Výtok z mléčných žláz tlakem

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu..

Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Co způsobuje výtok?

Ženské prsa obsahují mléčné kanály, které jsou umístěny mezi vláknitou a tukovou tkání. Každý kanál má otvor na vrcholu bradavky. U všech žen je počet kanálů individuální, maximální počet však může být až patnáct. Prostřednictvím mléčných kanálků se produkuje nejen mléko a mlezivo, ale také fyziologická sekrece.

Při absenci onemocnění, vlivu vnějších negativních faktorů na bělavý, transparentní výtok z mléčných žláz, je nezbytný následující stav:

 • málo a hojně;
 • husté a vodnaté;
 • viskózní nebo slizký.

Jakákoli jednotná konzistence sekrece z kanálů je normální, ale pouze na pozadí průhledného odstínu kapaliny a malého objemu. Pokud je výtoku příliš mnoho, nedoporučuje se odložit návštěvu mammologa..

Pro určitý stav existují ukazatele normy fyziologického tajemství:

 1. Štíhlá, silná (jedna nebo dvě kapky). Je to zaznamenáno u tlaku na hrudi u mladých dívek a žen v porodu několik dní před menstruací a během zvýšeného sexuálního vzrušení.
 2. Není to příliš hojné, tekoucí. Typické pro starší ženy a ženy po porodu, ale vzhled husté tekutiny je možný.
 3. Viskózní. Kolostrum se vyskytuje během těhotenství, krmení dítěte a několik let po ukončení laktace (individuální indikátor).

Co by to mohlo být?

Prvním alarmujícím příznakem, který naznačuje možné onemocnění, je výtok z mléčné žlázy, ke kterému dochází při stlačení a samostatně.

Příčiny výboje jsou:

 1. Fyziologické: při narození - překrvení žláz s expirací mleziva, období těhotenství a laktace, kdy žláza produkuje mléko, zbytkový výtok po ukončení krmení.
 2. Patologické - hormonální poruchy v těle, změny související s věkem, zánětlivá onemocnění mléčných žláz, nádory.

Patologické příčiny výtoku z hrudníku

Hlavní příčiny patologických výtoků jsou následující:

 1. Trauma hrudníku (rány, modřiny). Pokud k tomu došlo bez narušení integrity pokožky, pak do dvou dnů od bradavky můžete krvavou tekutinu snadno vytlačit.
 2. Ductectasia je onemocnění charakterizované patologickou dilatací kanálků nazývaných subareolární kanály. Toto onemocnění je typické pro ženy po 40 letech, protože jeho hlavní příčinou jsou změny související s věkem. Toto onemocnění nepředstavuje zdravotní riziko, ale pouze za podmínky včasné léčby. Jinak nejsou vyloučeny vážné následky..
 3. Mastitida a absces. Onemocnění se vyskytují buď během laktace, nebo jsou důsledkem penetrace infikovaného objektu. Při mastitidě se oblast žlázy zapálí. Příčinou je bakteriální infekce, ve většině případů Staphylococcus aureus. Při abscesu se hnis hromadí v tkáních prsu, postižená oblast je omezena od zdravé oblasti.
 4. Intraduktální papillom je papilární benigní nádor. Objevuje se v potrubí poblíž bradavky. V důsledku vývoje nádoru se uvolňuje hustá tekutina, ve které jsou někdy přítomny nečistoty krve.
 5. Fibrocystická mastopatie je výskyt zhutněných oblastí tkáně v prsu. Tento stav je nebezpečný, protože může degenerovat do rakoviny.
 6. Maligní novotvar (rakovina prsu) je nádor, který se nepozorovatelně tvoří v důsledku nekontrolovaného dělení buněk. Výtok se objevuje při tlaku z obou mléčných žláz nebo pouze z jedné.
 7. Galaktorea je onemocnění, při kterém tlak z bradavky způsobuje tok mléka, ale to není případ kojení. Hlavní příčinou galaktorey je hormonální nerovnováha, přebytek prolaktinu. Onemocnění někdy doprovází onemocnění mozku nebo štítné žlázy.
 8. Pagetova choroba je zhoubný nádor, který se rozšířil do bradavky nebo dvorce. Toto onemocnění je extrémně nebezpečné a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu..

Fyziologické příčiny výtoku

Fyziologické vlastnosti vysvětlují výtok:

 1. Nějaký čas po dokončení krmení. Vypouštění lze pozorovat další dva nebo tři roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 2. Během těhotenství. V ženském prsu se připravují na narození dítěte a jeho krmení. Žlázy jsou trénovány na tvorbu a vylučování mléka. Podobné procesy probíhají ve třetím, posledním trimestru. Zvýšený tón dělohy stimuluje vylučování zakalené bílé nebo nažloutlé tekutiny z obou mléčných žláz.
 3. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které stimulují laktaci. Výtok by měl zmizet po zrušení antikoncepce. Měly by být nahrazeny jiným typem. Je však rozumné to dělat pouze na doporučení lékaře..
 4. Po potratu. Přítomnost sekrecí a jejich trvání závisí na tom, jak dlouho došlo k umělému ukončení těhotenství. Mohou obtěžovat ženu od několika dnů do měsíce..

Uvolňování malého množství čiré kapaliny je možné během léčby hormonálními léky, použitím antidepresiv. Příčinou může být příliš těsná podprsenka a fyzické přetížení..

Určení barvy

Podle barvy výtoku může lékař snadno určit onemocnění, které je příčinou onemocnění:

 1. Žlutá. Po porodu se v prvních dnech uvolňuje žlutý výtok s krémovým odstínem (mlezivo). Pokud se před menstruací objeví nažloutlý odstín a je doprovázen bolestí, lze předpokládat mastopatii.
 2. Hnisavý. Objevují se s vývojem abscesu uvnitř potrubí, jsou pozorovány u mastitidy. Nebezpečné jsou krvavé výboje. Často naznačují maligní novotvar..
 3. Bílý. Objeví se po požití antikoncepce a s nádorem hypofýzy.
 4. Zelený. Tmavě zelená barva je dána hnisem, který se uvolňuje během mastitidy..
 5. Hnědý. Vyskytují se, když se v mléčné žláze vytvoří cysta nebo nádor. Tmavá kapalina se uvolňuje při vstupu do mléčných kanálků krve, když jsou poškozeny kapiláry.
 6. Průhledný. Pokud se objeví před menstruací, pak je to norma..
 7. Krev. To je známka vývoje maligního novotvaru nebo poškození cév..
 8. Černá. Pozorováno během rozpadu maligního novotvaru.

Množství vylučované tekutiny může být malé nebo nadměrné, když je třeba použít prsní vložky.

Samovyšetření prsu

Aby bylo možné včas zachytit nástup onemocnění, je užitečné pravidelně provádět vyšetření prsu. Je to snadné a časově nenáročné..

Vyšetření se provádí v první polovině měsíčního cyklu po ukončení menstruace

 1. Sundaný do pasu musíte stát před zrcadlem. Položte ruce dolů a pečlivě prohlédněte hrudník, zda neobsahuje zarudnutí, otoky, změny tvaru žláz. Zvedněte ruce za hlavu, prohlédněte si hrudník v této poloze.
 2. Jemným mačkáním bradavek u základen zkontrolujte vypouštění.
 3. Držte jednu ruku za hlavou a jemnými kruhovými pohyby zkontrolujte každou žlázu od bradavek po podpaží. Opakujte vyšetření v poloze na zádech.

Normálně by na hrudi neměla být žádná tvrdost ani otok. Měly by vás upozornit jakékoli zvláštnosti - výtok, zatažení bradavek, vyboulení, změny barvy kůže.

Prsa je nutné vyšetřovat jednou za 3–4 měsíce, což vám umožní včas zaznamenat jakékoli změny.

Pokud zjistíte výtok z mléčných žláz, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba paniku a strach. Drtivá většina žlázových sekretů není rakovina. Mezi lékaři je pojem „karcinofobie“ dokonce velmi rozšířený, strach z této nemoci je u pacientů tak silný. Včasná diagnostika a léčba zabrání rozvoji komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada příznaků, v případě kterých musíte okamžitě kontaktovat odborníka:

 • výtok trápí více než dva dny;
 • obsahují příměs krve;
 • tajemství vychází pouze z jedné mléčné žlázy;
 • výtok má hustou konzistenci;
 • na pokožce bradavky se objeví peeling;
 • ztráta symetrie (zvětšení velikosti, tvorba hustých uzlů);
 • barva bradavky a oblast kolem ní se mění;
 • bolest na hrudi.

Výtok z mléčných žláz s tlakem, stejně jako jakékoli změny v této oblasti, by neměly být ignorovány. Včasné návštěvy lékaře, diagnostika, terapie pomohou vyhnout se komplikacím a vážným nemocem.

Kompetentní diagnostika

Patologické procesy v mléčné žláze jsou sférou vlivu mammologa. Při přístupu k ní bude přiřazeno:

 • mamografie;
 • mikroskopie a kultivace odděleného prsu;
 • ultrazvukový postup;
 • Magnetická rezonance;
 • CT;
 • klinický krevní test;
 • cytologické vyšetření;
 • testy na hladinu různých hormonů v těle;
 • radiografie;
 • ductografie;
 • biopsie atd..

Tyto diagnostické metody nám umožňují zkoumat strukturu mléčné žlázy, hodnotit stupeň její funkčnosti, identifikovat přítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu a také eliminovat riziko vzniku rakovinového nádoru..

Lékař navíc poslouchá pacientku, analyzuje její stížnosti, sleduje anamnézu, dozví se o výskytu maligních novotvarů v ženském rodu..

Poté provede důkladné kontaktní vyšetření prsu. Koncentrace a vzhled oddělené tekutiny, stejně jako přítomnost krve v ní, bude určitě posouzena. Specialista pečlivě prozkoumá samotný stav prsu. Nejprve zkontroluje velikost, tvar, barvu, typ bradavky, její barvu a závažnost všech změn z hlediska souladu s normou.

Pokud jsou v mléčné žláze pacienta uzliny, těsnění nebo bolestivé novotvary, provede diferenciální diagnostiku.

Jak zacházet?

Přidělení není nemoc, ale pouze její příznak. Je nutné zjistit důvod, který způsobil příznaky konkrétní nemoci, aby bylo možné zvolit terapeutický léčebný režim. Může to být konzervativní, ale není vyloučeno rychlé otevření hnisavých dutin:

 1. Léčba galaktorey zahrnuje eliminaci základní příčiny onemocnění.
 2. Terapie výtoku z prsu s mastopatií je konzervativní, je symptomatická.
 3. U Pagetovy choroby je postižený prsa odstraněn dalším chemoterapií.
 4. Ektázie mléčných kanálků je ošetřena obklady a na infekci jsou předepsána antibiotika. Ve zvláštních případech je indikována chirurgická léčba.
 5. Mastitida a absces se léčí antibiotiky nebo otevírá hnisavé dutiny.
 6. V mléčné trubici poblíž bradavky se vyvíjí intraduktální papilom (benigní formace). Léčba spočívá v rychlém odstranění postižené oblasti.
 7. Hormonální narušení ženského těla má vážné následky. K vyšetření pohlavních hormonů je nutný krevní test. Pro léčbu jsou předepsány hormonální léky.
 8. V případě traumatu hrudníku po mamologickém vyšetření jsou předepsány protizánětlivé léky.

Při neustálém výtoku je možné chirurgické odstranění rozšířeného mléčného kanálu. Pokud je detekován maligní nádor, je pacient odeslán k onkologovi. Je jí předepsána kombinovaná léčba, která zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii v různých kombinacích..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 2. Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 3. Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 4. Nezanedbávejte kojení
 5. Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 6. Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 7. Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Příčiny výtoku z mléčných žláz s tlakem

Vývoj ženského prsu začíná během puberty a úzce souvisí s poměrem hormonů, jako jsou estrogeny, progesteron a prolaktin. Produkce mléka začíná v kanálcích a lalůčcích mléčné žlázy již během těhotenství. Každá z bradavek má otvory, kterými vychází. Pokud se z mléčných žláz objeví jiný typ výtoku, je třeba tomu věnovat zvláštní pozornost. Tento jev je často známkou vážné nemoci. Důležitá je barva a vůně emitované kapaliny. Příčinu výtoku pomůže mammolog..

Obecná informace

Výtok z bradavky nastává v důsledku tvorby sekreční tekutiny v laktiferních vývodech. K tomu může dojít jak při normálních fyziologických procesech, tak při různých patologických stavech těla..

Tekutina se objeví spontánně nebo když je bradavka stlačena. Závisí to na individuálních charakteristikách struktury mléčných žláz u každé ženy. Výtok může nastat v jedné žláze nebo v obou. Jejich konzistence je hustá nebo vodnatá. Barevný výtok s nepříjemným zápachem vyžaduje zvláštní pozornost..

Když je výtok z bradavky normální

Normou je vzhled mleziva v prsu během těhotenství (průhledný nažloutlý výtok, ke kterému dochází při stlačení bradavky). Kolostrum se někdy objevuje i ve velmi raných stádiích těhotenství, kdy žena ještě neví o jeho výskytu.

Po porodu se v prsu vytváří mléko. Kojení pokračuje po celou dobu krmení a nějakou dobu po jejím ukončení. Produkce mléka se postupně zastaví. Pokud dojde k jeho uvolnění z žláz při stlačení bradavky několik měsíců (a dokonce 2-3 roky) po ukončení kojení, je to také normální..

Mléko se často objevuje po potratu, potratu. Je to způsobeno přirozenými hormonálními změnami, ke kterým dochází ve stavu prsu během těhotenství. Po normalizaci hormonálního pozadí výtok zmizí..

Dodatek: Někdy se u žen v předvečer menstruace při stisknutí bradavky objeví průhledný transparentní výtok. Mohou to být obvyklé hormonální změny charakteristické pro tuto fázi cyklu a různá onemocnění. Je nutné navštívit mammologa, abyste se ujistili, že neexistují žádné patologie.

Vzhled čiré kapaliny při stlačení bradavky se vyskytuje také u ženy užívající hormonální léky nebo antidepresiva. Někdy se výtok objeví v důsledku podráždění bradavek těsnou podprsenkou nebo při fyzické námaze spojené s napětím prsou.

Normální výboj je čirý nebo mléčně bílý a bez zápachu. Pokud se objeví výtok s příměsí krve, hnisu, s jakoukoli barvou, nepříjemným zápachem, znamená to přítomnost patologie. Kromě toho je takový výtok často doprovázen změnami stavu prsu a zhoršením blahobytu ženy..

Příčiny patologie

Příčiny patologického výtoku z mléčných žláz mohou být zánětlivé a nádorové procesy, hormonální nerovnováha v těle, onemocnění pánevních orgánů. Hormonální poruchy se vyskytují v důsledku užívání určitých léků, perorálních kontraceptiv, častých potratů, onemocnění endokrinního systému.

Video: Příčiny výtoku z bradavek u žen

Nemoci, při kterých dochází k výtoku z bradavek

Neobvyklý výtok se může objevit u následujících onemocnění:

 1. Mastitida je zánět prsní tkáně. Zánětlivý proces nastává v důsledku proniknutí bakteriální infekce do žlázy. K tomu může dojít během kojení, pokud prasknou bradavky nebo galaktorea (kojení nedojčí).
 2. Intraduktální papilom. S tímto onemocněním se uvnitř mlékovodu tvoří výrůstky, které se snadno poškodí při stlačení na odpovídající část hrudníku. Současně se z bradavek uvolňuje krvavá tekutina..
 3. Ektázie (expanze) mléčných kanálků. Tento stav není vždy patologie. Vyskytuje se například s otoky prsou během těhotenství nebo před menstruací. V některých případech je však proces nevratný. Protahování stěn hrudních kanálků vede k tvorbě cyst naplněných tekutinou a papilomy. Obvykle nevratná expanze je výsledkem hormonálních změn, ke kterým dochází v těle u žen po 40-45 letech.
 4. Mastopatie. Existují různé typy tohoto onemocnění. Všechny jsou spojeny s množením žlázových tkání. Hlavními příznaky této patologie jsou bolesti na hrudi a výskyt tekutiny z bradavek, která má jinou barvu a konzistenci..
 5. Galaktorea. Nemoc je vyjádřena skutečností, že po stisknutí se z bradavky objeví mléko a proces nemá nic společného s kojením. Hlavními příčinami onemocnění jsou hormonální poruchy, zvýšený obsah prolaktinu v krvi. Galaktorea může nastat při onemocněních štítné žlázy, hypofýzy.
 6. Rakovina prsu. Když se objeví výtok z mléčných žláz, žena si všimne asymetrie bradavek, zvýšení jedné ze žláz, deformace kůže, vzhledu těsnění a dalších známek, které vyžadují urgentní diagnostiku a léčbu.

Kapalina různé barvy a konzistence může být doprovodným příznakem onemocnění pánevních orgánů způsobených porušením mikroflóry (drozd, střevní dysbióza). Výtok z bradavek se vyskytuje u onemocnění vaječníků (chronický zánět, polycystické onemocnění, maligní nádor). Po poranění hrudníku dochází k zánětlivým procesům, které vedou k výskytu hnisavého výtoku z bradavky.

Druhy výtoku z mléčných žláz

Podle barvy a konzistence sekrecí, které se objevují z mléčných žláz po stisknutí, může lékař odhadnout, jaké onemocnění způsobilo jejich vznik.

Průhledný, bezbarvý a bez zápachu. Jsou převážně normálního fyziologického původu, pokud se objeví před menstruací nebo s mechanickou stimulací bradavek..

Bílý. Patří mezi ně mléko vytvořené po porodu a galaktorea. Objevují se u nádorů hypofýzy po dlouhodobém užívání antikoncepčních pilulek.

Zelený. Barva je dána hnisem, který je tvořen mastitidou..

Výtok, žlutý se krémovým odstínem, se objevuje během těhotenství a prvních dnů po porodu (kolostrum). Pokud k nim dojde několik dní před menstruací, doprovázené bolestí na hrudi, může to být známka mastopatie..

Hnědý. Vyskytují se, pokud jsou poškozeny malé cévy a krev vstupuje do potrubí. Takový výtok se objevuje při tvorbě cyst a nádorů prsu.

Krev. Může to být známka růstu rakoviny, komprese a poškození krevních cév v oblasti potrubí. Barvení je světlé i tmavé.

Co dělat, když se objeví výtok z bradavek

Pokud se objeví neobvyklý výtok z bradavek, je nebezpečné čekat nebo se léčit pomocí lidových prostředků. V žádném případě byste neměli používat tepelné obklady nebo jiným způsobem zahřívat prsa. To jen zhorší zánětlivé procesy v tkáních..

Z bradavek nevytlačujte tekutinu, protože to stimuluje zvýšené sekrece.

Můžete užívat hormonální léky pouze podle pokynů svého lékaře. Pokud se žena uchýlí k hormonální antikoncepci, je nutné se ohledně antikoncepce poradit s lékařem.

Chcete-li zjistit příčinu patologie a účel léčby, je nutné navštívit mammologa a podstoupit vyšetření.

Diagnostika nemocí

Před vyšetřením lékař zjistí, jak dlouho se výtok objevil, tvoří se neustále nebo pravidelně, zda má žena bolesti, zda došlo k poranění hrudníku, zda žena užívala hormonální léky.

Diagnóza je stanovena palpací prsu, ultrazvukem, mamografií, ductografií (rentgenové záření pomocí kontrastní látky injikované do kanálků). Nejpřesnější výsledky jsou získány při vyšetření 2-3 dny po ukončení menstruace. Ve druhé fázi cyklu dochází k otoku prsu, který způsobuje chyby ve výsledcích.

Pokud máte podezření na onkologii, provede se punkce (odebrání vzorku tekutin nebo tkání z postižené oblasti žlázy). Obsah se zkoumá pod mikroskopem, aby se detekovaly abnormální buňky.

Video: Diagnóza onemocnění prsu

Prevence onemocnění prsu

Z důvodu profylaxe by každá žena měla být jednou ročně vyšetřena mammologem. Doporučuje se také pravidelně provádět preventivní gynekologická vyšetření, včas léčit onemocnění endokrinního systému.

Důležitou roli hraje samovyšetření prsu, které se musí provádět jednou za měsíc. Umožňuje vám v raném stadiu detekovat těsnění a vnější změny stavu mléčných žláz..

Je nutné vyhnout se podchlazení a poranění hrudníku, stresu, nekontrolovanému příjmu léků.

Výtok z mléčných žláz

Obecná informace

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu. Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Proč se objevuje výtok z prsu?

Existuje mnoho faktorů vyvolávajících takový příznak a jsou různorodé. Hlavní důvody tohoto jevu jsou uvedeny níže:

 • Nerovnováha hormonů vedoucí k rozvoji galaktorey.
 • Ektázie mléčných kanálků.
 • Neustále nosí těsné a drtivé spodní prádlo.
 • Zánět prsu.
 • Maligní procesy v mléčné žláze.
 • Perorální antikoncepce.
 • Intraduktální papilom.
 • Nesoucí plod.
 • Užívání řady léků - to může vyprovokovat příjem amitriptylinu atd..
 • Mastopatie.
 • Poranění hrudníku.

O struktuře mléčné žlázy

Ženská mléčná žláza je spárovaný orgán, jehož úkolem je zajistit laktaci. Mléko se uvolňuje z mléčné žlázy pro krmení potomků. V zásadě se mléčné žlázy skládají z parenchymu - žlázové tkáně. Každý prsa má 15-20 laloků oddělených septem pojivové tkáně. Laloky jsou tvořeny laloky a laloky jsou tvořeny alveoly. Mléko se vylučuje mléčnými kanály, které sahají od každého laloku směrem k bradavce.

V období, kdy žena nosí dítě, dochází k postupnému množení žlázové tkáně, protože se prsa připravuje na laktaci.

Mírně pod středem prsu je bradavka, která je obklopena tmavou kůží. U žen, které již porodily, je prostor v blízkosti bradavky a bradavky tmavě hnědý, u mladých dívek - růžový.

Kůže plicních sklípků a bradavek je velmi citlivá a zranitelná, proto se během těhotenství a zvláště při kojení zvyšuje riziko prasklin a infekcí..

Vylučování mleziva před menstruací

Jaký je tento projev a je normální, když se kolostrum uvolňuje z prsu v posledních dnech před nástupem menstruace, zajímá mnoho žen. Odpověď na otázku, zda lze kolostrum vylučovat před menstruací, je pozitivní. Ale pouze pokud k tomu dojde v předvečer menstruace a z hrudníku se uvolní 1-2 kapky průhledného sekretu. V takovém případě byste si s tím neměli dělat starosti..

Pokud však žena aktivně vylučuje mlezivo bez těhotenství, měl by lékař určit důvody tohoto jevu. Ve skutečnosti často výskyt tekutin z bradavek před menstruací naznačuje hormonální nerovnováhu a další poruchy..

Se sexuálním vzrušením

Pokud je žena vzrušená, může z bradavek vytéct několik kapek čiré tekutiny. To je možné, když jsou bradavky stimulovány během milostných her, stejně jako přímo během orgasmu, kdy jsou mléčné kanály aktivně stahovány.

Výtok z mléčných žláz během těhotenství

Již od prvních dnů po početí začínají změny v mléčných žlázách. Hrudník je zvětšený, stává se citlivý, často se na něm objevuje žilní síť.

Nastávající matky mají často během těhotenství výtok z prsu. Ve většině případů je toto mlezivo žluté. Někdy má výtok z bradavek během těhotenství mléčný odstín. Tyto příznaky jsou předzvěstí mléka..

Ve skutečnosti během období, kdy žena nosí dítě, dochází k aktivnímu nárůstu objemu mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně. Takto působí hormon prolaktin na mléčné žlázy..

Kolostrum z prsu během těhotenství se nejčastěji začíná uvolňovat v předvečer narození dítěte. Někdy se však výtok z mléčných žláz během těhotenství objeví dříve - ve druhém trimestru, přibližně v 23. týdnu těhotenství.

Až po narození dítěte, po 2–3 dnech, mléko nahradí mlezivo. Kolostrum je ale pro dítě nezbytnou látkou, protože je velmi kalorické a obsahuje velké množství protilátek, které jsou pro novorozence velmi důležité.

Pokud se výtok z prsu objeví ještě před narozením dítěte, je důležité přísně sledovat hygienu a sledovat stav bradavek. Hrudník ráno a večer je třeba umýt převařenou vodou a poté jemně otřít do sucha. Doporučuje se také provádět vzduchové lázně pro bradavky - tento postup je prevencí prasklin po porodu..

Ti, kteří si všimnou, že výtok skvrny na jejich prádle, by měli nosit speciální vložky. Pokud se cena prsních vložek pro těhotné ženy zdá být vysoká, lze pro tyto účely použít sterilní bavlněné vložky, které se prodávají v lékárnách..

Pokud se žena obává určitých rysů tohoto příznaku, je pro ni lepší informovat o tom gynekologa.

Také se musíte poradit s lékařem těhotné ženy v následujících případech:

 • s pravidelnými bolestmi na hrudi;
 • s nerovnoměrným nárůstem mléčných žláz;
 • pokud se na hrudi objeví deprese nebo hrboly;
 • pokud se na hrudi objeví špinění.

Je důležité nosit pohodlné spodní prádlo, které nebude omezovat vaše prsa..

Nemoci, při kterých se mléko uvolňuje z prsu

Níže budeme hovořit o nejčastějších důvodech pro vývoj tohoto stavu..

Galactorea - co to je?

Galaktorea je stav, při kterém mléko nebo mlezivo spontánně vytéká z netehotných žen. Tato podmínka je také určena, když po ukončení kojení, po pěti nebo více měsících, teče mléko nebo mlezivo..

Příčiny galaktorey jsou spojeny s přebytkem prolaktinu, pod jehož vlivem se tvoří mléko. U mužů se také vyvíjí galaktorea, protože prolaktin se také produkuje v těle silnějšího pohlaví.

K rozvoji galaktorey dochází vlivem různých faktorů. Může to být důsledek nádoru hypofýzy (prolaktinom), formací nebo poranění hypotalamu, onemocnění štítné žlázy, vaječníků, nadledvin. Také galaktorea může být důsledkem stresu, selhání jater a ledvin..

Idiopatická galaktorea je stav, kdy není možné určit příčinu spontánního toku mléka. Podle lékařských statistik není asi v polovině případů možné zjistit, proč k tomu dochází..

Hlavním příznakem tohoto stavu je bílý výtok z mléčných žláz, jako je mléko. U žen s galaktoreou se také rozvine hirsutismus (nadměrný růst vlasů), porušení měsíčního cyklu, snížená sexuální touha, akné.

Chcete-li tento stav vyléčit, musíte provést terapii základního onemocnění. Pokud mluvíme o idiopatické galaktorei, je pacientovi nebo pacientovi předepsáno použití bromokriptinu, který snižuje produkci prolaktinu.

Ektázie mléčných kanálků

Pokud je ženě diagnostikována ektázie, co to je a jak tento stav překonat, řekne lékař.

Ectasia nebo duetasia je stav způsobený postupnou expanzí mléčných kanálků. Postupně vzniká zánětlivý proces a vyvíjí se ektázie mléčných kanálků. Tento stav je charakterizován výskytem lepkavých hustých sekretů, které jsou zpravidla hnědé barvy..

Toto onemocnění je nejčastější u žen v premenopauzálním věku..

Léčba zahrnuje použití protizánětlivých léků (jako je indomethacin) a teplých obkladů na hrudi. Někdy lékař předepíše léčbu antibiotiky.

Ve zvláště obtížných případech může být nutné mléčné potrubí neprodleně odstranit..

Mastitida

Mastitida je akutní infekční onemocnění, které se vyvíjí hlavně tehdy, když mladá matka kojí své dítě. Toto onemocnění je charakterizováno akutním průběhem. Hrudník se stává velmi bolestivým, bobtná, teplota velmi stoupá. Mléčná žláza při stisknutí velmi silně bolí. Kromě toho u mastitidy nejenže při stlačení bolí mléčná žláza, ale i bolest, pokud se nedotknete prsu. Kůže mléčných žláz je hyperemická. Objeví se zelený výtok z mléčných žláz, protože obsahují nečistoty hnisu.

Mastitida se zpravidla vyvíjí v důsledku nesprávného výrazu prsu, prasklých bradavek a vývoje laktostázy. Mastitida může být způsobena skutečností, že žena má nesprávný postoj k hygienickým problémům.

Pokud mastitida postupuje, stává se abscesem. V tomto stavu se žena cítí velmi špatně..

Léčba tohoto onemocnění zahrnuje odmítnutí kojení prsu postiženým mastitidou. Provádí se také detoxikační léčba, ženě jsou předepsána antibiotika.

Pokud se vytvoří absces, pak se absces v mléčné žláze chirurgicky otevře.

Důsledky poranění hrudníku

Pokud žena utrpěla vážné poranění hrudníku, může se pod tlakem nebo spontánně objevit krvavý výtok z prsou. Jak se léze léčí, po stisknutí se objeví hnědý nebo žlutý výtok z prsu.

Fibrocystická mastopatie

U fibrocystické mastopatie se žena obává bolesti, která roste v hrudi ve druhé fázi měsíčního cyklu. Kromě toho se ve druhé fázi někdy při stlačení uvolňuje tekutina z mléčných žláz. Jakmile začne menstruace, zmizí nažloutlý výtok.

Transparentní výtok z mléčných žláz s tlakem je volitelným, i když charakteristickým příznakem mastopatie. Závažnost těchto sekrecí může být také odlišná. Někdy se objevují pod tlakem. Někdy - nezávisle, což je potvrzeno stopami na prádle. Pokud se průhledná barva změnila na nazelenalé větve, znamená to, že došlo k sekundární infekci. Krvavý nebo tmavý výtok je nepříznivým znamením z hlediska prognózy, protože takové projevy mohou být důkazem maligních nádorů..

Pokud jsou tedy příčiny výtoku z mléčných žláz s tlakem spojeny s mastopatií, musí žena pravidelně podstupovat lékařská vyšetření a studie..

Ke snížení projevů fibrocystické mastopatie lze použít Mamoklam, vysoce účinný domácí nehormonální lék, který snižuje projevy mastalgie zaměřené na regresi cyst, normalizující proliferaci epitelu mléčné žlázy. Mechanismy terapeutického účinku přípravku Mamoklam jsou způsobeny organickým jodem, který je součástí jeho složení a je získáván z lipidového komplexu řasy hnědé řasy, PUFA (polynenasycené mastné kyseliny) omega-3 a chlorofylu, mikro a makroelementů.

Maligní tvorba v mléčné žláze

Pokud se rakovina prsu vyvine, je přítomna řada charakteristických příznaků. Kůže prsu se začíná odlupovat, kůže zčervená a vypadá jako citronová kůra. Vaše prsa mohou být na dotek horká. Axilární lymfatické uzliny jsou zvětšeny, v mléčné žláze je stanovena hustá formace s nerovnými okraji. Bradavka se zatáhne, objeví se z ní tmavý výtok. Měli byste si uvědomit, že bolest prsu u maligních novotvarů se objeví později, když se objeví další příznaky rakoviny.

Výtok u rakoviny prsu se nejčastěji jeví jako krvavý, viskózní. Nejčastěji pocházejí z jednoho prsu. Pokud má tedy žena zakrvácené úseky na jednom prsu, mělo by to být výstrahou a mělo by se stát důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře..

Po potvrzení diagnózy se provede chirurgická léčba.

Pagetova nemoc

Tento stav je diagnostikován u obou pohlaví. Jedná se o jeden z typů rakoviny prsu, u kterého se z bradavky objevují krvavé úseky. Zčervená, objeví se kůra, v důsledku čehož se člověk obává svědění, pálení a bolesti. Pro diagnostiku se provádí biopsie a histologické vyšetření k identifikaci Pagetových buněk.

Postižená část prsu je okamžitě odstraněna.

závěry

Každá žena by tedy měla pochopit, že výtok z prsu se obvykle objevuje v následujících případech:

 • Několik dní před začátkem menstruace.
 • Díky silnému sexuálnímu vzrušení, stimulaci bradavek a orgasmu.
 • Během těhotenství.

Pokud se větve objeví za jiných okolností, měla by žena navštívit lékaře. K určení důvodů tohoto jevu jsou prováděny následující činnosti:

 • vyšetření prsu a jeho palpace;
 • palpace lymfatických uzlin;
 • ultrazvukový postup;
 • mamografie.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Výtok z mléčné žlázy při stisknutí: typy a příčiny

Ahoj milí čtenáři. Všimli jste si výtoku z mléčné žlázy při stlačení a hledáte odpověď na otázku: je to normální nebo patologické? Nebo měli vaši blízcí takový problém? V tomto článku se pokusíme odpovědět na vaši otázku co nejjasněji a pomůžeme vám pochopit příčiny tohoto jevu..

Důvody vzniku výboje

Všechny důvody lze rozdělit do dvou velkých skupin:

 • fyziologický;
 • patologické.

Prvních pár. Malé výlučky mohou být během těhotenství i na začátku období. Po narození dítěte nejprve mléčné žlázy vylučují kolostrum - viskózní průsvitnou látku, poté mléko.

Během kojení žlázy aktivně produkují mléko. Na chvíli a poté, co přestanete krmit, si můžete všimnout malého výtoku.

Ve všech ostatních případech se vzhled tajemství nepovažuje za normu a je nutná konzultace s gynekologem a mammologem. Existuje poměrně málo patologických důvodů pro tento jev:

 • hormonální poruchy;
 • poranění prsu;
 • zánětlivá onemocnění;
 • novotvary: benigní a maligní.

Pokud máte z bradavky / bradavek jakýkoli výtok v jakémkoli období, dokonce i během těhotenství, měli byste se poradit se svým lékařem.

Tajné typy

Podle "organoleptických" vlastností: vůně, konzistence, barva, chuť (v žádném případě je nemusíte zkoušet), může být výtok odlišný:

 • tlustý a tenký;
 • vodnatý a slizký;
 • transparentní, průsvitné a neprůhledné;
 • bílá, žlutá, nazelenalá, tmavě zelená, téměř černá, hnědá, krvavá;
 • jemný a urážlivý.

Pokud je pravděpodobné, že když se objeví krvavý výtok s nepříjemným zápachem, půjdete do nemocnice, nemusíte si všimnout slabého průhledného výtoku. A nechat si ujít okamžik, kdy patologie právě „začala“. Gynekologové proto trvají na pečlivém samovyšetření mléčných žláz..

Průhledný výboj

Pokud máte malé množství čirého výtoku bez zápachu, nejste nemocní ničím vážným. Transparentní výtok může být u žen mimo těhotenství a kojení:

 • s těžkou fyzickou námahou;
 • když nosíte malé podprsenky;
 • aktivní stimulace bradavek (tlakem);
 • před menstruací;
 • když užíváte OK (orální antikoncepce).

Tajemství obvykle vychází z obou bradavek. V plném smyslu se takové vypouštění nepovažuje za patologické, ale nelze je přičítat normě. Výskyt jakéhokoli výtoku z bradavek naznačuje hormonální nerovnováhu. Takové porušení vyžaduje opravu..

Tmavě zelený slizniční výtok

Pokud si všimnete tmavě zeleného a někdy černého výtoku z bradavky, jste v menopauze, pravděpodobně jsou vaše mléčné kanály zdeformované, změněné a rozšířené. Tento jev nemusí být doprovázen bolestivými pocity. Tato patologie je častější u žen:

 • jste měli hnisavou mastitidu;
 • s hyperlaktací během krmení.

Ektázie (plasmacytická mastitida) mlékovodu není považována za závažný stav, ale může doprovázet vznik rakoviny. Diagnostikujte onemocnění pomocí ultrazvuku a rentgenového vyšetření prsu. Léčba může být konzervativní (antibiotika, imunostimulanty, protizánětlivé léky) a operativní. Pokud léčba není účinná, postižené potrubí se odstraní.

Krvavé tajemství

Při poranění žlázové tkáně se z bradavky postiženého prsu uvolňuje tekutina, někdy smíchaná s krví. Je nutné jít do nemocnice, protože hematomy v této oblasti jsou často abscesy. Někdy má trauma za následek cystadenopapillom nebo intraduktální papillom.

Papilom se může tvořit také z jiných důvodů (hormonální nerovnováha). Nádor je benigní. Na začátku procesu nezpůsobuje bolestivé pocity. Jeho růst je charakterizován viskózním a krvavým výbojem. Takto se projevuje nezánětlivý novotvar..

Když je připojena bakteriální infekce, objeví se bolest. Vzdělání otužuje, dobře hmatatelné. Výtok je žlutý se specifickým zápachem hnisu. Léčba je extrémně rychlá.

Pokud se z jedné žlázy vylučuje tajemství, výtok je krvavý nebo hnisavý, prsa se deformuje, mění se barva kůže a barva dvorce, mění se tvar bradavky, možná jde o rakovinu. Bolest s tímto onemocněním se objevuje již v poslední fázi. Chirurgická léčba.

Při absenci metastáz a omezeném zaměření je možný chirurgický zákrok zachovávající orgány. S rozsáhlou lézí se resekuje nejen nádor, ale také tkáně, které jej obklopují - mastektomie.

Hnědozelený výtok

Při mastopatii nebo fibrocystickém onemocnění žlázy obvykle bobtnají, zejména před menstruací, v oblasti hrudníku a výtoku se objeví prasknutí: spíše tmavě hnědá, někdy nazelenalá. Nemoc vyžaduje lékařské ošetření a monitorování. Malignita je vzácná. Při správné léčbě cystické útvary ustoupí.

Žlutý, páchnoucí výtok

Toto vypouštění můžete pozorovat na sobě během vývoje mastitidy. Mastitida může být u pacientů jakéhokoli pohlaví, ale častěji se vyvíjí u kojících matek na pozadí laktostázy. Penetrace kokální flóry a její reprodukce v žlázové tkáni prsu vede k tomu, že:

 • bolí hrudník;
 • kůže zčervená;
 • zahřeje se na dotek;
 • z bradavky se hojně uvolňuje neprůhledné žluté tajemství se specifickým „hnisavým“ zápachem.

Jako léčbu musíte vyčistit vytvořený absces a provést antibiotickou terapii.

Bílé mléčné tajemství

U pacientů obou pohlaví se může objevit odtok galaktorea nebo mleziva. Toto není nezávislá patologie, ale známka prolaktémie. Ten vyvíjí:

 • s častými lety a měnícími se klimatickými pásmy;
 • patologie štítné žlázy;
 • poruchy hypofýzy-hypotalamického systému.

Galactorea je charakterizována čirým nebo bílým hustým výtokem z obou bradavek..

Na tomto se s vámi loučíme. Doufáme, že jsme zcela plně odpověděli na otázku, proč může sekrece bradavek vyniknout a kdy k ní dojde. Sdílejte informace se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí a znovu navštivte náš portál. Rádi zodpovíme vaše dotazy a pomůžeme vyřešit problémy..

Výtok z mléčných žláz tlakem

Tento jev se vyskytuje u žen nejen kvůli patologickým změnám v těle. Vzácné vylučování z žláz je přirozený proces. Je to kvůli charakteristické struktuře spárovaného orgánu. Tekutina má krvavou nebo hnisavou konzistenci, doprovázenou bolestivostí, zatvrdnutím. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste se domluvit s mammologem. Specialista identifikuje příčiny výtoku z mléčných žláz pod tlakem, během těhotenství nebo před menstruací.

Proč se objevit

Znatelný výtok z mléčných žláz je známkou jejich porážky infekčně-zánětlivým nebo nádorovým procesem. Výjimkou je těhotenství, kojení. Všechny ostatní případy vyžadují lékařskou pomoc. Faktory přispívající k patologickému stavu: nesprávné nošení podprsenky, hormonální selhání, anamnéza traumatu, mastopatie, rakovina.

Druhy výboje

Kromě období laktace je výtokem kapalina různé hustoty, zápachu, barvy a intenzity prosakování. Protéká mléčnými kanály stejným způsobem jako mateřské mléko. Rovněž jsou brány v úvahu rysy sekrece - uvolňují se spontánně nebo v důsledku palpace. Riziko vzniku poruchy se zvyšuje s věkem a počtem narozených.

Bílý

Je normální, že během kojení několik kapek tekutiny vyteče a dojde k výraznému stlačení mléčné žlázy. Tato konzistence zabraňuje slepení stěn mléčných kanálků, a je proto přijatelná. Po skončení období laktace produkce mléka během několika měsíců postupně klesá. Pokud proces trvá déle, je vhodné poradit se s lékařem. Nepřirozený mléčně bílý výtok je způsoben zvýšenou hladinou prolaktinu, což naznačuje možné patologie, mezi které patří:

 • Nerovnováha hormonů v těle
 • Galaktorea pozorována i po 20 týdnech ukončení laktace
 • Mimoděložní nebo zmrazené těhotenství, jeho umělé ukončení
 • Destabilizace hypotalamu nebo hypofýzy v důsledku poškození, přítomnost rakovinového nádoru
 • Důsledkem operace je sevření nervových zakončení prsu
 • Onemocnění vaječníků nebo nadledvin
 • Nadměrné užívání antikoncepce

Příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity při používání podprsenky, brnění a pálení v oblasti hrudníku. Intenzita vylučování tekutin se zvyšuje s fyzickou aktivitou, během.

Hnisavý

Hnisavá tekutina z bradavek je prvním příznakem mastitidy, intraduktálního papilomu. Jedná se o abnormální benigní novotvar v dutině mléčného kanálu, který ničí jeho lumen. Hnis označuje absces, absces v oblasti mléčné žlázy, bradavku.

Úleva od zánětlivého procesu zahrnuje použití antibiotik, použití speciálních obkladů a ve výjimečných případech otevření abscesu. Papilom postihuje ženy starší 40 let. Onemocnění je potvrzeno ultrazvukem, ductografií, laboratorními studiemi vzorků vylučovaných sekretů.

Krvavý

Nemáte nic společného s nosením nebo krmením dítěte. V 80% případů potvrzují diagnózu benigního nebo maligního nádoru. Krev je přítomna, když nádor poškodí kapiláry vylučovacích kanálků, které vedou z každé bradavky hluboko do žlázy.

Počet sekrecí a intenzita jejich barvení se zvyšuje s růstem novotvaru. Je obzvláště nebezpečné, pokud nedošlo k poškození hrudníku a pohmoždění měkkých tkání. Méně často se podobná situace vyskytuje na pozadí použití těsné podprsenky ze syntetické tkaniny. Materiál tře tělo a vytváří krvácející trhliny na citlivém epitelu bradavky.

Tento stav je nebezpečný infekcí žlázové tkáně patogeny. V lékařské praxi je tento patologický stav definován jako kalitus. Onemocnění je doprovázeno akutními bolestmi, hnisavou a krvavou konzistencí bradavek. Terapie zahrnuje dodržování hygienických pravidel, používání speciálních hojivých krémů.

Tmavozelený

Projev cystické, nodulární nebo vláknité mastopatie, absces prsu, intraduktální papilom. Současně jsou pozorovány pravidelné bolesti na hrudi (zejména před menstruací), jsou cítit malé uzliny. Etiologie onemocnění zahrnuje obezitu, selhání jater, ledvin, problémy s činností štítné žlázy, vaječníky. Tyto faktory destabilizují hormonální rovnováhu, vyvolávají rozvoj bolesti v podbřišku (včetně pohlavního styku). Navíc je narušen menstruační cyklus.

Vylučování mleziva před menstruací

Přirozený proces během těhotenství v ostatních případech naznačuje hormonální poruchy, které přispívají k rozvoji onemocnění prsu. Diagnóza je potvrzena krevním testem na prolaktin. Užívání antikoncepce je hlavní příčinou nažloutlé lepkavé tekutiny z bradavek v předvečer menstruace. Doprovodné příznaky: zvětšení bradavek, nepohodlí na hrudi, zvýšená citlivost.

Přípustná sekrece bez barvy a zápachu během menstruace až 2 kapky na pohmat. Vysoká hladina estrogenu na začátku cyklu přispívá k otoku prsou. Jeho hodnota se po menstruaci vrátí k normálu..

Se sexuálním vzrušením

Ženské bradavky jsou schopné během orgasmu produkovat až 4 kapky bílé nebo čiré tekutiny. Tento jev závisí na individuálních charakteristikách organismu. Se zvýšením sexuálního vzrušení se hormony uvolňují do krve. Jejich počet dosahuje maximální koncentrace během nástupu nejvyššího potěšení v intimitě. Pozitivní hormonální změny stimulují přirozené mazání prsou, což je známkou plné spokojenosti žen.

Výtok během těhotenství

Během těhotenství jsou změny v ženském těle přirozené. Vztahují se také na stav mléčných žláz, které:

 • Zvyšují objem, což přispívá k výskytu nepohodlí, svědění kůže
 • Zvyšte jejich citlivost, po které žena reaguje na drobné dotyky
 • Změňte barvu dvorců (během tohoto období je viditelnější žilní síťka prsu)
 • Vydává se mlezivo - první mateřské mléko

Výtok z bradavek během těhotenství je povolený, je přirozeným jevem a má nažloutlý odstín. Zpočátku je kolostrum poměrně husté, ale jeho konzistence se postupem času stává méně častou. Načasování nástupu sekrece se liší od prvního trimestru těhotenství do období po porodu.

Měli byste být ostražití, když mledzivo zkrvaví nebo bude jasně žluté. Tento stav je doprovázen bolestivou bolestí v oblasti hrudníku. Dochází k deformaci žláz. Příznaky naznačují výskyt patologie, která vyžaduje vyšetření odborníkem. Doporučení týkající se péče o prsa během těhotenství zahrnují správnou hygienu, nevylučování sekretů a nošení pohodlné podprsenky.

Příčiny

Mateřské mléko je přirozená sekrece složená převážně z laktózy. Pokud obsahuje krvavé nebo hnisavé nečistoty, je obtížné určit etiologii patologického stavu podle jednoho vzhledu konzistence. Podobné jevy jsou pozorovány u mužů s nádorem hypofýzy, akromegalií, doprovázených užíváním určitých léků. Na pozadí závažných endokrinních poruch, vysoké hladiny prolaktinu v krvi (hyperprolaktinémie), kraniofaryngomu je u dětí diagnostikován patologický stav.

Uvolňování mléka během laktace je přirozenou reakcí ženského těla, která umožňuje poskytnout dítěti odpovídající výživu. Za jiných okolností symptomatologie vyvolává podezření na řadu nemocí..

Galaktorea

Jedná se o přesnou definici diagnózy, kdy mléko prosakuje z prsu v důsledku nepřirozených faktorů - absence těhotenství nebo po menopauze. Příčinou onemocnění je:

 1. Hormonální poruchy, nadužívání antikoncepce
 2. Endokrinní onemocnění, poškození vnitřních orgánů (selhání ledvin)
 3. Mechanické poškození podpaží, traumatická encefalopatie
 4. Nemoci epidermis v oblasti dekoltu, důsledky laparotomie
 5. Hypotalamická patologie, tuberózní skleróza

V závislosti na etiologii a stupni progrese provokujících faktorů získává mléko jiný odstín - od světle nažloutlého po tmavě hnědý. Se sníženou koncentrací pohlavních hormonů, atrofií vaječníků je možný rozvoj syndromu trvalé lactorrhea-amenorea..

Ektázie mléčných kanálků

Vyskytuje se v důsledku zánětu kanálků mléčné žlázy, jejich blokování buněčnými hmotami husté, tmavě zbarvené konzistence. Nemoci jsou náchylné k ženám nad 40 let. Terapie zahrnuje užívání antibiotik, zmírňujících bolest, protože patologie je charakterizována akutní bolestí.

Mastitida

Je to jedna z nejčastějších komplikací poporodního období. Vývoj onemocnění je vysvětlen strukturou epiteliální tkáně bradavky. Riziko mastitidy se zvyšuje kvůli potřebě časté laktace, nedodržování pravidel osobní hygieny.

V 9 z 10 případů se patologie vyvíjí v důsledku penetrace stafylokoků nebo streptokoků do tkáně prsu. Vyvíjí se hnisání tkání, což je v rozporu s možností dalšího krmení dítěte. Je doprovázen výtokem zakalené husté kapaliny smíchané s krví z bradavek.

 1. Zčervenání kůže, zvýšení tělesné teploty
 2. Otok bradavek, požití hnisavých hmot v mléce
 3. Tahání bolesti, slabost těla

Tento jev komplikuje laktaci, pokud je jemná pokožka bradavky poškozena ve formě četných trhlin. Můžete zabránit vstupu krve do mléka mazáním prsou lanolinovou mastí. Ale zpočátku byste měli dostat souhlas lékaře.

Důsledky poranění hrudníku

Potíže v domácnosti, nehody, vyšší moc, agresivita ostatních, náhodné pády jsou potenciálními příčinami poškození hrudníku. Zraněná tuková tkáň, buněčná látka v hloubce prsu vede k nekróze, septické mastitidě.

Pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje, pokud se zjistí:

 • výrazné otoky, hrudky na hrudi
 • ztmavnutí pohmožděných oblastí
 • poškození mléčných kanálků, následné spontánní uvolnění krvavé tekutiny z nich
 • oblasti poškozené vysokou teplotou

Menší hematomy odezní samy za 2-3 týdny. Při rozsáhlém poškození nestačí pouze vnější léčba mastí nebo antibakteriálními látkami jako léčba. V 35% případů se následky úrazů jakéhokoli druhu dostaví po 12–18 měsících.

Včasný přístup k lékaři snižuje riziko vzniku rakoviny.

Fibrocystická mastopatie

Je charakterizován tvorbou jednotlivých nebo více uzlů různé hustoty a velikosti v mléčné žláze. Mají jasné kontury. Dlouhodobá absence léčby je nebezpečná degenerací novotvaru do maligního nádoru. Tento stav je doprovázen bolestivými pocity bolesti s periodickým zvyšováním jejich intenzity před menstruací.

Ozáření bolesti zad, podpaží nebo předloktí je způsobeno skřípnutím nervů patologickými uzlinami. Výtok z bradavek doprovází předmenstruační příznaky (otoky a zvětšení prsou, nepohodlí v dolní části břicha, podrážděnost). Sekrece má zelenou nebo fialovou barvu, objem se pohybuje od několika kapek, které se objeví během palpace prsu, až po hojné masy.

Maligní formace

Možná v jakékoli oblasti prsu, uvnitř i vně mléčných kanálků. Krvavý výtok je jedním ze znaků rakovinového nádoru, což potvrzuje specializovaná diagnostika. Terapie zahrnuje výhradně chirurgické metody: maste- a lumpektomii.

Pagetova nemoc

Jedná se o typ maligního nádoru na bradavkách s rozšířením do dvorce. Původ patologie není zcela objasněn, existují pouze teorie. Vývoj onemocnění postihuje muže a ženy, zejména ve věku od 45 do 50 let. Mezi příznaky patří:

 • Zánět tkáně bradavek, zarudnutí a šupinatá vyrážka na hrudi
 • Bolest, svědění, přecitlivělost areoly
 • Pravidelné krvácení z bradavek
 • Hmatatelné tvrdé uzliny v hrudi viditelné ve všech ostatních případech

Patologie se může šířit do jedné nebo obou žláz najednou. Onemocnění je onkologické, zahrnuje chirurgický zákrok, užívání protirakovinných látek, hormonální léky.

Jakého lékaře kontaktovat?

U bolestí na hrudi, výtoku z bradavek nejasné etiologie je nutné kontaktovat gynekologa nebo terapeuta. Léčba onemocnění počáteční, střední závažnosti provádí mammolog samostatně, bez pomoci onkologa. V závažných klinických případech je nevyhnutelný zásah chirurga onkologa. Zhoršení stavu těla a samoléčba je proto nebezpečné pro život a zdraví. Terapie v raných fázích patologie minimalizuje pravděpodobnost další implementace radikálních terapeutických technik.

Diagnostika

Zpočátku jsou onemocnění prsu detekována palpací. Zjištěné uzliny jsou doprovázeny bolestivostí a jsou důvodem k podezření na konkrétní patologii. Optimální doba pro zákrok je 9-11 dní od začátku menstruace, kdy se prsa vrátí do normálního stavu. Pocit usnadňuje stanovení stupně otoku, expanze žil a tepen, asymetrie obrysů žláz. Kromě termografie zahrnuje komplexní diagnostika:

 1. Laboratorní krevní testy. Umožňuje identifikovat zánětlivé procesy zvýšením hladiny leukocytů a zvýšením indikátorů ESR.
 2. Mamografie. Pomáhá detekovat novotvar v počátečních stádiích vývoje přesněji než MRI, které je předepisováno méně často kvůli velkému počtu falešných výsledků.
 3. Ductografie. Umožňuje vyloučit nebo potvrdit přítomnost ektázie, intraduktálního papilomu, novotvarů. Injekční kontrastní látka pomáhá určit specifickou lokalizaci maligního novotvaru.
 4. Ultrazvuk. Výsledek studie poskytuje jasnější klinický obraz při podezření na zánět nebo nádorové procesy. Metoda je informativní, pokud jde o stanovení spektra poškození. Před provedením operace musí být provedeno ultrazvukové skenování.
 5. Cytologické vyšetření vzorku sekrece každé bradavky pro analýzu bakteriální mikroflóry.

K potvrzení patologie hypofýzy se provádějí krevní testy na přítomnost vysoké koncentrace prolaktinu. Odhalení koncentrace hormonu stimulujícího štítnou žlázu poskytuje představu o stavu štítné žlázy. Přítomnost chorionického gonadotropinu v krvi je detekována standardním těhotenským testem. Lékař věnuje zvláštní pozornost barvě a teplotě kůže prsu, velikosti lymfatických uzlin. Studie anamnézy, hodnocení povahy sekrece z bradavek přispívá ke stanovení přesnější diagnózy.

Cytologie výboje

V cytologické studii je přesný počet rakovinných buněk stanoven v tekutině vylučované mléčnými žlázami. Diagnóza je potvrzena souběžnými technikami. Při podezření na Pagetovu rakovinu se provede punkce kůže dvorce. Biopsie bradavkové epidermis je přesný diagnostický postup k určení počtu nádorových buněk. Zahrnuje to odebrat kousek tkáně k vyšetření pod mikroskopem a rozlišit povahu, typ novotvaru.

Léčba

Terapie zahrnuje integrovaný přístup. Touha nahradit plnohodnotnou lékovou nebo chirurgickou léčbu recepty tradiční medicíny může vést k nevratným následkům. Výše terapeutického zásahu závisí na příčině, povaze a závažnosti zjištěných onemocnění. Léčba zahrnuje užívání hormonálních látek, antibiotickou terapii a lokální aplikaci antiseptických mastí. Dodatečně se podávají vitamíny a léky proti bolesti.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 • Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 • Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 • Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 • Nezanedbávejte kojení
 • Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 • Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 • Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Zdravím vás, milí čtenáři! Sex již dávno přestal být výhradně prostředkem plození. Je zdrojem potěšení a neuvěřitelného požitku. Ačkoli v tomto intimním podnikání se vše obvykle děje intuitivně, radím vám, abyste si před praxí prostudovali teorii a naučili se mít sex.