Bolest hlavy před menstruací: příčiny, léčba, prevence

60% žen před menstruací pociťuje různá onemocnění (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, změny emočního pozadí, obecný otok a další individuální příznaky). Soubor nepříjemných příznaků, které se objevují několik dní před nástupem menstruace, se nazývá premenstruační syndrom (PMS)..

Vývoj PMS je způsoben kolísáním hladiny hormonů v ženském těle. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci a zvyšuje se obsah progesteronu, což ženu připravuje na těhotenství, a pokud nedojde k oplodnění, pak koncentrace hormonů prudce klesá a brzy začíná menstruace.

Bolest hlavy před menstruací se může objevit u dívek a žen různých věkových skupin. Mnoho z nich se zajímá o to, proč před menstruací bolí hlava? Neexistuje jednoznačná odpověď. V jedné situaci není cefalalgie nebezpečná a v jiné situaci je to příznak vážného onemocnění.

Proč mě bolí hlava před menstruací??

Bolest hlavy před menstruací se vyskytuje sama o sobě nebo s jinými příznaky PMS. Má jinou povahu, intenzitu a umístění. Důvodem všeho jsou hormonální rázy.

Nejvýraznějšími příznaky jsou menstruační migrény. Na konci druhé fáze cyklu klesá hladina estrogenu a progesteronu, v důsledku čehož se mozkové tepny rozšiřují a současně dochází k žilnímu přetížení. Migréna je charakterizována pulzující cefalalgií, lokalizovanou v oblasti očních důlků, frontální, temporální oblasti, doprovázená fotofobií. Migréna je neurologické onemocnění. Pokud má bolest hlavy před menstruací migrénu, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Užívání antikoncepce je také jedním z důvodů vzniku bolesti hlavy před menstruací. Mnoho orálních antikoncepčních přípravků má na seznamu vedlejších účinků bolesti hlavy. Podle pozorování lékařů se v 95% případů vyskytuje cefalalgie v důsledku dlouhodobého užívání stejného léku nebo nesprávně zvoleného léku.

Antikoncepci předepisuje gynekolog individuálně s přihlédnutím k věku, počátečnímu stavu pacienta. Užívání antikoncepce bez konzultace s lékařem často vede k hormonálním poruchám a nepříjemným vedlejším účinkům.

Anémie způsobuje snížení kapacity kyslíku v krvi, což vede k hladovění mozku kyslíkem a vzniku cefalalgie, snížení krevního tlaku a zvýšené únavě. Tyto příznaky se objevují v běžných dnech, ale během menstruace se kvůli ztrátě krve zhoršují. Pokud je zjištěna anémie, okamžitě vyhledejte lékaře..

Rovnováha vody a soli

U mnoha žen je druhá fáze cyklu spojena s výskytem otoku. Zadržování tekutin je způsobeno vysokou hladinou progesteronu a estrogenu. Porušení rovnováhy vody a solí vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Zvyšuje se také produkce alkoholu, zvyšuje se tlak na lebku a žena cítí bolest hlavy.

Dieta a omezení příjmu tekutin stav zlepší. Doporučuje se vyloučit nebo snížit množství slaných, uzených a konzervovaných potravin. V závažných případech lze diuretika užívat podle pokynů lékaře.

Hormonální nerovnováha

Receptory mozkových cév jsou citlivé na změny hladiny ženských pohlavních hormonů v krvi. Koncentrace progesteronu a estrogenu se může zvyšovat nebo snižovat, což vyvolává cefalalgii. Pokud vás týden před menstruací bolí hlava, může za to progesteron. Je to uspořádáno tak, že se každý měsíc ženské tělo připravuje na oplodnění..

Progesteron je těhotenský hormon. Jeho hladina stoupá na maximálně 10-12 dní před nástupem menstruace. Pokud nedojde k těhotenství, hladiny hormonů prudce poklesnou, což způsobí bolesti hlavy a nevolnost před menstruací. Reprodukční věk u žen je bohužel omezený a od 39 let dochází k postupnému snižování produkce pohlavních hormonů..

Hladina estrogenu v krvi klesá, dochází ke snížení cévního tonusu a křečí mozkových tepen. V tomto okamžiku může ženu bolet hlava. Tyto nepříjemné příznaky jsou vyrovnány hormonální substituční terapií předepsanou zkušeným gynekologem-endokrinologem.

Léčba cefalalgie před menstruací

Když hlava silně bolí před menstruací a je mu nevolno, v žádném případě byste neměli vydržet. Léčba využívá nelékových a lékových metod..

Léčba bolesti hlavy pilulkami během menstruace je účinná při zmírnění bolesti. Prostředky k zastavení útoku jsou nesteroidní protizánětlivé látky, analgetika, antispazmodika. Pokud jsou cephalalgie silně cyklické, lékaři doporučují zahájit léčbu bolesti 2-3 dny před očekávaným začátkem menstruace..

V některých případech lékař předepisuje hormonální antikoncepci k boji proti bolestem hlavy. Jejich příjem pomáhá regulovat hormonální hladiny a zbavit se hormonálních výkyvů a nerovnováhy v těle..

Léčba lidovými prostředky

 • Studené obklady aplikované na oblast bolesti výrazně ulehčí stav..
 • Aromaterapie (vdechování levandule, santalového dřeva, eukalyptu, rozmarýnu nebo máty peprné bude dobře působit na bolesti hlavy).
 • Heřmánkový, mátový, čaj z meduňky.
 • Teplé koupele nohou.
 • Masáž spánkových oblastí, pokožka hlavy.
 • V některých případech spánek nepomůže o nic horší než prášky..

Prevence cefalalgie během menstruace

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Menstruační migréna: jak léčit a příčiny menstruační migrény před a během menstruace

Migréna v časném a pozdním těhotenství: co může a jak léčit?

Proč bolest hlavy po orgasmu: příčiny a léčba koitální cefalalgie

Proč bolest hlavy během těhotenství? Příčiny, léčba a prevence bolesti

Migréna u žen: příznaky a léčba doma

Proč bolí hlava před menstruací a jak si pomoci?

Bolesti hlavy jsou běžné během PMS

Proč může bolet hlava

Bolest hlavy je jedním ze znaků premenstruačního syndromu. Hlavní příčiny porušení a další příznaky jsou uvedeny v tabulce.

Příčina bolesti během menstruaceJeden z projevů PMS. V tomto případě příznak obvykle nezpůsobuje výrazné nepohodlí a zmizí sám o sobě. Zhoršení pohody je způsobeno změnou hormonálních hladin. Před menstruací koncentrace progesteronu v těle klesá. To je příčinou zhoršení blahobytu..
Další příznakySpolu s bolestmi hlavy se objevují následující příznaky: • nevolnost; • říhání; • skoky krevního tlaku; • pocit zvýšeného tlaku v očích; • citlivost na světlo; • proměnlivá nálada; • změna chuti k jídlu; • Nadměrné pocení.

Příznaky budou považovány za normální, pouze pokud je jejich závažnost nízká. Rychlé zhoršení blahobytu je důvodem k návštěvě lékaře co nejdříve.

Známky PMS

Akutní bolest hlavy, která se pravidelně objevuje před menstruací, se nazývá cefalgický syndrom. Má několik znaků:

 1. Silná bolest v oblasti koruny a týlního hrbolu.
 2. Pulzující pocity.
 3. Bolest v oblasti očí bolavého a naléhavého charakteru.
 4. Puffiness.
 5. Prudké zvýšení a snížení krevního tlaku.
 6. Únava.
 7. Bolest v oblasti srdce.
 8. Nevolnost. Možnost zvracení a závratě.
 9. Silné pocení.
 10. Necitlivost v prstech.
 11. Podrážděnost nebo dokonce deprese.
 12. Změny nálady.
 13. Tahání bolesti zad.
 14. Nafukování, zácpa.

Pokud vás každý měsíc trápí silné bolesti hlavy, pak je to jasný signál PMS, který je třeba okamžitě léčit..

Proč se migréna zhoršuje?

Před menstruací může bolest hlavy naznačovat exacerbaci migrény. Příznaky, které jsou nepříjemné, se obvykle objeví 2-8 dní před menstruací.


Bolest se často vyskytuje ve formě migrény

Migréna s PMS se nazývá menstruační migréna. Útoky bolesti v době kritických dnů jsou výraznější než v jiné dny. Takové porušení je citlivé na hladinu ženských hormonů. I malé výkyvy mohou vyvolat prudké zhoršení stavu.

Léčba migrény pomocí PMS je zaměřena na:

 • odstranění stávající funkce;
 • prevence opakování.

Pacientovi je předepsána řada léků. Pouze lékař si může vyzvednout léky. Samoléčba je kontraindikována.

Příznaky

Známe informace o tom, proč hlava bolí před menstruací, je třeba si pamatovat na další doprovodné příznaky s premenstruačním syndromem:

 • Překrvení mléčných žláz. Úroveň hormonů se mění, prsa se zvyšují. Některé ženy si stěžují na neschopnost dotknout se bradavek kvůli silné bolesti.
 • Táhne dolní část zad a dolní část břicha. Podobný příznak se vyskytuje v prvních týdnech těhotenství..
 • Změna nálady. Jakákoli maličkost může snadno vyprchat a nejnebezpečnější film se může přesunout k jádru.
 • Změna chuti k jídlu. Někteří začnou vstřebávat všechno, jiní si naopak stěžují na neochotu jíst.
 • Nespavost. Zvýšená excitabilita vás může připravit o několik dní spánku. V tomto případě je lepší užít si předem nějaké sedativum..
 • Slabost a pocit únavy.
 • Mnoho lidí si stěžuje na střevní potíže. Je to také důsledek změn hormonálních hladin..
 • Migréna.

Všechny tyto příznaky jsou dočasné a zmizí s menstruací. Nesouvisí s vaším imunitním systémem nebo poruchou nervového systému.

Hormonální příčiny

Bolest hlavy je také jedním z projevů hormonální nerovnováhy. V tomto případě se zhoršuje práce celého organismu. Stav lze rozpoznat podle následujících znaků:

 • porušení menstruačního cyklu;
 • děložní krvácení;
 • problémy s hnojením;


Bolesti hlavy mohou způsobit poruchy spánku

 • únava;
 • zvýšená podrážděnost;
 • poruchy spánku;
 • pravidelné bolesti hlavy se zvýšenou intenzitou;
 • periodické závratě;
 • snížená sexuální touha;
 • suchost pochvy;
 • svědění, podráždění a pálení v pochvě;
 • zvýšené ochlupení;
 • otok těla;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • rázy krevního tlaku.

Hormonální abnormality vyžadují včasnou léčbu. V opačném případě existuje vysoké riziko potratů, komplikací během následného těhotenství a porodu, deprese. Ženy začnou růst chloupky nad rty a na bradavkách.

S hormonální nerovnováhou jsou dívky podrážděné. Nálada se neustále mění. Může být přítomna nadměrná slzavost.

Acyklická bolest před menstruací

Před menstruací může břicho bolet v důsledku stagnace krve nebo křečových žil v pánevní oblasti, s cystitidou, urolitiázou. Takové bolesti se nazývají acyklické a nesouvisejí s menstruačním cyklem..

Acyklická bolest je obvykle krátkodobá a nepravidelná. Často jsou spojovány s problémy ne v gynekologii, ale v jiných oblastech. Přesto je důležité rozlišovat mezi bolestivým syndromem a stanovit jeho příčiny, aby bylo možné v případě potřeby podstoupit léčbu včas.

Drogy jako příčina

Bolest hlavy je obvykle doprovázena užíváním hormonální antikoncepce. Léky vyvolávají mírnou změnu v hormonálních hladinách. Stav se normalizuje bez pomoci. Negativní příznaky zmizí po několika měsících.


Při užívání hormonální antikoncepce se často vyskytuje bolest hlavy

Některé hormonální léky mají také vedlejší účinek na bolest hlavy. V takovém případě byste měli co nejdříve kontaktovat lékaře. Lékař zkontroluje předepsanou léčbu a pravděpodobně předepíše jiný lék.

Ženy, které podstupují antibakteriální léčbu, jsou před menstruací vystaveny riziku bolesti hlavy. V tomto případě jsou ochranné funkce těla sníženy. Dívka se cítí slabá. Zvýšené riziko těžkých závratí.

Prevence bolesti hlavy

Menstruace, navzdory své přirozenosti, je pro tělo stresující podmínkou. Žena ztrácí každý měsíc dostatek krve, kterou je třeba doplnit. Pro zmírnění stavu během PMS a prevenci vzniku bolestí hlavy doporučují lékaři dodržovat soubor opatření, včetně:

 • normalizace denního režimu, spánku, výživy;
 • udržovat zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků;
 • lehká fyzická aktivita;
 • procházky na čerstvém vzduchu, každodenní větrání prostor;
 • správná léčba stávajících nemocí. Při léčbě závažných patologií byste se měli poradit s lékařem;
 • používání vitamínů, racionální a vyvážená výživa;
 • rozvoj odolnosti vůči stresovým situacím.

Navrhujeme, abyste se seznámili s: Jaké jsou typy kašle u dětí, charakteristické vlastnosti a metody léčby příznaků

Dodržováním pravidel prevence je riziko bolesti hlavy minimalizováno. V případě, že nepohodlí nejen nezmizí, ale také se zintenzivní, doporučuje se provést MRI a důkladné vyšetření lékaři.

Patologie způsobující bolest hlavy

Bolest hlavy není nezávislé onemocnění, ale pouze jeden z projevů existujících patologií. Pokud se takový příznak objeví před menstruací, je třeba věnovat pozornost celkové pohodě. Pokud máte podezření na nemoc, navštivte lékaře.

Bolest v hlavě se může projevit na pozadí osteochondrózy. V tomto případě dochází k deformaci obratlů. Plavidla jsou stlačena a tok krve je narušen. Z tohoto důvodu se objevují závratě a bolestivé pocity..


Osteochondróza může také způsobit bolest

Odchylka se také může projevit pod vlivem poruchy gastrointestinálního traktu. V tomto případě je příznak výsledkem obecné intoxikace těla. Může také dojít ke zpoždění menstruace. Tento stav je doprovázen bolestmi břicha, poruchami stolice, nevolností.

Příčiny křečí před menstruačním krvácením

Bolest hlavy před menstruací je nejčastěji způsobena vlivem vnějších nebo vnitřních podnětů na tělo. Mezi nejčastější příčiny migrény patří:

Slabá plavidla. Při zvýšeném tlaku se mohou vyvinout negativní příznaky. Při neustálých křečích během menstruace je třeba cévy kontrolovat, což pomůže v budoucnu zabránit vážným problémům..

 1. Osteochondróza krčního obratle. Sevřené cévy neumožňují dostatečné zásobení „šedé hmoty“ kyslíkem. U pokročilého onemocnění dochází k závratím před menstruací, je možná ztráta vědomí.
 2. Porušení rovnováhy vody a solí a bolesti hlavy. U mnoha dívek je předmenstruační syndrom doprovázen otoky způsobenými zvýšením obsahu estrogenu v krvi. Nadměrná voda v těle stlačuje žilní síť, což znemožňuje plné zásobení mozku. V případě otoku je předepsána vhodná léčba - diuretika a dietní jídlo.
 3. Přeplněná střeva. Zrychlený průtok krve vylučuje toxiny, pokud se vyskytnou problémy se stolicí, dojde k intoxikaci. Kromě záchvatů migrény lze před menstruací pozorovat nepříjemné bolesti..
 4. Anémie. Způsobuje hladovění mozku kyslíkem, na jehož pozadí se objevují silné bolesti hlavy. Po nástupu menstruačního krvácení se projeví nepříjemné příznaky.
 5. Perorální antikoncepce. Migréna je častým vedlejším příznakem užívání těchto léků, a proto hlava často bolí před menstruací. Obvykle jsou příznaky intenzivní během prvních 3 měsíců užívání hormonálních pilulek, tělo se postupně stává imunním vůči jejich vlivu.
 6. Endometrióza, dysplázie, infekční onemocnění "intimních" orgánů. Všechny tyto patologické stavy jsou doprovázeny migrénami, nevolností, bolestivými křečemi v dolní části břicha..

Do 30 let věku je bolestivé menstruační krvácení, těžký syndrom PMS definováno jako primární dysmenorea. Sekundární patologie, když hlava silně bolí, se vyvíjí na pozadí závažných poruch reprodukčního systému a vyžaduje diagnostiku k určení příčiny tohoto stavu.


Endometrióza je jednou z příčin křečí před menstruačním krvácením
U záchvatů migrény před menstruačním krvácením je třeba sledovat tlak, protože syndrom je nejčastěji doprovázen nízkým nebo vysokým krevním tlakem. O její úrovni není nutné vyvozovat závěry na základě příznaků, protože obě podmínky se někdy přenášejí stejně.

Jak zmírnit bolest

Hlavní léčba závisí na příčině příznaku. Pacientům se obvykle doporučuje užívat speciální léky. Ženy jsou předepsány:

 • Spazmalgon;
 • Ibuprofen;
 • Diklofenak;
 • Tempalgin.

Léky eliminují stávající nepohodlí v krátké době. Příležitostně může být doporučena hormonální léčba. Takové léky jsou poslední možností..

Pro období menstruace je důležité vzdát se nadměrného stresu a špatných návyků..

Výživa musí být správná. Dočasně se několik dní před menstruací a během všech kritických dnů vzdejte mastných, slaných, pepřových kukuřic, alkoholických nápojů a kávy.

Z tohoto videa se dozvíte o příčinách bolesti hlavy před menstruací:

Jak zmírnit stav

K normalizaci pohody před menstruací, k rychlému zastavení záchvatu nevolnosti by žena měla:

 • Vyvarujte se přejídání a konzumace potravin, které dráždí žaludeční sliznici.
 • Během menstruace nepoužívejte těsný oděv.
 • Vezměte infuzi máty, heřmánku (za předpokladu, že na tyto rostliny není alergie).
 • Používejte speciální dýchací techniku ​​- pokud vám trochu začne být špatně, zkuste dýchat zhluboka, pomalu.
 • Zajistěte čerstvý vzduch v místnosti.
 • Přestaňte pít kávu. Přispívá k rozvoji křečí stěn žaludku, může vyvolat prodloužené, opakované zvracení.
 • V případě bolestivých pocitů v suprapubických a sakrálních oblastech je třeba užívat No-shpa (pokud není alergie na lék).

Během nevolnosti se nedoporučuje být na zádech - hlava by měla být umístěna nad tělem. Potom nedojde k žádnému masivnímu průtoku krve do mozku, což usnadní cítění.

Kdy užívat léky

Můžete užívat léky pouze po konzultaci s lékařem. Jinak se zvyšuje riziko ignorování závažných porušení, která rychle vedou k rozvoji komplikací. Povinná medikamentózní léčba hormonální nerovnováhy.

Naléhavá potřeba jít k lékaři, pokud je příznak přítomen po delší dobu. Alarmujícím příznakem je nesnesitelná bolest, která nezmizí ani po užití léků proti bolesti. V tomto případě může být pacientovi doporučena komplexní terapie..

Prevence

Pokud se v určitých dnech cyklu pravidelně objevuje bolest hlavy před menstruací, měla by žena dodržovat preventivní opatření:

 • Dobrý noční spánek v délce nejméně 8 hodin.
 • Výživa a strava během předmenstruačního období. Vylučte potraviny, které vyvolávají křeče mozkových cév: čokoláda, káva, silný černý čaj. Také výrobky, které způsobují změny ve rovnováze vody a soli: solené, uzené, konzervované potraviny. Přidejte do stravy chudé ryby, dietní maso, jogurty, bylinky, ovesné vločky, pohanka.
 • Je nutné přestat užívat alkohol a tabákové výrobky.
 • Pravidelně chodte na masáže.
 • Odstraňte nervové napětí a věnujte více času procházkám na čerstvém vzduchu.
 • Bylinné čaje na bázi meduňky, máty, heřmánku mají uklidňující vlastnosti.
 • Použití komplexů obsahujících vitamíny A, B, E.
 • Mírná fyzická aktivita. Je povoleno provádět lehká gymnastická cvičení, plavání a jóga jsou užitečné. Silový trénink po vyčerpání fyzické aktivity stav jen zhorší.

Výše uvedená opatření pomohou zlepšit pohodu v premenstruačním období, snížit pravděpodobnost bolestí hlavy..

Je třeba si uvědomit, že pod maskou bolesti hlavy jsou často vážná onemocnění, která jsou nebezpečná pro život a zdraví ženy. Citlivý přístup k vlastnímu zdraví a pravidelné prohlídky u lékaře pomohou identifikovat doprovodná onemocnění a předcházet život ohrožujícím stavům.

Abyste předešli výskytu nevolnosti před menstruací, musíte:

 1. Odmítněte nekontrolované užívání perorálních kontraceptiv.
 2. Včas eliminujte nemoci, jako je gastritida, cholecystitida, pankreatitida. Zabraňte tomu, aby se staly chronickými.
 3. Nepřeplňujte střeva a močový měchýř v předvečer menstruace. Anatomicky jsou umístěny na obou stranách dělohy a při přeplnění ji stlačují. V důsledku toho se objeví dysmenorea, což zase vede k rozvoji nevolnosti..
 4. Spěte alespoň 7 hodin denně.
 5. Nepřetěžujte se fyzicky ani psycho-emocionálně, častěji buďte na čerstvém vzduchu.
 6. Vyhněte se dlouhým intervalům mezi jídly, protože náhlý příjem potravy do žaludku může způsobit dyspepsii.
 7. Vyhněte se fyzické aktivitě ihned po jídle.
 8. Omezení ze stresových událostí.

Když dojde k těhotenství, zaregistrujte se co nejdříve na prenatální klinice. Gynekolog předepíše vyšetření, díky kterému je možné včas identifikovat abnormality v těle, aby se zabránilo rozvoji oslabující toxikózy.

V žádném klinickém případě není dyspepsie normální, i když nutkání na zvracení je způsobeno těhotenstvím. Toxikóza a jako jeden z jejích projevů je nevolnost základem pro podstoupení vyšetření a vyloučení přítomnosti porušení v ženském těle. Vícenásobné vysilující zvracení u těhotných žen - indikace hospitalizace na gynekologickém oddělení za účelem sledování stavu.

Pokud se pravidelně cítíte špatně před menstruací a stav se zhoršuje bolestí, závratěmi, zvýšeným krvácením, musíte navštívit lékaře. Dyspepsie může být pouze částí klinického obrazu určité nemoci probíhající v latentní formě. Základním rozsahem vyšetření v tomto případě je vyšetření, průzkum, ultrazvuk dělohy, krevní test.

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je, že bolest je způsobena hormonálními změnami. Chcete-li zmírnit příznaky, musíte tuto záležitost brát vážně a brzy. Vědomí, proč vás před menstruací bolí hlava, vám může pomoci tomu sami zabránit. Ale přesto existuje několik univerzálních doporučení, která budou vyhovovat všem.

Pokud se jimi budete řídit, pak se bolesti hlavy lze zcela vyhnout:

 1. Vzdejte se závislostí. Mezi ně patří kouření a samozřejmě užívání alkoholu. Mohou vyvolat bolest..
 2. Dodržujte stejnou denní rutinu. Dopřejte si dostatek spánku, zejména před menstruací.
 3. Projděte se na čerstvém vzduchu. Raději jděte do parku, kde není žádný plyn.
 4. Nikdy nedovolte, aby léčba migrénou nabrala svůj průběh. Pokud si všimnete, že bolest přetrvává nejen před a během menstruace, je to důvod k běhání k lékaři.

Drogy k vyřešení problému

Jsou chvíle, kdy bolestivé pocity krátce před menstruací prostě nelze tolerovat. V žádném případě byste neměli snášet bolesti hlavy a jiné bolesti, zvláště pokud jsou velmi silné. V takové situaci lze problém vyřešit užíváním speciálních léků, které mají protizánětlivý účinek. V žádném případě by však neměly obsahovat steroidy. Mezi tyto léky patří aspirin nebo ketoprofen.

Při výběru i tak jednoduchého a na první pohled bezpečného produktu je nutné se poradit s odborníkem. To je nezbytné, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu, protože každý lék má své vlastní (i když menší) kontraindikace nebo vedlejší účinky. Stojí za zvážení skutečnost, že ne každý lék pomůže vyřešit problém s bolestmi hlavy, které vznikají v důsledku bezprostředního nástupu menstruace. Pokud je nesprávné užívat léky, může to způsobit četné problémy se zdravím žen..

Bolest hlavy je velmi nepříjemná, ale zároveň nejvěrnější a nejčastější předzvěstí kritických dnů ženy. Pokud chcete, aby vás neobtěžovala bolest hlavy, musíte určit příčinu jejího výskytu a teprve poté zvolit nejsprávnější a nejúčinnější léčbu bolestivých pocitů. Výběr způsobu léčby se provádí individuálně, protože každá žena má bolesti hlavy různými způsoby. Některé ženy dávají přednost léčbě různými léky. Jiní odpočívají, spí nebo tráví spoustu času venku. Klidné prostředí, ticho také pomáhá odstranit bolest hlavy.

Diagnostika menstruační migrény

Nejprve u menstruační migrény stojí za to navštívit gynekologa a provést testy na hormonální stav - měření hladiny určitých hormonů v krvi. Tento postup vám umožní zjistit odchylku od normy u všech účinných látek, po které je nutné zvolit terapii.

Při bolestech hlavy po menstruaci musíte také konzultovat neurologa, abyste zkontrolovali zdraví nervového systému. Takové monitorování pomůže najít příčiny nehormonálních menstruačních migrén, které lze obvykle snadno léčit vhodnými sedativy..

Pokud první dvě vyšetření nepřinesou výsledky, je nutné navštívit kardiologa a udělat MRI hlavy, protože bolest způsobená výskytem novotvarů v mozku se může zhoršit hormonálními změnami.

Příznaky syndromu

Bolest hlavy před menstruací je cefalalgie, která se vyznačuje následujícími příznaky:

 • nepohodlí v zadní části hlavy a koruny;
 • vlnění;
 • nepohodlí v očích;
 • prudké skoky krevního tlaku;
 • nevolnost následovaná zvracením;
 • vysoká citlivost na světlo;
 • žal;
 • necitlivost končetin;
 • pocení;
 • Deprese;
 • emoční labilita;
 • narušený spánek;
 • problémy s výkonem;
 • bolest v mléčných žlázách.

S projevem výše uvedených příznaků v kombinaci je léčba nutná a naléhavá.

Předběžně je ukázáno komplexní vyšetření. Gynekolog věnuje zvláštní pozornost výsledkům laboratorních testů.

Vlastnosti léčby

Aby se žena zbavila bolestí hlavy způsobených hormonální nerovnováhou, měla by zvolit dobrou antikoncepci. K tomu je vhodné navštívit lékaře a ujasnit si, které hormony v předmenstruačním období chybí..

p, blockquote 25,0,0,0,0 ->

Na stránkách internetových komunit můžete vidět zajímavý tip: užívat léky s estrogenem k odstranění bolesti hlavy. Předpokládá se, že tímto způsobem stabilizujeme hormonální pozadí. Nepoužívejte však estrogenové náplasti jako léčbu bez konzultace s gynekologem. Je nutné přesně určit, co bolest hlavy způsobilo, a teprve poté užívat určité léky.

Příčiny silných bolestí hlavy před menstruací

Šťastné jsou ty ženy, které nevědí, kolik bolesti hlavy a nevolnosti před menstruací, jako byste byli těhotné, nevyléčitelně nemocné nebo všichni dohromady. Mnoho žen trpí strašlivými migrénami s PMS. Obvykle se všechno připisuje přepětí, únavě a magnetickým bouřím. Příčina menstruačních migrén však spočívá v něčem úplně jiném..

PMS bolesti hlavy

PMS je komplex metabolických endokrinních, vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch. Více než 80% dívek a žen trpí touto chorobou. Může předmenstruační syndrom způsobit bolest hlavy před menstruací??

Příznaky PMS jsou velmi rozmanité a bolesti hlavy jsou jedním z nich..

Co může žena cítit s PMS:

 • Apatie, podrážděnost, ztráta sebeovládání, až deprese;
 • Bolest a změny ve struktuře mléčných žláz;
 • Bolest v dolní části břicha a zad;
 • Silné otoky, přírůstek hmotnosti v důsledku přebytečné vody;
 • Zvýšená chuť k jídlu, neustále chtít jíst sladkosti;
 • Silné bolesti hlavy, menstruační migrény;
 • Narušení žaludku a střev, nevolnost, zvracení.

Předmenstruační syndrom se vyskytuje týden před menstruací, proto hlava bolí před menstruací. Jeho hlavním důvodem je intoxikace vodou..

Bolesti hlavy před menstruací mohou způsobit:

 • Nerovnováha hormonů - během tohoto období klesá množství progesteronu. Žena musí do své stravy přidat vitamin E. Je důležité, aby byl přírodního původu, nikoli syntetického. V první fázi cyklu potřebujete trochu méně vitaminu E, ve druhé - více a nemusíte ho brát během menstruace.
 • Hypotyreóza je pokles funkce štítné žlázy. Je důležité testovat hormony a jednou ročně provést ultrazvukové vyšetření. Věnujte pozornost indikátorům jako TTG, ATPO, T-3 a T-4. Při hypotyreóze konzumujte potraviny bohaté na jód.
 • Nerovnováha prostaglandinů. Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, vápník, hořčík a vitamíny B3 pomohou tento problém vyřešit. Je nutné se vzdát soli, protože zadržuje tekutinu v těle.

Pokud vás před menstruací silně bolí hlava, trpíte migrénami, strašně táhne spodní část břicha, ztrácíte vědomí - to není normální. S těmito příznaky je třeba bojovat, je třeba hledat zdroj a problém vyřešit..

Video: jak jsou spojeny migrény a premenstruační syndrom, který může způsobit bolest?

Menstruační migréna

Migréna před menstruací je silná bolest hlavy, která je velmi dlouhotrvající, bez konkrétního důvodu. Ženy jsou obecně náchylnější k migréně než muži. Může se vyvinout v důsledku vrozených malformací thalamu a hypotalamu. Tělo produkuje méně hormonu serotoninu. Aby se tento nedostatek vyrovnal, používají se krevní destičky, které vstupují do mozku a jsou zde zničeny. Dochází k narušení cévního tonusu, krevního oběhu, objevují se silné bolesti hlavy.

Příčiny bolestí hlavy u žen mohou záviset na menstruačním cyklu, o čemž svědčí výzkum a recenze pacientů. Ženy si všimnou, že s nástupem menopauzy se závažnost a frekvence migrén snižuje.

Občas se mohou objevit menstruační migrény během závěrečných fází menstruačního cyklu, kdy hladina estrogenu a progesteronu klesá. Nejčastěji se bolesti hlavy PMS objevují u žen s gynekologickými problémy. Proto je velmi důležité nejen konzultovat endokrinologa, ale také vyšetření u gynekologa.

Těžká bolest hlavy se může objevit u onemocnění, jako jsou:

 • endometrióza;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivá onemocnění.

Bolesti hlavy před menstruací mohou trvat až tři dny. Za všechno může hypothalamo-hypofyzární systém, který je zodpovědný za hladinu hormonů v těle..

Jak se vypořádat s migrénami

Léčba bolesti hlavy před menstruací se provádí nesteroidními protizánětlivými léky. Léčebné kúry by měly být krátké, je velmi důležité vyvarovat se předávkování a chránit žaludek před jejich agresivními účinky. Léky se obvykle předepisují několik dní před začátkem cyklu..

Můžete si vybrat léky Meloxicam, Ibuprofen, Nimesulid a jejich analogy.

Používají se také léky ze skupiny adrenergních blokátorů, antikonvulziva, pokud jsou bolesti hlavy před menstruací velmi silné, jsou předepsány antidepresiva. Je velmi důležité omezit množství soli ve stravě a užívat diuretika. Pokud je migréna způsobena menopauzou, může lékař dokonce předepsat hormonální pilulky, které obsahují estrogeny..

Léčba bez drog

Co dělat, když vás před menstruací začne bolet hlava a nechcete polykat pilulky v hrsti? Existuje několik způsobů, jak vám pomoci rozptýlit se a snížit bolest během předmenstruačních dnů..

 • Držte se pravidla tří Ts: teplé, tmavé, tiché;
 • Vyloučte citrusové plody, potraviny s barvivy, alkohol, kávu, čokoládu;
 • Uvolněte se co nejvíce, eliminujte práci spojenou s duševním stresem;
 • Masírujte nejbolestivější oblasti po dobu 3–5 minut a masáž opakujte 3–5krát;
 • Zdržujte se sexuální aktivity, protože je snížen serotonin a také libido.

Video: proč před nástupem kritických dnů pociťujeme silné bolesti hlavy a jak s nimi zacházet.

Existuje vynikající lék proti bolesti hlavy, který lze bezpečně používat během menstruace - mentolový olej nebo masti, které jej obsahují. Když si mentol vtíráte do spánků a zadní části hlavy, vaše svaly se uvolní, napětí a bolest zmizí. Po nanesení mentolu si lehněte, zavřete oči a relaxujte. Bolest velmi brzy ustoupí a možná úplně zmizí.

Chcete-li rychle zmírnit menstruační křeče, použijte další rozptýlení. Stiskněte bod bolesti, který je mezi palcem a ukazováčkem.

A pamatujte na hlavní pravidlo - čím déle vás bolí hlava, tím rychleji musíte tuto bolest zastavit. Vyzkoušejte jiné než lékové metody, pokud to nepomůže, uchylte se k léčbě bolesti. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, nevydržujte bolesti hlavy - to není normální.

PMS bolest hlavy

Bolest hlavy je běžným příznakem, který ženy zažívají během PMS. Je doprovázena podrážděností, bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Nejnebezpečnější jsou migrény spojené s menstruací. Útoky se objevují několik dní před a 2-3 dny po menstruaci a je obtížné na terapii reagovat. Abychom se s porušením vyrovnali, je důležité zjistit příčinu jeho vývoje, odstranit stavy nedostatku.

 1. Příčiny
 2. Léčba
 3. Strava
 4. Alternativní léčba
 5. Prevence

Příčiny

Bolest hlavy je jedním z příznaků vegetativně-vaskulárních poruch. Při mírném průběhu je PMS kombinována s dalšími 2-4 příznaky, u závažného klinický obraz zahrnuje stížnosti na 6-11 klinických projevů. Cefalgická forma PMS je doprovázena bolestmi hlavy, nevolností, podrážděností, závratěmi a nesnášenlivostí vůní a chutí. Bolest pulzuje, trhá a začíná v chrámech. Vyskytuje se u 18-22% žen s PMS.

Zvýšená pravděpodobnost vzniku bolesti hlavy je způsobena predisponujícími faktory: dědičnost, hormonální nerovnováha, věk nad 35 let, endokrinní poruchy, onemocnění nervového systému, dlouhodobý stres.

Riziková skupina zahrnuje ženy s nadváhou, podvýživou, které vedou sedavý životní styl.

Existují následující hlavní příčiny bolesti hlavy PMS:

 • alergická reakce na progesteron: k potvrzení této teorie je ženě injekčně podáván steroidní hormon během luteální fáze menstruačního cyklu;
 • intoxikace vodou - bolest hlavy se vyskytuje na pozadí neuroendokrinních poruch. V případě porušení metabolismu vody a soli je pozorováno zvýšení množství estrogenu, zadržování tekutin v těle, otoky. Mozková tkáň také bobtná, což vede k bolestem hlavy;
 • zvýšená aktivita nadledvin v důsledku hormonálních změn může způsobit bolesti hlavy;
 • změny v psycho-emocionálním stavu. Nálada žen během PMS se velmi často mění, což je plné bolesti hlavy, zhoršení celkové pohody;
 • nedostatek základních látek: hořčík, zinek, vitamin B6;
 • podle hormonální teorie je tento příznak způsoben nerovnováhou estrogenu a progesteronu v luteální fázi MC. Ženy s nadbytkem estrogenu mají potíže s bolestmi hlavy, ztrátou síly, zvýšenou únavou;
 • užívání hormonální antikoncepce. Toto je jeden z nejčastějších nežádoucích účinků, který vyžaduje konzultaci s lékařem a kontrolu terapeutického režimu..

Menší bolest hlavy před zahájením menstruace může být individuální charakteristikou těla a nemusí způsobovat velké obavy. V tomto případě se jedná o variantu normy: příznak má přechodnou povahu a je náchylný k vlastní eliminaci.

Migréna, intenzivní, výrazná, pulzující bolest doprovázená nevolností, zvracením, zhoršením zraku nebo ztrátou vědomí je alarmujícím signálem, který vyžaduje konzultaci s lékařem a výběr lékařské korekce..

Léčba

U většiny žen není bolest hlavy známkou vážného onemocnění, ale neměla by být tolerována. Léčebný režim, prostředky symptomatické úlevy jsou vybírány individuálně pro každou ženu s přihlédnutím k charakteristikám jejího těla a příčinám bolesti hlavy. Může zahrnovat:

 • antispazmodika: Spazmolgon;
 • nesteroidní protizánětlivé léky: Ibuprofen, Nimesulid;
 • vitamínové a minerální komplexy;
 • doplňky obsahující omega-3,6,9, krilový olej;
 • triptany: Sumatriptan, Antimigren;
 • bylinné sedativa: kozlík lékařský, matka, heřmánek;
 • trankvilizéry a antidepresiva jsou indikována v závažných případech, přísně podle indikací, kurzů, pod dohledem lékaře.

Pravidelné užívání léků na zmírnění bolesti a sedativ příznaky zcela nevyřeší. Je důležité najít příčinu bolesti a usilovat o její odstranění..

Léčba migrény během PMS vyžaduje použití léků ze skupiny triptanů. Jsou předepisovány v minimální účinné dávce po omezenou dobu jako prostředek k symptomatické úlevě. Terapii lze doplnit vysokými dávkami hořčíku (800–1 000 mg) a pitným režimem. Denní příjem vody se vypočítá podle vzorce: vynásobte 30 ml tělesné hmotnosti.

Strava

Dieta pro bolesti hlavy PMS by měla být založena na dietním, jednoduchém jídle. Lahodné a zdravé pokrmy lze připravit z kuřecího masa, libového hovězího masa, lososa, pstruha, vysoce kvalitních rostlinných olejů, zeleniny. Seznam potravin, které pomáhají předcházet bolestem hlavy a zmírňovat je:

 • mastné mořské ryby;
 • Červené fazole;
 • čerstvý nebo zmrazený hrášek;
 • luštěniny;
 • špenát;
 • sezónní / čerstvé mražené ovoce, bobule.

Pokud je žena náchylná k migréně s aurou nebo bez aury před PMS, je vhodné upravit stravu a vyloučit následující spouštěcí potraviny:

 • černý / zelený čaj;
 • káva;
 • ořechy;
 • čokoláda;
 • kakao;
 • marinády;
 • fermentované výrobky;
 • starý sýr: feta, mozzarella, která zahrnuje tyramin a monoamin - látky vyvolávající migrény;
 • pomeranče, citrony, mandarinky.

Doporučuje se také zdržet se pití alkoholických nápojů, mastných, kořeněných a těžkých jídel. Je důležité zajistit, aby v potravinách nebyl glutamát sodný..

Alternativní léčba

Doma můžete použít recepty na tradiční medicínu, která nabízí následující recepty na bolesti hlavy:

 • Nalijte čerstvě mletý koriandr horkou vodou, nechte 5-10 minut, použijte teplé malé doušky;
 • Jemně nasekejte zázvor, přidejte horkou vodu (100 ml), přiveďte k varu a nechejte 2-3 minuty na mírném ohni. Přidejte do hotového produktu med. Můžete pít samotný zázvor a tekutinu, ve které se vařil;
 • heřmánkový čaj s citronem a lehkým přírodním medem.

Alternativní léčba není vždy účinná, pokud domácí recepty nepomohou a bolest se zvyšuje. Doporučuje se poradit se s lékařem.

Prevence

Chcete-li zabránit bolesti hlavy a migréně během PMS, postupujte podle těchto doporučení:

 • 5-7 dní před nástupem menstruace zkontrolujte stravu a vyloučte potraviny, které mohou vyvolat migrény: kakaové boby, kofeinové nápoje, alkohol;
 • dodržovat režim práce a odpočinku, vyhnout se fyzickému a psycho-emocionálnímu přepětí;
 • včasná léčba hormonálních poruch, chronických onemocnění;
 • identifikovat a vyplnit nedostatky vitamínů, minerálů, bílkovin, aminokyselin, polynenasycených mastných kyselin;
 • chodit denně na čerstvém vzduchu, dávat přednost mírné, proveditelné fyzické aktivitě: jóga, běh, dechová cvičení;
 • eliminovat zdroj stresu;
 • obnovte režim spánku: jděte do postele nejpozději do 23:00 v tmavé, chladné místnosti, můžete použít těžkou deku, špunty do uší.

Lékař doporučuje používat antispazmodika a pilulky ze skupiny NSAID pouze v nezbytných případech. Dlouhodobé užívání je plné nežádoucích vedlejších reakcí. Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti, doporučuje se poradit se s lékařem a podstoupit vyšetření..

Příčiny a metody eliminace bolesti hlavy před menstruací

PMS a kritické dny mohou ženám způsobit značné nepohodlí. Když jsou obvyklí společníci menstruace doprovázeni dalšími příznaky, věci se ještě zhorší. Pokud se během menstruace objeví bolest hlavy, nemusíte se panikařit a spěchat, abyste si vzali analgetika. Projev se často vyskytuje na pozadí změny emočního pozadí ženy. Uplašenost, zhoršení nálady, úzkost vedou k nadměrnému stresu a rozvoji cefalalgie. Pokud relaxační techniky a přírodní sedativa nefungují, stojí za to navštívit lékaře. Systematický výskyt příznaku může naznačovat přítomnost skrytých problémů v těle..

 1. Proč mě bolí hlava před menstruací?
 2. Citlivost na migrénu
 3. Cévní onemocnění
 4. Hormonální rázy
 5. Anémie
 6. Užívání antikoncepce
 7. Rovnováha vody a soli
 8. Problémy s střevami
 9. Jak zmírnit bolesti období
 10. Menstruační pilulky na bolest hlavy
 11. Léčba lidovými prostředky

Proč mě bolí hlava před menstruací?

Cephalalgia během menstruace nebo před ní může být nezávislým příznakem, ale nejčastěji se ukáže, že je pouze jedním ze skupiny projevů.

V závislosti na individuálních vlastnostech je bolest hlavy doprovázena nevolností, křečemi v břiše, podrážděností, otoky a mírným zvýšením teploty. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle. Vedou ke změně obvyklého průběhu řady procesů. U některých žen je klinický obraz nejvýraznější před menstruací, ale někdy se příznaky objeví po skončení menstruace..

Citlivost na migrénu

Neurologické onemocnění je vaskulární povahy - cefalalgie v něm vzniká patologickým zúžením a expanzí krevních kanálů. Některé ženy mají k onemocnění predispozici, ale obvykle se nijak neprojevuje. Nebo je symptomatologie rozmazaná a neliší se jasem. Několik dní před začátkem menstruace zvyšování hormonálních hladin zvyšuje závažnost cévních změn. Výsledkem je těžká cefalalgie v kombinaci s nevolností, závratěmi, prudkými reakcemi na zvuky a pachy.

Všechny nepříjemné pocity často samy odezní okamžitě po nástupu menstruace nebo s jejím koncem. Léčba takové bolesti hlavy s menstruací se vybírá individuálně. Může se skládat z užívání chemikálií a přírodních léčiv pomocí fyzioterapeutických technik..

Cévní onemocnění

Pokud máte před menstruací silné bolesti hlavy a nevolnost, měli byste navštívit lékaře a zajistit, aby vaše cévy byly zdravé.

V kritických dnech se zvyšuje průtok krve, což významně zvyšuje zátěž kanálů. Pokud stěny formací nejsou dostatečně elastické, příliš propustné nebo je jejich tón snížen, nemají čas se přizpůsobit změnám. Výsledkem je naléhavá nebo spastická cefalalgie. Symptomatická léčba v tomto případě nepřináší požadovaný účinek. Pouze systematická terapie zaměřená na potírání zdroje problému přinese trvalý a výrazný výsledek..

Hormonální rázy

Útoky bolesti hlavy pomocí PMS jsou často výsledkem přirozeného procesu - přípravy ženského těla na těhotenství. Je doprovázeno uvolňováním velkého množství progesteronu.

Pokud nedojde k početí, množství hormonu v krvi prudce poklesne, což provokuje cefalalgii. Nejčastěji je to bolavé a obsedantní, ale ne příliš výrazné. Pokud hormonální rázy nezpůsobují výrazné nepohodlí, je lepší je jen vydržet. Jinak byste se měli obrátit na svého gynekologa, který vám poradí, jak nejlépe tento stav zmírnit. Neměli byste sami experimentovat s analgetiky a antispazmodiky.

Anémie

Snížená hladina hemoglobinu a pokles počtu červených krvinek v krevní plazmě a v běžné dny je doprovázen poklesem krevního tlaku, závratě, cefalalgie, slabosti, únavy.

Krvácení během menstruace zhoršuje situaci a zhoršuje klinický obraz. Mozek začíná pociťovat prudký nedostatek kyslíku. Žena na takovém pozadí má silné bolesti hlavy, jsou pozorovány výše uvedené příznaky a její chuť k jídlu zmizí. Situaci lze zlepšit chůzí na čerstvém vzduchu, správnou výživou a užíváním minerálních komplexů se železem a vitamínem B12. I když se problém projeví pouze v období menstruace, je lepší ho neignorovat, ale zahájit léčbu.

Užívání antikoncepce

Hormonální nerovnováha v ženském těle může být vyvolána uměle. V 99% případů si za to mohou samy dámy. Začnou užívat hormonální léky bez konzultace s lékařem. Nejčastěji problémy vznikají při užívání hormonální antikoncepce. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení by tyto produkty měly být vybírány individuálně, s přihlédnutím k věku a obecnému stavu osoby. Pokud má žena používající tuto metodu antikoncepce během menstruace bolesti hlavy, měla by navštívit gynekologa. Takové experimenty jsou plné vážných problémů pro tělo, až po selhání metabolických procesů a mrtvice..

Rovnováha vody a soli

Menstruaci doprovází nerovnováha vody. Zvýšení hladiny progesteronu způsobuje otok tkáně. Tekutina v těle je zadržována, tělesná hmotnost se zvyšuje. Dokonce i mozek bobtná v důsledku zvýšení objemu cirkulujícího mozkomíšního moku. Tlak na lebku se zvyšuje, objevuje se cefalalgie.

Bolest po menstruaci nebo během ní se neobjeví, pokud budete postupovat podle těchto pravidel:

 • odmítnutí pít velké množství tekutiny;
 • dočasné vyloučení uzenin, konzerv, okurek a marinád z nabídky;
 • snížení množství soli ve stravě;
 • pití močopudných přírodních nápojů (čaj s brusinkami nebo brusinkami).

Přijetí lékových diuretik musí být dohodnuto s lékařem. Nezávislé použití těchto prostředků je plné poklesů krevního tlaku a zhoršení situace. Systematické používání přípravků ohrožuje selhání ledvin.

Problémy s střevami

Ženy, jejichž těla jsou ucpaná struskami, během menstruace často bolí hlava. Jejich střeva nemají čas na zpracování obsahu a odstranění produktů rozpadu. Během menstruace padá na tělo další zátěž. Poté začne sliznice trávicího traktu absorbovat škodlivé látky. Vstupují do krevního řečiště a vyvolávají příznaky mírné intoxikace. Bolest hlavy je v takových případech bolestivá, neustálá, doprovázená závratěmi, slabostí a obecným zhoršením pohody. Užívání analgetik ještě více ucpává střeva. Aby se zabránilo takové bolesti, je nutné detoxikovat speciální dietou nebo léky..

Jak zmírnit bolesti období

Pokud se syndrom předmenstruační bolesti hlavy objeví znovu a znovu, měli byste navštívit gynekologa. Specialista posoudí rysy situace a vybere nejlepší možnost řešení problému.

Často stačí změnit denní režim, použití studených obkladů, dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.

Oprava stravy poskytuje dobrý účinek. Nabídka nezahrnuje kávu, čokoládu a alkoholické nápoje, polotovary a jakékoli výrobky s konzervačními látkami nebo barvivy. S takovým problémem je také lepší zdržet se kouření..

Menstruační pilulky na bolest hlavy

Léčba tohoto stavu musí být dohodnuta s lékařem. Výjimkou jsou situace, kdy není možné se poradit s odborníkem a bolest je tak silná, že je nemožné vydržet.

Jako jednorázovou pomoc můžete zkusit užívat tyto pilulky:

 • "Nurofen" - výsledek by se měl objevit nejpozději do půl hodiny a trvat 6-8 hodin;
 • "Ketanov" je jedním z nejúčinnějších prostředků, které zmírňují cefalalgii za 15-20 minut po dobu 6-8 hodin a ještě více;
 • "Citramon" - nápravu lze přijmout pouze na začátku bolestivého záchvatu, účinek se dostaví za několik minut a bude trvat asi 6 hodin;
 • „Imet“ je lék na mírnou až střední bolest. Může to trvat až 3 dny a mezi přístupy je třeba dodržet alespoň 4–5 hodin.

Před přijetím produktu si musíte pečlivě přečíst pokyny a důsledně dodržovat jeho body. Je přísně zakázáno překračovat dávkování nebo zvyšovat frekvenci užívání léků. Pokud jste se první pilulkou nedokázali zbavit bolesti hlavy, je lepší zavolat sanitku.

Léčba lidovými prostředky

Pokud vaše před menstruační bolest hlavy není chronickým problémem, můžete na ni vyzkoušet přírodní léky. Jako systematická terapie nejsou takové přístupy relevantní. Rovněž nejsou schopni zmírnit těžkou cefalalgii.

Metody, jak se zbavit menstruačních bolestí hlavy:

 • studený - mokrý ručník lze umístit na čelo nebo zadní část hlavy, v závislosti na umístění příznaku. Pokud žaludek bolí, ale nejsou křeče, doporučuje se dodatečně přitlačit topnou podložku se studenou vodou do žaludku;
 • aromaterapie - vdechování éterických olejů a provádění masáží s nimi může zmírnit stav za pár minut. Nejlepší ze všeho je, že eukalyptus, máta, rozmarýn a levandule se s takovou bolestí vyrovnávají;
 • citronové slupky - stačí do spánků nanést svěží produkty světlou stranou a lehce nimi po dobu 3–5 minut potřít pokožku. Vysušené prvky musí být nejprve namočeny ve vlažné vodě.

Před nebo během kritických dnů nepoužívejte horké koupele a hřejivé obklady. Takové přístupy mohou skutečně rychle přinést znatelnou úlevu, ale účinek bude trvat jen několik minut. Pak se situace bude jen zhoršovat.

Nedávné studie vědců ukázaly, že výskyt známek PMS je jakýmsi signálem těla o přítomnosti problémů. I když je příznakem tohoto syndromu před menstruací výhradně bolest hlavy, je lepší zkontrolovat své zdraví u lékaře. Často jsou takové projevy jediné s řadou skrytých patologií..

Jedním ze znaků poruchy reprodukčního systému je neobvyklý výtok před menstruací. Ženy proto potřebují vědět, zda jsou tyto změny normální a co naznačuje nástup patologického procesu.