Proč je časté močení před menstruací

Nástup menstruace je někdy doprovázen prekurzory před jejich příjezdem. Jedním z nich je časté močení před menstruací. Nástup tohoto příznaku může doprovázet nástup každého menstruačního období nebo se objevit poprvé.

 1. Příčiny častého močení před menstruací
 2. Fyziologické příčiny
 3. Předmenstruační syndrom
 4. Nemoci močového systému
 5. Gynekologické patologie
 6. Onemocnění endokrinního systému
 7. Mohlo by dojít k těhotenství
 8. Jak zacházet s častým močením před menstruací

Příčiny častého močení před menstruací

Vzhled takového nepohodlí u ženy vyžaduje zjištění důvodu jeho vzniku. Nemusí to představovat hrozbu pro její zdraví, ale může to být příznak rozvoje jakékoli nemoci. Důvody, kdy má žena časté močení před menstruací, se mohou velmi lišit.

Fyziologické příčiny

Mohou to být faktory fyziologické povahy, které se pravidelně vyskytují v těle ženy a jsou spojeny se změnami hormonálních hladin. Jeho hlavním regulátorem je kolísání koncentrace progesteronu a estrogenu v krvi ženského těla, což vyvolává následující změny:

 • zadržování tekutin v těle, které se začíná vylučovat ledvinami před menstruací;
 • zvýšený tón močového měchýře, což vyvolává časté nutkání na močení;
 • otok pochvy, zvětšená děloha a zvýšená tvorba plynu ve střevě vyvíjejí mechanický tlak na močový měchýř, což zvyšuje frekvenci nutkání.

Časté močení před menstruací je zpravidla několik dní bezbolestné. Obnovení normální frekvence chodit na toaletu po skončení menstruace není odchylkou od normy.

Důležité! Poprvé, objevené a systematicky opakované časté močení před menstruací na pozadí úplného zdraví vyžaduje konzultaci s odborníkem, aby se vyloučila patologická příčina, která způsobila toto nepohodlí..

Předmenstruační syndrom

Někdy ženské tělo reaguje na změny v hormonálních hladinách nedostatečnou reakcí, což ovlivňuje narušení různých tělesných systémů. Tento negativní komplex se začíná projevovat 5-7 dní před nástupem menstruace, nejen častým močením. V tomto období se vyvíjejí následující patologické příznaky:

 • podrážděnost doprovázená sníženým pozadím nálady;
 • bolesti hlavy, někdy paroxysmální;
 • zvýšený krevní tlak;
 • zvětšení prsou;
 • bolest v dolní části břicha nebo v bederní oblasti tažného charakteru;
 • změny chuťových preferencí.

V některých případech je nepohodlí výrazně výrazné, což nutí ženy hledat pomoc u odborníků..

Nemoci močového systému

Časté močení je často spojeno s příčinou vývoje patologického procesu vylučovacího systému těla. Taková patologie může být nejčastěji způsobena zánětem močového měchýře nebo cystitidou, pyelonefritidou, uretritidou.

Patologický proces v močových orgánech je doprovázen následujícími příznaky:

 • zvýšení teploty, někdy až 38 stupňů;
 • změna barvy, čirost moči, přítomnost vločkovitého sedimentu nebo krve v moči;
 • odchylka od normy v laboratorní analýze;
 • bolest v suprapubické oblasti břicha;
 • pocit pálení při močení;
 • změna objemu vylučované moči ve směru zvýšení nebo snížení.

Výskyt těchto příznaků vyžaduje povinnou konzultaci s odborníkem a léčbu, aby se zabránilo rozvoji komplikací.

Gynekologické patologie

Patologické procesy v reprodukčních orgánech mohou být také doprovázeny zvýšeným močením. Ale projevuje se kdykoli, bez ohledu na čas nástupu menstruace. U gynekologických onemocnění jsou charakteristické následující projevy patologie:

 • sekrece z pochvy, která má různé organoleptické vlastnosti (barva, vůně, konzistence);
 • bolest v dolní části břicha;
 • suchost vaginální sliznice;
 • Zvýšení teploty;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • bolest v intimních vztazích.

Prevalence patologického procesu vyvolává nárůst symptomů, které jsou diagnostikovány objektivním externím a interním vyšetřením ženy na židli. Nemoci reprodukčních orgánů podléhají povinné léčbě, protože zanedbaný patologický proces může vést k rozvoji neplodnosti.

Onemocnění endokrinního systému

Časté močení může vyvolat patologii endokrinního systému. Nejčastěji se jedná o diabetes mellitus nebo vzácný diabetes insipidus, při kterém dochází k častému vypouštění velkého množství moči. Tato endokrinní patologie je charakterizována:

 • zvýšená žízeň;
 • suchost ústní sliznice;
 • nadváha nebo podváha.

Toto onemocnění vyžaduje neustálou léčbu, protože je plné vážných komplikací ve formě různých lézí cévní stěny a nervových zakončení.

Mohlo by dojít k těhotenství

Vzhled častého močení několik dní před menstruací může být spuštěn nástupem těhotenství na pozadí hormonálních změn. Embryo, které se začíná rozvíjet, vyvolává výskyt dalších příznaků charakteristických pro nástup početí:

 • vzhled emoční lability;
 • zvětšení mléčných žláz;
 • nevolnost, zvracení;
 • zpoždění menstruace;
 • nadýmání.

Těhotenský test provedený za přítomnosti takových změn stavu ženy poskytne pozitivní výsledek.

Jak zacházet s častým močením před menstruací

Časté močení, ke kterému dochází u žen před menstruací, vyžaduje konzultaci s odborníkem, který diagnostikuje příčinu jejího vzhledu. Pokud se jedná o fyziologické faktory přispívající k jeho vzhledu, léčba není nutná.

Diagnóza různých onemocnění, která vyvolala časté močení, bude vyžadovat léčbu základní patologie. U onemocnění zánětlivé povahy jsou předepsány následující typy léků:

 • antibakteriální léky;
 • protizánětlivé léky;
 • imunostimulanty;
 • antihistaminika;
 • vitamínové a minerální komplexy.

Kromě léků se k terapeutickým opatřením přidávají fyzioterapeutické postupy (elektroforéza, ultrazvuk, UHF). V případě potřeby je předepsána specifická léčba (diabetes mellitus).

Bezbolestné časté močení před menstruací není patologie a není nebezpečné. Pokud je však toto nepohodlí doprovázeno zhoršením blahobytu ženy doprovázené negativními příznaky, je nutná povinná diagnóza, po níž následuje plnohodnotná léčba, aby se zabránilo různým komplikacím.

Příčiny častého močení před a během menstruace - fyziologické a patologické faktory

Během menstruace ženy čelí různým obtížím, které způsobují nejen fyzické, ale i psychické nepohodlí. Dámy pociťují přístup v kritické dny z různých důvodů. Mezi nimi lze rozlišit časté močení, ke kterému dochází bezprostředně před menstruací..

Vztah mezi menstruací a močením

S uvolňováním menstruační tekutiny mnoho dívek zaznamenává neustálé nutkání jít na toaletu. Je to všechno o reprodukčním cyklu. Kromě toho je možné podráždění močového měchýře, vaginální otok, hormonální změny. I po skončení kritických dnů může přetrvávat neustálá nutnost evakuace. Nedělejte si starosti předčasně - časté vyprazdňování vám umožňuje odstranit přebytečnou tekutinu z těla a snížit otoky.

O častém močení lze hovořit, pokud touhu močit pociťujete během menstruace více než desetkrát denně nebo alespoň dvakrát za noc. Když je jev pozorován každý měsíc, musíte jít k lékaři a podstoupit komplexní vyšetření. Je vysoce nežádoucí léčit se samy - takové příznaky mohou signalizovat cystitidu, která při absenci správné léčby může způsobit vážné komplikace.

Norma

Časté močení během menstruace není vždy důvodem k obavám. Někdy to může být způsobeno zcela přirozenými faktory:

 1. Pít hodně tekutin, užívat diuretika nebo jiné léky, které způsobují, že žena neustále utíká na toaletu.
 2. Závislost na kávě, bylinné čaje, alkoholické nápoje.
 3. Vzrušení nebo dlouhodobé vystavení chladnému místu. Časté močení je adekvátní reakcí těla na podchlazení a stres.
 4. Přítomnost diuretických produktů v nabídce - meloun, citrony, hrozny, okurky, rajčata, mrkev.
 5. Menopauza - toto období je doprovázeno hormonálními změnami a poruchami cyklu.

Chcete-li snížit počet nutkání, musíte přehodnotit své návyky. Pokud není možné odmítnout léky s diuretickým účinkem, doporučuje se pít méně vody, změnit stravu, vždy udržovat nohy v teple a méně starat.

Patologie

Pokud žena před menstruací zaznamená časté močení, měl by se proces normálně vrátit do normálu asi po sedmi dnech. Pokud se tak nestane, musíte určitě promluvit s odborníkem. Neustálé nutkání jít na toaletu během menstruace může signalizovat hormonální nerovnováhu. Abyste se vyhnuli negativním důsledkům, musíte problém včas odhalit a odstranit..

Mohou nastat problémy s nádorem močového měchýře nebo kameny v něm. Provokujícími faktory mohou být diabetes mellitus, nervové napětí, různé neoplazmy v děloze. Nejběžnějším důvodem je ale zánětlivý proces, který se vyskytuje v močových orgánech. Způsobuje nejen časté močení, ale také bolest. Moč získává nepříjemný zápach, lze v něm pozorovat krevní nečistoty, vyprazdňování je doprovázeno svěděním a pocitem pálení. Při cystitidě se moč vylučuje v malých částech nebo zcela chybí, ale žena si zároveň stěžuje na pocit přetečení močového měchýře. Všechny tyto příznaky jsou vážným argumentem pro návštěvu lékaře. Stanoví přesnou diagnózu a vybere nejlepší možnost léčby. Zahrnuje užívání antispazmodik, antibakteriálních a léků proti bolesti.

Časté močení během menstruace

U mnoha žen s menstruačním krvácením mají pocit, že přibrali na váze a snížilo se vylučované množství moči. Přebytečná tekutina se odvádí střevem, takže se vyprazdňuje jednou až třikrát denně. Během kritických dnů se evakuační režim zřídka mění. Pokud návštěvy toalety skončí kapkou moči, mluvíme o otoku genitálií a silném podráždění močové trubice. Při absenci bolesti lze takový jev považovat za fyziologickou normu, ale konzultace lékaře nebude bolet.

Jedním z důvodů neustálého nutkání jít na toaletu, ke kterému dochází během menstruace, je nástup menopauzy. Hormonální změny vedou k nedostatku estrogenu. Výsledkem je, že si žena stěžuje na časté močení, svědění, nedostatek sekretů, močovou inkontinenci. Po skončení cyklu začne močový systém pracovat ve stejném režimu..

Časté močení po menstruaci

Po skončení kritických dnů se normalizují všechny metabolické a hormonální procesy. Voda, která se nahromadila několik dní, začíná být odstraňována ve vylepšeném režimu. Výsledkem je, že frekvence návštěv na toaletě se zvyšuje a objem vylučované moči převyšuje množství spotřebované tekutiny. Tento jev nemůže trvat déle než dva dny a neměl by vás obtěžovat v noci. Jakákoli odchylka by měla být alarmující.

Pokud je po krátké menstruaci pozorováno časté vyprazdňování, je nezbytně nutná pomoc gynekologa. Důvodem mohou být zcela neškodné faktory nebo vážné poruchy v práci těla. Jakékoli nepohodlí vyžaduje naléhavé vyhledání kvalifikované pomoci.

Příznak před menstruací

Důvody častého močení, ke kterému dochází před menstruací, mohou být fyziologické a patologické. Specifický provokující faktor může stanovit pouze odborník. Pokud se tento jev opakuje pravidelně, musíte být testováni, i když neexistují žádné další příznaky. Okamžitá lékařská péče je vyžadována v následujících situacích:

 • k vyprázdnění močového měchýře dochází více než dvacetkrát denně nebo třikrát za noc;
 • vyprazdňování je doprovázeno bolestí a pocitem pálení, nepřináší požadovanou úlevu;
 • změna objemu menstruačního toku, jejich barvy;
 • období trvají méně nebo naopak déle;
 • na začátku cyklu je pociťována bolest břicha nebo dolní části zad;
 • volné stolice.

Každá žena, která má stabilní cyklus, si okamžitě všimne odchylek od obvyklé situace. Je nemožné ignorovat takový jev, protože důvod může být velmi vážný. Neustálá touha jít na toaletu může signalizovat nemoci následujících systémů:

Během menstruace může být časté nutkání používat toaletu způsobeno z různých důvodů. Situaci může porozumět pouze odborník - provedl komplexní vyšetření, předepíše vhodné léky a pomůže problém vyřešit..

Přidružené znaky

Problém častého močení vyžaduje odpovědný přístup k řešení.

Při jmenování lékaře je nutné vyjmenovat všechny stávající potíže a související příznaky. Někdy je nutkání na močení jediným projevem, ale ženy si obvykle stěžují i ​​na jiné příznaky..

Během menstruačního cyklu dochází v těle k mnoha změnám. Bezprostředně před nástupem menstruace hladina progesteronu výrazně klesá. Tento proces vede k zadržování tekutin, zatímco ledviny se ho snaží jakýmkoli způsobem odstranit. Kromě toho se může zvýšit tón močového měchýře, v důsledku čehož se nutkání na močení vyskytuje častěji než obvykle..

Časté močení může nastat jako známka premenstruačního syndromu. Jedná se o celý komplex poruch, které ovlivňují různé systémy těla. V tomto případě jsou možné následující projevy:

 • překrvení mléčných žláz;
 • podrážděnost;
 • otoky nohou;
 • zvýšený krevní tlak.

Všechny tyto jevy způsobují mnoho nepříjemností a nutí ženu navštívit lékaře. V klimakterickém období se produkce estrogenu zpomaluje, což způsobuje utrpení celého těla. Dále je pozorována řada charakteristických příznaků:

 • časté nutkání jít na toaletu;
 • únik moči;
 • pocit sucha v pochvě;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • změny nálady;
 • periodické návaly horka.

Pokud se po kritických dnech proces vyprázdnění vrátí do normálu, neměli byste si dělat starosti. Je to způsobeno přirozenými fyziologickými procesy.

Někdy neustálé nutkání jít na toaletu signalizuje, že došlo k početí. Kromě toho mohou existovat další příznaky:

 • nedostatek menstruace;
 • zvětšení mléčných žláz;
 • rychlá únavnost;
 • změny vůně a chuti;
 • sporé špinění;
 • obtíže v oblasti břicha.

Chcete-li ověřit své předpoklady, musíte si udělat těhotenský test.

Stížnosti na neustálou touhu močit mohou nastat u gynekologických onemocnění. V takovém případě se příznak může objevit kdykoli, ne těsně před kritickými dny. Kromě toho jsou zaznamenány poruchy cyklu, vaginální výtok, vaginální suchost, bolesti břicha, nepohodlí během pohlavního styku.

Časté močení může být způsobeno patologiemi ovlivňujícími močový systém. Nejčastěji jsou ženy diagnostikovány cystitida, uretritida, pyelonefritida. Nepohodlí je doprovázeno bolestí v oblasti třísla, změnou konzistence a stínu moči a zvýšením teploty. Patologie vyžaduje adekvátní léčbu, jinak se změní na chronickou formu.

Časté vyprazdňování může být spojeno s cukrovkou. Nepohodlí je doprovázeno změnou tělesné hmotnosti, zvýšenou žízeň, sucho v ústech. Nemoc může způsobit vážné komplikace, proto je léčba nezbytně nutná. Chcete-li zjistit konkrétní příčinu častého močení, měli byste se poradit s odborníkem. Diagnostikuje a pomůže eliminovat provokující faktor.

Co naznačuje časté močení před, během a po menstruaci?

S přístupem měsíčního krvácení žena ve svém životě často zažívá nepohodlí. Jedním z hlavních problémů je časté močení před menstruací a v jiných obdobích cyklu. Taková změna může být způsobena jak přirozenými příčinami, tak různými abnormalitami v práci urogenitálního systému..

Časté močení před menstruací

Častější používání toalety před menstruací je normální fyziologický jev. Krátce před nástupem menstruačního toku v těle ženy dochází ke snížení hladiny progesteronu. Převaha vůči estrogenu vyvolává zadržování tekutin v tkáních. Není proto divu, že se ledviny snaží ve vylepšeném režimu odstranit veškerý přebytek z těla..

Dalším přirozeným důvodem časté touhy malého jít na záchod je vysoký tón močového měchýře. Orgán se zvětšuje a způsobuje více močení denně. Uvolněné vaginální svaly a podráždění tkání močoviny mohou ovlivnit proces..

Neexistuje žádný důvod k obavám, pokud se velký obrázek vejde do následujících funkcí:

 • nedostatek bolesti a pálení;
 • celkový počet nutkání nepřesahuje 10krát denně;
 • moč má normální barvu;
 • bez příměsi krve a hnisu.

V normální situaci se blahobyt ženy stabilizuje do konce menstruace. Ale příznaky se mohou znovu vrátit krátce před začátkem dalšího menstruačního cyklu..

Časté močení před menstruací je projevem premenstruačního syndromu. Následující příznaky pomohou pochopit výskyt PMS:

 • podrážděnost a apatie;
 • ztráta energie a ospalost;
 • otok obličeje, paží a nohou;
 • bolest hlavy;
 • zvýšený tlak;
 • nevolnost (zřídka zvracení) nebo průjem před menstruací;
 • nepohodlí v dolní části břicha, brnění;
 • zvýšené nutkání používat toaletu.

Takové nepohodlí se nevztahuje na patologii, ale nutí ženy a dívky navštívit lékaře..

Pravděpodobnost početí

Dokonce před zpožděním menstruace, když chcete navštívit dámský pokoj více než obvykle, lze předpokládat těhotenství. Následující znaky označují úspěšné oplodnění vajíčka:

 • zhoršení vůně;
 • změna preferencí potravin;
 • zvětšení mléčných žláz;
 • mírná nevolnost;
 • prudký pokles výkonu;
 • nadýmání;
 • menší krvácení.

Vzhledem k individuálním charakteristikám každého organismu nelze těhotenství určit pomocí vjemů. Žena může počkat na zpoždění a poté podstoupit test. Pro dřívější příjem výsledku budete muset složit krevní test na hCG.

Další faktory

Když žena řekne lékaři, že často chodím na toaletu před menstruací, odborník málokdy předpokládá patologii. Ve středu a na konci cyklu existují další neškodné příčiny pollakiurie:

 • premenopauza;
 • užívání diuretik;
 • hubnutí pomocí pilulek;
 • pití bylinného čaje;
 • zneužití alkoholu;
 • podchlazení;
 • silný stres.

Problémy s velkým množstvím moči zmizí po odstranění výše uvedených faktorů. Výjimkou je přístup k menopauze..

Retence a časté močení

Hormonální narušení může způsobit nejen zpoždění, ale také časté močení na pozadí negativního testu z následujících důvodů:

 • negativní dopad na psychiku;
 • změna klimatu a denního harmonogramu;
 • zneužívání stravy;
 • nedostatek užitečných stopových prvků;
 • kolísání hormonálních hladin;
 • dlouhodobé léky;
 • zneužívání perorálních kontraceptiv;
 • důsledek potratu nebo potratu;
 • zotavení po porodu;
 • nedávné nachlazení.

Zpoždění a časté močení mohou také způsobit různé patologie:

 • syndrom polycystických vaječníků;
 • luteální cysta (corpus luteum);
 • nitroděložní smrt plodu;
 • mimoděložní (mimoděložní) těhotenství;
 • pohlavní choroby;
 • cukrovka;
 • cystitida;
 • problémy s ledvinami, močovými cestami a močovou trubicí;
 • kardiovaskulární onemocnění.

Co přesně je porušení cyklu a časté močení určí pouze lékař. V každém případě je pozorován konkrétní seznam příznaků a bez komplexní diagnostiky se neobejdete.

Zjistěte, jak se charakteristiky menstruace mění s ovariální cystou, v článku na odkazu.

Časté močení na začátku cyklu

Pokud kritické dny probíhají pravidelně, ale sekrece moči roste, měla by žena vyhodnotit svůj stav. Ve většině případů je tento stav normální kvůli změnám v těle. Při absenci bolesti a pocitů tahu, svědění, pálení je pravděpodobnost patologie minimální. Musíte také vzít v úvahu, že na začátku měsíčního cyklu se děloha zvyšuje a vytváří tlak na močovod.

Známky porušení

Je třeba věnovat zvláštní pozornost, pokud je vaše menstruace doprovázena následujícími funkcemi:

 • prudké zvýšení krve nebo úplné vymizení výtoku;
 • menstruace se změnila na žlutou, jasně červenou nebo tmavě hnědou;
 • kritické dny začaly běžet déle než obvykle;
 • existuje nevolnost, bolesti hlavy;
 • nepohodlí se neustále vyskytuje v břiše a dolní části zad.
 • cyklus je poznamenán močovou inkontinencí nebo často chce jít na toaletu (10krát nebo více).

Během menstruace jsou časté případy cystitidy. Onemocnění je doprovázeno častým močením s řezy.

Možné důvody

Během menstruace může být časté močení vyvoláno následujícími zdravotními problémy:

 • hormonální nerovnováha;
 • otok močového měchýře;
 • kameny v močových cestách;
 • benigní novotvary v děloze;
 • cukrovka;
 • zánětlivé procesy v urogenitálním systému.

Kterákoli z těchto podmínek vyžaduje léčbu..

Existuje seznam příznaků, pro které je velmi důležité naléhavě navštívit zdravotnické zařízení:

 • bolí močit i po užití speciálních léků;
 • v menstruaci se objevily nepochopitelné sraženiny;
 • pocit řezání při močení;
 • nesnesitelná bolest v podbřišku;
 • změna barvy moči a výskyt zápachu;
 • vysoká tělesná teplota;
 • systematická nevolnost a průjem.

Porušení menstruace

Pacienti si často stěžují, že k menstruaci dochází pouze při močení. Podobný problém je zaznamenán ve věku 50 let a v mladším věku. Důvod může spočívat v následujícím:

 • špatný tón dělohy;
 • abnormální poloha pohlavního orgánu (ohyb atd.);
 • stenóza a zúžení krku;
 • mimoděložní těhotenství;
 • blížící se menopauza.

Je dobré, když v tomto případě žena šla do nemocnice na diagnostiku. Čím dříve lékař určí příčinu odchylky, tím dříve bude možné problém vyřešit.

Časté nutkání po kritických dnech

Náhlý nástup a pokračování častého močení po menstruaci je často spojeno s následujícími:

 • individuální orgánová struktura;
 • pít hodně tekutiny;
 • převaha slaných, kořeněných nebo tučných jídel ve stravě;
 • zneužívání alkoholu a jiných nápojů;
 • užívání diuretik;
 • emoční stres;
 • podchlazení;
 • hormonální změny.

Nebojte se, pokud je tato podmínka zaznamenána jen několik dní. Patologické časté močení je charakterizováno bolestí, svěděním, pálením a změnou povahy moči. V takové situaci již bude vyžadována diagnostika a terapie. Bez včasné léčby může i malé porušení vyvolat chronické onemocnění s neustálými relapsy..

Inkontinence a zadržování moči

Pokud inkontinence postihuje hlavně ženské publikum, pak je retence moči typičtější pro muže. Každá podmínka má své vlastní vývojové faktory.

Selhání vyprazdňování močových cest může být způsobeno:

 • komprese močových cest;
 • BPH;
 • zablokování močových cest;
 • trauma močové trubice;
 • zlomenina pánevních kostí;
 • nemoci míchy;
 • intoxikace drogami;
 • infekční komplikace.

Inkontinence je často spojena se špatnou funkcí svalů v urogenitálním systému. Náhodné vylučování moči během fyziologických procesů a fyzické námahy není porušením. Diagnostika vyžaduje systematické opakované relapsy, které nejsou spojeny s menopauzou.

Časté močení není vážným zdravotním stavem. Ale pouze za podmínky vzácného výskytu v určité dny cyklu. Je nutné vyšetřit, zda je měsíční krvácení zpožděno nebo zda se při používání toalety objeví silná bolest. Pozorování pacienta lékařem bude mít pozitivní vliv na zdraví a pomůže předcházet závažnějším poruchám..

Příčiny častého močení před menstruací

Během menstruace mají ženy mnoho potíží. To je způsobeno nejen psychickým, ale i fyzickým nepohodlí. Takový důležitý proces pro tělo se může stát významnou překážkou pro aktivní život. Není žádným tajemstvím, že přístup dnešní doby je často cítit z různých důvodů. A jedním z nich je časté močení..

Před zvážením možných řešení problému musíte zjistit důvody tohoto stavu. Ve většině případů mají zcela fyziologické vysvětlení, ale někdy je nutné uvést jiný původ dysurických poruch, bez souvislosti s menstruací.

Proto by žena měla léčit zvýšené močení s náležitou pozorností a pokud jsou patrné jakékoli cizí příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.

Příčiny

Pokud se moč vylučuje před menstruací, není to vždy důvodem ke zvýšenému znepokojení. Je známo, že každý organismus je individuální a restrukturalizace metabolických procesů a hormonálních hladin během menstruačního cyklu se může u každé ženy projevit odlišně..

K těmto změnám by mělo docházet zcela nepostřehnutelně a nemělo by způsobovat nepohodlí, ale mnoho případů má daleko od ideálního stavu. Navíc nelze vyloučit možnost dalších příčin častého močení. Lze rozlišit následující stavy, které hrají roli ve výskytu tohoto příznaku před menstruací:

 • Fyziologické procesy.
 • Předmenstruační syndrom.
 • Těhotenství.
 • Nemoci močového systému.
 • Gynekologická patologie.
 • Endokrinní onemocnění.
 • Stresové faktory.

Jak vidíte, poruchy močení jsou způsobeny řadou důvodů. Mělo by se zjistit, zda existuje souvislost mezi takovým jevem a menstruací, a poté zvážit potřebu některých opatření.

Pokud se během menstruačního cyklu objeví nepohodlí, musíte nejprve určit jejich původ.

Příznaky

Pokud jde o lékaře s tímto problémem, žena čeká na jeho brzké vyřešení. Nejprve ale musíte podstoupit určité vyšetření. Prvním odkazem ve fázi primární zdravotní péče je klinické vyšetření, během kterého se zjistí hlavní potíže a další příznaky.

Někdy se časté močení stává hlavním projevem, který pacienta znepokojuje..

Ve většině případů však existují další znaky, které umožňují předpokládat určitý stav. Proto je obzvláště důležité upřesnit stížnosti.

Fyziologické procesy

Je známo, že menstruační cyklus je doprovázen funkčními a strukturálními změnami v ženských genitáliích. To je doprovázeno posunem hormonální rovnováhy směrem k estrogenům nebo progesteronu, v závislosti na fázi procesu - hlavních regulátorech ženského cyklu.

Bezprostředně před dalším obdobím dochází k prudkému poklesu hladiny progesteronu, který pokračuje během menstruace. To je doprovázeno zadržováním tekutin v těle, které se může vylučovat ledvinami. Navíc se často zvyšuje tón močového měchýře, což vyvolává časté nutkání používat toaletu..

Zcela jiná situace nastává u žen v klimakterickém období. V této době klesá produkce estrogenu, což ovlivňuje mnoho funkcí těla. Typické je zejména:

 • Časté nutkání močit.
 • Únik moči.
 • Pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře.
 • Narušení menstruačního cyklu.
 • Pocit sucha a svědění v pochvě.
 • Pravidelné návaly horka.
 • Změny nálady.
 • Bolesti hlavy.

Pokud se po skončení menstruace stane chodení na záchod normální, nedělejte si starosti. Ve většině případů je to důsledek fyziologických procesů.

Předmenstruační syndrom

Další situací, kdy se může před menstruací zvýšit vylučování moči, je předmenstruační syndrom. Je považován za komplexní komplex poruch ovlivňujících různé systémy těla: endokrinní, kardiovaskulární, psychoemoční. V tomto případě se vyskytnou následující příznaky:

 • Podrážděnost, snížená nálada.
 • Překrvení prsou.
 • Otok končetin, obličej.
 • Bolesti hlavy.
 • Nevolnost.
 • Zvýšení krevního tlaku.

Takové projevy způsobují ženě před začátkem menstruačního cyklu velké nepohodlí, což je nutí konzultovat s lékařem..

Těhotenství

Pokud žena ještě neví o nástupu těhotenství, ale očekává začátek další menstruace, považuje zvýšenou frekvenci močení za běžný jev. To však může být jedním ze znaků zrodu nového života. Kromě toho jsou často zaznamenány další příznaky, které povedou k podobné myšlence:

Uvažovaný jev má tedy příjemnou stránku. Měl by být proveden těhotenský test, aby se ujistil, že předpoklady jsou správné..

Nemoci močového systému

Když hovoří o patologických příčinách dysurických jevů, nejčastěji myslí na patologii močových orgánů: cystitidu, uretritidu nebo dokonce pyelonefritidu. A to je pochopitelné, protože v takové situaci jsou tyto příznaky nejčastější. To však nevylučuje vliv dalších faktorů na tělo ženy. Kromě toho mohou onemocnění ledvin, močového měchýře a močové trubice doprovázet další příznaky:

 • Zvýšení nebo naopak snížení množství vylučovaného moči.
 • Změny v jeho barvě: zákal, krvavý odstín.
 • Suprapubická bolest nebo bolest dolní části zad.
 • Zvýšená tělesná teplota.

Taková patologie vyžaduje včasnou detekci, aby se proces nestal chronickým. V opačném případě si žena všimne pravidelných exacerbací nemocí..

Gynekologická patologie

Nezapomeňte na možnost gynekologické patologie, ve které najdete také podobné stížnosti. Zvýšené močení může nastat kdykoli, nejen těsně před menstruací. Ale vzhled následujících příznaků bude charakterističtější:

Klinický obraz bude zcela záviset na typu a rozsahu patologie. Pokud proces pokrývá vnitřní pohlavní orgány, pak tělesná teplota často stoupá, bolest je určena palpací. Při poškození vagíny a děložního čípku jsou během gynekologického vyšetření viditelné změny.

Patologie oblasti ženských pohlavních orgánů by měla být adekvátně léčena, protože mnoho zánětlivých onemocnění má nebezpečné komplikace nebo vede k neplodnosti.

Endokrinní onemocnění

Dysurické poruchy mohou být také důsledkem metabolické endokrinní patologie. Nejčastěji je v takových případech nutné vyloučit diabetes mellitus. Během lékařské prohlídky je pozornost věnována následujícím znakům:

 • Vylučování velkého množství moči.
 • Suchá ústa.
 • Zvýšená žízeň.
 • Chudnutí nebo naopak nadváha.

Toto onemocnění je nebezpečné pro své komplikace, protože dlouhodobé zvyšování hladiny glukózy v krvi nepříznivě ovlivňuje mnoho systémů. Ve výsledku se tvoří různé neuro- a angiopatie, zvyšuje se riziko hnisavých infekcí, může se tvořit tzv. Diabetická noha..

Základem pro obnovení tělesných funkcí u diabetu je adekvátní kompenzace metabolismu sacharidů.

Diagnostika

Aby se rozptýlily všechny pochybnosti o příčinách častého močení, měly by být výsledky klinického a gynekologického vyšetření potvrzeny dalšími metodami. To umožní učinit konečný závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti patologických změn v těle ženy. V závislosti na situaci se používají následující diagnostické nástroje:

 • Krevní testy (obecné, biochemické, test tolerance sacharidů).
 • Testy moči (obecně podle Nechiporenka a Zimnického, pro cukr, pro mikrobiální flóru).
 • Bakteriologická analýza vaginálního výtoku.
 • Ultrazvuková procedura.
 • Kolposkopie.

Ve většině případů jsou tyto studie dostatečné k diagnostice nebo vyloučení popsané patologie. Je tedy nutné považovat časté močení za jeden z příznaků, který nemusí mít vůbec žádnou souvislost s menstruačním cyklem. Při absenci dalších faktorů je však třeba učinit závěr o fyziologické povaze tohoto jevu..

Příčiny častého toku moči před menstruací

Ženy se dozvěděly o přístupu menstruace nejen podle kalendáře, ale také podle transformací probíhajících v těle: otok mléčných žláz, proměnlivý psychoemotický stav, bolesti v podbřišku, časté močení (pollakiurie). Všechny tyto projevy jsou velmi individuální, ale neustále se setkáváme se stížnostmi na častou chůzi „malým způsobem“. Důvodem této odchylky může být výsledek přirozených procesů v těle. Někdy je však časté močení před menstruací známkou vážné patologie..

Menstruace u žen

Ženské pohlaví má každý měsíc období (období). Začínají během puberty, chybí během těhotenství a po určitou dobu po porodu. Krvavý výtok se zastaví s nástupem menopauzy. Trvání menstruačního cyklu je jiné: od 23 do 35 dnů. Norma obvykle trvá 28 dní..

Procesy vyskytující se u žen v těle jsou obvykle rozděleny do fází:

FázeProcesy v těle
MenstruačníObdobí děložního krvácení, trvající 3–7 dní. Děloha, která se silně stahuje, odmítá zarostlé endometrium (vnitřní membránu), ke kterému je vajíčko po oplodnění připojeno.
FolikulárníZačíná to první fází. Doba trvání - 14 dní. Nový folikul se tvoří ve vaječnících, kde vajíčko dozrává. Endometrium začíná růst.
OvulačníFáze trvá 3-4 dny. Pod vlivem hormonů zralý folikul praskne a vajíčko se uvolní a je připraveno k fúzi se spermatem. Tento proces se nazývá ovulace. Některé ženy pociťují mírnou bolest v dolní části břicha, v oblasti vaječníku, kde došlo k prasknutí.
LutealDélka fáze je od 11 do 16 dnů. Produkují se hormony estrogen a progesteron, které připravují tělo na budoucí těhotenství. Fáze je charakterizována projevem premenstruačního syndromu (PMS) - soubor indikátorů změněných hormonálních hladin (bolestivé pocity v dolní části břicha, změny psycho-emocionálního stavu, otoky prsou).

Časté močení je také často jedním ze znaků PMS. Zároveň může být pitný režim zcela omezený..

Časté močení před menstruací: normální nebo abnormální

Důvody, které u žen v předvečer menstruace způsobují nutnost častého močení, mohou být přirozené i patologické. Aby bylo možné správně posoudit situaci, musí být všechna označení posouzena společně..

Fyziologické procesy

Časté močení před menstruací je normální - výsledek fyziologických procesů probíhajících v těle. Není třeba se obávat, že na konci menstruace tyto příznaky ustanou. A tento stav je vysvětlen měnícím se hormonálním pozadím:

 1. Produkovaný estrogen dráždí stěny sliznice močového měchýře, což způsobuje polakisurii.
 2. Před menstruací děloha bobtná a roste. Tam je neustálá kontrakce stěn orgánu k odmítnutí endometria, což nutí dělohu být ve stavu tónu. Zintenzivňuje se také proces tvorby plynů ve střevě, díky čemuž se také mírně zvyšuje. Výsledkem je, že okolní orgány vyvíjejí tlak na močový měchýř a vyvolávají další výlety pro malou potřebu.
 3. Pod vlivem progesteronu se v závěrečné fázi cyklu hromadí tekutina v tkáních. A před začátkem a během kritických dnů jsou zásoby vody intenzivně transportovány z těla, což způsobuje časté močení.

Někdy během menopauzy jsou také přítomny dysurické poruchy s příznaky charakteristickými pro menopauzu: návaly horka, inkontinence, změny nálady.

Předmenstruační syndrom

Většina ženských zástupců v reprodukčním věku v předvečer menstruace trpí takzvaným premenstruačním syndromem. Projevuje se následujícími znaky:

 • zvýšený krevní tlak;
 • nevolnost, zvýšená chuť k jídlu;
 • bolest na hrudi a dolní části břicha;
 • otok, přírůstek hmotnosti;
 • deprese, podrážděnost, stres.

Časté močení je poměrně častým příznakem PMS. Pokud všechny nepříjemné projevy zmizí na konci menstruace, není třeba se obávat. Je však možné konzultovat s lékařem, jak se v předmenstruačním období cítit lépe. Doporučí užívání vitaminových nebo hormonálních komplexů. Podle mnoha pacientů to výrazně zlepšuje situaci..

Početí dítěte

Časté močení před menstruací má někdy přirozené příčiny. Jedním z nich je těhotenství. Rostoucí děloha tlačí na blízký močový měchýř a způsobuje nutkání jít „na malou“. Primární příznaky těhotenství jsou velmi podobné těm během PMS:

 • nevolnost a úzkost ze střev:
 • zvětšení mléčných žláz a jejich zvýšená citlivost;
 • neustále hlad;
 • rychlá únavnost.

Chcete-li zjistit povahu alarmujících příznaků, musíte si udělat těhotenský test. Dnes může každá lékárna nabídnout levný indikátor, jehož citlivost vám umožní identifikovat skutečnost koncepce od samého začátku zpoždění menstruace..

Patologické faktory

Časté nutkání močit před menstruací se může stát jedním ze znaků patologie jednotlivých orgánů nebo dokonce celých systémů. V takových případech existují další doprovodné příznaky. Je důležité je ignorovat..

Systém orgánůNemoci, jejich příznaky
MočovýČasté močení je odpovědí na zánět ledvin a / nebo močového měchýře. Na pozadí hormonálního pozadí, které se změnilo před menstruací, se často objevují latentní formy onemocnění. Teplota stoupá, bolí vás dolní část zad a břicho, tvoří se otoky, mění se vůně a vzhled moči.
SexuálníPoruchy v reprodukčním systému jsou indikovány poruchami cyklu v kombinaci s častým močením, svěděním v intimní oblasti, bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Podobné příznaky naznačují přítomnost nádorů, patologii dělohy, zánětlivá a infekční onemocnění..
KardiovaskulárníPotřeba častého močení v noci může naznačovat srdeční selhání. V tomto případě je pozorován otok.
EndokrinníPro diabetes mellitus jsou charakteristické častější výlety do nouze. Kromě toho se objevuje neobvyklá žízeň, pocit sucha v ústech, zvýšení tělesné hmotnosti.

Zvýšené nutkání během cyklu

Často se stává, že časté močení, ke kterému dochází během menstruace, zcela nesouvisí s ženským cyklem. Důvodem mohou být banální situace: pití velkého množství různých tekutin, užívání diuretik nebo léků na hubnutí, když jste vypili hodně kávy nebo alkoholických nápojů, došlo k podchlazení nebo stresu.

Fyziologické příčiny polakisurie během kritických dnů:

 1. Climax. Dochází k významným změnám v hormonálních hladinách, které vedou k dysurickým poruchám.
 2. Aktivní produkce ve druhé polovině cyklu progesteronu, která vyvolává hromadění vody v těle. A těsně před velmi menstruačním obdobím a během výtoku množství hormonu prudce klesá a stávající tkáň se začíná odstraňovat z tkání, odpovídajícím způsobem se zvyšuje vylučování moči.

Nebezpečná situace je, když časté močení během menstruace má příčiny, které nesouvisejí s menstruačním cyklem. V tomto případě příznak naznačuje nemoc. Například některé sexuálně přenosné nemoci, které jsou asymptomatické, se začínají projevovat během menstruace, což nutí spravedlivé pohlaví běžet na toaletu.

Chcete-li vyloučit nebo potvrdit patologickou složku alarmujícího příznaku, měli byste věnovat pozornost doprovodným známkám (silná bolest, svědění, pálení, změna povahy moči, slabý menstruační tok) a bez váhání jít k lékaři.

Časté močení po menstruaci

Na konci menstruace se hormonální a metabolické procesy vrátí do normálu. Voda nahromaděná v tkáních se aktivně odstraňuje. Nebuďte překvapeni, pokud je objem moči větší než množství spotřebované tekutiny denně..

Časté močení po menstruaci je obvykle 1-2 dny, poté se vrátí do normálu. V noci by se nemělo chodit na toaletu. Jinak je nutná odborná pomoc..

Způsoby odstranění příznaku

Možnost eliminace nepříjemného nepříjemného příznaku (snížení počtu cest na toaletu) přímo závisí na důvodech, které jej způsobily. Proto je důležité vše, co k porušení dochází. Ve zdravotních záležitostech nejsou žádné maličkosti.

Lékař vybírá metody eliminace a léčebné metody individuálně:

 1. Změna návyků: snížení počtu vypitých nápojů, odmítnutí (pokud je to možné) diuretik, úprava stravy, prevence hypotermie, eliminace stresových situací.
 2. Pokud jsou zjištěny jakékoli nemoci, je předepsána vhodná léčba.
 3. Přirozené fyziologické příčiny v průběhu času ustupují.

Každá žena, je-li pozorná ke svému tělu, je schopna určit, zda je vše normální nebo se vyvíjí patologie. Neignorujte varovné signály. Je nemožné zůstat nečinný v naději, že vše v průběhu času pomine. Nedostatečná léčba může v některých případech vést k nebezpečným následkům.

Časté močení během menstruace

V počátcích menstruace mnoho žen pociťuje různé nepříjemné a někdy bolestivé pocity. Varovným signálem je také časté močení před menstruací. Mnoho dam se zeptalo svých gynekologů na povahu takové anomálie.

V mnoha případech je abnormální množství močení skutečně příznakem specifické poruchy močových cest. Ale v takovém případě budou existovat další příznaky způsobené nemocí. Pro vlastní uklidnění a prevenci nemocí vám může být diagnostikován lékař..

Druhou stránkou ženského zájmu je neplánované těhotenství, protože právě hormonální rázy vedou k častému močení těhotných žen. Proto, když přijde menstruace a močový měchýř vás rozběhne, objeví se určitá bdělost..

7 hlavních důvodů častého odtoku moči

Objem vyloučené moči je přímo úměrný spotřebované tekutině, minus tělo zpracované. Normální množství močení je 5 až 7krát denně.

Příliš časté nutkání na močení je nejčastěji spojeno se změnou hormonálních hladin během menstruace. Existuje však řada dalších důvodů:

 1. Přeceňovaný hormon - progesteron, vyvolává nadměrné zadržování tekutin v těle, v období před menstruací koncentrace hormonu prudce klesá, což vede k hojnému odtoku moči.
 2. Vypije se velké množství vody denně.
 3. Pití diuretických nápojů: káva, zelený čaj, alkohol.
 4. Užívání diuretik nebo bylinných nápojů s bylinami, které zvyšují tok moči.
 5. Těžké podchlazení nebo nízká pokojová teplota.
 6. Stresující situace.
 7. Hojnost kořeněných potravin ve stravě, která vede k podráždění močového měchýře a častému nutkání na močení.

Pokud po skončení menstruace nutkání na močení přestalo, neměli byste se bát.

Příznaky porušení

V případě, že se fyziologické procesy a zásadní obraty staly příčinou častého močení před menstruací, stojí za to věnovat pozornost dalším příznakům. Příznaky v kombinaci s častým močením mohou naznačovat mnoho onemocnění močového systému..

Těhotenství

Samozřejmě nelze soudit pouze podle odtoku moči a celkového stavu ženy, její těhotenství nemůže být. Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař po absolvování ultrazvukového vyšetření a po močení a krevních testech. Stává se, že menstruace je zapnutá a žena je již těhotná a časté močení je jen dalším příznakem jejího zajímavého postavení..

O úplném početí bude svědčit nevolnost, slabost, zvětšení prsou, nepravidelnosti menstruace a její absence, nadýmání, možné krvavé výtoky. Návštěva vašeho gynekologa osvětlí vaši situaci.

Nemoci močového systému

Častý odtok moči může hovořit o pyelonefritidě, cystitidě a uretritidě. Ale to není zdaleka jediný příznak doprovázející takové nemoci..

Při zánětlivém procesu se změní barva a složení moči (viditelné i bez laboratorní analýzy), objeví se bolest v bederní a tříslové oblasti a může se zvýšit tělesná teplota. Často existuje pocit, že není močový měchýř zcela vyprázdněn.

Pokud se takové příznaky objeví, zejména v kombinaci s horečkou, je naléhavě nutné poradit se s lékařem a zahájit léčbu. Opomíjené případy zánětlivých onemocnění hrozí závažnými komplikacemi a rozvojem selhání ledvin.

Nemoci reprodukčního systému

Stejně jako v močovém systému je časté močení na toaletu indikátorem mnoha gynekologických problémů. Souběžnými příznaky gynekologických onemocnění jsou svědění, nepohodlí, abnormální výtok s neobvyklou barvou a zápachem, menstruační nepravidelnosti, bolest v oblasti třísla. Takové projevy jsou charakteristické pro endometriózu, chlamydie, ureaplasmu nebo jiné infekční léze urogenitálního systému..

Když se takové změny objeví, je nutné se poradit s gynekologem, který provede úplnou diagnózu a předepíše účinnou léčbu. Opomíjené případy mohou mít komplikace ve formě neplodnosti.

Poruchy kardiovaskulárního systému

Časté močení je jedním z příznaků kardiovaskulárního selhání. Je to způsobeno zvýšenou prací srdce, která vede ke zvýšení průtoku krve ledvinami a v důsledku toho k produkci velkého objemu moči. Při takovém porušení se objevuje dušnost a silné otoky nohou..

Poruchy endokrinního systému

Nejprve je přidělen diabetes mellitus, při kterém nejen před menstruací, ale také v obvyklých dnech má pacient silnou žízeň, což vede k častým návštěvám toalety.

Mezi příznaky, které se objevují, patří zvýšení objemu vylučované moči, sucho v ústech, prudký pokles nebo prudké zvýšení tělesné hmotnosti.

Cystitida

Pokud to není těhotenství a časté močení nadále obtěžuje ženu po menstruaci, pak lze podezření na zánět močového měchýře - cystitidu.

Bude nutná odborná konzultace, pokud kromě častého močení před menstruací bude:

 1. Příliš málo nebo příliš mnoho výboje.
 2. Změny barvy a zápachu vylučované krve.
 3. Špatný celkový stav a slabost.
 4. Bolestivý syndrom v oblasti rozkroku.
 5. Bolestivé pocity při vyprazdňování močového měchýře - křeče.

jiný

Doprovázejte časté výlety na toalety, může být spousta nemocí a stavů. Může se tedy projevit urolitiáza, novotvary v močovém měchýři, patologie v děloze (výhřez nebo rakovina), slabost stěny močového měchýře.

K odstranění příčiny častého močení je nutné vycházet z podstaty problému. V případě, že se jedná o nemoc, je třeba ji léčit, aby neměla čas na vývoj a způsobila mnoho nepohodlí a komplikací.

Když důvod spočívá v každodenních maličkostech, pak stojí za to vyloučit jejich vzhled. Pokud pijete hodně, zkuste dodržovat režim (norma je 40 ml na 1 kg těla denně). Pamatujte, že diuretika, čaj a káva z vás vypudí tekutinu, nebojte se a panikařte. Pokud zaznamenáte další nepříjemné příznaky, je lepší se poradit s urologem nebo gynekologem, tito odborníci se zabývají problémy s močením, bez ohledu na váš přirozený cyklus..

Obnovení menstruačního cyklu po gynekologickém čištění je hlavním znakem obnovy zdraví. Menstruace po kyretáži po termínu by měla začít ve stejném režimu. Jakákoli odchylka je důvodem pro konzultaci s lékařem, aby se předešlo dalším komplikacím..