Proč bolí břicho uprostřed cyklu??

Mírná bolest v dolní části břicha je známá mnoha ženám. Ale ne každý ví, proč k tomu dochází a zda je to norma. Zvláštní pozornost je věnována neobvykle silné bolesti nebo bolestivosti, které se nikdy předtím nestaly. Proč může ublížit děloha nebo vaječník??

Je vlastně velmi obtížné zjistit, co způsobilo bolest uprostřed cyklu. To může být normou nebo může znamenat vážný zdravotní problém, když potřebujete naléhavě vyhledat lékařskou pomoc. Pouze lékař může přesně říci, co způsobilo nepohodlí, ale je také důležité, aby žena věděla o možných příčinách.

Gynekologické

Bolesti v dolní části břicha jsou velmi často spojeny se zdravím genitální oblasti. Pokud žena zaznamená jasnou souvislost s obdobími menstruačního cyklu a časem nástupu nepříjemných pocitů, aby se problém vyřešil, musí nejprve konzultovat gynekologa.

Je také třeba věnovat pozornost přítomnosti nebo nepřítomnosti dalších příznaků. Může se například objevit výtok, může dojít k zvracení a za určitých podmínek dokonce mdloby. Abyste pochopili, jak se zbavit nepohodlí, aniž byste si ublížili, je důležité být velmi pozorný a zjistit, co se přesně děje.

Fyziologický

Pokud žaludek bolí uprostřed cyklu, nemusí to nutně znamenat nějakou nemoc. To platí zejména v případech, kdy je nepohodlí velmi slabé a v určitých situacích se pravidelně opakuje. V takových případech obvykle ženy samy vědí nebo hádají, co se s nimi děje..

Možné přirozené důvody, proč se dolní část břicha táhne uprostřed cyklu:

 • Ovulace. Obvykle 12-14 dní před očekávaným datem dalšího období. V tento den opouští zralé vajíčko vaječník, což je doprovázeno mikroskopickým krvácením. Krev se může dostat na břišní stěnu a dráždit ji a způsobit mírný zánět. Cítit to lze, zvláště pokud má dívka nízký práh bolesti. Nepohodlí netrvá déle než 2 dny, obvykle jen několik hodin. Nejčastěji se zdá, že vaječník bolí, ale může to být podobné bolesti s menstruací..
 • Těhotenství. V počátečních stádiích těhotenství děloha ještě nedosáhla takové velikosti, aby ji pánevní kosti mohly podporovat, a zatížení je na vazech. Tento faktor a skutečnost, že se děloha zvětšuje, může vést k mačkání blízkých receptorů, což způsobuje bolestivou bolest v dolní části zad. Ale to se děje postupně a není to tak výrazné, aby to narušovalo život obvyklým způsobem..

Obvykle takové nepříjemné pocity v dolní části břicha nebo v bederní oblasti přecházejí nebo se znatelně snižují v klidu. Chcete-li to udělat, musíte pohodlně ležet, zakrýt se, aplikovat teplo, je vhodné vypít dostatek teplé tekutiny. Pokud tedy bolest táhne a nezasahuje do normálního života a práce, žena ví, že by v tomto období měla mít ovulaci nebo že by mohla otěhotnět, v žádném případě by se neměla příliš starat. Někdy stačí počkat několik hodin, než všechno projde. Pokud úzkost přetrvává, můžete navštívit lékaře..

Patologické

Pokud se bolest v dolní části břicha uprostřed cyklu objevila poprvé nebo je velmi výrazná, s největší pravděpodobností to naznačuje vývoj nějakého patologického procesu v těle. Pokud nepohodlí není silné, ale konstantní, stojí za to neprodleně jít do nemocnice. Pokud se kromě bolestivých pocitů objeví slabost, bledost, nevolnost, krvácení nebo ztráta vědomí, musíte okamžitě zavolat lékaře doma.

Existuje obrovské množství patologických stavů, které se mohou projevit bolestí v podbřišku. Kromě toho se jejich závažnost může lišit od tažení nebo bolesti, které zasahují jen málo, až po ostré, které mohou způsobit bolestivý šok..

Tady jsou některé z nich:

 • Infekce. V takovém případě lze pozorovat výtok, případně s nepříjemným zápachem. Svědění nebo pálení se vyskytuje v genitální oblasti. Během přechodu na chronickou formu onemocnění však mohou být přítomny pouze bolestivé bolesti v dolní části břicha. Tento faktor nelze vyloučit, pokud došlo k nechráněnému sexu, ale po něm ještě nebyla provedena analýza infekcí.
 • Podchlazení. Pokud máte nohy, břicho nebo záda zamrzlé, existuje velké riziko, že se vám podchladí vaječníky.
 • Chronická onemocnění reprodukčního systému.
 • Novotvary: cysty, polypy, onkologie. Bolest je obvykle spojena s mírným krvácením nebo nahnědlým výtokem.
 • Mimoděložní těhotenství, prasknutí trubice. Bolest je obvykle lokalizována na jedné straně, kde je umístěna postižená trubice. Stav se rychle zhoršuje, teplota stoupá.

U kteréhokoli z výše uvedených stavů je nutná léčba, někdy urgentní (s mimoděložním těhotenstvím, potratem, prasknutím cysty). Ale v každém případě musíte začít co nejrychleji. Léky by však neměly být vybírány samy o sobě, aby situaci nezhoršovaly. Pokud nejsou známy důvody špatného zdraví, je nežádoucí použít topnou podložku nebo jiné teplo, protože to může zvýšit krvácení.

Ne-gynekologické

Žaludek může samozřejmě bolet z jiných důvodů, které vůbec nesouvisí s genitální oblastí. Může to být jakékoli onemocnění vnitřních orgánů, zejména akutní stavy. V takových situacích se bolest obvykle vyskytuje bez souvislosti s obdobím menstruačního cyklu..

Lze vyvodit závěr, že pokud dolní část břicha táhne z měsíce na měsíc uprostřed cyklu, může to být jednoduše známka ovulace. Takže se příliš nebojte. Ale nebude zbytečné jít k lékaři a ujistit se, že je vše v pořádku. Každá žena musí každých šest měsíců navštívit gynekologa. Pokud je však bolest ostrá, prodloužená a doprovázená neobvyklými příznaky, návštěvu nemocnice nelze odložit.

Proč se spodní část břicha táhne uprostřed cyklu

Stav ženy je cyklický a závisí na koncentraci mnoha hormonů v krvi. Někdy je menstruační cyklus bezbolestný a nepostřehnutelný, oznamuje se pouze nutností dalších hygienických prostředků po dobu několika dní. Někdy však žaludek bolí uprostřed cyklu, a proto žena přemýšlí, jestli je vše v pořádku..

Fyziologická bolest není nebezpečná

Ve většině případů je bolest alarmem a signalizuje, že se v těle něco pokazilo. Někdy však ženě řekne jen to, že se musí trochu zastavit a odpočívat, aby nezasahovala do přírody a nevytvářela nezbytné procesy.

Jedním z důvodů, proč se spodní část břicha táhne uprostřed menstruačního cyklu, je ovulace. Toto je ústřední bod, vrchol menstruace, díky kterému je možný největší zázrak - koncepce nového života..

Období začíná 1-3 týdny před ovulací. Odpočítávání začíná od okamžiku nástupu samotné menstruace. Tentokrát se nazývá první folikulární fáze. Pod kontrolou folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu probíhá proces zrání folikulu - speciální „váček“ ve vaječníku, uvnitř kterého vajíčko roste a připravuje se na uvolnění. V době ovulace folikul zcela dozrává a poté praskne v důsledku prudkého skoku v koncentraci hormonů, po kterém vajíčko připravené k oplodnění vstoupí do „dospělosti“. Pohybuje se podél vejcovodu do děložní dutiny a čeká na setkání se spermatem. Tyto 3-4 dny v měsíci je žena nejkrásnější a nejexotičtější, což příroda záměrně vynalezla, aby zvýšila pravděpodobnost pohlavního styku a početí.

U některých zůstává ovulace bez povšimnutí, zatímco u jiných dochází kromě zvýšení libida k nepříjemným pocitům v mléčných žlázách (stávají se citlivými, plnými a mírně bolestivými) a bolestmi v podbřišku..

Mírné krvácení během prasknutí folikulu, kvůli kterému se uvolňuje malé množství krve, dráždí pobřišnici, v důsledku čehož táhne spodní část břicha uprostřed ženského cyklu. U dívek s nízkým prahem bolesti je dokonce i okamžik prasknutí pociťován přímo kvůli podráždění nervových zakončení.

Po ovulaci se události mohou vyvinout dvěma způsoby, v závislosti na tom, zda dojde k těhotenství nebo ne. Pokud došlo k oplodnění, v místě folikulu se vytvoří žluté tělísko, které syntetizuje hormony nezbytné pro těhotenství, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k otěhotnění, žluté tělísko atrofuje a tělo se připravuje na odmítnutí endometria, nastává menstruace, vše se opakuje.

Pokud uprostřed cyklu bolí dolní část břicha jako během menstruace, menstruace je pravidelná a bolestivé pocity trvají déle než 2 dny a přecházejí samy, neměli byste se bát. Dejte si trochu pauzu od domácích prací, dopřejte si své oblíbené jídlo nebo začněte pracovat na potomcích, protože to jsou dny, které jsou nejvhodnější pro početí, a zahrňte také pravidelnou fyzickou aktivitu do každodenního života (pomohou nejen s bolestivou ovulací, ale také s křečemi během menstruace).

Ovariální mrtvice

Dokonce i fyziologické procesy někdy končí katastrofou. Někdy během ovulace tedy nedochází pouze k prasknutí folikulu, ale i celého vaječníku. Toto život ohrožující a reprodukční onemocnění se nazývá apoplexie a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Pokud vaječník praskne, dojde k masivnímu krvácení, které může vést k velké ztrátě krve.

Obzvláště často dochází k apoplexii po agresivním styku během ovulace..

Pokud po pohlavním styku uprostřed menstruačního cyklu máte silné bolesti v břišní dutině, zejména v její dolní části, doprovázené slabostí, závratěmi, nevolností a zvracením, nízkým krevním tlakem a bledostí, okamžitě zavolejte sanitku a jděte do nemocnice k léčbě. Zde je důležité poskytnout pomoc během několika hodin a zabránit vzniku šoku.

Výskyt podobných známek může být spojen s prasknutím ovariální cysty..

Nástup těhotenství

Taková úžasná událost, jako je těhotenství, je doprovázena masivní restrukturalizací těla. Zpočátku se ženské tělo kupodivu pokusilo odmítnout vajíčko a vnímalo ho pro cizího agenta. Druhá polovina těhotenství je naopak zaměřena na udržení plodu co nejdéle..

Po oplodnění musí vajíčko, nyní nazývané embryo, najít své místo v děložní dutině a připojit se k připravenému endometriu, které je bohaté na krevní cévy. V okamžiku, kdy je embryo zavedeno do stěny dělohy, se nazývá implantace. Tato událost nastává 5-6 dní po oplodnění, tedy jen uprostřed menstruace.

Změna rovnováhy hormonů a samotné implantace se stává odpovědí, proč uprostřed cyklu bolelo žaludek, jako před menstruací. Pokud si 13. až 20. den od začátku menstruace všimnete tohoto příznaku (některé ženy navíc pozorují malé krvácení současně), zvažte provedení těhotenského testu nebo darování krve ke stanovení koncentrace hCG.

Nezapomeňte, že někdy oplodněné vajíčko není připojeno ke stěně dělohy, ale v dutině vejcovodu nebo dokonce někde v pánevní dutině. Tento stav se nazývá mimoděložní těhotenství a je vždy ukončen buď chirurgicky, nebo samostatně.

Pokud dojde k spontánnímu potratu mimo dělohu, dojde k akutní bolesti a krvácení, což vyžaduje okamžitou pozornost gynekologa.

Menstruační nepravidelnosti

Obvykle toto období trvá od 28 do 32 dnů. Během puberty (kdy se obvykle objeví první menstruace) a krátce před nástupem menopauzy však dochází k hormonálním poruchám a cyklus začíná „tancovat“: trvá 21 dní, poté 40. Proto je bolest v levé nebo pravé části břicha uprostřed cyklu vnímána jako patologie, i když ve skutečnosti ohlašuje nástup další menstruace. Stejné změny mohou nastat v reprodukčním věku kvůli hormonální nerovnováze..

Některé metody antikoncepce

Perorální antikoncepce a nitroděložní tělísko mohou způsobit bolestivé pocity.

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby umožnil volnému výstupu endometria. To může způsobit posunutí nitroděložního tělíska, změnu jeho umístění a někdy mírný zánět endometria, což vyvolá bolest jak bezprostředně po krvácení, tak i po něm. Pokud příliš nekňourá a nejsou žádné další příznaky: silné krvácení, patologické výtoky, horečka, menstruační selhání - není nutný komentář odborníka. Vezměte lék proti bolesti. Jinak byste měli vyhledat pomoc co nejdříve..

Na začátku užívání perorálních kontraceptiv se tělo přizpůsobuje změnám v hormonální rovnováze. To může vyvolat bolest a pocit tahu v břiše. Nejčastěji to nemá žádné negativní důsledky, avšak pouze lékař ví, který lék a jak začít užívat.

Zánětlivé procesy ženských pohlavních orgánů

Přítomnost onemocnění, jako je adnexitida, ooforitida, salpingitida a endometrióza, může vysvětlovat, proč celé břicho nebo děloha bolí uprostřed cyklu. Bolest může být doprovázena:

 • zvýšení teploty;
 • zimnice, únava;
 • nevolnost, závratě;
 • bolest při pohlavním styku, močení a defekaci (s endometriózou);
 • problémy s počátkem a porodem dítěte.

Tyto zánětlivé procesy v pánevní oblasti jsou nebezpečné s rozvojem komplikací, zejména neplodnosti. Buď opatrný! Včas navštivte lékaře.

Sexuálně přenosné infekce

Syfilis, kapavka, herpes, chlamydie, mykoplazmóza, trichomoniáza a další pohlavně přenosné choroby mohou vysvětlit, proč kdykoli v menstruačním období, i uprostřed, usrkává v pánvi. Kromě bolesti způsobují neobvyklý výtok z genitálií (zelenohnědý s nepříjemným zápachem), svědění a pálení a zvýšení tělesné teploty. Proto je pravidlem pravidelně kontrolovat STI a používat ochranné prostředky ještě předtím, než vás bolí žaludek..

Další nemoci břišních a pánevních orgánů

Orgány reprodukčního systému mají mnoho „sousedů“, jejichž patologie jsou dobře maskované pro bolest v břiše. Žena je často spojuje s cyklickými změnami. Nesmíme však zapomenout na orgány močového a trávicího systému..

Apendicitida v nepravidelné poloze může způsobit silnou bolest v dolní části břicha, zejména vpravo. Chirurgická pomoc je nutná, pokud kromě ostré bolesti pociťujete tíhu v žaludku, nechutenství, horečku, nevolnost a zvracení.

Pyelonefritida je zánětlivé onemocnění ledvin. Bolest může být lokalizována na jedné straně, rozšířena do dolní části zad a zad, nebo může mít pásový opar, lze pozorovat horečku a silnou intoxikaci.

Cystitida, uretritida. Pokud močení způsobuje bolest, bolest v podbřišku, mírné zvýšení tělesné teploty by vás mělo přinutit vyhledat lékařskou pomoc.

Naslouchejte svému tělu, protože se jedná o velmi složitý systém schopný samoregulace a včasné signalizace problémů. Porozumění zprávám vašeho těla vám umožní žít delší život a užít si každý jeho okamžik..

Co může signalizovat bolest v podbřišku uprostřed cyklu?

Fyziologické příčiny bolesti


Tahání bolesti v dolní části břicha, stejně jako před menstruací, uprostřed cyklu u žen může mít několik příčin fyziologického i patologického původu. V prvním případě jsou způsobeny specifickými vlastnostmi ženského těla, které souvisejí s jeho reprodukční funkcí. Fyziologická bolest během tohoto období se nejčastěji vysvětluje ovulací - to je název procesu oddělení zralého vajíčka od vaječníku. Někdy je tak velká, že rozbije stěny folikulu a poškodí cévy. Proto se může uvolnit malé množství krve. Bolest může být lokalizována jak vpravo, tak vlevo. Zpravidla je s každou ovulací odděleno pouze jedno vejce od pravého nebo levého vaječníku..

Bolest břicha uprostřed cyklu během ovulace připomíná známky dysmenorey. Intenzita příznaků bolesti způsobených ovulačním syndromem je obvykle mnohem slabší - jedná se spíše o pocit brnění, který netrvá déle než jeden den. Ze všech tří fází zahrnutých do menstruačního cyklu - folikulární, ovulace a luteální - je průměr nejkratší: doba ovulace nepřesahuje 32 hodin.

Dalším fyziologickým důvodem, že žena má bolesti břicha uprostřed cyklu, stejně jako u menstruace, je těhotenství. Období ovulace je nejpříznivější pro početí, a pokud k němu dojde, embryo pohybující se podél vejcovodů vstoupí do dělohy. Tam se snaží implantovat pro další vývoj, implantovat do vrstvy endometria a poškodit její tkáně. Proces je doprovázen uvolňováním bílého nebo narůžovělého hlenu. Může také docházet k pocitu určitého napětí v prsou..

Pokud má bolestivý syndrom, který se vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu, krátkodobou povahu a nestane se tak silným jako během menstruace, neměl by ženu vyděsit. Situace se normalizuje přirozeně bez lékařského zásahu, jakmile je dokončena ovulace nebo implantace embrya do dělohy.

Ke zmírnění stavu se doporučuje chvíli ležet tiše na jedné straně a zaujmout „nitroděložní“ polohu: hlava je mírně nakloněna dopředu, nohy jsou co nejvíce ohnuty v kolenou a přitlačeny na břicho. Můžete připojit teplou (ne horkou!) Vyhřívací podložku.

První pocity ženy během těhotenství

Početí je zlomovým bodem v životě každé ženy. Očekáváme nebo neočekáváme těhotenství, nelze tvrdit, že přišlo, zaměřené pouze na absenci menstruace. Kromě toho existují další příznaky, podle kterých můžete určit začátek nové etapy v životě ženy..

Ne vždy nastávající matky věnovat pozornost náhle se objevil:

 • chronická únava,
 • ospalost,
 • slabost,
 • závrať,
 • podrážděnost.

Mnoho lidí si tyto pocity spojuje se zvýšenou pracovní zátěží nebo problémy s rodinným životem. Existují však náznaky, které nelze jednoduše odmítnout. Chcete-li pochopit, co přesně způsobilo nárůst mléčných žláz, tahání lehkých bolestí v podbřišku, nevolnost a odmítnutí některých potravin, musíte pečlivě pochopit, co se děje v těle nastávající matky v prvním měsíci těhotenství.

Patologické příčiny bolesti


Bolest, křeče a pocit těžkosti v dolní části břicha u žen uprostřed menstruačního cyklu mohou mít také patologickou etiologii. Tyto příznaky jsou primárně schopné způsobit onemocnění orgánů ženského reprodukčního systému. Patří mezi ně endometritida - zánět sliznice nitroděložní dutiny, endometrióza - patologická proliferace endometria, zánět vaječníků a vejcovodů (adnexitida), prasknutí ovariální cysty, zkroucení cystické nohy, nitroděložní adheze, myomy a fibroidy. Kromě bolestivých pocitů mohou být doprovázeny hnědým výtokem, někdy s nepříjemným zápachem, nebo dokonce krvácením.

Mezi nehynekologické příčiny syndromu hypogastrické bolesti patří:

 • Sexuálně přenosné nemoci, jako jsou chlamydie nebo kapavka.
 • Akutní nebo chronická cystitida - zánět močového měchýře charakterizovaný častým močením a pocity pálení v močovodu.
 • Proktitida - zánětlivý proces sliznice konečníku.
 • Hemoroidy - zánět hemoroidů umístěných v blízkosti konečníku.
 • Praskliny v řiti - v tomto případě se bolest zhoršuje v době pohybu střev.
 • Střevní obstrukce - může být vyvolána jak novotvarem v břišní dutině, tak hromaděním výkalů způsobeným zácpou.
 • Zánět ledvin - pyelonefritida. S tímto onemocněním stoupá tělesná teplota, během močení se objevují křeče, bolesti dolní části zad.
 • Renální kolika - tato patologie je charakterizována akutním projevem syndromu bolesti břicha, který někdy vede pacienta k šokovému stavu.
 • Útok ledvinovými kameny nebo urolitiáza spolu s bolestí způsobují potíže s odtokem moči, který získává matný načervenalý odstín..
 • Apendicitida - ozáření bolesti závisí na umístění slepého střeva, které nemá jasnou lokalizaci v břišní dutině. Příloha může být umístěna jak v blízkosti žaludku, tak v oblasti pánve, její zánět pak způsobuje bolest v podbřišku.

Pokud zaznamenáte alarmující příznaky, měli byste co nejdříve navštívit lékaře nebo zavolat sanitku. Ruptura ovariální cysty, záchvat slepého střeva, nefrolitiáza nebo urolitiáza a střevní obstrukce vyžadují urgentní hospitalizaci pro chirurgický zákrok.

Diagnóza bolesti

Je těžké určit přesný okamžik, kdy vejce opustí vaječník. Žena bude potřebovat nějaký čas, aby pozorovala své vlastní tělo a změřila bazální teplotu.

Změřte to ihned po probuzení. Do konečníku se vloží rtuťový teploměr. Před ovulací je teplotní norma 36,4-36,7. V době uvolnění vajíčka se teplota zvýší na 37-37,3 stupňů a bude trvat až do začátku příští menstruace. Metoda umožňuje přesně určit den nástupu ovulace. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje provést test..

Diagnostické postupy


Prvním lékařem, kterého by žena měla kontaktovat se stížností na bolest v podbřišku, je terapeut. Po počátečním vyšetření, které spočívá v palpaci pobřišnice, odešle pacienta ke gynekologovi nebo chirurgovi, někdy k oběma specialistům současně. Kromě toho jsou předepsány laboratorní testy krve a moči k identifikaci příznaků zánětlivého procesu v těle..

Gynekologická vyšetření zahrnují:

 • Koloskopie - vyšetření děložního čípku k detekci patologických změn ve tkáni. Po nanesení speciálního složení na sliznici změní zdravé buňky barvu a pacienti zůstanou stejní. Změny jsou detekovány při pohledu se zrcátkem vloženým do pochvy.
 • Hysteroskopie je minimálně invazivní technika pro vyšetření nitroděložní dutiny pomocí speciálního přístroje - hysteroskopu. Protože jeho zavedení vyžaduje maximální rozšíření cervikálního kanálu - děložního čípku, manipulace se provádí v celkové anestezii. Tato technika umožňuje kombinovat vyšetření s minimálně invazivním chirurgickým zákrokem - odstraněním polypů, zbytků vajíčka nebo nitroděložní antikoncepcí (cívkou). Pomocí hysteroskopu jsou odebrány vzorky tkání pro další vyšetření.

Při podezření na pohlavně přenosnou infekci se sliznice poškrábá, aby se provedla bakteriální kultivace. Tak jsou detekovány chlamydie a kapavka..

Také se provádí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které umožňuje detekovat funkční a strukturální poruchy v orgánech močového a reprodukčního systému. Ultrazvuk u žen se provádí dvěma způsoby: břišní - přední stěnou břišního lisu (jsou stanoveny patologie ledvin a močového měchýře nebo zánět slepého střeva) a transvaginální - vaginálním otvorem (pokud existuje podezření na gynekologická onemocnění). Pro objasnění výsledků ultrazvuku pánevních orgánů je doplněn o výpočetní a magnetickou rezonanci.

Navštivte lékaře

Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, je nutná konzultace s lékařem. Obtíž spočívá nejen v ovulaci a v patologii pánevních orgánů. Žaludek bolí kvůli gastrointestinálním onemocněním, apendicitidě a řadě dalších nemocí.

Při léčbě bolesti uprostřed cyklu byste se neměli spoléhat na anestetika. Jejich činnost je zaměřena na zmírnění příznaku. Pokud se bolest objeví během dvou nebo tří cyklů, je čas navštívit gynekologa. Lékař předepíše nezbytné testy a studie.

Okamžitý výlet bude vyžadován, pokud žena zjistí jeden nebo více příznaků doprovázejících bolest: nevolnost, zvracení, slabost, prudké zvýšení teploty, svědění a pálení genitálií.

Terapie a prevence

Bolest v hypogastrické oblasti, vysvětlená fyziologickými důvody, nevyžaduje speciální léčbu a zmizí sama od sebe, jak se situace normalizuje. V případě potřeby můžeme povolit krátkodobý příjem nenarkotických léků proti bolesti - Analgin, Pentalgin, Baralgin.

Terapie syndromu patologické bolesti v dolní části břicha závisí na jeho etiologii a povaze. U endometriózy, stejně jako v počátečních stádiích fibromatózy, jsou do léčby zahrnuty hormonální látky. Zánětlivé procesy jsou uhaseny antibiotiky nebo antibakteriálními léky užívanými podle pokynů a pod dohledem lékaře.

Hlavní body uprostřed cyklu

 • Když vajíčko opouští folikul, objeví se nepříjemné pocity. Někteří lidé pociťují vážné nepohodlí, zatímco u jiných může tento proces zůstat bez povšimnutí. Když tekutina vytéká z prasklého folikulu, vejcovody a děloha se začnou stahovat, což má za následek bolest níže. Vzhledem k tomu, že pokaždé, když funguje jiný vaječník, vznikají nepříjemné pocity buď vlevo nebo vpravo.
 • Silná bolest uprostřed cyklu se objevuje u žen se zvýšenou hladinou prostaglandinů. Tlak uvnitř zralého folikulu stoupá, v důsledku čehož dochází k jeho pravidelným prasknutím a to vše je doprovázeno krvácením do pobřišnice. V medicíně se tento proces nazývá ovulační syndrom. Při chůzi se zhoršuje ostrá bolest. Dává do dolní části zad a kostrče. Lze jej ulevit zaujetím polohy plodu a úplným uvolněním těla..

 • Ovulační syndrom se vyvíjí v důsledku infekcí. Prostřednictvím zánětu ovariální tkáň zahušťuje a pro uvolnění vajíčka je nutný zvýšený tlak ve folikulu. Během ovulace jsou cévy více zraněny, kvůli tomu dochází k silným kontrakcím. Může dojít ke krvácení, které bude hojnější, pokud dojde k poškození samotného vaječníku. V takových případech, aby bylo možné přesně určit diagnózu, musí lékař provést defekt zadního fornixu pochvy. Pokud je v tekutině hodně krve, došlo k prasknutí vaječníku. Lékař rozhodne o další léčbě nebo chirurgickém zákroku.
 • Bolest uprostřed cyklu se někdy objevuje v důsledku různých nemocí.

  Mezi důvody jejich vzhledu patří:

   Adheze. V některých případech nedovolí, aby se trubice volně stahovaly, mohou vaječník přetáhnout, způsobit zhutnění jeho tobolky. Spolu s tím se u žen vyvine bělavý, průhledný nebo krvavý hlen. Adheze mohou prasknout v důsledku šoku nebo fyzického stresu. V takových okamžicích velmi bolel žaludek..

 • Ovariální hyperstimulační syndrom. Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku hormonální léčby neplodnosti. Je charakterizován nárůstem vaječníků, tvorbou cysty, tvorbou žlutého cystického těla a výskytem stromálního edému. Kromě nepříjemných pocitů může dolní část břicha nabobtnat. Mezi příznaky onemocnění patří také: přítomnost ascitu, rozvoj hypovolemie, absence močení, výskyt dušnosti, přírůstek hmotnosti atd...
 • Apendicitida. U některých žen jsou pocity v polovině cyklu velmi podobné, jako u apendicitidy. Pokud je to doprovázeno zvracením, zažívacími potížemi, horečkou a stav se jen zhoršuje, je třeba zavolat sanitku.
 • Různá onemocnění vaječníků. Patří mezi ně maligní a benigní formace. Příčinou může být také torze nebo prasknutí orgánu..
 • Algodismenorea. Onemocnění se projevuje stahováním nebo spazmodickými kontrakcemi během menstruace. U některých žen se tyto pocity objevují uprostřed cyklu. Mohou být doprovázeny průjmem, bolestmi hlavy, zvracením, nevolností..
 • Mezi příčiny patří také rakovina děložního čípku, křečové žíly v pánevní oblasti, pokročilá cystitida nebo mimoděložní těhotenství.
 • V předvečer ovulace má mnoho žen viskózní průhledný výtok..

  V první fázi cyklu je hlen tlustý, v důsledku toho se v děložním čípku objeví zátka, která chrání před pronikáním spermií a škodlivých mikroorganismů. Vzhledem k tomu, že konzistence hlenu je velmi hustá, nevychází. Před ovulací zkapalňuje.

  Výsledkem je, že hlen je oddělen od krku a postupně vystupuje. V medicíně se toto období nazývá plodné. V předvečer menstruace je výtok vodnatý.

  Ženy tak mohou nezávisle určit, kdy zahájí ovulaci, a podle osobních pocitů se rozhodnout, zda se jedná o normální fyziologický proces, nebo se v těle vyskytne nějaká porucha..

  Většina žen, které se nezabývají plodením, to znamená, že sledují hlavně načasování menstruace, a nikoli ovulaci, si uprostřed cyklu vůbec nevšimnou žádných změn v pohodě. A pokud si stanoví takový cíl, raději najdou emoční povznesení, zvýšení sexuální touhy a v žádném případě zhoršení zdraví..

  Ale 20% žen, které mají menstruaci, si stěžuje, že během ovulace bolí dolní část břicha. Odborníci nazývají různé typy vjemů charakteristickým rysem tohoto syndromu. Při rozhovorech s pacienty, kteří chtějí, aby jim gynekolog vysvětlil, co se s nimi děje, se ukázalo, že někdo má tupou a bolestivou bolest. V jiném případě „píchá jako jehly“. Ještě jiní říkají, že cítí křeče nebo křeče v břiše.

  Nelze říci, jaký druh bolesti je normální, pouze svou povahou. Protože pocity způsobené přesně procesem uvolňování vajíček mohou vyvolat kterýkoli z výše uvedených typů.

  Intenzita syndromu je také odlišná. V jednom případě je bolest stěží patrná. V jiném je žena nucena snášet značné nepohodlí. Někdo během ovulace ztrácí schopnost pracovat, protože snáší silné, někdy bezvědomí bolesti.

  Kdy se bát

  Stává se, že týden před menstruací nelze bolest tolerovat, jsou tak silné, že dívky berou pilulky, aby zmírnily pocity.

  Pokud vás žaludek bolí týden před menstruací, nemusíte pilulky používat sami, protože to je signál, že musíte kontaktovat gynekologa..

  Hlavní příznaky, když se musíte bát a určitě proveďte vyšetření u lékaře:

  1. Bolí vás žaludek a menstruace trvá 7 a více dní.
  2. Nepohodlí je doplněno silným krvácením.
  3. Teplota stoupá.
  4. Několik menstruace nastane za měsíc s krátkou dobou.
  5. Dříve před menstruací a během jejich průběhu nebyly žádné problémy, nic nebolí.
  6. Možné těhotenství.

  Dalším důvodem, proč potřebujete navštívit lékaře, je ztráta vědomí týden a několik dní před menstruací..

  Je třeba si uvědomit, že špatné návyky, nesprávný životní styl, nemoci nervového systému mohou způsobit syndrom silné bolesti.

  To naznačuje infekční infekci, zánět a také onemocnění v ženské linii, která mohou ovlivnit reprodukční výkon a plod během těhotenství..

  Během silného krvácení může být příčinou poškození vnitřních orgánů, ke kterému dochází v důsledku:

  1. Užívání hormonální antikoncepce.
  2. Mimoděložní těhotenství.
  3. Děložní krvácení.
  4. Změny na hormonální úrovni.
  5. Premenopauza.

  Pokud žaludek bolí týden před menstruací, ale intenzita je slabá, postava bolí, hrudník se zvyšuje, pak by nemělo být místo pro paniku.

  Měli byste být pozorní k tělu a poslouchat každou změnu. V případě nestandardního projevu okamžitě vyhledejte lékaře.

  Jak to usnadnit

  Pokud se během ovulace jednou vyskytly nepříjemné pocity, které přerušily období, ve kterém nebylo nic takového nalezeno, měli byste samozřejmě navštívit gynekologa. Vyšetření, které potvrdilo nepřítomnost patologií, umožňuje přijmout nezávislá opatření ke zmírnění bolesti. I když to není zdraví škodlivé a o pomoci můžeme hovořit pouze kvůli maximálnímu pohodlí ve dnech ovulace. Aby období skončilo co nejplynuleji, potřebujete:

  • buďte méně nervózní, snažte se získat pouze pozitivní emoce;
  • pít hodně vody, což pomůže zabránit napnutí břišní stěny a vnitřních orgánů během vyprazdňování;
  • několikrát denně naneste na žaludek teplou vyhřívací podložku, abyste zmírnili křeče ze všech svalů, nebo si lehněte do lázně po dobu 15 minut a naplňte ji ne příliš horkou vodou;
  • vezměte si odvar z heřmánku, řebříčku, měsíčku a meduňky, které uvolňují hladké svaly a uvolňují nervové napětí.

  Pokud nebylo možné problém vyřešit pomocí jemných metod, může lékař předepsat pilulky proti bolesti:

  • „No-Shpa“,
  • Ibuprofen,
  • "Naproxen",
  • "Paracetamol".

  Nebudete je muset užívat déle než 2 dny, takže byste se neměli bát drog.

  Pokud si žena není jistá, že bolesti, které se objevují v pravé nebo levé dolní části břicha, jsou spojeny s ovulací, neměla by se léčit sama, ale raději se poradit s lékařem. Koneckonců, jakákoli patologie, nejen gynekologická, může způsobit bolestivý syndrom, který se náhodně shoduje s polovinou cyklu.

  Během vyšetření odborník vyloučí jiné příčiny bolesti a doporučí optimální léčbu (viz také, jak snížit bolest během menstruace).

  • Pokud ovulační syndrom obtěžuje ženu v každém menstruačním cyklu, doporučuje se, aby ve dnech ovulace co nejvíce relaxovala, eliminovala stresové situace a dodržovala určitou dietu.
  • V lékařské výživě jsou jídla a výrobky omezené, což zvyšuje zátěž gastrointestinálního traktu, zvyšuje střevní motilitu, což zhoršuje bolestivý syndrom, způsobuje nadýmání a vzrušuje centrální nervový systém. Jedná se především o kořeněná a mastná jídla, luštěniny a bílé zelí, čokoládu, kávu a silný čaj..
  • K úlevě od bolesti vám mohou pomoci teplé koupele s aromatickými oleji nebo bylinkami. chladiče do dolní části břicha, což snižuje kontrakci dělohy a hadiček a zmírňuje bolest, ale pouze v případě vyloučení akutních infekčních a chirurgických onemocnění.
  • Z léků proti bolesti je metodou volby nesteroidní protizánětlivé léky, které blokují syntézu prostaglandinů, zmírňují bolest a zánět (ibuprofen, indomethacin, naproxen, ketoprofen).
  • Je také účinné užívat spazmolytika (ne-plachý, spazgan, spazmalgon).

  Při syndromu přetrvávajícího ovulace může gynekolog doporučit užívání perorálních kontraceptiv (pro a proti jejich užívání), které blokováním ovulace zabraňují bolesti. Pokud však žena chce otěhotnět, je jejich použití vyloučeno a není také přípustné používat vyhřívací polštářek na břiše a užívat jakékoli léky v ovulačních dnech, protože to může ovlivnit kvalitu vajíčka.

  Známky ovulace

  Trvání menstruačního cyklu u většiny žen je 24-35 dnů. Pokud cyklus trvá 28 dní, dojde k ovulaci přibližně uprostřed a může způsobit bolesti při tažení a další nepohodlí. Trvání nepohodlí se obvykle pohybuje od 3 hodin do 2-3 dnů. Mohou být navíc časté a periodické..

  Je třeba mít na paměti, že tělo každé ženy je individuální. K ovulaci tedy dojde asi 20 dní cyklu u těch, kteří mají cyklus 35 dní. Současně však existuje mnoho žen, jejichž cyklus netrvá déle než 24 dní. V takové situaci se pravděpodobně objeví nepohodlí 10. den cyklu..

  Určité faktory mohou také ovlivnit dobu nástupu ovulace. Například pozdní ovulace je typická pro ženy, které mají menstruační nepravidelnosti nebo hormonální poruchy. Pokud měla žena emoční přetížení nebo stres, zvýšenou fyzickou aktivitu nebo měla příliš vášnivý sex, může ovulace začít dobře 10. den od začátku menstruace.

  Jaká bude intenzita bolesti závisí na těchto faktorech:

  • povahové vlastnosti - kreativní, smyslné povahy pociťují nepohodlí intenzivněji;
  • přítomnost nebo nepřítomnost gynekologických onemocnění (s nemocemi se bolest zvýší);
  • individuální vnímání bolesti - čím vyšší je její úroveň, tím menší bolest v podbřišku bude uprostřed cyklu.

  Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že ovulace neovlivňuje onemocnění urogenitálního systému. Bez ohledu na intenzitu navíc bolestivost nepředstavuje nebezpečí pro reprodukční funkci ženy..

  Pokud však nepohodlí nezmizí po několika dnech, je naléhavě nutné poradit se s lékařem. S největší pravděpodobností to bude znamenat vývoj gynekologických patologií.

  Proč bolí žaludek uprostřed cyklu, jako před menstruací

  Každá žena je obeznámena s periodickými bolestmi v podbřišku. Objevte se před menstruací nebo během menstruace. Ženy si často stěžují, že jim bolelo břicho uprostřed cyklu. Tahání bolesti se vyskytuje z mnoha důvodů, hlavním je nástup ovulace.

  K ovulaci dochází každý měsíc. V tomto okamžiku vejce opouští vaječník. Doba zrání vajíčka se považuje za příznivý okamžik pro početí dítěte. Pravidelný menstruační cyklus závisí na načasování a přítomnosti ovulace.

  Statistiky ukazují, že většina spravedlivého pohlaví neví, kdy přijde čas na uvolnění vajíčka. U zdravé ženy je to obvykle uprostřed cyklu. Během tohoto období stoupá bazální tělesná teplota. V dolní části břicha jsou drobné bolesti, otoky mléčných žláz. K objasnění nástupu ovulace se doporučuje provést speciální test (prodávaný v lékárně).

  Bolest během ovulace

  Bolest v břiše během ovulace nastává v důsledku prasknutí folikulu vaječníků, uvolní se zralé vajíčko. Proces vydání trvá několik minut. Ale pocity mohou trvat až několik dní. Důvodem je prasknutí cév a menší krvácení..

  Lokalizace bolesti závisí na umístění vaječníku, ze kterého vyšlo vajíčko. Má různorodý charakter: může být tažný nebo ostrý. Doba trvání bolesti je ovlivněna:

  • Přítomnost adhezí vejcovodů;
  • Zjizvení;
  • Endometrióza;
  • Zánět v pánevních orgánech.

  Pouze gynekolog může identifikovat příčinu bolesti uprostřed cyklu..

  Diagnóza bolesti

  Je těžké určit přesný okamžik, kdy vejce opustí vaječník. Žena bude potřebovat nějaký čas, aby pozorovala své vlastní tělo a změřila bazální teplotu.

  Změřte to ihned po probuzení. Do konečníku se vloží rtuťový teploměr. Před ovulací je teplotní norma 36,4-36,7. V době uvolnění vajíčka se teplota zvýší na 37-37,3 stupňů a bude trvat až do začátku příští menstruace. Metoda umožňuje přesně určit den nástupu ovulace. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje provést test..

  Je důležité stanovit délku menstruačního cyklu. Počítá se od prvního dne menstruace do dalšího dne. Délka cyklu každé ženy je jiná. Normou je doba trvání 28 - 35 dnů.

  Ovulace je doprovázena příznaky:

  • Změny nálady;
  • Zvýšená sexuální touha;
  • Hustý transparentní vaginální výtok;
  • Těžba v mléčných žlázách.

  Ovulace nevyžaduje léky. Mírná bolest je normální. Během tohoto období se doporučuje pít více tekutin, chodit na čerstvý vzduch, častěji jíst zeleninu a ovoce, vyhýbat se stresu a silnému emočnímu stresu.

  Možné důvody

  Absence nebo vynechání ovulace ovlivňuje menstruaci. Považuje se za normální absolvovat dvakrát nebo třikrát ročně. Od narození žena nese určitý počet vajec. Jak se reprodukční funkce snižuje, počet klesá. Menstruace jdou, ale skrovná.

  Pokud v plodném věku ženy chybí ovulace, znamená to, že je narušen reprodukční systém. Důsledkem může být neplodnost nebo neschopnost dítě porodit. Pokud k uvolnění vajíčka nedojde dva až tři měsíce po sobě, měli byste navštívit lékaře. Po provedení výzkumu gynekolog identifikuje příčiny ovulační dysfunkce.

  Zvýšené hladiny estrogenu

  Tah dolní části břicha uprostřed cyklu může být způsoben nízkou hladinou estrogenu. Činnost dělohy a citlivost ženy jsou přímo závislé na hormonech. Maximální nárůst estrogenu je pozorován u žen blíže k 40 let. Během tohoto období je menstruace doprovázena obzvláště silnou bolestí..

  Změny hormonálních hladin způsobují PMS a algodismenoreu (bolí dolní část zad, objevují se ostré bolesti v dolní části břicha). Začnou závratě a nevolnost, slabost. Ke zmírnění stavu se doporučuje pít analgetika..

  Zvýšené hladiny prostaglandinů

  Bolest je hlavním příznakem vysokých hladin prostaglandinů. Kvůli jejich nárůstu dochází k narušení hormonálního pozadí. Je doprovázena bolestí zad a dolní části zad během menstruace.

  Účelem prostaglandinů je způsobit kontrakce dělohy během porodu. Enzymy se produkují v děloze. Když folikul dozrává, tlak se zvyšuje, praskne. Proto se uprostřed menstruačního cyklu objevují křečové bolesti..

  Gynekologové nazývají proces ovulační syndrom. Často doprovázené bolestmi hlavy, palpitacemi, nevolností, zimnicí a zvracením.

  Příčinou syndromu může být infekční onemocnění, které způsobuje zánětlivý proces ve vaječníku. Jeho stěny jsou zhutněné, uvolňování vajíčka je obtížné. Uvolnění vajíčka vyžaduje velký tlak na folikul. Takto jsou poškozeny krevní cévy..

  Zvětšení štítné žlázy

  Štítná žláza je zodpovědná za práci a tvorbu hormonů v lidském těle. S jeho nárůstem je narušeno hormonální pozadí. Během menstruace se u ženy vyskytují bolestivé syndromy, objevuje se nespavost.

  Zvětšená štítná žláza vede k narušení celého těla. Patologické zánětlivé procesy se vyskytují v děloze a pochvě. Infekční a bakteriální onemocnění, děložní myomy, endometrióza.

  Užívání nitroděložní antikoncepce

  Intrauterinní antikoncepce může způsobit bolest uprostřed cyklu. Bolest je způsobena přítomností cizího tělesa. Syndrom je někdy vyvolán syntézou prostaglandinů.

  Pokud se bolest vyskytuje často, je lepší opustit nitroděložní tělísko. Návštěva lékaře je nutná, pokud:

  1. Po celou dobu menstruace dochází k prudkým bolestem břicha a dolní části zad..
  2. Pocity bolesti se zesilují a nezmizí déle než 2 dny.
  3. Syndrom je doprovázen nepohodlí, svěděním, pálením genitálií. Močení je doprovázeno ostrými bolestmi. Vaginální výtok má pronikavý zápach.
  4. Během menstruace došlo k silnému krvácení (těsnění je za hodinu úplně naplněno).
  5. Zvýšení teploty na pozadí zánětlivého procesu.

  Možné těhotenství

  Těhotenství je příčinou bolesti po ovulaci. Po oplodnění je vajíčko připevněno ke stěně dělohy. Během tohoto období se objevují bolesti v podbřišku, které připomínají bolestivý syndrom jako ve dnech před menstruací. V raných fázích těhotenství bolí strana, ze které vyšlo vajíčko.

  1. Syndrom se objevuje v důsledku zvýšeného krevního oběhu v děloze. Kyslík a živiny jsou dodávány embryu krví. Ale zvýšený krevní oběh zvyšuje tón dělohy, důsledkem bude spontánní potrat nebo jeho hrozba.
  2. Pocity bolesti se objevují v důsledku změkčení a protažení tkání a vazů dělohy. Zvyšuje se a posune. Rychlý růst nastává během prvních měsíců těhotenství. Syndrom zpravidla zmizí ve druhém trimestru..
  3. Zvýšená hladina progesteronu způsobuje bolest. V tomto případě se pocit rozšíří na nohy, záda a dolní část zad..

  Aby si žena nezaměňovala těhotenství s nemocí, měla by poslouchat své vlastní tělo. Jakmile dojde k početí, tělo nastávající matky se připravuje na narození dítěte. Hrudník se začíná zvětšovat a bolet, když se ho dotknete..

  Navštivte lékaře

  Pokud bolest přetrvává po dlouhou dobu, je nutná konzultace s lékařem. Obtíž spočívá nejen v ovulaci a v patologii pánevních orgánů. Žaludek bolí kvůli gastrointestinálním onemocněním, apendicitidě a řadě dalších nemocí.

  Při léčbě bolesti uprostřed cyklu byste se neměli spoléhat na anestetika. Jejich činnost je zaměřena na zmírnění příznaku. Pokud se bolest objeví během dvou nebo tří cyklů, je čas navštívit gynekologa. Lékař předepíše nezbytné testy a studie.

  Okamžitý výlet bude vyžadován, pokud žena zjistí jeden nebo více příznaků doprovázejících bolest: nevolnost, zvracení, slabost, prudké zvýšení teploty, svědění a pálení genitálií.

  Co může způsobit bolesti břicha jako před menstruací uprostřed cyklu

  Křečové bolesti břicha, vyzařující do dolní části zad, před a v prvních dnech menstruace jsou známé každé ženě a dívce. Jejich příčinou je oddělení od stěny dělohy endometria - volná epiteliální vrstva, která je prostoupena krevními cévami, nezbytnými pro vývoj embrya. Pokud nedojde k početí, tělo se zbaví zbytečné tkáně. V tomto případě se dolní část břicha začíná táhnout, kontraktilní aktivita děložních svalů způsobuje křeče doprovázené krvavým výtokem - začíná menstruace, což značí začátek dalšího menstruačního cyklu. Někdy však ženy pociťují bolest, připomínající předmenstruační, jeden a půl až dva týdny před jejím začátkem..

  Fyziologické příčiny bolesti

  Tahání bolesti v dolní části břicha, stejně jako před menstruací, uprostřed cyklu u žen může mít několik příčin fyziologického i patologického původu. V prvním případě jsou způsobeny specifickými vlastnostmi ženského těla, které souvisejí s jeho reprodukční funkcí. Fyziologická bolest během tohoto období se nejčastěji vysvětluje ovulací - to je název procesu oddělení zralého vajíčka od vaječníku. Někdy je tak velká, že rozbije stěny folikulu a poškodí cévy. Proto se může uvolnit malé množství krve. Bolest může být lokalizována jak vpravo, tak vlevo. Zpravidla je s každou ovulací odděleno pouze jedno vejce od pravého nebo levého vaječníku..

  Bolest břicha uprostřed cyklu během ovulace připomíná známky dysmenorey. Intenzita příznaků bolesti způsobených ovulačním syndromem je obvykle mnohem slabší - jedná se spíše o pocit brnění, který netrvá déle než jeden den. Ze všech tří fází zahrnutých do menstruačního cyklu - folikulární, ovulace a luteální - je průměr nejkratší: doba ovulace nepřesahuje 32 hodin.

  Dalším fyziologickým důvodem, že žena má bolesti břicha uprostřed cyklu, stejně jako u menstruace, je těhotenství. Období ovulace je nejpříznivější pro početí, a pokud k němu dojde, embryo pohybující se podél vejcovodů vstoupí do dělohy. Tam se snaží implantovat pro další vývoj, implantovat do vrstvy endometria a poškodit její tkáně. Proces je doprovázen uvolňováním bílého nebo narůžovělého hlenu. Může také docházet k pocitu určitého napětí v prsou..

  Pokud má bolestivý syndrom, který se vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu, krátkodobou povahu a nestane se tak silným jako během menstruace, neměl by ženu vyděsit. Situace se normalizuje přirozeně bez lékařského zásahu, jakmile je dokončena ovulace nebo implantace embrya do dělohy.

  Ke zmírnění stavu se doporučuje chvíli ležet tiše na jedné straně a zaujmout „nitroděložní“ polohu: hlava je mírně nakloněna dopředu, nohy jsou co nejvíce ohnuty v kolenou a přitlačeny na břicho. Můžete připojit teplou (ne horkou!) Vyhřívací podložku.

  Patologické příčiny bolesti

  Bolest, křeče a pocit těžkosti v dolní části břicha u žen uprostřed menstruačního cyklu mohou mít také patologickou etiologii. Tyto příznaky jsou primárně schopné způsobit onemocnění orgánů ženského reprodukčního systému. Patří mezi ně endometritida - zánět sliznice nitroděložní dutiny, endometrióza - patologická proliferace endometria, zánět vaječníků a vejcovodů (adnexitida), prasknutí ovariální cysty, zkroucení cystické nohy, nitroděložní adheze, myomy a fibroidy. Kromě bolestivých pocitů mohou být doprovázeny hnědým výtokem, někdy s nepříjemným zápachem, nebo dokonce krvácením.

  Mezi nehynekologické příčiny syndromu hypogastrické bolesti patří:

  • Sexuálně přenosné nemoci, jako jsou chlamydie nebo kapavka.
  • Akutní nebo chronická cystitida - zánět močového měchýře charakterizovaný častým močením a pocity pálení v močovodu.
  • Proktitida - zánětlivý proces sliznice konečníku.
  • Hemoroidy - zánět hemoroidů umístěných v blízkosti konečníku.
  • Praskliny v řiti - v tomto případě se bolest zhoršuje v době pohybu střev.

  Pokud zaznamenáte alarmující příznaky, měli byste co nejdříve navštívit lékaře nebo zavolat sanitku. Ruptura ovariální cysty, záchvat slepého střeva, nefrolitiáza nebo urolitiáza a střevní obstrukce vyžadují urgentní hospitalizaci pro chirurgický zákrok.

  Diagnostické postupy

  Prvním lékařem, kterého by žena měla kontaktovat se stížností na bolest v podbřišku, je terapeut. Po počátečním vyšetření, které spočívá v palpaci pobřišnice, odešle pacienta ke gynekologovi nebo chirurgovi, někdy k oběma specialistům současně. Kromě toho jsou předepsány laboratorní testy krve a moči k identifikaci příznaků zánětlivého procesu v těle..

  Gynekologická vyšetření zahrnují:

  • Koloskopie - vyšetření děložního čípku k detekci patologických změn ve tkáni. Po nanesení speciálního složení na sliznici změní zdravé buňky barvu a pacienti zůstanou stejní. Změny jsou detekovány při pohledu se zrcátkem vloženým do pochvy.
  • Hysteroskopie je minimálně invazivní technika pro vyšetření nitroděložní dutiny pomocí speciálního přístroje - hysteroskopu. Protože jeho zavedení vyžaduje maximální rozšíření cervikálního kanálu - děložního čípku, manipulace se provádí v celkové anestezii. Tato technika umožňuje kombinovat vyšetření s minimálně invazivním chirurgickým zákrokem - odstraněním polypů, zbytků vajíčka nebo nitroděložní antikoncepcí (cívkou). Pomocí hysteroskopu jsou odebrány vzorky tkání pro další vyšetření.

  Při podezření na pohlavně přenosnou infekci se sliznice poškrábá, aby se provedla bakteriální kultivace. Tak jsou detekovány chlamydie a kapavka..

  Také se provádí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které umožňuje detekovat funkční a strukturální poruchy v orgánech močového a reprodukčního systému. Ultrazvuk u žen se provádí dvěma způsoby: břišní - přední stěnou břišního lisu (jsou stanoveny patologie ledvin a močového měchýře nebo zánět slepého střeva) a transvaginální - vaginálním otvorem (pokud existuje podezření na gynekologická onemocnění). Pro objasnění výsledků ultrazvuku pánevních orgánů je doplněn o výpočetní a magnetickou rezonanci.

  Terapie a prevence

  Bolest v hypogastrické oblasti, vysvětlená fyziologickými důvody, nevyžaduje speciální léčbu a zmizí sama od sebe, jak se situace normalizuje. V případě potřeby můžeme povolit krátkodobý příjem nenarkotických léků proti bolesti - Analgin, Pentalgin, Baralgin.

  Terapie syndromu patologické bolesti v dolní části břicha závisí na jeho etiologii a povaze. U endometriózy, stejně jako v počátečních stádiích fibromatózy, jsou do léčby zahrnuty hormonální látky. Zánětlivé procesy jsou uhaseny antibiotiky nebo antibakteriálními léky užívanými podle pokynů a pod dohledem lékaře.

  Všechny mladé ženy, které se připravují na matku nebo které právě porodily, se mimo jiné obávají nejvíc: kdy by měly začít, jak dlouho jsou jejich období po porodu?