Proč nedojde k početí: 5 důvodů, proč ženy ani netuší

Chci dítě, ale prostě to nefunguje... Všichni moji přátelé a příbuzní jsou již s dětmi a já jsem jediný bezdětný... Na internetu existuje mnoho takových smutných prohlášení. Tyto fráze jsou často slyšet v lékařských ordinacích..

Důvody, proč k žádnému početí nedochází, gynekologové a psychologové chápou. Důvody, které uvedli odborníci, mohou mnohé překvapit.

Důvod č. 1: Práce ve stresu

Reprodukce reprodukce je možná pouze za bezpečnostních podmínek, - je si jistá psychologka Nina Kulinich. - Pokud je tento stav porušen a žena pociťuje stres, reprodukční funkce se vypne. Nadměrná pracovní zátěž, krátké termíny, nepravidelná pracovní doba, vágní funkce a povinnosti prostě nenechávají žádnou šanci na těhotenství.

Specialista určil tři hlavní oblasti práce, které „vypínají“ reprodukční funkci:

 • banky
 • státní struktury (státní zastupitelství, celní orgány, policie, armáda)
 • v prvních letech vzniku jejich podnikání.

Podle psychologa, pokud žena nadále dominuje stresu a nikoli dominanci reprodukce, nemusí dojít k požadovanému těhotenství..

Důvod číslo 2: místo dítěte je zaujato

Perinatální psychologka Elena Shirokovskikh hovoří o takovém konceptu jako „Formule„ Zaujímá místo dítěte ““. A sdílí své zkušenosti s tím, jak identifikovat podvědomé odmítnutí otěhotnět.

V seznamu diagnostických otázek perinatálního psychologa je jedna, na první pohled zcela nevinná: „Kde bude vaše dítě žít? Existuje místo pro postýlku nebo jak byste ji chtěli uspořádat ve svém prostoru? “.

Tato nevinná otázka má hluboké důsledky: „Existuje místo pro vaše dítě ve vašem prostoru, ve vašem světě? Jste připraveni souhlasit s tím, že zaujme místo ve vašem životě (vezme část vašeho života pro sebe)? “ Ve skutečnosti ne všichni lidé souhlasí, ale ještě méně z nich je připraveno to přiznat. A pamatujeme si, že jakékoli změny jsou možné až po uznání pravdivého stavu věcí.

Často se stává, že někdo v rodině již „hraje roli“ dítěte, a to může být osoba jakéhokoli věku, pohlaví, nebo dokonce pes nebo morče. Toto je stvoření, kolem kterého je soustředěna veškerá péče a pozornost rodiny. Ten, kterému jde celý zdroj. A pro budoucí dítě už nic není. Jeho místo je zaujato.

Stává se, že žena sama, která chce, ale nemůže porodit dítě, je ve skutečnosti v této pozici. A tady se neobejdete bez psychologického zrání. Uvědomte si svou sílu a odpovědnost, naučte se nejprve starat se o sebe, abyste se pak mohli postarat o dítě. Rodičovství dává, je to schopnost být na druhé pozici a upřednostňovat potřeby druhé osoby. A zároveň schopnost samostatně se naplnit, aby ji potom vrátila dítěti.

Důvod č. 3: „slabá“ vejce

Důvodem problémů s koncepcí a potratů mohou být také takzvaná „slabá“ vejce. Perinatální psychologka Daria Rybasova říká o tomto důvodu:

Zásoba vajec (oocytů) je dána ženě od narození. Stejně jako všechny buňky těla, vajíčka stárnou, akumulují se v nich genové mutace, opotřebovávají se buněčné organely, včetně mitochondrií, které jsou odpovědné za dodávku energie. Výsledkem je, že v době ovulace takové oocyty přijdou „oslabené“. Jejich energie nestačí k zajištění dělení buněk embrya až do okamžiku jeho implantace a embryo zemře. Ve výsledku máme „syndrom prázdného vajíčka“ neboli anembryonii.

Podle odborníka není věk jediným faktorem, který může vajíčka oslabit. Tento proces je také ovlivněn takovými faktory, jako jsou:

 • stres,
 • alkohol,
 • kouření,
 • jíst potraviny s konzervačními látkami a jinými toxiny,
 • chemikálie pro domácnost,
 • špatná ekologie,
 • přísná strava (stejně jako jiné buňky, i oocyty potřebují adekvátní „výživu“),
 • časté cestování letadlem.

Daria Rybasova uvádí alarmující „zvonky a píšťalky“, že je čas myslet na kvalitu vajec:

Vaše období jsou kratší, méně bohatá a přicházejí častěji nebo mnohem méně často než dříve.

Je vám více než 38 let.

Máte problémy s počátkem vteřiny atd. dítě a nenajdete žádný jiný důvod.

Měli jste neúspěšná těhotenství (anembryonie, blednutí těhotenství, předčasné potraty).

Ve vaší ženské rodině existují případy předčasné menopauzy..

Pro potvrzení nebo vyvrácení argumentů o „slabých“ vejcích je nutné provést testy uvedené Darií Rybasovou:

Nepřímo lze kvalitu vajec posoudit podle hladiny AMH, FSH a estradiolu a také podle počtu „rudimentárních“ folikulů ve vaječnících na ultrazvuku.

Nízké hladiny AMH, vysoké hladiny FSH a estradiolu a nízké ovariální folikuly (to jsou známky předčasného selhání vaječníků) naznačují, že kvalita vajec není zdaleka ideální.

Chcete-li změnit situaci k lepšímu, doporučuje odborník snížit hladinu stresu a zvýšit odolnost proti němu, správnou výživu a užívání vitamínů s antioxidanty.

Důvod č. 4: syndrom prázdného folikulu

Pokud těhotenství neproběhne po dlouhou dobu, příčinou může být fenomén, jako je syndrom prázdného folikulu. Jak se to děje, říká perinatální psychologka Daria Rybasova:

Podle ultrazvuku se zdá, že folikul dozrává a praskne, ale těhotenství nenastane, protože v něm není žádné vejce. Tento stav se nazývá syndrom prázdných folikulů (SPF). Naštěstí je to vzácné, ale stává se to..

Jak poznamenává odborník, existenci tohoto jevu zjistili odborníci na reprodukci zapojeni do IVF. Někdy během punkce folikulů a laboratorního vyšetření folikulární tekutiny v ní nenašli vajíčka. Stalo se tak nejen při stimulaci superovulace s hormony, ale také v programech IVF s přirozeným menstruačním cyklem..

Poté vědci navrhli, že u některých žen mohou být folikuly z nějakého důvodu prázdné, a to se stává důvodem jejich neúspěšných pokusů otěhotnět..

Bylo zjištěno, že pravděpodobnou příčinou syndromu prázdného folikulu je vyčerpání ovariální ovariální rezervy. Výsledkem je, že stimulace hypofýzy hormony vede k růstu a zrání folikulů, které neobsahují oocyty. Současně menstruace prochází jako obvykle - problémy vznikají, pouze pokud chcete otěhotnět.

Daria Rybasova vysvětluje, jak podezření na syndrom prázdného folikulu:

 • Ultrazvukové vyšetření ukazuje, že folikul dozrává ve vaječníku;
 • hladina luteinizačního hormonu (LH způsobuje ovulaci) je normální;
 • hormon stimulující folikuly je mírně zvýšen (FSH způsobuje růst folikulů);
 • všechny ostatní faktory neplodnosti jsou vyloučeny;
 • nízké hladiny AMH (anti-Müllerian hormon), což svědčí o nízké rezervě vaječníků.

Syndrom prázdného folikulu je častější, když:

 • dědičné choroby;
 • obezita;
 • adheze v děložních přídavcích;
 • předčasné stárnutí vaječníků;
 • akutní a chronický stres.

Důvod číslo 5: folikul nepraskne

Perinatální psychologka Daria Rybasova nazývá další důvod, proč nedojde k těhotenství - folikul nepraskne, a také vysvětluje, proč k tomu dochází.

Hormonální porucha je hlavní příčinou tohoto onemocnění. Folikul nemusí prasknout, pokud není dostatek estrogenu a progesteronu.

Dalším důvodem je nedostatečné množství určitých vitamínů, stopových prvků, které přispívají k normální produkci hormonů, a proto ovlivňují prasknutí tobolky vajíčkem. Na tomto pozadí hormonální nerovnováha zabrání nástupu ovulace, která přímo ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět..

Z psychologického hlediska se to stává, protože vedle ženy není silný a spolehlivý muž, nemá nikdo ovulaci, - argumentuje a rozvíjí psycholog psycholog. - Je realistické provádět prevenci, která pomůže prasknout folikul? Ano!

Doporučuji vám dodržovat několik jednoduchých pravidel:

vypracovat vztahy v rodině (uvolnit sevření, rozvíjet v sobě ženskost, dávat se a být vděčný, pak se manžel změní a stane se silným a spolehlivým ramenem);

 • sledovat výživu;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • vzít kontrastní sprchu;
 • vykonávat fyzickou aktivitu: procházky po dobu 30 minut denně, dřepy;
 • pít více vody.

Daria Rybasova upozorňuje na další důsledky problému s folikulem:

Riziko vzniku cyst se okamžitě zvyšuje. Velká cysta může prasknout vaječník. Zde již potřebujete odbornou konzultaci, abyste předepsali správnou léčbu.

Shrnutí tématu požadovaného těhotenství, ke kterému nedochází, poznamenáváme: nezanedbávejte konzultace s lékaři a lékařské prohlídky! A bezpochyby dlouho očekávané dítě, které budete mít!

Důvody pro nedostatek ovulace

Chestkova Ekaterina Olegovna

Menstruační cykly jsou způsobeny růstem folikulu a uvolněním vajíčka z něj. Tento jev se nazývá ovulace. Dále vejcová buňka vstupuje do lumenu vejcovodu, kde může být oplodněna spermatem. K početí nemůže dojít, pokud nedojde k setkání těchto dvou zárodečných buněk. Ne každý sexuální akt proto končí oplodněním. Je nutné současně splnit několik podmínek, z nichž jednou je ovulace, která nastala den předtím.

Anovulace je stav, při kterém z různých důvodů nedochází k uvolňování vajíčka. Nástup těhotenství přirozeným způsobem je nemožný. To ale neznamená, že zdravá žena musí po měsíci nechráněné sexuální aktivity otěhotnět. Okamžik prasknutí folikulu je teoreticky vypočítán, ale v praxi může k ovulaci dojít dříve i později (může to záviset na vnějších faktorech), mohou existovat cykly bez ovulace (4krát ročně jsou takové cykly normou), ne každé vajíčko je schopné oplodnění. Předpokládá se, že u zdravých 25letých párů plánujících těhotenství je procento jeho výskytu (právě kvůli nepředvídatelnosti cyklu) asi 30-35%, což se mírně liší od procenta s IVF za stejných podmínek. Příčinou mohou být významnější odchylky spojené s patologiemi. Můžeme hovořit o neplodnosti, pokud k těhotenství nedojde do roku života s partnerem bez antikoncepce do 35 let a do 6 měsíců, pokud je partnerovi více než 35 let.

Anovulace může být jedním z důvodů. Tato diagnóza se stanoví po cíleném vyšetření.

Fyziologické důvody nedostatečné ovulace

Existuje celá řada podmínek, kdy zdravé ženské tělo neprodukuje vajíčko po dobu jednoho nebo více cyklů. A to je z fyziologického hlediska zcela normální. Ovulace se tedy zastaví okamžitě po nástupu těhotenství a obnoví se až po ukončení laktace. K restrukturalizaci těla dochází v důsledku přirozené reakce endokrinního systému.

K ovulaci nedochází vždy s nástupem menstruace u dospívajících dívek. Zpoždění v pubertě může trvat až dva roky. A to je také považováno za fyziologickou normu..

V plodném věku, mimo období těhotenství a laktace, mohou mít ženy pauzy takzvaného odpočinku, během kterého z fyziologických důvodů nedojde k ovulaci. Takové podmínky se vyskytují pravidelně a mohou trvat několik cyklů. Normálně se během roku vyskytne jeden až pětinásobek výstupu oocytů.

Počet vajec u žen je omezený, takže když je jejich limit vyčerpán, nastává přirozená menopauza. Na konci plodného věku může ovulace docházet nepravidelně.

Jaké nemoci mohou způsobit anovulaci

Patologická anovulace je primárně způsobena chorobami endokrinního systému. Důležitou roli v řízení procesů probíhajících ve vaječnících hrají takzvané mozkové žlázy - hypofýza a hypotalamus. Produkují důležité hormony, které ovlivňují zrání zárodečných buněk. Cirkulační poruchy mozku nebo mozkové nádory často způsobují anovulaci. Pro normální fungování vaječníků existuje nebezpečí:

 • poškození hypofýzy nádorem;
 • dysfunkce hypotalamu;
 • zvýšené hladiny prolaktinu;
 • zvýšené hladiny androgenu;
 • stres.

Nedostatek ovulace může také nastat na pozadí:

 • zánět přídavků;
 • polycystický vaječník;
 • poruchy štítné žlázy;
 • nemoc jater;
 • poranění a patologie vnitřních pohlavních orgánů;
 • podváha nebo nadváha;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • nekontrolované užívání steroidních léků.

Tato onemocnění a patologické stavy nemusí být nutně doprovázeny úplnou nepřítomností ovulace. Pokud však dojde k anovulaci, je spojena s jedním z těchto důvodů nebo s jejich komplexem.

Příznaky a diagnostika

V normálním menstruačním cyklu, který trvá 28-30 dní, dochází k ovulaci mezi 9. a 14. dnem. Uvolňování vajec lze sledovat doma pomocí ovulačního testu, který lze zakoupit v jakékoli lékárně. Pokud je test pozitivní, znamená to, že nastal nejpříznivější okamžik pro početí. Nepřímé známky přístupu a nástupu okamžiku zrání a uvolňování oocytů zahrnují změny v povaze vaginálního výtoku - stávají se transparentními. Pokud má žena nižší práh bolesti, může v době prasknutí dominantního folikulu pociťovat bolest v oblasti vaječníků..

Absenci ovulace lze prokázat mnoha porušením funkce vaječníků, včetně polycystických onemocnění. Projevují se selháním cyklu, opožděním menstruace nebo úplnou absencí. Jasné známky anovulace:

 • absence přirozeného zvýšení rektální teploty, pozorovaná uprostřed cyklu;
 • povaha vaginálního výtoku se mezi menstruací nemění;
 • prudké zhoršení stavu pokožky a vlasů;
 • negativní ovulační test v pravděpodobné dny.

Aby bylo možné přesněji určit anovulaci, je třeba ji sledovat 3-4 menstruační cykly za sebou.

I když žena v blízké budoucnosti neplánuje těhotenství s příznaky anovulace, musí se poradit s gynekologem, aby zabránila rozvoji primárních onemocnění..

Diagnózu anovulace může stanovit pouze lékař. K tomu potřebuje provést dynamickou analýzu menstruačního cyklu na základě pozorování. Pacient je vyšetřován:

 • sběr anamnézy a gynekologické vyšetření;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů, štítná žláza;
 • Ultrazvuk mléčných žláz;
 • v případě potřeby vyšetření mozku (MRI, CT).

Léčba bez ovulace

Na základě výsledků vyšetření je stanoven důvod absence ovulace u ženy v plodném věku. Toto porušení je však často spojeno se životním stylem, stresem, nezdravou stravou a různými zneužíváními. V tomto případě stačí přijít na zdravý životní styl, eliminovat stresové faktory (případně podstoupit psychoterapii) a obnoví se ovulace. Pokud byly během vyšetření zjištěny hormonální poruchy, pak léčba spočívá ve stabilizaci. Lékař může předepsat hormonální nebo metabolické léky.

U polycystických vaječníků se vaječníky zvětšují a jsou hustší, což ztěžuje únik vajíčka. Kromě toho začnou produkovat přebytek androgenních hormonů, což inhibuje zrání ženských zárodečných buněk uvnitř folikulů. Neplodnost v důsledku polycystických onemocnění se léčí terapeuticky nebo chirurgicky resekcí vaječníků.

U různých patologií, které vedly ke stavu, kdy vajíčko nevychází, je v gynekologii zvolena vhodná léčebná strategie. Absence ovulace je sama o sobě jen příznakem primárního onemocnění nebo celého komplexu. Proto je velmi důležitou etapou obnovení funkce vaječníků a normalizace menstruačního cyklu diagnóza.

Pokud nedojde k ovulaci: co dělat, abyste otěhotněla?

Nejprve se musíte ujistit, že důvod, proč neplodit, je způsoben ženským faktorem. Pár je zpočátku diagnostikován s neplodností, pokud nemůže otěhotnět pravidelným pohlavním stykem bez použití antikoncepčních metod. Problém nemusí spočívat vůbec v anovulaci, ale například v nízké kvalitě mužských spermií. Kromě toho absence zralých vajíček a jejich uvolňování do lumenu vejcovodu není jediným důvodem neplodnosti. Existuje řada důvodů, proč k početí přirozeně nemůže dojít..

Pokud nedojde k požadovanému těhotenství, můžete nezávisle zkontrolovat ovulaci pomocí testu, který se prodává v lékárně. Od 11. do 15. dne menstruačního cyklu (počítáno od prvního dne menstruace) se test provádí doma. Nejvhodnější datum měření lze vypočítat počítáním 17 dnů od data budoucí menstruace. Test ukáže vrchol zrání vajíček, doprovázený zvýšením luteinizačního hormonu (LH). Po 1-2 dnech folikul praskne a uvolní vajíčko.

K určení skutečné příčiny skutečné neplodnosti musí žena navštívit lékaře. Ženský faktor neplodnosti má v současné době téměř stejné statistiky jako mužský faktor, proto i když muž nemá zjevné známky nízké plodnosti a existují známky ženského faktoru (anovulace, známky adhezí), je stále nutné vyloučit mužský faktor neplodnosti souběžně s vyšetřením ženy. Za tímto účelem se provádí analýza spermií, kterou muž daruje lékařské instituci..

Na základě výsledků ženského vyšetření je stanovena příčina stávající dysfunkce vaječníků. Poté následuje léčba, která může v závislosti na diagnóze trvat několik týdnů až několik měsíců. Stav patologické anovulace není věta. Ve většině případů to lze terapeuticky nebo chirurgicky překonat a je pravděpodobnější, že žena přirozeně otěhotní. V mnoha obtížných případech pomohou technologie asistované reprodukce (IVF).

Prevence problémů spojených s anovulací

Důvodům nedostatku normálního zrání a uvolňování oocytů, které nesouvisejí s vrozenými patologiemi a dědičnými faktory, lze zabránit pomocí prevence. Každá žena by si měla vést menstruační deník. V případě selhání cyklu je nutné se neplánovaně poradit s gynekologem. Včasné vyšetření pomůže určit příčinu poruchy a předcházet komplikacím. Žena by měla sledovat stravu, zabránit odchylkám tělesné hmotnosti od její věkové normy. Obezita nebo anorexie jsou stavy, při nichž hormonální systém nefunguje správně, což jistě ovlivní funkci reprodukčních orgánů. Normální index tělesné hmotnosti je přínosný nejen pro početí, ale také pro normální plod.

Ženám se nedoporučuje volit hormonální léky samostatně a nekontrolovatelně je brát. To může vést k celé řadě problémů, včetně neplodnosti způsobené dysfunkcí vaječníků..

Proč folikul neroste? Příčiny a důsledky tohoto problému

Aby žena mohla otěhotnět, musí její folikuly pocházející z vaječníků pravidelně dozrávat a plně se otevírat. Hrají v tomto procesu důležitou roli. Ale bohužel právě v této oblasti se často vyskytují problémy. Lékaři například řeknou ženě, že tyto bubliny nerostou..

Vlastnosti procesu ve vaječnících

Vývoj bubliny je poměrně složitý proces. K jeho zrání napomáhá progesteron a lutein. V případě nedostatku těchto hormonů je ženě diagnostikováno onemocnění genitální oblasti.

Ve vaječnících zdravé dívky se každý měsíc vytvoří několik bublin. Někdy jejich počet dosahuje deseti, ale pouze jeden je schopen dosáhnout požadované velikosti. Říkají mu dominantní.

Zbytek začíná postupně ustupovat. Při hormonálním selhání nezemřou, ale začnou narušovat normální vývoj dominantního folikulu.

Následující příznaky naznačují zrání bubliny a bezprostřední nástup ovulace:

 1. Kreslení bolestí lokalizovaných v břiše.
 2. Vzhled vaginálního bělavého výtoku ve větším než obvyklém množství.
 3. Snížení rektální teploty asi den před ovulací.
 4. Zvýšené hladiny hormonu progesteronu v krvi.
 5. Změny nálady, podrážděnost, zvýšená citlivost.

Pokud v jednom cyklu dospěje několik folikulů, jedná se o normu a naznačuje, že pravděpodobnost vícečetného těhotenství je dostatečně vysoká.

Důvody, proč nezraje?

Když váček ve vaječníku neroste, ženy pociťují úzkost. Existuje mnoho důvodů pro tento stav. Výsledkem je, že folikul se vůbec netvoří nebo je prázdný..

Pokud je žena mladá, znamená to, že má určité problémy, pro starší lidi je tento stav téměř normou..

Anovulační cykly probíhají bez ovulace. Jsou považovány za období odpočinku vaječníků. Mladé zdravé ženy mají takové cykly 2-3krát ročně, po 33 letech - až 4krát ročně.

Štíhlá žena, která neustále dodržuje přísnou dietu, pravděpodobně trpí nedostatkem ovulace. Mají nedostatek estrogenu a postupem času zmizí nejen ovulace, ale i menstruace.

Pokud bubliny nerostou, je ženě diagnostikována neplodnost. K odstranění problému je důležité identifikovat příčinu patologie..

Proces zrání mohou narušit následující faktory:

 1. Dysfunkce vaječníků způsobená traumatem, zánětlivým onemocněním po operaci.
 2. Poruchy endokrinního systému, když je nedostatek progesteronu a estrogenu.
 3. Dysfunkce mozku vyvolaná zánětem membrán tohoto orgánu nebo jeho zraněním.
 4. Benigní nebo rakovinový růst hypofýzy nebo hypotalamu.
 5. Infekční onemocnění postihující orgány umístěné v břišní dutině.
 6. Depresivní stav, silný stres.
 7. Vývoj menopauzy před dosažením věku 45 let.
 8. Obezita nebo dlouhodobé dodržování přísné stravy.

Co dělat?

Aby lékař diagnostikoval neplodnost kvůli přítomnosti nevyvinutých folikulů, musíte podstoupit ultrazvukovou diagnostiku. Provádí se na začátku cyklu, 8. – 10. Den. Po obdržení výsledků studie lékař řekne pacientovi o jeho vlastnostech..

Diagnostika dokáže detekovat:

 1. Normální ovulace.
 2. Vytrvalost.
 3. Dominantní bublinová regrese.
 4. Folikulární cysta.
 5. Luteinizace.
 6. Že bublina z nějakého důvodu nepraskne.

Ultrazvuk umožňuje identifikovat několik důvodů najednou, které brání ženě otěhotnět. Poté lékař zvolí vhodnou metodu léčby..

Léčba

Při úplné nepřítomnosti lékař často zjistí dysfunkci vaječníků nebo časnou menopauzu, ke které došlo u ženy mladší 45 let. Tito pacienti jsou indikováni k hormonální léčbě..

Délka menstruačního cyklu může naznačovat potíže s ovulací, pokud je delší než 35 dnů nebo méně než 21 dnů. V tomto případě se riziko vzniku neživotaschopné nebo nezralé vaječné buňky významně zvyšuje..

K identifikaci příčin odchylek potřebujete:

 1. Získejte krevní test.
 2. Vyšetřujte hormony vylučované štítnou žlázou a také pohlavní hormony.
 3. Nechte se vyšetřit u gynekologa.
 4. Proveďte ultrazvukovou diagnostiku vaječníků.

Pouze zkušený lékař může vysvětlit, proč folikul neroste a jak s ním zacházet. Léčba je zaměřena na dosažení následujících výsledků:

 1. Normalizace hormonálních hladin.
 2. Odstranění cyst, pokud jsou nalezeny.
 3. Normalizace menstruačního cyklu.
 4. Eliminace chorob endokrinního systému.
 5. Zlepšení procesů výměny.

Zpravidla stačí, aby žena užívala hormonální léky, aby obnovila své zdraví. V závažných případech se doporučuje chirurgický zákrok. To může být nutné, pokud existují cysty, které brání pacientovi v početí dítěte. Pokud je zjištěna akumulace nezralých folikulů, je vaječník kauterizován.

Nevychází otěhotnět

Aby žena mohla otěhotnět, musí vajíčko úplně dozrát. Početí vyžaduje jeden vysoce kvalitní dominantní folikul, připravený k ovulaci. Pokud se vytvoří dvě takové bubliny, narodí se dvojčata..

Pokud nemůžete otěhotnět, musíte být vyšetřeni lékařem a zjistit příčinu problémů. Čím dříve žena podstoupí léčbu, tím dříve se může stát matkou, takže v tomto případě nestojí za to odkládat návštěvu gynekologa.

Proč vejce nezraje?

Jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu mohou negativně ovlivnit schopnost ženy otěhotnět. Porucha zrání vajíček je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. V těle zdravé ženy dochází k ovulaci jednou za cyklus - uvolnění vajíčka z vaječníku do pánevní dutiny. Pokud se tak nestane, nemůže dojít k těhotenství. U žen do 35 let se za normu považují 1–2 anovulární cykly ročně. U některých se však nepřítomnost ovulace (v důsledku toho nezralá vaječná buňka) stává chronickou.

Může to být způsobeno:

 • zánět v orgánech reprodukčního systému;
 • genetické abnormality;
 • chronický stres, prodloužený psycho-emoční stres;
 • zhoubné novotvary;
 • endokrinní poruchy;
 • obezita;
 • úbytek hmotnosti, prudký úbytek hmotnosti;
 • užívání hormonálních léků atd..

Na zrání vajíčka má vliv mnoho faktorů. Ženské tělo je křehký propojený systém, jehož nesprávné fungování může být způsobeno různými okolnostmi. Proto je velmi důležité pečlivě sledovat průběh cyklů, jejich pravidelnost, a když se objeví první alarmující příznaky, konzultovat včas lékaře. Pokud zahájíte patologický proces, riskujete, že se stane chronickým, a bude trvat mnohem více času a úsilí k léčbě těchto forem neplodnosti..

Všechny informace slouží pouze pro informační účely. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, musíte se poradit s odborníkem.

Vejce nedozrává: proč a co dělat

Aby mohlo dojít k početí dítěte, je nutné, aby spermie oplodnila vajíčko. Stává se, že vejce nezraje a není doslova co oplodnit. Těhotenství za takových podmínek je nemožné. Existuje mnoho důvodů, proč vejce nezraje. Abyste pochopili tento problém, musíte pochopit, jak zdravé vejce dospívá za normálních podmínek..

U mnoha žen vajíčko nedozrává z cyklu na cyklus. Tato situace vede k trvalé neplodnosti..

Jak vejce dospívá?

Každá žena má ovariální rezervu 350-450 tisíc oocytů (nezralá vajíčka). Tato zásoba začíná klesat s nástupem puberty. Od okamžiku první menstruace počet oocytů začíná klesat. V každém cyklu se folikuly tvoří ve vaječnících díky folikuly stimulujícím (FSH) a luteinizačním (LH) hormonům. Ve kterém pak vejce dozrává.

Postupné zrání vajíčka:

 1. Růst FSH.
 2. Vývoj k úplnému zrání folikulů ve vaječnících.
 3. Největší folikul (dominantní) praskne.
 4. Vajíčková buňka vstupuje do vejcovodu, aby se setkala se spermatem.
 5. V místě prasknutí folikulu se vytvoří dočasná hormonální žláza (corpus luteum).

Stojí za to podrobněji zvážit význam folikulu při zrání vajíčka. Ve skutečnosti v této dočasné „kapsli“ probíhají zajímavé procesy chráněné dvojitou vrstvou pojivové tkáně a vrstvou epiteliální tkáně. Pokud žena nemá zdravotní potíže, folikuly dozrávají ve vaječnících každý cyklus. Nejdůležitější folikul, největší (dominantní), praskne a uvolní zralou vajíčko připravené k oplodnění.

Poté, co vejce opustilo svůj „dům“, se na jeho místě vytvoří žluté tělísko. Tato dočasná žláza je potřebná k produkci hormonů progesteronu a estrogenu pro podporu budoucího těhotenství. Kvůli zvýšení množství těchto hormonů roste endometrium dělohy. Svěží a silná slizniční vnitřní vrstva dělohy je nutná pro úspěšnou fixaci embrya a jeho následný vývoj.

K oplodnění vajíčka dochází ve vejcovodech, právě v nich se vajíčko setkává se spermatem. Pokud došlo k početí a nejrychlejší spermie proniklo do vajíčka, vyvine se vajíčko do zygoty (časný stav lidského embrya).

Zygota opouštějící vejcovod do děložní dutiny se musí připevnit ke stěně dělohy, aby mohla pokračovat ve svém vývoji. Embryo dorůstá do oběhového systému matky. V tomto okamžiku může mít žena dokonce mírné krvácení podobné menstruaci..

Hormonální změny během zrání vajíček

Hormony vyvolávají zvýšení bazální teploty. Právě teplota 37-37,5 ° C poskytuje příznivé podmínky pro růst embrya. Existuje dokonce způsob, jak detekovat nástup ovulace díky denním měřením bazální teploty v konečníku. To vám umožní přesně vypočítat nejlepší den na otěhotnění..

Jak vidíte, aby mohlo dojít ke koncepci, musí všechny fáze projít bez porušení. Pokud vaječná buňka nemůže opustit folikul nebo folikul vůbec nezraje, nedojde k početí. Důležitá je také průchodnost vejcovodů a včasná produkce hormonů ve správném množství. Pokud alespoň jedna z těchto mnoha fází selže, nedojde k těhotenství.

Problémy s folikuly

Začněme s dozráváním. Toto je počáteční a velmi důležitá fáze tvorby vajíčka. Folikul musí dozrát a prasknout včas, aby se uvolnilo normální vajíčko. Existuje mnoho různých důvodů, které porušují i ​​tuto počáteční fázi..

Nejběžnější poruchy ve vývoji folikulů jsou:

 • cysty ve vaječníku;
 • vaječníky neprodukují folikuly (tzv. „spící vaječníky“);
 • MFN (multifolikulární vaječníky);
 • perzistence žlutého tělíska (cysta).

Cystické útvary

Pokud se z něj neuvolní vajíčko, může se na místě folikulu vytvořit cysta. S hormonální nerovnováhou v těle ženy se to může snadno stát..

Patologie zvaná multifolikulární vaječníky se tvoří na podobném principu jako cysta. Pouze cysty a folikuly jsou větší. Příčinou MFN jsou folikuly, které nerostly do dominantní velikosti a ani jeden folikul nepraskl ve správný čas. Tento negativní proces je tvořen v důsledku nedostatku progesteronu a / nebo estrogenu.

Pokud se ve vaječnících vyskytne více folikulů, vajíčko také nemůže dozrát.

Perzistence žlutého tělíska

Cysty se mohou objevit také v žlutém těle. Stává se, že vaječná buňka opouští folikul, ale vytvořené žluté tělísko se poté nerozpustí. Nastává otok a protahování. Takto se tvoří cysta. S vytrvalostí nedojde k početí. Atrofie žlutého tělíska nedochází ve správný čas a do těla ženy vstupuje příliš mnoho progesteronu. Příliš mnoho tohoto hormonu je samo o sobě nebezpečné..

Možné důsledky vysokého progesteronu u ženy:

 • Nadměrné děložní krvácení.
 • Sliznice dělohy mohou být odmítnuty.
 • Tón dělohy klesá.

Spící vaječníky

S touto patologií folikuly ve vaječníku z cyklu na cyklus vůbec nedozrávají. Tento stav se tvoří na pozadí nedostatku FSH. Příčinou „spících“ vaječníků může být také onemocnění, jako je hyperandrogenismus. Tato patologie se vyvíjí v důsledku hormonálního narušení, konkrétně z převahy mužských pohlavních hormonů nad ženskými. V tomto případě musí žena podstoupit hormonální terapii. Tato léčba stimuluje růst folikulů k normálu..

Proč vejce nezraje

Existuje mnoho důvodů, proč vejce nezraje. Existují vnitřní a vnější důvody nezrání vajíčka. Mezi vnitřní příčiny patří nemoci, které žena měla nebo je nemocná. Mezi vnější důvody patří negativní faktory, které mají nepříznivý vliv na stav těla (nesprávný životní styl nebo prostředí nesplňuje normy).

Hlavní vnitřní důvody nezrání vajíčka:

 • nedostatek progesteronu a (nebo) estrogenu;
 • infekce genitálií nebo jiných orgánů břišní dutiny;
 • zánět, ke kterému dochází v pánevních orgánech v důsledku infekce;
 • porušení hypofýzy a dalších patologií mozku.

Hormonální porucha

Nejčastějším důvodem nedostatku zralých vajíček je hormonální nerovnováha. Produkce hormonů může být narušena z různých důvodů, mezi nimi lze rozlišit hlavní:

 1. Špatné (drsné, dokonce kruté) nepřiměřené stravovací návyky.
 2. Chronická deprese.
 3. Náhlá změna klimatu.
 4. Konstantní stres.
 5. Obezita.
 6. Dystrofie.
 7. Neustálá změna sexuálních partnerů.
 8. Užívání určitých léků (zejména volně prodejných při samoléčbě).

Vajíčková buňka často nedozrává u žen, které zneužívají tabák a alkoholické nápoje. Tyto ženy mají vyšší pravděpodobnost časné menopauzy..

Celkově jsou pro zrání vajíčka potřebné následující hormony:

 1. LH (luteinizační hormon).
 2. Progesteron.
 3. FSH (folikuly stimulující hormon).
 4. Estrogen.

S nedostatkem, nebo naopak, přebytkem jednoho z těchto hormonů, vajíčko nezraje. Nebo ani folikul nezraje. I když vajíčka dozrávají, s nedostatkem hormonů je riziko vzniku tenkého endometria vysoké. Také vnitřní výstelka dělohy může růst příliš rychle, což vede k časnému menstruačnímu krvácení. Při časném krvácení nebude mít vejce čas projít vejcovody.

Hormony jsou nesmírně důležité pro zrání ženské reprodukční buňky.

Důsledky nemocí

Nemoci vyskytující se v ženském těle jsou obzvláště akutní, často negativně ovlivňují práci ženského reprodukčního systému. Akutní nemoci vedou k porušení hormonálního pozadí, proto vajíčko nedozrává. Jedná se o druh obranného mechanismu v těle. Vážné nemoci vám nakonec nedovolí vydržet a porodit zdravé dítě. Taková je sebeobrana.

Anovulační cykly

V takových cyklech vajíčko také nezraje. Absence plnohodnotné ovulace se navíc pravidelně vyskytuje u absolutně zdravých žen. Anovulační cyklus může nastat 2 někdy 3krát ročně.

V takovém cyklu je prasknutí dominantního folikulu zpožděno, nastává v okamžiku, kdy již nelze vajíčko oplodnit.

Ano, to se děje s naprosto zdravými mladými ženami. Musíte však věnovat pozornost počtu anovulačních cyklů. Pokud jsou více než 3 z nich za 1 rok, musíte kontaktovat gynekologa a podstoupit úplné vyšetření a podstoupit testy.

Stres, apatie a deprese

Mezi důvody, které negativně ovlivňují hormonální zdraví, patří deprese, neustálá úzkost (někdy i bez zvláštního důvodu) a chronický nedostatek spánku. Za tak špatných podmínek vajíčko určitě nedozraje. Samotné tělo se chrání před možným těhotenstvím v nepříznivém vnějším pozadí. Je-li žena tak špatná, jak může snést a porodit dítě. Příroda předvídala všechno.

Sebeobrana ženského těla snižuje hladinu estrogenu a folikuly stimulujícího hormonu. I když se životní podmínky ženy změní k lepšímu, neexistují žádné záruky, že se její hormonální hladiny vrátí k normálu. Všichni lékaři proto doporučují plánovat těhotenství a podstoupit testy před koncepcí, aby přesně věděli, v jakém stavu je hormonální pozadí..

Produkce FSH a LH je přímo závislá na hormonech radosti a štěstí (serotonin a endorfin). Pokud se psycho-emocionální stav normalizuje, obnoví se také hormonální pozadí, ale někdy je třeba uzdravení pomoci pomocí léčby.

Patologie v pánevních orgánech

Nemoci pánevních orgánů mohou také ovlivnit zrání vajíčka. Může se jednat jak o chronická onemocnění, tak o onemocnění vyskytující se v aktivní fázi..

Nemoci, které brání zrání vajíčka:

 • adheze;
 • genitální infekce;
 • infekční onemocnění a záněty v zažívacím traktu.

Pokud existuje onemocnění střev, rektální teplota výrazně stoupá. Toto onemocnění je často hemoroidy. Při vysokých teplotách vajíčko nedozrává. Folikul nemusí ani zrát.

Určitě sledujte toto zajímavé video o nejčastějším onemocnění vaječníků, kvůli kterému vajíčko nedospěje:

Infekční onemocnění pohlavních orgánů, pokud nejsou řádně léčena, mohou stoupat. To znamená, že infekce může proniknout do dělohy, vejcovodů nebo vaječníků, což zhoršuje oblast infekce. Oblast zánětu se zvyšuje. Z tohoto důvodu se mohou objevit adheze, které proniknou do všech orgánů malé pánve. V tomto případě bude ohrožena průchodnost vejcovodů..

Chronický zánět a adheze se často vyskytují pouze při přípravě na těhotenství..

Příznaky

Chci hned říci, že určité příznaky neexistují. Koneckonců existuje mnoho důvodů, proč vejce nedozrává. Existují pouze určité příznaky, u kterých můžete mít podezření, že máte tento problém..

Příznaky a příznaky, na které je třeba dávat pozor:

 1. Pravidelná bolest v dolní části břicha.
 2. Náhlé výkyvy nálady bez důvodu.
 3. Zhoršující se spánek (nespavost, nedostatek spánku).
 4. Velké množství výtoku během menstruace nebo během období, kdy by nemělo jít.
 5. Otok nohou a paží.
 6. Náhlý přírůstek hmotnosti nebo náhlá ztráta hmotnosti bez důvodu.
 7. Nepřirozeně silná chuť k jídlu.
 8. Narušení trávicího systému.

Diagnostika

Pokud se u vás vyskytnou příznaky popsané výše, dalším krokem by měla být návštěva gynekologa. Musíte se nechat otestovat. Taková zkouška obvykle sestává z následujících činností:

 • gynekologické vyšetření s kolposkopií;
 • klinický krevní test;
 • Analýza moči;
 • hormonální krevní test ke stanovení hladiny progesteronu, estrogenu a androgenů;
 • analýza bakteriální kultury pochvy;
 • Ultrazvuk vaječníků.
V případě potřeby může lékař předepsat další vyšetření a testy. To platí zejména pro novotvary a záněty. Pokud takové podezření vznikne, může se počet testů a vyšetření významně zvýšit.

Moderní léčba „spacích vaječníků“

Při léčbě vaječníků, které neprodukují vajíčka, se obvykle probouzí hormonální léky. Když jsou "spící vaječníky" předepsány léky s FSH. Mohou být také předepsány různé kombinace hormonálních léků s estrogenem a progesteronem. Takové léky jsou určeny ke stimulaci vaječníků a jejich vyvedení ze stavu „spánku“.

Hormonální léky pro léčbu spících vaječníků:

 • Ibuprofen.
 • Duphaston.
 • Janine.
 • Anteovin.
 • Logesta.

Schéma a průběh léčby jsou vybírány výhradně individuálně pro každého pacienta individuálně, na základě provedených vyšetření a analýz. Užívání takových závažných hormonálních léků může být pouze pod dohledem lékaře, samoléčba může způsobit vážné a dokonce nevratné komplikace.

Regulaci hormonálních hladin by měl řešit odborník s dobrými zkušenostmi..

Pokud je důvodem nedostatku zralých vajec infekce, jsou předepsány následující léky:

 1. Polygynax.
 2. Betadine.
 3. Hexikon.
 4. Terzhinan.
 5. Ketokonazol.

Během léčby "spacích vaječníků" se vyšetřuje každý cyklus, předepisují se vyšetření a krevní testy. To je nezbytné pro sledování průběhu léčby v dynamice. Výsledkem těchto kontrolních vyšetření může být dávka léků změněna nebo úplně zrušena. Toto rozhodnutí také činí výhradně ošetřující lékař..

Ve většině případů problémů s vaječníky, které neprodukují vajíčka, léčba pomáhá, pokud je režim správný. Hlavní věcí je dodržovat pokyny lékaře a užívat předepsané léky včas a dodržovat předpisy týkající se životního stylu. Pokud je léčba úspěšná, těhotenství vás nenechá čekat.

Napište do komentářů, proč si myslíte, že vám vajíčko nevychází? Jak dlouho se snažíte otěhotnět? Zeptejte se nás, naši specialisté jsou připraveni na ně odpovědět. Děkujeme za návštěvu! Nechte své vejce zrát a vyjděte každou ovulaci! Buďte zdraví a těhotní!

Sedm hlavních důvodů, proč ženská buňka nedozrává

Proč vejce nezraje? Neplodnost může být důsledkem narušení zrání vajíčka. Vajíčko je ženská reprodukční buňka, která je zodpovědná za reprodukci. V procesu oplodnění dochází ke splynutí vajíčka se spermatem a dochází k tvorbě zygoty. V budoucnu se z této zygoty začne vyvíjet plod a po 9 měsících se narodí dítě. Zdraví vašeho budoucího potomka tedy bude záviset na životaschopnosti vajíčka..

Nedostatek životaschopných vajíček je jedním z typů ženské neplodnosti. K zrání folikulů ve vaječníku dochází podle určitých fyziologických a biologických zákonů. Mechanismus jejich tvorby a zrání je poměrně složitý.Mnoho faktorů vnějšího a vnitřního prostředí může ovlivnit tento úžasný proces a způsobit jeho narušení, což může následně vést k neplodnosti.

Tvorba folikulů

Tvorba folikulu nebo folikulů začíná na začátku menstruačního cyklu, tento proces probíhá pod kontrolou hormonů. Současně se začíná formovat několik folikulů najednou, ale pouze jeden bude životaschopný, což ukončí jeho vývoj. Asi o 13-15 dnů menstruačního cyklu dojde k ovulaci a z folikulu vyjde vajíčko připravené k oplodnění. K tvorbě žlutého tělíska dochází také v místě folikulu ve vaječnících..

Ovulace, tvorba žlutého tělíska jsou hlavními podmínkami pro budoucí oplodnění. Corpus luteum je dočasná žláza, která funguje ve druhé polovině normálního menstruačního cyklu a syntetizuje progesteron, který působením na vnitřní vrstvu dělohy připravuje tělo ženy na možné těhotenství. Perzistence žlutého tělíska vaječníku naznačuje, že došlo k ovulaci.

Fyziologicky lze v některých obdobích života ženy, například v pubertě, použít termín multifolikulární vaječníky. To znamená, že se vyvinulo několik folikulů najednou. Tento termín používají lékaři ultrazvukové diagnostiky. Je však třeba vědět, že se nejedná o patologii nebo diagnózu. Tento stav se vyplatí léčit, pouze pokud se vyvine syndrom, kterému se říká multifolikulární ovariální syndrom. Tvorba cystických vaječníků se objevuje právě v důsledku syndromu multifolikulárních vaječníků. Celkový zdravotní stav všech systémů ženy hraje obrovskou roli při formování a vývoji budoucího vajíčka, které bude muset plnit svou hlavní funkci - zrod nového života.

Důvody, proč vejce nezraje

 1. Porušení psycho-emocionálního stavu ženy. To zahrnuje problém moderní metropole - chronický stres, který vzniká v důsledku tempa moderního života. Příčinou mohou být také složitější stavy, které zahrnují duševní nemoci (schizofrenie, epilepsie, deprese, psychogenní anorexie).
 2. Jevem jsou „spící vaječníky“. Důvod tohoto stavu je docela diskutabilní a dosud nebyl plně pochopen..
 3. Genetická patologie. Tato skupina zahrnuje: Shereshevsky-Turnerův syndrom, Downov syndrom atd..
 4. Onkologická onemocnění. A to nemluvíme jen o onkologickém procesu v ženském reprodukčním systému, ale také v jiných orgánových systémech..
 5. Patologie endokrinního systému. To zahrnuje nejen patologii vaječníků, ale i další endokrinní orgány, jako je hypofýza, štítná žláza, pankreas.
 6. Zánětlivý proces reprodukčního systému.
 7. Metabolický syndrom. Nebo jednoduše řečeno, obezita způsobená poruchami příjmu potravy.

To samozřejmě nejsou všechny důvody, proč může být narušen proces tvorby a zrání životaschopného vajíčka..

Diagnostika a léčba

Pro zahájení úspěšné léčby anovulace je nutné provést důkladné vyšetření pacienta. Měli byste začít se systémovým vyšetřením: klinický a biochemický krevní test, koagulogram, klinická analýza moči, hormonální spektrum, test krevního cukru, elektrokardiogram, echokardioskopie, ultrazvukové vyšetření břišní dutiny a pánevní dutiny, rentgen hrudníku. Samozřejmě by měl být do vyšetření a léčby pacienta zapojen gynekolog nebo reprodukční lékař, ale nebude nadbytečné zapojit takové specialisty jako terapeut, kardiolog, endokrinolog, psychiatr, neurolog.

Bazální termometrie by se měla provádět také během několika menstruačních cyklů. Podle výsledků studie bude určen důvod nedostatečné ovulace, po kterém by měla být zahájena léčba.

Pokud je důvodem psychologický stav ženy, je nutné do léčby zapojit psychoterapeuta. Pokud je tedy důvod v endokrinním systému, je třeba upravit práci endokrinního systému. V případě „spících vaječníků“ lze hormonální stimulaci vaječníků provádět podle obecně přijímaných schémat pod dohledem odborníka na reprodukci.

Pokud jsou zjištěny genetické abnormality, je nutná konzultace genetika. V každém případě by diagnostiku a léčbu měl provádět kvalifikovaný odborník..

Sedm hlavních důvodů, proč ženská buňka nedozrává

Předpokladem pro početí dítěte je zdravé vajíčko a sperma, které jsou spojeny a připojeny k děloze již ve formě zygoty. Pokud buňka nezraje nebo neopustí folikul, nedojde k početí. Existuje několik důvodů, proč vejce nezraje, a jsou léčitelné..

Zrání vajíčka: jak by mělo být

Od narození mají ženy zásobu oocytů - nezralých vajec, je jich asi 400 tisíc. S nástupem puberty as nástupem menstruace se počet oocytů postupně snižuje. Každý cyklus, pod vlivem luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu, folikul dozrává.

Proces zrání reprodukční buňky lze popsat následovně:

 • produkce hormonu stimulujícího folikuly;
 • zrání folikulů ve vaječníku;
 • prasknutí dominantního folikulu s uvolněním vajíčka;
 • pohyb reprodukční buňky do dělohy;
 • tvorba žlutého tělíska v místě folikulu.

Folikul je strukturální složkou vaječníku. Zde vajíčko zraje, obklopené dvěma vrstvami pojivové tkáně a vrstvou epitelu. Každý cyklus ve vaječníku dozrává několik folikulů, ale pouze jeden z nich - dominantní - praskne a uvolní zralou reprodukční buňku.

Místo folikulu se tvoří žluté tělísko, které produkuje malé množství progesteronu a estrogenu. Pro zesílení děložní sliznice je nezbytná práce žlutého tělíska. Vajíčko přitom nestojí na místě - pohybuje se podél vejcovodů směrem k děloze.

Zde se ženská reprodukční buňka setkává se spermií, pokud dojde k pokusu o otěhotnění. Vytvoří se zygota, která je připevněna k připraveným, zesíleným stěnám dělohy. Proces koncepce je usnadněn nejen prací žlutého tělíska. Pod vlivem hormonů stoupá rektální (bazální) teplota na 37-37,5 ° C - na tomto základě se často sestavují kalendáře, které počítají vlastní ovulační fázi pro početí.

V ženské přirozenosti existuje místo pro jednotlivé charakteristiky procesu, ale pokud se odchýlí od popsaného, ​​koncepce nenastane. Například pokud zanícená vejcovod brání průchodu vajíčka nebo buňka nezraje.

Jak se může folikul chovat

Aby žena mohla otěhotnět, musí folikul dozrát a uvolnit plné a zdravé vajíčko. Ale není tomu tak vždy. Pod vlivem hormonálních poruch a jiných důvodů se může folikul chovat odlišně. V závislosti na povaze patologie existují:

 • Spící vaječníky;
 • cystické útvary;
 • perzistence žlutého tělíska;
 • multifolikulární vaječníky.

Když folikul praskne, uvolní se malé množství tekutiny, ve které se nachází uvolněné vajíčko. Pokud však zárodečná buňka není uvolněna, vytvoří se ovariální cysta. Je to způsobeno hormonálními poruchami a vnějšími faktory. Tekutina, která měla vyjít, se hromadí uvnitř, roztahuje pojivovou tkáň, vytváří se cysta.

Vývojový proces je podobný syndromu multifolikulárních ovarií. To se stane, když zralý vedoucí folikul jednoduše neexistuje - několik vajíček současně začne dozrávat, ale žádné se neuvolní. K tomu dochází při nedostatku estrogenu a progesteronu. Na místě folikulů, které se začaly vyvíjet, se tvoří malé cysty.

Cystické útvary jsou také charakteristické pro corpus luteum s patologiemi. Vajíčko opouští folikul, ale žluté tělísko, které plní své funkce, se nerozpouští, ale bobtná a táhne se do cystické formace.

Při přetrvávání žlutého tělíska nedojde ani k těhotenství - jedná se o stav, kdy žluté tělo uvolňuje progesteron příliš dlouho bez atrofie. To je nebezpečné pro zdraví ženy jako celku, protože nadbytek progesteronu vyvolává:

 • snížený tón dělohy;
 • odmítnutí sliznic;
 • prodloužené, silné krvácení.

Folikul nemusí ve vejci vůbec dozrát. K tomu dochází při nedostatku hormonu stimulujícího folikuly nebo při hyperandrogenismu. U ženy jsou diagnostikovány spící vaječníky, ale to neznamená, že je třeba upustit od pokusů o otěhotnění. Stav je korigován hormonální terapií, stimuluje se zrání dominantního folikulu s uvolňováním zárodečné buňky.

Proč nezraje

Existuje několik důvodů, proč vejce nezraje. Obvykle se dělí na vnitřní faktory - příčiny přímo v těle ženy a vnější faktory - vliv životního stylu a prostředí.

 • zánět v pánevních orgánech;
 • nedostatek progesteronu a estrogenu;
 • zánět sliznice mozku;
 • poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • infekce břicha nebo genitálií.

Důvodem je někdy hormonální narušení. Samotné porušení produkce hormonů však mohou vyvolat vnější faktory:

 • Deprese;
 • silný stres;
 • přísná dieta;
 • klinická obezita;
 • prudká změna klimatu;
 • častá změna sexuálních partnerů.

Dysfunkce je zaznamenána také u žen se špatnými návyky, jsou náchylnější k časné menopauze.

Přirozené fyziologické příčiny

Jakékoli akutní onemocnění v těle povede k tomu, že se sníží hladina hormonů a vajíčko nezraje. Takto příroda chrání lidský druh před vyhynutím, protože během početí v akutní fázi nemoci se může dítě narodit s neřestmi.

Cykly, ve kterých vajíčko nedozrává, se vyskytují také u mladých zdravých žen. To se děje 2-3krát ročně. Buňka se začíná připravovat na uvolňování, folikul pod vlivem estrogenu a FSH také roste, ale k uvolňování LH nedochází a bublina nepraskne. K prasknutí dojde později, když už vajíčko není schopné oplodnění a menstruační tok začíná téměř okamžitě.

Nejedná se o patologický proces a vyskytuje se dokonce i u zdravých žen. Pokud se ale frekvence anovulačních cyklů zvýší, musíte být otestováni.

Hormonální příčiny

Pro zrání vajíčka a jeho úplné uvolnění jsou potřebné následující hormony:

 • estrogen;
 • progesteron;
 • folikuly stimulující hormon;
 • luteinizace.

Pokud je jakýkoli hormon nedostatečný nebo nadměrný, folikul nezraje, nepraskne nebo se nahromadí sliznice v děloze tak aktivně, že začne krvácení dříve, než zárodečná buňka stihne projít vejcovody.

Stres

Dlouhodobé zkušenosti, deprese, nedostatek spánku a silný stres vedou nejen k tomu, že vajíčko nedozrává, ale také vyvolávají úplnou nepřítomnost ovulace, dokud se stav nevrátí k normálu. Během těchto období klesá hladina estrogenu a FSH, jsou spouštěny přirozené mechanismy k prevenci těhotenství.

Příroda „nedovoluje“ počat dítě, pokud je žena obklopena tak napjatým a despotickým prostředím. Rovnováha hormonů se obnoví, když se psycho-emocionální stav také vrátí do normálu, protože hormonální pozadí je komplex. Zde LH i FSH a estrogen závisí na serotoninu, endorfinu a dalších mediátorech..

Nemoci pánevních orgánů

Nezralé vejce může také způsobit takové patologie:

 • infekce ženských pohlavních orgánů;
 • adheze, chronická ložiska zánětu;
 • zánět gastrointestinálního traktu.

Při střevním zánětu nebo hemoroidech výrazně stoupá tělesná teplota konečníku. To ovlivňuje stav vaječníků a vejcovodů, folikul nezraje a neuvolní vajíčko.

Infekce, pokud nejsou léčeny, stoupají. Ze sliznic pronikají do dělohy, trubiček a vaječníků a vyvolávají rozsáhlý zánětlivý proces. Citlivé membrány reagují s tvorbou adhezí a přechodem do chronické fáze.

Příznaky a diagnostika

Protože existuje mnoho důvodů pro nezralé vejce, je symptomatický komplex také rozsáhlý. S jakým stavem lze spojit:

 • kolísání tělesné hmotnosti bez zjevného důvodu;
 • změny nálady, apatie, slzavost, podrážděnost;
 • otoky končetin;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • špatný spánek;
 • bolest v pánevní oblasti;
 • atypický výboj, zvýšení jejich objemu;
 • poruchy zažívacího traktu.

Pro diagnostiku gynekolog předepíše:

 • obecná klinická analýza krve a moči;
 • studium na úrovni FSH a LH;
 • stanovení estrogenu a progesteronu;
 • stanovení hladiny androgenů;
 • bakteriální kultura z pochvy;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

V případě podezření na zánět nebo novotvary vám lékař nařídí vaginální ultrazvukové vyšetření. Zbytek studií je přiřazen k objasnění diagnózy..

Léčba

Pro léčbu spících vaječníků je předepsán průběh hormonu FSH nebo komplexů, které stimulují práci reprodukčního systému. Cystické léze jsou léčeny v závislosti na stadiu a rozsahu. Předepisují se komplexy progesteronu s estrogenem, protizánětlivé léky v tabletách a čípcích:

 • Duphaston;
 • Anteovin;
 • Janine;
 • Ibuprofen;
 • Paracetamol;
 • Logesta a další.

Do výběru je zapojen pouze gynekolog, protože takové léky bez lékařského dohledu mohou vážně poškodit hormonální pozadí.

S infekční povahou onemocnění jsou nejprve předepsány antiseptické a antibakteriální léky, léky na houby:

 • Terzhinan;
 • Polygynax;
 • Hexikon;
 • Betadin;
 • Ketokonazol a další.

Jakýkoli způsob léčby zvolí lékař až po úplné laboratorní a hardwarové diagnostice, objasnění diagnózy. Průzkum se opakuje přibližně jednou za cyklus, aby se sledovala dynamika.

Důvody, proč vajíčko nezraje, odhalí gynekolog během vyšetření a během diagnostiky. Většina z nich je léčitelná, po které je obnovena ovulace a pokusy o početí vedou k úspěšnému těhotenství..

Fyziologická a normální menstruace trvá 3–5 dní, jakoukoli odchylku od tohoto období lze považovat za porušení. Zkrácení mohou vyvolat fyziologické i patologické důvody, přičemž se budou lišit i příznaky projevů.