Proč během svého období nemůžete chodit do kostela?

Myslíme si, že není třeba mluvit o tom, co je to menstruace - každá dívka to už ví. Ale proč během menstruace nemůžete chodit do kostela, mnozí to ani nehádají. Dnes vám toto tajemství odhalíme.

Důvod zákazu

Ve skutečnosti je toto téma docela zajímavé. Pokud tedy katolická církev již dlouho vyřešila všechny problémy v této věci, pak pravoslavný ještě nedospěl ke společnému názoru. Mezitím v současné době neexistuje zákaz chodit do kostela během „těchto“ dnů. Proč? Faktem je, že zákaz jako takový nikdy neexistoval, ale lidskou krev nelze v chrámu vylit. Jinak tím žena zneuctí církev, v důsledku čehož musí být znovu posvěcena. Ukazuje se, že duchovenstvo se ve skutečnosti jednoduše bojí úniku krve. Pamatujte, že i když si v chrámu poraníte prst, musíte z něj vystoupit, abyste zastavili krvácení. Pokud však mluvíme o ženách, pak pro ně byl problém krveprolití již dlouho vyřešen - v každé lékárně nebo dokonce v supermarketu si můžete koupit vložky nebo tampony, ať už je to pro kohokoli vhodnější. Ukazuje se, že v tomto případě může dívka bezpečně přijít do chrámu..

Co dělat během období v chrámu?

Řekněme, že jste žena a „tyto“ dny nastaly. Přišli jste do kostela a... A pak vyvstává otázka - co máte dovoleno dělat? A právě zde se názory duchovenstva významně liší. Jedna polovina tedy ujišťuje, že žena v tomto případě nemůže dělat vůbec nic. Zhruba řečeno jsem vešel do místnosti, stál jsem tam, modlil se a odešel. Druhá polovina tvrdí, že v této věci neexistují žádné zákazy a ženy mohou „žít“ plný církevní život, tj. Zapalovat svíčky, zpovědět, přijímat přijímání atd. Komu věřit? Tato otázka je velmi složitá a kontroverzní, proto je nutné poslouchat argumenty obou stran. A mají je, i když velmi kontroverzní.

Pravoslavní, kteří podporují první pozici, která neumožňuje dělat v kostele prakticky cokoli, říkají, že v první řadě hraje roli tradice Starého zákona, podle níž byla žena během svého období mimo obecný shromáždění lidí, aniž by nikdy navštěvovala chrám... Je pravda, že obhájci této teorie z nějakého důvodu zapomínají, že to neudělala vůbec proto, že se bála ublížit církvi, ale aby dodržovala obvyklé hygienické normy. Citují také další faktory, které však pravděpodobně nebudou relevantní. Mluví například o uzdravení ženy, která se dotkla Ježíšova oděvu (konkrétně oděvu, nikoli těla) a byla zcela uzdravena. Nebo o mrtvé vejce, které opouští tělo slabé poloviny lidstva během menstruace (potratu). Opakujeme však ještě jednou, to všechno nemá nic společného se zákazem.

A nyní se vraťme k lidem, kteří podporují druhou pozici, kteří věří, že žena může nejen chodit do kostela, ale také žít plnohodnotný církevní život. Tvrdí, že to tak bylo vždy i ve starověku, s jediným rozdílem, že v těch vzdálených dobách bohužel ještě nebyly vynalezeny žádné prostředky pro ženskou hygienu. Tvrdí však, že na rozdíl od slovanských bratrů Řekové církev nezasvěcují, takže žena tam na první pohled nemá co znesvětit. Ten odvážně vstoupil do kostela, modlil se, přiznal, aplikoval na ikony atd. Právě tato tradice k nám později přišla. Upřímně řečeno, argument je nepřesvědčivý, navíc, i když chrám není vysvěcen, vůbec to neznamená, že v něm chybí milost Páně..

Ruské dívky však v minulosti ctily pravidlo, že během období nikdy nechodily do kostela. Mezi nimi však byli i takoví, kteří příkaz ignorovali a chodili do kostela, kdykoli se jim líbilo. Ale stejně je z toho nikdo nevyloučil. Svatý Řehoř Dvoeslov, který žil v šestém století, napsal, že ženám by nemělo být zakázáno navštěvovat chrámy během menstruace, protože nemohou za to, že jim příroda tuto vlastnost udělila. Na základě toho můžeme dojít k závěru, že přirozené očištění těla živé osoby, kterou Pán stvořil, není něco špinavého..

Je to možné?

Shrnout. Většina kněží souhlasí s tím, že dívka může během „těchto“ dnů bezpečně chodit do kostela. Můžete se bezpečně modlit, číst evangelium... Co by se však nemělo dělat, je účastnit se křtu, svatby nebo přijímání, není vhodné se dotýkat svatyní, tj. Křížů nebo ikon. Proč? Když se žena dotkne svatyní, nechtěně je pošpiní, protože ženské tělo v tomto okamžiku není považováno za čisté.

Co nelze udělat s menstruací a co se dá dělat?

Menstruace je cyklický přirozený proces výtoku z genitálií ženy, zejména z dělohy, krvavý výtok.

Charakteristika menstruace:

 1. Podobný stav se vyskytuje u ženy během puberty. V průměru jde o věk 13–15 let, který přetrvává až do menopauzy. Konec menstruace nelze předvídat, protože k ní dochází u každého různými způsoby. Průměrná doba trvání je 45 - 55 let.
 2. Menstruace má určité vlastnosti, jako je trvání, objem, bolestivost atd. Průměrná doba menstruace je 3 až 5 dní..
 3. Prodloužení trvání menstruace, stejně jako objemu, nelze považovat za normu. Celkový objem krve oddělené během menstruace není větší než 200 ml.

Tento proces je spojen s odmítnutím sliznice děložní dutiny - endometria. Jedná se o jeden z nejfunkčnějších prvků funkčního plánu, což lze do značné míry vysvětlit skutečností, že reprodukční funkce ženy bude záviset na jejím stavu a připravenosti na oplodnění a připevnění vajíčka..

Aby mohlo dojít k úplnému a včasnému odmítnutí endometria, je nutná koordinace práce důležitých endokrinních orgánů, které by měly zahrnovat vaječníky, nadledviny a štítnou žlázu.

Aby byl proces menstruace správný, je třeba dodržovat několik pravidel týkajících se životního stylu v daném období, výživy, sexuálního chování a zahrnutí zájmů a terapeutických opatření. Průběh menstruačního cyklu bude do značné míry záviset na jejich přísném dodržování.

 1. Co se nedoporučuje během menstruace?
 2. Tělesné cvičení
 3. Sexuální kontakty
 4. Koupání a koupání
 5. Vodní postupy
 6. Užívání léků
 7. Chirurgické zákroky
 8. Pití alkoholu
 9. Kosmetologické postupy
 10. Výživa
 11. Výzkum
 12. Co můžete dělat během menstruace?

Co se nedoporučuje během menstruace?

Tělesné cvičení

Ženské tělo se nedoporučuje po celý život zvedat závaží nebo pracovat s vysokou fyzickou námahou.

To je do značné míry způsobeno zvláštnostmi vazivového aparátu ženy:

 1. Děloha je orgán, který „visí“ v pánevní dutině a je velmi důležité chránit jej před mládím.
 2. Během fyzické aktivity je celý vazivový aparát zranitelný, je snadno vystaven roztažení a možnému roztržení.
 3. Navíc při provádění jakýchkoli cvičení se zvyšuje krevní oběh orgánu a zvyšuje se také rychlost výměny krve..
 4. A protože cévy endometria během menstruace mají otevřené kanály, žena si může všimnout zvýšené ztráty krve, což je doprovázeno výskytem tažné nebo bolestivé bolesti v dolní části břicha, pocitu tíhy v děloze. Krev vychází nejen ve velkých porcích, ale také s velkým počtem sraženin.

Po dobu menstruace je třeba úplně opustit sport nebo upřednostnit plnohodnotné zaměstnání, jeho částečnou realizaci. Pro dívky, jejichž fyzická aktivita ve sportu je jen koníčkem - je lepší je po dobu trvání menstruace úplně vyloučit. Pokud jsou pracovní podmínky spojeny s podobnými podmínkami, pak mají gynekologové právo v tuto chvíli vydat osvědčení o převodu na lehkou práci.

Sexuální kontakty

Mnoho žen možná slyšelo od svého gynekologa něco jako zákaz sexu během menstruace. Otázka, proč se ve skutečnosti nedoporučuje mít sex během menstruace, zajímá nejen ženu, ale i jejího partnera.

Důvody toho všeho jsou ve skutečnosti celkem jednoduché:

 • Během menstruace je vystaven povrch sliznice děložní dutiny, stará vrstva buněk je odmítnuta, zatímco nová se ještě nevytvořila. Cévy jsou v tuto chvíli velmi exponované a existuje vysoká pravděpodobnost infekce. Infekce se může dostat nejen od infikovaného partnera, ale pouze z povrchu jeho pohlavního orgánu, tj. to jsou ty mikroorganismy, které budou normálně klasifikovány jako oportunistické.
 • Z psychologického hlediska je doba menstruace nepříznivá pro sex kvůli nepohodlí, které mohou partneři pociťovat. Je to způsobeno uvolňováním krve, která má nejen dostatečně jasnou barvu, která může snadno zničit věci a vést ke vzniku obtížně odstranitelných skvrn, ale také nepříjemný zápach, který z nich vychází..
 • Pro ženu i muže je v tuto chvíli snadné zažít orgasmus způsobený otokem sliznic, který zužuje šířku lumenu v pochvě, ale tento stav během menstruace vyvolává silný průtok krve do pánevních orgánů. Po pohlavním styku bude možná vysoká ztráta krve.
 • Některé páry se domnívají, že během jejich období nemohou otěhotnět, ale vědci nyní dokázali opak. Těhotenství může nastat bezprostředně po menstruaci, zvláště pokud je cyklus krátký nebo nepravidelný.

Koupání a koupání

Během menstruace je velmi důležitým bodem péče dodržování pravidel osobní hygieny:

 • Žena se musí po každé cestě na toaletu osprchovat nebo umýt vnější genitálie, zejména defekaci.
 • Sprcha v této fázi není nejpříznivější metodou k odstranění krvavého výtoku z genitálního traktu. Zároveň by voda měla mít příjemnou teplotu, o několik stupňů vyšší než teplota v místnosti. Za žádných okolností by jí nemělo být horko.
 • Během menstruace se ženě v určitém smyslu nedoporučuje navštívit lázně. To znamená, že pokud žena ve svém životě nemá sprchu nebo koupelnu, může vanu použít, ale musí to být provedeno velmi opatrně. Během menstruace nemůžete vzít parní lázeň, dlouho sedět na horkých přístrojích, jako jsou police nebo lavice, napařovat se koštětem a být v sauně.

Návštěva lázní během menstruace by měla být mimořádně opatrná a měla by být používána pouze jako způsob přijímání hygienických postupů.

Vodní postupy

S příchodem tamponů se ženy během svého období přestaly omezovat ve fyzické aktivitě nebo při návštěvě bazénu, stejně jako otevřené vodní plochy. Jediným účelem použití tamponu v této době je zpomalení uvolňování krve z genitálního traktu..

Současně však téměř nikdo nepřemýšlí o tom, zda je během menstruace bezpečné plavat v bazénech nebo rybnících:

 • Ve skutečnosti je možné infikovat genitálie i tamponem a bude to nebezpečnější než koupání bez tamponu. To je způsobeno skutečností, že i když je ve vaginální dutině tampon, existuje možnost, že se do něj dostane voda, která může obsahovat různé mikroorganismy.
 • Na základě toho se ženě doporučuje osprchovat se a odstranit tampon co nejdříve ihned po návštěvě rybníka nebo bazénu během jejího období. Infekce obsažená ve vodě může být docela nebezpečná, protože vede k rozvoji atypického zánětlivého procesu.
 • Během menstruace také nemůžete mít sex v nádržích, protože to dále vede k infekci horních pohlavních cest..

Užívání léků

Během menstruace je mnoho žen kvůli určitým okolnostem nuceno užívat léky. Pro některé je to míra nezbytnosti pro chronické zdravotní potíže. Zároveň je to pro ostatní způsob, jak odstranit rušivý příznak bolesti..

Během menstruace je užívání jakýchkoli prostředků extrémně nežádoucí, protože to ovlivňuje práci reprodukčního systému a tento účinek nebude vždy příznivý:

 • Pokud má žena chronické onemocnění, zejména hypertenzi, je užívání léků povinné, protože nedostatečné použití finančních prostředků může vést k prudkému tlaku a následně k výraznějšímu krvácení.
 • Chcete-li snížit bolest, nemůžete užívat léky na bázi aspirinu, stejně jako analgin. První způsobují účinek na srážení krve a vedou ke snížení počtu krevních destiček, zatímco Analgin by se neměl užívat kvůli možnému rozvoji koagulopatie. Pokud žena cítí potřebu použít anestetikum, pak stačí, aby během svého období užívala léky na bázi ibuprofenu a také nesteroidní protizánětlivé látky nejnovější generace, které selektivně ovlivňují hemostázovou vazbu.
 • Při nadměrném vylučování krve je možné předepsat hemostatika, ale je nemožné provést nekontrolovaný příjem.

Chirurgické zákroky

 1. Pokud je nutné provést chirurgický zákrok, ošetřující lékař jakékoli specializace zjistí u ženy stav jejího menstruačního cyklu a stanoví datum operace.
 2. Pro operaci je důležité, aby se vybrané datum neshodovalo s měsíčním. A to není náhodné, protože během menstruace dochází nejen k výrazné hormonální změně, ale také k mírnému přirozenému poklesu imunitních sil.
 3. Dalším rysem průběhu menstruace je změna systému srážení krve..

Všechny výše uvedené faktory významně ovlivňují nejen průběh operace, ale také další období zotavení..

To významně zvyšuje pravděpodobnost možného vývoje krvácení v pooperační ráně, stejně jako nejhoršího zotavení, přidání infekčního procesu. Takové účinky jsou extrémně nežádoucí, pokud je operace plánována a spadá do období menstruace, měla by být odložena.

Pití alkoholu

Ženy se často potýkají s takovou otázkou, zda je možné během menstruace pít alkohol a co se může stát v budoucnu.

To je způsobeno negativním dopadem na reprodukční potenciál:

 • Vaječné buňky - ženské pohlavní buňky se tvoří v ženském těle ještě před okamžikem narození, proto jakékoli vystavení škodlivým faktorům ovlivňuje jejich stav po celý život. Ženy, které plánují těhotenství a v současné době nepoužívají antikoncepci, by si toho měly být vědomy. Při konzumaci alkoholu během menstruace se již vytváří nová vaječná buňka, tj. možný budoucí genetický materiál potřebný k oplodnění. V případě, že dojde k oplodnění po menstruaci, když žena pije alkohol, existuje pravděpodobnost narození slabého dítěte s vývojovými vadami a možného potratu v důsledku porušení genetického aparátu. Ve fázi plánování těhotenství byste neměli pít alkohol ani během menstruace.
 • Dalším negativním aspektem pití alkoholu během menstruace je vazodilatační účinek. Po použití této skupiny finančních prostředků dojde ke zvýšení průtoku krve do dělohy a může dojít k závažnějšímu krvácení. To je zvláště důležité pro ženy, které pijí alkohol během menstruace na pozadí onemocnění, jako jsou děložní myomy. V tomto případě se děloha během menstruace nebude schopna dobře stahovat a výtok bude pokračovat po dlouhou dobu..

Kosmetologické postupy

V poslední době se stále více žen uchýlí k takovým typům procedur, jako jsou peelingy, tetování, biorevitalizace, plazmové zvedání, zábaly, barvení vlasů, obočí, manikúra a mnoho dalšího..

Postupy se často provádějí opakovaně a další sezení může spadnout během menstruace, stejně jako předběžné schůzky s odborníkem. Ale každý profesionál by měl před provedením jakékoli manipulace varovat ženu, že je lepší neprovádět tyto postupy během menstruace..

To je způsobeno mnoha faktory:

 • Hlavním z nich je hormonální nerovnováha v těle, a proto nemusí být účinek v některých případech tak žádoucí, jak bychom si přáli, zejména u tetování nebo microbladingu.
 • Během menstruace dochází ke snížení ochranných imunitních sil, a proto existuje možnost vzniku zánětlivého procesu, zejména při čištění obličeje, odlupování a také při chrupu nebo epilaci. Žena čelí zarudnutí kůže, zánětu, infekci nebo hnisavému ohnisku.
 • Manikúra prováděná během menstruace se nosí mnohem kratší dobu než manikúra prováděná před nebo po.

Během řady procedur dochází také k určitému nepohodlí, protože výtok může být hojný nebo může mít nepříjemný zápach, což může matou ženu nebo pána..

Výživa

V každém věkovém období se každá žena alespoň jednou pokusí změnit stravu a obnovit stravovací návyky.

Během menstruace se nemůžete omezovat v živinách.

Existuje mnoho důvodů:

 • Během menstruace dochází k přirozenému procesu ztráty krve, z těla se vylučuje hemoglobin, látka nezbytná pro vitální funkce těla. Během této doby se vyhněte závratím, slabosti atd. Musíte jíst potraviny bohaté na bílkoviny a železo. To je maso, droby, pohanka atd..
 • Během menstruace navíc dozrává nové vejce, což znamená, že pro fungování reprodukčního systému je zapotřebí velké množství živin, jako jsou tuky a bílkoviny. Nedostatek kalorií ve stravě vede k jejich nedostatečnému příjmu do vaječníků.

Výzkum

S menstruací se některé ženy potýkají s otázkou výzkumu. Není vždy nutné hodnotit stav reprodukčního systému; somatická patologie může také sloužit jako indikace..

Mnoho lékařů může odložit čas na diagnostické postupy po skončení menstruace:

 • To je způsobeno skutečností, že na pozadí změněného hormonálního pozadí dochází k posunu laboratorních parametrů. I při obecném klinickém krevním testu jsou určeny posuny, které po menstruačním cyklu nebudou podobné. Stav anémie nebo zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů se po ukončení menstruace vrátí k normálu, někdy se mění poměr transamináz.
 • Pokud jde o metody instrumentálního výzkumu, je lepší provést ultrazvukové vyšetření po skončení menstruace, protože dutina může obsahovat neodmítnuté endometrium nebo nahromaděnou krev, což znemožňuje jasnou vizualizaci orgánu..
 • Doporučujeme rozlišovat další diagnostické metody kvůli možné slabosti ženy, narušení pohody atd..

Co můžete dělat během menstruace?

Vzhledem k tomu, že během menstruace nelze provést mnoho různých postupů, každá žena se bude zajímat o to, co lze během menstruace udělat.

Jedná se o poměrně širokou otázku porozumění, ale měli byste pochopit základní věci týkající se životního stylu během menstruace..

Mezi nimi:

 • Správná a výživná výživa. Je nutné zahrnout dostatečné množství mastných kyselin obsažených v rybách a ořechech a zajistit pro tělo přísun živočišných bílkovin s esenciálními aminokyselinami.
 • Omezení nebo dokonce vyloučení fyzické aktivity.
 • Pravidelné dodržování hygienických pravidel. Během menstruace můžete používat výrobky, jako jsou vložky nebo tampony. Po každé návštěvě toalety musíte vyměnit hygienické potřeby, umýt se nebo použít speciální ubrousek.
 • Během menstruace nemůžete nosit těsné syntetické prádlo. To může vést nejen ke zhoršení odtoku sekrecí, ale také ke zvýšení místní teploty, což může být faktorem ve vývoji růstu mikroorganismů s následným zánětem..
 • Během menstruace by člověk neměl být vystaven stresovým situacím a podchlazení. Právě tyto faktory významně ovlivňují hormonální pozadí, což přispívá k defektnímu odmítnutí endometria a vede k následným zpožděním nebo ke zkrácení doby trvání.
 • Je nutné odmítnout příležitostný sex.
 • Žena během svého období musí do svého obrazu zahrnout plný spánek, správný režim práce.

Právě v období kritických dnů je velmi důležité dodržovat tato pravidla, protože na nich závisí průběh dalšího cyklu, stav reprodukčního systému a zdraví ženy..

O takzvané ženské nečistotě

Kolikrát denně se kněz sloužící v chrámu musí zabývat tímto tématem. Farníci se bojí vstoupit do kostela, uctívat kříž, v panice volají: „Co dělat, připravil jsem se tímto způsobem, připravil jsem se na dovolenou tímto způsobem a teď...“

Z deníku: Jedna dívka volá na telefon: „Otče, nemohl jsem se kvůli nečistotě zúčastnit všech prázdnin v kostele. A nevzala do mých rukou evangelium a svaté knihy. Ale nemysli si, že jsem zmeškal dovolenou. Přečetl jsem si všechny texty služby a evangelia na internetu! “

Skvělý vynález internetu! I v dobách tzv. rituální nečistota se může dotknout počítače. A díky tomu je možné prožít svátky s modlitbou.

Jak se zdá, že lze přirozené procesy v organismu odvrátit od Boha? A vzdělané dívky a ženy tomu samy rozumějí, ale existují církevní kánony, které v určitých dnech zakazují návštěvu chrámu...

Jak tento problém vyřešit?

K tomu se musíme obrátit na předkřesťanské časy, na Starý zákon.

Ve Starém zákoně existuje mnoho předpisů týkajících se čistoty a nečistoty člověka. Nečistota je v první řadě1 mrtvé tělo, některé nemoci, výtok z pohlavních orgánů mužů a žen.

Kde se tyto myšlenky vzaly mezi Židy? Nejjednodušší je nakreslit paralely s pohanskými kulturami, které také měly podobné předpisy o nečistotě, ale biblické chápání nečistoty je mnohem hlubší, než se na první pohled zdá..

Vliv pohanské kultury samozřejmě byl, ale pro osobu starozákonní židovské kultury byla myšlenka vnější nečistoty přehodnocena, symbolizovala nějakou hlubokou teologickou pravdu. Jaký druh? Ve Starém zákoně je nečistota spojena s tématem smrti, která se zmocnila lidstva po pádu Adama a Evy. Je snadné vidět, že smrt, nemoc a odtok krve a spermatu jako zničení embryí života - to vše připomíná lidskou úmrtnost, nějaké hluboké poškození lidské přirozenosti.

Ve chvílích manifestace, objevení této smrtelnosti, hříšnosti, musí člověk taktně stát stranou od Boha, který je sám život!

Takto zacházel Starý zákon s tímto druhem nečistoty.

Ale v Novém zákoně Spasitel toto téma radikálně přehodnotil. Minulost pominula, nyní každý, kdo je s Ním, i když zemře, ožije, tím více zbytek nečistoty nemá smysl. Kristus je - život se vtěluje sám (Jan 14: 6).

Spasitel se dotýká mrtvých - pamatujme, jak se dotkl postele, na které nesli syna vdovy Nainy, aby byla pohřbena; jak dovolil, aby se ho krvácející žena dotkla... V Novém zákoně nenajdeme okamžik, kdy by Kristus dodržoval předpisy o čistotě nebo nečistotě. I když se setká s rozpaky ženy, která jasně porušila etiketu rituální nečistoty a dotkla se Ho, říká jí věci, které jsou v rozporu s obecně přijímaným názorem: „Buď smělá, dcero!“ (Matouš 9:22).

Apoštolové učili stejným způsobem. "Znám Pána Ježíše a důvěřuji mu," říká ap. Paul - že nic nečistého samo o sobě není; pouze tomu, kdo si myslí, že něco nečistého je nečisté “(Římanům 14:14). On: „Každé Boží stvoření je dobré a nic není zavrženíhodné, pokud je přijato s díkůvzdáním, protože je posvěceno Božím slovem a modlitbou.“ (1. Tim. 4: 4).

V pravém slova smyslu apoštol mluví o potravinové nečistotě. Židé považovali řadu produktů za nečisté, zatímco apoštol říká, že všechno, co vytvořil Bůh, je svaté a čisté. Ale ap. Paul neříká nic o nečistotě fyziologických procesů. Nenacházíme konkrétní náznaky toho, zda je žena během menstruace považována za nečistou, ani od něj, ani od ostatních apoštolů. Vycházíme-li z logiky kázání Ap. Pavlovi, pak menstruace, stejně jako přirozené procesy našeho těla, nemůže člověka oddělit od Boha a milosti.

Můžeme předpokládat, že v prvních stoletích křesťanství se věřící rozhodli sami. Někdo se řídil tradicí, choval se jako matky a babičky, možná „jen pro případ“, nebo na základě teologického přesvědčení nebo z jiného důvodu hájil názor, že v „kritických“ dnech je lepší nedotýkat se svatyní a nepřijímat přijímání.

Jiní vždy přijímali přijímání, dokonce i během menstruace. a nikdo je nevyloučil z přijímání.

V každém případě o tom nemáme žádné informace, naopak. víme, že starověcí křesťané se každý týden shromažďovali ve svých domovech, dokonce i pod hrozbou smrti, sloužili liturgii a přijímali přijímání. Kdyby existovaly výjimky z tohoto pravidla, například pro ženy v určitém období, pak by to zmiňovaly starověké církevní památky. Nic o tom neříkají.

Ale to byla otázka. A v polovině 3. století dal odpověď sv. Klement Římský v apoštolských dekrétech:

"Pokud někdo pozoruje a provádí židovské obřady týkající se vyhazování semene, toku semene, zákonného styku, řekněte nám, zda se v těch hodinách a dnech, kdy jsou vystaveni něčemu takovému, přestanou modlit, dotýkat se Bible nebo přijímat eucharistii?" Pokud říkají, že přestávají, pak je zřejmé, že nemají v sobě Ducha svatého, který vždy přebývá s věřícími... Opravdu, pokud si vy, žena, myslíte, že během sedmi dnů, když máte menstruaci, nemáte Duch svatý; pak z toho vyplývá, že pokud náhle zemřete, pak odejdete bez Ducha svatého a smělosti a naděje v Boha. Ale Duch svatý je ve vás přirozeně... Neboť ani legální páření, ani porod, ani tok krve, ani tok spermatu ve snu nemohou znesvětit přirozenost člověka nebo od něj oddělit Ducha svatého, od [Ducha] není jen ničemnost a nezákonná činnost.

Takže, ženo, pokud, jak říkáš, nemáš v sobě Ducha svatého ve dnech očištění měsíce, pak musíš být naplněn nečistým duchem. Protože když se nemodlíte a nečtete Bibli, nedobrovolně ho k sobě voláte...

Zdržte se proto, ženy, prázdných řečí a vždy pamatujte na Toho, který vás stvořil, a modlete se k němu... aniž byste něco pozorovali - žádné přirozené očištění, žádné zákonné páření, žádný porod, žádný potrat, žádná tělesná vada. Tato pozorování jsou prázdné a nesmyslné vynálezy hloupých lidí.

... Manželství je čestné a poctivé a narození dětí je čisté... a přirozené čištění není nechutné před Bohem, který moudře zařídil, aby ho ženy měly... Ale i podle evangelia, když krvácela, dotkla se spásného lemu Pánova oděvu, aby se vzpamatovala, Pán jí nevyčítal ale řekl: tvá víra tě zachránila “.

V 6. století sv. Gregory Dvoeslov 2. Odpovídá na tuto otázku arcibiskupovi Úhlu Augustina s tím, že žena může vstoupit do chrámu a přijímat svátosti kdykoli - jak bezprostředně po narození dítěte, tak během menstruace:

"Ženě by během jejího období nemělo být zakázáno vstupovat do kostela, protože by jí nemělo být vyčítáno, co je dáno přírodou a z čeho žena trpí proti své vůli." Koneckonců víme, že žena trpící krvácením přišla za Pána a dotkla se lemu Jeho oděvu, a nemoc ji okamžitě opustila. Proč, když se žena mohla krvácení dotknout Pánova oděvu a získat uzdravení, žena během jejího období nemůže vstoupit do Pánovy církve.

V takové době je nemožné zakázat ženě přijímat svátost svatého přijímání. Pokud se to neodváží přijmout z velké úcty, je to chvályhodné, ale tím, že to přijme, se nedopustí hříchu... A menstruace u žen není hříšná, protože pochází z jejich přirozenosti...

Nechte ženy na jejich vlastním porozumění, a pokud se během menstruace neodváží přistoupit ke svátosti těla a krve Páně, měly by být chváleny za jejich zbožnost. Pokud... chtějí přijmout tuto svátost, neměli by jim v tom bránit. “.

To znamená, že na Západě a oba otcové byli římští biskupové, bylo toto téma nejvíce autoritativní a konečné odhalení. Dnes by žádný západní křesťan nesnil o kladení otázek, které nás matou dědice východní křesťanské kultury. Tam se žena může k svatyni kdykoli přiblížit, navzdory jakýmkoli ženským onemocněním..

Na východě v této otázce neexistovala shoda..

Syrský starověký křesťanský dokument z 3. století (Didascalia) říká, že křesťanská žena by neměla dodržovat žádné dny a vždy může přijímat přijímání.

Sv. Dionýsios Alexandrijský ve stejné době, v polovině III. Století, píše další:

"Nemyslím si, že oni [tj. Ženy v určité dny], pokud jsou věrní a zbožní, jsou v takovém stavu, odvážili se buď přistoupit ke svatému jídlu, nebo se dotknout Kristova těla a krve." U ženy, která krvácela dvanáct let, se kvůli uzdravení nedotkla Ho, ale pouze lemu jejích šatů. Není zakázáno modlit se, bez ohledu na to, v jakém stavu a bez ohledu na to, jak nakloněni, pamatovat na Pána a prosit o jeho pomoc. Ale přistupovat k tomu, co je svatá svatyně, může být zakázáno člověku, který není zcela čistý v duši a těle. “.

Po 100 letech sv. Athanasius Alexandrijský. Říká, že celé Boží stvoření je „dobré a čisté“. "Pověz mi, milovaný a pietní, co je hříšné nebo nečisté při jakékoli přirozené erupci, jako kdyby například někdo chtěl vinit produkci hlenu z nosních dír a sliny z úst?" Můžeme říci o více, o erupcích dělohy, které jsou nezbytné pro život živé bytosti. Pokud podle Božských písem věříme, že člověk je dílem Božích rukou, jak by tedy mohlo dojít ke špatnému stvoření z čisté moci? A pokud si pamatujeme, že jsme Boží rasa (Skutky 17:28), nemáme v sobě nic nečistého. Vždyť jen tehdy jsme poskvrněni, když spácháme hřích, nejhorší ze všech zápachů. “.

Podle sv. Athanasius, myšlenky na čisté a nečisté nám nabízejí „ďáblovy triky“, aby nás odvrátily od duchovního života.

A po dalších 30 letech nástupce sv. Athanasius v křesle sv. Timofey z Alexandrie vyjádřil jiný názor na stejné téma. Na otázku, zda je možné křtít nebo přijmout na přijímání ženu, pro kterou „se ženám stalo to obvyklé,“ odpověděl: „Musí být odloženo, dokud nebude očištěna.“.

Právě tento poslední názor s různými variacemi existoval na východě donedávna. Pouze někteří otcové a kanonici byli přísnější - žena by dnes neměla vůbec chodit do kostela, jiní říkali, že se můžete modlit, můžete navštívit chrám, nemůžete jen přijímat přijímání.

Ale přesto - proč ne? Na tuto otázku nedostáváme jasnou odpověď. Jako příklad uvedu slova velkého athosského asketa a erudita z 18. století, sv. Nikodim Svyatogorets. Na otázku: proč nejen ve Starém zákoně, ale také podle křesťanských svatých otců je měsíční očista ženy považována za nečistou, odpovídá mnich, že to má tři důvody:

1. Vzhledem k obecnému vnímání, protože všichni lidé považují nečistotu, která je vylučována z těla některými orgány, za zbytečné nebo zbytečné, jako je výtok z ucha, nosu, hlenu při kašlání atd..

2. To vše se nazývá nečisté, protože Bůh učí tělem o duchovním, tj. Morálním. Pokud je to nečisté tělesné, co se děje proti vůli člověka, jak nečisté jsou hříchy, kterých se dopustíme z vlastní vůle.

3. Bůh nazývá měsíční očistu žen nečistotou, aby zabránil mužům v páření s nimi... hlavně a hlavně kvůli péči o potomky, děti.

Takto na tuto otázku odpovídá známý teolog. Všechny tři argumenty jsou naprosto frivolní. V prvním případě je problém vyřešen pomocí hygienických prostředků, ve druhém není jasné, jak menstruace souvisí s hříchy. Tak je to s třetím argumentem sv. Nikodim. Bůh označuje měsíční očistu žen ve Starém zákoně za nečistotu, ale v novém byla velká část Starého zákona zrušena Kristem. Co má společného otázka páření v kritických dnech s přijímáním??

Vzhledem k závažnosti této problematiky ji studoval moderní teolog, patriarcha Srbska Pavel. O tomto mnohokrát napsal přetištěný článek s charakteristickým názvem: „Může žena přijít do kostela na modlitbu, políbit ikony a přijmout přijímání, když je„ nečistá “(během menstruace)?“?

Jeho Svatost patriarcha píše: „Měsíční očištění ženy ji nedělá rituálně a modlitbou nečistou. Tato nečistota je pouze fyzická, tělesná a také vylučovaná z jiných orgánů. Kromě toho, protože moderní hygienické výrobky mohou účinně zabránit náhodnému krvácení, které způsobí nečistotu chrámu... věříme, že z této strany není pochyb o tom, že žena během měsíce očisty, s nezbytnou péčí a hygienickými opatřeními, může přijít do kostela, líbat ikony, brát antidor a požehnanou vodu a také se účastnit zpěvu. V tomto stavu nemohla přijímat přijímání nebo nepokřtěná - pokřtěna. Ale při smrtelné nemoci může přijímat přijímání i být pokřtěna. ““.

Vidíme, že patriarcha Paul dospěl k závěru, že „tato nečistota je pouze fyzická, tělesná a také vylučovaná z jiných orgánů“. V tomto případě je závěr jeho práce nepochopitelný: můžete chodit do kostela, ale stále nemůžete přijímat přijímání. Pokud je problém v hygieně, pak byl tento problém, 3 jak sám poznamenává Vladyka Paul, vyřešen... Proč je tedy nemožné přijímat přijímání? Myslím, že pokora se Vladyka jednoduše neodvážila odporovat tradici..

Stručně řečeno, mohu říci, že většina moderních pravoslavných kněží, kteří respektují, i když často nerozumí logice takových zákazů, stále nedoporučují ženě přijímat přijímání během jejího období..

Jiní kněží (k nimž autor tohoto článku patří) říkají, že to všechno jsou jen historická nedorozumění4 a že člověk by neměl věnovat pozornost žádným přirozeným procesům těla - člověka znesvěcuje pouze hřích.

Ale ani se neptají žen a dívek, které se přišly přiznat, o svých cyklech. Naše „církevní babičky“ projevují v této věci mnohem větší a nepostradatelnou horlivost. Jsou to oni, kdo děsí začínající křesťanské ženy určitou „špínou“ a „nečistotou“, kterou je třeba bděle sledovat při vedení církevního života a v případě zanedbání se přiznat..

Co může autor doporučit ve světle výše uvedeného bohem milujícím čtenářům? Ano, pouze to, že v této věci musí pokorně dodržovat doporučení svého zpovědníka.

Co nelze udělat s menstruací? Seznam základních zákazů

Druhy zákazů a důvodů

S přihlédnutím k individuálním charakteristikám každého ženského těla může být aktivní fáze menstruačního cyklu doprovázena různými příznaky. Na pozadí absolutního zdraví ženy neexistují žádné zvláštní nepříjemné pocity, ale s různými vlivy vnějších faktorů vždy existují rizika zhoršení pohody. Co tedy nelze s menstruací udělat?

  • Druhy zákazů a důvodů
   • Zákaz fyzické aktivity
   • Je v pořádku mít sex
   • Mohu pít alkohol?
   • Zákaz saunování, horké koupele
   • Různé postupy a intervence
   • Zákaz drog
  • Hygienické výrobky pro menstruaci
  • Výživa pro menstruaci
  • Co je důležité pro každou ženu vědět

Zákaz fyzické aktivity

Během aktivní fáze menstruačního cyklu je lepší přestat s aktivním sportem. Pokud je sport povoláním pro ženu, je lepší se uchýlit k pravidelnému zahřívání a lehkému cvičení. Zvýšená fyzická aktivita zvyšuje průtok krve do reprodukčních orgánů. S přílivem se může krvácení zvyšovat.

Během menstruace nemůžete zvedat závaží, začít trénovat bez předchozí přípravy. Při hojném krvácení je možné snížení hemoglobinu, což může vyvolat zhoršení blahobytu. Po cvičení se často vyskytují následující stavy:

bolest v pánevních orgánech.

Během menstruace u mladých dívek lékařská komise obvykle uděluje výjimku z hodin tělesné výchovy.

Raný věk je často doprovázen živým klinickým obrazem, častými výkyvy nálad.

Je v pořádku mít sex

Odborníci nedoporučují mít sex během menstruace. Aktivní fází menstruačního cyklu je přímý zákaz sexuálních vztahů, a to nejen z morálních důvodů:

vysoké riziko infekce pro oba partnery;

neschopnost ženy dosáhnout sexuálního uspokojení;

estetické nepohodlí (znečištění, nepříjemný zápach, nepohodlí).

Pokud ženy považují menstruaci za ochranu před nechtěným těhotenstvím, pak gynekologové tento mýtus již dávno odhalili. Sex je stejná fyzická aktivita, které je třeba se v tomto období vyhnout..

Mohu pít alkohol?

Alkoholické nápoje jakékoli síly jsou obecně kontraindikovány pro ženské tělo, nemluvě o aktivní fázi menstruačního cyklu. Pod vlivem ethanolu se cévní lumen rozšiřuje a zvyšuje se průtok krve. U oslabených cév je možné zvýšené krvácení, které nelze vyloučit v případě zhoršení bez lékařské pomoci.

Zákaz saunování, horké koupele

Během menstruace je důležitá neustálá hygiena, ale během tohoto období stačí před každou výměnou vložky teplá sprcha. Lékaři vědí o mnoha případech, kdy horká koupel nebo návštěva sauny způsobily těžké krvácení. Plavání v otevřených vodních plochách nebo bazénech může vést k infekci. Vaginální obal není absolutní ochranou před patogenní mikroflórou.

Různé postupy a intervence

Jednou z kontraindikací pro různé kosmetické procedury, chirurgické operace (kromě urgentních), vyšetření a laboratorní testy je aktivní fáze menstruačního cyklu. Faktem je výrazný pokles schopnosti srážení krve, změna hormonálních hladin. Testy mohou poskytnout nesprávné výsledky a krev během procedur bude obtížné zastavit.

Během menstruace se doporučuje dočasně přerušit termální bahenní zábaly, procedury magnetickými vlnami, UHF ohřev, gymnastiku, korekční masáž.

Specialisté v oblasti estetické medicíny, plastické chirurgie a stomatologie považují menstruaci za nepříznivé období pro různé manipulace. V kosmetologii existují případy nepříjemných komplikací postupu, pigmentace, modřin a modřin v oblasti obličeje (například injekcemi Botox). Chemický peeling a důkladné čištění obličeje může vyvolat negativní reakci pokožky, která se projevuje ve formě zarudnutí, alergické vyrážky, otoku.

Zákaz drog

Během menstruace byste neměli zbytečně užívat nějaké léky, které ovlivňují funkčnost hematopoetických orgánů, srážení krve. Analgin a aspirin jako analgetika způsobují maximální ředění krve, což přispívá ke zvýšenému krvácení. U bolesti se doporučuje používat léky proti bolesti, které neobsahují acetaminofen nebo kyselinu acetylsalicylovou (Ibuprofen, Paracetamol).

S neustálou korekcí léků u některých chronických onemocnění orgánů nebo systémů je možné změnit účinnost léků. Během aktivní fáze menstruačního cyklu můžete v případě potřeby prodiskutovat se svým lékařem změnu dávky. Užívání některých bylinných přípravků může vyvolat kontrakci děložních svalů, silné křečové bolesti, zvýšené krvácení.

Hygienické výrobky pro menstruaci

Mnoho gynekologů je proti nošení tamponů během menstruace. Je povoleno používat tampony pouze 1-2krát, například na určité oblečení nebo při návštěvě bazénu (doprovázení dítěte, relaxace s rodinou na pláži). Důvody zákazu jsou následující:

vysoké riziko vaginální infekce;

trauma sliznic cervikálního kanálu.

Výměna tamponů ne vždy probíhá za sterilních podmínek, kdy je možné si umýt ruce mýdlem a opláchnout perineum. Při dlouhodobém nošení podporuje teplé prostředí rychlý rozklad krvinek, nepříjemný zápach, infekci.

Pro menstruaci je lepší používat vložky, které by se měly měnit nejméně každé 4 hodiny. To je nezbytné pro omezené sekrece. Nadměrné krvácení lze regulovat urologickými vložkami.

Výživa pro menstruaci

Ženám, které sledují svou vlastní postavu, se nedoporučuje zahájit dietu, omezit se v denním množství jídla. Oslabené tělo může reagovat na omezení jídla nevolností, závratěmi, mdlobami a malátností. Stačí dodržovat obvyklou stravu, která odpovídá klinické historii ženy, jejímu zdraví. Během menstruace klesá hladina železa, bílkovin, vápníku a kyseliny listové, proto je nezbytná vyvážená a výživná strava. Navíc můžete užívat komplexy vitamínů.

Během menstruace se doporučuje pít nasycené ovocné nápoje, kompoty, šípkový vývar, heřmánek. Je důležité dodržovat pitný režim (při absenci onemocnění ledvin). Pití spousty vody vám umožňuje očistit tělo, odstranit toxiny, toxiny.

Co je důležité pro každou ženu vědět

Menstruace u žen vyžaduje neustálou hygienu perinea. Před každou výměnou hygienických tamponů a vložek byste si měli umýt genitálie a ruce tekoucí vodou a mýdlem. Tělo se během menstruace očistí a vyteče krev. Pro tyto účely jsou nejlepšími hygienickými výrobky hygienické vložky. Moderní materiály mají vynikající nasákavost, ochranu před úniky, výtok zhasne, nehromadí se v cervikálním kanálu, jako při použití tamponů. Životní styl ženy během jejího období musí splňovat následující kritéria:

pravidelná výměna těsnění (každé 4 hodiny);

neustálé mytí perinea;

používání ubrousků po každém záchodu;

nosit „prodyšné“ pohodlné spodní prádlo (tyto věci nelze používat několik dní po sobě);

dlouhé procházky na čerstvém vzduchu;

vyloučení alkoholu, špatné návyky;

vyvážená strava, včetně čerstvé zeleniny, ovoce.

Pro emoční potíže byste měli vypít uklidňující čaj, dobře se vyspat a relaxovat. Pokud je podráždění dostatečně silné, lze použít sedativa..

Existuje názor, že byste během svého období neměli chodit do kostela. Menses jsou zahaleny mýty a nábožensky. Návštěva náboženských svatyní během menstruace je zakázána pouze z důvodu nedostatku prostředků osobní hygieny v minulých stoletích. Proto byly ženy považovány za „špinavé“. Moderní svět umožňuje ženám cítit se sebevědomě na jakémkoli veřejném místě a nedůvěřovat pochybným vynálezům.

Menstruace u žen je přirozený proces těla, druh obnovy a přípravy na budoucí mateřství. Všechny síly těla jsou zaměřeny na očistu, takže žena může pociťovat nevolnost, únavu a celkovou slabost. Proto mnoho postupů nelze provést. I při absenci nepříjemných příznaků během aktivní fáze menstruačního cyklu se ženám doporučuje dodržovat určitá omezení k udržení zdraví pánevních orgánů a reprodukčního systému.

Je možné chodit do kostela s menstruací - pravidla a výjimky

Odkud pocházejí kořeny zákazu? Hledáme odpověď ve Starém zákoně

Veranda kostela se nachází v západní části chrámu, jedná se o chodbu mezi vchodem do chrámu a nádvořím. Veranda je již dlouho místem slyšení nepokřtěných, propagovaných lidí, těch, kteří měli po určitou dobu zakázán vstup do chrámu..

Je pro křesťanku něco urážlivého, když je na chvíli mimo církevní službu, účast na zpovědi, přijímání??

Menstruační dny nejsou nemoc, hřích, ale přirozený stav zdravé ženy, zdůrazňující její schopnost dávat světu děti.

Proč tedy vyvstává otázka - je možné přiznat se během menstruace?

Starý zákon věnuje velkou pozornost pojmu čistoty při vstupu před Bohem.

Mezi nečistoty patří:

 • nemoci jako malomocenství, svrab, vředy;
 • všechny druhy vypršení platnosti pro ženy i muže;
 • dotýká se mrtvého těla.

Před opuštěním Egypta nebyli Židé jediným lidem. Kromě uctívání jediného Boha si hodně vypůjčili z pohanských kultur.

Judaismus věřil, že nečistota, mrtvé tělo - jeden koncept. Smrt je trestem pro Adama a Evu za neposlušnost.

 • Svatý rovný apoštolkám ženám v pravoslaví
 • Apoštol Pavel o lásce a ženách
 • Mohou ženy chodit do kostela v kalhotách?

Bůh stvořil muže a jeho manželku s dokonalou krásou a zdravím. Lidská smrt je spojena s připomínkou hříšnosti. Bůh je život, každá nečistá věc nemá právo se ho ani dotknout.

Potvrzení toho lze nalézt ve Starém zákoně. V 15. kapitole knihy Leviticus je jasně uvedeno, že „nejen nečisté jsou v době krvácení manželky, ale i každá osoba, která se jich dotkne“.

Pro referenci! Během menstruace to bylo zakázáno nejen v chrámu, ale také v běžném životě, komunikaci, osobním kontaktu mezi jakoukoli osobou a „nečistou“ ženou. Toto pravidlo se týkalo manžela a zakazovalo jakoukoli sexuální aktivitu během menstruace..

Při narození dítěte se také uvolňuje krev, proto 40 dní po porodu má žena očistné období..

Pohanské kněžky byly z rituálů vyloučeny kvůli slabosti, podle jejich názoru magická moc zmizela krví.

Éra křesťanství v této věci provedla vlastní změny.

Starověké znamení

Ve dnech starověkého Ruska a dokonce i ruské říše byla žena s menstruací považována za nečistou a brutální. Z tohoto důvodu nemohla dnes navštívit kostely, hřbitovy, přeplněná místa atd. Žena s menstruací nesměla na pohřebiště zesnulého, protože věřilo se, že mohla zesnulému sdělit něco z „nečistoty“. Z tohoto důvodu se jeho duše nebude moci dostat do království nebeského po dobu několika měsíců..
Pokud během období menorey došlo ke svatbě nebo ke křtu ženy (zdaleka ne všechny dívky ve starověku byly pokřtěny v dětství), nebyla žena povolena ke svátostem. Rovněž platil zákaz účasti na pohřbu nebo během pohřební služby. Při menstruaci bylo dříve nemožné jít na hřbitov.

Ve starověku se věřilo, že během kritických dnů může do ženy vstoupit zlý duch, který žije na pohřebních místech mrtvých. Faktem je, že během menstruace je ženská děloha mírně otevřená a mohou do ní vstoupit různé bakterie a samotné tělo je docela oslabené. V těchto dnech menstruačního cyklu se také krev sráží horší, což s sebou nese komplikace mnoha patologií. Ty.

Nový zákon - nový pohled na čistotu

Příchod Ježíše radikálně mění koncept oběti za hřích, důležitost čistoty.

Kristus jasně říká, že je život (Jan 14: 5-6), minulost skončila.

Sám Spasitel se dotkl smrtelné postele mladého muže a vychoval syna vdovy. (Lukáš 7: 11--13)

Žena, která krvácela 12 let a která ví o zákazu Starého zákona, se sama dotkla lemu Jeho oděvu. Zároveň se jí dotklo mnoho lidí, protože kolem Krista bylo vždycky mnoho lidí.

Ježíš okamžitě cítil, jak z něj vyléčila léčivá síla, zavolal kdysi nemocnou ženu, ale neházel na ni kameny, ale řekl jí, aby jednala odvážněji.

Důležité! V Novém zákoně se nikde nepíše o nečistotě krvácení.

Apoštol Pavel zaslal dopis Římanům, kapitola 14, říká, že on sám nemá žádnou nečistou věc. Lidé si „nečistotu“ vymýšlejí sami, pak tomu věří.

První epištola Timoteovi, kapitola 4, apoštol píše, že vše musí být přijato, vzdává díky Bohu, který udělal všechno dobře.

Menstruace je proces vytvořený Bohem, nemohou se vztahovat k nečistotám, natož někoho zbavit ochrany, milosti Boží.

V Novém zákoně apoštolové, když hovoří o nečistotě, naznačují, že jídlo, které Tóra zakazuje, je při jídle nepřijatelné pro Židy. Vepřové maso bylo považováno za nečisté jídlo.

První křesťanské ženy také čelily problému - ať už bylo možné přijímat přijímání během menstruace, musely se rozhodnout samy. Někteří se podle tradic, kánonů nedotkli ničeho svatého. Jiní věřili, že nic je nemůže oddělit od Boží lásky, kromě hříchu..

Mnoho věřících panen během menstruace se přiznalo a přijalo přijímání, nenalezlo zákaz ve slovech, kázání Ježíše.

Postoj pravoslavné církve k:

 • Telegonie
 • Sebevraždy
 • Identifikační čísla

Ezoterika a šamanismus

Z ezoterického hlediska je během menorea hranice mezi fyzickým a duchovním světem rozmazaná. Šamani věří, že menstruující dívka je ve stavu změněného vědomí. Ale při absenci potřebné síly a zkušeností může být návštěva hřbitova během menstruace velmi škodlivá, protože na hřbitově je hranice mezi živými a mrtvými minimální a dívka v „otevřeném“ stavu si na hřbitově může k sobě připevnit mnoho negativních energetických entit, což dále saje její sílu a zvětší se.

Je také nežádoucí navštívit hřbitov během kritických nočních dnů, protože to může vést k strašlivějším důsledkům (až k vzhledu duchů a upírů). Existuje však velmi běžné vysvětlení pro takové pověry. Kdokoli se bojí být v noci na hřbitově a s menorea se dívka bojí.

Postoj rané církve a tehdejších svatých otců k otázce menstruace

Se vznikem nové víry neexistovaly jasné pojmy ani v křesťanství, ani v judaismu. Apoštolové se oddělili od Mojžíšova učení, aniž by popírali inspiraci Starého zákona. Zároveň se rituální nečistota prakticky nepovažovala za předmět diskuse..

Svatí otcové rané církve, jako například Metoděj z Olympie, Origen, mučedník Justin, považovali otázku čistoty za pojem hříchu. Nečistý, podle jejich konceptů, znamená - hříšný, to platilo pro ženy, čas menstruace.

Origen připisoval nečistotám nejen menstruaci, ale také pohlavní styk. Ignoroval Ježíšova slova, že dvě se kopulováním promění v jedno tělo. (Mat. 19: 5). Jeho stoicismus, askeze nebyly v Novém zákoně potvrzeny.

Antiochijské učení třetího století zakázalo učení Levitů. Didascalia naproti tomu odsuzuje křesťany, kteří během menstruace opustili Ducha svatého a oddělili tělo od bohoslužeb. Tehdejší církevní otcové považují stejného krvácejícího pacienta za základ jejich napomenutí..

Klementius z Říma odpověděl na tento problém - je možné chodit do kostela během menstruace a argumentovat, pokud osoba, která přestane chodit na liturgii nebo přijímá přijímání, opustí Ducha svatého.

Křesťanka, která během menstruace nepřekročila práh chrámu, nedotkne se Bible, může zemřít bez Ducha svatého, a co by se mělo potom dělat? Svatý Klementius v „apoštolských dekrétech“ tvrdil, že ani narození dítěte, ani kritické dny, ani emise člověka neznesvětí, nemohou ho oddělit od Ducha svatého.

Důležité! Klement Římský odsoudil křesťany za prázdnou řeč, ale považoval porod, krvácení a tělesné neřesti za přirozené věci. Zákaz nazval vynálezem hloupých lidí.

St. Gregory Dvoeslov také stál na straně žen a tvrdil, že přirozené procesy vytvořené Bohem v lidském těle se nemohou stát důvodem pro zákaz chodit na bohoslužby, vyznávat, přijímat přijímání.

Dále byla na Radě v Gangresu nastolena otázka ženské nečistoty během menstruace. Kněží shromáždění v roce 341 odsoudili Eustathians, kteří považovali nejen menstruaci za nečistotu, ale také pohlavní styk, který zakazoval kněžím uzavřít manželství. V jejich falešných učeních byl rozdíl mezi pohlavími zničen, respektive žena byla postavena na roveň muži v oděvu, chování. Otcové rady Gangres odsoudili eustafijské hnutí, hájili ženskost křesťanských žen a uznávali všechny procesy v jejich tělech jako přirozené, stvořené Bohem..

V šestém století se na stranu věrných farníků postavil římský papež Řehoř Veliký..

Svatému Augustinovi z Canterbury, který nastolil otázku menstruačních dnů, nečistoty, papež napsal, že v těchto dnech není chyba křesťanské ženy, nemělo by jí být zakázáno přiznat se, přijímat přijímání.

Důležité! Podle Řehoře Velkého nejsou ženy, které se zdržují svátosti kvůli úctě a které ji přijaly během menstruace kvůli své velké lásce ke Kristu, odsouzeny, jsou hodny chvály..

Učení Řehoře Velikého trvalo až do sedmnáctého století, kdy byl křesťanům opět zakázán vstup do kostela během menstruace..

Vědecký názor: proč byste neměli chodit s menstruací (menorea) na hřbitov

Během menorea je ženská psychika nestabilní. Dívka je velmi nervózní, pláče a dokáže příliš bolestivě a emocionálně vnímat samotný fakt pobytu na hřbitově. Pokud mluvíme o prosté návštěvě hřbitova na památku nebo Trojici, pak je lepší počkat a počkat až do konce období. Můžete také přijít na pohřeb s menstruací, ale tato událost je nesmírně vzrušující, takže je lepší si nejprve vzít silná sedativa, protože období poskytují další stresující pozadí.

Také menstruace může začít bezprostředně po smrti milovaného člověka (ne podle stanoveného menstruačního cyklu). Tato událost nemusí mít žádný esoterický nebo magický význam. Menorea po smrti milovaného člověka je přirozenou reakcí těla na stres, a ne známkou. Můžete s ní jít na pohřeb a zúčastnit se pohřební služby. Ty. pokud máte menstruaci, můžete jít na hřbitov, pokud to okolnosti vyžadují.

Raně ruská církev

Ruská pravoslavná církev byla vždy charakterizována přísnými zákony týkajícími se kritických dnů žen, jakýmkoli druhem vypršení platnosti. Otázka zde ani není nastolena - je možné chodit do kostela s menstruací. Odpověď je jednoznačná a nediskutovatelná - ne!

Podle Nifonta z Novgorodského navíc platí, že pokud porod začíná přímo v kostele a tam se dítě narodí, pak je celý kostel považován za znesvěcen. Je zapečetěn po dobu 3 dnů, znovu zasvěcen čtením speciální modlitby, kterou najdete po přečtení „Dotazování Kirika“.

Všichni přítomní v chrámu byli považováni za nečisté, mohli jej opustit až po očistné modlitbě Trebniku.

Pokud křesťanská žena přišla do kostela „čistá“ a pak měla krvácení, musela z kostela naléhavě odejít, jinak ji čekalo šestiměsíční pokání.

Čisticí modlitby Trebniku se stále čtou v kostelech bezprostředně po narození dítěte.

Tato otázka je kontroverzní. Problém dotknout se „nečisté“ ženy v předkřesťanských dobách je pochopitelný. Proč i dnes, když se dítě narodí v posvátném manželství a je darem od Boha, jeho narození činí matku, každého, kdo se jí dotkne, poškvrněna?

V kritické dny můžete nebo nemůžete jít do chrámu: co dělat nakonec

Ženy mohou chodit do kostela každý den. S přihlédnutím k názoru většiny služebníků církve mohou ženy v kritické dny chodit do kostela. Během tohoto období by však bylo lepší odmítnout provádět takové posvátné obřady, jako jsou svatby a křty. Je-li to možné, je lepší nedotýkat se ikon, křížů a jiných relikvií. Takový zákaz není přísný a neměl by poškodit hrdost žen..

Církev vyzývá ženy v těchto dnech, aby odmítly přijímání, s výjimkou dlouhých a vážných nemocí..

Nyní můžete často slyšet od kněží, že není třeba věnovat zvláštní pozornost přirozeným procesům těla, protože pouze hřích poškvrňuje člověka.

Fyziologický proces menstruace, daný Bohem a přírodou, by neměl zasahovat do víry a vyloučit ženu z církve, a to ani dočasně. Není správné vyhnat ženu z chrámu jen proto, že prochází měsíčním fyziologickým procesem, kterým sama trpí bez ohledu na její vůli..

Plodné dnyFyziologie práce ženských pohlavních orgánů je poměrně složitá. Záleží zcela na hormonálních hladinách. Reprodukční orgány se skládají z dělohy, vaječníků, vejcovodů, pochvy, vnějších genitálií.