Příčiny bolesti v boku před menstruací

U některých žen je běžné mít v předvečer menstruace intenzivní bolesti. A marně. Před kritickými dny a během nich může mít zdravá dívka mírné nepohodlí nebo lehké prasknutí nad ohanbí.

Pokud vás pravá strana bolí před menstruací, je to důvod k obavám. Tento stav je nejčastěji známkou patologie orgánů reprodukčního systému, gastrointestinálního traktu nebo neurologického onemocnění. A v řadě situací je nutná urgentní chirurgická péče..

Příčiny jednostranné bolesti v dolní části břicha

Pokud to v předvečer menstruace bolí na jedné ze stran, důvodem může být:

 1. Genetické dispozice se přenášely na matku nebo babičku. Dochází k intenzivním kontrakcím svalů dělohy a nervová zakončení jsou příliš citlivá. V této situaci pomáhají léky proti bolesti..
 2. Gynekologická onemocnění, která jsou často doprovázena vážnými následky: děložní záhyb, myomy, endometritida, endometrióza, adenomyóza v děloze, ruptura vaječníků.
 3. Pokud se bolestivý syndrom koncentruje v dolní části břicha, dochází k tomu zavedením spirály jako metody antikoncepce, následného potratu nebo jiných intervencí. Když se obtěžují silné bolesti, je lepší spirálu odstranit.
 4. Bolestivost může být vyvolána jinými onemocněními, které nesouvisejí s genitální oblastí. Například ledvinové kameny, cystitida, apendicitida, neurologie.

Pokud jde pouze o levou nebo pravou stranu, může to být v některých případech projev tubálního těhotenství. V každém případě je tak závažné příznaky, jako je bolest, nebezpečné ignorovat. Proto byste měli okamžitě navštívit lékaře.

Ovulace

Pokud je syntéza prostaglandinů narušena uprostřed měsíčního cyklu a krátce před regulací, může se na boku objevit bolestivost. Stává se, že ženy trpí bolestivými projevy během ovulace v době uvolnění zralého vajíčka, kdy se folikul zlomí. Nepříjemné pocity trvají několik minut až několik dní. Příčiny nepohodlí, ke kterým dochází několik týdnů před menstruací, jsou:

 1. Ruptura kapilár umístěných ve spodní části folikulu. Kvůli prasknutí folikulární tekutina vstupuje do břišní stěny a děloha, která je z toho podrážděná, se začíná stahovat a způsobovat nepohodlí spojené s procesem ovulace.
 2. Bolest na pravé straně během menstruace a další dny. Často jsou předzvěstí apendicitidy. Ty jsou obvykle doprovázeny zvýšením teploty. Tyto příznaky nelze tolerovat, natož ospravedlnit ovulací. Pokud se bolest zvyšuje a horečka vás obtěžuje, musíte okamžitě zavolat lékaře, protože tento stav může být život ohrožující..
 3. Bolest v boku před menstruací. Vzniká kvůli přítomnosti abscesu, adhezí nebo onkologie pánevních orgánů.

Někdy se stává, že během ovulace nebo v předvečer menstruace ženy pociťují menší bolest, která se považuje za normální. Nejčastěji se však jedná o známku patologie, kterou je třeba léčit, proto pokud se příznaky opakují, neodkládejte návštěvu gynekologa.

Doporučujeme přečíst si více o bolesti vaječníků po ovulaci v samostatném článku na našem webu..

Ovariální mrtvice

Pozoruje se apoplexie vaječníků (prasknutí):

 • kvůli různým infekcím;
 • tubální těhotenství;
 • cysty;
 • zánět přídavků;
 • příliš násilný sex;
 • fyzické zranění nebo nadužívání.

Klinika apoplexie se kromě bolesti v boku, kterou nelze tolerovat, také projevuje:

 • horečka;
 • závrať;
 • nevolnost a zvracení;
 • mdloby.

Pokud je levý vaječník poškozen, pak bolest před menstruací trápí levou a pokud je pravá, pak bude bolest vpravo. Bolestivé pocity jsou bolestivé, bodavé, paroxysmální. Útoky trvají od půl hodiny do několika hodin.

Pokud ženě není poskytnuta včasná lékařská pomoc, pak bolest na levé straně před menstruací způsobí smrt kvůli těžké ztrátě krve.

Mimoděložní těhotenství

Tubální těhotenství nastává, když ženská reprodukční buňka, spojující se s mužem, není fixována v děloze, ale v tubách nebo vaječnících. Chcete-li identifikovat tuto patologii, musíte udělat ultrazvuk.

S progresí takového těhotenství ve 2. až 3. měsíci žena pociťuje před menstruací bolest v boku vpravo nebo vlevo. To je způsobeno skutečností, že plod je připojen. Pocit bolestivosti se zvyšuje s vývojem embrya. Je to proto, že tenké a křehké stěny vejcovodů nebo vaječníků se musí protahovat, jak v nich roste oplodněné vajíčko..

Pokud tento útok nezjistíte včas a neodstraníte jej, praskne trubice nebo vaječník, což je doprovázeno silnou řeznou bolestí. Dítě zemře a život ženy bude v ohrožení. Pokud tedy těhotná žena cítí, že ji bolí pravá (levá) strana v dolní části břicha, měla by se neprodleně poradit s lékařem, aby vyloučila nesprávnou implantaci plodu.

Hydrosalpinx

Toto onemocnění zabraňuje početí a objevuje se v důsledku zánětlivých gynekologických onemocnění děložních přívěsků. S touto patologií je jedna nebo obě vejcovody naplněny serózní tekutinou zvanou transudát..

Zpočátku je toto onemocnění asymptomatické. Jak se patologie vyvíjí, žena je znepokojena následujícími projevy:

 • bolesti v dolní části zad a na boku během menstruace;
 • intenzivní leucorrhoea po celý měsíc;
 • neschopnost otěhotnět;
 • bolest s různou závažností v dolní části břicha po menstruaci.

Pokud je odchylka zjištěna včas, lze ji bez dalších následků odstranit..

Endometrióza

S tímto onemocněním roste vrstva sliznice ženského pohlavního orgánu. Je doprovázen následujícími příznaky:

 • dlouhé a bolestivé období;
 • s menstruací strana bolí;
 • silná bolest několik dní před menstruací a zmizení nepohodlí se zastavením výtoku.

Jedná se o vážnou patologii, v jejímž důsledku můžete dokonce ztratit plodnost..

Apendicitida

K této patologii dochází v důsledku zánětu slepého střeva. Nachází se v dolní části břicha na pravé straně.

Útok slepého střeva se projevuje intenzivní řeznou bolestí, nevolností a vysokou horečkou. Pokud k tomu dojde v předvečer menstruace, může žena zaměnit bolestivost na pravé straně před menstruací s nebezpečným patologickým stavem. A v této situaci musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc, protože pokud dojde k prasknutí přílohy, tělo se intoxikuje a lékaři nemusí mít čas zachránit ženu před smrtí.

Proces adheze po operaci břicha

Adheze jsou lepení, spojování membrán vnitřních orgánů. Často jde o chirurgickou patologii, to znamená, že se objevují po operaci. Projevuje se syndromem středně silné nebo akutní bolesti v místě. To je obvykle břicho a boky. Adheze se tvoří ve střevech a v orgánech urogenitálního systému. Běžné příznaky jsou:

 • zácpa, plynatost;
 • nepravidelné pohyby střev.

Aby se zabránilo tvorbě adhezí, je třeba po operaci dodržovat preventivní opatření..

Problémy s vyprazdňováním

Když levá strana bolí před menstruací, často je zdrojem problému stagnace stolice ve střevech. Zácpa před menstruací je stav, při kterém bolí nejen levá strana v podbřišku, ale také zhoršuje zdraví, objevují se migrény, nespavost a zvýšená tvorba plynů. Pak stojí za to:

 • využijte probiotika, která podporují růst prospěšných bakterií ve střevech;
 • pijte co nejvíce tekutiny;
 • více se pohybovat, vést aktivní životní styl;
 • jíst zeleninu, ovoce, bobule, sušené ovoce;
 • vyloučit ze stravy co nejvíce alkohol, slaný, uzený, smažený.

Co dělat

V 90% situací je bolest ve vaječnících před menstruací známkou nemoci. Ať už se bolest objevila jednou nebo vás dlouhodobě obtěžuje, měli byste se určitě poradit s gynekologem. Je obzvláště důležité to udělat, pokud se k tomuto příznaku přidá slabost, horečka a nevolnost. Po provedení ultrazvuku bude specialista schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat terapii.

Musíte jít k lékaři s jakýmkoli podezřením na onemocnění, abyste ho zjistili na začátku vývoje. Poté bude možné se nemoci zbavit bez komplikací. A aby se zabránilo vzniku patologie, musíte za účelem prevence alespoň jednou ročně navštívit gynekologa.

Proč může pravá nebo levá strana bolet před menstruací - seznam možných patologií

Většina žen může předem očekávat nástup očekávaného období. Je to způsobeno nepříjemnými projevy premenstruačního syndromu, jehož charakteristické znaky je těžké zaměnit s čímkoli jiným. Mezi jeho příznaky dívky zvláště často zaznamenávaly bolest v pánevní oblasti. Mají vždy fyziologickou povahu a v jakém případě byste si měli začít dělat starosti o své vlastní zdraví??

Příčiny bolesti v boku před menstruací

K ovulaci (uvolnění vajíčka do dutiny vejcovodu) obvykle dochází 2 týdny před nástupem menstruace, přičemž pravidelný cyklus trvá 28 dní. Přibližně polovina pacientek cítí přístup ovulačního období a nástup samotné ovulace. Za jeho vnější příznaky se považují:

 • zvětšení mléčných žláz;
 • zvýšená sexuální touha;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • přítomnost malých skvrn krve na prádle;
 • náhlé změny nálady;
 • únava a únava;
 • tlumené křeče a bolesti v podbřišku.

Bolestivé záchvaty během ovulace jsou způsobeny skutečností, že v procesu opouštění folikulární membrány ji vejce roztrhne. To je doprovázeno uvolňováním malého množství krve a intersticiální tekutiny. Vejcovod se začíná intenzivně stahovat, takže se v něm reprodukční buňka pohybuje rychleji. To vše dráždí břišní stěnu, takže žena zažívá malou bolest a nepohodlí..

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je vážný stav, často doprovázený paralelní lézí vejcovodů. Bolest je jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění. Ignorování zánětlivého procesu je spojeno s přechodem do chronické formy a výskytem komplikací.

Oophoritida a adnexitida

Oophoritida je zánět vaječníků způsobený penetrací infekčních agens (stafylokoky, streptokoky, E. coli) do pánevních orgánů. Bakterie mohou v těle pacienta přetrvávat po dlouhou dobu a způsobit zánětlivý proces, pouze pokud jsou sníženy jeho imunitní a obranné síly (například při prudkém úbytku tělesné hmotnosti, dlouhodobých stresových situacích, závažném souběžném systémovém onemocnění).

Bolest v oophoritidě má tendenci zesílit se před kritickými dny, má bolestivou povahu a ovlivňuje celkovou pohodu pacienta: krvácení může být silnější, teplota může stoupnout na horečnaté hodnoty (38-39 ° C). Je také možné přidat příznaky obecné intoxikace (nevolnost, zvracení, bolesti hlavy atd.).

Adnexitis je zánětlivé onemocnění, které současně postihuje vaječníky a vejcovody. V tomto případě bude bolest výraznější s ozářením do sakrální oblasti. Kromě toho lze u této patologie zaznamenat hnisavý výtok z genitálního traktu, potíže s vylučováním moči v malých částech, bolestivost a ztuhlost břišních svalů..

Cysta a polycystická

Fyziologické (folikulární) cysty se tvoří díky skutečnosti, že folikulární membrána po zrání z žádného důvodu nepraskne. Může se objevit několik takových cyst najednou, mají malou velikost a přinášejí ženě nepohodlí a bolest pouze v případě následného růstu a tlaku na břišní stěnu.

Luteální cysta se vyvíjí v důsledku zvýšení žlutého tělíska a způsobuje vážné poruchy v těle pacienta - prodloužené narušení menstruačního cyklu, akutní bolest na odpovídající straně břicha. Když tato cysta praskne, pocity bolesti ustupují a jsou důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře.

Polycystické onemocnění je endokrinní onemocnění, při kterém je zahájen proces folikulárního růstu a vývoje vajíčka, ale není dokončen. Výsledkem je, že se ve vaječnících objevuje obrovské množství cystických útvarů. Bolest současně trápí ženu téměř neustále, zejména v předmenstruačním období.

Mrtvice

Apoplexie je náhlé prasknutí výstelky vaječníku. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. K mrtvici může dojít z těchto důvodů:

 • těžké fyzické námahy nebo zranění;
 • prodloužený zánětlivý proces;
 • křečové žíly vaječníku;
 • mimoděložní těhotenství.

V některých situacích (ve druhé fázi cyklu) je možné spontánní narušení integrity ovariální tkáně. Apoplexie je doprovázena uvolňováním krve do břišní dutiny a syndromem silné bolesti. Pacient zaujme ohnutou polohu a nemůže se narovnat. Velká ztráta krve, charakteristická pro tuto patologii, může vést k smrti..

Endometrióza

Tahání epizodických bolestí je jedním z hlavních příznaků endometriózy - vážného onemocnění, během kterého buňky endometria rostou. Jsou doprovázeny sporými hnědočervenými mazaninami a mohou pacientku rušit během celého menstruačního cyklu, někdy prudce narůstají a poté na krátkou dobu mizí. Jejich vzhled může vyvolat pohlavní styk nebo nepřesné vyšetření neprofesionálním gynekologem. Kromě toho může žena pociťovat slabost a snížený výkon..

Myoma

Fibroid je benigní nádor, který se tvoří ve svalové vrstvě dělohy. Jeho výskyt souvisí s hormonální nerovnováhou v těle dívky, stejně jako s nesprávným užíváním perorálních kontraceptiv nebo dlouhodobým používáním nitroděložního tělíska bez včasné výměny. Jak fibroid roste, způsobuje řezné křeče, které se zintenzivňují před a během menstruace. Pacienti si navíc stěžují na dlouhodobé a hojné vypouštění, které teče do nebezpečného krvácení. Čím větší jsou myomatózní uzliny, tím více se stav ženy zhoršuje..

Apendicitida

Zánět slepého střeva je také doprovázen silnou řeznou bolestí na pravé straně. Triáda symptomů charakteristických pro syndrom intoxikace pomáhá odlišit apendicitidu od menstruační bolesti: nevolnost, zvýšení teploty na 38 ° C a více, zvracení. Navíc s touto patologií dochází k napětí ve svalech přední břišní stěny („břišní deska“) a neschopnosti zaujmout prodlouženou polohu. V tomto případě je nutná okamžitá operace k odstranění přílohy..

Cholecystitida

Exacerbace chronické pomalé cholecystitidy (zánětu žlučníku) může být někdy zaměňována s premenstruační bolestí. Onemocnění se vyskytuje na pozadí aktivní produkce žluči, která se hromadí v přebytku v močovém měchýři, častěji kvůli kalné obstrukci kanálků. Bolesti jsou v přírodě neustále bolestivé, v průběhu času se zhoršují letargií, horečkou a odmítáním jídla kvůli nedostatku chuti k jídlu.

Intrauterinní zařízení

IUD je účinná antikoncepce, která je pohodlná a snadno použitelná, pokud je používána správně. Nesprávně nainstalované nitroděložní tělísko může ženě způsobit spoustu problémů, od oslabení antikoncepčního účinku až po ostré střelby, bolestivé pocity, které se při pohlavním styku zhoršily. Kromě toho může být posun spirály způsoben velkou fyzickou námahou, úderem do oblasti pánve, drsným pohlavním stykem.

Cystitida

Cystitida je zánětlivý proces způsobený penetrací patogenní bakteriální mikroflóry do močového měchýře. Vzhledem k anatomickým rysům struktury močové trubice se onemocnění často objevuje u žen, a proto si někteří pacienti někdy pletou jeho projevy s obvyklou předmenstruační bolestí. Existují však příznaky, které odlišují zánět močového měchýře od PMS:

 • zvýšené nutkání používat toaletu;
 • pocit pálení při močení.

Urolitiáza

Při urolitiáze se v různých částech močového systému tvoří kameny. Pacienti zaznamenávají výskyt tupé, neustálé bolesti, krevních nečistot v moči, někdy lze nalézt hnisavý výtok - v přítomnosti infekčního procesu. Ve vzácných případech je zaznamenána anurie - zastavení toku moči do močového měchýře. Onemocnění v raných stádiích je podobné bolesti spojené s premenstruačním syndromem, ale další výzkum umožňuje přesnou diagnózu.

Ohyb dělohy

Ohyb dělohy je nejčastěji vrozený. Ženy si nemusí být vědomy jeho existence, všímá si pouze přítomnosti silné bolesti a velkých sraženin během menstruace, mezimenstruačního nátěru. Při silném ohybu může dojít k nepohodlí při pohlavním styku a problémům s koncepcí.

Neurologická onemocnění

Dojemné a zranitelné ženy mají často zkroucené a bolestivé bolesti břicha, které vyplývají z neurologických a psychogenních důvodů. Dívky vykazují poruchu nebo naopak nadměrný stav. Rychle zmizí, když se užívají sedativa a nemají nic společného s premenstruační bolestí..

Zánět střev

Hlavními příznaky střevního zánětu jsou křeče v břiše, nadýmání, snížená chuť k jídlu (a trvale silná ztráta hmotnosti), průjem s krvavým výtokem. Je obtížné zaměnit je se známkami typickými pro běžnou PMS, a proto žena okamžitě jde na kliniku navštívit gastroenterologa.

Divertikulitida a zvýšená produkce plynu

Divertikulitida je zánět divertikul (vyboulení střevní stěny). S ním dochází k bolesti lokalizované v jednom bodě v dolní části břicha. Zhoršují se kašláním, kýcháním, rychlou chůzí, přitlačením na zanícené místo a po pohybu střev nezmizí. Ženy navíc zaznamenávají zvýšenou produkci plynu, která vyvolává zvýšenou bolest v důsledku dalšího tlaku na břišní stěnu..

Potrat a diagnostická kyretáž

Po lékařském nebo chirurgickém potratu se bolest objeví i při nejopatrnější a správné implementaci. Normálně jsou způsobeny děložními křečemi, takže se orgán zmenší na svou obvyklou velikost. Patologické bolesti se objevují, když se objeví komplikace (perforace, infekce atd.) A vyžadují neodkladnou návštěvu odborníka. Kromě toho se mohou objevit po diagnostické kyretáži - kvůli neopatrnému poškození tkáně hladkého svalstva dělohy. V místě ran se tvoří jizvy, které mají sklon k zánětlivému procesu, zvláště zhoršenému před kritickými dny.

Diagnostika

Kromě vizuálního vyšetření a odběru anamnézy lékař nasměruje pacienta na další diagnostické metody. Mezi nimi je povinné odebrat nátěr z pochvy (k identifikaci patogenních agens), krev na pohlavní hormony a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k určení přítomnosti zánětlivého procesu a novotvarů.

Léčba

Léčba bolesti v boku před menstruací závisí na etiologickém faktoru, který jejich výskyt vyvolal. Pokud byly křeče způsobeny patogeny, lékař předepíše ženě antibakteriální nebo antivirové léky. V případě, že jsou způsobeny endokrinním onemocněním nebo nesprávně nainstalovaným nitroděložním tělem, provádějí odborníci hormonální nebo chirurgické ošetření nebo odstraňují nesprávně vloženou spirálu.

Prevence

Lékaři doporučují přijmout následující opatření k prevenci předmenstruační bolesti:

 • pravidelně navštěvujte gynekologa (každých 6 měsíců);
 • každý rok k vyšetření jinými odborníky (chirurg, endokrinolog atd.);
 • vyvarujte se poranění pánevních orgánů.

Bolest v boku před menstruací je vážným příznakem, který má mnoho příčin a vyžaduje včasnou diagnostiku. Pouze kvalifikovaný odborník může stanovit správnou diagnózu a zvolit vhodnou léčbu. Při přísném dodržování všech pokynů se žena v krátké době vrátí ke svému obvyklému způsobu života..

Bolest na pravé straně před menstruací

Předmenstruační období často způsobuje zhoršení zdravotního stavu dívek, nepohodlí a bolesti. Většina žen pociťuje bolesti v podbřišku, bederní páteři a na hrudi, ale někdy může menstruace bolet na pravé straně. Je tento příznak patologií nebo normou?.

Bolest v boku se někdy objevuje během menstruace

Jaké jsou fyziologické příčiny bolesti

Normálně v předmenstruačním období lze pociťovat menší pocity bolesti, které zmizí druhý den regulace..

Pokud pravá strana bolí před menstruací, je možný vliv fyziologických důvodů:

 • porušení oběhového systému, což vede ke stagnaci krve v děloze;
 • ohyb dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • primární dysmenorea;
 • nefunkční funkce vaječníků;
 • trauma zad nebo genitálií.

Je nemožné samostatně určit, z jakého důvodu strana bolí během menstruace, protože provokující faktor je spojen s prací vnitřních orgánů.

Pokud nepohodlí obtěžuje každý menstruační cyklus, je vhodné navštívit gynekologa, aby zjistil příčinu a možnou identifikaci patologií, aby byla léčba včas.

Pokud máte časté bolesti, vyhledejte lékaře

Jaké patologie mohou existovat

Patologické důvody mohou způsobit bolest v hypochondriu na pravé straně, která spočívá ve vývoji onemocnění v různých oblastech těla:

 • apendicitida;
 • cholecystitida;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • adnexitida;
 • polycystická;
 • mrtvice;
 • endometrióza;
 • myom.

Neobvykle pravá strana bolí během menstruace v důsledku nainstalovaného nitroděložního tělíska používaného k antikoncepci. Samotná spirála takový příznak nezpůsobuje, ale v případě poranění během sexu nebo nesprávné instalace může dojít k posunutí, které vyvolává patologický příznak.

Mohlo by dojít k těhotenství

Poté, co dojde k oplodnění ženského vajíčka, folikul se pohybuje podél vejcovodů, aby se připojil ke stěně dělohy. Během tohoto období většina žen pociťuje nejen nepohodlí, ale také bolestivé pocity, které se mohou objevit v boční oblasti. Pokud však dojde k těhotenství bez patologií, pak normálně menstruace nenastane a po 3 až 5 dnech po početí bolest zmizí.

Někdy je bolest známkou úspěšného početí.

V případě oplodnění, pokud bolí strana týden před menstruací, může žena mít mimoděložní těhotenství. Charakteristickým rysem tohoto stavu je silná bolest v dolní části břicha a dolní části zad, která vyzařuje na pravou nebo levou stranu.

Při absenci menstruace a přítomnosti patologických příznaků byste neměli odkládat návštěvu odborníka. Mimoděložní těhotenství představuje riziko pro zdraví a život ženy.

Je příznak výsledkem předchozích operací

Chirurgický zákrok gynekologického typu vede k poškození funkčnosti reprodukčních orgánů, oběhového systému a práce trávicího traktu. Příčiny bolesti v boku před menstruací mohou být výsledkem předchozí operace.

Kromě chirurgických zákroků zaměřených na eliminaci patologií u žen v genitální oblasti může být příčinou potrat.

Jakákoli forma potratu, při absenci komplikací, by neměla způsobovat bolest na levé straně během menstruace (stejně jako na pravé straně). Ale s komplikacemi, například infekcí nebo perforací, je bolest intenzivní v dolní části břicha s rozšířením do laterálních a bederních zón.

Příčinou může být potrat nebo jiné gynekologické zákroky

Dalším důvodem je diagnostická kyretáž prováděná v rozporu s technikou postupu a poškození svalové tkáně děložní dutiny..

Co dělat, pokud máte bolesti

Nedoporučuje se bojovat proti bolesti na boku samostatně v předmenstruačním období nebo během menstruace. Důvod může být docela vážný a vést ke komplikacím, které se budou třást a život pacienta..

Chcete-li zmírnit stav, můžete si před návštěvou lékaře vzít analgetikum nebo antispazmodik. Před užitím drogy si musíte přečíst pokyny, abyste se ujistili, že nedochází ke komplikacím.

Pokud se objeví příznak, je vhodné se poradit s gynekologem a neodkládat ho na konec menstruačního cyklu. V některých případech diagnostika v době menstruace usnadní vyšetření a poskytne přesnější údaje o klinickém obrazu..

Jaká je diagnóza

Lékařské vyšetření začíná podrobným průzkumem pacienta o všech vlastnostech příznaků. Po rozhovoru mezi lékařem a ženou se provádí gynekologické vyšetření k posouzení přítomnosti možných gynekologických patologií.

Ultrasonografie se často provádí

Vyžadují se diagnostická opatření:

 • rozmazání;
 • darování krve na hladinu hormonů;
 • Genitální ultrazvuk.

Pokud odborník v tomto oboru nezjistí komplikace, může být pacient poslán k jinému lékaři. Další vyšetření závisí na předpokládané diagnóze.

Jak zacházet s jednostrannou bolestí

Přijetí jakýchkoli opatření k nezávislému boji proti bolesti v laterální oblasti během menstruace zahrnuje vysoké riziko vzniku závažnějších komplikací.

Léčba bolesti v boku by měla být předepsána až po provedení všech nezbytných diagnostických metod a stanovení přesné diagnózy..

Důležité! Při bolestech na levé nebo pravé straně nepoužívejte metody tradiční medicíny. Nemůžete zahřát bolestivé místo, použít obklady nebo bylinné odvarky. Neužívejte také nekontrolované množství léků proti bolesti nebo léků, které mají cílený účinek (například protizánětlivé).

Všechny vlastnosti léčby určuje lékař a závisí pouze na diagnóze.

Podívejte se na video a zjistěte příčiny bolesti na pravé straně:

Je možná prevence

Protože se bolest může objevit ze zcela jiných důvodů, neexistují žádná jasná preventivní opatření.

Gynekologové dávají pouze obecná doporučení:

 • pravidelně podstupovat lékařské vyšetření;
 • v případě onemocnění je léčit včas;
 • udržovat správnou výživu;
 • snížit riziko poranění zad a břicha;
 • nainstalovat nitroděložní tělísko pouze zkušenými lékaři a na individuální doporučení.

Bolest před menstruací nebo během ní je vždy příznakem odchylky ve funkčnosti těla. Tento příznak může signalizovat nebezpečná onemocnění, která nelze léčbou oddálit. Pokud se tedy pocit bolesti na pravé straně začne obtěžovat, je lepší okamžitě jít na gynekologa.

Příčiny bolesti v boku před menstruací

Existuje mnoho zdrojů břišního nepohodlí. Bolesti různé intenzity na pravé straně během menstruace jsou způsobeny gynekologickými problémy. Příčinou bolestivého záchvatu vpravo pod pasem je často písek a ledvinové kameny. Je třeba mít na paměti, že téměř ve všech případech jednostranná bolest naznačuje zdravotní problémy..

Gynekologická onemocnění jako příčina záchvatu bolesti

Menstruace - pravidelné krvácení, součást menstruačního cyklu - je u mnoha žen doprovázena nepohodlí v podbřišku. Může se jednat o normální projev fyziologických procesů nebo o příznak onemocnění. Mezi nejpravděpodobnější gynekologické příčiny náhlé, ostré bolesti po stranách trupu pod pasem: endometrióza, ovariální cysta nebo mimoděložní těhotenství.

Endometrióza

Existuje patologická proliferace vrstvy buněk ve stěně dělohy. Během menstruace je cítit bolest způsobená zánětem. Tento proces ovlivňuje orgány, které se nacházejí v pánevní dutině. Bolest, ke které dochází při endometrióze, ovlivňuje levý nebo pravý vaječník. Většina případů vyžaduje farmakoterapii nebo chirurgický zákrok.

Ovariální cysta

Bubliny s tekutým nebo viskózním obsahem se objevují ve vaječníku pod vlivem hormonálních změn během puberty, přičemž užívají hormonální antikoncepci.

Většina z těchto růstů je benigních, ale někdy vznikají v souvislosti s rakovinou vaječníků. Malá cysta obvykle není doprovázena nepohodlí, velká tlačí na okolní orgány.

Existuje zpoždění menstruace, bolesti pod pasem vpravo nebo vlevo.

Mimoděložní těhotenství

Někdy se oplodněné vajíčko vyvíjí před dělohou, ve vejcovodu, který není určen pro plod. Postupně rostoucí embryo vyvíjí tlak na okolní orgány, což způsobuje silnou bolest. Ženy se zajímají o to, jak se zbavit mimoděložního těhotenství bez operace. V rané fázi může gynekolog předepsat lék Methotrexate, který způsobuje smrt embrya.

Bolesti však nejsou vždy spojeny s gynekologickými problémy, stává se, že se v tuto chvíli zhoršují nebo se pociťují onemocnění trávicího traktu, žlučníku nebo ledvin..

Zánět slepého střeva

Akutní nebo chronická apendicitida se vyskytuje v jakémkoli věku, ale je častější po 10 až 30 letech. Hlavními příčinami zánětu slepého střeva jsou pevné nečistoty v potravinách (semena, slupky), méně často - bakteriální infekce.

 • bolest na pravé straně od břicha v pase nebo pod ním;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nevolnost, zvracení;
 • zvýšená tělesná teplota (volitelně).

Přečtěte si další příznaky zde.

Důležité! Apendicitida je nebezpečná perforací stěn a uvolněním střevního obsahu do břišní dutiny, což vede k peritonitidě. Existuje riziko šíření infekce v těle (sepse).

 • příznaky onemocnění mohou být stejné jako při zánětu žlučníku;
 • bolest v horní části břicha vpravo pod žebry, migruje do pupku;
 • často se vyskytují neobvyklé příznaky, jako je ospalost;
 • u starších lidí je malý zánět a bolest;
 • bolest u těhotných žen se objevuje zezadu a v horní části břicha.

Ve většině případů zánětu slepého střeva se provádí operace, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím. Aappendektomie se provádí v lokální anestezii. Pokud není známo, proč to bolí na pravé straně a existují podezření na apendicitidu, neměli byste užívat analgetika, aby nedošlo ke komplikaci diagnózy onemocnění. Určitě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Divertikulitida

Toto onemocnění je doprovázeno tvorbou divertikul ve střevní stěně a zánětem těchto boulí. V přítomnosti několika nezánětlivých výrůstků hovoří o divertikulóze.

Pokud je proces doprovázen zánětem, pak se toto onemocnění nazývá divertikulitida. Bolest u 90–95% pacientů je pociťována v sestupné větvi tlustého střeva - nad nebo pod pupkem, na jedné straně nebo na obou stranách.

Zánět divertikulu, kromě bolesti, je charakterizován dalšími příznaky: vysokou horečkou, plynatostí a zácpou.

Zda se pacient s divertikulitidou obejde bez operace, měli byste se zeptat svého lékaře. Doma cvičí dny půstu, konzumují tekutější jídlo.

Když akutní fáze projde, můžete přejít na konzumaci potravin bohatých na vlákninu. Zeptejte se svého lékaře, jak zmírnit bolest. Lékaři obvykle předepisují antibiotika, nenarkotická analgetika.

Pokud dojde k prasknutí střevní stěny, provede se chirurgické odstranění poškozené oblasti.

Nemoci vylučovacích orgánů

Silná bolest pod pasem je pociťována při patologických stavech ledvin, močového měchýře a močových cest.

Urolitiáza

Místo bolesti závisí na umístění a velikosti kamenů. Pokud zabraňují odtoku moči z pravé ledviny, objeví se na stejné straně silná bolest vyzařující do zad. Moč je zakalená a tělesná teplota stoupá.

Jako léky proti bolesti se používá paracetamol a další nesteroidní protizánětlivé léky. Co dělat dál? Léčba závisí na stížnostech a stavu konkrétního pacienta, velikosti a umístění kamenů. Pokud se spojí infekce močových cest, lékaři předepisují antibiotika.

Jak provádět prevenci a léčbu urolitiázy, přečtěte si tento článek.

Cystitida

Bolest v dolní části břicha, na boku a na zádech se objevuje při infekci močového měchýře. Příčiny cystitidy jsou různé patogeny: bakterie, houby, viry. V akutní formě onemocnění se nepohodlí zvyšuje s močením. Léky přinášejí rychlou úlevu: antibiotika a léky proti bolesti.

Důležité! Kromě léčby léky se používají léčivé rostliny s antimikrobiálními, antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi: kopřiva, list medvědice, nasturtium.

Akutní pyelonefritida

Bakterie stoupají z dolních močových cest, vstupují do krevního řečiště a ovlivňují parenchym ledvin. Jednostranná bolest boku může být mírná až silná. Vysoká horečka u akutní pyelonefritidy se objevuje častěji u dětí a starších osob. K léčbě se používají širokospektrální antibiotika.

Onemocnění žlučníku

Cholecystitida je zánět stěny žlučníku. Bolest se obvykle pociťuje v horní části břicha, v hypochondriu. Po konzumaci tučných jídel se může objevit takzvaná biliární kolika, která se vyznačuje příznaky jako křeče, silná bolest, nevolnost a zvracení. Nejčastěji dochází k zánětlivé reakci, když je odtok žluči nemožný kvůli kamenům v potrubí.

Vezměte antispazmodika pro biliární koliku, léky proti bolesti. Homeopatie a lidové léky mohou pomoci mezi záchvaty během fáze zotavení orgánu. Během období exacerbace onemocnění je důležité zajistit jemné podmínky pro práci žaludku, žlučníku a slinivky břišní.

Zde se můžete dozvědět více o lidových a lékařských lécích na cholecystitidu.

Nejlepší ochranu před nástupem bolesti břicha na pravé nebo levé straně poskytuje vyvážená strava, konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínů a vlákniny. Je nutné léčit infekční nemoci správně a včas, bojovat proti parazitům v těle.

Bolest na pravé straně před menstruací

Předmenstruační období často způsobuje zhoršení zdravotního stavu dívek, nepohodlí a bolesti. Většina žen pociťuje bolesti v podbřišku, bederní páteři a na hrudi, ale někdy může menstruace bolet na pravé straně. Je tento příznak patologií nebo normou?.

Jaké jsou fyziologické příčiny bolesti

Normálně v předmenstruačním období lze pociťovat menší pocity bolesti, které zmizí druhý den regulace..

Pokud pravá strana bolí před menstruací, je možný vliv fyziologických důvodů:

 • porušení oběhového systému, což vede ke stagnaci krve v děloze;
 • ohyb dělohy;
 • hormonální nerovnováha;
 • primární dysmenorea;
 • nefunkční funkce vaječníků;
 • trauma zad nebo genitálií.

Je nemožné samostatně určit, z jakého důvodu strana bolí během menstruace, protože provokující faktor je spojen s prací vnitřních orgánů.

Pokud nepohodlí obtěžuje každý menstruační cyklus, je vhodné navštívit gynekologa, aby zjistil příčinu a možnou identifikaci patologií, aby byla léčba včas.

Jaké patologie mohou existovat

Patologické důvody mohou způsobit bolest v hypochondriu na pravé straně, která spočívá ve vývoji onemocnění v různých oblastech těla:

 • apendicitida;
 • cholecystitida;
 • zánět pohlavních orgánů;
 • adnexitida;
 • polycystická;
 • mrtvice;
 • endometrióza;
 • myom.

Neobvykle pravá strana bolí během menstruace v důsledku nainstalovaného nitroděložního tělíska používaného k antikoncepci. Samotná spirála takový příznak nezpůsobuje, ale v případě poranění během sexu nebo nesprávné instalace může dojít k posunutí, které vyvolává patologický příznak.

Mohlo by dojít k těhotenství

Po oplodnění samičího vajíčka se folikul pohybuje vejcovody, aby se připojil ke stěně dělohy.

Během tohoto období většina žen pociťuje nejen nepohodlí, ale také bolestivé pocity, které se mohou objevit v boční oblasti..

Pokud však dojde k těhotenství bez patologií, pak normálně menstruace nenastane a po 3 až 5 dnech po početí bolest zmizí.

V případě oplodnění, pokud bolí strana týden před menstruací, může žena mít mimoděložní těhotenství. Charakteristickým rysem tohoto stavu je silná bolest v dolní části břicha a dolní části zad, která vyzařuje na pravou nebo levou stranu.

Při absenci menstruace a přítomnosti patologických příznaků byste neměli odkládat návštěvu odborníka. Mimoděložní těhotenství představuje riziko pro zdraví a život ženy.

Je příznak výsledkem předchozích operací

Chirurgický zákrok gynekologického typu vede k poškození funkčnosti reprodukčních orgánů, oběhového systému a práce trávicího traktu. Příčiny bolesti v boku před menstruací mohou být výsledkem předchozí operace.

Kromě chirurgických zákroků zaměřených na eliminaci patologií u žen v genitální oblasti může být příčinou potrat.

Jakákoli forma potratu, při absenci komplikací, by neměla způsobovat bolest na levé straně během menstruace (stejně jako na pravé straně). Ale s komplikacemi, například infekcí nebo perforací, je bolest intenzivní v dolní části břicha s rozšířením do laterálních a bederních zón.

Dalším důvodem je diagnostická kyretáž prováděná v rozporu s technikou postupu a poškození svalové tkáně děložní dutiny..

Co dělat, pokud máte bolesti

Nedoporučuje se bojovat proti bolesti na boku samostatně v předmenstruačním období nebo během menstruace. Důvod může být docela vážný a vést ke komplikacím, které se budou třást a život pacienta..

Chcete-li zmírnit stav, můžete si před návštěvou lékaře vzít analgetikum nebo antispazmodik. Před užitím drogy si musíte přečíst pokyny, abyste se ujistili, že nedochází ke komplikacím.

Pokud se objeví příznak, je vhodné se poradit s gynekologem a neodkládat ho na konec menstruačního cyklu. V některých případech diagnostika v době menstruace usnadní vyšetření a poskytne přesnější údaje o klinickém obrazu..

Jaká je diagnóza

Lékařské vyšetření začíná podrobným průzkumem pacienta o všech vlastnostech příznaků. Po rozhovoru mezi lékařem a ženou se provádí gynekologické vyšetření k posouzení přítomnosti možných gynekologických patologií.

Vyžadují se diagnostická opatření:

 • rozmazání;
 • darování krve na hladinu hormonů;
 • Genitální ultrazvuk.

Pokud odborník v tomto oboru nezjistí komplikace, může být pacient poslán k jinému lékaři. Další vyšetření závisí na předpokládané diagnóze.

Jak zacházet s jednostrannou bolestí

Přijetí jakýchkoli opatření k nezávislému boji proti bolesti v laterální oblasti během menstruace zahrnuje vysoké riziko vzniku závažnějších komplikací.

Léčba bolesti v boku by měla být předepsána až po provedení všech nezbytných diagnostických metod a stanovení přesné diagnózy..

Důležité! Při bolestech na levé nebo pravé straně nepoužívejte metody tradiční medicíny. Nemůžete zahřát bolestivé místo, použít obklady nebo bylinné odvarky. Neužívejte také nekontrolované množství léků proti bolesti nebo léků, které mají cílený účinek (například protizánětlivé).

Je možná prevence

Protože se bolest může objevit ze zcela jiných důvodů, neexistují žádná jasná preventivní opatření.

Gynekologové dávají pouze obecná doporučení:

 • pravidelně podstupovat lékařské vyšetření;
 • v případě onemocnění je léčit včas;
 • udržovat správnou výživu;
 • snížit riziko poranění zad a břicha;
 • nainstalovat nitroděložní tělísko pouze zkušenými lékaři a na individuální doporučení.

Bolest před menstruací nebo během ní je vždy příznakem odchylky ve funkčnosti těla. Tento příznak může signalizovat nebezpečná onemocnění, která nelze léčbou oddálit. Pokud se tedy pocit bolesti na pravé straně začne obtěžovat, je lepší okamžitě jít na gynekologa.

Co je u ženy na pravé straně podbřišku a co je příčinou bolesti na tomto místě?

Bolest na pravé straně v podbřišku u žen může být patologická i fyziologická. Druhý případ v lékařské praxi je mnohem méně častý. Situace si za všech okolností vyžaduje pečlivou pozornost pacienta a zdravotnických pracovníků.

Proč to bolí?

Aby odborníci rozpoznali příčiny nepohodlí, měli by podrobně popsat místní zónu: určit pokrytí orgánů a zjistit pravděpodobné provokující faktory bolestivých pocitů.

Co je na tomto místě?

V pravé části dolní části břicha ženského těla jsou umístěny:

 • Vejcovod;
 • převážná část střeva;
 • slepé střevo;
 • pravý močovod.

Příčiny bolesti na pravé straně jsou nejčastěji patologické - proces je pozorován v jednom z místních orgánů. V některých případech mají fyziologické faktory provokující roli..

Příčiny

Při diagnostice syndromu bolesti se odhalí jedna z organických příčin vzniku nepříjemného příznaku:

 • vývoj onemocnění spojeného s reprodukčním systémem (děložní myom, cystická formace, polyp);
 • onemocnění močového systému, onemocnění gastrointestinálního traktu, komplexní forma chirurgické patologie (cystitida, infekční proces ve střevě, zánět slepého střeva);
 • onemocnění muskuloskeletálního systému (poškození kostrče, kyčelního kloubu, lumbosakrální páteře);
 • přítomnost cizího tělesa v pánevní oblasti (spirála v děložní dutině roste do tkáně nebo se používá nevhodně);
 • patologický proces vyvolaný přeneseným chirurgickým zákrokem. Vyvíjí se častěji v reakci na potrat, kyretáž;
 • patologie těhotenství (vývoj potratu, odtržení placenty, mimoděložní těhotenství).

Funkční příčiny jevu se nazývají jedním slovem - algodismenorea, která zahrnuje menstruační nepravidelnosti, dysfunkční krvácení, ohýbání pohlavních orgánů.

Pokud bolest před menstruací

Pokud ženská pravá strana táhne v předvečer svého období, je to jeden z pravděpodobných příznaků premenstruačního syndromu..

Bolestivé pocity v místní oblasti před nástupem kritických dnů by neměly být příliš výrazné. Za normálních okolností se PMS projevuje jako syndrom mírné bolesti lokalizovaný v jedné oblasti nebo vyzařující do dolní části zad.

Pokud pravá strana v podbřišku bolí před menstruací, může tento příznak stimulovat řada faktorů:

 1. Nadměrná fyzická aktivita ženy v předvečer kritických dnů (obtížné pracovní podmínky, provádění silových cvičení v tělocvičně).
 2. Podchlazení těla způsobené dlouhodobým pobytem ženy v chladných podmínkách. Tělo se ochladí - v cévách malé pánve se objeví křeč, což vede k zvýšeným bolestivým pocitům v předvečer menstruace.
 3. "Sedavý" životní styl (žena hodně sedí ve službě, vede neaktivní odpočinek - dochází k selhání krevního oběhu v pánvi a dochází ke stagnaci).
 4. Nadváha. Tukové buňky uvolňují hormony (estrogen) do krevního řečiště. Při nadbytku tukové tkáně je pozorována hormonální nerovnováha, která způsobuje bolest.

Instalované nitroděložní tělísko, gynekologická patologie, nemoci zažívacího ústrojí, záněty orgánů urogenitálního systému, pooperační komplikace jsou také schopny simulovat bolest na pravé straně v podbřišku v předvečer menstruace..

Proč se vyskytuje na úrovni pasu?

Pokud má pacient bolavou pravou stranu v úrovni pasu, je to obvykle spojeno s patologiemi gastrointestinálního traktu. Mezi další důvody nepříjemného jevu patří:

 • osteochondróza;
 • neuralgie;
 • patologie močového systému;
 • onemocnění dýchacích cest;
 • onemocnění reprodukčního systému;
 • rakovina.

Povaha příznaku

Chcete-li zjistit přesnou příčinu bolesti v břiše vpravo dole, je nutné určit povahu syndromu.

Táhne stranu

Tahová bolest na pravé straně dole u žen je tolerovatelná nebo výrazná. V lékařské praxi příznak nejčastěji indikuje vývoj zánětu v přílohách způsobený koksem, houbami, viry nebo jinými mikroorganismy. Klinický obraz procesu připomíná projevy apendicitidy. Nemoc probíhá ve třech formách:

 • ostrý;
 • subakutní;
 • chronický.

Další příčinou jevu je často ovariální cysta na pravé straně. V počáteční fázi je patologie téměř asymptomatická. S progresí onemocnění žena cítí bolest.

Bolest

Nejnesnesitelnějším typem bolesti je bolest. Zanechává otisk na vzhledu pacienta: žena je zaměstnána myšlenkami na nemoc, pacient nespí dobře, nemůže jíst. Toto vnímání situace se často týká emočně nestabilních a citlivých představitelů. Ženy tedy mají tendenci interpretovat svůj stav v předvečer porodu..

Bolest v pravé části břicha v dolní části nemusí mít stálou lokalizaci a šíří se všude. V tomto případě mluvíme o syndromu dráždivého tračníku, který je způsoben:

 • porušení stravy;
 • dysbióza (zvýšený růst bakterií ve střevě);
 • porucha motoriky atd..

Pokud bolí pravá strana, mohou se pocity vyvinout v ostré a ostré. Mají další příčiny a důsledky - pacient by neměl přivést tělo do kritického stavu.

V lékařské praxi jsou bolestivé bolesti v dolní části břicha často mylně považovány za příznak benigních nebo maligních nádorů. Novotvary jsou lokalizovány v tenkém a tlustém střevě.

Etiologie symptomu za popsaných okolností je spojena s tlakem nádoru na okolní tkáň.

Syndrom se projevuje v reakci na progresi zánětu, destrukci novotvaru nebo jeho růstu skrz orgánovou stěnu.

Ostré a ostré

Ostrá, ostrá bolest na pravé straně dole se objeví, pokud žena má:

 1. Apendicitida. Syndrom bolesti u ženy má paroxysmální povahu. Jakmile se objeví, bolest se vždy obnoví..
 2. Torze nohou ovariální cysty vpravo. Křídlo je velmi bolestivé. Tento syndrom je schopen vyvolat ztrátu vědomí. Nejintenzivnější pocity jsou při pohybu těla. V poloze na zádech se pacient stává snadnějším. Klinický obraz je doplněn hypertermií, rychlým pulzem, snížením tlaku.
 3. Prasknutí vaječníků. Nebezpečný stav, kdy prudká bolest může vést ke smrti nemocné ženy. Pacient potřebuje okamžitou operaci.
 4. Střevní nádory. Ostré pocity bolesti na pravé straně jsou nahrazeny akutními.

S popsaným typem bolesti musíte okamžitě navštívit odborníka, jinak může být situace beznadějná. Před návštěvou svého lékaře můžete vzít léky proti bolesti.

Pulzující

Pulzující bolest na pravé straně v dolní části pacienta se nazývá „záškuby“, „míchání“ vnitřností. Příznak se projevuje na pozadí vývoje hnisavého zánětlivého procesu v blízkosti nervových zakončení. Projev naznačuje přechod patologie na gangrénu..

Mezi další příznaky patří:

 • zimnice;
 • zvýšené pocení;
 • nutkání zvracet;
 • žízeň.

Hořící

Pocit pálení na pravé straně dolní části břicha naznačuje vývoj takových patologií, jako jsou:

 1. Cystitida. Kromě hlavního příznaku má žena časté a bolestivé vyprazdňování močového měchýře. Klinický obraz je doplněn zvýšením teploty, řezáním a svěděním v močové trubici. Při komplikovaném průběhu onemocnění se z vagíny ženy objeví bílý výtok, množství vylučovaného moči se několikrát zvyšuje.
 2. Pásový opar. Onemocnění se projevuje puchýřovými erupcemi v postižených oblastech. Herpetický virus vede k rozvoji patologie.
 3. Tvorba ledvinových a močových kamenů. Kromě pálení bolesti na pravé straně si žena stěžuje na nepohodlí, když jde na toaletu. Onemocnění postupuje na pozadí migrény, křečí kloubů, ztráty chuti k jídlu, slabosti. Moč pacienta získává nepřirozený odstín.
 4. Ulcerózní kolitida. Žena si stěžuje na pálení, bolesti hlavy, dehydrataci, bušení srdce, zvracení.
 5. Mimoděložní těhotenství. Typické příznaky patologie, kromě pálivé bolesti na pravé straně, jsou: potíže s defekací a močením, bolestivost v bederní a dolní končetině. Pacientovi je předveden urgentní chirurgický zákrok.

Pocit pálení v pravé dolní části břicha může mít také fyziologickou povahu. Příznak je pozorován u většiny žen v prvním trimestru těhotenství. Děloha se táhne a utlačuje blízké orgány - objeví se pálivá bolest mírné povahy.

Pokud nastávající matka kromě pálení zaznamená slabost, teplotní skok, hojný výtok z pochvy, nevolnost, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Bodnutí

Bolest při šití různé intenzity ve většině případů naznačuje vývoj gynekologických onemocnění u ženy. Ohrožení jsou zástupci v plodném věku (od 20 do 45 let). Mezi pravděpodobné nemoci patří:

 1. Endometrióza Nejběžnější příčinou bodavé bolesti vyzařující do kostrče a křížové kosti. Syndrom bolesti je cyklický a progreduje do PMS. Klinický obraz onemocnění je doplněn špinením z dělohy, nepohodlí při intimním kontaktu, bolestivým močením.
 2. Endometritida. Se zánětem svalové vrstvy dělohy stoupá ženě teplota, má horečku, jsou zaznamenány špinění a děložní krvácení.
 3. Ovariální mrtvice. Chirurgický typ patologie, doprovázený prasknutím tkání pravého vaječníku. Bolest při šití je vždy doprovázena silným krvácením.
 4. Zánět děložních přívěsků (salpingo-ooforitida, ooforitida, salpingitida). Nemoci se vyskytují v akutní formě, způsobují horečku, únavu, zhoršení zdraví. Bolest s patologiemi je výrazná - žena nedokáže vést normální život.

Mezi další důvody typické pro bolest patří cholecystitida, duodenitida.

Němý

Tupá bolest může sama odeznít, pokud po zrání vajíčka u ženy následovaly nepohodlí. V tomto případě se nepohodlí objeví jednou za několik měsíců. Pokud bolest pacienta pravidelně obtěžuje, dojde k rozvoji zánětlivého procesu.

Trvání a frekvence bolestivých pocitů pomáhá identifikovat povahu patologie (akutní nebo chronické). Pokud takové bolesti dříve obtěžovaly ženu, je pravděpodobné, že dojde k rozvoji chronického onemocnění..

Tupá bolest je běžným jevem u modřin. Je doprovázeno zlomeninou žeber. V tomto případě má pacient silné pocity bolesti, které se zhoršují kašláním, kýcháním. Okamžitě je silná bolest lokalizována v oblasti poškození, pak na pravé straně.

Co říkají muži?

Příčina bolesti v pravé dolní části u mužů je určena dobou jejího vzniku, povahou a přesnou lokalizací. Nepohodlí je obvykle spojeno s vývojem patologických procesů v reprodukčním, trávicím, nervovém a močovém systému.

Mezi poškozené místní orgány patří:

 • prostata;
 • střeva;
 • strukturní prvky močového systému.

U prostatitidy si pacient stěžuje na bolest nad pubisem. Bolestivé pocity lze lokalizovat na pravé straně níže. V případě problémů se střevy jsou pozorovány tažné bolesti vyvolané křečemi stěn orgánu. Na pozadí lézí prvků močového systému je bolest bodavá a řezná v přírodě, doplněná řezáním a pálením.

Popsaný příznak se vyskytuje u mužů mnohem méně často než u žen, vyžaduje však také rychlou reakci pacienta a zdravotnického personálu..

Proč bolí pravá strana nebo levá před a během menstruace

U většiny žen úroveň výkonu a odolnost proti stresu v kritických dnech prudce klesá. Je pozorováno špatné zdraví. Často se vyskytují stížnosti na bolestivý syndrom, ke kterému dochází během menstruace. Bolest je zvláště patrná během menstruace ze strany..

Pokud to bolí na pravé straně během menstruace

Ženy musí v kritických dnech věnovat pozornost svému zdraví. Pokud strana vpravo bolí během menstruace, doporučuje se okamžitě kontaktovat gynekologa. Podobným příznakem může být signál pro projev závažných onemocnění:

 • endometrióza - během vývoje dochází k prudkému nárůstu vrstev buněk na stěnách dělohy, což vede k zánětlivým procesům;
 • ovariální cysta - vysoká pravděpodobnost nástupu onemocnění v prvních třech letech od nástupu menstruace nebo při užívání hormonální antikoncepce;
 • mimoděložní těhotenství může také způsobit bolest na pravé straně před menstruací.

Ne všechny bolestivé syndromy jsou však příznaky gynekologických problémů a abnormalit. Zvyšuje se citlivost těla a často se objevují stará onemocnění ledvin, žlučníku, gastrointestinálního traktu.

Také bolest na pravé straně, která je doprovázena vysokou horečkou, někdy naznačuje zánět slepého střeva.

Příčiny bolesti během ovulace

Ovulace nastává v průměru 14. den s 28denním menstruačním cyklem. Každý organismus je individuální a příčiny bolesti jsou vyjádřeny různými faktory. Někteří během zrání vajíčka nepociťují vůbec žádnou bolest..

Existuje však řada důvodů pro výskyt bolesti v podbřišku během ovulace:

 • prasknutí krevních cév na počátku prasklého folikulu;
 • mírné oddělení endometria, které se také projevuje ve formě malého růžového výtoku;
 • gynekologická onemocnění se projevují podobným způsobem;
 • benigní a maligní nádory, které se vyvíjejí a které ohrožují život.

Izolované bolesti během ovulace mají čistě fyziologickou povahu a nevyžadují okamžitý zásah odborníků. Pokud je bolest ostrá nebo přetrvává po určitou dobu (po dobu 3–6 měsíců nebo déle), měli byste se poradit s lékařem.

Bolest na levé straně během menstruace

Hlavními příčinami stabilní bolesti na levé straně před menstruací mohou být projevy následujících onemocnění:

 • pravá a levá strana jsou poznamenány intenzivní bolestí při endometrióze. Toto je nejčastější benigní růst buněk na děložní sliznici;
 • nemoc ledvin. Často jsou zděděné a mají chronickou povahu projevů;
 • zkroucený nebo prasklý vaječník. Je doprovázeno ostrou bodavou bolestí na levé straně nebo na pravé straně, je možné krvácení. Je nutný okamžitý chirurgický zákrok.

Pokud se bolest projeví ve slabinách, doprovázená průjmem a řídkou stolicí se silným zápachem, měli byste věnovat pozornost práci střev. U podobných příznaků existuje vysoká pravděpodobnost podráždění..

Těhotenství

Zvláště nebezpečným projevem bolestivých příznaků během menstruace je mimoděložní těhotenství, lépe známé jako mimoděložní těhotenství. Lokalizací se patologie dělí na:

 • trubka;
 • vaječníky;
 • propojeny;
 • břišní.

Mezi další příznaky vývoje anomálie patří:

 • bolest podobná kontrakcím;
 • hojné prodloužené krvácení;
 • nebo naopak zpoždění menstruace.

Možné nemoci a patologie

Progresivní onemocnění a rozvoj patologických stavů způsobují nepohodlí a představují vážné nebezpečí pro tělo. Proto, když se objeví první charakteristické znaky, měli byste se poradit s lékařem. Bolest v břiše v kritických dnech naznačuje pravděpodobnost následujících onemocnění.

Nemoci přívěsků

Adnexitida v pokročilém stupni slouží jako základ pro přechod do chronického stadia nebo vede k nevyléčitelné neplodnosti. S eliminací zánětlivých procesů je tedy nutné zacházet v raných fázích, kdy se objeví první příznaky:

 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • zimnice;
 • konstantní teplota;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • pohlavní styk je doprovázen bolestí.

Patologie dělohy

Jedná se o soubor gynekologických zánětů, které snižují kvalitu reprodukčního života ženy. V důsledku onemocnění se projevuje zhoršená plodnost. Když se tedy děložní myomy zvětšují, tlačí na stěny a způsobují silnou bolest.

Patologie děložního čípku je nejčastějším onemocněním na světě u žen, které vyžaduje povinnou léčbu. V pokročilých stádiích se zánět vyvíjí do maligního nádoru..

Patologie střev

Nemoci gastrointestinálního traktu pocházejí ze střev. Medicína však v této věci pokročila daleko dopředu a tyto nemoci jsou léčitelné. Mezi hlavní příznaky patologie:

 • přetrvávající průjem nebo zácpa;
 • bolest břicha (zejména na levé straně);
 • nadýmání.

Patologie žlučníku

Hlavním problémem žlučníku je onemocnění žlučníku. Pankreatitida a další nemoci pankreatu jsou zdraví škodlivé. Patologie bolesti v žlučníku je charakterizována těžkou řeznou kolikou a obtížným močením. Porušení vyžaduje vážné lékařské ošetření. Ve dnech menstruace je ženské tělo extrémně citlivé a onemocnění se projevuje silněji.

Neurologické záchvaty

Stres vede k rozvoji vaskulární dystonie, která se v kritických dnech zhoršuje. Objevují se křeče, bolesti břicha se zesilují, bolestivost se vyskytuje při pohlavním styku, slabost. Neurologické onemocnění lze snadno léčit komplexem vitamínů a konzultacemi s psychologem.

Doporučení gynekologů

Gynekologové doporučují, že pokud dojde k bolesti ve dnech menstruace, na pravé straně nebo vlevo, zavolejte sanitku. Před příjezdem pohotovostního zdravotnického personálu položte pacientku na záda, aby nedošlo k fyzickému tlaku na zanícené místo.

Doporučuje se zbytečně neužívat pilulky proti bolesti. Díky tomu je diagnostika velmi obtížná. Nepoužívejte horké obklady na bolavé místo. To pomáhá při krátkodobé eliminaci příznaků, ale vytváří vhodné prostředí pro rozvoj patologií.

Před menstruací bolí pravá strana nebo levá dolní část břicha: příčiny, nebezpečné příznaky, léčba

Bolest je často známkou abnormalit vnitřních orgánů, zejména nepohodlí břicha nebo boku. Někdy však mohou být nepříjemné pocity výsledkem fyziologických procesů. Proč to bolí před menstruací v levé nebo pravé dolní části břicha a co dělat, když se taková bolest vyskytuje příliš často?

Příčiny bolesti v boku před menstruací

Brnění, řezání, bolestivé pocity na boku před nástupem menstruace mohou mít jak nepatologickou, tak patologickou povahu. V prvním případě jsou důsledkem fyziologických procesů probíhajících ve vnitřních pohlavních orgánech, ve druhém indikují přítomnost gynekologických a ne-gynekologických onemocnění.

Nepatologické faktory

Na začátku menstruačního cyklu se tvoří dominantní folikul v jednom z vaječníků, vpravo nebo vlevo. Vejce v něm dozrává. Uprostřed měsíce, 2 týdny před začátkem další menstruace, dojde k ovulaci. Stěna dominantního folikulu praskne, zatímco se uvolní malé množství krve a zralý oocyt vstoupí do vejcovodu.

Některé ženy mají vysokou citlivost a v předvečer ovulace, během ní a po ní, pociťují nepohodlí v břiše vpravo nebo vlevo. Když praskne folikulární stěna, pociťují ostrou bolest, která vyzařuje na stranu, kde došlo k dozrávání oocytů, ale nepohodlí rychle pomine. V medicíně se tento jev nazývá ovulační syndrom..

Patologické procesy

Bolestivé pocity mohou být spojeny s následujícími patologiemi:

 • Ovariální cysta. Stává se to folikulární, když dominantní folikul nepraskne během ovulace a pokračuje v růstu, a luteální, při kterém se na konci cyklu žluté tělísko nevrací. Malé cysty odcházejí samy a nepotřebují speciální ošetření. Útvary značné velikosti mohou způsobit bolest při fyzické námaze, pohlavním styku, zvláště nebezpečné je prasknutí cysty, které způsobuje silnou bolest a vede k těžkým komplikacím.
 • Ovariální apoplexie - prasknutí žlázy. Vyskytuje se v důsledku poranění nebo hormonální nerovnováhy. Je doprovázena bodavou bolestí v boku. Teplota stoupá, krvácení se otevírá, objevuje se horečka.
 • Adnexitis je zánět přídavných látek. Je charakterizována bolestivou nebo akutní bolestí v dolní části břicha vpravo nebo vlevo, která vyzařuje do boku a dolní části zad. Bolest se před menstruací zesiluje a po nich trochu ustoupí.
 • Mimoděložní těhotenství. Pokud došlo k uchycení vajíčka ve vejcovodu nebo vaječníku, toto těhotenství se nazývá mimoděložní těhotenství. Žena kňučí, táhne dolní část břicha, bolestivý záchvat se rozšíří na pravou nebo levou stranu, v závislosti na umístění patologie. Bolest se časem zhoršuje. Pokud nejdete včas do nemocnice, potrubí praskne.
 • Apendicitida. Bolesti v bocích nejsou vždy spojeny s gynekologickými onemocněními. Akutní záchvat může být příznakem apendicitidy - zánětu slepého střeva.
 • Cholecystitida je zánět žlučníku. Onemocnění se projevuje bodavou bolestí na pravé straně, kterou podávají břicho, dolní část zad, hypochondrium.
 • Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Při pankreatitidě bolí levá strana, jsou problémy s trávením a narušení stolice.

Bolesti ne-gynekologické geneze se mohou objevit kdykoli - po menstruaci i před ní. Pokud to bolí těsně před menstruací, může to být buď náhoda, nebo důsledek zvýšeného tónu dělohy, který postihuje blízké orgány.

Povaha a lokalizace bolesti před menstruací

Pociťuje bolest, táhne, občas to může v boku mravenčit. Obvykle to bolí v dolní části břicha, blíže k levé nebo pravé straně. Někdy to může dát do boku nebo dolní části zad.

Jaké příznaky by měly upozornit?

Kdy byste měli navštívit lékaře? Alarmující příznaky:

 • bolest trvá déle než jeden den, léky nepomáhají;
 • silný útok - bolest je ostrá a ostrá;
 • vaginální krvácení během období, kdy by neměla být menstruace;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • nevolnost a zvracení;
 • celková slabost, ospalost, rozmazané vědomí;
 • poruchy trávení a defekace.

Jak se zbavit nepohodlí?

Pokud jsou bolesti v boku a dolní části břicha přerušované nebo příliš silné a způsobují značné nepohodlí, měli byste se nejprve poradit s gynekologem. Lékař bude schopen zjistit, zda jsou tyto vjemy fyziologické nebo zda jsou příznaky onemocnění..

V případě potřeby se používají následující diagnostické metody:

 • vyšetření na gynekologickém křesle;
 • Ultrazvuk;
 • nátěr na mikroflóru;
 • kolposkopie.

Zánět je léčen antibiotiky. Cysta zpravidla nevyžaduje zvláštní léčbu, je pozorována a odstraněna, pokud začne růst. Pokud příčina bolesti není gynekologické povahy, lékař vás pošle k dalším odborníkům. Často je nutná pomoc urologa a gastroenterologa. V případě exacerbace apendicitidy, prasknutí cysty nebo vaječníku se provádí urgentní operace.

Jak se zbavit přirozeného nepohodlí? Gynekologové předepisují kombinovanou perorální antikoncepci, která potlačuje ovulaci a snižuje bolestivost menstruace.

Během záchvatu bolesti můžete vypít antispasmodikum nebo analgetikum, například No-shpu, Ibuprofen, Nurofen. Abyste předešli bolesti v předmenstruačním období, měli byste omezit fyzickou aktivitu, vyloučit ze stravy potraviny, které způsobují nadměrnou tvorbu plynů..

Je přísně zakázáno samoléčbu a užívání léků bez předchozí konzultace s lékařem.

Boční bolí před menstruací

Domů> Chirurgie> Bolest před menstruací

Bolestivý syndrom před menstruací nebo během ní je hlavním důvodem, proč se ženy obracejí ke gynekologovi. Podle statistik to však v drtivém počtu případů (asi 80-90%) bolí v pravé nebo levé straně nebo v dolní části břicha.

Bolestivý syndrom, který se vyskytuje v dolní části zad, perineu, kyčlích, se vyskytuje mnohem méně často. Mělo by se však pamatovat na to, že bolest může nastat také v souvislosti s chirurgickou nebo neurologickou patologií, takže když se setkáte s tímto problémem, zkuste co nejdříve navštívit lékaře..

Proč může nastat bolest?

Všechny příčiny bolesti u žen lze důvody rozdělit na funkční (nesouvisí s poškozením a změnami ve struktuře orgánů) a organické (existují poškození orgánů, potvrzené moderními metodami výzkumu).

 • stagnace krve v děložní dutině během menstruace (ohýbání dělohy, nedostatek deflorace);
 • ovulační bolest několik týdnů před menstruací;
 • různé poruchy cyklu - DMC (nefunkční děložní krvácení) a primární dysmenorea na pozadí hormonálních poruch.
 • zánětlivá gynekologická onemocnění (endometritida, adnexitida);
 • benigní gynekologická onemocnění (myomy, polypy, endometrióza a adenomyóza);
 • nouzová chirurgická patologie (apoplexie vaječníků, torze cysty);
 • nitroděložní antikoncepce;
 • ne-gynekologická onemocnění (zánět žlučníku, slepé střevo);
 • patologické těhotenství (mimoděložní těhotenství, odtržení placenty);
 • bolest po gynekologických operacích (potrat, diagnostická kyretáž).

Organické příčiny bolesti

Zánětlivá gynekologická onemocnění

Zánětlivá onemocnění v ženské části mají zpravidla akutní nástup, s nástupem hypertermie, příznaky obecné intoxikace (slabost, letargie, snížená chuť k jídlu) a nepohodlí v dolní části břicha.

Hlavním rysem adnexitidy nebo salpingitidy je častý jednostranný zánět, takže bolí pouze levá nebo pravá strana. Při zkoumání přívěsků vagínou jsou pociťovány zvětšené a silně bolestivé útvary.

Endometritida je obvykle doprovázena neobvyklým a páchnoucím vaginálním výtokem, horečkou a intoxikací a bolest se koncentruje v dolní části břicha. Při palpaci je děloha zvětšená, měkké konzistence, v době palpace to bolí ještě více.

Endometrióza

Endometrióza je benigní, hormonálně závislé onemocnění, jehož podstatou je nadměrné množení tkáně endometria za anatomickými hranicemi dělohy. Genitální endometrióza je charakterizována poškozením dělohy (adenomyóza), přívěsků dělohy a retrocervikálního prostoru.

Klinicky se projevuje silnou bolestí v dolní části břicha s poškozením dělohy, pokud jsou postiženy přídavky - pravá a levá strana v oblasti tříselných záhybů bolí, retrocervikální - bolí za pubis.

Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je výskyt bolesti a hojného výtoku několik dní před menstruací a jejich zmizení se zmizením menstruace.

Léčba endometriózy je složitý proces, začíná užíváním hormonálních léků, s výrazným vývojem patologie, je indikován chirurgický zákrok.

Děložní myomy

Myom je benigní onemocnění pocházející ze svalové vrstvy, často však doprovázené vážnými následky.

Toto onemocnění se často vyskytuje v latentní formě, kdy je velikost fibroidů stále malá, a jedinými příznaky jsou porušení cyklu a zvýšení krvavého výtoku před a během menstruace..

Po dosažení významné velikosti myom deformuje dělohu, stlačí sousední struktury a neurovaskulární svazky, zatímco dolní část břicha bolí a bolest tahu, prasknutí.

Někdy může myomy stlačením nervů způsobit bolest vyzařující z pravé nebo levé strany.

Léčba fibroidů v počátečních fázích spočívá v hormonální terapii, s progresí procesu je nutné zahrnout chirurgickou léčbu.