Mohu běhat během menstruace? Rada lékaře

Zda je možné běhat během menstruace, je téměř pálící ​​problém. Boj proti nadbytečným kilogramům přivedl ke sportu tisíce žen. Fyzická aktivita pomáhá nejen zlepšit vaši postavu, ale také udržovat zdravý životní styl. Bez ohledu na to, jaký sport si vyberete, ať už je to fitness, jóga, běh, tělocvična nebo atletika, každá žena má individuální vlastnosti těla. Někdo to tedy může dělat každé ráno ráno a někdo přiděluje na večer pár večerů týdně..

Každá z dám si alespoň jednou položila otázku „Je možné běhat během menstruace?“ Názory odborníků a teoretiků na tuto problematiku se velmi liší. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak fyzická aktivita působí na naše tělo v kritických dnech a jaký je názor odborníků.

Co se děje v těle během menstruace

Všichni tedy víme, že jednou za měsíc má žena období, kdy menstruace přichází. Trvání a příznaky tohoto fyziologického procesu jsou čistě individuální. Je možné běžet, když máte zapnutou menstruaci - to je osobní otázka.

Předpokladem pro vznik menstruace je příprava vajíčka tělem na početí, vzhledem k tomu, že v krvi nedošlo k oplodnění, hladina hormonů klesá. V důsledku toho se snižuje přívod krve do sliznice dělohy (endometria), což způsobuje delaminaci a odmítnutí sliznice, která rostla za měsíc. Sraženiny ulity vycházejí s krví.

Kritické dny jsou tedy obdobím, kdy je ženské tělo očištěno od přerostlého endometria. Během odmítnutí již začínají v děloze růst nové vrstvy sliznice, k tomuto procesu dochází před zahájením nového cyklu. V souvislosti se ztrátou krve v těle klesá hladina hemoglobinu a erytrocytů. Ukazuje se, že vnitřní orgány pociťují nedostatek kyslíku, tedy slabost a bolestivé pocity.

Cvičení naopak přispívá k obohacení krve kyslíkem, takže sport může pomoci zbavit se onemocnění. O tom, zda můžete běhat během menstruace, byste se však měli poradit s odborníky..

Konzultace s gynekologem

Ženský gynekolog je prvním lékařem, který je viděn po terapeutovi. Každý ví, že s věkem prochází naše tělo dramatickými změnami a nemoci, které se neprojevily v mládí, mohou způsobit obrovské problémy v menopauze. Existuje mnoho nemocí, které jsou asymptomatické, takže pravidelná návštěva gynekologa není rozmarem, ale zárukou zdraví.

Konzultace s gynekologem je důležitou otázkou, protože každý z nás může mít osobní kontraindikace určitých zátěží. Existuje řada onemocnění, při nichž je sport zakázán během menstruace. Patří mezi ně adenomyóza, děložní fibroidy atd. Většina lékařů se samozřejmě zasazuje o to, že během menstruačního cyklu je lepší upustit od vážného stresu. Alternativně to změní typ aktivity pro toto období nebo odstraní některá cvičení z komplexu. Věřte mi, že je lepší vydržet několik dní, než si sami zničit zdraví. Důležitou otázkou konzultace je správná výživa, protože v tomto období musí být tělu poskytnuty všechny potřebné stopové prvky.

Dámy, které porodily nebo nastávající matky, jsou povinny pečovat o své zdraví. Koneckonců se může stát, že jednou ohromená bolest vás může připravit o možnost otěhotnět.

Lékařský výzkum

Vědci samozřejmě tento problém opakovaně zkoumali. Vědecké experimenty ukázaly, že sport je nejen neškodný, ale také prospěšný pro ženy během kritických dnů. Ukázalo se například, že některé cvičení snižují bolest a křeče..

Pohyb a námaha přispívají ke zrychlení metabolismu i k tvorbě endorfinů. Některé sady cviků pomáhají tělu rychleji se očistit, takže může dojít ke snížení počtu dnů menstruace..

Mohu běhat během menstruace? Odpověď je rozhodně ano. Současně je důležité chovat se rozumně: nemusíte příliš prudce zvyšovat tempo a šlápnout na pahýly nebo hrboly. I takové drobné pohyby jsou během takového období nebezpečné..

Mimochodem, během tohoto období se v těle zadržuje voda, takže může dojít k dalšímu nepohodlí..

Běhání

Jak již bylo zmíněno, běh je užitečný za jakýchkoli podmínek a dokonce i v kritických dnech. Vědci identifikovali tento sport ze všech sportů. S odpovědí na otázku „Mohu běhat během menstruace?“ už jsme se rozhodli. Nyní se podívejme, co je tak užitečné pro běh.

Běh je tedy schopen udržovat svalový tonus v celém těle. Během běhu jsou zapojeny svaly nohou, chodidel a jádra. Při běhu také intenzivně pracují plíce a srdce. Lidé, kteří pravidelně cvičí, vědí, že i 15 minut ranní rozcvičky zvyšuje živost celého dne. Běh spotřebovává hodně kalorií, takže nevinná čokoláda nebo rohlík vám nezůstanou na pasu.

Pokud se však necítíte dobře, nenutí se cvičit. Totéž platí pro dívky, které chodí do školy. Na otázku „Je možné na tělesné výchově běhat během menstruace?“ odpověď je spíše negativní. Koneckonců, školní práce zahrnuje určitou fyzickou aktivitu a provádění norem, které jsou přijatelné pro normální stav dítěte. Individuální přístup v tomto případě nebude východiskem ze situace..

Rozvrh lekce

Některé ženy označují data kritických dnů, což je velmi výhodné. Tentokrát je doprovázeno silným pocením a neustálým přílivem sekrecí. Je pro vás snazší určit, zda můžete běžet první den menstruace. Koneckonců, každý má jiné výboje, někdo se první den nemůže volně pohybovat a pro koho tento vrchol předběhne druhý den. První den můžete zkrátit dobu tréninku, snížit tempo a intenzitu běhu.

Čas tréninku

Je obzvláště důležité přiblížit se času postupu. Podle toho, kdy se cítíte dobře. Zda je možné během menstruace běhat ráno nebo večer, je také otázka hygieny. Protože po cvičení se musíte osprchovat. U mnoha dívek je nejhojnější výtok doprovázen ráno. Zda bude na hygienu dostatek času a jak je vhodné si ráno zacvičit, je jen na vás.

Jaké jsou kontraindikace

Dalším důležitým bodem, který je třeba věnovat pozornost při rozhodování, zda můžete běhat během menstruace, je to, jak se cítíte. Faktory, jako jsou silné výtoky, silné závratě a bolesti, nevolnost, naznačují, že se neoplatí cvičit. Neexistuje shoda, ale vaše tělo je v tomto případě nejlepším poradcem..

Existuje řada cvičení, která by se během „kritických“ dnů neměla dělat. Mezi ně patří: houpání lisu, protahování, intenzivní houpání nohou, silové zátěže a další.

Pokud jde o běh, musíte na chvíli odložit rychlostní závody a běh s překážkami..

Rychlost chůze může být dobrou alternativou k běhu. Toto cvičení pracuje na stejných svalových skupinách.

Výstup

Nemusíte se nechat zavěsit na jeden sport. Po vynechání běhu můžete snadno cvičit doma nebo jít na jógu. Koneckonců, menstruace je přirozený proces, který je určen k očištění a zotavení a zotavení z těla. Ve snaze o krásu není třeba bránit se fyziologickým procesům. Odpočinek je stejně důležitý jako cvičení.

Co hrozí při běhání během menstruace: názor lékařů

Běh je skvělá aktivita, která slouží k podpoře postavy pro každou ženu. Dívky, které dodržují zdravý životní styl, se často zajímají: je možné běhat během menstruace? Tento článek vám pomůže pochopit vliv fyzické aktivity na ženské tělo během menstruace a zjistit, jaký názor mají na tuto záležitost odborníci..

Je možné spustit, pokud začala menstruace

Menstruace je přirozený proces pro tělo každé ženy, který je doprovázen následujícími příznaky: bolesti hlavy, bolesti v podbřišku, celková nevolnost. Kromě toho může žena pociťovat depresi, zrychlení srdeční frekvence. Důvodem tohoto stavu je pokles hladiny hemoglobinu v krvi ženy a také erytrocytů. Ženské tělo je horší obohaceno kyslíkem, takže se snižuje vytrvalost při cvičení a zástupce ženy se mnohem rychleji unaví.

Během kritických dnů není nutné přestat běhat, stačí upravit zátěž.

Názor lékařů

Vědci v oblasti medicíny již dlouho zkoumali otázku vlivu fyzické aktivity na průběh menstruace a pokoušeli se zjistit, zda je možné běhat během menstruace. Provedené experimenty sloužily jako základ pro přesvědčení, že jogging je nejen nejen zakázaný, ale dokonce užitečný pro ženy v kritických dnech. Toto stanovisko vychází z následujících skutečností:

 1. Schopnost těchto zátěží eliminovat bolest a křeče v dolní části břicha byla prokázána..
 2. Mírné běhání zrychluje metabolismus těla a podporuje produkci hormonu, jako je endorfin.
 3. Díky běhu je tělo krásné poloviny lidstva během menstruace vyčištěno rychleji, díky čemuž existuje možnost zkrácení trvání kritických dnů.
 4. Pomalé běhání během menstruace pomáhá zlepšit krevní oběh v pánevní oblasti, zmírnit napětí.

Běh během menstruace jednou denně nepoškodí vaše zdraví, pokud žena sleduje tempo (nezvyšujte rychlost příliš prudce), dávejte pozor na krajinu a nešlapejte na různé nerovnosti. Tato pravidla jsou zásadní.

Doporučuje se snížit intenzitu a délku tréninku zkrácením joggingových vzdáleností a dob cvičení na jednu hodinu denně..

Běží na začátku kritických dnů

Ženy se nejčastěji obávají, zda mohou běžet první den menstruace. V prvních 1-2 dnech menstruace lékaři doporučují zdržet se fyzického cvičení, protože tělo žen během tohoto období je výrazně oslabeno. Pokud se žena cítí lépe, doporučuje se sportovat nejdříve 3. den.

Důvodem, proč nemůžete během menstruace běžet, je zvýšení nitrobřišního tlaku, v jehož důsledku existuje možnost narušení procesu dělení endometria.

Sporty jsou povoleny také během předmenstruačního období..

Jediným negativním důsledkem běhu během menstruace může být zvýšení hojnosti krvavého výtoku. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte dodržovat následující doporučení:

 1. Používejte výrobky osobní hygieny s vysokou úrovní ochrany před možnými úniky. Mohou to být vložky nebo tampony, které mají heliovou základnu..
 2. Musíte běžet v pohodlném a volném oblečení.
 3. Je důležité nezapomenout na vodní procedury ve dnech menstruace. Koneckonců, voda je zdrojem energie, uvolňuje a dodává sílu.
 4. Pokud nemáte příležitost se osprchovat, použijte různé gely a ubrousky určené pro ženskou intimní hygienu. Je důležité zvolit tak vysoce kvalitní a pouze přírodní produkty..
 5. Během menstruace musíte vykonávat fyzickou aktivitu, aniž byste navštívili bazén nebo saunu.
 6. Po tréninku se nezapomeňte pochválit za odvedenou práci. Je však lepší vyloučit samotnou propagaci sladkých a tučných jídel. Je povoleno jíst sušené ovoce nebo čerstvé ovoce a zeleninu, můžete také pít sladký čaj s medem nebo cukrem. Tyto potraviny pomáhají tělu zotavit se a dodávají mu energii na celý den..

Vyberte si, kdy je pohodlnější a pohodlnější zahájit trénink (ráno nebo večer), protože to je otázka individuálních preferencí. Zvažte, zda bude možné se na konci tréninku osprchovat a mít čas na práci, pokud dáváte přednost ranním běhům..

Když je běh kontraindikován

Chcete-li zjistit, zda si během menstruace můžete zaběhat, a také konkrétní důvod zákazu cvičení, musíte před zahájením tréninku navštívit svého gynekologa. To pomůže předcházet možným negativním důsledkům..

Běžící cvičení by měla být zastavena, pokud během této doby jsou ženy doprovázeny následujícími příznaky:

 • silné i ostré bolesti v oblasti ženských pohlavních orgánů (to může být příčinou onemocnění reprodukčního systému);
 • závratě a slabost;
 • bolesti hlavy, při kterých žena cítí, že může omdlít;
 • silné vypouštění (to může přispět k velkému množství ztráty krve).

Když si zástupce ženy všimne výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě navštívit gynekologa a podstoupit specializované vyšetření.

Uvedené příznaky mohou naznačovat přítomnost onemocnění orgánů reprodukčního systému, která jsou zánětlivá nebo infekční..

Doporučuje se zdržet se zátěží a hodin tělesné výchovy pro dívky v dospívání. V tomto případě může fyzická práce skutečně narušit proces vytváření cyklu, ke kterému dochází ve věku 9 až 15 let..

Jaká cvičení nahradit jogging

Pokud máte při běhání nepohodlí a nepohodlí, měli byste se toho během menstruace zdržet. Běh můžete nahradit jinými typy fyzické aktivity.

Alternativou mohou být následující aktivity:

 1. Ranní cvičení. Pomůže to udržovat tělo v dobré kondici, mělo by však být prováděno ve zkrácené verzi a vyloučit silové zatížení. Zjistěte, zda můžete pumpovat lis během menstruace.
 2. Rychlá chůze (sport). Tento sport je méně intenzivní než běh a dělá skvělou práci při spalování těchto kalorií navíc..
 3. Třída jógy. Díky komplexům těchto cvičení se posilují všechny hlavní svalové skupiny a zlepšuje se také celkový stav těla během menstruace..
 4. Střední až lehký strečink. Zmírňuje bolest během menstruace.

Vzhledem k výše uvedeným informacím můžeme dojít k závěru, že běhání s menstruací by mělo být prováděno s maximální opatrností. Pokud neexistují žádné zvláštní kontraindikace pro lékaře a dívka během menstruace nepociťuje velké nepohodlí z tohoto typu činnosti, není třeba přerušovat výuku. Abyste se po běhu cítili dobře, musíte dodržovat doporučení lékařů. Vždy pamatujte, že na prvním místě by mělo být zdraví ženy.!

Vlastnosti provádění běžeckých cvičení během menstruace

Jogging je dobrá fyzická aktivita určená k udržení postavy a obecného tónu. Ženy, které dodržují zdravý životní styl, často během období běhají a aktivně cvičí. Existují však ti, kteří přestanou trénovat po dobu menstruace, věřit, že během tohoto období je nemožné načíst tělo.

Běh je skvělý pro vaše zdraví

K jakým změnám dochází v těle

Menstruace je přirozený proces, který je první den doprovázen odtokem krve, bolestivou bolestí v podbřišku, mírnými závratěmi a malátností. Kromě toho se žena může cítit depresivní, letargická nebo podrážděná. Mnoho lidí má rychlý srdeční rytmus, který je způsoben poklesem hemoglobinu a červených krvinek v krvi. Organické buňky dostávají méně kyslíku, proto dochází k rychlé únavě a snížené vytrvalosti.

Odborníci doporučují běhat během menstruace, pouze snížením její intenzity a zkrácením doby trvání.

Mnoho žen má na začátku svého období migrény a silné bolesti hlavy. Přesný důvod dosud nebyl identifikován, ale odborníci předpokládají, že chybou je patologie cév, která se zhoršuje během období zvýšeného zatížení..

Mnoho z nich má bolesti hlavy před menstruací.

Je možné běžet na začátku menstruace

První dva dny jsou zpravidla pro ženy nejtěžší. Mají špatné zdraví a hojné výtoky. Odborníci proto říkají, že v prvních dnech nemůžete běžet během menstruace. Všechno je však individuální a dívky, jejichž zdravotní stav nezpůsobuje nepohodlí, mohou pokračovat v tréninku bez omezení. Optimální je obnovit běh třetího dne..

Pokud během menstruace běháte a udržujete obvyklou intenzitu, zvyšuje se riziko zvýšeného krvácení. Aby se tomu zabránilo, gynekologové doporučují:

 1. Používejte hygienické prostředky určené k použití během cvičení. Spolehlivě chrání před úniky a mají zvýšenou absorpční rychlost.
 2. Po tréninku byste měli doplnit své síly vypitím čaje s lžičkou medu nebo sníst hrst sušeného ovoce..
 3. Při běhu během menstruace byste měli věnovat zvláštní pozornost pitnému režimu..
 4. Po běhu se osvěžte teplou sprchou, v žádném případě teplou a nedělejte kontrastní sprchy, které stimulují krevní oběh.

Optimální doba chodu neexistuje, je to otázka individuální preference..

Jaké je použití běhu

Běh je užitečný kdykoli, protože díky němu se tělo aktivně obohacuje kyslíkem, zvyšuje se jeho vytrvalost, zlepšují se metabolické procesy a zvyšuje se imunita. Běh během menstruace zmírňuje špatnou náladu a stav deprese, protože tělo zahájí aktivní produkci endorfinu, hormonu radosti. Pokud lékař nezakazuje fyzickou aktivitu ve speciální dny, můžete cvičit, nezávisle určit stupeň intenzity a dobu trvání fyzické aktivity.

Poraďte se s lékařem o cvičení během menstruace

Aby bylo zaručeno, že běh s menstruací bude mít příznivý vliv na práci těla, měli byste dodržovat tipy uvedené v tabulce.

Běžící pravidlaPopis
ZahřátUjistěte se, že si protáhnete nohy, zejména koleno a pánevní klouby, záda, a trochu se protáhněte. Během menstruace ženské tělo bobtná a vazy a svaly dočasně ztrácejí pružnost. Proto by se mělo tělo zahřát, aby nedošlo k roztržení a protažení..
ČasBěhem menstruace nemůžete běžet déle než 40 minut. Takže tělo nebude mít čas na přepracování..
RytmusBěhem menstruace nemůžete běžet s vysokou intenzitou. Je povolen pouze jogging.
oblečeníOblek musí být vyroben z přírodních tkanin a vhodný pro sezónu, aby se zabránilo přehřátí těla nebo naopak podchlazení.

Aby bylo běhání v prvních dnech menstruačního cyklu příjemné, měli byste po celý měsíc jíst vysoce kvalitní a vyvážené jídlo a zcela vyloučit použití cukru. Je důležité, aby strava obsahovala potraviny bohaté na železo. Pro zdraví žen, správné fungování reprodukčního systému a bezbolestné období je nutné každý den jíst 25-30 gramů nenasycených tuků. Patří mezi ně ořechy, avokádo, jakýkoli rostlinný olej, olivy, semena.

Je bezpodmínečně nutné vypít až dva litry čisté vody denně, aby krev nezhoustla, aby se z těla odstranily toxiny a kardiovaskulární systém správně fungoval..

Když je běh kontraindikován

Během menstruace nemůžete běžet, pokud se necítíte dobře. Zdržení se námahy po několik dní nepoškodí ani postavu, ani zdraví. Pokud bolí dolní část zad, trápí ji bolesti hlavy, tíže v břiše, nevolnost, letargie, ospalost a závratě - stojí za to strávit tyto dny v klidu. Za přítomnosti cyst, zánětlivého procesu v pánevních orgánech nebo infekce gynekolog také zakáže sportovat v kritických dnech až do úplného uzdravení.

Se silnou bolestí a slabostí je lepší odložit trénink

Aby se nepoškodila, měla by žena vyhledat radu od gynekologa, aby jí předepsal předpis od odborníka ohledně bezpečnosti jejích běhů ve zvláštní dny..

Co může nahradit běh

Pokud gynekolog zakázal běh během menstruace nebo se žena rozhodla omezit, ale nechce uvolnit svaly, doporučuje se v dnešní době uchýlit se k jiným druhům sportovních aktivit. Může to být jednoduchá sada cvičení s použitím činek a gumiček pro fitness. Předpokladem je vyloučení cviků zahrnujících břišní svaly.

Jóga je také skvělá, protože nejen pomáhá udržovat tón, ale také pomáhá harmonizovat vnitřní stav ženy, což je zvláště důležité ve dnech menstruace..

Toto video vám řekne o funkcích školení v kritických dnech:

Pokud nedochází k zadržování tekutin v končetinách, je strečink dobrou náhradou za běh. Podporuje nárůst energie, obohacuje buňky kyslíkem, pomáhá udržovat svalový tonus a uvolňuje svaly ucpané joggingem, čímž vytváří krásnou úlevu.

Běh během menstruace: je možné běhat bez poškození těla

Mnoho dívek si vybere běh pro sebe jako aktivitu. Pomáhá udržovat kondici, zlepšuje zdraví, poskytuje vynikající náladu a pohodu. Ale co kritické dny? V této době prochází tělo určitými změnami a, jak si pamatujeme, i ve škole byla menstruace dobrým důvodem, proč nechodit na tělesnou výchovu. Mohu běhat během menstruace? Tato otázka je v každém případě řešena individuálně, ale je možné, že ve dnech nástupu nového menstruačního cyklu by se měl obvyklý rytmus tréninku změnit..

Fyziologické procesy během menstruace

V kritických dnech je tělo osvobozeno od endometria a příznaky známé každé ženě, jako je slabost, malátnost, bolest v podbřišku, jsou přirozené. Normální je také zvýšená srdeční frekvence, tlakové rázy, deprese a pomalá reakce..

Důvodem je pokles krevních erytrocytů a hemoglobinu. Orgány jsou méně dobře zásobené kyslíkem, díky čemuž vytrvalost při námaze klesá a my se rychleji unavíme. Proto jsou obvyklá zatížení snášen horší. Není nutné úplně se vzdát sportu, ale je nutné upravit zátěž.

Je možné běhat během menstruace

Běh během menstruace může být užitečný. Mírné a přiměřené zatížení vám umožní vyrovnat se s malátností, bolestmi v břiše. Pomalé běhání zlepšuje krevní oběh v pánvi a pomáhá zmírnit napětí. Tělo produkuje endorfiny, známé jako hormon štěstí, který pomáhá bojovat proti stresu a depresi a zlepšuje náladu.

Ti, kteří si kladli otázku, zda je možné běhat s menstruací, by však měli k tomuto problému přistupovat odpovědně. Doporučuje se vzdálenost zkrátit. Zjevně to nejsou dny, kdy můžete zaznamenávat rekordy a překonávat překážky. Nejlepší je také odložit intervalový trénink na později. Důležité je také správné oblečení - nemělo by bránit pohybu a mělo by být vhodné pro počasí, které vám nedovolí nachladnout nebo přehřát.

Ale v každém případě se o všem rozhoduje individuálně. Existuje řada onemocnění, kdy je lepší se během menstruace zdržet fyzické aktivity. Mezi nimi jsou děložní myomy, adenomyóza atd. Hlavními kritérii by v každém případě měly být charakteristiky vašeho zdraví a zdravotního stavu..

Proč nemůžete běhat během menstruace

Existují situace, kdy je běh během menstruace kontraindikován. Patří mezi ně následující podmínky:

 • Nadměrné vypouštění, které se může při námaze ještě zesílit.
 • Silné pocity bolesti, které se během pohybu zesilují.
 • Slabost, závratě, migrény.
 • Nemoci urogenitální sféry.
 • Různé poruchy spojené s menstruačním cyklem.

Při silném zhoršení zdraví je lepší upustit od běhu a zjistit příčinu abnormální nevolnosti. Školačkám se během jejich období také lépe daří na hodinách tělesné výchovy a jiných zátěžích, protože jejich cyklus se právě vytváří a nadměrná aktivita jej může narušit.

Při absenci patologií můžete běžet během menstruace, což mírně snižuje zátěž pro toto období. Tempo by mělo být slabé, zdržet se náhlých pohybů, snížit čas a vzdálenost vašeho běhu. Snažte se také nešlápnout na hrboly a pařezy nebo provádět pohyby, které vyvolávají nepohodlí..

Jelikož intenzivní cvičení zvyšuje krevní oběh, může se krvácení zhoršit a můžete se cítit méně dobře. Během kritických dnů, kdy tělo ztrácí krev, je lepší se takových jevů zdržet..

Pravidla pro běhání s menstruací

Pokud neexistují kontraindikace, můžete běhat během menstruace, ale je důležité to dělat kompetentně a s mírou, a pak se vaše zdraví pouze zlepší. Postupujte podle těchto doporučení:

 • Zkraťte dobu a vzdálenost běhu.
 • Běhejte pomalým tempem, vyhýbejte se náhlým pohybům.
 • Noste pohodlné oblečení a obuv, aby vám nezasahovaly do pohybu.
 • Vyberte si speciální hygienické výrobky, které obsahují adsorpční gel a poskytují maximální ochranu.
 • Dodržujte správnou hygienu těla. Po spuštění se nezapomeňte osprchovat. Je lepší používat speciální gely a mýdla určená pro intimní hygienu.
 • Běh nelze kombinovat s plaváním.
 • Jezte zdravě.

Při cvičení je velmi důležité sledovat vaši pohodu. Pokud máte pocit, že se to zhoršuje, přestaňte běžet..

Alternativní typy zatížení

Pokud pocítíte při běhání velké nepohodlí, měli byste se toho zdržet. Není však nutné úplně se vzdát fyzické aktivity. Můžete si vybrat aktivity s minimální intenzitou. Lehký kardio trénink tedy může mít pouze blahodárný účinek. V ideálním případě byste se samozřejmě měli poradit s trenérem, který vám pomůže vybrat optimální zátěž a bezpečná cvičení..

Můžete věnovat pozornost následujícím typům aktivit:

 • Závodní chůze. Méně intenzivní než běh, ale také skvělé při spalování kalorií.
 • Lehká ranní cvičení. Mělo by to být kratší než obvykle. Rovněž odstraňte cvičení s nosností a břichem..
 • Jóga. Nejšetrnější postup, který pomáhá posilovat různé svalové skupiny, podporuje masáž vnitřních orgánů a zajišťuje pozitivní účinek na tělo jako celek.
 • Protahování. Pomáhá zmírnit bolest, tonizuje svaly. Ale měl by být lehký a umírněný.

Pamatujte, že během menstruace není povoleno žádné cvičení s hmotností..

Žaludek po bělení bolí, jako u menstruace: co to znamená?

Často se stává, že při běhu bolí dolní část břicha. Nejprve se objeví bolestivá bolest, která se později promění v ostrou a bodavou bolest. Ženy to popisují, jako by je při běhání bolelo žaludek, jako to bývá u menstruace. Navíc nepohodlí ve skutečnosti nemá nic společného s kritickými dny. Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • Pokud ignorujete rozcvičení před tréninkem, může dojít k poškození vašeho těla. Náhlý start běhu vyvolává svalové napětí v břiše. Proto je důležité začít se zahřívat lehkými pohyby a postupně zvyšovat zátěž..
 • Nesprávné dýchání vyvolává změnu bránice. Příliš silný a hluboký nebo naopak slabý nádech a výdech řídí vstup kyslíku do těla. Ve svalech je křeč, bolesti v bocích a dolní části břicha. Dýchejte rovnoměrně - to pomůže zabránit nepříjemným následkům.
 • Dýchání také určuje funkci jater. Pokud je málo kyslíku, pak krev stagnuje, průtok krve oslabuje, játra zvětšují objem a to může také vyvolat bolest.
 • Bolest žaludku může být způsobena běháním na plný žaludek. Konzumované jídlo se zpracovává a gastrointestinální trakt aktivně pracuje. Tělo naopak nemůže tak rychle přepnout na jinou zátěž. Proto je důležité, aby mezi posledním jídlem a tréninkem uplynulo alespoň pár hodin..
 • Bolest v horní části břicha může být vyvolána problémy s žlučníkem. V procesu pohybu se žluč hromadí a vyvolává podráždění.
 • Výjimkou nejsou ani nemoci vnitřních orgánů. Pokud mluvíme o problémech s játry, slezinou, slinivkou břišní, pak vám o tom tělo dá vědět ochrannou reakcí ve formě bolesti ve středu břicha.
 • Pokud je bolest lokalizována konkrétně v dolní části břicha, pak můžeme hovořit o onemocněních reprodukčního systému. Je důležité jít k lékaři, konzultovat s ním a složit potřebné testy.

Odpověď na otázku, zda můžete běžet, když je vaše menstruace, je tedy stanovena individuálně. Pamatujte, že nejdůležitější je naslouchat svému tělu. Jakékoli nepohodlí je důvodem, proč se zdržet námahy..

Menstruační cyklus a běh: je možné cvičit v kritických dnech

Jak zůstat fyzicky aktivní v jakémkoli věku a fázi cyklu

Jak efektivně kombinovat ženský cyklus se sportem, ve které fázi cyklu je ženské tělo nejúčinnější a je možné běhat během menstruace - mluvili jsme o tom s porodnicí-gynekologkou Lapino Clinical Hospital Maria Vatagina.

Podle nejnovějších údajů VTsIOM se většina Rusů věnuje sportu za účelem zlepšení svého zdraví (70%), udržení nebo zlepšení své postavy (20%), zdravého životního stylu (19%), zlepšení nálady a radosti (18%).

Nejoblíbenějším sportem mezi obyvateli naší země je podle průzkumu zejména atletika, běh (37%). Ženy raději cvičí častěji než muži (32% oproti 13%). A to se může jen radovat!

Jak funguje ženský cyklus

Ženy se od mužů liší tím, že v jejich tělech dochází k pravidelným cyklickým změnám v reprodukčním systému, které ženě umožňují otěhotnět. Tyto změny se nazývají menstruační cyklus..

50 vývojových cvičení pro cvičení doma
Stáhněte si komplex zdarma

Přihlaste se k odběru „Marathon Runner“ v telegramu. Oznámení článků a užitečné výběry každý týden.

Normální menstruační cyklus trvá 21-35 dní a samotná doba menstruace se pohybuje od 2 do 7 dnů. V průměru začíná první menstruace (menarche) u dívky ve věku 12-13 let a končí (menopauza) ve věku 50-55 let.

V porodnictví a gynekologii se považuje za ideální cyklus 28 dnů, kdy se počítá od prvního dne menstruačního krvácení do prvního dne další menstruace.

Během menstruačního cyklu dochází k pravidelným hormonálním výkyvům, které rozdělují cyklus na fáze

První fáze cyklu - folikulární nebo proliferativní - je charakterizována zvýšením hladiny estrogenu, folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). V této fázi dochází přímo k menstruačnímu krvácení, po kterém začne endometrium proliferovat a zrání dominantního folikulu.

Na vrcholu LH a FSH praskne dominantní folikul, to znamená ovulace. U ideálního menstruačního cyklu k tomu dochází 14. den cyklu..

Od 14. do 28. dne cyklu začíná luteální neboli sekreční fáze, která již není podřízena estrogenům, ale progesteronu, i když hladina estrogenu stále zůstává poměrně vysoká. V této fázi se endometrium připravuje na implantaci vajíčka: jeho proliferace pokračuje, akumulace živin pokračuje a ovulovaný dominantní folikul se transformuje do žlutého tělíska.

Pokud nedojde k implantaci vajíčka, je endometrium odmítnuto, což se projevuje menstruačním krvácením a přeměnou žlutého tělíska na bílou.

Jak fáze menstruačního cyklu ovlivňují běh

Metabolismus

Během druhé luteální fáze se tělo snaží ukládat živiny, včetně glykogenu. Aktivuje se využití tuku na energii a sacharidy se ukládají jako glykogen.

V první, folikulární, fázi naopak dochází ke zvýšené spotřebě glykogenu.

V luteální fázi cyklu v důsledku snížení hladiny glukózy v krvi klesá tvorba kyseliny mléčné během fyzické námahy, respektive tělo lépe snáší intenzivní cvičení, ale přetrénování je snazší a rychlejší než v první fázi cyklu.

Termoregulace

Během luteální fáze dochází k redistribuci tekutiny, která částečně prochází z cévního řečiště do mezibuněčného prostoru, který vypadá jako edém.

Vzhledem k tomu, že kapalná část krve je redistribuována, objem krevní plazmy klesá, což zhoršuje termoregulaci. A hemokoncentrace vede k nedostatečnému přísunu kyslíku do svalů a ke zhoršení vylučování kyseliny mléčné z nich..

Větrání

Progesteron má schopnost stimulovat bránicový nerv, který stimulací kontrakce bránice zvyšuje frekvenci dýchacích pohybů a může snadno vést k hyperventilaci plic ve druhé, luteální fázi cyklu.

Svalová síla

Poměrně velký počet vědců studuje problém fyzického stavu žen v různých fázích menstruačního cyklu z hlediska svalové síly. U žen s normálním menstruačním cyklem nebyly žádné významné rozdíly ve svalové síle v různých fázích..

Jak trénovat v závislosti na fázi cyklu

V první folikulární fázi cyklu je tělo nejvíce přizpůsobeno silovému tréninku. Tělo se snaží využít své zásoby sacharidů (glykogenu), v tomto ohledu je ve folikulární fázi cyklu nutné zvýšit množství spotřebovaných sacharidů a pravidelně konzumovat bílkoviny.

Během druhé fáze cyklu se zvyšuje hlad, zatímco se zvyšuje také rychlost metabolismu. Tělo se snaží využívat tuk jako své hlavní palivo, proto je nutné konzumovat dostatek tuku, bílkovin a méně sacharidů..

V luteální fázi je nutné snížit intenzivní trénink, který je spojen s rizikem přehřátí. Ve druhé fázi jezte více vody s vysokým obsahem sodíku.

V první fázi cyklu pracujeme na síle, ve druhé snižujeme zatížení

Ze všech výše uvedených závěrů můžeme konstatovat, že nejúspěšnějším časem pro fyzickou aktivitu je období menstruace a první fáze cyklu, která vám umožní utratit značné množství nahromaděných rezerv a nevede k narušení homeostázy.

Ve druhé fázi cyklu je možné provádět vysoce intenzivní cvičení, ale velmi rychle můžete přepracovat a narušit rovnováhu vody a elektrolytů v těle, což nevede k dobrým výsledkům v tréninku a soutěži, ale může vést k potřebě delšího zotavení těla.

Je možné běhat během menstruace

Menstruace není kontraindikací pro cvičení. Naopak během menstruace je hladina ženských pohlavních hormonů (estrogen a progesteron) nejnižší, což poněkud odstraňuje hranice sexuální diferenciace.

Tělo se nepřipravuje na implantaci vajíčka a je připraveno vynaložit všechny své nutriční a energetické zásoby na fyzickou aktivitu a dosažení maximálních výsledků.

Během menstruace se nemusíte vyhýbat dlouhému a tvrdému běhání. Pokud však váš zdravotní stav není příliš žádoucí, musíte naslouchat svému tělu: zmenšit vzdálenost nebo zpomalit obvyklé tempo, někdy dokonce přejít na krok a odložit aktivní fyzickou aktivitu, dokud se vaše celková pohoda nezlepší..

Stravování v kritických dnech

Při běhu během menstruace musíte pít dostatek vody a jíst potraviny bohaté na železo..

Ztráta menstruační krve je normálně fyziologická a nevede k anémii a dehydrataci těla, ale při těžkých obdobích se může snížit hemoglobin, který je nosičem kyslíku pro tkáně a orgány..

V tomto ohledu vede pokles hladiny hemoglobinu a železa k hypoxii vnitřních orgánů, včetně kosterních svalů, což zhoršuje schopnosti sportovců během tréninku a závodů..

V kritické dny přidejte železo a vlákninu

Potřebujete vyváženou stravu obsahující významné množství vlákniny a vitamínů, včetně vitaminu C, který je dobrým antioxidantem.

Menopauza a běh: cvičení ráno a méně rychlé sacharidy

Menopauza je poslední menstruace v životě ženy. V průměru k němu dochází ve věku 50–55 let a postmenopauzální období je často doprovázeno zhoršením kvality života v důsledku návalů horka, zhoršení nálady, poruch spánku, bolesti hlavy, bolesti pohybového aparátu, arteriální hypertenze a špatně kontrolovaného přírůstku hmotnosti.

Všechny tyto příznaky jsou spojeny s poklesem ženských pohlavních hormonů, které mají „ochranný“ účinek na tělo: zachovávají cévní stěnu, regulují vazodilatační a vazokonstrikční vlastnosti cév, zachovávají vápník v kostním systému a mnoho dalšího..

Zkušení běžci po menopauze mají tendenci zaznamenat horší výkon kvůli snížené schopnosti budovat a udržovat svalovou hmotu kvůli snížené hormonální aktivitě vaječníků..

Kvůli zhoršení termoregulace v postmenopauzálním období je nutné důkladně ochladit tělo během fyzické aktivity: studená voda, mokrý šátek, studený ručník atd...

Osteoporóza, tj. Nedostatek vápníku v kostech, může vést k patologickým zlomeninám, a to jak při sportu, tak v klidu. Proto se doporučuje užívat přípravky obsahující vápník a vitamin D..

Poruchy spánku a noční pocení mohou vést k podrážděnosti a únavě, což může výrazně narušit cvičení. Fyzická aktivita ráno může pomoci zvládnout to, ale večerní běh naopak zvyšuje tělesnou teplotu a úzkost, což jen zhorší příznaky..

Dieta, kterou jste dříve dodržovali, nemusí stačit k tomu, abyste byli fit u žen po menopauze. Pokuste se vyloučit rychlé sacharidy a zvýšit podíl celozrnného chleba, zeleniny a ovoce, stejně jako kyselého mléka a masných výrobků ve vaší stravě.

Pokud není možné kompenzovat příznaky postmenopauzy fyzickou aktivitou, pak moderní medicína umožňuje obnovit hormonální hladiny pomocí hormonální substituční terapie (HRT). Stojí však za to předepsat jej pouze v kontaktu s vaším porodníkem-gynekologem, který by měl znát objem vaší fyzické aktivity, vytvořit vám potřebný seznam vyšetření a vyloučit vás z kontraindikací užívání exogenních hormonů..

Pokud budou vyloučena rizika a kontraindikace, správný výběr terapie, pravidelné vyšetření, je možné dlouhodobě používat HRT ke zlepšení kvality života a výsledků závodů.

Jaké testy a screening jsou pro sportovce důležité

Každá žena, bez ohledu na úroveň fyzické aktivity, by měla každoročně navštěvovat gynekologa za účelem vyšetření a dodání nátěru na onkocytologii: PAP test nebo tekutá onkocytologie. Po 30 letech se také doporučuje testovat na lidský papilomavirus (HPV).

Pokud existují odchylky od normy a stížnosti, nemůžete odložit návštěvu gynekologa až do další lékařské prohlídky

Kromě gynekologického vyšetření by mělo být každoročně prováděno ultrazvukové vyšetření 5. - 7. den menstruačního cyklu. V těchto dnech je endometrium dostatečně tenké, aby identifikovalo možnou patologii.

Při silné menstruaci se doporučuje kontrolovat hladinu hemoglobinu, sérového železa a feritinu, což umožní rozpoznat anémii v počátečních fázích a napravit ji..

Běh během menstruace: analyzujeme všechny výhody a nevýhody

Běžecké tipy pro vaše období

Pokud je otázka „můžete běhat během svého období?“ žena si odpoví kladně, nebude nadbytečné poslouchat rady zkušených běžců a gynekologů:

Před tréninkem se musíte vyzbrojit ženskými hygienickými výrobky. Hlavním doporučením pro ně je absorpční gel uvnitř a maximální savost. Můžete to udělat jak s tamponem v pochvě, tak s pravidelnou vložkou na spodní prádlo - pak kdo a jak je pohodlnější. Od té doby

během menstruace se u mnoha žen zvyšuje pocení, je třeba věnovat pozornost výběru „správného“ oděvu - vyrobeného z přírodní prodyšné látky, která dokáže rychle absorbovat vlhkost. Rozhodně žádný intenzivní trénink! Během menstruace můžete běžet jednoduše tím, že si proces užijete: klidným tempem, joggingem, s výjimkou náhlých pohybů. Vzdálenost ujetá v běžných dnech by nyní měla být snížena o třetinu. Chcete-li maximalizovat saturaci krve kyslíkem, je lepší běhat ve dnech menstruace na čerstvém vzduchu - na otevřeném stadionu, v parku / náměstí atd. Pokud dojde k bolesti jakékoli povahy, výskytu nevolnosti, dušnosti, svalových křečí, musí být běh zastaven.

Zkušení trenéři vědí, že spotřeba energie v ženském těle během menstruace stoupá o 300-500 kcal / den, proto je v dnešní době obzvláště důležitá správná výživa, která přispívá k rychlému zotavení po běhu. Ve stravě by měly dominovat pokrmy s velkým množstvím vitamínů a minerálů, vysokým procentem železa

Omezení stravování mohou během cvičení vést k těžkým závratím.

Většina dam běhá ráno. Ale výtok v první polovině dne je hojnější a nikdo nezrušil povinnost sprchovat se a po běhu vyměnit vložku / tampon. Proto byste měli vážně myslet na pohodlí a účelnost ranního sportování..

Nebude nadbytečné konzultovat s lékařem před menstruací - stojí za to běhat v prvních dnech cyklu, jak to může být plné zdraví, je možné kombinovat jogging s jinými břemeny (fitness, plavání, tanec atd.).

Konzultace s gynekologem

Ženský gynekolog je prvním lékařem, který je viděn po terapeutovi. Každý ví, že s věkem prochází naše tělo dramatickými změnami a nemoci, které se neprojevily v mládí, mohou způsobit obrovské problémy v menopauze. Existuje mnoho nemocí, které jsou asymptomatické, takže pravidelná návštěva gynekologa není rozmarem, ale zárukou zdraví.

Konzultace s gynekologem je důležitou otázkou, protože každý z nás může mít osobní kontraindikace určitých zátěží. Existuje řada onemocnění, při nichž je sport zakázán během menstruace. Patří mezi ně adenomyóza, děložní fibroidy atd. Většina lékařů se samozřejmě zasazuje o to, že během menstruačního cyklu je lepší upustit od vážného stresu. Alternativně to změní typ aktivity pro toto období nebo odstraní některá cvičení z komplexu. Věřte mi, že je lepší vydržet několik dní, než si sami zničit zdraví. Důležitou otázkou konzultace je správná výživa, protože v tomto období musí být tělu poskytnuty všechny potřebné stopové prvky.

Dámy, které porodily nebo nastávající matky, jsou povinny pečovat o své zdraví. Koneckonců se může stát, že jednou ohromená bolest vás může připravit o možnost otěhotnět.

Jak zajistit, aby běh byl co nejužitečnější

Abyste maximalizovali zdravotní přínosy běhu, musíte dodržovat určitá pravidla:

Místo a čas běhu. Pro trénink je nejlepší stadion nebo park. Psi do těchto prostor obvykle nemají povolený vstup a nejsou zde žádná auta k řízení, takže vzduch je udržován svěží a čistý, aby se maximalizovaly výhody běhu. Pokud poblíž nejsou žádné parky nebo stadiony, doporučuje se zvolit klidné ulice nebo uličky, kde není hustý provoz. Doporučuje se běhat ráno, před snídaní nebo večer - v tuto dobu je tělo nejvíce připraveno na fyzickou aktivitu. Zahřát. Než začnete běhat, nezapomeňte se dobře zahřát a protáhnout. Ohyby a kroucení trupu, dřepy a výpady zvýší krevní oběh ve svalech a zabrání vyvrtnutí. Během zahřívacího procesu se navíc uvolňuje mazivo na kloub, které chrání klouby před poškozením. Technika běhu. Nohy musí být umístěny správně, aby se zabránilo nepřiměřenému namáhání kyčelního kloubu, kolen a páteře. Při spouštění nohy je lepší ji rovnoměrně položit na celou nohu. Tělo by mělo být drženo s mírným ohnutím dopředu, zatímco se nedoporučuje houpat ho během běhu. Doporučuje se vyhnout se náhlým skokům nahoru a tvrdým sjezdům na povrch. Paže by měly být ohnuté v loktích, jejich pohyb je volný, včas s kroky. Někteří běžci raději vůbec nehýbají rukama - tady se musíte řídit svými vlastními pocity a zvolit takové pohyby rukou, které vám připadají nejpohodlnější. Dech. Při běhu musíte dýchat nosem i ústy. Pokud dojde k zmatení dýchání a většina vzduchu musí být „spolknuta“ ústy, pak je zátěž příliš vysoká a musíte zpomalit. Puls

Stejně důležité je sledovat srdeční frekvenci. Doporučuje se pořídit si jednoduchý monitor srdečního tepu a zajistit, aby srdeční rytmus za běhu nepřekročil 100-100 tepů za minutu

Pokud se jeho frekvence zvýšila, je nutné ji snížit, dokud se puls nestabilizuje. Délka a frekvence školení. Nevystavujte se okamžitě vyčerpávajícímu stresu. Netrénovaný člověk by měl začít s 10-15 minutami denně a postupně zvyšovat intenzitu a délku tréninku. Pro začínající běžce se doporučuje technika intervalového běhu, při které se několik minut běhu střídá s několika minutami chůze. Pokud pocítíte nepříjemné nebo bolestivé pocity, musíte zpomalit nebo úplně přestat cvičit. Boty a oblečení. Abyste maximalizovali výhody běhu, musíte se starat o správné oblečení a obuv. Měly by být pohodlné a neměly by nikde mačkat tělo. Nejlepší běžecké boty jsou sportovní boty se speciálními polstrováním. Výživa. Nedoporučuje se jíst hodinu před tréninkem. Jako poslední možnost můžete jíst banán, jablko nebo jiné ovoce. Po ukončení výuky musíte počkat alespoň hodinu, než se budete opírat o jídlo. Před spuštěním byste neměli pít tekutinu a ihned po tréninku je vhodné vypít sklenici čisté vody. To umožní, aby se vodní bilance těla vrátila do normálu..

Před zahájením joggingu se musíte poradit s lékařem

To je zvláště důležité pro lidi trpící chronickými nemocemi. U některých onemocnění je jogging kontraindikován.

Patří mezi ně: akutní forma infekčních onemocnění, nemoci nebo poranění pohybového aparátu, těžké poškození cév a srdce.

Obnova po diagnostické kyretáži

Děloha se po provedení diagnostické kyretáže plně zotaví po skončení následné menstruace, kdy její sliznice a vaječníky opět začnou synchronně fungovat.

Po dobu 2 týdnů po tomto postupu musí být žena opatrná. Je zakázáno:

 • mít sexuální život;
 • používat tampony;
 • vzít parní lázeň;
 • sprcha;
 • užívejte aspirin a léky, které jej obsahují;
 • věnovat se těžké fyzické práci a sportu.

Menstruace po kyretáži může začít s mírným zpožděním. Jejich zpoždění až 4 týdny bude považováno za normu..

VÍCE O: Jak získat kvótu pro onkologickou léčbu v roce 2020

Názor odborníka

Menstruace je přirozený proces pro tělo každé ženy, který je doprovázen následujícími příznaky: bolesti hlavy, bolesti v podbřišku, celková nevolnost. Kromě toho může žena pociťovat depresi, zrychlenou srdeční frekvenci..

Důvodem tohoto stavu je pokles hladiny hemoglobinu v krvi ženy a také erytrocytů. Ženské tělo je horší obohaceno kyslíkem, takže se snižuje vytrvalost při cvičení a zástupce ženy se mnohem rychleji unaví.

Během kritických dnů není nutné přestat běhat, stačí upravit zátěž.

Názor lékařů

Vědci v oblasti medicíny již dlouho zkoumali otázku vlivu fyzické aktivity na průběh menstruace a pokoušeli se zjistit, zda je možné běhat během menstruace. Provedené experimenty sloužily jako základ pro přesvědčení, že jogging je nejen nejen zakázaný, ale dokonce užitečný pro ženy v kritických dnech. Toto stanovisko vychází z následujících skutečností:

 1. Schopnost těchto zátěží eliminovat bolest a křeče v dolní části břicha byla prokázána..
 2. Mírné běhání zrychluje metabolismus těla a podporuje produkci hormonu, jako je endorfin.
 3. Díky běhu je tělo krásné poloviny lidstva během menstruace vyčištěno rychleji, díky čemuž existuje možnost zkrácení trvání kritických dnů.
 4. Pomalé běhání během menstruace pomáhá zlepšit krevní oběh v pánevní oblasti, zmírnit napětí.

Běh během menstruace jednou denně nepoškodí vaše zdraví, pokud žena sleduje tempo (nezvyšujte rychlost příliš prudce), dávejte pozor na krajinu a nešlapejte na různé nerovnosti. Tato pravidla jsou zásadní

Doporučuje se snížit intenzitu a délku tréninku zkrácením joggingových vzdáleností a dob cvičení na jednu hodinu denně..

Důvodem, proč nemůžete během menstruace běžet, je zvýšení nitrobřišního tlaku, v jehož důsledku existuje možnost narušení procesu dělení endometria.

Sporty jsou povoleny také během předmenstruačního období..

Jediným negativním důsledkem běhu během menstruace může být zvýšení hojnosti krvavého výtoku. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte dodržovat následující doporučení:

Používejte výrobky osobní hygieny s vysokou úrovní ochrany před možnými úniky

Mohou to být vložky nebo tampony, které mají heliovou základnu. Musíte běžet v pohodlném a volném oblečení. Je důležité nezapomenout na vodní procedury ve dnech menstruace. Koneckonců, voda je zdrojem energie, uvolňuje a dodává sílu. Pokud se nemůžete osprchovat, použijte různé gely a ubrousky určené k intimní hygieně žen

Je důležité zvolit tak vysoce kvalitní a pouze přírodní produkty. Během menstruace musíte vykonávat fyzickou aktivitu, aniž byste navštívili bazén nebo saunu. Po tréninku se nezapomeňte pochválit za odvedenou práci. Je však lepší vyloučit samotnou propagaci sladkých a tučných jídel. Je povoleno jíst sušené ovoce nebo čerstvé ovoce a zeleninu, můžete také pít sladký čaj s medem nebo cukrem. Tyto potraviny pomáhají tělu zotavit se a dodávají mu energii na celý den..

Vyberte si, kdy je pohodlnější a pohodlnější zahájit trénink (ráno nebo večer), protože to je otázka individuálních preferencí. Zvažte, zda bude možné se na konci tréninku osprchovat a mít čas na práci, pokud dáváte přednost ranním běhům..

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte klávesu Ctrl Enter.

Lékařský výzkum

Vědci samozřejmě tento problém opakovaně zkoumali. Vědecké experimenty ukázaly, že sport je nejen neškodný, ale také prospěšný pro ženy během kritických dnů. Ukázalo se například, že některé cvičení snižují bolest a křeče..

Pohyb a námaha přispívají ke zrychlení metabolismu i k tvorbě endorfinů. Některé sady cviků pomáhají tělu rychleji se očistit, takže může dojít ke snížení počtu dnů menstruace..

Mohu běhat během menstruace? Odpověď je rozhodně ano. Současně je důležité chovat se rozumně: nemusíte příliš prudce zvyšovat tempo a šlápnout na pahýly nebo hrboly. I takové drobné pohyby jsou během takového období nebezpečné..

Mimochodem, během tohoto období se v těle zadržuje voda, takže může dojít k dalšímu nepohodlí..

Když je běhání zakázáno?

Hladina hormonů v krvi během menstruace významně klesá. Kvůli snížení přívodu krve se endometrium dělohy postupně začíná odlupovat a být odmítnuto. Zničené krevní cévy nedrží krev a začne vytékat (menstruace).

V této době se tělo zbaví staré membrány a hromadí novou vrstvu endometria. Tento okamžik je důležitý, protože v tuto chvíli klesá hemoglobin, což znamená, že klesá přísun kyslíku do těla..

Existují určité změny ve zdravotním stavu - puls se zrychluje, tlak se může snižovat, reakce se zpomalují, nálada se mění. Vyžaduje to spoustu energie, a proto mnoho žen považuje běh za další velkou zátěž a raději si dá pauzu od tréninku. Ale toto stanovisko je již dávno zastaralé. Bylo prokázáno, že správně dimenzované zatížení je užitečné a nezbytné, a nejen možné..

Fyziologicky je menstruace normální proces, nejedná se o patologii. V dávné minulosti běh a chůze během menstruace nebyly zakázány, stejně jako samotná práce. Ve školách však učitelé raději dávají dospívajícím dívkám výjimku z tělesné výchovy během menstruace..


A to je oprávněné, protože tvorba MC (menstruačního cyklu) nastává během 1,5-2 let během puberty.

Pohybová aktivita na hodinách tělesné výchovy může v budoucnu vést k selhání cyklu a jeho nepravidelnosti. V tomto případě bude nutné menstruaci uměle „upravit“ hormonální terapií, což je v pubertě velmi nežádoucí.

Kromě toho je v těle již zaznamenáno nestabilní hormonální pozadí. Časté závratě, snížený tlak, bolesti hlavy, snížený svalový tonus. Někdy nástup menstruace způsobuje silnou bolest ve vaječnících, takže v tuto chvíli je lepší nezatěžovat tělo teenagera.

Co se děje v těle během menstruace

Všichni tedy víme, že jednou za měsíc má žena období, kdy menstruace přichází. Trvání a příznaky tohoto fyziologického procesu jsou čistě individuální. Je možné běžet, když máte zapnutou menstruaci - to je osobní otázka.

Předpokladem pro vznik menstruace je příprava vajíčka tělem na početí, vzhledem k tomu, že v krvi nedošlo k oplodnění, hladina hormonů klesá. V důsledku toho se snižuje přívod krve do sliznice dělohy (endometria), což způsobuje delaminaci a odmítnutí sliznice, která rostla za měsíc. Sraženiny ulity vycházejí s krví.

Kritické dny jsou tedy obdobím, kdy je ženské tělo očištěno od přerostlého endometria. Během odmítnutí již začínají v děloze růst nové vrstvy sliznice, k tomuto procesu dochází před zahájením nového cyklu. V souvislosti se ztrátou krve v těle klesá hladina hemoglobinu a erytrocytů. Ukazuje se, že vnitřní orgány pociťují nedostatek kyslíku, tedy slabost a bolestivé pocity.

Cvičení naopak přispívá k obohacení krve kyslíkem, takže sport může pomoci zbavit se onemocnění. O tom, zda můžete běhat během menstruace, byste se však měli poradit s odborníky..

Jaké jsou kontraindikace, co lze nahradit?

Měli byste se kategoricky zdržet běhu:

 1. Když je menstruace bohatá, prodloužená a doprovázená ostrými křečemi. Cvičení zvýší intenzitu výtoku a bolesti.
 2. V případě silného nepohodlí během menstruace: závratě, slabost, nevolnost a celková nevolnost.
 3. U stávajících gynekologických onemocnění: adenomyóza nebo děložní myomy, salpingitida atd..
 4. Pokud dojde k vážnému porušení samotného menstruačního cyklu.

Důležité! Je lepší kontaktovat svého gynekologa a prodiskutovat s ním možnost běhání. Dobrým řešením může být obnovení provozu 3. den cyklu.

Pokud se žena kvůli zvyku neobejde bez fyzické aktivity, ale lékař zakázal běhání během menstruace, můžete zvolit jiné alternativy:

 1. Lékaři v tomto případě považují jógu za nejlepší volbu. V kritických dnech působí na tělo co nejšetrněji..
 2. Chůze - zapojují se stejné svalové skupiny jako při běhu.
 3. Lehká verze ranních cvičení doma.
 4. Protahování - protahuje a tonizuje svaly, zmírňuje jejich křeče.

Alternativní volba by měla být v každém případě šetrná k tělu..

Výstup

Nemusíte se nechat zavěsit na jeden sport. Po vynechání běhu můžete snadno cvičit doma nebo jít na jógu. Koneckonců, menstruace je přirozený proces, který je určen k očištění a zotavení a zotavení z těla. Ve snaze o krásu není třeba bránit se fyziologickým procesům. Odpočinek je stejně důležitý jako cvičení.

Běh je skvělá aktivita, která slouží k podpoře postavy pro každou ženu. Dívky, které dodržují zdravý životní styl, se často zajímají: je možné běhat během menstruace? Tento článek vám pomůže pochopit vliv fyzické aktivity na ženské tělo během menstruace a zjistit, jaký názor mají na tuto záležitost odborníci..

Výhody a nevýhody

Většina dívek se během menstruace cítí mnohem horší než v běžné dny. Během tohoto období může dojít ke snížení nebo zvýšení krevního tlaku, poškození nálady a bolesti žaludku. Některé dívky proto nemají touhu sportovat a ani nepřemýšlejí o tom, zda je možné běhat během menstruace..

Současně v dnešní době trénují téměř profesionální sportovci. Mnoho z nich říká, že jim pomáhá vyrovnat se s předmenstruačním syndromem, a snášejí menstruaci, pokud nevynechávají běhy..

Výhody běhu

Kdysi to bylo tak, že sportovní trénink v kritických dnech byl nebezpečný pro zdraví žen. Je na tom něco pravdy: tělo je oslabené a horší snáší stres. Ale běh pomalu, zejména u dívek, které již nějakou dobu pravidelně cvičí, není velká zátěž. Proto nejen nepoškozuje, ale také zlepšuje stav..

Proč je jogging užitečný pro menstruaci:

 • Zlepšuje krevní oběh. V důsledku poklesů tlaku způsobených hormonálními změnami může být pociťována slabost a apatie. Ale při běhu se průtok krve zrychluje, krevní tlak se normalizuje, což pomáhá okamžitě pocítit zlepšení pohody. Někdy dokonce bolest břicha klesá.
 • Při běhu dýcháme hlouběji. S menstruací obvykle hladiny hemoglobinu klesají a počet červených krvinek klesá. V kombinaci se sníženým cévním tonusem vede tento jev k hladovění kyslíkem. Ve většině případů není příliš výrazný, ale vytváří další obtíže, které narušují normální fungování celého organismu. Můžete to opravit v krátkém čase..
 • Při mírné fyzické aktivitě, včetně běhu, se produkuje endorfin - „hormon radosti“. To znatelně zlepšuje náladu, která je v kritických dnech zapotřebí více než kdy jindy..
 • Odvádí pozornost od nepříjemných pocitů. To platí zejména, pokud běháte v přírodě..

Níže jsou uvedeny nejčastější důvody, proč mohou lékaři kategoricky zakázat jogging v kritických dnech..

Kontraindikace

Během menstruace musí být žena velmi pozorná ke svému stavu a nesmí od sebe vyžadovat žádné sportovní úspěchy. Je třeba si uvědomit, že i stejná žena se může v různých cyklech cítit jinak. Pokud jste běhali minulý měsíc, neznamená to, že tento typ zátěže bude v aktuálním cyklu příjemný. Pokud z nějakého důvodu není touha jít na stadion, můžete běh dočasně nahradit jiným, uvolněnějším sportem, například jógou nebo aerobikem.

Když nemůžete spustit:

 • Silná menstruace: krevní tlak se výrazně zvyšuje nebo snižuje, bolesti hlavy a závratě, bolesti žaludku, nevolnost, žádná síla dělat i každodenní činnosti.
 • Během běhání se objevují bolesti břicha, bolesti hlavy a hlava se náhle začne točit.
 • Nejmenší touha utéct.
 • Se zátěží, i když malou, se zvyšuje riziko krvácení z dělohy. Proto, pokud je výtok obvykle hojný, nemůžete běžet, dokud to lékař nedovolí. Měli byste také přestat cvičit, pokud se intenzita výboje výrazně zvyšuje..
 • V žádném případě byste neměli intenzivně trénovat..

Pokud sami nedokážete určit, zda máte kontraindikace, zda si můžete s menstruací zaběhat nebo si ji chcete jen zahrát, poraďte se o tom se zkušeným gynekologem.

Je možné sportovat během menstruace

Cítíte se během menstruace nepříjemně, ale chodíte do posilovny a chcete vědět, jestli můžete během menstruace cvičit? Pokusme se na to přijít.Každá žena si dříve či později klade otázku, co se může a co nemůže dělat během menstruace. Během menstruace samozřejmě pociťujete nepohodlí..

Někdy je tak silný, že sport nepřichází v úvahu. Je však možné v těch dnech, kdy nejsou žádné nepříjemné pocity, trénovat beze strachu ?! Je třeba poznamenat, že během menstruace se ženská krev stává méně hemoglobinu a červených krvinek.

Tento faktor může významně ovlivnit stupeň vytrvalosti během fitness - obtížnější je tvarování a aerobik.

Jak se vypořádat s kritickými dny

Je důležité si uvědomit, že menstruace je přirozený fyziologický proces, ulehčete si to. Předpokládá se, že k hlubokému čištění dochází během menstruace. Žena se uzdravuje, ale stává se citlivější, emotivnější a musí ztratit spoustu vitální energie.

Jaké by mělo být cvičení během menstruace

Během menstruace je vhodné trénovat s mírnou zátěží a mírným tempem. Mějte na paměti, že pocení se během menstruace vyskytuje rychleji a silněji než v běžné dny, takže vaše cvičební oblečení by mělo být lehčí..

A místnost, ve které trénujete, je dobře větraná (vyhnete se tak přehřátí). Pro ty, kteří pracují se simulátory, se doporučuje snížit intenzitu tréninku o třetinu.

A je vhodné nahradit aktivní typy fitness klidnějšími.

Běh a kývání lisu

Dokonce i vášniví fanoušci fitness mají důvod na chvíli přestat pumpovat abs. Cvičení pro břišní svaly zvyšují stupeň výtoku v kritických dnech, což může vyvolat gynekologickou endometriózu. Běh je ale v kritických dnech považován za skvělý prostředek tělesné výchovy..

Během můžete snadno zmírnit symptomatickou bolest v podbřišku. Protahování s protahováním svalů je dobře zvládnuto bolestí. Tělo cvičení v kritických dnech dobře snáší a pomáhá snižovat bolest..

Jak zmírnit bolest během menstruace:

Pokud během menstruace pociťujete silnou bolest - než chcete vylézt na zeď, můžete se v režimu sanitky uchýlit k následujícím cvičením:

Zvedněte ruce vysoko a snažte se natáhnout co nejvyšší. Postavte se na špičky a zkuste to udělat 10 kroků. Postavte se bokem ke zdi a přitlačte na ni ruku v úrovni ramen od dlaně k lokti.

Neohýbejte klouby a neohýbejte se v zádech, dosahujte bokem ke zdi. Opakujte 4krát pro každou stranu, na všech čtyřech a dotýkejte se čela k podlaze mezi lokty, chvíli buďte v této poloze.

Natáhněte si pravou paži kolmo k tělu vleže. Dále musíte zvednout levou nohu a pokusit se dotknout nohy nohou. Chraňte záda rovně, neohýbejte ruce a nohy. Opakujte třikrát pro každou stranu.

Prázdniny nebo boj?

Pokud jste zjistili, že běh pro vás není kontraindikován a nyní chcete, aby běh byl prospěšný, musíte se rozhodnout pro strategii svých běhů: běh jako dovolená nebo běh jako boj.

V závislosti na vašem postoji a simulaci cvičení bude vaše tělo produkovat různé hormony, které ovlivňují vaše zdraví různými způsoby..

Sportovní kultura se nyní v Rusku aktivně rozvíjí. Každý chce běhat tvrději a rychleji, účastnit se všech závodů v okolí a neustále aktualizovat své osobní maximum. Pokud neustále trénujete v tak intenzivním režimu, běh přestává být zdraví prospěšný. Místo požadovaného endorfinu budeme naše tělo stále více unavovat produkcí kortizolu (stresového hormonu). A pak se pro nás sport místo dovolené stane neustálým stresem a bojem. Tento model tréninkového procesu je traumatizující a demotivující..

Při výběru jedné nebo jiné běžící strategie je důležité pamatovat na správné zotavení. Nikdy nezkoušejte trénovat zkušené sportovce! Profesionální sportovci trénují, odpočívají, jedí a poté znovu trénují

A amatéři trénují a chtějí si vyběhnout půlmaraton v délce 1 hodiny 30 minut nebo „desetku“ v délce 35 minut, zatímco stále chodí do práce a dělají domácí práce, což znamená, že nemohou apriorně získat úplné uzdravení. Tím pádem dostávají své tělo do strašných podmínek chronické únavy.

Profesionální sportovci trénují, odpočívají, jedí a poté znovu trénují. A amatéři trénují a chtějí vyběhnout půlmaraton od 1 hodiny 30 minut nebo „deset“ od 35 minut, zatímco stále chodí do práce a dělají domácí práce, což znamená, že se nemohou apriorně plně uzdravit. Tím pádem dostávají své tělo do strašných podmínek chronické únavy..

Pozitivní průběh je inteligentní zotavení.

Aby běh byl užitečný, musí se dávkovat stres. Kvalitní zotavení je nutností: spát alespoň 8 hodin.

Běh a psychologie

Běh může mít významné pozitivní psychoterapeutické účinky. Je známo, že jogging je vynikající antidepresivum, které vás naplní energií, pozitivitou a vyléčí problémy se spánkem (samozřejmě, pokud neběháte těsně před spaním, ale alespoň několik hodin před tím).

 • Jak si vybrat běžecké hodinky s GPS: recenze toho nejlepšího
 • Výběr monitoru srdečního tepu pro spuštění Geonaute: přehled a sestava

Kromě toho bylo prokázáno, že ranní nebo večerní běh se projevuje zlepšováním intelektuálních schopností sportovců. Důvodem je zlepšený krevní oběh v mozku, který stimuluje inteligenci a zvyšuje intuici..

Nyní víte, proč je běh škodlivý a proč je užitečný a co musíte udělat, aby běh vždy přinesl pouze výhody a nepoškodil vaše tělo..

Poradenství Při přísném dodržování výše uvedených pravidel vám běh přinese jen nepopiratelné výhody a při každodenním tréninku se budete cítit skvěle, zvednete náladu a vždy zůstanete krásná a mladá.

Jaká je příprava?

Obvykle se postup škrábání dělohy provádí několik dní před nástupem menstruace. To se provádí za účelem minimalizace krvácení a nezpůsobení závažného narušení menstruačního cyklu..

Avšak v přítomnosti polypů se postup provádí několik dní po skončení menstruace, protože výrůstky jsou lépe vizualizovány na tenké sliznici..

Je nutné se předem připravit na plánovanou lékařskou a diagnostickou kyretáž. Do 2 týdnů po dohodě s lékařem musíte přestat užívat léky, používat vaginální čípky.

Video. Přínos nebo poškození běhání

 • Mohu běžet každý den?
 • Buďte opatrní: příliš tvrdý běh je pro vaše zdraví stejně špatný jako ležení na gauči a vůbec žádná fyzická aktivita
 • A povím vám ještě jeden zajímavý příběh. Jednou jsem šel do jednoho rozpočtu fitness klubu, tak rozpočtového, že neměli ani jednu z nejjednodušších cest. Když jsem položil otázku, kam utéct? Na co mi odpověděli, proč běžíš špatně!
 • Každý už slyšel o zdravotních výhodách běhu. Ale tato medaile má také nevýhodu. Například se obecně věří, že běh vážně zatěžuje klouby a páteř. Myslíte si, že běh je spíše výhodou nebo škodou? Možná byste se měli omezit na chůzi?

Fyziologické procesy během menstruace

V kritických dnech je tělo osvobozeno od endometria a příznaky známé každé ženě, jako je slabost, malátnost, bolest v podbřišku, jsou přirozené. Normální je také zvýšená srdeční frekvence, tlakové rázy, deprese a pomalá reakce..

Důvodem je pokles krevních erytrocytů a hemoglobinu. Orgány jsou méně dobře zásobené kyslíkem, díky čemuž vytrvalost při námaze klesá a my se rychleji unavíme. Proto jsou obvyklá zatížení snášen horší. Není nutné úplně se vzdát sportu, ale je nutné upravit zátěž.

Běhání s menstruací

Běhání je skvělý způsob, jak zlepšit své zdraví a udržet své tělo v dobré kondici. Během tohoto procesu je zapojeno mnoho svalových skupin, nadbytečné kalorie jsou účinně spalovány, je rozvíjena vytrvalost..

Pokud má žena chronická onemocnění, pak jsou takové zátěže povoleny pouze po konzultaci s lékařem, jinak by sportování mohlo ublížit, nikoli prospět. Aktivní fyzická aktivita, cvičení v tělocvičně je zakázáno, pokud byla diagnostikována adenomyóza, děložní myom a řada gynekologických patologií. Mnoho žen se zajímá o to, zda je možné běhat během menstruace za přítomnosti takových patologií, pokud neexistují žádné další zátěže.

Lékaři říkají, že mírná aktivita prospěje pouze ženě. Trvání menstruace a množství výtoku se může snížit, některé nepříjemné příznaky tohoto období zmizí. Abyste nepoškodili, ale vylepšili tělo, měli byste běhat. Během tohoto období by třídy měly být krátkodobé a nenáročné na vytrvalost, vysokou koncentraci.

Odborníci mají několik doporučení pro jogging s menstruací:

Žena by měla používat hygienické prostředky, které jsou pro ni vhodné. Pocity nepohodlí by neměly být. Obavy ze skvrn na oděvu, případné netěsnosti neúčinní ani v krátké době. Závody na dlouhé vzdálenosti byste měli nechat až do konce svého období. Sportovní oblečení by mělo být vybíráno pečlivě. Mělo by to být co nejpohodlnější. Pokud brání pohybu, táhne tělo (zejména v oblasti břicha), musíte jej odmítnout a zvolit pohodlnější oblek

Je třeba věnovat pozornost látce, musí absorbovat vlhkost. Během menstruace je lepší běhat na čerstvém vzduchu, jít do parku, na stadion a nasytit tělo užitečným kyslíkem. Po skončení menstruace je lepší používat běžecký pás v posilovně. Po běhu se osprchujte

Hygienické postupy během menstruace jsou nesmírně důležité; během tohoto období mohou patogenní mikroby snadno proniknout do pochvy a vyvolat různá onemocnění. Pokud po běhu probudíte chuť k jídlu, neomezujte se. Rychlé občerstvení, další škodlivá a tučná jídla byste samozřejmě neměli nechat stranou, ale musíte konzumovat své oblíbené sladkosti, zdravé ovoce, maso a ryby, které nasycují tělo potřebnými látkami. Přísná omezení jídla mohou při běhání způsobit závratě, mdloby.

Výskyt nepohodlí během joggingu, nevolnost, slabost, závratě mluví o jedné věci - musíte přestat cvičit a okamžitě se vrátit domů. Udržení zdraví je na prvním místě a po několika dnech se můžete vrátit k tréninku.

Kontraindikace a omezení

Některé patologické procesy v reprodukčním systému ženy mohou být asymptomatické. U nich je fyzická aktivita často kontraindikována. Běh v kombinaci s menstruací a gynekologickými nemocemi může vést ke komplikacím. Než se vydáte na běh v kritické dny, doporučujeme vám poradit se s lékařem. Kromě toho existují další důvody, proč byste během menstruace neměli běžet:

 • migrény a závratě;
 • dlouhodobé vypouštění ve velkém objemu;
 • syndrom bolesti.

Pokud jsou tyto příznaky u ženy často pozorovány, musí vyšetřit pánevní orgány, aby zjistila příčinu abnormalit. Dokud nebude stanovena diagnóza, neměli byste během menstruace běžet, protože běh může situaci jen zhoršit. Lehká a střední zatížení jsou povolena, dokud se blahobyt normalizuje..

I když se dívka během menstruace cítí dobře, musíte běžet pomalým tempem a na krátké vzdálenosti. Je zakázáno provádět skoky, protože mohou způsobit nepohodlí a zvýšené výboje. To je způsobeno skutečností, že aktivní fyzická aktivita stimuluje krevní oběh.

Dodržujte denní rutinu!

Další důležitou podmínkou nepoškození těla je dodržování jednotlivých biorytmů. Není nic lepšího než lehký jog... kdy - ráno nebo večer? Ukvapené rozhodnutí o této otázce může být také škodlivé. Nejlepší způsob, jak si vybrat ten správný čas na trénink, je orientovat se podle vlastních biorytmů, doby největší aktivity, tedy podle toho, zda jde o „sovu“ nebo „skřivana“

Pokud se sova vydá na ranní běh, pak bude trénink ve většině případů probíhat v režimu „kdy to všechno skončí“. „Sova“ v tuto chvíli myslí jen na to, že kvůli běhu musel vstávat příliš brzy, aby překonal svoji letargii a ospalost. Taková nálada může dobře vést k tomu, že místo pozorování běžecké techniky a kontroly pohody u běžecké „sovy“ dojde k podráždění a takový trénink nemá prakticky žádný užitek. A naopak - večerní běh v okamžiku vzestupu síly dodá „sově“ sebevědomí a svět bude vymalován v pozitivních barvách.

Zároveň „skřivan“ pobíhající v sousedství snil o tom, jak přivést vzdálenost, a skončil co nejdříve spát. Situace je opačná, ale výsledek je stejný.

Je běh v těchto případech škodlivý? Rozhodně. A před ním ty teoretické výpočty, kvůli kterým fyziologové argumentují: které cvičení je užitečnější - ráno nebo večer.

Dekódování jmen

Během manipulace je hlavní akcí škrábání, ale samotná manipulace může mít různá jména..

WFD - samostatná diagnostická (někdy používají přídavek: terapeutický a diagnostický) kyretáž děložní dutiny. Podstata tohoto jména: bude hotová

 • oddělené (nejprve škrábání cervikálního kanálu, poté děložní dutiny)
 • léčba a diagnostika - výsledné škrábání bude odesláno k histologickému vyšetření, které umožní přesnou diagnózu, „ošetřeno“ - protože tvorba (polyp, hyperplazie), pro kterou byla předepsána, je obvykle odstraněna během procesu škrábání.
 • škrábání - popis procesu.

WFD GS - samostatná diagnostická kyretáž pod kontrolou hysteroskopie je moderní modifikací kyretáže. Normální škrábání se provádí prakticky slepě.

Při použití hysteroskopie ("hyster" - děloha; scopy - "pohled") - lékař vloží zařízení do děložní dutiny, pomocí kterého prozkoumá všechny stěny děložní dutiny, odhalí přítomnost patologických útvarů, provede kyretáž a na konci zkontroluje jeho práci.

Jaká menstruace by měla být zastavena předemPři ztrátě krve více než 100 ml po celou dobu menstruace a nedůležité pohodě je nutná úprava cyklu. Bohatá ztráta krve vede k nedostatku hemoglobinu, tkáňové hypoxii, zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.