První menstruace u dívek: když přijdou, příznaky a osobní hygiena

Z hlediska gynekologie je nástup menarché ústřední událostí ve vývoji ženského těla. Vzhled první menstruace u dívek naznačuje vznik možnosti mít plod. V závislosti na typu výživy, fyzickém vývoji těla dívky, předchozích somatických onemocněních, faktorech domácnosti a sociálních faktorech a také na geografické poloze se časování nástupu menarché pohybuje od 8 do 16.

Předzvěstí první menstruace jsou nepřiměřené změny nálady, náhlé změny únavy a síly, bolesti hlavy. Dívky mají často bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, obávají se nevolnosti a slabosti.

 • 1 První menstruace
  • 1.1 Příznaky
 • 2 Jak probíhá menarche
  • 2.1 Vlastnosti
 • 3 užitečné tipy
 • 4 Navštivte gynekologa

Během menstruace, oddělení funkční vrstvy sliznice dělohy - endometria

Neexistuje žádný konkrétní věk pro nástup menarche - první menstruace naznačuje vývoj ženského těla, jeho pubertu. Kritické dny u dívek nejčastěji začínají ve věku 11–14 let, zřídka v deseti letech. Nástup menarche závisí na následujících faktorech:

 • ústavní rysy těla, včetně fyzického vývoje dítěte;
 • nemoci přenášené v dětství;
 • dědičnost;
 • druh jídla;
 • sociální a životní podmínky.

Existuje možnost, že první menstruace začne současně s matkou a babičkou dívky. Tato vlastnost je způsobena silným genetickým vlivem. Také, pokud dítě předběhne ve fyzickém vývoji dívky stejného věku, s největší pravděpodobností menstruace přijde o něco dříve..

Později nastává menarche s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů v dívčí stravě. Bez vyvážené stravy se dívčin normální sexuální vývoj zpomaluje.

Časný nástup kritických dnů (8–9 let) je někdy způsoben hormonálními poruchami nebo extrémní fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala ve věku 16-17 let, měli byste se poradit s gynekologem, protože tato funkce může naznačovat narušení systému hypotalamus-hypofýza, ovariální patologie a další endokrinní poruchy.

Maminka může snadno zjistit změny, které se vyskytnou u její dcery během předmenstruačního období. 1-2 roky před nástupem menstruace se vývoj sekundárních sexuálních charakteristik dívky zintenzivňuje:

 • postava získává ženské rysy;
 • velikost mléčných žláz se zvyšuje;
 • boky jsou zaoblenější;
 • vlasy začínají růst v ohanbí a v podpaží.

Kvůli hormonálním změnám v těle se u mnoha dospívajících dívek objeví akné na obličeji, hrudníku a zádech.

Několik týdnů před výskytem menarche si dívka může všimnout vzhledu značek, které vypadají jako průhledné, bílé nebo nažloutlé pruhy na spodním prádle. Vypouštění obvykle nemá nepříjemný zápach. Pokud si dívka stěžuje na svědění ve vaginální oblasti, nepříjemný zápach výtoku, je nutné navštívit lékaře.

Předmenstruační syndrom je charakterizován následujícími příznaky:

 • časté výkyvy nálady;
 • slzavost, únava;
 • apatie nebo hysterie;
 • bolesti hlavy bez důvodu;
 • pocit nepohodlí a bolesti v dolní části břicha.

Hlavním příznakem menstruace u dívek je výskyt slabého nebo silného krvácení z pochvy, červené nebo hnědé. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu je objem výtoku přibližně 50-150 ml a první den se krev trochu uvolní - nejhojnější výtok se vyskytuje druhý den, po kterém se jejich objem zmenší. V průměru první menstruace trvá od 3 do 7 dnů.

Menstruaci doprovází pocit slabosti, bolest v dolní třetině břicha. Následně tyto příznaky přetrvávají a vyskytují se pravidelně po celý život dospělé ženy..

Charakteristický zápach výtoku je spojen se zvýšením sekreční aktivity vaginálních sliznic, které produkují specifické tajemství..

Je důležité, aby dívka pochopila, že přítomnost menstruace je jakýmsi ukazatelem zdraví žen..

U dívek je menstruační cyklus přibližně 21–35 dní. Během prvních dvou let je nestabilní a může neustále kolísat. Například jeden menstruační cyklus trvá 26 dní a dalších 32 nebo 33 dnů. Pro dospívající dívku je to varianta normy a neznamená přítomnost jakékoli patologie. Pokud máte podezření nebo zhoršení stavu dívky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Intervaly mezi obdobími někdy trvají od 1,5 do 6 měsíců, protože menstruační funkce v tak mladém věku není zcela vytvořena. Pokud je interval mezi obdobími delší než 2 měsíce, je nutná konzultace s gynekologem. Dlouhý interval mezi menstruací a následnou menstruací často naznačuje vážné narušení endokrinního systému v práci mladého těla.

Během prvního období byste měli své dceři poradit, aby si založila měsíční kalendář, který označuje začátek a konec každého období. V prvních měsících nebo dokonce letech budou získané informace k ničemu, protože cyklus bude nepravidelný a nestabilní, ale v dospělosti, kdy se menstruace ustálí, vám takový kalendář umožní sledovat průběh menstruace. Příliš krátký nebo dlouhý interval naznačuje problém v práci ženského těla..

Dodržování pravidel osobní hygieny je jedním z nejdůležitějších bodů. Během kritických dnů zástupci dospělých žen aktivně používají tampony a vložky. Mnohem méně často se používají menstruační čepice nebo chrániče úst - produkt intimní hygieny umístěný uvnitř pochvy.

Podložky jsou nejvíce preferovány pro dívky. Tampony brání přirozenému toku krve a menstruační kalíšek má jednu významnou nevýhodu - používání menstruačního uzávěru vyžaduje dovednosti pro jeho zavedení a odstranění..

Přednost by měla mít podložky s bavlněnou vrstvou. Tzv. Plastová vrstva se síťovinou je méně hygienická a vyvolává podráždění jemné pokožky a sliznic genitálií.

Těsnění musí být vyměněno 2-3 hodiny po zahájení používání. Při delším nošení hygienických prostředků exponenciálně rostou kolonie mikroorganismů, což může vyvolat výskyt infekčních onemocnění urogenitálního systému.

Užitečné tipy:

 1. 1. Před výměnou podložky si vždy umyjte ruce.
 2. 2. Nesmí se používat těsnění, jehož platnost vypršela..
 3. 3. Aby se zabránilo podráždění pokožky a alergickým reakcím, měly by se používat neutrální polštářky bez přidání různých vonných látek..
 4. 4. Nakupujte a používejte hygienické výrobky od známých výrobců. Levné jsou často vyráběny z nekvalitních surovin, které přímo ovlivňují zdraví dívky.
 5. 5. Pásy by měly být skladovány na suchém místě. Velké množství vlhkosti může vyvolat růst různých plísňových mikroorganismů

Nejlepší možností je každodenní sprcha. Povinnou hygienickou procedurou je mytí neutrálním intimním mýdlem. Procedura se provádí 2-3krát během dne

Důrazně doporučujeme vyhýbat se namáhavé fyzické aktivitě. Wellness gymnastika a lehké cvičení jsou povoleny

Pikantní, nadměrně mastná a smažená jídla by měla být dočasně vyloučena z obvyklé stravy, protože právě toto jídlo vyvolává příval krve do břišních orgánů

První návštěva gynekologické ordinace se musí uskutečnit nejpozději do 15 let. V budoucnu je nutné absolvovat lékařské prohlídky alespoň jednou ročně.

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • menstruace trvá 1–2 dny nebo více než 7 dní (krátké období kritických dnů naznačuje narušení endokrinní funkce vaječníků a dlouhé indikuje zhoršení kontraktility dělohy nebo nadměrnou produkci estrogenu);
 • s velkým krvácením (více než 150 ml);
 • pokud byla pauza mezi menarchou a následujícími obdobími delší než šest měsíců;
 • když po relativní normalizaci menstruačního cyklu je opět pozorována nepravidelnost (cyklus je kratší než 21 dní nebo delší než 32 dnů);
 • ve výtoku jsou viditelné velké pruhy krve.

Obecné zhoršení stavu dívky doprovázené silnými bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, slabostí, horečkou, nevolností, zvracením, závratěmi a ztrátou vědomí je důvodem k volání týmu záchranné služby.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

První menstruace a nastolení menstruačního cyklu u dospívajících dívek

„Pravděpodobně umírám!“ - tak si pomyslela hrdinka románu „The Thorn Birds“, když začala své první období. Avšak i dnes, v době internetových technologií a univerzální gramotnosti, k takovým incidentům dochází nejen u dívek, ale dokonce iu jejich matek, které ne vždy vědí, co je normou, když se menstruační cyklus vyvíjí a co patologie..

Dnes jsme pozvali Elenu Nikolaevnu NEKHOROSHKOVU z kliniky "Blesk", aby hovořila o první menstruaci u dívek..

„9–10 let se již nepovažuje za patologii. "

- Elena Nikolaevna, jaké jsou věkové hranice pro začátek první menstruace? A jak významná je odchylka od nich?

- V sibiřské oblasti k nástupu menstruace obvykle dochází nejpozději do 14,5 roku. Existují dívky, jejichž období začíná dokonce ve věku 9-10 let - dnes se to již nepovažuje za patologii. Pokud k tomu ale dojde před osmi nebo později než 14,5 lety, lze již mít podezření na zdravotní problémy a matky by měly okamžitě zaznít poplach a vyšetřit své dcery.

- O jakých problémech mluvíme?

- Velmi široká škála: endokrinní onemocnění, genetické patologie a obecně dívky s chronickými chorobami začínají menstruovat později. Velmi často jsou děti, kterým byly v době narození diagnostikovány poruchy centrálního nervového systému, také náchylné ke zpoždění. Ale u dívek s ischemickými lézemi při narození začíná menstruace často dříve, než se očekávalo. Ale stále opakuji: nyní se první menstruace (menarche) stále častěji začala objevovat ve věku 9-10 let, zatímco nenacházíme žádné porušení.

- Proč je menstruace tak „mladší“?

- Abych byl upřímný, nikdo o tom neví, ačkoli probíhají výzkumy. Není známo, proč vaječníky „začínají“ dříve, centrální nervový systém reaguje dříve. Je známo, že k pohlavnímu dospívání dochází rychleji u dívek jižních národností - to je snad vše.

- Jak důležité je, že nástup menstruace koreluje s dalšími sekundárními sexuálními charakteristikami??

- Pokud dívčí období začíná bez rozvoje sekundárních sexuálních charakteristik, znamená to velmi vážné problémy. S největší pravděpodobností jde o onkologii: nádory vaječníků, nadledvin, genitální oblasti obecně nebo závažné léze centrálního nervového systému. Určitě musíte navštívit dětského gynekologa. Jelikož se jedná vždy o poměrně závažnou patologii, rodiče se musí nejen starat, ale také bít na poplach!

„- Přesto by měl sexuální vývoj začínat růstem mléčných žláz, potom růstem axilárních a stydkých ochlupení a teprve poté - začátkem menstruace. Předpokládá se, že od začátku růstu mléčných žláz do první menstruace by mělo uplynout 2-2,5 roku..

- Kdy by měl být stanoven pravidelný menstruační cyklus??

- Po menarché lze zavést pravidelný cyklus po celý rok. Dovolte mi připomenout, že cyklus je období od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Musí přijít ne méně než 21 dní a ne více než 35 dní později. Doba trvání - maximálně 7 dní (se všemi špinícími sekrety). Pokud se menstruace vyskytuje častěji nebo po roce nebyl cyklus stanoven, nezapomeňte kontaktovat dětského gynekologa.

“- Existuje situace, kdy má dívka první menstruaci a. nekončí. Rodiče musí situaci velmi pečlivě sledovat, protože to může souviset s poruchou krvácení. Bohatá a prodloužená první menstruace je také vážným důvodem k návštěvě lékaře..

"Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše." "

- První menstruace je bolestivá?

- Vaše první menstruace by neměla být bolestivá. Pokud k tomu dojde, znovu vám doporučuji jít k lékaři! Může existovat mnoho důvodů, až nedostatečný rozvoj reprodukčního systému..

- Existují nějaké fyziologické příčiny silné bolesti?

- U dospělé ženy se zdá, že endometrium v ​​děložní dutině je roztříštěné a vychází jako „kousky“. A u dívek je ohyb mezi děložním čípkem a tělem dělohy docela ostrý a vnitřní vrstva, oddělená „odlitkem“, nikoli fragmenty, se zasekne na výstupu z dělohy. Děloha se musí energicky stahovat, aby to všechno vytlačila ze sebe. Tyto zvýšené kontrakce dělohy jsou dívkami vnímány jako bolest. Co lze udělat? Pokuste se najít polohu, během které tato bolest zmizí. Buď ležet na břiše nebo zaujmout polohu kolena.

- Lze k úlevě od bolesti použít léky??

“- Dříve babičky říkaly, že„ musíme zahřát nohy “. Ve skutečnosti by se to v žádném případě nemělo dělat s bolestí během menstruace! Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše!

- Kdysi se věřilo, že antispazmodické léky, jako jsou nešikovné, dobře pomáhají, jsme je užívali docela široce. Někomu pomohli, někomu moc ne. Dnes jsou nejlepší léky na bolestivou menstruaci nesteroidní protizánětlivé léky na bázi indomethacinu, kyseliny mefinamové: nise, ketonal (ketonal, ne ketany!) To znamená, že léky, které působí na mediátory bolesti a zmírňují zánět.

"Pokud bolest trvá hodinu nebo dvě, je to v pořádku." Dívka vypila čaj, lehla si, byla vyrušena a bolest zmizela. Pokud je však bolestivý syndrom výrazný a trvá déle než den, musíte anestetizovat. Bolest nelze tolerovat.

Dívky, které mají neurologické problémy, velmi často vnímají tuto bolest akutněji. Někteří si stěžují (kromě bolesti v podbřišku) na nevolnost, zvracení, závratě, až mdloby. V této situaci je rozhodně nutná pomoc neurologa. Potřebujete kontaktovat specialistu dvakrát ročně, provést léčbu, která zlepšuje mozkovou cirkulaci, možná budete potřebovat sedativní léky, fyzioterapii. To vše je nepřímo zaměřeno na úlevu od bolesti..

KONTRAINDIKACE JSOU MOŽNÉ, JE VYŽADOVÁNA SPECIALISTICKÁ KONZULTACE

- Co je u dívek považováno za hojné a vzácné?

„- Během menstruace by se nemělo uvolňovat více než 80 gramů krve. Jedno balení vložek by mělo být používáno po celou dobu menstruace.

- V dospívání jsou zpravidla stížnosti na omezený výtok extrémně vzácné - to je výsada staršího věku. Nejčastější příčinou problému je nárůst mužských pohlavních hormonů. Menstruace, která trvá méně než 2-3 dny, je také porušením, jako je menstruace, během níž dochází k malému výtoku..

- Pokud se těsnění vymění do hodiny a půl, znamená to již krvácení. Krvácení je nebezpečné při anémii, poklesu hladiny hemoglobinu a na tomto pozadí může nastat mnoho dalších problémů. Silná menstruace by měla vést k myšlence, že existují problémy se srážením krve, pravděpodobně související s dědičností. V našem městě máme laboratoře, které vyšetřují hemostázu, a to i na genetické úrovni. Je nutné identifikovat důvody a dále zvolit taktiku léčby. Taková analýza se předkládá jednou za život a dívka, která později otěhotní a porodí, by si měla být vědoma existence těchto problémů..

- Pokud mají dívky špinění uprostřed cyklu, může to být reakce na ovulaci, i když to s největší pravděpodobností naznačuje hormonální nerovnováhu. Ovariální cysty, hyperplazie endometria. Přesnou diagnózu může stanovit váš lékař..

- A konečně, někdy mají dívky v dospívání děložní krvácení, které se říká mladistvé. Při nepravidelném cyklu mohou být zpočátku zaměňovány s menstruačními, liší se však acyklicitou a délkou trvání - pokud se objeví, musíte se určitě poradit s lékařem!

- A jaká je léčba takového krvácení?

- Nejprve musíte zjistit jejich příčinu - na tom závisí taktika léčby. Ale měl bych poznamenat, že mnoho rodičů se bojí, když jsou předepsány hormonální léky k zastavení krvácení (pokud to nelze udělat jiným způsobem). Chci říci, že hormonální terapie se používá jak k zastavení krvácení „tady a teď“, tak k prevenci takových situací v budoucnosti..

"- Nebojte se hormonálních léků!" Lidé, kteří nevědí o mechanismu svého působení, velmi často kreslí ve svých představách hrozné obrázky. Situace se ve skutečnosti neliší od problému, například se špatným zrakem. Pokud člověk vidí špatně, nasadí si brýle. Pokud má dívka málo hormonů, přidáme je. Hormonální léky jsou dobré!

- Dávka účinných látek v moderních drogách je tak nízká, že je tak málo vedlejších účinků, že se není čeho bát. Kromě toho, pokud jsou dívkám předepsány hormonální léky, jsou podávány po velmi krátkou dobu. Důvěřujte svému lékaři: pokud je předepisuje, je to nutné! Najděte společnou řeč a pomozte svému dítěti.

- Na co další rodiče musí věnovat pozornost?

- Na recepci velmi často přicházejí matky s dívkami, které si stěžují na menstruační nepravidelnosti, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, problémy s pamětí.

"- Když se začneš dívat, uvidíš červené strie na kůži stehen, hýždí, mléčných žláz, jako u těhotných žen - strie." Rodiče si myslí, že je to dáno tím, že se jejich dcera prudce uzdravila a jedná se o hormonální poruchy. Pokud u svých dívek vidíte strie (někdy se vyskytují také u chlapců), musíte být vyděšení.

- Jedná se o poměrně závažnou patologii spojenou s dysfunkcí hypotalamo-hypofyzárního systému mozku. A toto porušení je zase často důsledkem ischemického poškození centrálního nervového systému, které bylo diagnostikováno u dítěte při narození! Až rok rodiče léčí tuto nemoc, starají se o dítě a pak si myslí, že je po všem. Ve skutečnosti ischemické poškození centrálního nervového systému nikam nevede, zůstává u člověka po celý život. A v pozdějším věku, pokud dítě není léčeno, není pozorováno, se může u dospělých projevit jako hypotalamický syndrom, včetně přírůstku hmotnosti a menstruačních nepravidelností, dokonce neplodnost. Zhoršení může být vyvoláno virovými infekcemi a stresem: zkoušky, rozvod rodičů, smrt blízkých.

Všechno je vzájemně propojeno, takže nebuďte překvapeni, pokud se vás na schůzku s dospívajícím gynekologem zeptáte, jak probíhal porod a zda měla dívka akutní respirační onemocnění!

"Dcera se všemi svými problémy by se měla obrátit na matku o pomoc a radu." "

- V nabídce je spousta produktů osobní hygieny, které lze použít během menstruace. Jak se neutopit v tomto moři podložek? Jak je správně vybrat? Může dívka používat tampony?

- Dívky, které nejsou sexuálně aktivní, jsou silně odrazovány od používání tamponů. Tampon, který je nějakou dobu v genitálním traktu, bobtná. Infekce se na něj „drží“, navíc při jeho odstranění můžete panenskou blánu poškodit. Někteří mladí sportovci se však snaží používat tampony, někdy úspěšně, ale zde je vše velmi individuální.

„- Dospívající dívky zpravidla nemají stejnou sebeovládání jako dospělá žena, na tampon mohou jednoduše zapomenout. A měl by být v genitálním traktu ne více než jeden a půl, maximálně - 2,5 hodiny.

- V poslední době se na recepci často dostávají dívky, které mají zánětlivé procesy ve vnějších pohlavních orgánech. A často jsou způsobeny alergiemi! Proto doporučuji zvolit hypoalergenní vložky pro první menstruaci. Podle mých osobních pozorování se v tomto ohledu jako nejlepší ukázaly podložky Naturella, Discreet, Miláno. Pokud nedojde k žádné alergické reakci, můžete samozřejmě použít cokoli chcete, včetně vložek s vůněmi.

- Maminka pro dívku by měla být přítelkyní, aby se dcera se všemi problémy obrátila na ni o pomoc a radu. Samozřejmě, menstruace musí být řečena dlouho předtím, než se objeví (jak to udělat, vysvětluje rodinná psychologka Ksenia Salakhutdinova v reminiscenční dopis „Teenage girls about their first menstruations“). Během první menstruace musíte pomoci s hygienou a také naučit dívku vést menstruační kalendář! Na recepci ke gynekologovi musí dívka nutně přijít s menstruačním kalendářem, kde musíte označit dny menstruace - pak můžete okamžitě vidět, jak pravidelný je cyklus. Žádám všechny své pacienty, zejména mladé, aby si vedly takový kalendář, a jako lékař žádám matky, aby tomu věnovaly zvláštní pozornost.!

Jak zjistit, kdy začíná vaše první menstruace

Spoluautorem tohoto článku byla MUDr. Laura Marusinec. Dr. Marusinets je pediatr z Wisconsinu, který je držitelem certifikátu. Vystudoval Medical College of Wisconsin School of Medicine v roce 1995.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 15. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

První období je vždy velmi vzrušující a dokonce děsivé! První menstruace naznačuje, že dospíváte a stáváte se ženou. A u každé dívky se to stane v jinou dobu. Neexistuje způsob, jak s jistotou vědět, kdy začne vaše první menstruace, ale existuje několik znaků, pomocí kterých můžete uhodnout, kdy vaše menstruace přichází..

A dívka je zralá. Co potřebujete vědět o menstruaci

Když se vaše roztomilé dítě začne proměňovat v teenagera, je důležité připravit ji na změny, které se jí brzy stanou, a také mít čas na prevenci některých rizik..

Naším odborníkem je dětský a dospívající gynekolog Galina Adiattulina.

Nadešel čas

Dívčí období obvykle začínají ve věku 13–14 let. Samotná puberta však začíná růstem mléčných žláz (někde za 10-11 let), a pokud dívčí prsa začala růst mnohem dříve, musíte určitě kontaktovat dospívajícího gynekologa. Mimochodem, dívky musí navštívit tohoto lékaře jednou ročně, pokud odborník nedoporučil jinak..

Důvody pro kontaktování dětského, adolescentního gynekologa:

 • nástup menstruace před 9 lety nebo jejich absence po 15 letech;
 • absence menstruace nebo nepravidelná menstruace šest měsíců po menarche;
 • bolest v dolní části břicha, stejně jako silné závratě, nevolnost a zvracení během menstruace;
 • příliš hojné nebo prodloužené (nad 8 dní) vypouštění;
 • těžké akné;
 • intermenstruační výboj (pokud není světlý a průhledný).

  Počítám dny

  Existuje názor, že menstruace by měla jít jako hodiny. Jak však ukázaly rozsáhlé studie, pouze 15% dívek má „ideální“ 28denní cyklus. Norma se zvažuje, pokud od prvního dne propuštění do prvního dne další menstruace uplyne 21 až 40 dní, pokud jsou pravidelné. Ale asi 0,5% dívek má cyklus méně než 21 dní a 0,9% - více než 35 dní. Mimochodem, doba menstruace je také proměnlivá. Norma je od 4,5 do 8 dnů. Objem ztráty krve je přibližně 35 ml (40 +/– 20 ml).

  Pokud menstruace „skočí“ u mladého člověka, ještě to není patologie. V prvních šesti měsících po menarche se proces stále ještě zavádí. Proto byste neměli paniku (pokud samozřejmě neexistují jiné důvody). Je však stále důležité, aby k tomu docházelo pravidelně v průběhu času. Pokud ne, vyhledejte lékaře.

  I když jsou menstruační nepravidelnosti nejčastěji funkční, mohou někdy indikovat zdravotní stav. Mezi nimi například: mentální anorexie a bulimie, obezita, hypotyreóza, hyperprolaktinémie, folikulární ovariální cysty, syndrom polycystických vaječníků a další.

  Ne život, ale molimina!

  Menstruace může být téměř nepostřehnutelná nebo bolestivá. Bolest v podbřišku způsobuje nadměrnou syntézu prostaglandinů, které jsou kontrolovány pohlavním hormonem progesteronem. Přebytek prostaglandinů zvyšuje kontraktilní aktivitu myometria, tedy - vazospazmus a bolest, kterou gynekologové nazývají dysmenorea, a komplex nepříjemných pocitů, které dívka v tomto období zažívá, se nazývá „molimina“.

  Mluv se mnou, mami

  Je důležité, aby dívky vyprávěly nejen o hygienických pravidlech dnešní doby, ale také o tom, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. V průběhu času bude nutné navštívit gynekologa a zvolit antikoncepci. Mimochodem, antikoncepční pilulky (COC) se často používají nejen k přímému účelu, ale také k řešení řady dalších problémů. Gynekologové je mohou předepsat i dívkám, které ještě nejsou sexuálně aktivní - ke zlepšení stavu pokožky s těžkým akné nebo ke zmírnění příznaků PMS (bolest v podbřišku, podrážděnost, špatná nálada, migrény, zvýšená chuť k jídlu a ospalost v předvečer těchto dnů) "). Správně zvolené nízké dávky COC nepovedou k přibývání na váze ani k nadměrnému růstu vlasů, ale budou dobrou prevencí rakoviny vaječníků, dělohy a střev. Je však důležité, aby tyto léky předepisoval a vybíral lékař..

  Značky označující přístup menarche:

  • skoky v růstu
  • růst mléčných žláz (začíná na jedné straně a vždy bolí),
  • vzhled ochlupení na ohanbí a v podpaží,
  • zvýšená mastnost pokožky a vlasů,
  • akné na obličeji, zádech a hrudníku,
  • zaoblené tvary těla,
  • výboj na bílém nebo průhledném spodním prádle,
  • změny nálady, „pichlavý“, drsnost v komunikaci.

  Hygienická pravidla v těchto dnech:

  • umyjte se nejméně dvakrát denně: ráno a v noci,
  • používat hygienické vložky (tampony se nedoporučují pro dívky!) a měnit je každé 3-4 hodiny (nebo častěji, pokud je to nutné)
  • vždy mějte pro školní batoh pár podložek.

  10 faktů, které potřebujete vědět o své první menstruaci

  První menstruace obvykle nastává ve věku od 11 do 15 let a pro dívky a jejich matky je docela starostí. Jak pomoci vaší dceři přijmout její nové tělo a včas si všimnout, pokud se něco pokazí?

  1 Existují sekundární sexuální charakteristiky

  U dospívajících dívek existuje určitá posloupnost vývoje těla a vzhled sekundárních sexuálních charakteristik. S normální pubertou:

  • 9-11 let - boky se rozšiřují, pas je ostřejší, hýždě jsou zaoblené, bradavky jsou zvětšené, postava má ženské obrysy;
  • 10-11 let - objeví se ochlupení;
  • 10-12 let - mléčné žlázy začínají růst;
  • 11–15 let - začíná menstruace;
  • 12-14 let - objevují se vlasy v podpaží;
  • 16–17 let - růst kosterních kostí se zastaví. Už nemusíte obnovovat svůj šatník každé tři měsíce. Bohužel, stále musíte trpět botami.

  Tato objednávka obvykle není porušena. Někdy se stává, že začala menstruace a ochlupení na ohanbí a v podpaží ještě nerostlo, ale pokud vývoj obecně zapadá do časového rámce (plus nebo mínus šest měsíců / rok), není to důvod k panice. Pokud se však mléčné žlázy nezvýšily a přišla menstruace, je nutné vzít dceru ke gynekologovi-endokrinologovi. Totéž platí, pokud v některém z bodů dojde ke zpoždění o více než dva roky..

  2 Pokud menstruace začala před 9. rokem věku, musíte navštívit lékaře

  • Když začala menstruace před 9. rokem věku, může to být způsobeno nejen gynekologickými problémy.
  • Pokud je dívce 16 let a její období nikdy nepřišlo. V tomto případě lékař téměř vždy předepíše vyšetření na pohlavní hormony, hormony štítné žlázy a nadledvin a lze také zkontrolovat růstový hormon (STH). Na základě výsledků analýz jsou ve většině případů předepisovány hormonální léky. Někdy je však problém vyřešen mnohem jednodušší - změnami stravy a životního stylu. Faktem je, že zpoždění v sexuálním vývoji je často charakteristické pro dívky, které se vyčerpávají stravou, a profesionální sportovce (zejména gymnastky a krasobruslaře). Začněte jíst normálně - přišla vaše menstruace.
  • Nedostatek menstruace. Další velkou obavou je absence menstruace se všemi sekundárními sexuálními charakteristikami..
  "Stává se, že dospívající dívka ztratí své panenství ještě před první menstruací." V tomto případě by měla být skutečnost těhotenství vyloučena nebo potvrzena, “varuje lékařka Nona Hovsepyan. - První ovulace a podle toho i možnost početí může nastat ještě před první menstruací. “.

  Je to velmi vzácné, ale stává se, že u všech známek puberty nedochází k menstruaci v důsledku poruchy panenské blány: není v ní žádný otvor a v pochvě se hromadí výtok z dělohy. Je to velmi nebezpečné. Pokud si dívka stěžuje na bolesti břicha, dolní části zad, genitálií, měl by být okamžitě kontaktován gynekolog. Pokud teplota vzroste na tomto pozadí, je lepší okamžitě jít na sanitku. Problém se obvykle řeší chirurgickou pitvou panenské blány..

  12 procent dívek v naší zemi začíná mít sex v 15 letech.

  3 Jedno prsa může být větší než druhé

  U dívek během puberty dochází ke změnám v těle tak rychle (a někdy i bolestivě), že je obtížné se nebát. A je zcela nepochopitelné, které z příznaků jsou považovány za normu a které jsou patologie. „Varianta fyziologické normy," vysvětluje náš odborník. „V průměru by se mléčné žlázy měly za pár let navzájem dohnat a vyrovnat se co do velikosti, ale v některých případech zůstane po celý život malá disproporce." Není to děsivé “.

  4 Některé bakterie kolonizují, jiné jsou přemístěny

  S nástupem sexuálního vývoje je vagina kolonizována normální a podmíněně patogenní mikroflórou. Ve skutečnosti se neustále bojuje o prostor: některé bakterie jsou kolonizovány, jiné jsou vysídleny. Kromě toho se žlázy děložního čípku a pochvy aktivují pod vlivem estrogenu a začnou se vylučovat.

  Vagina je samočistící orgán, a proto je vylučování světla, sliznic, bílých nebo průhledných sekretů absolutní normou. Objem může záviset na fázi vašeho cyklu (během ovulace se obvykle stávají hojnějšími). Pokud máte žluté nebo nazelenalé, silné nebo vláknité výtoky a ještě více, pokud se u vás objeví svědění a pálení, měli byste se poradit s lékařem.

  Vše o první menstruaci

  První období zpravidla u většiny dívek vždy vyvolává smíšené pocity. Na jedné straně se radují, že vyrůstají, a na druhé straně pociťují strach. Mnoho lidí přemýšlí o tom, kdy začne první menstruace, jak rozpoznat příznaky jejich přístupu atd. Na našem webu najdete odpovědi na vaše otázky a zjistíte vše o menstruaci u dívek.

  CO DĚLAT PŘED PRVNÍMI MĚSÍCI?

  První menstruace u dívek je důležitá a velmi významná událost. Je těžké popsat pocity, které při tom zažijete. Během prvního období bude muset teenager čelit zvláštním a novým pocitům. Možná se vám v hlavě mohou točit tisíce myšlenek současně, ale nemáte se čeho bát. Naopak, bylo by rozumné uvažovat: „Až menstruace vyprší, stane se ze mě opravdu dospělý člověk.“ Musíte se připravit na tuto vzrušující událost. Zkuste se uvolnit a rozptýlit se. Kdykoli začne první menstruace, pamatujte: jedná se o přirozený proces v ženském těle, díky kterému může dívka udělat skutečný zázrak - dát dítěti život.

  KDY ZAČÍNÁ VAŠE PRVNÍ MĚSÍC?

  Chcete vědět, kdy začínají kritické dny pro dívky? Neexistuje žádný „správný věk“ pro zahájení menstruace. Každý přichází ve svém vlastním čase. Většina dospívajících dívek má zpravidla menstruaci ve věku 12-13 let. Ale to je velmi svévolné. Poprvé se mohou objevit ve věku 10 nebo 15 let. To je zcela přirozené a normální! Pokud se obáváte a často si myslíte: „Je se mnou všechno v pořádku?“, Nezapomeňte, že i váš den určitě přijde! Menstruace u dívek se objevuje, když jsou pohlavní orgány dostatečně formovány a v těle se nahromadí potřebné množství hormonů. Poté vajíčko pravidelně (přibližně jednou za čtyři týdny) dozrává ve vaječnících a poté opouští vaše tělo spolu s menstruační krví.

  CO ŘÍKÁ O VZHLEDU PRVNÍ MENSTRUACE V DÍVCE?

  Zjištění, kdy začíná menstruace, je docela jednoduché. Existují určité časné příznaky, které naznačují zrání vašeho těla. Vznikají postupně. Ve svém těle najdete nové změny, které je těžké přehlédnout. Pečlivým pozorováním tedy můžete uhodnout, kdy menstruace půjde poprvé. Současně byste neměli zapomínat, že časné známky menstruace uvedené níže jsou individuální a nemohou být přesným signálem začátku cyklu..

  Známky první menstruace:

  Bílý výboj. Jedním z prvních příznaků, že se u dívek blíží kritické dny, je výskyt bílého vaginálního výtoku. Od okamžiku, kdy se objeví, bude trvat asi rok, než dojde k první menstruaci. Buď trpělivý.
  Ženská postava. Dalším neméně důležitým znakem blížící se menstruace u teenagera je formování ženské postavy. Jak tělo dospívá, budete se zevně měnit. Mnozí šťastně sdílejí novinky se svými přáteli: „Podívej, mám pas, zvětšily se mi boky a prsa.“ V každém případě si všimnete, že jste začali vypadat jinak. Během této doby se navíc můžete stát podrážděnější a zranitelnější. Tento „nervový“ příznak se často vyskytuje u dospívajících v důsledku produkce hormonů.

  JAK PRVNÍ MĚSÍCE ZAČÍNAJÍ DÍVKY?

  Několik dní před první menstruací může dívka pociťovat neobvyklé a mírně nepříjemné pocity spojené s premenstruačním syndromem, který je dobře známý většině dospělých žen. U dospívajících se PMS nejčastěji projevuje následujícími příznaky:

  • časté výkyvy nálady;
  • zvýšená podrážděnost a slzavost;
  • slabost a apatie.

  O nástupu menstruace můžete vědět, jakmile si všimnete hnědých nebo červených skvrn na spodním prádle. Nebuďte překvapeni, pokud máte hned silný výboj. To je velmi individuální. Ale v každém případě je to výtok krve, který je hlavním znakem první menstruace. Bolestivé pocity nemusí vždy doprovázet menstruaci: některé dívky se o jejím začátku dozvědí pouze na základě charakteristických skvrn na spodním prádle a některé dospívající mají nepříjemný bolestivý pocit v podbřišku. První menstruace dívky je obvykle stejná jako její matka: přítomnost bolesti, intenzita a povaha výtoku jsou často určovány dědičnými faktory.

  JAK JAKO PRVNÍ MĚSÍCE?

  U dívek začíná menstruace obvykle světle hnědými skvrnami nebo několika kapkami krve, které si všimnete na spodním prádle. Barva výtoku se může velmi lišit od dívky k dívce a také se mění v závislosti na dni cyklu. Menstruační krev má obvykle červenou, hnědou nebo dokonce tmavě hnědou barvu. První období vypadají jinak, protože se skládají nejen z krve, ale také z vrstvy výstelky dělohy (endometria) a vaginálního výtoku.

  Nejčastěji není první menstruace příliš intenzivní. Může se však také stát, že vypouštění bude od začátku poměrně hojné. V každém případě se nebojte. To je naprosto normální! Zjistěte zde, co vám nejlépe vyhovuje: tampon nebo vložka.

  Jaká by měla být první menstruace?

  Jaké jsou kritické dny?

  Jaké by mělo být vaše období? Kolik výboje mohu mít? Jak dlouhé jsou první období? Teenageři mají často podobné otázky týkající se jejich období, ale nemají jasnou odpověď. Jde o to, že neexistuje žádná norma. Jak po nástupu menstruace, tak v následujících měsících se to u každé dívky děje jinak. Nelze s jistotou říci, jaká může být dívčí menstruace: výtok může být vzácný i hojný. Některé ženy si ani nevšimnou jejich nástupu, zatímco jiné v každém cyklu pociťují bolesti v podbřišku, nepohodlí v dolní části zad nebo změny nálady. Co dělat, když se tyto nepříjemné příznaky objeví, zjistíte pomocí odkazu.

  Když se můj menstruační cyklus usadí?

  Určitě vás zajímá, co by měla být první menstruace - pravidelná nebo ne. Menstruační cyklus dospívající dívky není vždy přesně jeden měsíc. Zvláště pokud váš výboj teprve začíná. Bude trvat asi dva roky, než se váš cyklus stane pravidelným. Menstruační kalendář vám pomůže sledovat průběh výtoku. Nejdůležitější je nezdržovat se v „těch“ dnech a nijak se omezovat. Užívejte si života a objevujte nové objevy, které vždy doprovázejí dospívání. A naše stránka vám pomůže zjistit vše o první menstruaci.!

  JAK DLOUHO MĚNIČE POSLEDNÍ?

  Trvání kritických dnů u dívek je zpravidla 3 až 7 dnů. Dívky mají nejsilnější výtok na začátku menstruace. Postupně se zmenšují. Poslední den je výtok téměř neviditelný. Pomocí odkazu se dozvíte více o menstruačním cyklu.

  Délka prvního menstruačního cyklu (doba od začátku jednoho do začátku dalšího krvácení) je u každé dívky individuální. V průměru to trvá 28 dní, ale délka cyklu se může pohybovat od 21 do 35 dnů. Délka cyklu se často mění během stresu (například při zkouškách), se změnou klimatu, v jarních měsících. Přečtěte si více o normách pro trvání menstruace u dospívajících zde.

  CO DĚLAT, POKUD MĚSÍC ZAČÍNÁ?

  Pokud první menstruace dívky začala nečekaně a v nejnevhodnější době, je tak snadné se zmást. Neboj se! Můžete se cítit sebejistěji, pokud neustále používáte kalhotky. Carefree® například ochrání vaše oblečení před neočekávaným vybitím a budete se cítit v pohodě. Navíc můžete s sebou vždy nosit tampony nebo vložky. To vám umožní být neustále připraveni na nástup menstruace a v případě potřeby rychle používat hygienické výrobky.

  Poprvé způsobují dívčí období skutečné vzrušení. Zde je několik jednoduchých tipů pro dospívající, aby vaše období nebylo zaskočeno:

  • Mějte menstruační kalendář, abyste věděli zhruba, kdy můžete očekávat menstruaci.
  • Ve dny, kdy může začít vypouštění, používejte vložky do kalhotek (například Carefree®).
  • Pokud máte menstruaci poprvé a nemáte u sebe tampony nebo vložky, neváhejte kontaktovat svého přítele, učitele nebo školní sestru..
  • V den, kdy může dojít k menstruačnímu krvácení, navštivte toaletu každé 3-4 hodiny, abyste nezmeškali nástup krvácení.
  • V prvních kritických dnech si pro každý případ můžete do kabelky vložit nejen tampony nebo vložky, ale také náhradní pár prádla.

  Když se u dívek objeví první menstruace. Míra a odchylky

  Ve věku 10–11 let si dívky obvykle již uvědomují, co je to menstruace a proč jsou potřeba. Nástup první menstruace je začátkem dospělosti. Čekají na něj vzrušeně. Často vyvstávají otázky, na které ne každá matka může odpovědět. Například, jaký druh podivného výtoku se objevil, je pro dívku ve věku 9-10 let normální, kdy čekat na nástup menstruace a proč přijde pozdě. A také se stává, že se menstruace objeví zcela nečekaně již ve věku 7-8 let. Dívka na to není připravena ani psychicky, ani fyzicky. Je důležité si uvědomit, jaké mohou být příčiny a důsledky časné a pozdní menstruace.

  Co určuje vzhled první menstruace

  Puberta u dívek začíná přibližně ve věku 10 let a končí ve věku 17-18 let. Začnou růst mléčné žlázy, vyvíjejí pohlavní orgány. 1-1,5 roku po začátku zrání se objeví první menstruace (menarche). Vaječníky začínají fungovat, produkují se ženské pohlavní hormony. V této době se objeví ovulace, možná těhotenství.

  Načasování tohoto období závisí na následujících faktorech:

  • dědičnost;
  • fyzický vývoj;
  • stav nervového systému;
  • životní styl a sociální prostředí;
  • povědomí o pohlaví;
  • celkové zdraví, přítomnost endokrinních onemocnění.

  Pokud byla dívka od dětství často nemocná, měla vrozené patologie, musela užívat mnoho léků, pak se může objevit menstruace později. Normou je výskyt první menstruace ve věku 12-15 let. Pokud k němu dojde ve věku 8–10 let, má se za to, že menstruace je časná, a pokud po 15 letech, je pozdě. A v jednom a v jiném případě jsou příčinou odchylek nejčastěji hormonální poruchy nebo abnormální vývoj genitálií..

  Jaká by měla být první menstruace

  První menstruace u dívek se objevuje v souvislosti se začátkem fungování vaječníků. Puberta začíná, když se v hypofýze a hypotalamu produkují hormony (FSH - hormon stimulující folikuly, LH - luteinizační hormon), které podporují tvorbu estrogenů ve vaječnících. V reprodukčním systému se začínají objevovat procesy, jako je zrání vajíček, ovulace a vývoj endometria. Početí je možné. V tomto případě dochází k pravidelným výkyvům hladiny pohlavních hormonů, které jsou charakteristické pro menstruační cykly..

  Dodatek: Folikuly s vaječnými rudimenty jsou přítomny ve vaječnících dívky od narození. Jejich počet je určen geneticky. Jsou konzumovány během celého reprodukčního období. Zásoba je vyčerpána ve věku 45-52 let. Žena prochází menopauzou, menstruace se zastaví.

  Menstruace nastává v důsledku odmítnutí a obnovy výstelky dělohy, pokud nedojde k oplodnění vajíčka. Menstruační tok obsahuje krev z cév poškozených během oddělení endometria. Normální první menstruace jsou proto tmavě červené barvy a mají slizkou konzistenci. Dochází k mírnému nepohodlí, v břiše by neměly být silné bolesti.

  Objem výtoku krve po celou dobu menstruace je od 50 do 150 ml. Dívky mají nejintenzivnější období v prvních 2-3 dnech..

  Blíží se první menstruace, známky a příprava

  Podle některých znaků lze pochopit, že dívka brzy začne svou první menstruaci. V mléčných žlázách se objevuje mírná bolestivost, jejich objem se začíná zvětšovat, objevují se ochlupení, podpaží, nohy a paže. Asi 1-1,5 roku před nástupem menstruace se objeví bílý výtok bez zápachu. Pokud se jejich objem zvýší, stanou se tekutějšími, pak je do 1 měsíce možný nástup první menstruace..

  Pozorná matka si všimne, že nálada dívky se často bezdůvodně mění, má zvýšený zájem o výrobky pro intimní hygienu, o změny ve své vlastní postavě. Než se objeví první menstruace, některé z nich ztuhnou..

  Aby první období dívky nepřekvapilo a nezpůsobilo paniku, musí být připravena na jejich nástup. Dívka by měla vědět, co je menstruace, co by mělo být normální, proč jsou možné odchylky, zda jsou vždy patologií. Měla by mít představu, v jakém věku přichází první menstruace, kolik dní trvá, jaký by měl být menstruační cyklus.

  Dívka musí být informována o tom, jaké pocity může mít, v takovém případě potřebuje radu a pomoc lékaře. Poté, co se objeví známky bezprostředního příchodu první menstruace, měla by mít dívka vždy u sebe vložky.

  Varování: Maminka by měla své dceři vysvětlit, jak používat vložky, říct jí o nutnosti zvýšené péče o pohlavní orgány během menstruace. V opačném případě může dojít k nezkušenosti s infekcí do genitálií. Nesprávně zvolená těsnění často unikají. To způsobuje nejen nepohodlí, ale také emoční stres..

  Po nástupu menstruace je nutné spustit kalendář, označit v něm datum jejich začátku a konce. To vám umožní sledovat pravidelnost cyklu, zaznamenat odchylky v povaze menstruace. První cykly jsou nestabilní, pokud jde o trvání a čas nástupu.

  Video: Důvody nestability první menstruace

  Kdy navštívit lékaře

  Mluví o patologii, pokud:

  1. Menstruace příliš mladá nebo příliš pozdě.
  2. Měsíční objem přesahuje 150 ml, mají jasně červenou barvu. Může to být známka hormonálních poruch, patologického vývoje reprodukčních orgánů. Taková abnormální první menstruace u dívek nastává při onemocněních krve. Taková menstruace je známkou neoplastických onemocnění vyplývajících z užívání určitých léků, které ovlivňují vývoj endometria..
  3. Objevily se první období, ale další nepřicházejí, i když už uplynuly více než 3 měsíce. Důvodem tohoto jevu může být profesionální sport nebo balet, kdy je tělo příliš stresováno. Současně je tato patologie důsledkem zánětlivého procesu, infekčních onemocnění, nesprávné funkce žláz s vnitřní sekrecí..
  4. Menstruace je nepravidelná, i když od jejich začátku uplynulo více než 1,5 roku. Objevují se po 20 dnech, poté po 35-40. Důvody nekonzistence cyklu jsou nemoci, zranění, nedostatek vitamínů, touha zhubnout vyčerpáním těla hladem.
  5. Během menstruace dochází k silné bolesti břicha.
  6. Jejich trvání je 1-2 dny. Příčinou může být nedostatek estrogenu v důsledku nedostatečného vývoje vaječníků. V případě, že trvají 8–10 dní, znamená to zvýšené fungování vaječníků nebo slabou kontraktilitu svalů dělohy..

  V takových případech je nutné provést komplexní vyšetření dětským gynekologem i endokrinologem..

  Video: Pokud jde o rysy první menstruace, je třeba připravit dívky na jejich nástup

  Příznaky menstruace

  Dívka by měla být připravena na to, že s nástupem menstruace se mohou objevit následující příznaky:

  • rychlá únavnost;
  • slzavost, bezpříčinná podrážděnost;
  • bolest hlavy, závratě, nevolnost;
  • bolest v dolní části břicha;
  • střevní poruchy během menstruace.

  Ve dnech menstruace je nutné omezit sport a další fyzické aktivity, odpočívat více.

  Počáteční období

  O menstruaci se uvažuje brzy, pokud je dívce mladší 11 let. Jsou chvíle, kdy menstruace nastává u 8letých dívek.

  Někdy časná puberta není patologie. Pokud byla stejná situace pozorována u matky a babičky, pak je to způsobeno genetikou. Zrychlený fyzický vývoj, intenzivní sport, tanec mohou také vyprovokovat nástup menstruace v mladém věku.

  V každém případě, když se u dívky v tomto věku objeví první menstruace, doporučuje se ji vyšetřit, protože nejčastější příčinou jevu jsou hormonální poruchy, vývojové patologie nebo nemoci reprodukčního systému. Příčinou hormonálních poruch jsou mozkové nádory, protože v hypofýze a hypotalamu se produkují hormony, které regulují menstruační cyklus.

  Menstruace nastává brzy, pokud má dítě cukrovku. Předčasná menstruace se často vyskytuje u dívek, které prošly silným stresem a psychickým traumatem. Jednou z příčin stresu může být příliš brzké vystavení genderové fyziologii. Psychika dítěte je snadno traumatizována sledováním nedětských programů v televizi a pozorováním sexuálních vztahů blízkých lidí.

  Jaké je nebezpečí předčasné puberty

  Časný výskyt menstruace u dívky se stává příčinou budoucích zdravotních problémů, jako je předčasný nástup menopauzy, kardiovaskulární onemocnění, abnormality štítné žlázy, hormonální poruchy. Ženy, které dostanou menstruaci dříve, jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku nádorů reprodukčních orgánů a mléčných žláz..

  S nástupem puberty se růst a fyzický vývoj zpomalují. Důležitým faktorem pro správný vývoj reprodukčního systému je správná výživa a normální životní podmínky..

  Prevence předčasné menstruace

  Aby rodiče nevyvolali nástup příliš brzké menstruace, je třeba zvážit, jaké faktory přispívají k časnému sexuálnímu vývoji. Preventivní opatření jsou:

  1. Odstranění stresu, který může poškodit citlivou psychiku dětí. Potřebujete klidné a přátelské prostředí v rodině a důvěryhodné vztahy mezi dětmi a rodiči, jejich včasné seznámení s problémy sexuálního vývoje.
  2. Zajištění správné stravy. Pro děti je škodlivé jíst kořeněná, příliš slaná nebo kyselá jídla, pít hodně kakaa, kávy, silného čaje. Pití piva a jiných alkoholických nápojů je pro dospívající kategoricky kontraindikováno..
  3. Léčba endokrinních chorob.
  4. Rodičovská kontrola nad tím, co dítě sleduje v televizi nebo na počítači.

  Při sportu je důležité dodržovat umírněnost, fyzicky nepřetěžovat tělo dítěte.

  Video: K čemu povede rané dospívání dívky

  Pozdní menstruace

  Nástup první menstruace u dívek ve věku 16-18 let se považuje za odchylku od normy. Špatný vývoj mléčných žláz také hovoří o pozdním sexuálním vývoji..

  Příčinou pozdní menstruace může být abnormální vývoj dělohy a vaječníků, porucha fungování hypofýzy a hypotalamu, přítomnost neuropsychiatrických onemocnění. Pozdní puberta je způsobena infekčními chorobami přenášenými v dětství (spalničky, příušnice, spála, zarděnky).

  Příčinou pozdní menstruace je často její nadměrná hubenost. Tuková tkáň, stejně jako vaječníky, produkuje estrogeny. Při absenci je hladina estrogenu nedostatečná pro normální fungování genitálií.

  K pozdnímu výskytu první menstruace u dívek vedou další nepříznivé faktory: nedostatek vitamínů, špatná ekologie, používání geneticky modifikovaných potravin.

  Důsledky pozdního sexuálního vývoje

  Pokud nejdete včas k lékaři a neodstraníte anomálie v dospívání, pak se u ženy později vyvine takzvaný genitální infantilismus. Současně zůstává reprodukční systém zralé ženy nedostatečně rozvinutý (jako teenager). To ovlivňuje vzhled, vede k hormonálním poruchám, které ovlivňují celkové zdraví..

  U dívek, na rozdíl od dospělých žen, je tato patologie obvykle léčitelná..