Lochia po porodu: když výtok končí

V očekávání prvního dítěte jen málo z budoucích porodních žen přemýšlí o tom, co se stane s jejich tělem a jak dlouho trvá kojení po porodu. Kromě hormonálních změn souvisejících s produkcí mléka je skutečně nezbytné také zotavení ženských pohlavních orgánů. Co se považuje za normu a jaký je „první zvon“ pro návštěvu gynekologa?

Výtok po porodu (lochie) trvá v průměru 6-8 týdnů.

Výtok po porodu během prvních dvou hodin

K předčasnému propuštění, s nímž se žena, která porodila, setká, dochází dokonce i na porodním oddělení, kde matka a novorozenec zůstávají první 2 hodiny. Takový výtok je považován za přijatelný, měl by být krvavý, velmi hojný, ale nedosahující 400 ml (norma je 0,5 procenta z celkové hmotnosti porodní ženy). Aby se předešlo ztrátě krve po porodu a infekci, lze na spodní část břicha aplikovat ledový obklad nebo vyprázdnit močové cesty katétrem. Pro velkou ztrátu krve jsou někdy předepsány léky, které způsobují kontrakci dělohy (například Oxytocin).

Je také nutné vydržet tuto dobu na porodním sále, aby nedošlo k opomenutí vývoje děložního krvácení, které je často způsobeno nesprávnou funkcí dělohy (pokud nedochází ke kontrakcím a svaly jsou uvolněné).

Mladá matka tráví tento čas pod dohledem zdravotnických pracovníků, proto jakmile žena cítí pod sebou velmi vlhkou plenu, mírné nepohodlí a závratě, vyplatí se okamžitě kontaktovat personál. Koneckonců nemusí existovat žádné bolestivé pocity a důsledky budou extrémně negativní..

První poporodní výtok zahrnuje také krvácení v případě prasknutí nebo nedostatečného ošetření stehu na tkáni porodních cest. Pokud je bolest nebo nepohodlí v perineální oblasti akutně pociťováno, je nutné vyšetření pochvy. Protože nesprávné zpracování může vést k hematomu a potom k opakovanému šití slz.

V případě pozitivního výsledku, pokud je úspěšné předčasné zotavení (neexistují žádné procesy popsané výše), jsou matka a dítě převedeny na oddělení po porodu.

Poporodní oddělení a možný výtok

Prvních několik týdnů těžkého vaginálního výtoku je normální a přirozené. Jediným bodem je, že v každé fázi jsou jiné. Tento výtok (lochia) je zpočátku hojný. A na každém oddělení po porodu jsou pro ženy k dispozici speciální sterilní pleny. Poporodní polštářky mohou být plné během několika hodin po jejich výměně.

K absorpci sekretů se používají látkové pleny nebo speciální polštářky po porodu.

Lochia, podobně jako krev se sraženinami, má podobný zápach jako výtok během menstruace. S každým dalším dnem se jejich počet snižuje, barva se blíží nahnědlé. Takový výtok se může zvýšit v důsledku pohybů nebo při stlačení břicha během vyšetření. Použití zakoupených vložek nebo plenek - rozhoduje správa porodnice. Protože je snazší pochopit povahu a objem vypouštění tkáňovou bází.

Jako preventivní opatření proti možnému patologickému krvácení potřebuje mladá matka:

 1. Při prvním nutkání jít na toaletu. Aby se děloha správně stahovala, mělo by se močení provádět každé tři hodiny.
 2. Krmte dítě na požádání, ne včas. Když dítě stimuluje bradavky, produkuje se oxytocin, díky kterému se stahují svaly dělohy. Mohou se objevit drobné pocity bolesti v podbřišku (podobné kontrakcím). Zvýšený objem výtoku při kontaktu novorozence s prsy je považován za normální..
 3. Během odpočinku si lehněte na břicho. Na tomto místě nic nezasahuje do odtoku sekretů, děloha je umístěna správně. To zase eliminuje riziko krvácení..
 4. Pokud je to možné, a ne jednou denně, ale více - naneste formu s kousky ledu na oblast dolní části břicha. Tato akce způsobí kontrakci dělohy a cév. I když v současné době existuje názor, že tato akce pravděpodobně způsobí cystitidu u ženy, než bude prospěšná.

Léčba (injekce oxytocinu) v prvních dnech je nutná po obtížném porodu. Okamžitá návštěva lékaře je však nutná, pokud žena pocítí prudký nárůst výtoku. Krvácení, ke kterému dochází z mnoha důvodů, ale po dvou hodinách porodu je považováno za pozdní.

Nelze vyloučit riziko krvácení v důsledku zadržené placenty a také možná onemocnění krve. Pokud problém není diagnostikován ani během těhotenství, léčba se provádí v anestezii s další antibiotickou terapií. Pokud je patologie detekována v procesu nesení plodu, jsou prováděna preventivní opatření bez čekání na porod.

Pro správné vylučování sekretů se ženám po porodu doporučuje ležet na břiše..

Nejběžnější krvácení z důvodu nedostatečné kontrakce dělohy je hypotonické. Při nevýznamné ztrátě krve se intravenózně vstřikuje další objem tekutiny s bohatšími sekrety - plazma.

Navíc není vyloučena opačná situace - když se lochie hromadí v těle a výtok se zastaví. Říká se tomu lochiometr, který v pokročilém stádiu může vést k endometritidě - zánětlivému procesu na výstelce dělohy. Léčte komplikace zavedením oxytocinu a odstraněním křečí pomocí No-shpa.

Vybíjejte doma

Celkově bude výtok po porodu trvat déle než 6–7 týdnů. Toto je doba zotavení dělohy. Ihned po propuštění je výtok podobný menstruačnímu výtoku. Postupně se objemy snižují, mění se barva na světle žlutou, protože hlen vychází paralelně. Po čtyřech týdnech se stávají šmouhami a později jsou téměř nepostřehnutelné a velmi podobné výboji před těhotenstvím. Krvácení z kojení může skončit mnohem dříve. Díky neustálé stimulaci prsu a produkci oxytocinu se děloha stahuje rychleji. A po porodu pomocí císařského řezu naopak všechny procesy v těle probíhají ve zpomalené verzi.

Hygienické postupy

Dodržování čistoty a každodenních hygienických postupů nepovede k předčasnému dokončení vypouštění, ale pomůže vyhnout se infekci infekčními chorobami. Lochia je příjemné prostředí pro mikroby, proto by jim nemělo být dovoleno hromadit se v perineu. Po dobu 1,5-2 měsíců s výtokem stojí za to používat hygienické polštářky po porodu nebo sterilní pleny. Současně se výrobky osobní hygieny mění každých několik hodin..

Nepoužívejte klasické tampony a parfémované vložky.

Po každé evakuaci se doporučuje umýt genitálie a denně se sprchovat. Voda by měla mít příjemnou teplotu, ne horkou. Proto se nemůžete vykoupat, protože existuje vysoké riziko přenosu infekce. Ze stejných důvodů se doporučuje umýt zevní genitálie určitým pohybem - vpředu, pohněte rukou dozadu.

Když potřebujete lékařskou pomoc

Pokud nastanou následující situace, je lepší neztrácet čas, ale ihned se poraďte s lékařem:

 1. Vůně výtoku se zhoršila - hnisavé projevy a nepříjemný „zápach“ naznačují přítomnost zánětu (endometritida). To může vést k mírnému zvýšení tělesné teploty a bolesti v dolní části břicha..
 2. Výtok postupně odezněl, ale najednou se obnovil v hojnějším množství. Buď výboj s HV po dlouhou dobu nezmění krevní charakter a nezastaví se. To může znamenat, že části placenty nebyly odstraněny, což povede k infekci a musí být odstraněno..
 3. Vzhled bílého výboje, podobný tvarohu. Souběžně může být doprovázeno svěděním a zarudnutím genitálií - tak se projevuje drozd.
 4. Náhlé a předčasné ukončení výtoku po porodu.
 5. Otevřené krvácení. Pro prudké sekrece nestačí několik polštářků za hodinu. V takovém případě musíte okamžitě zavolat sanitku.

Samotné odstranění těchto příznaků nebude možné, často jde o hospitalizaci. Pokud jde o nouzovou pomoc, žena, která nedávno porodila, může jít jak na konzultaci, tak do porodnice (nejpozději do 40 dnů od data narození).

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Pro každou ženu neexistuje žádný konkrétní časový rámec. Nedostatek menstruace je spojen s produkcí prolaktinu, který potlačuje ovulaci. Průtok menstruace během kojení se víceméně normalizuje po 5-6 měsících. Je možné, že menstruaci lze obnovit až po ukončení kojení. Kromě toho mohou být během laktace nepravidelné nebo mohou chybět..

Dodržování pravidel osobní hygieny a mírné fyzické aktivity pomůže mladé matce obnovit zdraví a zabránit rozvoji komplikací. Stojí za to poslouchat sami sebe, klidně reagovat na všechny změny v těle, a když se objeví první příznaky krvácení, poraďte se s lékařem.

Jaký by měl být výtok po porodu?

V poslední fázi porodu se rodí placenta, což znamená konec procesu porodu. To je doprovázeno uvolňováním velkého množství krve a hlenu: protože je poškozený povrch dělohy, zůstává na něm rána z dřívějšího připevnění placenty. Dokud se povrch dělohy nezahojí a sliznice se nezotaví, bude se obsah rány uvolňovat z pochvy ženy po porodu, postupně se bude měnit barva (bude stále méně a méně nečistot v krvi) a bude se snižovat množství. Tento poporodní výtok se nazývá lochia..

Ihned po ukončení porodu je ženě injekčně podán lék ke stimulaci kontraktilní aktivity dělohy. Obvykle je to Oxytocin nebo Methylegromethryl. Močový měchýř je vyprázdněn katétrem (aby netlačil na dělohu a nezasahoval do jejích kontrakcí) a na spodní část břicha je umístěna podložka na ohřev ledu. Tato doba je velmi nebezpečná s objevem hypotonického děložního krvácení, takže dvě hodiny po porodu je žena pozorována na porodním sále.

Krvavý výtok je nyní velmi hojný, ale přesto by neměl překračovat normu. Žena nepociťuje žádnou bolest, avšak krvácení rychle vede ke slabosti a závratím. Pokud tedy máte pocit, že krev jde velmi silně (například plenka pod vámi je celá mokrá), nezapomeňte o tom informovat zdravotnický personál..

Pokud výtok během těchto dvou hodin nepřekročí půl litru a stav ženy po porodu je uspokojivý, je převedena na oddělení po porodu. Nyní musíte sledovat své sekrece, a proto musíte vědět, jaké jsou a jak dlouho trvají. Nebojte se: sestra bude samozřejmě všechno kontrolovat. A lékař určitě přijde, včetně posouzení povahy a množství výtoku. Ale abyste si byli sebejistí a klidní, je lepší předem vědět, co se vám stane poprvé po porodu a jaká postava by měla být normální poporodní výtok.

Jaké jsou výtoky po porodu?

Lochia se skládá z krevních buněk, jejichoru, plazmy, zbytků výstelky děložní dutiny (umírající epitel) a hlenu z cervikálního kanálu, takže si v nich všimnete hlenu a sraženin, zejména v prvních dnech po porodu. Při tlaku na břicho i při pohybu se může zvýšit výtok obsahu rány. Zvažte to, pokud chcete vstát z postele - okamžitě se z vás vylije. Proto doporučujeme, abyste si nejprve pod nohy položili plenu..

Lochia bude neustále měnit svůj charakter. Zpočátku připomínají výtok během menstruace, jen mnohem hojněji. To je dobré, protože děložní dutina je zbavena obsahu rány. Po několika dnech bude lochie mírně tmavší a menší v množství. Druhý týden bude výtok hnědavě žlutý, získá slizkou konzistenci a po třetím žlutavě bílý. Ale nečistoty v krvi lze pozorovat celý měsíc po porodu - to je normální.

Aby se zabránilo krvácení?

I poté, co je žena po porodu převedena na oddělení po porodu, je pravděpodobnost krvácení stále vysoká. Pokud se množství výtoku prudce zvýšilo, okamžitě vyhledejte lékaře. Chcete-li zabránit krvácení, postupujte takto:

 • Pravidelně se převalujte na břiše: to pomůže vyprázdnit děložní dutinu od obsahu rány. Ještě lépe, ležte více na břiše než na zádech nebo na boku.
 • Jděte na toaletu tak často, jak je to možné, i když na to necítíte nutkání. Optimálně každé 2–3 hodiny, protože plný močový měchýř tlačí na dělohu a brání jí ve smrštění.
 • Několikrát denně položte na spodní část břicha ledovou topnou podložku: cévy se budou stahovat, což také zabrání krvácení.
 • Nezvedejte nic těžkého - při fyzické námaze se může množství výtoku zvýšit.

U kojících matek navíc lochie končí mnohem rychleji. Kojte proto dítě na požádání - během sání se v těle matky vytváří oxytocin, který vyvolává kontrakci děložních svalů. Současně žena cítí křečové bolesti a samotný výtok se zvyšuje.

Výtok po porodu: co dělat, aby se zabránilo komplikacím?

Několik týdnů po porodu, zatímco je obnovena děložní výstelka, se mladá matka nadále vylučuje z genitálního traktu. Jaký by měl být výtok po porodu, pokud vše probíhá dobře a v jakých případech signalizují potíže?

Elena Kudryavtseva
Porodník-gynekolog, Jekatěrinburg

Výtok po porodu se nazývá lochia. Jejich počet v průběhu času klesá, což se vysvětluje postupným hojením povrchu rány, které se po oddělení placenty tvoří na sliznici dělohy (endometria)..

Lochia se skládá z krevních buněk (leukocyty, erytrocyty, krevní destičky), plazmového pocení z povrchu rány dělohy, umírajícího epitelu lemujícího dělohu a hlenu z cervikálního kanálu. Postupem času se mění složení lochie, takže se mění i jejich barva. Povaha lochie by měla odpovídat dnům období po porodu. V prvních dnech po porodu (4–5 dní po normálním porodu a 7–8 dní po císařském řezu) je žena na porodním oddělení porodnice pod dohledem zdravotnického personálu. Ale poté, co je žena propuštěna domů, sama kontroluje svůj stav a jejím úkolem je v případě potřeby konzultovat lékaře. Množství a povaha výtoku po porodu mohou hovořit o objemu a je důležité si včas všimnout alarmujících projevů.

Výtok po porodu v prvních hodinách

První dvě hodiny po porodu je žena v porodnici pod dohledem zdravotnického personálu, protože toto období je nebezpečné pro výskyt takzvaného hypotonického krvácení z dělohy, které je způsobeno porušením kontraktilní funkce dělohy a uvolněním jejích svalů.

Je dobré, když je výtok po porodu krvavý, dostatečně hojný, činí 0,5% tělesné hmotnosti, ale ne více než 400 ml a nevede k porušení celkového stavu.

Aby se zabránilo poporodnímu krvácení, ihned po porodu se močový měchýř uvolní (moč se odstraní katétrem), na spodní část břicha se umístí led. Současně se intravenózně injikují léky, které snižují svaly dělohy. Smrštěním se děloha uzavírá otevřené krevní cévy, kde je připojena placenta, což zabraňuje ztrátě krve.

Pokud máte pocit, že je vaše poporodní krvácení příliš silné (vložka nebo povlak jsou mokré), musíte to okamžitě sdělit někomu ze zdravotnického personálu. Je důležité vědět, že i když žena nemá žádné bolestivé pocity, poporodní krvácení rychle vede ke slabosti a závratím..

Také v prvních dvou hodinách může dojít ke krvácení ze slz v tkáních porodních cest, pokud nejsou šité, takže je důležité, aby lékař po porodu pečlivě prozkoumal pochvu a děložní čípek. Pokud prasknutí nebylo zcela zašito, může se vytvořit hematom (omezená akumulace krve v tkáních) perinea nebo vagíny. Současně může žena pociťovat pocit plnosti v perineu. V tomto případě je nutné otevřít hematom a mezeru znovu sešit. Tato operace se provádí v intravenózní anestézii..

Pokud první dvě hodiny po porodu (časné období po porodu) uplynuly bezpečně, je žena převezena na oddělení po porodu.

Výtok po porodu: hygiena na oddělení po porodu

Je dobré, když jsou v prvních 2-3 dnech lochie krvavé a dostatečně hojné (asi 300 ml v prvních 3 dnech): polštářek nebo plenka je zcela naplněna během 1-2 hodin, lochia je dodávána se sraženinami, má shnilý zápach, jako je menstruační tok... Poté počet lochií klesá, získávají tmavě červenou barvu s hnědým odstínem. Zvýšený výtok po porodu s pohybem je normální. Na poporodním oddělení provádí lékař každodenní kolo, na kterém kromě dalších ukazatelů stavu ženy hodnotí povahu a množství poporodního výtoku - za tímto účelem sleduje výtok na podšívkové pleně nebo podložce. Řada porodnic trvá na používání plenek, protože pro lékaře je snazší posoudit povahu výtoku. Lékař se obvykle ženy zeptá, zda během dne odchází spousta sekretů.

Pro prevenci poporodního krvácení je důležité:

Včas vyprázdněte močový měchýř. První den musíte jít na toaletu alespoň každé tři hodiny, i když nechcete. Faktem je, že přetékající močový měchýř brání děloze normálně se stahovat..

Kojte své dítě na požádání. Během krmení se děloha stahuje, protože podráždění bradavek spouští uvolňování hormonu oxytocinu, který má kontrakční účinek na dělohu. V tomto případě může žena pociťovat křeče v podbřišku. Normálně se výtok během krmení zvyšuje.

Lehněte si na břicho. Nejde jen o prevenci krvácení, ale také o zabránění zadržování sekrecí v děložní dutině. Po těhotenství a porodu je tón břišních svalů oslaben, takže děloha se může odchýlit dozadu, což narušuje odtok sekrecí. Ale v poloze na břiše se děloha blíží k přední břišní stěně, úhel mezi jejím tělem a krkem je vyhlazen, což zlepšuje odtok sekrecí.

Umístěte ledový obklad na dolní část břicha 3-4krát denně. Toto opatření pomáhá zlepšit kontrakci svalů dělohy a děložních cév.

Výtok po porodu bude pokračovat i po propuštění z nemocnice

Je dobré, když výtok po porodu trvá 6-8 týdnů (kolik času trvá, než se děloha vyvine zpět po těhotenství a porodu).

V prvním týdnu po porodu je výtok srovnatelný s běžným obdobím, pouze je hojnější a může obsahovat sraženiny. Každý den množství vypouštění klesá. Postupně získávají žlutavě bílou barvu díky velkému množství hlenu a mohou být smíchány s krví. Zhruba do 4. týdne jsou skvrnité výtoky skvrnité a na konci 6. – 8. Týdne jsou již stejné jako před těhotenstvím.

U kojících žen se poporodní výtok zastaví rychleji, protože celý proces zpětného vývoje dělohy je intenzivnější. Nejprve mohou být při krmení bolesti v dolní části břicha, ale během několika dní zmizí.

U žen, které podstoupily císařský řez, se vše děje pomaleji, protože stehy dělohy se zhoršují.

Hygienická pravidla v období po porodu

Dodržování jednoduchých pravidel hygieny po porodu pomůže vyhnout se infekčním komplikacím. Od prvních dnů po porodu se v lochii vyskytuje rozmanitá mikrobiální flóra, která se množí a může způsobit zánětlivý proces. Proto je důležité, aby lochie nezůstávala v děložní dutině a v pochvě..

Během celého období, zatímco poporodní výtok pokračuje, musíte používat podložky nebo podložky. Těsnění je třeba měnit nejméně každé tři hodiny. Je lepší použít podložky s měkkým povrchem než se síťovinou, protože lépe ukazují povahu výboje. Podložky s vůněmi se nedoporučují - při jejich použití se zvyšuje riziko alergických reakcí. Nejlepší je používat polstrované pleny, když ležíte, aby nedošlo k narušení vypouštění lochie. Tampony nelze použít, protože zabraňují odstranění vaginálního výtoku, místo toho je absorbují, což může způsobit množení mikroorganismů a vyvolat rozvoj zánětlivého procesu..

Musíte se umýt několikrát denně (po každé návštěvě toalety). Musíte se každý den sprchovat. Pohlavní orgány by se měly umýt zvenčí, nikoli však zevnitř, zepředu dozadu. Nemůžete se sprchovat, protože tak můžete infikovat infekci. Ze stejných důvodů se koupání nedoporučuje..

Při těžké fyzické námaze se objem výboje může zvýšit, takže nezvedejte nic těžkého.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže vyhnout se poporodním komplikacím..

Alarmy po porodu

Lékařskou pomoc byste měli vyhledat v následujících případech:

 • Výtok po porodu získal nepříjemný, štiplavý zápach, hnisavý charakter. To vše naznačuje vývoj infekčního procesu v děloze - endometritida. Endometritida je nejčastěji doprovázena bolestmi v podbřišku a horečkou.
 • Hojné krvácení se objevilo poté, co se jejich množství již začalo snižovat nebo krvácení dlouho nepřestávalo. Může to být příznak neodstranitelných částí placenty zbývajících v děloze, které narušují její normální kontrakci..
 • Vzhled sýrového výtoku naznačuje vývoj drozdů. V tomto případě se může také objevit svědění v pochvě a někdy se objeví zarudnutí na vnějších genitáliích. Riziko této komplikace se zvyšuje s antibiotiky..
 • Poporodní výtok se náhle zastavil. Po císařském řezu je tato komplikace častější než po přirozeném porodu..
 • V případě silného hojného krvácení (při výměně několika vložek během hodiny) musíte zavolat sanitku a nechodit k lékaři sami.

Výše uvedené komplikace nezmizí samy. Je nutná léčba, která by měla být zahájena co nejdříve. V některých případech musíte jít do nemocnice.

Pokud po porodu nastanou komplikace, žena může kontaktovat nejen předporodní kliniku, ale také (v každém případě kdykoli během dne) porodnici, kde k porodu došlo.

Jak se obnovuje menstruační cyklus po porodu?

Načasování obnovy menstruačního cyklu je u každé ženy individuální. Po porodu se v jejím těle produkuje hormon prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Kromě toho inhibuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto zabraňuje ovulaci..

Pokud je dítě kojeno, pak se pravidelný menstruační cyklus jeho matky po porodu obnoví za 5-6 měsíců po porodu a může se zotavit i po ukončení laktace. Před tím nemusí menstruace vůbec být, nebo mohou občas přijít. Při umělém krmení (dítě dostává pouze umělé mléko) se menstruace obnoví zpravidla do 2. nebo 3. měsíce po porodu.

Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Z jakého důvodu je po porodu výtok

Během porodu se děloha velmi stahuje, tlačí dítě ven. Po narození dítěte placenta nebo placenta vyjde. V místě jeho připojení zůstává velké množství zejících nádob. Děloha se stahuje co nejvíce v prvních hodinách po narození dítěte, ale zůstává ve zvětšeném stavu ještě několik dalších týdnů.

Přítomnost otevřených cév vyvolává vaginální výtok. Po narození dítěte se jim říká lochia. Nejprve jsou hojné a poté se snižují v množství, mění se jejich barva.

Pro zvýšení intenzity kontrakcí děložního orgánu se ihned po porodu zavede do močové trubice katétr, který vyprázdní močový měchýř. To se provádí za účelem zmírnění tlaku na dělohu..

V prvních hodinách po narození dítěte existuje velmi vysoké riziko vzniku děložního krvácení. Porodní žena je ponechána další 2 hodiny na porodním sále, aby sledovala její stav. Takové činnosti vám umožňují poskytnout včasnou pomoc, zastavit krvácení. Pokud nedojde ke komplikacím, je stav ženy uspokojivý, po 2 hodinách je s dítětem převezena na oddělení po porodu.

Jaký by měl být výtok po porodu u zdravé ženy

Lochia obsahuje krev, plazmu, sraženiny vytvořené z vnitřní výstelky děložního orgánu, slizniční formace. Objem krve ztracené bezprostředně po porodu by neměl překročit 1,5 litru.

Dále se děloha stahuje, což vede ke snížení množství výtoku. V prvních dnech je výtok krvavý. Pacienti aktivně opouštějí krev, krevní sraženiny vytvořené z částic sliznice děložního orgánu, plodových membrán.

Po několika dnech je krvavý výtok nahrazen tmavším výbojem, který připomíná menstruační krvácení. Objem lochie je větší než během menstruace. Tato povaha výtoku hovoří o dobré kontraktilitě dělohy a jejím očištění od zbytků sliznice a placenty.

Normální děložní kontrakce zajišťují dobrou eliminaci zbytků placenty.

Po týdnu je výtok světle žlutý. Už nejsou tak hojní. V jejich složení se objevuje hlen. Je možné změnit nažloutlou barvu výtoku na nahnědlou. To je norma. Výtok naznačuje dobrou srážlivost krve a kontraktilní aktivitu děložního orgánu. Hnědý a světle nažloutlý výtok přetrvává po dobu jednoho týdne.

Po 3 týdnech po porodu se výtok stane světle žlutým nebo nažloutlým bílým. Jsou povoleny krevní nečistoty, které přetrvávají až 30-40 dní po narození dítěte.

Vypouštění nemá nepříjemný zápach. První týden voní jako krev. Po několika dnech nabije výtok shnilý zápach..

Kolik jdou

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá 6 týdnů. Možná mírné snížení nebo zvýšení v období vypouštění lochie. Intenzita a doba trvání výboje závisí na následujících faktorech:

 1. Vlastnosti těla, jmenovitě rychlost zotavení.
 2. Těhotenský kurz.
 3. Vlastnosti porodu.
 4. Přítomnost nebo nepřítomnost komplikací v poporodním období.
 5. Typ porodu: po císařském řezu je termín pro uvolnění lochie delší než při přirozeném porodu.
 6. Kojení. Čím častěji pacientka krmí dítě, tím intenzivněji se děloha stahuje..

Pokud je doba výtoku kratší než měsíc nebo delší než 6 týdnů, musíte se poradit s lékařem. Lékař provede vyšetření, předepíše terapii nebo pošle do nemocnice.

Jak zabránit krvácení

Riziko velké ztráty krve v prvních dnech přetrvává. Pokud se objem vypouštění výrazně zvýšil, okamžitě vyhledejte lékaře.

Existuje řada opatření, která zabraňují vzniku ztráty krve:

 1. Vyprázdněte močový měchýř každé 2-3 hodiny, i když není nutné močit, protože lisovací měchýř snižuje kontraktilní aktivitu děložního orgánu.
 2. Zaujměte polohu na břiše, která stimuluje vylučování obsahu dělohy.
 3. Aplikujte nádobu s ledem na dolní část břicha, aby se zúžily krevní cévy, pokud se děloha špatně stahuje.
 4. Nezvedejte nic těžkého, protože náklad vede ke zvýšení objemu vypouštění.

Dalším důležitým cvičením je kojení. Když se dítě přichytí na prsa, uvolní se hormon oxytocin. Jeho působením se děloha intenzivně snižuje, odstraňuje sraženiny a krev. Během krmení pacient pociťuje bolest břicha, která je doprovázena uvolňováním krve z pochvy.

Prevence infekcí

Krev je živnou půdou pro růst bakterií, proto se dodržují pravidla pro prevenci infekce rány v děložní dutině.

Doporučujeme následující aktivity:

 1. Po každém vyprázdnění močového měchýře a konečníku se umyjte. Hygienu vnějších pohlavních orgánů provádějte zepředu dozadu. Není možné se umýt ve vaginální dutině.
 2. Osprchujte se každý den. Odmítnout koupel.
 3. Vyvarujte se sprchování, protože to zvyšuje pravděpodobnost vzestupné infekce.
 4. První den používejte pouze sterilní pleny, které se vydávají v nemocnici.
 5. Hygienické vložky používejte od druhého dne. Měňte je nejméně 8krát denně.
 6. Použijte bavlněné prádlo.
 7. Nepoužívejte tampony, protože znesnadňují vylučování, zvyšují pravděpodobnost růstu bakterií.

Tyto činnosti pomohou dobře přenést časné období po porodu, zabránit vzestupné infekci..

Patologický výtok po porodu

Normálně je vaginální výtok po narození dítěte krvavý. Je nahrazen nažloutlým, nahnědlým nebo nažloutle bílým výtokem. Rozpor mezi načasováním a barvou výboje s normou hovoří o patologii.

Typy patologických výtoků u žen, příčiny vzhledu:

 1. Jasně nažloutlý. Vznikají v důsledku zánětu sliznice děložního orgánu, zejména endometritidy, zánětlivých ruptur děložního čípku a pochvy. Oslavováno 4-5 dní.
 2. Zelený. Zjistí se během vývoje endometitidy, která je vyvolána špatnou kontraktilitou děložního orgánu. Když se objeví zelený výtok, pacient zaznamená bolesti břicha, horečku a nepříjemný zápach.
 3. Hnědavý. Pokud je výtok zaznamenán déle než 10 dní, vede to k endometritidě, děložním fibroidům, ohnutí děložního orgánu, špatné srážení krve. Pokud má pacient hojný výtok s hnědým odstínem, znamená to neúplné odtržení placenty.
 4. Brzy sliznice. Vyskytují se u 2–3 týdnů u zdravé ženy. Časné sekrece sliznice skrývají poškození děložního orgánu a pochvy. Při perforaci dělohy je zaznamenán hojný výtok sliznice..
 5. Krvavé, narůžovělé, prodloužené, více než 3-4 týdny. Zjistí se u pacientů s atonií a přetížením děložního orgánu, patologií koagulačního systému, časným pohlavním stykem, těžkou fyzickou prací. Také růžový a krvavý výtok po měsíci a více naznačuje první menstruaci..
 6. Bílé, tvarohové. Vyskytují se v důsledku plísňové infekce genitálního traktu.

Pokud se objeví patologická lochie, je nutné navštívit lékaře. Lékař určí příčinu, předepíše vyšetření a léčbu.

Co dělat s patologickým výtokem

Pokud se objeví patologický výtok, doporučuje se neprodleně vyhledat lékaře. Nemůžeme váhat, protože některé z nich vedou k hrozným následkům. Pokud má žena změnu povahy výtoku v nemocnici, musíte o tom okamžitě informovat službukonající porodní asistentku nebo lékaře.

Pokud je krvácení mnohem hojnější, doporučuje se okamžitě zavolat službukonajícímu gynekologovi nebo ošetřujícímu lékaři. Toto je první známka krvácení. Pokud po propuštění z nemocnice dojde k těžké ztrátě krve, zavolejte sanitku doma.

Když se objeví nažloutlý, nazelenalý nebo nahnědlý výtok, kontaktujte místního gynekologa. Lékař provede vyšetření, vyšetření a předepíše ambulantní léčbu. Pokud existuje riziko otravy krve, endometritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění malé pánve a detekce zbytků placenty v děložní dutině, provádí se hospitalizace s následnou léčbou. V některých případech je nutná operace.

Znát povahu poporodního výtoku je velmi důležité. Díky tomu jsou včas detekována a léčena zánětlivá onemocnění, krvácení, nemoci srážení krve a další stavy..

Výtok po porodu - normy a odchylky

Výtok po porodu je normální. Stává se to v prvních týdnech po narození dítěte. Článek pojednává o tom, co jsou normální lochie a jaké jsou příznaky patologie.

 1. Co to je
 2. Standardy
 3. První hodiny
 4. První dny
 5. Po vybití
 6. Doba trvání
 7. Odchylky
 8. Nouzové případy
 9. Prevence

Co to je

Po narození dítěte se placenta odlupuje. Sloužila jako zdroj základních látek pro dítě a ochrana pro něj. Na místě placenty zůstává velká rána. Krev a plazma to opouštějí.

Lochia - to je poporodní výtok z dělohy.

Složení lochie, jejich barva a objem se mění v závislosti na tom, kolik času uplynulo od narození dítěte. Žena by měla vědět, kolik výtoku jde po porodu, jaký by měl být jejich objem, barva.

Standardy

Míra lochie po porodu se mění ve dne a v týdnu.

První hodiny

V této době je mladá matka pod dohledem zdravotnického personálu. Lochia je obvykle krvavá a bohatá. Je normální, když se 2 hodiny po narození dítěte vylije průměrně 400 mililitrů krve.

V tuto chvíli existuje riziko krvácení z dělohy. K tomu dochází při absenci kontraktilní aktivity dělohy. Intravenózně se podává oxytocin, aby se zabránilo krvácení.

První dny

Lochia v této době vyniká méně. Za 3 dny odejde celkem asi 300 ml krve. Naleznou se v něm sraženiny a krev. Abnormality jsou příliš hojné nebo sporé lochie..

Měly by vonět jako čerstvá krev. Pak se změní na kyselou.

Po vybití

Výrazy stále ustupují asi za měsíc a půl. Po celou tu dobu to bude trvat od 500 do 1 500 ml tekutiny. Každý den toho bude méně.

Barva se také mění - díky značnému množství hlenu zbarví žlutě. Toto je varianta normy. Pak bude lochie skrovná a rozmazaná.

Doba trvání

Lochia po porodu opouští od 5 do 7 týdnů. Poté se obnoví děloha a žena si všimne obvyklého vaginálního výtoku. Následující faktory ovlivňují dobu průchodu lochie:

 • rysy těhotenství;
 • rysy narození dítěte (přirozeně nebo císařským řezem);
 • intenzita děložního krvácení;
 • poporodní komplikace;
 • frekvence kojení.

Čím častěji matka kojí dítě, tím více se pohlavní orgány stahují a tím méně času se lochie objeví.

Odchylky

Známky patologického stavu jsou následující.

 1. Malý nebo žádný výboj. Tomu se říká lochiometr. Jeho vzhled je spojen s abnormální kontrakcí děložního čípku. Dalšími příznaky tohoto stavu jsou bolesti v podbřišku, zvětšení dělohy a horečka..
 2. Nadměrné krvácení. Více krevních obrazů naznačuje problémy se srážením.
 3. Krvácení ze sešitých pooperačních řezů.

Krvácení ze stehů, které jsou ukládány do porodních cest, se objevuje v důsledku nedodržování poporodního odpočinku. K prasknutí stehů dochází i při stolici.

Pokud se obnoví děložní epitel, měl by být výtok světlý nebo nažloutlý.

Následující příznaky naznačují vývoj onemocnění:

 • vzhled nepříjemného zápachu;
 • svědění a pálení v perineu;
 • Zvýšení teploty.

Vzhled zeleného odstínu naznačuje anomálii. Jedná se o patologický příznak, bez ohledu na jeho výskyt v období po porodu. Taková lochie může naznačovat vývoj:

 • kapavka;
 • chlamydie;
 • gardnerelóza;
 • trichomoniáza.

V takových případech jsou ženě předepsána antibiotika. Je přísně zakázáno užívat antibakteriální látky samostatně..

Rybí vůně by vás měla upozornit. Objevuje se v důsledku nedodržování hygienických pravidel nebo exacerbace kandidózy.

Hnilobný zápach se objeví, když:

 • endometritida;
 • vaginitida;
 • kolpitida;
 • poporodní peritonitida.

Žena musí věnovat pozornost povaze lochie, která vyniká přibližně jeden a půl měsíce po porodu. Pokud najednou barva příznaků zhnědne a jejich objem se zvětšil, znamená to obnovení menstruačního cyklu. To znamená, že může znovu otěhotnět..

První menstruace může být skrovná nebo naopak bohatá..

Nouzové případy

Pokud se trvání, rychlost a barva výtoku po porodu změní za přítomnosti těchto příznaků, musí žena urgentně kontaktovat.

 1. Skok tělesné teploty. Není to vždy spojeno s horečkou. Skok naměřených hodnot teploměru je spojen s možným vývojem endometritidy. Pokud se neléčí, mohou se objevit závažné komplikace..
 2. Zapáchající hnis.
 3. Bolest v podbřišku.
 4. Vzhled ichoru z pooperačního stehu z císařského řezu.
 5. Náhlý nárůst objemu lochie.
 6. Úplná absence. To naznačuje ucpání cervikálního kanálu..

V případě nouze okamžitě zavolejte sanitku..

Prevence

Po přirozeném porodu, pokud nejsou žádné stížnosti, musí žena navštívit gynekologa asi po 6 týdnech..

Po císařském řezu byste měli navštívit lékaře asi týden po propuštění. Lékař provede gynekologické vyšetření, předepíše krevní testy a v případě potřeby provede ultrazvukové vyšetření. Podruhé musíte navštívit lékaře jeden a půl až dva měsíce po propuštění.

Chcete-li snížit množství poporodního výtoku, měli byste dodržovat tato doporučení.

 1. Včasná návštěva toalety. Po porodu jděte každé 3 hodiny, i když není nutné močit.
 2. Krmte dítě mateřským mlékem na požádání. Během krmení se produkuje hormon oxytocin, který zvyšuje kontraktilní aktivitu dělohy.

Pokud máte během kojení křeče v děloze, je to normální..

Je nutné obnovit intimní život nejdříve dva měsíce po porodu. V důsledku nedodržení tohoto pravidla se infekce z pochvy dostane do dělohy..

Po dobu 10 dnů po porodu se doporučuje umýt po každém močení nebo stolici, před spaním a každé ráno. Za tímto účelem byste měli použít speciální mýdlo s neutrálním indexem kyselosti. Po ukončení procedury musíte perineum blotovat ručníkem.

Těsnění je třeba měnit každé 2 hodiny (nebo podle potřeby). Je zakázáno dotýkat se švů rukama. Vyberte si volné prádlo z přírodních tkanin.

 • navštívit lázeňský dům, saunu;
 • vykoupat se;
 • používat tampony;
 • dělat sprchování;
 • mít sex.

Dodržování hygienických pravidel pomůže předcházet komplikacím..

Výtok z dělohy po porodu je zcela normální. Normálně se jejich objem postupně snižuje. Také se mění jejich složení: na konci období zotavení opouští jen malé množství světle zbarvených lochií.

Vědomí toho, jak lochie vypadá v prvních dnech po porodu a nějakou dobu po nich, pomáhá včas věnovat pozornost zdravotním problémům. Včasný přístup k lékaři vám umožní nezmeškat výskyt nebezpečných komplikací.

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Ukazuje se, že více než 50% žen na světě mělo alespoň jednou v životě cystitidu. Mnoho lidí se proto zajímá o to, jak souvisí cystitida a opožděná menstruace. V jakých případech je třeba se vyděsit a běžet k lékaři?