Tuk nebo ne s menopauzou: metabolismus a nadváha v menopauze

Mnoho žen vnímá menopauzu jako téměř konec svého života. Jiné, optimističtější dámy, jsou přesvědčeny, že menopauza je začátkem něčeho nového, je to zásadně odlišná fáze jejich života a není na ní nic špatného..

Ano, druhá skupina žen má pravdu: ne každý prochází menopauzou hladce a ne každému se podaří vyhnout se problémům, z nichž nejnepříjemnější je sada kil navíc. Otázka, zda s menopauzou ztloustnou, či nikoli, má jednoznačně pozitivní odpověď: s menopauzou se ženy zlepšují.

Proč tloustnou při menopauze?

Je to všechno vina za nedostatek hormonu estrogenu, který také ovlivňuje váhu ženy. Žena může kvůli nedostatku estrogenu přibrat 2–3 kilogramy ročně, zejména břicho a boky jsou vystaveny nárůstu a velikost oblečení začíná růst. A pokud k těmto kilogramům přidáte ne vždy správnou výživu, někdy pasivní životní styl a nekonečné hostiny u příležitosti kalendářních svátků a narozenin příbuzných a přátel, dostanete skutečnou katastrofu. A co dělat, ptáte se? A zbývá jen doplnit nedostatek hormonů ve vašem těle.

Co dělat s kilami navíc?

Některé krásné dámy věří, že nemá smysl se zbavit nadbytečných kilogramů v menopauze, že příroda si určitě vybere svou daň a oni se vrátí. Pokud by to však skutečně bylo, pak by všechny ženy v menopauze, mírně řečeno, měly velkou nadváhu. To však není dodržováno: většina si stále zachovává štíhlou postavu. Jak to dělají?

Nejprve si musíte uvědomit, že hubnutí nebude vyžadováno pro vnější přitažlivost, i když i pro ni, ale také pro zdraví. Během menopauzy mají dámy nedostatek vápníku, takže existuje riziko zranění i pro ty, kteří jsou hubení jako rákos, a koblihy jsou obecně vystaveny zvláštnímu riziku.

Nadváha navíc vyvolává ukládání cholesterolu, problémy s prací srdce a cév. V důsledku fyzické námahy a nadváhy se objevuje dušnost, která je také velmi obtížná pro dobrý pocit.

Pokud jste odhodláni bojovat s nadváhou, musíte se poradit s lékařem, ne se svými přáteli, zejména s těmi, kteří jsou mladší. Ty diety, které jsou vhodné pro mladé lidi, nejsou vůbec kombinovány s menopauzou, a pokud začnete hubnout nesprávným způsobem, můžete nejen zůstat nadváhou, ale také úplně podkopat vaše zdraví.

Jak zabránit ukládání přebytečného tuku do těla?

Některé ženy zůstávají do věku menopauzy štíhlé a velmi se zajímají o to, zda je dieta během menopauzy může udržet štíhlá. Hned je třeba poznamenat, že pravidla zdravého stravování, která mladá dáma dodržuje, nejsou vůbec vhodná pro ženu v menopauzálním věku. Abyste se během menopauzy nezlepšili, musíte přijmout následující pravidla a zásady:

 1. Pokuste se snížit počet kalorií, které denně konzumujete. Pokud mladá žena potřebuje alespoň 2 tisíce kalorií, pak v menopauze již tolik z nich nebude zapotřebí..
 2. Hlavní strava ženy v menopauze by měla sestávat z bílkovin, vitamínů a vlákniny. Pokud jde o tuky a sacharidy, snažte se je jíst co nejméně nebo vůbec. Upřednostňujte nikoli sladkosti a koláče, ale ovoce a bobule.
 3. Ráno zkuste jíst normální množství jídla a omezte porci večeře a odpoledního čaje..
 4. Pokud mají dny nalačno a mono-diety dobrý vliv na zdraví žen v reprodukčním věku, nemělo by se to v menopauze praktikovat - takové postupy nepřinesou žádný užitek.
 5. Během menopauzy bychom v žádném případě neměli zapomínat na fyzickou aktivitu, protože výrazně pomáhá ženě cítit se lépe..
 6. Aby se buňky cítily dobře, potřebují vodu: nejméně 2 litry denně. Voda nezahrnuje džusy, polévky, kompoty atd. Žena samozřejmě nemůže neustále pít vodu sama, proto bude dobré ji doplnit přírodní kávou nebo čajem a bylinnými odvarmi pro zlepšení zdraví..
 7. Abyste nezažili neustálý pocit hladu, musíte před každým jídlem vypít sklenici vody. To zabere místo v žaludku a urychlí metabolické procesy..

Jaké jídlo by mělo být zlikvidováno během menopauzy?

Menopauza neznamená hladovění, ale ani vy se nemusíte oddávat obžerství. Musíte omezit příjem cukru, ale nemusíte se ho vůbec vzdát. Omezte také příjem následujících potravin:

 • Alkoholické nápoje. Udržujte jejich příjem na minimu. Během slavnostních svátků můžete vypít pouze jednu sklenici kvalitního a drahého vína, a pak, pokud to nevydržíte, a lidé ve vašem okolí vás velmi žádají, abyste s nimi pili pro společnost.
 • Mastné potraviny, jako je máslo a živočišný tuk. K oblékání použijte rostlinný olej, nejlépe olivový.
 • Sladkosti, a zejména zmrzlina: v létě to možná budete chtít ze všeho nejvíc, nezapomeňte však na sebeovládání a sebevzdělávání, protože nikdo nechce tukovat.
 • Rovněž je třeba zlikvidovat rohlíky, koláče, bochníky, koblihy a jiné pečivo..
 • Cukrové nápoje sycené oxidem uhličitým jsou nejjednodušší způsob, jak získat nadváhu a obezitu, kilogramy naberou samy, takže pokud chcete vypít něco chutného, ​​nechte to být přírodní ovocný džus nebo džus ze zeleniny. Je to soda, kterou lze nahradit minerální vodou nebo lahodnou domácí limonádou. Mimochodem, žaludek trpí sodou, takže pokud nechcete dostat gastritidu nebo vřed, pak je to další dobrý důvod, proč se ho vzdát ve prospěch zdravého žaludku..
 • Jam také neslouží dobře v menopauze. Hmotnost získanou z této pochoutky je těžké ztratit.
 • Všechny sladkosti, jako je čokoláda, sladkosti, lízátka, pečivo, koláče a podobná potěšení pro břicho, by se také měly konzumovat pouze při zvláštních příležitostech. To je nutné nejen proto, abyste nezvyšovali váhu, ale také proto, abyste neochoreli na diabetes mellitus, protože během menopauzy jsou na něj ženy náchylnější než obvykle.
 • Mléčné výrobky jsou dobré, ale zkuste se rozhodnout pro nízkotučné mléčné výrobky během menopauzy..
 • Zapomeňte na mastné omáčky a koření na bázi majonézy. Pouze povzbudí vaši chuť k jídlu.

Pozornost! Kromě přímého přírůstku hmotnosti mohou všechny tyto chutné věci vyvolat metabolické poruchy a váha během menopauzy bude mnohem obtížnější..

Co můžete a měli byste jíst v menopauze?

Abyste se cítili dobře a nebáli se příchodu nadbytečných kilogramů, můžete jíst následující jídla:

 1. Nízkotučný tvaroh a nízkotučný sýr. Navzdory skutečnosti, že tyto potraviny mají nízký obsah tuku, jsou stále velmi uspokojivé a chutné a také pomáhají udržovat rovnováhu vápníku a udržovat zdravé kosti, což je během menopauzy velmi důležité..
 2. Jakékoli libové maso a ryby jsou také indikovány během menopauzy, protože maso obsahuje zdravé mastné kyseliny. Pokud jde o ryby, zejména mořské, obsahuje nejvíce těchto mastných kyselin. Díky těmto vlastnostem jsou slané ryby vysoce ceněny..
 3. Luštěniny Obsahují speciální rostlinný protein, který umožňuje těmto produktům být uspokojující a výživné, a rostlinný protein pomáhá při regeneraci pokožky..
 4. Zelená zelenina a ovoce, bobule, ořechy a semena. Všichni lidé potřebují vitamíny, klimakterické období není výjimkou, takže musíte dát přednost potravinám s vlákninou.
 5. Chleby a křupavé chleby, které se skládají z celozrnné mouky a těstovin vyrobených z tvrdé pšenice, jsou komplexní sacharidy a pomáhají podporovat metabolismus těla.

Důležité: Během menopauzy záleží na tom, jak je jídlo připraveno. Zkuste jíst jídlo vařené, dušené nebo dušené, bude mít mnohem méně kalorií. Snažte se vyhnout smažení.

Co můžete jíst k snídani?

 1. Kukuřičné lupínky s džusem, mlékem, kefírem, jogurtem nebo fermentovaným pečeným mlékem. Plátek vařeného kuřete a sklenice černého nebo zeleného čaje bez cukru.
 2. Dva plátky žitného chleba s nízkotučným sýrem, vejce, ovocný salát z jakéhokoli ovoce.
 3. Těstoviny z tvrdé pšenice, plátek vařeného kuřete. Čerstvý zeleninový salát s olivovým olejem.

Nápady na oběd

 1. Kousek pečené ryby na sýru, špenátový salát, houska.
 2. Zeleninový guláš s plátkem krůty, sendvič s rajčaty a sýrem.
 3. Kuřecí vývar s žitnými krutony, pohanka s dušeným hovězím masem.
 4. Rýže s kousky ryb a brokolicí.
 5. Zeleninová polévka, bramborová kaše s kouskem kuřete nebo ryby.

Pozornost! Občerstvení: během menopauzy budou muset být zrušeny, protože vyvolávají pouze nadměrný přírůstek hmotnosti.

Co si můžete uvařit k večeři?

 1. Kuře pečené se zeleninou. Velké zelené jablko.
 2. Do toho se rozpadl tvaroh s kousky ovoce.
 3. Kefír a žitný chléb s otrubami.
 4. Dušená vejce na měkko a salát z čerstvé zeleniny.

Co jiného si pamatovat?

Pochopte, že je nemožné drasticky zhubnout během menopauzy, ale je snazší přibrat. Pokračujte ve správném stravování a váha se vrátí k normálu. Nezoufejte a nezačněte se přejídat jako naposledy. Nechť výsledek hubnutí ještě není patrný, ale samotný proces již začal.

Kromě toho nebuďte příliš líní navštívit lékaře a on vám předepíše hormonální substituční terapii. Samotné hormony v čisté formě však nemohou všichni užívat: významně ovlivňují zdravotní stav a mají obrovské množství kontraindikací. Lékaři nejčastěji doporučují používat fytoestrogeny, tj. Analog hormonu estrogenu, ale rostlinného původu.

Během menopauzy se tedy váha získává velmi snadno, ale neměli byste zoufat a jít do extrémů. Pokud vám záleží na tom, jak vypadáte, měli byste dodržovat zásady správné výživy a nezapomeňte sportovat - pomůže vám to vrátit váhu zpět do normálu a cítit se lépe.

Climax a nadváha stojí vedle sebe, ale je zcela ve vašich silách, abyste se vyhnuli nadváze. A také se nastavte pozitivně a nezoufejte. I během menopauzy můžete zůstat krásná a atraktivní, pokud se o sebe budete dobře starat a budete dodržovat doporučení lékaře.

Zajímavé a poučné video na toto téma:

Přečtěte si více:

 1. Jak zhubnout pro ženu během menopauzy: co dělat, pokud se během menopauzy výrazně zotavila?Ani jedna žena není zdobena kilami navíc: kromě zkaženého vzhledu.
 2. Pravidla stravy pro menopauzu: jídlo a potravinový režim, aby nedošlo k přibývání na vázeKdyž nastane menopauza, zdraví ženy se výrazně zhorší. Její.

1 komentář

Nedávno rychle začala přibírat na váze... Kvůli menopauze mi občas stoupla chuť k jídlu. Poradil jsem se s gynekologem. Poradil mi, abych vypil Modelform čtyřicet plus. Pil jsem dva měsíce, všechno je jako v pokynech - a mínus 7 700. Takže menopauza ji nyní nevyřadila ze života, snáze snáší. A bez problémů ovládám chuť k jídlu

Jak se udržovat v kondici během menopauzy?

Každá žena chce vždy vypadat dobře a udržet si své mládí co nejdéle. S věkem se tělo mění, imunita oslabuje, dochází k nepříjemným návalům návalů tepla a dokonce kil navíc - tak ovlivňuje menopauza.

Aby ženy upoutaly pozornost i na sebe, zkoušejí různé metody, jak zhubnout při menopauze. Speciální ketogenní strava, sportovní aktivity nebo farmaceutické výrobky - které vám pomohou zhubnout?

Funkce ženského těla

Po nástupu 45 let v těle ženy začnou docházet k vážným změnám. Jednou z takových změn je klimakterické období. V těle klesá množství estrogenu a v důsledku toho dochází k drastickým změnám v hormonálním pozadí..

Ve výsledku se ukládá tuk mužského typu: objeví se ochablé břicho, které v boji proti nadbytečným kilogramům odchází v posledním pořadí. Menopauza a váha spolu úzce souvisí, takže čím více hormonálních poruch, tím více tuku se ukládá..

Jak se nezlepšit během menopauzy, je dnes pro mnoho moderních žen naléhavý problém, protože menopauza a nadváha se vyskytují současně. Odborníci v oboru gynekologie tvrdí, že k přírůstku hmotnosti během menopauzy dochází rychle a je docela obtížné vypořádat se s tukem získaným během tohoto období..

Proč se ženy v menopauze zlepšují?

Hlavním rysem menopauzy je zánik reprodukční funkce. Práce vaječníků klesá, menstruace se zastaví. Proč většina žen přibývá v menopauze? Změny související s věkem pocházejí z hypofýzy a hypotalamu.

Přírůstek hmotnosti během menopauzy může být způsoben následujícími důvody:

Vaječníky produkují méně estrogenu, ale zároveň se po určitou dobu produkuje mužské pohlavní hormony na staré úrovni..
Proto se na počátku menopauzy u žen zvyšuje hladina androgenu a testosteronu v krvi. To povede k tomu, že se v krátké době zvýší tělesná hmotnost a zvětšením objemu bude hlavně břicho a horní část těla..

 • Estrogeny se účastní metabolických procesů, jsou odpovědné za tón pleti a stav sliznic.
  Procesy, které probíhají během asimilace živin buňkami, mají určitou rychlost. Při menší produkci estrogenu se rychlost a rychlost absorpce živin ztrácí. Z toho roste tělesná hmotnost ženy, a to i při zachování stejného obsahu kalorií ve stravě..
 • Ženské tělo, které kryje aktivitu umírajících vaječníků, se snaží bojovat proti nedostatku estrogenu produkcí tohoto hormonu lipidy.
  Výsledkem je, že tuk je uložen jako rezerva.
 • Jedním z důvodů přibývání na váze je také stres a úzkost..
  Během menopauzy dámy často mění náladu a v důsledku toho začínají deprese a časté bezesné noci. Ženy se stáhnou do sebe, vzdají se aktivní zábavy a sní více sladkostí. To vše vede k rychlé sadě nadbytečných kilogramů..
 • Žena přibere v průměru asi 5 kilogramů nadváhy za 2 roky, čehož se dá docela těžko zbavit. Je hubnutí možné při menopauze? Ano, musíte vynaložit obrovské úsilí.

  Jak se vyhnout ukládání přebytečného tuku?

  Ženy, které si dokázaly udržet štíhlou postavu až čtyřicet let, se velmi obávají, jak během menopauzy nepřibrat kilá navíc.

  Abyste při menopauze neměli nadváhu, měli byste dodržovat některé pokyny týkající se výživy a životního stylu:

  • jíst méně kalorických potravin;
  • snížit příjem sacharidů a tuků, upřednostňovat bílkoviny, vitamíny a vlákninu;
  • Snižte velikost porce u každého jídla
  • pohybovat se více a aktivně odpočívat;
  • vypijte během dne asi 2 litry tekutiny: vodu, čaj, bylinný odvar nebo přírodní kávu.

  Musím zhubnout?

  Není tolik lidí, kteří chtějí zhubnout během menopauzy - ženy si nejsou jisty, zda je možné zhubnout během menopauzy. Koneckonců, změny v hormonech jsou nenapravitelné, bývalá mládež se nevrátí a v průběhu let mnoho žen věnuje menší pozornost jejich vzhledu. Pokud tedy tuk do jisté míry kompenzuje nedostatek hormonu, možná ho nechat zůstat? To je silný klam.

  S menopauzou, stejně jako v jakémkoli jiném období života, se musíte starat o svoji přitažlivost a zdraví. Pokud se nechcete starat o svůj vzhled, měli byste se starat o udržení svého zdraví..

  Koneckonců, nadváha je také další zátěží pro kosti a klouby a vzhledem k jejich věku již trpí nedostatkem vápníku. Tuk se také hromadí na stěnách cév, což je přímým poškozením kardiovaskulárního systému a mozku. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi může způsobit časté záchvaty návalů tepla, zvýšenou srdeční frekvenci a dušnost.

  Většina krásné poloviny lidstva se může zotavit ještě před nástupem menopauzy. Po dosažení věku 40 let se tělo ženy začne připravovat na hormonální změny.

  Poté se objeví první příznaky, které naznačují bezprostřední příchod menopauzy. Stává se, že tato fáze nastává také ve věku 55 let - vše závisí na individualitě organismu..

  Dámy, které se již během menopauzy naučily, co je nadváha, by měly nejprve vyřešit tento problém na odborné konzultaci.

  Ketogenní strava by neměla být přísná, protože je sníženo hormonální pozadí a taková strava nebude fungovat při menopauze. S jeho pomocí starší dámy neztrácejí váhu, ale pouze zhoršují stávající nemoci po několika dnech takové stravy. V této fázi života by měla být dieta na hubnutí pomalá, ale stabilní..

  Je možné ztratit přebytek během menopauzy?

  Pokud menopauza přispěla k rychlému úbytku hmotnosti ženy, neměla by být šťastná, ale bdělá. Nakonec je možná prudká ztráta hmotnosti v důsledku nemocí.

  Můžete zhubnout z různých abnormalit štítné žlázy a za přítomnosti banálních helmintů. Mezi nejčastější nemoci, u kterých je možné hubnutí, patří onkologie, diabetes mellitus a psychiatrická onemocnění spojená s poruchami nervového systému.

  Když ženy ztratí kilogramy s menopauzou, musíte alespoň podstoupit ultrazvukové vyšetření a být testovány v laboratoři. Je tedy možné identifikovat a odstranit příčinu, která přispěla ke snížení hmotnosti. Ale přesto se to často děje naopak: změny, které nastanou, přispívají k přibírání na váze, a proto si žena klade otázku: je možné zhubnout s menopauzou?

  Během menopauzy je typické, že plnost, která se objevila dříve, je měřitelně rozptýlena po celém těle a tuk získaný během menopauzy se ukládá častěji v břiše a stehnech.

  Je samozřejmě žádoucí nedovolit zvětšení velikosti, ale pokud to nefungovalo, co dělat s nadváhou, jak zhubnout při menopauze v 50?

  Co můžete jíst, abyste zhubli

  Věnujte pozornost výživě, abyste při menopauze zhubli, musíte nejprve vyloučit obžerství a jíst výhradně za účelem získání energie z jídla. Kvůli přejídání se do těla dostávají další kilokalorie, s nimiž se nedokáže vyrovnat, a v důsledku toho se ukládá tuk.

  K překonání obezity je nutné provést celou řadu opatření, nejdůležitější je však výživa s menopauzou.

  Jíst s menopauzou je nutné podle dvou pravidel:

  • snížit obsah kalorií v potravinách;
  • zmenšit velikost porce.

  Denní strava by měla obsahovat více rostlinných než živočišných tuků, zeleninu, ovoce, libové maso a ryby, na stole by měly být saláty ochucené lehkým dresinkem a všechny druhy ořechů. Vyhýbejte se co nejvíce sladkému, škrobnatému, smaženému, uzenému, slanému, kečupu a majonéze. Musíte vypít asi dva litry neperlivé vody denně.

  Kvůli nedostatku estrogenu v těle se metabolické procesy zpomalují. Jak se vypořádat s nadbytečnými kilogramy a zároveň zavést metabolické procesy? Je nutné doplnit nedostatek tohoto hormonu. Ketogenní strava by měla zahrnovat potraviny, které obsahují fytoestrogeny. Mezi tyto produkty patří různé druhy luštěnin..

  Přibližný poměr potravin v denní stravě: 60% zeleniny a ovoce, 25% bílkovin a 15% pomalých sacharidů. Připravte si denní menu předem počítáním denního příjmu kalorií. Pamatujte, že při hubnutí musíte konzumovat ne více než 1 500 kalorií denně a některé dokonce méně. Je lepší mít na snídani potraviny s vyšším obsahem kalorií a méně večeře..

  Chcete-li zhubnout s menopauzou, je velmi důležitý způsob vaření. Bude to užitečnější a méně kilokalorií, pokud je dušené, vařené nebo čerstvé..

  Sušené ovoce, marshmallows a marmeláda se někdy mohou jíst na dietě, aby si udržely stabilní váhu. Pokud je nutné snížit váhu, je lepší se zdržet hlasování..

  Sportovní zátěž s menopauzou

  Při hledání způsobů, jak rychle zhubnout během menopauzy, je třeba mít na paměti, že samotná ketogenní strava tento problém nevyřeší..

  7 snadných způsobů, jak zhubnout s menopauzou a udržet si ideální váhu navždy

  S nástupem menopauzy má mnoho žen pocit, že čelí vysoké kamenné zdi, kterou nemohou nijak překonat. Objevují se kilá navíc a ani přísná strava a intenzivní trénink nepomáhají zbavit se jich. Navíc se budete cítit slabí a unavení mnohem rychleji než dříve..

  Naštěstí menopauza není věta. Stačí trochu změnit svůj životní styl - a hormonální pozadí se stabilizuje. Můžete se cítit zdravěji a veselěji, ale co je nejdůležitější, nadváha opravdu zmizí..

  4 důvody, proč je pro nás po 50 letech hubnutí těžší

  Věk menopauzy je individuální a jedna žena jej může mít o 10 let dříve než jiná. V průměru však ženy začínají pociťovat první příznaky menopauzy ve věku kolem 50 let a nejprve tyto změny frustrují mnoho poctivého sexu..

  Pokud však jasně rozumíte tomu, jaké procesy se ve vašem těle odehrávají, můžete podle toho změnit svůj životní styl, abyste se cítili ještě lépe než před menopauzou. Níže uvádíme seznam hlavních změn v menopauze, ke kterým dochází v ženském těle..

  1. Změna hormonálních hladin

  Za prvé, během premenopauzy (několik let před nástupem menopauzy) a samotné menopauzy dochází ke změně hladiny hormonu estrogenu v těle. V reprodukčním věku má naše tělo primární formu estrogenu, ale se zánikem plodnosti se transformuje do jiné formy. To vede k tomu, že hladina estrogenu může být buď příliš vysoká, nebo příliš nízká (některé ženy mají oba tyto scénáře v různé době). Taková „hraniční“ hladina estrogenu přispívá ke zvýšení tělesné hmotnosti, proto je udržování optimální hormonální hladiny jedním z klíčových faktorů v boji proti obezitě související s věkem..

  Kolísání hladiny estrogenu navíc způsobuje řadu dalších příznaků, včetně nespavosti. Nedostatek přiměřeného zdravého spánku také vyvolává přibývání na váze a potíže v procesu hubnutí.

  Po 50 letech se mění také hladina dalších hormonů v našem těle, například progesteron (vyrábí se hlavně v reprodukčním věku) a kortizol (stresový hormon). Všechny tyto procesy vedou ke zvýšené únavě, nežádoucí tučnosti a emoční nestabilitě..

  2. Zpomalte metabolismus

  S nástupem menopauzy se metabolismus žen zpomaluje. V některých případech je to způsobeno prudkou změnou hladin estrogenu, ale nejčastější příčinou je autoimunitní reakce těla na problémy se štítnou žlázou.

  Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýla umístěný ve spodní části krku. Tato žláza produkuje hormony, které jsou zodpovědné za metabolismus a kontrolu energie, stejně jako regulují naši náladu, spánek a tělesnou hmotnost..

  Hladina estrogenu má přímý vliv na to, jak štítná žláza produkuje hormony. Častější než ne, prudký pokles estrogenu vede k významnému snížení účinnosti štítné žlázy. Kromě toho, pokud měla žena ještě před nástupem menopauzy hypotyreózu, mohou se její příznaky zhoršit, i když dříve bylo možné pomocí farmakoterapie udržet normální fungování štítné žlázy..

  3. Ztráta svalové hmoty

  S věkem začínají muži i ženy postupně ztrácet svalovou hmotu, ale u žen během premenopauzy a menopauzy může být tento jev výraznější. Přirozené procesy stárnutí a hormonální změny zde hrají klíčovou roli, ale je třeba vzít v úvahu také pokles fyzické aktivity, který je charakteristický pro většinu lidí v dospělosti..

  4. Inzulínová rezistence

  V důsledku hormonálních změn během menopauzy se ženy stávají inzulínově rezistentnějšími. Je to proto, že hormony ovlivňují jak množství tuku, tak jeho uložení. S nástupem menopauzy se bohužel tělesný tuk objevuje hlavně v oblasti břicha, boků a hýždí, což vede k dalšímu zvýšení inzulínové rezistence..

  Stánek s jídlem: U žen dochází po celý život k přirozeným výkyvům hladin hormonů, což může vést k přibývání na váze. Nejnebezpečnějším obdobím je premenopauza. Existuje několik faktorů, které mohou během tohoto období ztěžovat zbavování se nechtěných kilogramů, ale existuje jednoduchý způsob, jak se s těmito faktory vypořádat..

  7 způsobů, jak zhubnout po 50 letech a zabránit jejímu návratu

  Ztráta hmotnosti po 50 letech je velmi realistický plán. Hlavní věcí je vědět, jak upravit svůj životní styl, aby se neutralizovaly účinky hormonálních změn.

  1. Uklidněte si střevní mikroflóru

  Střevní mikroflóra hraje klíčovou roli téměř v každém procesu, který probíhá v našem těle, včetně trávení a udržování imunity. Kromě toho má zdravá mikroflóra také vliv na produkci estrogenu. Jak hladiny estrogenu klesají, příznaky jako návaly horka a nekontrolované přibývání na váze se mohou zhoršit. Kromě toho je střevní flóra také zodpovědná za naši náladu, protože řada „špatných“ bakterií může vyvolat depresi, úzkost a výkyvy nálady..

  Proces hubnutí je také z velké části regulován střevní mikroflórou: pokud stav mikroflóry zanechává mnoho žádoucího, je obtížnější se těchto kil navíc zbavit. Črevní bakterie však reagují poměrně rychle na jakékoli změny, ke kterým v našem těle dochází. Pokud nejste schopni zhubnout nebo alespoň zastavit nekontrolované přibývání na váze, pak stačí do svého jídelníčku přidat řadu zdravých potravin - a mikroflóra se rychle zlepší..

  Jak zlepšit střevní mikroflóru? Některá doporučení mohou mít individuální povahu, ale existují také některé základní principy:

  • Vylučte ze stravy rafinované sacharidy a cukr;
  • Jezte více zeleniny
  • Jezte fermentované potraviny a užívejte kvalitní probiotika
  • Jezte potraviny bohaté na prebiotika (cibule, česnek, artyčoky);
  • Pijte kostní vývar nebo ho používejte při vaření;
  • Přidejte do své stravy kolagenové peptidy;
  • Pít hodně vody
  • Vyvarujte se potravin, které dráždí vaše střeva (lepek, mléčné výrobky, sója, kukuřice, smažené potraviny, alkohol a kofein).

  2. Snižte hladinu stresu

  Nemůžeme kontrolovat hormonální změny, ke kterým dochází v našem těle během premenopauzy a menopauzy, ale dokážeme na ně kompetentně reagovat. Například akupunktura může pomoci zmírnit příznaky, jako jsou návaly horka a nespavost. Tato terapie navíc vyváží váš endokrinní systém..

  S nepříjemnými příznaky se můžete vyrovnat také pravidelnou jógou a meditací, které mohou snížit hladinu stresu a zmírnit bolest..

  3. Pečlivě se starejte o játra

  Střevní mikroflóra ovlivňuje stav jater a zejména její schopnost odstraňovat toxiny a regenerovat buňky. Pokud mají střeva nezdravou mikroflóru, pak játra méně účinně zvládají své úkoly, jako je štěpení hormonů a podpora endokrinního systému..

  Chcete-li tento problém vyřešit, jezte více křupavé zeleniny (brokolice, zelí a květák, růžičková kapusta). Pití více tekutin je také důležité..

  Zelený čaj také pomáhá detoxikovat snížením oxidačního stresu a ochranou jater, čímž zvyšuje schopnost těla vylučovat toxiny, které mohou vyvolat hormonální problémy..

  4. Dělejte silová cvičení

  Ve věku 35 let ženy přirozeně začínají postupně ztrácet svalovou hmotu. Pokud neudržíte svalový tonus pravidelným cvičením, ztráta svalové hmoty může vést k nežádoucímu přírůstku hmotnosti..

  Studie ukazují, že ženy, které pravidelně cvičí silový trénink, mají vyšší kostní hustotu a takový trénink může dokonce nahradit hormonální terapii. Vzpírání navíc může snížit další příznaky menopauzy, včetně zvýšeného tělesného tuku kolem pasu..

  Lékaři se neshodují v tom, jak často toto cvičení dělat a jakou váhu zvedat, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. Je však lepší cvičit doma s činkami několikrát týdně, než se vůbec necvičit. Pokud však můžete, přihlaste se do programu kettlebell a činky v posilovně nebo spolupracujte s osobním trenérem, který vám pomůže najít správnou rovnováhu mezi intenzitou a frekvencí ke snížení příznaků menopauzy..

  5. Nezapomeňte na makroživiny

  S nástupem menopauzy začne ženské tělo méně aktivně utrácet méně kalorií. Někteří lidé se snaží zabránit přírůstku hmotnosti snížením příjmu kalorií, ale studie ukázaly, že to může problém jen zhoršit. Pamatujte, že svalová hmota v této fázi života postupně ubývá, proto za podmínek přísné stravy začne tělo ztrácet svaly ještě rychleji, což může vést k osteoporóze..

  Místo omezování stravy se zaměřte na makroživiny nebo rovnováhu sacharidů, bílkovin a tuků. Sacharidy jsou spojeny s břišním tukem, takže do každého jídla přidávejte bílkoviny, které vám pomohou stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit inzulínovou rezistenci. Kromě toho nezapomeňte jíst zdravé protizánětlivé tuky, abyste udrželi optimální hormonální rovnováhu..

  Sacharidy jsou však v dospělosti potřebné a pro hubnutí po 50 letech není vůbec nutné úplně se vzdát sacharidů. Vyberte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina), stejně jako ořechy a semena, a ze stravy vylučujte obiloviny a rafinovanou mouku. Mnoho žen vidí výhody přechodu na paleo dietu, která vylučuje rafinované sacharidy a zrna a vytváří živnou půdu pro hubnutí..

  6. Udělejte si čas na spánek

  Hormonální změny mohou zhoršit kvalitu spánku, takže s nástupem menopauzy mnoho žen nemůže v noci spát. Nedostatek spánku zase vede k problémům s nadváhou, a to platí pro ženy v jakémkoli věku. Pokud jde o dámy starší 50 let, nekvalitní spánek vyvolá ukládání tuku v břiše..

  K eliminaci tohoto rizika je důležité vytvořit konkrétní denní rituál před spaním:

  • Současně jděte do postele;
  • Vypněte všechny gadgety hodinu před spaním (místo sledování televize je lepší číst knihu);
  • V noci pevně zavřete závěsy;
  • Používejte aromaterapii (levandule pomáhá zlepšit spánek během menopauzy).

  Pokud se v noci probudíte s návaly horka, zkuste umístit poblíž postele ventilátor a místo jedné teplé deky použijte několik lehkých prostěradel..

  7. Vyřaďte ze stravy cukr a omezte užívání stimulantů

  Kofein a cukr dehydratují naše tělo a také destabilizují hormony a hladinu cukru v krvi. Kromě pocitů úzkosti a stresu způsobuje kofein také další typické příznaky menopauzy, jako návaly horka a zvýšené noční pocení, a vede ke ztrátě kostní hmoty. Alkohol může také zhoršit pocení, výkyvy nálady a další příznaky..

  Při mírné konzumaci těchto potravin (2-3 šálky / sklenice týdně) tyto účinky možná nepocítíte, všichni lidé však mají jinou hranici citlivosti. V mnoha ohledech je náchylnost k těmto potravinám spojena s genetikou, zdravím jater a střevní mikroflórou..

  Neměli byste se úplně vzdát kávy, alkoholu a sladkostí, ale musíte snížit spotřebu těchto produktů na minimum, zvláště pokud jsou výrazné příznaky menopauzy nebo pokud máte potíže s hubnutím. Místo toho přidejte do své stravy zdravé nápoje, jako je voda, bylinné čaje, zelený čaj a kostní vývar, a vyvarujte se potravin s vysokým obsahem cukru..

  Dnes jsme se tedy dozvěděli, jaké změny nastávají v ženském těle během menopauzy a jak tyto změny ovlivňují náš stav a pohodu. Navíc jsme zjistili, že sedmi snadnými kroky můžete zmírnit příznaky menopauzy, uzdravit své tělo a udělat svůj život šťastnějším..

  Zkuste naši radu uplatnit v praxi a pozitivní výsledek vás nenechá čekat!

  Jak zhubnout při menopauze: klíčová pravidla chování

  jednoduchá pravidla a dodržujte je.

  Zhubněte s menopauzou: proč žena přibírá na váze

  Žena po 45 letech se začíná zotavovat pod vlivem změn v hormonálních hladinách. Proti tomu by se mělo a mělo bojovat.

  Po dosažení věku 45–50 let čelí téměř každá žena nevratným procesům, které v ní probíhají. Toto je nástup menopauzy, který je charakterizován hormonální nerovnováhou. Během tohoto období jsou funkce vaječníků potlačeny, v důsledku čehož klesá produkce estrogenu a progesteronu. Tyto dva „ženské hormony“ mají několik funkcí:

  • Odpovědný za reprodukci. Pod jejich vlivem dochází k dozrávání vajíček, přípravě dělohy na oplodnění.
  • Zajistěte pružnost pokožky, sliznic, což vám umožní udržovat tón.
  • Správný průběh metabolických procesů. To znamená, že existuje rovnováha mezi množstvím přijaté a spotřebované energie. Během menopauzy se z každých 1000 kcal spotřebuje pouze 300 a 700 se přemění na tělesný tuk. Tělo se snaží udržet potřebné množství hormonů, takže je začíná produkovat lipidy. Výsledkem je nahromadění tukové tkáně uložené na bocích, břiše a gluteální zóně.
   Odborníci rozlišují tři hlavní typy nadváhy v závislosti na akumulační zóně:
  • Android nebo tuk mužského těla je distribuován rovnoměrně po celém těle.
  • Gynoidní nebo ženský tuk se ukládá na stehnech a hýždích a mění postavu na „hrušku“, což zvyšuje riziko vzniku onemocnění kloubů a žil.
  • Abdomino-viscerální - v oblasti boků a břicha se tvoří usazeniny, které mění typ postavy na „jablko“.

  Jak nezbírat s menopauzou: 3 klíčové ingredience pro úspěch

  Mnoho lidí se mylně domnívá, že přírůstek hmotnosti během menopauzy je nevratný proces, takže nemá smysl s ním bojovat. Není tomu tak, hlavní věcí je dodržovat tři klíčová pravidla:

  • Nalaďte se psychologicky, přijměte všechny změny se svým tělem klidně. Ano, menopauze nelze zabránit, je to jen další etapa v životě ženy. S tím si nedělejte starosti, vězte, že můžete a měli byste vypadat dobře. Obzvláště nebezpečné jsou depresivní stavy, které jsou zachyceny sladkými nebo tučnými jídly..
  • Vyvážená strava. Žádná samostatná strava ani půst. Tělo musí dostávat kompletní seznam vitamínů a minerálů, bez nichž je zdraví vážně testováno. Stačí upravit stravu, která by se měla skládat z většiny bílkovin (snížit množství sacharidů a tuků).
  • Tělesné cvičení. Jak bylo uvedeno výše, po 45. roce klesá spotřeba energie. Žena stále častěji vede pasivní životní styl, hodně sedí nebo leží. Dochází také k oslabení svalového tonusu, svalová tkáň je nahrazena tukovou. Proto sportovní cvičení, cvičení přispívají k větší spotřebě kalorií a udržují svalový tonus.

  Co by mělo být zlikvidováno?

  Začněte tím, že si založíte jídelní deník, do kterého si budete psát jídla, jídla, jejich množství, které jste během týdne jedli. To vám umožní přesně určit, co je ve stravě zbytečné a co můžete odmítnout. Mezi zakázané potraviny, které je třeba co nejvíce omezit, patří:

  • Alkohol. Na dovolené se omezte na 1 - 2 sklenice vína. Překročení této normy povede ke zvýšení počtu kalorií..
  • Živočišné tuky. Jsou méně stravitelné a rychle se ukládají ve formě nadbytečných kilogramů, takže byste se měli vzdát sádla, másla, zmrzliny a dalších mastných mléčných výrobků, zejména těch, které obsahují cukr.
  • Pečení, pečení. Bohaté moučné pokrmy jsou obrovským zdrojem sacharidů.
  • Sladké sycené nápoje. Voda na bázi CO2 v každém věku je pro postavu škodlivá - jedná se o takzvané „prázdné“ kalorie. Díky cukru v nich jsou tyto nápoje ještě škodlivější..
  • Džem, čokoláda, jiné sladkosti. Obsahují velké množství sacharidů.
  • Konzervy. Obsahují velké množství soli, která hromadí tekutinu, což způsobuje otoky, nadváhu.
  • Uzené, smažené jídlo. Jedná se o karcinogenní, mastná jídla, která negativně ovlivňují fungování těla..
  • Sůl. Zachovává tekutinu v těle. Jeho denní sazba, s přihlédnutím ke všem produktům, by měla být 3 g.

  Jaké produkty jsou zásadní

  Kompletní a vyvážená strava je klíčem k pohodě a krásnému vzhledu. To je zvláště důležité pro ženy starší 45-50 let. Měli by dostávat celou řadu minerálů a vitamínů. Vymytí vápníku vede k lámavosti kostí, nehtů, vypadávání vlasů. Draslík a hořčík jsou důležité pro normální fungování kardiovaskulárního systému. V tomto ohledu musí být ve stravě přítomny následující potraviny, které přispívají ke snížení hmotnosti během menopauzy u žen:

  • Nízkotučný tvaroh, fermentované mléčné výrobky. Jsou dodavatelem vápníku, rychle nasycují, uspokojují hlad.
  • Chudé maso, ryby, játra, droby. Někteří lidé si myslí, že by měli být vyloučeni, aby nezvyšovali váhu, ale není tomu tak. Obsahují kolagen, který je dobrý pro pokožku, což je stavební materiál pro buňky. Jsou také bohaté na polynenasycené tuky..
  • Luštěniny (například fazole) jsou rostlinné bílkoviny. Rychle uspokojí hlad po dlouhou dobu, ale obsahují málo kalorií. Je to důležitý materiál pro regenerační procesy..
  • Zelenina. Mají mnoho výhod: širokou škálu vitamínů, nízký obsah kalorií, přítomnost vlákniny, která je nepostradatelná pro normální fungování střev.
  • Výrobky z celozrnné nebo tvrdé mouky. V malých dávkách by měly být pravidelně přidávány do vaší stravy. Jsou to pomalé sacharidy užitečné pro adekvátní endokrinní funkci.
  • Rostlinné tuky. Omezení konzumace tučných jídel není úplný zákaz. Tuky by také měly vstoupit do ženského těla, pouze ve formě polynenasycených struktur. Lepší je dát přednost olivovému, lněnému oleji.

  Dieta pro hubnutí s menopauzou u žen

  Slovo „dieta“ zde opět znamená stanovení správné výživy. Je lepší připravit si stravu předem a střídat pokrmy. V první polovině dne musíte jíst jídlo s maximálním energetickým indexem a ve druhé polovině - lehké jídlo. Nabídka může obsahovat:

  • rýže se zeleninou a libovým masem;
  • zeleninová polévka s plátkem chleba;
  • špagety z tvrdé pšenice s kuřecím masem;
  • pečená ryba se zeleninou;
  • špenátový salát se sýrem;
  • zeleninový guláš;
  • kaše vařená ve vodě;
  • proteinová omeleta se salátem.

  Najdete velké množství pokrmů, v případě potřeby byste měli vyhledat pomoc dietologa.

  Abyste při menopauze nezvyšovali váhu, musíte přejít na konzumaci bílkovinných potravin, upřednostňovat zeleninu a ovoce.

  Životní styl po 45 letech: 10 základních pravidel

  Každý věk, stav ženského těla, je svým způsobem krásný. Vyžadují úpravu životního stylu, aby vždy vypadaly dobře. Pokud jste po celou dobu sportovali, kontrolovali svou stravu, nemusíte opravdu nic měnit. Jinak se musíte naučit několik jednoduchých pravidel a dodržovat je, abyste mohli snadno odpovědět na otázku, jak zhubnout během menopauzy:

  • Frakční příjem potravy. Počet „stolů“ za den může být 4–6, hmotnost každé porce by neměla překročit 300–350 g, aby bylo všechno snědené vynaloženo na doplnění energetických ztrát a nevytváření tukového depa.
  • Během dne je bezpodmínečně nutné vypít až 1,5 litru vody (6 až 8 sklenic). Musí být bez plynů a cukru. Podporuje vylučování toxinů, odbourávání tuků, činí pokožku pružnou.
  • Před každým jídlem vypijte sklenici vody nebo nesladené ovoce. To vám umožní „nastartovat“ žaludek, jíst méně a cítit se plní.
  • Důkladně žvýkat jídlo. Není to nic, co tak napsali klasici ruské literatury, tuto užitečnou radu je třeba dodržovat. Podporuje lepší trávení potravy, zrychluje metabolický proces a snižuje riziko přejídání.
  • Ujistěte se, že máte vydatnou snídani. Toto je hlavní jídlo a mělo by být založeno na bílkovinách a dlouhých sacharidech..
  • Můžete si dát lehké ovoce, sušené ovoce nebo ořechy, ale nepřehánějte to. Vyhýbejte se banánům, arašídům, datlům.
  • Večeře by měla být lehká, jídla by měla být hotová 2 hodiny před spaním (a ne v 18 hodin, jak se víra ví).
  • Pohybujte se více. Doporučuje se jakékoli cvičení. I když pracujete v kanceláři, můžete vyzvednout komplex pro vykládku po dobu 5-7 minut.
  • Vzdejte se špatných návyků, mají nejen negativní vliv na zdraví, ale ještě více zpomalují metabolické procesy.
  • Pravidelné kontroly. Během menopauzy se zvyšuje riziko vzniku různých onemocnění, proto byste měli každých 6 měsíců navštívit gynekologa, terapeuta, endokrinologa. Objednají také testy ke stanovení hladiny hormonů, jejichž vyvážení pomůže snížit tělesnou hmotnost..

  Počítání kalorií by se mělo stát zvykem. Ve věku 50 let by měla být denní sazba snížena na 1000–1200 kcal. Stravu je třeba upravit tak, aby obsahovala 60% zeleniny a ovoce, 25% bílkovinných potravin, 15% „pomalých“ sacharidů.

  Užívání léků, aby nedošlo k přibývání na váze s menopauzou

  Okamžitě si vytvořme rezervaci, že užívání speciálních léků a doplňků stravy pro hubnutí během menopauzy je zakázáno. Nízká rychlost metabolismu povede k tomu, že se z nich tělo jednoduše nedokáže vzpamatovat a tělesná hmotnost se rychle zvýší ihned po ukončení léčby.

  Jakékoli léky jsou předepsány pouze lékařem po podrobném vyšetření, které ukáže zdravotní stav, přiměřenost fungování orgánů a systémů. Vlastní výběr fondů je přísně zakázán. Můžete získat bezplatnou konzultaci nebo si domluvit schůzku s konkrétním lékařem zde http: //45plus.rf/registration/.

  Během tohoto období vznikají souběžné problémy: závratě, bolesti hlavy, návaly horka. U některých jsou tyto příznaky tak silné, že lékař předepisuje hormonální nebo homeopatická léčiva. Nesnižují váhu, nepotlačují chuť k jídlu. Jejich účinek na hubnutí je doprovodný.

  Když se žena cítí špatně, má depresivní náladu, začíná svůj stres a depresi požívat pomocí „škodlivých“ produktů (sladkosti, koláče, pečivo, alkohol) a také se málo hýbat. Zbavení se hlavních příznaků vede k tomu, že taková touha nevzniká. Výsledkem je vylepšený vzhled.

  Cvičení vám pomůže zhubnout s menopauzou

  Nadváha během menopauzy je také korigována pomocí fyzické aktivity. Dělejte, co vás baví, poraďte se se svým lékařem.

  Pouze správná výživa není schopna efektivně ovlivnit proces hubnutí. Fyzická aktivita je nezbytná. Mohou mít zcela odlišnou povahu: procházky nebo lehké běhání, plavání, vodní aerobik, fitness, jízda na kole. Hlavní věcí je dodržovat jednoduchá pravidla:

  • Před zahájením školení byste se měli poradit se svým lékařem. Pomůže vám vybrat ten správný sport a množství cvičení. Uvědomte si, že ani spinální kýla není kontraindikací..
  • Musíte začít s minimem, postupně zvyšovat intenzitu.
  • K dosažení účinku se doporučuje kombinovat kardio a aerobní cvičení..
  • Každé 2-3 měsíce musí být komplex změněn, aby svaly pokračovaly v práci a nezvykly si na to..

  Nezapomeňte na takové účinné a příjemné metody, jako jsou masáže a koupel (sauna). To pomůže posílit svalovou kostru, snížit riziko zlomenin a napnout tvar. Nezapomeňte, že v tomto období se do popředí dostává péče o zdraví a krásu, nikoli cíl rekordu (pokud jde o míru hubnutí, počet přístupů, kilometry běhání). Hlavní věcí není skládat ruce, ospravedlnit svou plnost „takovým věkem“.

  Proč v menopauze tloustnou

  Obsah článku:

  Podle statistik 65 až 80% žen dramaticky přibývá během menopauzy. Ohroženy jsou dokonce i dámy, které v mládí jedly sladkosti a netukovaly. Přírůstek hmotnosti po 45–55 letech je spojen s hormonálními změnami v těle. Naštěstí můžete tento proces ovlivnit a zůstat štíhlý. A zároveň zlepšit stav pokožky, zdraví, předcházet chronickým onemocněním. V tomto článku se naučíte, jak vstoupit do nové etapy života se vztyčenou hlavou..

  Proč ženy při menopauze tloustnou

  Klíčovými důvody pro přibývání na váze s věkem je pokles produkce pohlavních hormonů (estrogenů) a hormonů štítné žlázy (trijodtyronin T3 a tyroxin T4). Tyto látky se podílejí na mnoha metabolických procesech, ovlivňují pohodu, libido a výkon ženy..

  Malé množství estrogenu vede k rozpadu. Pak se tělo snaží kompenzovat nedostatek energie na úkor tukových buněk a aktivněji ukládá kalorie. U žen po menopauze se tuk ukládá hlavně na břiše a bocích, to znamená v břišní oblasti. Tento typ obezity je nejnebezpečnější, protože zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění zažívacího traktu a jater..

  Čím nižší je hladina hormonů štítné žlázy u ženy, tím pomalejší je metabolismus.

  • Tělo nemá čas odbourávat tuky z potravy a hromadí se v tkáních.
  • Přebytek sacharidů se nevyužívá. Hormonový inzulín je přeměňuje na tukovou tkáň.
  • Aminokyseliny nejsou správně absorbovány, což vede ke snížení svalové hmoty. Volné místo v těle je rychle nahrazeno tukem.

  A zvenčí se zdá, jako by k přírůstku hmotnosti došlo bez důvodu. Zdá se, že žena vede normální život, málo jí, ale stále se zlepšuje.

  Jaké testy je třeba provést, než začnete hubnout

  Ženské tělo je složitý systém. Porucha na jednom místě může způsobit řetězovou reakci a vést k problémům s jinými orgány. To se často stává, když se žena pokusí zhubnout přísnou dietou. A nakonec se zhoršuje.

  Než se pokusíte zastavit přírůstek hmotnosti během menopauzy, musíte provést komplexní vyšetření těla.

  • endokrinolog;
  • gynekolog;
  • gastroenterolog;
  • kardiolog.

  Specialisté analyzují stížnosti a vytvoří seznam testů, které je třeba složit. Endokrinolog zpravidla navrhuje kontrolu hladin glukózy a inzulínu nalačno, hormonů štítné žlázy T3, T4 a TSH (plus protilátek, pokud existuje podezření na autoimunitní tyreoiditidu), estrogenů. Ženy nad 50 let by měly mít každý rok mamograf - screening na příznaky rakoviny prsu.

  Dieta pro hubnutí s menopauzou: žádné obžerství a hladovky

  Dramatickému přírůstku hmotnosti lze zabránit dodržováním jednoduchých zásad zdravého stravování. U menopauzy je přísně zakázáno hladovět, protože dlouhé přestávky v příjmu potravy vedou k ještě většímu zpomalení metabolismu. Je však také nemožné ponechat stejný obsah kalorií, protože tělo již není schopné rychle asimilovat velké množství tuku a cukru. Níže uvažujeme, jak vypadá ideální strava pro hubnutí s menopauzou.

  Odpovídá dennímu příjmu kalorií

  Jak se vyhnout přírůstku hmotnosti v menopauze počítáním kalorií? Nejprve definujte svůj „zlatý“ standard.

  • stáří;
  • váha;
  • fyzická aktivita.

  Například pro ženu nad 50 let, která vede sedavý životní styl a má pár kilogramů navíc, bude denní norma 1600-1800 kcal. Stačí, když sníží obsah kalorií ve stravě pouze o 5-10% a váha se postupně začne snižovat. V takovém případě nebude tělo mučeno..

  Odborníci na výživu radí ženám, aby si vedly potravinový deník a zapisovaly si, kolik každé jídlo „váží“. Nyní si do smartphonu můžete stáhnout speciální aplikace, které tento úkol usnadní..

  Zahrnuje potraviny bohaté na makro a mikroživiny

  Za prvé, štítná žláza potřebuje makro a mikroelementy. Pokud chcete zvýšit hladinu hormonů T3 a T4, které zrychlují váš metabolismus, konzumujte potraviny bohaté na jód.

  Lídrem v obsahu této látky jsou mořské řasy. Pouze 100 gr. řasy poskytují 1600% denní potřeby jódu v těle! To znamená, že musíte jíst jen jednu lžíci denně..

  • ryba;
  • plody moře;
  • Tresčí játra;
  • brusinka;
  • feijoa;
  • tomel.

  Přírůstek hmotnosti s menopauzou, pokud studujete recenze lékařů, se často objevuje kvůli nedostatku vápníku. Tato makroživina se podílí nejen na mineralizaci kostí. Má dvě další důležité funkce: zrychluje metabolismus a snižuje zánět..

  Vědci dokázali potvrdit vztah mezi příjmem vápníku a štíhlostí. Například američtí specialisté z organizace Kaiser Permanente sledují po dobu 7 let 36 282 žen ve věku 50–79 let. Na konci experimentu bylo zjištěno, že účastníci, kteří užívali doplněk vápníku s vitaminem D, přibývali na váze.

  • sezamová semínka;
  • česnek;
  • sardinky;
  • mandle;
  • čerstvé bylinky: petržel, kopr, špenát.

  Ale plnotučné mléko je špatným zdrojem vápníku. Obsahuje těžko stravitelný protein kasein. Aby bylo možné tuto energii využít, tělo prudce zvyšuje koncentraci kyseliny chlorovodíkové pomocí minerálů zásadité povahy.

  Obsahuje fytoestrogeny

  Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, které se v těle chovají jako ženské pohlavní hormony. Podle některých lékařů mohou být tyto látky použity jako bezpečná alternativa k hormonálním pilulkám..

  V roce 2009 ruští vědci M. I. Yarmolinskaya a Tarasova M.A. provedla studii zahrnující 62 postmenopauzálních žen. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin. Někteří dostávali sójové isoflavony (fytoestrogeny), jiným byla předepsána hormonální substituční léčba. Po 2 měsících se stav žen ze skupiny 1 výrazně zlepšil.

  • sezamová semínka, len;
  • sója, sójové mléko, tofu;
  • arašídy, vlašské ořechy, pistácie;
  • sušené meruňky a sušené švestky.

  Tyto složky jsou také obsaženy ve farmaceutických přípravcích: Complivit, Inoklim, Genistein. Pilulky by však měly být užívány pouze podle pokynů lékaře..

  Eliminuje „nezdravé“ jídlo

  Po 45–55 letech již trávicí trakt nedokáže zvládnout množství toxinů, které se do těla dostávají ze škodlivých produktů. Pokud žena pokračuje v nesprávném stravování, riskuje, že narazí na metabolické poruchy: obezita, metabolický syndrom, cukrovka 2. typu.

  • průmyslové cukrovinky - obsahují hodně cukru a trans-tuků, které ničí cévy;
  • rychlé občerstvení - v něm nejsou žádné vitamíny, ale přebytek kalorií;
  • alkohol - povzbuzuje chuť k jídlu, poškozuje játra, štítnou žlázu a nervový systém.

  Pokuste se také omezit červené maso (hovězí, vepřové, jehněčí). Stačí ji jíst 1-2krát týdně.

  5 tipů pro ty, kteří chtějí zhubnout s menopauzou

  Climax není důvodem, abyste se vzdali sami sebe a trávili večery na gauči. U žen, které vedou aktivní životní styl, je mnohem menší pravděpodobnost, že během menopauzy přibývají na váze..

  • Chůze po dobu nejméně 20–30 minut každý den. To zlepší krevní oběh, nasytí vnitřní orgány kyslíkem a spálí až 100-200 dalších kcal denně..
  • Dělejte silová cvičení: dřepy, kliky, kývání tlakem a zvedání paží s činkami. To pomůže zachovat svaly, které zabraňují usazování tuku po stranách..
  • Spěte 7-8 hodin denně. Tím snížíte hladinu hormonu ghrelinu v těle, což způsobí pocit divokého hladu..
  • Jezte často malá jídla.
  • Naučte se vypořádat se stresem. Chatování s přáteli, cestování, jóga, teplé koupele a čtení knih vám pomohou relaxovat bez pomoci kalorického jídla.

  A nezapomeňte pravidelně navštěvovat lékaře a nechat se otestovat. Tímto způsobem včas rozpoznáte „poplašné zvony“ a zabráníte náhlým skokům na váze.

  Menopauza je nová životní etapa, která vyžaduje, aby žena byla více pozorná ke svému zdraví. Pokud se pravidelně necháváte testovat, sledujete stravu a snažíte se vést aktivní životní styl, nebudete přibírat na váze. Nyní existuje mnoho příkladů žen, které v 50-60 letech nevypadají o nic horší než v mládí. Nedělají však nic nadpřirozeného. Prostě nadále milují své tělo a starají se o něj.

  Seznam použitých zdrojů:

  • E. Savelyeva "Nejdůležitější věc o menopauze".
  • E. Phillips "Menopauza bez problémů".
  • N.V. Shestak „Climax: jak to přežít. Referenční příručka pro ženy a muže “.
  • N. Zubareva "Valčík hormonů: váha, spánek, sex, krása a zdraví jako by poznámky".
  • A.A. Sinelnikova „Spalte nenáviděné kilogramy. Jak efektivně zhubnout s minimem úsilí “.
  • Dobrokhotova Yu.E., Dugieva M.Z. „Postmenopauzální osteoporóza: suplementace vápníku v moderních preventivních a léčebných strategiích.“ RMZh „Matka a dítě“, č. 15 ze dne 31. 8. 2017.

  Starší ženy často čelí problému v podobě děložních myomů, jejichž příznaky a příznaky jsou v menopauze zcela typické. Fibroidy s menopauzou jsou jednou z poměrně častých poruch zdraví ženy starší 45 let (je to pochopitelné, protože v tomto věku k menopauze často dochází).