Proč se prodloužil menstruační cyklus: důvody selhání

Pravidelné cyklické změny, ke kterým dochází každý měsíc v těle ženy, naznačují zdraví reprodukčního systému. Někdy selhává: dochází k prodloužené menstruaci. Žena si všimne, že se její menstruace zvýšila. Důvody těchto porušení jsou různé. Často naznačují nástup patologického procesu..

Normální cyklus

Délka cyklu u zdravé ženy se pohybuje od 21 do 40 dnů. Je založen v dospívání a téměř okamžitě se stává pravidelným. Někdy se menstruace začne striktně objevovat současně až po prvním narození. Odchylky, které jsou pozorovány jednou, jsou považovány za variantu normy, ale pouze v případě, že zpoždění je pouze několik dní.

Nástup menstruace je způsoben skutečností, že endometrium začíná být odmítnuto v děložní dutině. Tento proces je bezbolestný nebo bezbolestný. Současně se z pochvy uvolňuje krev..

Menstruace je pozorována měsíčně a naznačuje, že zdraví žen je normální.

Příčiny porušení cyklu

Mezi hlavní důvody nepravidelné menstruace a dlouhého cyklu patří:

 • užívání perorálních kontraceptiv. Začátek užívání antikoncepčních léků i jejich nahrazení může vyvolat proces, při kterém se cyklus zvyšuje každý měsíc;
 • změny hormonálních hladin během menopauzy;
 • infekční nemoci urogenitálního systému;
 • užívání antibiotik, antihypertenziv, hormonálních léků a antikoagulancií;
 • měnící se klimatické podmínky;
 • psycho-emocionální přepětí;
 • dodržování přísné stravy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • chronický zánět reprodukčního systému.

Pod vlivem těchto faktorů se cyklus prodlužuje. Často se současně na pozadí systematických zpoždění objevuje bolestivá silná menstruace..

Fáze menstruačního cyklu

Existuje několik fází menstruačního cyklu. U některých z nich se začíná vytvářet hlen a v určitém období se objeví menstruace..

V důsledku hormonálního narušení v těle dochází ke změnám, fáze se mohou prodloužit.

Folikulární

Tato fáze začíná v okamžiku, kdy se objeví krvavý výtok (menstruace). Současně se ve vaječnících vyvíjí folikul, což je druh vaku, ze kterého po určité době vyjde vajíčko.

Fáze končí v době ovulace. Pokud je cyklus narušen a produkce estrogenu je nedostatečná, může být období delší než obvykle. Někdy k ovulaci nedochází vůbec.

Ovulační

Cyklická povaha změn v ženském těle je normální. Po ukončení menstruačního krvácení a folikulární fázi je děloha připravena přijmout oplodněné vajíčko. V okamžiku, kdy vajíčko opustí folikul, začne proces ovulace.

Doba ovulace je pouze 1–2 dny. V tomto okamžiku je šance na otěhotnění největší..

Luteal

Toto je poslední fáze, během níž se žluté tělísko začíná tvořit v přílohách v místě uvolněného vajíčka. Proces začíná bezprostředně po ukončení ovulace. Délka období se pohybuje od 10 do 14 dnů.

V tomto bodě se progesteron začíná intenzivně produkovat, což je nezbytné pro úspěšnou implantaci vajíčka a normální průběh těhotenství. Pokud nedošlo k oplodnění, pak pod vlivem hormonů začne endometrium postupně odmítat. Může dojít k mírnému nepohodlí. Silná bolest naznačuje abnormalitu v reprodukčním systému..

Patologické poruchy

Důvody pro dlouhý menstruační cyklus mohou spočívat v patologických procesech vyskytujících se v těle. Mezi hlavními vynikají:

 • ovariální patologie;
 • porušení spojení mezi hypofýzou a hypotalamem;
 • selhání nadledvin;
 • polypy na endometriu;
 • myom;
 • zánětlivé procesy v pohlavním orgánu;
 • maligní formace v orgánech urogenitálního systému;
 • komplikace po kyretáži, potratu;
 • porušení procesu srážení krve.

Léčba a prevence

Je nesmírně důležité okamžitě zjistit, proč se cyklus menstruace posouvá. Taktika terapie přímo závisí na příčině, která vedla k takovým změnám. Pokud jsou pozorovány v důsledku užívání perorálních kontraceptiv, je antikoncepce zrušena nebo nahrazena

Hladiny hormonů se normalizují pomocí hormonálních léků. V případě nástupu zánětlivého procesu jsou předepsány antibiotické a protizánětlivé léky. S růstem novotvarů v dutině orgánu se uchylují k chirurgickému zákroku.

Aby se zabránilo cyklickému porušování, musí žena dodržovat následující doporučení:

 1. Vyvarujte se promiskuitního sexu a příležitostných vztahů.
 2. Dodržujte pravidla intimní hygieny.
 3. Systematicky vyšetřeno gynekologem.
 4. Nepoužívejte nekontrolované užívání perorálních kontraceptiv.
 5. Pokud se objeví neobvyklé příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.

Komplikace

V závislosti na tom, jaké jsou důvody pro prodloužení menstruačního cyklu, se komplikace vyvíjejí různě. Kvůli těmto změnám ovulace často chybí po dlouhou dobu, což zase vede k neplodnosti..

Pokud takové porušení vyvolalo zánětlivá onemocnění dělohy, existuje riziko hromadění hnisu v dutině orgánu. Vývoj těchto patologií často vede ke krvácení. V tomto případě žena potřebuje urgentní hospitalizaci. Samoléčba může být fatální.

Prodloužení menstruačního cyklu je pozorováno z různých důvodů, avšak v žádném případě nelze takové změny ignorovat. Je nutné provést úplnou diagnostiku a identifikovat faktor, který poruchu vyvolal.

Co dělat, když se vaše menstruace prodlouží a proč se to stalo

Selhání menstruačního cyklu je nejčastějším důvodem, proč žena navštíví gynekologa. To je způsobeno skutečností, že hormonální systém u žen je poměrně křehká věc, náchylná k vnějším nepříznivým faktorům, která na ně reaguje změnou koncentrace pohlavních hormonů v krvi. Mnoho žen si položí otázku, stojí za to okamžitě běžet k lékaři, pokud se cyklus menstruace prodloužil, nebo si můžete problém vyřešit sami?

Přečtěte si v tomto článku

Co může způsobit poruchu v hormonálním systému

Menstruace je přirozený cyklus změn v koncentraci pohlavních hormonů v ženském těle pro úplné zrání vajíčka ve folikulu za účelem následného početí. Trvá v průměru 21 - 22 dní od prvního dne menstruace do prvního dne následujícího cyklu. Ale v závislosti na individuálních charakteristikách organismu může trvat až 28 - 31 dní, což je také považováno za limit normy.

Hlavní důvody jsou:

 • Jedním z nejčastějších důvodů, proč jít k lékaři se stížností, že se prodloužil měsíční cyklus, je užívání kombinované perorální antikoncepce podle předpisu lékaře. Je důležité si uvědomit, že to nemusí být nutně začátek užívání, často je důvodem buď změna jedné drogy na jinou, nebo odmítnutí užívání. Jakákoli změna je téměř 100% pravděpodobná, že povede k poruše menstruačního cyklu. Je také třeba mít na paměti, že perorální antikoncepce se bere nejen za účelem ochrany, ale také jako terapeutická technika pro léčbu mnoha nemocí..
 • Změny související s věkem v premenopauzálním období. U žen po 50 - 55 letech začíná období tzv. Premenopauzy, kdy se tělo začíná připravovat na vývoj reprodukčního systému, klesá koncentrace progesteronu v krvi a v důsledku toho dochází k posunu menstruačního cyklu poměrně často.
 • Infekční procesy v urogenitálním systému ve formě uretritidy, cystitidy, adnexitidy a dalších nemocí. Většinou způsobeny intracelulárními patogeny (chlamydie, ureaplasma, mykoplazma) nebo prvoky (Trichomonas, améba).
 • Kromě hormonálních léků může být menstruace ovlivněna také užíváním jiných farmaceutických léků, jako jsou antihypertenziva, antikoagulancia nebo antibakteriální léky..
 • Prudká změna klimatických podmínek v důsledku letu do jiné zóny.
 • Špatné návyky (kouření tabáku, alkohol), přírůstek hmotnosti.
 • Prodloužené nervové napětí nebo emoční stres také velmi často vedou k menstruačním nepravidelnostem. Nervový systém je tak úzce spjat s endokrinním systémem, že je mnoho vědců v posledních letech považuje za neoddělitelný komplex neuro-humorálních interakcí. I malý stres proto může způsobit změnu hormonálních hladin v těle..
 • Nadměrná fyzická aktivita může často způsobit hormonální poruchy, protože aktivita ve svalech stimuluje produkci růstového hormonu, testosteronu a řady biologicky aktivních látek.
 • Změna stravy, zejména nízkokalorických diet nebo omezení příjmu určitých druhů potravin, může vést k hormonální nerovnováze.

Skutečnost, že se cyklus menstruace prodloužil, může mít různé důvody, které mohou být velmi rozmanité a závisí na mnoha parametrech. Není však nutné budit poplach, protože ve většině případů je zdroj problému zcela běžný a snadno opravitelný. Ve složitějších případech (pokud se cyklus nezotaví sám za 1 - 2 měsíce), měli byste se poradit s gynekologem a podstoupit vyšetření.

Diagnostické metody vyšetření

Pokud narušení hormonálního systému přetrvává, žena se začne zajímat, proč se měsíční cyklus prodlužuje, protože to způsobuje určité nepohodlí. Proto je nezbytné konzultovat gynekologa, a je-li to nutné, také lékaře související specializace (protože důvod nemusí nutně souviset s reprodukčním systémem). Zkoušky, které bude třeba složit nejdříve:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (děloha, vaječníky, přívěsky, močové cesty).
 • Krevní test na koncentraci hormonů. Nejprve se vezme plot pro estrogen a progesteron (lékař vám musí nejprve podrobně sdělit, ve který den cyklu potřebujete darovat krev). Pak, pokud důvod pro selhání menstruace zůstane nejasný, je předepsána studie pro další hormony - hlavně tyroxin, T4 a další hormony štítné žlázy, uvolňující faktory, laktotropní hormon, luteinizační hormon.
 • Vyšetření odborníkem na gynekologickém křesle s možností odběru materiálu pro výsev patogenu.
 • Doporučení ke konzultaci se souvisejícím odborníkem (pokud není zjištěn žádný důvod): kardiolog, praktický lékař, neurolog nebo endokrinolog.

Ve většině případů užívání anamnézy s podrobným dotazováním na anamnézu a výše uvedené diagnostické metody umožňuje lékaři získat odpověď na otázku, proč se cyklus menstruace prodloužil, a zjistit příčinu hormonálního narušení. Ve výjimečných případech může být další vyšetření prokázáno pomocí vysoce specializovaných diagnostických metod, jako je cytologické vyšetření, imunohistochemie, počítačová tomografie atd..

Doporučujeme přečíst si článek o častých obdobích. Z něj se dozvíte o příčinách časté menstruace - hormonální nerovnováze, nádorech, gynekologických onemocněních, možném těhotenství a také o vlivu stresu.

Obecná doporučení gynekologů pro hormonální selhání

Pokud je zjištěn posun v menstruačním cyklu, žena nemusí okamžitě běžet k lékaři. Prodloužení je často způsobeno běžnými příčinami, které lze snadno napravit samy. Nejprve musíte myslet a zkusit si vzpomenout, co se v poslední době změnilo ve způsobu života. Analyzujte a pokuste se eliminovat faktor, který narušuje rovnováhu hormonálního systému.

Kromě toho musíte dodržovat obecná doporučení pro úpravu svého životního stylu a každodenního života:

 • Nejdůležitějším faktorem je co nejvíce omezit neuro-emoční stres v každodenním životě a pokud možno se stresu vyhnout.
 • Stabilizujte svou stravu, konzumujte více přírodních potravin s vysokým obsahem stopových prvků, vitamínů a antioxidantů. Vyvarujte se kořeněných, uzených a slaných potravin a vyvarujte se pití kávy a alkoholu.
 • Dopřejte si dostatek odpočinku a spěte alespoň 8 - 9 hodin denně.
 • Pokud se žena věnuje sportu nebo jinému druhu fyzické aktivity, je třeba dočasně přepnout trénink na lehký režim nebo si dokonce dát pauzu, aby tělo získalo sílu.
 • Omezte vlastní podávání léků, s výjimkou případů, kdy jsou užívány podle pokynů lékaře. Pokud existuje podezření, že hormonální nerovnováha je způsobena léčbou jiného zdravotního stavu, poraďte se s odborníkem.

Stručně řečeno, můžeme říci, že prodloužení menstruačního cyklu není stav, který vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Musíte však být ve střehu a pokud příznaky přetrvávají nebo se objeví nové, neměli byste odkládat návštěvu kliniky. Koneckonců, je lepší nežertovat se zdravím, ale musíte se starat o své tělo.

Období 20, 30, 40 let... Co se stane s věkem?

Menstruace je to, co spojuje dívku, která právě vstupuje do dospělosti, a velmi zralou ženu. A jak se věk odráží na menstruačním cyklu a co by mělo být považováno za normu v určitých obdobích života?

Menstruace je hlavním indikátorem ženského reprodukčního systému; společníky jakékoli zdravé ženy, svědčí o možnosti početí a porodu dítěte. Normální menstruační cyklus je 21-35 dní, v průměru 28 dní ± týden. Délka skutečné menstruace se může pohybovat od 2 do 6 dnů..

Není však tak důležité, jaká je délka cyklu, mnohem důležitější je jeho pravidelnost. 35denní cyklus je považován za normální, ale pokud v jednom měsíci je to 21 dní, v jiném - 28, pak to nelze nazvat normou. Za odchylku se tedy považuje nepravidelnost a doba trvání delší než 36 dnů nebo kratší než 21 dnů..

Jak se menstruace mění s věkem

Ukazuje se však, že pravidelnost menstruace závisí na věku. V prvních několika letech po nástupu menstruace je cyklus nejnepravidelnější, protože zrání tak složitého reprodukčního systému vyžaduje „vyladění“: začátek menstruace u dívek neznamená, že reprodukční systém funguje plně. I když není neobvyklé, že mladé dívky mají cyklus téměř okamžitě..

V každém cyklu existují folikulární a luteální fáze. Při 28denním cyklu průměrně 14. den od začátku menstruace vaječníky vykazují nárůst folikulů, které produkují ženské pohlavní hormony - estrogeny, které ovlivňují endometrium. Na konci první fáze praskne vyrostlý folikul - tento proces se nazývá „ovulace“, vajíčko z něj uvolněné se přesune do vejcovodu. Místo praskajícího folikulu se objeví žluté tělísko, které produkuje progesteron - další hormon; jeho činnost je zaměřena na přípravu děložní sliznice pro implantaci vajíčka v případě početí. Pokud nedojde k těhotenství, obdrží žluté tělo corpus signál k dokončení práce. Produkce progesteronu se zastaví, začíná odmítnutí zbytečné vrstvy endometria - začíná menstruace.

Co způsobilo nesrovnalost?

Pokud během první fáze není možné vypěstovat plnohodnotný folikul, pak druhá fáze nemůže začít, kvůli nepřítomnosti ovulace se žluté tělísko netvoří. V tomto případě bude první fáze trvat, dokud endometrium nezačne odmítat samo; v takové situaci může cyklus trvat několik měsíců. Je možné, že další cyklus bude mít normální trvání; v tomto případě mluvíme o nepravidelném cyklu.

Zpoždění může být navíc způsobeno skutečností, že žluté tělo nadále produkuje hormony, v tomto případě nemůže začít menstruace. Pokud corpus luteum z nějakého důvodu přestane fungovat příliš brzy, menstruace začne předčasně. Jakmile jsou všichni účastníci reprodukčního systému schopni „souhlasit“: 14 dní na zrání folikulu, zahájení procesu ovulace a práce žlutého tělíska po dobu 10 dnů se menstruace stává pravidelnou. Pro některé však - ne na dlouho.

20 let - změny každý den

Pravidelnost cyklu může ovlivnit řada dalších faktorů, ale první místo patří stresu. Konec konců 17-20letá děvčata jsou na každém kroku uvězněna faktory, které je mohou znepokojit: zkoušky, neopětované pocity, změna místa pobytu atd. U některých však i menší problém končí se zpožděním, u jiných - silný stres zůstává bez zvláštních následků. Mimochodem, bylo si všimnuto, že v tomto věku, když žijete společně dlouho (například v hostelu, na soutěžích), se cyklus jedné ženy může přizpůsobit cyklu druhé. Ačkoli pro tento jev zatím neexistuje žádné vysvětlení.

Navíc v tomto věku jsou dívky často příliš závislé na stravě, extrémní úbytek hmotnosti jistě ovlivní hormonální pozadí, což okamžitě způsobí porušení cyklu. Pravidelnost menstruace mohou ovlivnit také špatné návyky, zvýšené sportovní tréninky, nekontrolované užívání antikoncepce atd. Často menstruace úplně zmizí; je tu další fenomén - deaktivace reprodukční funkce, když žena není schopná snést zdravé potomky v extrémních podmínkách.

Toto je děsivé slovo PMS

A kdo dnes neslyšel o PMS - premenstruační syndrom, který se často vysvětluje osobním rysem ženy, jakousi malou slabostí ženy, které by se nemělo věnovat pozornost. Někdy jsou navíc ženy vystavovány ve formě hypochondrů, které vyžadují zvýšenou pozornost. Mezitím mluvíme o patologickém stavu, při kterém je nutná pomoc lékaře..

Náhlé změny nálady, podrážděnost až agresivita, slzavost, bolesti hlavy, otoky, průjem, úzkost - příčinou těchto projevů jsou hormonální změny. U 10–12% žen se zhoršení blahobytu odráží v jejich výkonu a kolik jich statistika nezohledňuje, ti, kteří si berou den volna a trpí za zavřenými dveřmi?

Navzdory skutečnosti, že tento stav není zcela pochopen, předpokládá se, že účinky způsobené PMS jsou spojeny s působením hormonů: pokles progesteronu před menstruací a zvýšení prostaglandinu, jehož účinky na tělo jsou neuvěřitelně rozmanité. Ale dnes existuje řada léků, které mohou zmírnit projevy PMS..

A co čeká třicetileté?

Do této doby mají ženy ve většině rozvinutých zemí děti. Ve skutečnosti je kvůli těhotenství zajištěna reprodukční funkce. Po úspěšném porodu a krmení dítěte začne ženský reprodukční systém fungovat v plné síle. Ale i zde existuje mnoho nástrah, které mohou narušit tuto jemnou rovnováhu..

V tomto věku se žena snaží o úspěch, je plná energie, někdo se vrhá bezstarostně do péče o rodinu, někdo úplně absorbuje kariéru. Život je v plném proudu, v tak bohatém rytmu je velmi snadné nevšimnout si problému. Bolest v břiše nebo vyzařující do jiných částí těla, nevolnost, migréna, akné - je obecně přijímáno, že tyto příznaky jsou nevyhnutelné při menstruaci.

Pokud je však dysmenorea u mladých dívek vysvětlena nedostatečným vývojem reprodukčního systému, pak u starších žen to obvykle naznačuje gynekologické patologie. Bohužel kvůli nedostatku času je zhoršení blahobytu jednoduše ignorováno a návštěva lékaře je odložena na neurčito; žena se obrátí na specialistu, pokud dojde k závažné poruše reprodukčního systému.

Změny v povaze cyklu

U těch, kteří překročili hranici 30-35 let, se charakter cyklu zpravidla mění, zkracuje se, což je spojeno se snížením produkce progesteronu žlutým tělem. Nevýhoda vede ke zkrácení druhé fáze. Sekrece estrogenu také postupně klesá, počet folikulů klesá a ovulace je nemožná. Přenesené intervence navíc zanechávají své stopy: potraty (plánované nebo nedobrovolné), gynekologické manipulace. Ukončení menstruace ve věku 35-37 let s normální poslední menstruací může naznačovat syndrom plýtvání vaječníky.

Navíc v tomto věku je v anamnéze zpravidla přítomnost zánětlivých procesů, chronických onemocnění, včetně endokrinních, nadváhy nebo podváhy. K porušení cyklu však může dojít na pozadí absence závažných onemocnění. Důvodem může být stejný stres, často spojený s profesionálními činnostmi nebo osobními problémy. Zpoždění menstruace je často spojeno se změnou klimatu.

Žena po 40 letech - co očekávat?

Zkrácení druhé fáze v důsledku nižší produkce hormonů žlutým tělem po dosažení věku 40 let vede ke zkrácení doby trvání cyklu, i když může být stále pravidelné. Žena by však měla věnovat pozornost zvýšené bolesti a křečím během menstruace, protože v tomto věku existuje riziko vzniku endometriózy, fibroidů, polypů v děloze a dalších gynekologických patologií.

K zániku reprodukční funkce dochází postupně, stejně jako k jejímu formování. Kvůli nedostatku ženských hormonů dochází k premenopauze - oslabení funkce vaječníků. U 2/3 žen se intervaly mezi menstruací prodlužují a výtok je vzácný. Postupně vaječníky stále méně reagují na signály z nervového systému, folikuly nemohou růst, nedochází k ovulaci, cyklus se zpožďuje. Pokud dochází k ovulaci pravidelně, žluté tělo nefunguje dostatečně, což ovlivňuje menstruaci. Nástup menopauzy lze určit pomocí testů nebo ultrazvuku. Na pozadí nedostatku hormonů se vyvíjí klimakterický syndrom, jehož projevy jsou pocení, přibývání na váze, otoky, vypadávání vlasů, bušení srdce, výkyvy nálady atd..

Časná menopauza

Ukončení menstruace ve věku 40-45 let je považováno za časnou menopauzu. Tento stav, který se dříve vyskytoval u pacientů po 50 letech, je nyní výrazně „mladší“. Zároveň jsou projevy, které žena zažívá, mnohem těžší a delší. Důvodem nástupu časné menopauzy však nejsou příliš časté patologie nebo důsledky komplexní léčby: operace s odstraněním ovariální tkáně, chemoterapie atd..

A co můžete poradit ženám bez ohledu na věk?

 • Vzdejte se hubnutí jakýmkoli způsobem, přísné diety s vyloučením tuků povedou k narušení cyklu. Pamatujte: 15% estrogenu se tvoří v podkožní tukové tkáni a nedostatek určitých potravin ve stravě povede k nedostatku pohlavních hormonů, které regulují cyklus, protože pro jejich produkci je vyžadován komplex živin.
 • Některé léky mohou vést k narušení cyklu, to zahrnuje některá antidepresiva, pilulky na hubnutí, hormonální léky atd. Proto je lepší poradit se s lékařem, než začnete užívat jakýkoli lék.
 • Neutralizujte účinky stresu - jednoho z hlavních viníků mnoha poruch, včetně cyklu. Spánek po dobu nejméně 7 hodin, přestávky v práci, fyzická aktivita, procházky na čerstvém vzduchu - v případě selhání mohou tyto jednoduché metody upravit stav.

Život je krásný ve všech jeho obdobích! Pokud ve věku 20 let hrají hormony, čeká vás mnoho událostí, včetně očekávaného mateřství, pak ve věku 35 let nejsou o nic menší důvody k optimismu, protože máte oblíbené zaměstnání, děti, časem prověřené přátele. A i když jsou vaše období v minulosti, není důvod k zoufalství. Za strachem z neplánovaného těhotenství, PMS, rizikem pohlavně přenosných chorob atd. Pamatujte - kvalita života v každém období závisí pouze na vás.!

Oksana Matiash, praktická lékařka

Proč se prodloužil menstruační cyklus: důvody selhání

Existuje mnoho důvodů, které mohou přispět k menstruačním nepravidelnostem, od hormonální nerovnováhy po vážná gynekologická onemocnění. Porušení cyklu se projevuje jeho zvýšením (více než 35 dnů) nebo snížením (méně než 21 dnů). Stojí za zmínku, že když cyklus překročí hranici 35 dnů, nazývá se to prodloužený cyklus..

Důvody, kvůli kterým může dojít ke zvýšení menstruačního cyklu

Důvody, pro které se cyklus mění, spadají do tří kategorií:

 • Vnější příčiny (fyziologické) - nejsou spojeny s žádnými patologiemi v lidském těle a jsou výsledkem stresových situací, prudké změny ve výživě nebo změny klimatického pásma, těhotenství. Po návratu k normálnímu životnímu stylu (bez stresu, diety, změny klimatu) se menstruační cyklus vrátí k normálu..
 • Patologické příčiny - spojené s různými gynekologickými chorobami, které mohou způsobit zpoždění menstruačního cyklu.
 • Příčiny léčby - spojené s ukončením užívání léku.

Gynekologická onemocnění, která jsou doprovázena zvýšením měsíčního cyklu

K prodloužení měsíčního cyklu dochází nejčastěji v důsledku různých gynekologických (90%) a jiných onemocnění (10%).

Mezi nejčastější nemoci, které ovlivňují menstruační cyklus, patří:

 • Patologie vaječníků - toto onemocnění se vyskytuje u každé druhé ženy s menstruačními nepravidelnostmi.
 • Poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému - množství vylučovaných hormonů se mění, FSH neodpovídá normě, což ve výsledku narušuje cyklus. Pokud se včas neporadíte s lékařem, mohou se objevit onkologické formace..
 • Narušení nadledvin - vede ke zhoršení syntézy estrogenu, a proto dochází ke změně menstruačního cyklu.
 • Růsty na sliznici dělohy.
 • Zánětlivé procesy v děloze - narušení růstu endometria a jeho včasné zrání, což vede ke zvýšení období mezi kritickými dny.
 • Onkologická onemocnění.
 • Potrat.
 • Problémy se srážením krve.

Ačkoli jsou tato onemocnění nejčastější příčinou změn cyklu, existují i ​​další závažná onemocnění..

Jak určit příčinu, která vedla k prodlouženému měsíčnímu cyklu

Chcete-li zjistit, v souvislosti s jakým důvodem se menstruace objevila později než v požadovaném čase, musíte projít určitými fázemi diagnostiky:

 • jít na konzultaci s gynekologem a na vyšetření;
 • vezměte skvrnu na analýzu;
 • jít na ultrazvuk břišní dutiny nebo malé pánve (doporučení musí být vydáno ošetřujícím lékařem);
 • v případě potřeby přejděte na MRI - jedná se o vyšetření pacientky na přítomnost onkologických útvarů v jejím těle;
 • podstupující hysteroskopii;
 • je nutné močit a provést krevní testy.

Stojí za zmínku, že pacient nemusí projít všemi fázemi diagnostiky, pokud je její onemocnění zjištěno i po obdržení výsledků roztěru, bude jí předepsán potřebný lék.

Jaká kategorie žen a dívek je náchylná k menstruačním nepravidelnostem

Nejčastěji je menstruační cyklus narušen u dospívajících, žen během menopauzy a u dívek v plodném věku.

Je velmi důležité, aby taková kategorie žen sledovala své zdraví, zejména hygienu v oblasti genitálií.

Následující ženy spadají do kategorie žen, které mají nepravidelný menstruační cyklus:

 • ženy, které zneužívají alkohol a kouří (více než 10 cigaret denně);
 • menstruace je nepravidelná u žen, které neustále mění sexuální partnery a mají sex bez kondomů;
 • cyklus je přerušen u žen, které nevěnují náležitou pozornost hygieně genitálií;
 • cyklus je nepravidelný u žen, které zcela ignorují zánětlivé procesy v genitální oblasti;
 • menstruace jsou nepravidelné u žen, které potratí a často rodí (doba mezi porody je kratší než 2 roky).
 • přerušovaný cyklus je pozorován u žen s různými fyzickými patologiemi.

Právě v této skupině žena v 90% případů neodpovídá normě..

Léčba prodlouženého menstruačního cyklu

Poté, co ošetřující lékař určí důvod porušení menstruačního cyklu, jsou vybrány nejvhodnější metody léčby. Tyto metody zcela závisí na individuálních vlastnostech ženského těla a na samotné nemoci..

Pokud je důvod porušení cyklu spojen se zhoršením fungování hormonálního systému, jsou předepsány určité hormonální léky k odstranění takového problému.

Spolu s hormonálními léky je ženě předepsán komplex vitamínů, protože se zdravým imunitním systémem jakékoli nemoci zmizí mnohem rychleji.

Hormonální léky vedou k tomu, že období jsou normalizována a pravděpodobnost takového problému v budoucnu je minimalizována..

Je důležité zdůraznit skutečnost, že hormonální léky by měly být užívány přísně podle lékařského předpisu, jinak se žena nejen nezbaví problému, ale může jej jen zhoršit..

V případě menších porušení gynekologové předepisují sirupy a vyváženou stravu k normalizaci menstruačního cyklu. Dieta je předepsána v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla.

Pokud je důvod pro prodloužení cyklu tak závažný, že se s ním léky nedokážou vyrovnat, doporučuje se chirurgická léčba. Mezi tyto důvody patří odstranění dělohy nebo výrůstky na sliznici dělohy.

Jakmile se menstruace objevila poprvé, dívka musí začít sledovat cyklus. A pokud dojde k porušení, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Vždy musíte pochopit, že schopnost mít děti závisí na normálním stavu reprodukčního systému..

Lidové léky k normalizaci měsíčního cyklu

Existuje také kategorie žen, které nechtějí chodit ke gynekologovi a k ​​normalizaci menstruace se používají lidové léky..

Následující jsou zaslouženě považovány za nejlepší lidové recepty k obnovení menstruace do normálu:

 • Musíte si vzít 1 lžíci sušeného oregana, umístit jej do nádoby a nalijte 0,5 litru horké vody nahoře. Poté je nádoba zabalena v ručníku a vyluhována po dobu 40 minut. Kapalina se filtruje a během dne se spotřebuje v množství 4 sklenic.
 • Vezměte půl lžíce petrželky, vložte je do nádoby a přidejte dvě sklenice studené vody. Lék je podáván infuzí po dobu 8 hodin. Musíte použít půl sklenice 4krát denně.

Mnoho žen po kontrole těchto léků sebevědomě prohlašuje, že normalizují menstruaci.

Ale bez ohledu na to, jak účinné jsou lidové léky, je nejlepší obrátit se na moderní medicínu.

Fyziologické příčiny opožděné menstruace bez těhotenství

Důvody pro zpoždění menstruačního cyklu (měsíčně) jsou jasně stanoveny gynekology po provedení klinických a instrumentálních studií a vyšetření pacientky. U žen je často pozorována patologie, ale po několika dnech jdou k lékaři, protože menstruace je často zpožděna o 2 dny a je normální.

Je třeba si uvědomit, že dlouhé zpoždění v patologii může zhoršit průběh onemocnění, pokud jeho léčba nebude zahájena včas. V důsledku toho je velmi důležité identifikovat onemocnění v počátečních fázích. Začněme.

Etiologické faktory

Důvody předčasného nástupu fyziologického odmítnutí děložního epitelu jsou četné. Může dojít ke zpoždění menstruace, a to jak v patologických stavech v těle, tak fyziologicky. Tyto kategorie by se měly naučit rozlišovat, aby bylo možné včas konzultovat lékaře..

Co je zpoždění menstruace

Zpožděná menstruace je patologický stav, při kterém nedochází k přirozenému odmítnutí děložního epitelu po dobu delší než 2 dny. Patologii lze pozorovat v různých věkových obdobích: premenopauza, reprodukční věk a přímo během puberty.

Pokud k prodloužení cyklu nedojde déle než týden, obvykle není třeba se obávat. Vytahování termínů po dobu 5 dnů se nepovažuje za patologickou změnu, ale s největší pravděpodobností za dočasné funkční zhoršení funkce dělohy..

Etiologie zastavení menstruace

Prvním důvodem frekvence jsou gynekologická onemocnění. Narušují normální fungování a zrání epitelu dělohy, což vede ke zpoždění v době jeho odmítnutí.

 • Myom je benigní nádor, který podporuje transformaci nefunkční tkáňové vrstvy na hyperplastický růst. Na tomto pozadí je obtížné si představit normální proces zrání vajíček. Navíc změna hormonálních hladin vede k tomu, že se menstruační cyklus, který je pro ženu obvyklý, stává obtížným..
 • Salpine ooforitis je zánětlivé onemocnění vaječníků a vejcovodů. Je doprovázeno nejen zpožděním menstruace, ale také periodickým krvácením, nezávisle na menstruaci..
 • Polycystická choroba vaječníků je další patologickou příčinou prodloužení menstruace. S tvorbou velkých cyst ve vaječnících dochází k růstu vlasů na těle, obezitě a změnám hormonálních hladin. K léčbě této patologie se používají hormony. Na pozadí takové terapie se objevují také potíže se zpožděním menstruace..

Hormonální příčiny prodloužení měsíčního cyklu

Hormonální důvody zpoždění v měsíčním cyklu mohou souviset nejen s patologickými situacemi, ale také s užíváním antikoncepčních léků. Drogy velmi často vedou k „syndromu inhibice“.

V důsledku toho se během 6 měsíců užívání antikoncepce u žen může objevit sporadické krvácení a zpoždění..

K nápravě těchto porušení lékaři předepisují léky, které stimulují hypofýzu a proces zrání vajec..

Potrat

Potrat vede k hormonální nerovnováze. Při lékařském škrábání je narušena funkčnost svalové vrstvy endometria. Dokud se nevrátí do normálu, je pravděpodobné, že menstruace bude zpožděna o několik týdnů nebo dokonce měsíců..

Fyziologicky je vnitřní vrstva tkáně během menstruace odmítnuta. Obnova trvá asi 26-29 dní, což je průměrná doba menstruace..

Během potratu dochází k poškození svalového stojícího orgánu, což komplikuje dobu opravy tkáně po zákroku.

Stresující situace a „nervózní“ důvody

Stresující situace jsou v dnešní době běžnými důvody pro zpoždění menstruace. Nervové zážitky jsou silným faktorem, který narušuje práci celého organismu. Ovlivňují také reprodukční sféru. Fyziologicky, v reakci na stres, tělo produkuje hormony kůry nadledvin. Nervové poruchy mohou způsobit zpoždění menstruace o několik let.

Rychlá ztráta hmotnosti

Rychlé zbavení se nadbytečných kilogramů může způsobit menstruační nepravidelnosti. Těmito důvody zpoždění jsou zvláště postiženy mladé dívky..

Vezměte prosím na vědomí, že první menstruace nastane, když dívka váží 45-48 kilogramů. Při prudkém úbytku hmotnosti nemusí jeho hmotnost stačit, proto tělo zastaví normální proces zrání vajíček, protože tyto ukazatele hmotnosti a věku nejsou dostatečné pro normální porod dítěte.

Pokud dítě rychle ztratilo kilogramy, můžete počítat s tím, že bude mít dlouhou dobu zpoždění v menstruaci..

Podobná situace se děje také na pozadí otravy některými toxickými látkami a léky (rtuť, olovo). Mladí lidé mají často mentální anorexii, která způsobuje, že úplně odmítají jíst.

Nekontrolovaný příjem antidepresiv je častým etiologickým faktorem patologie. Protivředové a diuretické léky mohou také oddálit měsíční cyklus..

Změna počasí

Změna počasí má za následek zpoždění o 2 dny. Pokud je však žena mimo turistický výlet, může se patologie prodloužit až na 5 dní nebo dokonce na týden..

Je třeba si uvědomit, že prudká změna klimatických podmínek pro tělo je stresující situací..

V důsledku nadměrného vystavení ženy slunci a silného zneužívání solária může dojít k porušení procesu zrání vajec..

Problém s hmotností a menstruační cyklus

Po několik desetiletí vědci zkoumali vliv přebytečného tuku na problém zpožděné menstruace. Zjistili přímý účinek obezity na tuto patologii..

Tuková vrstva těla je fyziologicky navržena tak, aby chránila před nadměrným vystavením slunečnímu záření. Je to také další zdroj energie v případě nedostatku energie..

Je pravda, že tělo je nejednoznačné ohledně nadváhy i jejího nedostatku.

Jaké jsou důkazy o výtoku během ovulace

Když se žena zbaví přebytečného tělesného tuku nebo se ho naopak snaží vybudovat, těhotenství není žádoucí. V takové situaci se stává obtížné fungování reprodukční sféry i menstruačního cyklu..

Samostatně je třeba poznamenat vliv dědičnosti na fungování epitelu dělohy. Chcete-li zjistit závislost genetických faktorů na průběhu patologie, je nutné se matky zeptat, jak pravidelný je její cyklus.

Nereprodukční důvody

Kromě gynekologických existují stále nereprodukční příčiny opožděné menstruace. Jak víte, za tvorbu menstruačního cyklu je odpovědný nejen děložní epitel, ale také hypofýza, mozek a hypotalamus. Výsledkem je, že změny funkčnosti mozkové kůry a nadledvin ovlivňují menstruaci..

Diabetes mellitus, onemocnění kůry nadledvin a snížená funkce štítné žlázy vedou k obtížím ve fungování děložního epitelu.

Pokud na tomto pozadí žena užívá k léčbě nemoci léky, postup se komplikuje. Vezměte prosím na vědomí, že pokud se zpoždění objevilo při užívání léků, musíte drogu opustit nebo ji nahradit jinou.

Climax

Menopauza je důvodem neustálého zpoždění menstruace u žen po 50 letech. S tím je těhotenství nemožné, protože neexistuje žádný fyziologický proces dozrávání vajíček.

Obecně platí, že když plodný věk spravedlivé poloviny skončí, proces zrání vajíček je narušen.

V této době se produkce hormonu progesteronu mění, takže těhotenský test je vždy negativní..

Přesto je nutné varovat ženy: před nástupem menopauzy se mohou objevit různé menstruační nepravidelnosti, ve kterých je stále možné otěhotnět. Antikoncepce byste se neměli vzdát, dokud menstruace trvale nezmizí. V této době může tělo „přeskočit“ 1–2 měsíce a poté se menstruační cyklus znovu obnoví..

V praxi se v tomto období ženy velmi často potýkaly s tím, že ukončení užívání antikoncepčních prostředků vedlo k početí, o čemž se spravedlivá polovina dozvěděla bezprostředně před počátkem porodu..

Proč je menstruace opožděná o 14 dní nebezpečná?

Zpoždění 14 dnů jsou stejně nebezpečná, protože příčiny onemocnění jsou složité. V důsledku toho je velmi důležité včas identifikovat příznaky. Tím se eliminují následné komplikace patologie, pokud nejsou způsobeny fyziologickými podmínkami..

Doporučujeme vám poradit se s lékařem, i když je vaše menstruace o 2 dny delší. Specialista provede nezbytné testy a zjistí příčinu onemocnění.

Pokud jsou etiologickým faktorem onemocnění gynekologické změny, je nutné předepsat antibakteriální léky, antifungální látky a specifickou terapii zaměřenou na eliminaci etiologických faktorů onemocnění.

Jak zmírnit bolesti zubů během těhotenství

Výše uvedená fakta popisují důvody zpoždění menstruace, jiné než těhotenství. Vyskytují se ve většině případů, ale k prodloužení menstruačního cyklu dochází také během početí a bezprostředně po porodu..

Těhotenství

Během těhotenství je zpoždění menstruace spojeno s ukončením procesu zrání vajíčka. Během celého období má žena vysokou hladinu prolaktinu (hormon reaguje na laktaci).

Když zástupce spravedlivé poloviny začne krmit prsa, tento hormon se spotřebuje, takže se menstruační cyklus prodlouží co nejvíce. Existují také výjimky z pravidla, když dojde ke zpoždění menstruace do 2 měsíců po porodu..

Závěrem si připomínáme, že ukončení menstruace u dospívajících je velmi často doprovázeno nejen endokrinními, ale i gynekologickými problémy, protože u mladých dívek, které mají hektický životní styl, se objevují pohlavní infekce.

11 důvodů pro selhání menstruace: které z nich jsou opravdu nebezpečné

Jakou otázku pokládá gynekolog vždy při schůzce? Správně: „Kdy byla vaše poslední menstruace?“

Nejodpovědnější z nás se buď staromódním způsobem obrátí na kalendář, kde jsou „červené dny“ označeny kruhy, nebo (což je mnohem pohodlnější) použít speciální aplikaci na smartphonu. Zbytek se pokusí rekonstruovat události z paměti: „Hm... někde ve dvacátých letech.“.

Všichni víme ze školy, že délka cyklu pro ženy je 28 dní s možnou odchylkou až týden v jakémkoli směru. Jako součást individuální normy by cyklus měl být nejméně 21 a ne více než 35 dní.

V dospívání je menstruační cyklus naplánován asi rok po první menstruaci.

Ale po roce by měl být cyklus již vyjádřen: může to být 25 dní nebo 32 dní - hlavní věc je, že menstruace začíná ve stejných obdobích s minimální (1-2 dny) chybou.

Jinými slovy, míra menstruačního cyklu je, když můžete říci, že váš „mechanismus funguje jako hodiny“. Dlouhodobá odchylka nebo tendence zmenšit dočasnou vzdálenost mezi „červenými dny“ z (například) 27 dnů na 24, poté 22, pak 21... atd. - to je důvod k návštěvě lékaře.

Regulace menstruačního cyklu probíhá nejméně na pěti úrovních: první je mozková kůra, která se aktivuje v reakci na všechny naše stavy a emoční zážitky. Druhou úrovní regulace je syntéza uvolňujících faktorů (tj. Vydávání povelů) hypotalamus.

Třetí úroveň regulace je hypofýza. Je to on, kdo přijímá příkazy z hypotalamu a produkuje hormony stimulující folikuly a luteinizaci. Pod jejich vlivem se na čtvrté úrovni regulace - ve vaječnících - začínají syntetizovat estrogeny (nebo progesteron, v závislosti na fázi cyklu).

Pátou úrovní regulace menstruačního cyklu je ve skutečnosti děloha, vejcovody a pochva..

Děloha reaguje na příkaz vaječníků změnou stavu endometria, vejcovody napomáhají pohybu a setkávání vajíčka se spermatem (v případě příznivých okolností a vhodné fáze cyklu), vaginální mikroflóra tvoří (i v souladu s fází cyklu) kyselé, zásadité nebo neutrální prostředí.

Fáze ženského cyklu jsou často přirovnávány k měnícím se ročním obdobím, což není překvapující, pokud o tom přemýšlíte:

Ale... také se stává, že „právě dnes“ žijí podle svých vlastních plánů, bez ohledu na kalendář nebo naše plány. A pak se to stane důvodem k obavám. Dnes není tak snadné se setkat s představitelkou spravedlivého sexu, která alespoň jednou v životě nenarazila na problémy v menstruačním cyklu..

Existuje pro to mnoho důvodů, mohou jednat v kombinaci a být způsobeny velmi skutečným onemocněním, nebo nemusí být zcela jasné ani vašemu gynekologovi. Nedostatek spánku, stravy, sezení, náhlá změna klimatu na dovolené - to vše může snadno způsobit pohyb cyklu..

Obecně lze chápat mírné (až týdenní) zpoždění nebo předčasný nástup menstruace několikrát ročně na pozadí těchto událostí..

Pokud se však posuny a nepravidelnosti v menstruačním cyklu ve formě zpoždění, zkrácení cyklu, změn v délce „kritických dnů“, nedostatečnosti nebo nadměrného objemu nebo bolestivosti projeví ne poprvé, mělo by vás to mít na pozoru.

To, jak se menstruace chová, odráží nejen psychickou, ale i naši fyzickou kondici. Samozřejmě je lepší přemýšlet o důvodech společně s lékařem, protože jakékoli porušení se může stát prvním zvonem skrytých nemocí (a nejen gynekologických).

Pojďme se tedy podívat na nejčastější zdravotní situace, ve kterých dochází k nepravidelnému menstruačnímu cyklu..

Odchylka hmotnosti

Faktem je, že přítomnost menstruace závisí na množství tuku v našem těle (což je hlavní „skladiště“ estrogenových hormonů).

Jako procento, pokud je množství tukové hmoty o 20% nižší než normální hodnota, může menstruace začít selhávat..

Mladým hubeným dívkám se často zdá, že absence menstruace po dobu několika měsíců není problémem, avšak ve zralejším věku bude taková otázka mnohem akutnější.

Dříve či později bude téměř každý z nás chtít děti, u nichž obnova cyklu za účelem zvýšení plodnosti potrvá dlouho. A pokud nechcete děti, nepravidelná menstruace a problémy s gynekologií jsou poměrně častým tématem u žen, které mají rádi nyní módní „sušení“.

Dramatická ztráta hmotnosti, nadměrná fyzická aktivita, rigidní nebo monotónní strava k udržení štíhlé formy a křehkých obrysů jsou jistým způsobem, jak problémy s cyklem vyřešit..

Stojí za to si častěji pamatovat, že na rozložení tukové vrstvy závisí nejen krása ženy, ale také její zdraví..

Stává se, že se cyklus ztratí i při nadměrné úplnosti. V přítomnosti žen s nadváhou se ženy často potýkají s takovými menstruačními nepravidelnostmi, jako je oligomenorea (vzácná menstruace) nebo amenorea (absence menstruace).

Stejně jako v případě hubených dívek tyto problémy s cyklem dále vedou k rozvoji neplodnosti..

Také u obezity může nastat nejen zpoždění nebo absence menstruace, ale také děložní krvácení, které je důsledkem hyperestrogenemie - přebytku estrogenu v těle.

V prvním i druhém případě by měla být odchylka od normální hmotnosti řízena vámi, aby nebyly ostré. Nemusíte být horliví s fyzickou aktivitou a zhubnout za dva týdny, stejně jako byste neměli náhle přejít na kalorické potraviny, abyste přibrali. Všechno by mělo být s mírou.

Avitaminóza

Podívejte se pozorně na obrázek výše. Pokud je na něm něco, co právě teď chcete jíst, zeptejte se, jaké živiny tento produkt obsahuje. S největší pravděpodobností vám právě teď chybí. Nedostatek určitých látek v těle může také způsobit nepravidelná období..

Nedostatečný příjem vitamínů, základních mikro- a makroelementů do těla a jejich asimilace z potravy přímo závisí na zdravé stravě. Nedostatek těchto látek vede zpravidla ke zpomalení metabolických poruch.

Možná nevíte, že vám chybí některé vitamíny B nebo esenciální aminokyselina, a hormonální systém na to již zareagoval. Organismus „postižený“ nedostatkem vitamínů je schopen pozastavit některé procesy, které přímo nesouvisejí s podporou života. Proto může dojít ke zpoždění nebo jinému narušení menstruačního cyklu..

Pokud sledujete správnost a pravidelnost výživy, nemáte příležitost (koneckonců, je to celá věda), dnes existují speciální komplexy vitamínů pro normalizaci menstruačního cyklu, určené pro každou z jeho fází.

Stres

Stres různého druhu může také vést k nepravidelným menstruacím. V naší době je městský život v jeho šíleném tempu pro mnoho lidí jedním neustálým stresem..

Statistiky ukazují, že pro krásnou polovinu lidstva nastaly doby, kdy jsou poruchy v reprodukčním systému otázkou času.

Existují však také případy, kdy může ženské tělo konkrétně „přezimovat“.

Například je známo, že během války mnoho žen nemělo menstruaci, která má svůj vlastní název - „válečná amenorea“. Těžké nervové napětí, chronická únava, nedostatek spánku nebo výživy signalizují tělu, že nyní není čas na reprodukci. Koneckonců, měsíční obnova dělohy má ve skutečnosti jediný význam - přípravu na těhotenství.

Vystresovaný mozek odmítá otěhotnět. Stejný účinek má i prudká změna klimatu: když odjíždíme na dovolenou na jinou polokouli, klepáme na naše biologické hodiny. Pokud to není dovolená, ale například přestěhování do jiné země, pak se cyklus obvykle za pár měsíců vrátí k normálu.

Pokud se tak však nestane a menstruační cyklus „selhává“ několik měsíců po sobě, měli byste se poradit s lékařem.

Nízký tón dělohy

Někdy může být menstruace velmi řídká nebo vzácná kvůli slabému tónu hladkých svalů dělohy, kdy orgán nemůže normálně vylučovat krev a sraženiny, proti kterým se tělo, jakoby, upravuje, čímž se snižuje hojnost menstruace.

Tento jev může nastat jak kvůli nedostatku látek, které ovládají kontraktilní schopnost hladkého svalstva, tak kvůli nedostatku fyzické námahy..

V druhém případě zápis do posilovny pomůže zlepšit kontraktilní funkci dělohy, a ještě lépe - pro břišní tanec.

Při nízkém tónu dělohy se budete muset uchýlit k farmakoterapii, která zahrnuje užívání léků obsahujících oxytocin nebo prostaglandiny - látky, které zvyšují kontrakce dělohy.

Na takovou terapii musí dohlížet lékař, protože sebemenší odchylka od uvedené dávky na větší stranu může vést ke křečím a bolesti..

Správné dávkování je vše.

Hormony a orální antikoncepce

Nerovnováha hormonů v těle je jednou z běžných příčin menstruačních nepravidelností. K tomu zpravidla dochází v důsledku příjmu léků, které ovlivňují stav orgánů endokrinního systému..

Všechno v našem těle je velmi úzce propojeno a hormony ovlivňují nejen vaječníky, ale štítnou žlázu a nadledviny, které zase „komunikují“ s jinými žlázami a oblastmi mozku.

Perorální antikoncepce jsou dalším faktorem, který může mít významný vliv na menstruační cyklus, a to i po dlouhou dobu..

Po zrušení antikoncepční pilulky tělu vždy trvá nějaký čas, než se naladí na opětovné bezproblémové fungování bez účasti syntetických hormonů.

Stává se však, že při nesprávném výběru léku nebo při individuálních charakteristikách organismu se poruchy cyklu mohou opakovat znovu a znovu. To může přidat váhu nebo kožní problémy..

Hormony jsou neuvěřitelně složitý systém, který se snadno třese. Nejtěžší je dát to do pořádku. V tomto případě pouze lékař může nezávisle určit, proč v tomto případě selhání začalo, a sledovat celý řetězec procesů, v našem případě je to gynekolog nebo endokrinolog.

Lékař určitě předepíše krevní test na hormony a poté podrobnější diagnózu. Může být také vyžadován ultrazvuk, jako je štítná žláza, pánevní orgány a někdy bude k vyšetření hypofýzy zapotřebí MRI..

Korekce menstruačního cyklu se v těchto případech nejčastěji provádí pomocí farmakoterapie (a pouze na základě jmenování a pod dohledem lékaře!).

Mateřství

Během těhotenství i po porodu zahrnuje ženské tělo hormonální schémata, která odpovídají potřebám tohoto stavu. Proto jsou nepravidelná období u mladých matek pochopitelným jevem..

Během období kojení se produkuje hormon prolaktin, který se lidově nazývá „mléčný hormon“, protože za produkci mléka odpovídá on..

Prolaktin současně také potlačuje produkci hormonů ve vaječnících - takto příroda zajišťuje, aby maminka nebyla rozptylována koncepcí dalších dětí, dokud nenarodí novorozence.

Dodání léků, umělá výživa a kontraindikace kojení (například pokud má matka implantáty), poporodní medikamentózní léčba, individuální zdravotní ukazatele a náhlé změny životního stylu mění hladinu ženských hormonů ve skutečný „švih“. Nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu se považuje za brzký. První menstruace po porodu je obvykle bohatá..

Pozdní nástup menstruace po porodu (s pokračujícím kojením) se shoduje s dobou, kdy dítě začne vstávat - asi rok. Obecně se jedná o limity normy.

Pokud se však váš menstruační cyklus necítí do 2 měsíců po ukončení kojení nebo krvácení trvá déle než 7 dní, je hojné, ztráta krve je více než 150 ml - stojí za to si vzít čas a utéct k lékaři.

Problémy s krví

Anémie, anémie a další nemoci spojené se změnou množství krevních krvinek mohou vést k narušení menstruačního cyklu až k úplnému ukončení menstruace.

Jak víte, až 100 ml krvavého výtoku vychází s menstruací, ale pokud se vyskytnou problémy s „krevním zdrojem“ v těle, samozřejmě je zachrání a žádné hormony nebudou tělo nutit k takovým ztrátám..

Druhým extrémem je porušení srážení krve, když naopak může být menstruace příliš silná.

Souvislost mezi nepravidelným menstruačním cyklem a abnormálním složením krve pomůže identifikovat testy.

Po zjištění rozsahu porušení jsou předepsány hemostatika - léky, které mají širokou škálu akcí, z nichž hlavní je zvýšení srážení krve, normalizace hladin hemoglobinu, zrychlení dělení krevních buněk, zlepšení cévního tonusu. Pokud je problém spojen s anémií, jsou předepsány také léky nebo komplexy vitamínů a minerálů se zvýšeným obsahem železa.

Infekce pánve

Infekce a související záněty jsou jednou z nejčastějších příčin menstruačních nepravidelností. Neléčený zánět vede k následkům, které jsou ještě závažnější než selhání cyklu - například adheze a neplodnost.

Tyto podmínky proto vyžadují povinnou a okamžitou léčbu. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, má smysl být co nejdříve vyšetřen na přítomnost infekce. Některé infekce však mohou být asymptomatické..

Totéž platí pro četné sexuálně přenosné infekce. Pokud se obáváte neobvyklého a nepravidelného výtoku, bolesti přívěsků a horečky - okamžitě přejděte ke gynekologovi.

Pokud je problém identifikován, napraven a je provedena adekvátní léčba, měl by se cyklus také vrátit do normálu..

Ovariální patologie

S naší dnešní ekologií není tento jev neobvyklý: poruchy práce vaječníků nevyhnutelně ovlivňují pravidelnost menstruace..

Například výskyt ovariální cysty je zvláště charakteristický pro ženy v plodném věku, což je možná nejčastější novotvar ženského reprodukčního systému. Nádorové formace vaječníků mohou být vyvolány poruchami funkce endokrinního systému, kongescí v cévním systému malé pánve a všemi stejnými genitálními infekcemi.

Ovariální cysty mají rozsáhlou klasifikaci, která je spojena se „složitou“ strukturou tohoto orgánu. Každá z nemocí tohoto orgánu, důležitých pro zdraví žen, má svůj vlastní soubor příznaků. Naštěstí lze většinu patologií vaječníků úspěšně léčit, pokud jsou detekovány včas..

Ne-gynekologická onemocnění

Menstruační nepravidelnosti mohou být příznakem vážných až smrtelných onemocnění..

Diabetes mellitus, poškození centrálního nervového systému, benigní nebo maligní nádor jak v genitální oblasti, tak v jiných orgánech - to vše ovlivňuje chování ženského reprodukčního systému. Jinými slovy, pokud tělo bojuje s nemocí, nemá čas na reprodukční funkce..

A i když v blízké budoucnosti neplánujete mít děti, musíte sledovat svůj cyklus, protože pravidelná menstruace je jedním z hlavních ukazatelů blahobytu těla..

Dědičnost

U některých žen je menstruační cyklus po celý život obvykle nepravidelný, navíc tento stav není doprovázen dalšími výše uvedenými stavy, ale zároveň jej nelze upravit..

Takových žen je asi 5% a tato porucha je způsobena genetickou predispozicí. To se stává problémem při plánování těhotenství, protože když cyklus „selže“, není možné sledovat ovulaci.

V takovém případě pomůže situaci vyřešit odborník s příslušným profilem - gynekolog, endokrinolog nebo reprodukční lékař..

Uvedli jsme tedy nejčastější důvody selhání ženského měsíčního cyklu. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout mnoha zdravotním problémům, je pečlivě sledovat, jak se chová váš reprodukční systém. Instalace aplikace do telefonu vám pomůže poznat rozdíl mezi jednorázovým posunem cyklu a skutečně nepravidelnými obdobími.

Elektronický kalendář navíc nejen sleduje váš cyklus, ale také vypočítává data ovulace, informuje vás o očekávaném začátku menstruace a také se ptá na vaše zdraví a náladu každý den. Díky této funkci můžete lépe kontrolovat projevy PMS, což je skutečně neocenitelné..

A co je ještě cennější - na „oblíbenou“ otázku svého gynekologa budete vždy odpovídat až do dne.

Narušení menstruačního cyklu

Existuje poměrně málo patologií ženského reprodukčního systému, jejichž hlavním příznakem je porucha menstruace. Taková patologie by se měla týkat každé ženy, zejména ženy, která plánuje těhotenství. Tento článek popisuje všechny základní skutečnosti, které potřebujete vědět o menstruačních nepravidelnostech..

Porušení menstruačního cyklu žen: co to znamená, co hrozí a jaké to může mít následky?

Než začnete mluvit o menstruačních nepravidelnostech, musíte se dotknout konceptu jeho normy. Za normální menstruační cyklus se považuje pravidelné menstruační krvácení, které zmizí v intervalech 24 až 28 dnů..

Varianta normy je také zkrácený cyklus, který se rovná 21 dnům, nebo prodloužený cyklus - 33–35 dnů. Zároveň by však každý další měsíc měla menstruace přicházet se stejným intervalem - buď normálním, nebo prodlouženým nebo zkráceným.

V průměru menstruace trvá 3-5 dní.

Pokud tedy žena nemá menstruaci včas, může to znamenat porušení cyklu nebo těhotenství. V tomto ohledu je první věcí, kterou by každá žena v reprodukčním věku měla dělat bez menstruace, je těhotenský test. Musíte to udělat, než půjdete ke gynekologovi.

Porušení cyklu lze vyjádřit nejen v nepřítomnosti nebo zpoždění menstruace, ale také v atypické povaze krvácení - nadměrně hojné nebo vzácné, krátkodobé nebo prodloužené.

Porušení cyklu není případ, který by měl být přehlížen, protože nedostatečná léčba může vést k negativním dopadům na zdraví žen:

 • Zvýšená únava až po úplné postižení.
 • Neplodnost (absence těhotenství během roku pravidelné sexuální aktivity bez antikoncepce, včetně použití „přerušeného“ styku).
 • Vývoj zánětlivých onemocnění ženského reprodukčního systému.
 • Vývoj endokrinních poruch.

Jak se projevuje menstruační nepravidelnost: hlavní příznaky

Prvními příznaky menstruačních nepravidelností mohou být zpoždění (možná nevýznamné - 3–5 dní), intermenstruační krvácení a silná, prodloužená a bolestivá menstruace. Pokud se takové příznaky objeví, musí žena urgentně konzultovat gynekologa.

Menstruační nepravidelnosti se mohou projevovat různými způsoby:

 • Amenorea - absence menstruace od šesti měsíců nebo déle.
 • Nástup menstruace jednou za rok (oligomenorea).
 • Štíhlá období, která netrvají déle než 1–2 dny (opsomenorea).
 • Hyperpolymenorea - hojné krvácení s normálním cyklem.
 • Proyomenorea - menstruační cyklus, který trvá méně než tři týdny (to znamená příliš časté období).
 • Menstruace doprovázená silnými bolestmi břicha, které mohou dokonce vést k invaliditě - algomenorea.

Všechno výše uvedené není nezávislou diagnózou. Toto jsou příznaky, které mohou naznačovat přítomnost určitých onemocnění..

Proč dochází k poruchám menstruace a s čím jsou spojeny: příčiny nepravidelností v normálním menstruačním cyklu

Menstruační nepravidelnosti se mohou objevit na pozadí stresu v důsledku hormonálního narušení, rychlého úbytku hmotnosti nebo přírůstku hmotnosti, užívání hormonální antikoncepce, v důsledku chronických onemocnění vnitřních orgánů (žaludek, játra atd.), Zvýšené fyzické námahy atd..

Existují i ​​jiné, vážnější důvody selhání smyčky:

U žen po potratu, během kterého byla provedena mechanická kyretáž dělohy, lze často pozorovat porušení cyklu. Tento postup negativně ovlivňuje ženské pohlavní orgány a především ovlivňuje menstruační cyklus..

Je třeba poznamenat, že v některých případech není porušení cyklu považováno za alarmující příznak. U žen během období zotavení po těhotenství a kojení může dojít k malému zpoždění menstruace. Také menstruace u velmi mladých dívek se často neliší v stálosti - cyklus lze navázat na 1-2 roky..

Diagnostika menstruačních nepravidelností a její léčba: jak léčit a obnovit cyklus a ovulaci u různých onemocnění

Hlavním faktorem úspěšné léčby poruchy cyklu je včasná detekce patologie..

Proto se každé ženě doporučuje navštívit gynekologa alespoň jednou ročně, a pokud dojde k odchylce od obvyklého průběhu cyklu, nestojí za to čekat na vypršení předepsaného času mezi návštěvami..

Nejlepší je kontaktovat moderní specializované centrum, kde pracují vysoce kvalifikovaní odborníci různých profilů. V Petrohradě se jedná o reprodukční centrum Genesis.

V případě porušení menstruačního cyklu lékař předepíše některá vyšetření pro další správnou léčbu (ultrazvuk, kolposkopie atd.) A také vám řekne, jaké hormony musíte užívat.

Léčba zaměřená na obnovení cyklu se může lišit a závisí na povaze onemocnění:

 • Užívání hormonálních léků - když je zjištěno hormonální selhání.
 • V případě porušení luteální fáze (nebo fáze žlutého tělíska) cyklu, lékař předepisuje léky obsahující progesteron.
 • Pokud je krvácení příliš silné, mohou být předepsány speciální solné roztoky, aby se minimalizovaly účinky ztráty krve.
 • Pokud je selhání cyklu spojeno s anémií, jsou indikovány léky s vysokým obsahem železa.
 • Je možné obnovit menstruaci narušenou nesprávnou výživou úpravou stravy.

V žádném případě by se ženy neměly samoléčit - pouze lékař je schopen určit příčinu patologie a předepsat správnou terapii. Žena bude potřebovat trpělivost, dodržování normálního režimu spánku a odpočinku, správnou zdravou výživu a stabilní psycho-emocionální stav..

Porušení menstruačního cyklu a neplodnost: je možné těhotenství s takovou diagnózou a jak absence menstruace ovlivňuje početí?

Vzhledem k tomu, že menstruační nepravidelnosti jsou jedním z prvních ukazatelů patologie reprodukčního systému, mají ženy relevantní otázku: je možné otěhotnět a jak, pokud menstruace přichází se zpožděním?

Pokud jsou zpoždění v cyklu epizodické povahy, například menstruace se neobjevila v jednom z měsíců, ale v příštím měsíci proběhla podle očekávání, pak je těhotenství docela možné (za předpokladu pravidelného sexuálního života a absence patologií reprodukčního systému u partnerů).

Pokud se nepravidelnosti cyklu stanou trvalými, je pravděpodobnost těhotenství nízká. V takových případech musíte před plánováním dítěte obnovit cyklus a hormonální pozadí..

Pokud jsou menstruační nepravidelnosti spojeny s podvýživou ženy, anorexií, pak je těhotenství v zásadě možné, i když zde je velké „ale“. Spočívá ve skutečnosti, že protože ženskému tělu chybí živiny, plod bude mít přesně stejný stav, takže je nepravděpodobné, že by jeho vývoj byl úspěšný..

Proč může menstruační cyklus zabloudit a jak jej obnovit

Když žena ztratila měsíční cyklus, měly by se určitě zjistit důvody toho, co se děje. V medicíně se obecně uznává, že normální menstruační biocyklus trvá 28 dní..

Z nich přibližně 3–5 dní připadá na ovulaci, během níž je riziko těhotenství nejvyšší. U většiny žen však může dojít ke zkrácení nebo naopak prodloužení cyklu (o více než 28 dní). Je poměrně obtížné určit selhání cyklu, protože není vždy možné pojmenovat jeho přesné trvání.

Co je považováno za normu cyklu?

Normální cyklus je následující:

 1. První fáze cyklu - závislá na estrogenu - začíná od okamžiku posledního dne menstruace a trvá až 14 dní. Během 2 týdnů se ve vaječnících vytvoří vajíčko, které opouští folikul do děložní dutiny. V tomto případě je vnitřní vrstva dělohy - endometrium - připravena na přijetí oplodněné buňky (drobivost jejích buněk se zvyšuje, přívod krve se zlepšuje v důsledku tvorby nových cév). V místě folikulu, ve kterém se vajíčko vyvinulo, se vytvoří žluté tělísko, které intenzivně produkuje progesteron, který je nezbytný pro normální průběh těhotenství.
 2. Druhá fáze cyklu se počítá od okamžiku ovulace do posledního dne menstruačního krvácení. Začíná to, pokud nedojde k oplodnění vajíčka. Je pozorována regrese žlutého tělíska s jeho transformací na bílou, je inhibována syntéza hormonů, které produkuje. Děložní endometrium začíná být postupně odmítáno kvůli místní ischemii, dochází ke snížení krevního oběhu v jeho malých cévách. Toto odmítnutí je doprovázeno mírným krvácením (protože v tomto období je vnitřní povrch dělohy otevřenou krvácející ranou). V této fázi je možnost těhotenství extrémně nízká..

Jak bylo uvedeno výše, tyto 2 fáze trvají v průměru 28 dní. Různé nemoci a stavy vedou ke změně jejich trvání a produkovaných látek, což vede ke změně trvání cyklu.

Důvody takového porušení mohou být následující:

 1. Stres. Nejběžnější příčinou změn v trvání menstruace. Často to může po měsíci vést k úplnému vymizení a normálnímu vzhledu. Nervové nebo fyzické přepracování vede k inhibici práce všech fyziologických mechanismů v těle, včetně endokrinního systému, od kterého cyklus menstruace přímo závisí. V případě častého porušení se doporučuje konzultovat psychoterapeuta a endokrinologa, aby stanovili plán léčby.
 2. Začátek sexuální aktivity. U dívek, které právě začaly mít sexuální život, lze pozorovat změnu délky krvácení. Nejběžnější stížností je, že ztratili menstruaci po sexu s partnerem. Obvykle, pokud je sexuální aktivita pravidelná, je také pozorována normalizace cyklu. Dlouhé přestávky a nedostatek sexuálního života mohou také vést k tomu, že se cyklus ztratí..
 3. Mladý věk. Docela často lze pozorovat narušený menstruační cyklus u dívek, které nedávno dostaly první menstruaci. U dospívajících lze v důsledku přechodného věku a hormonálních změn v těle pozorovat nestabilitu měsíčního cyklu a jeho trvání (může docházet ke střídání krátkých a dlouhých cyklů, několika dlouhých a několika krátkých). Obvykle se do 15 let většina z nich normalizuje a má přibližně stejné trvání (je povolen rozdíl 1-2 dny).
 4. Ztráta hmotnosti nebo nadváha. Menstruační tok může zabloudit v důsledku dlouhodobého hladovění nebo naopak sedavého způsobu života a konzumace velkého množství škodlivých potravin. V takovém případě můžete obnovit narušený rytmus úpravou denní stravy a zbavením se nadváhy..
 5. Změna bydliště nebo dovolené. Tento důvod je nepřímý, protože cyklus není během aklimatizace vždy porušen. Některé faktory nové oblasti však stále mohou vést k nepravidelnostem menstruace: zvýšené sluneční záření, vlhkost, některé teplotní faktory, jídlo. Obvykle je porušení menstruačního cyklu pozorováno jednotlivě a následující již probíhají jako obvykle..

Další faktory

Následující patologické poruchy vyskytující se v těle mohou navíc vést k poruchám:

 1. Onemocnění endokrinního systému. Protože vývoj menstruačního krvácení přímo závisí na hladině přirozených pohlavních hormonů (estrogen a progesteron), může změna jejich rovnováhy vést ke změně v délce cyklu. V první fázi menstruačního cyklu mají estrogeny převládající účinek, díky kterému dozrává endometrium a produkuje se vajíčko. Ve druhé fázi (po ovulaci a před nástupem menstruace) převládá progesteron, který inhibuje produkci estrogenů, pomáhá snižovat tonus a uvolňovat dělohu. Pokud estrogeny převládají v krvi, lze pozorovat zkrácení doby trvání první fáze a odpovídajícím způsobem zkrácení cyklu. Pokud je estrogenu málo, dochází ke zmizení krvácení (které lze pozorovat během menopauzy).
 2. Nemoci dělohy a vaječníků. Vedou jak k porušení syntézy přírodních hormonů, tak k restrukturalizaci pohlavních orgánů (zejména zánětlivých procesů). Z tohoto důvodu dochází ke ztrátě hormonální rovnováhy, což vede k narušení trvání menstruace..
 3. Genitální chirurgie a potrat jsou častými příčinami menstruačních nepravidelností. Obvykle vedou k přechodným změnám hormonálních hladin a menstruace se po chvíli může spontánně zotavit. Jedinou výjimkou je operace vaječníků. Po nich může dojít k postupnému snižování trvání menstruačního cyklu, dokud úplně nezmizí..
 4. Hormonální antikoncepce. Docela často mohou ženy, které se vyhnou těhotenství pomocí orální antikoncepce, přijít o menstruaci. To je způsobeno skutečností, že tyto léky obsahují gestageny - hormony, které interferují s produkcí estrogenů, což vede k nedostatku přirozených pohlavních hormonů a porušení jejich syntézy. Jejich dlouhodobé užívání významně potlačuje přirozenou produkci hormonů. Léčba by v tomto případě měla být prováděna ve spolupráci s endokrinology, protože užívání antikoncepce může také vést k narušení produkce jiných hormonů.
 5. Premenopauzální období. Před nástupem menopauzy dochází k restrukturalizaci těla, vyčerpání a atrofii pohlavních žláz. To může vést k tomu, že před nástupem menopauzy je pozorována změna menstruačního cyklu - jeho trvání a klinické změny. V období menopauzy není pozorován menstruační tok, protože tělo má fyziologický nedostatek estrogenu.
 6. Těhotenství je nejčastějším důvodem, proč je biocyklus nefunkční a neobnovuje se. Na pozadí velkého množství progesteronu zmizí měsíční krvácení. Pokud není menstruace pozorována po dobu 6-8 týdnů, je pravděpodobné, že se v těle vyvine plod. Ihned po těhotenství lze také pozorovat změnu menstruačního krvácení: pokud byly před porodem dítěte nestabilní, může se cyklus normalizovat a jeho 28denní průběh. U jiných naopak, pokud byl cyklus pravidelný před těhotenstvím, po porodu, může dojít ke zkreslení a ke změně trvání a doprovodné kliniky..

Ke zmeškání menstruace mohou vést různé faktory. Z těchto důvodů se doporučuje okamžitě vyhledat kvalifikovanou lékařskou pomoc, zejména pokud předtím k takovým poruchám nedošlo.

Jak diagnostikovat a léčit problém?

Úplné vyšetření provedené na klinice vám umožní zjistit, proč cyklus selhává. Nezapomeňte studovat hladinu hormonů v krvi a také instrumentální vyšetření reprodukčního systému. Na základě získaných údajů bude lékař schopen předepsat správnou léčbu.

Léčba obvykle zahrnuje užívání hormonálních léků.

Jejich použití ve správných dávkách pomáhá obnovit menstruaci a udržet ji stabilní. Pokud konzervativní léčba nemá účinek, je nutné provést další výzkum, aby se vyloučily onkologické procesy a dědičné choroby reprodukčního systému..

Prevence menstruačních nepravidelností spočívá v udržování zdravého životního stylu, správné výživy, včasné léčbě onemocnění reprodukčního systému (zejména pohlavně přenosných chorob) a v podstupování vyšetření u gynekologa. Kromě toho se doporučuje přestat užívat hormonální antikoncepci a léky ovlivňující reprodukční systém..

S nástupem menstruace by návštěva gynekologa měla být zlatým pravidlem pro každou ženu. Rutinní kontroly by měly být prováděny, i když neexistují žádné zvláštní stížnosti.