Akné před menstruací - příčiny vyrážek a způsoby řešení problému

Cyklus kritických dnů u žen je fyziologický a zcela zdravý proces, který probíhá každý měsíc. To naznačuje správné reprodukční funkce ženského těla..

Při této normální činnosti se však často objevují vedlejší účinky, jako je deprese, únava a vyrážky na obličeji..

Předmenstruační projevy nejsou pro ženu vždy přijatelné a výskyt akné je obzvláště depresivní. Podobně jako u dítěte nebo menopauzy jsou menstruační cykly spojeny s hormonálními přerušeními a pupínky se často stávají negativním produktem těchto transformací..

Mohou se vyskytovat kdekoli na obličeji, a přesto se z větší části vyvíjejí na bradě a na čele, což naznačuje hormonální změny před kritickými dny. Podobný projev se často vyskytuje ve formě akné a zarudnutí..

 1. Příčiny akné
 2. Hormony
 3. Gastrointestinální problémy
 4. Těhotenství
 5. Puberta
 6. Stres
 7. Levná kosmetika
 8. Mačkání akné
 9. Každý má menstruaci, ale žádné akné
 10. Jak předcházet akné?
 11. Léčba vyrážky
 12. Léky
 13. Fytoterapie
 14. Tradiční metody
 15. Radikální léčba
 16. Prevence
 17. Recenze

Příčiny akné

Jako obvykle se akné objeví na obličeji asi 14 dní před začátkem menstruace. Mohou se objevit na zádech, dolní části zad, na hrudi. A akné pod spodním rtem před menstruací je běžným projevem..

Akné podobné akné (jak se akné nazývá jiným způsobem) vyvolávají dvě nemoci - mazová sekrece a vlasové kořínky. Póry jsou plné kožního mazu a nepěkných buněk pokožky. Výsledkem je červené, bolestivé akné.

Akné se objevuje z následujících důvodů:

 • Hormonální transformace během puberty;
 • Výskyt endokrinních abnormalit;
 • Zarostlá stratum corneum dermis;
 • Selhání metabolismu lipidů;
 • Nemoci žaludečního traktu;
 • Přetížení centrálního nervového systému;
 • Oslabení obranyschopnosti těla;
 • Nekvalitní kosmetika;
 • Teplo, nadměrná vlhkost;
 • Zneužívání mytí obličeje;
 • Užívání hormon modulujících léků;
 • Mačkání černých teček.

Hormony

Hormony jsou častou příčinou vyrážek. V důsledku hormonální nerovnováhy dochází ke ztrátě pocení, ke změně činnosti mazových žláz.

Patogenní mikroorganismy se zvyšují na povrchu kůže, dochází k zánětlivému procesu a poté k akné.

Pokud je testosteronu a jiných mužských hormonů příliš mnoho, může dojít ke ztrátě menstruačního cyklu.

Při pozorování těchto změn se hormony stávají faktorem vzniku akné..

Lékař gynekolog-endokrinolog provádí vyšetření stavu a analýzy. Je nutné poskytnout takové biomateriály pro analýzu jako: krev ze žíly, moč, stejně jako provést ultrazvukovou diagnostiku stavu štítné žlázy.

Gastrointestinální problémy

Dalším „nejoblíbenějším“ faktorem při vyrážkách na obličeji hlavy je porucha funkcí trávicího systému.

Nezdravý celý trávicí systém může způsobit akné na obličeji..

Nemoci gastrointestinálního traktu, tak či onak, ovlivňují akné.

Mezi tyto nemoci často patří:

 • střevní dysbióza,
 • žaludeční vředy,
 • zánět žaludku,
 • cholecystitida.

Je nutné projít testy na přítomnost parazitů uvnitř těla, mezi něž patří lamblia, červi. Aby bylo možné diagnostikovat a zbavit se jich, je nutný výlet k gastroenterologovi.

Pouze po provedení vyšetření a zjištění hlavní příčiny odborník předvede vhodná terapeutická opatření. Striktní dodržování doporučení gastroenterologa, přísná denní rutina a příjem potravy významně přispějí k optimalizaci celkového stavu a odstranění akné.

V častých případech je podvýživa jedním z hlavních faktorů výskytu akné na obličeji..

Tato skutečnost však nemá pevné potvrzení v situacích, kdy akné není příčinou alergických projevů těla na konzumované potraviny. Mnohé z nich mají přímý vliv na metabolismus těla.

Tučná a smažená jídla tedy zvyšují vylučování mastných sekrecí. V důsledku toho se může objevit ucpání pórů a může začít zánětlivá aktivita..

Těhotenství

Během těhotenství, od prvních dnů početí, je ženské tělo hormonálně přestavováno a tato skutečnost se stává příčinou akné..

V závislosti na přirozené struktuře ženy jsou někdy vyrážky normou a v některých případech je stále nutné vědět, co se přesně stane s tělem, protože všechny procesy ovlivňují vývoj plodu.

Proto byste o tom měli promluvit se svým lékařem..

Puberta

Často se pupínky až do příštích kritických dnů vyskytují u dospívajících a mladých lidí, spíše než u starších žen. Puberta je tedy faktorem akné.

Stres

Mezi faktory výskytu vyrážek na obličeji je třeba věnovat zvláštní pozornost stresu..

Každý stresující stav oslabuje obranyschopnost těla, a tím ovlivňuje hormonální pozadí. Výsledkem je, že se na obličeji objeví akné.

Samotné vyrážky na akné nejpřímějším způsobem ovlivňují emoční stav dívky a již nový stres a nová reakce ve formě akné. Podobně jako v začarovaném kruhu.

Proto je nutné usilovat o to, abyste se vyhnuli stresu a depresi, a pokud není možné tento pokyn splnit sami, měli byste se obrátit na služby psychologa.

Souběžně je nutné zajistit opatření k obnovení hormonálního pozadí a obranyschopnosti těla.

Levná kosmetika

V současné době je také výskyt akné na obličeji zcela běžným nekvalitním kosmetickým přípravkem, který používá každá žena.

Je nutné pečlivě rozebrat osobní kosmetickou tašku každé dívky.

Faktem pro vyrážky na akné může být jednoduše krém na obličej, toner, pudr nebo dokonce krém na opalování..

Vzhledem k tomu, že zpočátku je počet černých teček na obličeji téměř vždy neviditelný, je velmi obtížné určit závislost projevů na používání kosmetiky..

Ve složení kosmetiky, která způsobuje akné, je lanolin a jeho složky: síra, skvalen, červené pigmenty D a C (které se používají k zajištění červeného odstínu).

Kromě toho to může být produkt obsahující minerální a rostlinné estery. Znovu začarovaný kruh - ženy pomocí kosmetiky skrývají černé tečky a ona provokuje jejich výskyt.

Mačkání akné

Většina dívek s akné se snaží eliminovat akné a záněty mačkáním.

To je však přísně zakázáno, protože existuje značné riziko komplikací:

 • Infekční agens může proniknout do hlubokých vrstev epidermis a samotné dermis, což v důsledku může vést ke zvýšení zánětlivého projevu, který se neomezuje pouze na oblast, která byla stlačena, ale také na jiných místech.
 • Častý kontakt s obličejem může být navíc velmi nebezpečný. Dnes má kosmetický a dermatologický průmysl účinné metody léčby akné, eliminuje akné, aniž by vykazoval jakýkoli vedlejší účinek..

Odborníci proto doporučují, abyste se nesnažili bojovat proti akné sami, ale přesto se uchýlili ke speciální pomoci. Často se vyrážky vyskytují přesně v těch oblastech, které pravidelně podléhají mechanickému tření..

U mužské populace je to často oblast krku pod límcem košile. Jakékoli systematické fyzické účinky na kůži mohou obecně vést k vyrážkám.

Každý má menstruaci, ale žádné akné

Když menstruace končí, akné se vyskytuje u mnoha žen v reprodukčním věku, ale ne u všech. Souvisí to s obecným zdravím.

Menší vyrážka na čelním laloku, velké akné se vyskytuje u žen:

 • S oslabenou obranyschopností těla - stupeň odolnosti těla vůči vlivu různých důvodů závisí na reakci na jakékoli změny (a také na hormonální přerušení);
 • S chorobami trávicího traktu;
 • Často vystaven stresovým situacím;
 • Ti, kteří dávají přednost pekařským výrobkům, tučným a sladkým jídlům;
 • Ti, kteří používají kosmetiku nízké kvality, nekontrolují hygienu zařízení pro aplikaci kosmetiky (houbičky, štětce na prášek).

Akné může naznačovat potíže ve vnitřních orgánech:

 • Akné na čelním laloku, často projevem problémů v nadledvinách nebo v žlučníku.
 • Pokud má žena vyrážky v oblastech kolem očí nebo na lícních kostech, měla by být sledována práce nadledvin a ledvin.
 • Tváře signalizují dýchací potíže,
 • Nos - s kardiovaskulární sférou,
 • Dolní rty - v malé pánvi.

Jak předcházet akné?

Vyrážka na pokožce se stává obtížností, které je snazší zabránit, než ji odstranit. Pravděpodobný výskyt akné před menstruací by neměl být zapomenut. A nejen mít na paměti, ale také čelit tomuto ne tak úspěšnému vtipu přírody.

To není tak obtížné dosáhnout - existuje několik společných pokynů:

 • První indikací je změna vaší stravy a režimu. Jídlo vyžaduje přítomnost nebo nepřítomnost, v malém množství: slané; uzený; peprný; bonbón; mouka. Je dobré diverzifikovat všechny konzumované potraviny fermentovanými mléčnými výrobky - zlepšují látkovou výměnu, přičemž se tuk nehromadí a nevypadá ve formě vyrážek. Zdravé stravování se na první pohled zdá být velmi nepochopitelné a plné ztrát, ale můžete si na něj velmi brzy zvyknout..
 • Zásadním bodem je také zvýšení obranyschopnosti těla. Každodenní cvičení, sport, čerstvé rostlinné potraviny, vitamíny v zimě pomáhají udržovat tělo. Takové podniky poskytují příležitost nejen eliminovat akné před kritickými dny, ale také optimalizovat celkové zdraví..
 • Je nutné se o sebe neustále starat a akné je jedním z významných faktorů, proč by se to mělo dělat již v tuto chvíli. Důležité je, že péče musí být správná. Výrobky jsou nezaměnitelně vybrány pro daný typ pokožky a poskytují lepší čištění. Hliněné masky mají podobnou funkci..

Nejdůležitější je, že je nutné systematicky aplikovat peelingy a masky (bude to stačit jednou za 7 dní) - s takovou péčí již nevzniká otázka: jak odstranit akné během kritických dnů? Naopak všechny přátele bude zajímat, proč se akné neobjevuje před menstruací.?

Léčba vyrážky

Abychom se zbavili akné, které se objevuje výhradně před menstruací, nejsou široce používané přípravky Zinerit a Skinoren účinné, protože jsou zaměřeny na pravidelnou kontrolu sekrece mazu na obličeji a snížení počtu bakterií, které způsobují zánět na pokožce.

Jejich použití v takových jednoduchých případech může vést k závislosti nebo opačné reakci v dermis, v důsledku čehož se na kůži bude bezdůvodně neustále objevovat akné..

Efektivně zvládněte doménové strukturální projevy s dostupnými sušícími léky:

 • Salicylový krém;
 • Synthomycinová mast;
 • Salicylová zinková pasta;
 • Zinková mast;
 • Jódový roztok;
 • Roztok alkoholu s kyselinou salicylovou.

Tyto léky se opatrně nanášejí na jednotlivé vyrážky, bodově, aniž by se dotýkaly zdravého povrchu kůže..

Léky

Abyste vyloučili hormonální akné, můžete použít jednu ze dvou metod:

 • Čištění krve transfuzí mimo tělo. Sérová transfuze vaší krve poskytuje očistu a vyrážky před kritickými dny se již neobjevují.
 • Užívání perorálních kontraceptiv. Léky normalizují přítomnost hormonů v ženském těle, včetně progesteronu.

Tyto metody umožňují dosáhnout poměrně dlouhého výsledku, ne každý si však troufne na autohemodialýzu a je nutné pravidelně užívat orální antikoncepci.

Fytoterapie

Většina rostlin obsahuje dostatečné množství látek užitečných pro pokožku a celé ženské tělo - fytohormony, rozdělovače, vitamíny.

Zvláště výhodné pro pokožku:

 • Rostlinné ženské hormony (estrogeny) a flavonoidy jsou látky, které dodávají buňkám celé flóry červenou, oranžovou, fialovou, indigovou nebo žlutou barvu. Mají aktivní antioxidační vlastnosti a umožňují ženám neztratit mládí a přitažlivost..
 • Tinktury a odvar z rostlin působí pozitivně na celé ženské tělo.
 • Luštěniny a obiloviny, citrusové plody a většina léčivých rostlin obsahují značné množství estrogenu. Jsou schopny se dokonale vstřebat do ženského těla při pití nebo při jiném způsobu použití, pomáhají zbavit se akné a optimalizují stav pokožky při externím použití.

Tradiční metody

Nejpopulárnějšími lidovými způsoby boje proti akné a zarudnutí jsou:

 • bodová aplikace roztoků obsahujících alkohol na zanícené oblasti,
 • bodová aplikace salicylového nebo synthomycinového krému na akné, tsindol (eliminuje zánětlivý proces, poskytuje antibakteriální účinek, sušící účinek);
 • moxování akné s roztokem jódu (zastavuje přechod zánětlivého procesu do zdravých oblastí pokožky).

Radikální léčba

Téměř vždy zbavení se opakujícího se výskytu vyrážek a předurčení relapsů umožňuje změnit spotřebované výrobky za zdravou výživu a péči o pleť za kvalitní výrobky.

Některé dívky však mají akné. V některých případech mají vyrážky po kritických dnech..

Je možné se zcela zbavit zcela neestetického akné pomocí autohemoterapie a užívání perorálních kontraceptiv:

 1. Autohemoterapie zahrnuje transfuzi vlastního séra. Při této události je pacientova krev očištěna, což zajišťuje úplné uvolnění z těchto projevů na kůži před a během menstruace.
 2. Užívání antikoncepce pomáhá zlepšit funkce ženských hormonů. Zejména mají vynikající účinek na aktivitu progesteronu. Obě metody poskytují dlouhodobé výsledky. Každý z nich má však své nevýhody. Užívání antikoncepce znamená konzistenci a konzistenci.

Prevence

Navzdory skutečnosti, že akné před menstruací je přirozený proces, lze jejich výskytu zabránit implementací jednoduchých doporučení lékařů:

 • Správná péče a péče o pokožku do značné míry zabraňují závažným průlomům.
 • Oprava stravy. Je nutné úplně odstranit ze stravy nebo výrazně snížit příjem solených, uzených, pepřových a pekařských a cukrářských výrobků. Je nezbytně nutné zahrnout fermentované mléčné výrobky do každodenních potravin, které zajišťují aktivní metabolismus, a navíc petržel, kopr, salát, zelenina, bobule a ovoce.
 • Posílení obranyschopnosti těla. Užívání vitamínů při komplexním fyzickém cvičení, chůzi na čistém vzduchu nepochybně přispívají k udržení imunity, optimalizaci celkového zdraví a pohody, což je samo o sobě výhodou v boji proti akné a dalším podkožním vyrážkám..

Akné před menstruací: příčiny a léčba

Výskyt vyrážek krátce před a během menstruace znepokojuje velkou většinu dívek a žen. Vznikají v důsledku malých hormonálních výkyvů, které závisí na fázi cyklu, ale mohou být také příznakem patologického stavu (onemocnění gastrointestinálního traktu, patologie ženského reprodukčního systému).

Diagnostika prováděná v raných fázích pomáhá rychle identifikovat příčinu vyrážky a předepsat požadovanou léčbu.

 • 1 Příčiny akné před menstruací
 • 2 Klinický obraz
 • 3 Diagnostika
 • 4 Léčba vyrážek
 • 5 Prevence vzniku vyrážek

Hlavním důvodem vzniku vyrážky před menstruací jsou hormonální změny v těle ženy. Menstruační cyklus prochází třemi po sobě následujícími fázemi: folikulární, ovulační a luteální. Interval od ovulace do prvního dne menstruace spadá do luteální fáze a je řízen hormonem progesteron. Změny hormonálních hladin v této době způsobují akné.

HormonÚčinek na tělo
ProgesteronProgesteron je ze své podstaty steroidní hormon. Jedním z hlavních účinků progesteronu je stimulace mazových žláz (kvůli přítomnosti progesteronových receptorů v kůži). Z tohoto důvodu se na konci luteální fáze a několik dní před nástupem menstruace na těle žen objeví vyrážky. První den menstruačního cyklu, kdy hladina tohoto hormonu klesá, vyrážka zmizí.
AndrogenTento mužský pohlavní hormon je v ženském těle přítomen v malém množství. Hladina tohoto hormonu stoupá během luteální fáze. Vyznačuje se podobným účinkem jako progesteron - zvyšuje hladinu mazových žláz, což způsobuje akné

Existují také nehormonální příčiny vyrážky:

 • onemocnění trávicího traktu (gastritida, gastroduodenitida, peptický vřed) ;
 • demodikóza (napadení klíšťaty);
 • bakteriální kontaminace (infekce) kůže;
 • kouření;
 • pít hodně alkoholu;
 • používání nekvalitní kosmetiky;
 • zneužívání smažených, tučných jídel ;
 • nedostatečné čištění pokožky před spaním.

Častou lokalizací vyrážky je oblast brady, tváří, čela, můstku nosu, hrudníku, zad. Výskyt a vymizení akné se vyskytuje v několika fázích, z nichž každá má svůj vlastní klinický obraz.

První krok:

 • peeling kůže ;
 • bolest při dotyku ;
 • zarudnutí;
 • změna celkového stavu: slzavost, podrážděnost, poruchy spánku ;
 • Nadměrné pocení ;
 • tachykardie.

Druhá fáze:

 • vzhled černých teček s hnisem uprostřed pupíku ;
 • bolest na dotek ;
 • zarudnutí a napětí kůže.

Fáze tři (začíná během menstruace):

 • zmizení bolesti ;
 • zrání abscesu a uvolnění hnisu venku ;
 • tvorba jizev.

Akné na obličeji

Akné před menstruací má různé morfologické formy, z nichž jednou jsou subkutánní abscesy. Pokud nezačnete léčbu, mohou zůstat na těle po dlouhou dobu. Na místě budoucího prvku vyrážky lze pozorovat mírné zarudnutí a bolesti. Dále se na kůži objevuje boule, která má načervenalý nebo růžový odstín. Po několika dnech se rozjasní a přestane bolet. Hrudka zůstává na kůži. Když otevřete pupínek, vytéká z něj hnis..

Další forma vyrážky je cystická. Je to docela vzácné. Existuje nebezpečí, že se cysty mohou nekontrolovatelně objevit na povrchu kůže a způsobit silnou bolest.

Poloviční problém vyřeší důkladná diagnostika příčin vzniku vyrážek. Nejprve je nutné zjistit, zda jsou v těle přítomna onemocnění vnitřních orgánů a hormonální poruchy. Za tímto účelem se provádí:

 • fibrogastroskopie
 • Ultrazvuk jater, ledvin, slinivky břišní;
 • klinické analýzy moči a krve;
 • krevní test na jaterní markery;
 • krevní test pro ženský hormonální panel;
 • kompletní vyšetření štítné žlázy (ultrazvuk, stanovení hladin hormonů).

Dermatologické studie jsou předepsány:

 • škrábání pro demodikózu;
 • bakteriální kultura z kůže;
 • dermatoskopie prvků.

Léčba vyrážky by měla být komplexní a měla by zahrnovat jak vnitřní správu finančních prostředků, tak postupy přímo na kůži.

Předepsány jsou následující léky:

 • pro onemocnění orgánů gastrointestinálního traktu: Proxium, Almagel, Fosfalugel, Kvamatel, Creon;
 • v případě poruch endokrinního systému: snížit hladinu progesteronu - klomifen, kyselina valproová; snížit hladinu androgenu - cyproteron, dexamethason;
 • pro onemocnění štítné žlázy: přípravky z jodu, selenu.

Než začnete užívat léky, měli byste se poradit s lékařem.

K léčbě akné se používají následující lokální látky:

 1. 1. Kyselina salicylová (alkoholový roztok a salicylová mast). Produkt má sušicí, antibakteriální a hojivý účinek. Malé množství masti by mělo být aplikováno na postiženou oblast a ponecháno až do úplného vstřebání. Roztok alkoholu by měl být otírán vyrážkou před spaním.
 2. 2. Jód. Pomáhá účinně bojovat proti hnisavým kožním chorobám. 5% roztok by měl být aplikován na pupínek dvakrát denně.
 3. 3. Dehtové mýdlo. Na důkladně očištěnou pokožku obličeje a těla naneste produkt masážními pohyby, nechejte jej na pokožce 10 minut a opláchněte teplou vodou. Po opláchnutí se doporučuje pokožku namazat výživným krémem.
 4. 4. Zinková mast. Na akné by se mělo nanášet malé množství masti dvakrát denně..
 5. 5. Černý čaj. Čajový roztok má sušicí, dezinfekční účinek, pomáhá rychle se zbavit vyrážek. Nalijte jednu čajovou lžičku surovin se sklenicí vroucí vody a nechte působit 15 minut, poté přeceďte. Před spaním otřete obličej vatovým tamponem.

Mačkání akné je kategoricky kontraindikováno, protože zhoršuje zánětlivý proces.

Během období léčby je třeba dodržovat následující pravidla:

 • přestat kouřit;
 • zvýšit množství mléčných výrobků a zeleniny v každodenní stravě;
 • zvýšit množství spotřebované vody až na 2 litry denně;
 • používejte pouze suché bílé víno z alkoholických nápojů.

Abyste zabránili výskytu vyrážek, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • důkladně očistěte pokožku před spaním;
 • dodržovat režim práce a odpočinku;
 • jíst více zeleniny, ovoce, obilovin;
 • vzdát se kouření a alkoholu;
 • používejte vysoce kvalitní kosmetiku.

Příčiny akné před menstruací + tipy na prevenci

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi Žádné komentáře

Vyrážky na obličeji se netýkají jen dospívajících dívek - čelí jim i dospělé ženy. Akné je obzvláště běžné před menstruací. Proč obličej začíná „kvést“ několik dní před začátkem dne „X“, co se s tím dá dělat, a pupínky naznačují těhotenství? Více o tom.

Pupínky před nástupem menstruace se objevují téměř u všech dívek a žen - rozdíl je pouze v počtu vyrážek. Tento jev je vysvětlen hormonálními skoky, ve většině případů akné na obličeji zmizí za několik dní samo.

Příčiny vyrážky: hormony, gastrointestinální trakt nebo těhotenství

Důvody vzniku akné před menstruací spočívají nejčastěji ve změnách hormonálních hladin. První den menstruace je první den menstruačního cyklu. V této době se v ženském těle rodí vajíčko, dospívá a může být oplodněno. Koncem měsíce se to začíná sypat.

Období předmenstruačního syndromu je charakterizováno významnými změnami v hormonálních hladinách. Shoduje se s luteální fází (v cyklu jsou tři - folikulární, ovulační, luteální) - tedy s aktivní produkcí androgenu a progesteronu, hormonů, které aktivují mazové žlázy. Proto jsou PMS a pupínky na bradě před menstruací nebo na jiných částech obličeje často neoddělitelnými společníky..

Každý má menstruaci, ale žádné akné

Na konci menstruace se akné objevuje u mnoha dívek a žen v plodném věku, ale ne u všech. Vše závisí na zdravotním stavu. U žen se objeví malá vyrážka na čele, silné akné:

 • Se slabou imunitou - čím nižší je odolnost těla vůči účinkům různých faktorů, tím více reaguje na jakékoli změny (a hormonální skoky nejsou výjimkou)
 • S onemocněním trávicího traktu
 • Lidé trpící stresem
 • Ti, kteří mají rádi moučné výrobky, sladká a tučná jídla
 • Používání nekvalitní kosmetiky, nedodržování čistoty doplňků na líčení (houbičky, štětce na pudr, tóny, tvářenka).

Mnohem častěji se pupínky objevují před příští menstruací u dospívajících a mladých dívek, nikoli u dospělých žen. Dospívání je tedy také rizikovou zónou..

Vyrážka může naznačovat problémy s vnitřními orgány. Pupínky na čele naznačují problém se střevy nebo žlučníkem. Pokud máte pupínky kolem očí nebo na lícních kostech, zkontrolujte nadledviny a ledviny. Tváře jsou spojeny s dýchacím systémem, nos - se srdcem a krevními cévami, bradou - s urogenitálním systémem.

Akné před menstruací nebo těhotenstvím

Možná - během těhotenství se mění hormonální pozadí těla, aktivuje se práce mazových žláz a objevuje se akné. Na začátku těhotenství je vyrážek obvykle mnoho, pak „ustupují“. Co dělat, pokud pupínky přetrvávají v prvním trimestru? Přijměte - důvod spočívá v nestabilním hormonálním pozadí a dokud neporodíte, nemůžete s tím nic dělat.

Může vyrážka naznačovat těhotenství? Oni mohou. Akné je obzvláště běžné v prvním trimestru. Proto může být aktivní „kvetení“ jedním ze znaků úspěšného početí.

Prevence vyrážek

Není vždy možné zabránit vzniku akné před menstruací, ale můžete to zkusit. První věc, kterou musíte udělat, je nechat se otestovat. Lékař určí příčiny vyrážky a na základě nich předepíše léčbu. Gynekologové rádi předepisují hormonální léky (antikoncepci nové generace) na vyrážku v PMS, ale OK ne vždy pomůže nebo jen v době přijetí. To je způsobeno skutečností, že pilulky udržují hormonální hladiny na stabilní úrovni tak dlouho, jak je užíváte. Druhým důvodem je, že hormony nejsou vždy problém..

Perorální antikoncepce na akné je užitečná, ale nejlepší je provést komplexní kontrolu. Dokud nebude identifikována příčina vyrážky, je úplné vyléčení nemožné..

S akné můžete bojovat:

 • Posílení imunitního systému - vést zdravý životní styl, temperovat se, brát vitamíny v období podzim-zima, očistit tělo jako celek a zejména játra, pít léčivé fytosemena
 • Vyhněte se stresu - to je naprosto nemožné, ale je snazší začít s problémy ve vaší moci
 • Zapomeňte na rychlé občerstvení, smažené kotlety, uzenou klobásu - strava skládající se z ovoce, zeleniny, obilovin, vařeného masa, tvarohu a kefíru bude mít pozitivní vliv na váš vzhled
 • Upravte svůj program péče o obličej - pleť musí být očištěna, zvlhčena, vyživena a zklidněna pomocí správných produktů (nevhodný krém sám o sobě může způsobit akné)

Dobré vědět. Autohemoterapie je užitečná k posílení imunitního systému. Postup zahrnuje subkutánní, intramuskulární nebo intravenózní injekci venózní krve pacienta. Stimuluje obranyschopnost těla, obnovuje imunitu a počet vyrážek klesá. Autohemoterapie je nekonvenční metoda léčby. Skeptici tomu nevěří, ale mnoho lidí si postup vyzkoušelo na vlastní kůži a byli s výsledkem spokojeni. Krevní transfuze by měla být prováděna v kurzech (10-15 procedur).

Na konci menstruačního cyklu buďte pozorní vůči sobě, svému zdraví a stavu pokožky. Některé ženy během PMS používají speciální kosmetiku, protože konvenční produkty způsobují nepředvídatelné reakce - od zarudnutí až po vyrážky a alergie.

Nyní víte, jak zabránit vzniku černých teček na konci menstruačního cyklu. Uvedené metody navzdory své jednoduchosti pomáhají většině žen. Jak se zbavit akné - více.

Jak se vypořádat s akné před menstruací

Pupínky před nástupem menstruace jsou nepříjemné a ošklivé. Jak s nimi jednat? Existují jednoduché a účinné způsoby léčby nebo snížení vyrážky:

 • Nanesení oleje z čajovníku na každý pupínek
 • Přidání oleje z čajovníku do čisticího prostředku (použijte 10 kapek etheru na 30 ml gelu nebo mléka)
 • Bodové moxování jódem (ne více než dvakrát denně)
 • Léčba protizánětlivými masti - salicylová, syntomycin, tsindol
 • Třením pupínků tinkturou propolisu nebo měsíčku, kyselinou boritou
 • Mytí dehtovým mýdlem (tato metoda je vhodná pouze pro mastnou pleť)
 • Používání antibakteriálních látek, jako je Zenerit, Baziron a další (podle doporučení lékaře)
 • Masky proti vyrážce (skladovací nebo kosmetická hlína)

Nestlačujte pupínky - může to způsobit infekci. Neprofesionální čištění je plné nepříjemných následků, profesionální čištění by se mělo také trochu odložit - po uplynutí menstruace navštivte kosmetičku.

Vzdejte se zbytečné kosmetiky - hodně nemusí vždy znamenat dobře. Používejte nealkoholické pleťové vody a tonika, lze použít peelingy a peelingy, ale rozhodněte se pro jemné vzorce (jsou to peelingy gommage, peelingy s neagresivními čisticími částicemi). Vzdejte se solária během období exacerbací - akné nevysuší, ale může problém zhoršit.

Před menstruací se objeví bolestivé akné na bradě nebo několik najednou? Nezapomeňte ho spálit jódem nebo ho ošetřit olejem z čajovníku - rychleji odezní. Nemůžete vytlačit hluboké podkožní tkáně - jednoduše je stisknete dovnitř. A navštivte gynekologa - dokud nevyřešíte problémy v ženské části, vyrážky vás budou trápit. Upravte si stravu - pokud jste zvyklí jíst cokoli, co vám přijde pod ruku, odpověď na otázky, proč to před menstruací kropí, je zřejmá. Pijte hodně čisté vody, užívejte vitamíny, každých šest měsíců absolvujte kurz k normalizaci fungování zažívacího traktu.

Užitečné tipy pro plánování těhotenství

Pokud se obáváte o akné během menstruace, pak po těhotenství bude ještě větší. Ve fázi plánování proto projděte vyšetřením, v případě potřeby se obraťte na lékaře, upravte stravu a denní režim, snažte se vyhnout stresu. Změňte svůj jídelníček - vzdejte se mastných, slaných, kořeněných, uzených jídel, mouky, vzdejte se nezdravých sladkostí. Zdravé jídlo je zelenina, ovoce, obiloviny, libové maso, mléčné výrobky. Samozřejmě si můžete dopřát „škodu“, ale ne každý den.

Citlivá pokožka je náchylná k vyrážkám. Přejděte na hypoalergenní kosmetiku, která má mírný účinek a je zaměřena na řešení řady konkrétních problémů (přecitlivělost, zarudnutí, cévní síť atd.). To často pomáhá předcházet závažným výpadkům..

Pokud vše ostatní selže

Nefungovalo to, aby se zabránilo vzniku akné, akné se objevuje často a dlouho zmizí? Nechte své tělo otestovat. První lékaři, které byste v tomto případě měli navštívit, jsou endokrinolog a gastroenterolog..

Akné na obličeji před menstruací: důvody vzhledu a doporučení lékařů k léčbě

Problémy s blahobytem u žen v předvečer menstruace se již dlouho staly axiomem. Kromě podrážděnosti a sníženého výkonu v takové dny se většina krásné poloviny lidstva obává kožních vyrážek, které jsou spojeny se zvýšením obsahu tuku v epidermis. Akné před menstruací a okamžitě v hodinu jejich příchodu se vyskytuje u 80% mladých a zralých žen. S věkem se navíc tvoří častěji než u mladých dám do třiceti. To je způsobeno fluktuacemi hormonů v různých obdobích cyklu..

Důvody pro vyrážky

Nejpříznivější doba pro zrání nových zánětů je 10–15 dní před nástupem menstruace. Následující dva týdny se proto akné začíná aktivně objevovat na nejzranitelnějších místech ženského těla: na obličeji, na zádech, na ramenou. Před menstruací se zvyšuje obsah tuku v pokožce, vlhčí se. A to je vynikající živná půda pro bakterie. Samotná menstruace navíc oslabuje tělo, které také neprochází beze stopy..

Co se stane s tělem během období ztráty krve

U žen má každá fáze měsíčního cyklu své vlastní charakteristiky. Je to způsobeno hormonálními změnami.

Takže týden a půl před nástupem menstruace je zahájen proces aktivní produkce progesteronu, stimulující zvýšenou separaci kožního mazu. Bohatou produkci tuku také usnadňuje zvýšení množství mužských pohlavních hormonů - androgenů. V tomto okamžiku se emoční stav stává nechráněným, což vede ke zvýšené nervozitě a únavě. Toto hormonální pozadí také negativně ovlivňuje pokožku. Póry se ucpávají a nemají schopnost odolat zánětlivým procesům. Nejzranitelnější jsou čelo a brada, kde jsou mazové žlázy na svém maximu. Zde se akné objevuje jako první. V takových dnech je lepší se o pokožku starat pomocí pleťových vod, které neobsahují alkohol..

V prvním týdnu menstruace se mastná pokožka ještě zvýší. Díky tomu není chráněn proti výskytu všech druhů alergických reakcí a množení bakterií. Vyrážka se může zhoršit. V takové dny je lepší neporanit epidermis: nevytlačujte akné, neparujte pokožku a nepoužívejte peelingy. Používání dekorativní kosmetiky by mělo být minimalizováno a pokud možno zcela opuštěno. Zvláště nevýhodné jsou parní procedury. Ale můžete dezinfikovat.

PMS není jediným důvodem pro zánět kůže

Vyrážky u žen v „kritických“ dnech jsou spojeny se zvláštnostmi fungování těla. Ale takové potíže mohou být vyvolány jinými faktory. Tyto zahrnují:

 • Nemoci vnitřních orgánů a endokrinního systému
 • Stresující situace
 • Nepříznivé klima
 • Základní kosmetika
 • Manipulace s pokožkou související s hygienou
 • Oslabená imunita
 • Špatná kvalita vody
 • Užívání léků obsahujících hormony
 • Puberta
 • Těhotenství
 • Hojnost mastných a moučných potravin ve stravě

Při onemocněních vnitřních orgánů se objevuje nepříjemná vyrážka na obličeji. Lokalizace akné na čele naznačuje poruchu střev nebo žlučníku. Pupínky na lícních kostech a v oblasti blízko očí naznačují poškození ledvin. Vyrážka na nose je známkou kardiovaskulárních poruch. Poruchy dýchání se cítí s vyrážkou na tvářích a urogenitálním systémem - na bradě. To druhé může také naznačovat reprodukční problémy..

Odstranění problému s léky

Specialista vám řekne, jak řešit potíže na pokožce během menstruace. Nejprve je to dermatolog, stejně jako endokrinolog nebo gynekolog. Pokud vás defekty na obličeji obtěžují každý měsíc, může vám být předepsána laboratorní hormonální studie, na jejímž základě bude vytvořen další léčebný režim..

K vyřešení tohoto problému se obvykle používá komplexní přístup..

Kolik dní se účinek projeví, závisí na individuálních charakteristikách organismu. Mezi prioritní akce lze přiřadit:

 • Vitamíny - jsou nepostradatelné v případě nedostatku živin v těle.
 • Mírné sedativum - pomůže překonat stres, protože, jak víte, mnoho nemocí vzniká právě na jejich pozadí a akné je také zahrnuto v tomto seznamu.
 • Probiotika - potřebná ke zlepšení trávení. S jejich pomocí se také normalizuje metabolismus a odstraní se patogenní mikroflóra..
 • Antimikrobiální léky - předepsány, pokud jsou zjištěny jakékoli infekce a záněty.
 • Perorální antikoncepce - pomáhají obnovit hormonální rovnováhu během několika měsíců. Jejich jedinou nevýhodou je, že účinek trvá pouze po dobu užívání léku a může zmizet po jejich zrušení..
 • Transfuze krve nebo plazmy je radikální léčba akné zaměřená na čištění krve. Jeho účinek je trvalý a dlouhodobý, projevuje se již měsíc po.
 • Doporučení otěhotnět je vážný krok, který může radikálně změnit hormonální pozadí ženského těla a změnit celou jeho práci.
 • Místní užívání léků - s jejich pomocí můžete zastavit vývoj podkožního zánětu. Dobrým pomocníkem zde bude běžný jód, olej z čajovníku a salicylová mast, kterou je nutné nanášet bodově. Tinktura z měsíčku a kyselina boritá mohou akné vysušit. Dobrého účinku na mastnou pleť dosáhnete také při mytí dehtovým mýdlem.

Samotná příroda pomůže bojovat s potížemi na pokožce

Bylinných přípravků lze dosáhnout maximální výhody pro pokožku a celé tělo. Obzvláště cenné jsou rostliny, jejichž plody jsou zbarveny do žluto-červených odstínů, stejně jako do modré a fialové..

Konzumace citrusových plodů, obilovin a luštěnin pomůže změnit stav pokožky k lepšímu a překonat vyrážky.

Pozitivního výsledku je dosaženo použitím masek, které zahrnují citrónovou šťávu a rakytníkovou dužinu, stejně jako z pleťových vod se zeleným čajem.

Dobře hojte rány na pokožce a vyrovnejte také tón tváře ananasu a petrželky.

Olej z čajovníku a šalvěje pomáhá uvolnit póry a porazit bakterie způsobující choroby. A mrkvová šťáva normalizuje funkčnost mazových žláz a eliminuje zánět.

Lidové recepty, jak se zbavit akné

Lidové léky pomohou porazit kožní vyrážky spojené s PMS. Získali jsme je od našich babiček, které je aktivně používaly už v dobách, kdy o transfuzích krve ani neslyšely, a antikoncepce nebyla vynalezena..

 • Bramborová maska ​​- pomáhá eliminovat mastnou pleť a bojovat proti akné. Chcete-li jej připravit, musíte smíchat 3 lžíce syrového strouhaného bramboru s polovinou vaječného bílku a toto všechno okořenit lžící ovesných vloček. Takovou masku byste měli mít na tváři asi půl hodiny..
 • Odvar z třezalky má dezinfekční účinek na pokožku. Chcete-li jej připravit, musíte si vzít lžičku travních květin a přivést k varu ve sklenici vody. Poté vařte dalších 15 minut a ochlaďte na pokojovou teplotu. Musíte si otřít obličej tímto vývarem dvakrát denně. Skladujte jej však na tmavém místě. U mastné pokožky je lepší trvat na lžíci třezalky tečkované ve sklenici vodky po dobu jednoho týdne. Poté jej použijte jako prostředek proti akné - pomocí vatových tamponů nebo gázy vytvořte 10minutové krémy na problémové oblasti.
 • Použití tinktury měsíčku je také účinné v boji proti akné. Chcete-li to udělat, po dobu jednoho týdne musíte trvat na lžičce rostlinných květin ve sto gramech alkoholu, poté přidat sklenici teplého vývaru ze stejných květů měsíčku a 1 lžičku do roztoku. Miláček. Aplikujte jednou týdně jako 20minutový obklad.

Prevence zánětu

Navzdory tendenci ženského těla k vyrážkám během hormonálních rázů je stále možné předcházet akné. Několik jednoduchých doporučení pomůže být plně vyzbrojen.

 1. Úprava výživy. Zahrnuje odmítnutí sladkých a cukrářských výrobků, stejně jako horkého koření a uzenin. Fermentované mléčné výrobky, které normalizují hladinu mazu, se stanou dobrými metabolickými pomocníky. A velké množství čisté vody vypité během dne pomůže odstranit toxiny z těla, které negativně ovlivňují pokožku..
 2. Práce na zlepšení imunity. Bude to trvat dost: vést aktivní životní styl, dýchat čerstvý vzduch, sportovat, jíst hodně čerstvých bylin a produktů ze zahrady.
 3. Udržování hygieny pokožky správnou kosmetikou. Aby se zabránilo kontaminaci epidermis a výskytu vyrážek, musí být obličej čištěn dvakrát denně: ráno, po probuzení a večer, odličování před spaním. Výrobky pro péči o pleť by měly být vybírány podle typu pokožky. Hluboko čistěte jednou týdně kůrou, maskou nebo hlínou.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vás zbaví měsíční agónie spojené s akné a dodá sebevědomí..

Co když je prevence neúčinná

Při absenci viditelných výsledků je při dodržování preventivních opatření nejlepší vyhledat lékařskou pomoc od lékaře. Kompetentní odborník pomůže identifikovat příčinu vyrážky a odstranit ji.

Doporučení odborníků

Aby se zbavili nepohodlí ve formě pupíků na začátku cyklu, dermatologové doporučují dodržovat některá pravidla..

Jako preventivní metodu je třeba zkontrolovat stravu. Nahraďte čokoládu sušeným ovocem. Chcete-li získat energii a imunitu, zamilovat se do čerstvé zeleniny a bobulí, vypijte až 2 litry vody denně.

Čistěte pokožku dvakrát denně kosmetikou bez alkoholu. Je chybou si myslet, že zvýšení frekvence hygienických postupů bude mít příznivý účinek na pokožku. Právě naopak - vysuší ji a zraní. Dotyky obličeje neumytými rukama také lékaři nepodporují..

Pokud nebylo možné vyhnout se vyrážkám, můžete je vypálit a zastavit reprodukci jódem nebo bodovou aplikací kyseliny salicylové nebo borité a také tinkturou měsíčku. Dezinfekční účinek je zajištěn použitím benzoylperoxidu.

Někdy je možné problém vyřešit jednoduchou změnou obvyklé kosmetiky, která jednoduše neodpovídá typu pleti..

Pokud je vyrážka u dospělé ženy trvalá, je nejlepší kontaktovat lékařské zařízení a zjistit jejich příčiny. A v žádném případě nevyzkoušejte všechny dostupné prostředky k jejich odstranění. Bez stanovené diagnózy může být mnoho z nich pro pokožku skutečně nepříznivě ovlivněno..

Příčiny akné před menstruací

Vyrážky jsou problémem nejen pro dospívající, ale i pro dospělé ženy. Nejčastěji je tvář pokryta akné před menstruací. Objevují se téměř ve všech pohlavích, ale v různých množstvích. Je to způsobeno silnými hormonálními rázy. Vyskočené akné často zmizí samo po několika dnech..

Všechny příčiny akné

Akné se objevuje během menstruace, před nimi nebo bezprostředně po jejich ukončení. Důvod tohoto jevu spočívá v hormonálních změnách. Cyklus u žen je nejčastěji asi čtyři týdny a maximální hladina estrogenu je pozorována čtrnáctý den po skončení menstruace. Během tohoto období je činnost mazových žláz normalizována, takže akné klesá.

S poklesem množství estrogenu se aktivně produkuje progesteron. Tento hormon stimuluje činnost mazových žláz. Zvýšená mastná pleť je příčinou akné.

Aktivní produkce testosteronu začíná a akné se na základě toho objevuje po menstruaci a před nimi. Tento hormon spouští změny nálad, které jsou charakteristické pro premenstruační syndrom..

Vyrážka spojená s nástupem menstruace je často způsobena stresem. V tomto případě nadledviny vykazují maximální aktivitu a produkují více androgenů než obvykle. Tyto hormony jsou určeny ke stimulaci vlasových folikulů a mazových žláz. V důsledku zvýšené koncentrace androgenů - ucpání pórů a vzhled podkožního akné před menstruací.

Vyrážky se mohou objevit z jiných důvodů. Nemoci vnitřních orgánů, oslabení imunity, nesprávná organizace stravy - všechny tyto faktory mohou vést k aktivnímu působení mazových žláz a vzniku akné.

Další informace o dalších známkách nástupu menstruace si můžete přečíst v samostatném článku na našem webu..

Proč se akné objevuje kvůli menstruaci

Při určování příčin akné před menstruací musíte pochopit, že se jedná o anatomický rys ženského těla. Existuje několik dalších faktorů, které přispívají k akné:

 • puberta;
 • užívání hormonálních léků;
 • vystavení stresu;
 • patologie z gastrointestinálního traktu;
 • nepříznivé klimatické podmínky;
 • používání nekvalitní kosmetiky;
 • mačkání černých teček.

Výskyt velkého počtu akné může být vyvolán různými faktory. Jsou přítomny denně, ale těsně před menstruací vylévají akné..

To se vysvětluje hormonálními změnami, odchylkami v hladinách progesteronu a estrogenu. Na pozadí těchto změn v těle začíná aktivní činnost mazových žláz - a proto se na obličeji může objevit akné.

Jak se zbavit akné před menstruací

Než začnete bojovat proti akné, musíte se poradit se svým lékařem. Po provedení řady laboratorních testů bude odborník schopen zvolit adekvátní průběh léčby a normalizovat hormonální hladiny. To je jediný způsob, jak zajistit, aby se žena zbavila akné během menstruace..

Léky

Existuje mnoho způsobů, jak se akné zbavit. Poskytují maximální účinek v kombinaci. Když se objeví vyrážka, musíte nejprve navštívit gynekologa, endokrinologa a dermatologa, abyste provedli úplné vyšetření a zjistili příčiny tohoto problému. V případě potřeby lékař předepíše léky. V naprosté většině případů se užívají hormonální léky a perorální antikoncepce.

Stojí za zmínku, že vyrážka se obvykle objevuje týden před menstruací. Během tohoto období se doporučuje používat antiseptické prostředky k čištění obličeje. Bude užitečné užívat vitamíny a minerály, které mají příznivý vliv na stav pokožky..

Fytoterapie

Značný počet rostlin obsahuje takové sloučeniny užitečné pro epitel, jako jsou vitamíny, enzymy a fytohormony. Flavonoidy a estrogeny mají pro pokožku zvláštní význam. Jsou to silné antioxidanty, které pomáhají chránit krásu a mládí.

Cereálie a luštěniny, stejně jako citrusové plody a různé bylinky jsou nasyceny estrogenem. Při vnější aplikaci je možné zabránit vzniku akné a výrazně zlepšit stav epitelu..

Existují různé způsoby léčby akné rostlinami. V boji proti akné jsou účinné masky založené na citronové šťávě, zeleném čaji, oleji a buničině rakytníku. Ananas a petržel mají regenerační vlastnosti.

Zabraňuje akné a zmírňuje záněty mrkvové šťávy. Kromě toho se s jeho pomocí normalizuje práce mazových žláz..

Tradiční metody

V procesu léčby akné, ke kterému dochází během menstruace, se používají následující lidové metody:

 • aplikace slabého roztoku na bázi alkoholu přímo na vyrážku;
 • bodové ošetření vyrážky salicylovou mastí nebo tsindolem. Tyto produkty eliminují zánět, mají antibakteriální a sušící účinky;
 • moxování akné s jódem;
 • aplikace tinktury měsíčku na akné. Tímto způsobem se také používá roztok kyseliny borité;
 • mytí dehtovým mýdlem. Tuto metodu lze použít pouze na mastný epitel;
 • nanášení krémů na bázi citronové šťávy smíchané s vodou ve stejném poměru.

Jednoduché triky čisté tváře

Můžete se zbavit akné před menstruací pomocí následujících doporučení:

 1. Úprava stravy pro menstruaci. Je nutné vyloučit z nabídky smažené, slané, kořeněné, sladké, uzené a moučné výrobky. Je lepší dát přednost zelenině, ovoci a zelenině. Metabolické procesy lze aktivovat pomocí fermentovaných mléčných výrobků.
 2. Posílení imunitního systému. Je možné obnovit ochranné funkce těla pomocí vitamínových komplexů, sportu, pravidelné chůze a outdoorových aktivit. Díky těmto jednoduchým akcím se zdravotní stav zlepší - a riziko vyrážek se sníží..
 3. Důkladná péče o pokožku. Je třeba věnovat zvláštní pozornost výběru prostředků na mytí s přihlédnutím k typu pokožky. S jeho pomocí bude možné odstranit přebytečný tuk z epitelu, uvolnit póry a zabránit vyrážkám. Masky na akné budou užitečné, což je nutné pravidelně provádět, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku..

Při dodržování těchto jednoduchých pravidel bude možné nejen odstranit vady pokožky, ale také posílit tělo. Díky tomu se akné již neobjeví před menstruací..

Proč je nežádoucí vytlačovat akné

Akné, které se objeví po menstruaci, by v žádném případě nemělo být vymačkáváno. Nejprve je to způsobeno skutečností, že při takových manipulacích je kůže v oblasti úhoře poškozena a přítomnost zanícených prvků přitahuje ještě větší pozornost..

V procesu vytlačování není zdaleka vždy možné vykořenit kořen a na místě malé černé tečky se objeví bolestivé vředy a akné. Při provádění těchto barbarských akcí navíc existuje riziko infekce. Proces tvorby nového akné začne probíhat intenzivněji a bolestivěji..

V tomto ohledu byste se neměli uchýlit k vytlačování. K vyřešení tohoto problému existuje mnoho účinných nápravných opatření. A pokožka se obnoví rychleji. O několik dní později po úhoři na místě nebude žádná stopa..

Pre-menstruační akné je normální fyziologický proces. Téměř všechny ženy, bez ohledu na věk, mají během tohoto období akné na tváři. Přesto je možné a nutné se s tímto problémem vypořádat. Při správné péči o epitel a obnovení ochranných funkcí těla se pravděpodobnost vyrážky snižuje.

Hlavní věcí není uchýlit se k samoléčbě. Je bezpodmínečně nutné podstoupit vyšetření a zjistit příčinu akné.

Mám kvůli své menstruaci odložit výlet do moře nebo do bazénu? Tato otázka stále zůstává relevantní a zároveň poměrně komplikovaná. Neexistuje absolutní řešení v žádném směru, protože neexistují žádné zjevné kontraindikace ani pozitivní aspekty.