Porušení menstruačního cyklu u žen, jako příznak gynekologických problémů

Menstruační cyklus, který se vyskytuje pravidelně a nezpůsobuje velké nepohodlí, je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému od dospívání po menopauzu. Nástup menstruace naznačuje, že život ženy vstoupil do plodného období a je připravena otěhotnět a porodit dítě..

Ale menstruace ne vždy jde jako hodiny a někdy existují odchylky, a to jak ve frekvenci menstruace, tak v délce nebo povaze výtoku. V tomto případě je diagnostikováno porušení menstruačního cyklu..

To mnoho děsí a nutí je vyhledat kvalifikovanou pomoc u gynekologa. A to je správné, protože důvody těchto změn mohou být různé: od neškodné reakce těla přes změnu klimatu až po závažné nemoci. Včasná diagnóza pomůže identifikovat příčinu a upravit cyklus.

 1. Proč je měsíční cyklus doprovázen krvácením?
 2. Menstruační nepravidelnost - co to je?
 3. Cyklus je v pořádku
 4. Nepravidelná období jako příznak nemoci
 5. Příčiny selhání menstruačního cyklu
 6. Co mohou být menstruační nepravidelnosti?
 7. Proč jsou porušení cyklu nebezpečné??
 8. Patologie, u kterých se vyskytují menstruační nepravidelnosti
 9. Ovariální patologie
 10. Polypy endometria
 11. Chronická onemocnění dělohy
 12. Endometrióza
 13. Onkologie
 14. Potrat
 15. Nemoc jater
 16. Dysfunkční děložní krvácení
 17. Diagnóza menstruačních nepravidelností
 18. Léčba menstruačních nepravidelností
 19. Komplikace
 20. Recenze

Proč je měsíční cyklus doprovázen krvácením?

Menstruační cyklus se skládá z několika fází a končí menstruací nebo jinak menstruačním krvácením.

Fyziologicky reprodukční systém ženy prochází během měsíce 3 fázemi cyklu:

 1. V první folikulární fázi tělo produkuje hormon „estrogen“, který pomáhá folikulům dozrát. A později uvnitř největšího folikulu, kterému se říká dominantní, vajíčko dozrává.
 2. V ovulačním stadiu se vajíčko uvolňuje z dominantního folikulu na několik dní. Je již plně zralá a připravená se setkat se spermatem a oplodněním.
 3. Během třetího luteálního stadia v ženském těle žluté tělo syntetizuje hormon progesteron, který připravuje endometrium pro „implantaci“ oplodněného vajíčka. Pokud došlo k oplodnění a vejce se úspěšně připojilo ke stěnám endometria, může žena pozorovat několik kapek krve. Tento proces se nazývá „implantační krvácení“. A pokud nedošlo k početí a implantaci, pak se žluté tělo postupně zhroutí, hladina progesteronu prudce klesá a začíná proces čištění endometria. Toto je menstruační krvácení..

Menstruační nepravidelnost - co to je?

Nepravidelnosti v menstruačním cyklu jsou doprovázeny změnami v normálním a obvyklém rytmu a povaze měsíční menstruace. Nepravidelná menstruace se může projevit dlouhým zpožděním nebo naopak v častých intervalech..

Za menstruační nepravidelnosti se považují:

 • Změna doby trvání menstruace
 • Změny v množství ztráty krve (snížení nebo zvýšení výtoku)
 • Konstantní krvácení mezi obdobími, uprostřed cyklu
 • Krvácení po menopauze
 • Nedostatek menstruace během plodného období

Normální situace z hlediska fyziologie je porušení měsíčního cyklu u dívky během těhotenství a po určitou dobu po narození dítěte s kojením. Úplnou absenci menstruace lze pozorovat během 10-12 měsíců od početí a nejedná se o patologii.

Měsíční cyklus je považován za ženský biologický čas a narušení jejich práce přímo naznačuje narušení fyziologického nebo psychologického stavu ženy. Pokud se žena s ničím nebojí a je svobodně schopna otěhotnět a porodit dítě, nedochází k žádným porušením a není třeba se obávat.

Závažnost problému menstruačních nepravidelností spočívá v jeho přímém spojení s reprodukční funkcí ženského těla. Menstruační dysfunkce často vede k neplodnosti. Ti, kteří dbají na své zdraví, snadno zaznamenají i malé odchylky od normy..

Samozřejmě, každý organismus je individuální a každá žena má svůj vlastní menstruační cyklus, ale tak či onak by měl být blízký obecně přijímaným lékařským indikátorům..

Cyklus je v pořádku

První menstruační cyklus se vyskytuje u dívek ve věku od 12 do 14 let a naznačuje normální vývoj těla. Ve věku 50–55 let končí menstruace a později nastává menopauza (menopauza) a vaječníky přestávají produkovat pohlavní hormony.

Za normální menstruační cyklus u zdravé ženy se považuje nástup menstruace s frekvencí 21 až 37 dnů s výtokem od 3 dnů do týdne. Podle studií má většina žen (více než 60%) cyklus trvající přibližně 28 dní. Objem odebrané krve by neměl překročit 150 ml. Pro ženu je obtížné určit její ztrátu krve v mililitrech, proto se obecně uznává, že pokud se nepoužívá více než 4–5 vložek denně, je menstruační tok normální.

Klasifikace podle povahy výboje se může také lišit, ale mezitím odpovídá normě:

 • Za normální menstruaci se považuje výtok, při kterém se vložka mění každé 4 hodiny. První den není menstruace hojná a druhý a třetí se hojnost zvyšuje. V následujících dnech dochází k poklesu a menstruace končí..
 • Slabá menstruace je malý výtok tmavě zbarvené krve s hnědým odstínem. Nízká období zpravidla trvají několik dní.
 • Bohatá období jsou určována častou výměnou podložek každé 3 hodiny. Ženy si stěžují na tažné a křečové bolesti v podbřišku. Těžká období mohou trvat až týden.

Nepravidelná období jako příznak nemoci

Pokud menstruace trvá déle než 7 nebo méně než 3 dny, je doprovázena bolestmi různých druhů a nepohodlí, pak to naznačuje odchylky a poruchy v ženském těle.

Nepravidelná menstruace může být nezávislou patologií nebo příznakem řady onemocnění:

 • Patologie dělohy
 • Ovariální patologie
 • Myom dělohy
 • Endometritida
 • Endometrióza
 • Polypov
 • Cystické útvary
 • Genetické nemoci
 • Nemoci způsobené poraněním urogenitálních orgánů nebo následky chirurgického zákroku
 • Hormonální poruchy v těle
 • Nádory rakoviny
 • Krevní nemoci
 • Mimoděložní těhotenství
 • Problémy a poruchy v těhotenství dělohy
 • Potrat nebo následky potratu
 • Psychologické a neurologické problémy
 • A další patologie v těle.

Příčiny selhání menstruačního cyklu

Existují 3 hlavní skupiny důvodů, které vedou k narušení normálního průběhu menstruačního cyklu:

 1. Vnější důvody. Patří sem změny klimatických podmínek a ročních období (přechod z léta na podzim), stres a úzkost, změny ve stravovacích návycích a spáncích a mnoho dalších. Všechny z nich jsou schopny ovlivnit vnitřní procesy těla. K obnovení normálního cyklu je nutné eliminovat vnější negativní faktory.
 2. Poruchy spojené s užíváním léků. Hormonální léky, antidepresiva a léky ovlivňující nervový systém nejčastěji vedou k porušení cyklu. Cyklus může být narušen jak na začátku příjmu nového léku, tak při jeho zrušení. Léky jsou samozřejmě předepsány k eliminaci konkrétního onemocnění, když přínosy jejich užívání převažují nad vedlejšími účinky. Pokud však v důsledku léku dochází k závažnému porušení v reprodukčním systému, měli byste se poradit s lékařem (gynekolog, endokrinolog), nechat se otestovat a změnit léky.
 3. Vnitřní příčiny jsou patologické stavy a nemoci, které způsobují poruchu menstruačního cyklu. Porušení se v tomto případě může lišit od nepřítomnosti menstruace po děložní krvácení. Toto je nejnebezpečnější skupina faktorů, která často vyžaduje vážný lékařský zásah..

Co mohou být menstruační nepravidelnosti?

Každá příčina selhání ovlivňuje ženské tělo svým vlastním způsobem a dysfunkce se může projevit ve formě:

 • Menstruační nepravidelnosti:
  • Polymenorea je charakterizována cyklem nepřesahujícím 20 dní. Je charakterizována porušením ovulace, slabým žlutým tělem a v důsledku toho problémy s koncepcí.
  • Oligomenorea na druhé straně naznačuje velmi dlouhý cyklus v rozmezí od 45 do 90 dnů. Tento typ porušení je velmi častý. Příčinou je syndrom polycystických vaječníků, při kterém se ve vaječnících produkuje mnoho folikulů, ale žádný z nich nepřestává dominovat. V této situaci se v předvečer menstruace objeví řídký výtok s krví..
  • Amenorea indikuje dlouhodobou nepřítomnost menstruace. K menstruaci dochází jednou za několik měsíců nebo méně. Důvody jsou velmi rozmanité, což je nutné okamžitě odstranit, protože jste si všimli problému.
 • Porušení povahy menstruace:
  • Štíhlá menstruace, žádná bolest.
  • Silné a dlouhodobé krvácení doprovázené bolestí.
  • Krvácení před menstruací, které se jeví jako sporý hnědý výtok.
  • Krvavý výtok uprostřed menstruačního cyklu obvykle trvá několik dní. Nezaměňujte je s ovulačním krvácením, které může nastat při prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka. Ovulační krvácení se projevuje několika kapkami tmavé krve.
  • Krvácení po skončení menstruace. Nejsou hojné a postupně končí. Toto je příznak chronické endometritidy..

Proč jsou porušení cyklu nebezpečné??

Odchylky od obvyklého průběhu menstruace od normy mohou v každém věku vést ke zdravotním problémům a patologiím.

Nejzávažnější důsledky těchto odchylek jsou:

 • Anémie, jinými slovy, anémie - silný pokles hemoglobinu v krvi a pokles počtu červených krvinek. Silné prodloužené období a děloha a časté krvácení vedou k anémii. Toto onemocnění představuje vážnou hrozbu pro lidské tělo..
 • Hematometr se projevuje koncentrací krevních sraženin v děloze. V tomto případě nemůže krev vyjít a místo normální menstruace se objeví špinění. Krev je ideálním prostředím pro patogenní bakterie a její velká akumulace v děloze vede k rozvoji akutních infekčních onemocnění. K odstranění patologie je nutný povinný lékařský zásah.

Existuje další typ komplikace - neplodnost, i když to není přímý důsledek menstruačních nepravidelností, ale stává se, že předčasné vyhledání lékařské pomoci kvůli nepravidelným menstruacím vede k smutným následkům. Ženské tělo může prostřednictvím problémů s cyklem signalizovat problémy v činnosti endokrinního nebo urogenitálního systému.

Patologie, u kterých se vyskytují menstruační nepravidelnosti

Ovariální patologie

Dysfunkce vaječníků je závažná patologie a nevyhnutelně vede k narušení menstruačního cyklu a poruše ženského reprodukčního systému.

Ovariální patologie mohou být způsobeny:

 • Deorganizace práce vaječníků a narušení jejich spojení s hypofýzou, což vede k poruše metabolismu v těle.
 • Onkologie (zhoubné nádory vaječníků)
 • Užívání silných léků na stimulaci ovulace, které mění hormonální hladiny.
 • Nedostatek hormonálních hladin ve druhé fázi cyklu.
 • Důsledky nepříznivých vnějších vlivů: práce v nebezpečné výrobě, záření, záření, chemikálie.
 • Poranění urogenitálního systému.
 • Operace vaječníků nebo chirurgické zákroky v reprodukčním systému těla.

Typy ovariálních patologií:

 • Hyperfunkce vaječníků naznačuje, že několik vajíček dozrává ve vaječníku v jednom cyklu. Ve většině případů je tendence k vícečetnému těhotenství genetickým rysem, ale dochází také k hormonální změně v těle v důsledku dlouhodobého užívání antikoncepčních léků. Hyperfunkce vaječníků je doprovázena nepravidelným menstruačním cyklem a prodlouženým zvýšením hormonu estrogenu, což je detekováno laboratorními testy.
 • Atrofie vaječníků může být důsledkem dlouhodobého hladovění a diety, kdy tělo po dlouhou dobu nedostává potřebné vitamíny a minerály.
 • Zánět vaječníků je způsoben infekcemi zachycenými ve vejcovodech. Nejběžnějšími zánětlivými procesy jsou salpingo-ooforitida a adnexitida..

Polypy endometria

Polypy jsou benigní formace v děložní dutině, které vyrostly z vrstev endometria. Mohou být vrozené nebo získané a lokalizované v různých částech orgánu. Ženy si malé polypy nevšimnou až do gynekologického vyšetření. žádné příznaky.

S růstem polypu menstruace selhává, což je hlavním příznakem onemocnění. Polypy způsobují bolesti břicha, které se během pohlavního styku zhoršují.

Důvody jejich vzhledu mohou být:

 • Hormonální nerovnováha. Dochází k výraznému nárůstu hormonu estrogenu a nedostatku progesteronu.
 • Poranění dělohy v důsledku chirurgického kyretáže, potratu a použití ochranné cívky.
 • Akumulace krve a zbytků placenty uvnitř dělohy po potratu, potratu nebo porodu. V průběhu času se v těchto částech vytvoří pojivová tkáň a objeví se polyp..
 • Poruchy endokrinního systému.
 • Extragenitální patologie (hypertenze, poruchy tělesné hmotnosti).

Chronická onemocnění dělohy

Pokud není provedena včasná léčba, mohou různé záněty vést k chronickým onemocněním reprodukčního systému (děloha a přívěsky)..

Typy zánětu dělohy:

 • Endometritida. S onemocněním se děloha a její sliznice zapálí.
 • Cervicitida - onemocnění děložního čípku.

Infekce močových cest, poškození dělohy může vést k zánětu, stejně jako pohlavní styk během menstruačního krvácení je velkým rizikovým faktorem pro pronikání mikrobů.

Endometrióza

Endometrióza je charakterizována proliferací výstelky dělohy do jiných orgánů, což přispívá k narušení hormonální rovnováhy celého organismu.

Příčiny patologie jsou:

 • Vrozená přítomnost buněk endometria v místech, která pro ně nejsou určena.
 • Vrhání buněk endometria do jiných oddělení během menstruačního toku.
 • Hormonální poruchy a zvýšené vylučování hormonu estrogenu.

Příznaky endometriózy jsou:

 • bolesti dolní části břicha,
 • ve slabinách a bederní oblasti,
 • bolest při pohlavním styku a gynekologické vyšetření,
 • prodloužená menstruace s bohatým výtokem se silnou bolestí.

Onkologie

U rakovinných nádorů se menstruační cyklus výrazně mění kvůli skutečnosti, že dochází k negativním změnám v hormonálním pozadí a stavu těla jako celku. Obzvláště změny v menstruaci jsou patrné, pokud se nádorové formace nacházejí na vaječnících nebo děloze a jejích částech..

U onkologie dochází ke změnám v menstruačním cyklu ze 2 důvodů:

 • Nádory na orgánech zpomalují procesy odpovědné za produkci hormonů. Zhoršuje se práce orgánů a tělo vydává energii na dělení buněk a neprodukuje látky potřebné pro normální fungování těla.
 • Těžká intoxikace těla v důsledku prvků produkovaných nemocnými buňkami. A bez nich není normální menstruační cyklus možný..

Rakovina dělohy způsobuje v počátečních stádiích poruchu menstruačního cyklu. Menstruace se stává vzácnější, pak intenzivnější, uprostřed cyklu je výtok krve s ostrým nepříjemným zápachem. Průtok menstruace je doprovázen ostrou bolestí a změnou barvy na hnědou nebo černou. Jedná se o vylučování mutovaných buněk hnisavou tekutinou..

Otok vaječníků vede k prodlouženému zpoždění menstruace kvůli nedostatku hormonů. S nádorem na vaječnících se objeví menstruace s bolestí v boční části břicha, kde se nachází poškozený orgán.

Potrat

Potrat je pro ženské tělo stresující a vždy vede ke změnám obvyklé menstruace. Může se změnit povaha bolesti během nástupu menstruace, čas a pravidelnost jejího nástupu.

Příčiny menstruačních nepravidelností po potratu lze rozdělit do 2 typů:

 • Mechanické důvody, kdy byla gynekologickými nástroji poškozena děloha a její sliznice. Z důvodu porušení vrstev endometria se může objevit amenorea a nepřítomnost menstruace až šest měsíců.
 • Funkční důvody, kdy v důsledku potratu došlo k vnitřním poruchám ve fungování reprodukčního systému a hormonální nerovnováze.

Nemoc jater

Játra se účastní většiny chemických reakcí v těle, filtrují a produkují potřebné látky. Práce jater je spojena s reprodukčním systémem při produkci hormonů a poruchy jeho práce se přímo odrážejí v menstruačním cyklu..

Onemocnění jater mohou vést nejen k porušení menstruačního cyklu, ale také vyvolat vývoj poruch funkce vaječníků a celého reprodukčního systému ženy.

Onemocnění jater, která vedou k nepravidelnostem menstruace:

 • Mastná degenerace jater, když tuková tkáň nahradí tkáň v játrech
 • Cirhóza jater, kdy je jaterní tkáň nahrazena pojivovou tkání a je narušena struktura a normální funkce orgánu.
 • Hepatitida - infekční onemocnění jater.

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční děložní krvácení je krvácení z dělohy, ke kterému dochází v důsledku hormonálních poruch v těle, jakož i v důsledku negativních změn ve fungování pohlavních orgánů a poruch srážení krve. K takovému krvácení může dojít kdykoli v průběhu cyklu, je nejvíce náchylné k ženám nad 45 let..

Selhání normálního menstruačního cyklu je hlavním příznakem této patologie. Mohou nastat dlouhá období bez menstruace, až 3 měsíce, následovaná silným krvácením a rozvojem anémie.

Při léčbě je nejprve nutné zastavit děložní krvácení. Používejte hormonální léky a léky, které pomáhají stahovat dělohu. Pokud léky nedávají požadovaný účinek a problém přetrvává, provede se kyretáž dělohy. K léčbě anémie jsou předepsány přípravky obsahující železo a v kritických případech se provádějí krevní transfuze.

Jakékoli, i malé poruchy funkce v těle, stejně jako vnější faktory, mohou vést k porušení menstruačního cyklu:

 • stres a nestabilní stav nervového systému,
 • onemocnění vnitřních orgánů (ledviny, plíce, krevní cévy),
 • infekce,
 • dědičné faktory,
 • změna klimatu nebo stěhování do jiné země,
 • léky,
 • otrava nebo podvýživa,
 • avitaminóza.

Diagnóza menstruačních nepravidelností

Před zahájením léčby a obnovením menstruačního cyklu je nutné plně diagnostikovat problémy a pochopit příčinu nepravidelností..

Komplexní diagnostika zahrnuje:

 • Shromažďování všech informací o nemoci, stížnostech, příznacích. Lékař musí mluvit o problémech předcházejících patologii s menstruací, potratem a porodem a užívaných lécích, které by mohly ovlivnit normální průběh menstruačního cyklu.
 • Vizuální vyšetření a vyšetření na gynekologickém křesle
 • Roztírání pro testování na infekce
 • Gynekologický ultrazvuk
 • Dárcovství krve (obecné a hormonální testy)
 • Hysteroskopie - vyšetření endometria na polypy
 • Histologie - detekce maligních buněk
 • Další studie předepsané lékařem

V závislosti na výsledcích diagnózy je předepsána léčba, která bude v každém případě účinná. Možná budete muset konzultovat jiné lékaře kromě gynekologa: onkologa nebo endokrinologa.

Léčba menstruačních nepravidelností

Při léčbě menstruačních nepravidelností je důležité nejen stanovit pravidelnost cyklu, ale také léčit příčiny selhání..

Existují 2 směry léčby:

 1. Konzervativní terapie je metoda, která zahrnuje léčbu léky, pilulkami. Úkolem je lékařsky regulovat hormonální pozadí a minimalizovat ztrátu krve. Při této léčbě jsou předepsány perorální antikoncepce, hormonální a hemostatické léky. Můžete použít tradiční medicínu, bylinné odvarky.
 2. Chirurgický zákrok je často předepsán nejen k odstranění příčin menstruačních nepravidelností, ale také negativních důsledků patologie. Operace se provádějí v celkové anestezii, poté je předepsána rehabilitační rehabilitace v nemocnici.

Metody provádění operací v gynekologii:

 • Kyretáž děložní dutiny
 • Laserové vypalování endometria
 • Odstranění dělohy
 • Ostatní

Abyste předešli chorobám reprodukčního systému, musíte cvičit fyzioterapii, potřebujete zdravý spánek, správnou výživu a používání kyseliny listové, vitaminovou terapii.

Komplikace

Při léčbě menstruačních nepravidelností mohou nastat obtíže, zejména pokud pacientka nekonzultovala lékaře včas a patologie získala zanedbaný stav.

V některých případech je nutný urgentní chirurgický zákrok lékařů a stává se, že po první operaci je kvůli komplikacím nutný druhý zákrok.

Recenze

Recenze žen o menstruačních nesrovnalostech:

Pravidelný menstruační cyklus je zárukou zdraví žen, důležitou podmínkou těhotenství a úspěšného porodu dítěte. Pokud je vaše menstruace nepravidelná nebo bolestivá, měli byste tomu věnovat pozornost a neodkládejte návštěvu lékaře..

Příčiny porušení cyklu menstruace

Obecná informace

V určitém období života došlo k porušení cyklu pravděpodobně u každé ženy. Porušení menstruace, které mnoho dam zvykne považovat za něco pozemského, je ve skutečnosti signálem problémů se zdravím žen..

Co je NMC v gynekologii? Jedná se o narušený menstruační cyklus, ke kterému dochází u žen v různých obdobích jejich života..

Nepravidelná menstruace - zpoždění nebo kratší cyklus, naznačují fyzické nebo duševní problémy ženy. Měsíční cyklus je biologickými hodinami těla. Selhání jejich rytmu by mělo upozornit a vyvolat návštěvu lékaře, aby byly nemoci včas identifikovány. Níže budeme hovořit o tom, proč menstruační cyklus selhává a co by žena měla v takové situaci dělat..

Co je to menstruační cyklus

Je důležité jasně vědět, jaký je menstruační cyklus u žen a jaká by měla být normální menstruační funkce..

Menarche, tj. První menstruace, se vyskytuje u dívek ve věku 12 až 14 let. V jakém věku začínají dívky menstruovat, závisí na jejich bydlišti. Čím dále na jih teenager žije, tím dříve nastává menarche. Je důležité, aby rodiče sledovali, kdy dívky začínají menstruovat, aby pochopili, zda se tělo vyvíjí normálně..

Ve věku 45 až 55 let končí menstruace. Toto období se obvykle nazývá premenopauzální..

Během menstruace je funkční vrstva sliznice dělohy odmítnuta v důsledku snížení produkce progesteronu v těle. Měsíční cyklus ženy je rozdělen do tří fází.

 • Fáze 1, folikulární, je charakterizována produkcí estrogenů, pod jejichž vlivem dozrávají folikuly. Ze všech folikulů se následně uvolní dominantní folikul, ze kterého se později vynoří zralé vajíčko.
 • Fáze 2 cyklu je nejkratší fází a trvá přibližně 1 den. V této době folikul praskne a z něj se uvolní vajíčko. Je důležité pochopit, když mluvíme o tom, co odlišuje druhou fázi menstruačního cyklu, že je to doba, kdy je vajíčko připraveno k oplodnění. Toto je plodná fáze, kdy může dojít k početí..
 • Fáze 3, luteální - období, kdy začíná syntéza progesteronu žlutým tělem, které vzniklo v místě prasklého folikulu. Progesteron připravuje endometrium pro následnou implantaci oplodněného vajíčka. Pokud však neexistovala koncepce, dochází k postupnému odumírání žlutého tělíska, produkce progesteronu klesá a endometrium je postupně odmítáno, to znamená, že začíná menstruace.

Pokud je nedostatek progesteronu, produkce estrogenu se znovu aktivuje a cyklus se znovu opakuje. Pro snazší vnímání je užitečné schéma fází podle dne, kde jsou uvedeny všechny fáze cyklu a jak jsou tyto fáze nazývány.

Menstruační cyklus je tedy cyklická změna, ke které dochází po určitou dobu. Normální cyklus by měl být mezi 21 a 35 dny. Pokud dojde k odchylce určitým směrem po dobu 3-5 dnů, nelze to považovat za patologii. Pokud jsou však zaznamenány významnější posuny, měla by být žena upozorněna, proč se menstruační cyklus zkracuje nebo prodlužuje.

Pokud má žena normální menstruační cyklus, kolik dní její menstruace trvá, je čistě individuální indikátor. Norma po dobu menstruace je od tří do sedmi dnů. Je důležité vzít v úvahu, s ohledem na dobu trvání, že tento stav by neměl být pro ženu velmi obtížným obdobím. Koneckonců důležitou charakteristikou není jen míra trvání, ale také skutečnost, že menstruace by neměla způsobovat velmi silné nepohodlí. Během tohoto období dochází ke ztrátě asi 100–140 ml krve. Pokud dojde k velké ztrátě krve nebo žena zjistí, že je porušena rychlost zpoždění, je důležité okamžitě kontaktovat gynekologa.

Regulace cyklu probíhá na 5 úrovních.

První úroveň je mozková kůraPokud je menstruační cyklus mimo provoz, důvody mohou být spojeny s emocemi, stresem, obavami.
Druhá úroveň - hypotalamusJedná se o syntézu uvolňujících faktorů ovlivňujících třetí úroveň.
Třetí úroveň - hypofýzaProdukuje folikuly stimulující a luteinizační hormony nebo gonadotropní hormony ovlivňující čtvrtou úroveň.
Čtvrtá úroveň - vaječníkyPod vlivem hormonů hypofýzy dochází k syntéze estrogenu nebo progesteronu v závislosti na fázi cyklu..
Pátá úroveň - ženské pohlavní orgányV děloze dochází ke změnám v endometriu, obnovuje se epitel v pochvě, zaznamenává se peristaltika ve vejcovodech, což přispívá k setkání spermií a vajíčka.

Příčiny menstruačních nepravidelností

Důvody porušení menstruačního cyklu jsou ve skutečnosti velmi rozmanité a existuje mnoho z nich. Důvody vyvolávající narušení menstruačního cyklu lze obvykle rozdělit do tří skupin:

 • Prvním z nich jsou vnější faktory, které ovlivňují normální cyklus. To znamená, že etiologické faktory ovlivňují mozkovou kůru. Žena si může všimnout, že se cyklus snížil, nebo naopak je delší, pokud dramaticky změnila klima, byla ve stavu dlouhodobého stresu, „sedla“ na přísnou dietu atd..
 • Druhý je důsledkem patologických stavů ovlivňujících nejen reprodukční systém, ale také tělo jako celek. Důvody selhání menstruačního cyklu po 40 letech jsou tedy často spojeny s nástupem menopauzy. Je však možné, že důvody selhání menstruačního cyklu po 40 letech jsou způsobeny přítomností zdravotních problémů u ženy středního věku..
 • Třetí je účinek léků. Odpověď na otázku, proč menstruační cyklus selhává, je často léčba řadou léků. Zpoždění nebo jiné narušení je možné jak po zahájení užívání určitých léků, tak po jejich zrušení. Jedná se o hormonální antikoncepci, antikoagulancia, antiagregační látky, glukokortikoidy atd..

Faktory spojené s patologickými stavy

 • Ovariální patologie - hovoříme o porušení spojení mezi vaječníky a hypofýzou, onkologických onemocněních vaječníků, stimulaci ovulace léky, selhání druhé fáze cyklu. Také nepravidelná období spojená s ovariální patologií mohou být výsledkem negativního působení na pracovišti, záření, vibrací, chemických vlivů. Důvody nepravidelného menstruačního cyklu mohou souviset s chirurgickými zákroky na vaječnících, poraněními urogenitálních orgánů atd..
 • Porucha interakce mezi hypotalamem a hypofýzou - nepravidelný cyklus může být spojen s příliš aktivním nebo nedostatečným uvolňováním gonadotropních hormonů a uvolňujících faktorů. Nepravidelnosti cyklu jsou někdy způsobeny nádorem hypofýzy nebo mozku, krvácením do hypofýzy nebo nekrózou.
 • Endometrióza - pokud se u ženy rozvine endometrióza, jak genitální, tak extragenitální, vede hormonální povaha tohoto onemocnění k nerovnováze hormonů.
 • Porucha procesu srážení krve - hemofilie, jiné genetické patologie.
 • Kyretáž dělohy - endometrium je poškozeno, pokud je kyretáž prováděna po ukončení těhotenství nebo k léčbě. V důsledku toho se mohou vyvinout komplikace - zánětlivé procesy dělohy a přívěsků. Rovněž se zaznamenávají nepravidelná období po porodu..
 • Nemoci jater a žlučníku.
 • Vzhled hormonálně závislých nádorů - onkologické procesy v děloze, nadledvinách, mléčné žláze, štítné žláze.
 • Chronická endometritida - nedochází k tvorbě plnohodnotného endometria.
 • Polypy sliznice dělohy.
 • Ostré „skoky“ v tělesné hmotnosti - jak hubnutí, tak obezita vyvolávají u dospívajících a dospělých žen nepravidelná období, protože tuková tkáň produkuje estrogeny.
 • Infekční onemocnění - mohou mít negativní vliv na vaječníky. Infekce, které byly přeneseny v dětství (například plané neštovice nebo zarděnky) a infekce pohlavních orgánů, mohou navíc vyvolat selhání menstruace.
 • Přítomnost anomálií dělohy - septum v děloze, sexuální infantilismus atd..
 • Endokrinní patologie - často s ní spojená způsobuje nepravidelná období po 40 letech.
 • Patologie dělohy - nádory, hyperplazie.
 • Duševní onemocnění - epilepsie, schizofrenie atd..
 • Arteriální hypertenze.
 • Mít špatné návyky.
 • Avitaminóza, hypovitaminóza.
 • Chromozomální abnormality.

Co dělat s tím nebo oním zdravotním problémem a jak normalizovat cyklus, gynekolog vám řekne, kdo musí být navštíven, pokud je vaše menstruace "ztracena".

Jak se může projevit porušení cyklu?

Porušení cyklu by mělo být považováno za celou řadu směn v jeho průběhu. V tomto případě jsou možné jak změny v délce cyklu (nepravidelné, vzácné, časté menstruace), tak narušení povahy menstruace.

 • Amenorea - menstruace chybí po dobu šesti měsíců nebo déle. U primární amenorey dochází k porušení od okamžiku, kdy dívky začaly menstruovat; se sekundárními - porušení se projevila po určité době normálních cyklů.
 • Oligomenorea - menstruace se objevuje jednou za několik měsíců (3-4). Po 45 letech mohou být tyto projevy spojeny s menopauzou..
 • Opsomenorrhea - sporé období trvající ne déle než 1-2 dny.
 • Polymenorea - prodloužená období (více než 7 dní) s normálním cyklem.
 • Hyperpolymenorea - existuje hojný výtok, ale cyklus je normální.
 • Menoragie - těžké a prodloužené období (více než 10 dní).
 • Metroragie - nepravidelný vzhled krvavého výtoku, někdy se mohou objevit uprostřed cyklu.
 • Proyomenorea - časté menstruace, ve kterých je cyklus kratší než tři týdny.
 • Algomenorea je velmi bolestivé období, ve kterém se žena stává invalidní. Algomenorea může být také primární a sekundární.
 • Dysmenorea - to je název pro jakékoli nepravidelnosti v cyklu, při nichž se vyskytují bolesti během menstruace a nepříjemné autonomní poruchy: bolesti hlavy, nestabilní nálada, zvracení a nevolnost atd..

Důvod časté menstruace, stejně jako jiné výše popsané poruchy, může být spojen s celou řadou patologických stavů. Žena by měla být upozorněna na jakékoli porušení pravidel. Například velmi častá menstruace po 40 letech může naznačovat vývoj závažných onemocnění..

Cyklus narušení u dospívajících

Nepravidelnosti cyklu jsou často pozorovány u dospívajících, když začíná menstruace. Tento jev je spojen s fyziologickými důvody. U dívek dochází k tvorbě hormonálních hladin, a to je spojeno jak s důvody krátkého menstruačního cyklu, tak s důvody zpoždění. U dospívajících může být délka cyklu pokaždé jiná..

Proces formování může trvat 1-2 roky. Dívka však musí jasně vědět, jak počítat trvání menstruačního cyklu, aby mohla sledovat, kolik dní cyklus trvá a zda dochází k jeho postupné tvorbě. To je důležité nejen pro ty, kteří již jsou sexuálně aktivní, ale také pro dívky, které potřebují znát délku cyklu z hygienických důvodů a sledovat své zdraví. Maminka musí své dceři vysvětlit, jak správně počítat menstruační cyklus. Příklad takového výpočtu je také důležitý pro teenagera..

Pravidelnost menstruace u dospívajících ovlivňují následující patologické faktory:

 • infekce mozku a membrán;
 • traumatické zranění mozku;
 • vegetativní-vaskulární dystonie;
 • časté nachlazení;
 • genitální infekce;
 • sklerocyklické vaječníky.

Skutečnost, že mladé dívky praktikují přísné diety, v důsledku čehož je zaznamenána nejen nadměrná ztráta hmotnosti, ale také hypovitaminóza, porušení menstruace, také negativně ovlivňuje tvorbu měsíčního cyklu.

Je zajímavé, že charakterové vlastnosti dospívajících ovlivňují pravidelnost menstruace..

Lékaři identifikují několik důležitějších faktorů, které mohou ovlivnit tvorbu cyklu:

 • časný nástup sexuální aktivity, promiskuitní kontakty;
 • anomálie ve vývoji reprodukčního systému;
 • přítomnost špatných návyků.

V důsledku narušeného menstruačního cyklu může u dospívající dívky dojít k takzvanému juvenilnímu děložnímu krvácení. Tento stav je charakterizován prodlouženými obdobími. Dlouhá a těžká období zpravidla trvají déle než týden. To vede k anémii a vážnému zhoršení stavu adolescenta. Příčiny prodlouženého období jsou zpravidla spojeny buď s psychickým stresem, nebo s infekcemi.

Přerušený cyklus u premenopauzálních žen

Během menopauzy, která u žen začíná v období od 45 do 55 let, je narušen nejen cyklus, ale jsou zaznamenány také vegetativně-vaskulární příznaky, metabolické poruchy, psychoemoční nestabilita..

Menstruační cyklus během premenopauzálního období je zmatený kvůli postupnému zániku plodnosti. Produkce gonadotropinů na úrovni hypofýzy je narušena, v důsledku čehož je narušeno zrání folikulů v pohlavních žlázách. Během menopauzy je luteální nedostatečnost zaznamenána na pozadí hyperestrogenismu. Výsledkem je, že v endometriu v obou fázích cyklu dochází k patologickým změnám. Žena má cyklické i acyklické krvácení v důsledku vývoje hyperplazie endometria.

Je-li to po 40 letech vzácná a nepravidelná menstruace ženy nebo je narušeno acyklické krvácení, je to s největší pravděpodobností důkaz předčasného vyčerpání vaječníků. Proč se cyklus mění, musí určit lékař. S časnými projevy menopauzy je nutná hormonální substituční léčba.

Poruchy v důsledku užívání hormonálních léků

Pokud žena užívá antikoncepci, je pravděpodobné, že během prvních tří měsíců užívání dojde k intermenstruačnímu krvácení. Takové krvácení by mělo být považováno za normu, protože tělo je zpočátku přestavěno na skutečnost, že do něj vstupují hormony, a potlačuje produkci vlastních hormonů. Pokud však dojde k acyklickému krvácení déle než tři měsíce nebo období během antikoncepce příliš dlouho nekončí, je pravděpodobné, že lék byl zvolen nesprávně - možná žena dostává příliš vysokou nebo nízkou dávku hormonů.

Při užívání antikoncepce se může vyvinout algomenorea. Děložní krvácení je pravděpodobnější, pokud žena užívá nouzové antikoncepční léky. Faktem je, že obsahují velmi velkou dávku hormonů. Tyto prostředky proto nelze použít častěji než jednou ročně..

Vývoj amenorey je zaznamenán na pozadí použití injekcí dlouhodobě působících progestinů, gestagenních léků. Proto jsou progestiny často předepisovány ženám v premenopauzálním věku i pacientům s endometriózou - v případě potřeby navozte umělou menopauzu.

Pokud je cyklus narušen, normalizace menstruačního cyklu u žen se provádí s přihlédnutím k důvodu, proč k němu došlo. Za účelem normalizace cyklu také lékař bere v úvahu věk ženy, klinické příznaky a přítomnost onemocnění. Teprve poté jsou tablety předepsány pro normalizaci, vitaminovou terapii (vitamin E atd.).

Léčba menstruačních poruch u dospívajících

Pokud má dospívající dívka nepravidelný menstruační cyklus a stav je komplikován krvácením mladistvých, provede se dvoustupňová terapie.

V první fázi se hemostáza provádí pomocí hormonálních léků, hemostatické tablety se používají ke krvácení - Vikasol, Ditsinon, kyselina aminokapronová.

Při dlouhodobém silném krvácení, kdy se dívka obává slabosti, závratí a zároveň má snížený hemoglobin (až 70 g / l), rozhodne lékař o kyretáži. Dále se provede histologické vyšetření škrábání.

Pokud je to nutné, proveďte antianemickou terapii (krevní transfuze, erytrocytová hmota, infukol, rheopolyglucin). V režimu léčby jsou také předepsány přípravky obsahující železo.

Teenagerovi jsou předepsány hormonální léky po dobu nejvýše tří měsíců. Léčba anémie trvá, dokud se počet hemoglobinu nevrátí k normálu.

Pokud porucha v procesu tvorby cyklu není obtížná, je dívce předepsána vitaminová terapie ve fázích cyklu. V tomto případě se vitamíny používají podle určitého schématu ke stimulaci produkce hormonů ve vaječnících. Cyklická vitaminová terapie stanoví, že v první fázi žena užívá komplex vitamínů B nebo vitamínů B1 a B6. Ve druhé fázi je dívce ukázána kyselina listová, kyselina askorbová a také vitamíny A, E..

Léčba poruch cyklu u žen v plodném věku

Léčba menstruačních nepravidelností je v tomto případě podobná režimu léčby těchto poruch u dospívajících. Stejně jako ve věku dvaceti let se léčba menstruačních nepravidelností ve věku 40 let s krvácením provádí škrábáním. Provádí se pro diagnostické i terapeutické účely..

Poté následuje hormonální terapie. Předepisují se kombinované orální antikoncepce, které se užívají obvyklým způsobem. Pokud je druhá (luteální) fáze vadná, jsou předepsány analogy progesteronu Utrozhestan nebo Duphaston, musí se užívat ve druhé fázi cyklu. Je také možné obdržet 17-OPK, Norkolut.

Je důležité doplnit objem cirkulující krve, pro který se používají koloidní roztoky. Rovněž se praktikuje antianemická léčba, symptomatická hemostáza. Pokud škrábání nefunguje, může lékař rozhodnout o hysterektomii nebo ablaci (pálení) endometria..

Je také důležité správně léčit doprovodná onemocnění, která by mohla vyvolat poruchu cyklu. U hypertenze je tedy důležité užívat předepsané léky, omezit příjem slaných i tekutin. Při patologii jater byste měli dodržovat správnou stravu, užívat hepatoprotektory.

Některé ženy také praktikují lidové prostředky. Tyto metody však musí být praktikovány velmi opatrně, protože existuje riziko, že bez konzultace s lékařem chybí vážná patologie. A dokonce i porušení menstruačního cyklu po 45 letech, které žena vnímá jako nástup menopauzy, je základem pro vyhledání lékařské pomoci..

Vzhledem k tomu, že narušení cyklu může být příčinou neplodnosti, je ženám v plodném věku v případě potřeby předepsán choriogonin a Pergonal - léky na stimulaci vývoje aktivních folikulů. Klomifen by měl být užíván ke stimulaci ovulace.

Krvácení během menopauzy

Při krvácení během menopauzy musí být pacientce předepsána kyretáž děložní dutiny. Koneckonců, krvácení může naznačovat závažné patologie, zejména vývoj atypické hyperplazie nebo adenokarcinomu endometria. Někdy se lékař může rozhodnout pro hysterektomii.

Někdy je pacientovi během menopauzy předepsáno progestogenní léky: Depo-Provera, Duphaston, 17-OPK.

V průběhu léčby mohou být také předepsány antiestrogenní látky - Danazol, Gestrinon, 17a-ethynyl testosteron.

závěry

V případě porušení menstruace musí žena v jakémkoli věku naléhavě řešit otázku, jak obnovit menstruační cyklus. Ti, kteří se zajímají o to, jak obnovit menstruační cyklus lidovými léky, by si měli pamatovat, že takové projevy jsou jen příznakem základního onemocnění, které musí být správně zacházeno podle schématu předepsaného odborníkem.

K odstranění těchto problémů není vždy nutné užívat hormonální pilulky k obnovení menstruace. Někdy ženě, u níž otázka, jak obnovit menstruační cyklus bez hormonů, dokonce pomůže změnou denního režimu a stravovacích návyků. Například obézním ženám pomáhá normalizace jejich hmotnosti. A pro ty, kteří praktikují velmi přísné diety, stačí zvýšit obsah kalorií v potravinách a překonat vyčerpání těla. V každém případě, pokud je cyklus „nefunkční“, je důležité, aby se mladé dívky i ženy s menopauzou poradily s gynekologem, který vám řekne, jak postupovat..

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Komentáře

Lékař mi poradil Ovariamin před něco více než 3 měsíci. Když mi byla diagnostikována dysfunkce vaječníků. Nyní je vše víceméně normální, ale kurz dokončím, abych úplně obnovil jejich normální práci.

Důvodem porušení cyklu byla hormonální nerovnováha, lékař řekl, že pije Ovariamin, a pokud to nepomůže, pak předepíše hormony, ale já jsem se unesl. Ovariamin odvedl skvělou práci.

Nevím, co způsobilo, že se můj cyklus pokazil, ale vím, že se dá snadno obnovit nehormonálními léky, jako je ovariamin. Vypil jsem to, když jsem se připravoval na své první těhotenství, takže jsem věděl o tomto přírodním bioregulátoru, že pomáhá vaječníkům pracovat tak, jak má. A když vaječníky fungují správně, pak s cyklem nejsou žádné problémy..

Můj cyklus se kvůli stresu ztratil, i když jsem přestal být nervózní, stále se nevrátil k normálu. Teprve když vypila ovariamin (podle předpisu gynekologa), vrátila se do normálního života. A pak nebylo možné přizpůsobit se cyklu ani v každodenním životě, natož plánovat dítě. Ale naštěstí vše fungovalo a vrátilo se do normálu. A mimochodem, fáze „plánování“ již prošla do fáze „čekání“, za dva měsíce se staneme rodiči!

Proč menstruační cyklus selhává?

Mnoho dívek a žen zažilo menstruační nepravidelnosti alespoň jednou v životě. Taková porušení se mohou projevit ve formě nadměrného nebo nedostatečného krvácení, zpomalení nebo zrychlení menstruačního procesu, snížení nebo zvýšení měsíčního cyklu. Existuje mnoho důvodů pro výskyt těchto porušení, o kterých musí každá žena vědět..

Normální měsíční období

Menstruace nebo menstruace se objevují u dívek, které dosáhly věku 12-15 let. Pokud se to objeví dříve, pak lékaři hovoří o časném zrání, pokud později, pak mluvíme o pozdním zrání..

Krvácení naznačuje, že měsíční období dívky skončilo. Doba trvání cyklu se začíná počítat od prvního dne objevení se výtoku krve, zpravidla další výtok začíná po 25-31 dnech. Samotná krev z pochvy se vylučuje během 4–5 dnů, během kterých žena ztratí 50–150 ml krve. Nejvíce vypouštění druhého dne cyklu. Pokud některý z procesů probíhajících během tohoto období nespadá do stanovených limitů, pak hovoří o porušení nebo anomáliích měsíčního cyklu.

Druhy menstruačních nepravidelností

Jakékoli selhání menstruačního cyklu lze připsat jedné ze dvou velkých skupin: změně období mezi sousedními cykly a změnám intenzity krvácení. Mezi porušení první skupiny patří:

 • Amenorea nebo absence menstruace. Tato situace je charakterizována úplnou absencí krvácení po dobu několika měsíců..
 • Oligomenorea nebo dlouhý měsíční cyklus. Je charakterizován normálním průchodem samotné menstruace, ale časový interval mezi nimi je více než 45 dní.
 • Polyminorea nebo snížená doba cyklu. V tomto případě se menstruace opakuje každých 21 dní nebo dokonce dříve..

Pokud jde o druhou velkou skupinu změn, nejběžnější jsou následující:

 • Hypermenorea. Vyznačuje se velkým množstvím vylučované krve, ve které se objevují sraženiny.
 • Hypomenorea. Tato porucha je nejčastěji předzvěstí menopauzy u ženy nebo k ní dochází, když má výraznou nadváhu. Trvání krvácení je v tomto případě 1–2 dny nebo dokonce několik hodin.
 • Menoragie je dlouhé období krvácení, které může trvat déle než 8 dní a je velmi intenzivní.
 • Metroragie nebo nepravidelné krvácení, které se mění v trvání od 6 do 10 dnů.
 • Dysmenorea, menstruační porucha, která způsobuje bolestivé krvácení a záchvaty.

Při léčbě všech těchto poruch je nutné jasně stanovit příčinu jejich výskytu a také vzít v úvahu touhu pacienta být matkou..

Příčiny selhání období u žen

Příčiny menstruačních nepravidelností mohou být velmi rozmanité, od funkčních a hormonálních změn v těle až po dědičné příčiny nebo onemocnění pohlavních orgánů, štítné žlázy, jater, ledvin nebo imunitního systému..

Kromě toho může dojít k porušení měsíčního období v důsledku stresu, psychologických změn, nesprávné stravy, vysoké fyzické námahy..

Amenorea - absence menstruace

Důvody pro porušení cyklu menstruace jsou ve většině případů dědičné, primární amenorea je právě takový případ. Ukazuje se poté, co dívce bylo 16 let, a dosud neměla první menstruaci. Příčinou primární amenorey je jakákoli porucha tvorby genitálií.

Kromě primární existuje také sekundární amenorea. V tomto případě dochází k porušení normálního cyklu, které vedou k nepřítomnosti menstruace po dobu 6 měsíců nebo déle. Příčinou sekundární amenorey mohou být hormonální změny, ke kterým dochází v důsledku dysfunkce hypotalamu, stejně jako v důsledku stresu nebo psychologických problémů.

Absence cyklu může být také spojena s infekčními chorobami nebo rakovinovými nádory u této ženy. Kromě toho může užívání určitých léků také způsobit nepřítomnost menstruace. Mezi tyto léky patří psychotropní léky, léky na hypertenzi nebo jakékoli hormonální léky.

Kromě pojmenovaných důvodů mohou způsobit také následující akce:

 • sekundární amenorea
 • náhlé změny tělesné hmotnosti;
 • častá účast na sportovních soutěžích;
 • Závažné poruchy příjmu potravy, jako je mentální anorexie
 • užívání antikoncepčních pilulek;
 • těhotenství a porod, po porodu může menstruace několik měsíců chybět.

Pokud jsou nepravidelnosti v cyklu pravidelné a střídají se dlouhá období s kratšími, jsou příčinou hormonální změny v těle..

V takových případech hovoří o oligomenorei nebo polymenorei, které se nejčastěji vyskytují po první menstruaci u dívky nebo před menopauzou u dospělé ženy.

Hypermenorea, hypomenorea a menoragie

Proč je narušen menstruační cyklus, pokud dochází k intenzivnímu a dlouhodobému krvácení, odpověď na tuto otázku spočívá v problémech s fungováním pohlavních orgánů, například děložních myomů, výskytu polypů nebo chronického zánětu. Hypermenorea a menoragie mohou být spojeny s hypertenzí a jinými onemocněními kardiovaskulárního systému.

Hypomenorea nebo mírné krvácení během menstruace jsou často spojeny s dysfunkcí vaječníků, ale k tomuto typu poruchy cyklu mohou také vést následující faktory:

 • blízký nástup menopauzy u ženy;
 • poruchy sliznice dělohy v důsledku umělého potratu škrábáním;
 • obezita;
 • užívání hormonální antikoncepce na bázi progestogenu.

Abnormální krvácení

Pokud má dívka uprostřed pochvy výtok krve z pochvy, pravděpodobně bude důvodem této situace silné hormonální narušení jejího těla. Obvykle se takové procesy vyskytují v raném věku, kdy dívka právě začíná menstruaci, nebo u dospělých žen, když jsou blízko menopauzy. Právě během těchto dvou období dochází v těle k nejsilnějším změnám vlivem hormonu estrogenu..

K výtoku uprostřed cyklu může dojít také v důsledku závažných onemocnění, jako jsou myomy, zánět dělohy nebo její rakovina, vaginální rakovina.

Během menstruace můžete zaznamenat silnou bolestivost a záškuby svalů v pánevní oblasti. Pokud se tato bolest objeví od samého začátku u dospívající dívky, pak jsou hlavní důvody následující:

 • abnormální umístění dělohy;
 • porušení hormonální rovnováhy mezi estrogenem a gestagenem;
 • narušení hormonu prostaglandinu v děložní sliznici;
 • faktory psychologické povahy.

Pokud měla dívka během menstruace neustále normální krvácení, ale pak se objevily bolestivé pocity, je to způsobeno jedním nebo více z následujících faktorů:

 • myom - benigní nádor v děloze;
 • polypy ve výstelce dělohy;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • nadměrný růst endometriální tkáně;
 • zúžení děložního kanálu.

Vývoj porušení

Změny v menstruačním cyklu u žen se mohou po nějaké době vrátit do normálu bez jakéhokoli dalšího zásahu v případech, kdy jsou jejich příčiny dočasné, například stres. Ne všechny případy selhání menstruace jsou však neškodné, proto musí být vyšetřena každá žena..

Pokud má kořen problému organickou příčinu, je ohrožena plodnost ženy a obecně kvalita jejího života..

V tomto ohledu se doporučuje, aby každá zástupkyně spravedlivého pohlaví při prvním zjištění selhání svého měsíčního cyklu vyhledala vhodnou radu od lékaře. Lékař vyšetří pacienta, určí konkrétní problém a předepíše vhodnou léčbu.

Diagnostika

Aby bylo možné přesně diagnostikovat konkrétní poruchu v měsíčním cyklu, potřebuje lékař určité informace o pacientovi. Následující údaje jsou potřebné ke stanovení diagnózy a důvodů porušení menstruačního cyklu u ženy:

 • věk, ve kterém se objevila první menstruace;
 • průběh měsíčního cyklu po první menstruaci;
 • pravděpodobnost dědičných chorob;
 • informace o léčivých přípravcích, které pacient užíval, a o léčbě, kterou podstoupil;
 • možné duševní poruchy;
 • údaje o změnách metabolických procesů;
 • tendence členů rodiny ztrácet nebo přibírat na váze.

Během vyšetření gynekolog vyšetřuje vagínu, dělohu a vaječníky. Někdy může být zapotřebí ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk). Pro stanovení možného účinku hormonů na detekovaná porušení v ženském cyklu lze provést krevní a močové testy na hladinu estrogenu, gestagenu, androgenu a prolaktinu..

Metody léčby

Aby bylo možné předepsat jednu nebo druhou metodu léčby porušení v měsíčním cyklu, je nutné zjistit, jaký je účel této léčby: normalizovat časové období mezi menstruací a samotným procesem krvácení nebo vyřešit problém neplodnosti, který vzniká v důsledku selhání cyklů..

Pokud dojde k porušení hormonálního pozadí, léčba je zaměřena na jeho normalizaci. Pokud se vyskytnou problémy s genitáliemi, může být nutný chirurgický zákrok. Z psychologických důvodů mohou pomoci relaxační techniky, meditace, jóga a psychoterapie..

Po přesném stanovení diagnózy selhání ženského cyklu je předepsána vhodná léčba:

 • V případě amenorey je obvykle předepsána hormonální terapie.
 • Pokud mluvíme o oligomenorei nebo polymenorei, to znamená, že samotný cyklus jde dobře, ale jeho trvání je buď příliš dlouhé nebo příliš krátké, pak není nutná žádná léčba, pokud tato žena nebude otěhotnět. V některých případech může lékař předepsat hormony k regulaci délky cyklu..
 • U hypermenorey a menoragie by měla být léčba zaměřena na odstranění příčiny těchto poruch. Například pokud spočívá v přítomnosti fibroidů nebo polypů, pak se uchýlí k chirurgickým metodám, pokud jsou všechny orgány reprodukčního systému v pořádku, pak lékař předepisuje hormonální léky.
 • Obecně neexistuje žádná specifická léčba hypomenorey. Příčinou hypomenorey je často slabost vaječníků, proto, pokud žena chce otěhotnět, může lékař předepsat léky, které provokují vzhled ovulačního procesu.
 • U metroragie je předepsána léčba, která eliminuje konkrétní příčinu tohoto problému.
 • Pokud je menstruace doprovázena silnou bolestí a není nalezen žádný rozumný důvod k vysvětlení situace, je ženě předepsáno léky proti bolesti a protizánětlivé léky ke zmírnění bolesti..

Hormonální faktor je tedy jednou z hlavních příčin poruch normálního průběhu menstruace, proto se preventivně doporučuje všem dívkám a ženám vést zdravý životní styl, vyhýbat se stresu, věnovat dostatek času spánku a fyzickému tréninku..