Příčiny štíhlé menstruace: proč je menstruace velmi špatná a slabá, co znamená výtok bez krve?

Přítomnost stabilního menstruačního cyklu u ženy naznačuje, že její tělo je schopné otěhotnět a porodit dítě. Jakákoli selhání a odchylky v trvání, příliš silná bolest, změny barvy a množství menstruačního toku naznačují přítomnost určitých patologií, které je třeba co nejdříve odstranit..

Jednou z nejčastějších stížností, s nimiž se dívky obracejí na gynekologa, jsou slabá menstruace. Stejně jako příliš hojný, skrovný menstruační tok je příznakem onemocnění, které ohrožuje nejen budoucí mateřství, ale také život ženy obecně. Zjistíme, proč se taková patologie vyvíjí.

Jaká menstruace je považována za normální?

První menstruace (menarche) se objevuje u zdravých dívek ve věku od 12 do 16 let. Pokud dívka po dosažení šestnácti let nečekala na příchod „těchto dnů“, je vážným důvodem konzultovat lékaře a podstoupit vyšetření.

V prvním roce po nástupu menstruace nemusí být cyklus pravidelný a množství výtoku může být špatné. Doba vypouštění během tohoto období nepřesahuje 2-3 dny. S věkem a pod vlivem mnoha faktorů se cyklus postupně ustavuje, jeho trvání se pohybuje od 21 do 35 dnů. U některých žen, zejména těch, které se nedávno staly matkou a ukončily kojení, se cyklus výrazně prodlouží (z 35 na 40) nebo naopak zkrátí (méně než 24 dní).

U dívek se zavedeným cyklem je normální menstruace obvykle charakterizována následujícími znaky:

 • první den úplná absence bolestivých pocitů v dolní části břicha nebo mírná bolest;
 • menstruace trvá od 3 do 6 dnů;
 • objem uvolněné krve za den je od 50 do 150 ml.

V období od 40 do 50 let začíná mnoho žen s menopauzou. Pozdní porod a kojení odkládají jeho příchod. Urychlete deprivaci sexu a zdravotní problémy. Změny v těle, které předcházely menopauze, způsobují menstruaci, která je z hlediska množství výtoku vzácná a která nakonec úplně zmizí..

Příznaky štíhlého období

V medicíně se skromná menstruace nazývá hypomenorea a dělí se na dva typy:

 • hlavní;
 • sekundární.

Prvním typem, který způsobuje sporá období, je výše uvedená tvorba cyklu u mladých dívek. Sekundární hypomenorea je pozorována u sexuálně zralých žen, jejichž cyklus dříve „fungoval jako hodiny“ - bez bolesti a byl mírně hojný.

Hlavní příznaky, že žena má sekundární skrovnou hypomenoreu, jsou:

 • hnědé „mazanice“ po celé období;
 • menstruace bez krve, když je místo toho příliš slabý slabý výtok;
 • poruchy v práci gastrointestinálního traktu;
 • snížená sexuální aktivita v důsledku psychologických bariér;
 • intenzivní bolest břicha, dolní části zad, křížové kosti;
 • porušení emočního stavu, projevující se depresí a neustálým podrážděním;
 • křeče v děloze;
 • nevolnost.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, že menstruace přišla včas, ale je jich málo, dívkám, které se připravují na mateřství. Je známo, že hlavní příčiny špinění v časném těhotenství zahrnují:

 1. Implantace. Poté, co se sperma spojila s vejcem, „hledá“ místo, kde se může připojit. Když dojde k implantaci, klky chorionu lemující děložní dutinu jsou mírně poškozené, což je doprovázeno mírným krvácením. Právě to se často stává příčinou sporného výtoku, který si mnoho dívek mýlí s menstruací..
 2. Potrat. Spontánní potrat nebo oddělení vajíčka v raných stádiích a placenta v pozdějším období je vždy doprovázeno krvavým výtokem a bolestmi v podbřišku. Pokud bolí žaludek a v pozdějších fázích je hojný výtok bez krve, je to také důvod co nejdříve konzultovat s lékařem..

Proč se menstruace zhoršuje: příčiny slabého a sporého výtoku

Můžete navštívit místního porodníka-gynekologa nebo jít na schůzku s odborníkem na soukromé placené klinice.

Přirozené (fyziologické) příčiny

Fyziologické a nezdravotní důvody, proč je menstruace vzácná nebo dokonce úplně přestala běžet, zahrnují:

 1. Dokončené kojení. Poporodní období je často charakterizováno dlouhými intermenstruačními obdobími a změnami v objemu a povaze krve vylučované v tomto okamžiku. Důvodem je hormonální pozadí, jehož obnova může trvat poměrně dlouho. První krvácení je pozorováno u ženy, která porodila a nekojí ihned po ukončení lochie. U plně kojící matky se cyklus může objevit až po ukončení laktace. U matek, jejichž děti jsou na smíšeném krmení, začíná menstruace 3-4 měsíce po porodu. Délka ošetřovatelského cyklu se může pohybovat od 26 do 40 dnů, což se nepovažuje za patologii.
 2. Těhotenství. Věda zná případy a není jich tak málo, když žena nesoucí dítě nepřestává menstruovat až do samotného narození. Toto však není obvyklé krvácení vyžadující výměnu 3-4 vložek denně. Malé množství krvavého výtoku se objeví v těch dnech, které před těhotenstvím měly být označeny v „ženském kalendáři“ jako první dny cyklu. Tento jev je vysvětlen narušením produkce určitých hormonů, které často nevyžadují lékařskou korekci. Navzdory tomu musí každá žena v pozici, i při nejmenším výtoku neobvyklém pro její stav, konzultovat lékaře, aby zjistila důvod jejího vzhledu.
 3. Užívání hormonální antikoncepce. Antikoncepční pilulka, kterou dnes užívá jedna ze čtyř žen, ovlivňuje také menstruační cyklus. Dopad perorálních kontraceptiv na ženské tělo lze zaznamenat pouze na pozitivní stránce. Ze správně vybraných pilulek ženy nejen nepřibývají, ale také zhubnou. Obnovují nepravidelný cyklus, snižují počet bolestivých pocitů a projevů PMS a snižují objem vylučované krve.
 4. Hubnutí. Ženské tělo velmi často může reagovat na rychlou ztrátu hmotnosti snížením doby menstruace nebo tím, že na chvíli úplně zmizí. Stejný jev lze pozorovat u kritické obezity..
 5. Emoční stres. Dívky náchylné k častým výkyvům nálad a depresi si všimnou, že v obdobích silných emočních otřesů jejich období netrvá dlouho. Přepracování a psychický stres potlačují funkci vaječníků, v důsledku čehož může být menstruace hubená a krátkodobá (méně než 3 dny).

Patologické příčiny

Příčiny sporých a přerušovaných období (sekundární hypomenorea) jsou velmi rozmanité. Zpravidla se stávají:

 1. Sexuální infekce. Pohlavně přenosné nemoci a nemoci v domácnosti se projevují svěděním, pálením a zarudnutím zevních pohlavních orgánů. Nejčastěji jsou diagnostikovány u mladých a sexuálně aktivních mladých žen. Dívky navíc pozorují zvýšení objemu intermenstruačního toku a zhoršení jejich stavu. Z hojné leucorrhoe bez zápachu se změní na zelený hlen nebo pěnu s nepříjemným zápachem a hnisavými nečistotami. Menstruace během těchto nemocí buď zmizí, nebo jde velmi slabě. Chlamydie, ureaplasmóza, syfilis, tuberkulóza genitálií mohou vyvolat pokles objemu krve během menstruace. Cystitida, která je v chronickém stadiu, může také narušit integritu sliznic vnitřních pohlavních orgánů.
 2. Chirurgické zákroky. Jakýkoli zásah do děložní dutiny v rozporu s integritou endometria vede k posunům v měsíčním cyklu. Diagnostická kyretáž, lékařské, vakuové nebo instrumentální potraty vedou k následným zpožděním a různým nepravidelnostem v několika následujících menstruacích.
 3. Onemocnění vaječníků. Různé patologie vaječníků, včetně polycystických a andexitid, vyvolávají uvolňování malého množství krve ve dnech menstruace.
 4. Problémy s imunitou. Snížení doby menstruace lze pozorovat u žen s nízkou úrovní imunity a nedostatkem vitamínů. Hypomenorea je tedy velmi častá u pacientů endokrinologů trpících nedostatkem železa a hemoglobinu..
 5. Nesprávný vývoj. Anomálie ve struktuře a vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů také ovlivňují průběh menstruace..
 6. Novotvary. Přítomnost benigních a maligních nádorů v děloze a na vaječnících způsobuje narušení menstruačního cyklu.

Diagnostické metody

Diagnostika hypomenorey bez selhání zahrnuje:

 1. Gynekologické vyšetření. Pacient podstoupí externí a interní vyšetření, odpovídá na otázky lékaře potřebné ke shromáždění anamnézy.
 2. Vyšetření k identifikaci predispozice k onkologii. Diagnóza rakoviny děložního čípku zahrnuje Schillerův test, cytologický nátěr a kolposkopii.
 3. Nátěr na flóru. Určuje, zda jsou ve vaginální mikroflóře přítomny patogenní organismy.
 4. Diagnóza pohlavních chorob. Diagnostika PCR zahrnuje odběr stěrů, seškrábání a krve pacienta k detekci pohlavně přenosných infekcí.
 5. Analýza moči a krve. Rozšířené testy krve a moči pomáhají určit, zda existují zánětlivá ložiska. Biochemie krve ukazuje obsah pohlavních hormonů nezbytný pro normální fungování ženských orgánů.
 6. Ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků ukazuje, jak orgány vizuálně vypadají a zda jsou přítomny novotvary.
 7. Konzultace s jinými lékaři. Někdy může gynekolog odkázat pacienta na schůzku s jiným úzkoprofilovým specialistou - endokrinologem, ftiziatrem, chirurgem nebo onkologem.

Je nutná léčba?

Pokud jsou nedostatečné výtoky a poruchy cyklu způsobeny poruchami psycho-emocionálního stavu, je ženě předepsán kurz sedativ a sedativ. Poruchy štítné žlázy jsou eliminovány hormonální terapií. Virová a infekční onemocnění jsou léčena antibiotiky, antivirovými a protizánětlivými léky. V případech detekce maligních procesů je předepsán průběh chemoterapie.

Aby se předešlo problémům s menstruačním cyklem, musí žena vést aktivní životní styl, sportovat. Kvalitní a vyvážená výživa, dodržování pitného režimu a každodenní rutina vám pomohou zůstat zdraví co nejdéle.

Nízký výtok během menstruace u žen: příčiny a způsoby léčby

Štíhlá menstruace (hypomenorea) - snížení množství krve uvolněné během menstruace, zatímco ztráta krve klesá na 50 ml, což je méně než fyziologická norma. Výtok připomíná jednotlivé kapky krve nebo stopy hnědé, odstín se mění od světlé po tmavou. S hypomenoreou často klesá doba menstruace (oligomenorea) a výsledkem může být úplná absence měsíčního výtoku (amenorea). Během puberty nebo během zániku menstruační funkce (premenopauza) naznačují slabá období změny v hormonálním pozadí a nejsou považována za patologické stavy. U žen ve fázi reprodukčního života menstruační nepravidelnosti hovoří o poruchách v reprodukčním systému a dalších abnormalitách v práci těla. Léčba hypomenorey je předepsána v závislosti na příčině jejího výskytu..

 • 1 Hypomenorea
  • 1.1 Příčiny štíhlé menstruace
  • 1.2 Podmínky pro výskyt krátkých a hubených období
 • 2 Těhotenství
  • 2.1 Nízký výboj
  • 2.2 Možnost těhotenství se sporými obdobími
 • 3 Léčba
  • 3.1 Estrogeny
  • 3.2 Progestiny (progestogeny, gestageny)
  • 3.3 Glukokortikosteroidy a glukokortikoidy
  • 3.4 Fytoestrogeny
 • 4 Léčba hypomenorey alternativními metodami

U pacientů s příznaky patologické hypomenorey se vyvine hypomenstruační syndrom s krátkou menstruací, prodlouženými obdobími mezi menstruacemi a sníženým objemem krve. Existují dva typy tohoto syndromu:

 1. 1. Projevuje se u dívek během první menstruace a je důsledkem abnormálního vývoje reprodukčních orgánů (primární).
 2. 2. Vyskytuje se u žen, které dříve nezažily menstruační nepravidelnosti.

Nejčastěji jsou sporé období bez příznaků, pacienti různého věku si nevšimnou změn v těle a nepociťují úzkost. Ale někdy zpoždění menstruace vyvolává bolest hlavy, pocit tažení v bederní oblasti, nevolnost, krvácení z nosu. Menstruaci doprovázejí spastické kontrakce dělohy a silná bolest v podbřišku.

U hypominorey klesá tvorba estrogenů, což vede ke snížení reprodukce a libida. Tyto hormony se produkují ve vaječnících a patří do podtřídy ženských pohlavních steroidních hormonů. Podporují normální tvorbu hlenu v pochvě, vývoj epiteliální vrstvy, stimulují stav dělohy, trubiček, kanálků mléčné žlázy, strómy, způsobují včasné odmítnutí endometria a normalizují menstruaci.

Na tvorbě menstruačního cyklu se podílejí následující odkazy:

 • vaz hypotalamu a hypofýzy, který normalizuje produkci hormonů;
 • vaječníky, které produkují ženské pohlavní hormony při regulaci mozku;
 • endometrium, pravidelně odmítáno v závislosti na cyklu kolísání hladiny pohlavních hormonů.

Pokud jeden ze systémů nefunguje správně, menstruační cyklus se mění, vyvíjí se hypomenorea, následující stavy a nemoci se stávají přímými příčinami méně hojného výtoku:

 • nádory hypofýzy způsobené kraniálním a mozkovým traumatem, intoxikace, neuroinfekce, patologický průběh těhotenství, užívání perorálních kontraceptiv;
 • formace v nadledvinách, které produkují mužské pohlavní hormony;
 • hyperprolaktinemie (zvýšené hladiny hormonu prolaktinu v krvi);
 • snížení nebo zvýšení aktivity štítné žlázy (onemocnění s hyper- nebo hypotyreózou);
 • předčasné vyhynutí reprodukčního systému;
 • klinický Stein-Leventhalův syndrom (polycystické vaječníky) s porušením frekvence ovulace, zvýšením produkce estrogenů a androgenů, změnou práce slinivky břišní a kůry nadledvin;
 • tuberkulózní endometritida (zánět sliznice dělohy, vyvolaný Kochovým tuberkulózním bacilem).

Následující stavy ženského těla přispívají k rozvoji hojné menstruace:

 • těžký chronický stres a trauma psychiky, šokující zprávy, dokonce i pozitivní povahy;
 • mentální anorexie, projevující se patologickou touhou snížit tělesnou hmotnost;
 • skupina hematologických klinických syndromů, při kterých dochází ke snížení hladiny hemoglobinu v krvi, počtu nebo celkového objemu červených krvinek (anémie a anémie);
 • nitroděložní chirurgické zákroky vedoucí k infekci vnitřních pohlavních orgánů, vedoucí k fúzi stydkých pysků po celé délce nebo v oddělené oblasti (synechie);
 • průmyslová a domácí intoxikace způsobená pronikáním toxinů do těla zvenčí a vytvářených uvnitř těla (exogenní otrava a endogenní autointoxikace);
 • neúspěšná volba antikoncepce, při užívání antikoncepčních prostředků se zrychluje tok gestagenů, zpomaluje se ovulace, potlačuje se gonadotropní funkce hypofýzy, špatná menstruace;
 • použití při léčbě Duphastonem a jinými léky s hormony a účinkem snižování produkce estrogenu;
 • drastické hubnutí z různých důvodů;
 • metabolické poruchy způsobené obezitou nebo diabetes mellitus;
 • změny v hormonálních hladinách v důsledku onemocnění endokrinního systému, narušení pohlavních žláz;
 • snížená hladina vitamínů a minerálů v krvi, zjištěná během analýzy;
 • trauma po škrábání, těžký porod (časté nebo neprofesionální potraty, domácí porodnictví);
 • jizvy vytvořené po operacích na děloze (částečné odstranění);
 • vadný vývoj endometria dělohy, adheze, které snižují plochu vrstvy, nedostatečný vývoj nebo anomálie pohlavních orgánů;
 • silné infekční léze lokální lokalizace a obecně, například tuberkulóza, sepse;
 • nepříznivé vnější faktory, to zahrnuje zneužívání opalování v soláriu, měnící se klimatické podmínky, vystavení otevřenému slunci, vystavení škodlivým chemikáliím.

Všechny tyto důvody vedou ke změně dodávky krve do endometria dělohy a porušení její funkčnosti během menstruace..

Menstruace během těhotenství může nastat v prvním měsíci, kdy vajíčko (oplodněné) nedosáhne místa trvalého pobytu, zatímco hormonální pozadí v těle ženy se ještě nezměnilo. Restrukturalizace čeká tělo ve druhém měsíci těhotenství, toto období se vztahuje k době, kdy se menstruace zastaví.

Dokonce i v prvním měsíci je těžké krvácení připsat menstruaci, jde spíše o výtok menšího objemu než obvykle, v některých případech se objeví hlen bez krve.

Výtok u těhotných žen někdy naznačuje patologické změny, například odmítnutí vajíčka, zvýšení hladiny androgenů nad normální hladinu a nedostatečnou produkci progesteronu. Všechny případy výtoku v kterémkoli trimestru těhotenství jsou důvodem pro návštěvu lékaře, zejména pokud jsou bolesti, začíná zvracení, stoupá tělesná teplota.

Někdy řídký hlen s příměsí krve naznačuje nástup spontánního potratu. V tomto případě se vyznačují jasně červenou barvou, doprovázenou bolestivostí břicha v dolní části v prvních měsících. Ve druhém trimestru těhotenství zbytky plodu vypadnou spolu s krví a v posledním se přidají křečové záchvaty bolesti.

V některých případech vzhled skrovného krvácení z pochvy během těhotenství slouží jako indikátor mimoděložního vajíčka nebo indikuje malformaci plodu (například srdeční onemocnění).

Hypomenorea není faktorem, který brání těhotenství, ale její přítomnost naznačuje nežádoucí účinky v ženském reprodukčním systému. Tyto poruchy jsou často doprovázeny nedostatečnou produkcí estrogenu a vedou ke změnám frekvence ovulace..

Schopnost otěhotnět klesá s poklesem množství uvolněné krve, někdy je pozorován negativní těhotenský test, což znamená neplodnost s hypomenoreou. Provádí se vyšetření k identifikaci příčiny hubeného krvácení, léčba je předepsána v závislosti na diagnóze.

Obecné indikace pro léčbu pacientů s hypomenoreou jsou:

 • správná výživa, pečlivě vybraná strava;
 • regenerační terapie;
 • odmítnutí různých druhů diety;
 • odstranění faktorů a situací traumatizujících psychiku ze života ženy;
 • normalizace hmotnosti u obezity bez hladovění;
 • léčba štítné žlázy, anémie a dalších onemocnění;
 • výběr vhodné metody antikoncepce.

Léčba léky se uchyluje, pokud takový životní styl nevedl k normální menstruaci a obnovení celého cyklu.

Léky v tabletách se dělí na dva typy:

 1. 1. Přípravky obsahující pouze estrogeny.
 2. 2. Kombinované léky obsahující gestageny a estrogeny.

Estrogen v přípravcích je obsažen jako estradiol, k léčbě sporých období se používají následující léky:

 • Estrofeminal - normalizovat produkci hormonů;
 • Estradiol - k normalizaci hormonálních hladin během premenopauzy;
 • Premarin - v případě krvácení z dělohy a jiných poruch cyklu;
 • Proginova - léčí hormonální nedostatečnost;
 • Hormoplex - má širokou škálu účinků a léčí nedostatek hormonů bez ohledu na hlavní příčinu;
 • Ovestin - pomáhá během menopauzy, s neplodností a po operacích k odstranění pohlavních reprodukčních orgánů;
 • Trikvilar - obsahuje vysokou koncentraci hormonů;
 • Microginon - pomáhá zvyšovat hladinu chybějících hormonů.

Vzhledem k tomu, že nestabilní produkce estrogenu vede k nástupu neplodnosti, pomáhá hormonální substituční léčba obnovit plodnost ženy. Kromě toho je relevantní použití vaginálních přípravků k obnovení slizniční vrstvy a tkání dělohy a pochvy..

Jedná se o léky patřící do podtřídy ženských pohlavních hormonů steroidního typu, produkovaných žlutým tělem vaječníků. Některé z nich se produkují v kůře nadledvin a v placentě. Působení léků reguluje schopnost otěhotnět a plodit. Léky této skupiny normalizují tvorbu normálního endometria, pomáhají transformovat vrstvu sliznice dělohy do sekreční fáze. Po oplodnění přispívají oocyty k přenosu sliznice do fáze, která podporuje vývoj plodu..

Progestiny snižují podráždění receptorů v endometriu a snižují aktivitu buněk, zabraňují výskytu hyperplázie, cytosy, žlázové degenerace tkáně působením estrogenu. Léky se používají k obnovení normálního trvání a objemu menstruace s neplodností a potratem. Kromě toho se hormon používá k odstranění nepříjemných příznaků menopauzy u žen po 40 letech..

Přírodní progesteron postrádá estrogenní a androgenní vlastnosti, látka působí na odpovídající receptory, ale účinek syntetických léků je silnější, jejich neutralizace je zajištěna po vstupu do gastrointestinálního traktu. Proto je pro léčbu relevantní použití mikronizovaného progesteronu obsaženého ve formě účinné látky v přípravcích:

 • Prajisan;
 • Iprozhin;
 • Utrozhestan;
 • Duphaston.

Téměř všechny syntetické progesterony se po vstupu do krve štěpí v játrech a tvoří se chemicky aktivní složky. Výjimkou z pravidla je látka levonorgestrel, který působí v hepatocytech bez procesu štěpení, který je obsažen ve složení léků:

 • Escapel;
 • Postinor;
 • Eskinor-F.

Jedná se o synonymní léky označující název hormonů produkovaných kůrou nadledvin. Vyrábí se přírodní a syntetické analogy, které současně s mineralokortikoidy tvoří velkou skupinu kortikosteroidů, ale glukokortikosteroidy (GCS) se obzvláště podílejí na léčbě sporých období.

Používají se k léčbě těžkých ložisek zánětu, zlepšení jiných léků a zmírnění bolesti. Moderní GKS se používají s „cílenou poštou“, jejich akce je určena pro problémové oblasti, zatímco sousední nejsou ovlivněny. Při skrovné menstruaci se používá ke zvýšení krevních buněk v případě anémie. GCS jsou rozděleny do 3 typů podle doby trvání akce:

 1. 1. Krátkodobě působící - zůstávají v oběhovém systému od 2 do 12 hodin (Cyclesonide, Hydrokortison, Mometasone).
 2. 2. Středně působící - práce v těle asi 36 hodin (Methylprednisolon, Prednisolone).
 3. 3. Dlouhodobý účinek - od 35 do 52 hodin (Beclomethason, Dexamethason).

Léky tohoto typu v mnoha případech pomáhají s hypomenoreou:

 • Tsi-klim je přírodní produkt na bázi sušeného extraktu cimicifuga. Lék způsobuje mírný účinek podobný estrogenu a úspěšně nahrazuje hormonální léky, na rozdíl od toho nemá lék žádné nežádoucí vedlejší účinky, například nezvyšuje tělesnou hmotnost. Používá se k úlevě od příznaků menopauzy ak léčbě žen v produktivním věku s menstruačními nepravidelnostmi po operaci pohlavních orgánů.
 • Estrovel je kombinovaný přípravek obsahující aminokyseliny, vitamíny a rostlinné extrakty. Tento léčivý přípravek pomáhá přenášet nerovnováhu hormonů (progesteron a estrogen, luteinizační a folikuly stimulující hormony), která vznikla v důsledku změn ve fungování vaječníků. K obnovení hormonálních hladin dochází přirozeně. Estrovel snižuje nepříjemné projevy v předmenstruačním období, zmírňuje příznaky menopauzy.
 • Sójové isoflavony obsažené v přípravcích jsou rostlinného původu, jejich biologické složení je blízké estrogenu. Tento léčivý přípravek je relevantní pro ženy, které mají nízkou nebo nadměrnou hladinu vlastních hormonů. Předepsat lék na regulaci hormonálních poruch u premenstruačního syndromu, snížení počtu návalů tepla, odstranění premenopauzálních bolestí hlavy.

Použití lidových prostředků k léčbě skrovné menstruace je oprávněné, pouze pokud pacient podstoupí důkladné vyšetření a diagnostiku. To je způsobeno skutečností, že špatný průtok krve je vyvolán nejen životním stylem a stresem, ale také vážnými zdravotními problémy, pro jejichž léčbu jsou někdy nutné silné léky..

Pokud se během vyšetření ukázalo, že pacient je zdravý a nedostatek výtoku je příčinou vnějších faktorů, nesprávné stravy nebo emočního stresu, může být menstruace normalizována následujícími způsoby:

 • Odvar z koňského elecampanu se pije několikrát denně na lžíci, na vaření vezmou čajovou lžičku drcených surovin (kořen), ponoří se do sklenice vroucí vody a vaří se ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny, ochladí se.
 • Podobně připravte odvar z jejich kostí (vezměte lžíci listů do sklenice vroucí vody), po čtvrthodinovém varu trvejte na tom, zakryjte víkem. Před jídlem vypijte třetinu sklenice několikrát denně..
 • Bylina tansy (polévková lžíce na litr vroucí vody) se napustí do termosky asi 2 hodiny, pak se usrkává a konzumuje každý den před snídaní, půl sklenice.
 • Květy a listy měsíčku pro přípravu infuze (2 polévkové lžíce na litr vroucí vody) se umístí do termosky na 2 hodiny, napjaté. Pijí infuzi místo čaje, sklenici třikrát denně.
 • Odvar z různých druhů léčivých bylin pomáhá obnovit menstruační cyklus. Chcete-li jej připravit, vezměte stejné porce byliny zlatého kníru, rue, petrželky, důkladně promíchejte. Lžíce kompozice se vaří ve sklenici vody po dobu 15 minut na mírném ohni, množství získané poté se filtruje a pije za den, rozdělí se na stejné části.
 • Bylina společného kříže v množství 2 lžíce trvá na alkoholu (0,5 l) po dobu 25 dnů. Se slabým vylučováním používejte jednou denně, 40-50 kapek, rozpuštěných ve sklenici vody.
 • Tinktura z kořenů elecampanu se vyrábí v alkoholu po dobu 10 dnů a neustále se třese skleněnou nádobou, která je po celou dobu na tmavém místě. Vezměte 2 lžíce drcené suroviny na 0,5 litru vodky nebo alkoholu. Léčte bolest s omezeným výtokem a amenoreou tím, že denně užíváte 25-30 kapek s tekutinou.
 • S malým množstvím krve během menstruace pomáhá odvar z cibulových slupek, protože tato hnědá slupka z 8 hlav cibule a 50 g hřebíčku (koření) se vaří v 0,5 litru vody na mírném ohni v uzavřené pánvi po dobu 12 minut, nechá se vychladnout a zfiltruje se. Třikrát denně vypijte 2/3 sklenice. Pokud se množství slupky odebere z kilogramu cibule a vaří se 20 minut, pak se spotřeba sníží na poloviční sklenici při stejné frekvenci.
 • Chcete-li zvýšit výtok menstruační krve, použijte slazenou ředkvičkovou šťávu, můžete ji smíchat s medem, použití je libovolné.
 • Dvě lžíce suchého nasekaného kořene petrželky se vaří v 0,5 litru vroucí vody po dobu 5 minut, infuzí po dobu půl hodiny, filtrují se, smíchají s medem (podle chuti), ošetřují se půl sklenice třikrát denně. Můžete rozdrtit sušená petrželová semínka (třetinu čajové lžičky), přidat med a zapít třikrát denně vodou.

Navzdory skutečnosti, že slabý výtok během menstruace prochází ve většině případů bez výrazných příznaků, musí tomu žena věnovat pozornost a být jisti, že bude vyšetřena lékařem.

Proč jsou sporé období. Hlavní důvody

Někdy je žena smutná, že její menstruace je příliš skrovná. V tomto případě nedojde k požadovanému těhotenství. Co dělat: uzdravit nebo počkat? Neodkládejte návštěvu lékaře, protože to může být známkou vážného onemocnění. Průzkum přesně ukáže, jaký je důvod. V některých případech tento problém zmizí sám, jakmile žena odjede na dovolenou, změní prostředí a uklidní nervy. Může však trvat dlouho, než se věci napraví..

Co je hypomenorea

Objem krve, který se uvolňuje po celou dobu menstruace, je obvykle 50 - 150 ml. Menstruace je považována za vzácnou, při které se uvolní méně než 50 ml. Tento stav se nazývá hypomenorea. Obvykle je doprovázena oligomenoreou (zkrácením trvání menstruace). Pokud normální menstruace trvá 3-7 dní, pak se s oligomenoreou toto období zkracuje na 2 dny, někdy méně.

Hypomenorea v některých případech (například při menopauze) může předcházet úplné absenci menstruace (amenorea). Štíhlá období se považují za přirozený fyziologický stav u dívek během puberty, kdy ještě nebyl stanoven cyklus (v prvních 2 letech po objevení), stejně jako u žen před menopauzou, kdy je funkce vaječníků narušena v důsledku stárnutí. Snížení hladiny estrogenu vede k tomu, že výstelka dělohy nemá čas se dostatečně vyvinout, takže objem menstruace klesá.

U žen v plodném věku tato období nejčastěji naznačují onemocnění pohlavních orgánů. Pro zjištění příčiny je nutné vyšetření..

Příznaky doprovázející sporé období

S poklesem objemu menstruace a jejich krátkým trváním může být výtok světlejší než obvykle nebo může mít hnědý odstín připomínající pouze stopy krve. Navíc přicházejí včas nebo se zpožděním a doba trvání se pohybuje od několika hodin do několika dnů.

Pokud žena během svého období neměla bolestivé pocity a jiné nepříjemné příznaky, pak se s poklesem jejich objemu objeví bolesti hlavy, nevolnost, bolestivá bolest v dolní části zad, na hrudi, zažívací potíže.

Nízký tmavý výtok u infekčních nebo zánětlivých onemocnění vnitřních pohlavních orgánů má nepříjemný zápach. V dolní části břicha jsou bolesti. Krvácení z nosu se může objevit pokaždé, když máte menstruaci.

Video: Kdy vyžadují omezená období pozornost

Příčiny hypomenorey

Mezi hlavní důvody špatné menstruace patří změna poměru hormonů v těle, ke kterému dochází v důsledku přirozených procesů (tvorba a zánik sexuálních funkcí), gynekologických nebo endokrinních patologií, užívání hormonálních léků k léčbě nebo antikoncepci.

Doporučení: Pokud se během užívání antikoncepčních přípravků po dobu delší než 2 měsíce za sebou vyskytne hypomenorea, je nutné zvolit jiné prostředky.

Kromě toho existují další příčiny štíhlých období:

 1. Nemoci štítné žlázy. Hormony produkované v této žláze přímo ovlivňují tvorbu estrogenu a fungování reprodukčních orgánů. Poruchy činnosti štítné žlázy způsobují, že nedojde k zrání vajíčka, nemůže opustit folikul (ochranná tobolka). Při nízké hladině estrogenu nemá děložní výstelka čas na vývoj. Je příliš hubená na to, aby byla její menstruace plná.
 2. Nadváha nebo příliš hubená. V tukové tkáni i ve vaječnících se produkuje estrogen. U obézních žen vede tato akumulace k nadbytku hormonů. Nedostatek tukové tkáně u příliš tenkých žen vede k jejich nedostatku. V obou případech se objevují hormonální poruchy, které ovlivňují stav reprodukčních orgánů..
 3. Malá období (až do úplného zmizení) jsou s anorexií. Příčinou patologie je navíc prudký úbytek hmotnosti po speciální dietě nebo nuceném půstu..
 4. Anémie, nedostatek vitamínů. Bez mikro- a makroelementů, stejně jako vitamínů, není možné produkovat hormony v těle, normální metabolismus. Hemopoéza je narušena. Vyčerpání těla nevyhnutelně ovlivňuje reprodukční schopnosti, vede k neplodnosti, vzniku rakovinných nádorů.
 5. Poškození genitálií během porodu, potraty, škrábání, vedoucí ke změně tkáňové struktury, narušení normálního průběhu menstruačního cyklu. Pokud po vyčištění dělohy bude menstruace vzácná a výtok má nepříjemný zápach, pak je někdy nutné provést druhé škrábání, protože s největší pravděpodobností zůstávají částice skořápky v děložní dutině nebo se dostala infekce.
 6. Vrozená vada genitálií, částečné odstranění dělohy.
 7. Fyziologické procesy spojené s hormonálními změnami v těle (těhotenství, kojení, menopauza).
 8. Zvýšený fyzický a neuropsychiatrický stres, práce se škodlivými chemikáliemi, nepříznivá ekologie.

Video: Důvody, proč se objevuje menstruace Lean Brown

Štíhlá období během těhotenství

Těhotenství nastává, pokud po zrání vajíčka ve 2. polovině menstruačního cyklu dojde k oplodnění. Během zrání produkují vaječníky maximální množství ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Jsou také zodpovědní za přípravu dělohy na příjem vajíčka, růst sliznice, kde by se měla uchytit a rozvíjet.

Po oplodnění klesá hladina estrogenu, začíná se produkovat další hormon, progesteron, který zachovává strukturu sliznice a brání jejímu odmítnutí. Během těhotenství tedy menstruace není normální..

V některých případech se stále objevují sporá období, která ženu zavádějí: nemusí si být vědoma svého těhotenství. Existuje několik vysvětlení..

Nedostatečná produkce progesteronu kvůli fyziologickým vlastnostem těla. V tomto případě je sliznice částečně odmítnuta. Existuje nebezpečí, že plod bude odmítnut současně, těhotenství bude ukončeno hned na začátku. Pokud má žena malé měsíční období několik měsíců po sobě a nedojde k těhotenství, měla by se poradit s lékařem a provést test na progesteron. Včasná úprava jeho úrovně pomůže zachovat další těhotenství..

Mimoděložní těhotenství. V důsledku nedostatečného rozvoje endometria nebo patologických stavů nedochází k fixaci plodu v samotné děloze, ale v tubách. Současně se u ženy vyvinou sporé období kvůli odmítnutí nedostatečně vyvinuté sliznice.

Abnormality ve vývoji plodu, které znemožňují jeho normální připevnění, mohou způsobit částečné odmítnutí endometria spolu s vajíčkem, výskyt sporých období. Pokud žena okamžitě provede test a navštíví lékaře, pak je v této fázi někdy možné udržet těhotenství.

Nadměrná produkce androgenů (mužských pohlavních hormonů) v těle ženy také vede k potratům, vzniku sporých období.

Hnojení 2 vajec najednou. Pokud k tomu dojde, ale jedno z embryí je odmítnuto z důvodu neúspěšné fixace v děloze nebo vývojové patologie, objeví se také slabé špinění.

Dodatek: Jakýkoli výskyt menstruace během těhotenství není normou. Nejčastěji to naznačuje hrozbu přerušení. Proto byste takové znamení neměli ignorovat. Je nutné okamžitě informovat lékaře o přítomnosti takového výtoku. Pokud se zintenzívní, objeví se bolest v dolní části zad, musíte zavolat sanitku, protože se již jedná o potrat, může dojít k nebezpečnému děložnímu krvácení.

Malá období po porodu, během laktace

Během prvních 2 týdnů po porodu můžete mít skvrnité skvrny. Děloha je očištěna od zbytků placenty a krevních sraženin vzniklých při poškození cév. Na druhé straně slabé prodloužené krvácení, které se objevilo 2 týdny po porodu, může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu, poškození dělohy a infekce..

Pokud žena kojí, je menstruace na konci laktace normální. Vzhled prázdných období během laktace může být důsledkem probíhajících hormonálních změn, postupného obnovování menstruačního cyklu.

Dalším důvodem pro objevení se skrovné menstruace může být silné vzrušení, které žena při porodu utrpěla, zkušenosti během kojení.

Nemoci reprodukčních orgánů způsobující hypomenoreu

Příčinou vzniku slabého výtoku hnědého odstínu jsou obvykle patologické procesy vyskytující se v děloze a vaječnících. Tyto zahrnují:

Endometritida - zánětlivý proces ve výstelce dělohy.

Endometrióza je porušení struktury sliznice. V tomto případě dochází k jeho patologickému růstu, který se šíří do oblasti děložního čípku, pochvy a pobřišnice.

Hyperplazie endometria. Jedná se o typ endometriózy, při které sliznice roste hluboko do svalové tkáně dělohy.

U těchto patologií dochází k poškození malých cév endometria, v důsledku čehož se objevuje sporý hnědý výtok, připomínající menstruaci. Mohou nastat mezi těžkými obdobími..

Dysfunkce vaječníků je porušením produkce hormonů. S tímto onemocněním je narušena pravidelnost nástupu menstruace, jejich trvání a intenzita. Štíhlé krvácení se střídá s hojným.

Polycystické onemocnění vaječníků. Na povrchu se tvoří mnoho malých cyst. Objevují se hormonální poruchy, menstruační poruchy.

Polypy dělohy. Na endometriu se výrůstky objevují ve formě tuberkulózy s nohou. Onemocnění se vyskytuje v důsledku hormonálních patologií v těle. Jedním z příznaků je sporé špinění, které se střídá se silným krvácením..

Sexuálně přenosné infekce reprodukčních orgánů (kapavka, chlamydie, kandidóza a další) mohou také způsobit štíhlá období, poruchy cyklu.

Tuberkulóza dělohy a vaječníků. Onemocnění se projevuje ve formě endometritidy. Je pozorována štíhlá menstruace, doprovázená dlouhými zpožděními, bolestmi v dolní části břicha.

Vyšetření a léčba pro sporá období

Pokud je menstruace ženy neobvyklá, existují odchylky, včetně objemu výtoku, je nutné provést povinné vyšetření, aby se zjistila příčina. Štíhlá menstruace může naznačovat závažné patologické stavy v těle, které vedou k neplodnosti nebo neschopnosti porodit dítě během těhotenství. V některých případech jsou sporá období příznakem rakoviny dělohy a vaječníků..

Upozornění: Časné příznaky rakoviny jsou často podobné příznakům ovariální dysfunkce. Proto je velmi důležité včasné vyšetření a detekce maligních procesů..

Vzhledem k věku ženy, povaze menstruačního cyklu, přítomnosti vedlejších příznaků lékař v případě potřeby předepíše vyšetření. K detekci zánětlivých procesů a stanovení typu infekce, která zasáhla genitálie, se provádí test krve a nátěru. Provádí se kolposkopické vyšetření, které vám umožní vidět polypy, růst endometria. Provádí se krevní test na hormony. Ultrazvuk a metody počítačové tomografie umožňují zkoumat stav tkání dělohy, vaječníků, pánevních orgánů, detekovat oblasti hyperplazie, tvorbu nádorů.

V některých případech není léčba nutná (například pokud v pubertě nebo během laktace dojde k malému období). Pokud žena nemá vážné patologie, stačí zajistit výživu, změnit svůj životní styl, užívat vitamíny, sedativa, aby se její období vrátilo k normálu. Speciální masáž, aromaterapie je předepsána ke zmírnění nervového stresu, zlepšení přívodu krve do dělohy. Horké koupele na nohy týden před menstruací pomáhají menstruaci posílit..

V případě hormonálních poruch jsou předepsány léky k obnovení poměru hormonů. Pokud se objeví infekce, používají se antibiotika, protizánětlivé a protiplísňové látky.

Chcete-li normalizovat menstruaci při absenci patologií, musíte být častěji na čerstvém vzduchu, více se pohybovat, přestat kouřit a být méně nervózní. Lidové léky, například cibulový vývar, pomáhají bojovat s omezenými obdobími. Chcete-li jej připravit, vezměte jednu střední cibuli na 2 šálky vody. Pijte před snídaní. Infuze tansy, měsíčku pomoci (2 čajové lžičky na 1 litr vody).

Příčiny slabé menstruace fyziologické a patologické povahy

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech. Obvykle je doba menstruace od 3 do 7 dnů. Odchylky od tohoto období směrem nahoru nebo dolů jsou považovány za abnormální. Krvácení trvající 1–2 dny se nazývá oligomenorea..

Je důležité najít a eliminovat příčinu štíhlých období.

Na gynekologická onemocnění lze upozornit snížením množství výtoku nebo skromným obdobím (až o 50 ml). Tento stav nemusí vždy nastat v důsledku patologických procesů v těle. Může to být způsobeno fyziologickými faktory, jako je těhotenství, kojení. Je třeba podrobně zvážit hlavní příčiny hypomenorey a situace, kdy sporé období vyžaduje odbornou kontrolu..

Patologické příčiny

Zvažme hlavní důvody ovlivňující množství krve vylučované během menstruace, které vyžadují úpravu:

 1. Anorexie nebo přísné diety. Oslabené tělo šetří energii k udržení života. Z tohoto důvodu menstruace prakticky není pozorována nebo se projevuje slabým krvácením..
 2. Vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů. Rozvinuté systémy nemohou plně plnit své funkce.
 3. Chirurgické odstranění dělohy nebo její části.
 4. Potraty a gynekologické poruchy, které vyústily v kyretáž děložního epitelu. Po potratu se menstruační cyklus mění, což také ovlivňuje množství vylučované krve. Pokud po vyčištění dojde k řídkému výtoku s nepříjemným zápachem, znamená to vývoj sekundární infekce.
 5. Nedostatek cenných vitamínů a minerálů v těle. Avitaminóza negativně ovlivňuje hematopoetické procesy v těle.
 6. Patologie štítné žlázy. Orgán je zodpovědný za produkci estrogenů, které ovlivňují fungování genitálií. Hormonální poruchy inhibují zrání vajíček a jejich uvolňování z folikulu.
 7. Obezita. Tento stav je nebezpečný vývojem hormonálních poruch na pozadí zpomaleného metabolismu. Sliznice dělohy žen trpících nadváhou nemá čas natolik růst, aby byla menstruace normální.
 8. Pohlavní choroby Způsobte selhání cyklu a snížení množství uvolněné krve.
 9. Gynekologické poruchy - polypy v děloze, polycystický vaječník, endometrióza.
 10. Patologie nervového systému. Abnormální změny v hypofýze a hypotalamu ovlivňují množství produkovaných pohlavních hormonů.

Dobře koordinovaná práce dutého systému je negativně ovlivněna zaměstnáním v nebezpečné výrobě a nepříznivou environmentální situací.

Fyziologické příčiny sporých období

Po 40 letech může příznak naznačovat bezprostřední nástup amenorey - úplnou nepřítomnost menstruace. Hypomenorea jako přirozený proces lze pozorovat do 2 let u mladých dívek po menarché. Zástupci spravedlivého sexu ve stáří čelí podobným příznakům. Pokles množství vylučované sekrece v nich je spojen s postupným slábnutím funkcí vaječníků.

Fyziologická hypomenorea může být spojena s dědičnou predispozicí. Pokud měla matka nebo babička slabé krvácení, je pravděpodobné, že dívka bude mít stejný stav. V takovém případě bude mít žena v budoucnu veškeré šance na normální těhotenství..

Hnědý nízký výtok je hlavním příznakem nízkých období (hypomenorea)

Objem menstruačního krvácení se může po intenzivním cvičení měnit nahoru nebo dolů.

Příznaky hypomenorey

Štíhlá menstruace se objevuje včas, ale liší se od normálního krvácení barvou. V patologii se odstín výtoku mění od nažloutlé až hnědé. Na podložce zůstávají drobné skvrny od krve. Délka sporých období se pohybuje od několika hodin do 2 dnů.

Podmínku navíc doprovází:

 • nevolnost;
 • časté bolesti hlavy;
 • otok mléčných žláz;
 • neustálá bolest v dolní části zad;
 • problémy s defekací.

Tmavě červený výtok během menstruace se objevuje se zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Tajemství má zároveň viskózní konzistenci a špatně voní. Infekční gynekologická onemocnění jsou doprovázena obecným zhoršením blahobytu ženy a vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Diagnostika

Štíhlá menstruace může naznačovat nejen genitální infekce, ale také tvorbu benigních nebo rakovinných těsnění v děloze a vaječnících. Doporučuje se podstoupit počáteční vyšetření u gynekologa ihned po skončení menstruace. Během návštěvy kliniky se lékař zeptá ženy na intenzitu krvácení, jeho trvání a výskyt chronických onemocnění v historii. K posouzení stavu reprodukčního systému používá gynekolog následující diagnostické metody:

 • nátěr na flóru (k identifikaci zánětlivých procesů v těle);
 • krevní test (k určení typu infekce v těle, pokud existuje);
 • kolposkopické vyšetření (umožňuje vidět polypy a další novotvary ve struktuře endometria);
 • transvaginální ultrazvuk.

Důvodem nedostatečných období po 40 letech je přístup k menopauze

Navíc bude žena odkázána na mammologa. Musí být každoročně vyšetřován. V případě podezření na rakovinu budou standardní diagnostická opatření doplněna počítačovou tomografií pánevních orgánů, krevními testy na hormony.

Raná stadia rakoviny dělohy mají podobné příznaky jako ovariální dysfunkce. Z tohoto důvodu je nutné kontaktovat gynekologa, když se objeví první známky porušení..

Včasná diagnostika onkologie významně prodlouží život pacienta.

Způsoby řešení porušení

Léčebný režim pro hypomenoreu určuje gynekolog po shromáždění údajů o symptomatickém obrazu poruchy a získání výsledků diagnostických postupů. Terapie do značné míry závisí na příčině nástupu sporých období..

V tomto případě stojí za to vědět o následujících funkcích:

 1. V případě endokrinních poruch budou pacientovi nabídnuty hormonální léky, které normalizují činnost reprodukčního systému. Vhodný lék zvolí lékař v závislosti na věku ženy. Hormonální látky pro ženy po 30 a 50 letech se liší svým terapeutickým účinkem a složením.
 2. Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky po identifikaci typu patogenu, který způsobil hypomenoreu. Terapie je nutně posílena užíváním antihistaminik (ke zmírnění otoků z postižených tkání), protizánětlivých léků a spazmolytik.
 3. Obezita a podváha, které vyvolaly slabou menstruaci, jsou odstraněny normalizací denního režimu a úpravou výživy. S anorexií je obtížnější se vyrovnat než s obezitou. Její léčba se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu..
 4. Nádory v děloze, cervikálním kanálu nebo vaječnících jsou chirurgicky odstraněny. Rakovinné novotvary vyžadují integrovaný přístup k léčbě: užívání léků, radiační terapie, korekce stravy atd..

U hypomenorey způsobené stresem, podvýživou nebo nadměrnou fyzickou námahou je léčba lidovými léky přijatelná. Chcete-li zvýšit množství výtoku během menstruace, používejte v určité dny cyklu šalvěj, děložní bór. Je důležité, aby použití tradičního léku na hypomenoreu bylo dohodnuto s lékařem. Samoléčba zřídka končí úspěšně.

Dalším důvodem pro sporé období jsou hormonální změny

Nebezpečí opožděné léčby

Hypomenorea signalizuje nepřítomnost ovulace, hormonální poruchy a další poruchy v těle. Nedostatečná pozornost ke zdraví může vést k formaci u ženy:

 • obezita;
 • antény na obličeji;
 • onkologie.

Nádory, které se tvoří v mozku, narušují práci hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje koordinaci pohybů a duševních schopností. Velké cysty ve vaječnících jsou nebezpečné prasknutím stěny orgánu a rozvojem peritonitidy.

Důsledky skrovného období představují hrozbu nejen pro zdraví, ale i pro život žen. Proto jsou jakékoli změny v menstruaci (pokud jde o délku a hojnost) důvodem pro vyšetření u gynekologa.

Prognóza těhotenství

Málo hnědé menstruační krvácení je jedním ze známek ne ovulace. V tomto stavu žena nebude moci otěhotnět. Dívka se může ujistit o nepřítomnosti nebo přítomnosti ovulace doma pomocí měření bazální teploty a speciálních testů.

Během ovulace (uprostřed cyklu) se bazální teplota zvyšuje o 0,5-1 stupně. Pokud dojde k ovulaci, může se žena stát matkou, pokud si to přeje..

Koncepce dítěte by měla být plánována uprostřed menstruačního cyklu: během uvolňování vajíčka z folikulu.

Pokud doma nebylo možné detekovat ovulaci a existují malá období, musíte se obrátit na svého gynekologa o ultrazvukové vyšetření. Metoda umožní lékaři vyšetřit vaječníky, určit přítomnost folikulů v nich.

V nestandardních situacích, například s hubeným obdobím, je lepší začít plánovat těhotenství s lékařským vyšetřením. Kromě gynekologa je vhodné, aby žena navštívila endokrinologa a genetika. Tím se zvýší šance na zdravé dítě..

Rytmus života moderních adolescentů je velmi energický. Sport, tanec, plavání, jízda na kole a další koníčky vyžadují neustálou fyzickou aktivitu. V takových podmínkách není vždy vhodné používat těsnění.