Bolestivé období

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

V životě každé dívky nastane okamžik, kdy vyroste, a to se projevuje nejen tím, že se stává chytřejší a vyšší, ale také změnami, kterým ženské tělo podléhá. Posílení produkce hormonů během puberty se projevuje získáním typicky ženských konstitučních znaků - vytvoří se postava, zvětší se prsa.

Nejvýraznějším projevem dospívání je to, že přichází okamžik první menstruace. Od této chvíle končí dětství a začíná nová životní etapa. Každá dívka prochází tímto obdobím jinak a hodně záleží na tom, jak dobře je na to připravena, přičemž primární roli má samozřejmě matka..

Strach z probíhajících změn vás zpravidla nutí přemýšlet o tom, proč jsou bolestivá období. Kromě toho, že se tento problém začíná obávat během puberty, zůstává relevantní pro dívky a starší ženy..

Existují ženy, které prožívají bolestivá období téměř po celý život a hledají nejrůznější způsoby, jak se jich zbavit. Pro mnohé se to stává skutečným problémem. V tomto článku zvážíme důvody pro tuto vlastnost ženského těla a způsoby léčby a pokusíme se zjistit, zda je fyziologický nebo patologický stav bolestivým obdobím..

Pojem. Definice

Bolestivé období (lékařský název pro algomenorea) je bolestivý syndrom, který se objevuje během menstruace a několik dní před tím, než k ní dojde. Vyznačuje se bolestivými měsíčními bolavými nebo křečovými bolestmi v dolní části břicha, v bederní oblasti a křížové kosti. Mohou být doprovázeny celkovou malátností..

Klinické příznaky

K syndromu bolesti se mohou připojit i další příznaky doprovázející bolestivá období: nevolnost, bolesti hlavy, zvracení, závratě. U některých žen je narušen spánek, prudce se zvyšuje nebo snižuje chuť k jídlu, zvyšuje se citlivost na různé pachy a mění se chuťové vjemy. Při nejzávažnějším průběhu bolestivé menstruace může žena mít zvýšený tlak, objevit nebo zhoršit migrény. Bolestivý menstruační cyklus může navíc vést ke zvýšené srdeční frekvenci a mdlobám. Mohou projít bolestivá období s krevními sraženinami a mohou se lišit v intenzitě krvácení.

Zvýšení teploty s bolestivou menstruací je poměrně vzácným příznakem. Pozoruje se v případech, kdy žena trpí sekundární algomenoreou, která se vyvinula na základě endometriózy.

Charakteristickým rysem bolestivých období je období jejich výskytu. Zpravidla se vyskytuje 1-1,5 roku po první menstruaci. Bylo také zjištěno, že algomenorea se vyskytuje častěji u žen s ovulačním pravidelným menstruačním cyklem..

Epidemiologie. Statistická data

Bolestivá období jsou docela běžná. Podle statistik jsou ženy ve věku 14-44 let (pro primární algomenoreu) a ženy ve věku 30-40 let (pro sekundární algomenoreu) náchylné k této patologii. Bolestivá období v této věkové kategorii se vyskytují u 31–52% žen. Z celkového počtu žen, které mají bolestivý menstruační cyklus, asi 10% žen ztrácí schopnost pracovat s nástupem menstruace.

Příčiny

Bolestivé období může být primární a sekundární. Primární algodismenorea je považována za funkční, protože není spojena se změnami vnitřních pohlavních orgánů anatomické povahy. Sekundární algodismenorea je jedním z příznaků vrozené patologie vnitřních pohlavních orgánů (malformace) nebo gynekologických onemocnění: endometrióza, chronická zánětlivá onemocnění děložních přívěsků.

Všechny důvody, které mohou způsobit bolestivá období, ještě nejsou plně pochopeny. U primární algomenorey u žen nejsou po důkladném vyšetření zjištěny žádné abnormality. V sekundární formě mohou být detekovány příznaky endometriózy nebo zánětlivých onemocnění přívěsků.

Se sekundární algomenoreou jsou ženy často diagnostikovány s vnitřní nebo vnější endometriózou. V těchto případech bolestivé pocity trvají déle než 1–2 dny..

Příčiny sekundární algomenorey mohou být také: porod, potrat, chirurgické zákroky na přívěskech a děloze, děložní fibroidy (s umístěním submukózního uzlu), užívání nitroděložních kontraceptiv (spirál).

Dalším důvodem bolestivých období mohou být křečové žíly malé pánve a prasknutí širokého vazu dělohy (tato patologie je v medicíně známá jako Allen-Masters). Zvětšení pánevních žil je zřídka samostatným onemocněním. Nejčastěji se jedná o projev systémového onemocnění, ke kterému dochází u křečových žil dolních končetin a hemoroidních žil. Může dojít k prasknutí širokého vazu dělohy s porodním traumatem a velmi hrubou kyretáží děložní dutiny.

Mechanismus bolesti v bolestivém menstruačním cyklu

Proč dochází k bolestivým obdobím, nebo spíše, jaký je mechanismus vývoje syndromu bolesti v tomto případě? Bezprostřední příčinou bolesti jsou kontrakce dělohy, které způsobují vazospazmus, což vede k podvýživě tkání. Kontrakce dělohy jsou zase způsobeny zvýšenou hladinou prostaglandinů.

Kromě důvodů, které přímo souvisejí s vnitřními pohlavními orgány, lze pozorovat bolestivé období v případech, kdy má žena ploché nohy, poruchy držení těla. Určitá role je také připisována psychologickému stavu ženy. U některých žen existuje podvědomí očekávání nástupu bolestivého menstruačního cyklu, a proto při nástupu nebo přiblížení menstruace žena prožívá strach, který zesiluje i obvyklé nepohodlí, které charakterizuje tyto dny měsíce. Proto je v každém případě důležité určit, která složka hraje primární roli - biologickou nebo psychologickou, a pokud jsou přítomny obě, měl by lékař určit, která z nich je dominantní.

Klasifikace

Bolestivá období jsou klasifikována podle různých kritérií..
V závislosti na příčině výskytu je algomenorea rozdělena na:

 • Hlavní;
 • Sekundární.

Bolestivá období jsou tři stupně závažnosti:
 • Lehká váha;
 • Průměrný;
 • Těžká (deaktivace),

Komplikace

S bolestivými měsíčními komplikacemi as mírnou až střední závažností to není pozorováno. V závažných případech je možné zdravotní postižení (krátkodobé, dočasné) a rozvoj těžkých forem deprese. U sekundární algomenorey komplikace přímo nesouvisejí s bolestivým syndromem, ale jsou určeny základním onemocněním a jeho průběhem.

Diagnostika a diferenciální diagnostika

Pro diagnostické účely jsou předepsány:

 • Obecné klinické vyšetření;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Laparoskopie;
 • Dopplerova ultrasonografie krevních cév (k identifikaci křečových žil malé pánve);
 • Konzultace psychologa.

Léčba

Při léčbě bolestivé menstruace má velký význam nejen odstranění bolesti, ale také adekvátní léčba základního onemocnění.
Terapie se dělí na léky a neléky..

Drogová terapie pro bolestivá období
Hlavními léky k léčbě bolestivých období jsou: antispazmodika a analgetika. Je třeba poznamenat, že kombinace nešumivých a Nurofenů poskytuje dobrý účinek. Kromě toho je v mnoha případech účinné jmenování perorálních kontraceptiv, například Diane-35, Yarina. Velkou pomocí je vitamin E, který je třeba užívat v kurzech..

Nelékové metody léčby bolestivých období
Pokud máte bolestivé menstruace, pilulky nejsou vždy jediným způsobem, jak zmírnit bolest. Existuje mnoho dalších nelékových způsobů léčby, které nemusí úplně eliminovat bolest, ale mohou výrazně snížit její intenzitu a trvání..

U žen s bolestivým menstruačním cyklem se doporučují následující opatření:

 • Dodržování denního režimu;
 • Adekvátní spánek;
 • Sportovní aktivity (k posílení tisku);
 • Dieta (snížení příjmu vysoce kalorických potravin, zvýšení nabídky ovoce, zeleniny a tekutin);
 • Úplné ukončení kouření a alkoholu;
 • Snižování emoční únavy, minimalizace stresových situací;
 • Kurzy jógy;
 • Akupunktura;
 • Bodová a celková masáž;
 • Elektroforéza s novokainem v oblasti solárního plexu (je přiřazeno 6–8 sezení, aby bylo možné je dokončit do začátku menstruace).

Lidové léky

Prognóza bolestivých období

U bolestivých období primární povahy je prognóza příznivá. Pokud je algomenorea sekundární, pak je prognóza určena základním onemocněním.

Preventivní opatření

Pokud žena trpí bolestivým menstruačním cyklem, je prvním krokem návštěva lékaře. Pouze odborná konzultace s lékařem pomůže zjistit skutečný důvod a zvážit možnosti řešení problému.

Kromě toho existuje řada opatření, která lze použít ke snížení intenzity bolesti. Některé z nich je třeba používat neustále, to znamená, že musí být součástí vašeho životního stylu (sportovat, chodit na bazén, přestat kouřit a požívat alkohol, strava) a existují i ​​takové, které je třeba užívat těsně před nástupem další menstruace..

Mezi tyto patří: před nástupem menstruace si můžete dát teplou koupel s éterickými oleji, vypít čaj s uklidňujícími bylinkami a dobře se vyspat. Je také velmi důležité naladit se na pozitivní emoce. Tento neškodný soubor opatření zlepší vaši celkovou pohodu a nadcházející období nebude tak bolestivé..
Zůstat zdravý!

Bolestivá období - důvod

Hlavní příčinou bolestivých období u žen je narušení hormonálního systému. V takových případech je zpravidla bolest pozorována hlavně v dolní části břicha a může vyzařovat do dolní části zad. Zároveň je většinou nudné a táhne v přírodě. Často spolu s bolestivými pocity během menstruace jsou zaznamenány bolesti hlavy, nevolnost, slabost a závratě. Některé ženy mohou pociťovat bolest několik hodin před nástupem krvácení a některé později.

Proč je menstruace velmi bolestivá?

Bolest dolní části břicha nastává, když se stahují svaly dělohy. Pro spravedlnost je třeba poznamenat, že mírné kontrakce myometria jsou pozorovány téměř vždy. Během menstruace jsou však nejvýraznější, mají větší intenzitu a frekvenci..

Když se děloha stahuje, některé krevní cévy jsou sevřeny, v důsledku čehož dochází ke snížení průtoku krve do samotné dělohy. V důsledku nedostatku kyslíku začnou tkáně vnitřních reprodukčních orgánů uvolňovat do krve chemické sloučeniny, což také vede k silné bolesti. Právě tato skutečnost vysvětluje, proč mají dívky bolestivé menstruace..

Skutečnost, že některé ženy mají bolestivější období než jiné, nebyla plně pochopena. V tomto ohledu fyziologičtí vědci navrhli předpoklad, že tato skutečnost může být způsobena akumulací velkého množství prostaglandinů v těle, což může způsobit bolest během menstruace..

Proč jinak mohou nastat velmi bolestivá období?

Bolest s menstruačním tokem se nejčastěji objevuje během 12-24 hodin. Největší intenzita bolesti nastává na vrcholu výtoku.

Pokud hovoříme přímo o tom, proč je menstruace bolestivá, je třeba pojmenovat následující nemoci, u kterých je menstruace téměř vždy doprovázena takovým příznakem. Mezi nimi:

 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • adenomyóza;
 • užívání antikoncepce (nitroděložní tělísko).

To jsou jen některé z příčin velmi bolestivých období u žen. Aby bylo možné přesně určit, co vede k bolestivým pocitům během menstruace, musí dívka podstoupit mnoho vyšetření, která pomohou zjistit stávající porušení..

Bolestivá období: příčiny

Příčiny bolestivých období

Proč je menstruace bolestivá - je tato patologie závažná nebo jde o variantu normy? Tato vlastnost se bohužel vyskytuje u velké většiny žen. U některých je pociťována od první menstruace, u jiných náhle. Důvody, které způsobují bolestivá období, jsou v takových případech obvykle radikálně odlišné..

Tento jev se nazývá dysmenorea. Bolest se zpravidla objevuje několik hodin před nástupem menstruace a přetrvává po dobu 2-4 dnů a postupně slabne. Někdy je spojuje nevolnost, zvracení, deprese. Nejčastěji se dysmenorea vyskytuje u mladých dívek během prvních tří let po menarché a může přetrvávat po dlouhou dobu.

V takové situaci by ji rodiče dívky měli vzít k gynekologovi, aby zjistili, jaké jsou důvody bolestivých období u dívek a konkrétně u jejich dcer. Za tímto účelem bude provedeno vyšetření, a to i u panen, je to možné a ultrazvuk dělohy a přívěsků je povinný. Pokud vše půjde bez odchylek, nedojde k žádným anatomickým poruchám ve vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů - diagnóza bude znít jako „algodismenorrhea“. V tomto případě jsou velmi bolestivá období považována za důsledek hormonální nerovnováhy, jmenovitě nadměrné tvorby prostagladinu ve druhé fázi menstruačního cyklu. Tomuto stavu lze zabránit užíváním progestogenů v určité dny cyklu nebo během celého cyklu perorální antikoncepcí (důležité, pokud je potřeba antikoncepce). Další populární způsob, jak zlepšit svoji pohodu, je užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen. Obvykle se doporučuje užívat NSAID během menstruace po dobu 3–4 měsíců a poté dělat krátké přestávky, během nichž může účinek medikamentózní léčby přetrvávat.

Sekundární dysmenorea je nebezpečnější. Bolestivé měsíční příčiny mohou být vážnější. A čím je žena starší, tím více nemocí může mít, což vede k právě takovým následkům..

Nejběžnějšími důvody, proč se období stala bolestivými, jsou chronická endometritida, děložní myomy a endometrióza. Ten druhý může být dokonce u velmi mladých dívek, je to také jeden z faktorů neplodnosti. Jeho příznaky, kromě bolesti během menstruace a hojného krvácení, špinění výtoku před a po kritických dnech. To je zpočátku diagnostikováno ultrazvukem. A diagnóza je potvrzena během hysteroskopie - vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí speciálního optického zařízení. V ne příliš pokročilých případech mohou orální antikoncepce pomoci zlepšit pohodu, snížit ztrátu krve a zpomalit vývoj patologie. Pokud jsou kontraindikovány, jsou předepsány gestageny.

Endometritida je zánět sliznice dělohy. Akutní forma může nastat po kyretáži dělohy, porodu, chirurgickém potratu atd. Pokud léčba není provedena včas, proces se stává chronickým. A v tomto případě je žena nejen trýzněna bolestí, ale také intermenstruačním výtokem..

U děložního myomu může dojít k bolesti nejen během menstruace, ale také v kterékoli jiné dny cyklu. Může to být způsobeno narušením krevního oběhu v myomatózním uzlu nebo jeho kompresí sousedních orgánů..

A to jsou jen některé z možných příčin menstruačních bolestí. Pouze lékař může určit přesnou příčinu a předepsat léčbu po vyšetření pacienta. Bolest nikdy není normou.

Bolestivá období: příčiny, léčba. Druhy algomenorey

V ženském těle existují měsíční procesy spojené s fungováním reprodukčních orgánů. Pokud je vše v pořádku se zdravím, pak je menstruace běžným fyziologickým jevem, který, i když je nevyhnutelný, nezpůsobuje mnoho potíží. Některé ženy s otřesy však čekají na nástup dalšího mučení v podobě bolestivých období, kdy jsou všechny síly a pozornost zaměřeny na překonání tohoto stavu, nelze myslet na práci, na rodinné záležitosti. Taková období jsou patologie vyžadující léčbu..

Algomenorea a její typy

Algomenorea (bolestivá menstruace) je porucha spojená s neobvykle silnou bolestí břicha během menstruace. Bolestivá období se mohou stát od samého začátku jejich výskytu u dívky. Tento stav někdy znepokojuje ženu až do menopauzy..

U každé ženy se objevují bolestivé pocity v dolní části břicha a dolní části zad během menstruace. Bolest je spojena s kontrakcemi dělohy, která odmítá mrtvou sliznici. Síla pocitů však závisí na individuálních charakteristikách organismu, jako je umístění a tvar dělohy, zdravotní stav, citlivost na bolest.

Považuje se za normu, pokud bolestivé pocity nedovolí ženě trpět, menstruace způsobuje jen mírné nepohodlí, které prochází po 2-3 dnech. Patologie vyžadující léčbu je považována za nesnesitelnou bolest během menstruace, díky níž je žena neschopná pracovat, aniž by se dokázala zbavit bolesti. Kromě bolestivé menstruace má známky dalších poruch cyklu a příznaky doprovodných onemocnění.

Příznaky bolestivé menstruace

Kromě bolesti břicha s patologickou menstruací existují také:

 • nevolnost, zvracení, průjem;
 • Silná bolest hlavy;
 • vegetativní poruchy (nadměrné pocení, horečka, závratě, mdloby);
 • hroty krevního tlaku, rychlá srdeční frekvence nebo srdeční arytmie;
 • slabost, bolest svalů a kloubů.

Porušení pravidelnosti nástupu menstruace, prodloužení jejich trvání je možné. Přidělení krve může být příliš intenzivní nebo naopak vzácné. Možná špinění, krvavá leucorrhoea mezi obdobími.

Bolestivé pocity se často objevují ještě před nástupem menstruace (1-2 dny) a zmizí až s jejich koncem. Bolest je konstantní nebo podobná kontrakci, táhne, řezá, bolí.

Bolestivost

Existují 3 stupně závažnosti průběhu bolestivých období.

Mírný stupeň je charakterizován krátkými a snesitelnými bolestivými pocity.

Průměrný stupeň se projevuje nejen bolestivými pocity v břiše a na zádech, ale také zvýšeným močením, zimnicí, neuropsychiatrickými poruchami (zvýšená podrážděnost, deprese, nesnášenlivost jasného světla, silné pachy a hlasité zvuky).

Závažný stupeň je spojen s velmi silnou bolestí, srdečním selháním, horečkou, zvracením, průjmem, celkovou slabostí, ztrátou vědomí.

V závislosti na příčině bolestivé menstruace se rozlišují dva typy algomenorey: primární a sekundární.

Video: Příznaky bolestivých období, co dělat, pokud k nim dojde

Primární algomenorea

Toto je název pro bolestivá období, která nejsou spojena s chorobami nebo poškozením pohlavních orgánů. Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících do 3 let po nástupu puberty. V této době dochází v těle k náhlým změnám ve složení hormonů..

V závislosti na typu hormonu, jehož zvýšení hladiny vede k bolesti, existují dva typy primární algomenorey:

 1. Adrenergní (zvýšený adrenalin v krvi). Tento typ je charakterizován příznaky, jako je horečka, zvýšená srdeční frekvence, silná bolest hlavy, bledost, škytavka, nadýmání, poruchy trávení ve formě zácpy.
 2. Parasympatikum (zvýšené hladiny serotoninu v míše). V tomto případě takové bolestivé příznaky jako snížení srdeční frekvence, snížení tělesné teploty, průjem, otoky obličeje a končetin, přírůstek hmotnosti.

Druhy patologie

Vzhledem k příčině bolestivých období existuje několik typů primární patologie: křečové, psychogenní a esenciální.

Spasmogenní algomenorea. Hlavní příčinou bolesti jsou křečové kontrakce svalů dělohy..

Psychogenní. Bolest vychází ze strachu z příznaků, jednou prožitých a zanechala nesmazatelnou stopu v paměti.

Nezbytný. Jedná se o onemocnění způsobené snížením prahu citlivosti na bolest v důsledku nesprávné funkce mozkových center. V tomto případě i mírný účinek na nervová zakončení způsobuje silnou bolest..

Příčiny bolestivé menstruace

Příčiny primárního onemocnění jsou:

 1. Vrozená porucha ve vývoji pojivové tkáně v těle v důsledku nedostatku hořčíku. Toto onemocnění je nebezpečné, protože vede k porušení složení tkáně chrupavky. Dochází k nesprávné tvorbě kloubů, prodlužování končetin, ploché nohy, skolióza. Častá je také krátkozrakost, poruchy trávení, křečové žíly..
 2. Genitální tuberkulóza.
 3. Neuropsychiatrické poruchy.
 4. Vrozené vady dělohy (dvouděložná děloha, nesprávné umístění dělohy, její nedostatečný vývoj).

Poznámka: Pokud je příčinou bolesti během menstruace ohnutí dělohy, které vzniklo již během puberty (v důsledku vývojových abnormalit nebo zvedání těžkých břemen), pak se po porodu ženy může její bolestivé období změnit na běžné. Ale pokud existuje vrozená patologie, pak po porodu nezmizí. Je povinné provést gynekologické vyšetření a léčbu.

Sekundární algomenorea

Sekundární patologie se vyskytuje v důsledku získaných poruch zdraví: tvorba jizev a adhezí v děloze po operacích a potratech, stejně jako hormonální poruchy, infekční a zánětlivá onemocnění. Tyto problémy se mohou objevit v jakémkoli věku, ale častěji se vyskytují u žen ve věku 25-30 let.

Jednou z příčin bolesti při sekundární algomenorei je přítomnost křečových žil v pánevních a břišních orgánech. Zánět nervů v pánevní oblasti může také způsobit silnou bolest.

Sekundární algomenorea se často vyskytuje u žen, které chtějí zhubnout nalačno, což vede k anorexii nebo bulimii. Jedním z hlavních důvodů vzniku bolestivých období je porušení struktury tkání dělohy, jejich zjizvení, pájení po nemocech..

Genitální infekce. Mohou být sexuálně přenosné, což způsobuje výskyt hnisavých zánětlivých procesů, což vede k narušení cyklu a zhoršení příznaků algomenorey. Těchto onemocnění (trichomoniáza, syfilis, genitální herpes, kapavka) je možné se zbavit pouze při současné léčbě obou sexuálních partnerů.

Existují infekční nemoci, které lze nakazit sexuálně i prostřednictvím domácnosti (například drozd).

Zánětlivá onemocnění. Mohou se objevit, když mikroorganismy vstoupí zvenčí v důsledku porušení hygienických pravidel, stejně jako v důsledku aktivace oportunní mikroflóry. V malém množství jsou ve zdravém těle přítomny streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli, aniž by způsobily chorobu. K jejich aktivaci a patologické reprodukci dochází při podchlazení, nedostatku vitamínů, porušení složení mikroflóry orgánů a jejich poškození.

Mezi nemoci, které mohou vést k bolestivým obdobím, patří zánět děložního čípku (cervicitida), sliznice jeho dutiny (endometritida), vejcovody (salpingitida).

Varování: Zvláštností je, že zánětlivé procesy se rychle rozšířily z vnějších pohlavních orgánů do dělohy a vaječníků. Důsledkem chronických onemocnění je ohnutí krku, zhrubnutí tkání, narušení cévního stavu, výskyt cyst, polypů a maligních novotvarů. V tomto případě má žena různé menstruační nepravidelnosti a bolesti v dolní části břicha, které se zhoršují menstruací.

Nádory dělohy (fibroidy, rakovina). Bolestivost a neobvyklá povaha menstruace jsou často jediným znakem jejich vzniku. Rostoucí nádor komprimuje cévy i nervová zakončení umístěná v děloze a sousedních orgánech. Tvar dělohy může být narušen, dochází k stagnaci menstruační krve. Objeví se otok, ztrácí se svalová pružnost. Kontrakce dělohy se stávají bolestivými. S růstem nádoru se projevy zvyšují..

Endometrióza Toto onemocnění je spojeno s hyperplazií endometria a její invazí do jiných orgánů. V tomto případě se procesy cyklu posunou v době nástupu, menstruace se stává bolestivou, prodlouženou, dochází k hormonálním poruchám v důsledku výskytu nebezpečných onemocnění vaječníků (jako je například endometrioidní cysta).

Dysplázie, leukoplakie, cervikální eroze. Tato onemocnění jsou spojena s poškozením epiteliálních buněk v děložním čípku, sníženou schopností protáhnout děložní čípek, možnými změnami v jeho tvaru a snížením kontraktility dělohy..

Narušení produkce hormonů. Může to být způsobeno užíváním hormonálních léků, užíváním hormonální antikoncepce, nesprávným fungováním vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy. Metabolické poruchy a jejich důsledky (diabetes mellitus, obezita, drastická ztráta hmotnosti) mohou také způsobit výskyt bolestivých období.

Příčina bolestivé menstruace po porodu

Během porodu jsou vazy, které drží dělohu, poškozeny, zatímco se odchylují od své obvyklé polohy, což vede k bolesti během menstruace v důsledku kontrakcí dělohy. Je také možné změnit jeho tvar, tvorbu záhybů, ve kterých menstruační krev stagnuje. To způsobuje bolestivý zánětlivý proces..

Video: Příčiny a léčba algomenorey

Léčba algomenorey

Gynekologické vyšetření, vyšetření nátěru na infekce a také krevní testy na hormony a atypické buňky umožňují vyvodit závěry o přítomnosti onemocnění. Po vyšetření orgánů pomocí ultrazvukových a tomografických metod je zřejmé, zda jsou v děloze vývojové patologie nebo neoplazmy. V případě potřeby je jejich podstata specifikována pomocí biopsie. Volba metod léčby závisí na typu onemocnění, věku ženy, závažnosti patologie.

Léčba primární algomenorey

Lékaři doporučují, aby se za přítomnosti primární patologie pokusili vyhnout úzkosti a stresu, věnovali více času tělesné výchově, přestali kouřit a pili alkohol. Ve druhé polovině cyklu se doporučuje omezit sex, ne zvedat závaží.

Upozornění: Je velmi důležité zachovat první těhotenství, protože ve většině případů bolestivost menstruace zmizí po porodu..

Fyzioterapeutická léčba (elektroforéza pro zavedení novokainu do oblasti solar plexu), stejně jako akupunktura, dobře pomáhá. Předepsaná léková terapie: užívání sedativ (valerián, relanium), léky proti bolesti (spazmalgon, no-shpa), nesteroidní protizánětlivé léky (indomethacin, butadion), vitamin E.

K normalizaci hormonálních hladin se používají rostlinné přípravky (remens, klimadinon). Ze stejného důvodu jsou předepsány hormonální antikoncepce (anteovin, ovidon).

V případě bolestivých období je nutné vést menstruační kalendář, který zaznamenává intenzitu, lokalizaci a povahu bolesti. Je důležité navštívit svého gynekologa každé 3 měsíce. Pokud se nic neděje, stav se časem jen zhorší, mírný stupeň porušení se změní na těžký.

Léčba sekundární algomenorey

Pokud se zjistí, že příčinou bolestivé menstruace jsou onemocnění pohlavních orgánů, pak léčba léky vhodného účinku (antibiotika, antimykotika, antivirotika).

Používají se léky na bázi progesteronu, které potlačují ovulaci, snižují nitroděložní tlak a také intenzitu kontrakcí dělohy. Současně dává dobrý účinek užívání perorálních kontraceptiv. Léčba duphastonem je úspěšně prováděna.

Pokud dojde k bolestivým obdobím v důsledku přítomnosti adhezí, jizev nebo nádorů v děloze, provede se chirurgický zákrok. Toto zohledňuje věk pacientky, její úmysl mít děti.

Fyzioterapeutické metody (elektroforéza, léčivé koupele) pomáhají bojovat proti zánětlivým procesům. Populární metodou k odstranění menstruační bolesti je hirudoterapie (aplikace pijavic, které odsávají krev a uvolňují napětí v děloze). Sliny pijavice obsahují léky proti bolesti a protizánětlivé látky.

Pokud lékař nenajde žádné kontraindikace, pak je s takovou patologií přípustné použít tradiční medicínu: uklidňující bylinné čaje s oreganem, mátou, červenou řepou a dýňovou šťávou, které uvolňují svaly. Používají se odvary a nálevy s protizánětlivými vlastnostmi (z listů lopuchu, žaludů a bylinných přípravků).

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Indikace

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Bolestivá období se někdy považují za normální. Statistiky říkají, že silné bolesti během menstruace pravidelně pociťuje 10-15%, pravidelně - až 70% žen v plodném věku. Ve skutečnosti to není norma, ale porušení menstruační funkce, které napravíte, můžete se zbavit bolesti.

Obrázek 1 - Bolest není vždy lokalizována v dolní části břicha. Může dát do dolní části zad nebo malé pánve

Hlavním příznakem malátnosti jsou křeče, bolesti, bodnutí nebo jiné bolesti v podbřišku. Může dát do dolní části zad, pánve, perinea, vnitřních stehen. Nejčastěji se vrchol bolesti objevuje v prvních dnech cyklu, poté intenzita bolesti klesá.

 • obecná nevolnost, ztráta zájmu o svět kolem, snížený výkon;
 • nevolnost, průjem, jiné zažívací potíže;
 • změny nálady, podrážděnost, poruchy spánku, bolesti hlavy;
 • pocení, bušení srdce.

Obrázek 2 - Bolestivé období často vyvolává bolesti hlavy

Příčiny bolestivé menstruace

V závislosti na důvodech, které způsobují bolestivá období (vědecky - algomenorea), je lékaři rozdělují na 2 typy - primární a sekundární.

Říká se o primární algomenorei, když během vyšetření nebyla zjištěna spolehlivá organická příčina bolestivé menstruace. Jeho hlavními důvody jsou nestabilita hladiny pohlavních hormonů a hormonálních látek a poruchy fungování nervového systému. V této době se zvyšuje kontraktilita děložního svalu, v důsledku čehož jsou vytlačovány děložní cévy a tkáně nedostávají dostatečnou výživu. Výsledkem je bolest. Souběžně s poruchami nervového systému se zvyšuje citlivost na bolest, což nutí pacienty užívat léky proti bolesti. Primární algomenorea je nejčastěji pozorována u mladých dívek, které právě zahájily menstruační cyklus. V mnoha případech, rok nebo dva po první menstruaci, když se hormonální hladina stabilizuje, otázka, co dělat s bolestivými obdobími, u dospívajícího sama zmizí.

Obrázek 3 - Dívky pravděpodobněji trpí bolestí způsobenou nervy a hormony

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, jejichž nerovnováha je nejčastěji příčinou bolestivých období. U žen trpících primární algomenoreou se produkce těchto látek na začátku menstruačního cyklu významně zvyšuje. Zvýšená kontraktilita děložního svalu, kvůli které dochází k bolesti, je způsobena právě zvýšeným množstvím prostaglandinů.

  Sekundární algomenorea se vyskytuje v důsledku onemocnění. Nejčastěji se jedná o zánět způsobený fibroidy, endometrióza, trauma, gynekologická chirurgie (kauterizace eroze, císařský řez, excize fibroidů atd.). Pravděpodobnost vzniku sekundární algomenorey se zvyšuje s použitím nitroděložního tělíska, potratem, po infekčním onemocnění, chirurgickým zákrokem. Žaludek začne bolet 2-3 dny před nástupem menstruace a přestane 2-3 dny po jejich začátku. Protože hlavní příčina bolesti s koncem menstruace nezmizí, opakují se pravidelně po celý cyklus. Sekundární algomenorea nejčastěji postihuje ženy starší 30 let.

Další možnou příčinou bolestivé menstruace je obtížné čištění děložní dutiny od výtoku v důsledku vrozených nebo získaných anatomických vlastností. Nejběžnější z nich jsou příliš úzký cervikální kanál (vrozený), fibroidy (získané). Bolest během menstruace může také nastat v důsledku skutečnosti, že malé množství krve je vhozeno do břišní dutiny lumen vejcovodů.

Obrázek 4 - Příliš úzký cervikální kanál může způsobit bolestivou menstruaci

Menstruační bolest by neměla být ignorována. Pokud neodstraníte příčinu, která je způsobuje, můžete kromě nepohodlí a následků možného gynekologického onemocnění dosáhnout snížení libida nebo dokonce neplodnosti..

Co dělat s bolestmi během menstruace?

Váš gynekolog by měl poradit, co dělat se silnými bolestmi během menstruace. Poraďte se s lékařem, aniž byste čekali na zahájení nového cyklu, abyste měli čas absolvovat nezbytné testy a rozmazání a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Čím dříve je zjištěna příčina jevu, tím rychleji si můžete usnadnit život..

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč jsou bolestivé období pozorovány první den nebo během celé menstruace, může lékař po standardním vyšetření předepsat:

 • laboratorní testy (šmouhy);
 • hysteroskopie - vyšetření dělohy speciálním optickým zařízením, které se zavádí přes děložní čípek;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • diagnostická laparoskopie - vyšetření dělohy a vejcovodů, ve kterých je zavedeno optické zařízení malými řezy v břišní stěně;
 • výzkum hormonálního profilu;
 • testy na pohlavně přenosné choroby;
 • krevní test (kontroly anémie).

Obrázek 5 - Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, může lékař předepsat hysteroskopii

V některých případech pro diagnostiku. kromě gynekologa budete muset konzultovat endokrinologa a neurologa. Je možné, že budete muset změnit metodu antikoncepce.

Pokud je příčinou bolestivých období gynekologické onemocnění, měla by bolest po uzdravení sama ustoupit.

Nejen pilulky pomáhají vyrovnat se s primární algomenoreou. Non-drogové léčby jsou účinné:

 • obecné posílení těla: celodenní spánek, rovnováha fyzického a emočního stresu, správná výživa, odvykání kouření, alkohol, silný čaj, káva;
 • otužování, pravidelné sporty (ne pro sportovní výsledky, ale pro tón);
 • fyzioterapie: magnetoterapie, elektroforéza, diadynamika, ultrazvuk, masáže, cvičební terapie;
 • akupunktura;
 • absolvování kurzů vitamínů;
 • hormonální terapie. Kombinovaná perorální antikoncepce se používá v nízkých dávkách, jejichž příjem nastaví tělo na produkci správného množství hormonů. Minimální kurz - 3 měsíce.

Jako sanitka může lékař předepsat spazmolytika, analgetika, sedativa. Pokud komplex léčby nepomůže, budete muset revidovat antikoncepční strategii, užívat nesteroidní protizánětlivé léky, progestiny.

Co dělat doma pro bolestivá období?

Co pít na bolestivé období závisí na intenzitě bolesti a jejích příčinách..

  Útok mírné algomenorey lze odstranit užitím analgetika, antispasmodika (Ibuprofen, No-Shpa, Spazmalgon, Analgin) nebo kombinovaného léku (Novigan, Tamipul).

Při průměrném stupni algomenorey je bolest intenzivnější a delší. Často jsou doprovázeny bolestmi hlavy, poruchami střev, výkyvy nálady. Spolu s analgetiky můžete užívat léky, které zmírňují autonomní příznaky (plynatost, nevolnost, pálení žáhy, tachykardie).

Je nepravděpodobné, že by analgetika dokázala zmírnit záchvaty těžké algomenorey. Zde je nutné použít symptomatické léky, které lékař předepíše.

Pokud během menstruace žaludek občas bolí, bolest lze tolerovat, trvá jen chvilku nebo se rychle uvolní antispazmodikem, pak byste se neměli bát. Lékaři považují tento stav za variantu normy. Jaké příznaky ve vašem případě vyvolávají obavy, řekne vám lékař.

Obrázek 6 - Akutní bolest se silným krvácením nelze tolerovat - zavolejte sanitku

Zmírnění stavu s bolestivými menstruacemi pomůže:

  Aromaterapie. Nejdůležitější v tomto případě je zmírnit stres a uvolnit se. Postavte si bylinkový polštář pod hlavu nebo zapalte aromatickou lampu. S lázněmi během tohoto období je třeba zacházet opatrně. Nejčastěji gynekologové doporučují nahradit je sprchou..

Strava. Během menstruace vylučujte ze stravy kořeněná, smažená, slaná, uzená jídla, čaj, kávu, alkohol a nepřirozené potraviny. Opřete se o zeleninu, ovoce, byliny, libové maso, ryby a pijte hodně tekutin.

Jóga. Během menstruace je aktivní fyzická aktivita kontraindikována, ale nebude na škodu udělat několik jógových ásan. Instruktoři tvrdí, že existují speciální pozice, které vám mohou pomoci snížit bolestivost menstruace, zvláště pokud pravidelně cvičíte..

Chůze. Chůze na čerstvém vzduchu pomáhá zmírnit stres, vyvětrat plíce, zahřát se a naladit se na pozitivní. Pokud vám nakupování pomůže uvolnit se více, můžete jít do obchodů..

Pozor na teplo! Pokud jsou bolestivé pocity způsobeny zánětem, v žádném případě byste si neměli zahřívat žaludek pomocí vyhřívací podložky nebo jiným způsobem. Teplo zvyšuje zánět a ztrátu krve.

Obrázek 7 - Cvičení může pomoci zmírnit bolest a uvolnit se

  Deník sebeovládání. Napište si do deníku data začátku a konce menstruace, související pocity ve fyzických a emočních plánech. Po několika měsících již budete schopni identifikovat vzorec, připravit se předem na změny v pohodě a náladě. To pravděpodobně usnadní život nejen vám, ale i lidem kolem vás..

Relaxace. Pokuste se upravit svůj pracovní plán tak, aby víkend spadal do prvních dnů cyklu. V takovém případě můžete doma pořádně odpočívat - když chcete, lehněte si do postele, vykoupejte se nebo se osprchujte. Pijte uklidňující čaje a čaje na bázi máty, meduňky. Můžete použít lékárenské tinktury - matka, valerián, pivoňka.

 • Lehká masáž. Lehce si masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. To je zvláště užitečné pro nadýmání. Pokud si můžete lehnout, zaujměte polohu plodu - nohy vytáhněte až k žaludku.
 • Obrázek 8 - Pro zmírnění bolesti je důležitá relaxace

  Pokud je bolest příliš silná, nezmizí asi jeden den, krvácení se prudce zvýšilo, objeví se krevní sraženiny, naléhavě volejte sanitku.

  Bolestivá období nejsou důvodem k odkladu důležitých věcí na později. Zjistěte příčiny onemocnění, napravte je vhodnou léčbou a žijte bez bolesti!

  Video 1 - Příčiny bolestivých období

  Video2 - Jsou bolestivá období nebezpečná? Gynekolog odpovídá.

  Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

  V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

  V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

  V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

  Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

  Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

  1. Bolest během menstruace
  2. Povaha bolesti během menstruace
  3. Stupeň dysmenorey
  4. Příčiny bolestivých období
  5. Diagnostika
  6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
  7. Jak snížit bolest během menstruace?
  8. Kdy navštívit lékaře?
  9. Důsledky bolestivých období
  10. Léčba
  11. Antispazmodika
  12. jiné metody
  13. Neléková léčba
  14. Zdravá dieta
  15. Fyzická aktivita
  16. Relaxační techniky
  17. Gestageny
  18. Perorální antikoncepce (COC)
  19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
  20. Lidové léky na bolest během menstruace
  21. Prevence
  22. Recenze žen

  Bolest během menstruace

  Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

  • bolest hlavy (migréna);
  • nepohodlí, bolavé oči;
  • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
  • arytmie, nevolnost, zvracení;
  • zvýšené pocení;
  • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
  • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
  • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
  • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

  Povaha bolesti během menstruace

  Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

  Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

  Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

  Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

  Stupeň dysmenorey

  Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

  1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
  2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
  3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
  4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

  Příčiny bolestivých období

  Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

  Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

  Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

  Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

  Diagnostika

  U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

  Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

  Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

  Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

  Co dělat s bolestí první den menstruace?

  Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

  • pít více tekutin;
  • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
  • vodní procedury s teplou vodou;
  • užívání kvalitních léků proti bolesti.

  Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

  Jak snížit bolest během menstruace?

  Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

  1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
  2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
  3. Léky;
  4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

  Kdy navštívit lékaře?

  Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

  1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
  2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
  3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
  4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
  5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

  Důsledky bolestivých období

  Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

  To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

  Léčba

  Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

  Antispazmodika

  Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

  • "Analgin",
  • „No-Shpa“,
  • "Spazmalgon",
  • "Baralgin",
  • „Ketanov“ („Ketorol“),
  • "Nimesil",
  • Ibuprofen.

  Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

  Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

  Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

  • Efferalgan,
  • Ibuprofen,
  • Diklofenak,
  • "Paracetamol".

  Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

  jiné metody

  Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

  • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
  • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
  • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
  • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
  • Vitaminové asociace.
  • Akupunktura.

  Neléková léčba

  Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

  Zdravá dieta

  Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

  Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

  • mořské rybí maso,
  • olej a slunečnicová semínka,
  • sója,
  • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
  • mastné a poloolejové ryby.

  Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

  Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

  Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

  Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

  • Pepřové omáčky
  • Smažené pokrmy
  • Kofein
  • Alkohol

  Fyzická aktivita

  Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

  Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

  Relaxační techniky

  Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

  V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

  Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

  Jóga s tím může pomoci..

  Gestageny

  Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

  Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

  Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

  Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

  Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

  Perorální antikoncepce (COC)

  Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

  Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

  Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

  Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

  Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

  Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

  Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

  Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

  • Aspirin,
  • Ibuprofen
  • Ketoprofen,
  • Proxykam,
  • Diklofenak.

  Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

  Lidové léky na bolest během menstruace

  V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

  Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

  • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
  • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
  • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
  • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
  • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
  • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

  Prevence

  Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

  Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

  Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

  Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

  Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

  Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

  Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

  Po 45 letech ženská reprodukční funkce mizí. Fyziologický menstruační cyklus prochází změnami, menstruace se stává nepravidelnou, krátkodobou nebo dlouhodobou, může po dlouhou dobu chybět a poté začít znovu.