Důvody selhání cyklu menstruace a způsob nápravy tohoto procesu

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi Žádné komentáře

Menstruační cyklus je jedním z hlavních faktorů normálního fungování ženského reprodukčního systému. Pokud vaše menstruace „jde jako hodiny“, pak je vše v pořádku s vaším zdravím. Pokud naopak, pak vám vaše tělo dává jasný signál, že je třeba napravit zdraví ženské oblasti. Co je selhání menstruačního cyklu, jaké jsou jeho důvody a jak situaci zlepšit k lepšímu? To vše a ještě mnohem více.

Když lze považovat menstruační cyklus za narušený

Menstruace trvá v průměru od 3 do 7 dnů. Zbytek času je příprava reprodukčního systému na nový cyklus. A takový proces by měl pokračovat systematicky a hlavně včas. Pokud je menstruační cyklus narušen, výše uvedené údaje se odchylují od norem a v tomto případě je nutné situaci stabilizovat. Nejprve to ale zjistíme a zjistíme, kdy je menstruace považována za přerušenou.?

U některých žen trvá menstruace 2–3 dny, u jiných o něco déle. Ale zde je důležité sledovat nejen jejich trvání - doprovodné příznaky, množství vylučované krve, celková pohoda. Pokud je menstruace doprovázena silnou bolestí, špatným zdravím a zvýšenou podrážděností, lze takový obraz považovat za porušení reprodukčního systému.

Normální menstruace trvá ne méně než 3 dny a ne více než 7 dní. Mezi nimi musí být přestávka nejméně 21 a ne více než 35 dnů. Zbývající případy jsou mimo rozsah a jsou považovány za selhání.

Cyklus menstruace se také považuje za narušený, pokud je výtok pozorován po dobu 2 dnů. To je velmi malé. A více než 7 je hodně. Příliš mnoho nebo příliš málo krve se také považuje za selhání. Nízká nebo silná období naznačují nesprávnou funkci vaječníků.

Důvody selhání cyklu menstruace

Pokud dojde k selhání menstruačního cyklu, mohou důvody spočívat v různých bodech. Je jich spousta a pro stanovení přesného provokativního faktoru se musíte seznámit se všemi:

 • První menstruace. V mladém ženském těle, které poprvé prošlo menstruačním cyklem, hormonální pozadí ještě plně neupravilo svou práci. V tomto případě potřebuje zhruba rok, než situaci stabilizuje. Mezitím se může měsíční plán ztratit.
 • Delikátní věk. U žen po 40-55 letech začíná menopauza nebo menopauza. Během tohoto období může menstruace zbloudit, ale nejde o patologii, ale o normální jev. Tělo ale přesto potřebuje podporu v podobě užívání vitamínů nebo speciálních přípravků..
 • Hormonální poruchy (a to nejen sexuální poruchy, ale také štítná žláza nebo nadledviny), velká nadváha nebo anorexie, nemoci infekční povahy. Nelze také vyloučit vliv stresových situací - protože byl jednou příliš nervózní nebo se jednou obával, v blízké budoucnosti to může ovlivnit práci hormonálního pozadí a tím i včasný nástup menstruace..
 • Poporodní období. V této době dochází k globální restrukturalizaci v práci hormonálního pozadí, protože tělo ženy se nyní připravuje na krmení dítěte. Po porodu nějakou dobu trvá, než obnovíte svůj menstruační cyklus, ale někdy to samo nezmizí. A pak určitě navštivte místního gynekologa. I když po porodu je to již nutné, i když nedochází k žádnému porušení.
 • Užívání „špatných“ drog. Často se menstruační cyklus ztrácí kvůli tomu, že si žena sama léčí své zdraví. Obvykle se tato situace otočí kvůli příjmu nesprávných hormonálních léků nebo některých léků na nadváhu. Mohou jak přímo, tak nepřímo negativně ovlivňovat produkci hormonů a fungování reprodukčního systému. Ale nejen to může narušit menstruační cyklus - náhlé ukončení užívání jakýchkoli hormonálních léků má také vedlejší účinky. Musíte také přestat správně užívat jakékoli léky..
 • Časté spontánní nebo nucené potraty (potraty). Takové okamžiky jsou vážným stresem jak pro psycho-emocionální stav ženy, tak pro její zdraví..
 • Poruchy menstruace vyvolávají také nemoci, jako jsou děložní fibroidy, skleropolycystické vaječníky, polypy a / nebo endometrium. V tomto případě je adekvátní léčba prostě životně důležitá, jinak by se otázka mohla týkat nejen zdraví žen, ale také jako celku.
 • Náhlá změna klimatu. Při stěhování do jiného města nebo země reaguje tělo citlivě na jiné podnebí. A to může narušit nejen menstruační cyklus..
 • Fyzické přetížení. Sportovat je dobré, ale ve všem, co potřebujete vědět, kdy přestat. Pokud příliš zatěžujete tělo cvičením a dokonce i váhou, pak se v tomto případě může ukázat, že obrázek neztrácí váhu nebo krásné úlevy těla, ale vážné poruchy v gynekologii.

Pokud je váš měsíční cyklus mimo provoz z některého z výše uvedených důvodů, určitě navštivte gynekologa. Jakékoli narušení práce jednoho ze systémů těla je zdraví škodlivé. Samodiagnostika, stejně jako samoléčba, přinejlepším povede k neúspěšnému výsledku, nemluvě o nežádoucích důsledcích nesprávně zvolené terapie.

[fusion_youtube width = "690 ″ height =" "autoplay =" false "api_params =" "hide_on_mobile =" malá viditelnost, střední viditelnost, velká viditelnost ">

Co dělat, pokud je váš menstruační cyklus narušen

Takže již víte, co to znamená, když se cyklus menstruace ztratí, důvody tohoto jevu a nyní se musíte vypořádat s eliminací toho všeho. Samozřejmě nejdříve potřebujete konzultaci s gynekologem a úplné vyšetření. Někdy bez nich je prostě nemožné přesně a správně diagnostikovat příčinu menstruačních nepravidelností. Po úvodní konzultaci vám mohou být přiděleny následující testy a zkoušky:

 • Vaginální výtěr
 • Ultrazvuk pánve
 • Krevní test na hladinu hormonů
 • Možná MRI
 • Analýza moči a tak dále.

Pamatujte, že selhání samotného menstruačního cyklu není léčitelné - pro stabilizaci práce reprodukčního systému je nutné eliminovat patologii, která k tomu vedla. Někdy může být léčba dokonce chirurgická, nejen léky. Po obdržení výsledků provedených testů může lékař předepsat užívání hormonálních, homeopatických, hemostatických léků, antibiotik a dalších léků. Antibakteriální léčba také není vyloučena..

Poznámka! Neměli byste být okamžitě skeptičtí ohledně používání produktů založených na hubbubs. Mnoho žen si je jistých, že z nich tělo najednou začne přibírat na váze a zaroste nežádoucí vegetací. Ve skutečnosti tyto léky nezvyšují váhu, ale pouze zvyšují chuť k jídlu. V tomto případě provede gynekolog podrobnou konzultaci o výživě a vaše postava bude v pořádku..

Měli byste také vědět, že fytoestrogeny ovlivňují ženské tělo mírněji než jiné možnosti. Při užívání určitých hormonálních přípravků nezapomeňte věnovat pozornost účinné látce a obsahu fytoestrogenu..

Může to být tak, že gynekolog nezjistí žádná porušení v reprodukčním systému ženy. V tomto případě bude vhodné odkázat na další vyšetření endokrinologa nebo imunologa, protože důvody selhání menstruačního cyklu se mohou zákerne skrýt v nesprávné práci štítné žlázy nebo dokonce nadledvin.

Autokorekce zdraví žen

Je velmi obtížné samostatně se vyrovnat s korekcí menstruace, protože léčba je předepisována také na základě věku ženy, charakteristik jejího těla a výsledků testů. Léčba selhání „dnešní doby“ může často vycházet pouze ze zdravého životního stylu. Ano, vzdání se všech druhů špatných návyků, dobrého spánku a stejné stravy, sportu a každodenního života může přispět k rychlému uzdravení bez jakékoli léčby.

K selhání ženských dnů často dochází po přenosu chřipky a jiných aktuálních virových onemocnění. V takovém případě je imunitní systém oslabený a měl by být rozhodně podporován vitamíny a správnou výživou. Všechno zde odpovídá standardu: ovoce, zelenina, vápník, železo atd. Můžete pít vitamíny, ale pouze předepsané lékařem. A samozřejmě nezapomeňte na plný spánek..

Stabilní sexuální život je také pomocníkem při obnově menstruačního cyklu. Ano, jedná se o druh léku, který by neměl být opomíjen, protože intimita způsobuje kontrakci dělohy. A takový okamžik má pozitivní vliv na fungování vaječníků a zase zlepšuje nepravidelný menstruační cyklus..

Můžete se také uchýlit k populárním pověrám, abyste se zbavili neúspěchu „dnů žen“. Ve skutečnosti se menstruační cyklus často shoduje s lunárním kalendářem. Během měsíční noci nechte závěsy nebo závěsy nezakryté, aby vám Měsíc pomohl v tak delikátní záležitosti. Vypadá to jako fikce. Je těžké se nehádat, ale některým to pomáhá.

Chcete-li, aby dny žen chodily včas a každý měsíc, zkuste jako oděv vypít odvar z pelyňku. Připravte si 200 gramů nasekané suché byliny, půl litru octa, promíchejte a nechejte ve skleněné nádobě na tmavém místě po dobu 2 dnů. Musíte pít takovou tinkturu ve zředěné formě - ve sklenici vařené vody nebo teplého čaje, zředit několik polévkových lžic tinktury a použít tento nápoj 3krát denně před hlavními jídly. Doba léčby tímto způsobem je 30 dní..

Důležité! Před použitím jakékoli metody k úpravě menstruačního cyklu pomocí lidové metody se poraďte s lékařem. Pouze on vysvětlí, proč je cyklus menstruace narušen a jak jej lze upravit..

Nejprve se samozřejmě můžete pokusit nezávisle vytvořit cyklus „těchto dnů“: mít dostatek spánku, jíst správně, věnovat správný čas sportu, ignorovat špatné návyky, žít plnohodnotný sexuální život a jen očekávat zlepšení. Pokud to všechno dohromady problém nevyřeší, pak je návštěva lékaře a vyšetření prostě nevyhnutelné. Není se čeho bát - lékař vás vyšetří, dá vám pokyny k testování, seznámí se s jejich výsledky a předepíše vhodnou terapii. A po dodržení všech lékařských doporučení se vaše zdraví musí určitě zlepšit.

Menstruační nepravidelnosti: příznaky, příčiny a léčba

Menstruační nepravidelnost je změna počtu dnů v cyklu, barvy nebo objemu výtoku. Normální cyklus trvá 25 až 35 dní a začíná prvním dnem menstruace. Změny mohou být způsobeny vnějšími faktory, jejichž eliminace vede k normalizaci cyklu. Pokud však neexistují zjevné důvody pro porušení, je nutné konzultovat úplné vyšetření s gynekologem nebo endokrinologem..

 • 1 Fáze menstruace
 • 2 Regulace menstruačního cyklu
 • 3 Důvody porušení
  • 3.1 Nemoci
 • 4 Cyklické nesrovnalosti v dospívání
  • 4.1 Léčba
 • 5 Abnormality v reprodukčním věku
  • 5.1 Poporodní období
   • 5.1.1 Léčba
 • 6 Poruchy u premenopauzálních žen
  • 6.1 Léčba
 • 7 Tradiční metody

Chcete-li zjistit příčinu menstruačních nepravidelností, potřebujete znát fyziologii procesu. Menstruace se nazývá odmítnutí výstelky dělohy po snížení koncentrace progesteronu. Tomu předcházejí následující fáze:

 1. 1. Folikulární - produkce estrogenů pro zrání folikulů. Vajíčková buňka se uvolňuje z jednoho dominantního folikulu.
 2. 2. Ovulace - prasknutí dominantního folikulu a uvolnění vajíčka.
 3. 3. Luteal - syntéza progesteronu žlutým tělem, vytvořené v místě prasklého folikulu.

Progesteron pomáhá připravit endometrium pro implantaci oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění, syntéza progesteronu klesá a endometrium je odmítnuto - začíná menstruační cyklus.

Poruchy těla, kvůli nimž se cyklus mění, se mohou objevit během kterékoli z fází nebo na jedné z úrovní regulace menstruace.

Když se pacient obrátí na gynekologa a stěžuje si, že se cyklus ztratil / snížil / zvýšil nebo se změnila povaha výtoku, lékař provede vyšetření, odebere nátěr pro laboratorní diagnostiku a žena může být také nasměrována k diagnostice vnitřních orgánů podílejících se na regulaci. Úrovně procesu:

 1. 1. Mozková kůra, která reguluje emoční pozadí.
 2. 2. Hypotalamus, syntetizující uvolňující hormony, které ovlivňují třetí úroveň regulace.
 3. 3. Hypofýza produkující gonadotropní, folikuly stimulující a luteinizační hormony.
 4. 4. Ovarie, které pod vlivem hormonů hypofýzy syntetizují progesteron nebo estrogen v závislosti na fázi cyklu.
 5. 5. Vejcovody, děloha a pochva, procházející změnami ve struktuře endometria.

Patologické procesy na kterékoli z těchto úrovní jsou detekovány laboratorní diagnostikou obsahu hormonů v krvi, ultrazvukem, CT, MRI.

Hlavním důvodem absence menstruace je nástup těhotenství. Pokud je však test negativní, musíte kontaktovat gynekologa pro vyšetření a diagnostiku. Důvody pro změnu v menstruačním cyklu jsou obvykle rozděleny do tří skupin:

 1. 1. Vnější faktory: změna klimatu, stres, nespavost, změny ve stravování.
 2. 2. Patologie vnitřních orgánů.
 3. 3. Vedlejší účinky léků.

Cyklus je ovlivňován perorálními kontraceptivy, léky substituční terapie, glukokortikoidy, antiagregačními látkami, antikoagulancii, antidepresivy, antiepileptiky. Možný účinek na cyklus uvádí výrobce léčiva v nežádoucích účincích nebo ve zvláštních pokynech k použití..

Po zrušení antikoncepce se cyklus vrátí do normálu během 2–3 měsíců, protože tělo se přestavuje, aby fungovalo bez vnějšího zdroje hormonů. Užívání lékařských potratů, jako je Postinor, způsobuje prudkou změnu poměru hormonů v krvi, ovlivňuje práci vaječníků a inhibuje ovulační fázi. Obnova cyklu po použití těchto prostředků může trvat až šest měsíců se zhoršenou ovulací, takže je lze provádět pouze pod dohledem gynekologa.

Změny menstruace mohou být způsobeny nejen chorobami reprodukčního systému, ale také jakýmikoli chorobami doprovázenými hormonální nerovnováhou a záněty. Organické a funkční patologie, které způsobují narušení cyklu:

 • onemocnění vaječníků: stimulace ovulace léky, novotvary, nedostatečnost luteální fáze, tvorba píštělí, trauma, porušení hormonální regulace mezi hypofýzou a vaječníky;
 • patologie hypotalamo-hypofyzárního systému: nedostatek gonadotropních a uvolňujících hormonů, nádory, krvácení;
 • patologické stavy dělohy: endometrióza, fibroidy, následky umělého ukončení těhotenství, polypy, endometritida, abnormální struktura dělohy, hyperplazie.

Mezi onemocnění jiných systémů těla mají vliv na menstruaci onemocnění krve, jater, žlučníku, stejně jako tvorba hormonálně závislých nádorů a cyst. Hormonální nádory zahrnují rakovinu prsu, štítné žlázy, dělohy nebo nadledvin.

Odložené infekce pohlavních orgánů způsobují zpoždění menstruace. Pokud menstruace přišla o 2-3 týdny později, mohou to být důvody: náhlá ztráta hmotnosti nebo přírůstek hmotnosti, arteriální hypertenze, hypovitaminóza, špatné návyky.

Před 20 rokem může menstruační cyklus kolísat, jak pokračuje vývoj těla, a hormonální pozadí je nestabilní. Důvodem odchylek během tohoto období mohou být následující poruchy:

 • časté infekční nemoci;
 • obezita nebo podváha;
 • vegetativní-vaskulární dystonie;
 • traumatické zranění mozku;
 • mozkové infekce.

Včasný pohlavní styk a špatné návyky ovlivňují vývoj reprodukčního systému a vedou k nestabilitě hladiny pohlavních hormonů. U dospívajících jsou menstruační nepravidelnosti často doprovázeny silnou bolestí. U syndromu silné bolesti je možný šok a ztráta vědomí.

Silné krvácení v dospívání je léčeno následujícími metodami a léky:

 • hormonální a hemostatická činidla: Vikasol, Ditsinon;
 • antianemické: Sorbifer-Durules, Tardiferon nebo krevní transfuze, erytrocytová hmota, infukola;
 • kombinovaná hormonální antikoncepce: Mersilon, Novinet, Marvelon.

V případě dlouhého zpoždění menstruace bez komplikací je předepsána cyklická léčba vitamíny, stimulující produkci vlastních hormonů ve vaječnících. Pro obnovení první fáze jsou předepsány komplexy vitamínů B, druhá - vitamíny E, A, listová, kyselina askorbová.

Reprodukční věk začíná v průměru ve věku 18-19 let a končí před 40 lety. Důvody odchylek od normy v tomto věku mohou být nejen ve výše uvedených vnějších a vnitřních faktorech, ale také v užívání antikoncepčních prostředků.

První 3 měsíce po zrušení antikoncepce jsou možné intermenstruační krvácení, nestabilita trvání cyklu. V této době se tělo znovu buduje a produkuje vlastní hormony, které dříve pocházely zvenčí. Pokud krvácení pokračuje, příčinou je nesprávná volba léku a následná hormonální nerovnováha.

Užívání nesprávně vybraných perorálních kontraceptiv je plné rozvoje algomenorey, amenorey, neplodnosti a časné menopauzy. Gynekolog-endokrinolog by měl zvolit antikoncepční lék po diagnostikování obsahu hormonů v krvi v různých fázích cyklu.

Po porodu se během jednoho roku normalizuje hormonální pozadí a může kolísat. Uvolňování hormonů, které ovlivňují proces laktace, je doprovázeno změnou poměru progesteronu a estrogenu v krvi.

V prvních 6 měsících se objevují hnědé skvrny, které jsou každý měsíc hojnější a cyklické. Dokud je produkován prolaktin, který stimuluje kojení, k menstruaci nedochází. Jakmile produkce prolaktinu poklesne, aktivuje se růst folikulů a objeví se menstruace..

Terapie v tomto věku je obdobná jako u adolescentních menstruačních poruch. Kromě toho se škrábání děložní dutiny používá při detekci hyperplazie nebo novotvarů. Léky a metody podpůrné terapie:

 • jmenování analogů progesteronu v případě nedostatečnosti luteální fáze: Utrozhestan, Dyufaston, Norkolut;
 • doplnění objemu krve koloidními roztoky, přípravky železa;
 • stimulace vývoje aktivních folikulů: Pergonal, Choriogonin;
 • stimulace ovulace klomifenem.

Je indikována léčba souběžných patologických stavů ovlivňujících hormonální rovnováhu. Pro jejich terapii je pacient doporučen k úzkému specialistovi. Pilulky jsou předepsány pouze lékařem, protože samopodání léků je nebezpečné v důsledku nežádoucích účinků a komplikací.

Ve věku 45–55 let začíná období premenopauzy - reprodukční funkce mizí, dochází k rozvoji vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch doprovázejících premenopauzu a menopauzu. Mezi nimi:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • návaly horka na krku a obličeji;
 • přibývání na váze;
 • emoční nestabilita;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost.

Na úrovni hypofýzy se produkce gonadotropinů zpomaluje, což zpomaluje zrání folikulu. Hladiny estrogenu stoupají. Tento stav hormonálního pozadí vede k restrukturalizaci endometria a acyklickému krvácení..

Pokud dojde k acyklickému krvácení před dosažením věku 45 let, měli byste se poradit s lékařem, protože tento stav vyžaduje diagnostiku a náhradní léčbu.

Dojde-li k závažnému krvácení v klimakterickém období, musí být žena odeslána na škrábání děložní dutiny, protože tento jev je považován za hlavní příznak adenokarcinomu. Škrábání je odesláno k histologickému vyšetření. Podle jeho výsledků jsou předepsány gestageny nebo antiestrogeny:

 • Duphaston;
 • Depo-Provera;
 • 17-OPK;
 • Danazol;
 • 17a-ethynyl testosteron;
 • Gestrinon.

Uvedené léky jsou účinné v případě žlázové hyperplazie, malých myomatózních uzlin nebo adenomyózy.

Při absenci menstruace je pacientka odeslána k laboratornímu vyšetření hormonálního pozadí. Gynekolog-endokrinolog srovnává získané výsledky s normami v určitém věku a činí závěr o vhodnosti léčby.

Léčba nepravidelné menstruace lidovými léky se provádí pomocí následujících receptů:

 • Vezměte 1 g petrželky semena 3-4krát denně;
 • trvejte na 5 g petrželkových semen ve dvou sklenicích studené vody po dobu 8 hodin, vezměte půl sklenice 4krát denně;
 • 5 g suché byliny oregano nalijte 0,5 l vroucí vody a trvejte půl hodiny, vezměte 1 sklenici třikrát denně;
 • 15 g sušených lipových květů nalijte sklenici vroucí vody a nechte půl hodiny, vypijte celou sklenici jednou denně.

Prostředky s bylinkami z pastýřské kabelky, třezalky tečkované, oregana by měly být používány opatrně, protože tyto rostliny obsahují alkaloidy a fytohormony. Použití jakýchkoli tradičních metod nenahrazuje tradiční léčbu a musí být dohodnuto s lékařem.

Menstruační nepravidelnosti: co potřebujete vědět

Příčiny menstruačních nepravidelností

Na normální průběh menstruace má vliv mnoho faktorů. Hormonální nerovnováha je považována za jednu z nejpopulárnějších. Nárůst hormonů způsobuje narušení štítné žlázy, nadledvin a hypofýzy. V 70% případů je příčinou hyperprolaktinémie - vysoká hladina prolaktinu v krvi. Hormon je produkován v době stresu, i když je nejmenší. Čím častěji a závažnější je stres, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku měsíčních poruch. Existují však i další faktory, které porušení provokují:

 • nemoci nervového systému;
 • infekční a zánětlivý proces v pánevních orgánech;
 • nadváha nebo dystrofie;
 • menopauza u žen, ke které dojde po 40–45 letech;
 • nevyvážená výživa: nedostatek aminokyselin, vitamínů a minerálů, které přispívají k normálnímu průběhu ovulace;
 • léky: sedativa, antidepresiva, léky na hormonální substituční terapii.

Přerušení cyklu je signál, že v těle dochází ke změnám..

U každé ženy se mohou objevit menstruační nepravidelnosti

Poruchy mohou být spojeny nejen s chorobami pánevních orgánů, ale také s poruchami endokrinního, nervového a imunitního systému. Mělo by se také pamatovat na to, že někdy signalizují vývoj určitých infekčních onemocnění nebo patologických stavů:

 • mimoděložní těhotenství;
 • novotvary ve vnitřních orgánech;
 • maligní nebo benigní novotvar v děloze nebo na jejím povrchu;
 • Pohlavně přenosné choroby;
 • tuberkulóza.

Některé dívky se domnívají, že tampony také způsobují nepravidelnosti menstruace, ale tento názor je nesprávný. Jsou to stejný hygienický výrobek během menstruace jako kalhotkové vložky, menstruační kalíšky.

Menstruační nepravidelnosti se vyskytují u 20–35% poctivého pohlaví. Dalších 70% trpí přerušovaným zpožděním v důsledku stresu, pohybu, podchlazení.

Pokud se porucha opakuje, doporučuje se kontaktovat gynekologa, podstoupit vyšetření a vyšetření, provést testy, zjistit příčinu a zahájit léčbu.

Druhy poruch a symptomů

 1. Amenorea - úplné zastavení menstruace, které trvá déle než tři měsíce.
 2. Hypermenorea - hojný výtok. Vyskytují se však ve stejnou dobu a trvají ve stejném období..
 3. Hypomenorea - skromný, ale přetrvávající výtok.
 4. Menoragie - pravidelná, ale poměrně silná menstruace trvající déle než sedm dní.
 5. Polymenorea je prodloužený cyklus trvající více než sedm dní. Není pozorován hojný výboj.
 6. Oligomenorea netrvá déle než tři dny, pravidelnost a hojnost nejsou narušeny.
 7. Opsomenorea je vzácný cyklus, který trvá 3–7 dní, ale cykly od 36 do 90 dnů.
 8. Proyomenorea - cyklický výtok, jehož přestávka je kratší než tři týdny.
 9. Metroragie - krvácení z děložní dutiny, v žádném případě spojené s údajnou menstruací. Doba trvání a hojnost se mohou lišit.

Menstruační poruchy mají různé příznaky v závislosti na typu. Se zpožděním jsou pozorovány nevolnost, závratě, mírná bolestivost v dolní části břicha a časté močení. S příliš silnou menstruací ženy zaznamenávají závratě, ztrátu vědomí, silné křeče v dolní části břicha, doprovázené brněním. Mnoho lidí si všimne krevních sraženin, které nemají nic společného se stagnací, když sedí nebo leží na dlouhou dobu..

Léčba menstruačních nepravidelností je vrátí do normálu

Léčba poruch menstruace

Nepravidelnost cyklu je často krátkodobá, je však nutné poradit se s lékařem. Provede vyšetření, předepíše seznam testů a pomůže určit faktor přispívající k rozvoji takového stavu. Porucha způsobená podchlazením, stresem, pohybem nebo přetížením nevyžaduje vážnou léčbu a užívání léků.

U těžkých břemen a sportu je důležité poskytnout tělu odpočinek, méně chodit, ale také neležet několik dní po sobě. Když se podnebí změní, můžete pít vitamíny, časem si tělo zvykne na změny a nebude prudce reagovat na změny teploty a vlhkosti.

Pokud jsou nepravidelnosti způsobeny stravou, je nutné ji okamžitě zastavit a začít jíst vyváženou stravu. Nedostatek živin vyvolává nedostatek vitamínů, jejichž léčba začíná použitím vitaminových a minerálních komplexů.

Konzervativní léčba

Léčba je předepsána v několika případech:

 • je patrná výrazná nerovnováha hormonů;
 • existují gynekologická, virová a bakteriální onemocnění;
 • existují patologie genitální oblasti - získané a vrozené.

Hormonální terapie je předepsána, když je potvrzen nedostatek nebo přebytek hormonů, stejně jako v důsledku infekcí. Perorální antikoncepce pomáhá obnovit cyklus. S další hormonální terapií začínají žlázy s vnitřní sekrecí fungovat normálně a menstruace se stává normální. Léky se užívají 3–6 měsíců. Někdy však dojde k poruchám ihned po zrušení příjmu v pořádku.

Používají se také hormonální léky, ale obsahují pouze jeden hormon nebo látku, která v případě přebytku blokuje jeho produkci. Tyto prostředky jsou předepsány až po krevním testu a stanovení koncentrace konkrétního hormonu v jeho složení..

Při silném krvácení jsou hemostatická činidla často předepisována intramuskulárně nebo ve formě tablet jako hemostatické složky, kyselina aminokapronová a infuze plazmy a krve.

Jakékoli porušení menstruačního cyklu vyžaduje diagnostiku a léčbu

Chirurgický zákrok

Při nepravidelné menstruaci způsobené hormonálními rázy se v děložní dutině často hromadí sraženiny, které zcela nepronikají do pochvy. Akumulace může způsobit zánět, kterému lze zabránit pouze chirurgickou kyretáží. Operace se provádí stacionárně v anestezii.

Sraženiny jsou odeslány k důkladnému vyšetření a menstruace je obnovena hormony. Nelze odmítnout terapii, protože se mohou znovu objevit sraženiny, po kterých bude nutné provést druhé škrábání.

Léčba lidovými metodami

Při silném výtoku je často předepsán odvar z kopřivy. Asi 10 gramů semen se nalije na 250 ml vroucí vody a vaří se na mírném ohni po dobu 10 minut. Výsledná kapalina se nechá projít přes tenkou látku a po celý den se pije v malých dávkách 20 až 30 ml.

Bez doporučení lékaře nemůžete užívat bylinné infuze, čaje a doplňky stravy z lékárny.

Květy měsíčku pomáhají normalizovat menstruační cyklus. Vaří se s vroucí vodou v poměru 10 gramů suroviny k 200 ml vroucí vody. Užívejte 2-3 lžíce po celý den, pijte 2-5 dní.

Pro zmírnění bolesti v děloze použijte tinkturu z několika bylin:

 • hnědý šíp;
 • petržel;
 • voňavá rue.

Asi 5-10 gramů směsi se nalije vroucí vodou a vaří se 15 minut, prochází se přes tenkou látku a vypije se 100 ml dvakrát denně.

Vitamíny v rozporu

Gynekologové často předepisují vitamínové a minerální komplexy, ale ženy jejich příjem zanedbávají a obviňují lékaře z nesprávné diagnózy a nesprávné terapie. Ve skutečnosti tyto složky hrají důležitou roli při obnově hormonálních hladin. Vitamíny regulují metabolický proces, podílejí se na syntéze hormonů a vyrovnávají citlivost cílových orgánů.

Vitamíny B6, B2, E, kyselina listová mají gonadotropní účinek, podílejí se na výměně estrogenu. Často se jedná o komplexy vitamínů a minerálů, které se používají k léčbě bez použití hormonů k obnovení menstruace u pacientů. Vitamíny jsou často předepisovány také těm, kteří podstoupili operaci v oblasti vaječníků, trubiček, dělohy a dalších orgánů zapojených do menstruačního cyklu..

Porušení menstruace nastává jak z důvodu nemoci, tak z fyziologických důvodů. Chcete-li zjistit, proč je menstruace zpožděna nebo se objevila dříve, stojí za to kontaktovat gynekologa, podstoupit vyšetření, ultrazvuk, krevní testy a nátěry na flóru. Po vyšetření lékař určí, proč k selhání došlo, vydá doporučení, jak zabránit dalším problémům s menstruací, nebo předepíše terapii, pokud je zřejmé, že nepravidelnost menstruačního krvácení je způsobena nemocí nebo infekcí..

Porušení menstruačního cyklu u žen, jako příznak gynekologických problémů

Menstruační cyklus, který se vyskytuje pravidelně a nezpůsobuje velké nepohodlí, je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému od dospívání po menopauzu. Nástup menstruace naznačuje, že život ženy vstoupil do plodného období a je připravena otěhotnět a porodit dítě..

Ale menstruace ne vždy jde jako hodiny a někdy existují odchylky, a to jak ve frekvenci menstruace, tak v délce nebo povaze výtoku. V tomto případě je diagnostikováno porušení menstruačního cyklu..

To mnoho děsí a nutí je vyhledat kvalifikovanou pomoc u gynekologa. A to je správné, protože důvody těchto změn mohou být různé: od neškodné reakce těla přes změnu klimatu až po závažné nemoci. Včasná diagnóza pomůže identifikovat příčinu a upravit cyklus.

 1. Proč je měsíční cyklus doprovázen krvácením?
 2. Menstruační nepravidelnost - co to je?
 3. Cyklus je v pořádku
 4. Nepravidelná období jako příznak nemoci
 5. Příčiny selhání menstruačního cyklu
 6. Co mohou být menstruační nepravidelnosti?
 7. Proč jsou porušení cyklu nebezpečné??
 8. Patologie, u kterých se vyskytují menstruační nepravidelnosti
 9. Ovariální patologie
 10. Polypy endometria
 11. Chronická onemocnění dělohy
 12. Endometrióza
 13. Onkologie
 14. Potrat
 15. Nemoc jater
 16. Dysfunkční děložní krvácení
 17. Diagnóza menstruačních nepravidelností
 18. Léčba menstruačních nepravidelností
 19. Komplikace
 20. Recenze

Proč je měsíční cyklus doprovázen krvácením?

Menstruační cyklus se skládá z několika fází a končí menstruací nebo jinak menstruačním krvácením.

Fyziologicky reprodukční systém ženy prochází během měsíce 3 fázemi cyklu:

 1. V první folikulární fázi tělo produkuje hormon „estrogen“, který pomáhá folikulům dozrát. A později uvnitř největšího folikulu, kterému se říká dominantní, vajíčko dozrává.
 2. V ovulačním stadiu se vajíčko uvolňuje z dominantního folikulu na několik dní. Je již plně zralá a připravená se setkat se spermatem a oplodněním.
 3. Během třetího luteálního stadia v ženském těle žluté tělo syntetizuje hormon progesteron, který připravuje endometrium pro „implantaci“ oplodněného vajíčka. Pokud došlo k oplodnění a vejce se úspěšně připojilo ke stěnám endometria, může žena pozorovat několik kapek krve. Tento proces se nazývá „implantační krvácení“. A pokud nedošlo k početí a implantaci, pak se žluté tělo postupně zhroutí, hladina progesteronu prudce klesá a začíná proces čištění endometria. Toto je menstruační krvácení..

Menstruační nepravidelnost - co to je?

Nepravidelnosti v menstruačním cyklu jsou doprovázeny změnami v normálním a obvyklém rytmu a povaze měsíční menstruace. Nepravidelná menstruace se může projevit dlouhým zpožděním nebo naopak v častých intervalech..

Za menstruační nepravidelnosti se považují:

 • Změna doby trvání menstruace
 • Změny v množství ztráty krve (snížení nebo zvýšení výtoku)
 • Konstantní krvácení mezi obdobími, uprostřed cyklu
 • Krvácení po menopauze
 • Nedostatek menstruace během plodného období

Normální situace z hlediska fyziologie je porušení měsíčního cyklu u dívky během těhotenství a po určitou dobu po narození dítěte s kojením. Úplnou absenci menstruace lze pozorovat během 10-12 měsíců od početí a nejedná se o patologii.

Měsíční cyklus je považován za ženský biologický čas a narušení jejich práce přímo naznačuje narušení fyziologického nebo psychologického stavu ženy. Pokud se žena s ničím nebojí a je svobodně schopna otěhotnět a porodit dítě, nedochází k žádným porušením a není třeba se obávat.

Závažnost problému menstruačních nepravidelností spočívá v jeho přímém spojení s reprodukční funkcí ženského těla. Menstruační dysfunkce často vede k neplodnosti. Ti, kteří dbají na své zdraví, snadno zaznamenají i malé odchylky od normy..

Samozřejmě, každý organismus je individuální a každá žena má svůj vlastní menstruační cyklus, ale tak či onak by měl být blízký obecně přijímaným lékařským indikátorům..

Cyklus je v pořádku

První menstruační cyklus se vyskytuje u dívek ve věku od 12 do 14 let a naznačuje normální vývoj těla. Ve věku 50–55 let končí menstruace a později nastává menopauza (menopauza) a vaječníky přestávají produkovat pohlavní hormony.

Za normální menstruační cyklus u zdravé ženy se považuje nástup menstruace s frekvencí 21 až 37 dnů s výtokem od 3 dnů do týdne. Podle studií má většina žen (více než 60%) cyklus trvající přibližně 28 dní. Objem odebrané krve by neměl překročit 150 ml. Pro ženu je obtížné určit její ztrátu krve v mililitrech, proto se obecně uznává, že pokud se nepoužívá více než 4–5 vložek denně, je menstruační tok normální.

Klasifikace podle povahy výboje se může také lišit, ale mezitím odpovídá normě:

 • Za normální menstruaci se považuje výtok, při kterém se vložka mění každé 4 hodiny. První den není menstruace hojná a druhý a třetí se hojnost zvyšuje. V následujících dnech dochází k poklesu a menstruace končí..
 • Slabá menstruace je malý výtok tmavě zbarvené krve s hnědým odstínem. Nízká období zpravidla trvají několik dní.
 • Bohatá období jsou určována častou výměnou podložek každé 3 hodiny. Ženy si stěžují na tažné a křečové bolesti v podbřišku. Těžká období mohou trvat až týden.

Nepravidelná období jako příznak nemoci

Pokud menstruace trvá déle než 7 nebo méně než 3 dny, je doprovázena bolestmi různých druhů a nepohodlí, pak to naznačuje odchylky a poruchy v ženském těle.

Nepravidelná menstruace může být nezávislou patologií nebo příznakem řady onemocnění:

 • Patologie dělohy
 • Ovariální patologie
 • Myom dělohy
 • Endometritida
 • Endometrióza
 • Polypov
 • Cystické útvary
 • Genetické nemoci
 • Nemoci způsobené poraněním urogenitálních orgánů nebo následky chirurgického zákroku
 • Hormonální poruchy v těle
 • Nádory rakoviny
 • Krevní nemoci
 • Mimoděložní těhotenství
 • Problémy a poruchy v těhotenství dělohy
 • Potrat nebo následky potratu
 • Psychologické a neurologické problémy
 • A další patologie v těle.

Příčiny selhání menstruačního cyklu

Existují 3 hlavní skupiny důvodů, které vedou k narušení normálního průběhu menstruačního cyklu:

 1. Vnější důvody. Patří sem změny klimatických podmínek a ročních období (přechod z léta na podzim), stres a úzkost, změny ve stravovacích návycích a spáncích a mnoho dalších. Všechny z nich jsou schopny ovlivnit vnitřní procesy těla. K obnovení normálního cyklu je nutné eliminovat vnější negativní faktory.
 2. Poruchy spojené s užíváním léků. Hormonální léky, antidepresiva a léky ovlivňující nervový systém nejčastěji vedou k porušení cyklu. Cyklus může být narušen jak na začátku příjmu nového léku, tak při jeho zrušení. Léky jsou samozřejmě předepsány k eliminaci konkrétního onemocnění, když přínosy jejich užívání převažují nad vedlejšími účinky. Pokud však v důsledku léku dochází k závažnému porušení v reprodukčním systému, měli byste se poradit s lékařem (gynekolog, endokrinolog), nechat se otestovat a změnit léky.
 3. Vnitřní příčiny jsou patologické stavy a nemoci, které způsobují poruchu menstruačního cyklu. Porušení se v tomto případě může lišit od nepřítomnosti menstruace po děložní krvácení. Toto je nejnebezpečnější skupina faktorů, která často vyžaduje vážný lékařský zásah..

Co mohou být menstruační nepravidelnosti?

Každá příčina selhání ovlivňuje ženské tělo svým vlastním způsobem a dysfunkce se může projevit ve formě:

 • Menstruační nepravidelnosti:
  • Polymenorea je charakterizována cyklem nepřesahujícím 20 dní. Je charakterizována porušením ovulace, slabým žlutým tělem a v důsledku toho problémy s koncepcí.
  • Oligomenorea na druhé straně naznačuje velmi dlouhý cyklus v rozmezí od 45 do 90 dnů. Tento typ porušení je velmi častý. Příčinou je syndrom polycystických vaječníků, při kterém se ve vaječnících produkuje mnoho folikulů, ale žádný z nich nepřestává dominovat. V této situaci se v předvečer menstruace objeví řídký výtok s krví..
  • Amenorea indikuje dlouhodobou nepřítomnost menstruace. K menstruaci dochází jednou za několik měsíců nebo méně. Důvody jsou velmi rozmanité, což je nutné okamžitě odstranit, protože jste si všimli problému.
 • Porušení povahy menstruace:
  • Štíhlá menstruace, žádná bolest.
  • Silné a dlouhodobé krvácení doprovázené bolestí.
  • Krvácení před menstruací, které se jeví jako sporý hnědý výtok.
  • Krvavý výtok uprostřed menstruačního cyklu obvykle trvá několik dní. Nezaměňujte je s ovulačním krvácením, které může nastat při prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka. Ovulační krvácení se projevuje několika kapkami tmavé krve.
  • Krvácení po skončení menstruace. Nejsou hojné a postupně končí. Toto je příznak chronické endometritidy..

Proč jsou porušení cyklu nebezpečné??

Odchylky od obvyklého průběhu menstruace od normy mohou v každém věku vést ke zdravotním problémům a patologiím.

Nejzávažnější důsledky těchto odchylek jsou:

 • Anémie, jinými slovy, anémie - silný pokles hemoglobinu v krvi a pokles počtu červených krvinek. Silné prodloužené období a děloha a časté krvácení vedou k anémii. Toto onemocnění představuje vážnou hrozbu pro lidské tělo..
 • Hematometr se projevuje koncentrací krevních sraženin v děloze. V tomto případě nemůže krev vyjít a místo normální menstruace se objeví špinění. Krev je ideálním prostředím pro patogenní bakterie a její velká akumulace v děloze vede k rozvoji akutních infekčních onemocnění. K odstranění patologie je nutný povinný lékařský zásah.

Existuje další typ komplikace - neplodnost, i když to není přímý důsledek menstruačních nepravidelností, ale stává se, že předčasné vyhledání lékařské pomoci kvůli nepravidelným menstruacím vede k smutným následkům. Ženské tělo může prostřednictvím problémů s cyklem signalizovat problémy v činnosti endokrinního nebo urogenitálního systému.

Patologie, u kterých se vyskytují menstruační nepravidelnosti

Ovariální patologie

Dysfunkce vaječníků je závažná patologie a nevyhnutelně vede k narušení menstruačního cyklu a poruše ženského reprodukčního systému.

Ovariální patologie mohou být způsobeny:

 • Deorganizace práce vaječníků a narušení jejich spojení s hypofýzou, což vede k poruše metabolismu v těle.
 • Onkologie (zhoubné nádory vaječníků)
 • Užívání silných léků na stimulaci ovulace, které mění hormonální hladiny.
 • Nedostatek hormonálních hladin ve druhé fázi cyklu.
 • Důsledky nepříznivých vnějších vlivů: práce v nebezpečné výrobě, záření, záření, chemikálie.
 • Poranění urogenitálního systému.
 • Operace vaječníků nebo chirurgické zákroky v reprodukčním systému těla.

Typy ovariálních patologií:

 • Hyperfunkce vaječníků naznačuje, že několik vajíček dozrává ve vaječníku v jednom cyklu. Ve většině případů je tendence k vícečetnému těhotenství genetickým rysem, ale dochází také k hormonální změně v těle v důsledku dlouhodobého užívání antikoncepčních léků. Hyperfunkce vaječníků je doprovázena nepravidelným menstruačním cyklem a prodlouženým zvýšením hormonu estrogenu, což je detekováno laboratorními testy.
 • Atrofie vaječníků může být důsledkem dlouhodobého hladovění a diety, kdy tělo po dlouhou dobu nedostává potřebné vitamíny a minerály.
 • Zánět vaječníků je způsoben infekcemi zachycenými ve vejcovodech. Nejběžnějšími zánětlivými procesy jsou salpingo-ooforitida a adnexitida..

Polypy endometria

Polypy jsou benigní formace v děložní dutině, které vyrostly z vrstev endometria. Mohou být vrozené nebo získané a lokalizované v různých částech orgánu. Ženy si malé polypy nevšimnou až do gynekologického vyšetření. žádné příznaky.

S růstem polypu menstruace selhává, což je hlavním příznakem onemocnění. Polypy způsobují bolesti břicha, které se během pohlavního styku zhoršují.

Důvody jejich vzhledu mohou být:

 • Hormonální nerovnováha. Dochází k výraznému nárůstu hormonu estrogenu a nedostatku progesteronu.
 • Poranění dělohy v důsledku chirurgického kyretáže, potratu a použití ochranné cívky.
 • Akumulace krve a zbytků placenty uvnitř dělohy po potratu, potratu nebo porodu. V průběhu času se v těchto částech vytvoří pojivová tkáň a objeví se polyp..
 • Poruchy endokrinního systému.
 • Extragenitální patologie (hypertenze, poruchy tělesné hmotnosti).

Chronická onemocnění dělohy

Pokud není provedena včasná léčba, mohou různé záněty vést k chronickým onemocněním reprodukčního systému (děloha a přívěsky)..

Typy zánětu dělohy:

 • Endometritida. S onemocněním se děloha a její sliznice zapálí.
 • Cervicitida - onemocnění děložního čípku.

Infekce močových cest, poškození dělohy může vést k zánětu, stejně jako pohlavní styk během menstruačního krvácení je velkým rizikovým faktorem pro pronikání mikrobů.

Endometrióza

Endometrióza je charakterizována proliferací výstelky dělohy do jiných orgánů, což přispívá k narušení hormonální rovnováhy celého organismu.

Příčiny patologie jsou:

 • Vrozená přítomnost buněk endometria v místech, která pro ně nejsou určena.
 • Vrhání buněk endometria do jiných oddělení během menstruačního toku.
 • Hormonální poruchy a zvýšené vylučování hormonu estrogenu.

Příznaky endometriózy jsou:

 • bolesti dolní části břicha,
 • ve slabinách a bederní oblasti,
 • bolest při pohlavním styku a gynekologické vyšetření,
 • prodloužená menstruace s bohatým výtokem se silnou bolestí.

Onkologie

U rakovinných nádorů se menstruační cyklus výrazně mění kvůli skutečnosti, že dochází k negativním změnám v hormonálním pozadí a stavu těla jako celku. Obzvláště změny v menstruaci jsou patrné, pokud se nádorové formace nacházejí na vaječnících nebo děloze a jejích částech..

U onkologie dochází ke změnám v menstruačním cyklu ze 2 důvodů:

 • Nádory na orgánech zpomalují procesy odpovědné za produkci hormonů. Zhoršuje se práce orgánů a tělo vydává energii na dělení buněk a neprodukuje látky potřebné pro normální fungování těla.
 • Těžká intoxikace těla v důsledku prvků produkovaných nemocnými buňkami. A bez nich není normální menstruační cyklus možný..

Rakovina dělohy způsobuje v počátečních stádiích poruchu menstruačního cyklu. Menstruace se stává vzácnější, pak intenzivnější, uprostřed cyklu je výtok krve s ostrým nepříjemným zápachem. Průtok menstruace je doprovázen ostrou bolestí a změnou barvy na hnědou nebo černou. Jedná se o vylučování mutovaných buněk hnisavou tekutinou..

Otok vaječníků vede k prodlouženému zpoždění menstruace kvůli nedostatku hormonů. S nádorem na vaječnících se objeví menstruace s bolestí v boční části břicha, kde se nachází poškozený orgán.

Potrat

Potrat je pro ženské tělo stresující a vždy vede ke změnám obvyklé menstruace. Může se změnit povaha bolesti během nástupu menstruace, čas a pravidelnost jejího nástupu.

Příčiny menstruačních nepravidelností po potratu lze rozdělit do 2 typů:

 • Mechanické důvody, kdy byla gynekologickými nástroji poškozena děloha a její sliznice. Z důvodu porušení vrstev endometria se může objevit amenorea a nepřítomnost menstruace až šest měsíců.
 • Funkční důvody, kdy v důsledku potratu došlo k vnitřním poruchám ve fungování reprodukčního systému a hormonální nerovnováze.

Nemoc jater

Játra se účastní většiny chemických reakcí v těle, filtrují a produkují potřebné látky. Práce jater je spojena s reprodukčním systémem při produkci hormonů a poruchy jeho práce se přímo odrážejí v menstruačním cyklu..

Onemocnění jater mohou vést nejen k porušení menstruačního cyklu, ale také vyvolat vývoj poruch funkce vaječníků a celého reprodukčního systému ženy.

Onemocnění jater, která vedou k nepravidelnostem menstruace:

 • Mastná degenerace jater, když tuková tkáň nahradí tkáň v játrech
 • Cirhóza jater, kdy je jaterní tkáň nahrazena pojivovou tkání a je narušena struktura a normální funkce orgánu.
 • Hepatitida - infekční onemocnění jater.

Dysfunkční děložní krvácení

Dysfunkční děložní krvácení je krvácení z dělohy, ke kterému dochází v důsledku hormonálních poruch v těle, jakož i v důsledku negativních změn ve fungování pohlavních orgánů a poruch srážení krve. K takovému krvácení může dojít kdykoli v průběhu cyklu, je nejvíce náchylné k ženám nad 45 let..

Selhání normálního menstruačního cyklu je hlavním příznakem této patologie. Mohou nastat dlouhá období bez menstruace, až 3 měsíce, následovaná silným krvácením a rozvojem anémie.

Při léčbě je nejprve nutné zastavit děložní krvácení. Používejte hormonální léky a léky, které pomáhají stahovat dělohu. Pokud léky nedávají požadovaný účinek a problém přetrvává, provede se kyretáž dělohy. K léčbě anémie jsou předepsány přípravky obsahující železo a v kritických případech se provádějí krevní transfuze.

Jakékoli, i malé poruchy funkce v těle, stejně jako vnější faktory, mohou vést k porušení menstruačního cyklu:

 • stres a nestabilní stav nervového systému,
 • onemocnění vnitřních orgánů (ledviny, plíce, krevní cévy),
 • infekce,
 • dědičné faktory,
 • změna klimatu nebo stěhování do jiné země,
 • léky,
 • otrava nebo podvýživa,
 • avitaminóza.

Diagnóza menstruačních nepravidelností

Před zahájením léčby a obnovením menstruačního cyklu je nutné plně diagnostikovat problémy a pochopit příčinu nepravidelností..

Komplexní diagnostika zahrnuje:

 • Shromažďování všech informací o nemoci, stížnostech, příznacích. Lékař musí mluvit o problémech předcházejících patologii s menstruací, potratem a porodem a užívaných lécích, které by mohly ovlivnit normální průběh menstruačního cyklu.
 • Vizuální vyšetření a vyšetření na gynekologickém křesle
 • Roztírání pro testování na infekce
 • Gynekologický ultrazvuk
 • Dárcovství krve (obecné a hormonální testy)
 • Hysteroskopie - vyšetření endometria na polypy
 • Histologie - detekce maligních buněk
 • Další studie předepsané lékařem

V závislosti na výsledcích diagnózy je předepsána léčba, která bude v každém případě účinná. Možná budete muset konzultovat jiné lékaře kromě gynekologa: onkologa nebo endokrinologa.

Léčba menstruačních nepravidelností

Při léčbě menstruačních nepravidelností je důležité nejen stanovit pravidelnost cyklu, ale také léčit příčiny selhání..

Existují 2 směry léčby:

 1. Konzervativní terapie je metoda, která zahrnuje léčbu léky, pilulkami. Úkolem je lékařsky regulovat hormonální pozadí a minimalizovat ztrátu krve. Při této léčbě jsou předepsány perorální antikoncepce, hormonální a hemostatické léky. Můžete použít tradiční medicínu, bylinné odvarky.
 2. Chirurgický zákrok je často předepsán nejen k odstranění příčin menstruačních nepravidelností, ale také negativních důsledků patologie. Operace se provádějí v celkové anestezii, poté je předepsána rehabilitační rehabilitace v nemocnici.

Metody provádění operací v gynekologii:

 • Kyretáž děložní dutiny
 • Laserové vypalování endometria
 • Odstranění dělohy
 • Ostatní

Abyste předešli chorobám reprodukčního systému, musíte cvičit fyzioterapii, potřebujete zdravý spánek, správnou výživu a používání kyseliny listové, vitaminovou terapii.

Komplikace

Při léčbě menstruačních nepravidelností mohou nastat obtíže, zejména pokud pacientka nekonzultovala lékaře včas a patologie získala zanedbaný stav.

V některých případech je nutný urgentní chirurgický zákrok lékařů a stává se, že po první operaci je kvůli komplikacím nutný druhý zákrok.

Recenze

Recenze žen o menstruačních nesrovnalostech:

Pravidelný menstruační cyklus je zárukou zdraví žen, důležitou podmínkou těhotenství a úspěšného porodu dítěte. Pokud je vaše menstruace nepravidelná nebo bolestivá, měli byste tomu věnovat pozornost a neodkládejte návštěvu lékaře..

Obsah článku:Bolest břicha, když je menstruace opožděná, důvody, proč to bolí v dolní části břicha, když je menstruace opožděnáŽeny jsou stále více znepokojeny problémy spojenými s opožděnou menstruací a následnými bolestmi v břiše.