Co říká bolestivé zvětšení prsou??

Ahoj milé děvčata a ženy. Jsme rádi, že vás můžeme přivítat na našem webu věnovaném kráse ženského poprsí a popisu problémů spojených s růstem a transformací mléčných žláz. Je váš hrudník oteklý a bolavý? A tento jev se pravidelně projevuje? Dnes budeme hovořit o příčinách nepohodlí..

Trochu o jevu

Vy, milé ženy, popisujete otok mléčných žláz různými způsoby:

 • jako otok s překrvením bradavek;
 • plnost a hustota tkání;
 • zvýšení objemu a změny hustoty.

To vše jsou popisy stejného jevu. Akumulace tekutiny v žlázových tkáních. Ženská prsa nejsou dřevěný sud, který během období dešťů bobtná vlhkostí. Proč tedy pravidelně mění velikost a bolesti?

Relativní vlhkost s tím nemá nic společného, ​​ale hormony estrogeny, produkované ve velkém množství v ovulačním období, uprostřed cyklu, způsobují zadržování tekutin v tkáních mléčných žláz. Proto prsa potěší oko se zvyšujícími se objemy a zarmoutí vás bolestivým syndromem, milé krásky:

 • před menstruací asi týden nebo 1-2 dny;
 • buď během menstruačního krvácení;
 • nebo 2-5 dní po skončení období;
 • po potratu.

Hormonální změny způsobují stejné jevy:

 • během těhotenství;
 • v období laktace.

Dobrý den, velká prsa, vysoká citlivost oblasti areoly a slabý výtok z bradavky, to řekne téměř každá počatá žena. I když během tohoto období jsou změny hlasitosti přísně individuální.

Při normálním procesu laktace během tohoto období se poprsí jakékoli matky zvyšuje o několik velikostí. Bolest je obvykle pociťována během toku mléka nebo laktostázy.

Co znamená otok?

Tento jev může být fyziologický a patologický. Ale mimo těhotenství se otoky a bolestivost u žen v reprodukčním věku pociťují silněji v předvečer menstruace a během menstruačního krvácení..

Norma

Bolí vás nutně hrudník během menstruace? Vůbec ne. Existují šťastné ženy, pro které jsou menstruace téměř každý měsíc překvapením. Nejde o to, že nemohou vypočítat „přicházející“, ale o to, že nezažijí otravné předchůdce. Jaká je norma? Přirozený vývoj věcí zahrnuje:

 • mírné zvýšení poprsí během menstruace;
 • určitá nestabilita nálady;
 • zvýšená citlivost bradavek.

Pozorné dámy si mohou všimnout zvýšení libida uprostřed cyklu. Po menstruaci všechny popsané změny projdou.

Co způsobuje bolest na hrudi u dívek ve věku 11-15 let? Protože puberta je vzpoura hormonů. Vaše žláza se aktivně hromadí a to může způsobit nepohodlí. Před pubertou byla velikost prsou u adolescentů obou pohlaví přibližně stejná. V pubertě se mléčné žlázy mladých dívek zvyšují v důsledku růstu žlázové tkáně, jako by se bobtnaly, bradavky se staly citlivějšími a bolí.

Pokud je však bolest silná, cítíte těžké těsnění, objeví se výtok z bradavky, měli byste se poradit s gynekologem. Dospívající mastopatie, často diagnostikovaná ve věku 12-14 let.

To zvyšuje citlivost prsou a bradavek. Ale hrudník nebolí. Pokud máte:

 • silná bolest (mastalgie);
 • bolesti břicha a hlavy;
 • slabost a tíha v nohou;
 • změny nálady;
 • snížený výkon.

Pravděpodobně trpíte syndromem předmenstruačního napětí (PMS). PMS není normou. Jeho léčba je však zahájena pouze ve velmi závažných případech, kdy žena po toto období ztratí schopnost pracovat. Při mírném nebo mírném PMS pacientky jednoduše pijí analgetika, protizánětlivé léky a / nebo antispazmodika.

Klimatické změny

Během pre-vyvrcholení a menopauzy, v první fázi involuce žlázových tkání, než prsa ztratí svůj tvar, se může zvýšit pod vlivem hormonálních poruch. Kromě toho, jak víte, ženy po 40 letech často přibývají na váze pod vlivem stejných hormonů. Akumulace tukové tkáně je patrná také v oblasti poprsí.

Ale během tohoto období si musíte dávat pozor na hruď. A být pravidelně vyšetřován. Proto se v klimakterickém období zvyšuje počet benigních novotvarů prsu a zvyšuje se riziko vzniku rakoviny. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že silná bolest na hrudi a znatelné otoky v menstruačním období v plodném věku ženy jsou rizikovým faktorem pro vznik rakoviny v době menopauzy..

Benigní dysplázie

Není vůbec normou, pokud:

 1. Prsa nebo obě silně bobtnají.
 2. Bolest je vyčerpávající a má praskavý a naléhavý charakter. Posiluje při vyšetření prstem. Nebo dává do oblasti lopatky
 3. Hrudník nebo obojí se stává velmi hustým nebo jsou v nich cítit uvolněné kuličky.

To je známka rozvoje fibrocystických onemocnění nebo mastopatie. V reprodukčním věku je nejčastěji diagnostikována mastopatie:

 • v dospívání;
 • během těhotenství.

Je možné identifikovat onemocnění, když si pacient stěžuje na změněnou povahu PMS směrem ke zhoršení.

Zánětlivá onemocnění

Obvykle jsou jednostranné, způsobené:

 • laktostáza;
 • penetrace pyogenní mikroflóry;
 • zranění.

Zároveň je prsní tkáň hustá, horká, bolestivá. Při abscesu lze pozorovat příznaky: fluktuace a změkčení s hnisavou fúzí tkání.

Novotvary

Příčiny otoku prsu mohou spočívat v cystách a fibroadenomech, duktálním papilomu a lipomu. Tento jev obvykle postihuje jednu žlázu. Syndrom bolesti je mírný, zesiluje se během menstruace a není spojen s bolestí formace, ale s její velikostí a stlačení okolních tkání.

U rakoviny se žláza stává citlivou v extrémním stadiu onemocnění. Ale kromě otoku můžete vidět:

 • výtok z bradavky;
 • kožní změny (peeling, řídnutí, citronová kůra).

Pamatujte, že rakovina nebolí! Téměř nikdy, pouze pokud je nádor velký a komprimuje okolní tkáně nebo byl zahájen proces jeho rozpadu.

Proč je samočištění tak důležité? Vzhledem k tomu, že se ukázalo, že jde o rakovinu, žena si to často najde sama. A čím dříve je toto provedeno a léčeno, tím příznivější je prognóza. Bradavky jsou informativní orgán při rakovině. Často se zatahují a „obracejí“ se k patologické proliferaci tkání. Je to způsobeno zkrácením mléčných kanálků způsobeným deformací tkáně nádorem..

Koenigův příznak je velmi důležitý. Pokud chytíte uzel prsty a pak ležíte na zádech a dlaní tlačíte na hrudník a necítíte růst, je to rakovina. Pokud jste tento test provedli sami a zdálo se vám to pozitivní, nepanikařte. Možná jste udělali něco špatně. ALE pospěšte si mammologovi.

Tím se uzavírá rozhovor o otoku prsou, opět na vás čekáme na našem webu. Doufáme, že tento článek budete rádi sdílet se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí..

Proč prsa bobtná a zvětšuje se před menstruací (menstruace), důvody

Zvětšení prsou v předvečer menstruace

Před nástupem menstruačního cyklu ženy pozorují určité dočasné transformace svých těl. Jsou neviditelné pro své okolí, ale jsou velmi nápadné pro každého jednotlivého zástupce spravedlivého pohlaví. Zejména před kritickými dny se objem mléčných žláz krátce změní, což ženě způsobí nepohodlí a bolest. Takže v období od jednoho do dvou týdnů před nástupem menstruace může prsa měnit tvar a velikost (nahoru), stejně jako barvu bradavek. S nástupem menstruace nebo po jejich ukončení získává vzhled prsou obvyklý tvar. Pokud nedojde k reverzní změně po dokončení menstruačního toku, musí žena naléhavě jít na schůzku s mammologem. Dále článek pojednává o hlavních důvodech, proč se prsa zvětšují a zvětšují před menstruací, jaké mohou být důvody pro zvětšení prsou před menstruací, co dělat, když jsou prsa zvětšena před menstruací a hodně to bolí.

Příznaky otoku prsou před menstruací

Abyste pochopili, proč se prsa zvětšuje a bolí před menstruací (menstruací), musíte nejprve pochopit, jaké jsou hlavní příznaky a známky otoku prsu..

 • Mastalgie (zvýšená citlivost a bolestivé pocity při dotyku, otoku);
 • Pocit tíhy v mléčných žlázách, bolestivá bolest;
 • Kromě hrudníku se mohou objevit bolestivé pocity v břiše;
 • V důsledku přívalu krve se mohou objevit bolestivé pocity v oblasti dvorce a bradavek;
 • Na hrudi mohou být mírné hrudky.

Kromě toho může existovat několik specifických faktorů, které vedou k bolestivým pocitům v oblasti hrudníku. Mezi tyto faktory patří těsné oblečení, problémy s mikrocirkulací krve, častá únava, stresové situace, užívání produktů, které mohou zadržovat tekutinu v těle, užívání určitých léků a mnoho dalšího..

Proč zvětšení prsou, příčiny otoků a zvětšení prsou před menstruací (menstruace)?

Důvody, proč má žena před menstruací nárůst mléčných žláz, jsou velmi rozmanité, ale ve většině případů takové příznaky nenaznačují vznik zdravotních problémů. Ženské tělo je navrženo tak, že pod vlivem hormonálních změn charakteristických pro různé fáze menstruačního cyklu prochází neustálými fyziologickými transformacemi. Takže před menstruací, před nástupem menstruace, se mohou objevit nejen nepohodlí a bolest na hrudi, ale velikost prsou se může zvětšit a bolest v oblasti bradavek je doprovázena zvýšením jejich halo. Tyto změny jsou ovlivňovány prolaktinem, progesteronem a estrogenem. Tyto hormony se produkují během významného období života ženy a v každé fázi vývoje těla mají odlišnou rychlost koncentrace.

Zvětšení prsou u žen během premenstruačního období je považováno za normální, dokonce i otoky a bolest v oblasti hrudníku před nástupem menstruace mohou být normální, pokud se tyto příznaky a příznaky PMS opakují každé období a bolest na hrudi je mírná. V těchto dnech dochází ke zvýšení tkáně a otoku mléčných žláz. Dalším faktorem přispívajícím ke zvětšení prsou během menstruace je zadržování tekutin tělními tkáněmi během luteální fáze cyklu. Prsa se tak mírně zvětší a získají zvýšenou citlivost..

Zadržování vody v těle před menstruací pomáhá tělu pohodlně se přizpůsobit množení, které je nezbytné k vytvoření a udržení příznivých podmínek pro vejce, pokud jsou oplodněna. Hormonální systém ženy připravuje tělo na početí a nesení potomků v každém menstruačním cyklu bez výjimky. Zvětšení prsou, otoky v této oblasti, nepohodlí a dokonce bolest v bradavkách nebo bolest v oblasti hrudníku jsou proto přirozeným znamením raného období. Silné zvětšení prsou během menstruace může naznačovat těhotenství. Každý případ je třeba posuzovat individuálně, protože hormonální pozadí každé jednotlivé ženy je jedinečné.

Účinky hormonů na menstruační cyklus

Důvody zvětšení prsou před menstruací lze vysvětlit přirozenými fyziologickými důvody, které se objevují v důsledku změn v hormonálních hladinách, které jsou zase přirozeným procesem změn v ženském těle před nástupem menstruace. Z tohoto důvodu jsou ve většině případů zvětšení a otoky prsou, bolesti bradavek a bolesti v oblasti hrudníku před menstruací absolutně přirozenými příznaky a příznaky PMS, premenstruačního syndromu. Po ovulaci vzroste obsah progesteronu v ženině krvi. Jeho množství neklesá až do okamžiku, kdy si tělo uvědomí, že k oplodnění vajíčka tentokrát nedošlo. Jakmile tělo nepřijme koncepci, hladina progesteronu dramaticky poklesne. Před menstruací mají progesteron a estrogen nejnižší koncentraci v ženské krvi..

Citlivost prsou se shoduje s maximální koncentrací progesteronu.

Pokud je zvětšení prsou před menstruací (menstruace) nebezpečné, je to známka patologie?

Ke zvětšení prsou přispívají také nebezpečné faktory. Zvětšení prsou před kritickými dny si zaslouží pozornost, pokud po jejich dokončení nezískala normální velikost a její majitel cítí bolest a zhutnění. Takové příznaky mohou signalizovat patologie, včetně gynekologických onemocnění, tromboflebitidy, průběhu benigních a maligních nádorových procesů, narušení štítné žlázy a nadledvin, cyst, abscesů a uzlin, jakož i zánětlivých procesů v hrudníku.

Vyšetření prsou, diagnostika zvětšení prsou před menstruací

Povaha průběhu procesů v těle ženy je určena pomocí analýz, které jsou na základě pozorovaného klinického obrazu předepsány lékařem. Mezi nimi: krevní test na hormony a onkologické markery, ultrazvuk pánevních orgánů (7. den cyklu) a prsu (po 14. dni cyklu). Tyto studie umožňují specialistovi určit příčinu zvětšení prsou před menstruací a nedostatek zvětšení prsou po propuštění.

Co dělat, pokud bolesti na hrudi před menstruací, bolesti na hrudi a otoky?

Pokud žena neví, co má dělat, jestli to bolí a roste, prsa jí před menstruací nabobtnají, mohou jí být užitečné následující tipy. Je možné snížit pocit nepohodlí v mléčných žlázách před nástupem menstruace bez pomoci. Pro zmírnění nebo snížení bolesti a otoku prsou před menstruací je nutné upustit od pití nadměrného množství tekutin, vzdát se spodního prádla s tvrdými vložkami nebo kostmi, neštípnout na hrudi, dodržovat pravidla zdravého životního stylu a správné výživy.

Předmenstruační období vystavuje ženské tělo dočasným fyziologickým transformacím. Tento vývoj je normální, po nástupu menstruace získává tělo své obvyklé tvary a obrysy. V případě těhotenství nebo rozvoje patologických stavů nemusí dojít ke zpětným změnám. Proto v jakékoli fázi cyklu musí žena věnovat pozornost procesům probíhajícím v jejím těle, aby mohla včas identifikovat možná onemocnění, léčit je a předcházet komplikacím..

Co dělat k úlevě od bolesti na hrudi, otoků a nepohodlí?

Pokud žena neví, jak se zbavit bolesti na hrudi, když se jí zvětší prsa před menstruací, před nástupem menstruace, mohou jí být užitečné následující tipy. Existuje také řada konkrétních doporučení, podle kterých můžete dosáhnout snížení bolestivých pocitů v oblasti hrudníku a snížení nepohodlí:

 • Ve stravě by neměly chybět tučné pokrmy. Jíst jídla s nízkým obsahem tuku vede k úlevě od srdečních funkcí, celkového zdraví střev a prsou a ke snížení hmotnosti. Neberte velké množství čokolády, čaje a kávy;
 • Neužívejte sůl deset dní před očekávanou menstruací. Cvičení denně;
 • Pro dosažení dokonalého tvaru prsou se doporučuje nosit podprsenku několik dní. Můžete použít speciální sportovní možnost. Chcete-li to usnadnit, můžete se uchýlit k použití obkladu, ale nemůžete je aplikovat přímo na pokožku prsou, je lepší nejprve aplikovat ručník a až potom obklad;
 • Pro zmírnění bolestivých pocitů se doporučuje pít aspirin nebo ibuprofen, protože neobsahují kofein;
 • Dechová cvičení mohou snížit hladinu stresu, podobného efektu lze dosáhnout v případě každodenních procházek, relaxačních koupelí atd.;
 • Doporučuje se uchýlit se například k přírodním diuretikům, jako jsou okurky, petržel nebo celer;
 • Užívání diuretik před menstruací umožňuje snížit bolestivé pocity a otoky prsou.

Pokud mluvíme o prospěšných vlastnostech vitamínů B6 a E, vyvstává poměrně kontroverzní otázka ohledně jejich příjmu. V tomto případě se doporučuje konzultovat s odborníkem, navíc může předepsat různé léky, které sníží nepříjemné projevy. V takovém případě byste se neměli léčit sami, protože to může situaci jen zhoršit..

Pokud prsa bobtná před menstruací, pak jsou tyto příznaky často doprovázeny bolestí na hrudi nebo bolestivým nepohodlí. Navíc bolestivost na hrudi, bolest v oblasti bradavek nebo silná bolest na hrudi, všechny tyto příznaky se obvykle objevují ve 2. fázi menstruačního cyklu ženy. Pokud je bolest v oblasti hrudníku neustále pozorována a je jedním z hlavních příznaků a známek vývoje PMS, neměli byste se obávat. Pokud se však bolesti na hrudi objeví náhle nebo se objevují pravidelně, je lepší být vyšetřen gynekologem. A o příčinách bolesti na hrudi po menstruaci se dočtete v článku: proč bolí hrudník po menstruaci, příčiny bolesti na hrudi v mléčných žlázách po menstruaci.

Kdy vyhledat pomoc u lékaře, pokud máte zvětšená nebo oteklá prsa před menstruací?

Jaký je důvod bolestivých pocitů v oblasti hrudníku? Potřebnou odpověď můžete získat až po konzultaci s lékařem. Ženě se doporučuje navštívit lékaře, pokud:

 • V oblasti prsu se objevily nové, neznámé hrudky;
 • Nemůžete řádně provést vlastní vyšetření prsu;
 • Pokud je vám více než 40 let a ještě jste nikdy neměli mamograf;
 • Z bradavek se začal objevovat nepochopitelný hnědý výtok;
 • Pokud pocítíte nepohodlí, nemůžete normálně spát a níže uvedená doporučení se ukázala jako neúčinná..

Návštěva lékaře by nikdy neměla být kladena na zadní hořák; je lepší okamžitě zajistit, aby se vám nic špatného nestalo. Pouze diagnostika v raných fázích umožní určit přítomnost onemocnění správným způsobem. Kromě toho byste neměli zoufat poté, co zjistíte skutečný důvod bolesti před zahájením menstruace. Kontaktováním profesionálního lékaře jistě problém vyřešíte.

Jaký je důvod bolesti a otoku na hrudi před nástupem menstruace? Ve skutečnosti jsou takové příznaky považovány za zcela normální, s nimiž se potýkají téměř všechny ženy. Ve skutečnosti se bolestivé pocity v oblasti hrudníku před nástupem menstruace vyskytují u mnoha a často v tom není nic nebezpečného. Vyskytuje se před zahájením menstruace a zmizí s dalšími příznaky, jako je podrážděnost a změny nálady. Ale v případě, že bolestivé pocity v oblasti hrudníku způsobí vážné nepohodlí, musíte navštívit lékaře.

Podobné články

Co znamená nevolnost před menstruací? Příroda obdarovala ženské pohlaví nejdůležitějším privilegiem - schopností pokračovat v lidské rase. Reprodukční systém u žen závisí na lunárním kalendáři, to znamená na fázích měsíce. To vysvětluje cyklické...

Bolest v mléčných žlázách před začátkem menstruace je považována za jeden z nejčastějších příznaků bezprostředního nástupu menstruace. U některých žen jsou bolesti na hrudi před menstruací velmi silné a způsobují značné nepohodlí, ale...

Ukončení bolesti na hrudi před menstruací Toto není ojedinělý případ, stane se to téměř každou sekundu. Pouze to se může projevit různými způsoby. Některé ženy tedy dostanou mírné bolesti na hrudi několik týdnů před...

Proč mě bolí hrudník před menstruací a je to normální?

Zvětšení prsou a mírná citlivost jsou před nástupem menstruace normální. To je způsobeno hormonálními změnami v ženském těle. Existují také příznaky naznačující vývoj vláknité mastopatie, kterou je nutno léčit. Terapie mastodynií je především zaměřena na přirozenou normalizaci hormonálních hladin prostřednictvím dodržování stravy. Pokud toto opatření nepomůže, je předepsána léčba..

 • 1 Premenstruační syndrom
 • 2 Příčiny bolesti na hrudi
 • 3 Kdy navštívit lékaře?
 • 4 Léčba

Tělo ženy v plodném věku neustále prochází cyklickými změnami, které slouží k přípravě na početí a porod. 90% dívek 2-10 dní před nástupem menstruace má určité příznaky, které zhoršují kvalitu života. Premenstruační syndrom (PMS) je jednou z nejčastějších patologií charakterizovaných řadou klinických projevů, kterých je celkem více než 200.

V medicíně jsou všechny tyto příznaky hormonálních, vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch spojených s měsíčním cyklem spojeny do několika velkých skupin:

 • neuropsychická forma PMS, ve které převládá podrážděnost, pokles nálady, deprese, slzavost;
 • cefalgická forma (bolest hlavy, závratě, přecitlivělost na pachy a zvuky);
 • krize (zvýšený krevní tlak, tachykardie, pocit stlačení za hrudní kostí, zimnice, pocit blízké smrti, úzkost)
 • edematózní (otok obličeje, prstů, nohou, otok mléčných žláz, svědění kůže, pocení), zaujímá 3. místo v prevalenci;
 • atypické formy.

Edematózní forma PMS, jejíž jedním z příznaků jsou bolestivé pocity v mléčných žlázách (mastodynie), je spojena s metabolickými a endokrinními poruchami v těle ženy. U těchto pacientů může ve druhé fázi menstruačního cyklu dojít k zadržování tekutin v tkáních v objemu až 700 ml. Překrvení a zvětšení mléčných žláz jsou běžné příznaky, které se vyskytují u většiny žen s PMS 1–2 týdny před menstruací. Když se dolní část břicha začne táhnout, dojde k nepohodlí na hrudi a dolní části zad, můžete očekávat brzký nástup menstruačního krvácení.

Měsíční cyklus a hladiny hormonů

Největší vliv na stav ženy v předmenstruačním období mají cyklické změny hladiny hormonů estrogen, progesteron a prolaktin. Chronické narušení normálního poměru hormonů v tkáních mléčných žláz vede k rozvoji funkčních abnormalit, v důsledku čehož může dojít k fibrocystické mastopatii.

Nedostatek progesteronu způsobuje otoky a hypertrofii intralobulární tkáně žláz, přispívá k výskytu cystických dutin. Prolaktin, produkovaný v hypofýze, se podílí na vývoji mléčných žláz, tvorbě lobulárně-alveolární struktury jejich tkání a stimuluje laktaci. V posledním trimestru těhotenství se jeho obsah v těle ženy zvyšuje až 200krát. Tato látka podporuje činnost funkčních buněk, ovlivňuje kvalitu mléka a zabraňuje ovulaci během laktace.

Následující příznaky jsou také spojeny se zvýšenou hladinou prolaktinu v PMS:

 • úzkost, deprese, emoční nestabilita;
 • poruchy spánku;
 • zvýšený krevní tlak;
 • odchylky v jídle (změna chuti);
 • snížená koncentrace.

Pokud se bolest na hrudi stane nesnesitelně silnou, stav se nazývá mastalgie. V tomto případě mohou nastat nepříjemné pocity i při dotyku mléčných žláz. Tato forma abnormalit souvisejících s PMS se vyskytuje ve 40% případů..

Mírné otoky a otoky žláz během premenstruačního období jsou považovány za normální a vyskytují se u 10% zdravých žen. U některých pacientů dosahuje zvětšení mléčných žláz 40%, což je doprovázeno pocity ve formě bolesti vyzařující do ramene, distenze a vzhled těsnění. Prsní žláza je cílovým orgánem pro pohlavní hormony. Existuje několik důvodů, proč hrudník bolí před menstruací:

 • Vysoká hladina prolaktinu produkovaného hypofýzou zvyšuje průtok krve v mléčné žláze a její bobtnání.
 • Velké množství prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu vede k narušení poměru mezi estrogenem a progesteronem, což způsobuje bolestivé otoky mléčných žláz..
 • Zvýšená koncentrace prolaktinu zvyšuje aktivitu aldosteronu, hormonu, jehož hlavní funkcí je zadržování iontů sodíku v těle, a také antidiuretického hormonu vasopresinu, který podporuje zadržování vody ve tkáních.
 • Estrogeny podporují uvolňování histaminu, který je zodpovědný za uvolňování tekuté části krve z kapilár do tkáně, což také způsobuje otoky.
 • V důsledku otoku žláz jsou nervová zakončení stlačena a způsobují pocit bolesti.
 • Estrogeny ovlivňují oxidaci biogenních aminů (norepinefrin, epinefrin, serotonin, dopamin), což vede ke snížení prahu bolesti a ke zvýšení citlivosti ženy.
 • U dívek je během období menstruačního cyklu často pozorován nedostatek progesteronu v důsledku anovulace a nedostatečnosti žlutého tělíska. V důsledku toho se zvyšuje relativní hladina estrogenu v těle adolescenta, při kterém roste tkáň žlázy, zvyšuje se počet mléčných kanálků.

Na konci folikulární fáze menstruačního cyklu stimulují estrogeny spolu s folikuly stimulujícím hormonem růst žláznatých lalůčků. To se projevuje ve formě předmenstruačního „napětí prsou“. Progesteron zabraňuje růstu kapilár pod vlivem estrogenu a snižuje intenzitu edému prsu. Pokud je produkce tohoto hormonu narušena, dochází k zadržování tekutin a hyperextenzi prsní tkáně, což vede ke vzniku syndromu bolesti.

Mnoho vědců spojuje bolest na hrudi během menstruace s latentní formou hyperprolaktinémie, při které nejsou detekovány žádné organické léze hypofýzy. I mírné zvýšení hladin prolaktinu je důležité pro rozvoj mastalgie. Hladina hormonu se může zvýšit z následujících důvodů:

 • silná fyzická aktivita;
 • stres, porušení fáze hlubokého spánku;
 • poškození hrudníku;
 • nedostatek vitaminu B6;
 • těhotenství a kojení;
 • narušení vaječníků, ledvin, jater;
 • patologie hypofýzy a hypotalamu;
 • nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy;
 • autoimunitní onemocnění.

Dlouhodobé užívání hormonálních léků (včetně antikoncepčních) může zvýšit bolestivost na hrudi před menstruací. Až třetina žen užívajících hormonální substituční terapii si stěžuje na zvýšené nepohodlí v mléčných žlázách.

Cyklická bolest v mléčných žlázách může naznačovat nástup mastopatie, při které roste vláknitá tkáň a vyvíjejí se cysty. Fibrocystická mastopatie je prekancerózní stav, proti kterému se riziko vzniku rakoviny prsu zvyšuje 3-5krát. Čím více ložisek rostoucí tkáně se objeví, tím vyšší je riziko jejich transformace na rakovinový nádor. Proto ženy s bolestmi v mléčných žlázách před nástupem menstruace musí pečlivě sledovat jejich stav. Známky patologických změn jsou:

 • postupné zvyšování intenzity a trvání bolesti (obvykle by měla zmizet na konci menstruačního toku);
 • acyklická bolest, její výskyt v jiné době, mimo souvislost s měsíčním cyklem;
 • silné bolestivé pocity (narušení spánku a výrazné zhoršení kvality života), vyzařující do ramene, podpaží, lopatky; stav, kdy i lehký dotyk mléčných žláz způsobuje nepohodlí;
 • identifikace během palpační diagnostiky oblastí tuleňů, které nemají jasné hranice, ve formě pramenů, zrnitosti;
 • výtok výtoku při stlačení bradavek (průhledný, nazelenalý nebo bílý);
 • žádné změkčení prsou na konci menstruace.

K identifikaci patologických procesů se provádějí následující vyšetření:

 • stanovení množství spotřebované a uvolněné tekutiny během 3-4 dnů v obou fázích měsíčního cyklu;
 • mamografie (provádí se před 8. dnem cyklu), palpační vyšetření v první polovině cyklu;
 • testy moči a krve (klinické, biochemické, hormonální);
 • Ultrazvuk mléčných žláz;
 • biopsie, CT, MRI, radioizotopová studie (pokud jsou nalezena ložiska změn v tkáních žlázy).

Výživa a strava významně ovlivňují výměnu hormonů v těle ženy, proto se pacientům jako první linii léčby doporučuje dodržovat následující dietu:

 • snížit množství nasycených a nenasycených tuků, masných výrobků, což vede ke zvýšení hladiny estrogenu v krvi a produkci karcinogenních látek (ne více než 15% denního kalorického příjmu potravy);
 • vzdát se kávy, čaje, čokolády, protože přispívají k tvorbě vláknité tkáně a hromadění tekutiny;
 • zvýšit počet potravin s vysokým obsahem vlákniny (zelenina, ovoce, sója); použití vlákniny by mělo být alespoň 30 g denně;
 • vypijte nejméně 1,5-2 litry vody denně;
 • protože estrogen se zpracovává v játrech, doporučuje se vyhnout se jídlu, které negativně ovlivňuje stav tohoto orgánu (alkohol, mastné, uzené, kořeněné a konzervované potraviny);
 • omezit spotřebu cukru, sacharidů a soli, které přispívají ke zvýšenému otoku.

Kromě stravy musíte také dodržovat následující doporučení:

 • snažte se vyhnout nadměrné fyzické námaze a stresu;
 • léčit onemocnění gastrointestinálního traktu včas, protože pokud jsou přítomny, estrogen je reabsorbován do těla ženy;
 • dále užívejte vitamíny skupiny B (samostatně nebo jako součást komplexních přípravků);
 • pečlivě vybírejte korekční prádlo na podporu poprsí. Podprsenky nesprávné velikosti nebo tvaru vedou k mačkání prsou a přetížení vazivového aparátu, což přispívá ke zvýšené bolesti.

Pokud výše uvedená opatření nemají požadovaný účinek, provádí se léčba drogami s následujícími skupinami drog:

 • nesteroidní protizánětlivé léky pro úlevu od bolesti;
 • diuretika, která pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla;
 • léky, které zlepšují proces trávení a normalizují střevní mikroflóru, zabraňují zácpě;
 • hepatoprotektivní léky;
 • výrobky s obsahem jódu (v případě nedostatečnosti štítné žlázy);
 • sedativa;
 • vitamíny;
 • hormonální léky (Tamoxifen, Danazol, Bromokriptin, Bromergon, Progestogel).

Pokud jsou v procesu výzkumu nalezeny uzliny a existuje podezření na malignitu procesu, provede se sektorová resekce prsu. Pokud je rakovina vyloučena, pacientům je předepsána konzervativní léčba.

Při léčbě PMS a mastopatie se široce používají bylinné přípravky. Jsou lépe tolerovány pacienty, jsou vhodné pro dlouhodobou léčbu a jsou docela účinné. Mezi těmito fondy jsou nejběžnější léky na bázi tyčinek (Mastodinon, Cyclodinone, Agnucaston). Látky izolované z této rostliny mají vysokou afinitu k dopaminovým receptorům a inhibují produkci prolaktinu v hypofýze. Přípravky na něm založené mohou být použity při komplexní léčbě hormonálními a nehormonálními látkami.

Proč se prsa zvětšuje a bobtná před menstruací

Pokud se prsa zvětší před menstruací, je to způsobeno zadržováním tekutin a otoky. Od okamžiku puberty do období menopauzy prochází život ženy každý měsíc stejným změnám, které odpovídají různým fázím menstruačního cyklu. Nejvnitřnějším biologickým významem těchto změn je připravit tělo na vznik a zachování nového života. V tomto procesu hrají aktivní roli orgány reprodukčního systému a mléčné žlázy. Proto je zvětšení prsou před menstruací fyziologickou normou..

Zvyšování objemu prsní tkáně v důsledku růstu a zadržování tekutin. Žena cítí:

 • pocit plnosti
 • bolest
 • zvýšená citlivost bradavek
 • těžkost v mléčné žláze

Příznaky zmizí 2-4 dny po nástupu menstruace.

Faktory zvětšení prsou

Jaké jsou faktory zvětšení prsou před menstruací? Ženský prsa má složitou lalokovou strukturu. Nad ní je chráněn tukovou tkání, funkci tvorby mateřského mléka zajišťuje žlázový epitel, každý lalok je propíchnut kanálky mléčných žláz a sítí krevních cév.

Příroda uspořádala mléčné žlázy takovým způsobem, že překrvení mléčných žláz před menstruací pod vlivem konkrétních pohlavních hormonů - estrogeny, progesteron a prolaktin - je normální proces. Tento proces je biologicky oprávněný, protože hlavním účelem mléčné žlázy je krmit dítě mateřským mlékem..

V procesu ovulace začnou vaječníky, kůra nadledvin, hypofýza intenzivně syntetizovat pohlavní hormony, které vstupují do krevního řečiště, ovlivňují tkáně mléčných žláz a způsobují jejich nárůst. Nejprve rostou buňky žlázového epitelu a mléčné kanály se rozšiřují. To je také považováno za normu, pokud dojde k početí, mléčné žlázy se rychle přizpůsobí novým fyziologickým procesům spojeným s restrukturalizací těla..

Kolik se zvětší prsa před menstruací závisí na rovnováze pohlavních hormonů a životním stylu ženy.

Účinky hormonů na hrudník

Jak hormony ovlivňují prsní tkáň před menstruací? Menstruační cyklus je složitý vícesložkový proces, který probíhá pod kontrolou hypofýzy-hypotalamické zóny mozku a vaječníků. Produkují hormony - estrogeny a progesteron, které způsobují cyklické změny v reprodukčních orgánech a mléčné žláze..

V první fázi menstruačního cyklu dozrává ve vaječníku folikul s vejcem. Uprostřed menstruačního cyklu folikul praskne a vajíčko vstoupí do oplodnění do břišní dutiny a místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko. Toto období odpovídá ovulaci. Stěny folikulu syntetizují estrogeny, tělo se připravuje na možné oplodnění a těhotenství.

A konečně, v závěrečné fázi, pokud oplodnění neprošlo, se corpus luteum pod vlivem estrogenu a progesteronu rozpouští, začíná menstruace.

V poslední fázi menstruačního cyklu jsou tedy prsa vystavena estrogenu. V mléčných žlázách tyto hormony způsobují zadržování tekutin, stimulují vývoj mléčných kanálků, bobtnají prsa a mění barvu dvorců a bradavek. Proto si mnoho žen stěžuje na otok mléčných žláz před menstruací, bolestivost a zvláštní citlivost bradavek..

Progesteron, který je produkován buňkami žlutého tělíska, během tohoto období aktivně stimuluje prsní tkáň, může jej zvýšit. V leukocytech, buňkách, ve kterých se produkuje mateřské mléko, se zvyšuje sekreční funkce. Pod vlivem hormonu se v tkáních mléčných žláz hromadí chlorid sodný (sůl), který zadržuje tekutinu. Z tohoto důvodu mohou prsa nabobtnat a zvětšit se. To je vidět na podprsence, která se stává těsnou a nepohodlnou..

Dalším hormonem, který způsobuje otoky prsou před menstruací, je prolaktin. Jeho role je také při přípravě prsní tkáně. V předmenstruační fázi není hodnota prolaktinu velká, ale s nástupem těhotenství se síla jeho účinku na hrudník významně zvyšuje.

Co přispívá ke zvětšení prsou

Pod vlivem některých vnitřních a vnějších faktorů mohou mléčné žlázy bobtnat ještě více. V tomto případě se zesilují nepříjemné a bolestivé jevy..

Mezi tyto faktory patří:

 1. Chronický stres a silný nervový stres (nervový systém řídí produkci hormonů).
 2. Přepracování způsobené silnou fyzickou námahou.
 3. Dlouhodobé a nekontrolované užívání hormonální antikoncepce.
 4. Nošení nesprávně vybavené podprsenky, která komprimuje prsa, narušuje mikrocirkulaci krve a odtok lymfy.
 5. Nadměrný příjem soli.
 6. Silné zneužívání kávy (ne více než 2 šálky denně).
 7. Spousta živočišných tuků ve stravě.
 8. Kouření (narušuje přísun kyslíku do tkáňových buněk).

Kolik dní před menstruací mohou prsa nabobtnat? To trvá asi 3–7 dní. Zvětšení prsou v poslední fázi menstruačního cyklu je individuální. Prsa mohou růst velmi velká. Některé ženy si to prakticky nevšimnou, pro jiné se to stává nepříjemným příznakem..

Snížené nepohodlí

Jak snížit nepohodlí na hrudi před menstruací? Každá žena může ulevit svému stavu v poslední fázi menstruačního cyklu - snížit pocit plnosti a oteklých bolestivých prsou.

To vyžaduje:

 1. Jezte zdravě. Jídlo by mělo být lehké, aby se snížil stres na kardiovaskulární systém a gastrointestinální trakt. Vhodná jsou zeleninová a mléčná jídla, ořechy a semena, ovoce. Na stole by neměla chybět pára, vařené nebo vařené ryby - zdroj nenasycených mastných kyselin a obiloviny - dodavatelé vitamínů skupiny B. Dobrým efektem je použití přírodních diuretik - petržel, celer, čerstvé okurky. Je nutné vzdát se slaných a uzených potravin, které navíc zadržují vodu v těle. V tomto období je lepší místo obvyklé soli dochucovat pokrmy kořením, česnekem a sójovou omáčkou.
 2. Určitě si najděte čas na venkovní procházky a sport. To přispěje k rychlému odtoku tekutin z mléčných žláz a normalizaci mikrocirkulace krve..
 3. Vyberte si pohodlnou podprsenku, která vaše prsa dobře podepře, ale nestlačí. Je lepší odmítnout modely s kostmi. Ideální je nosit sportovní podprsenku. Pokud je hrudník plný, může být ponechán v noci..
 4. Pokud nepříjemné pocity narušují kvalitu života, můžete se uchýlit k lékům. Pro bolestivou distenzi můžete užívat aspirin nebo ibuprofen a také vypít diuretikum. Je třeba si uvědomit, že každý lék má kontraindikace..
 5. Zkuste dýchací cvičení podle Buteyko nebo Strelnikova. Tok kyslíku do tkání prsu pomůže normalizovat metabolické procesy a snížit nepohodlí.
 6. Dopřejte si kontrastní sprchu nebo koupel s levandulovými, eukalyptovými a rozmarýnovými éterickými oleji. Voda dokonale tonizuje drsné mléčné žlázy a éterické oleje slouží jako relaxanty, které zmírňují nadměrnou nervozitu a podrážděnost.

Je zvětšení prsou vždy fyziologickou normou?

Bohužel v některých případech je zvětšení prsou před menstruací příznakem onemocnění. Kdy je nutné vyhlásit poplach a vyhledat radu od odborníka? Když takový bolestivý otok mléčných žláz nebyl dříve pociťován. Tento příznak naznačuje porušení hormonální rovnováhy způsobené patologickými procesy. S největší pravděpodobností budete muset konzultovat 3 specialisty najednou - mammologa, gynekologa a endokrinologa.

Co lze zjistit?

 1. Poruchy reprodukčních orgánů - vaječníky, děloha.
 2. Dysfunkce štítné žlázy, hypofýzy, vaječníků, které jsou odpovědné za produkci hormonů.
 3. Zvýšené hladiny prolaktinu v krvi.
 4. Nádorová onemocnění mléčných žláz - mastopatie, rakovina.

Nepanikařte, ale zkuste analyzovat, jaké další příznaky se v poslední době objevily. Možná, že při pohmatu mléčné žlázy je cítit malé těsnění, z bradavky je výtok, poprsí nepřestává být nalito a bolestivé ani po menstruaci. Pokud existuje alespoň jeden z příznaků, měli byste naplánovat mamograf.

Pokud je zvětšení prsou před menstruací silnější a bolestivější než kdy jindy, může to být signál, že přišlo nejšťastnější a nejodpovědnější období v životě ženy - těhotenství. V tomto případě menstruace nepřijde včas nebo bude omezena na sporé krvavé výtoky..

Hrudník bobtná a bolí před menstruací. Musím navštívit lékaře?

Jak dívčí prsa rostou během těhotenství

Olga Belokon porodník-gynekolog, lékař medicíny založené na důkazech, blogger

Polina Flegontová, onkolog, mammolog, lékař ultrazvukové diagnostiky

Moderní ženy se rakoviny prsu úplně bojí, ale často nemají minimální znalosti o její struktuře a přirozených změnách souvisejících s věkem, měsíčním cyklem a těhotenstvím. Musím jít k lékaři, když dívce rostou prsa a zároveň to bolí, pokud se před menstruací nafoukne?

Jak název napovídá, hlavní funkcí ženského prsu je produkce mléka. Abyste pochopili jeho nemoci a další stavy, musíte se podrobněji seznámit s jeho strukturou.

Prsní žláza se skládá ze tří hlavních typů tkání:

 1. Tuková tkáň, která se nachází pod kůží (premamární tkáň), leží v tloušťce prsu a přímo za ní (retromamární tkáň). Jeho výše závisí na věku a složení ženy..
 2. Pojivová tkáň, která obsahuje kolagenová vlákna a poskytuje podporu, je „kostrou“ pro měkčí žlázovou a tukovou tkáň. To, ležící pod kůží a tenkou vrstvou předprsní tukové tkáně, obklopuje vnějšek mléčné žlázy, zevnitř obklopuje její laloky a také „připevňuje“ prsa k hlavnímu svalu prsní kosti a kůži pomocí Cooperových vazů. Proto, když zhoubný nádor vyroste do okolní pojivové tkáně, může natáhnout Cooperovy vazy a v místě nádoru vidíme zatažení kůže..
 3. Žlázová tkáň je nejdůležitější, je zodpovědná za produkci mléka. Jeho buňky obsahují mnoho hormonálních receptorů. Je to žlázová tkáň, která během života ženy po celou dobu prochází cyklickými změnami..

Asi 50% veškeré žlázové tkáně se nachází v horním vnějším kvadrantu prsu (blíže k podpaží). Právě to, a ne škodlivé účinky deodorantů, jak se běžně věří, vysvětluje skutečnost, že asi 50% nádorů vzniká v horním vnějším kvadrantu..

Jak funguje mléčná žláza

Hlavní funkční jednotkou žlázové tkáně je lalok, který se skládá z trubicových žláz a vylučovacích kanálků. Lobulární kanály se slučují a tvoří lobulární kanály. Prsní žláza je tedy něco jako hrozen, kde hrozny jsou plátky a větvičky kanály. Malé kanály se spojují do větších - lobární a ty zase následují k bradavce.

Přímo za bradavkou se kanály rozšiřují a tvoří mléčné dutiny, ve kterých se hromadí mléko. Potrubí se poté na bradavce otevírá ve formě několika otvorů. Když znáte tuto funkci, můžete pochopit, jak ručně vyjádřit prsa během laktace: stisknutím prstů na oblast dvorce (vyjadřující obsah dutin), ale žádným způsobem nepůsobící silou na spodní část prsu.

Bradavka je obklopena pigmentovanou kůží (areola). Během těhotenství na pokožce dvorce jsou „tuberkulózy“ jasně viditelné - to jsou Montgomeryho žlázy. Jsou to upravené mazové žlázy, které chrání bradavku před vysycháním a infekcemi během krmení..

Je také důležité znát cesty odtoku lymfy z různých částí prsu. Většina lymfatické drenáže se vyskytuje v axilárních lymfatických uzlinách. Z vnitřních částí (ty, které jsou umístěny blíže ke středu hrudníku) proudí lymfa do sub- a supraklavikulárních lymfatických uzlin (ty lze cítit nad klíční kostí) a do lymfatických uzlin umístěných v hrudní dutině (parasternální).

Zřídka, u rakoviny prsu, když jsou ovlivněny výše uvedené skupiny regionálních lymfatických uzlin, mohou nádorové metastázy s průtokem lymfy vstoupit do tříselných, axilárních, sub- a supraklavikulárních, parasternálních lymfatických uzlin ze strany naproti lézi..

Jak v pubertě rostou dívčí prsa

Základy mléčných žláz se objevují přibližně v šestém týdnu nitroděložního vývoje. Až do puberty je prsa ve stavu „spánku“: laloky ještě nejsou vytvořeny, jsou přítomny pouze hlavní kanály. Během puberty pod vlivem estrogenů začíná růst a vývoj prsu: kanály se začínají větvit, tvoří se lalůčky.

Na začátku puberty mohou dívky za bradavkou najít husté, bolestivé „boule“. Toto je začátek tvorby prsou. Tyto „hrudky“ se často neobjevují synchronně a dělají dívce a jejím rodičům starosti. Návštěva normálního lékaře staví všechno na své místo.

Postupně s vytvářením stabilního pravidelného menstruačního cyklu získává prsa zralou strukturu: lalůčky a kanály jsou dobře tvarované a připravené na svou hlavní funkci.

Bolí vás hrudník před menstruací? To je normální!

Během menstruačního cyklu obvykle dochází k následujícím změnám.

1–5. Den cyklu (během menstruace) - koncentrace estrogenu v krvi se postupně zvyšuje. Hrudník je minimálně edematózní, buňky žlázové tkáně se nerozdělují.

Po ukončení menstruace - přibližně od 5. do 21. - 23. dne cyklu - dochází k aktivnímu dělení buněk žlázové tkáně, expanzi žláz, zesílení vrstev buněk lemujících žlázy. Edém během tohoto období není výrazný.

V pozdní luteální fázi - přibližně od 21. dne cyklu - v důsledku poklesu koncentrace estradiolu a progesteronu se zvyšuje otok a dochází k zánětlivé reakci v prsní tkáni. Během tohoto období je hrudník bolestivý, může se zvětšovat, pociťuje se výraznější „lobulace“.

Závažnost těchto příznaků může být různá, někdy ženě způsobují vážné nepohodlí a vyžadují symptomatickou léčbu. Obecně je mírná bolestivost a mírné zvětšení prsou před menstruací normální stav a známka ovulačního menstruačního cyklu.!

Proč se prsa zvětšují během těhotenství

Během těhotenství se prsa připravuje na krmení: kanály se aktivně větví a rostou, zvyšuje se počet lalůčků. Hrudník se zvětšuje asi o dvě velikosti. Také se zvyšuje jeho zásobení krví, včetně venózního odtoku. Během těhotenství a kojení jsou proto pod kůží tak dobře viditelné zvětšené žíly..

Po narození dítěte začínají žlázy v lalůčcích pod vlivem hormonu prolaktinu vylučovat mlezivo a poté mléko. Z „trubek“ se stávají „tašky“ - acini. Vnitřní vrstva žlázových buněk produkuje mléko, zatímco vnější vrstva obsahující vlákna hladkého svalstva „tlačí“ mléko do kanálků.

S nástupem menopauzy je žlázová tkáň prsu postupně nahrazována tukovou tkání (dochází k tzv. Tukové involuci mléčné žlázy).

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Proč hrudník bolí a bobtná před menstruací

Mnoho žen se zajímá, proč se hrudník zvětšuje, bobtná a bolí před menstruací. Před menstruací každé z dívek prochází tělními změnami, takže může pociťovat určité nepohodlí a nepohodlí. Bolest lze často cítit na hrudi.

Před menstruací se prsa může zvětšit, změnit svůj tvar, změnit barvu bradavek, tyto změny se mohou objevit týden nebo dva před nástupem údajného krvácení. Po skončení menstruace by se však prsa měla vrátit do předchozí podoby a bolest zmizí. Pokud se tak nestane, musíte naléhavě navštívit mammologa.

Prsa bobtná před menstruací: možné příčiny

Jedním z rysů ženského těla je to, že se mohou měnit prsa. Tyto změny jsou ovlivňovány ženskými hormony, jejichž hladina se za různých životních okolností zvyšuje nebo snižuje..

Skutečnost, že se prsa mohou před menstruací zvětšit, není pro ženu novinkou. Každý měsíc před nástupem menstruace dochází k fyziologickým změnám v hrudníku, bobtná a stává se citlivým. Během období krvácení se v těle hromadí tekutina - to přispívá k otokům a zvětšení objemu prsou.

Podívejme se, proč dochází k zadržování tekutin? Tento stav lze vysvětlit skutečností, že tělo se přestavuje a vytváří vhodné prostředí pro úspěšný nástup oplodnění..

Každý měsíc a každý cyklus se ženské tělo připravuje na možné oplodnění a plod. Kvůli těmto faktorům je zvětšení prsou normální..

Pozornost! V případě, že se prsa výrazně zvýšila, může to znamenat těhotenství. Opět jde o hormony..

Zvažte nejčastější důvody, proč se zvětšují prsa před menstruací:

 • selhání normálního fungování vaječníků;
 • stres;
 • nosit nekvalitní a těsné spodní prádlo;
 • nerovnováha hormonů;
 • přepracování;
 • zneužívání produktů, které způsobují zadržování tekutin a otoky;
 • potrat, spontánní potrat a potrat;
 • užívání antikoncepčních léků;
 • těhotenství během dospívání;
 • další gynekologické problémy.

Prsa bobtná před menstruací: účinek hormonů

Po ovulaci několik dní před očekávaným obdobím stoupá progesteron v krvi. Tento stav přetrvává, dokud tělo nedostane signál, že nedošlo k těhotenství. Poté začne hladina hormonu prudce klesat..

Je třeba poznamenat, že před začátkem menstruačního cyklu je hladina jak hlavních hormonů progesteronu, tak estrogenu minimální..

Zvětšení prsou nastává přesně v okamžiku, kdy jsou hladiny progesteronu mimo stupnici.

Tyto příznaky lze přičíst předmenstruačnímu syndromu, ne všechny ženy zažívají takové nepohodlí, u některých toto období probíhá zcela klidně bez jakýchkoli změn.

Proč se hrudník zvětšuje a bolí: norma a odchylky

Považuje se za normální fyziologický proces, když se bolesti a nepohodlí na hrudi objeví 7-14 dní před očekávanou menstruací. Ale takové projevy jsou volitelné. Ženské tělo, se kterým je vše v pořádku, se rychle vzpamatuje a prsa okamžitě po ukončení krvácení nabere svůj obvyklý tvar.

Ale jinak, pokud je menstruace u konce a hrudník stále bolí a bobtná, stojí za to dát tomu smysl. Jakýkoli neobvyklý stav mléčných žláz může naznačovat, že dochází k zánětlivému nebo infekčnímu procesu.

Pozornost! Výstraha, pokud jsou těsnění nerovná. Naléhavě navštivte lékaře!

Jedním z nejčastějších onemocnění mléčných žláz je mastopatie. V počáteční fázi první příznaky: otok žláz před nástupem menstruace a po ní. Včasnou diagnostikou a návštěvou mammologa je možné zjednodušit léčbu a zabránit vážnému rozvoji onemocnění.

Mnoho hormonů ovlivňuje stav a normální fungování mléčných žláz. Nerovnováha alespoň v jednom z nich může vyvolat poruchy v práci žláz. Stav hormonů také závisí na tom, jaký životní styl, výživa, zda existují špatné návyky a nemoci chronické povahy.

Mohou také způsobit:

 • gynekologická onemocnění;
 • nerovnováha v práci štítné žlázy a nadledvin;
 • tromboflebitida;
 • nádory různých typů;
 • tvorba cystických uzlin, abscesy na hrudi;
 • poranění dělohy nebo prsou.

Proto po menstruaci věnujte pozornost svému stavu a v případě odchylek neodkládejte návštěvu lékaře ve vzdálené krabici. Navštivte odborníka a zjistěte okolnosti, které způsobily poruchy v těle.

Proč bolí mléčné žlázy: diagnóza

Za účelem zjištění skutečného důvodu, proč prsa nezískala svůj předchozí stav, lékař předepíše:

 • hormonální krevní test;
 • krevní test (markery - onkologie);
 • 7. den po menstruaci, ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů;
 • ultrazvukové vyšetření mléčných žláz ve 2. fázi cyklu.

Po dekódování historie bude lékař schopen předepsat vhodnou léčbu k odstranění nepohodlí na hrudi.

Prevence bolestivé bolesti na hrudi

Samozřejmě existují obecná doporučení, která pomohou zabránit výskytu bolesti a nepohodlí v hrudníku před menstruací:

 • Je nutné se vzdát tučných, uzených a kořeněných jídel. Jíst nízkotučné jídlo zmírňuje zátěž srdce, žena nepřibírá kila navíc, její prsa a zažívací trakt jsou zdravější. V tomto období se doporučuje vzdát se kávy, čokolády a silného čaje..
 • Snižte příjem soli 7-14 dní před očekávanou menstruací.
 • Ráno intenzivně cvičte.
 • Doporučuje se nosit jednotné podpůrné podprsenky ke snížení bolesti (perfektní je balconette). Může se také hodit sportovní živůtek.
 • Můžete dělat obklady, stačí si nejprve dát na hruď ručník.
 • Chcete-li odstranit bolest, můžete také vzít: "Ibuprofen", "Aspirin".
 • Pokud trpíte stresem nebo depresí, pomohou vám dechová cvičení. Můžete také relaxovat ve vaně, cvičit jógu, poslouchat relaxační hudbu a procházet se.
 • Zahrňte do své stravy petržel, okurky a celer, protože mají močopudné vlastnosti.
 • Diuretika před menstruací mohou také pomoci zmírnit bolest a nepohodlí..

Mnoho žen si klade otázku, zda je možné užívat vitamíny B6 a E, pomáhají? Názory na tuto věc jsou kontroverzní, proto je nejlepší navštívit lékaře k získání podrobnějších informací..

Pokud potřebujete naléhavě navštívit lékaře

 • jsou cítit neobvyklé hrudky;
 • sami nemůžete cítit prsa;
 • věk nad 40 let a žena nikdy nebyla u mammologa;
 • hnědý, neobvyklý výtok z bradavky;
 • nepříjemnosti a bolest, že žena nemůže vést každodenní život.

Zvětšení prsou před menstruací je normální přirozený proces, ale existují výjimky z pravidla, když tyto příznaky naznačují přítomnost patologie, která může vést k vážným následkům.

Drahé ženy, proto poslouchejte své tělo, zvláště po menstruaci. Pokud vaše prsa stále bobtnají a cítíte se bolavě, navštivte svého lékaře.

Každá žena ví o nepříjemných projevech menstruace. Některé z nich pomohou vyloučit obvyklý farmaceutický heřmánek. Zjistíme, jak připravit a konzumovat léčivé přípravky vyrobené z této byliny..