Proč začíná průjem před menstruací

Většina žen si je vědoma známek PMS a nejčastější jsou výkyvy nálady, podrážděnost a bolest v prsou a dolní části břicha..

Trávicí systém reaguje na přístup menstruace poruchami nadýmání a defekace. Proč dochází k průjmu před menstruací, je normální, co dělat, když se v předvečer kritických dnů stane příliš častá návštěva toalety?

Tyto otázky jsou relevantní pro každého, kdo prošel fází menarche..

Průjem před menstruací: fyziologické příčiny

V různých fázích cyklu ztrácí hormonální systém ženského těla svou stabilitu. Například v první polovině MC převažuje množství estrogenu a ve druhé dominuje progesteron. Gastrointestinální příznaky předcházející menstruačnímu krvácení jsou způsobeny hormonálními výkyvy. Nerovnováha hormonů ovlivňuje práci všech orgánů a systémů a zažívací trakt reaguje na změny střevním rozrušením a plynatostí.

Pokud vezmeme v úvahu průjem před menstruací jako známku PMS, budou jeho důvody fyziologické. Jak říkají odborníci, jedná se o individuální vlastnosti organismu. Proč se průjem otevírá:

 • Hormonální nerovnováha.
 • IBS - syndrom dráždivého tračníku.
 • Nestabilní děložní tón.
 • Nesprávné reflexy trávicího systému.
 • Příliš vysoká hladina progesteronu v předvečer menstruace.

Poté, co vejce opustí folikul, reprodukční systém se začne připravovat na těhotenství. V tomto případě se svaly pochvy uvolní a tubální a děložní svaly zvýší svůj tón. Střevní motilita se zvyšuje kvůli těsné blízkosti dělohy.

Před menstruací nejsou tekutiny zcela absorbovány střevy, jsou narušeny trávicí procesy. V očekávání dalšího krvácení se žena obává nadýmání, koliky, průjmu. Průjem se také otevírá z důvodu, že chuť k jídlu se obvykle zvyšuje před menstruací. Tělo nemá čas na správné zpracování přebytečného jídla, proto jsou častější výlety na toaletu.

Syndrom dráždivého tračníku, i když taková anamnéza neexistovala, se u zdravých žen projevuje gastroenterologicky těsně před nástupem menstruace. Příčinou IBS je v tomto případě reflexní porucha trávení, která je spojena s několika faktory:

 1. Hormon.
 2. Nutriční (změna stravovacích návyků).
 3. Reflex.

Kromě průjmu se IBS projevuje i dalšími nepříjemnými příznaky - bolestivostí a pocitem břicha, plynatostí, nevolností, zvracením a častým močením.

Při úspěšném oplodnění vajíčka zůstává koncentrace progesteronu na vysoké úrovni, protože hormon pomáhá zachovat počáteční život. Uvolněná stolice před menstruací tedy může být známkou těhotenství, ale fyziologické krvácení nikdy nezačne. Porucha defekace znepokojuje nastávající matku až 10 dní.

Patologické příčiny premenstruačního průjmu

Pokud dojde ke zpoždění menstruace o několik dní, zatímco je těhotenský test negativní a máte obavy z intenzivního průjmu, soubor příznaků naznačuje otravu nebo exacerbaci chronického onemocnění.

Příčiny patologického průjmu v předvečer menstruace budou následující:

 • Otrava špatnou kvalitou intoxikace potravinami, drogami nebo chemickými látkami. Průjem doprovázený nevolností a zvracením.
 • Exacerbace pankreatitidy. V chronickém průběhu onemocnění se pacient obává příznaků intoxikace a bolesti opasku.
 • Gastritické záchvaty. Sypká stolice doprovází silnou bolest břicha.
 • Porucha nervového systému. Průjem je psychogenního původu.
 • Náhlý projev gastrointestinálních patologií - enteritida, gastritida, apendicitida, pankreatitida, střevní chřipka, akutní střevní infekce (AEI).
 • Nedostatek enzymů.
 • Střevní obstrukce.
 • Patologie v urogenitální oblasti těla.

S podobnými příznaky byste měli kontaktovat gastroenterologa, specialistu na infekční onemocnění nebo terapeuta. Samoléčba je nepřijatelná. Pokud zaznamenáte další příznaky, měli byste okamžitě navštívit kliniku nebo zavolat lékaře doma:

 1. Časté zvracení.
 2. Rázy krevního tlaku.
 3. Kreslení bolesti v dolní části břicha.
 4. Otok obličeje a / nebo končetin.
 5. Významné zhoršení celkové pohody.
 6. Špatný zápach a pěnivá konzistence výkalů.
 7. Dehydratace těla (projevuje se sucho v ústech, zvýšená potřeba pití, závratě, slabost).

U dospívajících dívek může být průjem před menstruací během menarche fyziologickým jevem i známkou gastroenteritidy. Během hormonálních změn by matky měly v kritických dnech dbát na blaho svých dcer a v případě neobvyklé první menstruace se poradit s lékařem..

Průjem před menstruací: léčba a prevence

Črevní infekce a nemoci zažívacího traktu se léčí ve stacionárních podmínkách, protože dlouhodobý průjem odvádí z těla vlhkost, která je plná dehydratace. Aby bylo možné včas zabránit rozvoji tohoto nebezpečného stavu, musí být pacient pod lékařským dohledem..

Pokud byla epizoda průjmu jednorázová, lze od léčby upustit. Je nežádoucí užívat léky, jinak místo vazebného účinku způsobí zvýšení tekutých pohybů střev. Chcete-li obnovit funkce gastrointestinálního traktu, pokud se před menstruací obáváte o průjem, pomůže ženě dieta:

 • Sýr.
 • Slizké obiloviny (rýže uvolňuje hodně lepku).
 • Kissel.
 • Hrušky.
 • Banány.
 • Tomel.
 • Celozrnné pečivo.
 • Pít hodně tekutin.

Mléčné výrobky, sycené nápoje, vše mastné, uzené, kořeněné a smažené jsou ze stravy vyloučeny. Odmítají produkty, které vyvolávají nadýmání - jsou to luštěniny, houby, ředkvičky, zelí, cibule. Často se jedí v malých porcích. Chcete-li uklidnit silné bolesti břicha, vezměte si No-shpa.

Dieta zlepšuje funkci střev za 1 - 2 dny. Jíst lehká jídla vám pomůže cítit se lépe a pomůže vám zhubnout pár kilogramů.

Pro udržení zdraví střev je užitečné jíst pečené hrušky, pít odvar z hrušek, nápoje z bobulí, kompoty, alkalickou minerální vodu. Léky na průjem se užívají po konzultaci s lékařem. Pro zvažovanou situaci jsou vhodné aktivní uhlí, Mezim, Pancreatin, Creon. Z lidových prostředků se používají odvar z heřmánku, třezalky tečkované, dubové kůry, řebříčku.

Prevence průjmu před menstruací není obtížná. Doporučuje se jíst v malých dávkách, aby nedošlo k přetížení žaludku a ke zvýšení pitného režimu. Potraviny, které přispívají k tvorbě plynů, je nejlepší ze stravy odstranit. Mělo by se snížit fyzické a psychické napětí.

P.S. Když víte, zda může před menstruací dojít k průjmu, a umíte tento nepříjemný příznak zastavit, budete schopni situaci kontrolovat a přijímat včasná opatření, pokud stolice v předvečer kritických dnů ztratila svou normální konzistenci..

Ve většině případů průjem zmizí sám o sobě a nepředstavuje zdravotní riziko. Pokud máte podezření na otravu jídlem, doporučujeme vám poradit se s lékařem a podstoupit testy k objasnění diagnózy.

Co provokuje průjem během menstruace a jak jej odstranit

Kritické dny jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, včetně slabosti, migrény, bolesti břicha, podrážděnosti. Některé dívky mají před a během menstruace průjem, což je velmi nepříjemné. Průjem je přirozeným projevem ženského těla během tohoto období, ale může také naznačovat patologické stavy dělohy, střev a močového systému.

 • 1 Příčiny průjmu v kritických dnech
 • 2 Patologické příčiny
 • 3 Kdy navštívit lékaře?
 • 4 Jak zmírnit stav?

Během menstruačního cyklu se v těle ženy mění hormonální pozadí, díky čemuž se funkční vrstva endometria zahušťuje a odlupuje. Gestageny ovlivňují dělohu a ta se začíná stahovat. Tyto změny v těle mohou způsobit průjem. Důvody, které vyvolávají výskyt průjmu v předvečer a během menstruace, jsou uvedeny v následující tabulce.

ZpůsobitPopis
Zvýšené hladiny prostaglandinůHormony ovlivňují kontraktilitu dělohy a dráždí receptory bolesti. Z tohoto důvodu má žena první den menstruace bolesti žaludku a průjem. Střeva mají hladké svaly, které jsou ovlivňovány hormony. Když se uvolní, obsah projde a vyjde z orgánu rychleji než obvykle.
Změna chuťových preferencí, přejídáníBěhem menstruace se u ženy zvyšuje chuť k jídlu nebo se objevují určité potravinové preference, nejčastěji jde o chuť na sladké. Cukr se může stát zdrojem fermentace ve střevech, což může vést k plynům, nadýmání a vodnaté stolici. Jíst velké množství slaných jídel vás nutí pít hodně tekutin. To vede k vnějšímu nebo vnitřnímu otoku, který způsobuje podráždění žaludku
Úzkost, stresPředmenstruační syndrom je charakterizován výskytem podrážděnosti, slzavosti. Stres zvyšuje pohyby střev, což vede k průjmu
Nástup těhotenstvíPo početí, se zpožděním menstruace, se objeví žaludeční nevolnost. To je způsobeno zvýšenou produkcí progesteronu. Hormon ovlivňuje střevní svalstvo. Těhotná žena má zvýšenou chuť k jídlu, což bude mít další účinek
Zvýšený krevní oběh v malé pánviPříval krve do malé pánve se provádí v důsledku zvýšení hladiny hormonů v ženském těle. Během tohoto období děloha bobtná a vyvíjí tlak na střeva, což zvyšuje její aktivitu

Naštvaný žaludek v tuto chvíli není normální, když se objeví nevolnost a zvracení spolu s řídkou stolicí. Infekce trávicího traktu, nemoci močového systému mohou vést k výskytu těchto příznaků. Podrobnosti o příčinách patologické povahy jsou uvedeny v tabulce níže.

ZpůsobitPopis
EndometriózaEndometrióza střeva je přemnožení endometria benigní povahy. Onemocnění se projevuje bolestivostí v podbřišku, falešným nutkáním na stolici, poruchami stolice, zejména průjmem s nečistotami krve během menstruace. Po celou dobu menstruace jsou v břišní oblasti křeče, bolest při močení
Zánět močového měchýřeS nástupem menstruace se cystitida zhoršuje. Zanícený orgán způsobuje více kontrakce dělohy a ovlivňuje střevní motilitu, což vede ke vzniku průjmu
Patologie střevBěhem menstruace se může zhoršit zánět konečníku, tlustého střeva, tenkého střeva, syndrom dráždivého tračníku. Je to způsobeno snížením imunity, zvýšením hladin hormonů
AlgodismenoreaHlavním projevem patologie je silná bolest v břiše. Někdy se k ní přidají nevolnost, zvracení a řídká stolice během menstruace.
Infekce střevV předmenstruačním období klesá obranyschopnost těla, zvyšuje se šance na rozvoj onemocnění. Abyste tomu zabránili, měli byste se vyhnout pochybným potravinám a dodržovat osobní hygienu.
Ohyb dělohyS touto patologií bude na střeva vyvíjen tlak z dělohy. V předvečer menstruace orgán bobtná a vytváří další tlak, který vede k průjmu. Totéž se děje, pokud existuje nádorový proces, například fibroidy. Tlak na střeva je v tomto případě stálý a silný, v důsledku čehož se zvyšuje jeho pohyblivost a dochází k průjmům

V závislosti na stupni ohnutí dělohy se objevuje nejen průjem, ale také zácpa.

Uvolněná stolice během menstruace je zřídka vyvolána patologií. Tento jev obvykle zmizí bezprostředně po ukončení krvácení a není doprovázen dalšími příznaky dysfunkce gastrointestinálního traktu..

Za normálních okolností se během menstruace zaznamenává řídká stolice až třikrát denně. Pokud průjem trvá 2 dny nebo déle, vyhledejte svého lékaře.

Pokud se průjem téměř neustále objevuje v předvečer kritických dnů nebo během nich, pak stačí upravit stravu, abyste se tohoto stavu zbavili.

Je třeba si dávat pozor, když je průjem doprovázen nevolností, zvracením, silnými bolestmi břicha a hypertermií. Odchylkou od normy jsou tmavé výkaly s nepříjemným zápachem, stejně jako příměsi hlenu a krve. V takovém případě by měl lékař předepsat vhodné laboratorní testy ke stanovení diagnózy..

Pokud je kromě výskytu tekuté stolice žena také nevolná, měli byste se poradit s gynekologem, příčinou takových příznaků může být těhotenství.

Průjem na začátku cyklu není patologie, proto se nedoporučuje užívat žádné léky k léčbě tohoto onemocnění. Uvolněná stolice se pozoruje nejvýše 3krát denně a nezpůsobuje nepohodlí.

Ale průjem je stále nepohodlný a abyste zabránili podráždění žaludku nebo zmírnili stav, můžete udělat následující:

 • Pijte valeriánový extrakt pro PMS, protože průjem je způsoben stresem.
 • Omezte fyzickou aktivitu. Intenzivní pohyby zvyšují pohyblivost střev. Doporučuje se trávit více času vleže, chůze na čerstvém vzduchu je povolena.
 • Vezměte antispazmodika (No-Shpa). Eliminuje křeče a bolestivé pocity.
 • Pijte bylinné čaje, jako je řebříček, heřmánek nebo dubová kůra. Mají antibakteriální, stahující účinek na zažívací trakt. Vezměte 2 lžíce. l. suroviny ve sklenici vody. Po dobu 15 minut se produkt napustí ve vodní lázni, po ochlazení se musí filtrovat a vypít. Maximální dávka za den je 3-4 lžíce. l.

Je důležité sledovat stravu nejen během menstruace, ale také týden před jejich nástupem. Je třeba dodržovat tato pravidla:

 • Jezte čerstvé dušené nebo vařené jídlo.
 • Snižte příjem cukru a soli.
 • Omezte potraviny způsobující průjem: kefír, švestky, banány, švestky, okurky, jablka, sušené meruňky, rozinky, řepa.
 • Vzdejte se mastných, smažených, kořeněných jídel.
 • Jezte často, ale v malých porcích. Poslední jídlo by mělo být několik hodin před spaním..
 • Vařte kaši ve vodě bez přidání cukru a oleje. Je povoleno jíst ovesné vločky, rýži, pohanku.
 • Přidejte do stravy silný čaj, želé, lehké polévky, nízký podíl tvarohu, libové maso, sušený bílý chléb.
 • Omezte konzumaci horkého čaje, kávy a studené vody. Tyto nápoje stimulují střeva..

Příčiny průjmu před menstruací

Odborné dovednosti: Vodoléčba tlustého střeva, léčba onemocnění gastrointestinálního traktu

Bolesti hlavy, otoky nohou, bolest na hrudi - to vše mohou ženy pociťovat v předmenstruačním období. A některé dívky mají dokonce před menstruací průjem, který je také považován za jeden ze znaků PMS. Střevní porucha přidává ještě více nepříjemných pocitů, takže jsou kritické dny obzvláště nepříjemné.

 • Provokující faktory
 • Průjem na pozadí opožděné menstruace
 • Co dělat a jaké testy podstoupit
 • Způsoby normalizace stavu
 • Prevence

Provokující faktory

Zkapalnění stolice a zvýšené nutkání na stolici se objevují několik dní před menstruací. Malátnost může být doprovázena bolestmi v dolní části břicha a zad, ostrou kolikou v boku, pocitem nadýmání. Ne všechny ženy vědí, proč průjem začíná před menstruací a jak mohou zažívací potíže hrozit. Proto je vhodné objasnit příčinu vzniku střevní nevolnosti a předem se rozhodnout o léčbě.

Průjem před menstruací nemusí být pro každého. Kromě toho se řídká stolice během PMS objevuje poměrně zřídka za přítomnosti souběžných faktorů..

Odborníci identifikují několik důvodů pro vznik průjmu v premenstruačním období:

 • Hormonální výkyvy. Hormon progesteron pomáhá uvolnit hladké svaly dělohy. Vzhledem k tomu, že střevní stěny se skládají také z hladkých svalů, je narušen tón střevního traktu a stolice se uvolňuje.
 • Porušení stravy. V předmenstruačním období ženy často chtějí něco neobvyklého: čokoládu ve velkém množství, nakládané okurky, sledě s dortem nebo meloun. Kvůli neobvyklému jídlu bobtná žaludek, na boku se objevuje kolika, průjem. Problémy s trávením se vyskytují také v důsledku přejídání, které vede ke střevnímu rozrušení.
 • Otok. Nejčastěji u PMS nohy bobtnají, k takovým změnám dochází u žen trpících obezitou nebo onemocněním ledvin. Kvůli zadržování sodíku v tkáních je narušen také trávicí proces, dochází k průjmům.
 • Emoční stav. Mírná změna emočního pozadí téměř vždy doprovází kritické dny. Pokud je během tohoto období žena nervóznější než obvykle, je vystavena stresovým situacím, zvyšuje se pravděpodobnost průjmu.
 • Vlastnosti fyziologie. V prvních dnech menstruace a těsně před nástupem menstruace silně proudí krev do genitálií. To zvyšuje přívod krve nejen do dělohy a vaječníků, ale také do okolních orgánů. To vede k tomu, že se zvyšuje aktivita střev, stolice se stává častější..
[adsp-pro-2]

Je třeba mít na paměti, že průjem může být vyvolán také střevní infekcí nebo jinými patologiemi. Vývoj onemocnění je indikován nadměrně tekutou konzistencí stolice, přítomností krve, hlenu ve stolici. Pokud se stav zhorší, je lepší co nejdříve navštívit lékaře..

Průjem na pozadí opožděné menstruace

Průjem je možný nejen těsně před menstruací. Poruchy trávení se zaznamenávají také se zpožděním menstruace. Výkaly mají zároveň kašovitou konzistenci, nutkání na stolici se objevuje třikrát až šestkrát denně.

Příčiny průjmu spolu se zpožděním menstruace mohou být následující:

 • Zánětlivé procesy v urogenitálním systému.
 • Plísňová onemocnění pohlavních orgánů, afty.
 • Porucha produkce hormonů.
 • Antikoncepční předávkování.
 • Nemoc ledvin.
 • Infekce střev.
[adsp-pro-3]

Mohou během tohoto období způsobit zpoždění kritických dnů a výskyt průjmů a infekčních onemocnění. Zvýšení tělesné teploty, bolest v podbřišku, nepříjemné pocity při močení naznačují poškození pánevních orgánů.

Pokud dívka neví jistě, zda její průjem může být známkou nadcházející menstruace, je možné předpokládat, že zkapalnění stolice je vyvoláno těhotenstvím. V tomto případě se mohou objevit další příznaky:

 • Zvětšení prsou.
 • Zvýšená chuť k jídlu.
 • Ranní nevolnost, zvracení.
 • Časté močení.
 • Ospalost.
 • Nesnášenlivost zápachu.

To znamená, že porucha trávení během těhotenství může být podobná stejnému stavu, který žena zažívá s PMS. Pokud zpoždění v menstruaci přetrvává po delší dobu, déle než týden, je lepší provést těhotenský test nebo navštívit gynekologa.

Pokud dojde k narušení menstruačního cyklu, produkce progesteronu klesá, ale riziko edému přetrvává. K fyziologickému stavu v očekávání kritických dnů lze přidat nervové napětí, pocity, že absence menstruace je známkou těhotenství nebo nějakého druhu nemoci. Kombinace těchto faktorů často vede k rozvoji průjmu..

Co dělat a jaké testy podstoupit

V některých případech se trávení vrátí k normálu již první den menstruace, někdy však ženy po dlouhou dobu trpí řídkou stolicí. Pokud pravidelně trpíte průjmem před menstruací, tento stav způsobuje značné nepohodlí, je nejlepší navštívit lékaře.

Chcete-li zjistit, zda je onemocnění spojeno s menstruací, měli byste podstoupit vyšetření:

 • Předejte test moči.
 • Darujte krev pro hCG, abyste vyloučili možné těhotenství.
 • Darujte výkaly na koprogram.
 • Proveďte ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Získejte rentgenové nebo CT vyšetření břicha.
[adsp-pro-5]

Nezapomeňte kontaktovat gynekologa a podstoupit vyšetření na gynekologickém křesle.

Pokud je těhotenství potvrzeno testem nebo analýzou a průjem přetrvává, měla by žena pečlivě sledovat její stav..

Naléhavě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

 • Při průjmu jsou výkaly vodnaté, hojné, pohyby střev se vyskytují častěji 6krát denně.
 • Ve výkalech se objevila krev, hlen.
 • Teplota těla stoupá, teploměr ukazuje nad 38 ° C.
 • Na těle se objevila vyrážka.
 • Silná bolest břicha v jakékoli oblasti.
 • Točení a bolest hlavy, sucho v ústech, bušení srdce.

Důležité! Neodkládejte návštěvu terapeuta, pokud po menstruaci přetrvává řídká stolice..

Způsoby normalizace stavu

Nikdo neví, jak léčit průjem lépe než lékař. Proto by měl být výběr protizánětlivých léků dohodnut s odborníkem, který doporučuje léky na základě diagnózy..

Gastroenterolog může doporučit užívání:

 • Sorbenty. Léky v této skupině pomáhají zmírnit intoxikaci, která se často objevuje s otoky, podvýživou, přejídáním. Pomáhá při průjmu před menstruací Smecta, Enterosgel, Polysorb.
 • Spazmolytika a léky proti bolesti. No-shpa, papaverin, drotaverin pomáhají zmírnit křeče hladkých svalů, nejen zmírňují bolesti břicha, ale také snižují počet nutkání k defekaci.
 • Enterobiotika. Bifidobakterie a laktobacily obsažené v přípravku Linex, Bifiform a dalších probiotikách pomohou stabilizovat rovnováhu střevní mikroflóry, obnovit normální stolici.
[adsp-pro-6]

Ženy, které často trpí menstruací před menstruací, by měly pečlivě sledovat rovnováhu vody a elektrolytů v těle. Dehydratace je nejnebezpečnější komplikací, která způsobuje průjem. Abyste se tomu vyhnuli, musíte vypít želé, kompoty ze sušených borůvek, plodů hrušek a také vzít lékárenské rehydratační roztoky: Gastrolit, Regidron, Normohydron.

Pacientům náchylným k nervovým zážitkům se doporučuje užívat sedativa. Můžete také pít heřmánkový čaj, odvar z listů máty, meduňku. Tyto nápoje mají uklidňující účinek a pomáhají obnovit normální trávení..

Prevence

Pravidelné lékařské prohlídky vám umožňují identifikovat nemoci v raných fázích. Proto, pokud máte často před menstruací průjem, nemusíte svou návštěvu lékaře odkládat na delší dobu..

Je nutné sledovat menstruační cyklus bezprostředně před kritickými dny, vyhnout se nervovým šokům a stresu. Aby se zabránilo nežádoucímu těhotenství, je lepší zvolit antikoncepci s pomocí gynekologa, který nebude mít vliv na trávicí systém..

Pokud je příčinou průjmu změna stravovacích návyků, měla by žena přehodnotit svoji stravu. Během kritických dnů byste se neměli nechat unést sladkostmi, pečivem, marinádami. Musíte jíst vyváženou stravu, jíst čerstvou zeleninu a ovoce, obiloviny, mléčné výrobky, maso a ryby s mírou. Je lepší odmítnout produkty, které vyvolávají zvýšenou produkci plynu (zelí, fazole, hrášek, čerstvý žitný chléb).

Příčiny průjmu před menstruací

Velký počet žen se zajímá o otázku, proč se průjem objevuje před menstruací. Kvůli fyziologickým charakteristikám struktury a fungování ženského těla ovlivňují hormonální změny, které se projevují každý měsíc, práci všech orgánů a systémů. Nejvýraznější změny jsou několik dní před menstruací. Projevují se ve formě změn emočního pozadí, zhoršení stavu kůže a poruch funkce orgánů zažívacího traktu. Proč se před menstruací vyskytne průjem a co dělat k odstranění tohoto patologického stavu, budeme podrobněji hovořit v předloženém článku.

Příčiny a příznaky

Jak již bylo uvedeno, hormonální nerovnováha je považována za hlavní provokující faktor při výskytu poruch fungování gastrointestinálního traktu před menstruací. Ovlivňuje všechny orgány a systémy. Poruchy jsou v tomto případě spojeny s trávicím procesem, mají vzhled nadýmání a průjmu.

Obvykle takový patologický příznak vede k myšlence na otravu jídlem nebo nějaký druh nemoci, ale v předmenstruačním období jsou důvody pro výskyt řídké stolice:

 • účinek hormonu progesteronu, jmenovitě zvýšení jeho množství;
 • křečové procesy ve střevech;
 • relaxace svalových vláken a zvýšení průtoku krve do malé pánve;
 • syndrom zvaný syndrom dráždivého tračníku;
 • změny tónu dělohy;
 • reflexní poruchy trávení.

Menstruace ve druhé fázi cyklu je doprovázena uvolněním vajíčka a vyladěním těla pro budoucí těhotenství. Dochází ke změnám tónu svalových vláken dělohy a trubiček a snížení tónu svalů pochvy. V souvislosti s vývojem vajíčka a zvýšeným tonusem je střevo ovlivňováno ve formě zvýšení jeho peristaltiky. To vše se stává důvodem, proč se jídlo zadržuje ve střevech po kratší dobu, dochází k porušení procesu trávení a vstřebávání tekutin, což vysvětluje situaci výskytu průjmu před menstruací.

Pokud se průjem objeví před menstruací, nemusíte paniku, protože ve většině případů zmizí po 1-3 dnech.

Kolísání progesteronu má významný vliv na gastrointestinální trakt. U některých žen se ve druhé fázi menstruačního cyklu často objevují změny chuti k jídlu, které vedou ke vzniku průjmu. Mohou v daném časovém období použít ta jídla, která jim dosud nechutnala. Výsledkem je, že se trávicí systém nedokáže tak rychle přizpůsobit těmto změnám a začnou se projevovat nepohodlí, nadýmání a průjem..

Předmenstruační období je často doprovázeno porušením trávicího procesu, který má reflexní povahu. Jeho vzhled lze vyprovokovat:

 • hormonální změny;
 • reflexní změny;
 • změny v obvyklé stravě a stravě.

V tomto případě žena začne být obtěžována bolestí, pro svou povahu jsou podobné menstruaci. Jsou lokalizovány v dolní části břicha, ale mohou také vyzařovat do pupku. Rysem syndromu dráždivého tračníku je, že se průjem před menstruací objeví ráno, postupem času se mění zácpou. I při častém nutkání provést defekaci existuje pocit, že střeva nejsou zcela vyprázdněna.

Co by mělo být znepokojující

Je třeba poznamenat, že pouze ve vzácných případech je průjem před menstruací příznakem onemocnění trávicího systému s chronickým průběhem, jako je gastritida nebo pankreatitida. Ale právě toto časové období je považováno za příznivé pro vznik střevní infekce..

Průjem, který naznačuje patologické procesy v těle, může být doprovázen velkým množstvím dalších patologických projevů a pocitů. Zároveň bude ženu rušit:

 • zvýšené ukazatele tělesné teploty;
 • nevolnost;
 • nadměrně intenzivní bolest v břiše;
 • vzhled nepříjemného zápachu a pěnivé konzistence stolice;
 • dlouhodobé zvracení.

Vezměte prosím na vědomí, že průjem může také naznačovat těhotenství, zvláště pokud je doprovázen pocitem nevolnosti, zvracením a mírným zvýšením tělesné teploty (o několik desetin stupně).

Činnosti jsou zaměřeny na eliminaci patologických příznaků

Pokud poruchy trávicího procesu v premenstruačním období nevedou k výskytu nepříjemných pocitů u ženy, pak v tomto případě nelze přijmout žádná opatření, která by zmizela. Pokud je průjem doprovázen nevolností, měl by být před užitím jakéhokoli léku proveden těhotenský test. Tuto potřebu vysvětluje skutečnost, že se tvoří plod v prvním trimestru těhotenství (zejména v prvních týdnech), který je velmi citlivý na léky a jejich negativní účinek může způsobit odchylky ve vývoji..

Při současném výskytu průjmu a křečí v břiše je nejlepší volbou užívat antispazmodické léky, jako je No-shpy. Tyto léky mají schopnost eliminovat bolest a obnovit normální schopnost střeva peristaltiku.

Je třeba se zaměřit na skutečnost, že se můžete zbavit průjmu před menstruací bez užívání léků. Musíte pouze dodržovat tyto jednoduché pokyny, například:

 • Je nutné zvýšit množství spotřebované tekutiny za den. To pomůže obnovit rovnováhu vody a minerálů v těle. Je povoleno pít čaje, kompoty, nesycenou vodu.
 • Vyvarujte se konzumace neznámých potravin a potravin, které mohou dráždit střeva.
 • Přednost by měla mít kaše vařená ve vodě, sýr a neslazený chléb.
 • Musíte jíst pouze čerstvě připravená jídla.

Shrnutím předložených informací je nutné konstatovat, že příčiny průjmu v premenstruačním období mohou být velmi rozmanité. Boj proti němu bude účinný, pouze pokud bude stanoven provokující faktor jeho vzhledu. Nejlepší možností je proto vyhledat radu lékaře, který může zvolit nejlepší způsoby, jak se s tímto poměrně nepříjemným příznakem vypořádat..

Zde jsou téměř všechny informace o tom, jak může být průjem spojen s předmenstruačním obdobím a proč se objevuje. Doufáme, že vám bude užitečný a pomůže vám najít odpovědi na otázky, které vás zajímají..

Průjem během menstruace - o čem mohou takové příznaky mluvit?

Proč je průjem s menstruací otázkou, která zajímá velké množství dívek. Průjem je často prvním příznakem blížícího se období. V takových dnech průjem nevyžaduje léčbu, odezní sám, stejně jako se vyskytuje. To je hlavní problém, protože zbavit se průjmu během menstruace pomocí léků je někdy velmi obtížné..

U některých žen se průjem objevuje pouze první den menstruace a u některých po celou dobu menstruace. Existuje mnoho důvodů pro tento projev, proto se mnoho žen zajímá, proč se během menstruace objeví průjem, a je to normální.

Příčiny průjmu během menstruace

Rozrušené střevo je vždy spojeno s uvolněnou stolicí. V tomto případě se řídká stolice stává výsledkem infekcí a zánětu v těle. Průjem během menstruace se liší v tom, že není doprovázen vysokou teplotou. Mohou však být přítomny i další vlastnosti, například:

 • nepohodlí v břiše;
 • bolest hlavy;
 • nevolnost.

Průjem během menstruace se projevuje kontrakcemi stěn dělohy. Takové pohyby se rozšířily do okolních orgánů, včetně střev. Pod vlivem této činnosti začíná průjem. V tomto případě je průjem kombinován s bolestivostí v dolní části břicha. Průjem během menstruace může být také způsoben dalšími faktory:

 1. Může se objevit průjem před menstruací v důsledku zvýšení hladiny hormonu prostaglandinu, který může ovlivnit všechny orgány a systémy v těle. Zvláštností tohoto enzymu je to, že působí uvolňujícím způsobem na svalovou tkáň střeva..
 2. Průjem během menstruace se může objevit také pod vlivem změny hormonálních hladin. Tělo ženy během menstruace má tendenci se čistit, a proto střeva začnou vylučovat všechny škodlivé a toxické látky.
 3. Důvodem, proč se během menstruace objeví průjem, jsou někdy onemocnění trávicího systému. Během menstruace je ženské tělo náchylnější k vnějším vlivům, a proto se zhoršují nemoci, které způsobují rozvoj průjmu.
 4. Průjem během menstruace je někdy výsledkem zvýšeného průtoku krve do orgánů urogenitálního systému a břišní dutiny. Se zvýšeným stresem střeva reagují s poruchou.
 5. První den menstruace se může objevit průjem spolu se silnými bolestmi v podbřišku a krvácením. Důvodem těchto projevů je ohyb dělohy. Problém po porodu sám zmizí, protože boky ženy se rozšiřují a děloha zaujímá normální polohu.

Nejběžnějším a hlavním důvodem vzniku průjmu během menstruace jsou hormonální poruchy a poruchy. V takovém případě nebude možné se zbavit průjmu. Úsilí lze zaměřit pouze na snížení symptomů a jejich intenzity.

Uvolněná stolice během menstruace je normální.

Ve většině případů je příčinou průjmu během kritických dnů obvyklý premenstruační syndrom. Proto na konci menstruace syndrom rozrušeného střeva sám zmizí..

Infekce nebo premenstruační syndrom?

Rozrušení žaludku může být důsledkem infekce v těle. Příznaky střevní nebo žaludeční nevolnosti jsou však velmi podobné projevům premenstruačního syndromu. Jediný rozdíl je v tom, že známky infekčního onemocnění se zdají být o něco silnější. Porucha se obecně projevuje následujícími příznaky:

 • volné stolice, které se objevují poměrně často;
 • Silná bolest hlavy;
 • celková slabost v těle;
 • vysoká tělesná teplota;
 • nevolnost;
 • bolestivé pocity v břišní dutině;
 • zvracení.

Uvolněné stolice během menstruace, v kombinaci s uvedenými příznaky, lze pozorovat pouze při extrémně silném průběhu menstruace. V ostatních případech byste se měli bát, protože tyto příznaky by měly být přičítány projevům nemocí. V tomto případě musí být infekce detekována co nejdříve, aby nezpůsobila ještě závažnější poruchu a šíření infekce..
Kromě toho byste měli být znepokojeni, pokud průjem přetrvává i po menstruaci. V tomto případě má barva a vůně výkalů velký význam. Alarmující jsou pruhy krve, zelené a černé inkluze a silný nepříjemný zápach. Pokud jsou tyto příznaky doprovázeny silnými bolestmi břicha, je pravděpodobně průjem způsoben exacerbací onemocnění..

Preventivní opatření

Aby žena zmírnila příznaky průjmu během menstruace, musí dodržovat některá preventivní opatření. Ve druhé polovině menstruačního cyklu byste měli přejít na speciální dietu. Ve stravě musí být přítomny následující potraviny:

 • masové vývary, nejlépe silné;
 • tvaroh;
 • silný černý čaj;
 • pohanka, ovesné vločky;
 • brambory;
 • sušenky;
 • bílý chléb.

Tyto výrobky mají silný zpevňující účinek. Výkaly se stávají těžšími. Měli byste však být opatrní ohledně své stravy a nepřetěžovat střeva příliš těžkým jídlem, jinak může dojít k zácpě a střevní obstrukci..

Součástí stravy je i dočasné vyloučení určitých potravin ze stravy. V období před menstruací je třeba upustit od následujících produktů:

 • zelí;
 • řepa;
 • okurky;
 • luštěniny;
 • alkohol;
 • káva;
 • mléčné produkty;
 • džusy;
 • rýže.

Důležité! Nedoporučuje se užívat léky k odstranění průjmu u premenstruačního syndromu, protože mohou poškodit tělo. K úlevě od příznaků je lepší používat lidové recepty. Dobře vám může pomoci například odvar z heřmánku, dubové kůry nebo třezalky..

Případně můžete spolknout několik černých pepřů. K úlevě od bolesti způsobené křečemi ve střevech můžete použít bylinný přípravek No-shpa.

Průjem během opožděných období

Zpožděná menstruace a průjem jsou často spojeny navzájem. Je třeba poznamenat, že kombinace těchto příznaků se neobjevuje jen tak. Průjem a opožděná menstruace se vyskytují v důsledku skutečnosti, že se hormonální pozadí v těle ženy vážně mění. Všechny systémy a orgány se začínají připravovat na těhotenství, a proto se poměry hormonů začínají měnit. Zvýšení progesteronu v krvi má relaxační účinek na střeva a další orgány zažívacího traktu.

Kromě řídké stolice se navíc objevují další příznaky, jako je bolest hlavy, zvětšení prsou, apatie, zvýšená únava těla, ospalost a snížený výkon. Průjem během těhotenství může trvat několik měsíců.

Vědět! Průjem s opožděnou menstruací je jistým znamením těhotenství..

V budoucnu budou výkaly tvrdší, v posledních měsících těhotenství bude pozorována dokonce zácpa. Někdy se průjem objeví před zpožděním menstruace, v tomto případě je příliš brzy na to mluvit o těhotenství. Měli byste počkat 2-3 dny, pokud kritické dny nepřijdou včas, musíte si koupit těhotenský test. Často s průjmem a zpožděním táhne dolní část zad ženy, což je také známkou těhotenství. V prvních týdnech je vajíčko fixováno, proto vznikají bolestivé pocity.

Průjem během ovulace

Výskyt průjmu během ovulace nenaznačuje přímý vztah mezi těmito jevy. Během ovulace se však může objevit průjem v důsledku syndromu dráždivého tračníku..

Tento syndrom se vyskytuje v důsledku zmenšení vzdálenosti mezi vejcem a střevem. V důsledku zvýšeného namáhání střev a břišní dutiny se zvyšuje podráždění těchto orgánů.

Ovulace může také způsobit rychlejší kontrakci střevních stěn, což zase způsobí uvolnění stolice. Zbavit se průjmu, ke kterému dochází během ovulace nebo během premenstruačního syndromu, nebude fungovat.

Jediná věc, kterou lze v tomto případě udělat, je upravit stravu. Některé lidové metody mohou také pomoci. Měli byste však být obzvláště opatrní ohledně příznaků poruchy. Pokud průjem pokračuje po ovulaci, zejména při zvýšení teploty, měli byste navštívit lékaře.

Pravděpodobnost průjmu před menstruací

Před menstruací má žena příznaky předmenstruačního syndromu. Stav ženy se může výrazně zhoršit. Průjem před menstruací není neobvyklý. Tento příznak je způsoben rychlými hormonálními změnami. Dívčí gastrointestinální trakt je narušen. PMS se začíná objevovat asi týden před nadcházejícím obdobím. Stát je doprovázen změnou emočního pozadí. Uvolněná stolice zhoršuje kvalitu života dívky. Tomuto příznaku se můžete vyhnout pomocí správné výživy a zdravého životního stylu..

Jedním z příznaků premenstruačního syndromu je průjem.

Jaké jsou příčiny průjmu

Průjem se obvykle objevuje několik dní před menstruací. Hlavní důvody tohoto stavu jsou uvedeny v tabulce.

Změna hormonálních hladinPříznak je často způsoben významnými hormonálními výkyvy. Tento stav je v největší míře spojen se zvýšením hladiny prostaglandinů. To vede ke zvýšení tónu buněk hladkého svalstva. Fekální masy se rychle pohybují směrem k východu.
Zvýšený průtok krveDalší hlavní příčinou je nadměrné množství krve vstupující do reprodukčního systému. To vede ke zvýšení tónu svalové stěny dělohy. Existuje tedy účinek na peristaltiku..
Zvýšený metabolismusAktivní metabolické procesy vedou k uvolnění stolice.
Změna vkusuPřed menstruací se ženě zvyšuje chuť k jídlu a její chuťové preference se mohou změnit. Konzumace velkého množství určitých potravin vede k průjmu.

Menší porucha stolice, která se objeví pouze jednou, není důvodem k obavám. Pokud je příznak přítomen déle než 2 dny nebo je doprovázen negativními projevy, musíte se poradit s lékařem.

Jak průjem souvisí s menstruací

Průjem v kritických dnech je výsledkem řady fyziologických procesů, které jsou nutné k přípravě těla na nadcházející menstruaci. Ve druhé polovině cyklu jsou mrtvé vajíčko a vrstva endometria odmítnuty. To je pravděpodobné pouze při absenci oplodnění. Pouze v tomto případě přijde menstruace.

V ženském těle, krátce před menstruací, dochází k jemným kontrakcím dělohy. Někdy se tento stav může dostat do střevního traktu..

Aby děloha neopuchla a nevyvíjela tlak na střevní trakt, je nutné dodržovat prevenci a zejména jíst správně. To pomůže eliminovat nepříjemné účinky..

Peristaltika se téměř vždy zvyšuje před kritickými dny. Průjem postihuje přibližně jednu třetinu žen v reprodukčním věku. Příznak se také může projevit okamžitě po nástupu měsíčního výtoku..

Zvýšení peristaltiky je způsobeno těsným umístěním střeva s dělohou. Kapaliny nelze úplně absorbovat. Odchylka je navíc doprovázena nadýmáním, kolikou, průjmem. Krátce před menstruací se také výrazně zvyšuje chuť k jídlu. Výletů na toalety přibývá.

Před menstruací je také možné nadýmání a bolesti břicha.

Mohl by existovat IBS

Krátce před kritickými dny se syndrom dráždivého tračníku vyskytuje iu zcela zdravých žen. Porucha je způsobena reflexními poruchami trávení. Faktorem vyvolávajícím odchylku může být:

 • hormonální;
 • jídlo;
 • reflex.

IBS je doprovázen nejen řídkou stolicí, ale i dalšími negativními projevy:

 • pocit těžkosti v břiše;
 • nadýmání;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • zvýšené močení.

Progesteron zůstává na vysoké úrovni pouze při úspěšném oplodnění. To pomáhá udržovat dítě a normálně snášet těhotenství..

Jaké patologie mohou existovat

Průběh patologických stavů, které vyžadují léčbu, nelze vyloučit. Mezi nejčastější patologie, které vedou k průjmu, patří:

 • otrava špatnou kvalitou jídla;
Podobné příznaky se mohou objevit během exacerbace pankreatitidy.
 • intoxikace drogami nebo chemikáliemi;
 • exacerbace stávající pankreatitidy;
 • projev gastritidy a vředů;
 • porucha nervového systému;
 • nedostatek enzymů;
 • porušení průchodnosti střevního traktu;
 • nemoci urogenitálního systému.

Všechny tyto patologie vyžadují diagnostiku a léčbu. Je nutné vyhledat pomoc lékaře co nejdříve.

Jaké příznaky jsou patologické

V případě negativních projevů byste měli co nejdříve navštívit specialistu na infekční onemocnění, terapeuta nebo gastroenterologa. Samoléčba je v tomto případě nepřijatelná a může vést k řadě komplikací. Mezi negativní projevy patří:

 • rázy krevního tlaku;
 • časté dávení;
 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • silný otok;
 • ospalost a slabost;
 • přítomnost pěny ve výkalech;
 • dehydratace těla.
Tlakové rázy mohou být znepokojivým příznakem

Uvedené příznaky nejsou projevem PMS. Pro stanovení diagnózy je nutné podstoupit diagnostiku.

U dívek ve věku 12-15 let může být tento příznak také patologický a fyziologický. Je důležité věnovat pozornost dalším znakům.

Jak zmírnit stav

Pokud je průjem důsledkem PMS, můžete tento stav ulevit sami doma. Lékaři doporučují během tohoto období:

 • eliminovat stresové situace;
 • snížit úroveň fyzické aktivity;
 • pijte odvar z divoké růže a tansy;
 • upřednostňujte zlomková a vyvážená jídla.

Do stravy se přidávají fixační potraviny. Musíte jíst tvaroh, silný černý čaj, sušenky. Tento stav by neměl být doprovázen zvracením. V opačném případě by mělo být podezření na intoxikaci těla..

V tomto videu se dozvíte o možných příčinách průjmu:

Abyste zabránili dehydrataci, musíte dodržovat pitný režim. Můžete pít sladký čaj nebo čistou vodu.

Jaká prevence

Aby se zabránilo změně stolice, je třeba před menstruací vyloučit jakékoli psycho-emocionální výbuchy. Musíte také zkontrolovat svou stravu. Nabídka by měla obsahovat pouze vysoce kvalitní, čerstvé a zdravé výrobky.

Nenechte se unést škodlivými produkty, například sladkostmi. Vyloučte také potraviny, které vedou ke zvýšené produkci plynu..

Může dojít k průjmu před menstruací

Nejen to, že týden před menstruací začnou ženy trpět břišními křečemi, mizernou náladou. Někdy se přidají ještě pikantnější příznaky, jako je řídká stolice. Zatímco mnoho žen nemá vůbec menstruaci, pro některé jsou příznaky PMS dost na to, abyste se divili, proč může být příroda tak násilná. Co se tedy stane s vaším trávicím systémem? Může být průjem spojen s anatomickými rysy, vlivem hormonů nebo jídlem? Nebo existují vážnější příčiny zažívacích potíží?

Důvody trávení

Pokud mimo menstruaci trpíte chronickým onemocněním žaludku a střev, pak je průjem před menstruací pochopitelný. Na konci menstruačního cyklu se zhoršují všechna chronická onemocnění, a proto tyto příznaky pociťujete. Pokud neexistují žádné diagnostikované žaludeční potíže, je průjem spojen se třemi faktory - jídlem, hormony, anatomií.

Tajemství anatomie

Důležitou roli hraje problém umístění vnitřních orgánů ženy. Vaše děloha je hned vedle tlustého střeva. Před menstruací se sliznice dělohy zhustí, aby se připravila na implantaci. Jak se děloha stává hustší, může tlačit na tlusté střevo a vést k různým zažívacím problémům..

Vliv hormonů

Mezi menstruací a průjmem existuje hormonální souvislost. Krátce před nástupem menstruace se produkuje více prostaglandinů. Tyto sloučeniny podobné hormonům mají mnoho funkcí, včetně stimulace hladkého svalstva dělohy ke kontrakci a odstraňování nahromaděného endometria..

Den nebo dva před menstruací se buňky výstelky dělohy rozpadají a vylučují velké množství prostaglandinů, aby se oddělily a odstranily sliznici.

Pokud tělo produkuje více prostaglandinů, než potřebuje, může žena pociťovat silné křeče, protože děloha se více stahuje. Dalším vedlejším účinkem produkce příliš velkého množství prostaglandinů je to, že některé z nich mohou vstoupit do krevního řečiště a šířit se po celém těle..

Vzhledem k tomu, že střeva jsou lemována hladkým svalstvem, může nadbytek prostaglandinů způsobit průjem stimulací zúžení tlustého střeva a vyloučením jeho obsahu. Přebytek prostaglandinů může také způsobit bolesti hlavy, nevolnost a zvracení.

Špatná výživa

Odpověď na otázku, proč před menstruačním průjmem může být vaše strava. Mnoho žen má před menstruací bláznivé potravinové preference. Někteří říkají, že mohou jíst všechno bez rozdílu. Nekompatibilní potraviny, spousta tučných jídel, přejídání může způsobit řídkou stolici. Ranní šálek kávy, který vám pomůže probudit se, může také způsobit otevření stavidel. Pokud máte průjem, pravděpodobně pijete více kávy, abyste se pokusili vyrovnat s únavou..

Možné nemoci

Pokud máte citlivý žaludek, průjem před menstruací pro vás není neobvyklý. Ženy se syndromem dráždivého tračníku hlásily v týdnu před menstruací zvýšenou bolest a nadýmání, častější záchvaty průjmu a citlivost konečníku..

Může to být endometrióza, opravdu bolestivý stav, kdy mimo ni roste tkáň dělohy. Obvyklým místem pro růst této tkáně jsou střeva.

Před menstruací se příznaky mohou zhoršit, protože se mění hladiny estrogenu a progesteronu. Endometrióza se stává více gastrointestinálním problémem než gynekologickým.

Jak kontrolovat průjem

Chcete-li se zbavit průjmu, vyberte si potraviny bohaté na škrob - rýže, brambory. Vyzkoušejte léky proti bolesti, jako je ibuprofen. Pomáhají snižovat uvolňování prostaglandinů (sloučeniny podobné hormonům, které jsou spojeny s bolestí a průjmem).

Uchovávejte si deník o jídle. Pokud si všimnete, že konzumace mléčných výrobků, sladkých, slaných před nástupem menstruace, vede k nadýmání, průjmům - to je vaše odpověď.

Mnoho lidí užívá Imodium na řídkou stolici, ale tento lék je vhodný pouze pro časté nebo silné průjmy. Kontinuální užívání antidiarrheálního léčiva povede k intestinální dysfunkci. Místo průjmu dostanete zácpu, což je také nepříjemné. Vyzkoušejte lepší léčbu průjmu bez tablet.

Pijte hodně tekutin

Jedním z největších problémů s průjmem, který přivádí mnoho lidí na pohotovost, je dehydratace. Průjem způsobuje, že tělo ztrácí hodně vody a elektrolytů (jako je sodík, draslík, vápník, hořčík), které musí správně fungovat. Při nesprávném zacházení může být dehydratace nebezpečná.

Chcete-li zvládnout mírný záchvat průjmu, pijte hodně vody, čiré šťávy, bujóny nebo sportovní nápoje bohaté na elektrolyty.

Vyvarujte se kávy, nápojů s kofeinem, švestek, sladkých nápojů, nápojů sycených oxidem uhličitým, alkoholu, které jsou všechny projímadlo. Je také dobrý nápad dočasně se vyhnout mléčným výrobkům..

Připravujte rehydratační nápoje ze soli, cukru a vody. Ve většině lékáren můžete také zakoupit orální rehydratační soli bez lékařského předpisu. Postupujte podle pokynů k vaření, protože příliš mnoho soli může být škodlivé.

Vyzkoušejte dietu BRAT

BRAT je dieta pro zmírnění zažívacích potíží. Strava se skládá ze čtyř měkkých potravin s nízkým obsahem vlákniny, které pomohou posílit stolici: banány, rýže, jablečná šťáva a toast. Banány jsou obzvláště prospěšné, protože pomáhají obnovit draslík ztracený v důsledku průjmu. Poté lze přidat snadno stravitelné potraviny, včetně pečených kuřecích prsou bez kůže, ovesných vloček, pečených brambor, kuřecí polévky.

Vyvarujte se potravin produkujících plyn, jako je soda, fazole, okurky, křupavá zelenina.

Pokud průjem trvá déle než dva až tři dny, zkontrolujte jídlo, které jíte. Průjem mohou zhoršovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny (jako jsou otruby, celozrnné výrobky, hnědá rýže), tučné pokrmy nebo slazené sorbitolem..

Užívejte probiotika

Užívání probiotik v potravinách nebo v doplňcích sníží výskyt průjmů. Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré pro váš trávicí systém. Když máte poruchu střev, ztrácíte velké množství prospěšných bakterií v žaludku a střevech. Probiotika (která zahrnují bakterie Lactobacillus a Bifidobacterium a kvasinky Saccharomyces boulardii) nahrazují tyto ochranné mikroorganismy a obnovují normální funkci střev.

Přestože během průjmu je třeba se mléku vyhnout, jsou jogurt nebo kefír se živými probiotickými bakteriemi mimořádně prospěšné.

Mezi další přírodní probiotické zdroje patří fermentované potraviny, jako je miso, kombucha, zelí, staré měkké sýry, tvaroh, zelené olivy, kváskový chléb a tempeh. Kimchi se často označuje jako „super probiotikum“, obsahuje však pálivé koření, které může zhoršit průjem..

Kdy navštívit lékaře

Okamžitě byste měli navštívit svého lékaře, pokud se u vás objeví přetrvávající nebo silný průjem, příznaky dehydratace nebo jiné příznaky:

 • Průjem přetrvává dva až tři dny;
 • Cítíte se silně dehydratovaní;
 • Silná bolest v břiše nebo v konečníku;
 • Objevují se krvavé nebo černé stolice;
 • Máte horečku nad 39 ° C.

Neignorujte přetrvávající průjem. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené domácí léky, ale přesto máte řídkou stolici, obraťte se na svého lékaře nebo se poraďte se svým lékárníkem o lécích, které jsou k dostání za prodej a mohou vám pomoci zmírnit průjem.

Každá žena a mladá dívka ze zkušenosti ví, jak vypadají normální kritické dny, a proto si začíná dělat starosti, když místo toho přijde růžový výtok. Barva vaginálních sekretů a zápachu naznačují zdraví, změny nebo patologické stavy urogenitálního systému ženy.