Proč žaludek bobtná a bobtná před, během a po menstruaci

Pouze jedna žena z pěti si nevšimne nadýmání před menstruací jako nepříjemného příznaku PMS. Netřeba dodávat, že pokleslý pas kazí náladu. Zejména na pozadí zvýšené podrážděnosti spojené se stejným premenstruačním syndromem. Některé dámy schovávají nafouknutou „kouli“ pod korzet nebo tvarované oblečení. Je však lepší pochopit a změnit svůj životní styl, aby v jakékoli fázi cyklu nezpůsobilo oteklé břicho a otoky nepříjemnosti..

Co způsobuje nadýmání

Nadýmání je obecně spojeno s nadprodukcí střevních plynů při špatném trávení. Tento proces je často způsoben zneužíváním tučných a těžkých potravin, které jsou méně zpracovány gastrointestinálním traktem. Ženy však mohou mít i jiné důvody, proč jim nafoukne břicho, zvláště pokud k tomu dojde několik dní před menstruací. Příznak je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin. V různých fázích cyklu se mění poměr estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Každá z látek hraje roli při zajišťování ženské reprodukční funkce..

Stejné hormonální látky způsobují hromadění a ukládání tekutin v těle před krvácením. To vysvětluje, proč se před menstruací a během ní objeví otok a bobtnání břicha. Souběžně probíhá fyziologický proces přípravy na početí. Děloha se zvyšuje a také roste objem břišního tisku. Krev proudí do pánevní oblasti. To vše se děje po skončení menstruace v důsledku reverzního mechanismu na pozadí těhotenství, ke kterému nedošlo..

Kolik dní před menstruací se zvyšuje břicho?

Nelze jednoznačně říci, kolik dní dochází k nadýmání před menstruací. Každý organismus je individuální, u některých dívek se problém nadýmání a otoků objeví během dalších 1,5–2 týdnů.

Ve většině případů je však změna patrná 3 dny před propuštěním. Během tohoto období můžete zaznamenat malé zvýšení tělesné hmotnosti..

Ti, kteří věnují pozornost následujícímu, trpí méně předmenstruačním syndromem:

 • sport, trénink břicha;
 • posílení svalů pánevního dna, které slábnou s věkem a po porodu;
 • správná výživa a prevence nadváhy.

Ano, ženy s nadváhou a porodem zaznamenávají nárůst břicha, ale taková reakce těla je považována za přirozenou a obvykle mizí 2-3 dny menstruace nebo po nich.

Příčiny nadýmání před menstruací

V boji proti nepříjemným příznakům PMS je nutné přesně stanovit mechanismus jejich výskytu. Může být nadýmání před menstruací spojeno s patologiemi? Ano, a tuto možnost byste určitě měli zkontrolovat. Existují však i další faktory..

Hormonální příčiny

Velké břicho v předvečer menstruace je spojeno se zvýšenou koncentrací progesteronu, je to tento hormon, který je zodpovědný za přípravu pohlavních orgánů pro početí. Po ovulaci v takzvané luteální fázi roste endometrium (výstelka uvnitř dělohy). Slouží k výživě embrya všemi potřebnými látkami. Děloha nabobtná a stlačí sousední orgány. Když si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a během menstruace vychází s krví. Velikost břicha se vrátí k normálu.

Peristaltika střev

Těžká děloha tlačí na střeva. Samotný progesteron má další účinek. Snižuje tonus dolního jícnového svěrače, vyprazdňování žaludku trvá déle, jídlo se pohybuje pomaleji. Pod vlivem hormonu se projeví nepříjemné střevní příznaky před menstruací, mohou se objevit bolesti břicha, dunění, nechutenství, zácpa nebo průjem.

Těhotenství

Pokud není vyloučeno těhotenství a existuje zpoždění, to znamená, že menstruační období uplynulo, ale nejsou všechny, je třeba nejprve provést test. Na speciálním indikátoru se po kontaktu s močí objeví dva proužky, pokud je detekován specifický hormon - lidský choriový gonadotropin (hCG).

Je však třeba si uvědomit, že výsledek může být zkreslen v patologických procesech, například v případě mimoděložního těhotenství. Pro úplnou důvěru je lepší kontaktovat prenatální kliniku. Účinnou diagnostickou metodou je ultrazvuk pánevního orgánu.

Patologické procesy

Rostoucí břicho může skrývat gynekologická onemocnění - fibrózu, endometriózu, nádory dělohy a vaječníků. V takových případech se kromě nadýmání před menstruací a otoky často vyskytují:

 • selhání v pravidelnosti cyklu;
 • časté nutkání močit;
 • neustálý pocit trávení.

Pokud je žaludek oteklý a bolí, zatímco je zvýšena tělesná teplota, je hojný krvavý výtok nebo neobvyklá barva, objevují se další příznaky a zdravotní stav se zhoršuje, měli byste se poradit s gynekologem.

Stává se, že jsou přítomna onemocnění podobná PMS a menstruace nezačne. Kontrola u lékaře pomůže vyloučit zánět a novotvary v genitáliích.

Přejídání

Kvůli hormonálním změnám pociťuje mnoho žen hlad na konci cyklu. Jsou neustále přitahováni k jídlu, situace se zhoršuje stavem stresu. Ale pokusit se rozveselit vydatným a chutným jídlem není možné. Jak již bylo zmíněno výše, před menstruací a související nadýmáním se jídlo pohybuje pomaleji po zažívacím traktu, proto se často po nadýmání objeví v žaludku tíha, což je v předvečer menstruace velmi nevhodné. Doporučuje se zajistit, aby pokrmy byly jednoduché a nezatěžovaly tělo.

Nadýmání během menstruace a bezprostředně po ní

Během a na konci menstruace dochází k tak silné nadýmání, že se střeva nevrátí do normálu a žaludek se nezmenšuje. V případě potřeby použijte léky, které podporují eliminaci plynů (aktivní uhlí, Meteospazmil, Espumisan). Můžete vyzkoušet lidové léky na nadýmání před menstruací - heřmánkový odvar, koprovou vodu.

Je důležité nevynechat žádnou patologii. Konzultace s lékařem je nutná, pokud je břicho po ukončení menstruace stále oteklé. Návštěvu nemocnice nelze odložit s následujícími příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • neobvyklý výtok;
 • bolení břicha.

Těhotenství může být také příčinou zvýšeného pasu po menstruaci. Tato situace je pravděpodobná, pokud byl výtok skromnější než v předchozích cyklech. Mělo by to být zkontrolováno gynekologem, pokud krvácení skončilo, ale bolest v břiše a dolní části zad přetrvává.

Nadýmání před a během ovulace

Nepohodlí v břiše se může objevit nejen během menstruace, ale také 10. - 14. den cyklu - před a během ovulace. To není patologické. Proces prasknutí folikulu se vyskytuje u všech žen, které jsou schopné otěhotnět a porodit dítě. Ale ne všechny z nich mají příznaky ovulace. Brnění v zádech, tahání bolesti v dolní části břicha - ženy po porodu se cítí obzvláště akutně uprostřed cyklu.

Abyste se ujistili, že je malátnost spojena s ovulací, můžete si v lékárně koupit speciální test. Je pozoruhodné, že v této situaci je snazší získat odpověď, než hádat, proč je břicho nafouknuté před a během menstruace..

Tvorba plynu jako známka těhotenství

Důvodem zvýšené produkce plynu a nadýmání v předvečer menstruace může být nástup těhotenství. Riziko plynatosti je obzvláště vysoké, pokud existuje predispozice a chronická onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Mohou být přítomny i další poruchy trávení - nevolnost, nechutenství, změna chuti, hořkost v ústech. Měli byste být opatrní a konzultovat gynekologa, pokud vaše menstruace nezačala během řádného období, zatímco jsou pozorovány příznaky:

 • hrudník je oteklý;
 • zvýšená podrážděnost;
 • otoky rukou a nohou;
 • žaludek zvýšil objem.

Jak zmírnit nadýmání

Předem upravená strava je nezbytná. Porce jídla by neměly být nadměrné. Doporučuje se vyloučit potraviny, které vyvolávají zvýšenou tvorbu plynů v žaludku již před menstruací - zelí, luštěniny, čerstvý chléb, ořechy, houby, surová zelenina a ovoce v přebytku. Když se trávení zhorší, můžete krátce připojit enzymy (Mezim, Festal).

Ale co dělat, když je břišní dutina během menstruace stále nafouknutá, objeví se silné nepohodlí a pocit nafouknutí? Jako terapeutické opatření se používají karminativní léky (Espumisan, Colikid, Pepfiz). Zničí plynové bubliny a jsou absorbovány střevními stěnami..

Pokud je rachot v břiše doprovázen po celou dobu, a to nejen během menstruace, možná je důvodem porušení mikroflóry. Bude užitečný kurz probiotik (Linex, Hilak).

Jakékoli léky se doporučují užívat pouze na doporučení lékaře. Souběžně stojí za to pokusit se problému zbavit jinými způsoby..

Vyhýbejte se slaným jídlům

Příliš mnoho soli způsobuje, že váhy vykazují zvýšenou tělesnou hmotnost.

Stává se, že 1 molekula sodíku váže 20 molekul vody. Čím více vstupuje do těla, tím větší je otok a vyšší objem zadržené tekutiny v břiše.

Aby břicho před a během menstruace nerostlo a nebobtnalo, musíte v druhé polovině cyklu omezit konzumaci slaných potravin (masové konzervy, klobásy, nakládaná zelenina, uzeniny, rychlé občerstvení, omáčky a koření). Důvodem není jen riziko otoku, ale také související stres na cévách a srdci.

Jezte potraviny bohaté na draslík

Proč je potřeba draslík? Odstraňuje sůl a podle toho zabraňuje vzniku otoků. Potraviny, které obsahují draslík, zahrnují:

 • dýně;
 • vařené a pečené brambory;
 • rýžový porrige;
 • banány;
 • jablka.

Kromě draslíku jsou zapotřebí hořčík a vitamíny B. Doporučuje se začít užívat speciální vitaminový komplex 1–2 týdny před menstruací, aby tělo nabylo síly na boj proti stresu a nervovému napětí..

Zkuste diuretika

V některých případech se několik dní před menstruací užívají diuretika - diuretika. Pomáhají snižovat otoky, což je hromadění tekutiny v buňkách. Nezávislý a nekontrolovaný příjem těchto léků je však plný narušení rovnováhy draslíku a sodíku, nadměrné ztráty solí.

Existují přírodní léky s mírným močopudným účinkem, které této škodě neublíží: cuketa, petržel, zelený čaj, mrkvová a řepná šťáva..

Pít hodně vody

Je důležité, abyste do těla dostali dostatek tekutin. Káva, silný čaj a soda jsou nevhodné, protože zvyšují nadýmání.

Upřednostňovaným nápojem je voda, zejména pár dní před a po začátku menstruace. Při pravidelném používání se škodlivé látky odstraňují rychleji, normalizuje se trávení, zmizí zácpa, zlepší se celkový stav těla.

Pokud je to tolerováno, můžete si vzít odvar z ovocných nápojů z heřmánku, brusinek a brusinek. Uvolňují břišní svaly a mají mírný močopudný účinek..

Vyvarujte se rafinovaných sacharidů

Sladkosti také způsobují zadržování solí a zvyšují riziko otoků v předvečer menstruace. Je to proto, že rafinované sacharidy váží vodu. Není zdaleka tak silný jako sodík, ale přesto. 1 g sacharidů pojme až 4 g vody.

Jednoduché cukry špatně nasycují a přispívají k rozpadu potravinových hmot. S tendencí k nadýmání v nabídce proto omezují:

 • cukrovinky;
 • pekařské výrobky;
 • sladká soda;
 • zakoupené džusy;
 • potraviny s cukrem a bílou moukou.

Být aktivní

Fyzická aktivita je v každodenním životě povinná. Chůze na dlouhé vzdálenosti je velmi užitečná. Pozitivně působí na gastrointestinální trakt a zlepšuje proces odstraňování plynů.

Při absenci kontraindikací se doporučuje provádět cvičení pro tisk 2-3krát týdně. Takový trénink nejen posiluje břišní svaly, ale také trup, obohacuje orgány kyslíkem a krví..

Můžete si vybrat jiný sport - plavání, cvičební pomůcky, tanec, aerobik, běh. Vyvarujte se těžkých břemen pouze během menstruačních dnů a když se necítíte dobře. Ale po skončení menstruace se opět vrátí k aktivnímu životnímu stylu..

Závěr

Nadýmání před menstruací jako známka PMS se vyskytuje u většiny žen. Tento jev je spojen se změnami hormonálních hladin v odpovídající fázi menstruačního cyklu. Za normálních okolností je malé zvýšení pasu patrné několik dní před nástupem menstruace. Pokud problém přetrvává delší dobu, neměli byste nekontrolovatelně užívat léky, zvláště pokud se objeví bolest. Správnou možností je navštívit lékaře pro komplexní vyšetření.

Píšu články z různých oborů, které do určité míry ovlivňují takovou nemoc, jako je otok..

Proč břicho během menstruace bobtná a jak tomu zabránit

Nadýmání během menstruace je častým problémem postihujícím miliony žen. Můžete se ho zbavit domácími metodami, ale nejprve musíte zjistit příčinu poruchy, jinak bude jakákoli terapie zbytečná a nepříjemné příznaky se vrátí s každým cyklem.

Příčiny břišního nepohodlí během CD

V ženském těle neustále dochází k hormonálním změnám, které závisí na menstruačním cyklu. Příčina silného nadýmání během menstruace se však může skrývat v podvýživě i v některých onemocněních břišní dutiny..

Hormony

Menstruace, která se pravidelně vyskytuje u ženy, naznačuje průchod cyklu připravenosti na otěhotnění. Zralé vejce opouští vaječník, dochází k ovulaci, během tohoto období se produkce progesteronu výrazně mění.

Hormon ovlivňuje hladké svaly těla, což má za následek krátkodobé narušení střev. To způsobuje takové nepříjemné pocity jako zácpa nebo průjem, plynatost a pocit silného nadýmání. Ale bez vysoké hladiny progesteronu by oplodněné vajíčko nemohlo získat oporu v uvolněné struktuře dělohy..

Zvýšená akumulace tekutin

Příčinou tohoto stavu mohou být srdeční choroby, onemocnění ledvin, stejně jako zneužívání slaných potravin. Ale někdy prolaktin, estrogen a vasopresin způsobují zadržování vody. Tyto hormony snižují frekvenci močení, a proto je voda, která nebyla odstraněna, nucena ukládat spolu s tukovými tkáněmi..

Těhotenství

U některých žen menstruace prochází i s nástupem těhotenství, což je také spojeno s charakteristikami hormonálního pozadí. Když dojde k těhotenství, opět se tvoří progesteron a další hormony, které vedou k nadýmání..

Během samotného těhotenství může být rychlé nadýmání výsledkem hypertonicity dělohy. Jedná se o aktivní svalovou kontrakci způsobenou křečemi, které mohou vést k potratu. Je doprovázeno silným záškuby, bolestí a tíhou, často se objevuje krvácení a časté močení.

Nemoci

Když se objeví nepříjemný příznak, může se u ženy objevit následující patologie:

 • zánětlivé procesy v urogenitálním systému - vždy doprovázené bolestí, změnou povahy výtoku, pocitem tíže;
 • nádory v pánevních orgánech - mohou být asymptomatické;
 • onemocnění střev - často dochází k poruchám trávení, a to i v období mezi obdobími;
 • endometrióza - změna slizniční vrstvy dělohy, která je charakterizována těžkými obdobími s hojným výtokem.

Nevolnost, horečka a zvracení by měly být důvodem okamžité lékařské pomoci..

Je nemožné určit příčinu nadýmání doma. Často to není doprovázeno dalšími příznaky, takže ženy nevěnují nepříjemnému pocitu žádnou pozornost..

Výživa

Neustálé přejídání, konzumace sladkého, slaného a rychlého občerstvení může během menstruace způsobit nepříjemné pocity. Pokud po zbytek času hamburger žádným způsobem neovlivňuje trávení, pak během období CD v důsledku hormonálních změn může dokonce způsobit zvracení..

Diagnostika stavu

Chcete-li najít důvody, proč se během menstruace váha zvyšuje a břicho roste, je nutné podstoupit komplexní diagnostiku. Začnou to návštěvou gynekologa na konci kritických dnů.

Dále musí lékař předepsat dodání testů, včetně vaginálního nátěru, a ultrazvuku.

V závislosti na získaných výsledcích lze doporučit další vyšetření střev, žaludku, ledvin, močového měchýře a dalších orgánů..

Způsoby léčby nepohodlí

Nejběžnějším způsobem léčby nadýmání je užívání léků. Je však lepší to udělat po zjištění důvodů porušení. Lékaři často doporučují následující bezpečné léky, které ženě rychle ulehčí z nepohodlí:

 • Aktivní uhlí, Smecta, Polysorb nebo Enterosgel. Jedná se o enterosorbenty, které účinně čistí střeva od škodlivých látek. Jsou také užitečné při nadýmání a přejídání..
 • Drotaverin (No-shpa). Spazmolytika, která uvolňují hladké svaly. Také zmírňují bolest.
 • Pankreatin, Festal, Mezim. Doporučeno pro zažívací potíže.
 • Espumisan. Pomáhá při silné nadýmání spojené s nadýmáním.

Je důležité si uvědomit, že léky jsou zaměřeny na zmírnění příznaků. V boji proti příčině je vyžadován komplexní účinek na tělo a změna výživy.

Lidové léky na nadýmání

Tradiční medicína také pomáhá bojovat proti nepříjemným příznakům. Existuje několik bylin, které jsou naprosto bezpečné pro zdraví a nezpůsobují nežádoucí účinky:

 • kopr a fenykl, včetně jejich bylin a semen, se vaří podle pokynů a užívají se 5-6krát denně, dokud nejsou odstraněny příznaky;
 • čaj ze zázvoru, heřmánku nebo kopřivy - pijte 3-4krát denně, připravený z přírodních surovin;
 • nápoje z bobulového ovoce - obzvláště účinné jsou brusinky, brusinky a borůvky.

Lehká fyzická aktivita, například chůze na čerstvém vzduchu, pomáhá normalizovat peristaltiku a eliminovat příznaky.

Někdy k odstranění nadýmání stačí zavést do svého každodenního životního stylu půlhodinové večerní procházky, zkontrolovat stravu a přidat více tekutin ve formě zdravých čajů a ovocných nápojů. Nadýmání zmizí samo o sobě i bez léků.

Prevence nepříjemného stavu

Pokud se břicho během menstruace zvětší, objeví se plynatost a další nepříjemné pocity, je důležité věnovat pozornost jídlu, které je ve stravě pravidelně přítomno. Abyste zabránili nadýmání, musíte:

 • Odmítněte přebytečnou sůl. Minimalizujte solení pokrmů, vylučujte konzervy, domácí výrobky, solené ryby, ořechy a jiné občerstvení. Sůl zadržuje vodu a způsobuje silné nadýmání.
 • Snižte spotřebu sladkostí. Cukr může jako sůl způsobit nadýmání a hromadění sodíku..
 • Zvyšte svou spotřebu vody. Je nutné pít bylinné čaje a nesycené tekutiny. Odstraňuje škodlivé látky a zlepšuje metabolismus. Příjem tekutin můžete zvýšit zvýšením množství ovoce a zeleniny ve vaší stravě..
 • Vzdejte se kofeinu. Tato látka vyvolává nadýmání a nadýmání, proto by zelený čaj a káva měly být v omezeném množství..
 • Zvyšte množství potravin s vitamíny A, E, B. Červené bobule, mátový čaj, fermentované mléčné výrobky, nerafinovaný olivový olej.

Alkohol je dalším provokátorem zažívacích a střevních potíží. Je třeba ji vyloučit nebo výrazně omezit. Ke zlepšení trávení bude užitečná zelenina, otruby, houby, bobule a byliny v malém množství.

Jezte během menstruace a po ní v malých porcích a pravidelně, kromě přejídání. Je také důležité spojit zásady správné výživy s aktivitou - častější chůzí, sportováním, kdykoli je to možné.

Nadýmání se může objevit z různých důvodů a není vždy spojeno s patologiemi. Mnoho žen trpí příznaky během menstruace pouze kvůli hormonálním změnám.

 • bolest a nepohodlí v břiše;
 • modřiny a poranění bérce;
 • kašel, bolest na hrudi;
 • ARI, ARVI;
 • otrava jídlem;
 • Studený;
 • rýma;
 • obecná malátnost;
 • bolest hlavy;
 • bolavé klouby;
 • zvýšená teplota.

Proč žaludek bobtná a bobtná před, během a po menstruaci

Co způsobuje nadýmání

Nadýmání je obecně spojeno s nadprodukcí střevních plynů při špatném trávení. Tento proces je často způsoben zneužíváním mastných a těžkých potravin, které jsou méně zpracovány gastrointestinálním traktem.

Ženy však mohou mít i jiné důvody, proč jim nafoukne břicho, zvláště pokud k tomu dojde několik dní před menstruací. Příznak je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin. V různých fázích cyklu se mění poměr estrogenu, progesteronu a prolaktinu.

Každá z látek hraje roli při zajišťování ženské reprodukční funkce..

Stejné hormonální látky způsobují hromadění a ukládání tekutin v těle před krvácením. To vysvětluje, proč se objevuje otok a břicho nabobtná před a během menstruace..

Souběžně probíhá fyziologický proces přípravy na početí. Děloha se zvyšuje a také roste objem břišního tisku. Krev proudí do pánevní oblasti.

To vše se děje po skončení menstruace v důsledku reverzního mechanismu na pozadí těhotenství, ke kterému nedošlo..

Kolik dní před menstruací se zvyšuje břicho?

Nelze jednoznačně říci, kolik dní dochází k nadýmání před menstruací. Každý organismus je individuální, u některých dívek se problém nadýmání a otoků objeví během dalších 1,5–2 týdnů.

Ve většině případů je však změna patrná 3 dny před propuštěním. Během tohoto období můžete zaznamenat malé zvýšení tělesné hmotnosti..

Ti, kteří trpí méně předmenstruačním syndromem
věnuje pozornost:

 • sport, trénink břicha;
 • posílení svalů pánevního dna, které oslabují
  věk a po porodu;
 • správná výživa a prevence nadváhy.

Ano, ženy s nadváhou a porodem zaznamenávají nárůst břicha,
ale taková reakce těla je považována za přirozenou a obvykle zmizí o 2-3
den menstruace nebo později.

Příčiny nadýmání před menstruací

V boji proti nepříjemným příznakům PMS je nutné přesně stanovit mechanismus jejich výskytu. Může být nadýmání před menstruací spojeno s patologiemi? Ano, a tuto možnost byste určitě měli zkontrolovat. Existují však i další faktory..

Hormonální příčiny

Velké břicho v předvečer menstruace je spojeno se zvýšenou koncentrací progesteronu, je to tento hormon, který je zodpovědný za přípravu pohlavních orgánů pro početí. Po ovulaci v takzvané luteální fázi roste endometrium (výstelka uvnitř dělohy).

Slouží k výživě embrya všemi potřebnými látkami. Děloha nabobtná a stlačí sousední orgány. Když si tělo uvědomí, že nedošlo k početí, endometrium se odlupuje a během menstruace vychází s krví. Velikost břicha se vrátí k normálu.

Peristaltika střev

Těžká děloha tlačí na střeva. Samotný progesteron má další účinek. Snižuje tonus dolního jícnového svěrače, vyprazdňování žaludku trvá déle, jídlo se pohybuje pomaleji. Pod vlivem hormonu se projeví nepříjemné střevní příznaky před menstruací, mohou se objevit bolesti břicha, dunění, nechutenství, zácpa nebo průjem.

Těhotenství

Pokud není vyloučeno těhotenství a dojde ke zpoždění, to znamená, že menstruační období uplynulo, a to vše
ne, test by měl být proveden jako první. Na speciálním ukazateli po
kontakt s močí, objeví se dva pruhy, pokud je detekován konkrétní hormon -
lidský choriový gonadotropin (hCG).

Ale je třeba si uvědomit, že výsledek může být zkreslen, když
patologické procesy, například v případě mimoděložního těhotenství. Pro
plná důvěra, je lepší se obrátit na předporodní kliniku. Efektivní metoda
diagnóza je ultrazvuk pánevního orgánu.

Patologické procesy

Rostoucí břicho může skrývat gynekologická onemocnění - fibrózu, endometriózu, nádory dělohy a vaječníků. V takových případech se kromě nadýmání před menstruací a otoky často vyskytují:

 • selhání v pravidelnosti cyklu;
 • časté nutkání močit;
 • neustálý pocit trávení.

Pokud je žaludek oteklý a bolí, zatímco je zvýšena tělesná teplota, je hojný krvavý výtok nebo neobvyklá barva, objevují se další příznaky a zdravotní stav se zhoršuje, měli byste se poradit s gynekologem.

Stává se, že jsou přítomna onemocnění podobná PMS a menstruace nezačne. Kontrola u lékaře pomůže vyloučit zánět a novotvary v genitáliích.

Přejídání

Kvůli hormonálním změnám je mnoho žen blíže ke konci
cyklus cítit hlad. Situace je neustále přitahuje k jídlu
zhoršuje stav stresu. Ale snažíte se rozveselit
vydatné a chutné jídlo není možné.

Jak již bylo zmíněno výše, před menstruací a související plynatostí jídlo
se pohybuje podél zažívacího traktu pomaleji, z tohoto důvodu, často po nadýmání
v žaludku je těžkost, která je v předvečer menstruace velmi nevhodná.

Doporučuje se zajistit, aby nádobí bylo jednoduché a nepřetížené
organismus.

Nadýmání během menstruace a bezprostředně po ní

Během a na konci menstruace dochází k tak silné nadýmání, že se střeva nevrátí do normálu a žaludek se nezmenšuje. V případě potřeby použijte léky, které podporují eliminaci plynů (aktivní uhlí, Meteospazmil, Espumisan). Můžete vyzkoušet lidové léky na nadýmání před menstruací - heřmánkový odvar, koprovou vodu.

Je důležité nevynechat žádnou patologii. Konzultace s lékařem je nutná, pokud je břicho po ukončení menstruace stále oteklé. Návštěvu nemocnice nelze odložit s následujícími příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • neobvyklý výtok;
 • bolení břicha.

Důvodem zvýšeného pasu po menstruaci může být také
těhotenství. Tato situace je pravděpodobná, pokud by byl výtok vzácnější než
v minulých cyklech. Poraďte se se svým gynekologem, pokud krvácíte
skončila a bolest v břiše a dolní části zad přetrvává.

Nadýmání před a během ovulace

Nepohodlí v břiše se může objevit nejen během menstruace, ale také 10. - 14. den cyklu - před a během ovulace. To není patologické. Proces prasknutí folikulu se vyskytuje u všech žen, které jsou schopné otěhotnět a porodit dítě. Ale ne všechny z nich mají příznaky ovulace. Brnění v zádech, tahání bolesti v dolní části břicha - ženy po porodu se cítí obzvláště akutně uprostřed cyklu.

Abyste se ujistili, že je malátnost spojena s ovulací, můžete si v lékárně koupit speciální test. Je pozoruhodné, že v této situaci je snazší získat odpověď než
hádejte, proč se břicho nafoukne před a během menstruace.

Tvorba plynu jako známka těhotenství

Důvodem zvýšené produkce plynu a nadýmání v předvečer menstruace může být nástup těhotenství. Riziko plynatosti je obzvláště vysoké, pokud existuje predispozice a chronická onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku.

Mohou být přítomny i další poruchy trávení - nevolnost, nechutenství, změny chuti, hořkost v ústech.
Měli byste být opatrní a konzultovat gynekologa, pokud vaše menstruace nezačala během řádného období, zatímco jsou pozorovány příznaky:

 • hrudník je oteklý;
 • zvýšená podrážděnost;
 • otoky rukou a nohou;
 • žaludek zvýšil objem.

Jak zmírnit nadýmání

Předem upravená strava je nezbytná. Porce jídla by neměly být nadměrné. Doporučuje se vyloučit potraviny, které vyvolávají zvýšenou tvorbu plynů v žaludku již před menstruací - zelí, luštěniny, čerstvý chléb, ořechy, houby, surová zelenina a ovoce v přebytku. Když se trávení zhorší, můžete krátce připojit enzymy (Mezim, Festal).

Ale co dělat, když je břišní dutina během menstruace stále nafouknutá, objeví se silné nepohodlí a pocit nafouknutí? Jako terapeutické opatření se používají karminativní léky (Espumisan, Colikid, Pepfiz). Zničí plynové bubliny a jsou absorbovány střevními stěnami..

Pokud je rachot v břiše doprovázen po celou dobu, a to nejen během menstruace, možná je důvodem porušení mikroflóry. Bude užitečný kurz probiotik (Linex, Hilak).

Jakékoli léky se doporučují užívat pouze na doporučení lékaře. Souběžně stojí za to pokusit se problému zbavit
jinak.

Vyhýbejte se slaným jídlům

Příliš mnoho soli způsobuje, že váhy vykazují zvýšenou tělesnou hmotnost.

Stává se, že 1 molekula sodíku váže 20 molekul vody. Čím více vstupuje do těla, tím větší je otok a vyšší objem zadržené tekutiny v břiše.

Aby břicho před a během menstruace nerostlo a nebobtnalo, musíte v druhé polovině cyklu omezit konzumaci slaných potravin (masové konzervy, klobásy, nakládaná zelenina, uzeniny, rychlé občerstvení, omáčky a koření). Důvodem není jen riziko otoku, ale také související stres na cévách a srdci.

Jezte potraviny bohaté na draslík

Proč je potřeba draslík? Odstraňuje sůl a podle toho zabraňuje vzniku otoků. Potraviny, které obsahují draslík, zahrnují:

 • dýně;
 • vařené a pečené brambory;
 • rýžový porrige;
 • banány;
 • jablka.

Kromě draslíku jsou zapotřebí hořčík a vitamíny B. Doporučuje se začít užívat speciální vitaminový komplex 1–2 týdny před menstruací, aby tělo nabylo síly na boj proti stresu a nervovému napětí..

Zkuste diuretika

V některých případech se několik dní před menstruací užívají diuretika - diuretika. Pomáhají snižovat otoky, což je hromadění tekutiny v buňkách. Nezávislý a nekontrolovaný příjem těchto léků je však plný narušení rovnováhy draslíku a sodíku, nadměrné ztráty solí.

Existují přírodní léky s mírným močopudným účinkem, které této škodě neublíží: cuketa, petržel, zelený čaj, mrkvová a řepná šťáva..

Pít hodně vody

Je důležité, abyste do těla dostali dostatek tekutin. Káva, silný čaj a soda jsou nevhodné, protože zvyšují nadýmání.

Upřednostňovaným nápojem je voda, zejména pár dní před a po začátku menstruace. Při pravidelném používání se škodlivé látky odstraňují rychleji, normalizuje se trávení, zmizí zácpa, zlepší se celkový stav těla.

Pokud je to tolerováno, můžete si vzít odvar z ovocných nápojů z heřmánku, brusinek a brusinek. Uvolňují břišní svaly a mají mírný močopudný účinek..

Vyvarujte se rafinovaných sacharidů

Sladkosti také způsobují zadržování solí a zvyšují vaše riziko
vývoj edému v předvečer menstruace. To je způsobeno tím, že rafinovaný
sacharidy váží vodu. Není zdaleka tak silný jako sodík, ale přesto. 1 g sacharidů
schopné zadržet až 4 g vody.

Jednoduché cukry jsou špatně nasycené a zároveň přispívají k
rozpad potravinových hmot. Proto s tendencí k nadýmání
nabídka je omezena na:

 • cukrovinky;
 • pekařské výrobky;
 • sladká soda;
 • zakoupené džusy;
 • potraviny s cukrem a bílou moukou.

Být aktivní

Fyzická aktivita je v každodenním životě povinná. Chůze na dlouhé vzdálenosti je velmi užitečná. Pozitivně působí na gastrointestinální trakt a zlepšuje proces odstraňování plynů.

Při absenci kontraindikací se doporučuje provádět cvičení pro tisk 2-3krát týdně. Takový trénink nejen posiluje břišní svaly, ale také trup, obohacuje orgány kyslíkem a krví..

Můžete si vybrat jiný sport - plavání, cvičební pomůcky, tanec, aerobik, běh. Vyvarujte se těžkých břemen pouze během menstruačních dnů a když se necítíte dobře. Ale po skončení menstruace se opět vrátí k aktivnímu životnímu stylu..

Závěr

Nadýmání před menstruací jako známka PMS se vyskytuje u většiny žen. Tento jev je spojen se změnami hormonálních hladin v odpovídající fázi menstruačního cyklu.

Za normálních okolností je malé zvýšení pasu patrné několik dní před nástupem menstruace. Pokud problém přetrvává déle, neměli byste nekontrolovatelně užívat léky, zvláště pokud se objeví bolest.

Správnou možností je navštívit lékaře pro komplexní vyšetření.

7 způsobů, jak se zbavit nadýmání během menstruace

Dobrá zpráva: již 2. - 3. den menstruace začnou vaječníky znovu produkovat pojmenované látky v požadovaném objemu a vy se budete cítit lépe. Jak se s nadýmáním vypořádat dříve, naučí naši odborníci.

Vyberte si potraviny bohaté na bílkoviny a draslík

"Ty, které mají vysoký obsah draslíku, jako jsou banány, melouny, rajčata a chřest, obnovují rovnováhu tekutin v těle," doporučuje Isabelle Smith, odbornice na výživu a fitness v New Yorku. Totéž platí pro zdravé tuky obsažené v semenech chia, ořechech a lososech. Trinity pomáhá snižovat prostaglandiny, látky, které mohou způsobit nadýmání.

Protein je další bezpečná sázka (nachází se ve velkém množství u ryb, tofu a kuřete). A podle MUDr.Sherri Rossové, porodnice-gynekologky a odbornice na zdraví žen ve zdravotním středisku Providence Saint John v Santa Monice, se díky diuretickým potravinám, jako je celer, okurky, meloun, citronová šťáva, česnek a zázvor, můžete cítit lépe. život v těchto dnech.

Nenechte si ujít trénink

Chápeme, že sport je v dnešní době to poslední, co vás napadlo. Odborníci však trvají na tom, že bušení srdce je jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit příznaky PMS (včetně nadýmání)..

Vyvarujte se potravin, které způsobují nadýmání

Mluvíme o brokolici a růžičkové kapustě obsahující rafinózu. Tělo nemá dostatek enzymů, aby ho správně rozložilo, což způsobuje nadýmání. "Fazole, zelí (včetně květáku) a salát jsou dobré k dočasnému odběru," říká Sherri Ross..

"Lidé, kteří jsou sedaví, mají obvykle pomalejší trávicí systém," říká Sherri Ross. Ideální možností jsou lehká cvičení: jóga nebo plavání. Odložte hodiny CrossFitů na lepší časy, pokud ovšem nechcete vydělat zánět, který jen vyvolá problémy.

Vyvarujte se kofeinu a alkoholu

Během předmenstruačního období může alkohol zhoršit příznaky PMS, jako je citlivost prsou, výkyvy nálady a plynatost. "Kofein zase stimuluje gastrointestinální trakt a dráždí střeva, stejně jako dehydratuje a nutí tělo zadržovat vodu," říká Diana Bitnerová, porodnice-gynekologka v Michiganu. Považujeme za skvělý důvod ušetřit na ranním latte.

SPI více

"Spánek je docela běžný pro menstruační křeče, nadýmání a špatnou náladu," říká Kelly Roy. Vaším cílem je 8 hodin spánku denně, neméně. (Jak jít spát brzy.)

Zapomeňte na sódu a sladké nápoje

"Soda vás může na chvíli cítit lépe, ale nakonec to všechno jen zhorší," říká Isabelle Smith. Totéž platí pro všechny sladké nápoje. „Uvědomte si, že umělá sladidla také způsobují nadýmání,“ říká pro případ potřeby odborník na výživu. Místo toho se držte čisté vody a zkuste vypít alespoň 8 sklenic denně. Zelené, mátové nebo fenyklové čaje mohou pomoci eliminovat zánětlivé mediátory, dodává Sherri Ross..

Nezlevňujte pilulky

"Perorální antikoncepce funguje nejen jako skvělá antikoncepce, ale také činí období mnohem méně bolestivým." Rovněž vyrovnávají hormonální hladiny, “říká Kelly Roy. Nedávný lékařský výzkum ukázal, že mohou snížit příznaky PMS o 50%.

Příčiny plynatosti během menstruace

Plodný věk u každé zdravé ženy je vždy doprovázen měsíčním menstruačním krvácením.

Někdy tento stav způsobuje velké nepohodlí, zvláště když je během menstruace roztažený žaludek. Může se zvýšit jak týden před nimi, tak během kritických dnů..

Tento stav může být doprovázen tolerovatelnou bolestí, přesto je považován za normu..

Proč břicho bobtná během menstruace?

Aby žena otěhotněla a porodila dítě, tělo podléhá neustálým změnám v hormonálním pozadí, které ovlivňují fyziologii.

Žaludek před menstruací se může také zvětšit v důsledku výživy, pravděpodobného těhotenství nebo přítomnosti nemocí vyžadujících lékařskou péči. Každá z těchto podmínek může být identifikována na základě příznaků..

Ve většině případů je nadýmání přirozeným fyziologickým procesem, který se do konce menstruace vrátí do normálu..

Hormony

Měsíční menstruace je známkou toho, že vajíčko v těle ženy neustále zraje a připravuje se na oplodnění. po procesu zrání ve vaječnících se uvolňuje - ovulace, což naznačuje připravenost těla na početí. Aby se budoucí embryo úspěšně připojilo v děloze, tělo uvolňuje hormon - progesteron.

Umožňuje děloze růst a zjemnit se, aby se oplodněné vajíčko mohlo pohodlně připojit. Tento proces trvá druhou polovinu cyklu a končí buď potvrzením těhotenství, nebo uvolněním vajíčka - menstruací.

Nafouklé břicho je také způsobeno hromaděním tekutiny v těle. Dochází k tomu také pod vlivem hormonů - vazopresinu, prolaktinu a estrogenu..

Snižují frekvenci močení a zbývající tekutina se ukládá v tukové tkáni. Proto se často může před menstruací objevit otok končetin..

V mnoha ohledech to chrání tělo před stresem při ztrátě velkého množství krve..

Těhotenství

Pokud je vajíčko oplodněno během ovulace, pak se v důsledku uvolnění progesteronu embryo připojí k měkké děloze - začíná těhotenství. Žena se o tom dozví ve většině případů kvůli zpoždění menstruace. V tomto okamžiku již embryo roste a děloha se připravuje na další zvětšení. V prvním trimestru těhotenství břicho prakticky neroste.

Nadýmání může být způsobeno:

Edém je zadržování tekutin způsobené nesprávnou funkcí ledvin. Určuje se s prudkým nárůstem hmotnosti a přítomností vnějších změn v končetinách.

Hypertonicita dělohy - svalové křeče, které mohou vést k potratu. Je doprovázena bolestí a tíží v dolní části břicha, někdy krvácením, častým močením.

Výše uvedené podmínky vyžadují včasnou návštěvu gynekologa. Včasná léčba normalizuje stav a zabrání potratu.

Výživa a další důvody

K fyziologickým změnám v břiše dochází nejen v důsledku těhotenství nebo jednoduchého uvolňování hormonů. Pokud má žena zvětšené břicho, nejsou žádné menstruace, ale těhotenství není potvrzeno, je nutné konzultovat s lékařem vyšetření na přítomnost děložních fibroidů nebo jiných nádorových novotvarů v ženském reprodukčním systému.

Břicho lze také zvednout na pozadí rostoucí chuti k jídlu. Kvůli hormonálnímu narušení ve druhé fázi cyklu dochází u ženy ke snížení nálady a depresi, kterou často konzumují potraviny obsahující rychlé sacharidy. Výsledkem je zhoršení trávení, nadýmání, plynatost, zácpa a tvorba plynů..

V některých případech dochází ke střevní poruše:

 • střevní obstrukce, která je doprovázena zácpou;
 • dysbióza - způsobuje nadýmání, tvorbu plynů a plynatost;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu - vedou k neúplnému trávení potravy.

Tyto stavy nejsou důsledkem menstruace, ale mohou se zhoršit před zahájením krvácení..

Samostatně stojí za zmínku vývoj premenstruačního syndromu, který ovlivňuje fyzický a emoční stav ženy.

Přidružené příznaky

Změny v těle ženy před kritickými dny mohou být doprovázeny nejen zvětšením břicha.

U ženy se mohou vyskytnout následující stavy:

 • změna nálady;
 • otoky končetin;
 • tvorba plynů ve střevech;
 • bolest v dolní části břicha.
 • vzhled pupínků na kůži.

Všechny tyto příznaky se mohou objevit během ovulace, která se vyskytuje uprostřed měsíčního cyklu a trvá přibližně tři dny. Během uvolňování vajíčka se může mírně zvýšit i břicho..

Když je diagnostikováno těhotenství, může rozšířené břicho indikovat hypertonicitu dělohy. Tento stav je často doprovázen bolestí, špinením a častým močením.

Břicho se také zvětšuje s vývojem nádorových novotvarů, často je doprovází absence kritických dnů, nárůst nejbližších lymfatických uzlin, nevolnost, bolest a horečka. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..

Jak se zbavit nemoci

V případech, kdy tento stav není známkou poruchy zdraví, ale přináší mnoho nepříjemností, se ženě doporučuje změnit některé návyky ve svém životním stylu nebo použít metody tradiční medicíny a psychoterapie.

Léky

 1. V závislosti na zdroji nadýmání se používají následující léky:
 2. Drotaverin, ne-shpa - používá se jako léky proti bolesti, pokud je břišní distenze doprovázena křečemi.
 3. Aktivní uhlí - na nadýmání, pokud je příčinou přejídání.
 4. Pankreatin - předepsaný pro špatné trávení.
 5. Espumisan - bojuje proti zvýšené produkci plynu.
 6. Všechny léky se užívají symptomaticky, ale k odstranění problému je třeba revidovat stravu a životní styl v období před menstruací.

Psychoterapie

Zvýšení břicha před a během menstruace je často vyvoláno premenstruačním syndromem. Je to vyvoláno hormonálními změnami, které také způsobují zadržování tekutin a další fyziologické procesy, které ovlivňují zvětšení břicha..

Nálada ženy během tohoto období často klesá, jsou přítomny depresivní stavy.
Psychoterapie vám umožní naučit se přijímat sami sebe, ovládat záchvaty hněvu a přejídání. U akutních projevů PMS se často doporučuje párová psychoterapie, aby milovaní pomohli tento stav překonat a naučili se s ním zacházet s porozuměním..

etnoscience

Tradiční medicína je populární způsob, jak se vypořádat s nafouknutým břichem. Pokud neexistují žádné nemoci a těhotenství, můžete použít následující metody:

 • odvar z fenyklu, zázvoru, heřmánku a kopřivy;
 • nápoje z bobulového ovoce;
 • fyzické cvičení, které pomáhá normalizovat peristaltiku a snížit křeče.

Pro normalizaci stavu se doporučuje trávit více času na čerstvém vzduchu a vyloučit nervové přetížení.

Preventivní opatření

Aby se vyloučilo zvětšení břicha během menstruace a před ní, musí žena věnovat pozornost svému životnímu stylu, zejména fyzické aktivitě, výživě a příjmu tekutin. Strava by měla zahrnovat co nejvíce vlákniny a vitamínů. Aby se snížila pravděpodobnost nadýmání, doporučuje se:

 1. konzumovat nejméně 2 litry vody denně;
 2. vyloučit nebo minimalizovat spotřebu kávy a sladkých nápojů;
 3. jíst méně čokolády, kořeněná a slaná jídla;
 4. zvýšit spotřebu zeleniny a ovoce;
 5. jíst více potravin s vysokým obsahem vitaminu B - brokolice, pohanka;
 6. dělat ranní cvičení.

Pokud tato doporučení nepomohou a stav způsobuje nepohodlí, měli byste se poradit s lékařem o podrobné diagnóze.

Nadýmání s menstruací: 7 způsobů, jak zvládnout nepohodlí

Mnoho žen pociťuje nadýmání před nebo během menstruace. Mohou určité nepohodlí pomoci zvládnout určité změny životního stylu??

Nadýmání během menstruace je nejen nepohodlné, ale také špatná nálada. V takových chvílích je v žaludku pocit těžkosti a někdy se dokonce zdá, že jste přibrali. Naštěstí některé změny životního stylu mohou tyto příznaky snížit..

Co je nadýmání během menstruace?

Nadýmání během menstruace je stav, při kterém ženské břicho před menstruací nebo během ní ztuhne a roztáhne se. Nadýmání je také považováno za jeden z několika příznaků premenstruačního syndromu (PMS), který se může objevit 1 až 2 týdny před začátkem menstruace. Kromě nadýmání zahrnují příznaky PMS:

 • Změny nálady
 • Únava
 • Kolika
 • Akné
 • Chuť na jídlo
 • Otok prsou
 • Bolesti hlavy
 • Puffiness

Podle American College of Obstetricians and Gynecologists až 85 procent žen pociťuje příznaky PMS.

Co způsobuje nadýmání?

Nadýmání před a během menstruace může být důsledkem změn hladin pohlavních hormonů progesteronu a estrogenu. Asi týden před začátkem menstruace klesá u žen hladina hormonu progesteronu. Snížení hladiny progesteronu způsobí, že se děloha uvolní z endometria, což způsobí menstruační krvácení.

Výzkum ukazuje, že změny v hladinách progesteronu a estrogenu způsobují nejen menstruační krvácení, ale také způsobují, že tělo zadržuje více vody a soli. Buňky těla se naplní vodou, což způsobí nadýmání.

Studie z roku 2011 ukázala, že v první den menstruace se v ženském těle hromadí nejvíce vody a bobtná jí břicho..

Jak zmírnit nadýmání?

Existují způsoby, jak snížit zadržování vody, což může pomoci zmírnit příznaky nadýmání během menstruace:

Sůl zvyšuje množství vody, které si lidské tělo ukládá. Vyhýbání se slaným potravinám pomůže vyřešit tento problém..

American Heart Association doporučuje, aby lidé omezili příjem soli na 1 500 mg denně. Mnoho zpracovaných potravin obsahuje sůl, takže vaření doma pouze z čerstvých surovin je jedním ze způsobů, jak se vyhnout přebytečné soli..

Jezte potraviny bohaté na draslík

Studie ukazují, že draslík snižuje hladinu sodíku a zvyšuje produkci moči. Draslík tedy pomáhá snižovat zadržování vody a řešit nadýmání..

Mezi potraviny bohaté na draslík, které se mají jíst, aby se zabránilo nadýmání, patří:

 • Tmavě zelené listy, jako je špenát
 • Sladká brambora
 • Banány
 • Avokádo
 • Rajčata

Zkuste diuretika

Diuretické produkty zvyšují produkci moči. Tento proces pomáhá tělu vyplavovat přebytečnou vodu. Mnoho potravin má přirozené diuretické vlastnosti, například:

 • Chřest
 • Ananas
 • Broskve
 • Okurky
 • Pórek
 • Zrzavý
 • Česnek

Diuretika jsou také k dispozici ve formě tablet. Lékař je může předepsat, pokud je vaše menstruace doprovázena nepohodlí a domácí postupy nepomáhají..

Pít hodně vody

Existují informace, že voda zlepšuje funkci ledvin. Je však třeba poznamenat, že v současné době neexistují žádné vědecké důkazy na podporu těchto údajů, ale stále stojí za to to vyzkoušet. Díky vodě se budete cítit stejně dobře.

Rafinované sacharidy, jako je bílá mouka a zpracované cukry, způsobují prudké zvýšení hladiny cukru v krvi. To zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, což nutí ledviny zadržovat více soli..

Zvýšená hladina sodíku vede k zadržování vody, proto vám nedoporučujeme rafinované sacharidy během menstruace..

Být aktivní

Studie z roku 2013 zjistila, že pravidelné cvičení zlepšilo příznaky PMS. Vzhledem k tomu, že nadýmání je příznakem PMS, pravidelné cvičení jej může snížit..

Lidé by měli usilovat o 2,5 hodiny mírné aktivity týdně, aby zůstali zdraví..

Poraďte se svým lékařem o antikoncepčních pilulkách

Studie z roku 2008 ukazuje, že antikoncepční pilulky mohou snížit nadýmání během menstruace. Některé ženy však uváděly opačný účinek..

Účinek pilulky se může u každé ženy lišit, proto je nejlepší prodiskutovat své možnosti s lékařem a vyzkoušet několik různých typů antikoncepce, abyste zjistili, který z nich je nejlepší pro zmírnění PMS..

Kdy navštívit lékaře?

U většiny žen nadýmání způsobuje určité nepohodlí, ale nenarušuje jejich každodenní povinnosti..

Pokud však nadýmání ovlivňuje každodenní život ženy, stojí za to se poradit se svým lékařem..

Kromě toho, pokud po ukončení menstruace nezmizí nadýmání, měli byste se také poradit s lékařem, protože to může naznačovat závažnější onemocnění..

U mnoha vyvstává otázka, proč hrudník bolí před menstruací. Někdy je nepohodlí tak silné, že žena nemůže vykonávat své obvyklé povinnosti. Častěji však bolest v přírodě bolí a je spojena s hormonální nerovnováhou..