Důvody pro zpoždění menstruace při kojení

Kojení je nezbytné pro zdravý růst a vývoj vašeho dítěte. Nejlepší jídlo pro novorozence je mateřské mléko. Jeho bohaté složení poskytuje dítěti vše, co potřebuje. Zvláště stojí za zmínku přítomnost imunoglobulinů odpovědných za ochranu těla před připojením různých infekcí.

Během těhotenství má žena čas zapomenout, co je to menstruace. Specifické hormonální pozadí zajišťuje jeho úplnou nepřítomnost. Ale ani po porodu není cyklické krvácení ve spěchu každý měsíc. Zatímco žena kojí na požádání, progesteron a zejména prolaktin potlačují ovulaci a další těhotenství je nemožné. Menstruace může chybět až šest měsíců nebo déle a samotný cyklus se obnovuje postupně a přerušovaně.

Zpoždění menstruace během kojení je normální, ale nelze vyloučit nové těhotenství.

Menstruační cyklus

Obvyklá frekvence menstruace je v průměru jeden měsíc. Délka cyklu však může být buď 20 nebo 35-40 dní. To jsou všechny individuální vlastnosti každé ženy. Po porodu je obnovení menstruace jiné. Kojení není vždy zárukou od začátku nového cyklu..

Fáze menstruačního cyklu:

 1. Folikulární. Začátek každého cyklu připadá na první den krvácení. V této době hladina progesteronu prudce klesá a začíná proces odmítnutí volné vrstvy endometria lemující vnitřní povrch dělohy. Obvyklá doba trvání první fáze je přibližně 5 dní.
 2. Ovulační. V dalším kroku hladina estrogenu postupně stoupá a dosahuje maxima dva týdny po nástupu menstruace. V tomto okamžiku vajíčko dozrává ve vaječníku a jde do dutiny vejcovodu..
 3. Sekretářka. Během čekání na spermie může vajíčko strávit asi dva dny. Sekrece progesteronu dosahuje svého maxima. Pokud nedojde k oplodnění, zemře. Postupně klesá hladina progesteronu a začíná odmítání endometria, příprava na příjem oplodněného vajíčka.

Pokud má žena během kojení zpoždění v menstruaci, bez ohledu na její touhu po těhotenství, můžete použít nejen test, ale také měření bazální teploty v konečníku. Měření by mělo být provedeno ráno, aniž byste vstali z postele. Indikátory nad 37 stupňů jsou vážným důvodem pro návštěvu gynekologa. Při absenci těhotenství teplota na konci cyklu významně klesá. A po početí se udržuje na vysoké úrovni až do porodu. Tato metoda také pomůže zjistit, proč nejsou kojení období..

Poporodní období

Pokud je mladá matka odhodlána kojit své novorozené dítě po dlouhou dobu, absence menstruace je naprosto přirozená. Ihned po porodu začne hladina prolaktinu ještě stoupat, takže první mléko se objeví za 3-4 dny. Čím více času tráví novorozenec na prsou, tím více se zvyšuje sekrece tohoto hormonu. Pro to, kolik mléka bude mít matka v budoucnu, nemá první týden po porodu nemalý význam..

Mnoho žen, které mají problémy s koncepcí, po vyšetření zjistí vysokou hladinu prolaktinu. Z tohoto důvodu nedokáží otěhotnět, protože zvýšené vylučování tohoto hormonu zajišťuje úplnou nepřítomnost ovulace. Není však pozorována žádná laktace..

Ze stejného důvodu je první menstruační cyklus u kojící matky odložen na neurčito. Tělo ženy, která nedávno porodila, produkuje další důležitý hormon - oxytocin. Jeho hlavním účinkem je, že na své vysoké úrovni poskytuje prsa samotné volné mléko bez další stimulace. Proto každá kojící matka musí během laktace používat speciální prsní vložky. Mléko často nejprve samovolně vytéká z prsu.

Neplánované těhotenství

Mladé matky často, zejména po prvním těhotenství, nejsou proti narození dalšího dítěte. Zpočátku to bude matce těžké. Po nějaké době však počasí začne hrát společně a pro mladou matku bude mnohem snazší zvládnout péči o děti..

Životní podmínky nebo rodinný příjem z finančního hlediska bohužel ne vždy umožňují výchovu mnoha dětí. V takovém případě může neplánované těhotenství velmi rozrušit mladou matku. Někteří lidé volí potrat a vůbec toho nelitují. Ostatní budou muset strávit spoustu času pláčem za nenarozeným dítětem..

Nedostatek období kojení není důvodem k relaxaci. V průběhu času se laktace stává stabilnější, hladiny prolaktinu se postupně snižují a může dojít k dozrávání vajíček kdykoli.

Moderní medicína může nabídnout mnoho spolehlivých metod ochrany, zejména jednosložkové léky a lékařské spirály.

Když dojde k těhotenství, objeví se příznaky, jako je zvětšení a neobvyklá bolestivost prsu při dotyku. To je také způsobeno prudkou změnou hormonálních hladin. Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě podstoupit ultrazvuk a poradit se s gynekologem.

Načasování výskytu první menstruace

Když se objeví první menstruace, mladá matka by měla věnovat zvláštní pozornost jejímu blahu. V případě nechtěného těhotenství musíte použít všechna ochranná opatření. Brzy po porodu je vhodné navštívit svého lékaře - gynekologa a zvolit způsob ochrany.

První menstruační cyklus je obvykle neobvykle bolestivý. Je povoleno užívat léky povolené během laktace k úlevě od bolesti. S poměrně malým množstvím výtoku před těhotenstvím, po porodu, mohou nastat významné změny. První menstruace je často obzvláště těžká..

Amenorea po první menstruaci

Problémy mohou nastat před i po první menstruaci..

Někdy u žen po několika pravidelných cyklech je během kojení pozorováno vymizení menstruace. Takové projevy ne vždy naznačují těhotenství, k těmto následkům často vede nerovnováha hormonálního pozadí..

Normálně má menstruační cyklus každé ženy určitou frekvenci. Můžete však najít mladé matky, jejichž menstruace již přišla a odešla. Může to mít mnoho důvodů:

 • hormonální nerovnováha;
 • neplánované těhotenství;
 • snížená frekvence kojení.

Menstruace se smíšeným krmením

Při přechodu na smíšené krmení dítěte tělo matky snižuje produkci prolaktinu. Výsledkem je snížení sekrece prolaktinu a snížení produkce mléka. V takové situaci může ovulace nastat kdykoli. Nezapomeňte proto na spolehlivou antikoncepci. Pomocí moderních metod je snadné se starat o své zdraví a zabránit nechtěnému těhotenství. Organismus, který nedávno přinesl dítě, je obzvláště náchylný k novému těhotenství. Stav těhotenství je v tomto případě nejpřirozenější. V případě nechtěného nového početí je proto nutné se o antikoncepci postarat předem..

Snížení frekvence kojení spouští zrání vajíčka. To má za následek menstruaci. Mnoho žen však není proti narození dvou dětí v řadě, takže často najdete dvě děti s věkovým rozdílem nepřesahujícím jeden a půl roku.

Pro kojící matky mnoho výrobců léků vyrábí výrobky, které jsou schváleny pro použití během kojení. Nepoškozují dítě a neporušují ženské hormonální pozadí. ti, kdo jsou zásadně proti tabletkám, si musí zvolit jiný způsob ochrany, například bariéru.

Chybějící období není pro matku vždy velkým problémem. Mnoho matek chce mít mnoho dětí. Pokud však žena již nechce porodit, stojí za to se podrobněji zabývat otázkou antikoncepce. V současné době existuje mnoho léků nejen pro kojící ženy, ale také pro všechny ostatní ženy. Široký výběr vám umožňuje vybrat ten správný pro každou z nich.

Znát fyziologii těla po porodu se každá žena může vyhnout problémům, včetně nechtěného těhotenství. Pozornost na vaše zdraví by měla být zvýšena zejména v období po porodu.

Proč dochází ke zpoždění menstruace u hv

Během období těhotenství si žena zvykne žít bez menstruace. A s narozením dítěte znovu začíná přemýšlet o jejich vzhledu, protože není tolik matek, které chtějí porodit jedno dítě za druhým. Porod a kojení však zcela změní hormonální pozadí a menstruace může začít několik měsíců nebo dokonce rok po narození dítěte. Zvažte, jaký je důvod pro zpoždění menstruace při kojení?

Otázka obnovení menstruace začíná znepokojovat mladou matku bezprostředně po ukončení lochie.

O cyklu menstruace

Normálním indikátorem je období mezi měsíčním vypouštěním, které se rovná 28-30 dnům. Existují však ženy, které se potýkají se zkráceným cyklem 20 dnů nebo naopak příliš dlouhým - od 35 do 40 dnů. Závisí to na individuálních charakteristikách těla každé ženy. Také po porodu začíná menstruace u každé matky najednou. Některé mladé matky nejsou přirozeným krmením dítěte vůbec ovlivněny a cyklus začíná bezprostředně po porodu..

Menstruační cyklus je nerovnoměrný a má v každé fázi své vlastní charakteristiky:

 1. Folikulární fáze. Každý nový cyklus začíná první den následujícího vybití. S výskytem krve se indikátor progesteronu snižuje a obnovuje se odmítnutí endometrických vrstev, které pokrývají povrch dělohy zevnitř. Tato fáze obvykle trvá asi pět dní..
 2. Ovulační fáze. Další fáze přichází se zvýšením estrogenu, který dosáhne maximální koncentrace po 14 dnech od prvního dne menstruace. V této době také dozrává vaječná buňka ve vaječníku, která prochází do vejcovodů..
 3. Sekreční fáze. Během čekání na výskyt spermií vejce zamrzne asi dva dny. Produkce progesteronu dosahuje svých maximálních hodnot. Pokud vajíčko není oplodněno, zemře a progesteron bude klesat. Znovu začíná odmítnutí endometriální vrstvy, která se připravuje na přijetí vajíčka v oplodněném stavu.

O období po porodu

Pokud se žena rozhodne krmit své dítě mateřským mlékem po delší dobu, pak je absence menstruace docela přijatelná. Po porodu se hladiny prolaktinu zvyšují a občas dochází k tvorbě mléka. Čím více miminka saje prsa, tím rychleji dochází k vylučování prolaktinu. První dny po porodu mají velmi silný vliv na úspěšnou a dlouhou laktaci v budoucnu..

V těle těhotné ženy se produkuje další hormon - oxytocin. Je nutné, aby mléko s vysokou hladinou tohoto hormonu samo zůstalo v mléčných žlázách bez dalších manipulací. Některé matky proto musí během kojení používat prsní vložky, protože návaly mléka se často vyskytují nedobrovolně, zejména při vývoji laktace..

Někdy ženy, které nemohou otěhotnět, mají vysoký počet prolaktinu. Vysoká sekrece tohoto hormonu vylučuje období ovulace, takže k početí nedochází. Ale v tuto chvíli nemají laktaci.

Když se po porodu objeví první menstruace

Při prvním výtoku by žena měla být opatrná na své zdraví. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, je vhodné zvážit všechny možné způsoby ochrany. Za tímto účelem můžete navštívit gynekologa, který vám řekne, jak nejlépe chránit ženu.

Nástup menstruace po porodu je nepředvídatelný.

První období zpravidla přicházejí docela bolestivě. Dokonce i použití léků proti bolesti je povoleno, ale přijatelné pro použití během kojení. Pokud před porodem byl výtok vzácný, pak po něm může být menstruace naopak příliš hojná, zejména první výtok po porodu.

Období amenorey po první menstruaci

Někdy může žena při kojení čelit zajímavému problému. Vaše menstruace může zmizet i poté, co pravidelně procházíte několika cykly. To nemusí vždy znamenat nové těhotenství. Nejčastěji se jedná o narušení rovnováhy hormonů..

Považuje se za normální projít každý cyklus s určitou frekvencí. Existují však i opačné situace, kdy mladá matka měla po porodu menstruaci a zmizela. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • selhání hormonálních hladin;
 • nové těhotenství;
 • snížení počtu kojení.

Nebo nové těhotenství

Existuje několik žen, které chtějí porodit počasí. Ano, zpočátku to pro mladou matku není snadné, protože je docela obtížné zvládnout dvě děti. Ale po chvíli je pro děti zajímavé hrát si s sebou a pro matku je to znatelně snazší..

Existují však i opačné případy, kdy žena z finančních důvodů nebo z důvodu současné životní situace není připravena porodit druhé dítě tak brzy. Současně se pro mladou matku stává neplánované těhotenství vážným problémem. Někdo dává přednost potratu, ale existují matky, které takovou událost v životě snadno snášejí. A existují ženy, které za nenarozené dítě roní hodně slz..

Pokud s HV nedochází k menstruaci, nemusíte být v uvolněném stavu. Postupně se laktace zlepšuje, prolaktin se začíná snižovat a vajíčko může kdykoli zcela dozrát.

Mezi antikoncepčními prostředky existují přijatelné a spolehlivé možnosti HV - buď léky, nebo spirála.

Pokud by došlo k početí, pak se matka při dotyku mléčných žláz stane nějak neobvykle bolestivou. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle. Pokud je tedy tento příznak přítomen, doporučuje se navštívit ultrazvukové vyšetření a gynekologa.

Menstruace během smíšeného krmení dítěte

Jakmile matka přenese dítě na smíšený způsob krmení, produkce prolaktinu v jejím těle klesá. S poklesem sekrece tohoto hormonu klesá také objem produkovaného mléka. To znamená, že k ovulaci může dojít kdykoli. Proto je důležité používat nějakou formu antikoncepce. Dnešní metody pomáhají spolehlivě chránit zdraví žen. Koneckonců, tělo, které se po těhotenství ještě nezotavilo, je již připraveno nést nový plod. Těhotenství je zcela logickým závěrem této fáze. Pokud tedy nový člen rodiny není zahrnut do plánů mladé rodiny, musíte předem přemýšlet o způsobech ochrany..

Existuje řada léků, které jsou schváleny pro antikoncepci, a to i během období HV. Nemají žádný vliv na hladinu hormonů a zdraví novorozence. Pokud mladá matka nechce pít pilulky, musíte myslet na jiné metody, například bariérovou antikoncepci.

Skutečnost, že se menstruace neobjevuje, se pro mladou matku nestává vždy problémem, protože existují rodiny, kde chtějí porodit mnoho dětí. Ale v situaci, kdy těhotenství není plánováno, musíte myslet na ochranná opatření, protože v období po porodu musí kojící matka pečlivěji sledovat své zdraví, protože má na starosti kojící dítě.

Proč při kojení neexistuje období

Pravidelnost menstruačního cyklu je považována za jeden z hlavních indikátorů zdraví žen. Dokonce i menší selhání mohou naznačovat vývoj patologie, ale ne vždy. Zpoždění menstruace během kojení je považováno za přirozený jev. Načasování příchodu kritických dnů v tomto případě závisí na několika faktorech, o kterých by každá žena měla vědět..

V takovém případě je absence menstruace normou

Pro mnoho žen zůstává záhadou, proč neexistuje období kojení. Během tohoto období nelze Reguli pozorovat déle než šest měsíců. Tento stav v medicíně se nazývá laktační amenorea a je považován za přirozený jev..

Důvody absence menstruace spočívají v aktivní produkci hormonu prolaktinu hypofýzou. Takové změny v těle vedou k tomu, že procesy zrání a uvolňování vajíčka jsou významně inhibovány. Během kojení proto není pozorována ovulace, menstruace nepřichází a test je negativní.

Časem se hladina prolaktinu snižuje. Současně se zvyšuje koncentrace progesteronu. V důsledku těchto hormonálních změn se obnoví reprodukční funkce a objeví se regulace. K tomu zpravidla dochází bezprostředně po zavedení prvního doplňkového jídla, když dítě začne jíst jiné jídlo a méně často se to týká prsu.

Kdy by měla při krmení přijít menstruace

Během tohoto období neexistuje přesné načasování nástupu menstruace. V mnoha ohledech závisí na tom, zda žena dodržuje režim krmení a zda dává novorozenci doplňkovou stravu. Je třeba poznamenat, že reprodukční funkce se obnoví mnohem rychleji, pokud je dítě na smíšené stravě, a ne výhradně na mateřském mléce.

S čistým kojením

Zpoždění menstruace během laktace je považováno za normální variantu. Načasování kritických dnů u kojících žen závisí na několika faktorech. Pokud mladá matka přiloží dítě k prsu na požádání a neodmítne v noci krmit, nemusí být její menstruace pozorována déle než šest měsíců.

V takových případech, kdy je přísně dodržen interval mezi kojením, dítě během dne dostává mateřské mléko každé tři nebo dokonce čtyři hodiny a v noci nemusí jíst ještě déle, pak se reprodukční funkce obnoví rychleji. Příchod regulace po porodu lze očekávat po 3-4.

Se smíšeným krmením

Pokud dítě dostává kromě mateřského mléka speciální receptury, lze po 2-3 měsících očekávat výskyt menstruace po porodu s kojením. Přítomnost doplňkových potravin pomáhá snížit koncentraci prolaktinu a rychlé obnovení reprodukční funkce. Načasování výskytu první menstruace je kratší než v případě výlučného kojení.

Neplánované těhotenství během kojení

Zpoždění menstruace během kojení nemusí být způsobeno aktivní produkcí prolaktinu, ale těhotenstvím. Počasí není neobvyklé. Ženy, které si myslí, že pokud kojí, nemohou znovu otěhotnět, se mýlí. K oplodnění může dojít i při hepatitidě B..

Nedostatek menstruace během kojení není důvodem k relaxaci. Hladina prolaktinu postupně klesá a k ovulaci často dochází ještě před příchodem první regulace. Není možné předvídat, kdy k tomu dojde..

Důrazně se nedoporučuje léčit laktační amenoreu jako spolehlivou antikoncepci. Zejména v případech, kdy je těhotenství vysoce nežádoucí.

Pokud došlo k oplodnění, objeví se příznaky, jako je zvětšení velikosti mléčných žláz a neobvyklá bolest při palpaci. V takovém případě musíte okamžitě provést těhotenský test a vyhledat pomoc od gynekologa. Ultrazvuk bude užitečný, díky čemuž bude možné získat spolehlivé informace o změnách probíhajících v těle..

Povaha menstruačního cyklu během laktace

Během těhotenství se žena nedobrovolně odstavila od vjemů, které dříve pociťovala každý měsíc s nástupem menstruačního toku. Z tohoto důvodu může být po narození dítěte obtížné obnovit reprodukční systém..

Existují určité rysy cyklu při kojení dítěte. Obnovuje se postupně, aniž by způsobovalo zjevné nepohodlí nebo nepohodlí. Tělo je zcela připraveno k návratu do normálního stavu po konečném ukončení laktace, kdy se hladina hormonů vrátí do normálu, a produkce prolaktinu se úplně zastaví.

Délka období zotavení reprodukčního systému přímo závisí na řadě faktorů, například:

 • komplikace po porodu;
 • obecné zdraví;
 • rysy výživy a každodenní rutiny;
 • psycho-emocionální stav.

Bez ohledu na to, kdy se menstruace objevila po porodu, neměli byste očekávat, že se okamžitě stanou pravidelnými. Cyklus se vrátí k normálu pouze 3-4 měsíce po objevení se první regulace. Mohou být pozorovány buď před plánovaným termínem, nebo se zpožděním.

Pokud se na pozadí kojení objeví menstruace a poté dojde k dlouhému zpoždění, je nutná lékařská konzultace. Existuje mnoho důvodů, proč lze takové změny pozorovat:

 • opakované těhotenství;
 • porušení hormonálních hladin;
 • vývoj patologií urogenitálního systému;
 • vystavení stresu;
 • nádory v pohlavním orgánu;
 • cystické útvary v oblasti vaječníků.

Zřídka je zpoždění menstruace vyvoláno patologiemi hypofýzy, které jsou doprovázeny hormonálními poruchami. Poporodní krvácení může vést k rozvoji těchto onemocnění..

V procesu obnovy cyklu mohou regulátory změnit svůj charakter. Často je pozorován nadměrně hojný nebo řídký výboj. To je považováno za normální. Je to způsobeno nestabilním hormonálním pozadím a nedostatečně fungujícím reprodukčním systémem. Po několika cyklech se menstruace vrátí ke stejnému vzoru jako před porodem..

Je třeba poznamenat, že bolestivé pocity u žen, které porodily během kritických dnů, jsou méně výrazné. Ve vzácných případech se bolestivý syndrom zvyšuje.

Pokud se během HS objeví menstruace, neměl by být důvod k obavám. Jedná se o přirozený proces a nemá nepříznivý vliv na kojení. Kvalita mléka zůstává nezměněna. Předpisy nelze považovat za důvod pro odstavení dítěte..

Během období zotavení z menstruačního cyklu má žena snížené množství produkovaného mléka. Aby dítě nemělo nedostatek, doporučuje se aplikovat ho na prsa o něco častěji. Díky tomu bude možné stimulovat laktaci a vyhnout se rozvoji stagnujících procesů v mléčných žlázách..

Po porodu mají ženy, které kojí dítě, zpoždění v menstruaci. Toto je normální fyziologický proces, který nenaznačuje vývoj patologie. Je to způsobeno aktivní produkcí prolaktinu. Po chvíli začne koncentrace tohoto hormonu klesat, v důsledku čehož se reprodukční funkce zcela obnoví..

Menstruace s kojením

Menstruace kojení: vše, co potřebujete o tomto procesu vědět

Poté, co jste v prvních dnech po narození dítěte objevili vaginální výtok s krevními nečistotami, neměli byste si myslet, že se jedná o patologicky časná období. Tento výtok je důsledkem poranění dělohy během porodu. Říká se jim lochie a během několika dní odejdou bez specifické léčby..

Na otázku, kdy a jak by měla přijít skutečná menstruace, však neexistuje přesná odpověď. Faktem je, že menstruace po porodu s kojením a umělým krmením se vrací v různých časech. Kromě toho genetické, hormonální, psychologické a další vlastnosti ženského těla ovlivňují načasování obnovení úplného menstruačního cyklu. Přesto má rozhodně smysl zvažovat různé možnosti a situace..

Když menstruace přichází s kojením?

V procesu přirozeného krmení dítěte se hormon prolaktin aktivně uvolňuje v těle mladé matky. Jeho účinek na ženské tělo je zcela specifický: na jedné straně je to prolaktin mimo měřítko, který je často důvodem neschopnosti rychle se dostat do formy. Na druhé straně tento hormon určuje nepřítomnost menstruace během kojení: zabraňuje ovulaci, šetří zdroje vaječníků a dává ženě příležitost po fyziologickém a emocionálním zotavení po porodu zabránit novému těhotenství. A zároveň - tlačí budoucí menopauzu a prodlužuje ženské mládí.

Pokud je dítě čistě kojeno, je malá šance, že se menstruace vrátí, zejména v prvních šesti měsících. Je to však tam - ženy často začínají menstruovat HV po 2 měsících nebo dokonce po 4–6 týdnech.

Po šesti měsících, kdy dítě konzumuje více doplňkových potravin, a proto je méně pravděpodobné, že bude aplikováno na mléčnou žlázu, se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruace s hv. V průměru může menstruace přijít 20-28 týdnů po porodu - tolik času potřebuje ženské tělo k zotavení..

Kdy očekávat období u žen, které nekojí?

Pokud je dítě z jakéhokoli důvodu uměle krmeno ihned po narození, menstruace se může objevit za 4–6 týdnů. I když se to zpravidla stále děje po 3-4 měsících, kdy se hormonální pozadí porodní ženy vrátí k normálu.

Je důležité si uvědomit, že mluvíme pouze o ženách, které nekojí. Při smíšeném krmení dítěte, nebo pokud je přirozené krmení obvykle přítomno, ale bylo na krátkou dobu přerušeno kvůli laktokrizi, bude načasování vzhledu menstruace po porodu s HV stále jiné. I když opakujeme, vše je individuální a popsaný proces nelze omezit na žádný časový rámec.

Zpoždění menstruace po zrušení kojení: patologie nebo norma?

Pokud žena kojí dítě, považuje se absence menstruačního cyklu za normální. Po omezení HV by se však hormonální pozadí mělo vrátit do obvyklého stavu nejpozději o 3 měsíce později..

Pokud po ukončení kojení během tohoto období menstruace nenastala, měli byste určitě kontaktovat odborníka (gynekologa, endokrinologa). Amenorea může být způsobena nadměrně aktivní syntézou prolaktinu, která není spojena s krmením, poporodní patologií v orgánech urogenitálního systému, stresem, únavou a řadou dalších faktorů, které budou vyžadovat zvláštní léčbu k eliminaci.

Další informace o tom, jak a kdy začíná menstruace po ukončení kojení, doporučujeme přečíst zde.

Vlastnosti poporodního menstruačního cyklu

Pravidelná a stabilní období po porodu se často nezotaví okamžitě. Mohou projít poprvé za jeden měsíc a další za 2-3 měsíce. Není třeba předčasně panikařit - s největší pravděpodobností mluvíme jednoduše o postupném uzdravování těla. Cyklus menstruace po porodu je zvláště nestabilní při kojení. Ale u matek, které se rozhodnou nebo jsou nuceny krmit své dítě umělými výrobky, se to stává mnohem rychlejším.

Obecně platí, že ženy po porodu zaznamenávají následující změny v menstruaci:

 • kratší cyklus;
 • kratší doba a množství výboje;
 • ukončení menstruační bolesti nebo snížení jejich intenzity.

Všechny tyto faktory jsou spojeny s pozitivními fyziologickými změnami v těle, zanedbávanými těhotenstvím a porodem..

Menstruace nepřichází s ochrannými kryty - je čas navštívit lékaře?

Ani jeden lékař nemůže s jistotou říci, kdy se u stráží objeví menstruace. Jejich absence proto není důvodem k obavám. Tento stav se nazývá laktační amenorea. Může to trvat měsíc až dva nebo více let, zvláště pokud žena po celou tuto dobu pravidelně a alespoň každé 4 hodiny během dne a každých 6 hodin v noci přikládá dítě na prsa.

Dalším aspektem tohoto čísla je, že mnoho matek, a ještě více - jejich ženských příbuzných starší generace, jsou upřímně přesvědčeny, že nástup menstruace s hv je signálem ke konci kojení..

To v žádném případě neplatí: i po nástupu menstruace můžete a měli byste své dítě krmit. Nebojte se, že se dítě vzdá prsu - chuť mléka během „kritických dnů“ se zanedbatelně mění, o nic víc, než když jíte voňavé ovoce, které dítě nezná. A specifický zápach kůže, který dítě může „ucítit“, lze snadno eliminovat častějšími a pečlivějšími hygienickými postupy. Takže menstruace s hv je normální, nevyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a neukládá kojící matce žádné zvláštní povinnosti a omezení..

Je možné otěhotnět s hv - s menstruací nebo bez ní?

Mnoho žen věří, že laktační amenorea, když menstruace během kojení neprobíhá, je 100% funkční metoda antikoncepce. To je pravda, ale s několika upozorněními. Mladá matka téměř jistě neotěhotní, pokud:

 • dítě ještě nemá šest měsíců a živí se pouze mateřským mlékem;
 • při krmení se nepoužívají podložky a mezi jídly se používají bradavky a dudlíky;
 • dítě není opité vodou, nápoji a směsmi;
 • přestávka mezi krmením nepřesahuje 3-5 hodin.

Nedodržení kterékoli z uvedených podmínek vede ke snížení hladiny prolaktinu v ženském těle, což zabraňuje ovulaci. V takovém případě může první menstruace během kojení přijít kdykoli. A za nimi - přirozeně dochází k těhotenství. Navíc po 6 měsících hladina tohoto hormonu sama o sobě postupně klesá, i když matka nepoužívá doplňkové potraviny a doplňky ke krmení.

Existuje názor, že dokud se během kojení neobjeví menstruace, neplánované těhotenství nehrozí a ochrana by měla být zahájena až po úplném návratu menstruačního cyklu do normálu. To není úplně pravda.

První ovulace může zmizet bez obvyklého krvácení. V tomto případě bude uvolněné vajíčko zcela připraveno k oplodnění. Existuje tedy šance na otěhotnění během kojení bez menstruace. A jak ukazuje praxe, je poměrně vysoká: důkazem toho je obrovské množství rodin se stejnými věkovými dětmi. Pokud tedy mladí rodiče v příštím roce nebo dvou neplánují nové doplňování - po 6 měsících dítěte by měli přemýšlet o výběru spolehlivé a vhodné metody antikoncepce, i když matka dítě kojí i nadále.

Menstruace při krmení

Kojící období a menstruační cyklus jsou dva procesy, které u čerstvých matek vyvolávají stovky otázek. Každý ví, že menstruace během kojení obvykle začíná později, ale žádný lékař nemůže stanovit přesný čas, během kterého by se měl menstruační cyklus zotavit, protože tento proces, stejně jako mnoho jiných, je čistě individuální. Považuje se za normální, když první období u kojící matky nepřijde dříve než šest týdnů po narození dítěte..

Výtok, který se produkuje bezprostředně po porodu, se nepovažuje za menstruaci, protože příčinou jejího výskytu je oddělení placenty od endometria dělohy v důsledku narození dítěte, zatímco menstruace nastává v důsledku neúspěšného početí.

Takže takové poporodní výtoky, nebo, jak jim říkají lékaři - lochie, v průměru netrvají déle než čtyřicet dní, jsou obzvláště hojné během prvních 5 dnů po narození dítěte.

Je důležité vědět, že během období vylučování lochie může dojít k ovulaci, takže žena by neměla zapomenout na antikoncepci a lékařům se obecně nedoporučuje aktivní sexuální život v časném období po porodu, protože to může být pro zdraví ženy nebezpečné. Pouze po návštěvě gynekologa po dvou nebo třech měsících po porodu, který prohlásí, že zdraví ženy nevyvolává obavy, a zvolí nejvhodnější metodu antikoncepce, lze obnovit sexuální život..

Při kojení začíná žena v přední hypofýze produkovat prolaktin, peptidový hormon nezbytný pro kojení. Produkovaný prolaktin inhibuje zrání vajíčka a ovulaci, a proto se během krmení po dlouhou dobu neobjevuje menstruace. Jakmile matka přestane krmit dítě 8-12krát denně a postupně ho začne převádět na doplňkové potraviny nebo dokonce přechází na umělé krmení, obsah tohoto hormonu v krevním séru klesá a pravděpodobnost obnovení menstruačního cyklu a ovulace se několikrát zvyšuje.

Vlastnosti cyklu menstruace během kojení

Vaše období během kojení nemusí začít dlouho. Při častém krmení dítěte v těle ženy během laktace se produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který podporuje sekreci mateřského mléka, na druhé straně tento stejný hormon brání obnovení menstruačního cyklu a snižuje libido. Existují však případy, kdy se i při častém kojení obnoví menstruační cyklus dva nebo tři měsíce po narození dítěte, a to kvůli individuálním vlastnostem ženského těla.

Na začátku menstruace by mělo být dítě krmeno jako obvykle. V případech, kdy žena úplně přestala krmit dítě nebo od prvních dnů jeho narození neprodukovala mléko, mělo by dojít k obnovení menstruačního cyklu za 1-2 měsíce.

Menstruace během krmení, zejména pokud matka krmí dítě podle režimu a doplňuje ho náhražkami mateřského mléka, může začít za měsíc, po ukončení lochie. Obnovení menstruačního cyklu žádným způsobem neovlivňuje chuť a množství vylučovaného mléka, ale dítě se může chovat neklidně u prsou, kvůli jiné kombinaci hormonů v matčině krvi během tohoto období.

Intenzivní kojení dítěte staršího jednoho roku, a to jak ve dne, tak v noci, může vést k tomu, že období může chybět déle než rok, to však neznamená, že je ohroženo zdraví matky a kojení je nutné ukončit.

Stav těla po porodu a během menstruace u kojící matky

Jakmile dojde k narození dítěte, děloha ženy zahájí proces čištění od odpadních tkání a membrán plodu, což zajistilo vývoj dítěte. Stává se, že během porodu není placenta úplně oddělena, ale její části zůstávají v děloze, což může v konečném důsledku ovlivnit uvolňování mléka - může být produkováno se zpožděním nebo v malém množství. V průměru 4-6 týdnů po ukončení poporodního výtoku, v žádném případě by neměla být zaměňována s menstruací, kojící matka začíná období laktační amenorey, kdy vajíčko ve vaječnících nedospěje a nedochází k opakovanému těhotenství, dokonce ani při nechráněném pohlavním styku. umět.

Bylo pozorováno, že doba zotavení menstruačního cyklu závisí na věku, zdravotním stavu a genetice ženy. Mladé matky s lehkými očima s tenkými zápěstími, menstruace při krmení, musí čekat mnohem déle než hnědé oči průměrné postavy, u nichž se menstruační cyklus může zotavit, i když je dítě nepřetržitě krmeno, již ve třetím měsíci po porodu.

Za ideální období kojení dítěte se považují dva roky, během nichž se obnoví období většiny žen během kojení přibližně 6 měsíců po porodu, zároveň matka začne postupně zavádět do stravy dítěte doplňkové potraviny, a tím se prodlužují intervaly mezi kojením..

V případech, kdy mateřské mléko od samého narození dítěte nestačilo a musela dítě krmit speciálními směsmi, se období během kojení může obnovit o něco dříve, ale neměli byste přestat krmit dítě ani řídkým mlékem.

V případech, kdy matka intenzivně krmí dítě starší než jeden rok, může při krmení po dlouhou dobu chybět menstruace. Neměli byste však podléhat panice, jak bylo uvedeno výše, jakmile se kojení zastaví, menstruační cyklus se do 10 týdnů vrátí..

Menstruace během kojení nemusí nejdříve ustálit, ale po 2–3 měsících se cyklus vrátí k normálu, i když se jeho trvání může lišit od doby před těhotenstvím, navíc nyní bude menstruace pravděpodobně bezbolestnější, protože poloha dělohy po porodu bude fyziologičtější a bez ohýbání.

Během menstruace se kojení dítěte neliší od krmení v běžných dnech, nicméně některé matky poznamenávají, že bradavky jsou citlivější a dítě je na prsou neklidné. V takových případech velmi pomáhá masáž oblasti krční límce a zahřátí bradavek ihned po krmení dítěte..

Někdy obnovení menstruace během kojení ovlivňuje množství uvolněného mléka a první 2-3 dny se uvolňuje o něco méně než obvykle, ale docela brzy se laktace zvýší na obvyklou úroveň.

Doslova před 50-70 lety neměly ženy období krmení, což bylo normou, nicméně neustálé stresové situace, špatná ekologie a užívání hormonální antikoncepce přítomné v životě moderní ženy vedly k tomu, že normou se stalo obnovení menstruačního cyklu. dobře před koncem laktačního období.

Video z YouTube související s článkem:

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Kojení menstruace

Kojící menstruace je předmětem diskuse mezi kojícími matkami. U některých se menstruace během kojení neobjevuje téměř do konce kojení, u jiných se dostaví po několika měsících kojení, jaký je k tomu důvod a jak pochopit, zda se jedná o normu nebo patologii?

Mnoho lidí slyšelo, že během krmení by neměla být menstruace, ale přesto se objevují kritické dny, což znamená, že schopnost počat nové dítě je také.

Ihned po porodu

Bezprostředně po porodu chybí menstruace u ženy, která jakýmkoli způsobem porodila - přirozeně nebo císařským řezem. Místo toho se děloha obnovuje poporodním výtokem - lochií.

Trvají až čtyři až šest týdnů a naznačují obrácené obnovení vnitřní stěny dělohy. Po úplném ukončení lochie a involuci dělohy pak může začít menstruace a u nelaktujících žen dochází dříve než u kojících žen.

Ale i při kojení může menstruace začít po dvou nebo třech měsících a nebude to odchylka od normy, jedná se o individuální vlastnosti těla.

Přítomnost menstruace však není kontraindikací kojení ani překážkou, nemusíte kojení přerušovat, protože se váš cyklus uzdravil..

Proč při kojení neexistuje období?

Mnoho žen si všimne skutečnosti, že během aktivní laktace, asi šest měsíců nebo rok, nebo dokonce více, menstruace nenastane.

Tato skutečnost se nazývá stav laktační amenorey (absence menstruace) a jedná se o zcela fyziologický jev, druh odpočinku a obnovení reprodukční funkce, zatímco matka krmí dítě.

Menstruaci a ovulaci potlačuje speciální laktační hormon zvaný prolaktin vylučovaný hypofýzou. Prolaktin je antagonista progesteronu (hormon druhé fáze cyklu), díky čemuž je inhibováno zrání a uvolňování vajíček z vaječníků.

Výsledkem je, že nedochází k ovulaci na pozadí krmení, nedochází k cyklickým změnám v děloze a menstruaci, a proto nemůže dojít k těhotenství. To je základ metody přirozené antikoncepce - MLA (metoda laktační amenorey).

Je účinný u 96% žen, pokud je plně kojen na vyžádání bez doplňování a doplňování plným nočním krmením.

V průběhu času budou hladiny progesteronu stoupat, hladiny prolaktinu budou klesat a menstruace se bude postupně objevovat..

Rovněž je možné obnovit menstruaci předčasně smíšeným krmením, kdy nedostatečná stimulace prsu a méně laktačního hormonu, pravidelným krmením a zdravotními problémy.

To může být se snížením imunity, somatických patologií matky, užívání drog, včetně těch s hormony. I když bude zcela normální mít menstruaci tři až šest měsíců po narození, a to i při plném kojení.

Vliv menstruace na kojení

Když během kojení dojde k menstruaci, matky se obávají, zda bude mít krmení vliv na menstruaci, a naopak, stojí za to vyvrátit stávající mýtus, že chuť a vůně mléka se během menstruace mění - to není pravda.

Přítomnost menstruace nijak neovlivní množství a kvalitu mléka, ačkoli mnoho matek v prvních dnech cyklu může zaznamenat mírný pokles mléka - to může být účinek progesteronu, který tiše snižuje objemy mléka.

Proč a kdy začíná menstruace během kojení

Během těhotenství a narození dlouho očekávaného dítěte prochází ženské tělo mnoha změnami. Po jejich dokončení potřebuje čas na obnovení své normální funkce a doplnění použitých interních zdrojů. Tento faktor neobchází menstruační cyklus, kdy se žena může uvolnit, aniž by přemýšlela o tom, zda její menstruace trvá. Aby mohli začít, musí uplynout určitá doba. Mimochodem, v období laktace je absence cyklu normální. Je také možné, že se menstruace během kojení stále objevuje. V tuto chvíli se máma obává přirozenosti tohoto procesu. A je nástup menstruačního cyklu během hepatitidy B známkou patologie přítomné v těle matky?.

Je třeba poznamenat, že krvavý výtok po porodu nemá nic společného s menstruací. Jedná se o lochie, jejichž hojnost a trvání jsou individuální záležitostí. V prvních týdnech je jejich vzhled a konzistence podobná výtoku během menstruace, ale postupem času se změní ze šarlatového na nažloutlý odstín. Tyto sekrece se mohou zastavit a začít znovu chodit s novou aktivitou. Mnoho dám se mylně domnívá, že začala menstruovat..

Poporodní výtok trvá v průměru 4 až 6 měsíců. Ve vzácných případech může být jejich trvání odloženo o 2 měsíce. Pokud však lochie pokračuje, měla by kojící matka vyhledat radu odborníka.

Proč menstruace během laktace neprobíhá

U velkého počtu žen přichází první menstruace po porodu až po roce. Jeho projev se zastaví díky hormonu odpovědnému za syntézu mléka v mateřském prsu - prolaktinu. Snižuje aktivitu progesteronu, který je zodpovědný za tvorbu vajíčka a připravenost na jeho oplodnění. Pokud tento hormon není regenerován v těle krásné poloviny populace, pak vajíčko nemůže dozrát, nastane menstruace a mladá matka znovu otěhotní. Podobný jev v lékařské praxi se nazývá „laktační amenorea“, kdy jeden hormon nahrazuje jiný. Přirozeně se jedná o krátkodobou záležitost, a když intenzita prolaktinu klesá, aktivita progesteronu začne stoupat. Pak si žena všimne, že její menstruace skončila, což znamená, že se může znovu stát matkou a porodit dítě..

GV a menstruace

Kojení a menstruace obvykle nejsou kompatibilní věci, přinejmenším v prvním roce hepatitidy B. Pokud maminka dodržuje správnou stravu a krmí dítě svým mlékem, menstruace během kojení nenastane. Naši prarodiče krmili novorozence výlučně mateřským mlékem, když neexistovala rozmanitost kojenecké výživy pro doplňkové krmení a během kojení nedošlo k menstruaci a matky znovu neotěhotněly.

Nyní, u žen, které krmí své děti na požádání a zavádějí první doplňkové potraviny ve věku šesti měsíců, může menstruace přijít rok po porodu. Včasné zavedení doplňkových potravin do stravy drobků může ovlivnit rychlost obnovy cyklu, která může pokračovat o 6-8 měsíců.

Matky, které krmí své děti podle určitého režimu, mají tendenci aplikovat je na prsa méně často než ženy, které zvolily technologii krmení na vyžádání. V tomto případě klesá aktivita produkce prolaktinu a menstruace po porodu s kojením začíná dříve. Ale pokud žena probudí novorozence kvůli krmení uprostřed noci, cyklus se zpozdí.

U metody smíšeného krmení, kdy matka kojí pouze dítě, je aktivita produkce prolaktinu nižší než obvykle. Možná je to kvůli počátečním patologiím, kdy si matka od prvních dnů všimla nedostatku mléka způsobeného hormonálními poruchami. Buď špatná laktace je způsobena stresovými situacemi v rodině. V těchto dvou případech může menstruace během kojení začít již za 4–5 měsíců. Jejich nástup lze vyprovokovat, i když maminka pije novorozence vodou.

Když žena zastaví hepatitidu B před rokem po narození dítěte, může se menstruace po ukončení laktace obnovit po 2 měsících. A u matky dítěte, které bylo uměle krmeno od prvních dnů, se cyklus obnovuje několik měsíců po porodu.

Je možné kojit během menstruace

Mnoho mladých matek věří, že období kojení jsou považována za dobrý důvod k ukončení kojení. Odborníci však tvrdí, že aktivace funkčnosti reprodukčních orgánů neovlivňuje mléko. Absence menstruace a jejich přítomnost proto nejsou pro GW překážkou. Koneckonců, tento produkt obsahuje mnoho užitečných látek a minerálů, které jsou pro dítě od prvních dnů života tak nezbytné, a nemá žádné hodné analogy. Proto je nevhodné přestat kojit během menstruace..

Často se zaznamenává, že menstruace ovlivňuje objem produkce mléka. Aby se zabránilo jeho poklesu, stačí zmenšit časové mezery mezi aplikací drobků na žlázy. Odborníci také doporučují zaměřit se na teplé nápoje a prostředky ke zvýšení laktace..

Pokud jde o samotné mléko, vaše období během laktace ovlivňuje jeho chuť. To je důsledek nestability hormonálního pozadí. Je to jen to, že během menstruace se u žen vyskytuje zvýšené pocení. Ale většina z těchto žláz se nachází v oblasti poblíž bradavek, což dává mléku specifickou chuť..

Tento proces také způsobuje vznik nepříjemných pachů, které mohou novorozence od kojení odradit. Abyste se vyhnuli těmto potížím, stačí se častěji sprchovat a pečlivě dodržovat další způsoby udržování osobní hygieny. Pokud budete dodržovat tato doporučení, potom tandem laktace a menstruace dítěti neuškodí..

Důvod k obavám

Menstruace po císařském řezu s kojením nebo po normálním porodu bude u nově vyrobené matky stále začínat. Jak dlouho to bude trvat, než se to stane, je individuální záležitost. Maminka by však měla být po celou dobu po narození dítěte pod dohledem gynekologa a měla by si na to najít čas, bez ohledu na to, jak nabitý je životní plán. Je důležité, aby žena měla menstruaci včas a její cyklus byl pravidelný. To je ukazatel zdraví žen..

Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud:

 • zpoždění menstruace během kojení se projeví, když matka přestala aplikovat své dítě na žlázy po dobu 2 měsíců;
 • pravidelnost cyklu se nezlepší po dobu delší než 3 měsíce poté, co období začne poprvé po porodu;
 • bolestivost menstruace;
 • výtok je příliš aktivní nebo vzácný;
 • menstruace po kojení vůbec nepřišla nebo již zavedený cyklus znovu zastavil aktivitu;
 • menstruace během laktace začala, když žena neužívala doplňkové potraviny a nakrmovala dítě po hepatitidě B..

Je obzvláště nutné zostřit vaši pozornost, pokud se cyklus zlepšil a zastavil se znovu nebo vůbec nezačal. Je to jen to, že mnoho žen používá laktaci jako antikoncepci. A pokud menstruace již kojením prošla a poté se zastavila, existuje vysoká pravděpodobnost, že maminka znovu otěhotněla. Pokud během kojení způsobila menstruace hormonální nerovnováhu a nedochází k těhotenství, pak je to stále důvod k návštěvě gynekologa. Pokud žena neplánuje v blízké budoucnosti opět porodit, je lepší uchýlit se k účinným metodám antikoncepce..

Na otázku, zda může menstruace začít kojením, odpověděli s přihlédnutím k charakteristikám ženského těla a způsobu, jakým se používá při hepatitidě B. Hlavní věcí je najít si čas na návštěvy odborníků a pokračovat v přirozeném krmení dítěte. Pokud maminka nemá moč, aby si položila otázku, zda je možné kojit své dítě během menstruace, je lepší poradit se s lékařem.

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Stěr před menstruací je jedním z důvodů, proč se ženy v reprodukčním věku obracejí ke gynekologovi. Je důležité zvážit, proč se takové tajemství objevuje a zda je třeba něco udělat.