Příčiny bolesti v dolní části břicha během menstruace

Během kritických dnů ženy často pociťují spoustu nepříjemných pocitů: bolí dolní část břicha, je pociťována tíha, projevuje se citlivost prsou a podrážděnost. Někdy jsou tyto příznaky tak závažné, že je nemožné provádět obvyklé činnosti. Důvodem, proč žaludek bolí během menstruace, je nejčastěji kontrakce děložních svalů. Tyto klinické projevy mohou naznačovat vývoj gynekologických onemocnění..

Mechanismus bolesti

Během menstruace se svalová tkáň dělohy stahuje - tím se z ní odstraní krvácení. To je hlavní důvod, proč žaludek bolí během menstruace. Všechny ženy mají odlišnou citlivost receptorů bolesti, a proto se pocity, které zažívají, mohou výrazně lišit..

Anatomické umístění dělohy navíc ovlivňuje výskyt bolesti v břiše během menstruace. Když je tento orgán nakloněn dozadu, je vyvíjen tlak na nervová centra, objevuje se pocit těžkosti a bolesti.

Činnost dělohy v mnoha ohledech závisí na hormonálních hladinách. Když koncentrace estrogenu stoupá, během menstruace to bolí v podbřišku a samotný výtok se stává hojnějším než obvykle. Menstruační fáze se prodlužuje.

Syndrom bolesti je způsoben nerovnováhou mezi prostaglandiny a progesteronem. Na průběh menstruace mají vliv také další pohlavní hormony. Množství prostaglandinů se významně zvyšuje, proto v prvních dnech menstruace táhne spodní část břicha. Kromě toho má žena nadýmání, otoky a případně i výskyt zvracení, zimnice a nevolnosti..

Pokud je narušena štítná žláza, která je zodpovědná za produkci hormonů, může během menstruace bolet i dolní část břicha a dolní části zad. Na tomto pozadí se často zaznamenává úbytek hmotnosti a nespavost..

Nejčastěji táhne a kroutí žaludek během kritických dnů u dospívajících. Tyto příznaky jsou často známkou neplodnosti. Kromě toho jsou tyto projevy charakteristické při používání nitroděložní antikoncepce..

Podle lékařů se za poslední desetiletí počet žen trpících takovými nepříjemnými příznaky v první den menstruace zdvojnásobil. Tato dynamika je spojena s nesprávnou výživou, intenzivním životním rytmem a špatnou situací v životním prostředí..

Setkat se s nežným pohlavím s bezbolestnou menstruací každý den je obtížnější..

Může žaludek bolet s normální menstruací?

Bolest v podbřišku během menstruace není obvykle příliš silná. Pocit tahu se může objevit jak první den, tak třetí, na konci menstruace. Je možné eliminovat nepříjemné příznaky pomocí analgetik nebo antispasmodik.

O kolik dní bolelo dolní břicho během menstruace, je možné zjistit zdravotní stav. Normálně takové klinické projevy nejsou doprovázeny silným krvácením. Žena je schopna vést normální život.

Stav, kdy bolí dolní část břicha před blížící se menstruací, je pozorován téměř u každého spravedlivého pohlaví. Tento příznak je považován za hlavní předzvěst kritických dnů..

Další funkce přispívá k zesílení syndromu bolesti - žaludek je nafouknutý během menstruace. Hlavní podmínkou pro normální průběh menstruace je absence výrazného, ​​těžkého nepohodlí..

Jaké nemoci zvyšují bolest během menstruace

Vysvětlení, proč žaludek během menstruace velmi bolí, může být vývoj patologie. Bolestivý syndrom je často příznakem onemocnění..

Nejběžnější důvody zvýšeného nepohodlí s PMS:

 1. Žaludek silně bolí endometriózou. Současně intrauterinní membrána roste daleko za hranice tohoto orgánu. V tomto ohledu dochází také ke zvýšení objemu sekrecí..
 2. Ovariální cysta, děložní fibrom nebo nádor. S rozvojem těchto gynekologických patologií se objevuje ostrá bolest, mění se povaha výtoku: stávají se tlustší a hojnější, často jsou v nich pozorovány krevní sraženiny.
 3. Hyperterióza. Menstruace s tímto onemocněním se prodlužuje, objevuje se silná bolest v důsledku intenzivní produkce prostaglandinu.
 4. Zánětlivé onemocnění. Na pozadí vývoje takové patologie se objevují zimnice, nevolnost a zvracení. Je zaznamenána hypertermie. Ženy mají velmi špatné bolesti žaludku. Při zánětu přívěsků se syndrom bolesti může projevit pouze vlevo nebo vpravo..

Nepříjemné příznaky PMS se mohou také prohloubit u onemocnění, jako jsou děložní myomy a adenomyóza. Stres, hormonální nerovnováha, deprese a mimoděložní těhotenství mohou takové poruchy způsobit..

Snaží se zmírnit bolest bez léků

V situacích, kdy žaludek bolí kvůli menstruaci, co dělat, každá žena, která čelí tomuto problému, myslí na. Současně nechcete vždy užívat léky..

Bolest lze snížit následujícími způsoby:

 1. Vodní procedury uvolňují napětí a eliminují nepříjemné pocity. Doporučuje se osprchovat se, ale pouze pokud nejsou známky zánětu.
 2. Čaje založené na různých rostlinách působí analgeticky. Teplé nápoje z meduňky, lípy nebo heřmánku budou mít pozitivní vliv na pohodu.
 3. Bolest, ke které dochází každý měsíc, lze odstranit pomocí vyhřívací podložky.
 4. Směs mléka a medu, která se pije teplá, vám umožní rychle zmírnit křeče..

Léky proti bolesti

Pokud žaludek během menstruace silně bolí, lékaři předepisují antispazmodické léky. Jejich působení je založeno na odstranění křečí krevních cév a svalových vláken. Mezi nejoblíbenější fondy v této skupině patří:

 • Ne-shpa. Chcete-li zmírnit bolest během menstruace, musíte vypít jednu tabletu třikrát denně;
 • Drotaverinum. Je to analogie No-shpa;
 • Papaverin. Silnou bolest lze odstranit rektálními čípky.

Pokud je bolestivý syndrom nadměrně výrazný, používají se léky kombinovaného účinku, které mají nejen antispasmodické, ale také protizánětlivé, analgetické vlastnosti. Mezi tyto léky patří Pentalgin a Spazmalgon..

K úlevě od mírné bolesti se používají nesteroidní léky, které mají protizánětlivý účinek. Nejčastěji používaným lékem proti bolesti je ibuprofen. Podobného účinku lze dosáhnout s léky, jako jsou:

 • Okamžik;
 • Další;
 • Nurofen Express.

Bolestivý syndrom, který se projevuje během kritických dnů, je často známkou vážného onemocnění. U absolutně zdravých žen jsou takové příznaky PMS možné pouze v mírné míře. Nesnesitelné pocity, které narušují obvyklý způsob života, jsou důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa. Snažit se je opravit sami se nedoporučuje.

Dolní břicho táhne jako během menstruace - norma nebo alarmující příznak?

Často ženy při návštěvě gynekologa hlasové stížnosti, že táhnou v dolní části břicha. Tahací projev může být známkou mnoha nemocí. Ne ve všech případech je však bolestivý projev známkou jakékoli patologie..

U tohoto syndromu se ženy a mladé dívky vyskytují během menstruace nebo před jejich výskytem. Pokud bolest přetrvává a je komplikována dalšími stížnostmi, je nutná konzultace s gynekologem.

Jaké jsou hlavní příčiny bolesti dolní části břicha u žen a jak se jich zbavit?

 1. Proč táhne podbřišek jako při menstruaci?
 2. Příčiny bolesti
 3. Po ovulaci táhne spodní břicho
 4. Tahá dolní část břicha týden před menstruací
 5. Tahání bolesti v časném těhotenství
 6. Tahy na podbřišku a hnědý nebo bílý výtok
 7. Nemoci, při kterých táhne podbřišek jako během menstruace
 8. Zánět přídavných látek
 9. Myoma
 10. Endometrióza
 11. Mimoděložní těhotenství
 12. Torze ovariální cysty
 13. Nehynekologické důvody
 14. Apendicitida
 15. Po sexu táhne spodní břicho
 16. Prevence

Proč táhne podbřišek jako při menstruaci?

Táhne pod břicho jako během menstruace - tento stav není cizí téměř žádné dívce ani ženě.

Když se v kritických dnech objeví bolestivý pocit, pak je to zcela normální, protože výstup vnitřní vrstvy dělohy je spojen s aktivními kontrakcemi jejího těla.

To je podstata syndromu bolesti. Pokud však během menstruace dojde k pocitu tahání, takže uprostřed cyklu, pak se z toho již stává nebezpečná okolnost.

Důvody těchto příznaků mohou být velmi rozmanité - od PMS po gynekologické abnormality a těhotenství..

Příčiny bolesti

Ženské tělo je postaveno poněkud odlišně ve srovnání s mužským. Ženy jsou často vystaveny takovým obtížím, jako jsou: narušení menstruačního cyklu, komplikace během těhotenství. To je u mužů neobvyklé..

Bolestivý pocit není patologie, ale její projev.

Bolestivý pocit je vždy jasným znamením. Někteří z nežného pohlaví tuto bolest snášejí, zatímco jiní prostě nemohou. Pokud je v dolní části břicha pocit tahu, je nutné určit hlavní příčinu.

Pro tyto účely je nutné shromáždit všechny popisy syndromu bolesti pacienta a stanovit předběžnou diagnózu:

 1. Hlavní věc, kterou musí gynekolog udělat, je zjistit povahu nepohodlí. Může to být mírné, střední nebo těžké. Může pacienta neustále nebo systematicky mučit..
 2. Zásadní význam má taková položka jako závislost na menstruačním cyklu. Bolestivý, tažný pocit může nastat několik dní před menstruací, během menstruace nebo po ní. Během ovulace je často cítit bolest.
 3. Je důležité určit vztah projevu bolesti s procesem močení, stolicí, konzumací potravy. Příznak bolesti se může projevit v klidu nebo při chůzi a aktivních pohybech.
 4. Podle místa je nepohodlí nastaveno v levé nebo pravé oblasti pod břichem, rozmazané, oboustranné. Málokdo odhaduje, z jakého důvodu táhne spodní břicho. Uvedené etiologické důvody lze hypoteticky rozdělit na patologické a přírodně - fyziologické.

Dolní břicho bolí při onemocněních, jako jsou:

 • Časté močení;
 • Salpingo-ooforitida v kronice;
 • Endometritida;
 • Nadměrný růst vnitřní vrstvy dělohy;
 • Infekční patologie;
 • Odchylky ve formování genitálií;
 • Pyelonefritida;
 • Onemocnění střev;
 • Divertikulitida.

Přirozené fyziologické faktory zahrnují stres, těhotenství, předmenstruační čas, zmrazení, změny v sexuálním životě, období ovulace.

Po ovulaci táhne spodní břicho

Není žádným tajemstvím, že během jakéhokoli menstruačního cyklu vajíčko dozrává, opouští místo zrání a pohybuje se do polohy dělohy, která je zcela náchylná k oplodnění, a poté je odmítnuta s určitým objemem krve, pokud nedojde k početí.

V lékařské praxi se tento přírodní jev nazývá ovulace, proces otevírání folikulu a uvolňování vajíčka, které se ve skutečnosti stává mikrotraumatem pro ženské tělo a podle fyziologických základů může být spojeno s bolestivými projevy.

Pocit tažení, který se projevuje silněji z jedné strany a poté z druhé, je často interpretován jako bezprostřední zrání vajíčka v jednom z vaječníků.

Příčiny bolesti po ovulaci, pokud je početí početí nepřijatelné, mohou být následující:

 • zánětlivý jev v oblasti reprodukčních orgánů;
 • kritické gynekologické úkoly (narušení integrity cysty, zkroucení nohy novotvaru sliznic atd.);
 • zvýšené močení;
 • výrazná únava a oslabení těla;
 • příznaky apendicitidy.

Za normálních okolností mohou nastat bolesti, které vznikají v souvislosti s tzv. Postovulačním popisem stavu - nevyskytuje se tak často a je diagnostikován pouze u každých 7–9 pacientů.

Vzhledem ke změně hormonálních hladin mohou být relevantní následující příznaky:

 • bolestivý pocit a tíha v dolní části břicha;
 • mírné zhoršení zdravotního stavu;
 • zvýšené libido;
 • neobvyklý vaginální výtok.

Tahá dolní část břicha týden před menstruací

Nepříjemné pocity po určitou dobu před menstruací obvykle naznačují různé odchylky.

Pravděpodobnými faktory tohoto stavu mohou být:

 • vzhled hustých útvarů v těle dělohy;
 • neočekávaně ostrý skok v hladinách hormonů;
 • výsledek fyzického zranění;
 • reakce na zánět v lokalizaci malé pánve;
 • selhání menstruačního cyklu, což má za následek pozdní ovulaci - v tomto případě se na krátkou dobu vyskytnou bolesti;
 • s ohledem na blízké umístění trávicího traktu se bolest v tomto místě může stát projevem obtíží ve střevě. V tomto případě se výskyt dunění, mírného otoku stane dalšími příznaky;
 • Asi 7 dní před tím se může objevit pocit tahu v dolní části zad a břicha, po kterém se menstruace neobjeví včas. Za takových okolností se pocity stávají příznakem zpoždění, které je způsobeno poruchou funkce vaječníků, poruchami hormonálního poměru;
 • pravděpodobnost těhotenství nelze ignorovat - implantace vajíčka do děložní stěny může být spojena s mírným nepohodlí a dokonce s krvácením rozmazaných vlastností. Je třeba zmínit, že pokud došlo k početí a pocit tahu je charakterizován nadměrnou intenzitou a je transformován do zjevné a nesnesitelné bolesti, je nutné okamžitě konzultovat gynekologa, protože takové zvýšené napětí dělohy se může stát faktorem pro ukončení těhotenství.

Tahání bolesti v časném těhotenství

V situacích, kdy se v prvních týdnech po oplodnění objeví pocit tahání pod břichem, je tato skutečnost pro budoucí matky často velmi děsivá.

Ve skutečnosti jsou však tyto příznaky ospravedlněny fyziologickým faktorem a pouze v ojedinělých epizodách mohou být nebezpečné.

Hlavní příčinou nepohodlí je tedy zvýšené napětí děložních svalů a zvýšení frekvence průtoku krve do pohlavního orgánu..

Je to zcela normální projev, že se žena brzy stane matkou..

Často dívky, když navštíví gynekologa kvůli takovým onemocněním, zjistí, že jsou v zajímavé pozici. Jako obvykle, abyste se cítili lépe, stačí si lehnout a uvolnit celé tělo..

Tahy na podbřišku a hnědý nebo bílý výtok

Výtok hnědé barvy nelze interpretovat jako typický pro zástupkyně žen, v některých případech k nim dochází čas od času v malém množství a v každé páté - po pohlavním styku.

To může být normální u těch žen, které používají hormonálně modulační ochranné prostředky, vstupují do sexuální aktivity nebo zažily velmi aktivní „bouřlivou“ noc.

První „populární“ příčinou bílého vaginálního výtoku je kandidóza nebo afty charakterizované sýrovou leucorrhoea.

Jedná se o velmi běžnou patologii houbové etiologie a může vyvolat jak lokální projevy ve formě sekrecí, tak obecně zhoršení zdraví a bolest v místě genitálií..

Nemoci, při kterých táhne podbřišek jako během menstruace

Je nepopiratelné, že tahání bolesti je jen součástí komplexu příznaků nemoci, který musíte poslouchat svůj vlastní a stát.

Řada pravděpodobných gynekologických faktorů tahání bolestí v podbřišku zahrnuje:

 • zánět, který se šíří v děloze nebo jejích procesech;
 • myom;
 • endometrióza;
 • torze ovariální cysty;
 • mimoděložní těhotenství;
 • výskyt krve v dutině vaječníků (mrtvice).

Zánět přídavných látek

Pokud v kritických dnech bolí pravá strana dolní části břicha, nemůžete vyloučit výskyt zánětlivého procesu v přílohách.

Menstruace je také stimulem pro exacerbaci nebo počáteční vývoj onemocnění.

Bolestivý syndrom se projevuje v křížové kosti, vnitřních stehnech, dolní části zad, v některých epizodách v konečníku.

Někdy lze patologii určit v obou přílohách. Dále však lze pociťovat na pravé straně, pokud je patologický proces v této oblasti intenzivnější.

Jeho charakteristické popisy:

 • v menstruaci je více hlenu, není vyloučen výskyt hnisu;
 • cítíte se unavení, ospalí;
 • žádná chuť k jídlu;
 • dochází k nervozitě a podrážděnosti.

Myoma

Umístění myomatózní uzliny v určité oblasti dělohy se také může stát faktorem bolesti během menstruace v pravé části dolní části břicha.

Obvykle tento novotvar reaguje na ženský pohlavní hormon.

Během menstruace jejich stupeň přítomnosti klesá, ale ihned po skončení kritických dnů začíná jejich nárůst..

Kontrakce dělohy zajišťující uvolnění ze zastaralé vnitřní vrstvy narušují fibroidy a blízké nervové zakončení.

Endometrióza

Docela často bolí dolní část břicha s takovou patologií, jako je endometrióza. Toto onemocnění představuje 10% všech epizod gynekologických abnormalit. U každého zástupce nežného pohlaví je pohlavní orgán zevnitř lemován vnitřní vrstvou - endometriem.

Endometrióza, charakterizovaná hlavně nadměrným růstem vrstvy a jejím odchodem za hranici děložní sliznice. Z této odchylky jsou často náchylné ženy ve věkové kategorii od 30 do 50 let.

Byly identifikovány následující příčiny endometriózy:

 • ztráta optimálního poměru produkovaných hormonů (vyšší hladiny folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu);
 • genetická závislost;
 • snížení obranyschopnosti těla;
 • metaplazie (přemnožení jedné tkáňové struktury do druhé).

Předurčujícími faktory této patologie jsou:

 • Historie potratů;
 • Škodlivé prostředí;
 • Nedostatek železa;
 • Získání nadváhy;
 • Přítomnost chronického zánětu urogenitálního a reprodukčního systému;
 • Používání nitroděložních tělísek.

Endometrióza nemá stabilní klinické příznaky. Nejběžnějšími příznaky jsou bolestivé pocity, vaginální výtok, nevolnost, zvracení, oslabení těla, selhání reprodukční činnosti.

Mimoděložní těhotenství

Stává se také: neexistuje menstruace a těhotenský test ukazuje negativní odpověď, ale bolestivé pocity nezmizí, nedochází ke krvácení.

V takové situaci je nutné, ztrácet drahocenný čas, předat biomateriál ke studiu hCG, a pokud je pozitivní, těhotenství mimo tělo dělohy se stává docela pravděpodobným..

Implantace vajíčka mimo děložní dutinu je bohužel častým a velmi hrozivým jevem..

Známky:

 • Nejzákladnějším příznakem, který to může naznačovat, je silná bolest. Pokud se to objeví z pravé strany, je to známka toho, že oplodněné vajíčko je připojeno k odpovídající trubici dělohy. Bolestivý pocit vyvolaný touto odchylkou, křeče, rezonuje v oblasti třísla, konečníku, pochvy a cervikálního kanálu.
 • Dalším znakem je, že kritické dny v mimoděložním těhotenství se téměř vždy objevují později než čas kalendářního cyklu. Proto, pokud dojde ke zpoždění, před nástupem menstruace to bolí na pravé straně (stejně jako během menstruace), je nutný urgentní chirurgický zásah.

Existují také drobné příznaky, které se objevují během mimoděložního těhotenství:

 • bledost kůže;
 • závrať;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • snížený tlak v cévách.

Torze ovariální cysty

Ovariální cysty se vyvíjejí normálně během plodného roku. V případě, že novotvar má nohu, je docela možné, aby se cysta obalila kolem vlastního těla. Tento proces vyvolává bolestivý pocit v břiše ze strany, kde se nachází samotný vaječník..

Tato odchylka se může objevit kdykoli, avšak během menstruace, nitrobřišního napětí a zvýšení tlaku, což vytváří určité podmínky pro vznik této odchylky.

Zvláštní charakteristické rysy:

 • bolest je ostrá, nesnesitelná, může vyvolat mdloby;
 • je pravděpodobný výskyt nevolnosti, zvracení;
 • tělesná teplota se zvyšuje;
 • krevní tlak klesá, puls se stává častým;
 • někteří pacienti pociťují poruchu stolice a močových cest;
 • dochází ke studenému potu.

Nehynekologické důvody

Při normálním poměru hormonů ženy nepociťují nepohodlí v žádném období menstruačního cyklu. Když má žena bolestivý pocit podobný tomu, který doprovází menstruaci pod břichem a zády, stávají se příčinou prostagladiny.

Pokud je tento hormon produkován v těle v nadměrném množství, ovlivňuje kontrakci děložních svalů a vyvolává pocit bolesti. S takovým selháním funkčnosti ženského těla se na konci menstruace často objevují bolestivé pocity.

Podobná hormonální nerovnováha je vyvolána zvýšením aktivity štítné žlázy. Jako obvykle se přidávají další příznaky, přesněji řečeno poruchy spánku, přibývání na váze nebo ztráta hmotnosti atd..

Kromě toho může užívání hormonálně modulujících léků ovlivnit poměr hormonů. V podobné situaci s popisem příznaků, které se objevily, byste se měli obrátit na svého gynekologa.

Apendicitida

Zánětlivý proces v příloze může být také charakterizován přitahováním bolestivých pocitů v dolní části břicha, podobně jako na začátku menstruace..

Tento projev je výsledkem posunu v místě bolestivého pocitu..

Může to bolet na pravé straně nejen kvůli potížím v reprodukční sféře.

Pro období měsíčního výtoku je charakteristické snížení imunity, velké množství příznaků, které mění aktivitu jiných orgánů, přesněji gastrointestinálního traktu. A z tohoto důvodu všechny příznaky možná naznačují taková onemocnění: Apendicitida.

Spouštěcím mechanismem procesu zánětu střevního procesu ve formě červa je často nesprávná výživa. Vzhledem k tomu, že některé ženy mají v kritické dny dobrou chuť k jídlu, konzumují hodně kořeněného a sladkého jídla, což vyvolává narušení fungování střev.

To může vést k zánětlivému procesu v příloze. Ostrý bolestivý pocit se objeví nejprve ve středu břicha, poté je hoden na pravou stranu.

Další znaky:

 • zvracení jen jednou,
 • průjem,
 • horečnaté zvýšení teploty.

Bolestivý pocit ustupuje, když ležíte na pravé straně..

Po sexu táhne spodní břicho

Po sexu se mohou objevit bolestivé pocity v dolní části břicha.

S tímto jevem byste si neměli dělat starosti, je považován za normální.

Každý pohlavní styk je, i když bezvýznamný, poraněním vaginální sliznice a v některých situacích, zejména po násilném pohlavním styku, jsou tato poranění mnohem výraznější než vždy.

Existuje bolestivé, přitahující bolestivé pocity, možná dokonce i výskyt rozmazaného hnědého výtoku, ke kterému dochází, pokud dojde k narušení integrity sliznice (to je zesílená krev).

Nestojí za to se obávat bolesti této povahy - a jako alternativu buďte při sexuální aktivitě trochu opatrnější.

Prevence

Při tahání podbřišku před nástupem menstruace musíte dodržovat jednoduché pokyny, abyste tomu zabránili:

 • Cvičení před menstruací. Plavte a protáhněte dolní část zad;
 • Eliminujte přejídání. Velká váha vyvolává bolestivý syndrom;
 • Dýchejte hluboce čistý vzduch, konzumujte vitamíny, vylučujte kouření a alkohol.

Proč bolí žaludek během menstruace

Většina žen má bolesti během menstruace. Tomuto stavu často předchází vysoká emoční labilita, celková slabost a podrážděnost. Bolest během menstruace se objevuje první den a doprovází ji po celou dobu menstruace. Zpravidla se mění pouze intenzita bolesti. Tento příznak nezávisí na počtu let a reprodukčním výkonu ženy. Existuje obrovské množství důvodů, proč žaludek bolí během menstruace. Je to způsobeno reakcí těla na hormonální změny. Fyziologická bolest během menstruace obvykle nepřináší výrazné nepohodlí a neomezuje obvyklý životní rytmus. Pokud však bolestivé pocity ovlivní kvalitu života, bude nutná odborná pomoc..

Proč bolí žaludek během menstruace?

Bolesti v podbřišku během menstruace střední intenzity jsou fyziologické. Příznaky se obvykle objevují první den a během krátké doby samy odezní. Výrazné bolestivé pocity jsou patologie, proto je důležité pochopit příčinu silné bolesti v dolní části břicha.

Když vás může bolet žaludek

V závislosti na dni menstruačního cyklu existuje několik období, kdy se objeví algomenorea:

 1. Bolest se objevuje v předvečer menstruace, asi 2-3 dny před začátkem krvácení. Jedná se o takzvaný premenstruační syndrom, který je typický pro dospívající a dívky do 18 let. Hlavním důvodem vzniku těchto příznaků je změna produkce pohlavních hormonů;
 2. Bolestivé pocity přicházejí během období krvavého výtoku. Je to způsobeno zvýšenou produkcí biologicky aktivních látek - prostaglandinů. Způsobují poměrně bolestivé kontrakce svalů dělohy v prvních dvou dnech menstruace;
 3. Bolest v podbřišku po menstruaci se objevuje v důsledku normalizace hormonálních hladin u žen v reprodukčním věku.

Příčiny bolestivé menstruace

Algodismenoreu lze rozdělit do několika typů:

 • Primární, který se objevuje s příchodem menarche a obvykle není spojen s patologií;
 • Sekundární je důsledkem mnoha gynekologických onemocnění;
 • Organické se projevuje v případě patologie reprodukčního systému;
 • Funkční - intenzita bolesti závisí na koncentraci pohlavních hormonů odpovědných za nástup menstruace.

Příčiny bolestivých období u nuliparů

U mladých dívek se bolest během menstruace objevuje mnohem častěji než u žen v reprodukčním věku. Je to způsobeno tvorbou hormonálních hladin. Po rozvinutí pravidelného menstruačního cyklu a normalizaci hladin hormonů bolest ustává nebo je méně intenzivní.

Dospívající dívky také čelí bolestivým obdobím v důsledku změn nálady, emoční lability a přítomnosti nepříznivých psycho-emocionálních stavů. Někdy může menstruace nastat dříve se silným stresem..

Ústavní rysy také ovlivňují nástup bolesti během menstruace. U příliš hubených dívek je bolestivý syndrom výraznější. Někdy je nízká tělesná hmotnost důsledkem infantilismu nebo nedostatečného rozvoje reprodukčního systému. Hypoplázie dělohy a špatný vývoj svalových prvků, které se při menstruačním přeplnění obtížně protahují, vedou k podráždění nervových zakončení a výskytu bolesti.

Mechanismus bolesti

Pocit bolestivých příznaků a nepohodlí během menstruace je vysvětlen kontrakcí svalů dělohy. Když se v děložní dutině hromadí krevní sraženiny a fragmenty exfoliovaného endometria, je nutné z nich děložní dutinu rychle uvolnit. Svalová vlákna ve stěně dělohy se začínají intenzivně stahovat a její obsah je evakuován. V tomto případě se mohou objevit nepříjemné bolestivé pocity v dolní části břicha. Čím více se svaly stahují, tím vyšší je pravděpodobnost bolesti..

Existuje hypotéza, že menstruační bolest je důsledkem zvýšení hladiny prostaglandinů v endometriu a krevní plazmě. Prostaglandiny jsou komplexní chemické sloučeniny, které mají výrazný biologicky aktivní účinek. Stimulují a zvyšují kontraktilní funkci myometria.

Při vysoké koncentraci prostaglandinů se děloha během menstruace stahuje příliš intenzivně, což vyvolává narušení přívodu krve do určitých oblastí svalové vrstvy a silnou menstruační bolest..

Příčiny primárního algodismenore

Normální menstruace je doprovázena mírnou bolestí v předvečer a první den menstruace. Pokud jde o závažnost, bolestivé příznaky nenarušují obvyklý rytmus života a neomezují každodenní činnost ženy. Pokud vás během menstruace velmi bolí žaludek, měli byste myslet na své zdraví a zjistit příčinu bolesti.

Existuje několik hlavních důvodů:

 1. Mechanické faktory vzniku bolesti se objevují, když je obtížné odtok menstruační krve z děložní dutiny. Tento stav je pozorován u anomálií ve vývoji orgánů reprodukčního systému, vrozené neschopnosti dělohy nebo děložního čípku, nesprávné polohy orgánu v pánevní dutině;
 2. Neuropsychiatrické příčiny mohou během menstruace způsobit silnou bolest. To je způsobeno snížením prahu citlivosti v nestabilním emočním stavu;
 3. Endokrinní faktory jsou spojeny s porušením vnitřní regulace těla, v souvislosti s níž se mění produkce prostaglandinů, které ovlivňují intenzitu kontrakce dělohy;
 4. Porušení cévního tonusu krmení pánevních orgánů. Ischemické procesy v cévách napájejících děložní dutinu vedou ke křečím děložních tepen a žil a nepřímo narušují produkci prostaglandinů;
 5. Ústavní příčiny se projevují infantilismem nebo nedostatečným vývojem genitálií, hypoplázií dělohy nebo její svalové vrstvy.

Sekundární příčiny bolesti během menstruace

Taková algodismenorea je důsledkem přítomnosti doprovodné patologie z reprodukčního systému. U žen se projevuje po 30-40 letech. Hlavní nemoci doprovázené bolestí během menstruace:

 • Endometrióza vnitřních a vnějších genitálií;
 • Myom dělohy;
 • Zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • Rozsáhlý proces lepení v pánevní dutině;
 • Nedávná chirurgická léčba;
 • Přítomnost infiltrátů v malé pánvi;
 • Ovariální cysty;
 • Komplikovaný porod;
 • Poškození děložního čípku během kyretáže;
 • Historie ukončení těhotenství;
 • Instalace nitroděložního tělíska.

Narušení práce vnitřních orgánů je také příčinou vzniku bolesti v dolní části břicha. Patologie štítné žlázy, její hyperfunkce zvyšuje aktivaci prostaglandinů.

Některé léky způsobují bolest během menstruace. Mezi léky ovlivňují výskyt bolesti následující skupiny:

 • Kombinované orální antikoncepce;
 • Antineoplastická činidla;
 • Cytostatika;
 • Hormony štítné žlázy.

Chcete-li zjistit příčinu bolesti během menstruace, někdy vám pomůže pečlivě shromážděná historie..

Přítomnost určitých onemocnění zvyšuje pravděpodobnost bolesti:

 1. Stein-Leventhalův syndrom nebo přítomnost ovariálních cyst;
 2. Obvyklý potrat;
 3. Chronická adnexitida;
 4. Avitaminóza;
 5. Polypy dělohy;
 6. Zhoubné nádory;
 7. Nedostatek progesteronu;
 8. Nedostatek vápníku nebo hořčíku;
 9. Genetická predispozice.

Bolesti břicha během menstruace: rysy

Žaludek bolí během menstruace různými způsoby. Povaha bolesti má několik typů:

 • Křeče s ozářením do křížové kosti;
 • Bolest s lokalizací v dolní části břicha;
 • Krátkodobé místní;
 • Represivní.

Časový syndrom bolesti se dělí na krátkodobý a dlouhodobý. Fyziologická menstruace je charakterizována výskytem bolesti v prvních dvou dnech menstruace. Někdy se bolest stává ostrou, intenzivní a konstantní. V takových případech musíte věnovat pozornost svému zdraví a požádat o pomoc lékaře. Může se jednat o projev akutních stavů vyžadujících okamžitou léčbu..

Každoročním pozorováním gynekologa určí typ algomenorey. Bolest během menstruace je kompenzována, pokud nemá sklon k progresi, a nekompenzována. V tomto případě se povaha a intenzita bolesti každoročně zvyšuje..

Příznaky a podstata bolesti

Hlavním projevem nepříjemných příznaků během menstruace je bolest v podbřišku křečovité povahy, bolesti nebo prasknutí, někdy s ozářením do konečníku, močového měchýře nebo adnex.

Kromě bolesti během menstruace si ženy všimnou následujících příznaků:

 • Časté změny nálady;
 • Podrážděnost;
 • Porucha stravování (bulimie nebo nedostatek chuti k jídlu);
 • Deprese;
 • Ospalost nebo nespavost;
 • Nesnášenlivost pachů;
 • Zvrácení chuti;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Nadměrné pocení;
 • Návaly tepla;
 • Hypertermie;
 • Suchá ústa;
 • Necitlivost končetin;
 • Bolest hlavy a závratě;
 • Mdloby;
 • Obecná nemotivovaná slabost;
 • Otok obličeje a nohou;
 • Svědění kůže.

Vegetativní projevy bolesti během menstruace se vyznačují podrážděným žaludkem a střevy, nadýmáním, plynatostí, zvýšenou peristaltikou a zvýšeným močením.

S onemocněním pohlavních orgánů získávají příznaky určité zvláštnosti, protože současně s výskytem bolesti v dolní části břicha se objevují známky doprovodného onemocnění.

Rozlišuje se určitá riziková skupina, která zahrnuje ženy, u nichž je nejpravděpodobnější bolest během menstruace:

 • Časný věk nástupu první menstruace;
 • Porušení menstruačního cyklu;
 • Období menstruačního krvácení trvající až 7 dní nebo více;
 • Aktivní nebo pasivní kouření;
 • Častá zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů.

Silná bolest znemožňuje ženě vykonávat obvyklou práci, což nakonec vede k nervovému vyčerpání, zhoršení paměti a astenickému stavu. To vše narušuje plnohodnotný život, vede k problémům v práci a v mezilidských vztazích. Bolestivá menstruace proto není jen zdravotním problémem, ale také veřejností.

Intenzivní bolest v dolní části břicha během menstruace vyžaduje korekci léku. Užívání nesteroidních protizánětlivých léků nebo antispazmodik pomůže zmírnit bolest. Aby se rychle odstranily nepříjemné příznaky, lékař po vyšetření a zjištění příčiny bolesti během menstruace individuálně zvolí dávku.

Silná bolest během menstruace: kdy navštívit lékaře

Nepříjemné pocity v dolní části břicha přinášejí ženě každý měsíc určité nepříjemnosti. Někdy se povaha bolesti změní nebo se přidají jiné, vážnější příznaky, v případě kterých je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Přistoupení k infekci a výskyt zánětlivých onemocnění pánevních orgánů se projevují následujícími příznaky:

 • Zvýšení teploty na subfebrilní čísla;
 • Dlouhodobá bolest konstantní bolesti nebo křeče, lokalizovaná v dolní části břicha;
 • Velké množství menstruace, odlišné od krvácení z předchozího cyklu;
 • Porušení celkového zdravotního stavu, které se projevuje slabostí, zvýšenou únavou, bolestmi hlavy;
 • Bohatý výtok po skončení menstruace;
 • Svědění a otok měkkých tkání vnějších pohlavních orgánů;
 • Bolest při pohlavním styku.

Pokud jsou takové příznaky nalezeny, musíte co nejdříve konzultovat gynekologa, určit zaměření zánětu a upravit patologický stav.

Přítomnost bolesti během menstruace vysoké intenzity, která doprovází celé období menstruace, může být příčinou vývoje benigního nádoru v děloze nebo adenomyózy. Chcete-li rozlišit onemocnění bez konzultace s odborníkem a dalších vyšetřovacích metod, nemůžete to udělat.

Endometrióza se projevuje přítomností bolesti během menstruace s tendencí zvyšovat její intenzitu s každým dalším cyklem..

Někdy se bolest objeví po menstruaci. Svou povahou převažuje bolest nebo tupá bolest v podbřišku ozařováním do močového měchýře nebo konečníku. Takový klinický obraz s charakteristickým výtokem z genitálního traktu naznačuje, že žena má onemocnění, jako je vulvitida nebo zánět vaječníků..

Byl odhalen určitý vzorec mezi životním rytmem, podmínkami pracovní aktivity ženy a výskytem bolesti v podbřišku. Bylo prokázáno, že zvýšená fyzická aktivita a obtížné pracovní podmínky nebo vysoká fyzická aktivita zvyšují výskyt algomenorey..

Ženy se zatíženou dědičností by měly být obzvláště opatrní při sledování svého zdraví, protože u této kategorie pacientů se zvyšuje šance na výskyt bolestivé menstruace vysoké intenzity..

Pokud nedochází k žádným dalším neobvyklým pocitům, ale během menstruace dochází k silné bolesti, je to také důležitý signál pro kontaktování kliniky specializující se na bolesti během menstruace..

Co dělat, pokud vás během menstruace silně bolí žaludek

I sebemenší nepohodlí během menstruace, projevující se silnými bolestmi v podbřišku, vyžaduje zvláštní pozornost a pečlivé vyšetření. Někdy žena předpokládá, že nepříjemné příznaky jsou variantou normy, nebo věří, že bolestivé pocity zmizí s narozením dítěte. Tento názor je chybný a ne vždy správný, zvláště pokud bolest má tendenci se zvyšovat..

K odstranění syndromu bolesti nestačí vzít pilulku anestetika nebo antispazmodika. Zmírní bolest jen na krátkou dobu. Je důležité najít příčinu a jednat podle ní všemi možnými způsoby..

Před diagnostikou a léčbou je užitečné dodržovat některé zásady zdravého životního stylu:

 • Jasně rozlišujte mezi prací a odpočinkem;
 • Nevystavujte silnému stresu a nervovému napětí;
 • Vylučte těžké jídlo ze stravy v předvečer menstruace;
 • Přestaňte kouřit a pijte alkoholické nápoje;
 • Omezte používání kávy a silného čaje;
 • Jezte sezónní ovoce a zeleninu, přírodní džusy;
 • V období podzim-zima absolvujte kurz vitamínové terapie;
 • Eliminujte těžkou fyzickou práci;
 • Vyvarujte se podchlazení;
 • Zapojte se do prevence adynamie.

Dodržováním těchto jednoduchých pokynů můžete dosáhnout dobrých výsledků v boji proti bolesti..

Každá menstruace je doprovázena příznaky různé intenzity, proto je důležité vést si vlastní pozorovací deník, kde si můžete zaznamenávat změny svého zdraví, povahy bolesti a výtoku. To pomůže lékaři správně formulovat diagnózu a upravit farmakoterapii..

Úleva od záchvatu bolesti

Chcete-li zmírnit bolest během menstruace, můžete se uchýlit k nezávislé metodě jejího zastavení. Někdy pomáhají následující metody:

 1. Na spodní část břicha položte teplou vyhřívací podložku;
 2. Proveďte lehkou masáž břicha ve směru hodinových ručiček;
 3. Lehněte si na břicho, zastrčte nohy pod sebe a snažte se co nejvíce uvolnit;
 4. Dejte si teplou sprchu;
 5. Přejít na kurzy Pilates nebo jógy.

Pokud jsou výše uvedené metody neúčinné a bolest nezmizí, ale pouze zesílí, můžete si užít tablety antispazmodického nebo nesteroidního protizánětlivého léku k úlevě od příznaků. Tato metoda přímo neovlivňuje příčinu nástupu bolesti, ale jednoduše odstraňuje nepříjemné pocity.

Je důležité si uvědomit, že bolestivý syndrom během menstruace není vždy fyziologický, takže musíte projít všemi diagnostickými metodami vyšetření. To zahrnuje shromažďování stížností a anamnézy, gynekologické vyšetření, kompletní krevní obraz k detekci možného zánětu, posouzení hormonálního pozadí ženy a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Tyto diagnostické metody mohou identifikovat všechny druhy vývojových anomálií a stávajících doprovodných onemocnění. Vysoká úroveň specialistů nejvyšší kategorie na evropské klinice a v Centru pro plánování a reprodukci rodiny kompetentně napraví problém bolesti v dolní části břicha během menstruace a vyšetření na špičkových lékařských zařízeních pomůže vyloučit nebo identifikovat patologii pánevních orgánů. Lékařský ústav se specializuje na léčbu děložních myomů od roku 2002, což je jedna z příčin bolesti během menstruace. Klinika je vybavena veškerým nezbytným diagnostickým vybavením pro léčbu myomů metodou embolizace děložních tepen a operující lékaři neustále zdokonalují svoji lékařskou kvalifikaci a vyměňují si zkušenosti se zahraničními kolegy..

Video z YouTube: Embolizace děložní tepny v nemocnici Yusupov

Ceny za léčbu v Moskvě

Musíte si okamžitě domluvit schůzku s gynekologem, aniž byste odkládali stávající problém na později. Cena konzultace v Centru pro plánování a reprodukci rodiny je uvedena na webových stránkách. Evropská klinika se specializuje na otázky žen a reprodukčního zdraví a je předním gynekologickým lékařským centrem v Moskvě. Zároveň můžete konzultovat možné metody řešení stávajícího problému a domluvit si schůzku telefonicky. Chcete-li získat přesnější představu o nákladech na diagnostiku příčiny bolesti v podbřišku během menstruace a na léčbu myomů, můžete požádat svého gynekologa online. Pracovníci kliniky budou poskytovat vysoce kvalitní lékařskou péči v tak choulostivé záležitosti, aby v budoucnu nemuseli čelit komplikacím bolesti během menstruace..

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Táhne spodní břicho u žen: možné příčiny

Táhne spodní břicho u žen s různými nemocemi. Je to proto, že v suprapubické oblasti existuje mnoho citlivých nervových zakončení pocházejících z pánevních orgánů, které jsou špatně diferencované. Lékař, který vyšetřuje pacienta se stížnostmi na bolest v podbřišku, by proto měl vzít v úvahu povahu bolesti, intenzitu, čas nástupu, přesnou lokalizaci a přítomnost souběžných příznaků.

 • 1 Příčiny bolesti v dolní části břicha
  • 1.1 Fyziologické pocity bolesti
  • 1.2 Organická bolest
 • 2 Nejčastější nemoci způsobující bolest v podbřišku

Vlastnosti funkční a anatomické struktury ženského těla umožňují rozdělit všechny příznaky bolesti, které se vyskytují v dolní části břicha, do dvou velkých skupin:

 1. 1. Fyziologické (například doprovázející různé fáze menstruačního cyklu nebo těhotenství), které není nutné léčit.
 2. 2. Organické (zánětlivé procesy pánevních orgánů a pobřišnice), které vyžadují léčbu.

Bolestivý syndrom v dolní části břicha znepokojuje ženu před, po a během menstruace. Často je také spojován s pohlavním stykem. V závislosti na tom mají pocity bolesti různé příčiny výskytu.

Níže jsou uvedeny charakteristiky bolesti dolní části břicha v každé fázi menstruačního cyklu nebo při pohlavním styku:

Období, ve kterém dochází k bolestiPříčinyPovaha bolesti
Než začne krvácení
 • změny v anatomickém umístění dělohy;
 • vrozené vady pohlavních orgánů;
 • porušení fungování endokrinního systému;
 • přítomnost cyst;
 • přítomnost fibromatózních uzlin
 1. 1. Bolestné bolesti, často rozptýlené.
 2. 2. Pocity bolesti, které nemají jasně omezené limity
Během menstruace
 • střídavé rytmické kontrakce a relaxace dělohy;
 • oddělení děložního epitelu;
 • křeč hladkých svalů;
 • uvolnění vajíčka z vaječníku;
 • prasknutí folikulu
 1. 1. Kreslení bolesti v dolní části břicha.
 2. 2. Pocit stlačení a tíhy.
 3. 3. Ozařování dolní části zad a okolních oblastí.
 4. 4. Bolest spojená s intenzitou krvácení
Během ovulaceUvolnění vajíčka z dělohy spolu s odděleným epitelem
 1. 1. Mírná bolest, která se objevuje uprostřed menstruačního cyklu a nezpůsobuje neustálé a velké nepohodlí.
 2. 2. Bolest může být doprovázena vaginálním výtokem ve formě 1–2 kapek krve
Po pohlavním stykuSilný stimulační účinek na dělohuSyndrom bolesti je v přírodě bolavý a doprovází ji morální nespokojenost ženy
S menopauzouZměna hormonálních hladin
 1. 1. Bolestivé pocity jsou doprovázeny bolestmi hlavy, bolesti svalů.
 2. 2. Bolestivost je doprovázena bodavými bolestmi v dolní části břicha ozářením do strany, nohou, dolní části těla zezadu
Během těhotenstvíMírné bolesti v tahu jsou normální variantou v jakékoli fázi těhotenství. To je způsobeno skutečností, že děloha se postupně táhne, mění svou velikost a konfiguraci, čímž stlačí nervová zakončeníV prvním trimestru:

 1. 1. Nástup bolesti je pozorován již v prvním týdnu po početí, kdy žena ani neví o svém těhotenství.
 2. 2. Dva až tři dny po oplodnění se zygota naváže na svalovou vrstvu dělohy. Vajíčko se postupně pohybuje hlouběji do myometria a živí se slizniční vrstvou dělohy, což způsobuje mírné krvácení a bolestivý syndrom
Ve druhém trimestru žena již cítí své dítě:

 1. 1. Bolest nastává v důsledku silného protažení svalů dělohy a napětí jejího podpůrného aparátu - vazů.
 2. 2. Zintenzivňuje se náhlými pohyby, změnami polohy těla, často dává do dolní části zad, ale rychle to projde
Ve třetím trimestru je pozorována bolest v důsledku dlouhodobého přepětí. Natažená děloha ztvrdne, což těhotné ženě přináší určité nepohodlí. Často se vyskytují periodické mírné falešné kontrakce

Pánevní oblastí prochází dostatečné množství nervových vláken pocházejících z orgánů různých systémů. V tomto případě je bolest v dolní části břicha u dívek doprovázena doprovodnými příznaky, které naznačují problém a specifický orgánový systém. To znamená, že v přítomnosti následujících specifických komplexů symptomů se současnou bolestí v dolní části břicha lze v určitých systémech podezření na patologii:

Systém orgánůPříznak komplex
Zažívací
 • nadýmání;
 • nadýmání;
 • záchvaty nevolnosti a zvracení;
 • průjem;
 • zácpa;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • slabost;
 • studený pot
Močový
 • časté močení nebo zadržování moči;
 • bolestivé močení;
 • řezání, ostré bolesti v suprapubické oblasti;
 • zvýšení nebo snížení denní dávky moči;
 • ozařování bolesti v dolní části zad;
 • vzhled krve v moči
Sexuální
 • zvýšená tělesná teplota;
 • příznaky obecné intoxikace;
 • slabost;
 • tahání silné bolesti
Pohybový aparátBolest je lokalizována hlavně v bederní oblasti a velmi často vyzařuje do dolní části břicha

Níže jsou uvedeny nejčastější patologie, které jsou doprovázeny bolestí v dolní části břicha u žen:

Menstruace je období, které se počítá od 1. dne nástupu menstruačního cyklu a do 1. dne následujícího. Zpravidla má menstruační cyklus pro každou ženu své vlastní specifické trvání a opakuje se každý měsíc, nemění se ani množství vylučované menstruační krve.