Příčiny slabé menstruace fyziologické a patologické povahy

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech. Obvykle je doba menstruace od 3 do 7 dnů. Odchylky od tohoto období směrem nahoru nebo dolů jsou považovány za abnormální. Krvácení trvající 1–2 dny se nazývá oligomenorea..

Je důležité najít a eliminovat příčinu štíhlých období.

Na gynekologická onemocnění lze upozornit snížením množství výtoku nebo skromným obdobím (až o 50 ml). Tento stav nemusí vždy nastat v důsledku patologických procesů v těle. Může to být způsobeno fyziologickými faktory, jako je těhotenství, kojení. Je třeba podrobně zvážit hlavní příčiny hypomenorey a situace, kdy sporé období vyžaduje odbornou kontrolu..

Patologické příčiny

Zvažme hlavní důvody ovlivňující množství krve vylučované během menstruace, které vyžadují úpravu:

 1. Anorexie nebo přísné diety. Oslabené tělo šetří energii k udržení života. Z tohoto důvodu menstruace prakticky není pozorována nebo se projevuje slabým krvácením..
 2. Vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů. Rozvinuté systémy nemohou plně plnit své funkce.
 3. Chirurgické odstranění dělohy nebo její části.
 4. Potraty a gynekologické poruchy, které vyústily v kyretáž děložního epitelu. Po potratu se menstruační cyklus mění, což také ovlivňuje množství vylučované krve. Pokud po vyčištění dojde k řídkému výtoku s nepříjemným zápachem, znamená to vývoj sekundární infekce.
 5. Nedostatek cenných vitamínů a minerálů v těle. Avitaminóza negativně ovlivňuje hematopoetické procesy v těle.
 6. Patologie štítné žlázy. Orgán je zodpovědný za produkci estrogenů, které ovlivňují fungování genitálií. Hormonální poruchy inhibují zrání vajíček a jejich uvolňování z folikulu.
 7. Obezita. Tento stav je nebezpečný vývojem hormonálních poruch na pozadí zpomaleného metabolismu. Sliznice dělohy žen trpících nadváhou nemá čas natolik růst, aby byla menstruace normální.
 8. Pohlavní choroby Způsobte selhání cyklu a snížení množství uvolněné krve.
 9. Gynekologické poruchy - polypy v děloze, polycystický vaječník, endometrióza.
 10. Patologie nervového systému. Abnormální změny v hypofýze a hypotalamu ovlivňují množství produkovaných pohlavních hormonů.

Dobře koordinovaná práce dutého systému je negativně ovlivněna zaměstnáním v nebezpečné výrobě a nepříznivou environmentální situací.

Fyziologické příčiny sporých období

Po 40 letech může příznak naznačovat bezprostřední nástup amenorey - úplnou nepřítomnost menstruace. Hypomenorea jako přirozený proces lze pozorovat do 2 let u mladých dívek po menarché. Zástupci spravedlivého sexu ve stáří čelí podobným příznakům. Pokles množství vylučované sekrece v nich je spojen s postupným slábnutím funkcí vaječníků.

Fyziologická hypomenorea může být spojena s dědičnou predispozicí. Pokud měla matka nebo babička slabé krvácení, je pravděpodobné, že dívka bude mít stejný stav. V takovém případě bude mít žena v budoucnu veškeré šance na normální těhotenství..

Hnědý nízký výtok je hlavním příznakem nízkých období (hypomenorea)

Objem menstruačního krvácení se může po intenzivním cvičení měnit nahoru nebo dolů.

Příznaky hypomenorey

Štíhlá menstruace se objevuje včas, ale liší se od normálního krvácení barvou. V patologii se odstín výtoku mění od nažloutlé až hnědé. Na podložce zůstávají drobné skvrny od krve. Délka sporých období se pohybuje od několika hodin do 2 dnů.

Podmínku navíc doprovází:

 • nevolnost;
 • časté bolesti hlavy;
 • otok mléčných žláz;
 • neustálá bolest v dolní části zad;
 • problémy s defekací.

Tmavě červený výtok během menstruace se objevuje se zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Tajemství má zároveň viskózní konzistenci a špatně voní. Infekční gynekologická onemocnění jsou doprovázena obecným zhoršením blahobytu ženy a vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Diagnostika

Štíhlá menstruace může naznačovat nejen genitální infekce, ale také tvorbu benigních nebo rakovinných těsnění v děloze a vaječnících. Doporučuje se podstoupit počáteční vyšetření u gynekologa ihned po skončení menstruace. Během návštěvy kliniky se lékař zeptá ženy na intenzitu krvácení, jeho trvání a výskyt chronických onemocnění v historii. K posouzení stavu reprodukčního systému používá gynekolog následující diagnostické metody:

 • nátěr na flóru (k identifikaci zánětlivých procesů v těle);
 • krevní test (k určení typu infekce v těle, pokud existuje);
 • kolposkopické vyšetření (umožňuje vidět polypy a další novotvary ve struktuře endometria);
 • transvaginální ultrazvuk.

Důvodem nedostatečných období po 40 letech je přístup k menopauze

Navíc bude žena odkázána na mammologa. Musí být každoročně vyšetřován. V případě podezření na rakovinu budou standardní diagnostická opatření doplněna počítačovou tomografií pánevních orgánů, krevními testy na hormony.

Raná stadia rakoviny dělohy mají podobné příznaky jako ovariální dysfunkce. Z tohoto důvodu je nutné kontaktovat gynekologa, když se objeví první známky porušení..

Včasná diagnostika onkologie významně prodlouží život pacienta.

Způsoby řešení porušení

Léčebný režim pro hypomenoreu určuje gynekolog po shromáždění údajů o symptomatickém obrazu poruchy a získání výsledků diagnostických postupů. Terapie do značné míry závisí na příčině nástupu sporých období..

V tomto případě stojí za to vědět o následujících funkcích:

 1. V případě endokrinních poruch budou pacientovi nabídnuty hormonální léky, které normalizují činnost reprodukčního systému. Vhodný lék zvolí lékař v závislosti na věku ženy. Hormonální látky pro ženy po 30 a 50 letech se liší svým terapeutickým účinkem a složením.
 2. Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky po identifikaci typu patogenu, který způsobil hypomenoreu. Terapie je nutně posílena užíváním antihistaminik (ke zmírnění otoků z postižených tkání), protizánětlivých léků a spazmolytik.
 3. Obezita a podváha, které vyvolaly slabou menstruaci, jsou odstraněny normalizací denního režimu a úpravou výživy. S anorexií je obtížnější se vyrovnat než s obezitou. Její léčba se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu..
 4. Nádory v děloze, cervikálním kanálu nebo vaječnících jsou chirurgicky odstraněny. Rakovinné novotvary vyžadují integrovaný přístup k léčbě: užívání léků, radiační terapie, korekce stravy atd..

U hypomenorey způsobené stresem, podvýživou nebo nadměrnou fyzickou námahou je léčba lidovými léky přijatelná. Chcete-li zvýšit množství výtoku během menstruace, používejte v určité dny cyklu šalvěj, děložní bór. Je důležité, aby použití tradičního léku na hypomenoreu bylo dohodnuto s lékařem. Samoléčba zřídka končí úspěšně.

Dalším důvodem pro sporé období jsou hormonální změny

Nebezpečí opožděné léčby

Hypomenorea signalizuje nepřítomnost ovulace, hormonální poruchy a další poruchy v těle. Nedostatečná pozornost ke zdraví může vést k formaci u ženy:

 • obezita;
 • antény na obličeji;
 • onkologie.

Nádory, které se tvoří v mozku, narušují práci hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje koordinaci pohybů a duševních schopností. Velké cysty ve vaječnících jsou nebezpečné prasknutím stěny orgánu a rozvojem peritonitidy.

Důsledky skrovného období představují hrozbu nejen pro zdraví, ale i pro život žen. Proto jsou jakékoli změny v menstruaci (pokud jde o délku a hojnost) důvodem pro vyšetření u gynekologa.

Prognóza těhotenství

Málo hnědé menstruační krvácení je jedním ze známek ne ovulace. V tomto stavu žena nebude moci otěhotnět. Dívka se může ujistit o nepřítomnosti nebo přítomnosti ovulace doma pomocí měření bazální teploty a speciálních testů.

Během ovulace (uprostřed cyklu) se bazální teplota zvyšuje o 0,5-1 stupně. Pokud dojde k ovulaci, může se žena stát matkou, pokud si to přeje..

Koncepce dítěte by měla být plánována uprostřed menstruačního cyklu: během uvolňování vajíčka z folikulu.

Pokud doma nebylo možné detekovat ovulaci a existují malá období, musíte se obrátit na svého gynekologa o ultrazvukové vyšetření. Metoda umožní lékaři vyšetřit vaječníky, určit přítomnost folikulů v nich.

V nestandardních situacích, například s hubeným obdobím, je lepší začít plánovat těhotenství s lékařským vyšetřením. Kromě gynekologa je vhodné, aby žena navštívila endokrinologa a genetika. Tím se zvýší šance na zdravé dítě..

Proč je menstruační cyklus zkrácen?

Konstantní cyklus nastává během prvních dvou let po nástupu menarche. Jeho trvání je u každé ženy jiné, ale pohybuje se od 21 do 35 dnů. Doba trvání se může lišit pod vlivem různých faktorů. Tato situace se stane jednou, ale v některých případech se opakuje. Důvody krátkého menstruačního cyklu mají často původ v porušení stravy nebo nervového napětí. Někdy změny naznačují vážný zdravotní stav, který vyžaduje urgentní léčbu.

Jaké znaky naznačují problém

Krátký cyklus není nemoc a u zdravých žen lze pozorovat až dvakrát ročně. Tento stav by měl být zvažován ve spojení s dalšími klinickými projevy..

Existují tři typy proyomenorey (zkrácení menstruačního cyklu):

 • dvoufázový cyklus, ve kterém je snížena první fáze - folikulární. Ovulace je zaznamenána dříve;
 • dvoufázové s poklesem ve druhé fázi - luteální. Ovulace nastává včas, ale krátkodobě se zvyšuje bazální teplota;
 • jednofázový. K ovulaci vůbec nedochází a bazální teplota se neustále mění.

Ve většině případů dochází ke snížení luteální fáze. Navzdory skutečnosti, že cyklickost klesá, výboj se stává hojným a existuje dlouhé období.

Druhý a třetí typ poruch, které mohou vést k neplodnosti, jsou důvodem k obavám. Kratší cyklus je považován za známku reprodukční dysfunkce..

Vzhled menstruace 21. den je normální, pouze pokud se neopakuje systematicky a není doprovázen dalšími příznaky, například:

 • bolest v bederní oblasti;
 • migréna;
 • zvracení a nevolnost;
 • nadýmání;
 • zácpa;
 • emoční nestabilita;
 • zvýšená únava a slabost během menstruace;
 • potlačení sexuální touhy;
 • krvácení z nosu.

V případech, kdy se dvacátý první den cyklu stane prvním dnem menstruace, může se vyvinout řada gynekologických onemocnění. Kritické dny jsou zároveň doprovázeny následujícími příznaky:

 • doba menstruační fáze nepřesahuje tři dny;
 • interval mezi menstruací je asi dva týdny;
 • sporé špinění.

Proč se to stalo

Důvody pro zkrácení cyklu jsou patologické a fyziologické. Selhání může být způsobeno jak závažnými chorobami, tak řadou vnějších faktorů, změnami v těle.

Krátký menstruační cyklus nemusí vždy znamenat zdravotní problémy, ale neměli byste ho nechat bez dozoru. Taková porušení jsou v každém případě důvodem pro návštěvu gynekologa.

Poruchy těla

Mezi fyziologické důvody pro zkrácení menstruačního cyklu patří onemocnění endokrinního systému, nadledvin, ledvin a pneumonie. Reprodukční systém je přímo ovlivněn hypofýzou a vaječníky, jejich poruchy také vedou k dřívějšímu výskytu menstruace.

Drastické hubnutí

Zkrácení menstruačního cyklu může být způsobeno rychlým poklesem tělesné hmotnosti. Přísná strava, která zahrnuje výrazné snížení spotřebovaných kalorií, může také způsobit taková porušení..

Takové drastické změny jsou pro tělo nejsilnějším stresem, v souvislosti s nímž se cyklus menstruace zkracuje. Nadměrná hubenost má nepříznivý vliv na hormonální systém. V důsledku toho se menstruační tok může úplně zastavit..

Zajímavá pozice

V případě úspěšného oplodnění lze cyklus neočekávaně zkrátit. Současně má žena jen slabý výtok, jejich objem se výrazně snižuje. Pokud existují další příznaky těhotenství, musíte provést test a bez ohledu na získaný výsledek jít na konzultaci s gynekologem. Drobné krvácení je často zaznamenáno nejen během normálního, ale také mimoděložního těhotenství, které je nutné ukončit.

Endometrióza

Jedná se o onemocnění, při kterém endometriální vrstva zesiluje. Nejnebezpečnější komplikací patologie je neplodnost. S rozvojem endometriózy se fáze menstruace mohou zkrátit a samotný výtok ztmavne.

Climax

Během menopauzy jsou reprodukční funkce postupně potlačovány a koncentrace hormonů je výrazně snížena. V tomto ohledu je cyklus menstruace zkrácen a je zaznamenán pokles objemu výtoku. Tělo tedy signalizuje dokončení schopnosti rodit děti a zastavení produkce pohlavních hormonů vaječníky. Menopauza následuje po menopauze a menstruace se úplně zastaví..

Více o povaze menstruace s menopauzou si můžete přečíst v samostatném článku na našem webu..

Jiné důvody

Užívání antikoncepčních pilulek může vést k hormonální nerovnováze a předčasnému výskytu menstruace. Po zrušení antikoncepce se reprodukční funkce obnoví a menstruace se objeví včas.

Takové změny často způsobují zánětlivá onemocnění urogenitálního systému..

Existují také jednodušší důvody, proč se cyklus zkrátil. Po dobu 2–3 dnů je možné selhání v důsledku podchlazení, nervového šoku, změny klimatických podmínek nebo nadměrné únavy.

Léčba

Když se menstruace objeví před plánovaným časem, je nutné provést úplnou diagnózu, na jejímž základě je předepsán odpovídající průběh léčby. Léčba bude provedena v závislosti na tom, která fáze prošla změnami a co spustilo tento proces.

Aby se obnovilo reprodukční zdraví, používají se konzervativní metody, ale někdy je nutný chirurgický zákrok.

Podle předpisu lékaře se užívají následující skupiny drog:

 • hormonální;
 • hemostatický;
 • komplexy vitamínů.

Když je detekován zánět ženských orgánů, uchýlí se k použití antibiotik a místních přípravků s antiseptickým účinkem.

Zkrácení intervalu mezi obdobími není vždy považováno za normu. Tyto změny jsou způsobeny řadou nemocí. Chcete-li zjistit příčinu a obnovit předchozí cyklus, musíte být vyšetřeni gynekologem.

Krátký menstruační cyklus. Jaký je důvod?

Není zvykem mluvit o menstruaci otevřeně, s výjimkou přátel nebo lékaře. Mnoho lidí ale zároveň sleduje svůj menstruační cyklus, například pomocí kalendáře „kritických dnů“ nebo dokonce ve své mysli. Ženy to obvykle dělají buď pro plánování těhotenství, nebo pro zjištění přibližného data dalšího období. Ale ne každý chápe, zda je nutné něco udělat, když se náhle cyklus zkrátí. Pokud se načasování zkrátilo než obvykle nebo samotná menstruace trvá méně dní, měli byste tomu věnovat pozornost. Nepropadejte však panice hned..

Proč je menstruační cyklus kratší??

Pojďme na začátek zjistit, jaký je menstruační cyklus. Jeho základem je pravidelnost: měla by trvat přibližně stejný počet dní a skutečná menstruace by měla běžně probíhat ve stejném čase. Začátek se považuje za první den menstruace (výtok).

Existují průměrné sazby za menstruační cyklus, ale každá žena je jiná. Jeho průměrná délka je 28 dní (norma zůstává v rozmezí od 21 do 35) a samotná doba menstruace je asi 4 dny.

V jednom cyklu se v těle ženy objeví jakási demo verze těhotenství. Téměř každý měsíc dozrává folikul ve vaječnících, ze kterého se objevuje vajíčko. Tento proces uvolňování vajíčka z vaječníku a čekání na oplodnění se nazývá ovulace. Pokud vejce zůstane neoplodněné, pak tělo odmítne endometrium - vrstvu dělohy, ke které by se mělo embryo připojit. Právě tomuto procesu oddělení endometria a vylučování z těla se říká menstruace. Všechny tyto procesy řídí různé hormony a jejich poměr v těle..

Někdy si žena myslí, že časné „kritické dny“ jsou známkou těhotenství, ale není tomu tak. Připevnění embrya k děloze je ve skutečnosti někdy doprovázeno uvolňováním malého množství krve (maximálně - několik kapek), ale tento jev má malou podobnost s menstruací, ani v pocitu (žádná bolest, nepohodlí, PMS), ani v trvání.

Důvody pro krátký menstruační cyklus jsou obvykle spojeny se změnou hormonálních hladin nebo se stavem vedoucím ke změně:

 • hormonální nerovnováha;
 • nemoc štítné žlázy;
 • zánět nebo tvorba cyst ve vaječnících;
 • cukrovka;
 • problémy s oběhovým systémem (poruchy srážení krve, vaskulární onemocnění);
 • nemoc ledvin;
 • děložní myomy;
 • novotvary v hypofýze.

Vnější faktory také způsobují zkrácení cyklu, které však ovlivňují hormonální pozadí:

 • prudká změna hmotnosti (úbytek hmotnosti nebo přírůstek hmotnosti),
 • stres,
 • fyzický a emoční stres,
 • minulé nemoci, léky,
 • změna klimatu, cestování, lety.

Je však třeba si uvědomit, že existuje výjimka z pravidla, když dojde k selhání a intervaly mezi menstruací se sníží:

 • prvních několik let po nástupu menstruace;
 • několik posledních let před menopauzou;
 • po ukončení užívání perorálních kontraceptiv, odstranění spirály;
 • po porodu, potratu, potratu.

V každém z těchto případů příliš dlouhý nebo příliš krátký cyklus, stejně jako krátká období - varianta normy.

Kdy je potřeba léčba?

Proč by měl být krátký menstruační cyklus alarmující? Kdy stojí za to navštívit lékaře a kdy ne?

Pokud je krátký menstruační cyklus kratší než normální období u ženy, ale stále je v normálních mezích, neměli byste se obávat. Někdy se to změní nebo znovu sestaví, to je norma.

Pokud se častá menstruace vyskytuje třikrát až čtyřikrát za sebou, pak je to již nebezpečné, bez ohledu na důvod. Ve skutečnosti se během nich ztratí hodně krve, což vede k anémii, slabosti, poklesu imunity.

Je také důležité nezaměňovat krátké období s krvácením nebo krvácením uprostřed cyklu. Samotná žena však často nedokáže určit, co se stalo - menstruační cyklus se zkrátil nebo začalo krvácení. V tomto případě je lepší jít k lékaři zjistit příčinu a podstoupit léčbu..

Přísně vzato by měl být gynekolog navštíven v následujících situacích:

 • Krátký cyklus (méně než 17 dní).
 • Náhlá změna doby cyklu.
 • Výdatnější než obvykle předčasné vypouštění.
 • Snížení krvácení, až 1-3 dny špinění.

Další situací, kdy žena nebo dívka s krátkým cyklem musí navštívit lékaře, je touha otěhotnět. Jak již bylo zmíněno, hormony jsou zodpovědné za cyklus. Porušený nebo příliš krátký cyklus může naznačovat problémy s hormonálními hladinami. To znamená, že pravděpodobnost těhotenství klesá..

Nepředpokládejte, že k obnovení cyklu budou předepsány hormonální látky. Jak bylo uvedeno výše, narušení může nastat v důsledku stresu, životního stylu atd. V těchto případech lze předepsat vitamín-minerální komplexy s vitexem k normalizaci menstruace. Mohou být také zahrnuty do komplexní terapie pro normalizaci cyklu a pro další problémy..

A i když se spojení vitamínových komplexů s cyklem na první pohled nezdá zjevné, je. Extrakt Vitex jemně normalizuje hladinu prolaktinu a obnovuje normální poměr hormonů štítné žlázy. Jód je nutný pro normální hladinu hormonů štítné žlázy. Vitamíny E, B2 a B9 jsou nezbytné pro funkci vaječníků a ovulaci.

Komplex Pregnoton je určen zejména ke stabilizaci menstruačního cyklu, který obsahuje extrakt vitextu, arginin a sadu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro fungování ženského reprodukčního systému. Užívání přípravku Pregnoton s kurzem vám umožní vrátit se k normální frekvenci cyklu a zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

NENÍ REKLAMA. MATERIÁL PŘIPRAVENÝ S ÚČASTÍ ODBORNÍKŮ.

Cyklus menstruace se zkrátil - důvody

Stabilní menstruace se obvykle dostaví v prvních několika letech po jejím prvním nástupu. Jeho trvání závisí na jednotlivých fyziologických procesech v těle každé ženy a v průměru se pohybuje od 25 do 35 dnů (čtyřtýdenní a pětitýdenní cyklus). Četnost se však může změnit v důsledku různých faktorů. Proto každá žena bez ohledu na věk může čelit takovým problémům, jako je krátký menstruační cyklus. Důvody tohoto jevu budou diskutovány v tomto článku..

Normální cyklus

Abyste pochopili důvody porušení cyklickosti, musíte se nejprve seznámit s jeho charakteristickými rysy a fyziologickým základem. Významné místo ve správném fungování těla má hormonální rovnováha, která je udržována v normálním stavu regulačním systémem, který se skládá z hypotalamu, hypofýzy a vaječníků.

Výsledné regulační orgány koordinují činnost ženských pohlavních orgánů za účelem vytvoření příznivých podmínek pro početí dítěte. Ženský cyklus je obvykle rozdělen do dvou fází:

 1. Folikulární.
 2. Luteal.

Cyklus začíná oddělením funkční vrstvy v děložní dutině. K tomu dochází po dobu 5-7 dnů. Následně díky hypofýze, která zvyšuje syntézu follitropinu, folikul roste a produkuje se hormon estrogen. V tomto bodě se začíná formovat endometrium..

Konečná fáze první fáze končí ovulací - uvolněním vajíčka z folikulu. Dále je luteinizační hormon transformován do žlutého tělíska, které je schopné syntetizovat progesteron. V této době také rostou sliznice. Druhá fáze tedy končí buď začátkem další menstruace, nebo počátkem dítěte..

Porušení menstruačního cyklu

Krátký menstruační cyklus nastává v důsledku řady vnějších a vnitřních faktorů a je narušením hormonálního profilu, což vede ke ztrátě frekvence a změně doby trvání fází, snížení objemu sekrecí atd..

V moderní lékařské praxi existuje několik typů menstruačních nepravidelností:

 • proyomenorea - selhání menstruace, při kterém se její trvání snižuje, to znamená, že intervaly mezi menstruací se mění až na 20 dní, s normou 21-35;
 • amenorea - patologický případ, kdy menstruace chybí po dobu 3 měsíců nebo déle;
 • polymenorea - charakterizovaná zvýšením menstruačního období od 7 dnů nebo více, aniž by došlo k překročení normálního objemu vypouštění krve;
 • oligomenorea - porušení, které se projevuje snížením menstruace až na 1-2 dny. Objem vypouštění může být pravidelný nebo nepravidelný;
 • hypomenorea - je pozorována pravidelná periodicita cyklu, ale výtok má omezený objem;
 • hypermenorea - opačná situace jako hypomenorea, kdy pravidelnost menstruace přetrvává a objem výtoku se významně zvyšuje ve srovnání s normou a je více než 100 mililitrů;
 • dysmenorea - porucha spojená s fyzickým stavem ženy a projevující se silným bolestivým pocitem před a během menstruace.

Podle statistik je asi 30% žen náchylných na tento typ menstruační nepravidelnosti jako hypermenorea. Hypomenorea je často pozorována u dívek s pozdní pubertou ve věku 14-16 let, stejně jako u žen starších 46 let, kdy se zhoršuje fungování reprodukčního systému. Ale polymenorea obvykle znepokojuje ženy po 35-40 letech, které se vyznačují hyperemocí.

Příčiny zkráceného menstruačního cyklu

Existuje mnoho faktorů, které způsobují krátký menstruační cyklus. Mezi nimi jsou ty, které jsou spojeny s chorobami samotného reprodukčního systému, je obtížné je identifikovat sami. Mezi důvody, které ovlivňují pokles frekvence cyklu, se rozlišují tyto:

 • Náhlá ztráta hmotnosti, rychlá ztráta hmotnosti - cyklus závisí na výživě a tělesné hmotnosti ženy. Při nedostatečném přísunu živin do těla (například vitamínů K a C) je narušena pravidelná frekvence menstruace. Jíst příliš přísné diety může vést ke ztrátě menstruace..
 • Užívání antikoncepčních pilulek. Porušení menstruačního cyklu a jeho krátké trvání signalizuje poruchu v těle. Podobné následky se zpravidla mohou objevit po třech měsících užívání antikoncepce. V takové situaci je důležité poradit se s gynekologem a přestat užívat drogu..
 • Rané těhotenství je absolutně běžným důvodem absence menstruace..
 • Menopauza - s věkem se zhoršuje fungování reprodukčních orgánů, což nejprve vede ke zkrácení menstruačního cyklu, zpoždění nebo hojnému výtoku a poté k menopauze - konečné fázi menstruace u ženy. Reprodukční funkce jsou postupně blokovány hormonem progesteronem produkovaným ve vaječnících.
 • Dysfunkce endokrinního systému. Potenciál reprodukčního systému je také způsoben fungováním štítné žlázy a nadledvin. Hormonální narušení v těle může vést k endokrinní neplodnosti.
 • Dalším důvodem, který ovlivňuje zkrácení cyklu, jsou gynekologická onemocnění. Jedním z indikativních problémů je endometrióza, která se projevuje množením tkáně připomínající sliznici děložní dutiny do sousedních orgánů. Léčba endometriózy se provádí v závislosti na stupni poškození orgánů: hormonální léčba v rané fázi a operační metoda - v pozdější fázi..
 • Nepříznivé vnější faktory: přepracování, stres, deprese, změna klimatických podmínek, důsledky přerušeného těhotenství a řada dalších.

Známky, které označují problém

Onemocnění vnitřních pohlavních orgánů může být doprovázeno změnou menstruačního cyklu. Zkrácený cyklus může být způsoben přítomností folikulární nebo luteální ovariální cysty. Nebezpečí tohoto problému spočívá ve skutečnosti, že do další menstruace se takové projevy obvykle neopakují. Zkrácení intervalu mezi obdobími a prodloužení jejich trvání jsou charakteristickými znaky onemocnění, jako jsou myomy nebo polypy v děloze. V tomto případě je krvavý výtok pozorován v různých fázích. Viditelným znakem problému reprodukčního systému je zvětšení dělohy..

Mezi faktory vedoucí ke krátkému cyklu patří:

 • endometrium;
 • zánětlivá onemocnění, jako je tuberkulóza.

Nedostatečná sekrece hormonů vede ke zhoršení krevního oběhu uvnitř dělohy a to přímo ovlivňuje objem sekrecí.

Chirurgický zákrok v genitálním systému může také vést k negativním důsledkům - hypomenorei. Zkrácený menstruační cyklus je také způsoben silným vystavením vnějším chemickým podnětům..

Ženy, které čelí krátkému menstruačnímu cyklu, zaznamenávají následující příznaky:

 • nevolnost;
 • bolest hlavy a závratě;
 • bolest v bederní oblasti a zádech;
 • porušení trávicích procesů.

Kdy navštívit gynekologa

Jak identifikovat poruchu vyžadující okamžitou léčbu? V případě zánětlivých procesů v reprodukčním systému je zpravidla krátký cyklus doprovázen řadou příznaků, které je těžké přehlédnout:

 • různé pocity bolesti v dolní části břicha;
 • hojný vaginální výtok;
 • zhoršená plodnost;
 • snížená sexuální touha.

Polymenorea je známkou patologie reprodukčních orgánů a může být předzvěstí závažných onemocnění: rakoviny děložního čípku, nádorů vaječníků a dalších. Transformace vaječníků nebo nesprávné fungování pohlavních orgánů mohou také způsobit polymenoreu. Léčba je v tomto případě předepsána pouze gynekologem. Pokud zjistíte příznaky, které nejsou typické pro normální fyziologický stav ženského těla, měli byste se poradit s odborníkem.

Názor lékařů

Zkrácený menstruační cyklus nemusí vždy signalizovat přítomnost problémů v těle. Každý gynekolog vás tedy ujistí, že je to v následujících situacích normou:

 • Primární menstruace u dospívajících dívek. Menstruace trvající 1–2 dny s frekvencí až 21 dní se objevuje u dívek poprvé po menarché. Cyklus se obvykle vyrovná během dvou let, poté se stane pravidelným.
 • Snížené fungování reprodukčního systému během nástupu menopauzy.
 • Těhotenství a období po porodu. Chybějící nebo nepravidelná menstruace se objevuje během kojení a není vážným problémem. Ke stabilizaci cyklu obvykle dochází poté, co dítě přestane kojit.

Výsledek

Důležitým ukazatelem zdraví ženy je menstruační cyklus. Krátká nepravidelná doba výtoku signalizuje nerovnováhu ve fungování reprodukčních orgánů.

Pod vlivem heterogenních důvodů může menstruace měnit frekvenci nebo v zásadě chybí. Porušení menstruačního období je doprovázeno řadou příznaků, jejichž vnímání vyžaduje, aby žena včas konzultovala s odborníkem, aby se zabránilo negativním důsledkům.

Důvody pro krátký menstruační cyklus: proč byl interval mezi menstruačním krvácením snížen na 15-18 dnů?

U zdravé ženy má menstruační cyklus určité trvání. Jeho zkrácení může být dočasné a nesmí představovat hrozbu pro zdraví žen. V některých případech však snížení intervalu mezi prvním dnem předchozí menstruace a nástupem následující menstruace může naznačovat přítomnost závažného patologického procesu v těle ženy, který vyžaduje okamžitou léčbu.

Jaké jsou důvody vyvolávající pokles menstruačního cyklu o 3 a více dní? Co když se toto období sníží na 14, 15, 16, 17, 18 nebo 19 dní? Je možné zabránit zkrácení intervalu mezi nástupem předchozí a následující menstruace?

Proč se menstruační cyklus zkracuje na 15-18 dní?

Menstruační cyklus začíná prvním dnem nástupu menstruačního krvácení. Jeho trvání je individuální, ale normálně by nemělo být kratší než 21 dní a více než 35 dnů. V průměru u většiny žen toto období trvá 28 dní..

Krátký menstruační cyklus může být způsoben patologickými a přírodními faktory. Informace o možných příčinách tohoto jevu jsou uvedeny v tabulce.

Příčiny zkrácení doby cyklu
Ženy závislé na akciFyziologickýPatologické
Příliš dlouhé užívání hormonální antikoncepceTěhotenství, včetně stavů spojených s hrozícím potratem a mimoděložním těhotenstvímEndokrinní systémová onemocnění (narušení štítné žlázy a slinivky břišní)
Používání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Selhání ve fungování koagulačního systému
Těžká omezení potravin (pro hubnutí)Období zotavení po poroduGenitální patologie (zánět, cystóza, novotvary)
Umělé ukončení těhotenstvíMenopauzaInfekční a zánětlivé jevy v mozkové kůře
Nadměrný fyzický, duševní a psycho-emoční stresChronická onemocnění ledvin, jater, srdce

Diagnostické metody

Pokud se vaše doba příliš zkracuje, musíte zjistit, proč se to stalo. Tento jev se často vyskytuje u žen po porodu. V tomto případě je tento stav dočasný a zpravidla nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. V některých situacích může být takový problém způsoben nebezpečnými nemocemi, které vyžadují okamžitou léčbu. Informace o tom, které diagnostické metody se používají pro krátký cyklus, jsou uvedeny v tabulce.

Diagnostické metodyDruhy diagnostických manipulacíÚčel
Užívání anamnézyAnalýza stížností pacientů, studium anamnézyStanovení předběžné diagnózy, vypracování plánu dalších kroků
Laboratorní výzkumKlinický krevní testStanovení hladiny hemoglobinu, detekce zánětlivých procesů, známky chronických onemocnění ledvin a jater
Chemie krve
Vaginální výtěrPotvrzení nebo vyloučení genitálních infekcí
Související imunosorbentní testStudium hormonálního stavu, vyšetření na nádorové markery a přítomnost autoimunitních onemocnění
Polymerázová řetězová reakceStanovení příznaků infekčních patologií
Krevní test na hormonyStanovení hladiny stimulujících folikulů, luteinizace, hormonů stimulujících štítnou žlázu, prolaktinu, estrogenu, tyroxinu
Instrumentální vyšetřeníUltrazvukové vyšetření dělohy a děložních přídavkůVyloučení známek fibroidů, cyst, chronické adnexitidy
Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance zobrazující mozekPotvrzení nebo vyvrácení podezření na adenom hypofýzy

Léčba s krátkým menstruačním cyklem

Léčba v tomto případě závisí na důvodu, pro který se menstruace vyskytuje příliš často. Lékař vypracuje léčebný plán až po stanovení přesné diagnózy. V tomto případě je terapie přísně individuální. V tabulce najdete informace o tom, jaké kroky jsou podniknuty k vyřešení tohoto problému..


Faktor, který spustil zkrácený cyklusMetody léčbyPoužité drogy / manipulace
Hormonální nerovnováhaKonzervativní
 • hormony estrogeny, progesteron;
 • hemostatická (dicinon, kyselina aminokapronová, Tranexam);
 • vitamíny (C, E, K).
HypertyreózaKonzervativníTyrostatika
ProvozníVyříznutí části štítné žlázy
Myom dělohyKonzervativníHormony
ProvozníEmbolizace děložní tepny
Myomektomie
Hysterektomie
Infekční patologieKonzervativníAntibiotika, antiseptické vaginální čípky
Maligní novotvaryProvozníAmputace nebo exstirpace dělohy s přídavky

Kromě toho se jako další terapeutické metody používají následující:

 • fyzioterapie (elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapie);
 • obecná lékařská masáž;
 • Cvičební terapie;
 • homeopatie a bylinná medicína (šťáva z kaliny, odvar z kořene elecampanu a cibulovitých slupek, infuze květů měsíčku a listů tansy);
 • Lázeňská léčba.

Preventivní opatření

Kratším časovým intervalům mezi obdobími je snazší zabránit než dlouhé a bolestivé ošetření. Chcete-li tomuto problému zabránit, musíte dodržovat řadu pravidel:

 • vyhnout se nadměrnému fyzickému, duševnímu a psycho-emocionálnímu stresu;
 • dobře jíst;
 • zabránit podchlazení těla, zejména pánevních orgánů;
 • včas odstranit zjištěné patologie;
 • užívejte hormonální antikoncepci v přísném souladu s doporučeními lékaře;
 • pravidelně vyšetřovat tělo se zvláštním důrazem na genitálie;
 • vyhnout se příležitostnému pohlavnímu styku;
 • používat kondomy během sexu s novým partnerem;
 • noste spodní prádlo striktně své vlastní velikosti a pouze z přírodních tkanin;
 • pečlivě sledujte hygienu intimních orgánů, umyjte se nejméně dvakrát denně;
 • měnit vložky každé 3 hodiny během menstruace;
 • zabránit prudkému zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti;
 • používat spolehlivé antikoncepční prostředky, které eliminují potřebu uchýlit se k nouzové antikoncepci a umělému ukončení těhotenství;
 • vzdát se závislostí.

Menstruační nepravidelnosti: příznaky, příčiny a léčba

Menstruační nepravidelnost je změna počtu dnů v cyklu, barvy nebo objemu výtoku. Normální cyklus trvá 25 až 35 dní a začíná prvním dnem menstruace. Změny mohou být způsobeny vnějšími faktory, jejichž eliminace vede k normalizaci cyklu. Pokud však neexistují zjevné důvody pro porušení, je nutné konzultovat úplné vyšetření s gynekologem nebo endokrinologem..

 • 1 Fáze menstruace
 • 2 Regulace menstruačního cyklu
 • 3 Důvody porušení
  • 3.1 Nemoci
 • 4 Cyklické nesrovnalosti v dospívání
  • 4.1 Léčba
 • 5 Abnormality v reprodukčním věku
  • 5.1 Poporodní období
   • 5.1.1 Léčba
 • 6 Poruchy u premenopauzálních žen
  • 6.1 Léčba
 • 7 Tradiční metody

Chcete-li zjistit příčinu menstruačních nepravidelností, potřebujete znát fyziologii procesu. Menstruace se nazývá odmítnutí výstelky dělohy po snížení koncentrace progesteronu. Tomu předcházejí následující fáze:

 1. 1. Folikulární - produkce estrogenů pro zrání folikulů. Vajíčková buňka se uvolňuje z jednoho dominantního folikulu.
 2. 2. Ovulace - prasknutí dominantního folikulu a uvolnění vajíčka.
 3. 3. Luteal - syntéza progesteronu žlutým tělem, vytvořené v místě prasklého folikulu.

Progesteron pomáhá připravit endometrium pro implantaci oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění, syntéza progesteronu klesá a endometrium je odmítnuto - začíná menstruační cyklus.

Poruchy těla, kvůli nimž se cyklus mění, se mohou objevit během kterékoli z fází nebo na jedné z úrovní regulace menstruace.

Když se pacient obrátí na gynekologa a stěžuje si, že se cyklus ztratil / snížil / zvýšil nebo se změnila povaha výtoku, lékař provede vyšetření, odebere nátěr pro laboratorní diagnostiku a žena může být také nasměrována k diagnostice vnitřních orgánů podílejících se na regulaci. Úrovně procesu:

 1. 1. Mozková kůra, která reguluje emoční pozadí.
 2. 2. Hypotalamus, syntetizující uvolňující hormony, které ovlivňují třetí úroveň regulace.
 3. 3. Hypofýza produkující gonadotropní, folikuly stimulující a luteinizační hormony.
 4. 4. Ovarie, které pod vlivem hormonů hypofýzy syntetizují progesteron nebo estrogen v závislosti na fázi cyklu.
 5. 5. Vejcovody, děloha a pochva, procházející změnami ve struktuře endometria.

Patologické procesy na kterékoli z těchto úrovní jsou detekovány laboratorní diagnostikou obsahu hormonů v krvi, ultrazvukem, CT, MRI.

Hlavním důvodem absence menstruace je nástup těhotenství. Pokud je však test negativní, musíte kontaktovat gynekologa pro vyšetření a diagnostiku. Důvody pro změnu v menstruačním cyklu jsou obvykle rozděleny do tří skupin:

 1. 1. Vnější faktory: změna klimatu, stres, nespavost, změny ve stravování.
 2. 2. Patologie vnitřních orgánů.
 3. 3. Vedlejší účinky léků.

Cyklus je ovlivňován perorálními kontraceptivy, léky substituční terapie, glukokortikoidy, antiagregačními látkami, antikoagulancii, antidepresivy, antiepileptiky. Možný účinek na cyklus uvádí výrobce léčiva v nežádoucích účincích nebo ve zvláštních pokynech k použití..

Po zrušení antikoncepce se cyklus vrátí do normálu během 2–3 měsíců, protože tělo se přestavuje, aby fungovalo bez vnějšího zdroje hormonů. Užívání lékařských potratů, jako je Postinor, způsobuje prudkou změnu poměru hormonů v krvi, ovlivňuje práci vaječníků a inhibuje ovulační fázi. Obnova cyklu po použití těchto prostředků může trvat až šest měsíců se zhoršenou ovulací, takže je lze provádět pouze pod dohledem gynekologa.

Změny menstruace mohou být způsobeny nejen chorobami reprodukčního systému, ale také jakýmikoli chorobami doprovázenými hormonální nerovnováhou a záněty. Organické a funkční patologie, které způsobují narušení cyklu:

 • onemocnění vaječníků: stimulace ovulace léky, novotvary, nedostatečnost luteální fáze, tvorba píštělí, trauma, porušení hormonální regulace mezi hypofýzou a vaječníky;
 • patologie hypotalamo-hypofyzárního systému: nedostatek gonadotropních a uvolňujících hormonů, nádory, krvácení;
 • patologické stavy dělohy: endometrióza, fibroidy, následky umělého ukončení těhotenství, polypy, endometritida, abnormální struktura dělohy, hyperplazie.

Mezi onemocnění jiných systémů těla mají vliv na menstruaci onemocnění krve, jater, žlučníku, stejně jako tvorba hormonálně závislých nádorů a cyst. Hormonální nádory zahrnují rakovinu prsu, štítné žlázy, dělohy nebo nadledvin.

Odložené infekce pohlavních orgánů způsobují zpoždění menstruace. Pokud menstruace přišla o 2-3 týdny později, mohou to být důvody: náhlá ztráta hmotnosti nebo přírůstek hmotnosti, arteriální hypertenze, hypovitaminóza, špatné návyky.

Před 20 rokem může menstruační cyklus kolísat, jak pokračuje vývoj těla, a hormonální pozadí je nestabilní. Důvodem odchylek během tohoto období mohou být následující poruchy:

 • časté infekční nemoci;
 • obezita nebo podváha;
 • vegetativní-vaskulární dystonie;
 • traumatické zranění mozku;
 • mozkové infekce.

Včasný pohlavní styk a špatné návyky ovlivňují vývoj reprodukčního systému a vedou k nestabilitě hladiny pohlavních hormonů. U dospívajících jsou menstruační nepravidelnosti často doprovázeny silnou bolestí. U syndromu silné bolesti je možný šok a ztráta vědomí.

Silné krvácení v dospívání je léčeno následujícími metodami a léky:

 • hormonální a hemostatická činidla: Vikasol, Ditsinon;
 • antianemické: Sorbifer-Durules, Tardiferon nebo krevní transfuze, erytrocytová hmota, infukola;
 • kombinovaná hormonální antikoncepce: Mersilon, Novinet, Marvelon.

V případě dlouhého zpoždění menstruace bez komplikací je předepsána cyklická léčba vitamíny, stimulující produkci vlastních hormonů ve vaječnících. Pro obnovení první fáze jsou předepsány komplexy vitamínů B, druhá - vitamíny E, A, listová, kyselina askorbová.

Reprodukční věk začíná v průměru ve věku 18-19 let a končí před 40 lety. Důvody odchylek od normy v tomto věku mohou být nejen ve výše uvedených vnějších a vnitřních faktorech, ale také v užívání antikoncepčních prostředků.

První 3 měsíce po zrušení antikoncepce jsou možné intermenstruační krvácení, nestabilita trvání cyklu. V této době se tělo znovu buduje a produkuje vlastní hormony, které dříve pocházely zvenčí. Pokud krvácení pokračuje, příčinou je nesprávná volba léku a následná hormonální nerovnováha.

Užívání nesprávně vybraných perorálních kontraceptiv je plné rozvoje algomenorey, amenorey, neplodnosti a časné menopauzy. Gynekolog-endokrinolog by měl zvolit antikoncepční lék po diagnostikování obsahu hormonů v krvi v různých fázích cyklu.

Po porodu se během jednoho roku normalizuje hormonální pozadí a může kolísat. Uvolňování hormonů, které ovlivňují proces laktace, je doprovázeno změnou poměru progesteronu a estrogenu v krvi.

V prvních 6 měsících se objevují hnědé skvrny, které jsou každý měsíc hojnější a cyklické. Dokud je produkován prolaktin, který stimuluje kojení, k menstruaci nedochází. Jakmile produkce prolaktinu poklesne, aktivuje se růst folikulů a objeví se menstruace..

Terapie v tomto věku je obdobná jako u adolescentních menstruačních poruch. Kromě toho se škrábání děložní dutiny používá při detekci hyperplazie nebo novotvarů. Léky a metody podpůrné terapie:

 • jmenování analogů progesteronu v případě nedostatečnosti luteální fáze: Utrozhestan, Dyufaston, Norkolut;
 • doplnění objemu krve koloidními roztoky, přípravky železa;
 • stimulace vývoje aktivních folikulů: Pergonal, Choriogonin;
 • stimulace ovulace klomifenem.

Je indikována léčba souběžných patologických stavů ovlivňujících hormonální rovnováhu. Pro jejich terapii je pacient doporučen k úzkému specialistovi. Pilulky jsou předepsány pouze lékařem, protože samopodání léků je nebezpečné v důsledku nežádoucích účinků a komplikací.

Ve věku 45–55 let začíná období premenopauzy - reprodukční funkce mizí, dochází k rozvoji vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch doprovázejících premenopauzu a menopauzu. Mezi nimi:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • návaly horka na krku a obličeji;
 • přibývání na váze;
 • emoční nestabilita;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost.

Na úrovni hypofýzy se produkce gonadotropinů zpomaluje, což zpomaluje zrání folikulu. Hladiny estrogenu stoupají. Tento stav hormonálního pozadí vede k restrukturalizaci endometria a acyklickému krvácení..

Pokud dojde k acyklickému krvácení před dosažením věku 45 let, měli byste se poradit s lékařem, protože tento stav vyžaduje diagnostiku a náhradní léčbu.

Dojde-li k závažnému krvácení v klimakterickém období, musí být žena odeslána na škrábání děložní dutiny, protože tento jev je považován za hlavní příznak adenokarcinomu. Škrábání je odesláno k histologickému vyšetření. Podle jeho výsledků jsou předepsány gestageny nebo antiestrogeny:

 • Duphaston;
 • Depo-Provera;
 • 17-OPK;
 • Danazol;
 • 17a-ethynyl testosteron;
 • Gestrinon.

Uvedené léky jsou účinné v případě žlázové hyperplazie, malých myomatózních uzlin nebo adenomyózy.

Při absenci menstruace je pacientka odeslána k laboratornímu vyšetření hormonálního pozadí. Gynekolog-endokrinolog srovnává získané výsledky s normami v určitém věku a činí závěr o vhodnosti léčby.

Léčba nepravidelné menstruace lidovými léky se provádí pomocí následujících receptů:

 • Vezměte 1 g petrželky semena 3-4krát denně;
 • trvejte na 5 g petrželkových semen ve dvou sklenicích studené vody po dobu 8 hodin, vezměte půl sklenice 4krát denně;
 • 5 g suché byliny oregano nalijte 0,5 l vroucí vody a trvejte půl hodiny, vezměte 1 sklenici třikrát denně;
 • 15 g sušených lipových květů nalijte sklenici vroucí vody a nechte půl hodiny, vypijte celou sklenici jednou denně.

Prostředky s bylinkami z pastýřské kabelky, třezalky tečkované, oregana by měly být používány opatrně, protože tyto rostliny obsahují alkaloidy a fytohormony. Použití jakýchkoli tradičních metod nenahrazuje tradiční léčbu a musí být dohodnuto s lékařem.

U žen v reprodukčním věku je měsíční krvácení z dělohy normální. Vaginální špinění však může být také patologické..Silné krvácení během menstruace naznačuje vývoj patologických procesů v ženském těle.