Proč břicho bobtná během menstruace?

Nadýmání během menstruace je častým problémem postihujícím miliony žen. Můžete se ho zbavit domácími metodami, ale nejprve musíte zjistit příčinu poruchy, jinak bude jakákoli terapie zbytečná a nepříjemné příznaky se vrátí s každým cyklem.

Příčiny břišního nepohodlí během CD

V ženském těle neustále dochází k hormonálním změnám, které závisí na menstruačním cyklu. Příčina silného nadýmání během menstruace se však může skrývat v podvýživě i v některých onemocněních břišní dutiny..

Hormony

Menstruace, která se pravidelně vyskytuje u ženy, naznačuje průchod cyklu připravenosti na otěhotnění. Zralé vejce opouští vaječník, dochází k ovulaci, během tohoto období se produkce progesteronu výrazně mění.

Hormon ovlivňuje hladké svaly těla, což má za následek krátkodobé narušení střev. To způsobuje takové nepříjemné pocity jako zácpa nebo průjem, plynatost a pocit silného nadýmání. Ale bez vysoké hladiny progesteronu by oplodněné vajíčko nemohlo získat oporu v uvolněné struktuře dělohy..

Zvýšená akumulace tekutin

Příčinou tohoto stavu mohou být srdeční choroby, onemocnění ledvin, stejně jako zneužívání slaných potravin. Ale někdy prolaktin, estrogen a vasopresin způsobují zadržování vody. Tyto hormony snižují frekvenci močení, a proto je voda, která nebyla odstraněna, nucena ukládat spolu s tukovými tkáněmi..

Těhotenství

U některých žen menstruace prochází i s nástupem těhotenství, což je také spojeno s charakteristikami hormonálního pozadí. Když dojde k těhotenství, opět se tvoří progesteron a další hormony, které vedou k nadýmání..

Během samotného těhotenství může být rychlé nadýmání výsledkem hypertonicity dělohy. Jedná se o aktivní svalovou kontrakci způsobenou křečemi, které mohou vést k potratu. Je doprovázeno silným záškuby, bolestí a tíhou, často se objevuje krvácení a časté močení.

Nemoci

Když se objeví nepříjemný příznak, může se u ženy objevit následující patologie:

 • zánětlivé procesy v urogenitálním systému - vždy doprovázené bolestí, změnou povahy výtoku, pocitem tíže;
 • nádory v pánevních orgánech - mohou být asymptomatické;
 • onemocnění střev - často dochází k poruchám trávení, a to i v období mezi obdobími;
 • endometrióza - změna slizniční vrstvy dělohy, která je charakterizována těžkými obdobími s hojným výtokem.

Nevolnost, horečka a zvracení by měly být důvodem okamžité lékařské pomoci..

Je nemožné určit příčinu nadýmání doma. Často to není doprovázeno dalšími příznaky, takže ženy nevěnují nepříjemnému pocitu žádnou pozornost..

Výživa

Neustálé přejídání, konzumace sladkého, slaného a rychlého občerstvení může během menstruace způsobit nepříjemné pocity. Pokud po zbytek času hamburger žádným způsobem neovlivňuje trávení, pak během období CD v důsledku hormonálních změn může dokonce způsobit zvracení..

Diagnostika stavu

Chcete-li najít důvody, proč se během menstruace váha zvyšuje a břicho roste, je nutné podstoupit komplexní diagnostiku. Začnou to návštěvou gynekologa na konci kritických dnů. Dále musí lékař předepsat dodání testů, včetně vaginálního nátěru, a ultrazvukového vyšetření. V závislosti na získaných výsledcích lze doporučit další vyšetření střev, žaludku, ledvin, močového měchýře a dalších orgánů..

Způsoby léčby nepohodlí

Nejběžnějším způsobem léčby nadýmání je užívání léků. Je však lepší to udělat po zjištění důvodů porušení. Lékaři často doporučují následující bezpečné léky, které ženě rychle ulehčí z nepohodlí:

 • Aktivní uhlí, Smecta, Polysorb nebo Enterosgel. Jedná se o enterosorbenty, které účinně čistí střeva od škodlivých látek. Jsou také užitečné při nadýmání a přejídání..
 • Drotaverin (No-shpa). Spazmolytika, která uvolňují hladké svaly. Také zmírňují bolest.
 • Pankreatin, Festal, Mezim. Doporučeno pro zažívací potíže.
 • Espumisan. Pomáhá při silné nadýmání spojené s nadýmáním.

Je důležité si uvědomit, že léky jsou zaměřeny na zmírnění příznaků. V boji proti příčině je vyžadován komplexní účinek na tělo a změna výživy.

Lidové léky na nadýmání

Tradiční medicína také pomáhá bojovat proti nepříjemným příznakům. Existuje několik bylin, které jsou naprosto bezpečné pro zdraví a nezpůsobují nežádoucí účinky:

 • kopr a fenykl, včetně jejich bylin a semen, se vaří podle pokynů a užívají se 5-6krát denně, dokud nejsou odstraněny příznaky;
 • čaj ze zázvoru, heřmánku nebo kopřivy - pijte 3-4krát denně, připravený z přírodních surovin;
 • nápoje z bobulového ovoce - obzvláště účinné jsou brusinky, brusinky a borůvky.

Lehká fyzická aktivita, například chůze na čerstvém vzduchu, pomáhá normalizovat peristaltiku a eliminovat příznaky.

Někdy k odstranění nadýmání stačí zavést do svého každodenního životního stylu půlhodinové večerní procházky, zkontrolovat stravu a přidat více tekutin ve formě zdravých čajů a ovocných nápojů. Nadýmání zmizí samo o sobě i bez léků.

Prevence nepříjemného stavu

Pokud se břicho během menstruace zvětší, objeví se plynatost a další nepříjemné pocity, je důležité věnovat pozornost jídlu, které je ve stravě pravidelně přítomno. Abyste zabránili nadýmání, musíte:

 • Odmítněte přebytečnou sůl. Minimalizujte solení pokrmů, vylučujte konzervy, domácí výrobky, solené ryby, ořechy a jiné občerstvení. Sůl zadržuje vodu a způsobuje silné nadýmání.
 • Snižte spotřebu sladkostí. Cukr může jako sůl způsobit nadýmání a hromadění sodíku..
 • Zvyšte svou spotřebu vody. Je nutné pít bylinné čaje a nesycené tekutiny. Odstraňuje škodlivé látky a zlepšuje metabolismus. Příjem tekutin můžete zvýšit zvýšením množství ovoce a zeleniny ve vaší stravě..
 • Vzdejte se kofeinu. Tato látka vyvolává nadýmání a nadýmání, proto by zelený čaj a káva měly být v omezeném množství..
 • Zvyšte množství potravin s vitamíny A, E, B. Červené bobule, mátový čaj, fermentované mléčné výrobky, nerafinovaný olivový olej.

Alkohol je dalším provokátorem zažívacích a střevních potíží. Je třeba ji vyloučit nebo výrazně omezit. Ke zlepšení trávení bude užitečná zelenina, otruby, houby, bobule a byliny v malém množství.

Jezte během menstruace a po ní v malých porcích a pravidelně, kromě přejídání. Je také důležité spojit zásady správné výživy s aktivitou - častější chůzí, sportováním, kdykoli je to možné.

Nadýmání se může objevit z různých důvodů a není vždy spojeno s patologiemi. Mnoho žen trpí příznaky během menstruace pouze kvůli hormonálním změnám.

Proč žaludek bobtná a bobtná před, během a po menstruaci

Hormony a menstruační cyklus

Menstruační cyklus u žen má různou dobu trvání. 28 dní se považuje za normu, ale v závislosti na individuálních charakteristikách může mezi obdobími existovat interval 21 až 40 dnů..

Uprostřed cyklu dochází k ovulaci, tj. Uvolnění vajíčka z vaječníku. Tato doba je příznivá pro početí. Právě v těchto dnech některé ženy znatelně bobtnají..

Je jasné, že malé vajíčko nemůže tolik ovlivnit velikost pasu. Důvody tohoto jevu jsou různé. Tady jde o hormony - látky, které „ovládají“ všechny procesy v těle.

Oteklé břicho uprostřed cyklu je známkou ovulace. Faktem je, že uvolnění vajíčka z vaječníku je, i když malé, ale přesto traumatické.

Některé ženy dnes pociťují tažnou bolest, zatímco jiné ne. Spolu s ovulací se často zaznamenávají poruchy trávení: zácpa nebo průjem, zvýšená tvorba plynu.

Problémy s střevem dále zvyšují nadýmání. Abyste nevydrželi bolest, můžete si vzít antispazmodikum.

Také, pokud neexistují žádné plány na otěhotnění tento měsíc, pak je v tuto chvíli lepší omezit svůj sexuální život..

U jiných dívek není nadýmání pozorováno uprostřed cyklu, ale týden před jeho zahájením. V této době břicho zvětšuje hormon progesteron, což ovlivňuje stav svalů..

Hormon uvolňuje dělohu, po které zjemní a je připraven přijmout embryo, pokud dojde k početí.

Lékaři uklidňují ty, kteří se bojí tohoto jevu, a říkají, že nadýmání během a po ovulaci (několik dní před nástupem menstruace) je přirozený proces. Takto příroda zajišťuje, aby početí probíhalo v optimálních podmínkách..

Po zvýšení hladiny progesteronu současně s uvolněním svalů dělohy v těle začíná další proces - zadržování vody v tkáních.

Kapalina se začíná odstraňovat ledvinami, které nejsou zcela - část se hromadí v mezibuněčném prostoru a buňkách. Takové zpoždění je dočasný jev, který zmizí okamžitě po nástupu menstruace..

Zadržování vody také přispívá k tomu, že v pase na chvíli roste objem.

Mnoho žen, které sledují svou váhu, zaznamenalo takový vzorec - bezprostředně po skončení předchozího cyklu a před zahájením nového se tělesná hmotnost zvýšila o několik kilogramů. Toto zvýšení je způsobeno právě skutečností, že v těle začala zadržování tekutin..

V této době je pod vlivem ženských hormonů - prolaktinu, progesteronu a estrogenu - narušena rovnováha solí v těle a začne se hromadit sodík, který zadržuje tekutinu ve tkáních..

Současně se v krvi objevuje další hormon - vazopresin, který snižuje frekvenci močení. Z tohoto důvodu dochází k zadržování vlhkosti..

K čemu to je? Příroda se o to postarala, aby při menstruaci v tkáních kvůli ztrátě krve tlak neklesl..

Pokud tělo náhle ztratí hodně tekutin, nastane šokový stav. Proto je krev na chvíli jednoduše nahrazena vodou a celkový objem tekutiny se nemění..

Navenek se to projevuje nadýmáním před menstruací. Během těchto několika dní bobtná nejen žaludek, ale i další části těla: prsty, nohy. Nejlepší je dnes nenosit prsteny a boty na vysokém podpatku..

Kdy ihned navštívit lékaře?

Někdy se stane, že se před menstruací výrazně zlepšíte, ale to nepřijde. Žaludek však bolí a bobtná, objevují se bolesti hlavy a nálady, jako u PMS. Jaký je důvod?

Pokud se žaludek zvýšil a bolí a vaše menstruace nepřišla včas, měl by to být důvod pro kontaktování gynekologa. Taková porušení mohou naznačovat výskyt zánětlivých procesů v děloze nebo vývoj myomatózy. Někdy je zhoršení blahobytu spojeno s nástupem těhotenství, takže musíte být v každém případě zkontrolováni!

Takže když se před menstruací dostanete lépe, je to v pořádku - je to úplně normální. Pokud nejsou žádné problémy s menstruačním cyklem a zdravotní stav se prudce nezhorší, neměl by být důvod k panice. Hlavní věcí je dodržovat výše popsaná jednoduchá pravidla, která přijdou na pomoc nejen v „těchto“, ale i ve všech ostatních dnech života ženy!

Článek byl zkontrolován praktickou rodinnou lékařkou, Elizaveta Anatolyevna Krizhanovskaya, 5 let zkušeností Více o autorovi

(pro článek můžete hlasovat)

Štítky: zdraví žen, břicho před menstruací, menstruace

  Podobné příspěvky
 • Co říkají jasně žluté výboje u žen??
 • Tansy se zpožděním menstruace: stojí za to ji použít?
 • Jaké průhledné sekrety hovoří o nemoci ženy?

Jiné důvody

Kromě hormonálních mohou existovat i jiné důvody pro nadýmání před menstruací..

Zvětšení břicha může být spojeno s děložními myomy. Všechny ženy, bez výjimky, musí podstoupit každoroční vyšetření u gynekologa, protože včasná diagnostika myomů a jiných onemocnění ženské sféry je nezbytnou podmínkou úspěšné léčby.

Je nutné poradit se s lékařem, pokud během zvětšení břicha před menstruací bolest zesílí, začne zvracení nebo teplota stoupá - tyto příznaky nejsou spojeny s menstruací, ale s onemocněním vnitřních orgánů. Tento stav vyžaduje kvalifikovanou lékařskou pomoc..

Těhotenství může být příčinou nadýmání. Pokud je tělo a hrudník oteklé a současně dochází ke zpoždění menstruace, je čas provést těhotenský test.

Do této doby může být období již 2–3 týdny a měly by to ukázat moderní testy na hCG.

Musíte vědět, že bez ohledu na to, zda se žena chce stát matkou nebo ne, těhotenství nemůže být příčinou bolesti, pokud k ní dojde.

Bolest v tomto okamžiku naznačuje možný spontánní potrat. V takovém případě musíte urgentně konzultovat lékaře, i když neexistují žádné plány na matku, protože test nedokáže zjistit mimoděložní těhotenství a jiné nebezpečné podmínky.

Další příčinou nadýmání před menstruací může být pravidelný plyn. Po ovulaci mají některé ženy zvýšenou chuť k jídlu, což vede k zažívacím potížím..

Není třeba si nic vyčítat, „mohou za to“ také hormony. Jak dlouho bude tento stav trvat, závisí na množství hormonu serotoninu v krvi. Tělo s nadměrnou výživou doplňuje jeho nedostatek.

Tip: Serotonin v těle lze zvýšit konzumací čokolády, mléčných výrobků, datlí, švestek, fíků.

Pokud tedy chcete, aby zvýšení chuti k jídlu před menstruací netrvalo několik dní, je lepší začít tyto výrobky jíst již při prvních známkách „zhora“.

Současně s poklesem hladin serotoninu, jak je uvedeno výše, před menstruací stoupá hladina progesteronu, hormonu, který uvolňuje svaly dělohy a dalších orgánů, včetně střev.

Zvýšená chuť k jídlu a uvolněná střeva vedou k zácpě a nadýmání, což může být dalším důvodem nadýmání před menstruací.

Co dělat, pokud je žaludek před menstruací oteklý kvůli plynům nebo otokům? Ti, kteří takovou vlastnost znají, musíte se omezit v používání soli, uzenin a plynotvorných produktů (černý chléb, luštěniny, zelí) několik dní před menstruací.

Po začátku menstruace mohou být tyto potraviny znovu zavedeny..

Ve dnech, kdy je břicho oteklé, je lepší nenosit oblečení s těsnými opasky, protože v této době je škodlivé utáhnout oblast přívěsků a břicha.

Zvýšení břicha před menstruací je tedy normální reakcí na změnu hormonálních hladin..

Tento stav bude trvat tak dlouho, dokud se tělo bude muset připravit na menstruaci nebo těhotenství..

Méně často je tento stav spojen s gynekologickými chorobami a zažívacími potížemi. V prvním případě musíte navštívit lékaře, ve druhém - upravit stravu.

Každá dáma má své vlastní vlastnosti předmenstruačního syndromu, které závisí na hormonálních hladinách, emocionální náladě, předchozích onemocněních a věku. Často vyvstává otázka, proč je žaludek nafouknutý před menstruací.

Je třeba si pamatovat, jaké hormony ovlivňují stav ženy během menstruačního cyklu. Jedná se o estrogen zvedající náladu, který zlepšuje pohodu a podporuje zrání vajec. A také progestogeny - hlavně progesteron, který více než ostatní ovlivňuje, proč je břicho nafouknuto před menstruací. Nejprve hladina estrogenu stoupá, poté klesá poměrně prudce a žena může reagovat zhoršením emočního stavu, agresivitou a podrážděností. Pokožka se navíc mastí, objevují se vyrážky a celková úroveň imunitní obrany se může snížit..

V den uvolnění vajíčka začíná předmenstruační fáze, ve které dochází ke všem nežádoucím změnám, jak se zvyšuje hladina gestagenů. Mimo jiné může dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti, zvýšení citlivosti a otoku mléčných žláz, zácpě, před menstruací je nafouknut žaludek. Nafukování a tíže v podbřišku, táhnutí a bolestivé pocity pomáhají tušit nástup „těchto dnů“.

Komplex procesů, které určují, proč je břicho nafouknuto před menstruací, zahrnuje účinek progesteronu na zažívací trakt, sekreci žaludeční šťávy. Snižuje sekreci žluči, může snižovat střevní motilitu a dokonce i drobné chyby ve výživě a ještě větší exacerbace chronických patologických stavů mohou vést k zácpě, plynatosti a nadýmání. Pokud znáte tyto vlastnosti svého těla, zkuste v dnešní době vyloučit luštěniny, snadno stravitelné sacharidy, včetně hroznů, džusů a cukru. Tím se znatelně sníží nepohodlí. Obohaťte svůj jídelníček o vitamíny, pokud vás zácpa trápí, zkuste jíst zeleninu.

Tím však účinek hormonů nekončí. Dalšími možnými faktory, proč je břicho nafouknuto před menstruací, je příprava dělohy na příjem vajíčka, její otok a zvýšené prokrvení. Děloha má složitou svalovou strukturu a je uvolněnější ve fázi cyklu zvané luteální. Příroda proto zajišťuje bezpečnost vajíčka, snižuje frekvenci potratů v tak rané fázi. Progesteron ovlivňuje metabolické procesy takovým způsobem, že zadržuje vodu v těle, což vede k jeho zadržování v břišní dutině..

Je důležité pochopit, proč je břicho nafouknuto před menstruací. Takže se můžete rychle uklidnit a zlepšit svou pohodu, zvýšit svoji vitalitu. Ale nezapomeňte: pokud se začnou obtěžovat silné nebo dokonce akutní bolesti v boku a dolní části břicha, je třeba vyloučit apendicitidu a ovulační bolest s ovariální mrtvicí. V tomto případě je také možné nadýmání a podráždění pobřišnice a ultrazvukové vyšetření detekuje tekutinu v pánevní dutině..

Pokračování rodu ženou implikuje přítomnost menstruace, pojmenované podle závislosti cyklu na lunárním kalendáři. Měsíční cyklus ženy probíhá individuálně. Pro některé se soubor příznaků před menstruací stává netolerovatelnou událostí vyžadující lékařskou pomoc. Běžný důvod pro změny v těle ženy je spojen s přípravou těla na možné těhotenství..

Problémy s střevami

Mnoho žen si stěžuje na problémy se střevem před nebo během menstruace. Rozrušené střevo je vyjádřeno ve formě častého vyprazdňování, zácpy nebo průjmu. Přítomnost plynatosti a křečí ve střevech může způsobit zvětšení žaludku před menstruací. Příčiny těchto příznaků zůstávají neznámé. Bylo navrženo, že kolísání hormonálních hladin může ovlivnit funkci střev. Práce trávicího traktu se zpravidla vrátí do normálu, jakmile skončí menstruace. Progesteron má relaxační účinek na střevní svaly a zhoršuje jeho fungování, což způsobuje fermentaci a zvýšenou produkci plynu. Nadýmání s menstruací v tomto případě zmizí poté, co skončí.

Nejjednodušším vysvětlením - nástupem těhotenství - může být zvětšené břicho a mléčné žlázy v předvečer menstruace. Pokud se vaše menstruace zpozdí, měl by být proveden těhotenský test. V případě, že nadýmání je spojeno s bolestí, můžeme hovořit o hrozbě potratu nebo mimoděložního těhotenství. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat pomoc lékařů..

Koncept cyklu

Ženský cyklus se skládá ze 4 fází: menstruační, folikulární, ovulační, luteální.

Menstruační fáze trvá 4-7 dní. V průměru krvácení zmizí za 4 dny. Během folikulárního stadia, které začíná po menstruaci, dochází ke zrání vajíčka. Doba trvání je 2 týdny. Ovulační fáze je charakterizována uvolněním zralého vajíčka připraveného k oplodnění. Má den na oplodnění, pokud se tak nestane, začne umírat. Pravděpodobnost otěhotnění je 5 dní - 2 dny před, 2 dny po. V luteální fázi dochází k hormonálnímu selhání a dalším známkám PMS. Fáze trvá až 16 dní.

Alarmující příznaky před menstruací

Pokud se váš žaludek nafoukne a nafoukne před menstruací, musíte okamžitě navštívit lékaře, ale nikdy nepřijdou do týdne po očekávaném datu. Následující příznaky jsou obzvláště nebezpečné:

 • výskyt akutní, nesnesitelné bolesti v jakékoli oblasti břicha - může to být buď ovariální patologie nebo apendicitida nebo jiná vážná porucha;
 • nepohodlí může být způsobeno exacerbací chronických patologií, pokud existují;
 • bolest, nadýmání, zvracení a nevolnost s krvavým výtokem o týden dříve, než měla začít menstruace.

Pokud pohoda ženy před menstruací vždy předpokládala výskyt takového příznaku, jako je mírné nadýmání a přibývání na váze, nemělo by se toho obávat. Při silných výkyvech - nad 3 kg - je však nutné poradit se s lékařem a podstoupit vyšetření.

PMS a značky

Komplex fyziologických, psychologických příznaků, které se vyskytují v předvečer menstruace (po dobu jednoho týdne), se nazývá PMS. Metamorfózy se vyskytují v důsledku změn hladiny hormonů estrogen, progesteron. Děloha se připravuje na porod. Pokud nedojde k oplodnění, hormon estrogen zůstává na vysoké úrovni, progesteron klesá - stává se příčinou nepříjemných příznaků, v průměru 3 dny před menstruací a první, druhý den.

Uvedené příznaky v PMS se projevují samostatně, komplexně a jsou individuálními charakteristikami. Trvání a povaha příznaků závisí na nich. Nepříjemné příznaky nezmizí za den, poslední týden. Intenzita se ke konci cyklu zvyšuje.

 • Dizzy.
 • Bolest hlavy.
 • Projevující se nevolnost (někdy mírná, intenzivní).
 • Možné zvracení.
 • Bolí vás žaludek, dolní část břicha, dolní část zad.
 • Slabost (závratě se slabostí jsou často předzvěstí mdloby).
 • Úzkost, zvýšená úroveň úzkosti.
 • Rychlá únava.
 • Hrudník bobtná, bolí to.
 • Zvýšená agresivita, podrážděnost.
 • Plačtivost.
 • Apatie.

Zásady léčby

K léčbě premenstruačního syndromu se používají hormony, antidepresiva, diuretika. Léková terapie by měla být prováděna pod dohledem lékaře. Vitamin B6, hořčík, vápník pomohou zlepšit celkový stav. Pravidelné cvičení může pomoci zmírnit příznaky PMS doma; mírné cvičení může zvýšit hladinu adrenalinu a přinést emoční uspokojení. Aby se zabránilo bolesti v podbřišku, jeden nebo dva dny před začátkem menstruace byste měli cvičit svíčku a další cviky, které zajišťují průtok krve do malé pánve. Je také nutné upravit výživu, vyloučit z denního menu mastná a kořeněná jídla, kávu, alkohol. A zvyšte příjem potravin obsahujících vápník.

U žen trpících premenstruačním syndromem se doporučuje přidat do stravy med, sóju a mořské plody. Med obsahuje celou Mendělejevovu periodickou tabulku. Železo a mangan zvyšují hladinu hemoglobinu v krvi, vitamíny B zlepšují imunitní a oběhový systém. Sójové boby obsahují snadno stravitelné rostlinné bílkoviny a cenné látky nezbytné pro ženské tělo. Mořské plody obsahují velké množství cenných minerálů, vitamínů a aminokyselin, přičemž se vyznačují nízkým obsahem kalorií. Abyste v tomto období nepřibrali, musíte jíst potraviny s nízkým glykemickým indexem..

Měli byste omezit používání čokolády, sladkého pečiva, tučných jídel. Chuť na sladké můžete uklidnit sušeným ovocem, přírodním jogurtem nebo ovocem. Aby nedošlo k silnému hladu, mělo by se jídlo užívat v intervalech 2-3 hodin. Hluboký, prodloužený spánek se doporučuje ženám s PMS. Abyste zajistili správný spánek, můžete před tím vyrazit na túru. Sklenice teplého mléka v noci a medová koupel pomohou ženě uvolnit se a rychle usnout. Pokud se objeví známky premenstruační nevolnosti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit léčbu. V průběhu let se předmenstruační syndrom těžko hojí.

Pokud je PMS doprovázeno střevní poruchou, měli byste se vyvarovat potravin, které provokují nadýmání: luštěniny, zelí a syrové zelí. Přednost by měla mít obiloviny, libové maso a fermentované mléčné výrobky. Doporučuje se časté malé jídlo. V případě průjmu musíte vypít želé a rýžovou vodu. Při zácpě byste měli do stravy vnést více rostlinné vlákniny..

Abyste se vyhnuli obecnému otoku, musíte snížit příjem soli. Dodržujte dietu, pijte více čisté vody, odpoledne nejezte sladká, slaná a kořeněná jídla. Doporučuje se začít jíst potraviny, které mají močopudné vlastnosti, krátce před menstruací. Odvar z brusinek a brusinek dobře odvádí přebytečnou tekutinu z těla. Draslík, který je bohatý na banány, špenát, ovesné vločky a med, může pomoci regulovat rovnováhu vody a soli. Při silném otoku může lékař předepsat diuretika, která by se měla užívat 4-5 dní před začátkem menstruace..

Konzervativní léčba myomů zahrnuje užívání léků zaměřených na obnovení hormonální rovnováhy. Léky na železo jsou předepsány k prevenci anémie. Malé uzliny jsou odstraněny pomocí laparoskopie. Používá se také embolizace děložních tepen, při kterých se zastaví přívod krve do tepny do myomu. Výsledkem je, že novotvar ustupuje a produkty rozpadu nádoru jsou odstraněny krví. Při konzervativní myomektomii je uzel myomu odstraněn, zatímco děloha je zachována. V pokročilých případech s velkými fibroidy a četnými uzlinami je předepsána exstirpace - úplné odstranění dělohy.

Nadýmání před menstruací je běžným příznakem, který se může objevit u mnoha žen. Pro některé dívky je však tento pocit opravdovým utrpením. Zejména v případech, kdy se hmotnost zvýší o 2-3 kg. Ne každý stav lze připsat indikátorům normy..

Příčiny

Pocit nevolnosti je známkou nesprávného fungování těla vyvolaného z různých důvodů. Nevolnost před menstruací je častým příznakem, který se vyskytuje u žen. Nevolnost častěji kombinovaná se závratěmi.

Závratě se vyskytují v důsledku expanze, poté prudkého zúžení krevních cév. Křeče snižují množství kyslíku dodávaného do mozku, což vede k závratím. Hlava se točí nejen před menstruací, příčinou příznaků může být porucha vestibulárního aparátu, přepracování, stres emoční, fyzické povahy.

Silná bolest hlavy před menstruací v důsledku nerovnováhy estrogenu, progesteronu. Bolestivé pocity v břiše se vyskytují ze stejného důvodu. Návaly tepla - nepříjemný pocit, při kterém žena pociťuje zimnici, poté vyvolá horečku.

Žena je nemocná s vysokým krevním tlakem kvůli PMS. Slabost s apatií, nevolností a vertigo jsou způsobeny nedostatkem hemoglobinu, který nemá čas na doplnění zásob červených krvinek. Hladování mozku vede k uvedeným příznakům.

Změny nálady během luteální fáze jsou spojeny s hormonálními změnami. Dříve se věřilo, že psychologické problémy spojené s PMS se vyskytují u psychicky labilních žen. Mýtus byl vyvrácen. Příznaky před menstruací nejsou způsobeny duševními poruchami, ale prací hormonů.

Algomenorea

Diagnóza charakterizovaná silnou bolestí v podbřišku, nevolností, závratěmi během menstruace se nazývá algomenorea. Důvody pro nepříjemné příznaky jsou zvláštnost struktury ženské dělohy, nedostatečný vývoj orgánu (u teenagera), malá velikost - označují se jako primární algomenorea. Sekundární algomenorea se projevuje přítomností fibroidů, adhezí a dalších onemocnění.

Nevolnost u dospívajících

Nevolnost před menstruací u dospívajících dívek, u nichž právě začala tvorba cyklu, nastává konečná puberta. Odborníci považují nevolnost, bolest, závratě za normální pro rostoucí ženu. Nevolnost se vyskytuje v důsledku kontrakce svalů ve vnitřní části genitálií dívky. Tvorba cyklu trvá 2 roky. Po uplynutí období příznaky většiny dívek zmizí.

Nevolnost je známkou těhotenství

Známky PMS 1: 1 jsou podobné známkám těhotenství. Jediným rozdílem v příznacích je pokračování nepříjemných příznaků namísto menstruace. Pokud potřebujete vědět, zda jste těhotná, proveďte test. V počátečních fázích, pozitivním nebo negativním výsledkem, jsou informace nespolehlivé.

Pokud se záporným výsledkem dojde ke zpoždění o týden, kontaktujte svého gynekologa. Zpoždění nástupu menstruačního cyklu nemusí vždy znamenat těhotenství. U onemocnění ženských pohlavních orgánů k tomu dochází..

Ne-gynekologické důvody

Problémy ve druhé polovině cyklu vznikají z jiných důvodů. Duševní zdraví závisí na fyzickém zdraví. Otrava jídlem také způsobuje podobné příznaky: nevolnost, závratě, slabost. Zneužívání alkoholu zhoršuje situaci, zhoršuje a zhoršuje příznaky ženy.

Břicho je nafouklé, ale není tam žádná menstruace - co to může být?

Pokud je břicho oteklé, zvětšené, ale není tam žádné období, může to znamenat:

 • Obvyklé zpoždění. Totéž se děje s absolutně zdravými ženami, musíte jen být nervózní, dostat se do jiného podnebí nebo z jiných zdánlivě bezvýznamných důvodů.
 • Těhotenství. V takové době na to ukazuje jen málo znamení. Ale spolu s mírně zvětšeným břichem se může objevit tíha v mléčných žlázách, zvýšená chuť k jídlu nebo naopak neochota jíst..
 • Gynekologické onemocnění. Nadýmání a zadržování může být doprovázeno dalšími příznaky, například bolestmi břicha, nevolností a horečkou. Ale někdy se bez nich obejdou.

Jak se zbavit nevolnosti

Diagnostika, léčba vedlejších účinků před menstruací nastává při zohlednění věku, zdraví, nepřítomnosti nebo přítomnosti gynekologických problémů ženy. Níže jsou popsána doporučení vhodná pro všechny věkové kategorie.

První věcí, kterou musíte udělat, když příznaky PMS začnou, je být častěji na čerstvém vzduchu, pokud je to nutné, lehnout si a zhluboka dýchat. Časté a hluboké dýchání pomůže uspokojit nedostatek kyslíku v těle. Přesuňte se co nejdále od zdrojů podráždění. Vyloučte návštěvy parních lázní, saun, silnou fyzickou námahu.

Léky

Se zvýšenými příznaky ženy užívají léky proti bolesti. Umožní vám odstranit nepohodlí v dolní části těla: uklidnit bolesti hlavy, žaludek.

Mastodinon je lék určený k eliminaci bolesti, sladění hormonálních hladin během PMS. Dámská medicína vám umožňuje zapomenout na nepříjemné projevy.

V závažných případech jsou ženám předepsána antidepresiva, která pomáhají eliminovat psychologický problém..

Strava

S PMS byste neměli zatěžovat tělo těžkým jídlem, přejídání způsobí nevolnost. Strava by měla sestávat hlavně z vysoce stravitelných sacharidů. Patří mezi ně obiloviny, pekařské výrobky, čerstvá zelenina a ovoce, mléčné výrobky s nízkým procentem tuku..

Vylučte alkohol, omezte používání cukrovinek, sladkostí, kávy. Alkohol a káva zvyšují krevní tlak člověka a při PMS, když je tlak již nestabilní, stojí za to pečovat o své zdraví, aby se zabránilo nárůstu příznaků.

Tělesné cvičení

Fyzická aktivita na ženu před menstruací je zakázána, ale její mírné množství bude pro ni přínosné. Při sportu se uvolňuje hormon endorfin, který pomáhá zlepšit náladu, celkový stav ženy.

Zahřívání, jednoduchá gymnastika, lehké běhání nebo chůze jsou nejlepším lékem na zdraví.

Komplikace

Ženy nejčastěji tolerují příznaky samy. Kontaktování specialisty znamená přítomnost atypických projevů, které vyžadují pomoc. Patří mezi ně zvýšená bolest břicha, opožděné menstruace, ztráta síly, horečka nebo tlak, mdloby a nevolnost se zvracením..

Abyste pochopili příčiny nepohodlí, měli byste sledovat své zdraví. Oprava projevů vám umožní lépe poznat tělo, zjednodušit úkol při diagnostice odborníkem. Návštěva lékaře vám umožní předepsat léčbu, která je vhodná pro konkrétní případ.

Může vám být špatně před menstruací? Některé ženy si stěžují, že jim je každý měsíc v druhé polovině cyklu špatně..

Z článku zjistíte, proč k tomu dochází a zda tento problém vyžaduje zvláštní zacházení.

Pravidla pro řešení nadýmání


Když se váha zvýší příliš rychle, objeví se strie

Přírůstek hmotnosti před menstruací nelze považovat za patologii, pokud indikátor nepřekročí 3000 g. Ženy v průměru získají 900 g a po menstruaci tato váha rychle zmizí.

Měli byste být také opatrní u indikátorů, které jsou vyšší než 1,5 kg za měsíc. Takový počet buněk může být uložen v tuku, proti kterému bude těžké bojovat. Nepříznivě časté a velké skoky na váze ovlivňují stav pokožky: objevují se strie a strie.

Jediným způsobem, jak se vypořádat s nadváhou, je kontrolovat kilogramy během celého cyklu. Musíte sledovat svoji stravu a cvičení, abyste byli neustále v kondici, bez shovívavosti. Zde je několik pokynů, které vám pomohou se správou hmotnosti:

 • Každý měsíc se musíte zvážit před a po menstruaci a také zaznamenat tyto ukazatele - pomocí této metody zjistíte, zda přírůstek hmotnosti závisí na konzumovaném jídle..
 • Je nutné zaznamenat výkyvy nálady během PMS, abyste pochopili, co a jak ovlivňuje stravovací návyky.
 • Je nutné si uvědomit, že pokud existují změny nálady, jako jsou záchvaty hněvu, můžete se na ně připravit - změnit každodenní rutinu, odložit důležité věci nebo rodinné setkání, chránit se před zbytečným stresem v soukromí, relaxačními procedurami.
 • Cvičení by mělo být neustále k dispozici - i když neradi sportujete nebo nemáte sílu, je třeba věnovat 15-20 minut denně fyzické aktivitě, protože snižují chuť k jídlu a pomáhají kontrolovat váhu.

Nejdůležitějším pravidlem je kontrola výživy. Ať už žena dělá cokoli, je obtížné dosáhnout snížení hmotnosti bez pečlivé péče o stravu..

Správná výživa jako způsob léčby a prevence


Rovnováha zdravých tuků ve stravě musí být zachována

Je nutné dodržovat doporučení pro správnou výživu po celý cyklus, abyste se neustále cítili dobře:

 • Je tam méně soli. Minerál má špatný účinek na vylučování tekutiny a zadržuje ji. Před menstruací můžete příjem soli ještě snížit, abyste předešli otokům..
 • Pít vodu. Čistá voda je nezbytná pro obnovu buněk a normální metabolismus.
 • Existuje méně sladkostí. Zejména v období před nástupem menstruace. Se silnou touhou po sladkosti má člověk nízkou hladinu estrogenu. Komplexní sacharidy ve formě obilovin, luštěnin a hrubého chleba vám pomohou nahradit sladkosti.
 • Jezte různá jídla. Hořčík a vápník jsou základní stopové minerály, které pomáhají kontrolovat PMS. Pokud je jich málo, nálada se mění, váha rychle roste. Široká nabídka jídel - různé druhy zeleniny a ovoce, mléčné výrobky.
 • Udržujte rovnováhu zdravých tuků. Nemůžete se vzdát zdravých tuků obsažených v rostlinných zdrojích: nerafinované oleje, ořechy, avokádo. Přínosné jsou také tuky z mořských ryb. Jsou nezbytné pro normální fungování reprodukčního a trávicího systému a potlačují chuť na cukr..

Před menstruací lékaři důrazně doporučují, abyste se vzdali všech diet, které zvyšují stres a nakonec vedou k přibývání na váze..

Výrobky jako káva, houby, zelí a brambory jsou také extrémně nebezpečné před menstruací. Dokonce i člověk mimo období má z těchto látek nadýmání. Jakýkoli alkohol, zejména pivo, má negativní vliv na zdraví.

Co pomůže s nadýmáním


Mátový čaj s medem funguje dobře na nadýmání

Přírodní bylinné odvarky pomohou účinně bojovat proti zvětšení břicha:

 • na bázi heřmánku;
 • z máty;
 • s melissou.

Můžete k nim přidat trochu medu.

Léčba se nedoporučuje. Pokud však máte silné nadýmání, můžete Espumisan vypít, pokud je problém způsoben spíše zvětšeným střevem než přibýváním na váze. Zbytek látek je nejlépe před použitím prodiskutovat s lékařem..

Příčiny nevolnosti před menstruací

Nevolnost je nepříjemný pocit tahání nebo sání v horní části břicha. Nevolnost může mít za následek zvracení, což způsobí, že žaludeční obsah bude chrlit ven.

Nevolnost doprovází slabost, závratě a silné slinění. Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje nevolnost, může to znamenat poruchy v různých systémech a orgánech..

Příčinou nevolnosti před menstruací jsou s největší pravděpodobností hormonální změny.

U žen, které mají měsíční nevolnost, lékaři doporučují krevní test na hormony, aby pomohli identifikovat hormonální nerovnováhu, která způsobuje nevolnost.

Ti, kteří užívají hormonální léky, mohou také trpět nevolností před menstruací, protože léky této třídy mění hormonální hladiny.

Nevolnost, ke které dochází v důsledku užívání hormonálních léků, může být doprovázena následujícími příznaky:

 • silné pocení;
 • bolest hlavy;
 • změny nálady.

Menstruace se liší od ženy k ženě. Jeho charakter závisí na jednotlivých charakteristikách..

Některé šťastné ženy nepociťují žádné nepohodlí, zatímco jiné pociťují menstruaci téměř týden předem, trpí bolestmi břicha nebo dolní části zad, nevolností, bolestmi hlavy, změnami nálady..

Nevolnost, deprese, podrážděnost a špatný celkový zdravotní stav v předvečer menstruace jsou klasickými příznaky premenstruačního syndromu..

V určité dny začíná bolet žaludek, v děloze je pocit tahu. Tato „skupina“ příznaků je častým předzvěstí menstruace u ženy s PMS..

Předmenstruační syndrom je známý více než polovině spravedlivého pohlaví. Endokrinní poruchy jsou příčinou nepohodlí.

Nevolnost před menstruací naznačuje cefalgickou formu PMS, která se vyznačuje zvracením, závratěmi, bolestmi srdce, necitlivostí v rukou a pocením..

Pocit nevolnosti před menstruací může být způsoben neplánovaným těhotenstvím, které budoucí matka ještě ani netuší..

U velkého počtu žen je prvním příznakem těhotenství nevolnost, zvláště pokud se objeví ráno a končí zvracením.

V tomto stavu může tělo reagovat s nevolností na vůni jakéhokoli jídla. „Mohla bych být před menstruací nevolná, protože jsem těhotná, ale zatím o tom nevím?“ - tato otázka je někdy adresována gynekologovi ženami, vyčerpanými silnou nevolností po mnoho dní, kdy zbývá jen několik dní před odhadovaným datem zahájení menstruace.

PMS lze skutečně snadno zaměnit s těhotenstvím, zvláště pokud žena již ví, že její menstruace může být zpožděna kvůli hormonálním poruchám nebo chronickým onemocněním..

Pokud má dáma důvod se domnívat, že je těhotná (například ve dnech ovulace měla sex bez ochrany), můžete:

 • koupit test v lékárně;
 • darovat krev pro hCG.

Analýza hormonu hCG poskytuje spolehlivý výsledek do 10 dnů po oplodnění.

Pokud je těhotenství potvrzeno, musíte být obzvláště opatrní, protože v této fázi vývoje je plod nejzranitelnější a může trpět užíváním léků, infekcí a jiných vlivů zvenčí..

Nafukování před menstruací, tíže v břiše

Nadýmání se obává před menstruací, pokud:

 • Žena se přejídá a dovolí si hodně sladkého, kořeněného, ​​rychlého občerstvení. V tomto období je těžké odolat, protože hormonální změny vyvolávají zvýšení chuti k jídlu a další chuťové preference. Kromě toho jídlo pomáhá zlepšit náladu, která se obvykle zhoršuje před kritickými dny..
 • Existují problémy s trávením, které se dříve neprojevily. Skutečnost, že žaludek bobtná a bolí před menstruací, je způsobena gastritidou, kolitidou, enteritidou. Složení hormonů charakteristických pro toto období vyvolává jejich exacerbaci. Pokud dojde k onemocnění, příznaky s nástupem menstruace nezmizí, to znamená, že musíte být vyšetřeni a léčeni.
 • Existují hormonální poruchy. To má také špatný vliv na vlastnosti trávení potravy..

Může dojít k závažnosti a pocitu přítomnosti balónku v břiše před menstruací a ti, kteří nedovolí chyby ve výživě, nejsou ničím nemocní. Ale v tomto případě se objeví slabě a zmizí první den menstruace..

Změny ve složení krve

Těsně před menstruací začne tělo produkovat obrovské množství ženských hormonů. Tímto způsobem se děloha připravuje na příjem oplodněného vajíčka..

Pokud nedojde k početí, pak množství progesteronu v krvi prudce poklesne na normální hladinu a hladina estrogenu klesá pomaleji, a proto je extrémní množství estrogenu v krvi několik dní. Vyvolává řadu poruch, včetně nevolnosti a dávivého reflexu..

Před začátkem cyklu se v těle intenzivně produkují krvinky, které spotřebovávají velké množství hemoglobinu.

Kvůli špatnému metabolismu v krvi může být nedostatek tohoto proteinu, který je nezbytný nejen pro tvorbu krve, ale také pro normální fungování mozku.

S nedostatkem hemoglobinu mozku chybí kyslík. V reakci na to je centrum zvracení vzrušeno, což z něj dělá nevolnost a závratě.

Pokud má žena přirozeně nízký hemoglobin, je jí téměř zaručena nevolnost na konci cyklu.

Kromě toho bude mít záchvaty slabosti a neustálé ospalosti. Dlouhodobá tvrdá strava bez masa může mít stejný účinek před menstruací..

Příčinou nevolnosti může být zvýšení krevního tlaku. Před menstruací se čísla na tonometru mohou lišit od normy, i když po zbytek času tlak vůbec neobtěžuje.

Zvýšení tlaku vyvolává změnu rovnováhy vody a solí v těle, což je způsobeno zvýšenou hladinou estrogenu..

Estrogen zadržuje vlhkost ve tkáních, včetně oblasti mozku, kde se nachází hypotalamus. V důsledku stlačení oteklých tkání začíná železo špatně produkovat hormony, v důsledku čehož se zvyšuje cévní tonus, což znamená, že se zvyšuje tlak..

Tlak před menstruací může nejen stoupat, ale také klesat. U žen z neuropsychiatrické skupiny se před menstruací zvyšuje nespavost, snižuje chuť k jídlu, díky čemuž klesá krevní tlak.

Ženy s cefalgickým PMS zvláště trpí vegetativně-vaskulárními problémy.

Důvody pro snížení tlaku jsou v tomto případě gynekologická onemocnění (myomy, polypy), užívání léků proti bolesti (spazmolytika dilatují krevní cévy), zvýšené množství prostaglandinů v krvi.

Mělo by být upozorněno na pravidelné snižování tlaku před menstruací, doprovázené srdeční arytmií.

Ženy s takovými projevy musí být vyšetřeny třemi odborníky najednou: gynekologem, endokrinologem a kardiologem..

Proč se během menstruace bobtná žaludek

U některých žen břicho bobtná a vyvolává nepohodlí během menstruace, což má také několik důvodů:

 • nerovnováha hormonů, které nadále narušují správné vstřebávání potravy, funkci střev;
 • špatná výživa, která také způsobuje fermentaci a plynatost;
 • gynekologické poruchy, při nichž děloha zůstává zvětšená, tlačí na střeva a narušuje její zdravé fungování.

Je důležité si uvědomit, že pokud žaludek bobtná, bobtná během menstruace, dochází ke tvorbě plynů ve střevech. Problém však mohou vyvolat i jiné orgány. Pokud se to opakuje v každém cyklu, je to vážně znepokojeno, stojí za to jej prozkoumat.

A to, co je nafouknuté, to znamená, že břicho zvyšuje objem během menstruace, nemusí nutně znamenat nebezpečí a patologii. K tomu dochází, pokud se žena mírně vzpamatovala, má sklon k otokům. Při absenci dalších negativních projevů se nemusíte ničeho obávat, vše projde na konci menstruace.

Co dělat po menstruaci

S nástupem menstruace se hlavní příznaky PMS zmařily, obnovily se hormonální hladiny, emoční stabilita, nadýmání, žena již nepřibírá, její chuť k jídlu se vrátí k normálu. Stojí za to připomenout, že spolu s krví ztrácí tělo železo, a proto je po menstruaci nutné doplnit jeho zásoby. Šampioni v železě jsou mořské plody, červené maso, vejce, květák a luštěniny..

Od obsedantních myšlenek na jídlo vás může rozptylovat komunikace s přáteli a vaše oblíbené hobby. Dobrá hudba a tanec vás zachrání před blues. Pro podrážděnost - jóga a některá dechová cvičení.

Nezapomeňte, že míra přírůstku hmotnosti před menstruací je v průměru asi 1 kg. Proto, když zjistíte nárůst, nemusíte paniku, nenávidět se a přestat jíst po celou dobu kritických dnů. Naučte se klidně přijímat sami sebe, nerozčilovat se a nenechat se zavěsit na téma „zlepšování, zlepšování“.

Postarejte se o své zdraví, vážte si svého těla a pak harmonie a rovnováha nenechají PMS jedinou šanci..

Během ovulace vyhodit do vzduchu

U mnoha žen dochází k nadýmání uprostřed menstruačního cyklu, během ovulace - uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Samotná ovulace je bolestivý proces, protože je spojen s prasknutím folikulu..

Často se objevují slabost, ztráta síly, zvýšení břišní dutiny, plynatost, pocit plnosti v břišní dutině, výskyt tažné bolesti.

Při normálním menstruačním cyklu nejsou takové příznaky dlouhé a nezpůsobují ženě vážné nepohodlí. Pokud se takové příznaky objeví poprvé nebo se jejich závažnost zesílí, stojí za to navštívit lékaře, protože ovulace může být doprovázena střevními chorobami nebo metabolickými poruchami v těle.

Kolik dní před menstruací se zvyšuje břicho?

Nelze jednoznačně říci, kolik dní dochází k nadýmání před menstruací. Každý organismus je individuální, u některých dívek se problém nadýmání a otoků objeví během dalších 1,5–2 týdnů.

Ve většině případů je však změna patrná 3 dny před propuštěním. Během tohoto období můžete zaznamenat malé zvýšení tělesné hmotnosti..

Ti, kteří věnují pozornost následujícímu, trpí méně předmenstruačním syndromem:

 • sport, trénink břicha;
 • posílení svalů pánevního dna, které slábnou s věkem a po porodu;
 • správná výživa a prevence nadváhy.

Ano, ženy s nadváhou a porodem zaznamenávají nárůst břicha, ale taková reakce těla je považována za přirozenou a obvykle mizí 2-3 dny menstruace nebo po nich.

Nafukování jako premenstruační syndrom

Děložní endometrium má porézní a volnou strukturu, zahrnuje hojnou vaskulární složku. Během ovulace se sliznice lemující děložní dutinu otékají v důsledku průtoku krve a endometrium se ztrácí ještě více. To je nezbytné pro bezpečné uchycení oplodněného vajíčka.
Pokud je břicho nafouknuto před menstruací, pak je stav ve většině případů spojen s fyziologickými faktory

Pokud nedojde k oplodnění, dojde k menstruaci. V období ovulace se objevuje pocit plnosti břicha, zvýšená tvorba plynů, křeče a bolestivost..

Je normální, že ženy mají zvýšenou chuť k jídlu, neustále chtějí hodně jíst a objevuje se ospalost. To vše naznačuje přípravu ženy na nadcházející těhotenství..

Předmenstruační nadýmání zmizí samo o sobě do jednoho dne po nástupu menstruace. S dlouhodobým příznakem se doporučuje rozlišovat od projevů mimoděložního těhotenství, střevních patologií, onemocnění pohlavních orgánů a orgánů dolního močového systému.

Jak zabránit nadýmání před menstruací

Můžete se vyhnout nepříjemnému jevu. Chcete-li to provést, musíte dodržovat určitá pravidla:

 • Ve druhé fázi menstruačního cyklu je nutné změnit stravu. Výživa by měla usnadnit proces trávení, aniž by zatěžovala střeva. Lehké jídlo vařené nebo dušené. Vyvarujte se potravin, které způsobují plyny. Například zelí, luštěniny, káva, čerstvé okurky, mléko.
 • Budete muset omezit použití soli. Tato složka podporuje akumulaci tekutiny v těle. Měl by odmítnout slané jídlo, uzené.
 • Budou muset být vyloučeny sycené nápoje, alkohol ve formě vína, pivo.
 • Vitamíny skupiny B, stejně jako draslík a hořčík, mají příznivý vliv na práci trávicího systému. Užívání komplexu vitamínů nejen zbaví břicho, ale také zlepší stav před menstruací. Uklidňuje nervový systém.
 • Odvar z bylin - heřmánek, máta, citronový balzám umožňují snížit tvorbu plynů před menstruací. Na 1 sklenici vroucí vody, 0,5 čajové lžičky každé přísady. Infuze po dobu 15-20 minut. Můžete přidat lžíci medu. Pijte teplé, jako běžný čaj.

Sex pomůže zbavit se nepříjemného jevu. Sexuální styk ovlivňuje průtok krve, zlepšuje fungování trávicího systému, psychologicky odvádí pozornost od vzrušujícího problému. A když období skončí, žena bude své bříško znovu milovat..

Výživa

Pocit nafouknutí, plnosti v břiše může být spojen s výskytem plynů ve střevech. Při jídle, které přispívá ke vzniku otoků a plynatosti, břicho nabobtná, objeví se rachot, pocit plnosti v břišní oblasti. Několik dní před nástupem menstruace stojí za to vyloučit ze stravy:

 • luštěniny;
 • cukr;
 • sladká jídla;
 • mléko;
 • černý chléb;
 • čerstvé bílé zelí;
 • celer;
 • arašíd;
 • uzený;
 • kořeněná a kořeněná jídla;
 • Slaný:
 • smažené maso, ryby;
 • sycené nápoje;
 • silná káva.

Je třeba vyloučit přejídání a konzumaci škodlivých potravin. Dieta by měla zahrnovat 4-5 jídel. Alkohol přispívá k tvorbě plynů, proto by měl být také vyloučen z konzumace..

Abyste se vyhnuli nechtěné plynatosti, neměli byste se přejídat, ani se před spaním netěsnit. Možná je to klíčový faktor, který vyvolává nadýmání. Také byste neměli používat takové produkty, které předcházejí tvorbě plynů:

 • Fast Food;
 • tučné maso;
 • uzeniny;
 • sladkosti a cukrovinky.

To je způsobeno snížením produkce určitých hormonů. Abyste se vyhnuli přejídání, měli byste zavést potraviny, jako jsou:

 • ořechy;
 • sušené meruňky;
 • sušené švestky;
 • černá hořká čokoláda;
 • banány;
 • dusit.

Je také důležité zůstat hydratovaný. Pijte hodně (nejméně 2 litry), ale v malých dávkách, aby nedošlo k podráždění žaludku.

Problémy v reprodukčním systému se mohou objevit u žen v jakémkoli věku. Každý alespoň jednou čelil narušení menstruačního cyklu a zpoždění v kritických dnech.