Co říká černá krev během menstruace?

Menstruace je období odmítnutí vrstvy endometria (výstelky dělohy). K tomuto procesu dochází pod vlivem hormonů menstruačního cyklu: estrogenu a progesteronu.

Trvá asi 28 dní, s některými změnami, které se vyskytnou v těle v době, kdy začíná menstruace. Může to být přibývání na váze, otoky, nepohodlí. Tento proces je bezbolestný, ale černá menstruace je důvodem k obavám..

Menstruační cyklus

Kritické dny začínají během puberty, obvykle ve věku 11–14 let. Jsou to šarlatový krvavý výtok bez zápachu. Optimální množství sekrece je 40-60 ml najednou. Intenzita je různá, protože závisí na fyziologických vlastnostech ženy.

Za odchylku od normy se považuje, když jsou v průběhu období pozorovány následující skutečnosti:

 • krevní sraženiny;
 • příliš malá nebo příliš velká menstruace;
 • černý rozmazaný hlen místo menstruace.

Změna stínu je ovlivněna koncentrací krve ve vylučovaném sekretu. Čím více je, tím odpovídajícím způsobem tmavší. Může to však mít několik faktorů, které to ovlivnily..

Možné příčiny černých období

Reakce na změny související s věkem

Hlavní a nejběžnější situací špinavého výtoku je okamžik, kdy začíná menstruace. Menarche je první menstruační krvácení. Stejně jako všechny následující, cyklus je doprovázen bolestivou bolestí v dolní části břicha, změnami v těle a zvýšením teploty.

Zvláštností menarche je to, že doba úplného vytvoření cyklu trvá až šest měsíců. To znamená, že po prvním černém výboji může trvat několik měsíců, než menstruace začne znovu..

Druhá situace je zcela obrácená, protože může naznačovat menopauzu. Toto je období, kdy ženská reprodukční aktivita mizí. Průměrný věk nástupu je 45 let. Dnes se však stále více gynekologů zabývá časnou menopauzou, kdy plodnost začne po 37 letech slabnout..

Černá menstruace jako příznak onemocnění

 1. Vývoj patologického procesu pohlavních orgánů. V tomto případě pomůže užívání protizánětlivých léků, jinak existuje vysoké riziko operace. Je však také možné léčit pod dohledem odborníka.
 2. Pohlavně přenosné nemoci. Pokud jsou identifikováni, musí oba partneři podstoupit vyšetření a léčbu..
 3. Tvorba cyst a polypů, které lze eliminovat buď chirurgickým zákrokem, nebo užíváním léků předepsaných lékařem.
 4. Adenomyóza nebo endometrióza - diagnózy, které naznačují problémy ve fungování dělohy.
 5. Maligní nebo benigní formace, které lze detekovat pouze po určitých postupech a testech, včetně škrábání.

Kromě tmavého výboje jsou výše uvedená onemocnění doprovázena také:

 • závratě, nevolnost;
 • intenzivní období;
 • pálení, svědění genitálií;
 • chronická únava;
 • selhání cyklu;
 • ostré ostré bolesti v dolní části břicha.

Těhotenství

Absence menstruace je považována za známku těhotenství. Často to signalizuje zpoždění, ale existují některé ošklivé výjimky..

Pokud byl v den začátku cyklu zjištěn hnědý nebo tmavě hnědý výtok, měl by být proveden těhotenský test. Pokud je pozitivní, musíte kontaktovat gynekologa.

V této situaci znamenají černé období následující:

 1. Nízké riziko předčasného potratu.
 2. Výsledek mimoděložního těhotenství. V tomto případě je nutné jej přerušit, protože je zdraví nebezpečný. Pokud se tak nestane včas, existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí vejcovodu. Výsledkem je úplné odstranění dělohy.

Navíc slabý tmavý výtok v prvním trimestru může naznačovat nedostatek hormonů..

Laktace

Po porodu potřebuje tělo čas na zotavení a normalizaci všech probíhajících procesů. Nebojte se, pokud období kojení doprovází hnědé tajemství..

Antikoncepce

Užívání OC (perorální antikoncepce) také způsobuje tmavě hnědý výtok. Zpravidla se objevují na začátku, kdy se tělo jen přizpůsobuje působení drogy..

Druhou situací je přeskočení příjmu. V žádném případě byste neměli náhodně užívat zbývající pilulky. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Konec užívání OK se také stává pro tělo stresem. To by mělo být provedeno pod dohledem gynekologa, přísně dodržovat všechny pokyny.

Duphaston

Duphaston je syntetická náhražka progesteronu. Účelem užívání přípravku Duphaston je připravit ženské tělo na početí, porodit a porodit dítě.

Jeho vedlejší účinky jsou podobné účinku užívání perorálních kontraceptiv: výkyvy nálady, přítomnost tmavého výtoku.

Potrat

Jedná se o umělé ukončení těhotenství. Existují následující typy:

 • mikro-potrat;
 • léky;
 • chirurgické: vakuum, metoda „expanze a kyretáže“;
 • břišní malý císařský řez.

Jakýkoli typ přerušení je pro tělo stresující, takže obnovení cyklu bude trvat nějakou dobu.

Krev může téct hned po operaci. Nejedná se o menstruaci, ale krvácení je jedním z důsledků, které trvají až 10 dní. Po mikroabortu jsou pozorovány tmavé skvrny a jejich intenzita závisí na typu operace.

Postinor

Důvodem vzniku černého tajemství je příjem nouzové perorální antikoncepce po nechráněném pohlavním styku, jmenovitě Postinor. Lék si zachovává zralé vejce a brání mu v opuštění vaječníku. Pokud k tomu dojde, působení pilulky ovlivní hlen, ztuhne a zabrání vstupu spermatu do dělohy..

Pokud k příjmu došlo po této fázi, bude ovlivněna stěna dělohy. Všechny akce jsou zaměřeny na vytvoření nepříjemných podmínek pro život, v důsledku čehož se oplodněná buňka nebude schopna připojit.

Drastické hubnutí

Dívky, které se rozhodnou rychle zhubnout, se často setkávají s nepříjemnými špinavými sekrety. Omezení stravy, deficit kalorií přispívá nejen ke snížení hmotnosti, ale také k tomu, že tělo nedostává užitečné a nezbytné látky a stopové prvky.

Chudnutí není doprovázeno pouze změnou stravy, ale také událostmi zažitými den předtím..

Kromě černé menstruace je jejich úplná nepřítomnost a selhání cyklu. Je nezbytně nutné konzultovat s lékařem, protože takové experimenty na těle mohou vést k nenapravitelným následkům..

Závěr

Pokud cyklus náhle selže a výběr se změní na černou, tmavě hnědou nebo hnědou, musíte nejprve analyzovat situaci, která se stala den předtím. Je možné, že se jedná o normální přirozený jev, jehož nepohodlí se brzy zastaví. Musíte poslouchat své tělo.

Pokud je situace vážnější, neměli byste se v žádném případě léčit sami. Tradiční medicína a léky zakoupené v lékárně na doporučení lékárníka mohou být škodlivé, proto byste se měli poradit s odborníkem.

Pokud je předepsán léčebný postup, musíte jasně postupovat podle pokynů.

Možné příčiny černého výtoku během menstruace u žen

Tmavý nebo černý výtok během menstruace u ženy naznačuje změny v jejím těle. Mohou být patologické nebo v důsledku fyziologického stavu. Menstruační tok, který má tmavou barvu, je často zaměňován s hmotou, která vychází namísto menstruace. K tomu dochází během těhotenství v důsledku změn hormonálních hladin. Jsou bohaté, řídké, husté, sražené, se specifickým zápachem nebo bez něj. V závislosti na doprovodných příznacích určuje lékař příčinu změny barvy menstruace..

 • 1 Důvody
 • 2 Fyziologické podmínky
  • 2.1 Hormonální poruchy
  • Těhotenství a porod, kojení
  • 2.3 Vlastnosti anatomie
  • 2.4 Provozní zásahy
  • 2.5 Změny životního stylu
  • 2.6 Věk
 • 3 Patologické stavy
  • 3.1 Pohlavně přenosné choroby
  • 3.2 Tvorba rakovinných buněk
  • 3.3 Zánětlivé procesy
 • 4 Diagnostika
  • 4.1 Preventivní opatření

V gynekologii se černý výtok týká sekrece tmavě hnědých, krvavých, tmavých a hnědých odstínů.

 • fyziologický, nemá nepříjemný zápach;
 • patologické, které páchnou drsně a nepříjemně.

Tmavá barva je způsobena slizničními sekrety vylučovanými genitáliemi a krevními částicemi. Fyziologický černý výtok závisí na různých podmínkách, které nezpůsobují další příznaky ve formě slabosti, nepohodlí, apatie.

Patologický výtok se týká příznaků nemocí, které představují ohrožení zdraví. Pokud se barva menstruace změní v důsledku patologií, pak žena kromě nepříjemného zápachu zobrazí i další příznaky:

 • hořící;
 • svědění;
 • silná bolest;
 • bohatá menstruace;
 • výtok ve velkých sraženinách.

Chcete-li spolehlivě zjistit původ černých sraženin z pochvy, musíte kontaktovat gynekologa a diagnostikovat stav a nemoci ženy.

Příčinu černého výboje můžete zjistit v závislosti na době jeho vzniku. Období měsíčního cyklu je jedním z důvodů vzniku tmavého výboje. Na začátku menstruace je vnitřní vrstva dělohy u žen odmítnuta. Během menstruace se vylučuje velkými sraženinami. Barva endometria je světle růžová a dosahuje černé barvy. Tato situace je typická pro ženy v jakémkoli věku..

Černý výtok v posledních dnech menstruace je normou. Tento stav indikuje očistu děložní dutiny. Pokud se tmavé skvrny objeví déle než 3 dny, považuje se to za známku zánětlivého procesu. Také černé sraženiny na konci období naznačují sníženou srážlivost krve..

Mezi další fyziologické příčiny černé menstruace patří:

 • hormonální poruchy;
 • těhotenství a porod, stejně jako období laktace;
 • strukturní rysy orgánů reprodukčního systému;
 • pooperační období;
 • změna životního stylu;
 • věkové změny.

Výše uvedené důvody jsou normální reakce ženského těla na různé podmínky. Chcete-li je stanovit, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili přítomnost patologických procesů.

Rozlišujte mezi vnější a vnitřní nerovnováhou v hormonech. Při užívání antikoncepce lze pozorovat tmavý výtok. Jedná se o vnější porušení. Perorální antikoncepce má mnoho vedlejších účinků. Kromě toho mají tablety depresivní účinek na vaječníky. Pro reprodukční systém je dávkovaným příjmem hormonů stres.

Pokud je užívání léku předepsaného lékařem příčinou výskytu černé menstruace, musíte o tom informovat lékaře. Trvá však 3 měsíce, než si tělo zvykne na hormony. Pokud černé skvrny po tomto období nadále vyniknou, je to pravděpodobně otázka patologie.

Vnitřní hormonální nerovnováha je způsobena chorobami endokrinního systému: diabetes mellitus, porucha funkce štítné žlázy. V tomto případě je nutné kontaktovat nejen gynekologa, ale také endokrinologa..

Tmavý výtok namísto obvyklého červeného během menstruace nemusí znamenat jeho nástup, ale také početí, protože po začátku těhotenství dochází k prudké změně hormonálních hladin. Takové projevy mohou být známkou nedostatku progesteronu. Tento hormon je nezbytný pro přenášení plodu..

Sekrece černé krve se objevují brzy a v některých případech varují před mimoděložním těhotenstvím. Obvykle je tento stav, kromě hlavního příznaku, doprovázen řadou dalších:

 • Zvýšení teploty;
 • bolest v dolní části břicha a po stranách;
 • slabost;
 • děložní krvácení.

Výše uvedené příznaky jsou také charakteristické pro potrat nebo zmrazení plodu..

Tmavý výtok po porodu je známkou očištění dělohy. Jsou směsí krve, slizničních exsudátů a listnatých částic. Vzhled těchto sraženin může trvat až měsíc..

Po kojení se obnoví menstruační cyklus. Během laktace trvá tmavý výtok až 2 dny, během kterých žena nepociťuje nepohodlí.

Anomálie ve vývoji ženských orgánů vedou k výskytu tmavého hlenu během menstruace. Dvojitý nebo sedlový tvar dělohy vede ke stagnujícím procesům.

Při úzkém děložním čípku se krev hromadí v dutině a ztmavne. Při pohybu vycházejí tmavé sraženiny.

Chirurgické manipulace prováděné s orgány reprodukčního systému nevyhnutelně narušují funkce vaječníků a poškozují slizniční vrstvu dělohy. V prvním měsíci po operaci je černý výtok bez bolesti a štiplavého zápachu běžný..

Po odstranění polypů bude vaše první menstruace skrovná. Pokud byly během operace postiženy velké cévy, může dojít k uvolnění malého množství krve. Tmavé sraženiny naznačují, že po operaci zůstává jejich malé množství ve vagině. Normálním stavem je doba trvání takového výboje až 4 dny..

Černá menstruace po chirurgickém potratu hovoří o očištění dělohy. V tomto případě je doba vybíjení za 7 dní považována za normu. Na pozadí častého provádění takového postupu se tvoří synechie - adheze stěn orgánu, které mohou také způsobit tento příznak.

Prudké kolísání hmotnosti vede k nepravidelným obdobím. Během nich výtok zčernal kvůli skutečnosti, že jsou narušeny metabolické procesy. Kvůli těmto změnám navíc krev zhoustne..

K podobným důsledkům může vést také následující:

 • změna bydlení;
 • nové klimatické podmínky;
 • nespavost;
 • přejídání;
 • chronický stres.

Výtok tmavé barvy během menstruace se nepovažuje za odchylku, pokud k ní dojde v důsledku změn hormonálních hladin souvisejících s věkem. Tmavě hnědá sekrece se objevuje také první den menstruace u dospívajících dívek během puberty. Také po čtyřiceti letech u žen začíná období menopauzy, jehož známkou je stejný příznak.

Během tohoto období klesá produkce hormonů, což ovlivňuje barvu menstruačního toku. U mladé ženy to lze pozorovat také kvůli časnému nástupu menopauzy..

Samotný výskyt nepříjemných příznaků a hmatatelného nepohodlí na pozadí černé menstruace naznačuje patologii v těle ženy. Důvody tohoto stavu zahrnují:

 • pohlavně přenosné choroby (STD);
 • tvorba rakovinných buněk;
 • zánět reprodukčního systému.

Infekční onemocnění přenášená sexuálním partnerem ovlivňují menstruaci. Například skupina infekcí, jejichž původci jsou chlamydie, zadržuje krev v děloze. Během zpoždění v něm začíná růst patogenních mikroorganismů. Výsledkem je, že krev mění barvu a sekrece začíná vydávat nepříjemný zápach..

Kromě vůně ve většině případů chlamydie nezpůsobuje výrazné příznaky a u 60% žen je asymptomatická. Zbývajících 40% může mít navíc:

 • hnisavý hnisavý výtok kromě menstruace;
 • hořící;
 • svědění;
 • slabá bolest v dolní části břicha;
 • syndrom zvýšené bolesti před menstruací;
 • krvácení mezi obdobími;
 • slabost;
 • horečka.

Mezi ostatní pohlavně přenosné choroby, které způsobují černou menstruaci, patří:

 • syfilis;
 • specifická salpingitida;
 • kapavka;
 • trichomoniáza.

Novotvary vedou k narušení fungování hladkých svalů dělohy. Patologické změny vedou ke vzácným a slabým kontrakcím, díky nimž je krev zadržována v dutině a získává tmavý odstín.

Podmínky nádoru, které způsobují černý výtok během menstruace, zahrnují:

PatologiePopisDalší příznaky a povaha výtokuVizuální obraz
Rakovina děložního hrdlaOnemocnění je vyvoláno HPV (lidským papilomavirem)Toto onemocnění ovlivňuje cyklus a povahu menstruace. Menstruace trvá déle a je doprovázena větším množstvím krve než obvykle
HyperplaziePřerůstání vnitřní vrstvy dělohy je prekancerózní stavPatologie je charakterizována porušením menstruačního cyklu. U hyperplazie se menstruace objevuje se zpožděním; ve výtoku se objevují tmavé sraženiny, dochází k akutní menstruační bolesti, anemitě, mdlobám a apatii
EndometriózaŠíření endometria mimo dělohu má malou, ale stále docela reálnou šanci vyvinout se v rakovinovou formaciMenstruační tok je hojný, červený s tmavým nádechem, někdy téměř černý. Barva se připisuje poškození cév. Silná konzistence výtoku kvůli velkému množství hlenu

Při zánětu trvá menstruace déle než obvykle a jejich barva se změní na tmavě hnědou nebo černou. Sekreci lze vylučovat jak během těchto období měsíčního cyklu, tak mezi nimi. Je možná přítomnost velkého množství hlenu, což je způsobeno aktivním množením bakterií.

Zánětlivé procesy v pochvě, děložním čípku a samy o sobě, vaječnících a vajíčcích mohou vyvolat černý menstruační tok. Zánět přívěsků lze pociťovat při prodloužené - více než 10 dnech - menstruaci a ostré bolesti.

Cervikální polypy produkují tmavě hnědý výboj. To je nejběžnější, když je jejich velikost větší než 2 cm..

Existují další patologické procesy, které způsobují černý výtok se sraženinami:

PatologiePopisPřidružené příznakyVizuální obraz
AdenomyózaEndometrium roste do svalové tkáně. Není neoplastické onemocněníKonstantní, silná a bolestivá bolest v dolní části břicha, v bederní oblasti, perineu, stranách. Menstruace je hojná, ale také vzácná v počátečním stadiu onemocnění
EndometritidaZánět sliznice dělohyBolest v dolní části břicha během pohlavního styku. Sliznice dělohy je ztenčená, proto je menstruace skrovná a doprovází ji krvavý a hnisavý výtok
Nespecifická salpingitidaJednostranný zánět vejcovoduZánětlivé křeče a bolest, silná menstruace s nepříjemným zápachem

Přesnou diagnózu může stanovit pouze ošetřující lékař.

U těchto onemocnění je ženský menstruační cyklus narušen; kromě toho člověk cítí:

 • obecná malátnost;
 • slabost;
 • snížený výkon;
 • apatie.

Jak se zbavit černé menstruace způsobené patologickými stavy v těle, řekne vám lékař. Pro diagnostiku lékař předepisuje úplné vyšetření pro ženu:

 • Ultrazvuk;
 • inspekce;
 • absolvování testů na hormony;
 • obecná analýza krve.

Po určení příčiny tmavého výtoku během menstruace předepíše ošetřující lékař vhodnou léčbu.

Nejčastěji se černé znaky během menstruace objevují v důsledku přetížení genitálií. Aby se zabránilo vzniku tak alarmujícího příznaku, je třeba vést zdravý životní styl - bez špatných návyků, přepracování a stresu. Musíte také pamatovat na intimní hygienu..

Během menstruace je kromě uvedených opatření třeba se vyhnout přehřátí a dehydrataci těla, stejně jako plavání v přírodních nádržích..

Přirozené a nebezpečné příčiny černé menstruace

Barva menstruačního toku je u každé ženy odlišná. Mohou to být různé odstíny červené, které zpravidla nevyvolávají obavy. Černá menstruace, i když ji mohou vyvolat jiné než nebezpečné faktory, vyžaduje zvláštní pozornost. Může to být buď jediné selhání, nebo známka vážného gynekologického onemocnění..

Nebezpečné příčiny černé menstruace

Nenechte se okamžitě zastrašit černým výbojem. Příčiny tmavé krve během menstruace nejsou vždy spojeny s patologií:

 1. Premenopauza. Přirozené vyhynutí reprodukčního systému mění hormonální pozadí ženy. Nedostatek estrogenu a progesteronu způsobuje zpoždění, výskyt černé nebo tmavě hnědé skrovné menstruace. Proto by neměla nadměrná černá menstruace u žen po 50 letech vzbuzovat obavy. Přečtěte si o tom, kdy a v který den cyklu užívat progesteron, v článku na odkazu.
 2. Zotavení po porodu. Když těhotenství skončí, tělo se začne očistit a plynule obnoví prenatální stav reprodukčního systému. Výskyt hojného hnědého nebo tmavého výboje během tohoto období není patologie.
 3. Kojení. Laktační amenorea je během kojení normou. Není možné přesně předpovědět období absence menstruace. Jakmile však začne normalizace cyklu, může dojít k měsíčnímu krvácení, a to jak normální červené, tak černé..
 4. Struktura dělohy. Čím déle menstruační tok přetrvává uvnitř, tím více tmavne. Hlavním důvodem je příliš úzký děložní čípek. Je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem, pouze pokud se vyskytnou další nepříjemné příznaky.
 5. Vznik cyklu. Menarche u dívek je často charakterizována atypickým výtokem, dokud se menstruační cyklus úplně nestabilizuje. Temná období však nevyvolávají obavy pouze po dobu 1–2 měsíců. Dále je nutné vyloučit možné patologie a poruchy..

Proč je menstruace černá a není hojná, lze vysvětlit vnějšími vlivy. Takové důvody nevedou k vážným onemocněním, ale bez normalizace životního stylu a podpory těla nelze zabránit hormonální nerovnováze:

 1. Těžké diety nebo přejídání.
 2. Stres, emoční stres.
 3. Chirurgické zákroky (kyretáž, manipulace s vaječníky).
 4. Klimatická změna.
 5. Práce v nebezpečné výrobě.
 6. Onkologie.
 7. Užívání perorální antikoncepce.
 8. Tělesné cvičení.
 9. Nedostatek intimity.
 10. Odložené potraty.
 11. Pomocí nitroděložního tělíska.
 12. Zneužívání opalování (nadměrné ultrafialové záření).

Výše uvedené provokující faktory mohou změnit barvu výtoku, způsobit zpoždění menstruace a mírné zhoršení celkové pohody. Pokud se objeví další nepříjemné příznaky, měli byste se obrátit na lékařskou instituci s žádostí o diagnózu.

Když černý výboj vyžaduje ošetření

Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud jsou temná, téměř černá období doprovázena následujícími nepříjemnými pocity:

 1. Silná bolest v dolní části břicha.
 2. Atypické zvýšení výboje.
 3. Těžké svědění a pálení v genitální oblasti.
 4. Nepříjemný zápach menstruace.
 5. Ztráta energie na začátku cyklu.
 6. Závratě a bolesti hlavy.
 7. Blanšírování kůže.

Kromě změn menstruace se mohou objevit i další příznaky:

 • těžká ztráta vlasů;
 • zpoždění a předčasný nástup měsíčního výtoku;
 • krvavé sraženiny v leucorrhoea;
 • krvácení neznámého původu uprostřed cyklu.

Tato situace nemůže být normální. A čím dříve žena vyhledá lékaře, tím větší je šance, že se vyhne ještě závažnějším porušením..

Tmavá menstruace s nemocemi

Bez testů nelze přesně říci, proč černá menstruace probíhá. Existuje však řada onemocnění, která mohou být indikována atypickým výbojem na začátku i na konci cyklu:

 1. Zánětlivé procesy.
 2. Problémy s imunitou.
 3. Narušení metabolických procesů.
 4. Dysfunkce vaječníků.
 5. Intrauterinní adheze.
 6. Ředění endometria.
 7. Hypertyreóza a hypotyreóza.
 8. Závažné nežádoucí účinky hormonálních léků.
 9. Hypomenorea.
 10. Poruchy v centrální nervové soustavě.
 11. Sexuálně přenosné infekce.
 12. Endometrióza.
 13. Hyperplazie endometria.
 14. Atrofická vaginitida.
 15. Endometritida.
 16. Benigní a maligní formace.

Hypomenorea

Špatný výtok, hnědá nebo černá menstruace první den, bolest a problémy s gastrointestinálním traktem jsou charakterizovány hypomenoreou. Velké sraženiny jsou často pozorovány na začátku menstruace.

Při absenci léčby po několik cyklů se toto porušení přelévá do závažnějšího onemocnění - úplné absence menstruace. Proto by žena měla při prvních příznacích vyhledat radu odborníka. Nejběžnějším znakem patologie je doba menstruačního toku ne více než dva nebo tři dny..

Dysfunkce dělohy a vaječníků

Tyto dva hlavní reprodukční orgány jsou nejvíce postiženy. Neplnění jejich funkcí ovlivňuje celý reprodukční systém a ovlivňuje celkové zdraví ženy. Porušení funkce tvorby hormonů, patologie slizniční vrstvy dělohy nebo adheze způsobují hojné a dlouhodobé období, PMS a dokonce neplodnost.

Ženy nad 35 let jsou ohroženy, ale ovariální dysfunkce, endometrióza a adheze se často vyskytují v mladším věku. Proto je nutné testovat hormony, protože nesprávný poměr estrogenu a progesteronu v těle vyvolává problémy s vývojem a odmítnutím endometria, ovulace a plodnosti..

Onemocnění štítné žlázy

Ženský cyklus, fungování vaječníků a produkce ženských pohlavních hormonů závisí na správném fungování štítné žlázy. U problémů s tímto orgánem dochází nejen ke zpoždění krvácení, ale také ke zvýšení, snížení počtu odmítnutých tkání a výskytu černých sraženin během menstruace.

Lze zrušit dva patologické stavy:

 1. Zvýšená aktivita. Onemocnění charakterizované příliš aktivním fungováním štítné žlázy se nazývá hypertyreóza. Hlavními důsledky jsou absence menstruace a následná neplodnost. Nejprve žena zaznamenala změnu ve stínu výtoku, zvýšený premenstruační syndrom a potíže s koncepcí.
 2. Nedostatek hormonů štítné žlázy. Když se množství trijodtyroninu a tyroxinu v těle sníží, dojde k hypomenorei, častému zpoždění, krvavému výtoku uprostřed cyklu, velmi tmavé menstruaci.

Neléčte se a nedělejte závěry. V každém z těchto případů atypická menstruace zmizí až po úplné normalizaci štítné žlázy..

Diagnóza onemocnění

Chcete-li zjistit, co vyvolalo výskyt černé menstruace se sraženinami nebo silným tmavým krvácením, musíte projít:

 • vyšetření gynekologem;
 • transvaginální ultrazvuk;
 • kolposkopie;
 • stěr z flóry;
 • analýza krve a moči;
 • biopsie;
 • analýza pro cytologii.

Tento seznam není definitivní. Ošetřující lékař může doplnit nebo odstranit zbytečná diagnostická opatření. Po shromáždění všech potřebných informací odborník stanoví diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.

Vzhled tmavé krve během menstruace nemusí vždy znamenat zdravotní problém. Existují však mnohem nebezpečnější důvody pro změnu menstruace než ty přirozené. Materiály z článku by proto měly být používány pouze pro informační účely, nikoli pro samoléčbu. Koneckonců pouze vyšetření v nemocnici pomáhá přesně určit faktor výskytu černého výtoku a zvolit potřebnou léčbu.

Důvody vzniku černé menstruace

Je obvyklé posuzovat normálně tekoucí menstruaci podle pravidelnosti, objemu a barvy výtoku a nepřítomnosti nepříjemných příznaků. Změna stínu krve může být buď variantou normy nebo známkou zánětlivého nebo infekčního procesu. Černá období obecně naznačují, že krev opouští dělohu se zpožděním..

Proč výtok zčerná

Barva menstruační krve je obvykle jasná nebo tmavě červená, až vínová. Téměř černé nebo tmavé období naznačuje hormonální nerovnováhu, která se často vyskytuje na pozadí různých onemocnění, těhotenství, nástupu menopauzy.

Proč je menstruace černá, zjistíte až po podrobném vyšetření a absolvování určitých testů. Změna jediného odstínu není příčinou poplachu. Pravidelný výskyt sraženin, tmavě hnědá krev během menstruace, bolest nebo křeče v dolní části břicha, prodloužení trvání menstruace nebo naopak pokles cyklu naznačují nutnost vyšetření.

Jediný slabý výtok v kombinaci s tmavým zabarvením krve může naznačovat vývoj mimoděložního těhotenství nebo nástup menopauzy. V každém případě se jedná o příznaky změny hormonálních hladin..

Kdy je to norma

Pravidelná období tmavé barvy jsou pro ženu někdy normální. Ve skutečnosti je menstruace důsledkem smrti vajíčka a dalšího odstraňování odumřelé vrstvy endometria. Čerstvá krev, která okamžitě opouští dělohu, má jasně červený odstín. Čím déle zůstávají sekrety uvnitř ženského těla, tím tmavší jsou..

Někdy je během menopauzy černá krev, což se vysvětluje snížením koncentrace ženských pohlavních hormonů a zánikem reprodukční funkce. V časném období menopauzy je cyklus téměř vždy narušen - menstruace přichází pozdě nebo dříve, mění se objem sekrecí, jejich odstín.

Norma se považuje za intenzivnější barvení výtoku první den menstruace a 6-7 den, kdy je pozorováno krvácení. Takové krvácení na konci je v gynekologii považováno za normu - děloha je osvobozena od zbytků endometria.

Během těhotenství (4–6 týdnů) je možné mírné vyblednutí načervenalého nebo nahnědlého odstínu. Na začátku 1. trimestru to může být hrozivý příznak (mimoděložní těhotenství, hrozící potrat, odtržení placenty).

Důvodem pro uvolnění tmavých sraženin po menstruaci jsou často anatomické rysy ženského reprodukčního systému - úzký děložní čípek přispívá k zadržování krve a jejímu ztmavnutí. To lze považovat za normální, pokud neexistují žádné další příznaky (zvýšený cyklus, příznaky amenorey, bolest).

Příčiny černé menstruace

Hlavním důvodem černé menstruace je hormonální selhání. Barvení může také nastat v následujících případech:

 • nepravidelný sexuální život;
 • nedávná operace urogenitálního systému nebo porod;
 • stáří;
 • kojení nebo těhotenství;
 • snížená imunita;
 • selhání metabolismu;
 • změna klimatu, stres, nespavost.

Po potratu, zavedení nitroděložního tělíska a dalších manipulacích v děloze a vaječnících se může objevit slabý tmavý výtok. Rovněž zadržují krev a natírají ji tmavým odstínem synechie - septa v děložní dutině.

Centrální geneze

Absence menstruace, uvolňování tmavých krevních sraženin je příznakem amenorey centrální geneze. Příčiny tohoto syndromu jsou dysfunkce subkortikálních struktur a mozkové kůry. Přiřaďte vrozenou, organickou a funkční patologii.

Funkční amenorea, jako nejběžnější, se vyskytuje na pozadí faktorů, jako jsou:

 • silný stres;
 • duševní trauma;
 • intoxikace těla;
 • neuroinfekce;
 • změny hormonálních hladin během neúspěšného těhotenství, potratu, porodu;
 • fyzické nebo emoční přetížení;
 • vývoj maniodepresivní psychózy;
 • nádory hypofýzy.

Porušení centrálního nervového systému vede k poruchám urogenitálního a reprodukčního systému ženy. Dlouhodobá deprese, stres, chronické duševní poruchy, jediná emoční nadměrná excitace mohou vyvolat menstruační poruchu a také vést k výskytu tmavé krve a sraženin.

Geneze vaječníků

Dysfunkce vaječníků (porušení funkce tvorby hormonů) je jednou z hlavních příčin neplodnosti, zmeškaných těhotenství, potratů, změn v menstruačním cyklu. Vysoce rizikové faktory pro rozvoj onemocnění u žen starších 40 let s anamnézou cukrovky, obezity, nádorů vaječníků a dělohy, častých potratů, nitroděložního tělíska.

 • hormonální nerovnováha;
 • prodloužení doby menstruace;
 • nepravidelná nepravidelná menstruace;
 • zvýšená ztráta krve až 100 mililitrů nebo více;
 • intenzivní barvení sekrecí.

Někteří odborníci připisují projev předmenstruačního syndromu (PMS) jednomu z projevů dysfunkce vaječníků. Onemocnění může způsobit myomy, mastopatii, endometriózu, neplodnost a rakovinu mléčných žláz.

Děložní forma

Změna menstruačního cyklu často není způsobena nesprávnou funkcí vaječníků, ale patologiemi dělohy, jako je poškození bazální vrstvy, vrozené vady. Hlavním důvodem jsou časté potraty, v důsledku čehož dochází k postupnému vyčerpání bazální vrstvy endometria a výskytu nitroděložních adhezí..

Proces adheze může nastat nejen během potratu, ale také v důsledku myomektomie, diagnostické kyretáže, akutní a chronické endometritidy dělohy.

Dalším důvodem, proč dochází k černé menstruaci, je tuberkulóza genitálií. S rozvojem onemocnění se tvoří nitroděložní adheze, které částečně nebo úplně pokrývají děložní dutinu.

Pro onemocnění žláz s vnitřní sekrecí

Hormony trijodtyronin a tyroxin produkované štítnou žlázou zajišťují cyklické fungování vaječníků a syntézu progesteronu a estrogenu. Sebemenší narušení štítné žlázy způsobuje změny v menstruačním cyklu - zpoždění, snížení nebo zvýšení objemu krve, dysfunkce vaječníků.

Takže menstruační krev ztmavne a na pozadí hormonální nerovnováhy způsobené hypo- nebo hypertyreózou téměř temně:

 1. Hypertyreóza (nadměrná aktivita štítné žlázy) vyvolává amenoreu a neplodnost. Kromě černého výtoku existuje komplex příznaků PMS, bolestivost během kritických dnů, obtížnost početí, celkové zhoršení.
 2. Hypotyreóza nebo nedostatečná produkce hormonů způsobuje sporé období, zkracuje dobu trvání, zpožďuje a nepravidelně a krvácí uprostřed cyklu.

Menstruační funkce je plně obnovena po adekvátní léčbě onemocnění štítné žlázy.

Užívání léků

Užívání určitých léků může způsobit zvýšené období, černé sraženiny a selhání cyklu. Antikoncepční prostředky zvyšují koncentraci hormonů. Změna poměru hladin estrogenu a progesteronu, zejména v prvních měsících užívání léků, vede ke zbarvení výtoku v hnědém a hnědém odstínu. Někdy se naopak zvyšuje množství hlenu, což sekreci dodává světle červenou a růžovou barvu..

Za účelem antikoncepce nebo během léčby hormonálními léky je ženské tělo dramaticky přestavěno.

V prvních 1-3 měsících po zahájení užívání těchto léků se reprodukční systém přizpůsobuje „nové“ hladině hormonů. Při pravidelném používání a bez opomenutí od 4. měsíce se barva výboje stává normální.

Příznaky a důsledky hypomenorey

Krátký výtok, tmavá krev během menstruace - jeden z příznaků hypomenorey. PMS se často vyvíjí, objevují se bolesti v podbřišku, poruchy trávení, nepohodlí na hrudi a dolní části zad, bolesti hlavy, ospalost.

Hypomenorea může být doprovázena černou menstruací, silným otokem, emoční nestabilitou, černými sraženinami, zejména první a druhý den menstruace..

Pokud během menstruace je malé množství krve, menstruace končí za 2-3 dny, mluví o vývoji hypomenorey. To usnadňuje obezita nebo nadměrná hubenost, užívání antikoncepce, chronická onemocnění, intoxikace, problémy se štítnou žlázou, stres. Často místo menstruace dochází k tmavému výtoku - skromný, rozmazaný.

Komplikace jsou frigidita, neplodnost, potrat, riziko mimoděložního těhotenství, sekundární amenorea (úplná absence menstruace).

Aby se zabránilo opožděné menstruaci a vážným komplikacím, je nutné být vyšetřen lékařem a podstoupit předepsané testy. Pomohou předcházet rozvoji nebezpečných nemocí, normalizovat cyklus a zlepšovat fungování ženského reprodukčního systému..

Proč jsou černá období

Proudění menstruace je u všech sexuálně zralých žen normální. Během menstruace je třetí funkční vrstva děložní výstelky odmítnuta. Jeho účelem je implantace a výživa vajíčka. Pokud nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a vystupuje, během menstruace se objevuje šarlatová nebo tmavá krev, ale ne vždy má takové vlastnosti.

Fyziologické rysy menstruace

Ženské tělo je jedinečný mechanismus, každá žena je však výjimečná. Puberta se u každého vyskytuje jinak, od asi 13-16 let starých dívek začíná menstruovat. Jeho vzhled je způsoben pohlavními hormony - estrogen, progesteron. Jejich cíli jsou tvorba menstruačního cyklu, zrání vajíčka, příprava dělohy na znesení embrya.

Měsíční krvácení začíná přibližně v 21-28 dnech cyklu. Vyvolává to postupné snižování obou hormonů. Když je estrogen a progesteron na nízkém vrcholu, kapiláry v děloze začínají praskat a dochází k oddělení endometria. Krev se mísí s hlenem děložního hrdla, enzymy a teprve poté vyjde.

Normální období mají následující charakteristiky:

 1. Mají specifický zápach, ale není tam žádný štiplavý a nepříjemný zápach.
 2. Barva - červená, šarlatová, tmavě červená.
 3. Krev a slizká konzistence, s drobnými nečistotami krvavých hrudek.
 4. Objem 50-60 ml denně.

Zdravá, sexuálně aktivní žena obvykle nemá během menstruace černý, hnědý výtok. Jejich přítomnost naznačuje patologický proces nebo změny související s věkem..

Černá sekrece den před menstruací

Proces separace endometria neprobíhá náhle. Buňky endometria jsou spolu s krví mírně zadržovány uvnitř kvůli svému malému objemu. Rozpad erytrocytů začíná, takže první den nového cyklu se objeví černá, hnědá menstruace. Totéž se děje poslední den menstruace. Proces oddělení již skončil, ale počet buněk v děložní vrstvě je příliš malý. Vycházejí v podobě skrovného nahnědlého mazanice několik dní po skončení hlavního krvácení.

Změny související s věkem a temná menstruace

Normální změny související s věkem nejsou nebezpečné příčiny černé menstruace:

 1. Puberta u dívek. Ve věku 11 až 15 let začínají dospívající ženy s prvním menstruačním krvácením - Menarche. Takový výtok může být ve formě špinavého nátěru, tmavě hnědé, hnědé. Obvykle teplota stoupá (37,2–37,5), objevují se bolesti v podbřišku, slabost a malátnost. Tato možnost je normou, pokud se jedná o první období. Rovnováha pohlavních hormonů dosud nebyla stanovena, takže černé sraženiny před nebo během menstruace budou přítomny po dobu nejméně 6-8 měsíců a teprve poté bude menstruace ustálena.
 2. Menopauza a menopauza. Během tohoto období ženy vstupují do věku 38–45 let. Při menopauze dochází k postupnému zastavení produkce pohlavních hormonů, takže dochází ke zmatení menstruačního cyklu a mohou se objevit černé období a bolesti v podbřišku..

Možné příčiny černého mazání

Patologické procesy mohou být provokatéry tmavého výtoku během menstruace nebo po ní. Vyvolávají je:

Potrat

Náhlá extrakce oplodněného vajíčka, která již zahájila hormonální změny, negativně ovlivňuje zdraví ženy. Po určitou dobu dočasné žlázy stále produkují těhotenské hormony, takže menstruace může chybět až 2–4 měsíce. Místo regul se mohou objevit tmavé skvrny ve formě mazanice. Tento stav není normou, žena musí navštívit lékaře a být vyšetřena, možná gynekolog předepíše hormonální terapii.

Poporodní období

V prvních 6-8 týdnech po porodu se děložní dutina vyčistí - lochie se uvolní. Jsou tmavě červené se sraženinami, ale později jsou růžové a vodnaté. Kvůli produkci prolaktinu (jeho funkcí je tvorba mléka) se menstruační tok dočasně zastaví. Na konci HS se však v procesu hormonálních změn mohou objevit sporná období špinění.

Mimoděložní těhotenství

Když je vajíčko implantováno do vejcovodů, je těhotenský test pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky těhotenství. Na začátku těhotenství však vždy existuje hnědý, nahnědlý výtok. Žena musí podstoupit ultrazvukové vyšetření, pomocí něhož lékař vyloučí nebo potvrdí mimoděložní těhotenství. Tento stav je život ohrožující, proto s pozitivním testem na hCG musíte okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření..

Chirurgické postupy

Chirurgické zákroky na pánevních orgánech - odstranění myomů, císařský řez, odstranění cyst na vaječnících atd. V době operací se může něco pokazit, jak bylo plánováno, lékaři mohou něco infikovat nebo poškodit. To je extrémně vzácné, ale stojí za to ohlásit všechny změny svému lékaři..

Vlastnosti vývoje genitálií

Vrozené anomálie ve tvaru dělohy jsou dvou typů: dvourohé, sedlové. Takové malformace vnitřního pohlavního orgánu vyvolávají oddělení tmavého hlenu během menstruace. To je způsobeno stagnujícími procesy. Z tohoto důvodu nemusí být období bohatá a černá..

Hormonální změny

Nestabilita hladin hormonů nastává v důsledku porušení jejich syntézy. Pokud existuje podezření na takovou patologii, je třeba provést biochemický krevní test.

Imunodeficience

Potlačený stav imunitního systému přispívá k poruše vaginální mikroflóry, pronikání infekcí, které vyvolávají vylučování špinavého stínu..

Sexuální infekce

K infekci dochází nechráněným pohlavním stykem. V časných stádiích léze jsou pozorovány žluté, zelené, zakalené odstíny vylučovaných. Hnědý maz může nastat při poškození horních pohlavních orgánů - vaječníků, vejcovodů, dělohy. To je však vzácné, obvykle je možné detekovat a eliminovat bolest v raných fázích pomocí antibakteriálních léků..

Nepravidelný sexuální život

Nedostatek sexu je špatný pro muže i ženy. Během intimity oba partneři produkují hormony. Vagina ženy je schopna absorbovat mužské hormony (androgeny), které jsou obsaženy v obsahu spermatu. Takto se upravují hormonální hladiny..

Změna klimatu, časové pásmo je pro tělo dívky obrovským stresem, dokud se tělo nepřizpůsobí novým podmínkám, místo menstruace se objeví černý výtok.

Těžká fyzická aktivita (sport, práce), strava.

Tento problém znepokojuje sportovce, kvůli fyzické aktivitě v těle je nedostatek energie, v důsledku čehož mozek odkládá plné krvácení do příznivějších okamžiků..

Reprodukční neoplazmy

Černá, tmavě hnědá krev během menstruace může naznačovat polyp v děloze nebo zhoubný nádor. Atypické výrůstky mají schopnost měnit hormonální hladiny, vyvolávat krvácení bez ohledu na cyklus a způsobovat silné bolesti.

Nemůžete se sprchovat a předepsat si léčbu sami.

Nespecifické zánětlivé procesy

Z různých důvodů se u ženy může vyvinout zánět v různých částech reprodukčního systému. Nazývají se nespecifické kvůli skutečnosti, že jejich výskyt není způsoben jedním konkrétním patogenem. Důvody pro vývoj takových patologií byly současně mnoho faktorů. Mezi takové nemoci patří:

 1. Adenomyóza - buňky endometria se šíří do svalové vrstvy dělohy. S takovou patologií je pozorována zemitá sekrece, někdy není spojena s menstruací. Menstruace je velmi bohatá a bolestivá..
 2. Endometritida je zánět těla dělohy. Vyznačuje se tmavým výbojem bez ohledu na fázi cyklu. Existuje syndrom obecné intoxikace a silná bolest v dolní části břicha.
 3. Nespecifická salpingitida je zánět děložních přívěsků (tuby a vaječníky). Pacienti mají: křečové bolesti, narušení cyklu, hnědý výtok s nepříjemným, ale slabým zápachem.
 4. Endometrióza je proliferace buněk ve výstelce dělohy, často na děložním čípku nebo v břišní dutině, toto onemocnění závisí na hormonu estrogenu. Endometrióza je vždy charakterizována uvolňováním tmavě hnědých sekretů krátce před menstruací..

Kdy navštívit lékaře

Ženy by měly být pozorné ke svému tělu. Je třeba si uvědomit, že včasné vyhledání pomoci pomůže vyhnout se negativním důsledkům, zvláště když černé tečky začínají na konci menstruace.

Pokud má dívka následující příznaky, okamžitě kontaktujte LCD:

 1. Systematický vzhled špinění temné sekrece nesouvisející s cyklem.
 2. Nepříjemné pocity, nepohodlí, i když jsou mírné.
 3. Intenzivní bolest v podbřišku, silné krvácení.
 4. Ostrý nepříjemný zápach vylučované leucorrhoea.
 5. Změny celkového stavu: nevolnost, slabost, závratě.

Důvody vzniku černé menstruace se sraženinami mohou být různé, tyto příznaky jsou pro pacienta někdy život ohrožující, pokud se jedná o mimoděložní vývoj plodu. Příznaky také mohou naznačovat zánět nebo dokonce rakovinu..

Jaký druh zkoušky lze složit

Poté, co jste v sobě našli atypický výtok, zvláště pokud získali pravidelný charakter, je nutné se domluvit s gynekologem. Pečlivě shromáždí anamnézu, vyslechne všechny vaše komentáře a provede počáteční vyšetření. Pro potvrzení diagnózy lékař předepíše:

 • nátěr na mikroflóru;
 • nátěr na cytologii;
 • Ultrazvukové vyšetření;
 • hormonální krevní test;
 • obecný krevní test (provádí se k detekci obsahu leukocytů, indikují zánět);
 • ve vzácných případech kolposkopie a další.

Pro každého praktického gynekologa jsou k stanovení přesné diagnózy dostatečné první 4 studie. Je důležité, abyste se nevyléčili sami a nenechali vývoj nemoci ubírat. Pokud si během menstruace všimnete neobvyklé krve, která je tmavě hnědá a hnědá - navštivte lékaře.

Černá menstruace může být za určitých podmínek normální fyziologický stav. Je důležité, aby se žena na začátku sexuální aktivity naučila identifikovat podivné příznaky a pečlivě analyzovala svůj stav. Je lepší jít do nemocnice a podrobit se neplánovanému vyšetření, než zahájit nebezpečné nemoci a ztratit schopnost rodit děti.

Příčiny tmavé krve a hnědého výtoku během menstruace

Několik dní po skončení menstruačního cyklu se může barva skvrn změnit. Pokud se během menstruace objeví tmavá krev, příčiny a léčba se mohou lišit. Nejčastěji nejde o patologii, ale pokud tento faktor vyvolává obavy, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit lékařské vyšetření..

Nejčastější důvody

Tmavá krev během menstruace se často vyskytuje u žen, jejichž práce je fyzicky obtížná. Přítomnost tohoto příznaku lze pozorovat také u profesionálních sportovců. Kromě tohoto jevu si mnoho lidí během tohoto období všimne následujících znaků:

 • mírná bolest v oblasti hlavy;
 • nevolnost;
 • stav únavy;
 • zvýšená vzrušivost, proto se nálada může často změnit;
 • pocit tíže v dolní části břicha před nástupem menstruace.

Přítomnost hnědých sraženin se může nejčastěji objevit u žen, které jsou již starší 30 let. Zároveň je patrná změna menstruace, stává se velmi viskózní a tmavší.

Dalším důvodem tmavé krve během menstruace může být poloha děložního čípku. Pokud je ohyb, pak se výboj stává silnějším. Důvodem lze také rychle přibrat na váze. V tomto případě dochází ke změně hormonálního pozadí.

Existují také další faktory, které mohou ovlivnit vzhled černých sraženin:

 • být v neustálém stresu;
 • dlouhodobé vystavení slunci;
 • pokud vnitřní žlázy nefungují správně;
 • infekce;
 • přítomnost poruch v endokrinním systému.

Je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, protože není známo, jaké to může mít následky.

Seznam možných nemocí

Burgundská krev je považována za velmi nebezpečnou během menstruace se sraženinami, pokud je vydáván štiplavý zápach. Špatným znamením je také výskyt leucorrhoea a sraženin. Současně existuje černá krev, což může naznačovat, že v těle probíhá určitá patologie..

Může to být endometrióza nebo adenomyóza, je možné, že existují infekce zánětlivé nebo infekční povahy. Můžeme také hovořit o tom, že uvnitř těla roste zhoubný nádor. Když se objeví černá krev v první den menstruace, lze dojít k závěru, že žena je těhotná a existuje možnost ztráty dítěte. Proto byste měli rychle určit, zda existuje těhotenství, pomocí speciálního testu. Je lepší jít k lékaři a složit potřebnou analýzu, protože na tom bude záviset život dítěte..

Přítomnost černé krve může naznačovat zánět ve vaječnících nebo nadvarlete. Tento příznak se často projevuje u mladých dívek, které jsou připraveny oblékat se módně a nejsou teplé ani při silných mrazech. Černá krev často pochází z menopauzy, zatímco dochází k výraznému snížení cervikálního kanálu, což negativně ovlivňuje celý menstruační cyklus.

Současně dochází k pocitu pálení a svědění. Vlasy mohou začít vypadávat a nehty a kůže vypadají bledší. Menstruace začíná přicházet nepravidelně a mezi nimi dochází ke krvácení.

Důvod k obavám

Někdy krev černého nebo nahnědlého odstínu naznačuje, že v těle probíhá vážný patologický proces. Pokud je váš menstruační cyklus nepravidelný, měli byste určitě navštívit lékaře. Mělo by také upozornit na tmavě červenou krev s menstruací nebo bohatým výtokem šarlatového odstínu.

V žádném případě byste neměli odkládat návštěvu lékaře v následujících případech:

 • pokud jsou krevní sraženiny velké;
 • krvácení je neustále přítomné, i když ne během menstruace;
 • v dolní části břicha je bolestivá bolest;
 • s bolestmi močového měchýře nebo bederní páteře;
 • pokud vaječníky bolí;
 • pokud je nepříjemný zápach;
 • pokud přetrvává nepřiměřený kašel.

Stojí za to být opatrný, pokud by již měl konec menstruace přijít, ale stále nekončí žádným způsobem, to znamená, že trvají více než 7 dní. Pokud současně žena náhle začne hubnout, může to znamenat, že existuje nádor maligního typu. V tomto případě je nutně předepsáno ultrazvukové vyšetření, aby se co nejdříve zjistila přítomnost problému a zahájila léčba. Chcete-li zachovat své zdraví a postarat se o sebe, musíte nejprve pečlivě sledovat stav svého těla a poslouchat ho. Je také důležité provést následující:

 • Dvakrát ročně by mělo být komplexně prozkoumáno.
 • Udělejte ultrazvuk alespoň jednou ročně.
 • Nevstupujte do příležitostného pohlavního styku.
 • Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny.
 • Včasný odpočinek.

Je důležité seznámit se s příznaky gynekologických patologií. Neměli byste poslouchat rady přátel a lidových léčitelů. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, musíte se obrátit na ženského lékaře a získat kompetentní odpověď na všechny vaše otázky..

Suchost v pochvě nebo, jak lékaři říkají, atrofická forma vaginitidy nebo kolpitidy - fenomén, kterému může čelit každá žena na planetě.A samotný proces není vždy způsoben hormonální nerovnováhou v jejím těle - spíše odráží dystrofické jevy spojené s nedostatečnou produkcí přirozeného vaginálního mazání.