Příčiny opožděných období u dospívajících ve věku 12-17 let

V životě každé dívky vždy přijde okamžik, kdy začne menstruace. Špinění na kalhotkách nejprve vyděsí teenagera, poté se stane zvykem..

Ale třináctiletá dívka má najednou zpoždění v menstruaci. Co dělat, na co myslet, je opravdu něco špatně v těle?

Při studiu rysů menarche a první menstruace v průběhu příštích 2 let můžeme dojít k závěru o restrukturalizaci reprodukčního a hormonálního systému. Předčasné krvácení u dospívajících dívek je normální. Co je důvodem jejich nestability, budeme uvažovat v rámci tohoto článku.

Vlastnosti puberty u dívek

Puberta v tělech dívek nastává ve věku 8 - 18 let. První známky puberty se projevují růstem vlasů v podpažních a stydkých oblastech, nárůstem mléčných žláz a objemem tukové tkáně. Pokud si matka těchto známek všimne, znamená to, že její dcera začne menstruovat v příštích 1,5 - 2 letech..

Menarche se často vyskytuje mezi 11 a 14 lety. Někdy začíná menstruace dříve, například ve věku 9 - 10 let nebo později - ve věku 15 - 16 let. Odchylka od normy nemusí vždy znamenat patologii, ale tato skutečnost by neměla zůstat bez povšimnutí rodičů a lékaře.

S ranou menarchou se setkávají dívky s nadváhou a fyzicky vyvinuté dívky. U hubených adolescentů k prvnímu krvácení nedochází dříve než za 12 let..

Proces puberty je vysoce individuální a geneticky založený. Pokud matka sama viděla první menstruaci ve věku 12 až 13 let, krvácení jejího dítěte začne přibližně ve stejném období. Vzhledem k rychlému dozrávání moderní mládeže však menstruace u adolescentů nyní klesá mnohem dříve než u předchozích generací. Rozdíl pro dnešek je 1 rok.

Pravidelnost menstruace u dívek ve věku 12-14 let závisí na správném fungování hypofýzy a hypotalamu. Nefunkčnost těchto částí mozku se stává hlavní příčinou zpoždění v dospívání.

Proč mají dívky zpoždění každý měsíc

Pokud dívka do 15 let nikdy neměla menstruaci, gynekologové to nazývají abnormálním zpožděním fyziologického vývoje. Pokud byla menstruace včasná, ale další menstruace nezačala podle plánu, je důležité zjistit důvody zpoždění a přijmout terapeutická opatření.

Faktory, které ovlivňují stabilitu menstruace u dospívajících:

 • Hormonální nerovnováha. Drsný hlas, absence vytvořených mléčných žláz a růst vlasů mužského typu naznačují převahu mužských hormonů v těle dívky. Nestabilní období naznačuje nedostatek estrogenu.
 • Genitální zaostalost a trauma / chirurgie. Poškozené orgány, stejně jako poškozené orgány, mohou ovlivnit načasování menstruace. Patologie je snadno diagnostikována během gynekologického vyšetření. Optimální věk pro vyšetření je od 15 let.
 • Zvýšená duševní nebo fyzická aktivita. Aktivní životní styl, touha být všude v čase, každodenní provádění velkého počtu lekcí a návštěva lektora vyvolávají nedostatek volného času a spalování tuků. Jeho nedostatek nutí centra mozku blokovat ovulaci..
 • Špatné návyky. Kouření, užívání drog a alkoholických nápojů u mladých dam oddaluje nástup menstruace.
 • Léky. Užívání některých léků může narušit hladké fungování reprodukčního systému. Syntetické hormony jsou hlavními viníky. Mladé dívky by neměly užívat hormonální antikoncepci, protože ovlivňují menstruaci.
 • Psychoemoční stav. S růstem dítěte mohou být vztahy s rodiči a spolužáky obtížné, což ovlivňuje cyklus. Situace se zhoršuje první láskou, zejména láskou neopětovanou. Zkušenosti nutí dívku stáhnout se do sebe. Nedostatek včasného krvácení zvyšuje stres. Menstruace se upravuje samostatně až po eliminaci tohoto faktoru.
 • Sex. Nástup sexuální aktivity v pubertě způsobuje zpoždění menstruace u 14leté dívky (věkové odchylky jsou povoleny) a těhotenství. Když se formuje osobnost mladé dámy, je důležité, aby si rodiče tento okamžik nenechali ujít a vybudovali si se svou dcerou důvěryhodný vztah. Správná sexuální výchova a znalost jednoduchých metod antikoncepce zabrání následkům raného sexuálního života u dospělého dítěte.

Touha zhubnout někdy teenagery vyčerpá. Omezený příjem výživného jídla a nespoutaná touha po štíhlosti jsou příčinou mentální anorexie. Tento stav narušuje funkce celého těla a negativně ovlivňuje genitální oblast..

Příznaky opožděné menstruace

Zpoždění menstruace u některých dívek ovlivňuje psycho-emocionální stránku osobnosti. Dcera je naštvaná na maličkosti, rozčílí se na nevinné ostatní nebo je letargická a apatická.

Pokud roky uběhnou a menarché stále ne, musíte věnovat pozornost vnějšímu obrazu dívky. Pokud se postava nezmění podle ženského typu, měli by rodiče ukázat dítě gynekologovi a endokrinologovi.

Pokud druhá menstruace u dívek nastane se zpožděním 20 - 45 dní, neměli byste se obávat. Toto cyklování se nepovažuje za abnormální. Pokud však nedojde ke krvácení po dobu několika měsíců nebo šesti měsíců nebo jejich trvání prudce kolísá (v jednom měsíci 9 dnů a v jiném - 3), musíte okamžitě kontaktovat dětského gynekologa.

Úplnou absenci menstruace u dospívající dívky, která je doprovázena nedostatkem puberty, identifikují lékaři s primární amenoreou. Pokud ve věku 14 let dívka nemá ochlupení na podpaží a v podpaží, její mléčné žlázy nerostou a menstruační krvácení se neobjeví, lékař diagnostikuje amenoreu. U 16leté dívky s úplnou známkou puberty stanoví gynekolog stejnou diagnózu, pokud její menstruace ještě nezmizela.

Obecně platí, že pro dospívání nebyly stanoveny žádné normy pro trvání a pravidelnost cyklu. Jednoduchý počet pomůže matkám sledovat pravidelnost krvácení. Po přidělení kapesního kalendáře na menstruaci si jej musíte ponechat u své dcery a označit si příchod kritických dnů. Toto se doporučuje po dobu prvních 2 let po menarche..

Kdy se menstruační cyklus zlepší

V průměru je cyklus stanoven do 2 let. V tuto chvíli je důležité sledovat všechny změny a nepřipustit, že po několik měsíců neexistují žádné období a dívka nedostává lékařskou pomoc. Podobný problém je předmětem povinné diskuse s gynekologem..

Aby bylo možné menstruační cyklus upravit co nejdříve, musí dívka vytvořit určité podmínky:

 1. Upravte stravu ve prospěch obohacených potravin.
 2. Snižte fyzickou aktivitu a pokud je to možné, intelektuální.
 3. Chraňte dítě před stresovými situacemi.
 4. Udělejte si venkovní rodinné procházky.
 5. Přepracujte denní režim tak, aby nočnímu odpočinku bylo přiděleno dostatečné množství času.

Některé dívky v pubertě budou mít prospěch z konzultace s psychologem. Ne každé dítě obvykle vnímá změny ve svém vlastním těle. Někdy trpí duševní stav a emoce se zmenšují. Úkolem lékaře a rodičů je naučit dítě správně vnímat samo sebe.

Co dělat, když se dívce zpozdí menstruace ve věku 12-16 let

Důvody pro zpoždění menstruace u dívek ve věku 11, 13, 15 a 17 let, o nichž pojednává článek, nejsou ve většině případů doprovázeny příznaky bolesti. Pokud však mladá dáma pociťuje silné bolesti v dolní části břicha nebo v bederní oblasti a stále neexistuje období, měla by si promluvit se svou matkou a navštívit gynekologa.

Samoléčba je v tomto případě nepřijatelná. Možná je problém spojen s podchlazením pánevních orgánů nebo s rozvojem infekčního onemocnění močových cest. Doktor na to přijde.

Důvodem zpoždění menstruace u dospívajících může být syndrom polycystických vaječníků. Onemocnění signalizuje nefunkčnost přívěsků, nadledvin a hypofýzy. To zpomaluje produkci hormonů a narušuje menstruační cyklus..

Pokud by žádná menarchie neexistovala, za takových podmínek to nepřijde. Včasná diagnóza a včasná léčba pomohou dívce vyhnout se neplodnosti v jejím rodinném životě. Následně by měla pacientka preventivně pravidelně navštěvovat gynekologa. Optimálně - jednou za šest měsíců.

Důvody zpoždění menstruace u dospívajících a způsob, jak odchylku eliminovat

Menarche se objevuje během puberty. To bylo v tomto okamžiku že dívka také vyvinula sekundární sexuální vlastnosti. Mnoho rodičů neví, co dělat, pokud mají jejich dospívající menstruaci pozdě. U nezralého těla může nesprávné zacházení situaci výrazně zhoršit. Je nutné konzultovat s lékařem. Do roku po prvním měsíčním zpoždění nepotřebují léčbu. Toto je norma, která doprovází vytvoření menstruačního cyklu. Časem se vaše období stabilizuje. Léčba vyžaduje dlouhodobé poruchy nebo stavy, při nichž k menstruaci nedochází ve správném věku.

První menstruace začíná již v dospívání

Jaké jsou rysy dospívání

Ženské tělo prochází během života různými změnami. Puberta se obvykle vyskytuje u dívek ve věku 8-18 let. První příznaky se objevují ve formě výskytu vegetace v podpaží a genitální oblasti.

Když se objeví první sekundární známky zrání, rodiče by měli vědět, že menstruace se objeví v příštích 1-2 letech. Je nutné dívku připravit na tak důležitou věkovou událost. Vlastnosti menarche jsou uvedeny v tabulce.

První menstruacePrvní menstruace se obvykle objevuje u dívky ve věku 11-14 let. Zpočátku je pravděpodobná přítomnost porušení a zpoždění.
Časné zráníVe vzácných případech začnou mít dívky období před 11. rokem věku. To je obvykle případ dospívajících, kteří jsou náchylní k nadváze, nebo těch, kteří se aktivně věnují fyzické aktivitě..
Pozdní zráníPozdní menstruace se nazývá období, které nejdříve přešlo ve věku 14 let. To je obvykle způsobeno individuální charakteristikou nebo existujícími patologickými procesy..

Nepravidelnosti menstruace nemusí vždy vyžadovat léčbu. Je však nutná konzultace s ošetřujícím lékařem. To pomůže znovu být na bezpečné straně a zajistit, aby neexistovaly žádné patologie.

Spolu s menstruací se u dívky vyvinou sekundární sexuální charakteristiky. Prsní žláza se zvětšuje, boky jsou zaoblené, objevuje se vegetace.

V dospívání se tělo začíná připravovat na budoucí porod. Vaječníky a další orgány reprodukčního systému začínají pracovat. Proces zrání je individuální a lze jej zdědit.

K dozrávání reprodukčního systému dochází postupně

Proces puberty však začíná každý rok dříve. První menstruace dívky obvykle trvá dříve než její matka, rok. Dříve se menstruace objevovala u dívek pouze ve věku 18-19 let. Dnes - odchylka, která vyžaduje naléhavou návštěvu lékaře.

Pravidelnost menstruace přímo závisí na výkonu hypofýzy a hypotalamu. Jejich porušení je hlavním důvodem zpoždění.

Jaké jsou příčiny opožděné menstruace v dospívání

U dospívajících zpoždění často nevyžadují léčbu. Menstruace je v prvním roce obvykle nepravidelná, protože menstruační cyklus se pouze stabilizuje. Poté jsou kritické dny takové, jaké by měly být..

Mezi hlavní příčiny zpoždění v dospívání patří:

 • časté stresové situace;
 • nesprávná strava s přebytkem škodlivých potravin;
 • hormonální poruchy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
Zpoždění může být způsobeno častým stresem
 • infekční procesy;
 • endokrinní patologie;
 • nedostatek hemoglobinu.

Zpoždění může nastat spontánně s prudkou změnou klimatu nebo přenosem jakýchkoli nemocí.

Dívky, které sportují profesionálně, často čelí zpožděním. Nadměrná fyzická aktivita má nepříznivý vliv na ženské, zejména mladé tělo. V tomto případě může menstruace začít také později nebo dříve..

Jaké jsou příznaky doprovázené stavem

Je třeba poznamenat, že během dospívání nedochází k ovulaci v každém cyklu. Ovlivňuje to také pravidelnost menstruace..

Některé dívky se během tohoto období stávají apatickými.

Zpoždění jsou vždy doprovázena dalšími projevy. Ve většině případů trpí psycho-emocionální sféra. Následující příznaky jsou považovány za nejběžnější:

 • zvýšená podrážděnost;
 • náladovost;
 • apatie;
 • letargie;
 • časté výkyvy nálady;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • snížený výkon;
 • plačtivost.

Všechny tyto příznaky jsou výsledkem kolísání hormonálního pozadí. Právě v období dospívání jsou hormonální skoky nejvýraznější..

Může dojít k časnému těhotenství

Pokud období dívek náhle zmizelo a prodleva se prodlužuje, nemělo by být vyloučeno pravděpodobné těhotenství. V dospívání není ovulace pravidelná, ale stále se vyskytuje a je zde pravděpodobnost úspěšného oplodnění během pohlavního styku..

Těhotenství během dospívání může mít řadu negativních zdravotních důsledků

Rané těhotenství má řadu negativních aspektů:

 • zvýšené riziko anémie;
 • pravděpodobnost vzestupu krevního tlaku a vzniku hypertenze;
 • příliš výrazná toxikóza;
 • nedostatečný přírůstek hmotnosti pro normální nošení dítěte;
 • zvýšená pravděpodobnost potratu a předčasného porodu;
 • vznik komplikací během těhotenství a zvýšení pravděpodobnosti úmrtí matky.

V dospívání není tělo ještě připraveno plně nést dítě. Tento stav představuje pro dívku vážné nebezpečí. Od začátku první menstruace je nutné vést rozhovory s teenagerem o sexualitě, i když existuje jistota, že dítě je skromné ​​a stále si hraje s panenkami.

Když je vývojové zpoždění

Obvykle se mluví o patologii, když je dívce více než 15 let a dosud neměla menstruaci. To není norma. Pokud jsou přítomny sekundární příznaky, je vývoj abnormální.

V tomto videu se dozvíte, proč může dojít ke zpoždění menstruace:

Pokud je dívka ve věku 15-18 let nadměrně hubená a její prsa jsou neformovaná, mělo by být okamžité odvolání k lékaři. To s největší pravděpodobností informuje o vývoji patologických procesů. Dívky často čelí takovému porušení po chirurgických zákrocích nebo například v anorexii.

Předpokládá se, že dívka nezačne kritické dny, pokud její tělesná hmotnost nepřesáhne 45 kg. Orgány reprodukčního systému nejsou schopny plně pracovat.

Když potřebujete navštívit lékaře

Pokud dívka ve věku 15 let nemá menstruaci, měli byste se poradit s lékařem. Dalším důležitým důvodem je nepravidelná menstruace rok po menarche..

Mezi důvody, které vyžadují konzultaci s lékařem, patří také přítomnost bolesti v podbřišku, a to navzdory absenci kritických dnů v tuto chvíli. Nezapomeňte na nutnost navštívit lékařské zařízení, pokud je tvorba sekundárních sexuálních charakteristik opožděna.

Co způsobuje nepravidelné období u teenagera

Nástup první menstruace naznačuje fyziologické zrání dívky, ale na emoční úrovni je mladá dáma stále neformovaným dítětem. Koneckonců, první menstruace nastává v mladém věku - od 11 let. Existují výjimky z problému, jako je nepravidelná menstruace u teenagera nebo zpoždění. Co by se mělo v této situaci udělat?

Věk nástupu menstruace

Dívky jsou ve vývoji přibližně o 2–3 roky před chlapci. Puberta začíná dříve: předzvěsti menstruace se objevují od 8 do 10 let a samotný proces trvá od 2 do 5 let. Toto období je charakterizováno nárůstem prsu a tukové tkáně, růstem vlasů v oblasti ohanbí a v podpaží. Provádí se produkce hormonů odpovědných za reprodukční funkci - estradiol, progesteron. Menarche by měl jít ve stanovenou dobu.

Přibližný věk pro zahájení menstruačního cyklu u dívek je 12 až 14 let. Tělo dívky se postupně připravuje na reprodukci reprodukční funkce, všechny fáze cyklu se začínají formovat včas.

Mezi standardizovaná kritéria pro stanovení věkové normy patří vnější charakteristiky dívek:

 1. Nízký růst, pomalý vývoj vyvolává zpoždění menstruace.
 2. Vysoký růst, nadměrná tělesná hmotnost urychluje proces nástupu prvního cyklu.

Zjistěte v jednom z našich článků, co je to menstruační cyklus.

Jaký by měl být menstruační cyklus u dospívajících

Vlastnosti menstruace jsou považovány z hlediska trvání, pravidelnosti, objemu výtoku.

Vytvořený menstruační cyklus trvá 21–36 dní. U dospívajících dívek se počty pohybují od 20 do 45 dnů. Cyklus trvá dlouho - formace do dvou let.

Jak dlouho trvá první menstruace u dívek, přečtěte si článek na odkazu.

Estrogen se pravidelně vyrábí u mladých žen, což neplatí pro LH (luteinizační hormon), který je zodpovědný za fázi početí. Nevýznamná sekrece látky blokuje nástup ovulace - počet dní cyklu je snížen na polovinu, což vysvětluje důvod, proč neexistují období 13, 14, 15 let.

I když je obtížné určit, kdy se vajíčko uvolní, je možné otěhotnět v mladém věku.

K ovulaci buď nedochází vůbec, nebo je předčasná - před menstruací nebo během ní. K tomu dochází, dokud nebude vytvořen pravidelný cyklus..

Samotný výtok trvá od 3 do 7 dnů. Konzultují s lékařem, když je rozdíl v délce regulace značný: v jednom měsíci jsou krátké (3 dny), v jiném - dlouhé (10 dní) atd..

O objem krve se rozhodně nemusíte starat. U zralé ženy je takový příznak známkou poruchy orgánů urogenitálního, reprodukčního systému. Normální je sporé a nepravidelné období u dospívajícího ve věku 13 let a starších. První menstruace (menarche) je nevýznamná, protože reprodukční funkce nefunguje úplně. Vážnějším důvodem k obavám jsou pozdní období, která nepřišla včas.

Proč se první období teenagera zpozdilo

Při odpovědi na tuto otázku je důležité vzít v úvahu genetiku. Dědičný faktor určuje přibližný věk, kdy se objeví první výtok. Pokud menstruace matky začala ve věku 14 let, je možné, že její dcera bude mít menstruaci v tomto věku. Genetický faktor reguluje cyklus sekrecí.

Když patnáctiletá dívka, která vykazuje známky puberty (otok mléčných žláz, ženské obrysy postavy), nezačne krvácet, mluví o amenorei.

Rozdělte primární a sekundární amenoreu:

 1. Primární - absence výtoku s obecnými známkami puberty.
 2. Sekundární - výtok se zastaví, zmizí u dříve menstruujících dívek (po 6 měsících).

Příčinou primární amenorey je často patologie dělohy a zánětlivé procesy v děloze..

Proč teenageři nemají menstruaci: jiné důvody než těhotenství

Když byla menstruace, ale z nějakého důvodu se neobnoví, mluví se o sekundární amenorei. Koncept „pravidelného cyklu“ obecně není pro představitele pubertálního období charakteristický.

První dva roky jsou fází formace, takže kritické dny jsou velmi nepředvídatelné:

 1. Čím mladší je dívka, tím více je zpoždění normální..
 2. Čím starší, tím větší je riziko rozvoje patologií..

Proto má 13, 14letá dívka zpoždění v menstruaci, které nenaznačuje patologii. Pravidelné menstruační nepravidelnosti u 16letých dívek jsou však známkou komplikací při zavádění cyklu..

Chcete-li problém vyřešit, musíte určit příčinu selhání cyklu teenagera.

ZpůsobitDopadové faktoryNegativní důsledky
Metabolické selháníNesprávná strava (těžké jídlo, tuky, cukr atd.)Hormonální nerovnováha
Nedostatek hemoglobinuZtráta krve nebo nedostatek vitamínů v těleBledá kůže a sliznice, zvýšená únava, tlakové rázy
Příliš aktivní životní stylNedostatek vitamínů způsobený spalováním velkého množství kaloriíPozastavení vývoje reprodukčního systému
Zvýšený duševní stresNedostatek režimu „práce a odpočinku“Zpoždění na pozadí duševního přepětí
Emoční nestabilitaStres, nestabilní vztahy s vrstevníky nebo rodičiBlokování oxytocinu a endorfinu („hormony radosti“) v důsledku produkce kortizolu („stresového hormonu“)
Užívání antibiotikÚčinek na hypofýzuNárůst mužských hormonů. Po užití antibiotik může dojít ke zpoždění menstruace
Endokrinní onemocněníDiabetes mellitus, patologie štítné žlázyHormonální nerovnováha
Podchlazení genitáliíSedí na studených površíchVývoj infekčních nemocí
AklimatizaceZměna klimatické zóny pobytuŽádné, protože se cyklus rychle zotavuje

Výše uvedené důvody zřídka vyvolávají bolestivé příznaky. Pokud však dívka bez menstruace cítí bolest v břiše nebo dolní části zad, je pozorována letargie a apatie, měli byste kontaktovat gynekologa pro včasnou identifikaci komplikací.

Přečtěte si o tom, proč menstruace někdy začíná 2 týdny po skončení menstruace, v článku na odkazu.

Možné komplikace

Jaké jsou patologické poruchy menstruačního cyklu u dívek? Nakonec, jak se ukázalo, adolescence nemá normy pro určování pravidelnosti a cyklickosti. Ale příliš brzká nebo pozdní menstruace je již důvodem k návštěvě gynekologa během prvního roku regulace..

Jakákoli forma amenorey narušuje plodnost. Příznak zpoždění často signalizuje importovanou infekci, vývoj zánětlivého procesu.

Existuje běžná adolescentní patologie, která ničí flóru ne jednoho místa, ale několika najednou. Toto je syndrom polycystických vaječníků. Problém ovlivňuje ženské tělo ve fázích:

 1. Selhání vaječníků, hypofýzy, nadledvin.
 2. Nepravidelná sekrece progesteronu, estradiolu.
 3. Přerušení cyklu (nemusí se vrátit).
 4. Nedostatek ovulační fáze.
 5. Neschopnost oplodnit vajíčko.

Menstruace u dospívajících není regulována pouze patologiemi urogenitálních orgánů. Traumatické poranění mozku patří mezi běžné příčiny. Výsledné poškození naruší reprodukční systém - neschopnost otěhotnět nebo nést plod.

Doporučení

Nejlepší rady od lékařských webů jsou založeny na změně životního stylu. Pochopení toho, co dělat, přijde, jakmile bude možné identifikovat faktor negativního dopadu.

DoporučeníSoučástiVýhody
Dobrá výživaPotraviny bohaté na vlákninuStabilní růst
Odstranění nedostatku hemoglobinuPřípravky obsahující železo a kyselinu listovouZlepšení krevního oběhu
Mírná fyzická aktivitaRanní cvičení, chůze, jemné cvičeníUdržování svalového tonusu
Obnovení emoční rovnováhySedativa, střídání práce a odpočinku, dechová cvičeníMalá sekrece kortizolu - žádný stres
Odstranění podchlazeníPřevlékání do suchého oblečení po pláži, posezení na teplých površíchPrevence infekčních chorob
Sexuální výchovaPřednášky, odborná literatura, individuální rozhovory na zadané témaPředčasná prevence těhotenství

Abychom se zbavili některých problémů, bude vyžadována pouze lékařská diagnostika. Pokud mají příznaky, jako je bolest, psychologické poruchy, horečka, časté nutkání na močení, nevolnost, nepřirozený výtok z pochvy nebo zpoždění u 16, 17letého teenagera menstruaci, může po úplném vyšetření stanovit diagnózu pouze lékař..

Když výtok přestane po dobu tří měsíců fungovat, je důležité přihlásit se ke komplexnímu vyšetření pro třetí cyklus..

Po obdržení výsledků ultrazvuku a analýz předepisuje gynekolog terapii.

MetodaFunkce:Výhody
Hormonální terapieKontrola hormonálních hladin v krviIndividuální přístup
Vitaminová terapieDoplnění chybějících vitamínůRegulace výživy
Místní dopadÚstní podáníOdstranění původce zpoždění
Účinek lékuTablety, antibiotika

Sledování celkového zdraví, životního stylu dívky, prevence infekčních onemocnění a zánětlivých procesů zmírní problém primární nebo sekundární amenorey. Je však důležité si uvědomit, že zpoždění menstruace u teenagera nemusí být nutně známkou patologie, protože tělo dívky je příliš citlivé na jakékoli vnější projevy. Nepravidelný cyklus v prvních letech po nástupu menstruace je přirozený proces. Pokud se objeví bolestivé příznaky nebo pozdní menarche, jsou nutné pravidelné návštěvy gynekologa, aby se předešlo problémům s neplodností.

Proč má dívka ve 13, 14, 15 letech zpoždění v menstruaci, menstruaci

Od 13 do 15 let přichází okamžik puberty u dívčích těl. Co je příčinou tohoto problému? Během těchto let vydrží dívčí tělo mnoho změn, včetně nástupu menstruačního cyklu. Nedělejte si starosti, pokud to v prvních několika letech nebude pravidelné. To je normální. Existuje mnoho důvodů, které ovlivňují hormonální rovnováhu. Ale najednou se po tomto období zpoždění změní na normální kanál, pak je nutné se poradit s dětským gynekologem.

Důvody zpoždění menstruace u dospívajících ve 13, 14, 15 letech

Menstruace je měsíční opakující se jev, který ženu doprovází po celý její reprodukční život. Jedná se o krvavý výtok s cyklem 27-30 dnů. V klimakterickém období fáze končí menstruací a těhotenství již nemůže nastat.
U každé dívky začíná tento cyklus v jiném věku a v jinou dobu. Může začít jak ve věku 11 let, tak ve věku 14-15 let. Všechny změny, ke kterým dochází v těle, jsou řízeny mozkem. Nebo spíš hypofýza a hypotalamus. Cyklus může trvat od 22 do 34 dnů. Výpočet začíná od prvního dne menstruace do prvního dne následujícího.

Chirurgická operace

V případě významného krvácení, nedostatečného účinku terapeutických opatření, těžké anémie nebo fyziologických poruch pohlavních orgánů se provádí chirurgická léčba. Hysteroskopie a kyretáž děložní dutiny se provádí u pacientů s:

 • hyperplastické procesy endometria
 • adenomyóza a polypy sliznice dělohy
 • ženy, které mají relapsy menoragie.

Výsledkem těchto gynekologických manipulací je odstranění patologického endometria a nádorových útvarů a výsledný materiál je odeslán k histologickému vyšetření. Poté je předepsána hormonální terapie v závislosti na výsledcích histologie..

K hysterektomii (odstranění dělohy) se uchýlí pouze v extrémně pokročilých případech menoragie u mladých žen nebo se silnou menstruací a doprovodnými nádorovými formacemi dělohy u premenopauzálních žen..

Proč je adolescentní menstruace pozdě, důvody opožděné menstruace

Za účelem identifikace hlavní příčiny tohoto stavu je nutné odstranit faktory, které přímo ovlivňují celý cyklus. Protože všechno má své vlastní důvody.

Důvody zpoždění u 14leté dívky:

 1. stresové situace průběžně;
 2. pokud ve věku 13-15 let nejsou žádné období, může se to stát kvůli porušení stravy;
 3. zvýšení fyzického stresu nebo naopak jejich úplná absence;
 4. klimatická změna;
 5. skákání na váze;
 6. trauma ženských pohlavních orgánů nebo pánevních orgánů;
 7. zhoršení metabolismu může vést ke zpoždění menstruace u dívky ve věku 14 let;
 8. patologie ženských reprodukčních orgánů.

Zpoždění může být také čistě z osobních důvodů. K identifikaci problému pomůže odborná konzultace. Užívání určitých silných léků může narušit normální fungování reprodukčního systému, což může vést k nepravidelné menstruaci.

Žádné období po dobu delší než dva měsíce

Pokud se obáváte náhlého ukončení menstruace nebo jejich zpoždění, prvním krokem je zjistit přesně, před kolik měsíci přestali chodit. Někdy to lze připsat dědičnosti nebo neklidnému cyklu, ale později se to může stát vážným problémem. Lékaři často spojují absenci menstruace s chorobami endokrinního systému, který je „zodpovědný“ za produkci hormonů nezbytných pro vývoj reprodukčního systému. Nejlepší možností však je podstoupit kompletní lékařskou prohlídku..

Nevyvážená výživa jako důvod zpoždění a absence menstruace

V tomto věku začínají někteří teenageři dodržovat různé stravovací návyky, aby si vylepšili svoji postavu. Ale ani nevědí, co by to mohlo znamenat. Pokud nejíte dostatek jídla, tělo nedostává dostatek vitamínů a mikroelementů. Je škoda, že někteří rodiče tomu nevěnují pozornost. Koneckonců, živiny, které nebyly přijaty včas, mohou vést k narušení hormonálního systému. Když menstruační cyklus již začal, může dojít k dočasným zpožděním. Musíte okamžitě zahájit léčbu a začít správně jíst.

Měly by být sledovány mentální schopnosti dívek, protože to ovlivňuje také cyklus jako celek. Dalším důvodem poruch je nedostatek příjmu živin tělem. Problémy s váhou mohou být také hlavní příčinou zpoždění. Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste dodržovat následující zásady:

 1. Vylučte ze stravy nezdravé jídlo (hranolky, krekry atd.), Přidejte dietní ryby a maso.
 2. Jezte až 5krát denně každé 3 hodiny, jídlo byste měli důkladně rozkousat a nespěchat.
 3. Vegetariánství je podporováno.
 4. Jezte malá jídla.
 5. Jezte čerstvé ovoce a zeleninu co nejčastěji.
 6. Jezte první kurzy ne příliš horké a studené nápoje nebo jídlo ne více než 15 stupňů.
 7. Zavést vitamíny.

V pubertě byste měli určitě navštívit odborníka na tyto záležitosti. Nezapomeňte, že laboratorní krevní testy (LAC) jsou nutné každý rok. S jeho pomocí je možné zjistit, co přesně tělu chybí (vitamíny, glukóza atd.), Protože nutriční nedostatky vedou k poruchám. Doporučuje se pít kyselinu listovou a doplňky železa. Ale pouze po konzultaci s lékařem.

Aktivní životní styl má příznivý vliv na formování teenagera. Je však třeba připomenout, že přepětí může vést k nežádoucím následkům. Postačí jednoduchá výuka tělesné výchovy ve školních osnovách. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, nebude docházet ke zpoždění menstruace. Pokud je však během menstruace zatížení těla více, než je nutné, může začít krvácení. Během tohoto období je přísně zakázáno provozovat jakýkoli druh sportu!

Silná menstruace: jak zjistit?

Menstruace se posuzuje podle následujících kritérií:

 • doba trvání (ne delší než 7 dní);
 • hojnost sekrecí (obvykle je menstruace bohatá pouze v prvních 2 - 3 dnech);
 • množství ztráty krve (celkový objem za den nepřesahuje 120, maximálně 150 ml);
 • intervaly mezi obdobími (nejméně 21 dní);
 • bolestivost menstruace (obvykle je možné mírné nepohodlí nebo mírná bolest);
 • intermenstruační krvácení (chybí v normálním menstruačním cyklu).

Na základě uvedených znaků můžete nezávisle určit, zda existuje silná menstruace. Hojná menstruace je syndrom, který lze pozorovat u mnoha gynekologických a nejen nemocí. Tento stav proto nepatří k nemocem, ale vyžaduje identifikaci příčin těžkých období. Bohatá období (nazývají se také menoragie nebo hyperpolymenorea) se vyznačují následujícími znaky:

 • menstruace trvá týden nebo déle;
 • výrazný krvavý výtok s velkými sraženinami;
 • objem ztracené krve je velký, 150 ml nebo více, vyžaduje výměnu vložek nebo hygienických tamponů každou hodinu, a to i v noci;
 • zkrácení menstruačního cyklu (méně než 3 týdny);
 • výskyt krvavého výtoku nejen ve dnech menstruace;
 • výskyt významné bolesti v menstruačních dnech;
 • celé období krvavého výtoku je charakterizováno hojností;
 • nástup menstruace nebo jiného krvácení jeden rok nebo déle po menopauze.

Psychologický stav teenagera

Normální pozadí hormonů v těle přímo závisí na duševním zdraví dívky.

Nárůst stresu, stresu, konfliktních situací, spousta domácích úkolů atd. Může snadno vést k přerušení cyklu.

K řešení tohoto problému je třeba přistupovat delikátněji. Možná byste neměli dítě otravovat osobními otázkami, protože výsledkem bude vůle. Aby se u dívky vyvinula odolnost proti stresu, měl by se po celý den dodržovat určitý režim. Spánek by měl být alespoň 10 hodin denně.

Problémy v hormonálním systému

Poruchy menstruačního cyklu jsou poměrně časté. Existuje mnoho důvodů:

 1. patologie v endokrinním systému;
 2. porušení ve stravě teenagera;
 3. infekční choroby;
 4. genetická predispozice.

Občas se potíže, které má teenager, mohou zdát banální. Lhostejnost k tomuto tématu však může mít katastrofální následky. Je třeba si uvědomit, že takové problémy s hormonálními hladinami často vedou k onemocněním reprodukčních orgánů..

Co lze považovat za odchylku od normy na straně hormonů, pokud je menstruace pozdě a menstruace často v pubertě chybí po dlouhou dobu? Pokud neexistuje normální indikátor tvorby mléčných žláz, hlas se stává hrubším, dochází k růstu vlasů mužského typu, to vše jsou příznaky, že v těle dítěte dochází k hormonálnímu selhání. Tyto příznaky jsou charakteristické pro převahu mužských hormonů, v tomto případě nepravidelný menstruační cyklus a časté zpoždění menstruace ve věku 11, 12, 13, 14, 15 let naznačují nedostatek hormonu estrogenu v těle.

Jak uvést cyklus menstruace ve 13, 14 letech zpět do normálu?

Mnoho lidí nechápe, proč přesně ve věku 14 let - to může negativně ovlivnit kritické dny. Pokud k takové situaci dojde, měli byste okamžitě kontaktovat svého gynekologa. Tento problém sami nebudete moci vyřešit. Protože právě v tomto věku dochází u dívek ke změnám v těle. Estrogen vstupuje do aktivní fáze - pomáhá ovulaci a menstruačnímu krvácení.

Dívka náhle nemá menstruaci před termínem - to naznačuje, že tělo může trpět nedostatkem tohoto hormonu. K ověření by měla být provedena úplná diagnóza. Lékaři doporučují: pokud se hormonální pozadí nezlepší, musíte se poradit s dětským gynekologem. Pomocí úplné diagnostiky těla můžete identifikovat problém. Po nástupu menstruace, prvních pár let, nemusí být stabilní. Není třeba se bát, tělo si tak na změny zvykne. Maminky neustále sledují zdraví svých dětí. Proto je velmi důležité nevynechat tento okamžik, kdy se dívka plynule promění v dospělou dívku..

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se menstruace často oddaluje ve věku 13, 14 nebo 15 let, je nesprávná nebo nevyvážená výživa rostoucího těla..

Od 13 let začíná dívka vyvíjet zvýšené zrání mléčných žláz, vegetace se začíná objevovat v oblasti vnějších pohlavních orgánů a pod podpaží, vnitřní pohlavní orgány dozrávají. Toto období obvykle trvá více než 5 let. Proto je tak důležité jíst právě v tomto věku. Během tohoto období by tělo mělo přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů.

Jak pochopit, že je problém s jídlem? Pokud 2měsíční období v podrostu nastane 20 dní po první, 1 měsíc nebo měsíc a půl po první menstruaci, považuje se to za normu. Pokud dívka nemá po dlouhou dobu menstruaci ve věku 13, 14, 15 let, kdy je to považováno za odchylku? Absence menstruace po dobu delší než 2 měsíce po první menstruaci je již odchylkou od normy. Pokud je zpoždění menstruace u dospívající dívky více než 2, 3, 4, 5 nebo 6 měsíců, pak jsou to již příznaky problémů s menstruačním cyklem. Za problém lze považovat i ty okamžiky, kdy menstruace poprvé nebo podruhé trvá 3, 4 dny a další měsíční krvácení trvá 7-9 dní.

Je důležité si uvědomit, že v dospívání neexistuje nic jako norma menstruačního cyklu. samotný cyklus menstruace se stále formuje. A pokud existují významné odchylky od normy, rodičům se doporučuje, aby dítě předvedli gynekologovi.

Co dělat, jak pomoci dítěti, pokud má dívka ve věku 13, 14, 15 let často zmeškané období? Pokud neexistuje žádný patologický důvod, který by vyvolal zpoždění menstruace, pak lékaři doporučují upravit stravu (přidat více obohacených potravin), snížit možný stres pro tělo dítěte, upravit režim spánku a odpočinku (velmi důležitý aspekt, aby dítě dost spalo a chodilo do postele po celou dobu) současně, od 20-00 do 22-00), častěji je dítě na čerstvém vzduchu, k mírnému duševnímu a fyzickému stresu (vyloučit intelektuální nebo fyzické přetížení těla dítěte).

Podobné články

 • Zpoždění menstruace, menstruace 14 dní, 2 týdny, důvody Ne každá žena označuje načasování nástupu menstruace, takže je možné vynechat zpoždění nástupu menstruace o jeden až tři dny. Ale když je nástup menstruace pozdě 14 dní, je důvod si myslet. První věc, která přijde...
 • Je možné chodit ke gynekologovi během menstruace, menstruace? Mnoho žen čas od času navštíví ordinaci gynekologa, nestarají se o včasnost návštěv a obrátí se na odbornou lékařku, až když je něco začne opravdu obtěžovat. Mezitím preventivní prohlídka u...
 • Je možné nebo ne prodloužit řasy během menstruace, menstruace Denní péče o pleť a krásný make-up jsou nepostradatelné atributy života moderní ženy. Navzdory širokému sortimentu dekorativní kosmetiky si mnoho žen vybírá řadu zajímavých řešení, která jim umožní vypadat skvěle při zachování svěžesti a dobře upravené...

Kdy navštívit lékaře

Všechny výše uvedené případy samozřejmě vyžadují radu a pomoc kvalifikovaného odborníka. Běh ke gynekologovi a večerní fronta mimo kancelář, pokud je vaše menstruace zpožděna o několik dní, však není vůbec nutné. Existují vážnější důvody pro vyhledání lékařské pomoci. První a nejzákladnější je bolest při absenci výtoku. Je to přímý příznak zdravotních problémů, proto neodkládejte léčbu..

Další závažnou příčinou je neobvyklý vaginální výtok, který může být doprovázen nepříjemným zápachem a specifickou barvou. Dívka, jejíž cyklus dosud nebyl plně zaveden nebo se právě začíná formovat, by měla pravidelně navštěvovat gynekologa a provádět příslušné testy. Můžete také kontaktovat gynekologa ohledně individuálního výběru produktů osobní hygieny.

Často se v tomto případě uchýlí k „radě“ internetových zdrojů, ale ti, kteří mají rádi takové metody, by si měli pamatovat, že články nejsou schopny určit, co dělat v konkrétním případě, a jejich autoři nejsou schopni najít správné zacházení pro lidi na druhé straně obrazovky. Ale lékař, který již má pracovní zkušenosti, se stane vaším spolehlivým pomocníkem..

Porušení menstruačního cyklu. Příčiny u dospívajících, žen, po porodu, porodu, kojení

První menstruace začíná již v dospívání

Význam menstruačního krvácení pro tělo ženy

Menstruace (menstruace, regulace) je odmítnutí funkční vrstvy endometria (tj. Sliznice dělohy) a její odstranění z těla doprovázené krvácením. Poprvé se objevují během puberty a končí menopauzou - obdobím postupného zániku reprodukčních funkcí.

Během puberty dochází v těle k následujícím změnám:

 • ochlupení, podpaží, nohy a paže;
 • objevují se sekundární sexuální charakteristiky - hrudník roste, boky jsou zaoblené;
 • objeví se menstruace.

Období každé dívky začíná v jiném věku. U některých se objevují ve věku 10 let a u jiných ve věku 14 let. Důvody nespočívají jen v individuálních charakteristikách organismu, ale také v podnebí, životních podmínkách, dříve přenesených chorobách atd..

Hlavní funkcí menstruace je měsíční obnova děložního epitelu. Jedná se o složitý proces, jehož hlavním účelem je poskytnout ženě zdravé potomky. Od okamžiku prvního měsíčního propuštění je dívka schopná porodit..

Další funkce je ochranná. Někdy funkční vrstva dělohy rozpozná abnormality v oplodněném vajíčku. Jako jsou abnormality v chromozomech nebo DNA. Pomocí menstruace tělo odstraní nepřipojené vajíčko.

Měsíční cyklus začíná prvním dnem krvácení. Normálně to trvá 26-35 dní, takže pokaždé spadne na jiné číslo. Pravidla jsou ukazatelem zdraví žen. V případech zpoždění, s výjimkou těhotenství, lze předpokládat poruchu v těle. Menstruace ve věku 12-15 let však může být nepravidelná, protože v těle dochází k hormonálním změnám. Vytvoření cyklu trvá v průměru přibližně 1–2 roky.

Abyste nezmeškali nástup menstruace, můžete si spustit notebook, ve kterém si můžete označit celý cyklus. S příchodem smartphonů bylo možné vytvořit virtuální kalendář, ve kterém samotný systém počítá a varuje před přístupem důležitých ženských dnů. Některé aplikace shromažďují informace nejen o datu zahájení a ukončení regulace, ale také o stavu těla dívky během tohoto období.

Tradiční lék na menstruační nepravidelnosti

Povaha menstruačních nepravidelností se může lišit. Tradiční metody se osvědčily jako účinné adjuvans souběžně s léčbou. V některých případech pomáhají léčivé byliny zbavit se nemoci doma, ale aby se předešlo komplikacím, je lepší navštívit gynekologa.

 1. Odpradávna bylo ženské krvácení úspěšně léčeno odvarem z kopřivy. Nalijte listy rostliny vodou a vařte 10 minut. Po přípravě musíte během dne vypít 1 sklenici tekutiny v malých doušcích.
 2. Bolestivé období snášíte snáze, pokud od prvního dne pijete infuzi celerových listů. Zelenou část rostliny rozemlejte a naplňte ji vroucí vodou, nechte ji vařit 30 minut. Vezměte 3krát denně na 1 polévkovou lžíci. chaty.
 3. Při nestabilním cyklu pomůže infuze květů měsíčku. Květenství 2 lžíce. lži. Nalijte sklenici vroucí vody a nechte 30 minut. Pravidelný příjem takového léku nejen normalizuje cyklus, ale je také preventivním opatřením proti rakovině.
 4. Nízké výtoky se vrátí do normálu, pokud použijete odvar z cibulových slupek po dobu 3 týdnů. Připravte silný vývar a pijte na lačno každé ráno 1krát denně před jídlem.
 5. Při těžké ztrátě krve můžete použít odvar z malinových listů. Nástroj by měl být opilý půl sklenice 2-3krát denně..

Faktory, které ovlivňují váš menstruační cyklus

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují ženský cyklus. Důležitou roli v regulaci tohoto procesu mají hormony: estrogen a progesteron. Se zvýšením dávky hormonu v krvi se epitel dělohy zahušťuje. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, koncentrace hormonů prudce poklesne a endometrium se zničí. Horní (funkční) vrstva endometria vychází s krví. Poté se cyklus opakuje. Hormonální poruchy v dospívání mohou nastat z různých důvodů. Endokrinní žlázy teprve začínají plně fungovat, takže menstruace může být zpočátku nepravidelná.

První výskyt předpisů je ovlivněn:

 • fyzický vývoj;
 • genetika;
 • dětské nemoci.

Pokud je dívka ve fyzickém vývoji před svými vrstevníky, pak s největší pravděpodobností začne její menstruace dříve. Genetika také ovlivňuje tvorbu organismu. Pokud pravidla babičky a matky šla pozdě, pak dívka nezačne příliš brzy. Pokud bylo dítě v dětství hodně nemocné, objevily se modřiny, otřesy mozku - to může ovlivnit i dny žen.

Délka cyklu závisí na individuálních charakteristikách organismu a může se během života lišit. Absence menstruace po dobu delší než 90 dnů je považována za patologii..

Hormonální poruchy v dospívání

V prvních dvou letech, kdy se menstruace teprve vytváří, dochází k silným poruchám cyklu. V prvním případě to může být způsobeno nesprávnou stravou, emocionálním stavem a dalšími důvody nesprávné organizace každodenního života dívky..

Všechny tyto faktory dohromady vedou k hormonálnímu narušení, když se množství ženských hormonů - estrogenu nebo progesteronu stane více než normální. V tomto případě může dojít nejen ke zpoždění menstruace u dospívajících, ale také se objeví:

 • bolest v dolní části břicha nebo dolní části zad;
 • bolesti hlavy;
 • nevolnost a závratě;
 • někdy dochází k mdlobám.

Příčinou selhání může být dlouhý příjem antibiotik, vše, co ovlivňuje hypofýzu, která je zodpovědná za produkci hormonů. Gynekolog vám pomůže zjistit příčiny poruch cyklu, předepíše komplexní terapii, která bude zahrnovat vitamíny, homeopatické léky a kurz hormonálních léků.

Některé dívky mohou mít hormonální nerovnováhu, když dojde k nárůstu mužských hormonů v těle. V tomto případě gynekolog zvolí kompetentní individuální léčbu, která obnoví normální produkci hormonů.

Důvody selhání menstruačního cyklu u dívek ve věku 15 let

Nesrovnalosti cyklu mohou způsobit různé důvody:

 1. Nadváha. V přítomnosti nadměrné tělesné hmotnosti lze pozorovat problémy jako: oligomenorea - vzácná menstruace, amenorea - absence kritických dnů. Nadváha může u vašeho teenagera způsobit hormonální problémy, které vedou k předčasné pubertě.
 2. Nedostatek tělesné hmotnosti. Dramatická ztráta hmotnosti může být příčinou problémů s cyklem, protože hormony reprodukčního systému se produkují v malém množství. To vede k nepravidelným nebo žádným obdobím. V závažných případech, jako je anorexie, nelze cyklus obnovit.
 3. Poruchy endokrinního systému (diabetes mellitus, problémy se štítnou žlázou). Po léčbě se zpravidla cyklus vrátí do normálu..
 4. Předchozí nemoci. Jakákoli nemoc je pro tělo stres. I nachlazení může v kritických dnech ovlivnit malé zpoždění. Jakmile se tělo zotaví, cyklus se zlepší.
 5. Vrozené abnormality pohlavních orgánů, například: ohnutí dělohy, aplázie (absence dělohy).
 6. Hormonální poruchy Příznaky jsou: akné (akné, pupínky), nadměrné pocení, poruchy růstu, hirzutismus (nadměrný růst vlasů), nedostatek vývoje prsou.
 7. Zánětlivá onemocnění urogenitálního systému. Neodkládejte léčbu, protože mohou být chronické a dokonce vést k neplodnosti.
 8. Zvýšená fyzická aktivita. Toto je nejčastější příčina problémů s cyklem u dívek. Velká zátěž ve škole, výuka v kruzích a s lektory, nadměrné sporty - to vše vede k narušení mladého těla.
 9. Psychologické zážitky. V obtížném dospívání se mohou problémy objevit doma i ve škole, s přáteli. Během tohoto stresujícího období potřebuje dítě pozornost a podporu rodičů. Po odstranění příčiny stresu se menstruace zlepší.
 10. Časný nástup sexuální aktivity. Tento faktor negativně ovlivňuje tvorbu reprodukčního systému. Navíc vždy existuje riziko těhotenství. Je nutné s dítětem mluvit o antikoncepci, sexuální výchově.
 11. Klimatická změna. Výlet k moři nebo přesun na nové místo může způsobit menstruační nepravidelnosti. Po aklimatizaci se vše vrátí do normálu.
 12. Špatné návyky, jako je užívání alkoholu nebo drog. To může ovlivnit stav těla a způsobit zpoždění menstruačního cyklu..

Názor gynekologů

Lékaři doporučují, abyste nezanedbávali své zdraví a vždy poslouchali jeho signály. I když jsou nepravidelná menstruace u dívky zcela přirozená, není to důvod ignorovat zpoždění a nechat vše na náhodu. V každém případě, v okamžiku, kdy dívka začne pozorovat známky puberty, je nutná pravidelná konzultace s lékaři, včetně gynekologa. To pomůže nejen sledovat zdraví teenagera, ale také předcházet možným chorobám. Neustálé pozorování, regulace hladin hormonů, monitorování hladiny cukru v krvi a hemoglobinu zajistí dívce dobré zdraví a výrazně zlepší její budoucí život..

Pokud nebudou choroby reprodukčního systému detekovány v raných stádiích, pak se situace bude s věkem jen zhoršovat a některé problémy vedou k neplodnosti.

Jaké je normální zpoždění

U dospívajících dívek je malé zpoždění normální. V dospívání neexistuje žádná norma pro pravidelnost a trvání menstruace. První 2 roky je povolen nepravidelný cyklus.

Vytvořte kalendář. Pokud po dobu 30-40 dnů nejsou žádné kritické dny, je to v pořádku. Pokud však ke zpoždění dochází neustále, menstruace zmizí na několik měsíců, liší se v délce a množství sekrecí - to je důvod, proč se poradit s lékařem.

Možné patologické faktory

K patologické nepřítomnosti menstruace dochází v důsledku endokrinních, gynekologických nebo neurologických poruch. Příčiny mohou být ze své podstaty primární (pravdivé) nebo sekundární.

Primární amenoreou je absence sekundárních pohlavních znaků a menstruace. Tato patologie se vyznačuje nízkým obsahem hormonů (estrogen a progesteron), snížením aktivity vaječníků. Mezi příznaky skutečné amenorey patří: dětské genitálie, vaginální suchost, nízký vzrůst, absence předmenstruačních známek (otok mléčné žlázy, bolesti v podbřišku) a ochlupení genitálií.

U sekundární amenorey je vývoj sexuálních charakteristik normální, dochází k cyklickým změnám v reprodukčních orgánech jako během menstruace, ale nedochází k žádnému výtoku. Důvodem může být:

 • obstrukce dělohy;
 • infekce pochvy nebo cervikálního kanálu;
 • přerostlá panenská blána (atrézie).

Naléhavá potřeba navštívit lékaře, pokud má dítě následující příznaky:

 • nedostatek výtoku;
 • ostrá nebo tažná bolest v dolní části břicha;
 • normálně vyvinuté sekundární sexuální vlastnosti.

Při sekundární amenorei se výtok hromadí v děložní dutině, ve vagině.

Mezi vzácnými patologiemi je vrozená absence orgánů reprodukčního systému. Dívka se může narodit bez dělohy, děložního čípku, vaječníků - nástup menstruace je nemožný..

Názor lékařů

Menstruační nepravidelnosti se vyskytují z různých důvodů. Pouze lékař může určit závažnost. Od dospívání by proto měla dívka pravidelně navštěvovat gynekologa..

Tipy pro udržení zdravého cyklu:

 1. Více odpočinku. Jakákoli zátěž by měla být mírná, sport by neměl způsobovat přepracování. Spánek by měl být plný, nejméně 7-8 hodin.
 2. Zdravé stravování. Pokud máte problémy s nadváhou, musíte si zajistit správnou výživu. Žádné diety. Je vhodné vyloučit nezdravé jídlo (rychlé občerstvení, hranolky), diverzifikaci stravy se zeleninou a ovocem, mléčné výrobky.
 3. Normalizace psychologického stavu. Během dospívání potřebuje dítě obzvláště hodně rodičovské lásky a péče. Ne každé dítě obvykle vnímá změny ve svém vlastním těle. Úkolem rodičů je pomáhat přizpůsobit se změnám, naučit se zvládat své emoce.

Menstruace po potratu je důležitým indikátorem stavu reprodukční funkce. Spontánní potrat bohužel často negativně ovlivňuje schopnost otěhotnět v budoucnu.