Důvody pro zvýšení tělesné hmotnosti před menstruací: provokující faktory

Přírůstek hmotnosti během menstruace zaznamenávají téměř všechny ženy v reprodukčním věku. Podobné změny jsou pozorovány u ženského těla z mnoha důvodů: v důsledku hormonálních poruch, zpomalení metabolismu, výskytu PMS, zadržování vody v těle. Abyste zabránili tvorbě nadbytečných kilogramů, musíte vědět, proč se váha zvyšuje před menstruací.

Příčiny

Mezi obdobími a váhou existuje vztah. Ve druhé fázi cyklu se může tělesná hmotnost zvýšit o několik kilogramů. Hmotnost před menstruací se může změnit z několika důvodů. Jedním z nich je výskyt premenstruačního syndromu neboli PMS, díky kterému je žena podrážděná, zvyšuje chuť k jídlu a žízeň. Aby normalizovala svůj emoční stav, začne jíst sladké a kalorické potraviny, které podporují produkci dopaminů v mozku. Zlepšení nálady se však pozoruje pouze v době konzumace takového jídla. Proto se před menstruací váha zvýší, zatímco se žena pomocí těchto produktů snaží normalizovat svůj stav..

Dalším důvodem pro přibývání na váze během menstruace jsou změny související s věkem. Mladé dívky mají zrychlený metabolismus. S věkem se tento proces zpomaluje, kilá navíc se hromadí aktivněji. Současně je těžké se zbavit hmoty získané během menstruace. Pokud se žena nenaučí ovládat chuť k jídlu, její váha se bude každý měsíc zvyšovat a brzy se stane významnou..

Když se objeví PMS a bolest, mnoho žen se vzdá jakékoli fyzické aktivity a tráví většinu času ve statické poloze. V tomto případě nejsou kalorií zbytečné a váha roste..

Lze jej vrátit do normálu, pokud se po skončení menstruačního cyklu provádějí cvičení, která pomáhají zbavit se přebytečné tukové hmoty..

Hormonální nerovnováha v těle může vést k přibývání na váze. Některé ženy trpí během menstruace otoky obličeje, nohou, břicha. Důvodem tohoto projevu PMS je produkce zvýšeného objemu aldosteronu, což vede k selhání metabolismu vody a soli..

Mechanismus „progesteron + voda“

Jedním z hlavních důvodů pro přibývání na váze před menstruací je zadržování vody v těle. Je důležité vědět, kolik dní před menstruací se hmota začíná zvyšovat. Tento proces se aktivuje ve druhé fázi cyklu kvůli produkci velkého objemu progesteronu, který je zodpovědný za přípravu dívky na těhotenství. Tento hormon přispívá nejen k zadržování tekutin v těle, ale také k ukládání tukových prvků v podkožní vrstvě, a proto se během menstruace zvyšuje váha..

Nejčastěji během tohoto období ženy přibírají 1,5-2 kilogramy. Taková změna je považována za normální a pokud žena během tohoto období nejedí hodně sladkostí, přírůstek hmotnosti po menstruaci zmizí..

Progesteron produkovaný před menstruací přispívá k přibývání na váze nepřímým způsobem. Zvýšení hladiny tohoto hormonu v těle vede k tomu, že imunitní systém začíná postupně slabnout. Tento proces vysvětluje časté exacerbace chronických onemocnění u žen těsně před kritickými dny. Některé vyvinuté patologie ovlivňují hormonální hladiny..

Další informace o tom, co se stane s hormony před menstruací, naleznete v samostatném článku na našem webu.

Při silné hormonální nerovnováze se metabolické procesy v těle zpomalují, a proto žena začíná přibírat na váze. V některých případech, pokud nejsou hormonální změny stabilizovány, váha stoupá na kritickou úroveň.

Pokud se hormonální pozadí mírně změnilo, může dojít k premenstruačnímu syndromu: produkce estrogenu a serotoninu klesá, žena se stává podrážděnou, má chuť na sladké a kalorické jídlo. V tomto případě, kolik váhy se během menstruace zvýší, bude záviset pouze na síle touhy po nesprávné výživě. Nejčastěji se kvůli takové závislosti na počáteční tělesné hmotnosti přidává 1,5 - 3 kilogramy.

Léčba a preventivní opatření

Abyste se před menstruací nezlepšili, musíte během tohoto období změnit svůj životní styl. Vyrovnat se s nadbytečnými kilogramy pomůže dietní omezení, fyzická aktivita. Pokud má žena problémy s vůlí nebo pohodou, může užívat léky na doporučení lékaře..

Obecná doporučení

Aby žena před menstruací neztučněla, musí sledovat, co jí. Během tohoto období byste měli odmítnout:

 • z kávy;
 • uzené výrobky;
 • slané jídlo;
 • soda a energetické nápoje;
 • kořeněná jídla;
 • koření;
 • čokoláda a jiné sladkosti.

Toto omezení je způsobeno skutečností, že uvedené produkty přispívají k zadržování tekutin v těle, což způsobuje otoky. Selhání rovnováhy voda-sůl vede ke zhoršení trávicí funkce: dochází k nadýmání, zácpě.

Aby se těmto následkům předešlo, měly by být během menstruace upřednostňovány následující potravinářské výrobky:

 • nízkotučný jogurt;
 • čerstvé ovoce a zelenina s výjimkou luštěnin a bílého zelí;
 • tvaroh smíchaný se skořicovým medovým dresinkem;
 • obiloviny vyrobené z celých zrn, které mají vysoký obsah vlákniny.

Dezerty vyrobené na bázi jogurtu a tvarohu pomohou regulovat chuť k jídlu před menstruací a zároveň zabrání vzniku nadbytečných kilogramů. Jako další přísady se doporučuje používat neslazené ovoce a bobule. Pokud má žena výrazný premenstruační syndrom, doporučuje se pít sedativa, heřmánek, čaj, infuze citronového balzámu, kozlíku lékařského.

Navzdory skutečnosti, že mnoho žen zažívá nepohodlí během menstruace, během tohoto období nelze fyzickou aktivitu úplně opustit. Těžké činnosti, které vyžadují svalové napětí, by měly být nahrazeny lehkým cvičením nebo mírnou aktivitou. Během menstruace lze váhu upravit pomocí venkovní turistiky, meditace, jógy.

Drogová terapie

Léky mohou pomoci vyrovnat se s přírůstkem hmotnosti během menstruace:

 1. Vitamínové komplexy, které zahrnují vitamíny C, A, E, B a také zinek (Cyclovita, Cyclodinone, Supradin, Time factor).
 2. Antikoncepce. Pravidelný příjem může snížit pravděpodobnost získání nadbytečných kilogramů během menstruace. Pouze gynekolog by měl zvolit takové léky..
 3. Diuretické léky. Můžete pomoci vyrovnat se s hromaděním tekutiny v těle. Mohou však být použity pouze při absenci renálních patologií..

Před použitím jakéhokoli léku se musíte poradit s lékařem.

Jiné metody

V boji proti přírůstku hmotnosti během menstruace můžete použít lidové recepty:

 1. Vezměte 3 lžíce měsíčku a květů meduňky, promíchejte a nalijte půl litru vroucí vody. Nádoba je uzavřena víkem a ponechána po dobu 10 hodin. Je nutné užívat infuzi po dobu 7-14 dní ve druhé fázi cyklu, 0,5 sklenice dvakrát denně. Tento lék normalizuje metabolismus, což pomáhá snižovat aktivitu získávání nadváhy před menstruací..
 2. 100 gramů směsi připravené ze stejného objemu květů chrpy, heřmánku, kozlíku, nalijte 0,5 litru vodky. Kapalina se infunduje po dobu 12 dnů a poté se užívají 3 lžíce 2-3krát denně po dobu jednoho týdne. Tato infuze pomáhá tělu snáze se vyrovnat se stresem, snižuje PMS, takže žena méně touží po sladkosti. Má také mírný diuretický účinek, což eliminuje riziko otoků nebo zadržování tekutin v těle..
 3. Rozdrcený kořen kalamusu, naplněný alkoholem v poměru 1:20, trvá 20 dní. Musíte si vzít produkt před jídlem, 1 lžíci. Zlepšuje metabolismus, což má za následek produkci méně tukové tkáně. Stojí za zvážení, že kořen kalamusu může zvýšit chuť k jídlu, takže můžete tinkturu užívat pouze před jídlem. V takovém případě byste měli jíst pomalu a důkladně žvýkat jídlo. To vám umožní dosáhnout sytosti s malým množstvím.

Používání lidových receptů během a před nástupem menstruace by mělo být prováděno pouze po konzultaci s lékařem, pokud neexistují kontraindikace pro podání vybrané infuze. Během léčby je nutné dodržovat dietní omezení a nezapomínat na fyzickou aktivitu. S tímto přístupem nebude žena trpět výskytem nadbytečných kilogramů ve druhé fázi menstruačního cyklu..

Přírůstek hmotnosti v kritických dnech: jak si udržet kontrolu

Hormonální systém ženy je velmi choulostivý a extrémně složitý mechanismus. V různých dnech cyklu určuje převaha jednoho nebo druhého hormonu ženskému tělu vlastní pravidla, která ovlivňují její náladu, chuť k jídlu a spánek. Pouze malé procento šťastných žen mělo vzácné štěstí přehlédnout tuto hormonální vzpouru předmenstruačního syndromu. Většina to však plně a úplně pocítila sama na sobě, protože to jsou hormony, které jsou hlavní příčinou toho, proč se břicho nafoukne a váha se zvýší před menstruací. Jsou také viníky výkyvů nálad a zvýšené chuti k jídlu..

Teorie o vzhledu nadbytečných kilogramů s PMS

Vědci se již dlouho snaží zjistit příčinu PMS. Ale roky výzkumu stále neposkytly jasný obraz o jeho vzhledu. Klinický popis syndromu zahrnuje 100 příznaků, včetně nadýmání před menstruací, úzkosti, zhrubnutí mléčných žláz, pocení, třes, necitlivost končetin. U závažných projevů je pozorována změna krevního tlaku, porušení srdečního rytmu, teplota může stoupat a může se objevit udušení. Patogeneze nebyla dostatečně studována, což vysvětluje značné množství verzí původu premenstruačního syndromu:

Hormony

Jednou z nejběžnějších je hormonální teorie, která uvádí, že u PMS je progesteron inhibován estrogenem, což způsobuje otoky a psychické nepohodlí. Kromě zvýšení hladiny estrogenu mnoho z dotazovaných zvyšuje i množství prolaktinu, což má za následek zadržování tekutin. Takže ani žena, která vždy váží stejně, neměla kolísání v počtu vah, poznamenává, že před předpisy se váha zvýšila. Kdy a v který den cyklu provést analýzu prolaktinu, přečtěte si článek na odkazu.

Metabolismus neuropeptidů

Neméně zajímavá a přesvědčivá vypadá druhá verze o narušení metabolismu neuropeptidů. S vysvětlením, proč se během menstruace zvyšuje váha, je třeba věnovat pozornost interakci neuropeptidů. Změny jejich hladin vedou k častým změnám nálady, zvětšení prsou a nadýmání. Někteří dotazovaní měli problémy s gastrointestinálním traktem: mohla se objevit zácpa, pravidelně bolela žaludek.

Osobitost

Samostatně stojí za zmínku studie zaměřené na skutečnost, že PMS je založen na individuálních charakteristikách každého konkrétního organismu: nedostatek určitých vitamínů nebo minerálů, genetická predispozice, anamnéza onemocnění močových cest, nadváha, neustálý stres. Pravdou je, že zpočátku nadbytečné kilogramy hovoří o poruchách stravování nebo hormonálních poruchách, proto se během okamžiků syndromu váha v této kategorii subjektů před menstruací přidává aktivněji.

Stojí za zmínku, bez ohledu na důvody předmenstruačního syndromu, jeho důsledky pro všechny ženy jsou velmi podobné: výskyt nadbytečných kilogramů krátce před začátkem menstruačního cyklu, pokles libida, zvětšení břicha a otoky. Dívky se často stávají podrážděnými, koncentrace pozornosti klesá, většina má zvýšenou chuť k jídlu. V závislosti na složitosti průběhu PMS a důvodech jeho vzhledu je možné stav napravit pomocí hormonální terapie, terapeutických cvičení nebo komunikace s psychologem..

Jak se vypořádat s přírůstkem hmotnosti během menstruace

Přírůstek hmotnosti před menstruací je normou pro každého. V průměru žena přibere na váze asi 900 g bez bolesti pro svou postavu a všechny snadno zmizí s koncem menstruace. Existuje však mnoho případů, kdy je měsíční nárůst od 1,5 do 3 kg, které tělo nemůže zahnat. Výsledkem je, že se získaná kg ukládá do tuku, kterého se nebude snadné zbavit. Časté skoky hmotnosti navíc ve směru snižování nebo zvyšování snižují pružnost pokožky, což zvyšuje riziko strií na ní..

Aby se PMS a váha pro vás nestaly synonymy, musíte během celého cyklu kontrolovat své kilogramy.

Zvažte se každý měsíc před a po menstruaci, zaznamenejte si získaná čísla. To vám umožní kontrolovat získané kilogramy a také určit, zda se váha během menstruace zvyšuje v závislosti na množství konzumovaného jídla..

Všimněte si změn nálady. Během období zuřících hormonů dochází k dramatickým změnám v chování žen a mění se stravovací návyky. V jednu chvíli chcete více sladkostí, v další - vaše chuť k jídlu začne klesat, až do úplného znechucení jídla.

Touhu plakat nahrazuje záchvat hněvu. Abyste zůstali klidní a nerozkládali se na své blízké, musíte se naučit, jak se včas rozptýlit. Čtení knihy nebo zajímavého článku, procházky, sledování oblíbeného filmu, pletení nebo kreslení mohou pomoci snížit stres..

Převezměte kontrolu. Lehké cvičení může zlepšit náladu, snížit stres a snížit chuť k jídlu, což může v kritických dnech pomoci kontrolovat váhu. Vyberte si uvolněné cvičení bez vyčerpání kardio programů nebo silného silového tréninku.

Správná výživa pro kontrolu hmotnosti

Správně zvolená strava bude nejlepším pomocníkem při udržování obvyklé hmotnosti a pohody..

Jezte méně soli a více vody

Jak již bylo zmíněno, změny hormonálních hladin před a během menstruace ovlivňují zadržování tekutin, což má za následek zvýšení tělesné hmotnosti. Během tohoto období omezte sůl, uvidíte zmenšení otoku. Dodržujte správný pitný režim a množství spotřebované vody.

Jezte méně sladkostí

Nekontrolované chutě po cukru naznačují pokles estrogenu. Touha sníst obrovský dort současně s čokoládou navštíví v takových chvílích mnoho žen. Čím nižší je estrogen, tím rychleji můžete zvýšit touhu jíst sladkosti. Komplexní sacharidy přicházejí na pomoc. Jejich dostatečné množství ve stravě přináší dlouhodobou sytost. Obsahováno v obilovinách, luštěninách, celozrnném chlebu, celozrnných těstovinách.

Vytvořte pestrou nabídku

Přírůstek hmotnosti před menstruací bude lépe kontrolován, pokud tělo nepociťuje nedostatek tak důležitých mikroživin, jako je hořčík a vápník. Jejich nedostatek vede ke zvýšení chuti k jídlu a nálada se může každou minutu změnit. Pokud jídlo není bohaté na tyto mikroelementy, můžete nedostatek naplnit farmaceutickými přípravky, pokud jste se předem dohodli na účelnosti a harmonogramu přijetí s lékařem. Hořčík a vápník v požadovaném množství zmírňují bolesti a otoky na hrudi, chuť na sladké několikrát klesá. Často existují případy, kdy problém PMS úplně zmizí.

Nevylučujte tuky

Není třeba se bát přibírání na váze ze zdravých tuků, jejich nedostatek je mnohem nebezpečnější. S ostrým omezením ve stravě tuků se mozek snaží vyřešit problém s jejich nedostatkem všemi způsoby, v důsledku čehož se může zvýšit chuť k jídlu a touha po sladkosti. Nedostatek tuku má negativní dopad na rovnováhu celého těla a zejména na reprodukční systém, může vést k zácpě a otokům. Ženské tělo nemůže být zdravé bez tuku. Zdravé tuky se nacházejí v rostlinných olejích, ořechech, rybách, mléčných výrobcích.

Odložit diety

Protože menstruace ovlivňuje váhu, mnoho žen má během tohoto období zvýšenou touhu zhubnout. Ačkoli je přírůstek hmotnosti fyziologicky odůvodněný ve dnech menstruace a přebytek zmizí na konci cyklu, žena si nedává příležitost přibrat na váze omezením stravy. Pamatujte, proč přibíráte před menstruací a hubnutí na chvíli odložte, je pro vás nesmírně důležité dobře se najíst. Strava by neměla být omezena, tělo potřebuje nejdůležitější stavební materiály - sacharidy, bílkoviny a tuky.

Dělat sport

Je možné cvičit během menstruace? Zvyšte své denní aktivity: chodte s rodinou nebo přáteli, nakupujte. To vám nejen umožní odvrátit se od depresivních stavů a ​​myšlenek o jídle, ale také vám pomůže výrazně přidat potřebné endorfiny. Cvičení by však mělo být mírné. Zjistěte v článku na odkazu, zda můžete běhat během menstruace..

Co dělat po menstruaci

S nástupem menstruace se hlavní příznaky PMS zmařily, obnovily se hormonální hladiny, emoční stabilita, nadýmání, žena již nepřibírá, její chuť k jídlu se vrátí k normálu. Stojí za to připomenout, že spolu s krví ztrácí tělo železo, a proto je po menstruaci nutné doplnit jeho zásoby. Šampioni v železě jsou mořské plody, červené maso, vejce, květák a luštěniny..

Když zjistíte, proč se váha zvyšuje před menstruací, můžete přestat bojovat sami se sebou a naučit se hledat kompromis. To výrazně změní váš mentální přístup..

Od obsedantních myšlenek na jídlo vás může rozptylovat komunikace s přáteli a vaše oblíbené hobby. Dobrá hudba a tanec vás zachrání před blues. Pro podrážděnost - jóga a některá dechová cvičení.

Nezapomeňte, že míra přírůstku hmotnosti před menstruací je v průměru asi 1 kg. Proto, když zjistíte nárůst, nemusíte paniku, nenávidět se a přestat jíst po celou dobu kritických dnů. Naučte se klidně přijímat sami sebe, nerozčilovat se a nenechat se zavěsit na téma „zlepšování, zlepšování“.

Postarejte se o své zdraví, vážte si svého těla a pak harmonie a rovnováha nenechají PMS jedinou šanci..

Proč se váha zvyšuje před menstruací?

Mnoho žen cítí nástup „kritických dnů“ změnou celkového stavu těla a některými dalšími příznaky. Někdo má potíže v dolní části břicha, nevolnost a závratě, jiný pociťuje otoky hrudníku, končetin nebo trpí zácpou. Každý organismus reaguje na blížící se období odlišně. Ale mnoho žen si všimne, že během menstruačního cyklu se váha zvyšuje..

Ve většině případů je tato situace zcela normální, což je vysvětleno fyziologickými procesy, které probíhají v těle ženy před menstruací. Existují však také případy, kdy je přírůstek hmotnosti zvažován v kontextu určité patologie. Proto je možné odpovědět na otázku, proč k tomu dochází po diferenciální diagnostice.

Všechny ženy se trápí svou postavou a vážné změny hmotnosti se stávají důvodem ke skutečnému smutku.

Příčiny

Původ přírůstku hmotnosti během menstruace a bezprostředně před ní je třeba hledat především ve fyziologických procesech. Každý chápe, že v těle ženy dochází každý měsíc ke změnám, jejichž cílem je uvědomit si možnost otěhotnění. Jsou způsobeny hormonálními posuny a přírůstek hmotnosti závisí na vlivu těchto faktorů:

 • Předmenstruační syndrom.
 • Nepřesnosti stravy.
 • Dědičnost.

Problematika genetické predispozice je diskutována u mnoha stavů a ​​v posuzované situaci má také dohadný význam. Nelze popřít, že u ženy mohou být kdykoli přítomny poruchy výživy, které se s nástupem menstruace zostřují..

Kromě toho je nutné vzít v úvahu faktory, které způsobují patologické zvýšení hmotnosti před menstruací. Měli byste mít na paměti při provádění klinického vyšetření, protože vyloučení fyziologických příčin vyžaduje nalezení dalších odpovědí. Přírůstek hmotnosti tedy může vyvolat poruchy v činnosti endokrinního systému v důsledku následujících podmínek:

 • Hypotyreóza.
 • Cukrovka.
 • Patologie nadledvin.
 • Syndrom polycystických vaječníků.
 • Hypotalamo-hypofyzární dysfunkce.

Taková onemocnění samozřejmě nemají žádnou souvislost s menstruací a doba jejich výskytu může být zcela odlišná. Tyto podmínky by však neměly být zlevněny..

Na základě výsledků komplexního vyšetření zjistíte, proč se váha mění před nástupem menstruace..

Mechanismus rozvoje

Jak víte, menstruační cyklus je řízen hormony. V různých obdobích dochází ke změně koncentrace hlavních regulačních látek - estrogenů a progesteronu. Ovlivňují různé metabolické procesy a funkci vnitřních orgánů. Před nástupem menstruace zůstává hladina progesteronu v těle vysoká. Jeho biologickou úlohou je zajistit nástup a normální průběh těhotenství. Jiné efekty však nelze přehlédnout. Zejména dochází k zadržování tekutin v těle, které může dosáhnout až 900 gramů.

Mělo by se také pamatovat na to, že několik dní před menstruací vyžaduje tělo více živin, přičemž správně očekává, že může ještě dojít k těhotenství. To povzbuzuje ženu, aby více jedla, což může mít vliv pouze na její postavu. Kromě toho mohou hormonální změny vyvolat zácpu v důsledku snížení motility střev. Snížení frekvence vyprazdňování také přispívá k přibývání na váze. Celkově mohou všechny faktory vyvolat výskyt dalších 2-3 kg.

Během menstruace a před nimi dochází k zcela fyziologickým procesům, které mohou způsobit určité zvýšení hmotnosti.

Příznaky

Vzhled nadbytečných kilogramů rozhodně není pro každou ženu příliš příjemným znamením. To se však nestane kritickým, protože s koncem menstruace se váha vrátí na obvyklá čísla. Pokud se tak nestane, musíte pečlivě zvážit své tělo a přemýšlet o tom, proč se očekávané nesplnilo. Pokud je poměrně obtížné odpovědět na otázku sami, je pro lékaře mnohem snazší situaci pochopit..

Během klinického vyšetření je kladen důraz na příznaky, které pacienta trápí. Pokud kromě přírůstku hmotnosti nevznese žádné další stížnosti, musíte je aktivně identifikovat a potvrdit. Tato situace je často zvažována v rámci premenstruačního syndromu, který se vyvíjí u velkého počtu žen. Kromě změn hmotnosti mohou být přítomny i další projevy:

 • Něha prsou.
 • Bolest v břiše.
 • Zvýšená chuť k jídlu a žízeň.
 • Otok končetin a obličeje.
 • Bolesti hlavy a závratě.
 • Kardiopalmus.
 • Pocit horkosti v obličeji.
 • Změna nálady.
 • Poruchy spánku.
 • Nevolnost.
 • Zácpa.

Není vůbec nutné, aby všechny tyto znaky byly přítomny, ale jejich kombinace je zpravidla dodržována. U některých jsou příznaky výrazné a způsobují značné potíže, u některých jsou téměř neviditelné. Vše závisí na citlivosti ženského těla na hormonální změny během menstruačního cyklu..

Aby bylo možné stále určit, proč žena v krátké době přibrala několik kilogramů, je nutné se obrátit na diferenciální diagnostiku s dalšími stavy, které rovněž vyžadují vyloučení.

Diagnostika

V případech, kdy žena přibývá na váze bez ohledu na menstruaci, je vhodné zvážit možnost jiných než fyziologických důvodů. Možná existuje důvod se domnívat, že existují problémy s endokrinním systémem. Pak musíte připojit další diagnostické nástroje. Patří mezi ně následující laboratorní a instrumentální metody potvrzení:

 • Test glukózy v krvi.
 • Zkouška tolerance sacharidů.
 • Biochemický krevní test (hormonální spektrum, elektrolyty atd.).
 • Ultrazvukové vyšetření (štítná žláza, nadledviny, vaječníky).
 • CT vyšetření.

Vyšetření gynekologem bude muset být doplněno konzultací endokrinologa. Na základě výsledků komplexního vyšetření je již možné učinit konečný závěr o příčinách nadváhy během menstruace..

Když je detekována patologie, je předepsána specifická léčba, jejíž podstatou je normalizace metabolických a endokrinních procesů v těle.

Léčba a preventivní opatření

Abyste předešli závažným změnám hmotnosti během menstruace, měli byste se řídit radami svého lékaře. Mnoho opatření je nejen terapeutických, ale také preventivních. Když žena zaznamená výskyt těchto problémů, měli byste pečlivě zvážit své zdraví s přihlédnutím k charakteristikám menstruačního cyklu..

Obecná doporučení

Nežádoucí změny v těle během menstruace lze minimalizovat pomocí poměrně jednoduchých doporučení. To vyžaduje pouze touhu a organizaci a účinek na sebe nenechá dlouho čekat. Nejprve byste měli zvážit následující pravidla týkající se výživy během „kritických dnů“:

 • Nepřejídejte se, zároveň by měla být strava úplná.
 • Omezte tučné a moučné výrobky, sladkosti.
 • Jezte spoustu čerstvé zeleniny a ovoce, zeleniny.
 • Minimalizujte příjem kávy, čokolády a tvrdých sýrů.
 • Jezte častěji - až 5-6krát denně.
 • Vzdejte se alkoholu a kouření.
 • Pravidelně sledujte svoji váhu.

Kromě stravy je třeba věnovat pozornost přiměřené fyzické aktivitě. Nyní nikdo nepochybuje o užitečnosti ranních cvičení, procházek na čerstvém vzduchu a plavání. Musíte spát alespoň 8 hodin denně. Máte-li potíže se spánkem, dejte si teplou koupel nebo použijte jiné relaxační techniky, jako jsou dechová cvičení, aromaterapie nebo relaxační hudba..

Tato doporučení pomohou překonat mnoho projevů premenstruačního syndromu a zlepšit pohodu během menstruace..

Drogová terapie

Pokud je žena vážně znepokojena svým stavem a zažívá značné nepohodlí z důvodu závažného premenstruačního syndromu, pomůže jí léčba. Lékař může doporučit určité léky ke zmírnění nepříjemných příznaků. Patří mezi ně následující:

 • Sedativa.
 • Nesteroidní protizánětlivé.
 • Diuretický.
 • Hormonální agenti.
 • Vitamíny (B6, C) a stopové prvky (hořčík, vápník, železo).

Jakékoli léky musí být užívány podle pokynů lékaře. V žádném případě byste neměli zasahovat do práce těla sami, protože to je plné mnoha nežádoucích jevů..

Jiné metody

Chcete-li zlepšit celkový stav těla a snížit dopad nepříznivých faktorů na něj, můžete navíc použít další terapeutické látky. Fyzioterapie neztrácí svůj význam, mezi kterými stojí za zmínku elektro-relaxace, reflexologie a balneoterapie. Kromě toho jsou velmi populární psychoterapeutické metody. Pomáhá zlepšit nervovou regulaci procesů a normalizovat emoční pozadí..

Když se divíte, proč přibíráte před menstruací, musíte vzít v úvahu všechny faktory. Je to hlavně kvůli fyziologickým změnám. Poté můžete pomocí jednoduchých metod kdykoli udržovat dobrou kondici. Pokud je zjištěna nějaká patologie, nemělo by být pochyb o potřebě specifické léčby..

Hmotnost před menstruací se zvyšuje

Proč se váha před menstruací výrazně zvyšuje?

Týden před nástupem menstruace je časem „zázraků“. V tuto chvíli se z ničeho nic objeví brutální chuť k jídlu, zázračně se objeví kilá navíc. Je to kouzlo nebo jen dovádění přírody? Pokud jde o ženské tělo, neexistují žádná tajemství. Každý měsíc prochází řadou změn. Což také ovlivňuje chuť k jídlu a pokaždé, když se váha před menstruací zvyšuje.

Na začátku menstruačního cyklu téměř všechny ženy hlásí silnou touhu po jídle, touhu jíst více než obvykle. V tomto ohledu byly provedeny studie, jejichž výsledky všechny překvapily. Ukazuje se, že obsah kalorií ve stravě ve dnech menstruace převyšuje obsah kalorií obvyklé stravy pouze o 100-200 jednotek. Tento rozdíl je úspěšně kompenzován zvýšením metabolismu o 5-10%. Ukazuje se, že tělo samo reguluje proces spotřeby a využití energie a udržuje váhu normální. Stále je lepší držet se stravy před a během kritických dnů. S minimem kalorií a zvýšeným metabolismem nadbytečné kilogramy zmizí zrychleným tempem. Je pravda, že je velmi obtížné dodržovat dietu v PMS a kritických dnech, protože po celou dobu chcete.

Před menstruací se zvyšuje váha a břicho

V určité dny cyklu se chuť k jídlu výrazně zvyšuje. O tomto tématu nebyly prakticky žádné studie, ale nashromáždilo se mnoho pozorování. Ženy obzvláště „útočí“ na potraviny s vysokým obsahem sacharidů, zejména na sladké. Vrchol chuti na sladké nastává během PMS. Čím intenzivnější je projev předmenstruačního syndromu, tím silnější je touha po „škodlivých“ sacharidech. Je lepší nahradit obyčejné sladkosti ovocem, protože mají méně kalorií a více živin..

Během PMS a samotné menstruace se může váha zvýšit kvůli hromadění vody. Tělo specificky zadržuje vodu, což usnadňují hormony. Aby byl otok menší, musíte se vzdát vysoce solených potravin a hodně vody. Jakmile menstruace skončí, přebytečná tekutina opustí tělo - váha se vrátí na předchozí hodnotu.

Závěr: kolísání hmotnosti, změny chuťových preferencí, zvýšení kalorického příjmu je normou pro každou ženu v reprodukčním věku. Tyto změny jsou dočasné a nemají globální rozsah.

Přírůstek hmotnosti před kritickými dny. Jak omezit chuť k jídlu a dostat se z vaší váhy?

V žaludku je tíha, jsou silné kontrakce. Mohou se objevit závratě a nevolnost; otoky nohou, paží, kloubů, hrudníku a břicha.
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/000183fr/
Všechny tyto příznaky se zpravidla objevují den nebo dva před menstruací (u některých týden nebo déle). A během několika hodin po nástupu menstruace zmizí beze stopy..
Změny hormonálních hladin probouzí brutální chuť k jídlu. 3-12 dní před nástupem menstruace stoupá v těle hladina hormonu progesteronu. Je odpovědný za těhotenství a žena očekávající potomky musí dobře jíst, aby mohla porodit dítě. To znamená, že během tohoto období musí tělo budoucí matky zásobovat zásoby pro budoucnost..
Proto takové dočasné potíže, které se objevují před menstruací, jako jsou otoky, zácpa, nadýmání a přibývání na váze. Někteří následují vedení těla, během PMS uvolňují otěže a ve výsledku postupně plavou v tuku!
V ideálním případě by se před menstruací měla hmotnost zvýšit pouze o 900 g, což po menstruaci zmizí. U většiny žen však dochází k výkyvům v rozmezí 1-1,5 kg. Nyní o tom přemýšlejte: vlčí apetit vás přiměl sníst 3 kg, poté jste v nejlepším případě ztratili 2,7. (Mimochodem, pokud váha „kráčí“ ve velkých mezích, nenechte se překvapit výskytem strií a strií.)
To znamená, že 300 g se usadilo po stranách. Tento mechanismus funguje každý měsíc a postupně hromadí přebytečný tuk. Abyste během PMS nerostli do šířky, měli byste dodržovat jednoduchá pravidla..
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001b5yy/

Ovládejte svou váhu
Dostaňte se na váhu alespoň jednou za měsíc - po kritických dnech, nejlépe ve stejný den do svého menstruačního kalendáře - a zapište si výsledek. Pokud se ukazatele nezmění, pak víte, jak se vypořádat s vaší „menstruační“ chutí.
Nesledujte náladu
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001cxp3/
Všechny ženy vědí o těch nebezpečných dnech, kdy se objeví drtivá touha po jídle zakázáno, a mnohé si kladou otázku: „Jak se váha během menstruace zvyšuje?“ Zavěste ceduli v kuchyni s jednoduchou pravdou: „PMS pomine, ale váha zůstane.“ Zablokuje vám cestu k lednici a nedovolí vám hodit si všechno do úst..
Věnujte pozornost jídlu
Vyvarujte se tučných jídel - vepřového sádla, vepřového masa, všech druhů klobás a sýrů s vysokým obsahem tuku. Zapomeňte na to, že brambory lze smažit, kuře má kůži a že na světě existuje univerzální omáčka - majonéza. Odměřte rostlinný olej čajovou lžičkou, postupně počítejte ořechy a semínka. Kromě toho by měla být co nejvíce omezena nakládaná zelenina, alkohol, pivo a samozřejmě sladkosti (to zahrnuje cukrovinky, pečivo, sladké sladké ovoce, čokoládu). Učte se s druhou polovinou i se sebou. Analyzujte své chování během „kritických“ onemocnění. Jsou to muži, kteří nevědomky pomáhají ženám v nadměrném období přibírat na váze. Silnější pohlaví se bojí projevů premenstruačního syndromu u blízkých, zejména slz, záchvatů vzteku, hádek. Snaží se všemožně zmírnit utrpení dámy, projevit péči a porozumění, nakupují a připravují všechna ta jídla, na která si žena v běžné dny nedovolí. Co je to služba?! Vezměte prosím na vědomí: muži zpravidla rozmazlují své blízké čokoládou. Miliony tun výrobků z kakaových bobů konzumují ženy po celém světě během PMS. Některé dámy pošlou svou druhou polovinu do obchodu na čokoládovou pochoutku i v noci. Ale všechny tyto dlaždice se snadno usazují na boky a pas.!
Ne železná dáma
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001ddeq/
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001943s/
Zdálo by se, že s nástupem menstruace by nebezpečné období mělo skončit. Ale to se neděje. Každý měsíc, během kritických dnů, ztrácí žena průměrně půl sklenice (asi 100 ml) krve. Je to hodně nebo málo? Některé dámy se během tohoto období necítí vůbec dobře. Ale ostatní jasně cítí slabost, neustálou ospalost, zaznamenávají znatelný pokles účinnosti. Někdy pociťují bolest hlavy, záchvaty závratí a dokonce mdloby. Koneckonců, krev není voda! Červená tekutina, nebo spíše její složení, ovlivňuje vzhled a pohodu ženy. A během menstruace se mění krevní vzorec: hladina hemoglobinu a krevních destiček klesá, hladina leukocytů stoupá. Pokud je strava vyvážená, tyto změny u žen zmizí. Podle statistik má ale bohužel téměř 50% nežného pohlaví problémy s krví - zejména mladé dívky, které se kvůli módě a super harmonii mučily hladem a dietami. Nejběžnějším důsledkem špatné výživy je anémie (anémie), která v kritických dnech zesiluje. Nakonec se během menstruace ztratí asi 30 mg železa. Ve snaze kompenzovat ztráty, obnovit sílu, ženy začínají hodně jíst, upřednostňují svou oblíbenou mouku a sladká jídla, i když ve stravě by měl být zvýšen podíl potravin obsahujících železo.
Krmte krev
Jak tedy ženy jedí před kritickými dny a během nich? Vyberte si pokrmy, které mohou „krmit“ krev: telecí maso, hovězí, kuřecí, jehněčí játra, játrová paštika, všechny druhy vařených měkkýšů - dopřejte si lahůdky jako mušle, ústřice, hlemýždi. Z ryb je losos nejbohatší na požadovaný kov. Kromě toho se železo nachází v drůbežím mase, vejcích (více u křepelek než u kuřat), kakau, sezamu, ořechech (borovice, vlašské ořechy, mandle, arašídy, lískové ořechy), sušeném ovoci (sušené meruňky, rozinky), tmavé čokoládě, fazolích, hrášku, čočka, brokolice a švestky. Pšeničné otruby lze nazvat šampiónem v obsahu železa. Ke zvýšení hladiny hemoglobinu stačí přidat do jídla 1-2 lžíce. l. otruby denně.
Zdroj: http://www.allwomens.ru/

Co je příčinou premenstruačního syndromu (PMS) ?
V poslední době bylo provedeno mnoho výzkumů, kterých se účastnili gynekologové, fyziologové a psychiatři z celého světa. A všichni odborníci se shodli na určitých základních faktech:

1. Předmenstruační podrážděnost je stav, jehož původ není psychologický, ale somatický. Vyskytuje se v důsledku porušení funkcí ženského těla..
2. PMS má složitý mechanismus a začíná selháním vaječníků a rovnováhou jeho hormonů. Z tohoto důvodu začnou selhávat všechny žlázy s vnitřní sekrecí a také centrální nervový systém..
3. Porušení endokrinní kontroly, ovlivňující nervový systém, způsobuje změny v psychochemické rovnováze těla. Hlavní je zadržování tekutin v těle, což znamená nerovnováhu mezi jeho příjmem a vylučováním..
POZORNOST! !!
Přebytečná tekutina se ukládá ve všech částech těla a je hlavní příčinou problémů. Tekutina v břišních orgánech způsobuje pocit tíže, nevolnosti, zvracení a dráždí zažívací trakt. Ten, který se nachází v tkáních obklopujících mozek, způsobuje nervové příznaky: podrážděnost, nervozitu, depresi.

Před kritickými dny, za 3 dny, děloha nabobtná a přibere na hmotnosti asi 1-1,5 kg, během kritických dnů může váha přidat další 1 kg, pak se vše vrátí do normálu. Abyste si nepokazili náladu, v dnešní době prostě nevstupujte na váhy..
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001aye5/
Prsa se obvykle zvětší o 1,5–2 velikosti a břicho je jako za 3 měsíce těhotenství. Ale zpravidla 3. den vše zapadne na své místo jako obvykle.
- Zvýšená chuť k jídlu před menstruací -
proces je zcela přirozený. Během stejného období obvykle dochází k metabolickému zrychlení, takže byste se neměli bát významného přírůstku hmotnosti.
Musíme si však uvědomit, že u žen citlivost centra hladu závisí na fázi menstruačního cyklu. Ve druhé fázi cyklu je chuť k jídlu obvykle vyšší než v první. Proto je nutné v první fázi cyklu zaměřit úsilí na hubnutí a ve druhé se můžete jednoduše omezit na udržení hmotnosti.
Kromě toho existuje před menstruací v těle tendence k zadržování vody. A je docela možné, že 2–3 kg, které se objevily, jsou jen tekutinou, která s příchodem „kritických dnů“ postupně zmizí..
Ale někdy jsou ženy ve stavu velmi významného psychického stresu, to znamená, že zažívají premenstruační syndrom. Prakticky ztrácejí nad sebou kontrolu a hodně se přejídají. V takových případech se ke snížení chuti k jídlu doporučuje sacharidová strava, která podporuje produkci hormonu potěšení serotoninu..
Většina stravy by měla být potraviny bohaté na sacharidy - obiloviny, obilný chléb, zelenina, ovoce. Doporučují se zejména banány, sušené meruňky a vodní melouny, slunečnicová semínka a ořechy.
Několik dní před a během menstruace musíte ostře omezit bílkovinná jídla - maso, ryby, drůbež, vejce a klobása. Rovněž je třeba snížit podíl cukru, džemu, medu, sladkostí, koláčů a sladkých nápojů..
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001f3wc/

http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001f3wc/ Mastná a slaná jídla a potraviny obsahující kofein se nedoporučují. Stručně řečeno, asi týden by měla být strava blízká vegetariánské.
http://pics.livejournal.com/missmorkovka/pic/0001eddg/
Kromě stravy má dobrý účinek na potlačování chuti k jídlu také psychoterapie a lehká fyzická aktivita, které přinášejí emoční uspokojení. Například tanec nebo vodní aerobik. Hlavní věc je, že vám cvičení přináší radost a příjemný pocit tepla v těle a nevytlačí „všechny šťávy“.
Nedávné vědecké studie ukázaly, že takové cvičení může snížit chuť k jídlu. Mechanismus tohoto jevu je vysvětlen skutečností, že na pozadí svalové práce se zvyšuje hladina adrenalinu a noradrenalinu v krvi. A tyto hormony stimulují odbourávání tuků. Nervové impulsy z pracujících svalů navíc zvyšují tonus mozku. A to snižuje depresivní náladu těla. A když se nálada zlepší, potřeba antidepresiv klesá. To platí zejména v obtížných psychologicky „kritických dnech“.

Chcete-li se dostat z červených dnů kalendáře hezčí - doporučuji vám, abyste se opírali o zeleninu a ovoce: hlávkový salát, zelí, jablka, brokolice. Pro sytost navrhuji prsní řízek. Hlavní věcí je vytvořit balast v žaludku - vitamíny budou prospěšné a nadváha, jako v případě rohlíků a čokolády, se neobjeví!

Zhubnutí před „kritickými dny“: je to v pořádku?

Tento krutý, krutý svět Jako kdybychom během PMS a menstruace měli několik dalších problémů, někdy se k tomu všemu přidávají kilá navíc. Je to normální? Proč se to stalo?

Co když jste se probudili o pár kilogramů těžší než obvykle

Ano, je v pořádku dát si během tohoto období měsíce pár kil navíc. Ve skutečnosti je správnější to nazývat ne množinou, ale kolísáním hmotnosti. „Přidání“ zmizí, jakmile začne nový cyklus. Toto kolísání hmotnosti je způsobeno hormonálními změnami spojenými s fázovými změnami, a proto kilogramy náhle přicházejí odnikud a nikam..

Amplituda těchto výkyvů je u všech žen odlišná. Lékařská literatura této problematice věnovala malou pozornost. Existují odkazy na zvýšení hmotnosti přibližně o jeden a půl kilogramu. Některé ženy si ale stěžují, že přibírají před menstruací a zhubnou tři kilogramy po nich. Vše záleží na vlastnostech vašeho těla.

Pokud jste dodržovali obvyklou stravu a stejnou fyzickou aktivitu jako vždy, a najednou, poté, co jste se dostali na váhu, zjistili jste, že ukazují více, než jste čekali, nespěchejte se zastrašit. Pamatujte, jak brzy čekáte na menstruaci. Pokud před nimi zbývá několik dní - s největší pravděpodobností to je důvod. Za vzhled těchto kilogramů, které se v tomto období intenzivně produkují, je zodpovědný hormon progesteron..

V době ovulace lze pozorovat mírný nárůst hmotnosti, který je také spojen s hormonální aktivitou..

Odkud pocházejí tyto kilá navíc?

To je voda. Čistá voda! Kvůli všem těmto hormonálním změnám před menstruací neochotně opouští vaše tělo. Nejpravděpodobnější na tom je, že látky zadržující vodu jsou právě ty látky, po kterých během PMS toužíte: sůl, cukr a kofein..

Hmotnost před, během a po menstruaci: jak se mění tělesná hmotnost v závislosti na menstruačním cyklu?

Všechny ženy se trápí svou postavou a vážné změny hmotnosti se stávají důvodem ke skutečnému smutku.

Příčiny

Původ přírůstku hmotnosti během menstruace a bezprostředně před ní je třeba hledat především ve fyziologických procesech. Každý chápe, že v těle ženy dochází každý měsíc ke změnám, jejichž cílem je uvědomit si možnost otěhotnění. Jsou způsobeny hormonálními posuny a přírůstek hmotnosti závisí na vlivu těchto faktorů:

 • Předmenstruační syndrom.
 • Nepřesnosti stravy.
 • Dědičnost.

Problematika genetické predispozice je diskutována u mnoha stavů a ​​v posuzované situaci má také dohadný význam. Nelze popřít, že u ženy mohou být kdykoli přítomny poruchy výživy, které se s nástupem menstruace zostřují..

Kromě toho je nutné vzít v úvahu faktory, které způsobují patologické zvýšení hmotnosti před menstruací. Měli byste mít na paměti při provádění klinického vyšetření, protože vyloučení fyziologických příčin vyžaduje nalezení dalších odpovědí. Přírůstek hmotnosti tedy může vyvolat poruchy v činnosti endokrinního systému v důsledku následujících podmínek:

 • Hypotyreóza.
 • Cukrovka.
 • Patologie nadledvin.
 • Syndrom polycystických vaječníků.
 • Hypotalamo-hypofyzární dysfunkce.

Taková onemocnění samozřejmě nemají žádnou souvislost s menstruací a doba jejich výskytu může být zcela odlišná. Tyto podmínky by však neměly být zlevněny..

Na základě výsledků komplexního vyšetření zjistíte, proč se váha mění před nástupem menstruace..

Shrnout

Zvýšení tělesné hmotnosti před měsíčním tempem, můžete získat od 1 do 3 kilogramů. Pravidelné zvyšování hmotnosti je způsobeno hormonálními výkyvy. Může to být důsledkem zadržování vody, přejídání, chuti na cukr a vynechání cvičení kvůli menstruačním křečím. Po kritických dnech by měla být váha obnovena.

Cvičením zdravých návyků po dobu jednoho měsíce můžete zabránit nárůstu hmotnosti nebo zadržování vody během menstruace..

Můžete udělat následující:

 • Cvičit pravidělně. Aerobní cvičení může snížit příznaky během menstruace. Zaměřte se na 30 minut cvičení každý den.
 • Dávejte pozor na dehydrataci. Pijte dostatek vody po celý měsíc. Tím zabráníte tomu, aby tělo hromadilo tekutiny..
 • Snižte příjem soli. Příliš slané potraviny zvýší zadržování vody. Chcete-li snížit příjem soli, omezte nebo se vyhýbejte zpracovaným potravinám. Jezte čerstvou zeleninu, ovoce.
 • Vyvarujte se kofeinu, cukru. Nápoje s kofeinem a cukrem mohou nadýmání ještě zhoršit. Vyhýbejte se těmto potravinám dva týdny před menstruací.
 • Odstraňte potraviny, které vyvolávají nadýmání. Drž se dál od těchto potravin po dobu jednoho měsíce, nejen pokud máte příznaky.

Pro usnadnění zadržování vody pijte hodně tekutin a snižte příjem soli. Pohybujte se, pravidelně cvičte a můžete užívat diuretika. Pokud máte během menstruace silné křeče, bolesti nebo nadýmání, poraďte se s lékařem.

Mechanismus rozvoje

Jak víte, menstruační cyklus je řízen hormony. V různých obdobích dochází ke změně koncentrace hlavních regulačních látek - estrogenů a progesteronu. Ovlivňují různé metabolické procesy a funkci vnitřních orgánů. Před nástupem menstruace zůstává hladina progesteronu v těle vysoká. Jeho biologickou úlohou je zajistit nástup a normální průběh těhotenství. Jiné efekty však nelze přehlédnout. Zejména dochází k zadržování tekutin v těle, které může dosáhnout až 900 gramů.

Mělo by se také pamatovat na to, že několik dní před menstruací vyžaduje tělo více živin, přičemž správně očekává, že může ještě dojít k těhotenství. To povzbuzuje ženu, aby více jedla, což může mít vliv pouze na její postavu. Kromě toho mohou hormonální změny vyvolat zácpu v důsledku snížení motility střev. Snížení frekvence vyprazdňování také přispívá k přibývání na váze. Celkově mohou všechny faktory vyvolat výskyt dalších 2-3 kg.

Během menstruace a před nimi dochází k zcela fyziologickým procesům, které mohou způsobit určité zvýšení hmotnosti.

Psycho-emocionální stav

Proč se váha zvyšuje před menstruací a neustále touží po sladkosti? Jedním z příznaků premenstruačního syndromu je podrážděnost, proměnlivá nálada, sklon k depresi, apatie. Odpovídá za náladu, zvýšenou chuť k jídlu, žízeň melanostimulační hormon středního laloku hypofýzy, neurotransmiter se uvolňuje ve větším množství než obvykle před menstruací.

Sladkosti a vysoce kalorické potraviny stimulují produkci dopaminů v mozku, tyto hormony stimulují receptory potěšení, čímž pomáhají zlepšovat náladu. Z tohoto důvodu před menstruací opravdu chci něco chutného. Pozitivní účinek jídla se ale projevuje až po dobu jeho užívání, po které se špatná nálada vrátí. Výsledkem je, že ženy mohou neustále jíst cukrovinky nebo jiné cukrovinky..

Přebytek sacharidů je uložen ve formě podkožního tuku a přispívá k nadměrnému přírůstku hmotnosti. S PMS a během menstruace se fyzická aktivita snižuje, kalorie se nespotřebovávají.

Podrážděnost, slzavost a agresivita jsou zvláště výrazné u dívek trpících neuropsychickou formou PMS. Patologie se vyskytuje u žen průměrného reprodukčního věku 30-35 let.

Příznaky

Vzhled nadbytečných kilogramů rozhodně není pro každou ženu příliš příjemným znamením. To se však nestane kritickým, protože s koncem menstruace se váha vrátí na obvyklá čísla. Pokud se tak nestane, musíte pečlivě zvážit své tělo a přemýšlet o tom, proč se očekávané nesplnilo. Pokud je poměrně obtížné odpovědět na otázku sami, je pro lékaře mnohem snazší situaci pochopit..

Během klinického vyšetření je kladen důraz na příznaky, které pacienta trápí. Pokud kromě přírůstku hmotnosti nevznese žádné další stížnosti, musíte je aktivně identifikovat a potvrdit. Tato situace je často zvažována v rámci premenstruačního syndromu, který se vyvíjí u velkého počtu žen. Kromě změn hmotnosti mohou být přítomny i další projevy:

 • Něha prsou.
 • Bolest v břiše.
 • Zvýšená chuť k jídlu a žízeň.
 • Otok končetin a obličeje.
 • Bolesti hlavy a závratě.
 • Kardiopalmus.
 • Pocit horkosti v obličeji.
 • Změna nálady.
 • Poruchy spánku.
 • Nevolnost.
 • Zácpa.

Není vůbec nutné, aby všechny tyto znaky byly přítomny, ale jejich kombinace je zpravidla dodržována. U některých jsou příznaky výrazné a způsobují značné potíže, u některých jsou téměř neviditelné. Vše závisí na citlivosti ženského těla na hormonální změny během menstruačního cyklu..

Aby bylo možné stále určit, proč žena v krátké době přibrala několik kilogramů, je nutné se obrátit na diferenciální diagnostiku s dalšími stavy, které rovněž vyžadují vyloučení.

O kolik se můžete zlepšit

Kolísání hmotnosti se u všech žen liší. Ale v průměru jsou změny v rozmezí 0,5 - 1,5 kg považovány za normální. Pokud váhy ukazují více, měli byste přemýšlet o opatřeních, jak tomu zabránit. Jinak se 500 g měsíčně změní na 6 kg ročně, což je již značná hodnota.

Pokud je nárůst tělesné hmotnosti až kilogram, neměli byste se bát. Ve většině případů je takovým výkyvům obtížné se vyhnout, ale ani to není nutné, ihned po nástupu menstruace se váha normalizuje.

Diagnostika

V případech, kdy žena přibývá na váze bez ohledu na menstruaci, je vhodné zvážit možnost jiných než fyziologických důvodů. Možná existuje důvod se domnívat, že existují problémy s endokrinním systémem. Pak musíte připojit další diagnostické nástroje. Patří mezi ně následující laboratorní a instrumentální metody potvrzení:

 • Test glukózy v krvi.
 • Zkouška tolerance sacharidů.
 • Biochemický krevní test (hormonální spektrum, elektrolyty atd.).
 • Ultrazvukové vyšetření (štítná žláza, nadledviny, vaječníky).
 • CT vyšetření.

Vyšetření gynekologem bude muset být doplněno konzultací endokrinologa. Na základě výsledků komplexního vyšetření je již možné učinit konečný závěr o příčinách nadváhy během menstruace..

Když je detekována patologie, je předepsána specifická léčba, jejíž podstatou je normalizace metabolických a endokrinních procesů v těle.

Léčba a preventivní opatření

Abyste předešli závažným změnám hmotnosti během menstruace, měli byste se řídit radami svého lékaře. Mnoho opatření je nejen terapeutických, ale také preventivních. Když žena zaznamená výskyt těchto problémů, měli byste pečlivě zvážit své zdraví s přihlédnutím k charakteristikám menstruačního cyklu..

Obecná doporučení

Nežádoucí změny v těle během menstruace lze minimalizovat pomocí poměrně jednoduchých doporučení. To vyžaduje pouze touhu a organizaci a účinek na sebe nenechá dlouho čekat. Nejprve byste měli zvážit následující pravidla týkající se výživy během „kritických dnů“:

 • Nepřejídejte se, zároveň by měla být strava úplná.
 • Omezte tučné a moučné výrobky, sladkosti.
 • Jezte spoustu čerstvé zeleniny a ovoce, zeleniny.
 • Minimalizujte příjem kávy, čokolády a tvrdých sýrů.
 • Jezte častěji - až 5-6krát denně.
 • Vzdejte se alkoholu a kouření.
 • Pravidelně sledujte svoji váhu.

Kromě stravy je třeba věnovat pozornost přiměřené fyzické aktivitě. Nyní nikdo nepochybuje o užitečnosti ranních cvičení, procházek na čerstvém vzduchu a plavání. Musíte spát alespoň 8 hodin denně. Máte-li potíže se spánkem, dejte si teplou koupel nebo použijte jiné relaxační techniky, jako jsou dechová cvičení, aromaterapie nebo relaxační hudba..

Tato doporučení pomohou překonat mnoho projevů premenstruačního syndromu a zlepšit pohodu během menstruace..

Drogová terapie

Pokud je žena vážně znepokojena svým stavem a zažívá značné nepohodlí z důvodu závažného premenstruačního syndromu, pomůže jí léčba. Lékař může doporučit určité léky ke zmírnění nepříjemných příznaků. Patří mezi ně následující:

 • Sedativa.
 • Nesteroidní protizánětlivé.
 • Diuretický.
 • Hormonální agenti.
 • Vitamíny (B6, C) a stopové prvky (hořčík, vápník, železo).

Jakékoli léky musí být užívány podle pokynů lékaře. V žádném případě byste neměli zasahovat do práce těla sami, protože to je plné mnoha nežádoucích jevů..

Jiné metody

Chcete-li zlepšit celkový stav těla a snížit dopad nepříznivých faktorů na něj, můžete navíc použít další terapeutické látky. Fyzioterapie neztrácí svůj význam, mezi kterými stojí za zmínku elektro-relaxace, reflexologie a balneoterapie. Kromě toho jsou velmi populární psychoterapeutické metody. Pomáhá zlepšit nervovou regulaci procesů a normalizovat emoční pozadí..

Když se divíte, proč přibíráte před menstruací, musíte vzít v úvahu všechny faktory. Je to hlavně kvůli fyziologickým změnám. Poté můžete pomocí jednoduchých metod kdykoli udržovat dobrou kondici. Pokud je zjištěna nějaká patologie, nemělo by být pochyb o potřebě specifické léčby..

Recenze o přírůstku hmotnosti před menstruací

Mnoho žen naznačuje, že během menstruace přibývají kilá navíc. Je to zpravidla způsobeno fyziologickými procesy. Ženy uvádějí, že se jim tento problém daří eliminovat omezením vlastní stravy a prováděním řady fyzických cvičení. Často se objevují zprávy o účinnosti jógových a meditačních postupů, které mohou eliminovat psychologický faktor a snížit chuť k jídlu. U některých žen mohou pouze léky předepsané lékařem pomoci snížit závažnost PMS..

Zvažovalo se, zda je normální přibírat na váze před menstruací.

Hypomenorea je lékařský název, který lékaři používají při odkazování na omezená období. K tomuto problému dochází v důsledku nesprávné funkce těla, zejména nesprávné funkce vaječníků.