Cvičení během menstruace

Abyste dosáhli dobrých sportovních výsledků, musíte hodně cvičit, tvrdě a pravidelně. Ženy se, bohužel, někdy musí od tohoto pravidla odchýlit kvůli menstruačnímu cyklu, protože ne všechny pohlaví jsou si během tohoto období dostatečně vědomy fyzické aktivity. Většina dívek, které chtějí zůstat ve skvělé kondici, se snaží využít každou příležitost k tréninku. Taková horlivost je samozřejmě chvályhodná, ale s mírou. Snažíte-li se udržovat harmonii, neměli byste zanedbávat své vlastní zdraví, předem si prostudovat všechny aspekty tohoto problému, zjistit, kdy a jaká cvičení můžete nebo nemůžete dělat.

Většina žen, které pokračují v cvičení během kritických dnů, uvádí prudký pokles jejich motivace ke sportu. Je nemožné udržet obvyklý intenzivní rytmus, to znamená, že se snižuje jak rychlost, tak počet zvládnutých sad s přístupy. Někteří lidé si také všimnou skutečnosti, že zotavení z fyzické aktivity během menstruačního cyklu je mnohem horší a méně účinné. To je zcela normální, protože menstruační cyklus ovlivňuje rychlost metabolismu, celkovou vytrvalost a další faktory, které přímo souvisejí se sportem..

Kritické dny mají několik fází. Každý z nich má určité hormonální posuny. Pokud máte jasnou představu o jejich vzájemném vztahu, můžete situaci obrátit ve svůj prospěch a trénovat s maximálním možným dopadem. To vám umožní nesnižovat účinnost tříd a udržovat tělo a tělo ve vynikající kondici..

Fáze menstruačního cyklu

Abyste pochopili, která cvičení a kdy se nejlépe provádějí v kritických dnech, potřebujete vědět, jak je strukturován ženský menstruační cyklus. Skládá se z několika fází, z nichž každá má své vlastní charakteristiky..

Folikulární

První fáze, která spadá první den menstruace, a končí nástupem ovulace. Je charakterizován vývojem folikulů ve vaječníku, což je snadno pochopitelné podle jeho charakteristického názvu. V prvních dnech této fáze (pět nebo více) vylučuje výstelka dělohy tkáň a krev. Hned první den je koncentrace estrogenu nejnižší a poté začíná stoupat. To vede ke stimulaci růstu folikulů.

V některých zdrojích existuje pro hormon takový název jako estradiol. Je to hlavní hormon estrogenové skupiny a vyrábí se během reprodukční fáze. FSH nebo folikuly stimulující hormon je zodpovědný za produkci folikulů, zatímco LH nebo luteinizační hormon je zodpovědný za zahájení ovulace a regulaci sekrece progesteronu. Doba folikulární fáze je asi dva týdny, to znamená, že nekončí koncem kritických dnů.

Ovulace

Tato fáze je charakterizována skutečností, že z vaječníku vychází zralá a připravená vaječná buňka. Estrogen a luteinizační hormon dosahují svých maximálních hladin. Progesteron začíná rychle růst, což se projevuje vyšší teplotou celého těla.

Luteal

Přichází po skončení ovulačního období a končí na začátku další menstruace. Během této fáze se sliznice na značce začíná zvětšovat. To znamená, že se připravuje na možné oplodnění vajíčka a těhotenství..

Estrogen a progesteron začínají růst. Jejich růst vede nejprve ke zvýšení a poté ke snížení teploty ženského těla. Druhá možnost nastane, když nedošlo k početí. Fáze trvá asi čtrnáct dní a kritické dny začínají, pokud nedošlo k těhotenství.

Je možné cvičit během menstruace

Pro menstruační cyklus jsou charakteristické výrazné výkyvy a změny v hormonálním pozadí ženy. Ovlivňují nejen reprodukční funkce těla, ale také ovlivňují stav. Aby nedošlo ke zhoršení vaší pohody, musíte vědět, jak tyto fluktuace využít ve prospěch tréninku a vlastního zdraví..

Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

Tuto otázku si klade mnoho žen a odpověď mnohé překvapuje. Školení v kritických dnech je nejen možné, ale také se doporučuje. Metabolismus, citlivost na inzulín a tělesná teplota během menstruace zůstávají normální, takže cvičení nic nezasahuje. Samozřejmě, pokud váš zdravotní stav zanechává mnoho přání, měli byste se zdržet návštěvy posilovny. Pokud neexistují žádná onemocnění, můžete cvičení bezpečně provést.

Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

To je způsobeno skutečností, že se zvyšuje hladina testosteronu, což má příznivý vliv na vytrvalost, sílu a svalový zisk. Tato fáze se nejlépe provádí silovým tréninkem. V některých případech se práh bolesti dokonce zvyšuje, což vám umožňuje trénovat ještě efektivněji..

Nevýhodou tohoto období je, že rychlost metabolismu klesá a energie v klidu se spotřebovává mnohem méně. To neznamená, že cvičení nebudou prospěšná. Vytrvalost a síla se rozvíjejí co nejrychleji a nejlépe, a proto je tato fáze ideální pro intenzivní trénink.

Zde je třeba pamatovat na dobrou rozcvičku. Snižuje riziko zranění, protože zvýšené hladiny estrogenu a hormonální změny činí ženské tělo a tělo zranitelnějším. Pokud se před hodinou dobře zahřejete, neměly by nastat žádné problémy..

Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

Během tohoto období se žena rychle unaví. Vysoká tělesná teplota, která se zhoršuje v horkém počasí, ztěžuje normální cvičení. V takové dny byste se měli vzdát fyzické aktivity a upřednostňovat odpočinek. Pokud se věnujete sportu, pak šetrně a ne intenzivně. Nebuďte naštvaní z pocitu únavy. Je lepší si dát odpočinek, protože tak vám tělo dá vědět, že potřebuje odpočinek..

Mnoho žen se kvůli strachu z přibývání na váze nechce vzdát výuky. V luteální fázi je rychlost metabolismu poměrně vysoká, takže se spaluje více kalorií. Citlivost na inzulín se ve většině případů snižuje, a proto je nutné do jídelníčku zahrnout spíše tuky s bílkovinami než sacharidy. Na pozadí nízkého estrogenu a vysokého progesteronu se tuky v těle používají jako zdroj energie.

Určení fáze menstruačního cyklu

K přesnému určení fáze je nutné spočítat počet dní po skončení kritických dnů. Pokud je to normální, pak každý nový cyklus začíná po 28 dnech, ale ve většině případů jsou pozorovány odchylky.

Pokud si chcete být ve fázi naprosto jistí, měří se bazální teplota ráno. Ve folikulární fázi je nižší a po ovulaci a v luteální fázi se naopak zvyšuje a zůstává tak až do začátku menstruace. Můžete si stáhnout speciální aplikaci, která vám pomůže sledovat cyklus.

Pokud užíváte antikoncepci?

Antikoncepční perorální nebo hormonální léky obsahují progesteron a estrogen. Ženy, které užívají takovou antikoncepci, nejsou náchylné ke změnám hormonálních hladin, protože hladiny estrogenu neklesají, aby nedošlo ke stimulaci menstruace a nástupu ovulace..

Progesteron a estrogen zůstávají stabilní a nemění se. Když přestanete užívat antikoncepci, hormony začnou prudce klesat. Chráněné ženy mohou během menstruace cvičit se zaměřením na své vlastní zdraví. Někteří i nadále pociťují nával síly, někteří naopak nemají žádnou motivaci a rychle se unaví..

Je třeba si uvědomit, že stabilní hormonální hladiny mohou přispívat jak k nárůstu svalové hmoty, tak ke snížení hmotnosti, protože nedochází k žádným výkyvům. Hormonální antikoncepce neovlivňuje výkon cvičení, ale může zvýšit citlivost na inzulín.

Je možné cvičit během menstruace a jaké cviky lze dělat během menstruace

Většina začínajících sportovců si myslí, že kondice a menstruace jsou neslučitelné pojmy a v těchto „dnech“ je přísně zakázáno sportovat..

Je možné trénovat v kritických dnech?

Všechno je úplně jiné: sport je dnes velmi důležitý, ale měli byste také rozumně zvolit typ sportu, náročnost tréninku, řídit se doporučeními lékařů, odborníků na výživu, fitness trenérů. Aby nedošlo ke ztrátě pokroku ve sportovním poli, stačí vzít v úvahu některá pravidla, doporučení, jak trénovat a sportovat během menstruace, na které části těla můžete cvičit, například vakuum na břicho nebo dřepy na hýždě atd..

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Podle lékařů se během menstruace charakteristiky sportovců znatelně snižují: vytrvalost, síla, rychlost se snižují. Díky vysoké koncentraci estrogenu se svaly uvolňují.

Lékaři doporučují vyhýbat se těžkým břemenům, budou nejen neúčinná, ale také poškozují zdraví. Lepší je zvolit méně těžké sporty (strečink, jóga).

V jaký den menstruace můžete sportovat, chodit do posilovny a je možné běhat během menstruace - mnoho dívek se ptá. Třídy fitness během menstruace jsou povoleny po všechny dny cyklu, s výhradou určitých pravidel.

Sporty během menstruace, výhody a poškození

Vyvážená aktivita nejen nepoškozuje, ale blahodárně působí na tělo. To se projevuje v následujících případech:

 • bolest klesá;
 • zlepšuje se krevní oběh;
 • eliminuje premenstruační syndrom;
 • cyklus se stává stabilním.

Fitness poškození během menstruace, pouze pokud nedodržíte stupeň zátěže.

Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

Někdy se stává, že po fyzické aktivitě menstruace zmizí. Dívka se začíná obávat: je to norma, je to zdraví nebezpečné?

Je třeba si uvědomit, že pokud dívka nikdy nešportovala a najednou začala trénovat, může se první měsíc tříd stát pro tělo stresujícím. Proto je normální, že se menstruace odkládá o několik měsíců..

Neměli byste však své tělo příliš prodlužovat: měli byste mít dostatek spánku, je lepší zažít mírnou námahu, jíst správně nebo sedět na strnulé stravě. Kvůli nedodržování pravidel může menstruace úplně zmizet. Pokud k tomu dojde, začněte pečlivěji sledovat své zdraví a pokud menstruace nepřijde delší dobu, měli byste se poradit s lékařem..

Pokud se dívka najednou rozhodne úplně zbavit tělesného tuku, může to být také škodlivé pro její zdraví. Zdravá dívka by měla mít v průměru alespoň 15% tělesného tuku.

Pokud zpoždění trvá déle než deset dní, měli byste navštívit lékaře.

Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace

Je nutné dodržovat doporučení lékařů, kteří radí, jak sportovat během menstruace:

 • v případě, že je menstruace doprovázena hojným výtokem, musíte přestat trénovat;
 • bolest, nevolnost, malátnost, gynekologická onemocnění jsou také důvodem k ukončení cvičení;
 • cvičení na lisu během menstruace a dřepy jsou zakázány.

Fitness během menstruace, názor gynekologů

Lékaři doporučují cvičení ke zlepšení krevního oběhu. Dodávají však také, že intenzivní cvičení je zakázáno..

Bolest se objevuje v důsledku stagnace krve, takže sport je v dnešní době dokonce užitečný a nedostatek pohybu je škodlivý. U žen, které trpí bolestmi, lékaři často předepisují strečink a během menstruace mohou také dělat gymnastiku..

Fáze menstruačního cyklu

Tělo každé ženy je jedinečné a délka cyklu se může lišit. V průměru k prvnímu období dochází před 16. rokem věku a menopauza nastává blíže k 50 rokům. Fáze jsou postupné a každý měsíc připravují ženu na těhotenství.

Určení fáze menstruačního cyklu

Chcete-li určit fázi, musíte počítat dny po skončení poslední menstruace. V průměru mezi obdobími uplyne 28 dní, ale odchylky od tohoto čísla jsou často pozorovány. Pro nejpřesnější stanovení fáze cyklu se bazální teplota stanoví ráno. Tuto teplotu musíte denně sledovat, abyste se ujistili, že přišla určitá fáze. Ve folikulární fázi je nejnižší, během ovulace a v luteální fázi je nejvyšší.

Folikulární

Folikulární fáze je charakterizována tvorbou folikulu. Následně se vytvoří vaječná buňka. Končí ovulací.

Ovulace

Ovulace je uvolnění vajíčka z folikulu. Vajíčka začínají zrát v pubertě. Proces ovulace se zastaví během těhotenství a po menopauze.

Luteal

Začíná to po uvolnění vajíčka a trvá až dva týdny. Také se jí říká fáze žlutého tělíska. Fáze je nezbytná pro syntézu dvou hormonů - progesteronu a estrogenu. Pokud nedošlo k oplodnění, dojde k menstruaci.

Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

Během folikulární fáze se produkuje největší množství testosteronu. Výsledkem je zlepšení vytrvalosti, dobré nabytí svalové hmoty. Bolest svalů je méně patrná, což zvýší intenzitu tréninku. Většina žen navíc raději běhá během menstruace, než aby si naložila tělo na různé simulátory. Během folikulární fáze se metabolismus zpomaluje. Ale to je vyváženo zvýšenou vytrvalostí a silou..

Před tréninkem je každopádně nutná rozcvička a po problémech. Zabrání vám v zranění. To je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože se zvýšeným obsahem estrogenu a při hormonálních změnách se tělo stává zranitelným.

Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

Během luteální fáze stoupá produkce estrogenu, což vede ke zvýšené únavě, která narušuje normální cvičení. V dnešní době musíte dělat méně těžké sporty. Pokud se necítíte dobře, musíte si odpočinout, a pokud se cítíte dobře, vraťte se do služby, ale nepotřebujete se přehánět.

Nebojte se přibrat na váze, když necvičíte během luteální fáze, protože zvýšená rychlost metabolismu pomáhá spalovat kalorie rychleji. V luteální fázi musíte sledovat množství spotřebovaných tuků a bílkovin, měly by se zvýšit a snížit sacharidy..

Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou

Během menstruace musíte pečlivě vybírat sportovní oblečení a sledovat množství vypité vody. Je lepší dát přednost tamponům jako prostředku osobní hygieny a v případě alergií zvolit vložky.

Noste tmavší odstíny oblečení a zvolte světlejší tepláky a tričko. Těsné oblečení je vyloučeno. Kvalita oblečení, kterou si vyberete, by měla být dobrá, vyberte si bavlněné oblečení. Kromě toho nepoškodí vaši pokožku - lépe dýchá v přírodních tkaninách..

Vyvarujte se pití kávy a sody, protože na začátku menstruace způsobují bolest. Nejlepší je pít čistou vodu před, během a po cvičení, abyste obnovili vodní rovnováhu, minimalizovali bolest a snížili únavu.

Povolená cvičení pro menstruaci

Mnoho lidí se zajímá o to, zda je možné během menstruace cvičit na hubnutí, zda je možné sedět na provázku, kroužit hula hoop, cvičit a dřepět si. Ať už během menstruace cvičíte doma nebo navštěvujete tělocvičnu, měli byste si vytvořit svůj cvičební plán a věnovat pozornost svému zdraví a pocitům. Větší pozornost by měla být věnována osobní hygieně. Pokud své hygienické výrobky neměníte dostatečně často, mohou se hromadit škodlivé bakterie, což vede k toxickému šoku. Vyznačuje se nevolností, průjmem, vysokou horečkou a vyrážkami. Pokud se objeví příznaky, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Před a po tréninku se osprchujte.

Během fyzické aktivity se uvolňuje pot, který způsobuje vyrážku plenky. Chcete-li to provést, musíte se zásobit ubrousky, používat uklidňující krémy. Pokud se dívka bojí, že během tréninku může vytékat krev, můžete kombinovat tampon a vložku a nosit tmavé oblečení. Pokud je dívka zapojena do skupiny, měl by být trenér varován, aby pro vás snížil intenzitu výuky.

Povoleny jsou následující sporty:

 • závodní chůze. Doporučeno jako alternativa k joggingu;
 • protahování, protahování. Doporučeno lékaři k úlevě od bolesti během menstruace. Protahování bude během menstruace znatelně lepší, protože svaly budou uvolněné;
 • protože během jógy nedochází k náhlým pohybům, vysoké zátěži, umožňuje vám to sportovat bez újmy;
 • plavání udržuje kondici a umožňuje vám psychicky relaxovat. Je třeba mít na paměti, že ne všechny tampony jsou vhodné ke koupání, takže se o to musíte postarat předem;
 • cvičit během menstruace a cvičit je možné, pokud je zátěž lehká.

Kurzy kardio a aerobiku

Kardio umožňuje trénovat celé tělo, zrychluje metabolismus, posiluje srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh, proto jej lékaři doporučují během menstruace.

Běhání, chůze

Podle lékařů je běh během menstruace nejlepší zvolit jako kardio lehkou chůzi nebo závodní chůzi. Je povoleno cvičit jak v tělocvičně, tak doma. Doporučuje se zvolit rovnou silnici bez sjezdů, stoupání a zatáček. Délka cvičení se určuje v závislosti na fázi, ve které se kardio cvičení používá. Pokud je to součástí rozcvičky, doporučuje se deset minut joggingu a pokud obvykle běháte půl hodiny, pak během menstruace běžte 15 minut..

Doporučuje se běhat mírným tempem, začít chůzí a poté postupně zrychlovat. Pokud se bolestivé pocity objeví se zvýšením rychlosti, můžete běhat během menstruace, ale pouze s lehkým během.

Pokud vám však lékař zakázal cvičit, odpovědí na to, proč nemůžete během menstruace běhat, je zvýšení krevního oběhu, což způsobuje průtok krve. Je možné běžet první den menstruace, pak odborníci na zdraví a sport žen na tuto otázku kladně odpovědí.

Kolo, rotoped

Jízda na kole je jednou z kardio možností. Délka vašeho cyklu se také liší. Měli byste vzít v úvahu obvyklou dobu trvání aktivit a pohodu. Doporučuje se jezdit na kole střední rychlostí.

Protahování a Pilates

Protahování a dělání baru během menstruace také není kontraindikováno. Vybíráme statický strečink, proto jsou Pilates a jóga perfektní, což uleví od bolesti břicha a zachová sportovní úspěchy.

Cobra představovat

„Cobra Pose“ uvolňuje stres, zlepšuje náladu, uvolňuje páteř.

 1. Ležící na břiše, natáhněte nohy, položte ruce pod ramena;
 2. Zvedněte horní část těla, opíraje se o ruce, zatímco boky jsou přitlačeny k podlaze;
 3. Natáhněte krk a zakloňte hlavu dozadu;
 4. Uvolněte se v této poloze. Opakujte pětkrát.

Kočičí pozice

Zlepšuje krevní oběh, zlepšuje fungování vnitřních orgánů. Póza je poměrně jednoduchá, není nutné žádné speciální vybavení ani protahovací dovednosti..

 1. Klekněte si na kolena, dlaně pod ramena, pánev přes kolena;
 2. Při vdechování vytáhněte korunu a ocasní kost nahoru, ohněte se v páteři;
 3. Při výdechu se otočte zády..

Opakujte pózu pětkrát.

Velbloudí pozice

 • poklekněte si na kolena s chodidly na šířku boků. Udržujte pravý úhel na kolenou;
 • dotkněte se paty dlaněmi a vydržte půl minuty;
 • nehýbejte krkem, udržujte tělo uvolněné, udržujte svaly na nohou.

Opakujte pětkrát.

Cvičení závaží

V kritických dnech můžete tvrdě sportovat, ale je třeba vzít v úvahu některé nuance. Cvičení s posilováním je povoleno, ale cvičení s pánví jsou zakázána. Během menstruace nemůžete dělat cvičení, která zahrnují velké váhy, ale práce s činkami, které trénují paže a ramena, je povolena. Je povoleno trénovat záda pomocí silového tréninkového vybavení. Doporučuje se snížit zatížení o polovinu. Pokud dojde k bolesti, měli byste přestat cvičit..

Koncentrované činkové výtahy

Toto cvičení trénuje biceps brachii. Nevyžaduje velké hmotnosti a lisovací práce.

 • sedněte si na lavičku, nohy položte širší než ramena;
 • vezměte do ruky jednu činku a narovnejte ji;
 • při výdechu ohýbejte ruku pomocí činky;
 • při vdechování zaujmeme výchozí polohu.

Opakujte 8–12krát na obě paže po 3–5 sérií.

Chov činek do stran

Cvičení pro čerpání středních svazků deltových svalů.

 • ve stoje si vezměte dvě činky, záda rovně, nohy na šířku ramen;
 • roztáhněte ruce s výdechem do stran na stejnou linii s rameny;
 • při vdechování spusťte paže do výchozí polohy.

Proveďte 8-12krát oběma rukama po dobu 3-5 sad.

Dolní blok přitáhněte k hrudi

 • při vdechování zatáhněte blok směrem k sobě;
 • narovnejte ruce s výdechem;
 • při tažení stlačte zadní svaly a přineste lopatky;
 • udržujte záda rovně, nehrbte se, nezaklánějte záda.

10 opakování, 4 série.

Návštěva bazénu

Lékaři doporučují jít do bazénu. Díky němu můžete snížit bolest v prvních dnech menstruace. Upřednostňovat by se měla zátěž střední intenzity. Vyberte si bazény s teplou vodou.

V posilovně

Otázka, která zajímá tisíce žen: „je možné trénovat během menstruace“ doma nebo v tělocvičně, neexistuje jednoznačná odpověď, ale existují přípustná a zakázaná cvičení. Lékaři doporučují během menstruace kardio, například cvičení na běžeckém pásu. Může používat elipsu, stepper, trenažér.

Docela mnoho dívek se zajímá o to, zda je možné během menstruace houpat lisem, odpověď je jednoznačná - cvičení, která zahrnují práci pánve a dolního tisku, jsou vyloučena.

Skupinové lekce

Pokud sportujete ve skupině, měli byste trenéra informovat, že musíte snížit zátěž. Silový trénink je zakázán. Doporučuje se dělat Pilates, aerobik. Nastavte se podle toho, jak se cítíte.

Zakázané cvičení na menstruaci

Je třeba se vyhnout následujícím cvičením:

 • včetně práce spodního tisku. Je zakázáno kroucení a ohýbání. Odpověď lékařů na otázku, proč je nemožné pumpovat lis během menstruace: protože zatížení břicha může způsobit silné krvácení;
 • silové cvičení během menstruace nelze provádět a proč - protože to způsobuje návaly horka. Ale jak již bylo zmíněno dříve, pokračujte v kývání rukama a zády jako dříve, snižováním hmotnosti navíc;
 • intenzivní kardio cvičení. Pokud se objeví silné krvácení, tempo zátěže by mělo být sníženo;
 • mnoho lidí se ptá, zda je možné během menstruace otočit obruč, cvičit břišní svaly, houpat zadkem, dělat hrazdu, dřepovat během menstruace. Odpověď zní ne, protože to může způsobit silné krvácení. Prkno lze provádět pouze v případě, že nepocítíte žádnou bolest a krvácení nebude silné. Jaké další cviky lze během menstruace udělat, kromě baru, si přečtěte výše.

Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

Během menstruace zůstává metabolismus a teplota stejné, takže je povoleno sportovat. Je však nutné upravit zátěž s ohledem na zdravotní stav. Doporučuje se zkrátit dobu kardio tréninku na polovinu a také nemůžete během menstruace houpat lisem a otáčet hula hoop.

Jak se zbavit bolesti během menstruace?

Některé tipy vám pomohou zbavit se bolesti:

 • Bolest je snížena působením tepla nebo chladu, takže na břicho lze umístit vyhřívací podložku nebo ledový ručník. Doporučuje se vybrat si tu nejlepší volbu;
 • heřmánek uvolňuje dělohu, takže si můžete uvařit čaj;
 • doporučuje se konzumovat více vitamínů, jíst méně cukru a soli, pít vodu;
 • káva může způsobit průtok krve, což s sebou přinese bolest, proto se doporučuje ji odmítnout;
 • skořice snižuje bolest během kritických dnů. Může být přidán do čaje;
 • kopr. Čaj se vyrábí z kopru, sníží bolest a křeče.

Pokud užíváte antikoncepci

Perorální antikoncepce obsahuje hormony. U žen, které je užívají, se hormonální pozadí nemění, respektive jejich hormony zůstávají konstantní. Když přestanete užívat perorální antikoncepci, množství hormonů klesá.

Při užívání antikoncepce byste měli věnovat pozornost svému zdraví. To je individuální: některé se stávají odolnějšími, zatímco jiné se naopak rychle unaví. Hormonální pilulky nesnižují ani nezvyšují účinnost tréninku.

Psychologie a vědecký výzkum

Co říká věda o tom, zda je možné během menstruace cvičit: podle výzkumu se díky sportu příznaky PMS snižují, nastává stabilní cyklus a snižuje se bolest. To je dobré pro dívčí morálku. Kromě toho sport podporuje produkci endorfinů, což jsou hormony „radosti“.

Spánek a výživa

Chcete-li trénovat během menstruace, jděte do posilovny, musíte věnovat pozornost výživě a spánku. Nespavost může být škodlivá pro vaše zdraví, protože hormonální procesy silně ovlivňují stav dívky. Sportovní aktivity přinášejí morální potěšení, zlepšují spánek. Lepší je to udělat večer. S menstruací lékaři doporučují snížit tuhost stravy. Zdravé sladkosti jsou povoleny - med, sušené ovoce, hořká čokoláda. Během menstruace můžete „podvádět“. Doporučuje se jíst potraviny, které zvyšují hemoglobin.

Pokud shrnete všechny informace, lze tvrdit, že sport s menstruací je užitečnější než škodlivý. To potvrzují četné studie lékařů. Ale abyste nepoškodili vaše zdraví, musíte poslouchat sami sebe a sledovat množství stresu, pak vám sport přinese jen potěšení.

Červený kalendářní den: je možné dělat fitness během menstruace

Kritické dny - tabu nebo zelená pro sport? Zjistili jsme, zda je trénink během menstruace tak nebezpečný a jak nahradit obvyklou fyzickou aktivitu.

Po dlouhou dobu se věřilo, že sport a menstruace jsou navzájem neslučitelné. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché! Mnoho žen skutečně zažívá během menstruace extrémně bolestivé pocity, a to i bez fyzické aktivity. A co je to za sport, když ho břicho brutálně bolí, táhne někde v bederní oblasti a je téměř nemožné dotknout se hrudníku?! Pekelná mučení někdy trvají déle než jeden den a jsou doprovázena nekontrolovatelnou chutí na sladkosti a změny nálady. Ale co když vám menstruace nezpůsobuje velké nepohodlí a sport je nutností? Pojďme to vyřešit společně.

Je možné dělat fitness během menstruace

Neexistují žádné přísné lékařské kontraindikace. Zákaz fitness během menstruace může být pouze v případě individuálních problémů se zdravím a pohodou.

Trénink během menstruace: analyzujeme všechny výhody a nevýhody

Ženy, které jsou zvyklé aktivně žít, by měly vědět, zda je možné během menstruace sportovat. Podle veřejného mínění by měl být silový trénink během tohoto období vyloučen. Pokud se však podíváte na výsledky fyziologického výzkumu, ukazuje se, že mírná aktivita v „dnešní době“ je dokonce užitečná.

Jak období souvisí s fyzickou aktivitou

Intenzivní sport během menstruace způsobuje bolestivé křeče a zvýšené krvácení. Pokud však během menstruace správně přistupujete k fyzické aktivitě, pak nepříjemné pocity, které během tohoto období vzniknou, rychle pominou.

Hormonální změny vyvolávají akumulaci tkáňové tekutiny. Je to způsobeno nadměrnou produkcí progesteronu, ženského pohlavního hormonu. Tato situace vede k oslabení svalového tonusu, proto je nežádoucí aktivně sportovat v kritických dnech..

Je lepší odmítnout silová cvičení na začátku menstruačního cyklu, když je v krvi přebytek progesteronu a nedostatek estrogenu. Během tohoto období dívky snášejí fyzickou aktivitu horší a rychleji se unavují. Lékaři například nedoporučují pumpovat lis během menstruace..

Ale sporty, které nevyžadují zvláštní zátěž, naopak pomohou oslabeným svalům udržovat tón..

Během menstruace klesá hladina hemoglobinu v krvi. Je to způsobeno velkou ztrátou krve v těle. Nízká hladina hemoglobinu vyvolává únavu.

Uprostřed tohoto období se přestávají projevovat účinky hormonálních změn. Kolem 3. dne menstruace vaše tělo obnoví produkci estrogenu. Zvyšuje se vytrvalost.

Proč nemůžete během svého období sportovat

Dívky, které chtějí vědět, proč je nemožné věnovat se sportovnímu tréninku během menstruace, by měly pochopit, jak silový trénink v dnešní době ovlivňuje jejich fyziologii..

Ženy zapojené do tělesné výchovy nebo fitness během svého období snášejí sportovní zátěž různými způsoby. U některých vyvolávají zvýšené krvácení a prodlužují dobu menstruace, zatímco u jiných naopak zlepšují pohodu. Proto za přítomnosti silné bolesti bude třeba cvičení opustit..

Hlavním důvodem, proč se v kritických dnech vzdát sportu, je riziko změn složení krve v důsledku ztráty krve. Protože hladiny hemoglobinu během menstruace klesají, intenzivní trénink povede k prudkému zhoršení pohody..

Důvody, proč by mělo být upuštěno od dlouhodobého silového tréninku:

 1. Silné krvácení.
 2. Závrať.
 3. Sraženiny a hlen v krevních sekretech.
 4. Silná bolest hlavy.
 5. Gynekologická onemocnění.
 6. Myom dělohy.
 7. Endometrióza.
 8. Mdloby.

Kromě toho je sportovní trénink s přítomností obrácených póz kontraindikován. Klidnější činnosti během menstruace nejsou zakázány. Můžete například vyzkoušet dechová cvičení..

Když můžete

Ne všechny sporty během menstruačního krvácení jsou kontraindikovány. Podle lékařů, pokud k otázce fyzické aktivity přistupujete moudře a nepřetěžujete se vyčerpávajícími tréninky, můžete se dnes vyhnout negativním dopadům na pohodu..

Existují specifické sporty, které se naopak doporučují ženám. Například cvičení a lehký jogging během menstruace je velmi prospěšné, protože tento typ fyzické aktivity posiluje svalový tonus a normalizuje průtok krve. Pokud se však necítíte dobře, budete se toho muset vzdát..

Strečink se také doporučuje ženám v kritických dnech. Protáhněte si den před menstruací a všimnete si, že intenzita bolesti v tomto období se výrazně sníží.

Pokud máte během menstruace strach z přibývání na váze, můžete cvičit jógu. Statické cvičení pomáhá udržovat dobrý tvar a posilovat svaly.

Také pro zlepšení pohody během menstruace se doporučuje cvičit Pilates, tančit, plavat, běhat atd. Hlavní věcí je nepracovat.

Abyste zabránili zhoršení pohody v důsledku sportovního tréninku v kritických dnech, musíte dodržovat tato doporučení:

 1. Jakékoli fyzické cvičení s odporem by mělo být zcela vyloučeno. Zdravá žena může sportovat podle standardního programu, ale bez zvýšení zátěže.
 2. Pokud zaznamenáte mírné nepohodlí v dolní části břicha, doporučuje se zvolit jemný tréninkový režim. Počet opakování všech cviků by měl být snížen..
 3. Musíte se vzdát silového tréninku. Měly by být nahrazeny jógou nebo pilates.

Když nemůžete

V dnešní době existují určité kontraindikace pro sportovní trénink. Zdravá žena nemůže vždy sportovat s menstruací. Existují sporty, které jsou v tomto období kontraindikovány. Například se nedoporučuje provádět flexi těla během menstruace, protože to negativně ovlivní pohodu..

Při hojném výtoku vznikají kontraindikace pro jakýkoli stres, včetně cvičení. Cítit se dobře první den menstruace je důvodem k ukončení cvičení.

Zvažme tedy možnosti, kdy by se od sportu v kritických dnech mělo upustit:

 1. Silový trénink. Provádění silových cvičení během menstruace, jako je dřep s činkou, napne svaly přední břišní stěny a hráze. To vyvolá zvýšení nitrobřišního tlaku a v důsledku toho nadměrný průtok krve. Silový trénink během menstruace je kontraindikován, protože vyvolává endometriózu.
 2. Gynekologická onemocnění. U žen trpících děložními myomy nebo jinými onemocněními je nutné se vzdát fyzické aktivity. V tomto případě sport povede ke zvýšené únavě a riziku vzniku patologie..
 3. Bolestivé období. Sport s dysmenoreou je zakázán, protože to negativně ovlivní pohodu, zvyšuje nepohodlí a zvyšuje množství vylučované krve..

Pokud žena nemůže odmítnout provádět sportovní cvičení, měla by se předtím poradit s gynekologem.

Jaká cvičení by měla být vyloučena během menstruace

Jakékoli intenzivní školení během vašeho období je zakázáno. Tyto jsou:

 • o návštěvě tělocvičny. V kritických dnech je cvičení na rotopedu a běžeckém pásu kontraindikováno;
 • výkyvný lis. Během menstruace se nedoporučuje zatěžovat pánevní dno;
 • skákání. Skákání na trampolíně v kritických dnech je nežádoucí, protože toto silové cvičení je mrtvý tah;
 • prkno. Během cvičení je tělo velmi napnuté, čehož je třeba se během menstruace vyvarovat;
 • dřepy. Toto cvičení zvyšuje napětí v pánevních svalech. Z tohoto důvodu se množství vylučované krve zvýší;
 • cvičení pro otáčení těla. Taková školení jsou kontraindikována, protože vyvolávají narušení energetické rovnováhy..

Ukazuje se, že při absenci gynekologických onemocnění a dobrého zdraví není nutné se během menstruace vzdát sportu. Nezapomeňte však na kontraindikace některých druhů fyzické aktivity v dnešní době..

Častou otázkou je, zda můžete během menstruace sportovat?

Mohu během menstruace cvičit? Pro některé jsou období noční můrou, zatímco jiní je nevidí jako důvod ke snížení fyzické aktivity..

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Sportovci jsou klasickým příkladem, který dokonale ukazuje, jak sport během menstruace ovlivňuje ženské tělo. Kvůli těžkým břemenům trpí poruchou funkce štítné žlázy. Faktem je, že tělo musí nasměrovat všechny své síly k vlastnímu zotavení. Je známo, že ženské tělo je pod neustálým stresem v důsledku těžkých břemen, včetně fyzických. Na pozadí tohoto stavu se vyvíjí hormonální nerovnováha, která vede ke zpoždění menstruace..

Měli byste také vědět, že kolísání cyklu nastává od prvních dnů po aktivním sportu. Někdy je za podmínek fyzické aktivity zpoždění jen několik dní, ale může to být i týden.

O výhodách nebo poškozeních cvičení se během menstruace těžko mluví.

Nadměrná fyzická aktivita ženy se téměř vždy stává faktorem, který sbližuje menstruaci. Vzhledem k výše uvedenému by mnoho dívek mělo určitě vědět, zda je možné sportovat před menstruací. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. Praxe však ukázala, že je lepší odložit trénink před menstruací..

Výhody a poškození cvičení

Je těžké mluvit o výhodách nebo škodách z cvičení během menstruace. Je nutné si uvědomit, že každý organismus je jedinečný, a podle toho takovou zátěž snáší různými způsoby. Ale obvykle je to sport, který se stane příčinou nevratných negativních změn..

V této situaci existuje také druhá strana mince..

Faktem je, že v závislosti na svém stavu mohou dívky stále provádět některá cvičení, která budou mít dobrý vliv na obecný fyziologický stav, a to:

 • Skandinávská chůze;
 • plavání;
 • jóga;
 • Pilates;
 • protahování.

V žádném případě byste neměli pumpovat lis. Intenzivní zatížení břišních svalů stav jen zhorší. Doporučuje se věnovat větší pozornost kardio zátěži. Ale ať je to jakkoli, člověk musí pochopit, že intenzita jakéhokoli cvičení by měla být snížena.

Intenzivní zatížení břišních svalů stav zhorší

Pokud jsou sporty kontraindikovány během menstruace?

Proč nemůžete během svého období sportovat? Na trénink budete muset zapomenout na určité faktory:

 • vysoká hojnost sekrecí;
 • přítomnost akutní bolesti;
 • necítím se dobře;
 • přítomnost chronických zánětlivých procesů.

Některé fyzické aktivity během menstruace je lepší nedělat:

 • nemůžete stáhnout tisk;
 • je zakázáno používat břišní svaly;
 • náhlé pohyby jsou zakázány;
 • je zakázáno zvedat závaží.
Během menstruace je lepší nějakou fyzickou aktivitu nedělat

S endometriózou

Je možné cvičit během menstruace s endometriózou? Endometrióza je vážná patologie a nelze ji ignorovat..

U endometriózy byste se na začátku menstruace měli zdržet sportu. Částice endometria, které jsou součástí sekrecí, mohou skončit v pobřišnici, což jistě způsobí zhoršení blahobytu.

Se silnou menstruací

V případě silné menstruace je jakákoli fyzická aktivita přísně zakázána. S tak intenzivní formou uvolňování tekutiny dochází k významnému snížení hladiny hemoglobinu v důsledku ztráty krve. Na základě toho je tělo velmi oslabeno, což zvyšuje stav stresu. Za takových podmínek se jakákoli fyzická aktivita stává příčinou vyčerpání těla..

S děložními myomy

U děložních fibroidů nelze sport zastavit. Naopak, pokud cvičíte doporučené cviky, může se váš celkový stav zlepšit. Jedinou výjimkou je sport během období..

Jakákoli fyzická aktivita v případě silné menstruace je přísně zakázána.

Myom se týká chronických patologických stavů, při nichž existují omezení fyzické aktivity. Aby nedošlo ke zhoršení situace, je lepší odmítnout trénink během menstruace..

V který den menstruace můžete začít sportovat??

Mohu trénovat první den menstruace? Většina gynekologů je přesvědčena, že na začátku menstruace minimální sportovní zátěž překoná depresivní stav. Je však nutné minimalizovat taková zatížení, aby nedošlo ke zvýšení výtoku a nevyvolávání bolesti..

Pravidla cvičení pro PMS

PMS je považován za poměrně závažný stav pro ženy. Během této doby se krásní tvorové stanou velmi naštvanými a podrážděnými. Na druhou stranu nástup PMS není důvodem k depresi. Je tam východ!

Musíte také věnovat pozornost bolesti zad. K úlevě od syndromu existují techniky, jejichž implementace obnoví radost ze života..

Jóga má během PMS úžasný účinek na tělo. Kromě zlepšení fyzické kondice pomáhá jógová technika uklidnit nervový systém..

Průběh PMS je možné zmírnit pomocí určitých tréninkových metod.

Pro školení musíte zvolit:

 • pohodlné místo;
 • pohodlné oblečení;
 • správné teplotní podmínky místnosti;
 • povolené zatížení.

Cvičení s PMS je stejně povolené jako sportování během menstruace. Jediným významným rozdílem je optimální zatížení. U PMS lze tento indikátor zvýšit.

Jaké sporty jsou užitečné?

Cvičení během menstruace vám může tento stav ulevit. Samozřejmě ne všechny druhy cvičení budou mít na tělo pozitivní vliv..

Jaká cvičení lze provést s menstruací:

 • chůze;
 • snadný běh;
 • jóga;
 • vodní aerobik.
Sportovní aktivity během menstruace mohou tento stav zmírnit.

Kontraindikované školení během kritických dnů

Mohu během menstruace cvičit? Během menstruace můžete dělat tělesnou výchovu, ale existují cvičení, která se doporučují pozastavit:

 • houpačka lisu;
 • cvičení, která posilují břišní svaly;
 • ostré pohyby;
 • silová cvičení.

Za těchto podmínek se zvýší intenzita výtoku, bolest, stav obecné nevolnosti.

Je možné navštívit tělocvičnu?

Chodit do posilovny v tak „zajímavém“ období není zakázáno. Hlavní věcí je zvolit přiměřené zatížení, které závisí na přípravě a celkovém stavu.

Kardio se doporučuje ke stabilizaci krevního oběhu, ke snížení bolesti a zbavení se nadýmání. V této situaci můžete použít i rotoped..

Během menstruace můžete cvičit

Udělejte bar

Prkno cvičení je považováno za jedno z nejlepších, protože má komplexní účinek. Znamená to ale provedení zátěže břišních svalů, což je během menstruace velmi nežádoucí..

Squat

Odpověď na otázku, zda je možné dřepnout během menstruace, bude kategorická - nikoli. Dívky na to mají různé názory. Z čistě fyziologického hlediska je dřep během menstruace velmi nežádoucí..

Toto cvičení klade velký důraz na svaly dolního pletence, což může zvýšit intenzitu výboje. Kromě toho může dřep vzhledem ke stupni zátěže zvýšit nebo vyvolat bolest..

Nedoporučuje se dělat tyčinku během menstruace.

Dělejte strečink

S menstruací je strečink považován za jeden z nejvhodnějších cviků. Hlavním účelem cvičení je připravit tělo na další trénink. Pomocí protahování můžete zapomenout na nežádoucí pocity v břišní oblasti. Proto, pokud vás zajímá otázka, zda je možné dělat gymnastiku během menstruace, pak bude odpověď ano. Lehké cvičení je přijatelné, pokud vás během tohoto období nic neobtěžuje..

Dělejte Pilates

Cvičení pilates je považováno za jednu z nejlepších sportovních technik pro menstruaci. Díky souboru cvičení je možné zlepšit polohu segmentů těla v prostoru, což má pozitivní vliv na činnost vnitřních orgánů. Cvičení navíc výrazně zlepšuje krevní oběh, může zmírnit křeče a nadýmání..

Mohu během menstruace cvičit v tělocvičně? Pokud mluvíme o systému Pilates, pak bude tělocvična ideálním místem pro trénink..

Navštivte bazén

Je lepší navštívit bazén během menstruace, když je množství výtoku menší. Plavání snižuje křeče.

Tempo plavání je zvoleno lehké. Stane se „pilulkou“ pro břišní svaly, které se na konci menstruace vážně vyčerpají.

Lze při sportu používat tampony?

Mnoho dívek věří, že tampon je dokonalým řešením problému menstruace, a to i při cvičení. Ve skutečnosti to tak není.

Během tréninku krev proudí do pánevních orgánů, což jistě ovlivní intenzitu výtoku a odpovídajícím způsobem zatížení tamponu:

 1. Při zatížení vyžaduje produkt častější výměnu.
 2. V důsledku přesycení se tampon často významně zvětšuje, což při tréninku způsobuje potíže.
 3. V podmínkách zvýšené zátěže se tampon může posunout.
 4. Je kategoricky nemožné plavat s tamponem, protože se v něm hromadí infekce kvůli vniknutí vody tam.

Je možné sportovat během menstruace

Během menstruace není nutné se vzdát sportu. Některé činnosti mohou být dokonce prospěšné, například ke snížení bolesti v podbřišku v prvních dnech menstruace a ke zlepšení pohody a nálady během PMS (premenstruační syndrom) a v prvních dnech menstruace..

Můžete se věnovat sportu s menstruací, ale s určitými omezeními. Například silový trénink během menstruace je kontraindikován a některé druhy cvičení musí být také vyloučeny..

Pokud však máte silné krvácení, silné bolesti v podbřišku nebo křeče, špatný celkový zdravotní stav, slabost a závratě, měli byste přestat cvičit v prvních dnech menstruace as PMS.

 1. Jaké fyzické aktivity a cvičení jsou povoleny během menstruace
 2. Kardio cvičení
 3. Protahování
 4. Jóga
 5. Pilates
 6. Plavání a používání bazénu
 7. Jaká cvičení mohou pomoci při křečích a bolestech v žaludku během menstruace
 8. Jaká cvičení nelze provést při tréninku během menstruace
 9. Když během svého období nemůžete sportovat
 10. Selhání cyklu a nedostatek menstruace kvůli sportu
 11. Fáze menstruačního cyklu a sportu

Jaké fyzické aktivity a cvičení jsou povoleny během menstruace

Pokud jste vyznavači aktivního životního stylu a nechcete vynechávat tréninky nebo se snažíte udržovat se ve formě a nechcete si z tohoto důvodu odpočinout od sportu, neměli byste to dělat. Kromě nezbytné fyzické aktivity vám sportování pomůže zlepšit náladu během PMS a také zlepšit celkovou pohodu v prvních dnech menstruace..

Pokud nechcete chodit do posilovny, můžete si vyzvednout sadu cvičení pro domácnost nebo si zacvičit na ulici.

Během kritických dnů jsou povoleny určité typy cvičení, například kardio cvičení, plavání, strečink, pilates, jóga.

Kardio cvičení

Při kardio cvičení se zvyšuje aktivita kardiovaskulárního systému (odtud název kardio - přeloženo z latiny „srdce“), jinými slovy, zvyšuje se srdeční frekvence.

Kardio trénink nebo aerobní trénink zlepšuje metabolismus, pomáhá eliminovat nadváhu. Kardio nejen spaluje kalorie, ale také zlepšuje krevní oběh a v konečném důsledku i práci kardiovaskulárního systému..

Cvičení během menstruace lze provádět jako obvykle, nebo v případě křečí, bolesti břicha nebo nevolnosti - v případě potřeby se zaměřit na své vlastní pocity - snížit množství cvičení nebo je nečinit v plné síle.

Během kritických dnů jsou přijatelné kardio aktivity, jako je běh, chůze, stacionární kolo nebo jízda na kole, plavání, tanec.

Protahování

Protahování nebo protahování během menstruace je velmi prospěšné, pomáhá snižovat bolest a křeče a posiluje svaly. Protahování obvykle předchází silovému tréninku, ale v kritických dnech můžete provádět pouze řadu protahovacích cvičení. Můžete začít s dynamickými cviky a skončit se statickými protahovacími cviky..

V praxi jógy existují speciální komplexy, které se provádějí během menstruace. Skládají se hlavně z ásan zaměřených na uvolnění svalů břicha, břicha a pánve..

Jóga během menstruace může pomoci zmírnit napětí v dolní části zad, zmírnit křeče v břiše a zlepšit náladu a pohodu..

V kritických dnech je nejlepší zahrnout do praxe jógy následující ásany: pozice kočky, pozice spícího válečníka, pozice podlouhlého úhlu, pozice motýla, pozice stupa.

Nejlépe se vyvarujte zákrutů, hlubokých ohybů, silových ásan a ásan, které vyvíjejí tlak na břicho, protože mohou zvýšit krvácení a způsobit bolest a nepohodlí. Zejména byste neměli zahrnout do cvičení jógy během menstruace marichiasana III, pólo jeřábu, pózu kobylky, lolasanu, psa lícem dolů.

Invertované ásany, jako je póza na svíčky, plow pozice, karnapidasana a jiné obrácené ásany, jsou během kritických dnů kontraindikovány, protože krev začne nepřirozeně cirkulovat, což může vést k zastavení krvácení a v důsledku toho k endometrióze, vzniku cysty nebo fibromu.

Při cvičení jógy během menstruace byste se neměli uchýlit k intenzivním dechovým praktikám, do nichž je zapojen žaludek. Dýchání po celou dobu cvičení by mělo být klidné, dokonce na začátku cvičení lze použít plné dýchání jógy.

Pilates

Cvičení pilates je cvičení zaměřené na posílení svalů břicha, boků, hýždí a vyrovnání držení těla. Břicho by mělo být napnuté po celou dobu cvičení Pilates, tisk by měl být napnutý, přesto Pilates během menstruace není kontraindikován.

Cvičení pilates se provádí v určitém pořadí pomalým tempem, měkkým a hladkým, bez náhlých pohybů, proto jsou cvičení pilates během menstruace považována za bezpečná. Mají také antistresový účinek a jsou doporučovány ženám se změnami nálady..

Plavání a používání bazénu

Plavání je považováno za velmi prospěšnou činnost během menstruace. Plavání pomáhá uvolnit břišní svaly, zmírnit křeče a bolesti v podbřišku během menstruace, kromě toho voda blahodárně působí na emoční pozadí ženy. Můžete také dělat vodní aerobik.

Současně se doporučuje odmítnout plavání a návštěvu bazénu v prvních 1-2 dnech menstruace, protože během tohoto období je tělo náchylnější k infekci..

Při plavání během menstruace byste se neměli příliš namáhat. Další důležitou podmínkou je, že během menstruace můžete plavat pouze v teplé vodě. Studená voda může zhoršit křeče a vést k infekci a zánětu..

A samozřejmě při návštěvě bazénu nebo rybníka musíte použít tampon, který by měl být okamžitě po návštěvě bazénu vyměněn, nebo menstruační kalíšek.

Pokud navíc během menstruace chodíte do posilovny, měli byste si vybrat tampony nebo vložky, které jsou více savé, protože fyzická aktivita může zvýšit výtok. Vezměte si s sebou nějaké tampony nebo vložky. Pokud si nejste jisti, je lepší zvolit oblečení v tmavé barvě..

Jaká cvičení mohou pomoci při křečích a bolestech v žaludku během menstruace

Jak již bylo uvedeno, během sportu tělo produkuje takzvané hormony radosti - endorfiny, takže mírná fyzická aktivita je pro menstruaci užitečná.

Při bolestech v podbřišku a křečích během menstruace může pomoci aerobik, plavání, lehké jogging, chůze, jízda na kole na čerstvém vzduchu, dechová cvičení.

Cvičení jógy a pilates může pomoci zmírnit napětí v dolní části zad, snížit křeče a zlepšit náladu.

Jaká cvičení nelze provést při tréninku během menstruace

Obecně platí, že fitness s menstruací, pokud se cítíte dobře, je jen vítaná, ale některé druhy stresu a cvičení by měly být vyloučeny.

Během kritických dnů je silový trénink (nebo anaerobní) kontraindikován, protože může vést k prolapsu dělohy. Cvičení na lisu během menstruace, cvičení s otočením těla, kroucením, skákáním, vytahováním, zvedáním závaží by měla být zcela vyloučena. Nedoporučuje se také dřepnout během menstruace..

Během menstruace je možné udělat bar, ale pouze s dobrým zdravím a absencí křečí.

Když během svého období nemůžete sportovat

Cvičení během menstruace je zakázáno za přítomnosti gynekologických a jiných onemocnění, například s endometriózou, myomem dělohy, s různými záněty a infekcemi.

Nejprve při výběru aktivity během menstruace nebo odmítání kondice byste měli věnovat pozornost svým vlastním pocitům..

Trénink by tedy měl být opuštěn s dysmenoreou, kdy je pozorován bolestivý syndrom, křeče, bolesti hlavy, slabost, závratě, nadýmání, poruchy trávení, nevolnost, zvracení.

Selhání cyklu a nedostatek menstruace kvůli sportu

Předpokládá se, že samotné hraní sportu nemůže vést k amenorei (tj. Absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců). Zpoždění menstruace v důsledku sportu je stěží možné. Poruchy cyklu se zpravidla vyskytují v důsledku kombinace faktorů, jako je vysoká fyzická aktivita, náhlá ztráta hmotnosti, úbytek hmotnosti a nezdravá strava, například nevyvážená strava. Na základě toho je nutné zvolit optimální fyzickou aktivitu pro sebe a jíst správně a pravidelně.

Pokud cyklus selže nebo déle menstruace neprobíhá, měli byste se poradit s lékařem..

Fáze menstruačního cyklu a sportu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří fází. Od prvního dne menstruace začíná nový menstruační cyklus, jeho první fáze se nazývá folikulární. Trvá zpravidla od 7 do 22 dnů, v průměru - 13-14 dní, před uvolněním vajíčka z vaječníku, to znamená před ovulací. Během tohoto období začnou folikuly dozrávat ve vaječnících..

Po skončení menstruace a do další, druhé fáze těla začíná aktivní produkce estrogenu a testosteronu, zvyšuje se vytrvalost, pociťuje se nárůst energie a emoční stav se stabilizuje. To je příznivý čas pro intenzivní sport, silový trénink. V tuto chvíli můžete dát ze sebe maximum.

Vrchol účinnosti nastává ve druhé fázi cyklu. Říká se tomu ovulační a trvá 2-3 dny. Během této doby dojde k ovulaci. V těchto dnech také není nutné snižovat intenzitu nebo délku tréninku..

Třetí fáze cyklu se nazývá luteální. Trvá 14 dní - po ovulaci až do začátku menstruace. Během tohoto období se výkon a vytrvalost postupně snižují. Je čas na uvolněnější cvičení. Nejlepší ze všeho je běhat, jezdit na kole, plavání je pro tyto dny ideální. Na konci této fáze mohou ženy pociťovat PMS, která se vyznačuje výkyvy nálady, neurózami a úzkostí. K normalizaci emočního stavu během tohoto období se doporučují cvičení jógy a Pilates..

Světlá menstruace: norma nebo patologieSvětelná období - je to špatné nebo proč menstruace není sytá barva? Lékaři říkají, že barva výboje není nejdůležitější věcí. Existuje několik pravidel, která musí výběr dodržovat.