Tahá dolní část břicha týden před menstruací: proč se to děje, je to nebezpečné?

Tahavé a bolestivé pocity v dolní části břicha asi týden před menstruací jsou jedním z příznaků premenstruačního syndromu. Tento problém znepokojuje mnoho žen. Proč se spodní břicho táhne před menstruací? Co to znamená? Musím vždy navštívit lékaře? Jak se zbavit nepohodlí?

Proč bolí břicho týden před menstruací??

Příčiny premenstruační bolesti se mohou lišit. Existuje dokonce několik teorií jejich původu:

 • Hormonální. Před menstruací, v luteální fázi menstruačního cyklu, hladina estrogenu normálně klesá a zvyšuje se koncentrace progesteronu. To snižuje tonus dělohy a předchází křečím myometria. Pokud je narušena hormonální rovnováha a stále se produkuje velké množství estrogenu a progesteronu je málo, u ženy dochází ke spastickým kontrakcím myometria, což se může projevit bolestmi v podbřišku..
 • Teorie intoxikace vodou. Hormonální změny a metabolické procesy na konci cyklu způsobují zadržování tekutin v těle. Výsledkem je, že tkáně, včetně vnitřních orgánů, bobtnají, svaly a vazy se pod jejich tlakem protahují - žena před menstruací má pocit, že jí táhne žaludek.
 • Teorie poruch prostaglandinů. Zvýšená produkce prostaglandinů v poslední fázi cyklu, kvůli nutnosti odstranit odmítnuté endometrium z dělohy kontrakcemi, vede k bolestivým pocitům před menstruací.

Kromě jednotlivých charakteristik průběhu menstruačního cyklu, které vysvětlují výše uvedené teorie, mohou být příčiny bolesti v předvečer menstruace:

 • endometrióza;
 • adheze v reprodukčních orgánech;
 • důsledky potratu;
 • důsledky patologického těhotenství nebo obtížného porodu;
 • lékařská sterilizace (tubální ligace);
 • mimoděložní těhotenství.

Kdy je to v pořádku??

U mnoha žen se před menstruací (7-10 dní) táhne spodní část břicha. To je jeden z příznaků, které naznačují bezprostřední nástup menstruace. Pocit tahání obvykle není bolestivý, nezpůsobuje ženě nepohodlí a není doprovázen dalšími příznaky - nevolností, bolestmi hlavy a závratěmi, výtokem z pohlavního ústrojí atd..

Podobné pocity někdy zažívají ženy, které se chrání před těhotenstvím pomocí hormonální antikoncepce. Nejsou kontraindikací pro použití OK, v zásadě stačí změnit lék po konzultaci s lékařem.

Kdy navštívit lékaře?

Tahání bolesti před menstruací by mělo upozornit a stát se důvodem k návštěvě lékaře v následujících případech:

 • výrazná intenzita pocitů způsobující silné nepohodlí;
 • špinění nebo špinění uprostřed cyklu;
 • zvýšení nebo snížení krevního tlaku;
 • otoky končetin a obličeje;
 • ozáření bolesti do jiných částí těla.

Dalším důvodem, proč se spodní část břicha táhne týden před menstruací, může být nástup těhotenství. V tomto případě menstruace nepřijde a žena musí po 7-9 dnech podstoupit těhotenský test a poradit se s gynekologem.

Léčba a prevence

Pro správnou a účinnou léčbu předmenstruačních tahových bolestí je nutné zjistit příčinu. Měla by být věnována návštěva gynekologa, může být nutné konzultovat endokrinologa, terapeuta, nefrologa nebo urologa.

Pokud je nepohodlí způsobeno nadbytkem estrogenu a nedostatkem progesteronu, bude předepsána hormonální terapie k normalizaci hladiny těchto látek. Pokud je detekována urogenitální infekce, bude nutné podstoupit antibiotickou léčbu. Pokud důvod spočívá v individuálních charakteristikách ženy (tj. Pokud nejsou nalezeny žádné patologické stavy), obdrží doporučení, jak by se měla chovat, aby se zabránilo vzniku tažných bolestí a jak je lze odstranit..

Pokud byly během vyšetření vyloučeny zánětlivé a infekční nemoci, ale dolní část břicha stále táhne 4-5 dní před menstruací, můžete použít následující tipy:

 • dát tělu mírnou fyzickou aktivitu: cvičit, plavat několikrát týdně, cvičit jógu nebo orientální tanec;
 • přestat pít kofeinové a alkoholické nápoje nebo je omezit na minimum;
 • nekuřte - kouření vyvolává vazospazmus;
 • se zvýšenou vzrušivostí nervového systému se naučte uklidňující techniky (například meditace) nebo pravidelně pijte uklidňující bylinné čaje v kurzech;
 • snížit příjem soli - zadržuje tekutinu v těle, vyvolává otoky a svalové napětí.

Pokud se bolest spojí s pocity tahání, můžete si vzít léky proti bolesti na základě paracetamolu (Paracetamol, Panadol, Efferalgan), ibuprofenu (Ibuprofen, Nurofen, Advil, MIG, Další), nimesulidu (Nise, Nimulid, Nimesil, Naisulid). Mohou také pomoci antispazmodika založená na drotaverinu (No-Shpa, Drotaverin), sodné soli metamizolu (Spazmalgon, Spazgan, Spazmalin). Intenzitu bolesti můžete snížit následujícími způsoby:

 • jemně masírujte břicho a dolní část zad;
 • vzít teplou bylinnou koupel;
 • aplikujte teplo na žaludek.

Antikoncepční hormonální léky pomáhají mnoha lidem zbavit se nepohodlí. Aby se minimalizovala pravděpodobnost nežádoucích účinků, musí být vybrány lékařem.

Proč bolí žaludek před menstruací?

Dolní břicho bolí před menstruací: příčinou je PMS

Nepohodlí v předvečer menstruace je velmi častým problémem. Ve většině případů je spojena s hormonálními změnami v ženském těle, ke kterým dochází, když je odmítnuta slizniční vrstva v děloze. Komplex nepříjemných příznaků se nazývá dysmenorea nebo premenstruační syndrom - PMS.

Důvody tohoto nepohodlí jsou zcela přirozené a nejsou nebezpečné, ale u různých žen se projevují různými způsoby. Vše závisí na hladině hormonů a individuálních charakteristikách těla. Dysmenorea zpravidla trvá dva až tři dny a je doprovázena následujícími nepříjemnými příznaky:

 • Žena má bolesti v podbřišku. Nepříjemné pocity mohou být slabé a přetrvávající nebo mohou být paroxysmální.
 • Nálada se často mění. Pacient začne kňučet, být nervózní a podrážděný.
 • Existuje nepodložený pocit únavy, ospalosti.
 • Chuť k jídlu prudce stoupá, chuť k jídlu se může změnit.

PMS signalizuje hormonální změny v ženském těle. Taková restrukturalizace ovlivňuje emoční stav, práci trávicího traktu, může způsobit migrény a zvýšený krevní tlak.

Jak bolí žaludek před menstruací s nebezpečnými patologiemi

V některých případech žena cítí všechny příznaky blížícího se období, ale není tomu tak. Zpoždění v kombinaci s výrazným nepohodlí může mít patologické, zdraví ohrožující příčiny.

Nejčastější gynekologická onemocnění s podobnými příznaky:

 • Algomenorea. Pacientka s podobnou gynekologickou odchylkou má silné bolesti břicha a dolní části zad. Toto nepohodlí se objevuje týden před očekávaným datem menstruace a může přetrvávat po celou dobu cyklu krvácení. Za charakteristické příznaky algomenorey z běžného PMS lze považovat záchvaty nevolnosti a bolesti hlavy, depresivní stavy. Nemoc může být vrozená nebo získaná. Často se vyvíjí po potratu, zánětlivém onemocnění, instalaci nitroděložního tělíska.
 • Adnexitida a další zánětlivá gynekologická onemocnění. Při adnexitidě jsou dolní část zad a žaludek velmi bolestivé. Tělesná teplota stoupá, cyklus selhává, během intimity se objevují nepohodlí. Průběh zánětu může mít negativní důsledky pro reprodukční zdraví ženy. Pokud takové příznaky zjistíte, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..
 • Endometrióza Patologická proliferace epitelu vede k nepohodlí v břiše, může se šířit do zad, nohou. Bolest se postupně zvyšuje a období je velmi těžké..
 • Genitourinární infekce. U těchto onemocnění se k příznakům PMS přidává vysoká horečka, svědění v oblasti vnějších genitálií, atypický výtok s nepříjemným zápachem..
 • Myoma. V děloze se vyvíjí benigní novotvar. V počátečních stádiích se nemoc nijak neprojevuje. S růstem nádoru se objevují menstruační nepravidelnosti, menstruace je bohatá, PMS je výrazná.

Lékaři také upozorňují na případy, kdy nepohodlí v dolní části břicha před předpisy není spojeno s orgány reprodukčního systému. Podobné příznaky se projevují u pacientů s gastrointestinálními poruchami, zánětem slepého střeva. Současně jsou navíc narušeny problémy se židlí..

Musím navštívit lékaře, pokud mě bolí břicho před menstruací

Žena by měla zacházet se svým zdravím co nejodpovědněji. To platí zejména pro mladé dívky, které plánují těhotenství v budoucnu. Pokud se u vás vyskytne menší nepohodlí, není nutné si urgentně domluvit schůzku s gynekologem. Musíte poslouchat své tělo, sledovat cyklus, abyste pochopili, proč bolí břicho, hrudník nebo dolní část zad.

Při mimoděložním těhotenství bolí i dolní část břicha

Pokud je nepohodlí tak silné, že narušuje normální život, nezapomeňte se o tom poradit s kvalifikovaným lékařem. Bolest, při které není možné normálně sedět nebo ležet, často naznačuje vývoj nebezpečných patologií. Může to být dokonce mimoděložní těhotenství, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Je zakázáno užívat si silné léky proti bolesti samostatně. Takže namažete klinický obraz a k přesné diagnostice patologie bude zapotřebí více času a úsilí..

Proč bolí žaludek před menstruací, ale nedochází k žádnému výtoku

Situace je obzvláště nepříjemná pro ženu, když jsou přítomny všechny příznaky bezprostředního nástupu menstruačního krvácení, ale výtok se neobjeví. Důvody zpoždění v kombinaci s bolestivou bolestí břicha mohou být různé..

Tyto příznaky se nejčastěji vyskytují v následujících případech:

 • Ovulace. Přirozený proces prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka může být doprovázen nepohodlí, které je lokalizováno na pravé nebo levé straně břicha. Takové příznaky se zpravidla objevují uprostřed menstruačního cyklu a signalizují, že nastalo nejpříznivější období pro početí dítěte..
 • Těhotenství. Zpoždění v kombinaci s příznaky PMS je jedním z nejčastějších příznaků těhotenství. V prvních týdnech, během implantace embrya, se výrazně zvyšuje tón v děloze. Pocity jsou přesně stejné jako v předvečer menstruace. Pokud krvácení nezačne do týdne a test ukáže dva proužky, domluvte si schůzku se svým gynekologem. Vysoký tón dělohy může vyvolat potrat.
 • Křečové žíly v orgánech reprodukčního systému.
 • Adheze nebo endometrióza.
 • Myoma.

Zpožděná menstruace a bolest v podbřišku narušují pacienty s chronickou cystitidou, urolitiázou. Všechny tyto patologie musí být léčeny pod přísným dohledem kvalifikovaného lékaře po komplexní předběžné diagnóze..

Co dělat, abyste zmírnili křeče

V případě silné bolesti se obraťte na svého gynekologa. Lékař provede vyšetření a v případě potřeby předepíše další diagnostiku ve formě krevního testu nebo ultrazvuku. Pokud jsou nalezeny závažné patologie, jsou předepsány metody hardwarového výzkumu - MRI nebo CT, laparoskopie nebo hysteroskopie. Po stanovení přesné diagnózy je zvolena účinná léčba.

Pokud vás žaludek bolí před menstruací v důsledku přirozených fyziologických procesů, můžete se pokusit odstranit nepohodlí sami doma. K tomu se používají léky různých skupin..

 • Antispazmodika. Umožní vám rychle odstranit svalové křeče v děloze. Tyto léky jsou dostupné bez lékařského předpisu, ale před jejich užitím si musíte pečlivě přečíst pokyny. U PMS se doporučují léky ve formě tablet nebo rektálních čípků.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Léky této skupiny rychle zmírňují bolest, bojují proti zánětu. Můžete odstranit nepříjemné příznaky pomocí tablet, ve kterých je účinnou látkou paracetamol, ibuprofen, diklofenak. Pamatujte, že tyto léky mají závažné kontraindikace, a než začnete užívat, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Striktně dodržujte doporučené dávkování.

Můžete obnovit normální pohodu před menstruací a eliminovat nepohodlí bez léčby. K tomu někdy stačí udělat lehká cvičení, aplikovat teplou vyhřívací podložku na žaludek, provést lehkou masáž, obohatit stravu velkým množstvím užitečných vitamínů a mikroelementů. Všechny tyto akce lze provést, pouze pokud jste si jisti, že jste naprosto zdraví..

Ženské měsíční krvácení je často doprovázeno břišním diskomfortem a bolestí. Je zcela normální, pokud je nepohodlí malé a příliš neovlivňuje kvalitu života. Nezapomeňte, že musíte navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně. To vás ochrání před rozvojem nebezpečných patologií a zachová reprodukční zdraví..

Proč bolesti břicha trápí týden před menstruací

Závratě, slabost, překrvení mléčných žláz, podrážděnost a bolesti v podbřišku týden před nástupem menstruace jsou projevy premenstruačního syndromu (PMS). K nepohodlí dochází v důsledku stresu, přepracování, sedavého životního stylu, nedostatku vitamínů a dalších faktorů.

Nevýznamné jednotlivé pocity nevyžadují pozornost, ale pokud Algomenorea nahradí PMS, musíte zjistit, proč bolí břicho týden před menstruací, a přijmout opatření k odstranění problému.

Příčiny bolesti před menstruací

Kreslení bolesti v podbřišku se objevuje týden před menstruací a dříve, bezprostředně po ovulaci, nebo vyvolává úzkost několik dní před krvácením. Některé ženy určují bezprostřední nástup menstruace právě kvůli špatnému zdraví a nespavosti..

Pokud v předvečer kritických dnů žaludek neustále bolí, může to být způsobeno anatomickými rysy vnitřních pohlavních orgánů. PMS způsobuje bolest na hrudi, břiše a dolní části zad, žena je podrážděná, slabá nebo kňourá a zaznamenává otoky obličeje a končetin.

Hormony

Pokud týden před menstruací dolní část břicha táhne natolik, že nepohodlí se stane nesnesitelným, můžete se nejprve pokusit změnit svůj životní styl - vzdát se špatných návyků, chodit častěji na čerstvý vzduch, revidovat stravu.

Průběh mnoha procesů v ženském těle závisí na produkci hormonů. Druhá polovina cyklu je charakterizována prudkým zvýšením hladiny progesteronu. Hormonální nerovnováha způsobuje nejen PMS, ale také střevní problémy:

 • Zácpa.
 • Nadýmání.
 • Snížená peristaltika.

Algodismenorea

Pokud při přechodu na zdravý životní styl nepohodlí nezmizí, je nutné vyšetřit gynekologa a zjistit skutečnost algodismenorea. Jedná se o porušení menstruační funkce se silnou bolestí v dolní části břicha, v oblasti křížové kosti nebo dolní části zad. Jejich postava je kňučení, tahání nebo křeče.

Příčiny primární algodismenorey:

 1. Endokrinní poruchy.
 2. Pomocí nitroděložního tělíska.
 3. Nedostatečný vývoj dělohy.
 4. Nesprávná poloha pohlavního orgánu.
 5. Fyzická / duševní únava.

Sekundární algodismenorea se vyvíjí pod vlivem gynekologických onemocnění získaných s věkem. Týden nebo dokonce dříve před menstruací začíná bolet břicho u žen z následujících důvodů:

 • Historie břišní chirurgie.
 • Genitální chirurgie.
 • Nervová vzrušivost nebo deprese.
 • Nepravidelný sexuální život.
 • Sexuální nespokojenost.
 • Různé duševní poruchy.

Fyziologické příčiny

Pocit tíže v břiše a mírné zvýšení způsobuje tekutinu, která se hromadí v těle před menstruací. Tahavé bolesti břicha jsou také vyvolávány samotnou dělohou, respektive skutečností jejího nárůstu krátce před krvácením.

Ovulace

Při pozdní ovulaci je nepohodlí v dolní části břicha jasně patrné na levé nebo pravé straně, v závislosti na tom, kde se vajíčko nachází. V době prasknutí folikulu dochází k mírnému krvácení, ale krev vstupuje do břišní stěny a způsobuje místní podráždění.

Ovulační bolest není patologická. Jsou znakem fungování ženského reprodukčního systému..

Acyklická bolest

Acyklická bolest je vždy prodloužena a jejich vzhled není spojen s ovulací.

Nelze vyloučit nepohodlí pomocí léků proti bolesti z důvodů, že dolní část břicha bolí týden před menstruací na pozadí závažných patologií:

 1. Cystitida.
 2. Myom dělohy.
 3. Endometrióza.
 4. Adhezní anomálie.
 5. Ucpání v prostředí pánve.
 6. Urolitiáza.
 7. Křečové žíly v malé pánvi atd..

Drozd

Když žaludek vytrvale bolí týden před menstruací, je nutné pečlivě se podívat na vaginální výtok. Normálně se jedná o vícesložkovou látku:

 • Sliz.
 • Glykogen.
 • Mikroby.
 • Laktobacily.
 • Mrtvý epitel.
 • Tajemství bartholinových žláz.

Normální výtok je průhledný nebo bělavý, jeho konzistence je hlenovitá a objem je nevýznamný, až 5 ml denně. Žádný nepříjemný zápach. Během ovulace vrcholí hladina glykogenu.

Urogenitální kandidóza (běžně používaná - drozd) způsobuje, že výtok je bílý a sýrový, páchnoucí. Houba způsobuje svědění a pálení ve slabinách, nepohodlí při močení. Stydké pysky vypadají červené a oteklé.

Hlavní příčinou drozdů je slabá imunita. Genitální houba je často spojována s infekcí HIV, diabetes mellitus a pohlavně přenosnými chorobami.

Těhotenství

Zvýšení tónu dělohy v časném těhotenství způsobuje bolesti v podbřišku. Žena možná ještě neví, že se brzy stane matkou, a v očekávání svého období zaznamená zhoršení blahobytu. Nejprve přisuzuje nepohodlí PMS, ale později lékař diagnostikuje těhotenství.

U mimoděložního těhotenství může bolest obtěžovat také ženu. Pokud je lumen vejcovodů příliš úzký, oplodněné vajíčko nemůže najít způsob, jak vstoupit do dělohy, a je připevněno ke stěně trubice. Bolest vyzařuje ze spodní části břicha do konečníku.

S výskytem nevolnosti, bolestivé bolesti v dolní části břicha, závratě, slabosti a v případě epizod ztráty vědomí je nutné urgentně konzultovat gynekologa. Rostoucí embryo vyvolává prasknutí vejcovodů, sepsi a smrt. Provoz pomůže zabránit smutným následkům.

Je-li vyžadována povinná lékařská konzultace

Pokud si žena poprvé všimla zvláštních změn v těle před menstruací, které tam dříve nebyly, musí jít na kliniku a říct gynekologovi o tom, co se obává.

Existuje řada závažných okolností a všechny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Bolest obtěžuje více než 7 dní.
 2. Tělesná teplota je zvýšená.
 3. Po bolestivé PMS následují těžká období.
 4. Během jednoho cyklu přijdou kritické dny několikrát s krátkými přestávkami.
 5. Mdloby před menstruací.
 6. Podezření na těhotenství.
 7. V minulosti bylo každé období bezbolestné.

Hlavní důvody, proč má pacient bolesti v podbřišku týden před menstruací, jsou během vyšetření objasněny. Jedná se buď o latentní infekci, která ovlivnila reprodukční systém, nebo o závažné onemocnění nebo o komplikaci po porodu.

Kromě toho lze tahové pocity v břiše v předvečer kritických dnů vysvětlit dědičnou predispozicí.

Co dělat?

Pokud lékař potvrdí hormonální povahu špatného zdravotního stavu před menstruací, mohou být užívány vitamíny a léky proti bolesti k odstranění příznaků PMS. Chcete-li uvolnit svaly dělohy, můžete aplikovat teplo na břicho nebo se vykoupat. Bolestivou oblast lze jemně masírovat.

Pokud jde o stravu, doporučuje se vyhýbat se smaženým, kořeněným a uzeným pokrmům. Místo kávy je lepší pít neperlivou vodu. V každodenní stravě musí být přítomno ovoce. Od kouření a alkoholických nápojů by se mělo zcela upustit nebo by se alespoň nemělo zneužívat.

Chcete-li snížit bolest v předvečer menstruace, můžete užívat perorální antikoncepci. Výběr antikoncepce však musí být svěřen lékaři. Jako sedativum můžete užívat Corvalol, tinkturu kozlíku a infuze máty, heřmánku.

Pokud bylo podezření na těhotenství a pozitivní test potvrdil tento odhad, s bolestmi v podbřišku, jako před menstruací, je také nutné poradit se s lékařem. Vyšetření s následnou lékařskou péčí pomůže vyhnout se potratu kvůli zvýšenému tonusu dělohy. Pokud je diagnostikováno mimoděložní těhotenství, včasná konzultace s gynekologem ochrání ženu před prasknutím vejcovodu.

Aby se zabránilo situaci, kdy se spodní část břicha táhne týden před menstruací, budou sloužit tři jednoduché kroky:

 1. Změna životního stylu.
 2. Lehké sportovní aktivity před menstruací.
 3. Neustálá kontrola tělesné hmotnosti (nadváha vyvolává bolestivé PMS).

Po dohodě s lékařem lze tampony Chinese Beautiful Life použít ke zlepšení gynekologické sféry. Urychlují proces léčby ženských chorob a zabraňují jejich rozvoji.

Příčiny bolesti v dolní části břicha týden před menstruací

V souvislosti s restrukturalizací těla před menstruací vždy dochází ke změnám v reprodukčních orgánech, které způsobují nepohodlí 80% žen. Mezi takové nežádoucí projevy patří skutečnost, že týden před menstruací táhne podbřišek.
Příznak může být způsoben přirozenými příčinami a je změnou normálního fungování ženského těla.

Úzkost nastává, když bolest zasahuje do každodenních činností a není zdaleka mírně nepříjemná. Rozumíte možným důvodům toho, co se děje, když dolní část břicha táhne a bolí týden před nástupem menstruace..

Dysmenorea

Dysmenorea v medicíně se nazývá menstruační křeče v dolní části břicha před a během kritických dnů. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy a procesem odstraňování přebytečných částic endometria krví venku. Bolestivý syndrom může být spuštěn individuálním počtem citlivých receptorů a nízkým prahem bolesti. Kvůli dysmenorei 8-10 dní před nástupem menstruace bolí a táhne dolní část břicha.

Příznaky mohou začít v pubertě a doprovázet ženu až do menopauzy. U mnoha, s věkem nebo po narození dítěte, se bolestivý syndrom stává méně nápadným..

Mírná malátnost může být vyvolána hormonálními změnami v těle nebo strukturálními rysy reprodukčního systému.

Předmenstruační syndrom

Cyklický syndrom je celý komplex poruch endokrinního, psychoemotionálního a vegetativně-vaskulárního systému. Za hlavní příčinu PMS se považují hormonální poruchy u rizikových žen a náchylné k těmto faktorům:

 • přepracování v práci;
 • neustálý stres;
 • sklon k depresivním stavům;
 • trauma a chirurgie;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • nedostatek fyzické aktivity;
 • nedostatek vyvážené výživy.

Není divu, že více než 55% žen zná zkratku PMS na vlastní kůži..

Neexistuje přesný údaj, kolik dní před menstruací se dolní část břicha začne táhnout. Míra se pohybuje od 2 do 14 dnů. Kromě bolestivých bolestí v podbřišku existují i ​​příznaky, jako jsou migrény vyzařující do očních bulv, zažívací potíže, bolestivá citlivost mléčných žláz, slabost, podrážděnost, nadměrná zranitelnost, apatie. Vyznačuje se prudkou změnou nálady - od vzrušené až po slzavé depresivní.

Malátnost může mít příznaky kardiovaskulárních onemocnění: bušení srdce, necitlivost rukou, pocení, dušnost.

Známky premenstruačního syndromu se mohou s věkem zdvojnásobit.

Tento stav obvykle vymizí s nástupem menstruace, ale někdy přetrvává i několik dní po jeho skončení..

Hormonální nerovnováha

Pokud je 4-5 dní před menstruací spodní část břicha silně zatažena, příčinou může být hormonální nerovnováha:

 1. Estrogenová rovnováha je nesmírně důležitá pro správné fungování reprodukčního systému. Jeho nadbytek, jako nedostatek, může vyvolat nepohodlí a nadýmání, stejně jako nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Známky jako šupinatá a suchá kůže, otupělost a vypadávání vlasů, migrény, nespavost, nestabilní krevní tlak, bolesti na hrudi a špatná nálada naznačují nezdravý estrogen v těle..
 2. Úroveň progesteronu před menstruací by měla být dostatečně vysoká a zvýšení jeho množství začíná kolem 15. dne cyklu, kdy vajíčko opustí folikul. Nedostatek hormonu vyvolává křeče a kontrakce těla dělohy, které vedou k bolestivé bolesti v dolní části břicha a dolní části zad před menstruací. Nerovnováha je indikována otoky a bolestmi mléčných žláz, silným výtokem během menstruace, krvácením v období mezi menstruací, otokem obličeje.
 3. Nízké hladiny „hormonů štěstí“ mohou být příčinou nepohodlí v břiše. Endorfiny jsou určeny k vyhlazení bolesti a stresu pro tělo. S jejich nedostatkem, když dolní část břicha bolí a táhne před menstruací, se však cítí silnější než obvykle. A také existují depresivní stavy, apatie, citlivost prsů a vaginálních stěn během sexu, poruchy gastrointestinálního traktu.
 4. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které monitorují a regulují biochemické procesy v těle. Jsou to oni, kdo vysílají signály do mozku o nepříjemných pocitech během menstruace. V důsledku porušení hormonálních hladin se může zvýšit množství prostaglandinů as nimi i citlivost na bolest.

Ovulace

Protože může být obtížné určit, kolik dní před menstruací vás začne bolet žaludek, může to ovlivnit období ovulace. V závislosti na vlastnostech ženského těla se může objevit v intervalu od 7 do 19 dnů cyklu. Tento rozdíl je vysvětlen dopadem vnějších faktorů na tělo - stres, přepracování, zdraví a další..

Malé bolesti v dolní části břicha jsou běžným příznakem ovulace a kvůli nepravidelnému cyklu se mohou obtěžovat asi týden před menstruací. Nepohodlí může být doprovázeno mírným krvavým výtokem, mírně vznešeným stavem, zvýšeným sexuálním apetitem, exacerbací chuťových pohárků a vůně.

Těhotenství

Hnojení vajíčka se může projevit velmi specifickými příznaky - zpožděním menstruace a skutečností, že dolní část břicha tolerovatelně bolí. Ve druhém nebo třetím týdnu těhotenství lze tyto příznaky snadno zaměnit s kritickými dny přicházejícími v novém měsíci..

Tyto příznaky se mohou objevit, a to jak z přirozených důvodů souvisejících s hormonálními změnami v těle, tak se mohou stát alarmujícím signálem..

Může se jednat o:

 • tři nebo čtyři dny před očekávanou menstruací je zvýšená teplota;
 • akutní bolestivé pocity v dolní části břicha a zad, vyzařující do slabin a pubis;
 • křečovité pulzující pocity;
 • pocit napětí a tlaku v břiše;
 • jakékoli nepohodlí, které se objeví spolu s krvavým nebo hnědým výtokem 5. nebo 6. den zpoždění;
 • malátnost je doprovázena nevolností a zvracením;
 • bolest v pátém týdnu těhotenství může varovat před mimoděložním těhotenstvím.

I když nepohodlí není příliš nepříjemné, musíte navštívit lékaře. Je užitečné provést test a ujistit se, že jste těhotná..

Hormonální antikoncepce

Výskyt nepohodlí v břiše před menstruací může být spojen s užíváním OK. Léky silně ovlivňují poměr hormonů a vlastnosti menstruačního cyklu.

Bolest břicha může naznačovat vedlejší účinky antikoncepčních prostředků a jejich neslučitelnost s tělem.

Příznak je také pozorován po prudkém ukončení užívání OK v důsledku silného hormonálního skoku.

Nezapomeňte, že než začnete užívat perorální antikoncepci a přestanete ji používat, musíte se poradit s gynekologem. To pomůže vyhnout se nepříjemným překvapením..

Adheze

Proces adheze je nejčastěji způsoben traumatem pánevních orgánů nebo gynekologickými operacemi. Riziková skupina zahrnuje také ženy trpící zánětlivými onemocněními nebo endometriózou. V důsledku výskytu adhezí rostou orgány spolu navzájem prostřednictvím cév a kapilár, což narušuje jejich pohyblivost a normální fungování. Mezi charakteristické znaky tvorby adheze patří zácpa, bolest při vyprazdňování a skutečnost, že 2-3 dny před menstruací je dolní část břicha silně zatažená.

Benigní novotvary

Nestabilita hormonálního pozadí může vést k vývoji různých typů formací a tuleňů.

Myom dělohy je příčinou 50% případů onemocnění reprodukčního systému. Jedná se o benigní nádor, který se tvoří v myometriu v důsledku hormonální nerovnováhy. Podporuje růst tvorby estrogenových hormonů. Myomum postupuje během reprodukčního období až do menopauzy, kdy se zastaví produkce estrogenu v těle.

Riziko onemocnění se zvyšuje v případě průběhu procesů, které ovlivňují hormonální pozadí:

 • zánětlivé procesy;
 • endometrióza;
 • endokrinní onemocnění;
 • gynekologické operace a potrat;
 • nedostatek pravidelného sexuálního života.

Příznaky onemocnění jsou podobné mnoha jiným gynekologickým patologiím, proto lze nádor detekovat pouze při vyšetření gynekologem. Důvod k podezření, že něco není v pořádku, může být: velmi silné bolesti před menstruací, tlak na močový měchýř, hojnější menstruace než obvykle a v důsledku velké ztráty krve, bledosti kůže, slabosti.

Zánětlivé procesy

Malátnost 3 nebo 4 dny před nástupem menstruace může naznačovat zánětlivý proces reprodukčních orgánů. Pokud pocity obvykle nebyly příliš nepříjemné, pak zánět bolest výrazně zvýší..

Původcem patogenních procesů mohou být genitální infekce a viry. Existuje vysoká pravděpodobnost jejich vstupu do těla s nástupem chladného počasí. Tělo nemá čas se přizpůsobit, což vede k prudkému snížení imunity.

Výskyt zánětu je možný na pozadí jiného onemocnění virové nebo infekční povahy. To platí zejména pro infekci pánevních a břišních orgánů.

Nejběžnější zánětlivá onemocnění spojená s bolestmi dolní části břicha jsou:

 1. Adnexitis - zánět vaječníků a přívěsků. Pro patologii je typická následující skupina příznaků: horečka, slabost, zimnice, nevolnost, zvracení, pocit pálení při močení, hnisavý výtok, napětí v břišní dutině a bolesti břicha s křečemi před menstruací a v dalších fázích cyklu.
 2. Cervicitida je zánět děložního čípku, infekční a neinfekční. Nemoc může být téměř bez příznaků. V ostatních případech jsou charakteristické pocity usrkávání v dolní části břicha, zvláště výrazné během sexu. Onemocnění se může projevit krvácením mezi obdobími a také hnisavými sekrety sliznic..
 3. Vulvitida je vnější zánět genitálií. Bolest a pocit brnění se obvykle šíří do dolní části břicha a vyzařují do pubis a genitálií. Objeví se výtok nažloutlého odstínu jiné konzistence, který má nepříjemný zápach. Jak se příznaky zhoršují, může dojít ke zvýšení teploty a pocitu únavy..
 4. Endometritida je akutní zánět povrchové vrstvy endometria. Chronická forma onemocnění se vyvíjí v důsledku infekcí vstupujících do dělohy a vejcovodů, ke kterým může dojít na pozadí jiných gynekologických onemocnění, komplikací po porodu a chirurgických zákroků. Urogenitální infekce - chlamydie, ureaplasma, mykoplazma a herpes virus mohou vyvolat zánět. Pokračuje akutními příznaky: teplota nad 38 stupňů, bolesti břicha, hnisavý výtok, migrény, nadýmání.

Endometrióza

Endometrióza je proliferace endometriální tkáně mimo její přirozenou vrstvu u více než 8% žen v reprodukčním období. Toto onemocnění má hormonální povahu, nicméně lékařské články a studie dosud neposkytly přesnou odpověď na příčiny patologie..

Nemoc je jednou z hlavních příčin bolesti břicha a je často zaměňována s běžným menstruačním nepohodlí..

Riziko patologie je:

 • ženy s menstruací méně než 27 dnů a bolestivými menstruacemi;
 • ti, kteří již měli v rodině případy onemocnění;
 • dívky, které mají první menstruaci dříve;
 • nulipární nebo pozdě narozené ženy.

Převážná většina menstruačního cyklu se endometrióza může vyvinout téměř asymptomaticky. Příznaky se zesilují a pociťují, když se týden před menstruací začne nepříjemně táhnout dolní část břicha a dolní část zad. Během pohlavního styku je bolest, špinění v posledních fázích cyklu, zácpa, časté močení, mírné zvýšení teploty.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud vás malátnost doprovázená nepohodlí v dolní části břicha sedm dní před menstruací pravidelně obtěžuje, měli byste kontaktovat svého gynekologa.

Je také důležité věnovat pozornost výskytu následujících příznaků:

 • bolestivé nepohodlí více než pět dní před menstruací doprovázené krvavým výtokem;
 • nepohodlí se vyskytuje během nebo po sexu;
 • zaznamenáte skoky v tělesné teplotě;
 • nevolnost, existuje nutkání zvracet;
 • bolest se šíří do dolní části zad, nohou nebo genitálií;
 • výtok získal nažloutlý nebo hnisavý odstín, objevil se nepříjemný zápach;
 • dolní část břicha bolí a bolí před menstruací v poporodním období nebo po operaci.

Pokud je břišní nepohodlí doprovázeno dalšími příznaky, bude lepší okamžitě podstoupit lékařskou diagnózu a provést všechny nezbytné testy.

Na základě komentářů na fórech pro ženy je mnoho žen zvyklých léčit bolest několik dní před menstruací jako součást svého menstruačního cyklu. Je však důležité si uvědomit, že malátnost, která zbavuje radost ze života, může být alarmujícím signálem a varovat před přítomností závažných patologií, zvláště pokud onemocníte poprvé. Klíčem k rychlému vyřešení problému je včasné prozkoumání. Milujte se a nedovolte, aby vám bolest zničila život.

Co dělat, když týden před menstruací, během a po tažení dolní části břicha?

Popíjení bolesti v dolní části břicha je jednou z nejčastějších stížností u žen a mužů. Spravedlivé pohlaví je však náchylnější k pocitům tohoto druhu. To je způsobeno anatomickými rysy ženského těla, protože téměř všechny orgány reprodukčního systému jsou umístěny v pánvi..

Kreslení bolesti v dolní části břicha může být projevem onemocnění dělohy, přívěsků, močového měchýře, ledvin, střev, páteře nebo jiných orgánů. Kromě toho je u žen takový nepříjemný příznak často spojen s menstruačním cyklem nebo těhotenstvím..

V každém případě by to však nemělo zůstat bez náležité pozornosti. Pokud se táhne v dolní části břicha, existuje pouze jedna jistá cesta ven - kontaktovat specialistu na vyšetření, které pomůže určit příčinu a odstranit ji.

Vzhledem k prevalenci tohoto problému se vám pokusíme říct, proč může dolní část břicha tahat, co ohrožuje a co je třeba v určitých situacích udělat.

Táhne spodní břicho u ženy: důvody

Příčiny bolesti v dolní části břicha mohou být patologické a fyziologické.

Patologické důvody zahrnují následující:

 • akutní nebo chronický zánět močového měchýře;
 • zánět přídavků;
 • zánět dělohy;
 • endometrióza;
 • pohlavní choroby;
 • vrozené anomálie orgánů reprodukčního systému;
 • osteochondróza;
 • pyelonefritida;
 • kolitida;
 • proktitida;
 • hemoroidy;
 • divertikulitida a další.

Z fyziologických důvodů je nejčastěji vyvolána bolest v podbřišku tažné povahy, například:

 • psycho-emocionální šok;
 • těhotenství;
 • předmenstruační syndrom;
 • pohlavní styk;
 • ovulace.

Po prostudování více než jednoho ženského fóra jsme byli schopni identifikovat řadu otázek na toto téma, které se ženy nejčastěji ptají. Navrhujeme je zvážit.

Proč táhne spodní část břicha uprostřed cyklu během ovulace?

Ovulace je fyziologický proces, který zahrnuje prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka z vaječníku do břišní dutiny. Začátek ovulačního období spadá do středu menstruačního cyklu - to je přibližně 14-15 dní. Závažnost a trvání bolesti během ovulace závisí na prahu citlivosti na bolest: u některých žen to snáší tolerovatelně a u některých je to velmi těžké. Zvyšuje se také bolest během a po sexuálním kontaktu..

Důvodem, který táhne spodní břicho během ovulace, je prasknutí folikulu, stejně jako roztažení vazivového aparátu vaječníků, ke kterému dochází v důsledku změn v hormonálním pozadí a aktivního průtoku krve do přívěsků.

Bolest je téměř vždy jednostranná, to znamená, že táhne dolní část břicha doleva nebo doprava, podle toho, z kterého vaječníku pochází vajíčko.

Také tahání bolesti během ovulace může také naznačovat zánětlivý proces přívěsků, proto s dostatečně intenzivním bolestivým syndromem nebude nadbytečné konzultovat odborníka - gynekologa.

Proč se spodní břicho po ovulaci táhne??

Téměř každá pátá žena si stěžuje, že po ovulaci táhne dolní část břicha a dolní část zad. Tento stav se v medicíně nazývá postovulační syndrom..

Existují dva důvody pro postovulační syndrom: těhotenství a nemoc.

Pokud se týden po ovulaci táhne dolní část břicha, pak to s největší pravděpodobností naznačuje, že došlo k početí a vejce se připojilo ke stěně dělohy. Následující příznaky také podporují těhotenství:

 • hrudník bolí a dolní část břicha táhne a prsa bobtnají a bradavky jsou přecitlivělé;
 • táhne spodní část břicha a vypouští bílé, krémové, narůžovělé nebo nahnědlé odstíny;
 • menstruace je zpožděna;
 • ranní nevolnost a tahání v podbřišku.

Proč se dolní část břicha táhne po početí? Není tu nic vážného, ​​jen šestý nebo sedmý den po oplodnění vajíčko „dorůstá“ ke stěně dělohy a způsobuje menší bolest.

Kromě těhotenství však mohou být bolesti v dolní části břicha vyvolány různými patologickými stavy, a to:

 • prasklá ovariální cysta;
 • zánět močového měchýře;
 • apendicitida, pokud je dolní část břicha znepokojena vpravo;
 • zánět vaječníků, dělohy nebo vejcovodů;
 • poranění pánve a páteře;
 • osteochondróza a další.

Co dělat, když vás bolí žaludek během a po ovulaci?

Nejprve doporučujeme poradit se s gynekologem a v žádném případě se nezabývat samodiagnostikou a samoléčbou. Lékař provede vyšetření (manuální gynekologické vyšetření, vyšetření pochvy a děložního čípku v zrcadlech, krevní test na pohlavní hormony, mikroskopii vaginálních nátěrů, ultrazvuk pánevních orgánů, kolposkopii a další), určí příčinu a v případě potřeby vydá terapeutická doporučení.

Pokud chybí těhotenství nebo jakékoli nemoci, musíte se uklidnit, pít dostatek tekutin, užívat mírný lék proti bolesti (Ibuprofen, Paracetamol nebo Tamipul).

Také v případě hormonální nerovnováhy může odborník doporučit užívání perorálních kontraceptiv, které potlačují ovulaci..

Proč táhne podbřišek před menstruací?

Výskyt bolesti před menstruací se obvykle nazývá premenstruační syndrom (PMS), který se také vyznačuje bolestmi hlavy, závratěmi, podrážděností, slzavostí, celkovou slabostí, zvýšeným pocením, otoky obličeje a končetin, nadýmáním, nevolností, zvětšením mléčných žláz a dalšími..

V zásadě týden před menstruací táhne podbřišek, ale PMS se může objevit také bezprostředně po ovulaci nebo těsně před menstruací.

PMS se může objevit na pozadí nedostatku vitamínů, sedavého způsobu života, chronického stresu, přepracování, nezdravé stravy, nedostatečné stravy atd. Nezaměňujte koncept předmenstruačního syndromu a algomenorey, kterému se budeme dále věnovat.

Proč se během menstruace objevují bolesti v dolní části břicha?

Téměř všechny ženy si všimnou, že během menstruace bolí dolní část zad a táhne dolní část břicha, pouze některé mají menší bolesti a nenarušují celkový stav, zatímco jiné mají silné bolesti a jsou doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky.

Ostré paroxysmální a tažné bolesti během menstruace jsou odborníky považovány za patologii a nazývají se algodismenorea.

Algodismenorea má charakteristické rysy, jmenovitě:

 • vyskytuje se 1-2 dny před menstruací nebo přímo během menstruace;
 • silná bolest v tahu nebo křeče v dolní části břicha;
 • bolest vyzařuje do pochvy nebo dolní části zad;
 • doprovázené celkovou slabostí, nevolností, bolestmi hlavy, závratěmi, zácpou nebo průjmem atd..

Algodismenorea se nejčastěji vyvíjí na pozadí onemocnění ženských pohlavních orgánů, obtížného porodu, potratu, chirurgického zákroku, stresu.

K léčbě algomenorey se používají léky proti bolesti (Nurofen, Tamipul, Aspirin, Paracetamol), antispazmodika (No-shpa, Riabal, Papaverin), perorální antikoncepce, stejně jako fyzioterapeutické metody (fonoforéza, reflexologie, elektroforéza) a dieta.

Proč po menstruaci táhne podbřišek?

Po menstruaci táhne dolní část břicha ze tří důvodů:

 • hormonální nerovnováha (zvýšené hladiny prostaglandinů v krvi;
 • nemoc štítné žlázy;
 • nemoci orgánů reprodukčního systému (endometritida, salpingo-ooforitida, endometrióza a další).

Zpožděná menstruace táhne dolní část břicha: co to může být?

Pokud spodní část břicha táhne, ale není tam žádná doba, pak lze ženě s největší pravděpodobností blahopřát, protože ve většině případů se jedná o známku těhotenství. Prvním krokem je proto provést těhotenský test..

Na otázku, proč se spodní část břicha táhne na počátku těhotenství, odpovíme dále.

Ale co to znamená, když dojde ke zpoždění menstruace, test je negativní a táhne dolní část břicha? V tomto případě není vyloučeno hormonální selhání, gynekologická onemocnění a patologie orgánů jiných systémů. Proto stále musíte kontaktovat gynekologa.

Proč táhne spodní břicho během těhotenství?

Během těhotenství se mohou objevit následující situace:

 • táhne dolní část břicha během raného těhotenství téměř u všech žen v důsledku aktivního průtoku krve do dělohy a zrychlení mikrocirkulace;
 • v pozdějších stadiích jsou bolesti břicha způsobeny hlavně kontrakcí svalových vláken dělohy.

V 5. týdnu těhotenství jsou pravidelné tahové bolesti v dolním kvadrantu břicha spojeny s napětím vazů a jsou přítomny v normě. Ze stejného důvodu může v 6. týdnu těhotenství tahat za břicho..

Pokud se však dolní část břicha neustále táhne a z pochvy je hnědý výtok, pak je to nebezpečné znamení, které hovoří o nástupu spontánního potratu a vyžaduje okamžitou kvalifikovanou pomoc.

V pozdějších fázích těhotenství, stejně jako v počátečních fázích, žena také často pociťuje nepříjemnou bolest v břiše. Zvažte důvody podle týdne.

 • 34. týden těhotenství: táhne dolní část břicha, stejně jako dolní část zad, stydkou oblast, perineum, křížovou kost. V tomto případě pocity připomínají bolest během menstruace. Důvod tohoto nepohodlí je spojen s přípravou na porod (přitlačování hlavy k pánevní kosti, divergence stydkých kostí, snižování hlavy, tréninkové kontrakce atd.). Důležité! Pravidelné křeče nebo bolesti v dolní části břicha, které jsou doprovázeny výtokem sliznice, uvolňováním plodové vody a silným prolapsem břicha, jsou známkou předčasného porodu. Pokud máte takové příznaky, měli byste okamžitě zavolat sanitku..
 • V 35. týdnu těhotenství jsou bolesti v podbřišku také běžným stavem, což naznačuje přípravu na nadcházející porod. Pokud se však příznaky předčasného porodu objeví v 35. týdnu těhotenství, musíte urgentně zavolat sanitku. Musíte také udělat, pokud začnete tahat dolní část břicha v 36-37 týdnu těhotenství.
 • V 38. týdnech táhne dolní část břicha, poklesy břicha, sliznice a voda se vzdálily - to jsou známky otevření děložního čípku, je čas se připravit na nemocnici. Musíte však vědět, že v 38. týdnu těhotenství mohou být bolesti v dolní části břicha způsobeny patologickými stavy. Včasná návštěva gynekologa vám umožní přesně určit příčinu takové bolesti a vyhnout se vážným následkům pro ženu a dítě.
 • Ze stejných důvodů spodní část břicha táhne v 39. týdnu těhotenství nebo ve 40. týdnu těhotenství. Proto musíte dávat pozor na své pocity a informovat o nich svého porodníka-gynekologa..

Proč může dolní část břicha po porodu tahat??

Důvody pro tahání bolesti v dolní části břicha mohou být:

 • kontrakce dělohy během přichycení k prsu, což je norma;
 • Císařský řez (bolest v oblasti švu);
 • zánět slizniční vrstvy dělohy;
 • zánět přídavků;
 • placentární polyp;
 • onemocnění střev a další.

Proč spodní část břicha táhne po sexu??

Většina žen čelí takovým problémům, ale ne všechny se obrátí na odborníka. Bolestivost po pohlavním styku se může objevit z následujících důvodů:

 • prasknutí panenské blány během prvního pohlavního styku;
 • vaginismus, ke kterému dochází ze strachu ze sexuálního styku;
 • vaginitida - zánět vaginální sliznice různé povahy;
 • proces adheze, který se vytvořil po operaci na malé pánvi nebo na pozadí chronického zánětu;
 • trauma porodního kanálu během porodu;
 • sexuálně přenosné nemoci, které se vyvinou po nechráněném pohlavním styku;
 • stagnace krve v žilním aparátu malé pánve;
 • endometrióza;
 • zánět nervů;
 • neslučitelnost partnerů;
 • nedostatek vaginálního mazání a další.

Táhne spodní břicho u muže: důvody

Nejčastěji u mužů táhne dolní část břicha zánětem semenných váčků, zánětem a rakovinou prostaty.

Na obou stranách prostaty jsou semenné váčky, jejichž zánět je charakterizován tahovou bolestí nad ohanbí a ve slabinách. Bolest se zvyšuje po pohlavním styku nebo když je močový měchýř plný.

Při zánětu prostaty (prostatitida) může táhnout jak v perineu, tak v suprapubické oblasti. Kromě toho bolest vyzařuje do dolní části zad..

V počátečních fázích se rakovina prostaty prakticky nerozdává. Příznaky se objevují v pozdějších stadiích onemocnění. Maligní novotvar prostaty se ve většině případů projevuje silnými tažnými bolestmi, které jsou podobné záchvatu radikulitidy.

Jak vidíte, existuje mnoho důvodů pro tahání bolesti v podbřišku. V některých případech jsou takové pocity normou, zatímco v jiných signalizují zdravotní problémy. Zkušené oko odborníka pomůže určit příčinu a v případě potřeby ji odstranit.

Zvýšený prolaktin v krvi lze pozorovat jak za normálních podmínek (během stresu, po pohlavním styku, po porodu), tak při různých patologických stavech, například s poruchami hypotalamu a hypofýzy, s primárními formami hypotyreózy, cirhotickým poškozením jater, PCOS (syndrom polycystických vaječníků), autoimunitní onemocnění atd..