Proč je před menstruací špatná nálada? Předmenstruační syndrom. Psychózy.

Žena závisí na menstruační fázi, ve které se nachází. Před menstruací může být depresivní, agresivní, podrážděná a může mít jiné projevy. Příznaky závisí na chování, kterému je žena vystavena. Důvodem je předmenstruační fáze, kdy v ženském těle probíhají různé procesy. Jak se vyhnout před menstruací?

Nejen muž, ale také žena sama může trpět projevy, které se v ní objevují. Během PMS je obtížné se ovládat. Hodně záleží na duševním stavu ženy. Ne každý má vážné odchylky ve stavu a chování, což závisí na struktuře centrálního nervového systému.

S maniodepresivní psychózou je tedy PMS pozorována v 86% případů. U každé ženy je období před menstruací doprovázeno různými příznaky. Některé mohou být jen podrážděné a kňouravé, jiné se stávají šílenými. Muži nerozumí změnám v chování ženy, protože sami nepodléhají změnám, které se vyskytují v ženském těle.

Fyziologie

V závislosti na fázi, ve které se nachází menstruační cyklus, jsou stavy ženy, psychologicky i fyzicky, odlišné.

Obecně se v první polovině cyklu cítíte lépe. Před menstruací, a to od 2 do 14 dnů, se objeví PMS (premenstruační syndrom), žena se cítí špatně.

V těle je pozorována řada poruch: vegetativní-vaskulární, endokrinní, mentální abnormality.

Ženy s duševními problémy jsou nejvíce náchylné k negativním účinkům PMS. Pokud je diagnostikována maniodepresivní psychóza, má 86% žen příznaky PMS.

Projev PMS je charakterizován následujícími znaky:

Jsou také pozorovány další bolestivé pocity. Bezprostředně před menstruací mohou ženy zaznamenat změny v chování a náladě: nepřiměřená agresivita, zvýšená zášť, podrážděnost a zloba.

Jedná se o příznaky takzvaných dysforických poruch. Spolu s tím dochází k poruchám spánku, chuť k jídlu je pomalá, sexuální aktivita je narušena..

Může také existovat stav strachu a úzkosti.

Na pozadí PMS se může zvýšit deprese a úzkost. Během tohoto období existuje zvýšené riziko sebevražd..

Během PMS dochází u žen s duševními poruchami endogenní povahy ke zhoršení jejich duševního stavu. Projevy onemocnění lze detekovat i v mladém věku u dospívajících dívek. To vám umožní přijmout preventivní opatření a diagnostikovat depresi v raných fázích. Menstruace je druh indikátoru pro identifikaci abnormalit v duševním zdraví..

Během menstruace tělo oslabuje schopnost odolávat stresu, nervový systém je zranitelný. Variabilita nálady je zjevně zvýšena v počáteční a poslední fázi deprese s cyklotymií..

Ženy se obvykle neuchýlí k pomoci lékařů s PMS, ale zvládají to pomocí lidových prostředků. V přítomnosti výrazných duševních poruch se člověk neobejde bez kvalifikované lékařské pomoci a léčby psychotropními léky.

Provádí se také psychoterapeutická korekce. Deprese před menstruací vyžaduje léčbu. I když pacientka přešla ze stavu deprese, ale současně jsou před menstruací pozorovány negativní podmínky, mělo by se v antidepresivech pokračovat, dokud příznaky nebudou odstraněny a nemoc se opakuje. Antidepresiva by podle svých parametrů měla mít minimální vedlejší účinky a měla by být snadno tolerována.

Proč neustále brečím?

Plačlivost před menstruací je pravděpodobně spojena s hormonálními výkyvy, ke kterým dochází ve druhé polovině menstruačního cyklu. Ovulace nastává přibližně uprostřed cyklu. Během této doby vaše tělo uvolní vajíčko, což způsobí pokles hladiny estrogenu a progesteronu. Změny hladin hormonů ovlivňují množství serotoninu. Je to neurotransmiter, který pomáhá regulovat náladu, spánkový cyklus a chuť k jídlu.
Deprese PMS by měla sama odeznívat, protože hladiny estrogenu a progesteronu opět stoupají. K tomu obvykle dochází několik dní po skončení menstruace..

Příčiny

Vědci poskytují takové vysvětlení stavu deprese u žen - hormonálních změn v těle. 21-28 dní před nástupem menstruace množství produkovaného estrogenu prudce klesá. Užívání hormonů nedává požadovaný účinek. Podle některých odborníků takové faktory vyvolávají depresi:

 • sezónní exacerbace;
 • přenesené stresové situace;
 • emoční přetížení;
 • poruchy štítné žlázy.

Ženy s nestabilní psychikou, náchylné k hysterii a neuropatii, jsou náchylné k depresi. Oslabená a nedostatečná strava může také vyvolat depresi. Přechod na správnou výživu vám umožní zbavit se nepříjemných příznaků, i když ne úplně.

Příznaky

Uveďme nejtypičtější příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • zvýšené rozptýlení a slabost;
 • pocit neustálé nepřiměřené úzkosti;
 • snadná emoční zranitelnost, slzavost;
 • nepřiměřená agresivita a výbuchy hněvu;
 • bolesti hlavy;
 • poruchy spánku, nespavost;
 • ostrý přechod na slaná nebo sladká jídla.

U ženy mohou být takové příznaky bez povšimnutí, ale u lidí kolem nich - ne. Lidé si všimnou změn, poruch, zejména při normálním spánku. Během dne ženy vypadnou z ruky, objeví se letargie, zmizí chuť k jídlu. Celé tělo bolí, kroutí klouby, stav úplné slabosti. Jaké je východisko z tohoto stavu? Pokud nevyhledáte včas kvalifikovanou pomoc, pak může žena v nejtěžších případech položit ruce na sebe. Naléhavě je nutná psychoterapeutická korekce.

Léčba

Závažnost depresivního stavu určují lékaři. Na tom závisí průběh předepsané léčby..

Při překonávání depresí mohou odborníci předepisovat následující léky:

 • sedativa a antidepresiva;
 • antikoncepční hormonální léky (umožňují zastavit nejnepříjemnější příznaky);
 • léky na stimulaci krevního oběhu v mozku;
 • užívání vitamínových a minerálních komplexů (minerály - vápník, zinek, železo, magne B6; vitamíny - A, B, C).

Obecná terapie

Průběh léčby zahrnuje následující metody:

 • terapeutický;
 • fyzioterapie;
 • masáž klasická i akupresura;
 • reflexologie;
 • akupunkturní sezení;

Fytoterapie

Pro prevenci depresivních stavů odborníci doporučují užívat fytohormony s estrogeny. Takový kurz vám umožní uvést hladinu hormonů v krvi do optimálního stavu. Jako bylinné léky se doporučují následující rostliny:

 • obyčejný pelyněk (zmírňuje svalové a cévní křeče);
 • racemose černá cohosh (oddenky cimicifugi);
 • bearberry (antiseptikum, zmírňuje otoky).

Kolekce čajů z oregana, mateřského mléka, chmelových hlávek, meduňky, pivoňky a kořenů máty pomůže zmírnit zvýšenou vzrušivost, normalizovat spánek a snížit nervový stres.

Uklidňující koupele

Užívání relaxačních koupelí s přídavkem různých složek přírodního původu podle odborníků pomůže snížit pravděpodobnost deprese. Jako přísady se používají éterické oleje z levandule a citronu. Účinné jsou také koupele na nohy s meduňkou, sušenými bylinami a okvětními lístky růží. Po koupeli si promasírujte chodidla jedlovým olejem. Použijte polštáře s různými výplněmi, které vám pomohou spát:

 • barva levandule;
 • rybízový list;
 • listy máty;
 • bylina oregano.

Prevence

Z preventivních důvodů by měla být podle doporučení odborníků upravena strava. Potraviny se konzumují ve velkém množství bez soli. Mělo by se zvýšit používání infuzí s diuretickým účinkem. Výživa by měla být zdravá a vyvážená. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti vitaminu B6 a draslíku v potravinách..

Za tímto účelem byste měli do své stravy zahrnout následující potraviny:

čokoláda, hrozny, rozinky, kakao, ryby, banány, vejce, jablka, brokolice.

V případě depresivních exacerbací se užívá léčba. Injekce roztoků s vitamíny A, B6, E, hořčíkem a vápníkem. Tím se normalizují metabolické procesy v těle a hormonální hladiny. Sport, tělesná výchova a fitness mohou zastavit nepříjemné příznaky.

Jeden velmi dobrý psychoterapeut byl naštvaný svým vlastním chováním. Přišla k němu dáma a začala mu říkat, že před menstruací měla deprese. A on to vezme a řekne pravdu přímo do očí... Řekl tedy, že to není deprese, ale přirozené změny před menstruací, a ona si potřebuje v takových dnech vytvořit správný vzor chování. A pravda je v tomto případě drahá. Žena se urazila a nechala zabouchnout dveře. Tak co tedy? A ve staré ženě je díra. Jindy bude chytřejší a neurazí pacienty takovými činy. Pokud někdo opravdu chce být nazýván slovem „deprese“, tak proč popírat toto potěšení?

Pravdou je, že pokud je diagnostikován lékařsky a ne hovorově, je předmenstruační syndrom vyloučen, není zahrnut. Je pravda, že příznaky podobné těm, které se vyskytují při depresi, nejsou u žen tak časté. Není ani jasné, proč a kdo se to začal pokoušet spojovat s depresí..

Deprese před menstruací je u žen zcela běžná

Obvykle „deprese“ během menstruace a před nimi u žen vypadá velmi odlišně. Je to jako definovat lásku s parní lokomotivou.

 • Vasya, co je láska?
 • Jak ti mohu říct, Katyo... Víš, jak vypadá parní lokomotiva?
 • Samozřejmě, že vím…
 • Tak to je ono. To vůbec nezní jako láska.

Před menstruací jsou ženy rozrušené, někdy agresivní, náchylné k prudkým emocionálním změnám, někdy je slzavost, ale ne stejná jako během deprese. Podle statistik se v této době zvyšuje meteorologická závislost, mohou se vyskytnout bolesti hlavy a bolesti břicha. Spánek je narušen, ale nikdy nevíte, kdy je narušen. Rovněž je narušen bolestmi zubů. Pokud má žena sklon k alkoholismu, může pít více než obvykle nebo kouřit častěji než obvykle. Postoj k jídlu se mění. Oblíbená jídla přestanou potěšit, chcete něco jiného.

Není žádným tajemstvím, že ženy před menstruací nabývají energie a jsou agresivnější.

V období od 21. do 28. dne menstruačního cyklu hladina estrogenových hormonů prudce klesá. Pokusy kompenzovat to umělým zvyšováním množství hormonů jsou marné. Odborníci na výživu dokonce doporučují opačnou strategii - musíte jíst více potravin, které zabraňují jejich hromadění a aktivují metabolismus. Je to jídlo bohaté na vápník a hořčík. Někdy jsou předepsány vitamíny A, E, B6. Některé léky z kategorie těch, které se používají v rámci psychoterapie, se však nepředepisují na poslední. Je velmi nedoporučuje se léčit a pít sedativa nebo antidepresiva jen proto, že věříte, že máte během menstruace depresi. To není nic jiného než deprese a není třeba nic léčit. U depresivní poruchy můžete mít několik podobných příznaků. Ale nejde o nic. Lidé s těžkou bolestí zubů mohou mít ještě více příznaků deprese. Ale pak zubaři pomohou... Je však zbytečné bojovat s přirozenou strukturou ženského těla.

Další věcí je psychoterapie, zejména formou svépomoci. Zde je arzenál dostatečně široký...

Ve všech případech, pokud jde o duševní poruchy, důrazně nedoporučujeme zasvěcovat do toho cizince. To vše lze říci odborníkům nebo členům psychologických skupin. Jako poslední možnost ti, kteří kdysi něco takového utrpěli. Zbytek to prostě nepochopí. V případě PMS deprese není skutečná, takže se můžete o své zkušenosti podělit se svými přáteli..

K depresi dochází v důsledku bolesti břicha, zvýšené únavy, neustálého nervového napětí

Příznaky deprese před menstruací

Lidé obvykle snadno zjistí příznaky deprese před menstruací. obtíž však spočívá ve skutečnosti, že žena může neustále vykazovat určité znaky, což je rysem její postavy, nebo může být jednoduše náchylná k depresím, které nelze vždy spojovat s PMS.

Příznaky PMS jsou:

 1. Blesk a.
 2. Pocit, že všechno padá z rukou.
 3. Ospalost nebo.
 4. Bolesti hlavy.
 5. Změny nálady a melancholie.
 6. Úzkost, zášť, slzavost.
 7. Nerozhodnost, únava.
 8. Zvýšené vnímání hluku.
 9. Náchylnost ke zranění.
 10. Konflikt, podrážděnost.
 11. Slabost, roztržitost, nervové napětí.
 12. Nepozornost, špatná reakce.
 13. Zmatek myšlenek, zapomnění.
 14. Zvýšená chuť k jídlu, touha konzumovat více sladkých, slaných a škrobových jídel.
 15. Pocit ohromen.

Zvenku si ostatní mohou všimnout změn, které se u ženy objeví, ale samotná dáma si toho nemusí všimnout. Všechno to začíná podrážděností a poruchami spánku. Chuť k jídlu se často zvyšuje. Brzy nastane mentální a motorická retardace. Deprese může být poznamenána tím, že žena je oplocena od svých obvyklých kontaktů, izoluje se a ignoruje emočně pozitivní zájmy..

To může být doprovázeno různými poruchami ve formě bolesti v mléčných žlázách, svalech, kloubech. V dolní části břicha mohou být také různé bolesti. To vše negativně ovlivňuje její náladu..

Jak si v tomto obtížném období pomoci?

Jak se tedy vypořádat s depresí PMS, tedy se skutečností, že duševní porucha není?

 1. Nenechávej si nic pro sebe. Pokud jste naštvaní, můžete porazit polštář, rozbít zbytečný talíř nebo jít do lesa a křičet. Neberte ostatním zlo. Odtrhněte se od něčeho, co vám neublíží.
 2. Nebojujte s nutkáním plakat nebo si jen stěžujte na život. Prostě to udělejte úplně. Pokud pláčete, pak tak, abyste plakali všechny slzy, a pokud si na něco stěžujete, přiveďte to až k absurditě, dokud to nebude vtipné.
 3. Cvičení hodně pomáhá. Není třeba je opouštět, ale zatížení by mělo být sníženo.
 4. Více chodit.
 5. V takové dny mnoho lidí ztrácí schopnost soustředit se na něco. S tím není třeba bojovat. S vědomím této funkce se však snažte neřídit vozidla ani neprovádět žádnou nebezpečnou práci..
 6. Následující rada nepomůže každému, někteří to jednoduše neudělají. Poskytnuto pouze těm, kterým se tento nápad líbí. Druh meditace. Musíte si odpočinout, posadit se do jakékoli pohodlné polohy a začít dělat pohyby rukama, které vaše ruce „chtějí“ dělat samy. Nejprve si můžete pomoci a trochu mentálně šťouchnout do pravé ruky. Potom jemně uvolněte ruce od ovládání mysli. Nechte je pohybovat se, jak chtějí. Pohyby mohou být plynulé nebo náhlé. Nezasahujte do tohoto procesu. Asi 20 minut této meditace uvolní nahromaděné emoce..
 7. Od nevrlosti a touhy po skandálech tato metoda pomáhá dobře. Jakmile cítíte, že se nemůžete ovládat, zkuste odejít do důchodu. Posaďte se nebo lehněte na záda a začněte kroutit očima ve směru hodinových ručiček. Pohyby by měly být co nejúplnější. Pokud na to nejste zvyklí, unavíte se dostatečně rychle. Jakmile se objeví známky únavy, zastavte, odpočiňte si a znovu pokračujte v cvičení. Je to také užitečné pro vidění, ale hlavním úkolem je vytvořit podmínky, které umožní hlavě co nejvíce se uvolnit. Na konci cvičení zůstaňte v klidu po dobu alespoň 10 minut.

Jak léčit depresi?


Psychoterapeut vybere optimální léčebný režim pro každou ženu individuálně po stanovení přesné diagnózy

Tváří v tvář sklíčenosti a depresi v posledních dnech menstruačního cyklu by žena měla přemýšlet o tom, jak zvládat depresi před menstruací. Včasná přijatá opatření pomohou zabránit progresi této poruchy do těžké formy depresivní poruchy..

Doporučuje se neléčit se, ale konzultovat s odborníkem. V tomto případě je nutné navštívit tři lékaře najednou - psychiatra (psychoterapeuta), gynekologa a endokrinologa. Gynekologické vyšetření vyloučí nemoci reprodukčního systému, které mohou vést k příznakům deprese.

Vzhledem k tomu, že předmenstruační deprese úzce souvisí s premenstruačním syndromem, měli byste podstoupit komplexní vyšetření, abyste zjistili příčinu jejího vývoje. Po odstranění organických patologií vedoucích k PMS deprese poměrně často zmizí beze stopy.

Co dělat, aby se zbavili deprese před menstruací, závisí na zvláštnostech projevu poruchy u pacienta. Pokud se porucha projeví výlučně několik dní před menstruací, doba trvání epizod nepřesáhne pět dní a příznaky jsou mírné, není předepsána specifická antidepresivní léčba..

To je způsobeno skutečností, že léky v této skupině mají mnoho vedlejších účinků. Specifičnost jejich působení je taková, že terapeutický účinek nenastane dříve než 2-3 týdny po zahájení pravidelného užívání pilulek. Pokud je depresivní porucha mírná, takováto farmakoterapie poškodí pouze zdraví..

U závažných forem poruchy může lékař předepsat stimulační nebo sedativní antidepresiva. Léky, které zvyšují obecný tón, jsou předepsány pro apatický stav a zoufalství, antidepresiva se sedativním účinkem jsou předepisována ženám, které čelí silné úzkosti s premenstruační depresí.

Lékaři obecně upřednostňují symptomatickou terapii. Žena má předepsané denní sedativa ke snížení úzkosti, sedativa, léky s tonizujícím účinkem. Sedativa se tedy používají několik dní s exacerbací příznaků. Tyto léky neléčí depresi, ale pouze zmírňují emoční vzrušení, paniku a úzkost..

Dále byste měli konzultovat s gynekologem předepisování léků s rostlinnými složkami ve složení používaném ke korekci stavu ženy pomocí PMS.

Lidové léky


Heřmánkový čaj je velmi dobrý při depresích a nespavosti.
Tradiční medicína může zmírnit příznaky, ale neléčit depresivní poruchu. Při léčbě se používají následující prostředky:

 • tinktura z eleuterokoka, ženšenu nebo citronové trávy - jako tonikum pro apatii, nedostatek energie a chronickou únavu;
 • Odvar z třezalky nebo tinktury pivoňky - ke snížení celkového napětí nervového systému a zlepšení kvality spánku;
 • odvary z kozlíku lékařského, heřmánku, meduňky - jako sedativum při depresích a nespavosti.

Je třeba poznamenat, že lidové léky jsou kumulativní, proto by měly být užívány dlouhodobě. Doporučuje se konzultovat s lékařem, aby odborník vybral bezpečné léky, které působí mnohem rychleji než lidové léky.

Jak by vypadalo rozrušení

A na závěr něco o tom, jak odlišit obvyklý stav před menstruací od afektivní duševní poruchy. Deprese v lékařském smyslu je detekována podle řady kritérií. Jedním z nich je nedostatek identity ve slovech a výrazu na tváři. Nemocný člověk může být melancholický a uslzený, ale obličej zůstává kamenný jako maska. Může se u něj objevit divoká a nevysvětlitelná úzkost, kterou pociťuje jako bouli v oblasti před srdcem. Myslí negativně a nevidí v životě žádné vyhlídky. Ztrácí nejen schopnost soustředit se na něco, ale spadá do oblasti psychologické absence věcí..

Jako by v mé mysli byla bílá mlha nebo zeď. Jeho spánek je nejen narušen, ale mění se i povaha spánkových fází. Někde propadne a nespí. Nemůže odpočívat a nemůže to nazvat bdělostí. Pacient má sklon řešit všechny problémy nevhodným způsobem. Duševní porucha je u samotných pacientů do značné míry závislá na sobě.

Během depresivní epizody může být člověk v zásadě z něčeho šťastný. Ale právě tam, jako by byla z povinnosti, se znovu vrátí ke své melancholii. Radost způsobuje abstinenční příznaky. Jak je to? Já a najednou bez touhy?

Souhlasím, to vše není vůbec jako ty. Nenazývejte to depresí. Nikoho by nikdy nenapadlo říkat o schizofrenii před menstruací. Proč máte všichni tak rádi toto slovo „deprese“? Na tom není nic dobrého. Nehledejte to v sobě jen proto, že jste žena a ženy mají PMS..

Někdy lze depresi vyřešit dostatečně rychle tím, že nebudete věnovat pozornost příznakům poruchy.

Nyní chápete, proč psychoterapeut na začátku tohoto příběhu začal popírat přítomnost deprese u té dámy. Nelíbilo se jí to... Doufáme, že budete inteligentnější a nebudete hledat známky psychické chiméry.

Téměř každá žena před menstruací trpí, neví, jak se vypořádat se svými emocemi, nechápe, co se s ní děje. Žena nad sebou často úplně ztrácí kontrolu, stává se podezřelou, podrážděnou, neustále pláče nebo se hystericky směje. Vědci si všimli, že právě v těchto dnech může žena začít brát drogy a zneužívat alkoholické nápoje. V kritických dnech se také nedoporučuje řídit auto, hrozí nebezpečí nehody kvůli vašemu rozptýlení, zvýšené nervozitě. Co dělat? Je možné předcházet depresi nebo ji překonat?

Proč se nálada často mění během menstruace?

Nálada žen se může měnit, a to nejen během menstruace, ale během menstruačního období je tento jev pozorován častěji. Proč menstruace tak ovlivňuje náladu ženy? Tato otázka byla studována po nějakou dobu a vědci o ní předložili několik teorií..

Téměř každá žena zná stav deprese a dokonce i depresi v předvečer svého období. U každého postupuje různými způsoby: u některých dva nebo tři dny před menstruací s minimálními příznaky a u jiných dva týdny a ve výrazné formě. V medicíně je tento stav jasně vymezen a nazývá se premenstruační syndrom (PMS). Jedním z jejích projevů je slzavost během menstruace, v předvečer a někdy i po jejich začátku. Jaké jsou důvody tohoto stavu? Jak snížit tok slz?

Mnoho lidí na vlastní kůži ví, jak obtížné může být zadržet se: nekřičet, neplakat, nezlobit se. A pokud to analyzujete, pak u většiny žen k takovým změnám dochází až ve druhé fázi cyklu, někdy je to blíže menstruaci nebo během nich. Tearfulness je jedním z běžných projevů premenstruačního syndromu a může se projevovat různými způsoby..

Některé ženy se cítí utlačované, opuštěné. Jejich vzhled se blíží k zrcadlu a způsobuje pouze zmatek. Je vám to líto, vaše nálada klesá a slzy začínají padat do krupobití. Pokusy o utěšení dívky mohou skončit ještě větším nárůstem pláče, což je nepříjemné jak pro „volající“, tak pro ni samotnou.

Poté, co předmenstruační syndrom projde, a nejčastěji se to stane na konci kritických dnů, tj. Na začátku dalšího cyklu, se žena může dokonce smát tomu, co způsobilo takovou reakci. Někteří věří, že „se na svět dívali novými očima“, ale zde jde ve většině případů o změnu hormonálních hladin a práci odpovídajících struktur mozku.

Existuje také další možnost. Některé dívky v předvečer menstruace začnou být agresivní, ostře reagují na jakoukoli kritiku, jsou připraveny kdykoli bojovat a hájit svůj názor. Jakmile se však události začnou odvíjet, nahradí tuto „urážlivou“ náladu prudký přechod k hlasitému, někdy až demonstrativnímu výkřiku. Všechny tyto okamžiky chování jsou také více spojeny se změnou hormonálních hladin..

Proč se deprese objevuje před menstruací a je nutná léčba

Deprese před menstruací je krátkodobá depresivní epizoda, která se objevuje každý měsíc kolem 21. dne cyklu. Tato porucha je součástí komplexu příznaků premenstruačního syndromu a vyžaduje integrovaný přístup k léčbě..

Proč se objevují příznaky předmenstruační deprese??

Silný pracovní stres může vyvolat předmenstruační depresi

Snad každá žena čelí špatné náladě před menstruací. Menší apatie, nebo naopak podrážděnost, je variantou normy a neměla by vyvolávat velké obavy. Lékaři to spojují se změnami v rovnováze ženských pohlavních hormonů. Počínaje druhou polovinou cyklu dochází k postupnému snižování hladiny estrogenu a progesteronu, zatímco testosteron stoupá. 1-2 dny před prvním dnem nového cyklu dosáhne množství ženských pohlavních hormonů minima, což ovlivňuje psychický stav ženy. Po nástupu menstruace to zmizí. Zhoršení nálady současně závisí na vlastnostech hormonálního pozadí. Ženy tzv. Estrogenového typu pociťují takové změny silněji než ženy, které zpočátku zvýšily hladinu testosteronu..

Pokud lze mírné zhoršení nálady a pohody považovat za variantu normy, je deprese před menstruací vážnou poruchou, která vyžaduje pozornost. Zde je důležité být schopen samostatně rozlišovat příznaky a příznaky deprese od mírné apatie, které občas čelí absolutně každý pacient..

Deprese během menstruace není normou a není pozorována u všech žen. Hlavní důvody této poruchy jsou:

 • těžký premenstruační syndrom;
 • závažné hormonální poruchy;
 • silný stres;
 • stavy podobné neuróze;
 • nedostatek vitamínů a minerálů.

Lékaři obecně považují předmenstruační depresi za součást komplexu symptomů těžké PMS. Přestože PMS souvisí také s hormonálními změnami, není zcela vhodný jako příčina deprese během menstruace..

Lékaři nemohou poskytnout přesnou odpověď na otázku, proč se deprese objevuje před menstruací. Pravděpodobně stejné faktory ovlivňují vývoj jiných typů depresivní poruchy..

Takovýmto porušením čelí zpravidla hlavně obyvatelé velkých měst. Moderní rytmus života, neustálé stresové situace a silné zatížení nervového systému vedou k vyčerpání těla. Výsledkem je, že psychika přestává zvládat svou práci, což lze vyjádřit periodickými poruchami. Vzhledem k tomu, že výkyvy v hormonálním pozadí před menstruací jsou zkouškou celého těla, dochází během tohoto období k tomu, že nervový systém přejde do jakési úsporného režimu a objeví se známky deprese.

Lékaři také spojují takové porušení s charakteristikami psychotypu ženy. Nejisté ženy jsou zpravidla náchylné k depresím během menstruace, před a po menstruaci..

Navzdory skutečnosti, že nebyly stanoveny přesné příčiny deprese před menstruací, představuje toto porušení pro člověka nebezpečí a vyžaduje správný přístup k léčbě..

Předmenstruační deprese u ICD-10 není označována jako samostatné onemocnění. Lze jej označit kódem F32 - depresivní epizoda. V některých případech je porušení považováno výlučně za součást premenstruačního syndromu a je označeno kódem N94.3, který odpovídá syndromu předmenstruačního napětí.

Typické příznaky

S předmenstruační depresí je neustálá ospalost, letargie a extrémní únava

Je důležité rozlišovat mezi běžnou špatnou náladou a apatií od projevů deprese.

Deprese je těžká duševní porucha, při které se člověk přestane cítit radostně a nedokáže plně ovládat své emoce. Deprese v první den menstruace je deprese, melancholie, pesimistický výhled.

 • apatie;
 • ztráta zájmu o život;
 • nedostatek motivace;
 • extrémní únava;
 • ospalost;
 • Deprese;
 • sebepodceňování;
 • pochybnosti o sobě;
 • pesimismus;
 • hypochondrie.

Ve skutečnosti může mít předmenstruační deprese mnoho podob. Drtivá většina žen popisuje tento stav jako epizody hlubokého zoufalství a melancholie, když se zdá, že v životě nezbylo nic jasného. Na tomto pozadí mizí motivace v jakékoli činnosti, jednoduché každodenní činnosti jsou vnímány jako nemožné úkoly. Ženy s touto poruchou jsou náchylné k izolaci. Mnoho lidí raději tráví tento čas v posteli, protože je zde neustálá ospalost a zvyšuje se potřeba spánku.

Fyzické projevy PMS - bolest na hrudi, migréna - se zároveň připojují k duševním příznakům. Jedním z projevů předmenstruační deprese je hypochondrie, která se zhoršuje celkovou malátností..

Vlastnosti toku

Předmenstruační deprese se projevuje pravidelnými měsíčními epizodami. Tento stav zpravidla netrvá déle než týden a začíná 21. dnem cyklu. Výjimkou jsou ženy s delším cyklem.

Období silné deprese a melancholie před menstruací přechází samo o sobě, deprese ustupuje od prvního dne nového cyklu a 2-3 dny menstruace prochází beze stopy.

Docela často se taková porucha poprvé objevuje v dospívání s první menstruací a zůstává u ženy na celý život..

Proč je předmenstruační deprese nebezpečná??

Pokud je psychika ženy vystavena neustálému stresu v práci i doma, může deprese nabýt alarmující podoby a rozvinout se v další nemoc.

Vzhledem k tomu, že období deprese před a během menstruace je relativně krátké, mnoho žen dává přednost tomu, aby nevěnovaly pozornost malátnosti, považujíc takovou poruchu za variantu normy. Současně předmenstruační deprese představuje určité nebezpečí pro psychiku. Za prvé, pravidelně se opakující epizody depresivní poruchy vyčerpají nervový systém, což může nakonec vést k rozvoji trvalé formy deprese nebo jiné poruchy. Například pokud je ženská psychika vyčerpána častým stresem, existuje riziko, že deprese získá úzkostnou formu a poté se změní na jiné typy poruch..

Jedním z nejčastějších důsledků této přechodné deprese je vývoj poporodní depresivní poruchy. To je způsobeno celkovou zátěží psychiky a celého těla během porodu..

Existuje také riziko přechodu z předmenstruační deprese na depresivní poruchu na pozadí tragických událostí nebo vážného emočního utrpení..

Depresivní příznaky se u žen často objevují během menopauzy. V případě prodlouženého průběhu předmenstruační deprese existuje riziko vzniku atypické formy depresivní poruchy po nástupu menopauzy.

Předmenstruační deprese tedy negativně ovlivňuje duševní zdraví a může se stát spouštěčem rozvoje dalších poruch, proto vyžaduje včasnou diagnostiku a kompetentní léčbu..

Jak léčit depresi?

Psychoterapeut vybere optimální léčebný režim pro každou ženu individuálně po stanovení přesné diagnózy

Tváří v tvář sklíčenosti a depresi v posledních dnech menstruačního cyklu by žena měla přemýšlet o tom, jak zvládat depresi před menstruací. Včasná přijatá opatření pomohou zabránit progresi této poruchy do těžké formy depresivní poruchy..

Doporučuje se neléčit se, ale konzultovat s odborníkem. V tomto případě je nutné navštívit tři lékaře najednou - psychiatra (psychoterapeuta), gynekologa a endokrinologa. Gynekologické vyšetření vyloučí nemoci reprodukčního systému, které mohou vést k příznakům deprese. Vyšetření endokrinologem je nutné k vyloučení hormonálních poruch a patologických stavů štítné žlázy, které mohou také způsobit depresivní poruchu. Konečnou diagnózu stanoví psychiatr nebo psychoterapeut, rovněž zvolí optimální léčebný režim pro každou ženu.

Drogová terapie

Co dělat, aby se zbavili deprese před menstruací, závisí na zvláštnostech projevu poruchy u pacienta. Pokud se narušení projeví jen několik dní před menstruací, doba trvání epizod nepřesáhne pět dní a příznaky jsou mírné, není předepsána specifická antidepresivní léčba. To je způsobeno skutečností, že léky v této skupině mají mnoho vedlejších účinků. Specifičnost jejich působení je taková, že terapeutický účinek nenastane dříve než 2-3 týdny po zahájení pravidelného užívání pilulek. Pokud je depresivní porucha mírná, takováto farmakoterapie poškodí pouze zdraví..

U závažných forem poruchy může lékař předepsat stimulační nebo sedativní antidepresiva. Léky, které zvyšují obecný tón, jsou předepsány pro apatický stav a zoufalství, antidepresiva se sedativním účinkem jsou předepisována ženám, které čelí silné úzkosti s premenstruační depresí.

Lékaři obecně upřednostňují symptomatickou terapii. Žena má předepsané denní sedativa ke snížení úzkosti, sedativa, léky s tonizujícím účinkem. Sedativa se tedy používají několik dní s exacerbací příznaků. Tyto léky neléčí depresi, ale pouze eliminují emoční vzrušení, paniku a úzkost. Sedativa jsou indikována pro závažné poruchy spánku před menstruací. Toniky se používají pro těžkou apatii, bezmoc a sníženou motivaci během epizody předmenstruační deprese.

Dále byste měli konzultovat s gynekologem předepisování léků s rostlinnými složkami ve složení používaném ke korekci stavu ženy pomocí PMS.

Lidové léky

Heřmánkový čaj je velmi dobrý při depresích a nespavosti.

Tradiční medicína může zmírnit příznaky, ale neléčit depresivní poruchu. Při léčbě se používají následující prostředky:

 • tinktura z eleuterokoka, ženšenu nebo citronové trávy - jako tonikum pro apatii, nedostatek energie a chronickou únavu;
 • Odvar z třezalky nebo tinktury pivoňky - ke snížení celkového napětí nervového systému a zlepšení kvality spánku;
 • odvary z kozlíku lékařského, heřmánku, meduňky - jako sedativum při depresích a nespavosti.

Je třeba poznamenat, že lidové léky jsou kumulativní, proto by měly být užívány dlouhodobě. Doporučuje se konzultovat s lékařem, aby odborník vybral bezpečné léky, které působí mnohem rychleji než lidové léky.

Prevence předmenstruační deprese

Hlavním preventivním opatřením je schopnost zvládat stres. Silná psychika je schopna vyrovnat se s jakýmikoli negativními dopady bez rizika dalšího rozvoje depresivní poruchy. Dýchací cvičení, jóga, plavání pomáhají předcházet rozvoji předmenstruační deprese. Obecně se fyzická aktivita také doporučuje ženám k prevenci a léčbě PMS..

Abyste předešli zhoršení nálady před menstruací, doporučuje se vést aktivní životní styl. Zajímavé koníčky, setkání s přáteli, outdoorové aktivity - to vše vás nenechá odradit v posledních dnech menstruačního cyklu.

Deprese před menstruací: jak bojovat a co dělat

Co je to deprese před menstruací?

Ženské tělo podléhá měsíčním změnám, kdy dochází k přestavbě hormonálního, mentálního a vegetativně-cévního systému. Tyto změny mají cykly. Proto se žena po menstruaci cítí vyrovnaná a klidná a 2-14 dní před jejich nástupem se stává, jako by nebyla sama sebou. Co je deprese před menstruací? Jedná se o stav, který se vyznačuje všemi depresivními příznaky v období před nástupem menstruace..

Mnoho žen před nástupem měsíčního krvácení se zdá být neschopných se ovládat. Stávají se kňouravými, podezřelými, rozčilenými, podrážděnými, agresivními atd. Lékaři si povšimnou, že během PMS se žena stává trochu šílenou, nevyváženou a neklidnou. To do značné míry nezávisí na samotné ženě. Jednoduše podléhá těm hormonálním změnám, které jsou jí přirozeně vlastní před menstruací..

Během tohoto období žena zeslábne. Někteří se obracejí na psychology, jiní se snaží zvládnout sami pomocí lidových prostředků. V každém případě může každá čtenářka vyhledat pomoc psychologa na webu psymedcare.ru, pokud cítí, že to potřebuje. Nemluvíme o bolestivém stavu. Je to jen to, že ženy někdy potřebují podporu, pozornost a lásku od ostatních..

Psychologové poznamenávají, že stav ženy před menstruací do značné míry závisí na jejím životním stylu a nervovém systému. Ženy jsou náchylnější k emocionálním změnám, například neuropatickým nebo hysterickým. Pokud je žena v běžných dnech vyrovnaná, méně podléhá vážným změnám..

V období deprese před menstruací lze vysledovat, že u ženy se zvyšuje chuť k jídlu, potřeba alkoholu a dokonce i drog, pokud tyto závislosti trpí i jindy..

Toto období se stává nebezpečným, protože ženy nemají moc nad svými činy. Je to během PMS, že ženy spáchají sebevraždu, ublíží ostatním, nehody atd..

Proč se objevují příznaky předmenstruační deprese??

Silný pracovní stres může vyvolat předmenstruační depresi

Snad každá žena čelí špatné náladě před menstruací. Menší apatie, nebo naopak podrážděnost, je variantou normy a neměla by vyvolávat velké obavy. Lékaři to spojují se změnami v rovnováze ženských pohlavních hormonů. Počínaje druhou polovinou cyklu dochází k postupnému snižování hladiny estrogenu a progesteronu, zatímco testosteron stoupá. 1-2 dny před prvním dnem nového cyklu dosáhne množství ženských pohlavních hormonů minima, což ovlivňuje psychický stav ženy. Po nástupu menstruace to zmizí. Zhoršení nálady současně závisí na vlastnostech hormonálního pozadí. Ženy tzv. Estrogenového typu pociťují takové změny silněji než ženy, které zpočátku zvýšily hladinu testosteronu..

Pokud lze mírné zhoršení nálady a pohody považovat za variantu normy, je deprese před menstruací vážnou poruchou, která vyžaduje pozornost. Zde je důležité být schopen samostatně rozlišovat příznaky a příznaky deprese od mírné apatie, které občas čelí absolutně každý pacient..

Deprese během menstruace není normou a není pozorována u všech žen. Hlavní důvody této poruchy jsou:

 • těžký premenstruační syndrom;
 • závažné hormonální poruchy;
 • silný stres;
 • stavy podobné neuróze;
 • nedostatek vitamínů a minerálů.

Lékaři obecně považují předmenstruační depresi za součást komplexu symptomů těžké PMS. Přestože PMS souvisí také s hormonálními změnami, není zcela vhodný jako příčina deprese během menstruace..

Nedávný výzkum ukázal, že hormonální substituční léčba, která zvyšuje hladinu estrogenu, významně neovlivňuje příznaky předmenstruační deprese. Přirozený pokles hladin ženských hormonů je tedy považován spíše za predisponující faktor než za hlavní příčinu deprese..

Lékaři nemohou poskytnout přesnou odpověď na otázku, proč se deprese objevuje před menstruací. Pravděpodobně stejné faktory ovlivňují vývoj jiných typů depresivní poruchy..

Takovýmto porušením čelí zpravidla hlavně obyvatelé velkých měst. Moderní rytmus života, neustálé stresové situace a silné zatížení nervového systému vedou k vyčerpání těla. Výsledkem je, že psychika přestává zvládat svou práci, což lze vyjádřit periodickými poruchami. Vzhledem k tomu, že výkyvy v hormonálním pozadí před menstruací jsou zkouškou celého těla, dochází během tohoto období k tomu, že nervový systém přejde do jakési úsporného režimu a objeví se známky deprese.

Lékaři také spojují takové porušení s charakteristikami psychotypu ženy. Nejisté ženy jsou zpravidla náchylné k depresím během menstruace, před a po menstruaci..

Navzdory skutečnosti, že nebyly stanoveny přesné příčiny deprese před menstruací, představuje toto porušení pro člověka nebezpečí a vyžaduje správný přístup k léčbě..

Předmenstruační deprese u ICD-10 není označována jako samostatné onemocnění. Lze jej označit kódem F32 - depresivní epizoda. V některých případech je porušení považováno výlučně za součást premenstruačního syndromu a je označeno kódem N94.3, který odpovídá syndromu předmenstruačního napětí.

Jaké jsou příčiny deprese během menstruace

Hlavní základní příčiny deprese před a během menstruace jsou popsány v tabulce..

Hormonální změnyPo ovulaci množství estrogenu klesá. Z tohoto důvodu se psycho-emocionální stav stává nestabilním. Objevuje se podrážděnost a agresivita.
Hladina serotoninu intenzivně klesá. Právě tato složka je zodpovědná za dobrou náladu. Během menstruace převládají pocity slabosti a únavy.
AvitaminózaNesprávná výživa, při které tělo nedostává dostatek požadovaných vitamínových a minerálních komplexů, může také způsobit depresi. Nejnepříznivějším účinkem je nedostatek hořčíku a vitamínů skupiny B. Právě ony ovlivňují výkonnost nervového systému..
Stresující situaceS PMS se žena nemůže ovládat. Jakékoli stresové situace a zatížení negativně ovlivňují stav dívky. Snižuje odolnost vůči emočním výkyvům.
Nestabilita psychikyNejcitlivější na výskyt deprese jsou dívky s nestabilní psychikou. Predispozice k depresi se zvyšuje ve druhé polovině menstruačního cyklu.
Poruchy štítné žlázyTaková onemocnění negativně ovlivňují výkonnost celého endokrinního systému. Ovlivňuje také psycho-emocionální stav..

Ženy jsou nejvíce náchylné k tvorbě deprese v období podzim-zima. Právě v této době je nedostatek světla. Dochází k rozpadu síly a nálady.

Deprese během menstruace obvykle není vážnou hrozbou. Stačí přehodnotit svůj životní styl a upravit stravu. Zřídka vyžaduje léky nebo alternativní medicínu.


Deprese může nastat z různých důvodů.

Riziko deprese při špatném zdravotním stavu se zvyšuje. Porušování obvykle čelí ženy, které již mají nějaké základní nemoci.

Příznaky deprese

Deprese před menstruací nebo PMS syndrom se objevuje pravděpodobně 5-14 dní před nástupem menstruace. Vyjadřuje se ve zvýšené nervozitě, podrážděnosti, konfliktech. I bezvýznamná událost může u ženy způsobit silný emocionální výbuch a způsobit slzy. Obecná klinika premenstruačního syndromu je vyjádřena v:

 • porušení chuti k jídlu;
 • potíže s rozhodováním;
 • zapomnětlivost a roztržitost;
 • pocit nepřiměřené úzkosti;
 • hněv a napětí;
 • přecitlivělost na drsné zvuky a pachy;
 • touha být sám;
 • poruchy spánku;
 • zhoršená koncentrace pozornosti;
 • neodolatelná lenost.

Změny jsou sledovány nejen psychologicky, ale i fyzicky. A to:

 • bolest kloubů;
 • pocit plnosti v očích;
 • přírůstek hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle;
 • nadýmání;
 • pocit nevolnosti;
 • necitlivost končetin;
 • otok prsu;
 • žal;
 • migréna.

Objevuje se také vnější projev PMS a deprese během menstruace. Žena se přestane o sebe starat - i primitivní mytí vlasů se změní v ohromující úkol. Zadní hrbení, chůze se zpomaluje, nohy se sotva táhnou.

Odborníci sdílejí několik stupňů síly projevů deprese a PMS: mírné (s 3-4 příznaky) a závažné (5-12 příznaků). Obzvláště složité formy mohou vést ženu k premenstruační dystrofii, která ji téměř úplně zbavuje pracovní kapacity..

Po menstruaci všechny příznaky zmizí, fyzický a psychický stav ženy se normalizuje.

Prostřednictvím dlouhodobých pozorování odborníci identifikovali tři typy deprese u žen:

 • kompenzováno (pokud onemocnění neprobíhá);
 • subkompenzované (každý rok se příznaky zhoršují a obecná klinika se rozšiřuje);
 • dekompenzováno (doba trvání depresivního stavu se zvyšuje a již není omezena standardními podmínkami).

Vlastnosti toku

Předmenstruační deprese se projevuje pravidelnými měsíčními epizodami. Tento stav zpravidla netrvá déle než týden a začíná 21. dnem cyklu. Výjimkou jsou ženy s delším cyklem.

Období silné deprese a melancholie před menstruací přechází samo o sobě, deprese ustupuje od prvního dne nového cyklu a 2-3 dny menstruace prochází beze stopy.

Docela často se taková porucha poprvé objevuje v dospívání s první menstruací a zůstává u ženy na celý život..

Proč je předmenstruační deprese nebezpečná??

Pokud je psychika ženy vystavena neustálému stresu v práci i doma, může deprese nabýt alarmující podoby a rozvinout se v další nemoc.

Vzhledem k tomu, že období deprese před a během menstruace je relativně krátké, mnoho žen dává přednost tomu, aby nevěnovaly pozornost malátnosti, považujíc takovou poruchu za variantu normy. Současně předmenstruační deprese představuje určité nebezpečí pro psychiku. Za prvé, pravidelně se opakující epizody depresivní poruchy vyčerpají nervový systém, což může nakonec vést k rozvoji trvalé formy deprese nebo jiné poruchy. Například pokud je ženská psychika vyčerpána častým stresem, existuje riziko, že deprese získá úzkostnou formu a poté se změní na jiné typy poruch..

Neuróza může být spouštěčem rozvoje předmenstruační deprese. Samočinná deprese během menstruace může současně způsobit neurózu v důsledku obecného negativního účinku na nervový systém a psychiku..

Jedním z nejčastějších důsledků této přechodné deprese je vývoj poporodní depresivní poruchy. To je způsobeno celkovou zátěží psychiky a celého těla během porodu..

Existuje také riziko přechodu z předmenstruační deprese na depresivní poruchu na pozadí tragických událostí nebo vážného emočního utrpení..

Depresivní příznaky se u žen často objevují během menopauzy. V případě prodlouženého průběhu předmenstruační deprese existuje riziko vzniku atypické formy depresivní poruchy po nástupu menopauzy.

Předmenstruační deprese tedy negativně ovlivňuje duševní zdraví a může se stát spouštěčem rozvoje dalších poruch, proto vyžaduje včasnou diagnostiku a kompetentní léčbu..

Co přispívá ke špatné náladě

Každá třetí žena pociťuje výkyvy nálady v době hormonálních změn, ne u každé se objeví deprese. Tyto jevy lze zlepšit:

 • nervový a fyzický stres;
 • dlouhodobý pobyt na dietě;
 • nedostatečný příjem vitamínů z potravy;
 • láska ke kávě (zvýšené vylučování hořčíku z těla);
 • nedostatek stálého sexuálního partnera;
 • patologie štítné žlázy.

Na konci podzimu se u ženy často objevuje smutná nálada, zmizení jakékoli motivace k práci a zájmu o život. Pokud je v domě vážně nemocný člověk, o kterého je třeba se starat, deprese před menstruací má alarmující silný tón.

Takové podmínky jsou náchylnější k ženám, mezi jejichž blízkými příbuznými byly případy deprese. Důležitou roli hraje zhoršení fyzické pohody před předpisy, bolest a nadýmání, bolesti hlavy, nespavost, špatná nálada. Pokud takové příznaky ženu trápí každý měsíc, postupem času se začne podvědomě bát přístupu kritických dnů..

Jak podezření, že něco není v pořádku

Změny nálady jsou charakteristické již 5-7 dní před nástupem menstruačního krvácení. Nejprve to pocítí blízké ženy..

Prvními projevy jsou zpravidla nástup podrážděnosti, příliš emocionální reakce na běžné události, časté konflikty s blízkými lidmi ženy. Jakékoli události během tohoto období jsou doprovázeny výskytem slz u ženy. Postupem času se objeví:

 • rozptýlení a zapomnění;
 • zvýšená únava;
 • touha sedět nebo ležet ve stejné poloze s upřeným pohledem;
 • rozhodování se stává obtížnějším;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • někdy se zvyšuje chuť k jídlu.

Změní se nejen chování, ale i vzhled ženy. Dáma se zkroucením se o sebe přestala starat. Její držení těla se zhroutí. Mytí vlasů se stává nemožným úkolem. Pro ženu je snazší jít ven k lidem s neupravenou hlavou a neupraveným vzhledem, než se přinutit vstát z postele a udělat pět kroků k koupelně.

Chůze je pomalá, nohy se sotva zvedají z podlahy. Jakékoli domácí úkoly se odkládají na neurčito. Hora nemytých jídel se stává samozřejmostí.

Jak se vypořádat s depresí během menstruace

Mírnou změnou životního stylu můžete snížit závažnost a trvání deprese. Musíte začít s nutriční korekcí. Jíst malé jídlo často pomůže zabránit nadýmání a tíze v žaludku. Je lepší odmítnout potraviny, které zadržují tekutinu v těle. Zahrnutí sacharidů do stravy, které se v dostatečném množství nacházejí v zelenině, ovoci a obilovinách, bude mít pozitivní vliv na fyzickou kondici. Na alkohol a kávu byste měli úplně zapomenout..

I lehká fyzická aktivita má dobrý vliv na stav ženy. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, tanec, ranní běhání, plavání a další aktivity - to vše přispívá k produkci hormonu serotoninu. Ten je zodpovědný za psychologický stav člověka, který ho činí šťastným.

Pokud nemáte sílu bojovat s nemocí sami, měli byste vyhledat pomoc od gynekologa-endokrinologa. Provede vyšetření, předepíše testy, na jejichž základě vypracuje efektivní léčebný plán. Terapie zahrnuje užívání hormonálních, diuretických a protizánětlivých léků i antidepresiv.

Zda léčit PMS?

Muži často vtipkují o PMS u žen: „A jednou za měsíc jsou obzvláště naštvaní...“. Ve skutečnosti se trvání projevů syndromu v závislosti na stupni jeho vývoje pohybuje od 2 do 14 dnů s normálním cyklem 28 dnů. To znamená, že v těžkých případech zažije žena téměř polovinu svého života extrémně bolestivý stav..

V naší zemi, bohužel, pacienti nechodí k doktorům ohledně PMS v domnění, že je to jeden z rysů „ženského podílu“. Příroda si však vůbec nedala za úkol nechat ženu trpět. PMS není normou. A vše, co není normou, lze a mělo by být co nejvíce napraveno.

Samozřejmě, pokud se cítíte mírně špatně a mírně podrážděně (kompenzovaná fáze), můžete si vystačit s uklidňujícími odvary a extra porcí sladkostí..

V případech subkompenzovaného a dekompenzovaného premenstruačního syndromu, kdy příznaky postupují z roku na rok a intervaly mezi začátkem a koncem PMS, je nutné konzultovat s odborníkem. Praxe ukazuje, že pomoc psychoterapeuta je velmi účinná..

U zdravých žen, které netrpí depresí, může lékař předepsat malé dávky nootropních, sedativních nebo stimulačních léků k nápravě jejich stavu. U pacientů s depresivními epizodami v anamnéze je nutná léčba jak k úlevě od symptomů PMS, tak jako profylaktické opatření - k prevenci exacerbace onemocnění.

Kurz terapie je vybírán přísně individuálně. Dnes existují léky, které mají vynikající toleranci a působí komplexně a zmírňují neuropsychiatrické i somatické příznaky PMS..

Jak se zbavit slzavosti

Před menstruací neexistuje standardní léčba deprese. Ale lehké úpravy životního stylu a léky ulehčí váš emoční stav..

Sledujte příznaky

Začněte sledovat svůj menstruační cyklus a emoce v různých fázích. To vám pomůže potvrdit, že příznaky deprese skutečně souvisejí s vaší menstruací. Mít podrobný protokol o posledních několika cyklech je také užitečné, pokud chcete hlásit své příznaky svému lékaři.

Cyklus můžete sledovat pomocí mobilní aplikace.

Chcete-li sledovat depresi, všimněte si, když se u vás objeví některý z těchto příznaků:

 • smutek;
 • úzkost;
 • plačtivost;
 • podrážděnost;
 • chutě na jídlo nebo ztráta chuti k jídlu;
 • špatný spánek nebo příliš mnoho spánku;
 • soustředění problémů;
 • nezájem o každodenní činnosti;
 • únava, nedostatek energie.

Můžete také vytisknout graf nebo vytvořit svůj vlastní. Nahoře napište den v měsíci (1 až 31). Seznam příznaků v levé dolní části stránky. Umístěte X do pole vedle příznaků, které každý den zažíváte. Všimněte si, zda jsou jednotlivé příznaky mírné, střední nebo závažné.

Fytoterapie

Pro prevenci depresivních stavů odborníci doporučují užívat fytohormony s estrogeny. Takový kurz vám umožní uvést hladinu hormonů v krvi do optimálního stavu. Jako bylinné léky se doporučují následující rostliny:

 • obyčejný pelyněk (zmírňuje svalové a cévní křeče);
 • racemose černá cohosh (oddenky cimicifugi);
 • bearberry (antiseptikum, zmírňuje otoky).

Kolekce čajů z oregana, mateřského mléka, chmelových hlávek, meduňky, pivoňky a kořenů máty pomůže zmírnit zvýšenou vzrušivost, normalizovat spánek a snížit nervový stres.

Vitaminová terapie

Abychom se zbavili deprese a skleslosti během menstruace, stačí změnit zásady výživy:

 1. Vylučte nezdravá a těžká jídla (mastná, smažená, uzená a nakládaná).
 2. Vezměte komplexy minerálů a vitamínů: A, B6, E, vápník a hořčík. Vitaminy skupiny B jsou velmi důležité pro normální fungování nervového systému, výživa musí uspokojovat jejich potřebu.
 3. Nezapomeňte do stravy zahrnout čerstvou zeleninu, ovoce, ryby a vejce, mléčné výrobky.
 4. Snižte množství spotřebované soli.

Doplnění hladiny základních látek v těle pomáhá zlepšit fungování orgánů a systémů, zlepšit pohodu a vzhled a vyrovnat emoční pozadí.

Lidové léky

Příznaky deprese můžete během PMS zmírnit metodami tradiční medicíny:

 1. Pijte uklidňující čaje na bázi mateřského, heřmánku, máty a dalších sedativních bylin.
 2. Dopřejte si relaxační koupele s éterickými oleji. Pro tyto účely jsou vhodné jehličnany, levandule a máta. Estery citrusových plodů - pomeranč, grapefruit, mandarinka mohou zlepšit náladu a dát sílu. Dobře působí koupele s mořskou solí.
 3. Masáž. S jeho pomocí se můžete zbavit psychického stresu a zlepšit celkový stav těla..

Alergie mohou být kontraindikací k užívání lidových léků na depresi. V případě individuální nesnášenlivosti k jakýmkoli bylinám nebo éterickým olejům by mělo být jejich použití zlikvidováno.

Uklidňující koupele

Užívání relaxačních koupelí s přídavkem různých složek přírodního původu podle odborníků pomůže snížit pravděpodobnost deprese. Jako přísady se používají éterické oleje z levandule a pelyňku citrónového.
Účinné jsou také koupele na nohy s meduňkou, sušenými bylinami a okvětními lístky růží. Po koupeli si promasírujte chodidla jedlovým olejem. Použijte polštáře s různými výplněmi, které vám pomohou spát:

 • barva levandule;
 • rybízový list;
 • listy máty;
 • bylina oregano.

Přírodní prostředky

Užívání vitamínů sníží příznaky deprese spojené s PMS. Doplňky vápníku zlepšují náladu, pomáhají bojovat proti změnám chuti k jídlu a únavě. Mnoho potravin je dobrým zdrojem vápníku, včetně:

 • mléko;
 • jogurt;
 • sýr;
 • zelená zelenina;
 • pomerančový džus nebo džem.

Můžete si také vzít denní doplněk vápníku 1200 mg. Nenechte se odradit, pokud nevidíte výsledky hned. Může trvat asi tři menstruační cykly, než se projeví zlepšení příznaků při doplňování vápníku.

Vitamin B-6 může také pomoci s příznaky PMS. Najdete jej v následujících produktech:

 • ryba;
 • kuře a krůta;
 • ovoce;
 • obohacené obiloviny.

Vitamin B-6 také přichází ve formě doplňku. Jen neberte více než 100 miligramů denně..

Perorální antikoncepce

Léčba deprese zahrnuje hormonální léky. V některých případech přináší dobré výsledky užívání perorálních kontraceptiv. Na pozadí jejich příjmu příznaky PMS znatelně oslabují a někdy úplně zmizí..

Pokud je předmenstruační syndrom doprovázen silnou úzkostí a poruchami chování, nelze to ignorovat. Někdy jednoduché potěšení pomáhá ženám zbavit se stresu a zbavit se stresu - sex, nakupování, velká čokoládová tyčinka. Pokud to však nefunguje, musíte navštívit lékaře, aby napravil váš emoční stav..

Sport a koníčky

Cvičení vám pomůže neplakat před menstruací. Chůze a sportování uvolní stres, dodají energii.

Dělat to, co máte rádi, je skvělá alternativa k pláči. Udělejte si čas na své koníčky - tanec, malování, křížkové šití. Tato zábava je emočně uspokojující a pomáhá zmírnit stres..

Změna životního stylu

U symptomů PMS hraje roli několik faktorů životního stylu:

 • Cvičení. Snažte se být aktivní alespoň 30 minut denně. I každodenní procházka po okolí zlepší příznaky deprese, únavy a problémů se soustředěním..
 • Výživa. Pokuste se odolat nezdravým chutím po jídle, které PMS může přinést. Vysoké množství cukru, tuku a soli může poškodit vaši náladu. Nemusíte je úplně vynechat ze své stravy, ale snažte se tyto potraviny vyvážit ovocem, zeleninou a celozrnnými obilovinami..
 • Zdravý spánek. Nedostatek spánku může podkopat vaši náladu, pokud jste v předvečer menstruace. Snažte se spát alespoň sedm až osm hodin v noci, zejména během týdne nebo dvou před menstruací.
 • Stres. Nekontrolovaný stres může zhoršit příznaky deprese. K uklidnění mysli a těla používejte hluboká dechová cvičení, meditaci nebo jógu, zvláště když pociťujete příznaky PMS.

Pokud jiné možnosti léčby nefungují, obraťte se na svého lékaře s předpisem na antidepresivum.

Léčba drogami

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) jsou nejběžnějším typem antidepresiva používaného k léčbě deprese související s PMS. SSRI blokují vstřebávání serotoninu a zvyšují jeho množství v mozku.

Příklady léků zahrnují:

 • citalopram (celexa);
 • fluoxetin (Prozac a Sarafem);
 • paroxetin (paxil);
 • sertralin (zoloft).

Další antidepresiva, která pracují se serotoninem, mohou také pomoci léčit depresi PMS:

 • duloxetin (cymbalt);
 • venlafaxin (Effexor).

Spolupracujte se svým lékařem, abyste přišli s plánem dávkování. Lékař může navrhnout, abyste antidepresivum užívali pouze dva týdny, než se příznaky začnou rozvíjet. V ostatních případech může doporučit užívat je každý den.

Jak si pomoci probudit se s PMS?

Chcete-li překonat ospalost před menstruací, zkuste pochopit důvod, který vyvolává nepříjemný stav. Věnujte pozornost, pokud existují příznaky krvácení - to je důvod k návštěvě lékaře. Pokud neexistují žádné vážné nemoci, můžete se s ospalostí vyrovnat sami.

Zde je několik tipů, jak se dnes zbavit ospalosti:

 • Zkuste fyzickou aktivitu ke zvýšení oběhu. Dělejte pilates nebo jógu, meditujte nebo se procházejte na čerstvém vzduchu. Ospalost, která vás trápí menstruací, může být způsobena nedostatkem kyslíku.
 • Vyvažte svou stravu, zpestřete a obohacte stravu. Pokud nemáte dostatek peněz nebo času, můžete jednoduše absolvovat kurz vitamínové terapie s léky.
 • Ospalost a chronická únava se objevují také kvůli nedostatku hořčíku. Můžete pít drogy jako „Magnesia“ nebo „Magvita“. A přípravky železa jsou užitečné pro prevenci anémie.
 • Přestaňte kouřit nebo alespoň snižte počet cigaret, které kouříte denně. Nahraďte kávu zeleným čajem, neobsahuje méně kofeinu, ale více antioxidantů.

Pokud je ospalost během menstruace spojena s hormonálními hladinami, požádejte svého gynekologa, aby vám předepsal hormonální antikoncepci. Lék normalizuje hladinu hormonů po celý cyklus a chrání nejen před těhotenstvím, ale také před ztrátou síly.

Prevence deprese

Ke snížení závažnosti projevů deprese během menstruace je užitečné zapojit se do prevence. Druhá zahrnuje několik hlavních bodů:

 1. Správná výživa. Je nutné odstranit ze stravy škodlivé potraviny a pokrmy a naplnit stůl cennými zdroji vitamínů a mikroelementů.
 2. Oblíbené aktivity. Je nutné podporovat produkci hormonu serotoninu všemi možnými způsoby. Zapojení do vašeho oblíbeného koníčka, sledování vtipných filmů a programů, komunikace s přáteli a mnoho dalšího, což způsobuje příjemné pocity a živé emoce, přispívá k dobré náladě.
 3. Relaxace. Silný fyzický a psychický stres, stres nemá nejlepší vliv na zdraví. Bez ohledu na to, jak nabitý je program, určitě si musíte najít čas na odpočinek. Je lepší pravidelně se dostat na neobydlená místa, do přírody a vypnout všechny komunikační prostředky.
 4. Snadný přístup k životu. Z jakéhokoli důvodu zažívá přímá cesta k nejreálnější prodloužené depresi. Někdy byste se měli spoléhat na náhodu a nebrat problémy příliš osobně..

PMS není věta, a přestože je nemožné se jí úplně zbavit, je skutečně možné snížit její intenzitu natolik, že žena její vliv nepocítí. Hlavní věcí je včas jednat: dodržovat pravidla zdravého životního stylu a nastolit harmonii duše a těla.

Video

Hlavním preventivním opatřením je schopnost zvládat stres. Silná psychika je schopna vyrovnat se s jakýmikoli negativními dopady bez rizika dalšího rozvoje depresivní poruchy. Dýchací cvičení, jóga, plavání pomáhají předcházet rozvoji předmenstruační deprese. Obecně se fyzická aktivita také doporučuje ženám k prevenci a léčbě PMS..

Abyste předešli zhoršení nálady před menstruací, doporučuje se vést aktivní životní styl. Zajímavé koníčky, setkání s přáteli, outdoorové aktivity - to vše vás nenechá odradit v posledních dnech menstruačního cyklu.

Zastavení menstruačního krvácení s postupující menopauzou je považováno za normu kvůli vyhynutí reprodukčního systému. Během tohoto období jsou však ženy často rušeny náhlým výskytem špinění nebo dokonce krvácení během menopauzy.