Proč jsou dívky během menstruace tak nervózní?)) Podrážděný, psychotický, všechno rozzuří.

představte si situaci:
Probudíte se v jednu ráno z toho, že se z vašich vajec stala litina (každé 5 kg). Vstáváte, kuličky táhnou vaši malou hračku.
Jdete do kuchyně, za soumraku najdete lékárničku a vypijete všechny léky proti bolesti, které tam jsou, v naději, že bolest ustoupí. HA, bez ohledu na to, jak to je, jdete spát a listováním v matčině knize o józe se snažíte najít polohu, ve které vás koule budou bolet nejméně. Postavením pozice z části „nejobtížnější pózy“ usnete.

Ráno, po této nádherné noci, zjistíte, že kromě litinových vajec je celý váš list v hemoglobinu.
Zuřivý, pilně přenášíte prostěradlo do prádla (pamatujte, že litinová vejce nikam nešla) a každý krok je výkon.
Poté, co jste nakreslili logický řetězec mezi místem hemoglobinové skvrny a vlastní anatomií, hodíte si do tašky obrovskou roli vaty a jdete do školy / univerzity / práce (podtrhněte nezbytné).
Jaká bude vaše odpověď na otázku „Ahoj! Celý den myslíte jen na své koule a kontrolujete, zda rouno prosakovalo. S 5 kg vejci prostě nemůžete správně fungovat.
Den se blíží ke konci, metodicky přetáhnete vajíčka domů a zkontrolujete, zda jste zapomněli, zda vám na židli / v metru / autobusu zůstal hemoglobin.
Pojď domů. Byl to první den. A je jich ještě 6. A tak to bude každý měsíc. V příštích 20–30 letech.
A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚC (!)
pokud se vaše vajíčka nezmění na litinu a hemoglobin nepochází z močové trubice, jedná se o JÍDLO, JAKÝ PROBLÉM.
Takže stojí za to vstoupit do polohy (litinových vajec) a nevěnovat pozornost poruchám a záchvatům vzplanutí (mimochodem, je to docela vtipné) dívky platí tuto cenu za možnost reprodukce larev.
Zdá se mi, že jedním z důvodů, proč dívky chtějí dítě, je 9 měsíců bez TĚCHTO DNŮ.

Proč je všechno během menstruace rozzlobené a otravné

Nejoblíbenější endokrinologka ruského Instagramu Natalia Zubareva vydala pokračování své knihy „Valčík hormonů“ - o imunitě, zdraví žen a mužských hormonech, stresu, těhotenství. „Sobaka.ru“ vydává výňatek o PMS - proč se ženy každý měsíc cítí nesnesitelně špatně a jak se s tím vyrovnat.

Během premenstruačního syndromu (nechvalně známého PMS) chcete jen dvě věci: zabíjet a plakat, plakat a zabíjet. Zabijte každého, kdo vás rozplače, a pak plačte, protože jste zabili všechny kolem sebe. A čokoládová tyčinka. Ale muži tomu nerozumí. Nespočet anekdot bylo sestaveno ústy lidí na téma „kritických dnů“ a toho, jak reagují na dámu, která je zažívá, a na lidi kolem sebe. A určitě si každý z nás alespoň jednou v životě vysvětlil své podivné, nelogické a hysterické činy jednou frází: „Ano, to je PMS!“

PMS jako shovívavost odpouští všechny hříchy, protože ochranný dopis kardinála Richelieua v rukou Milady vám umožňuje udělat cokoli pro dobro „státu“ zvaného ženské tělo. To je důvod k lítosti, hýčkání, překročení nějakým způsobem - není to proto, že lidé kolem vás mají často nevědomý, ale velmi nepříjemný pocit, že chování ženy „neřídí“ nahá fyziologie, ale vědomé shovívavosti svých slabostí a ne nejpříjemnějších povahových vlastností?

Lidstvo ne odnikud přišlo s různými dešifrováními zkratky PMS, například The Cry of Little Satan. Ale vážně, některé ženy nemají v těchto nešťastných dnech čas na vtipy, a to je opravdu problém. Přiznávám, že od šťastných žen, které neznají „hu z toho PMS“, a nezmění se před „v těchto dnech“ na monstrum s rohy a kopyty, ale velmi často pozoruji podobné proměny mezi svými přáteli a pacienty - zbytek času, naprosto adekvátní ženy.

Přes všechny ty hrozné legendy a mýty, které přes něj přerostly, je PMS považován za přirozený fyziologický stav. Všechno, co se nám během tohoto období stane, se odráží ve více než stovce příznaků z různých orgánů a systémů, odráží normálnost změn v hormonálním pozadí a dvoufázovém cyklu. Ve skutečnosti není o „kritických dnech“ nic kritického, jak jsme jim dříve říkali díky televizním reklamám, žádné neexistují. Existuje normální, přirozeně koncipovaný proces oddělení použitého endometria v důsledku neúspěšného těhotenství. PMS by naopak měla být považována za diagnózu, bolestivý stav vyžadující léčbu, pouze pokud jsou příznaky extrémně výrazné a přinášejí do života ženy příliš mnoho nepohodlí a omezení. PMS se často stává předmětem vtipů a anekdot a existují nepopiratelné skutečnosti, které vás budou zajímat.

 • Ve starověku existoval „týden žen“ - doba před menstruací, kdy byla žena nedotknutelná. Skandály, záchvaty vzteku, rozmary a jakékoli rozmary jí byly odpuštěny.
 • Termín PMS se narodil v roce 1931. Popsat tento stav vědcům NENÍ JEDEN DESET LET. Poprvé se termín „premenstruační napětí“ objevil v práci „Hormonální příčiny premenstruačního napětí“ od výzkumníka Roberta Franka
 • Duševní práce a PMS. Špatná statistika: PMS je pozorován u 20% žen ve věku od 18 do 29 let a od 30 let se tento počet zvyšuje na 60%. PMS jsou nejvíce postiženy ženy, jejichž činnost souvisí s duševní prací.
 • Kvůli nedostatku serotoninu je u žen na přísných dietách čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít PMS, než u těch, které neomezují své stravování.
 • Muži mají také PMS: tělo silnějšího pohlaví je také náchylné k určitým faktorům, které přispívají k nástupu deprese, podrážděnosti,
  emoční nestabilita a dokonce i bolestivý syndrom.

Abych byl upřímný, vědci stále nemohou rozhodnout, zda PMS skutečně existuje nebo ne. Takže na Novém Zélandu před několika lety byla provedena rozsáhlá studie, jejímž cílem bylo zjistit, jaké příznaky ženy pociťují týden před menstruací, a ukázalo se, že se cítí velmi odlišně a toto „jiné“ je často způsobeno zcela jinými důvody než nadcházející menstruace. PMS je tedy mýtus? Také velmi zajímavé hledisko. Pokud však předpokládáme, že PMS je stále hormonální posun, mohou to být různé hormonální faktory:

 • syndrom estrogenové dominance, tj. porušení poměru estrogenu a progesteronu ve prospěch estrogenu; nedostatek progesteronu;
 • dysfunkce štítné žlázy;
 • vysoké hladiny prolaktinu;
 • stres, nedostatek spánku;
 • špatné návyky - konzumace alkoholu, kouření, jídlo s vysokým obsahem sacharidů.

Musíte mít alespoň pět příznaků z tohoto seznamu pět až sedm dní před menstruací:

 • nespavost, ospalost;
 • deprese, citlivost na pachy, bolesti hlavy;
 • zhoršení paměti, snížená pozornost;
 • změny chuti k jídlu;
 • zácpa;
 • slabost, únava;
 • bolestivost mléčných žláz;
 • otok obličeje a končetin;
 • zvýšený tlak;
 • průjem;
 • přibývání na váze;
 • bolest hlavy, někdy silná;
 • bolesti kloubů a svalová slabost;
 • zhoršení průběhu chronických onemocnění.

Závažnost a intenzita PMS v mnoha situacích je způsobena celkovou hormonální nerovnováhou v těle, stejně jako úrovní stresu, únavy a napětí, takže v různých obdobích života mohou být užitečné různé možnosti léčby v závislosti na intenzitě syndromu.

Mírné: tři až čtyři příznaky, nebo jeden nebo dva, pokud jsou závažné.
Těžká forma: od pěti do 12 příznaků nebo od dvou do pěti, ale velmi výrazná nebo bez ohledu na dobu trvání a množství, pokud vás skutečně uzavírají před životem.

Hlavním rysem, který odlišuje premenstruační syndrom od jiných onemocnění nebo stavů, je cyklickost. To znamená, že ke zhoršení pohody dochází několik dní před menstruací (ze dvou na sedm) a s jejich příchodem úplně zmizí. Pokud nepozorujete podobný vzorec, jsou vaše příznaky pravděpodobně projevem jiných nemocí.

1. Věnujte pozornost stravě. Na vašem stole by měl být protein. Mnoho bílkovin: vejce, ryby, mořské plody, libové maso (krůtí), nízkotučný tvaroh. Jde o tryptofan, který pomáhá při produkci serotoninu. Serotoninová víla mluví! Proteinová jídla navíc obsahují vitamíny B, které mohou pomoci snížit příznaky PMS. Během tohoto období také tělo potřebuje draslík a hořčík: sušené meruňky, banány, ořechy, celozrnné výrobky, mořské ryby, mléčné výrobky zmírní příznaky PMS a rozveselí.
2. Zakázané jednoduché sacharidy, které vedou ke skokům hladiny cukru v krvi, měly by být nahrazeny komplexními: obiloviny, zelenina atd. Také odstraňte slané a kořeněné, abyste předešli otokům týden před začátkem menstruace. Zkuste pít méně alkoholu, kávy - zhoršují příznaky PMS.
3. Dieta: je lepší jíst čtyřikrát až pětkrát denně. To vám umožní regulovat hladinu cukru v těle, ušetří vás to od „brutálního“ pocitu hladu, souvisejícího přejídání a v důsledku toho přibývání na váze. Malé porce.
4. Školení. Je těžké sportovat v luteální fázi, každá buňka těla je proti. Udržovat intenzivní tempo cvičení je těžké, otoky způsobené PMS vás dělají nemotornými a tělo chce místo svalového glykogenu brát energii z tuku. Optimálním řešením proto bude kombinace kardia a síly se střední intenzitou..
5. Relaxace. Jóga pomáhá velmi dobře zmírnit příznaky PMS. Nezanedbávejte další relaxační praktiky, nezapomeňte na meditace a mantry, minimálně 20 minut denně, v naprostém tichu a relaxaci.

Dívky, kdo jiný to je? Tento stav, když vše rozzuří, začíná 2-3 dny před menstruací a nezmizí až do samého konce. Navíc je to obvykle pozorováno u dívek, které během nich bolí žaludek, ale nic mě nebolí. Jsem jen velmi podrážděný, někdy kňouravý, někdy dokonce agresivní. I něco velmi malého mě dokáže naštvat. Proč? Jak se s tím vypořádat?

Získejte odborný názor na své téma

Psychoterapeut. Specialista ze stránky b17.ru

Psycholog, Crisis Psitrauma Study. Specialista ze stránky b17.ru

Nervozita před menstruací. Hormonální deprese nebo ženská deprese. PMS: příčiny, příznaky, pomoc

Členové mé rodiny velmi dobře vědí, že jednou za měsíc přijde období zvané „je lepší mě nezlobit“. Ze sladké a starostlivé manželky a matky jsem se změnil na podrážděné, mrzuté a kňouravé stvoření. Můj manžel, děti a dokonce i naše kočka se snaží, aby se znovu nedostaly do problémů, obcházely mě a ve všem souhlasily. Jak se říká, pokud má vaše žena PMS, běžte od ní v bezpečné vzdálenosti a hodte čokoládovou tyčinku. Opravdu se mi nelíbí být rozmarná mladá dáma, ale nemohu si pomoci. Proč chcete plakat před menstruací??

Všichni, ženy, jsme lehce zraněni, navzdory vnější vyrovnanosti a celkem slušné odolnosti proti stresu. A pokud v obyčejný den není těžké skrýt zášť nebo zklamání, pak před měsíční misí „žádné slzy“ je prakticky nemožné. Smutný okamžik ve filmu, zlomil se hřebík, v domě došly sušenky - co pro vás není důvodem, proč jste chtěli plakat před menstruací? Ve skutečnosti lze dokonce slzavost v premenstruačním období logicky vysvětlit..

Proč chcete plakat před menstruací? Hormonální rázy. V našem těle jsou orgány a systémy úzce propojeny, jako hodinky. Soudržnost práce ostatních přímo závisí na funkci některých orgánů. Například s hormonální nerovnováhou ve druhé fázi cyklu se tedy mění poměr estrogenu a gestagenů. To je hlavní a nejčastější důvod, proč chcete plakat před menstruací..

Je známo, že se zvýšením hladiny pohlavního hormonu estrogenu se žena stává emočně zranitelnou: podrážděnost a slzavost se objevují před menstruací, nálada je depresivní. Na druhé straně mohou hladiny progesteronu před menstruací vzrůst až 25krát, což ovlivní celé tělo. Proto se dnes mnozí z nás cítí unavení, ohromení a ospalí. PMS je obzvláště obtížné pro ženy starší 35 let, což je spojeno se změnami souvisejícími s věkem.

Čím vyšší je hladina progesteronu v krvi ve druhé fázi MC, tím závažnější je předmenstruační syndrom..

MC - menstruační cyklus.

Proč chcete plakat před menstruací? Důvodem je nedostatek vitamínů. Všechny ženy znají ten pocit, když chtějí něco chutného, ​​ale nevědí, co přesně. S kombinací „Jsem ošklivý, všechno je špatné, nikdo mě nemiluje“ a „Chci chutné pochoutky,“ přibývání kilogramů není vůbec obtížné. Proč tedy chcete plakat před menstruací a jíst nejrůznější škody? Ukázalo se, že je to všechno o nedostatku vitamínů.

Naše chuťové preference se málokdy shodují s potřebami těla. Například většina žen „užívá“ PMS čokoládou, což je pochopitelné nedostatkem hořčíku - důležitého stopového prvku.

Nízká hladina hořčíku je často příčinou podrážděnosti a úzkosti. Kromě toho jeho pokles vede k akumulaci tekutiny v mozkových tkáních, stlačení krevních cév, což vede k bolesti hlavy a jejímu důsledku - slzavosti před menstruací..

Vitamíny skupiny "B" jsou nezbytná spojení v řetězci, při nichž nedochází k narušení poměru estrogenů a gestagenů v těle, s výraznou převahou těchto látek. Jak již bylo zmíněno výše, čím vyšší je hladina estrogenu v krvi, tím více má žena šanci bez slzného důvodu začít slzit před menstruací..

Nedostatek vitamínů B přispívá k únavě, ztrátě koncentrace, podrážděnosti a slzavosti. Vitamíny „B1“, „B2“, „B6“, „B12“ jsou odpovědné nejen za dobrou náladu, ale také poskytují ženské polovině lidstva zdravé nehty a vlasy, skvělé zdraví a dobrou náladu. Regulují produkci monoaminů - látek odpovědných za snižování závažnosti PMS, včetně slzavosti. Vitamin "B6" (pyridoxin) se podílí na syntéze serotoninu, "hormonu radosti", který je zodpovědný za dobrou náladu. Špatná výživa, stres, silná fyzická námaha a v důsledku toho nedostatek vitamínů - proto chcete plakat před menstruací.

Potraviny v den před menstruací by měly být co nejvíce vyvážené, pokud jde o obsah vitamínů a stopových prvků v potravinách. Nevzdávejte se pokušení a opírejte se o sladkosti a tučné pokrmy, pouze zdravé potraviny, jako je ovoce, zelenina a obiloviny, pomohou vyplnit chybějící vitamíny v těle a zlepšit pohodu.

Proč chcete plakat před menstruací? Bojkot okurky! Každá sebeúcta se stará nejen o své zdraví, ale také o svou vlastní postavu. A věřte mi, nic není tak frustrující jako další získaný kilogram. Jak víte, ve druhé fázi menstruačního cyklu se zvyšuje hladina progesteronu, což přispívá k zadržování tekutin v těle. Pokud se během tohoto období života silně opíráte o slanou, za pár dní můžete přidat až 2,5 kg váhy. Pokud jde o mě, přírůstek hmotnosti je velmi skutečným důvodem, proč chcete plakat před menstruací, zvláště když si uvědomíte, že tekutina se hromadí nejen v těle, ale také v mozkových tkáních, což vyvolává bolesti hlavy a slzavost.

Proč chcete plakat před menstruací? Bohužel, ale na tuto otázku lze odpovědět až po prostudování každého případu PMS zvlášť. Možná je to ve fyziologických charakteristikách těla, nebo možná během tohoto období potřebuje žena zvláštní péči a porozumění od příbuzných a přátel. V jednom či druhém případě, při zachování zdravého a aktivního životního stylu, můžete výrazně snížit projevy PMS tak, aby vám neházely slzy..

Téměř každá žena před menstruací trpí, neví, jak se vypořádat se svými emocemi, nechápe, co se s ní děje. Žena nad sebou často úplně ztrácí kontrolu, stává se podezřelou, podrážděnou, neustále pláče nebo se hystericky směje. Vědci si všimli, že právě v těchto dnech může žena začít brát drogy a zneužívat alkoholické nápoje. V kritických dnech se také nedoporučuje řídit auto, hrozí nebezpečí nehody kvůli vašemu rozptýlení, zvýšené nervozitě. Co dělat? Je možné předcházet depresi nebo ji překonat?

Hlavní důvody

Odborníci již dlouho našli vysvětlení pro depresivní stav ženy - změnu hormonů. Před nástupem menstruace (21-28 dní) se množství prudce snižuje, zatímco pokud užíváte hormon perorálně, stále to nepomůže.

Někteří vědci se domnívají, že deprese je způsobena:

 • Emoční poruchy.
 • Sezónní poruchy.
 • Odložený stres.

Deprese je nejčastěji charakteristická pro neuropatické, hysterické ženy s nestabilní psychikou. Někdy může být příčinou deprese podvýživa. Pokud jej změníte, můžete se zbavit některých nepříjemných příznaků..

Jeden velmi dobrý psychoterapeut byl naštvaný svým vlastním chováním. Přišla k němu dáma a začala mu říkat, že před menstruací měla deprese. A on to vezme a řekne pravdu přímo do očí... Řekl tedy, že to není deprese, ale přirozené změny před menstruací, a ona si potřebuje v takových dnech vytvořit správný vzor chování. A pravda je v tomto případě drahá. Žena se urazila a nechala zabouchnout dveře. Tak co tedy? A ve staré ženě je díra. Jindy bude chytřejší a neurazí pacienty takovými činy. Pokud někdo opravdu chce být nazýván slovem „deprese“, tak proč popírat toto potěšení?

Pravdou je, že pokud je diagnostikován lékařsky a ne hovorově, je předmenstruační syndrom vyloučen, není zahrnut. Je pravda, že příznaky podobné těm, které se vyskytují při depresi, nejsou u žen tak časté. Není ani jasné, proč a kdo se to začal pokoušet spojovat s depresí..

Deprese před menstruací je u žen zcela běžná

Obvykle „deprese“ během menstruace a před nimi u žen vypadá velmi odlišně. Je to jako definovat lásku s parní lokomotivou.

 • Vasya, co je láska?
 • Jak ti mohu říct, Katyo... Víš, jak vypadá parní lokomotiva?
 • Samozřejmě, že vím…
 • Tak to je ono. To vůbec nezní jako láska.

Před menstruací jsou ženy rozrušené, někdy agresivní, náchylné k prudkým emocionálním změnám, někdy je slzavost, ale ne stejná jako během deprese. Podle statistik se v této době zvyšuje meteorologická závislost, mohou se vyskytnout bolesti hlavy a bolesti břicha. Spánek je narušen, ale nikdy nevíte, kdy je narušen. Rovněž je narušen bolestmi zubů. Pokud má žena sklon k alkoholismu, může pít více než obvykle nebo kouřit častěji než obvykle. Postoj k jídlu se mění. Oblíbená jídla přestanou potěšit, chcete něco jiného.

Není žádným tajemstvím, že ženy před menstruací nabývají energie a jsou agresivnější.

V období od 21. do 28. dne menstruačního cyklu hladina estrogenových hormonů prudce klesá. Pokusy kompenzovat to umělým zvyšováním množství hormonů jsou marné. Odborníci na výživu dokonce doporučují opačnou strategii - musíte jíst více potravin, které zabraňují jejich hromadění a aktivují metabolismus. Je to jídlo bohaté na vápník a hořčík. Někdy jsou předepsány vitamíny A, E, B6. Některé léky z kategorie těch, které se používají v rámci psychoterapie, se však nepředepisují na poslední. Je velmi nedoporučuje se léčit a pít sedativa nebo antidepresiva jen proto, že věříte, že máte během menstruace depresi. To není nic jiného než deprese a není třeba nic léčit. U depresivní poruchy můžete mít několik podobných příznaků. Ale nejde o nic. Lidé s těžkou bolestí zubů mohou mít ještě více příznaků deprese. Ale pak zubaři pomohou... Je však zbytečné bojovat s přirozenou strukturou ženského těla.

Psychoterapie je další věc, zejména ve formě svépomoc. Zde je arzenál dostatečně široký...

Ve všech případech, pokud jde o duševní poruchy, důrazně nedoporučujeme zasvěcovat do toho cizince. To vše lze říci odborníkům nebo členům psychologických skupin. Jako poslední možnost ti, kteří kdysi něco takového utrpěli. Zbytek to prostě nepochopí. V případě PMS deprese není skutečná, takže se můžete o své zkušenosti podělit se svými přáteli..

K depresi dochází v důsledku bolesti břicha, zvýšené únavy, neustálého nervového napětí

Jak si v tomto obtížném období pomoci?

Jak se tedy vypořádat s depresí PMS, tedy se skutečností, že duševní porucha není?

 1. Nenechávej si nic pro sebe. Pokud jste naštvaní, můžete porazit polštář, rozbít zbytečný talíř nebo jít do lesa a křičet. Neberte ostatním zlo. Odtrhněte se od něčeho, co vám neublíží.
 2. Nebojujte s nutkáním plakat nebo si jen stěžujte na život. Prostě to udělejte úplně. Pokud pláčete, pak tak, abyste plakali všechny slzy, a pokud si na něco stěžujete, přiveďte to až k absurditě, dokud to nebude vtipné.
 3. Cvičení hodně pomáhá. Není třeba je opouštět, ale zatížení by mělo být sníženo.
 4. Více chodit.
 5. V takové dny mnoho lidí ztrácí schopnost soustředit se na něco. S tím není třeba bojovat. S vědomím této funkce se však snažte neřídit vozidla ani neprovádět žádnou nebezpečnou práci..
 6. Následující rada nepomůže každému, někteří to jednoduše neudělají. Poskytnuto pouze těm, kterým se tento nápad líbí. Druh meditace. Musíte si odpočinout, posadit se do jakékoli pohodlné polohy a začít dělat pohyby rukama, které vaše ruce „chtějí“ dělat samy. Nejprve si můžete pomoci a trochu mentálně šťouchnout do pravé ruky. Potom jemně uvolněte ruce od ovládání mysli. Nechte je pohybovat se, jak chtějí. Pohyby mohou být plynulé nebo náhlé. Nezasahujte do tohoto procesu. Asi 20 minut této meditace uvolní nahromaděné emoce..
 7. Od nevrlosti a touhy po skandálech tato metoda pomáhá dobře. Jakmile cítíte, že se nemůžete ovládat, zkuste odejít do důchodu. Posaďte se nebo lehněte na záda a začněte kroutit očima ve směru hodinových ručiček. Pohyby by měly být co nejúplnější. Pokud na to nejste zvyklí, unavíte se dostatečně rychle. Jakmile se objeví známky únavy, zastavte, odpočiňte si a znovu pokračujte v cvičení. Je to také užitečné pro vidění, ale hlavním úkolem je vytvořit podmínky, které umožní hlavě co nejvíce se uvolnit. Na konci cvičení zůstaňte v klidu po dobu alespoň 10 minut.

Jak by vypadalo rozrušení

A na závěr něco o tom, jak odlišit obvyklý stav před menstruací od afektivní duševní poruchy. Deprese v lékařském smyslu je detekována podle řady kritérií. Jedním z nich je nedostatek identity ve slovech a výrazu na tváři. Nemocný člověk může být melancholický a uslzený, ale obličej zůstává kamenný jako maska. Může se u něj objevit divoká a nevysvětlitelná úzkost, kterou pociťuje jako bouli v oblasti před srdcem. Myslí negativně a nevidí v životě žádné vyhlídky. Ztrácí nejen schopnost soustředit se na něco, ale spadá do oblasti psychologické absence věcí..

Jako by v mé mysli byla bílá mlha nebo zeď. Jeho spánek je nejen narušen, ale mění se i povaha spánkových fází. Někde propadne a nespí. Nemůže odpočívat a nemůže to nazvat bdělostí. Pacient má sklon řešit všechny problémy nevhodným způsobem. V mnoha ohledech duševní porucha způsobuje závislost na sobě samotných pacientů. Během depresivní epizody může být člověk v zásadě z něčeho šťastný. Ale právě tam, jako by byla z povinnosti, se znovu vrátí ke své melancholii. Radost způsobuje abstinenční příznaky. Jak je to? Já a najednou bez touhy?

Souhlasím, to vše není vůbec jako ty. Nenazývejte to depresí. Nikoho by nikdy nenapadlo říkat o schizofrenii před menstruací. Proč máte všichni tak rádi toto slovo „deprese“? Na tom není nic dobrého. Nehledejte to v sobě jen proto, že jste žena a ženy mají PMS..

Někdy lze depresi vyřešit dostatečně rychle tím, že nebudete věnovat pozornost příznakům poruchy.

Nyní chápete, proč psychoterapeut na začátku tohoto příběhu začal popírat přítomnost deprese u té dámy. Nelíbilo se jí to... Doufáme, že budete inteligentnější a nebudete hledat známky psychické chiméry.

Většina žen trpí depresí v očekávání nástupu menstruace..

To je vyjádřeno emočními poruchami, ztrátou vnitřní kontroly, nepředvídatelnými záchvaty vzteku bez zjevného důvodu, zvýšenou podezřelostí.

Žena je snadno podrážděná, pro tyto dny jsou typické slzy nebo hysterický smích.

Řízení automobilu může vést k nouzovým situacím na silnicích kvůli zvýšené vzrušivosti a ztrátě pozornosti.

Jak zastavit negativní příznaky způsobené depresí před menstruací? Existují účinné metody?

Fyziologie

V závislosti na fázi, ve které se nachází menstruační cyklus, jsou stavy ženy, psychologicky i fyzicky, odlišné.

Obecně se v první polovině cyklu cítíte lépe. Před menstruací, a to od 2 do 14 dnů, se objeví PMS (premenstruační syndrom), žena se cítí špatně.

V těle je pozorována řada poruch: vegetativní-vaskulární, endokrinní, mentální abnormality.

Ženy s duševními problémy jsou nejvíce náchylné k negativním účinkům PMS. Pokud je diagnostikována maniodepresivní psychóza, má 86% žen příznaky PMS.


Projev PMS je charakterizován následujícími znaky:

Jsou také pozorovány další bolestivé pocity. Bezprostředně před menstruací mohou ženy zaznamenat změny v chování a náladě: nepřiměřená agresivita, zvýšená zášť, podrážděnost a zloba.

Jedná se o příznaky takzvaných dysforických poruch. Spolu s tím dochází k poruchám spánku, chuť k jídlu je pomalá, sexuální aktivita je narušena..

Může také existovat stav strachu a úzkosti.

Na pozadí PMS se může zvýšit deprese a úzkost. Během tohoto období existuje zvýšené riziko sebevražd..

Během PMS dochází u žen s duševními poruchami endogenní povahy ke zhoršení jejich duševního stavu. Projevy onemocnění lze detekovat i v mladém věku u dospívajících dívek. To vám umožní přijmout preventivní opatření a diagnostikovat depresi v raných fázích. Menstruace je druh indikátoru pro identifikaci abnormalit v duševním zdraví..

Během menstruace tělo oslabuje schopnost odolávat stresu, nervový systém je zranitelný. Variabilita nálady je zjevně zvýšena v počáteční a poslední fázi deprese s cyklotymií..

Ženy se obvykle neuchýlí k pomoci lékařů s PMS, ale zvládají to pomocí lidových prostředků. V přítomnosti výrazných duševních poruch se člověk neobejde bez kvalifikované lékařské pomoci a léčby psychotropními léky.

Provádí se také psychoterapeutická korekce. Deprese před menstruací vyžaduje léčbu. I když pacientka přešla ze stavu deprese, ale současně jsou před menstruací pozorovány negativní podmínky, mělo by se v antidepresivech pokračovat, dokud příznaky nebudou odstraněny a nemoc se opakuje. Antidepresiva by podle svých parametrů měla mít minimální vedlejší účinky a měla by být snadno tolerována.

Příčiny

Vědci poskytují takové vysvětlení stavu deprese u žen - hormonálních změn v těle. 21-28 dní před nástupem menstruace množství produkovaného estrogenu prudce klesá. Užívání hormonů nedává požadovaný účinek. Podle některých odborníků takové faktory vyvolávají depresi:

 • sezónní exacerbace;
 • přenesené stresové situace;
 • emoční přetížení;
 • poruchy štítné žlázy.

Ženy s nestabilní psychikou, náchylné k hysterii a neuropatii, jsou náchylné k depresi. Oslabená a nedostatečná strava může také vyvolat depresi. Přechod na správnou výživu vám umožní zbavit se nepříjemných příznaků, i když ne úplně.

Příznaky

Uveďme nejtypičtější příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • zvýšené rozptýlení a slabost;
 • pocit neustálé nepřiměřené úzkosti;
 • snadná emoční zranitelnost, slzavost;
 • nepřiměřená agresivita a výbuchy hněvu;
 • bolesti hlavy;
 • poruchy spánku, nespavost;
 • ostrý přechod na slaná nebo sladká jídla.

U ženy mohou být takové příznaky bez povšimnutí, ale u lidí kolem nich - ne. Lidé si všimnou změn, poruch, zejména při normálním spánku. Během dne ženy vypadnou z ruky, objeví se letargie, zmizí chuť k jídlu. Celé tělo bolí, kroutí klouby, stav úplné slabosti. Jaké je východisko z tohoto stavu? Pokud nevyhledáte včas kvalifikovanou pomoc, pak může žena v nejtěžších případech položit ruce na sebe. Naléhavě je nutná psychoterapeutická korekce.

Léčba

Závažnost depresivního stavu určují lékaři. Na tom závisí průběh předepsané léčby..

Při překonávání depresí mohou odborníci předepisovat následující léky:

 • sedativa a antidepresiva;
 • antikoncepční hormonální léky (umožňují zastavit nejnepříjemnější příznaky);
 • léky na stimulaci krevního oběhu v mozku;
 • užívání vitamínových a minerálních komplexů (minerály - vápník, zinek, železo, magne B6; vitamíny - A, B, C).

Obecná terapie

Průběh léčby zahrnuje následující metody:

 • terapeutický;
 • fyzioterapie;
 • masáž klasická i akupresura;
 • reflexologie;
 • akupunkturní sezení;

Fytoterapie

Pro prevenci depresivních stavů odborníci doporučují užívat fytohormony s estrogeny. Takový kurz vám umožní uvést hladinu hormonů v krvi do optimálního stavu. Jako bylinné léky se doporučují následující rostliny:

 • obyčejný pelyněk (zmírňuje svalové a cévní křeče);
 • racemose černá cohosh (oddenky cimicifugi);
 • bearberry (antiseptikum, zmírňuje otoky).

Kolekce čajů z oregana, mateřského mléka, chmelových hlávek, meduňky, pivoňky a kořenů máty pomůže zmírnit zvýšenou vzrušivost, normalizovat spánek a snížit nervový stres.

Uklidňující koupele

Užívání relaxačních koupelí s přídavkem různých složek přírodního původu podle odborníků pomůže snížit pravděpodobnost deprese. Jako přísady se používají éterické oleje z levandule a pelyňku citrónového.
Účinné jsou také koupele na nohy s meduňkou, sušenými bylinami a okvětními lístky růží. Po koupeli si promasírujte chodidla jedlovým olejem. Použijte polštáře s různými výplněmi, které vám pomohou spát:

 • barva levandule;
 • rybízový list;
 • listy máty;
 • bylina oregano.

Prevence

Z preventivních důvodů by měla být podle doporučení odborníků upravena strava. Potraviny se konzumují ve velkém množství bez soli. Mělo by se zvýšit používání infuzí s diuretickým účinkem. Výživa by měla být zdravá a vyvážená. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti vitaminu B6 a draslíku v potravinách..

Za tímto účelem byste měli do své stravy zahrnout následující potraviny:

čokoláda, hrozny, rozinky, kakao, ryby, banány, vejce, jablka, brokolice.

V případě depresivních exacerbací se užívá léčba. Injekce roztoků s vitamíny A, B6, E, hořčíkem a vápníkem. Tím se normalizují metabolické procesy v těle a hormonální hladiny. Sport, tělesná výchova a fitness mohou zastavit nepříjemné příznaky.

„Jednou za měsíc se proměním ve skutečné monstrum.“ Jak se vypořádat s PMS a skutečně existuje?

„Všechno mě štve, chci vzlykat a pak někoho zabít!“ - často můžete slyšet takové recenze dívek o PMS (premenstruační syndrom). Někdo věří v jeho existenci, zatímco jiní to považují za fikci. Podívejme se, zda mohou hormonální rázy tolik ovlivnit naši náladu..

Zdroj fotografie: unsplash.com

„Můj manžel trpí ze všeho nejvíce“

Názory žen na premenstruační syndrom jsou rozdílné. Někdo říká, že nervozitě a podrážděnosti se nelze vyhnout ve dnech před menstruací, stačí si jen projít tímto obdobím. Jiní si jsou jisti, že je důležité se během tohoto období zaměstnávat a všechno bude v pořádku:

- Jednou za měsíc se proměním ve skutečné monstrum. Můj manžel trpí ze všeho nejvíc, protože ho z jakéhokoli důvodu bičuji. A pak se ve chvílích osvícení nenávidím a lituji ho, chápu, jak jsem se mýlil. Ale zbývající tři týdny zbožňuji celý svět, nemám v manželovi duši a jsem připraven ho políbit za to, že se mnou přežil PMS.

- Ve skutečnosti musí být žena něčím zaneprázdněna (nejlépe duševní prací nebo jinými činnostmi). Pak na tyto „potíže“ nebude čas. Když jsem v práci ve stresu nebo když cestuji, nevnímám žádnou PMS..

- Začal jsem používat PMS jako zbraň. V tuto chvíli jsem velmi podrážděný a přímočarý, proto jsem se rozhodl to využít k vyřešení složitých problémů v práci, například když konečně potřebuji vyjádřit, co se nahromadilo, a bránit svůj názor. PMS je strašidelný, ale silný.

Co si lidé myslí o PMS?

Pokud si muži obvykle nejsou vědomi mnoha složitostí zdraví žen, pak téměř každý ví o premenstruačním syndromu. Někteří lidé si myslí, že PMS vymysleli ženy.

- Jednou jsem měl kamaráda s PMS. „Padající oběť“ měsíčně, doslova se navždy rozešli a na konci tohoto období byli znovu smířeni. Takto to pokračovalo rok.

"Pro některé dívky je PMS výmluvou za to, že jsou zlí." Nevěděl jsem, co to bylo, dokud mi můj přítel nezačal často říkat: „Promiň, já za to nemůžu, je to všechno on, PMS!“. Pohodlné, opravdu?

- Dívky se prostě schovávají za PMS, abyste mohli dělat odpadky, a pak řeknou: „Ach, to jsou všechno hormony, ne já!“.

Co je to za zvíře - PMS? Opravdu existuje?

„PMS se vyskytuje u 50–80% žen, zbytek tvoří normální hormonální výkyvy.“

Veronika Gavrilová, gynekolog:

- Změny nálady, zvýšená chuť k jídlu, mírné nadýmání, překrvení mléčných žláz jsou normální reakcí na cyklické změny hormonálních hladin. Takové projevy se mohou objevit před menstruací u každé ženy..

Předmenstruační syndrom je trochu jiný. Jeho příznaky jsou živější a narušují obvyklý životní styl a pracovní kapacitu ženy.

Výskyt PMS je spojen s nerovnováhou pohlavních hormonů (estrogen a progesteron) a nervových mediátorů mozku (endorfiny, kyselina gama-aminomáselná, serotonin). Jednoduše řečeno, PMS je výsledkem nedostatečné reakce centrálního nervového systému na normální kolísání hladiny pohlavních hormonů. Kvůli tomu, co mají ženy podrážděnost, slzavost atd..

Také během tohoto období se zvyšuje tvorba prostaglandinů - tkáňových hormonů, které ovlivňují hladké svaly. Jsou to oni, kteří způsobují výskyt bolesti hlavy, závratě, bolesti v dolní části břicha atd..

PMS se vyskytuje u 50-80% žen s pravidelným ovulačním cyklem. Pouze 20% z nich však vyhledá léčbu u gynekologa. Jiné ženy považují tento stav za normální před nástupem menstruace. Ale to není norma.

Jak zjistit, zda máte PMS nebo jen kolísající hormonální hladiny?

O výskytu PMS se dozvíte podle následujících příznaků, které se mohou objevit již od 13. dne cyklu a zmizí do 4 dnů po nástupu menstruace.

Jedná se o emoční poruchy: záchvaty hněvu, slzavost, podrážděnost, úzkost. Stejně jako somatické poruchy: překrvení mléčných žláz nebo dokonce mastopatie (bolestivost v oblasti mléčných žláz), nadýmání, bolesti hlavy, otoky končetin.

Pokud se alespoň jeden z emočních a jeden ze somatických příznaků objeví 5 dní před nástupem menstruace během tří nebo více předchozích menstruačních cyklů, máte sklon k PMS.

Tento stav by se však neměl zaměňovat s psychiatrickými poruchami, které se mohou během menstruace zhoršovat. Mluvíme o depresi, generalizované úzkostné poruše, záchvatech paniky atd. Pokud o tom máte pochybnosti, je lepší se poradit s psychoterapeutem..

Kdo je nejvíce ohrožen PMS?

Jsou ženy, které vůbec nevědí, co to je. A někdo trpí tímto syndromem každý měsíc. Proč se to stalo? Existuje několik faktorů, díky nimž může být žena náchylnější k rozvoji výše popsaných příznaků..

- Dědičnost (zpravidla, pokud to měla vaše matka nebo babička, pravděpodobnost vzniku PMS u vás se zvyšuje dvakrát).

- Psychovegetativní poruchy (pokud jste v minulosti měli mentální anorexii, bulimii nebo poporodní depresi, budete náchylní k PMS).

- Časté změny klimatu „ze zimy do léta“ a naopak.

Jak bojovat?

Pokud vás každý měsíc „trápí“ PMS, můžete se pokusit zbavit nepříjemných důsledků změn v hormonálních hladinách.

Zdroj fotografie: unsplash.com

Nejprve změňte svůj životní styl. Naučte se a aplikujte techniky zvládání stresu, jógu a sport. Fitness a běh jsou skvělé možnosti. Během sportu dochází k uvolňování endorfinů, které se ve druhé fázi snižují u pacientů s PMS. Kvůli poklesu hladiny těchto hormonů vznikají emoční poruchy: podrážděnost, slzavost, náhlé změny nálady.

Vápník (1200 mg / den) ve formě uhličitanu vápenatého lze užívat jako profylaxi emočních změn a svalových křečí. Nezapomeňte na vitamin D, který je důležitý pro vstřebávání vápníku. Pomůže také hořčík (200-400 mg / den). Snižuje negativní emoční stav a zadržování tekutin v těle, zabrání vzniku otoku. Všechny přípravky obsahující vápník a hořčík by se měly užívat pouze po konzultaci s lékařem..

Na bolesti hlavy můžete užívat léky proti bolesti na bázi ibuprofenu a ketoprofenu a na bolesti břicha - čípky s diklofenakem nebo indomethacinem.

Perorální antikoncepce pomáhá některým ženám zmírnit psycho-emoční příznaky a otoky, ale měla by se užívat až po jmenování gynekologa.

„Během PMS vyžaduje tělo více sladkostí, ale s tím je třeba bojovat.“

- Mnoho dívek v období PMS má chuť na jídlo, zejména na sladkosti, kvůli „tanci“ hormonů. Během tohoto období se zvyšuje kortizol (stresový hormon), zatímco pohlavní hormony a serotonin (hormon štěstí) se snižují. Z tohoto důvodu vzniká stav stresu a únavy, objevuje se brutální chuť k jídlu a touha po něčem, co rychle přináší radost a zlepšuje náladu. A to jsou cukr a sacharidy. Používají se koblihy, koláče, buchty...

Co s tím dělat? Můžete se vyhnout přejídání a minimalizovat nepříjemné příznaky zahrnutím následujících potravin do své stravy:

- Ryby, mořské plody, krůty, vejce. Obsahují aminokyselinu tryptofan („předchůdce“ serotoninu - hormonu štěstí), takže pomáhají předcházet apatii, podrážděnosti a ospalosti.

- sušené meruňky, ořechy, banány. Obsahují draslík a hořčík, které pomáhají zlepšit náladu a zmírnit křeče..

- Tvaroh a spousta zeleniny. Tyto potraviny obsahují vitamín A a vápník, takže mohou pomoci snížit bolesti hlavy, výkyvy nálady a chuť k jídlu..

- Hořká čokoláda v malém (!) Dávkování. Díky obsahu hořčíku v něm pomůže zmírnit podráždění a únavu..

Existuje předmenstruační syndrom, ale tuto diagnózu byste neměli stanovovat sami. Je důležité odlišit normální reakci ženského těla na hormonální změny od PMS. Pokud se každý měsíc obáváte nepříjemných příznaků, je lepší navštívit gynekologa. Stanoví správnou diagnózu a v případě potřeby předepíše léčbu.

Autor: Irina Ivlieva

Máte PMS? Jak se to projevuje?

Agresivita žen, PMS a kritické dny. Co by měli muži a ženy dělat? Část 1

Téměř všichni muži vědí: když ženu začne z jakéhokoli důvodu naštvat, znamená to, že její kritické dny přicházejí. Proč mají japonské ženy během tohoto období volno? A proč se při najímání ženských strážců ptají, jak snášejí kritické dny?

Byly provedeny studie ke stanovení vlivu menstruačních příznaků na aktivitu a schopnost ženy pracovat. Jejich výsledky byly velmi zklamáním:

PMS postihuje 50-80% ženské populace planety. Asi 150 PMS symptomů je zaznamenáno v lékařských dokumentech, nejčastější z nich jsou: přírůstek hmotnosti, bolest v dolní části zad a pánevní oblasti, nadýmání, záchvaty nevolnosti, citlivosti a zhrubnutí mléčných žláz, podrážděnost, nespavost a ospalost, únava a nevhodné chování. slzavost a výkyvy nálady. Některé ženy se obávají nástupu kritických dnů dlouho před tímto obdobím a v důsledku toho se stávají ještě podrážděnějšími a uzavřenějšími..

Posledních několik dní menstruačního cyklu představuje přibližně 33% případů akutní apendicitidy, 31% akutních respiračních virových infekcí a akutních respiračních infekcí, během tohoto období je hospitalizováno asi 25% žen. 27% žen během premenstruačního syndromu začíná užívat trankvilizéry nebo jiné léky ovlivňující neuropsychický stav, což také negativně ovlivňuje jak zdravotní stav v budoucnu, tak schopnost pracovat.

Kvůli měsíčním změnám v hormonálních hladinách má určité procento něžné poloviny lidstva potíže s ovládáním svého chování po dobu 3–10 dnů a někteří zástupci této poloviny jsou pod vlivem silné agrese nebo asténie. Stejné změny chování se vyskytují také v poporodním období, v období po laktaci a během menopauzy. Co je jejich příčinou? Poměr hormonů: prolaktin, progesteron a estrogen je porušen. Snižuje se hladina cukru v krvi, dochází k zadržování sodíku a vody v těle. A jak je to porušeno, proč? Pojďme tedy analyzovat každý hormon, abychom vysledovali vztah příčin a následků změn, ke kterým dochází v těle ženy, a odraz těchto změn na chování, jinými slovy, abychom lépe porozuměli ženskému tajemství.

Progesteron - "těhotenský hormon". Je produkován žlutým tělem (žláza, která se tvoří ve vaječníku poté, co vajíčko opustí folikul). Pokud nedošlo k početí, pak po 12-14 dnech, po dokončení životního cyklu žlutého tělíska, začíná menstruace. Hormon ovlivňuje nervový systém, připravuje tělo na těhotenství a porod; stimuluje produkci kožního mazu; ovlivňuje metabolismus vody, minerálů a sacharidů; má imunosupresivní účinek.

Progesteron se produkuje nejen ve vaječnících, část z toho produkují nadledviny, takže progesteron je jak ženským, tak mužským hormonem. U mužů je v dospělosti hladina progesteronu 0,32-0,64 nmol / l. Množství hormonu u žen od folikulární fáze (začátek cyklu) do luteální (konec cyklu) se pohybuje od 0,32 do 56,63 nmol / l; během těhotenství vzroste na 771,50 a po porodu a na konci období kojení prudce poklesne.

V období po porodu byly dokonce zaznamenány případy sebevražd žen a vražd jejich vlastních novorozenců matkami..

Prolaktin mezi lékaři se tomu říká hormon dráždivosti. Produkuje ho hypofýza. Prolaktin je zodpovědný za růst a vývoj mléčných žláz, tvorbu mléka u ženy. Hormon reguluje metabolismus vody a soli v těle a zpomaluje vylučování vody a soli ledvinami. Hormon přímo souvisí se stresem a spánkem, cvičením a pohlavním stykem. V souladu s tím během stresových situací produkce hormonu klesá a během spánku, fyzické aktivity a pohlavního styku se zvyšuje (pro zvýšení laktace jsou tyto metody stimulující). Během těhotenství je nutné, aby byly přítomny všechny 3 výše uvedené účinky, protože hormon prolaktin je důležitý při tvorbě plicní tkáně embrya). Hladina prolaktinu je přímo ovlivněna estrogeny..

Estrogeny v malém množství jsou produkovány od stadia embryonálního vývoje až do dospívání, poté je uvolňování estrogenu aktivováno vaječníky. Zvyšující se množství estrogenu vstupujícího do krve vede k vývoji ženských orgánů. U dospívajících dívek je prvním znakem toho, že vaječníky správně fungují, tvorba mléčných žláz. Předčasná puberta naznačuje hypersekreci estrogenu, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a děložních myomů v dospělosti. Nedostatečná sekrece estrogenu vede k narušení reprodukčního cyklu. Navíc, pokud k tomu dojde v dospívání, pak se vytvoří eunuchoidní syndrom: zpoždění při tvorbě kostry, nedostatečný rozvoj mléčných žláz, genitálií, amenorea. U žen je hypoestrogenismus charakterizován amenoreou, zmenšením velikosti dělohy, atrofií vaginálního epitelu a mléčných žláz. Když se krásné dívky v pre-dospívání zhorší, obličejové rysy se natáhnou - to je první známka porušení produkce hormonu estrogenu (k tomu dochází také u chlapců a je to také důsledek porušení produkce pohlavních hormonů). V takových případech je nutné sledovat hladinu hormonů a sledovat stravu dívek tak, aby byla co nejvíce vyvážená. Diéty v tomto věku jsou nepřijatelné.

Hormony estrogeny se podílejí na distribuci podkožní tkáně charakteristické pro ženy, na tvorbě ženské kostry, mají anabolický účinek na kosti a chrupavku, rozšiřují periferní krevní cévy, což zlepšuje mikrocirkulaci a zvyšuje přenos tepla.

Nyní, vizuálně a pomocí čísel představujících, co se děje v ženském těle, budou muži schopni pochopit, proč dochází k poporodní depresi a proč žena v tomto období potřebuje nejen přítomnost muže, ale také citlivou pozornost a pomoc z jejich strany. Ženy by zároveň neměly zapomínat, že po porodu nejsou „pupkem Země“, ale novorozencem a že muži mají také poporodní depresi a muži velmi snášejí stres. Musíme tedy spojit manželské úsilí a vzájemně se podporovat. První období po porodu vnímejte jako práci, někdy velmi obtížnou a povinnou, a nebojte se mít dítě!

Takže pokud se ženské tělo stane víceméně jedním nebo druhým hormonem, změní to nejen její charakter a chování, ale ovlivní to i její vzhled a závislost na lásce.

Jak se vyhnout změnám chování nebo alespoň zmírnit tento stav - přečtěte si část 2.

PMS: co dělat s náladou a jak zmírnit bolest?

Podrážděnost, výkyvy nálady, bolesti břicha a dolní části zad, zvýšená chuť k jídlu krátce před nástupem „v těchto dnech“ - obrázek smutně známý většině dívek a žen. Ačkoli je PMS velmi častý a mnohým je známý, nepohodlí by nemělo být tolerováno. Je docela možné si během tohoto období ulehčit život. Například pokud je příčinou nedostatek vitamínů a minerálů, může správné užívání vzorců pomoci zmírnit fyzické a emoční nepohodlí..

V tomto článku budeme podrobně hovořit o formách a faktorech vývoje PMS a také vám řekneme, jak se můžete zbavit bolesti a změn nálady..

Bolest během PMS: lokalizace a příčiny

Podle různých zdrojů čelí předmenstruační syndrom 75 až 90% žen [1]. Celkově je to vyjádřeno v různé míře: někteří cítí jen mírné nepohodlí, kterému nejsou zvyklí věnovat pozornost, zatímco jiní trpí silnou bolestí. Tento stav vyžaduje povinnou diagnózu k určení příčin a následné léčby. Častěji však PMS probíhá v mírné nebo středně závažné formě: bolesti mají mírnou povahu, avšak v kombinaci s psychoemoční poruchou narušují obvyklý průběh života.

Současně má bolest PMS u různých žen odlišnou lokalizaci, charakter a doprovodné projevy. V tomto ohledu je obvyklé rozlišovat mezi několika formami premenstruačního syndromu..

 • Cefalgické. Bolest hlavy přichází do popředí, neustálá nebo ve formě útoků, někdy docela intenzivních. Často se objevuje nevolnost a zvracení, zvýšená citlivost na pachy, bolesti srdce, podrážděnost a nízké emoční pozadí. Bolest hlavy PMS může být podobná migréně.
 • Edematózní. Vyznačuje se opožděným vylučováním tekutin z těla, projevujícím se především otokem a bolestivostí mléčných žláz. Opuchne také obličej, nohy (zejména dolní končetiny) a ruce. Žena zaznamenává nadýmání, váhy ukazují nárůst o 1-2 kg. Mohou nastat stížnosti na zvýšené pocení, svědění kůže, celkovou slabost a malátnost.
 • Psychovegetativní. Na obrázku dominují emoční poruchy jiné povahy. Mluvíme o ní těsně níže.

Dané rozdělení je podmíněné: všechny tyto formy se zřídka vyskytují v izolované formě, obvykle jsou projevy smíšené. Nejčastěji s PMS, bolesti hlavy, dolní části břicha, dolní části zad, bobtnají a stávají se citlivými mléčnými žlázami.

Je známo, že bolest PMS je spojena se změnami hormonálních hladin. Ve druhé fázi cyklu hladina progesteronu klesá, zatímco produkce estrogenu naopak roste. To může být zejména odpověď na otázku, proč má PMS bolesti hlavy a otoky. Překrvení mléčných žláz způsobí nadbytek prolaktinu produkovaného hypofýzou během luteální fáze.

Proč se předmenstruační syndrom vyskytuje s různou intenzitou? Lze předpokládat, že důvodem je individuální reakce ženského těla na hormonální změny. Kromě toho existují faktory, které nepochybně přispívají k bolestivým projevům PMS. To:

 • dědičnost;
 • věk nad 30 let;
 • hormonální nerovnováha způsobená různými důvody;
 • gynekologická onemocnění;
 • častý porod a potrat;
 • poruchy v práci endokrinních žláz (zejména onemocnění štítné žlázy);
 • nemoci nervového systému;
 • častý nebo dlouhodobý stres;
 • nadváha;
 • špatné návyky;
 • sedavý životní styl;
 • nesprávná výživa;
 • nedostatek některých vitamínů a minerálů (např. hořčík, zinek, vitamin B6).

PMS se obvykle vyskytuje 7-10 dní před nástupem menstruace a s nástupem výtoku všechny nepohodlí zmizí. Ale pro mnoho dívek a žen je typická i bolest v prvních dnech menstruace. Nejčastěji jsou lokalizovány v dolní části břicha a v bederní oblasti..

Přestože bolest v PMS a v prvních dnech menstruace je velmi častá a obvykle neznamená vážnou patologii, neznamená to, že je třeba ji tolerovat. Medicína zná způsoby, jak pomoci zbavit se syndromu bolesti nebo alespoň zmírnit jeho projevy - takže v „těchto dnech“ a v období, které jim předchází, je život ženy plný jako nikdy.

Proč se během PMS zvyšuje nálada a chuť k jídlu?

Kromě bolesti způsobují také jiné složky premenstruačního syndromu u žen velkou úzkost: zvýšenou chuť k jídlu a nekontrolované výkyvy nálady. Toto je psychovegetativní forma PMS, kterou jsme již zmínili. Některé ženy s PMS jsou naštvané na všechno, jiné mohou pociťovat deprese, deprese, být příliš citlivé a uslzené. Pro psychovegetativní formu je typická slabost, poruchy spánku (noční nespavost a ospalost během dne), poruchy paměti, snížená koncentrace, oslabené libido. Možné jsou poruchy trávicího traktu: zácpa, plynatost, nevolnost. Obvykle nejsou výrazné bolesti, ale citlivost na bolest se zhoršuje.

Abyste pochopili, zda je možné proti těmto porušením bojovat, musíte pochopit jejich příčiny..

Lékaři dosud nemohou poskytnout jednoznačnou odpověď na otázku, proč se nálada a chuť k jídlu mění během PMS. Většina předložených hypotéz ale říká, že povaha obou jevů je hormonální. S největší pravděpodobností pokles v syntéze estrogenu a zvýšená produkce progesteronu ve druhé fázi cyklu ovlivňují psychoemotickou sféru..

Jedním z důležitých regulátorů nálady a chuti k jídlu je serotonin, který se v populární literatuře nazývá hormon štěstí. S jeho nedostatkem dochází k depresi, existuje tendence k nadváze. Estrogeny mají velký vliv na rovnováhu serotoninu. Ve druhé fázi cyklu jejich produkce prudce klesá. V souladu s tím také klesá hladina serotoninu. Žena je podrážděná, cítí nemotivovanou úzkost nebo má depresivní náladu. Nedostatek serotoninu může částečně vysvětlit, proč máte během PMS neustále hlad..

Přebytek progesteronu má vedlejší účinky ve formě únavy a deprese. Na tomto pozadí může také existovat chuť na sladké..

Existuje názor na psychologické důvody zvýšené chuti k jídlu u PMS. Pokles nálady v důsledku hormonální nerovnováhy nutí ženu hledat zdroj potěšení zvenčí a jídlo se stává tím. Není náhodou, že v období před menstruací často chcete něco sladkého: je to spojeno především s pozitivními emocemi. To znamená, že podle této hypotézy dochází k obvyklému „zachycení“ úzkosti, deprese, podráždění a bezpříčinné melancholie.

Další předpoklad spojuje zvýšenou chuť k jídlu u PMS s přípravou těla na možné těhotenství. Hormonální změny způsobují řadu složitých biochemických procesů, v důsledku čehož je centrum hladu v mozku podrážděno a vzniká neodolatelná chuť k jídlu.

Kterákoli z těchto hypotéz se ukáže jako pravdivá, je zřejmé, že hormonální faktor leží v srdci psychoemotionálních a behaviorálních změn. Ukazuje se, že všechny změny, ke kterým dochází v těle během PMS: bolest, špatná nálada a nepotlačitelná chuť k jídlu, jsou úzce propojeny, což znamená, že je třeba je ovlivnit komplexně.

PMS: co dělat s bolestmi a výkyvy nálady?

Vzhledem k tomu, že klinický obraz PMS je různorodý, neexistuje univerzální léčba. Ženy se obvykle - samy nebo podle pokynů lékaře - uchýlí k symptomatické terapii, která dočasně eliminuje jednotlivé projevy: bolest, otok, psycho-emoční nepohodlí.

Ale neustálý příjem léků proti bolesti a sedativ není možné. Má smysl ovlivňovat faktory predisponující k nástupu PMS a to komplexním způsobem.

V závažných případech premenstruačního syndromu může lékař předepsat hormonální léky na základě výsledků důkladné diagnózy. Jedná se však o radikální řešení, ke kterému by se mělo uchýlit, pouze pokud existují závažné důkazy. Před užitím těchto silných léků je nutné podrobit se úplnému vyšetření se studiem hormonálního stavu.

Existují jednodušší a bezpečnější řešení, která můžete použít sami, aniž byste museli jít k lékaři a dlouhodobě diagnostikovat. Normalizace životního stylu a výživy, kompetentní příjem multivitaminových doplňků v souladu s fázemi cyklu jemně koriguje hormonální poruchy a pomáhá zlepšit pohodu bez vedlejších účinků. Níže jsou uvedena doporučení, jak se zbavit bolesti PMS, vyřešit problémy s náladou a chutí k jídlu..

 • Příjem vitamin-minerálních komplexů. Nedostatek vitamínů je důležitým faktorem ve vývoji PMS. Speciálně navržené nitroděložní tělíska to pomáhají kompenzovat. Je důležité, aby neobsahovaly fytohormony - látky rostlinného původu, které mají hormonální aktivitu. Doporučuje se upřednostňovat cyklickou vitaminovou terapii, jejíž složky jsou vybírány podle fází cyklu. Takové komplexy maximálně zohledňují měnící se potřeby ženského těla po vitaminech a minerálech..
 • Zdravé stravování. Snažte se jíst co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, bohaté na vitamíny a vlákninu. Složité sacharidy - celozrnný chléb, kaše - pomohou vyrovnat se se zvýšenou chutí k jídlu. Vyvarujte se tučných jídel a rychlého občerstvení: vedou nejen k nadváze, ale také k kožním problémům. Pokud máte obavy z otoku, doporučuje se omezit příjem soli. S bolestmi hlavy a změnami nálady stojí za to vyloučit potraviny s vzrušujícím účinkem na nervový systém: káva, silný čaj, alkohol, čokoláda. Je také nutné stanovit dietu: jídlo by se mělo užívat částečně, 5-6krát denně v malých porcích.
 • Fyzická aktivita. Dávkované dávky udržují tělo v dobré kondici, zbavují se přebytečných kalorií, zvyšují hladinu serotoninu a endorfinů, a proto pomáhají zlepšovat náladu. Běh, chůze, plavání, tanec, jóga jsou užitečné.
 • Správný režim. Pokud je to možné, zkuste si více odpočinout, trávit čas na čerstvém vzduchu, jít spát a probudit se v určitou dobu, spát alespoň 8 hodin denně.

Bolest, otoky a náhlé změny nálady jsou typickými společníky blížících se kritických dnů a mnoho žen je zvykne vnímat jako nevyhnutelné. Ale nemusíte vydržet PMS, zejména proto, že existují účinné a bezpečné způsoby, jak zlepšit vaši pohodu. Zdravý životní styl, správná výživa a užívání speciálních komplexů vitamínů a minerálů pomůže snížit nepohodlí před menstruací, aby mohl žít plnohodnotný život bez ohledu na dny cyklu.

Vitaminový komplex pro ženy

V ženském těle hodně záleží na menstruačním cyklu, včetně potřeby vitamínů a minerálů. V různých fázích cyklu je potřeba vitaminů odlišná. Na začátku cyklu tedy tělo potřebuje především vitamíny skupiny B, D3, kyselinu listovou, které regulují produkci estrogenu. Ze stopových prvků během tohoto období je zapotřebí selen, mangan, zinek. Ve druhé luteální fázi se zvyšuje potřeba vitaminů C, A, E, které podporují syntézu progesteronu, stejně jako mědi a jódu.

Komplex vitamínů a minerálů Cyclovita® byl vytvořen s ohledem na tyto vlastnosti ženského těla. Toto je patentovaný [3] doplněk stravy, vytvořený na principu cyklické vitaminové terapie. První část komplexu „Cyclovita 1“ obsahuje vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, pyridoxin, kyanokobalamin, nikotinovou, pantothenovou, kyselinu listovou), A, C, E, D3, kyselinu lipoovou a také zinek, selen, mangan, rutin lutein. Kromě výše uvedených vitamínů a minerálů obsahuje Cyclovita 2 také měď a jód. Dávky složek první a druhé části komplexu jsou vyváženy v souladu s fázemi cyklu.

Klinické studie prokázaly, že užívání tohoto komplexu vitamínů a minerálů po dobu 3 měsíců pomáhá oslabit PMS: bolesti hlavy, zmenšení mléčných žláz a psycho-emoční stav se normalizuje. Ženy, které to berou komplexně, také berou na vědomí, že jejich menstruace je pravidelná a méně bolestivá. V důsledku normalizace hormonální rovnováhy se stav pokožky a vlasů zlepšuje.

Cyclovita® neobsahuje fytohormony, což znamená, že nemá vedlejší účinky a lze jej používat bez lékařského předpisu..

P. S. Doplněk stravy Cyclovita® je patentovaný komplex vitamínů a minerálů pro normalizaci menstruačního cyklu. Osvědčení o státním registračním čísle TU 9197-026-00480684-10.

Typickým projevem PMS je nepřiměřená nervozita, plačlivost, horká nálada, agresivita.

Fyziologické příčiny prodloužené menstruaceMenstruační krvácení u zdravé ženy má stejné trvání. V prvních dnech může být výtok hojný a mírně bolestivý, což se také nepovažuje za odchylku od normy.