Běžné příčiny bolesti dělohy

Bolest v děloze může mít různé příčiny. Ve většině případů se příznak objevuje před a po menstruaci. Každá žena zažije podobné bolesti alespoň jednou v životě. Toto znamení však často naznačuje nejen přirozené procesy v reprodukčním orgánu ženy během menstruace. Bolest v děloze se může objevit během těhotenství, po pohlavním styku, uprostřed cyklu. Příznak může naznačovat přítomnost jakékoli patologie u ženy.

Povaha a zdroje bolesti

Bolest dělohy má různé příčiny:

 1. Často se vyskytují během měsíčního menstruačního období a nazývají se „algodismenorea“. Bolestivá období se objevují v důsledku zvýšení produkce prostaglandinů, které jsou zodpovědné za bolestivost, přítomnost zánětlivých (infekčních) onemocnění.
 2. Děložní křeče se objevují také kvůli stresovým situacím. Pokud bolest v děloze neustupuje, zvyšuje se po fyzické námaze, břicho je tvrdé, napjaté, měli byste si trochu odpočinout. Může se současně objevit horečka, zvracení nebo nevolnost. Často je krev ve stolici nebo v moči, nízký krevní tlak. S takovými příznaky byste měli okamžitě vyhledat lékaře. Křeče v děloze nepřinesou dobré výsledky, zvláště pokud se objevují často.
 3. Dalším důvodem tohoto příznaku je těhotenství. Téměř každá žena cítí při nošení dítěte bolesti. To je normální a nastává to, protože dítě vyroste a zabírá více místa. Reprodukční orgán je napnutý, výrazně překračuje svou původní velikost. Dutý orgán je vystaven silnému stresu, takže těhotné ženy si často stěžují, že děloha táhne. Pokud si žena lehne k odpočinku, bolest zmizí za krátkou dobu..

Povaha bolesti může být následující:

 • bolest;
 • hloupý;
 • akutní;
 • tahání;
 • křečovitý;
 • řezání;
 • Střílení.

Endometrióza, endometritida a apoplexie vaječníků

Děložní křeče jsou často způsobeny benigním, chronickým stavem nazývaným endometrióza. Tato patologie je charakterizována proliferací endometria mimo genitální orgán v důsledku házení neoplodněného vajíčka do vejcovodu. Poté vstupuje do břišní dutiny, štěpuje a začíná růst. Tento stav způsobuje pocit bolesti, nejčastěji interpretovaný jako normální menstruační křeče..

Výskyt křečí v dolní části břicha je spojen se zánětem děložní sliznice. Takzvaná endometritida je doprovázena tvorbou bolesti v děloze, krvácením. Pokud se infekce rozšíří do vaječníků a vejcovodů, existuje vysoké riziko horečky. Endometritida může vést k zánětlivým procesům v cervikální oblasti (cervicitida), vaginóze a vaginitidě.

Při apoplexii vaječníků se objevují ostré bolesti pohlavních orgánů. Toto onemocnění se vyskytuje hlavně u žen v reprodukčním věku. Když stisknete přívěsek, ucítíte jeho nárůst, na straně prasklého vaječníku se objeví řezy. Roztržka způsobuje zvracení, nevolnost. Není možné nezávisle určit známky vnitřního krvácení.

Pokud pocítíte bolesti, měli byste se okamžitě poradit s gynekologem, nemůžete rozhodovat o léčbě bez lékařské pomoci.

Bolest během těhotenství

Děložní křeče během těhotenství nejsou neobvyklé. Tento stav vede k expanzi, růstu pohlavního orgánu, který způsobuje křeče. Dolní břicho bolí zejména v posledním trimestru těhotenství. Vzhled takového příznaku je neškodný. Pokud příznaky přetrvávají, měli byste se poradit s gynekologem, neměli byste čekat týden, můžete poškodit své zdraví a nenarozené dítě.

Bolest dělohy vyzařující do dolní části zad může znamenat předčasný porod, naznačovat problémy s placentou nebo rupturu. V případě pochybností by těhotné ženy měly vždy konzultovat porodní asistentku nebo gynekologa, aby vyloučily vážné příčiny bolesti nebo křečí, křeče.

Bolest po porodu

Během porodu je děloha vystavena extrémnímu stresu. Pohlavní orgán se zvětšuje, aby poskytl dítěti dostatek prostoru pro růst, a během období porodu se hodně stahuje a snaží se dítě vytlačit z porodních cest. V souladu s tím jsou svaly pohlavního orgánu vážně ovlivněny, je třeba je obnovit. Proto se v prvních dnech po narození dítěte intenzivně snižují a děloha se zmenšuje na normální velikost. Zejména při krmení novorozence si mnoho matek stěžuje na náhlý výskyt řezů způsobených kontrakcí pohlavního orgánu.

Bolestivost se objevuje při jakémkoli pohybu ženy, a to i během odpočinku. Vydává se v konečníku, pokud stisknete na žaludek, zesílí se. Pokud je narušen krevní oběh, začnou se hromadit sraženiny, v děloze se objeví lumbago.

Jiné nemoci

Bolest dělohy může naznačovat infekci reprodukčních orgánů nebo onemocnění jiných orgánů. Děloha může bolet z následujících důvodů:

 • rakovina děložního hrdla;
 • eroze;
 • ektopie;
 • leukopenie;
 • nedostatečný rozvoj pohlavních orgánů;
 • proces lepení;
 • ektropion;
 • myom, polyp, fibrom, adenomyóza;
 • hormonální problémy, například androgynie, nedostatečný vývoj pohlavních orgánů;
 • dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska;
 • tvorba cyst.

Příznaky bolesti mohou naznačovat prolaps nebo prolaps dělohy, hyperandrogenismus, hyperprolaktinemii. Toto znamení může naznačovat přítomnost cholecystitidy, apendicitidy, kolitidy, parazitární infekce, patologie páteře. Neignorujte příznaky. Pokud střílí v děloze, bolí, močový měchýř bolí, současně dochází k pocitu plnosti, nevolnosti, zvracení - okamžitě se poraďte s lékařem. Gynekolog provede diagnostiku, poskytne potřebnou pomoc, předepíše léky.

Dolní břicho táhne jako během menstruace - norma nebo alarmující příznak?

Často ženy při návštěvě gynekologa hlasové stížnosti, že táhnou v dolní části břicha. Tahací projev může být známkou mnoha nemocí. Ne ve všech případech je však bolestivý projev známkou jakékoli patologie..

U tohoto syndromu se ženy a mladé dívky vyskytují během menstruace nebo před jejich výskytem. Pokud bolest přetrvává a je komplikována dalšími stížnostmi, je nutná konzultace s gynekologem.

Jaké jsou hlavní příčiny bolesti dolní části břicha u žen a jak se jich zbavit?

 1. Proč táhne podbřišek jako při menstruaci?
 2. Příčiny bolesti
 3. Po ovulaci táhne spodní břicho
 4. Tahá dolní část břicha týden před menstruací
 5. Tahání bolesti v časném těhotenství
 6. Tahy na podbřišku a hnědý nebo bílý výtok
 7. Nemoci, při kterých táhne podbřišek jako během menstruace
 8. Zánět přídavných látek
 9. Myoma
 10. Endometrióza
 11. Mimoděložní těhotenství
 12. Torze ovariální cysty
 13. Nehynekologické důvody
 14. Apendicitida
 15. Po sexu táhne spodní břicho
 16. Prevence

Proč táhne podbřišek jako při menstruaci?

Táhne pod břicho jako během menstruace - tento stav není cizí téměř žádné dívce ani ženě.

Když se v kritických dnech objeví bolestivý pocit, pak je to zcela normální, protože výstup vnitřní vrstvy dělohy je spojen s aktivními kontrakcemi jejího těla.

To je podstata syndromu bolesti. Pokud však během menstruace dojde k pocitu tahání, takže uprostřed cyklu, pak se z toho již stává nebezpečná okolnost.

Důvody těchto příznaků mohou být velmi rozmanité - od PMS po gynekologické abnormality a těhotenství..

Příčiny bolesti

Ženské tělo je postaveno poněkud odlišně ve srovnání s mužským. Ženy jsou často vystaveny takovým obtížím, jako jsou: narušení menstruačního cyklu, komplikace během těhotenství. To je u mužů neobvyklé..

Bolestivý pocit není patologie, ale její projev.

Bolestivý pocit je vždy jasným znamením. Někteří z nežného pohlaví tuto bolest snášejí, zatímco jiní prostě nemohou. Pokud je v dolní části břicha pocit tahu, je nutné určit hlavní příčinu.

Pro tyto účely je nutné shromáždit všechny popisy syndromu bolesti pacienta a stanovit předběžnou diagnózu:

 1. Hlavní věc, kterou musí gynekolog udělat, je zjistit povahu nepohodlí. Může to být mírné, střední nebo těžké. Může pacienta neustále nebo systematicky mučit..
 2. Zásadní význam má taková položka jako závislost na menstruačním cyklu. Bolestivý, tažný pocit může nastat několik dní před menstruací, během menstruace nebo po ní. Během ovulace je často cítit bolest.
 3. Je důležité určit vztah projevu bolesti s procesem močení, stolicí, konzumací potravy. Příznak bolesti se může projevit v klidu nebo při chůzi a aktivních pohybech.
 4. Podle místa je nepohodlí nastaveno v levé nebo pravé oblasti pod břichem, rozmazané, oboustranné. Málokdo odhaduje, z jakého důvodu táhne spodní břicho. Uvedené etiologické důvody lze hypoteticky rozdělit na patologické a přírodně - fyziologické.

Dolní břicho bolí při onemocněních, jako jsou:

 • Časté močení;
 • Salpingo-ooforitida v kronice;
 • Endometritida;
 • Nadměrný růst vnitřní vrstvy dělohy;
 • Infekční patologie;
 • Odchylky ve formování genitálií;
 • Pyelonefritida;
 • Onemocnění střev;
 • Divertikulitida.

Přirozené fyziologické faktory zahrnují stres, těhotenství, předmenstruační čas, zmrazení, změny v sexuálním životě, období ovulace.

Po ovulaci táhne spodní břicho

Není žádným tajemstvím, že během jakéhokoli menstruačního cyklu vajíčko dozrává, opouští místo zrání a pohybuje se do polohy dělohy, která je zcela náchylná k oplodnění, a poté je odmítnuta s určitým objemem krve, pokud nedojde k početí.

V lékařské praxi se tento přírodní jev nazývá ovulace, proces otevírání folikulu a uvolňování vajíčka, které se ve skutečnosti stává mikrotraumatem pro ženské tělo a podle fyziologických základů může být spojeno s bolestivými projevy.

Pocit tažení, který se projevuje silněji z jedné strany a poté z druhé, je často interpretován jako bezprostřední zrání vajíčka v jednom z vaječníků.

Příčiny bolesti po ovulaci, pokud je početí početí nepřijatelné, mohou být následující:

 • zánětlivý jev v oblasti reprodukčních orgánů;
 • kritické gynekologické úkoly (narušení integrity cysty, zkroucení nohy novotvaru sliznic atd.);
 • zvýšené močení;
 • výrazná únava a oslabení těla;
 • příznaky apendicitidy.

Za normálních okolností mohou nastat bolesti, které vznikají v souvislosti s tzv. Postovulačním popisem stavu - nevyskytuje se tak často a je diagnostikován pouze u každých 7–9 pacientů.

Vzhledem ke změně hormonálních hladin mohou být relevantní následující příznaky:

 • bolestivý pocit a tíha v dolní části břicha;
 • mírné zhoršení zdravotního stavu;
 • zvýšené libido;
 • neobvyklý vaginální výtok.

Tahá dolní část břicha týden před menstruací

Nepříjemné pocity po určitou dobu před menstruací obvykle naznačují různé odchylky.

Pravděpodobnými faktory tohoto stavu mohou být:

 • vzhled hustých útvarů v těle dělohy;
 • neočekávaně ostrý skok v hladinách hormonů;
 • výsledek fyzického zranění;
 • reakce na zánět v lokalizaci malé pánve;
 • selhání menstruačního cyklu, což má za následek pozdní ovulaci - v tomto případě se na krátkou dobu vyskytnou bolesti;
 • s ohledem na blízké umístění trávicího traktu se bolest v tomto místě může stát projevem obtíží ve střevě. V tomto případě se výskyt dunění, mírného otoku stane dalšími příznaky;
 • Asi 7 dní před tím se může objevit pocit tahu v dolní části zad a břicha, po kterém se menstruace neobjeví včas. Za takových okolností se pocity stávají příznakem zpoždění, které je způsobeno poruchou funkce vaječníků, poruchami hormonálního poměru;
 • pravděpodobnost těhotenství nelze ignorovat - implantace vajíčka do děložní stěny může být spojena s mírným nepohodlí a dokonce s krvácením rozmazaných vlastností. Je třeba zmínit, že pokud došlo k početí a pocit tahu je charakterizován nadměrnou intenzitou a je transformován do zjevné a nesnesitelné bolesti, je nutné okamžitě konzultovat gynekologa, protože takové zvýšené napětí dělohy se může stát faktorem pro ukončení těhotenství.

Tahání bolesti v časném těhotenství

V situacích, kdy se v prvních týdnech po oplodnění objeví pocit tahání pod břichem, je tato skutečnost pro budoucí matky často velmi děsivá.

Ve skutečnosti jsou však tyto příznaky ospravedlněny fyziologickým faktorem a pouze v ojedinělých epizodách mohou být nebezpečné.

Hlavní příčinou nepohodlí je tedy zvýšené napětí děložních svalů a zvýšení frekvence průtoku krve do pohlavního orgánu..

Je to zcela normální projev, že se žena brzy stane matkou..

Často dívky, když navštíví gynekologa kvůli takovým onemocněním, zjistí, že jsou v zajímavé pozici. Jako obvykle, abyste se cítili lépe, stačí si lehnout a uvolnit celé tělo..

Tahy na podbřišku a hnědý nebo bílý výtok

Výtok hnědé barvy nelze interpretovat jako typický pro zástupkyně žen, v některých případech k nim dochází čas od času v malém množství a v každé páté - po pohlavním styku.

To může být normální u těch žen, které používají hormonálně modulační ochranné prostředky, vstupují do sexuální aktivity nebo zažily velmi aktivní „bouřlivou“ noc.

První „populární“ příčinou bílého vaginálního výtoku je kandidóza nebo afty charakterizované sýrovou leucorrhoea.

Jedná se o velmi běžnou patologii houbové etiologie a může vyvolat jak lokální projevy ve formě sekrecí, tak obecně zhoršení zdraví a bolest v místě genitálií..

Nemoci, při kterých táhne podbřišek jako během menstruace

Je nepopiratelné, že tahání bolesti je jen součástí komplexu příznaků nemoci, který musíte poslouchat svůj vlastní a stát.

Řada pravděpodobných gynekologických faktorů tahání bolestí v podbřišku zahrnuje:

 • zánět, který se šíří v děloze nebo jejích procesech;
 • myom;
 • endometrióza;
 • torze ovariální cysty;
 • mimoděložní těhotenství;
 • výskyt krve v dutině vaječníků (mrtvice).

Zánět přídavných látek

Pokud v kritických dnech bolí pravá strana dolní části břicha, nemůžete vyloučit výskyt zánětlivého procesu v přílohách.

Menstruace je také stimulem pro exacerbaci nebo počáteční vývoj onemocnění.

Bolestivý syndrom se projevuje v křížové kosti, vnitřních stehnech, dolní části zad, v některých epizodách v konečníku.

Někdy lze patologii určit v obou přílohách. Dále však lze pociťovat na pravé straně, pokud je patologický proces v této oblasti intenzivnější.

Jeho charakteristické popisy:

 • v menstruaci je více hlenu, není vyloučen výskyt hnisu;
 • cítíte se unavení, ospalí;
 • žádná chuť k jídlu;
 • dochází k nervozitě a podrážděnosti.

Myoma

Umístění myomatózní uzliny v určité oblasti dělohy se také může stát faktorem bolesti během menstruace v pravé části dolní části břicha.

Obvykle tento novotvar reaguje na ženský pohlavní hormon.

Během menstruace jejich stupeň přítomnosti klesá, ale ihned po skončení kritických dnů začíná jejich nárůst..

Kontrakce dělohy zajišťující uvolnění ze zastaralé vnitřní vrstvy narušují fibroidy a blízké nervové zakončení.

Endometrióza

Docela často bolí dolní část břicha s takovou patologií, jako je endometrióza. Toto onemocnění představuje 10% všech epizod gynekologických abnormalit. U každého zástupce nežného pohlaví je pohlavní orgán zevnitř lemován vnitřní vrstvou - endometriem.

Endometrióza, charakterizovaná hlavně nadměrným růstem vrstvy a jejím odchodem za hranici děložní sliznice. Z této odchylky jsou často náchylné ženy ve věkové kategorii od 30 do 50 let.

Byly identifikovány následující příčiny endometriózy:

 • ztráta optimálního poměru produkovaných hormonů (vyšší hladiny folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu);
 • genetická závislost;
 • snížení obranyschopnosti těla;
 • metaplazie (přemnožení jedné tkáňové struktury do druhé).

Předurčujícími faktory této patologie jsou:

 • Historie potratů;
 • Škodlivé prostředí;
 • Nedostatek železa;
 • Získání nadváhy;
 • Přítomnost chronického zánětu urogenitálního a reprodukčního systému;
 • Používání nitroděložních tělísek.

Endometrióza nemá stabilní klinické příznaky. Nejběžnějšími příznaky jsou bolestivé pocity, vaginální výtok, nevolnost, zvracení, oslabení těla, selhání reprodukční činnosti.

Mimoděložní těhotenství

Stává se také: neexistuje menstruace a těhotenský test ukazuje negativní odpověď, ale bolestivé pocity nezmizí, nedochází ke krvácení.

V takové situaci je nutné, ztrácet drahocenný čas, předat biomateriál ke studiu hCG, a pokud je pozitivní, těhotenství mimo tělo dělohy se stává docela pravděpodobným..

Implantace vajíčka mimo děložní dutinu je bohužel častým a velmi hrozivým jevem..

Známky:

 • Nejzákladnějším příznakem, který to může naznačovat, je silná bolest. Pokud se to objeví z pravé strany, je to známka toho, že oplodněné vajíčko je připojeno k odpovídající trubici dělohy. Bolestivý pocit vyvolaný touto odchylkou, křeče, rezonuje v oblasti třísla, konečníku, pochvy a cervikálního kanálu.
 • Dalším znakem je, že kritické dny v mimoděložním těhotenství se téměř vždy objevují později než čas kalendářního cyklu. Proto, pokud dojde ke zpoždění, před nástupem menstruace to bolí na pravé straně (stejně jako během menstruace), je nutný urgentní chirurgický zásah.

Existují také drobné příznaky, které se objevují během mimoděložního těhotenství:

 • bledost kůže;
 • závrať;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • snížený tlak v cévách.

Torze ovariální cysty

Ovariální cysty se vyvíjejí normálně během plodného roku. V případě, že novotvar má nohu, je docela možné, aby se cysta obalila kolem vlastního těla. Tento proces vyvolává bolestivý pocit v břiše ze strany, kde se nachází samotný vaječník..

Tato odchylka se může objevit kdykoli, avšak během menstruace, nitrobřišního napětí a zvýšení tlaku, což vytváří určité podmínky pro vznik této odchylky.

Zvláštní charakteristické rysy:

 • bolest je ostrá, nesnesitelná, může vyvolat mdloby;
 • je pravděpodobný výskyt nevolnosti, zvracení;
 • tělesná teplota se zvyšuje;
 • krevní tlak klesá, puls se stává častým;
 • někteří pacienti pociťují poruchu stolice a močových cest;
 • dochází ke studenému potu.

Nehynekologické důvody

Při normálním poměru hormonů ženy nepociťují nepohodlí v žádném období menstruačního cyklu. Když má žena bolestivý pocit podobný tomu, který doprovází menstruaci pod břichem a zády, stávají se příčinou prostagladiny.

Pokud je tento hormon produkován v těle v nadměrném množství, ovlivňuje kontrakci děložních svalů a vyvolává pocit bolesti. S takovým selháním funkčnosti ženského těla se na konci menstruace často objevují bolestivé pocity.

Podobná hormonální nerovnováha je vyvolána zvýšením aktivity štítné žlázy. Jako obvykle se přidávají další příznaky, přesněji řečeno poruchy spánku, přibývání na váze nebo ztráta hmotnosti atd..

Kromě toho může užívání hormonálně modulujících léků ovlivnit poměr hormonů. V podobné situaci s popisem příznaků, které se objevily, byste se měli obrátit na svého gynekologa.

Apendicitida

Zánětlivý proces v příloze může být také charakterizován přitahováním bolestivých pocitů v dolní části břicha, podobně jako na začátku menstruace..

Tento projev je výsledkem posunu v místě bolestivého pocitu..

Může to bolet na pravé straně nejen kvůli potížím v reprodukční sféře.

Pro období měsíčního výtoku je charakteristické snížení imunity, velké množství příznaků, které mění aktivitu jiných orgánů, přesněji gastrointestinálního traktu. A z tohoto důvodu všechny příznaky možná naznačují taková onemocnění: Apendicitida.

Spouštěcím mechanismem procesu zánětu střevního procesu ve formě červa je často nesprávná výživa. Vzhledem k tomu, že některé ženy mají v kritické dny dobrou chuť k jídlu, konzumují hodně kořeněného a sladkého jídla, což vyvolává narušení fungování střev.

To může vést k zánětlivému procesu v příloze. Ostrý bolestivý pocit se objeví nejprve ve středu břicha, poté je hoden na pravou stranu.

Další znaky:

 • zvracení jen jednou,
 • průjem,
 • horečnaté zvýšení teploty.

Bolestivý pocit ustupuje, když ležíte na pravé straně..

Po sexu táhne spodní břicho

Po sexu se mohou objevit bolestivé pocity v dolní části břicha.

S tímto jevem byste si neměli dělat starosti, je považován za normální.

Každý pohlavní styk je, i když bezvýznamný, poraněním vaginální sliznice a v některých situacích, zejména po násilném pohlavním styku, jsou tato poranění mnohem výraznější než vždy.

Existuje bolestivé, přitahující bolestivé pocity, možná dokonce i výskyt rozmazaného hnědého výtoku, ke kterému dochází, pokud dojde k narušení integrity sliznice (to je zesílená krev).

Nestojí za to se obávat bolesti této povahy - a jako alternativu buďte při sexuální aktivitě trochu opatrnější.

Prevence

Při tahání podbřišku před nástupem menstruace musíte dodržovat jednoduché pokyny, abyste tomu zabránili:

 • Cvičení před menstruací. Plavte a protáhněte dolní část zad;
 • Eliminujte přejídání. Velká váha vyvolává bolestivý syndrom;
 • Dýchejte hluboce čistý vzduch, konzumujte vitamíny, vylučujte kouření a alkohol.

Kreslení bolesti v podbřišku u žen

Možné příčiny bolesti u žen

Kreslení bolesti v dolní části břicha u žen se velmi často vyskytuje z různých důvodů. Ale bohužel, i když nejsou jasně vyjádřeni, pacienti nespěchají, aby se poradili s lékařem. A to je špatné, protože mnoho gynekologických onemocnění se vyvíjí tajně po dlouhou dobu. To znamená, že v budoucnu může být jejich léčba komplikovaná..

Kreslení bolesti v dolní části břicha je obvykle spojeno s patologiemi pánevních orgánů. Nejprve se to týká dělohy a vaječníků. Kromě toho se takové bolestivé pocity mohou objevit z fyziologických důvodů..

Hlavní patologie, které mohou vést k rozvoji vážných následků bez včasné a správné léčby:

 • Nemoci dělohy a vaječníků - děložní myomy, endometrióza a ovariální cysty.
 • Sexuální infekce.
 • Jizvy po operaci.
 • Infekční a zánětlivá onemocnění močového systému, zejména patologie ledvin a močového měchýře.
 • Nemoci tlustého střeva.

Je velmi nebezpečné, pokud je tahová bolest způsobena nitroděložním tělískem. To může naznačovat vývoj komplikací, které bez včasné léčby budou v budoucnu vyžadovat chirurgický zákrok. Nebezpečné jsou také patologie, ke kterým dochází během těhotenství..

Funkční důvody, které ohrožují zdraví ženy, jsou následující:

 • Algodismenorea, pokud k ní dojde na pozadí abnormální polohy dělohy nebo jejího nedostatečného rozvoje.
 • Ohnutí dělohy, což vede ke stagnaci menstruační krve v dutině orgánu.
 • Ovulační syndrom. Vzhledem k určitým individuálním vlastnostem ženského těla se při každé ovulaci objeví bolestivá bolest v dolní části břicha, která během krátké doby zmizí a není nebezpečným znamením.

Nemoci, které způsobují bolest v dolní části břicha

Příznakem mnoha závažných onemocnění je bolestivá bolest v podbřišku u žen..

Mohou to být následující onemocnění reprodukčních orgánů:

Adnexitida nebo salpingo-ooforitida. Tato patologie je charakterizována zánětem dělohy, vejcovodů a vaječníků na pozadí infekce. Když se nemoc stane chronickou, objeví se bolestivá bolest. Může být ovlivněn jeden nebo oba vaječníky. To určuje lokalizaci bolesti. Dále se může objevit vaginální výtok s hnisavými inkluzemi a teplota se může pravidelně zvyšovat. Patologie bez včasné léčby vede k ucpání trubic a v důsledku toho k neplodnosti. Kromě toho se zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství..

Endometritida. V tomto případě dochází k zánětu děložní sliznice. Patologický proces s vysokou pravděpodobností, bez léčby, se šíří do příloh. V tomto případě je bolest neustále přítomna..

Endometrióza Toto onemocnění je spojeno s množením výstelky dělohy. Tento proces může ovlivnit vaječníky a dokonce i střeva. Důvodem jsou obvykle hormonální poruchy. Kromě bolestivých bolestí dochází k nepravidelným bolestivým obdobím. S dalším vývojem onemocnění se objevuje amenorea. V závažných případech může dojít k přemnožení vejcovodů, což vede k neplodnosti.

Ovariální mrtvice. Patologie se často vyskytuje na pozadí tvorby cystické dutiny ve vaječníku. Krvácení lze vyvolat drsným pohlavním stykem nebo fyzickou námahou. V tomto případě dojde ke krvácení do břišní dutiny, což může být životu nebezpečné..

Polycystické onemocnění vaječníků. Mnoho cyst, které se tvoří, může narušit fungování vaječníků a způsobit bolestivou bolest v dolní části břicha. Na pozadí toho často dochází k porušení menstruačního cyklu..

Kolpitida, což je zánět sliznice děložního čípku. Patologii vyvolávají různé infekční patogeny: streptokoky, gonokoky, houby atd. Kolpitida se může vyvinout v důsledku vaginitidy. Svrbení se vyskytuje v pochvě a dochází k výtoku hojné leucorrhoea.

Myom, což je benigní nádor. Takové formace se mohou objevit jak uvnitř dělohy, tak mimo orgán. Výsledný nádor vyvíjí tlak na cévy a narušuje přívod krve, což vyvolává výskyt tažných bolestí v podbřišku.

Co dělat s častou bolestí

Pokud jsou pocity tažné bolesti spojeny s funkčními důvody, zejména pokud se vyskytnou před menstruací nebo během nich, můžete si poradit sami. S mírným syndromem tažné bolesti můžete jednoduše vydržet nepohodlí. Pro rychlou stabilizaci stavu je povoleno pít anestetikum nebo antispazmodikum. Můžete také připevnit topnou podložku. Kromě toho je třeba si uvědomit, že v takových případech je indikován odpočinek. Je nutné se vzdát jakékoli fyzické aktivity, která může zvýšit bolestivý syndrom.

Pokud bolest nastala jednou a zmizela během několika hodin, a poté už nevznikla, nelze nic dělat. Nebezpečnější jsou neustálé bolesti v břiše. V takových případech je nutné co nejdříve vyhledat lékaře..

Jakého lékaře kontaktovat

Pro urychlení diagnostiky se doporučuje, abyste se nejprve obrátili na svého gynekologa, pokud pociťujete bolesti v podbřišku. Pokud vyšetření vylučují jakékoli patologie orgánů reprodukčního systému, měli byste být vyšetřeni terapeutem. Předepíše všechny potřebné laboratorní testy a instrumentální studie. Na základě získaných výsledků bude předána doporučení jinému specialistovi v úzkém oboru (urolog, nefrolog).

Pokud máte takové další příznaky, měli byste určitě kontaktovat gynekologa:

 • Krvavé nebo jiné výtoky, ke kterým dochází kdykoli a nesouvisí s menstruačním cyklem. Takové příznaky jsou vždy důkazem vývoje zánětu vnitřních pohlavních orgánů..
 • Bohatý nažloutlý výtok s nepříjemným zápachem, který naznačuje vývoj infekčních onemocnění pohlavních orgánů. Teplota se může současně zvýšit.

Pokud se bolesti v dolní části břicha vyskytnou v kombinaci s pocitem pálení v genitální oblasti, častým močením, znamená to vývoj patologických stavů močového systému. V takových případech musíte kontaktovat urologa..

Pokud jsou dalšími příznaky nevolnost, zvracení, nadýmání, plynatost a poruchy trávicího procesu, pak jsou nejpravděpodobnější bolesti v dolní části břicha spojeny s střevními patologiemi. Gastroenterolog se zabývá léčbou těchto onemocnění..

Léčba léky a lidovými prostředky

Léčba bolesti v dolní části břicha u žen zcela závisí na diagnóze. V tomto případě lze použít konzervativní i radikální metody. Při konzervativní léčbě jsou léky vybírány individuálně.

K úlevě od bolesti se používají různé druhy léků, například:

 • pro silné bolesti jsou předepsány nesteroidní protizánětlivé léky nebo analgetika;
 • s křečemi jsou indikovány spazmolytika a svalové relaxanci;
 • na edém způsobený alergickými reakcemi jsou předepsány antihistaminika.

Pokud je onemocnění způsobeno viry, bude léčba probíhat antivirotiky; s bakteriální infekcí je indikována antibiotická léčba. Pro úspěšnou léčbu se doporučuje pokusit se zlepšit emoční zázemí a eliminovat stres. V případě potřeby se používají fyzioterapeutické metody, stejně jako lidové a homeopatické léky.

Mělo by být zřejmé, že při léčbě bolesti v dolní části břicha u žen se nedoporučuje užívat žádné léky samostatně. Nejprve je třeba určit příčinu bolesti a stanovit diagnózu. Pokud použijete jakýkoli lék, aniž byste pochopili příčinu bolesti, existuje riziko zhoršení stavu. Mnoho léků má vedlejší účinky a při nesprávném použití nebo předávkování může vést k intoxikaci těla.

Nejčastěji je No-shpu předepsán k úlevě od bolesti v dolní části břicha. Tento lék má minimum vedlejších účinků. Doporučuje se vzít 1-2 karty. 2-3krát denně na vytahování bolesti.

Silnějším lékem je Ketonal, ale tento lék se doporučuje užívat pouze jednou, v případě naléhavé potřeby. Někdy může být tahání bolesti spojeno s alergickými reakcemi. V tomto případě lze bolest zmírnit užíváním Suprastinu nebo Loratadinu. Papaverin je také považován za účinný při bolesti v podbřišku. Nástroj eliminuje křeče a uvolňuje hladké svaly.

Mezi fyzioterapeutickými postupy se často používá elektroforéza, která může urychlit penetraci léků do tkání. To umožňuje rychlejší úlevu od bolesti.

Existuje také mnoho lidových prostředků, které vám umožní vypořádat se s bolestmi v dolní části břicha. Samozřejmě mohou být pouze další léčbou. Pokud je syndrom bolesti spojen s poruchami trávicího systému, je účinný odvar z heřmánku. K jeho přípravě potřebujete 2-3 lžíce sušených květů heřmánku, nalijte půl litru vroucí vody a nechte 2-3 hodiny. Doporučuje se pít 5-6krát denně, půl sklenice. Je povoleno vařit květy heřmánku s běžným čajem. Tento nápoj lze pít tolikrát denně, kolik chcete..

Léčivé byliny se již dlouho používají k léčbě patologií, jejichž příznakem je tažná bolest v podbřišku. Pro ženy je mátový čaj uváděn jako sedativum, které účinně zmírňuje neurologické poruchy. Ale nedoporučuje se, aby muži pili takový nápoj, protože podporuje produkci ženských hormonů..

S těžkými křečemi si můžete připravit tinkturu z pelyňku, která pomáhá uvolnit hladké svaly. Zároveň je však důležité brát takový lék opatrně na pozadí hypertenze, protože pelyněk zvyšuje krevní tlak. K vaření je třeba nalít 2 čajové lžičky pelyňku 250 ml alkoholu. Doporučuje se pít tinkturu 3krát denně, jednu čajovou lžičku.

Prevence

Vzhledem k tomu, že nejčastěji tažné bolesti v dolní části břicha u žen se vyskytují v důsledku vývoje gynekologických patologií, je nutné pravidelně navštěvovat lékaře. Preventivní prohlídky v gynekologické ordinaci jednou ročně pomohou odhalit nemoci v rané fázi vývoje. To znamená, že bude možné provést včasnou léčbu, a proto vyloučit výskyt pocitů bolesti.

Aby se minimalizovalo riziko vzniku onemocnění urogenitálního systému, je důležité dodržovat jednoduchá pravidla:

 • Dodržujte osobní hygienu.
 • Zabraňte podchlazení těla.
 • Udržujte imunitu v dobrém stavu.

Normalizací stravy je možné snížit riziko vzniku různých střevních patologií, které způsobují bolesti v podbřišku. Kromě toho byste se měli vzdát sedavého životního stylu a sportovat..

Je třeba si uvědomit, že pokud je jakákoli patologie diagnostikována včas, moderní metody léčby ve většině případů poskytují pozitivní prognózu. Pouze ve zanedbaném stavu mohou patologie, které způsobují bolest v dolní části břicha, představovat hrozbu pro zdraví. Proto, když se takový příznak objeví, je nutné si pro stanovení diagnózy najít čas na vyšetření..

Proč táhne dělohu

Chcete-li zjistit příčinu tažné bolesti v dolní části břicha, je nutné podstoupit úplné vyšetření. Nástup bolestivých pocitů v děloze může vyvolat patologie reprodukčního systému, fyziologické vlastnosti nebo onemocnění urogenitálního systému.

Struktura dělohy

Děloha je orgán hladkého svalstva umístěný v malé pánvi. Ve tvaru je podobný hrušce a skládá se z následujících oddělení:

 • krk;
 • tělo;
 • dno.

Kanálem v děložním čípku se tělo dělohy spojuje s pochvou. Dno je horní část tohoto orgánu, která vyčnívá za linii vstupu do ní vejcovodů.

Příčiny bolesti

Nepohodlí v oblasti dělohy (dolní části břicha) může být způsobeno různými faktory. Odborníci je rozdělují na organické a funkční.

Bolest se nejčastěji objevuje během menstruace nebo uprostřed cyklu během uvolňování vajíčka. Nejsou zdraví škodlivé..

Ale nepohodlí může nastat v důsledku:

 • endometrióza;
 • endometritida;
 • adnexitida;
 • ovariální mrtvice;
 • myomy.

Bolest je také způsobena různými genitálními infekcemi a chorobami orgánů sousedících s dělohou.

Důvody pro vznik bolestivých pocitů můžete zjistit po úplném vyšetření. Nepohodlí často signalizuje problém. Můžete se ho zbavit pouze včasným jmenováním vhodné léčby..

Organické faktory

Organické faktory, které vyvolávají výskyt bolesti při tažení, zahrnují:

 • patologie vývoje reprodukčních orgánů;
 • onemocnění vaječníků, dělohy;
 • infekce, které se mohou přenášet sexuálně;
 • použití nitroděložního tělíska;
 • infekční a zánětlivé léze sousedních orgánů (střeva, močový měchýř, ledviny);
 • problémy během těhotenství.

V takových situacích žena potřebuje úplné vyšetření a léčbu..

Patologie reprodukčních orgánů

U některých žen je bolest způsobena abnormalitami ve struktuře pohlavních orgánů..

Dospělé ženy čelí vzhledu bolesti v důsledku tvorby synechií uvnitř děložní dutiny. Tato patologie je komplikace:

 • infekční a zánětlivá onemocnění;
 • potrat;
 • dlouhodobé užívání nitroděložních tělísek.

Také bolestivé pocity vznikají, když se děloha ohne. Patologie se vyskytuje u žen, které se věnují fyzické tvrdé práci. Ohyb se může objevit po obtížném porodu nebo nesprávném zvládnutí poporodního období.

Nemoci pánevních orgánů

Běžnou příčinou bolesti bolesti jsou infekční a zánětlivé léze dělohy, vaječníků a dalších sousedních orgánů..

U endometriózy začíná sliznice růst, vstupuje do vejcovodů, vaječníků, děložního čípku a střev. Onemocnění je doprovázeno neustálým taháním bolesti, která se během menstruace zesiluje.

Zánět endometria se nazývá endometritida. Tato patologie vyvolává pocit nepohodlí v dolní části břicha a menstruační nepravidelnosti..

Silná tupá bolest je způsobena salpingo-ooforitidou (adnexitidou), která se stala chronickou. Jedná se o zánětlivé onemocnění, jehož výskyt je vyvolán infekcí vstupující do děložní dutiny, vaječníků nebo trubiček. Současně je narušen menstruační cyklus, z pochvy se objeví krvavý nebo hnisavý výtok.

U fibroidů si pacient stěžuje na bolestivé pocity. Jsou způsobeny zvětšením dělohy a natažením vazů, které ji podporují..

Jiné patologie mohou také způsobit bolest v tahu. Téměř 60% chronických zánětlivých onemocnění je způsobeno sexuálně přenosnými mikroorganismy. Pokud má žena více než 1 sexuálního partnera, měl by se upozornit na výskyt bolesti. Nemůžete to udělat bez návštěvy lékaře, pokud je nepohodlí doprovázeno atypickým výtokem z genitálního traktu, nepříjemným zápachem, svěděním.

Malátnost během těhotenství

Se stížnostmi na to, co děloha táhne, by měl gynekolog ženu vyšetřit. Bude schopen rozlišovat mezi přirozenými fyziologickými bolestivými pocity, často doprovázejícími těhotenství, od porodnické patologie, která vyžaduje okamžitý lékařský zásah..

Tahavé bolesti mohou naznačovat:

 • vývoj mimoděložního těhotenství;
 • hrozba spontánního potratu;
 • exacerbace chronických zánětlivých onemocnění;
 • časná předčasná práce.

Lékař současně kontroluje další příznaky patologie. Je-li nepohodlí doprovázeno:

 • výskyt krvavého nebo hojného vodnatého výtoku z pochvy;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • celkové zhoršení stavu;
 • hypertenze.

Při rutinním vyšetření musíte informovat gynekologa o výskytu bolesti.

Funkční faktory

Mezi funkční důvody vzniku bolestivých pocitů patří:

 • ovulační syndrom;
 • menstruace.

Nepohodlí způsobené z funkčních důvodů není pro ženu nebezpečné.

Souvisí s obdobím

Když dojde k menstruaci, mnoho žen pociťuje nepohodlí v dolní části břicha. Vzhled tahání bolesti nemusí vždy znamenat progresi zánětlivých a infekčních onemocnění. Nepohodlí může být funkční. Nepříjemné pocity se objevují kvůli:

 • hormonální nerovnováha (nadměrná produkce estrogenů s nedostatkem progesteronu);
 • tendence ke zvýšené produkci prostaglandinů, které vyvolávají tonické kontrakce dělohy;
 • patologie nervového systému, vegetativní-vaskulární poruchy, zvýšená citlivost.

Bolestivé pocity jsou nejvýraznější první den menstruace.

Během ovulace

Uvolňování vajíčka z folikulu je často doprovázeno tažnou bolestí. Dokáže obtěžovat ženu několik hodin, ale u některých nepohodlí trvá až několik dní. Nepohodlí se zvyšuje s pohlavním stykem.

Vzhled tahové bolesti je způsoben napětím tunica albuginea, které je natažené dominantním folikulem. V okamžiku prasknutí folikulu dosahuje tahová bolest svého vrcholu.

Diagnostika a léčba

Aby zjistil příčinu nepohodlí, gynekolog provede externí vyšetření, palpaci vnitřních pohlavních orgánů a provede nátěr. Komplex diagnostických postupů navíc zahrnuje:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • analýza latentních genitálních infekcí;
 • krevní test k detekci skrytých zánětlivých procesů;
 • biochemický krevní test k detekci protilátek proti běžným genitálním infekcím;
 • test moči.

V některých případech je navíc předepsána biopsie, kolposkopie. Když jsou detekovány nádory, je předepsáno počítačové nebo magnetické rezonance.

Pokud byla zjištěna příčina tažné bolesti, je vybrána léčba. V závislosti na diagnóze jsou předepsány antispazmodické, hormonální, antivirové nebo antibakteriální léky. V některých případech je dokonce nutný chirurgický zákrok.

Táhne spodní břicho u žen: možné příčiny

Táhne spodní břicho u žen s různými nemocemi. Je to proto, že v suprapubické oblasti existuje mnoho citlivých nervových zakončení pocházejících z pánevních orgánů, které jsou špatně diferencované. Lékař, který vyšetřuje pacienta se stížnostmi na bolest v podbřišku, by proto měl vzít v úvahu povahu bolesti, intenzitu, čas nástupu, přesnou lokalizaci a přítomnost souběžných příznaků.

 • 1 Příčiny bolesti v dolní části břicha
  • 1.1 Fyziologické pocity bolesti
  • 1.2 Organická bolest
 • 2 Nejčastější nemoci způsobující bolest v podbřišku

Vlastnosti funkční a anatomické struktury ženského těla umožňují rozdělit všechny příznaky bolesti, které se vyskytují v dolní části břicha, do dvou velkých skupin:

 1. 1. Fyziologické (například doprovázející různé fáze menstruačního cyklu nebo těhotenství), které není nutné léčit.
 2. 2. Organické (zánětlivé procesy pánevních orgánů a pobřišnice), které vyžadují léčbu.

Bolestivý syndrom v dolní části břicha znepokojuje ženu před, po a během menstruace. Často je také spojován s pohlavním stykem. V závislosti na tom mají pocity bolesti různé příčiny výskytu.

Níže jsou uvedeny charakteristiky bolesti dolní části břicha v každé fázi menstruačního cyklu nebo při pohlavním styku:

Období, ve kterém dochází k bolestiPříčinyPovaha bolesti
Než začne krvácení
 • změny v anatomickém umístění dělohy;
 • vrozené vady pohlavních orgánů;
 • porušení fungování endokrinního systému;
 • přítomnost cyst;
 • přítomnost fibromatózních uzlin
 1. 1. Bolestné bolesti, často rozptýlené.
 2. 2. Pocity bolesti, které nemají jasně omezené limity
Během menstruace
 • střídavé rytmické kontrakce a relaxace dělohy;
 • oddělení děložního epitelu;
 • křeč hladkých svalů;
 • uvolnění vajíčka z vaječníku;
 • prasknutí folikulu
 1. 1. Kreslení bolesti v dolní části břicha.
 2. 2. Pocit stlačení a tíhy.
 3. 3. Ozařování dolní části zad a okolních oblastí.
 4. 4. Bolest spojená s intenzitou krvácení
Během ovulaceUvolnění vajíčka z dělohy spolu s odděleným epitelem
 1. 1. Mírná bolest, která se objevuje uprostřed menstruačního cyklu a nezpůsobuje neustálé a velké nepohodlí.
 2. 2. Bolest může být doprovázena vaginálním výtokem ve formě 1–2 kapek krve
Po pohlavním stykuSilný stimulační účinek na dělohuSyndrom bolesti je v přírodě bolavý a doprovází ji morální nespokojenost ženy
S menopauzouZměna hormonálních hladin
 1. 1. Bolestivé pocity jsou doprovázeny bolestmi hlavy, bolesti svalů.
 2. 2. Bolestivost je doprovázena bodavými bolestmi v dolní části břicha ozářením do strany, nohou, dolní části těla zezadu
Během těhotenstvíMírné bolesti v tahu jsou normální variantou v jakékoli fázi těhotenství. To je způsobeno skutečností, že děloha se postupně táhne, mění svou velikost a konfiguraci, čímž stlačí nervová zakončeníV prvním trimestru:

 1. 1. Nástup bolesti je pozorován již v prvním týdnu po početí, kdy žena ani neví o svém těhotenství.
 2. 2. Dva až tři dny po oplodnění se zygota naváže na svalovou vrstvu dělohy. Vajíčko se postupně pohybuje hlouběji do myometria a živí se slizniční vrstvou dělohy, což způsobuje mírné krvácení a bolestivý syndrom
Ve druhém trimestru žena již cítí své dítě:

 1. 1. Bolest nastává v důsledku silného protažení svalů dělohy a napětí jejího podpůrného aparátu - vazů.
 2. 2. Zintenzivňuje se náhlými pohyby, změnami polohy těla, často dává do dolní části zad, ale rychle to projde
Ve třetím trimestru je pozorována bolest v důsledku dlouhodobého přepětí. Natažená děloha ztvrdne, což těhotné ženě přináší určité nepohodlí. Často se vyskytují periodické mírné falešné kontrakce

Pánevní oblastí prochází dostatečné množství nervových vláken pocházejících z orgánů různých systémů. V tomto případě je bolest v dolní části břicha u dívek doprovázena doprovodnými příznaky, které naznačují problém a specifický orgánový systém. To znamená, že v přítomnosti následujících specifických komplexů symptomů se současnou bolestí v dolní části břicha lze v určitých systémech podezření na patologii:

Systém orgánůPříznak komplex
Zažívací
 • nadýmání;
 • nadýmání;
 • záchvaty nevolnosti a zvracení;
 • průjem;
 • zácpa;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • slabost;
 • studený pot
Močový
 • časté močení nebo zadržování moči;
 • bolestivé močení;
 • řezání, ostré bolesti v suprapubické oblasti;
 • zvýšení nebo snížení denní dávky moči;
 • ozařování bolesti v dolní části zad;
 • vzhled krve v moči
Sexuální
 • zvýšená tělesná teplota;
 • příznaky obecné intoxikace;
 • slabost;
 • tahání silné bolesti
Pohybový aparátBolest je lokalizována hlavně v bederní oblasti a velmi často vyzařuje do dolní části břicha

Níže jsou uvedeny nejčastější patologie, které jsou doprovázeny bolestí v dolní části břicha u žen:

Uvolňování krevních sraženin během menstruace je poměrně častým jevem kvůli fyziologickým mechanismům její koagulace. V některých případech však může jejich vzhled být signálem pro vývoj závažných hormonálních změn nebo patologických procesů.