V některých případech dochází ke střevní poruše:

 • střevní obstrukce, která je doprovázena zácpou;
 • dysbióza - způsobuje nadýmání, tvorbu plynů a plynatost;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu - vedou k neúplnému trávení potravy.

Tyto stavy nejsou důsledkem menstruace, ale mohou se zhoršit před zahájením krvácení..

Samostatně stojí za zmínku vývoj premenstruačního syndromu, který ovlivňuje fyzický a emoční stav ženy.

Přidružené příznaky

Změny v těle ženy před kritickými dny mohou být doprovázeny nejen zvětšením břicha.

U ženy se mohou vyskytnout následující stavy:

 • změna nálady;
 • otoky končetin;
 • tvorba plynů ve střevech;
 • bolest v dolní části břicha.
 • vzhled pupínků na kůži.

Všechny tyto příznaky se mohou objevit během ovulace, která se vyskytuje uprostřed měsíčního cyklu a trvá přibližně tři dny. Během uvolňování vajíčka se může mírně zvýšit i břicho..

Když je diagnostikováno těhotenství, může rozšířené břicho indikovat hypertonicitu dělohy. Tento stav je často doprovázen bolestí, špinením a častým močením.

Břicho se také zvětšuje s vývojem nádorových novotvarů, často je doprovází absence kritických dnů, nárůst nejbližších lymfatických uzlin, nevolnost, bolest a horečka. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Jak se zbavit nemoci

V případech, kdy tento stav není známkou poruchy zdraví, ale přináší mnoho nepříjemností, se ženě doporučuje změnit některé návyky ve svém životním stylu nebo použít metody tradiční medicíny a psychoterapie.

Léky

V závislosti na zdroji nadýmání se používají následující léky:

Drotaverin, ne-shpa - používá se jako léky proti bolesti, pokud je břišní distenze doprovázena křečemi.

Aktivní uhlí - na nadýmání, pokud je příčinou přejídání.

Pankreatin - předepsaný pro špatné trávení.

Espumisan - bojuje proti zvýšené produkci plynu.

Všechny léky se užívají symptomaticky, ale k odstranění problému je třeba revidovat stravu a životní styl v období před menstruací.

Psychoterapie

Zvýšení břicha před a během menstruace je často vyvoláno premenstruačním syndromem. Je to vyvoláno hormonálními změnami, které také způsobují zadržování tekutin a další fyziologické procesy, které ovlivňují zvětšení břicha..

Nálada ženy během tohoto období často klesá, jsou přítomny depresivní stavy.
Psychoterapie vám umožní naučit se přijímat sami sebe, ovládat záchvaty hněvu a přejídání. U akutních projevů PMS se často doporučuje párová psychoterapie, aby milovaní pomohli tento stav překonat a naučili se s ním zacházet s porozuměním..

etnoscience

Tradiční medicína je populární způsob, jak se vypořádat s nafouknutým břichem. Pokud neexistují žádné nemoci a těhotenství, můžete použít následující metody:

 • odvar z fenyklu, zázvoru, heřmánku a kopřivy;
 • nápoje z bobulového ovoce;
 • fyzické cvičení, které pomáhá normalizovat peristaltiku a snížit křeče.

Pro normalizaci stavu se doporučuje trávit více času na čerstvém vzduchu a vyloučit nervové přetížení.

Preventivní opatření

Aby se vyloučilo zvětšení břicha během menstruace a před ní, musí žena věnovat pozornost svému životnímu stylu, zejména fyzické aktivitě, výživě a příjmu tekutin. Strava by měla zahrnovat co nejvíce vlákniny a vitamínů. Aby se snížila pravděpodobnost nadýmání, doporučuje se:

 1. konzumovat nejméně 2 litry vody denně;
 2. vyloučit nebo minimalizovat spotřebu kávy a sladkých nápojů;
 3. jíst méně čokolády, kořeněná a slaná jídla;
 4. zvýšit spotřebu zeleniny a ovoce;
 5. jíst více potravin s vysokým obsahem vitaminu B - brokolice, pohanka;
 6. dělat ranní cvičení.

Pokud tato doporučení nepomohou a stav způsobuje nepohodlí, měli byste se poradit s lékařem o podrobné diagnóze.

S menstruací se břicho zvyšuje

Autor: admin, listopad 17, 2019

Proč je břicho nafouknuté před menstruací? Všechny zdravé ženy v reprodukčním věku mají každý měsíc v těle pravidelné změny, které jsou zaměřeny na možné početí. Menstruační cyklus začíná od 1 dne menstruace a trvá v průměru 25-29 dní. Celý cyklus je rozdělen do 3 fází: folikulární (menstruační), ovulární a luteální. Podléhá komplexní interakci hormonů. V luteální fázi po ovulaci začíná proces přípravy na pravděpodobné těhotenství. Pod vlivem zvýšeného množství progesteronu se sliznice dělohy zahušťuje a plní se živinami. Pokud nedojde k oplodnění, pak na konci předchozího cyklu hladina hormonů progesteronu a estrogenu klesá. To vede k tomu, že zesílené horní vrstvy dělohy se začnou odlupovat a být odmítány. Oddělení slizniční vrstvy dělohy endometria vyvolává krvácení, takže začíná menstruace.

Na začátku menstruace mnoho žen přibere v průměru 1 až 3 kg. Přírůstek hmotnosti se vysvětluje skutečností, že fyziologické výkyvy progesteronu a estrogenu přispívají k hromadění tekutin, ženy mají otoky prsou, zvětšení žaludku a otoky nohou. Kromě toho hormonální výkyvy zvyšují chuť žen k jídlu, což následně ovlivňuje přírůstek hmotnosti..

Předmenstruační syndrom

Proč břicho bobtná před menstruací a kolik dní to trvá? V předvečer příští menstruace se u mnoha žen rozvine premenstruační syndrom. Tento stav je charakterizován podrážděností, únavou, nevolností, otoky a bolestmi hlavy. Kromě toho je zaznamenána bolestivost mléčných žláz, břicho je oteklé, teplota těla stoupá a tep se zvyšuje. Seznam symptomů PMS je různorodý, může se projevovat v mírné i těžké formě.

Většina žen žijících v megacities a v nepříznivých podmínkách prostředí trpí premenstruačním syndromem. Důvody zůstávají do značné míry neprozkoumané. K dnešnímu dni existuje několik verzí výskytu PMS:

 • stav je způsoben rozdílem v pohlavních hormonech, který se vyskytuje v různých fázích menstruačního cyklu;
 • teorie neurogenního původu syndromu je založena na metabolických poruchách vysílači v centrálním nervovém systému;
 • hyperprolaktinemická příčina syndromu vyplývá ze zvýšeného hormonu hypofýzy, který může u žen způsobit reprodukční, metabolické a emoční poruchy.

Příznaky premenstruačního syndromu lze zhruba rozdělit na fyzické a psychologické projevy. Nadýmání je fyzickým příznakem. Je pravidlem, že pokud se břicho zvětší před menstruací, pak je také bolest v dolní zóně. Navíc, na začátku menstruace, děložní čípek ztvrdne a povrch vyschne. Nedostatečná vlhkost zvyšuje nepohodlí a způsobuje nepohodlí. Před menstruací se děloha mírně zvyšuje a klesá. Současně by se měl krční hltan co nejvíce otevřít pro nerušený odběr menstruační krve.

Může dojít k nadýmání před menstruací v důsledku otoku. Fyziologie zajišťuje akumulaci tekutiny pro nadcházející ztrátu krve. K doplnění krve je zapotřebí voda, která se hromadí a vytváří otoky. V důsledku hromadění tekutiny v extracelulárních tkáňových prostorech se vyvíjí obecný edém, zvyšuje se břicho, otoky prstů na rukou a nohou, otok obličeje.

Patologie urogenitálního systému

Až do menstruace se břicho může zvýšit v přítomnosti infekčního onemocnění. Zánětlivý proces přispívá ke zvýšení velikosti dělohy, což zase vede k tomu, že dolní část břicha začíná znatelně vyklenout.

Břicho před menstruací se může zvětšit kvůli novotvarům v děloze. Gynekologická praxe ukazuje, že velikost fibroidů se zvyšuje před nástupem menstruace. Fibroid je benigní nádor tvořený svalovými buňkami a pojivovou tkání. Novotvary se mohou tvořit v děložní dutině nebo jejích stěnách a mohou být rozmístěny v různých částech orgánu. Děložní myomy jsou považovány za běžně diagnostikované gynekologické onemocnění u žen v reprodukčním věku. Důvody pro vývoj novotvarů:

 • potrat;
 • nesprávně vybrané antikoncepční léky;
 • pozdní porod;
 • gynekologická patologie.

Malé formace nemusí dlouho působit obavy. Čím více fibroidů začíná mít negativní vliv na orgány. Komprese střev vede k zácpě, tlak na močový měchýř vyvolává časté močení. Velké fibroidy způsobují bolesti v podbřišku, silnou a prodlouženou menstruaci.

Problémy s střevami

Mnoho žen si stěžuje na problémy se střevem před nebo během menstruace. Rozrušené střevo je vyjádřeno ve formě častého vyprazdňování, zácpy nebo průjmu. Přítomnost plynatosti a křečí ve střevech může způsobit zvětšení žaludku před menstruací. Příčiny těchto příznaků zůstávají neznámé. Bylo navrženo, že kolísání hormonálních hladin může ovlivnit funkci střev. Práce trávicího traktu se zpravidla vrátí do normálu, jakmile skončí menstruace. Progesteron má relaxační účinek na střevní svaly a zhoršuje jeho fungování, což způsobuje fermentaci a zvýšenou produkci plynu. Nadýmání s menstruací v tomto případě zmizí poté, co skončí.

Nejjednodušším vysvětlením - nástupem těhotenství - může být zvětšené břicho a mléčné žlázy v předvečer menstruace. Pokud se vaše menstruace zpozdí, měl by být proveden těhotenský test. V případě, že nadýmání je spojeno s bolestí, můžeme hovořit o hrozbě potratu nebo mimoděložního těhotenství. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat pomoc lékařů..

Zásady léčby

K léčbě premenstruačního syndromu se používají hormony, antidepresiva, diuretika. Léková terapie by měla být prováděna pod dohledem lékaře. Vitamin B6, hořčík, vápník pomohou zlepšit celkový stav. Pravidelné cvičení může pomoci zmírnit příznaky PMS doma; mírné cvičení může zvýšit hladinu adrenalinu a přinést emoční uspokojení. Aby se zabránilo bolesti v podbřišku, jeden nebo dva dny před začátkem menstruace byste měli cvičit svíčku a další cviky, které zajišťují průtok krve do malé pánve. Je také nutné upravit výživu, vyloučit z denního menu mastná a kořeněná jídla, kávu, alkohol. A zvyšte příjem potravin obsahujících vápník.

U žen trpících premenstruačním syndromem se doporučuje přidat do stravy med, sóju a mořské plody. Med obsahuje celou Mendělejevovu periodickou tabulku. Železo a mangan zvyšují hladinu hemoglobinu v krvi, vitamíny B zlepšují imunitní a oběhový systém. Sójové boby obsahují snadno stravitelné rostlinné bílkoviny a cenné látky nezbytné pro ženské tělo. Mořské plody obsahují velké množství cenných minerálů, vitamínů a aminokyselin, přičemž se vyznačují nízkým obsahem kalorií. Abyste v tomto období nepřibrali, musíte jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem..

Měli byste omezit používání čokolády, sladkého pečiva, tučných jídel. Chuť na sladké můžete uklidnit sušeným ovocem, přírodním jogurtem nebo ovocem. Aby nedošlo k silnému hladu, mělo by se jídlo užívat v intervalech 2-3 hodin. Hluboký, prodloužený spánek se doporučuje ženám s PMS. Abyste zajistili správný spánek, můžete před tím vyrazit na túru. Sklenice teplého mléka v noci a medová koupel pomohou ženě uvolnit se a rychle usnout. Pokud se objeví známky premenstruační nevolnosti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit léčbu. V průběhu let se předmenstruační syndrom těžko hojí.

Pokud je PMS doprovázeno střevní poruchou, měli byste se vyvarovat potravin, které provokují nadýmání: luštěniny, zelí a syrové zelí. Přednost by měla mít obiloviny, libové maso a fermentované mléčné výrobky. Doporučuje se časté malé jídlo. V případě průjmu musíte vypít želé a rýžovou vodu. Při zácpě byste měli do stravy vnést více rostlinné vlákniny..

Abyste se vyhnuli obecnému otoku, musíte snížit příjem soli. Dodržujte dietu, pijte více čisté vody, odpoledne nejezte sladká, slaná a kořeněná jídla. Doporučuje se začít jíst potraviny, které mají močopudné vlastnosti, krátce před menstruací. Odvar z brusinek a brusinek dobře odvádí přebytečnou tekutinu z těla. Draslík, který je bohatý na banány, špenát, ovesné vločky a med, může pomoci regulovat rovnováhu vody a soli. Při silném otoku může lékař předepsat diuretika, která by se měla užívat 4-5 dní před začátkem menstruace..

Konzervativní léčba myomů zahrnuje užívání léků zaměřených na obnovení hormonální rovnováhy. Léky na železo jsou předepsány k prevenci anémie. Malé uzliny jsou odstraněny pomocí laparoskopie. Používá se také embolizace děložních tepen, při kterých se zastaví přívod krve do tepny do myomu. Výsledkem je, že novotvar ustupuje a produkty rozpadu nádoru jsou odstraněny krví. Při konzervativní myomektomii je uzel myomu odstraněn, zatímco děloha je zachována. V pokročilých případech s velkými fibroidy a četnými uzlinami je předepsána exstirpace - úplné odstranění dělohy.

Pouze jedna žena z pěti si nevšimne nadýmání před menstruací jako nepříjemného příznaku PMS. Netřeba dodávat, že pokleslý pas kazí náladu. Zejména na pozadí zvýšené podrážděnosti spojené se stejným premenstruačním syndromem. Některé dámy schovávají nafouknutou „kouli“ pod korzet nebo tvarované oblečení. Je však lepší pochopit a změnit svůj životní styl, aby v jakékoli fázi cyklu nezpůsobilo oteklé břicho a otoky nepříjemnosti..

Co způsobuje nadýmání

Nadýmání je obecně spojeno s nadprodukcí střevních plynů při špatném trávení. Tento proces je často způsoben zneužíváním tučných a těžkých potravin, které jsou méně zpracovány gastrointestinálním traktem. Ženy však mohou mít i jiné důvody, proč jim nafoukne břicho, zvláště pokud k tomu dojde několik dní před menstruací. Příznak je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin. V různých fázích cyklu se mění poměr estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Každá z látek hraje roli při zajišťování ženské reprodukční funkce..

Stejné hormonální látky způsobují hromadění a ukládání tekutin v těle před krvácením. To vysvětluje, proč se před menstruací a během ní objeví otok a bobtnání břicha. Souběžně probíhá fyziologický proces přípravy na početí. Děloha se zvyšuje a také roste objem břišního tisku. Krev proudí do pánevní oblasti. To vše se děje po skončení menstruace v důsledku reverzního mechanismu na pozadí těhotenství, ke kterému nedošlo..

Kolik dní před menstruací se zvyšuje břicho?

Nelze jednoznačně říci, kolik dní dochází k nadýmání před menstruací. Každý organismus je individuální, u některých dívek se problém nadýmání a otoků objeví během dalších 1,5–2 týdnů.

Ve většině případů je však změna patrná 3 dny před propuštěním. Během tohoto období můžete zaznamenat malé zvýšení tělesné hmotnosti..

Ti, kteří věnují pozornost následujícímu, trpí méně předmenstruačním syndromem:

 • sport, trénink břicha;
 • posílení svalů pánevního dna, které slábnou s věkem a po porodu;
 • správná výživa a prevence nadváhy.

Ano, ženy s nadváhou a porodem zaznamenávají nárůst břicha, ale taková reakce těla je považována za přirozenou a obvykle mizí 2-3 dny menstruace nebo po nich.

Příčiny nadýmání před menstruací

V boji proti nepříjemným příznakům PMS je nutné přesně stanovit mechanismus jejich výskytu. Může být nadýmání před menstruací spojeno s patologiemi? Ano, a tuto možnost byste určitě měli zkontrolovat. Existují však i další faktory..

Hormonální příčiny

Velké břicho v předvečer menstruace je spojeno se zvýšenou koncentrací progesteronu, je to tento hormon, který je zodpovědný za přípravu pohlavních orgánů pro početí. Po ovulaci v takzvané luteální fázi roste endometrium (výstelka uvnitř dělohy). Slouží k výživě embrya všemi potřebnými látkami. Děloha nabobtná a stlačí sousední orgány. Když si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a během menstruace vychází s krví. Velikost břicha se vrátí k normálu.

Peristaltika střev

Těžká děloha tlačí na střeva. Samotný progesteron má další účinek. Snižuje tonus dolního jícnového svěrače, vyprazdňování žaludku trvá déle, jídlo se pohybuje pomaleji. Pod vlivem hormonu se projeví nepříjemné střevní příznaky před menstruací, mohou se objevit bolesti břicha, dunění, nechutenství, zácpa nebo průjem.

Těhotenství

Pokud není vyloučeno těhotenství a existuje zpoždění, to znamená, že menstruační období uplynulo, ale nejsou všechny, je třeba nejprve provést test. Na speciálním indikátoru se po kontaktu s močí objeví dva proužky, pokud je detekován specifický hormon - lidský choriový gonadotropin (hCG).

Je však třeba si uvědomit, že výsledek může být zkreslen v patologických procesech, například v případě mimoděložního těhotenství. Pro úplnou důvěru je lepší kontaktovat prenatální kliniku. Účinnou diagnostickou metodou je ultrazvuk pánevního orgánu.

Patologické procesy

Rostoucí břicho může skrývat gynekologická onemocnění - fibrózu, endometriózu, nádory dělohy a vaječníků. V takových případech se kromě nadýmání před menstruací a otoky často vyskytují:

 • selhání v pravidelnosti cyklu;
 • časté nutkání močit;
 • neustálý pocit trávení.

Pokud je žaludek oteklý a bolí, zatímco je zvýšena tělesná teplota, je hojný krvavý výtok nebo neobvyklá barva, objevují se další příznaky a zdravotní stav se zhoršuje, měli byste se poradit s gynekologem.

Stává se, že jsou přítomna onemocnění podobná PMS a menstruace nezačne. Kontrola u lékaře pomůže vyloučit zánět a novotvary v genitáliích.

Přejídání

Kvůli hormonálním změnám pociťuje mnoho žen hlad na konci cyklu. Jsou neustále přitahováni k jídlu, situace se zhoršuje stavem stresu. Ale pokusit se rozveselit vydatným a chutným jídlem není možné. Jak již bylo zmíněno výše, před menstruací a související nadýmáním se jídlo pohybuje pomaleji po zažívacím traktu, proto se často po nadýmání objeví v žaludku tíha, což je v předvečer menstruace velmi nevhodné. Doporučuje se zajistit, aby pokrmy byly jednoduché a nezatěžovaly tělo.

Nadýmání během menstruace a bezprostředně po ní

Během a na konci menstruace dochází k tak silné nadýmání, že se střeva nevrátí do normálu a žaludek se nezmenšuje. V případě potřeby použijte léky, které podporují eliminaci plynů (aktivní uhlí, Meteospazmil, Espumisan). Můžete vyzkoušet lidové léky na nadýmání před menstruací - heřmánkový odvar, koprovou vodu.

Je důležité nevynechat žádnou patologii. Konzultace s lékařem je nutná, pokud je břicho po ukončení menstruace stále oteklé. Návštěvu nemocnice nelze odložit s následujícími příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • neobvyklý výtok;
 • bolení břicha.

Těhotenství může být také příčinou zvýšeného pasu po menstruaci. Tato situace je pravděpodobná, pokud byl výtok skromnější než v předchozích cyklech. Mělo by to být zkontrolováno gynekologem, pokud krvácení skončilo, ale bolest v břiše a dolní části zad přetrvává.

Nadýmání před a během ovulace

Nepohodlí v břiše se může objevit nejen během menstruace, ale také 10. - 14. den cyklu - před a během ovulace. To není patologické. Proces prasknutí folikulu se vyskytuje u všech žen, které jsou schopné otěhotnět a porodit dítě. Ale ne všechny z nich mají příznaky ovulace. Brnění v zádech, tahání bolesti v dolní části břicha - ženy po porodu se cítí obzvláště akutně uprostřed cyklu.

Abyste se ujistili, že je malátnost spojena s ovulací, můžete si v lékárně koupit speciální test. Je pozoruhodné, že v této situaci je snazší získat odpověď, než hádat, proč je břicho nafouknuté před a během menstruace..

Tvorba plynu jako známka těhotenství

Důvodem zvýšené produkce plynu a nadýmání v předvečer menstruace může být nástup těhotenství. Riziko plynatosti je obzvláště vysoké, pokud existuje predispozice a chronická onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Mohou být přítomny i další poruchy trávení - nevolnost, nechutenství, změna chuti, hořkost v ústech. Měli byste být opatrní a konzultovat gynekologa, pokud vaše menstruace nezačala během řádného období, zatímco jsou pozorovány příznaky:

 • hrudník je oteklý;
 • zvýšená podrážděnost;
 • otoky rukou a nohou;
 • žaludek zvýšil objem.

Jak zmírnit nadýmání

Předem upravená strava je nezbytná. Porce jídla by neměly být nadměrné. Doporučuje se vyloučit potraviny, které vyvolávají zvýšenou tvorbu plynů v žaludku již před menstruací - zelí, luštěniny, čerstvý chléb, ořechy, houby, surová zelenina a ovoce v přebytku. Když se trávení zhorší, můžete krátce připojit enzymy (Mezim, Festal).

Ale co dělat, když je břišní dutina během menstruace stále nafouknutá, objeví se silné nepohodlí a pocit nafouknutí? Jako terapeutické opatření se používají karminativní léky (Espumisan, Colikid, Pepfiz). Zničí plynové bubliny a jsou absorbovány střevními stěnami..

Pokud je rachot v břiše doprovázen po celou dobu, a to nejen během menstruace, možná je důvodem porušení mikroflóry. Bude užitečný kurz probiotik (Linex, Hilak).

Jakékoli léky se doporučují užívat pouze na doporučení lékaře. Souběžně stojí za to pokusit se problému zbavit jinými způsoby..

Vyhýbejte se slaným jídlům

Příliš mnoho soli způsobuje, že váhy vykazují zvýšenou tělesnou hmotnost.

Stává se, že 1 molekula sodíku váže 20 molekul vody. Čím více vstupuje do těla, tím větší je otok a vyšší objem zadržené tekutiny v břiše.

Aby břicho před a během menstruace nerostlo a nebobtnalo, musíte v druhé polovině cyklu omezit konzumaci slaných potravin (masové konzervy, klobásy, nakládaná zelenina, uzeniny, rychlé občerstvení, omáčky a koření). Důvodem není jen riziko otoku, ale také související stres na cévách a srdci.

Jezte potraviny bohaté na draslík

Proč je potřeba draslík? Odstraňuje sůl a podle toho zabraňuje vzniku otoků. Potraviny, které obsahují draslík, zahrnují:

 • dýně;
 • vařené a pečené brambory;
 • rýžový porrige;
 • banány;
 • jablka.

Kromě draslíku jsou zapotřebí hořčík a vitamíny B. Doporučuje se začít užívat speciální vitaminový komplex 1–2 týdny před menstruací, aby tělo nabylo síly na boj proti stresu a nervovému napětí..

Zkuste diuretika

V některých případech se několik dní před menstruací užívají diuretika - diuretika. Pomáhají snižovat otoky, což je hromadění tekutiny v buňkách. Nezávislý a nekontrolovaný příjem těchto léků je však plný narušení rovnováhy draslíku a sodíku, nadměrné ztráty solí.

Existují přírodní léky s mírným močopudným účinkem, které této škodě neublíží: cuketa, petržel, zelený čaj, mrkvová a řepná šťáva..

Pít hodně vody

Je důležité, abyste do těla dostali dostatek tekutin. Káva, silný čaj a soda jsou nevhodné, protože zvyšují nadýmání.

Upřednostňovaným nápojem je voda, zejména pár dní před a po začátku menstruace. Při pravidelném používání se škodlivé látky odstraňují rychleji, normalizuje se trávení, zmizí zácpa, zlepší se celkový stav těla.

Pokud je to tolerováno, můžete si vzít odvar z ovocných nápojů z heřmánku, brusinek a brusinek. Uvolňují břišní svaly a mají mírný močopudný účinek..

Vyvarujte se rafinovaných sacharidů

Sladkosti také způsobují zadržování solí a zvyšují riziko otoků v předvečer menstruace. Je to proto, že rafinované sacharidy váží vodu. Není zdaleka tak silný jako sodík, ale přesto. 1 g sacharidů pojme až 4 g vody.

Jednoduché cukry špatně nasycují a přispívají k rozpadu potravinových hmot. S tendencí k nadýmání v nabídce proto omezují:

 • cukrovinky;
 • pekařské výrobky;
 • sladká soda;
 • zakoupené džusy;
 • potraviny s cukrem a bílou moukou.

Být aktivní

Fyzická aktivita je v každodenním životě povinná. Chůze na dlouhé vzdálenosti je velmi užitečná. Pozitivně působí na gastrointestinální trakt a zlepšuje proces odstraňování plynů.

Při absenci kontraindikací se doporučuje provádět cvičení pro tisk 2-3krát týdně. Takový trénink nejen posiluje břišní svaly, ale také trup, obohacuje orgány kyslíkem a krví..

Můžete si vybrat jiný sport - plavání, cvičební pomůcky, tanec, aerobik, běh. Vyvarujte se těžkých břemen pouze během menstruačních dnů a když se necítíte dobře. Ale po skončení menstruace se opět vrátí k aktivnímu životnímu stylu..

Závěr

Nadýmání před menstruací jako známka PMS se vyskytuje u většiny žen. Tento jev je spojen se změnami hormonálních hladin v odpovídající fázi menstruačního cyklu. Za normálních okolností je malé zvýšení pasu patrné několik dní před nástupem menstruace. Pokud problém přetrvává delší dobu, neměli byste nekontrolovatelně užívat léky, zvláště pokud se objeví bolest. Správnou možností je navštívit lékaře pro komplexní vyšetření.

Píšu články z různých oborů, které do určité míry ovlivňují takovou nemoc, jako je otok..

Plodný věk každé zdravé ženy je vždy doprovázen měsíčním menstruačním krvácením. Někdy tento stav způsobuje velké nepohodlí, zvláště když je během menstruace roztažený žaludek. Může se zvýšit jak týden před nimi, tak během kritických dnů. Tento stav může být doprovázen tolerovatelnou bolestí, přesto je považován za normu..

Proč břicho bobtná během menstruace?

Aby žena otěhotněla a porodila dítě, prochází tělo neustálými změnami hormonálních hladin, které ovlivňují fyziologii. Žaludek před menstruací se může také zvětšit v důsledku výživy, pravděpodobného těhotenství nebo přítomnosti nemocí vyžadujících lékařskou péči. Každá z těchto podmínek může být identifikována na základě příznaků. Ve většině případů je nadýmání přirozeným fyziologickým procesem, který se do konce menstruace vrátí do normálu..

Hormony

Měsíční menstruace je známkou toho, že vajíčko v těle ženy neustále zraje a připravuje se na oplodnění. po procesu zrání ve vaječnících se uvolňuje - ovulace, což naznačuje připravenost těla na početí. Aby se budoucí embryo úspěšně připojilo v děloze, tělo uvolňuje hormon - progesteron.

Umožňuje děloze růst a zjemnit se, aby se oplodněné vajíčko mohlo pohodlně připojit. Tento proces trvá druhou polovinu cyklu a končí buď potvrzením těhotenství, nebo uvolněním vajíčka - menstruací.

Nafouklé břicho je také způsobeno hromaděním tekutiny v těle. K tomu dochází také pod vlivem hormonů - vasopresinu, prolaktinu a estrogenu. Snižují frekvenci močení a zbývající tekutina se ukládá v tukové tkáni. Proto může často před menstruací dojít k otokům končetin. V mnoha ohledech to chrání tělo před stresem při ztrátě velkého množství krve..

Těhotenství

Pokud je vajíčko oplodněno během ovulace, pak se v důsledku uvolnění progesteronu embryo připojí k měkké děloze - začíná těhotenství. Žena se o tom dozví ve většině případů kvůli zpoždění menstruace. V tomto okamžiku již embryo roste a děloha se připravuje na další zvětšení. V prvním trimestru těhotenství břicho prakticky neroste.

Nadýmání může být způsobeno:

Edém je zadržování tekutin způsobené nesprávnou funkcí ledvin. Určuje se s prudkým nárůstem hmotnosti a přítomností vnějších změn v končetinách.

Hypertonicita dělohy - svalové křeče, které mohou vést k potratu. Je doprovázena bolestí a tíží v dolní části břicha, někdy krvácením, častým močením.

Výše uvedené podmínky vyžadují včasnou návštěvu gynekologa. Včasná léčba normalizuje stav a zabrání potratu.

Výživa a další důvody

K fyziologickým změnám v břiše dochází nejen v důsledku těhotenství nebo jednoduchého uvolňování hormonů. Pokud má žena zvětšené břicho, nejsou žádné menstruace, ale těhotenství není potvrzeno, je nutné konzultovat s lékařem vyšetření na přítomnost děložních fibroidů nebo jiných nádorových novotvarů v ženském reprodukčním systému.

Břicho lze také zvednout na pozadí rostoucí chuti k jídlu. Kvůli hormonálnímu narušení ve druhé fázi cyklu dochází u ženy ke snížení nálady a depresi, kterou často konzumují potraviny obsahující rychlé sacharidy. Výsledkem je zhoršení trávení, nadýmání, plynatost, zácpa a tvorba plynů..

V některých případech dochází ke střevní poruše:

 • střevní obstrukce, která je doprovázena zácpou;
 • dysbióza - způsobuje nadýmání, tvorbu plynů a plynatost;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu - vedou k neúplnému trávení potravy.

Tyto stavy nejsou důsledkem menstruace, ale mohou se zhoršit před zahájením krvácení..

Samostatně stojí za zmínku vývoj premenstruačního syndromu, který ovlivňuje fyzický a emoční stav ženy.

Přidružené příznaky

Změny v těle ženy před kritickými dny mohou být doprovázeny nejen zvětšením břicha.

U ženy se mohou vyskytnout následující stavy:

 • změna nálady;
 • otoky končetin;
 • tvorba plynů ve střevech;
 • bolest v dolní části břicha.
 • vzhled pupínků na kůži.

Všechny tyto příznaky se mohou objevit během ovulace, která se vyskytuje uprostřed měsíčního cyklu a trvá přibližně tři dny. Během uvolňování vajíčka se může mírně zvýšit i břicho..

Když je diagnostikováno těhotenství, může rozšířené břicho indikovat hypertonicitu dělohy. Tento stav je často doprovázen bolestí, špinením a častým močením.

Břicho se také zvětšuje s vývojem nádorových novotvarů, často je doprovází absence kritických dnů, nárůst nejbližších lymfatických uzlin, nevolnost, bolest a horečka. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Jak se zbavit nemoci

V případech, kdy tento stav není známkou poruchy zdraví, ale přináší mnoho nepříjemností, se ženě doporučuje změnit některé návyky ve svém životním stylu nebo použít metody tradiční medicíny a psychoterapie.

Léky

V závislosti na zdroji nadýmání se používají následující léky:

Drotaverin, ne-shpa - používá se jako léky proti bolesti, pokud je břišní distenze doprovázena křečemi.

Aktivní uhlí - na nadýmání, pokud je příčinou přejídání.

Pankreatin - předepsaný pro špatné trávení.

Espumisan - bojuje proti zvýšené produkci plynu.

Všechny léky se užívají symptomaticky, ale k odstranění problému je třeba revidovat stravu a životní styl v období před menstruací.

Psychoterapie

Zvýšení břicha před a během menstruace je často vyvoláno premenstruačním syndromem. Je to vyvoláno hormonálními změnami, které také způsobují zadržování tekutin a další fyziologické procesy, které ovlivňují zvětšení břicha..

Nálada ženy během tohoto období často klesá, jsou přítomny depresivní stavy.
Psychoterapie vám umožní naučit se přijímat sami sebe, ovládat záchvaty hněvu a přejídání. U akutních projevů PMS se často doporučuje párová psychoterapie, aby milovaní pomohli tento stav překonat a naučili se s ním zacházet s porozuměním..

etnoscience

Tradiční medicína je populární způsob, jak se vypořádat s nafouknutým břichem. Pokud neexistují žádné nemoci a těhotenství, můžete použít následující metody:

 • odvar z fenyklu, zázvoru, heřmánku a kopřivy;
 • nápoje z bobulového ovoce;
 • fyzické cvičení, které pomáhá normalizovat peristaltiku a snížit křeče.

Pro normalizaci stavu se doporučuje trávit více času na čerstvém vzduchu a vyloučit nervové přetížení.

Preventivní opatření

Aby se vyloučilo zvětšení břicha během menstruace a před ní, musí žena věnovat pozornost svému životnímu stylu, zejména fyzické aktivitě, výživě a příjmu tekutin. Strava by měla zahrnovat co nejvíce vlákniny a vitamínů. Aby se snížila pravděpodobnost nadýmání, doporučuje se:

 1. konzumovat nejméně 2 litry vody denně;
 2. vyloučit nebo minimalizovat spotřebu kávy a sladkých nápojů;
 3. jíst méně čokolády, kořeněná a slaná jídla;
 4. zvýšit spotřebu zeleniny a ovoce;
 5. jíst více potravin s vysokým obsahem vitaminu B - brokolice, pohanka;
 6. dělat ranní cvičení.

Pokud tato doporučení nepomohou a stav způsobuje nepohodlí, měli byste se poradit s lékařem o podrobné diagnóze.

Dnes je „Duphaston“ lék, který se v praxi v gynekologii široce používá. Je náhražkou ženského dutého hormonu progesteronu. Tento hormon je zodpovědný za 2.