Proč bradavky bobtnají na hrudi?

Otok bradavek je častým příznakem, kterému čelí nežné pohlaví, a ve většině případů je spojen s přirozenými procesy v těle: těhotenství, menstruace, sexuální vzrušení.

Stává se však také, že příznak obtěžuje bez ohledu na taková období. S čím je to spojeno a jak se toho zbavit?

Příčiny

Je těžké hned říct, proč bradavky v některých případech bobtnají. Pokud má dívka před menstruací nějaký příznak, nebojte se. Takové období pro tělo je považováno za druh stresu a otok bradavek signalizuje blížící se hormonální změny..

Dalším zdrojem otoku bradavek na prsou je období těhotenství. Tělo některých žen reaguje na početí a proces nosení plodu tímto způsobem - otok bradavek, stejně jako překrvení mléčných žláz, bolest na bocích hrudníku. Pokud se vám tyto příznaky podaří najít, doporučuje se provést těhotenský test.

Nepatologické

 1. Zdrojem otoku bradavek jsou často faktory domácnosti. Může to být například kontakt s prsy s podprsenkou z nepřirozeného syntetického materiálu, na které tělo reaguje tímto způsobem. Špatné, nevhodné, těsné a pevné spodní prádlo také způsobuje bolest na hrudi, a to i v oblasti bradavek. Pokud vyměníte podprsenku za pohodlnější nebo z přírodního materiálu, příznak zmizí. Pokud máte bolesti a otoky, je lepší navštívit gynekologa nebo mammologa, abyste zjistili skutečnou příčinu.
 2. Některé léky, pokud se užívají interně, přispívají ke vzniku nepohodlí v mléčných žlázách. Může to být nejen překrvení bradavek, ale také bolestivé příznaky spojené se syndromem tlaku, pálení a svědění. Ošetřující lékař zpravidla varuje před možnými nežádoucími účinky léků, ale nelze předvídat, jak bude tělo reagovat na ten či onen lék. Negativní reakce jsou vysvětleny v každém pokynu, takže si je musíte před použitím jakýchkoli pilulek přečíst. Vzhled svědění, pálení, otoku na mléčných žlázách je často způsoben užíváním antikoncepčních prostředků.
 3. Dalším důvodem je puberta, během níž mohou bradavky a žlázy úplně nabobtnat. Většina dívek se stydí konzultovat s lékařem a konzultovat tuto otázku, ale je to marné. Specialista vybere účinný lék, který pomůže zbavit se příznaku a snížit citlivost bradavek. Za tímto účelem se používají místní léky ve formě mastí a gelů. Jakákoli hormonální změna v těle způsobuje výskyt příznaku - otok bradavek a bolest v oblasti hrudníku. Například 2-3 dny po prvním pohlavním styku jsou takové projevy považovány za normální reakci, která sama o sobě zmizí, aniž by vyžadovala konkrétní terapii. Bradavky při vzrušení bobtnají.
 4. Po porodu můžete detekovat příznak fotografie. Tento stav je způsoben reakcí těla na hormonální změny, ke kterým dochází po narození dítěte..
 5. Bradavky bobtnají s prudkým nárůstem tělesné hmotnosti. Tukové zásoby jsou lokalizovány pod mléčnými žlázami, které se zvyšují s rostoucí celkovou hmotností. Výsledkem je - překrvení mléčných žláz, příznaky bolesti.

Patologické

Existuje mnoho důvodů, proč bradavky bobtnají a bolí, a nejsou vždy spojeny s těhotenstvím a obdobím menstruace..

Pokud v posledních případech je příznak přítomen po určitou dobu a zmizí sám o sobě, dokud není vyloučen provokující faktor, pak je s vývojem onemocnění pozorován průběžně, navíc doplněn dalšími nepříjemnými projevy.

Běžnou příčinou překrvení bradavek je rozvoj dyshormonální mastopatie, která je považována za nebezpečný stav, který má negativní důsledky, pokud není léčba zahájena včas. V pozdním stádiu vývoje patologie se z bradavek uvolní průhledný nebo bílý exsudát, bolest se stává poměrně silnou. Kromě toho se zvyšuje riziko vzniku onkologických komplikací..

Oteklé bradavky prsu - známka poruchy funkce endokrinního systému, při které se příznak objeví náhle, postupuje, dochází k vylučování čiré tekutiny z prsu.

Může to být způsobeno onkologickým onemocněním - rakovinou. Pokud se zhoubný (benigní) nádor vytvoří uvnitř žlázy nebo v oblasti bradavek, překrvení není jediným příznakem. Je doplněn bolestivým syndromem difúznější povahy, výskytem charakteristické plomby v hrudi, uvolňováním patologického exsudátu.

U mužů

U muže, jehož tělo je zcela zdravé, objem estrogenu nepřesahuje 0,001%. Pod vlivem určitých faktorů se mění poměr androgenů a ženských pohlavních hormonů. Výsledkem je - pokles testosteronu a zvýšení estrogenu, což způsobuje růst prsou, otoky bradavek a jejich zhutnění.

V tomto případě je diagnóza "gynekomastie" - stav způsobený porušením poměru hormonálních látek. Existuje mnoho důvodů: jedná se o patologické stavy jater, srdce, cév a léčba určitými léky, užívání drog.

Hlavním příznakem gynekomastie u mužů je zvětšení bradavek, hyperpigmentace areolů. Z bradavek se uvolní průhledný exsudát. Neexistuje bolestivá symptomatologie, ale citlivost prsou se zvyšuje.

V počáteční fázi vývoje patologie jsou změny nízké závažnosti a člověk si je prostě nevšimne. Pokud zahájíte léčbu v 1. stupni, můžete se gynekomastie úplně zbavit. Jinak onemocnění postupuje: regionální lymfatické uzliny se zvyšují, z bradavek se uvolňuje krvavý exsudát.

Závěr

Lékaři varují! Šokující statistika - je prokázáno, že u více než 74% kožních onemocnění existuje riziko infekce parazity (Ackapida, Giardia, Tokcokapa). Skluznice způsobují kolokulární poškození organismu a jako první trpí náš imunitní systém, který musí chránit organismus před různými nemocemi. Vedoucí Parazitologického ústavu sdílel tajemství, jak rychle se jich zbavit a očistit jejich pokožku, to se ukázalo jako dostatečné. Přečtěte si více.

Ženy i muži, pokud se objeví edém bradavek, by se měli poradit s lékařem, aby zjistili příčinu tohoto stavu. Samoléčba nemusí vždy vést k uzdravení a často naopak - způsobuje další zdravotní problémy.

Proč jsou bradavky oteklé a bolavé

Co dělat, když jsou bradavky oteklé a bolavé? Jak je to nebezpečné? Jak se vypořádat s bolestí? Bolestivost v bradavkách není vždy příznakem nebezpečného onemocnění. Existují také fyziologické důvody pro bolest.

Abychom pochopili, zda je lékař nutný, stojí za to věnovat pozornost specifikům příznaků - objasnit místo a povahu bolesti, hledat další projevy nemoci. Pokud existují příznaky onemocnění, neměli byste odložit návštěvu mammologa. Mnoho onemocnění prsu dobře reaguje na léčbu, pokud je léčba zahájena včas.

Hlavní důvody bolesti

Otok bradavek je zpravidla doprovázen výskytem bolestivosti. Čím více otoků, tím bolestivější je dotýkat se postižené oblasti.

Současný výskyt bolesti a otoku může naznačovat takové poruchy v těle:

 • Gynekomastie u mužů - často doprovázená otokem bradavky nebo obojím a nepohodlí.
 • Velká prsa u dívek mohou způsobit nepohodlí. Pokud opomenete nosit podpůrné spodní prádlo, objeví se otoky a bolestivé bolesti, mohou se zvýšit bradavky a samotné mléčné žlázy.
 • Bradavky po infekčních onemocněních bobtnají.
 • Pokud je bradavka oteklá a druhá je normální, můžete mít podezření na nádory.
 • Pokud jsou bradavky zvětšené a oteklé, problém může být ve štítné žláze..
 • Ektázie mléčných kanálků - nadměrné množení kanálků v mléčné žláze. Nejčastěji se vyskytuje během těhotenství.
 • Nemoci hypofýzy.

Jedná se o nemoci a patologie, jejichž jedním z příznaků může být otok bradavek, dvorců a samotného prsu. Pokud je bradavka nemocná, ale nezměnila se její velikost, prvním krokem je věnovat pozornost podprsence a dni cyklu - je docela možné, že nepohodlí je způsobeno přirozenými důvody.

Nebezpečné příznaky

Existují příznaky, které naznačují vážné onemocnění. Když se objeví, neodkládejte návštěvu lékaře..

Mezi tyto příznaky patří:

 • Krvavé problémy.
 • Pocit uzlin v prsní tkáni.
 • Zvýšená teplota v oteklé oblasti.
 • Pokud je bradavka oteklá, ale bolí obě prsa.
 • Pokud bradavky bolí a jsou šupinaté a na pokožce je viditelné zarudnutí.
 • Pokud se velikost bradavky zvětšuje nebo zmenšuje, klesá, mění tvar.

Pokud se takové příznaky objeví, musíte kontaktovat mammologa a podstoupit úplné vyšetření..

Vlastnosti struktury prsu

Abyste pochopili, proč bradavky bobtnají a jak to může ovlivnit zdraví, musíte pochopit strukturální rysy mléčných žláz. Prsa se skládá ze dvou hlavních složek - lipidové vrstvy a přímo žlázové tkáně, do které pronikají mlékovodné kanály. Nemoci mají zpravidla vliv na žlázovou složku. Bobtná, roste, což způsobuje nepohodlí. Někdy se nemoc může týkat mléčných kanálků - nadměrně se zvětšují nebo naopak zmenšují.

Prsa je velmi citlivá na stav těla. Všechny pohlavní hormony ovlivňují mléčné žlázy. A jejich hladina kolísá v závislosti na denní době, dni cyklu a úrovni stresu. Pokud je hormonální nerovnováha konstantní, vede to k patologiím prsu..

Ale proč bradavky bolí? Hlavním důvodem je, že bradavky a areoly jsou velmi choulostivé tkáně. Jsou snadno podrážděni jakoukoli expozicí. Mohou se zvětšit pouhým třením o drsnou látku podprsenky. Proto je důležité pečlivě sledovat vaše prsa..

Přirozené příčiny

Co když jsou bradavky oteklé, ale neexistují žádné další příznaky? Pokud je jedna bradavka nemocná a příznaky se nehodí k žádné nemoci?

Existuje dostatek fyziologických důvodů pro nepohodlí:

 • Užívání antikoncepce. Na samém začátku příjmu se bradavky zvětší a stanou se citlivějšími. To je v pořádku, ale je lepší prodiskutovat tyto příznaky s lékařem, který drogu vybral..
 • Před menstruací vás mohou bolet bradavky. Samotný tento příznak není nebezpečný. Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud je předmenstruační syndrom doprovázen jinými nepohodlí nebo narušuje plnohodnotný život.
 • Nesprávně vybrané prádlo. To platí zejména pro dívky s velkými prsy. V tomto případě existuje pouze jedno řešení - vyberte vhodnou podpůrnou podprsenku..

V některých případech může prsa reagovat na stres, fyzickou aktivitu. Pak stojí za to trochu počkat - s největší pravděpodobností nepohodlí zmizí samo.

Stanovení diagnózy

Co může lékař udělat pro stanovení diagnózy? Nejprve pošle komplexní diagnostiku. Konkrétní kontrolní seznam závisí na příznacích.

Nejprve odborník provede standardní zkoušku. Zahrnuje hodnocení celkové pohody, hodnocení vzhledu mléčných žláz a palpaci. Druhá možnost vám umožní rychle určit, zda jsou v hrudníku novotvary..

Další důležitá vyšetření jsou:

 • Obecné klinické analýzy. Umožňuje detekovat abnormality krevního obrazu.
 • Recepce gynekologa a endokrinologa - protože onemocnění prsu jsou často spojena s patologiemi štítné žlázy nebo s chorobami genitální oblasti.
 • Mamografie nebo ultrazvuk - slouží k detekci novotvarů.
 • Ductografie je metoda, která umožňuje posoudit stav mléčných kanálků.

Lékaři si jsou jisti, že téměř každá nemoc je léčitelná - hlavní věcí je vyhledat pomoc včas.

Co dělat, pokud je hrudník oteklý a bolí?

Prsní žláza je orgán s funkcí vnějšího vylučování. Prezentováno u žen i mužů.

V nitroděložním období dochází ke stejnému pokládání orgánů, ale později se podle pohlaví rozlišuje. Dochází k anatomickým a funkčním změnám, které jsou pro ženy nejdůležitější.

 1. Struktura prsou
 2. Prsa funkce
 3. Příčiny bolesti na hrudi u ženy
 4. Známky otoku prsou
 5. Příčiny otoku mléčných žláz
 6. Bolestivost a otok mléčných žláz jako příznak patologie
 7. Diagnostika
 8. Instrumentální diagnostické metody
 9. Laboratorní diagnostické metody
 10. Léčba
 11. Léčebné metody léčby
 12. Lidové léky
 13. Oteklé bradavky
 14. Samovyšetření
 15. Prevence bolesti na hrudi

Struktura prsou

Struktura a komponenty mléčné žlázy:

 • Orgán je spárován a nachází se na přední stěně hrudní kosti. Připevňuje se k němu prostřednictvím vazů a svalů.
 • V průběhu času je charakteristická změna jeho velikosti a také dochází k postupnému posunu směrem dolů kvůli ztrátě pružnosti a pevnosti vazivového aparátu.
 • Prsní žláza má lalokovitý typ struktury, téměř celý se skládá z žlázové tkáně.
 • V závislosti na tělesné hmotnosti, množství podkožního tuku a funkčním stavu se může objem doplňující tukové tkáně lišit. Normálně korelují 1: 1. Během kojení se zvyšuje množství žlázové složky a během menopauzy je naopak nahrazeno tukem.
 • Každá z laloků má vylučovací kanál, který tvoří expanzi na výstupu z mléčné žlázy, kde se později hromadí mléko. Otevírají se na povrch kůže v oblasti bradavek, jedná se o pigmentovanou formaci, která vyčnívá nad povrch kůže.
 • Bradavka má obvykle konvexní tvar a na svatozáře jsou mazové žlázy, které zajišťují zachování hydrolipidového filmu.
 • Kromě toho má žláza silné prokrvení a lymfodrenáž. Existuje asi 40 lymfatických uzlin, do kterých lymfa proudí z orgánu, největší a diagnosticky nejdůležitější jsou podpažní.

Prsa funkce

Prsní žláza má několik funkcí, ale zároveň jsou nezbytné:

 • Hlavní je laktogeneze. Právě v tomto orgánu se produkuje mléko, které je nezbytné pro výživu novorozenců a kojenců. U každého organismu jsou schopnosti orgánu odlišné, proto v některých případech ženy čelí problému nedostatečné tvorby tajemství, tj. mléko. Mužské mléčné žlázy jsou zbaveny této funkce..
 • Další funkce je estetická, během puberty se zvětšuje velikost tohoto orgánu, což vede k formování ženského typu postavy a psychologického typu ženy.
 • Během sexu hraje prsní žláza roli vzrušení.

Příčiny bolesti na hrudi u ženy

Všechny faktory, které vedou k výskytu této symptomatologie, se obvykle dělí do dvou hlavních skupin, jedná se o fyziologické a patologické příčiny.

Mezi fyziologické patří cyklická bolest spojená s menstruací:

 • V tomto případě je nejtypičtější výskyt těchto příznaků ve druhém období cyklu, kdy převládá progesteron, což vede k proliferaci žlázové tkáně.
 • Během puberty. V tomto případě je proces normální, protože je spojen se zvýšením tkáně a konečnou tvorbou orgánu, který jej připravuje na následnou laktaci. V některých případech mohou některé fáze předcházet ostatním..
 • Během těhotenství. V některých případech si žena možná ani neuvědomuje svůj nástup, pokud nedojde ke zpoždění a těhotenské testy jsou negativní, a v tomto okamžiku se prsa začne aktivně připravovat na laktaci. V tomto případě je zaznamenán aktivní růst, který je doprovázen otokem tkáně..
 • Laktace. V tomto případě může být bolest způsobena několika důvody. Jedná se o akumulaci mléka v dutině mléčných kanálků a také o přidání zánětlivého procesu spojeného s laktostázou, zatímco teplota stoupá. Může to být způsobeno nesprávným připojením dítěte, musíte na krátkou dobu přestat kojit.
 • Menopauza. To je také jeden z důvodů vzniku bolesti u ženy a je spojen s procesem nahrazení žlázové složky tkáně mastnou a vláknitou. Během menopauzy se velmi často mohou objevit volumetrické formace, častěji benigní povahy.
 • Potrat. V tomto případě je příznak spojen s přirozenou náhlou změnou hormonálních hladin. V tomto případě stupeň závažnosti přímo závisí na obsahu hladiny hormonů zpočátku. Nezávisí na gestačním věku a věku ženy, občas se může objevit bolest.

Patologické důvody zahrnují nemoci, které často vyžadují povinnou léčbu:

 • Maligní novotvary. V tomto případě povaha bolesti a stupeň otoku prsu závisí na fázi procesu a typu nádoru..
 • Mastopatie také působí jako jeden z příznaků tohoto stavu. V tomto případě se může objevit v první polovině cyklu, pro kterou není bolest přirozená. Intenzita závisí na závažnosti a typu procesu.

Ne vždy může být bolest v mléčné žláze způsobena chorobami a fyziologickými podmínkami..

V úvahu je třeba vzít také vnější faktory:

 • Jedná se o užívání drog, včetně hormonálních.
 • Nesprávně namontované spodní prádlo.
 • Trauma a chirurgie.
 • Stresující situace a další faktory ovlivňující tělo jako celek.

Známky otoku prsou

Velmi často si ženy nevšimnou na samém začátku vývoje procesu a mohou přesně říci stupeň závažnosti a rychlost nárůstu:

 • Za první známku se považuje zvětšení mléčné žlázy. V některých případech to může být absolutně bezvýznamné, ženě to může chybět, zvláště pokud je mléčná žláza zpočátku velká. Obecně však dochází ke změně v několika velikostech, v některých případech až ve dvou. To vede k tomu, že spodní prádlo, které žena nosí, jí způsobuje nepohodlí a také se stahuje..
 • Nástup bolesti, který se může objevit spontánně nebo v závislosti na různých fyzických činnostech, stejně jako při dotyku, tření atd..
  Ženu znepokojuje zejména výskyt syndromu bolesti na pozadí absolutního klidu nebo nedostatečného kontaktu s pokožkou..
 • Na pozadí otoku mléčné žlázy se mohou objevit různé druhy výtoku z bradavek. Jejich povaha přímo závisí na typu patologie. Nejběžnější jsou těžké, čiré nebo bílé mléčné výboje.
 • Kromě místních příznaků se žena velmi často setkává s porušením jejího celkového blaha. Vyjadřuje se změnou nálady, nervozitou, slzavostí. Může se také objevit slabost, snížená motorická aktivita a mírná bolest břicha a hlavy.

Příčiny otoku mléčných žláz

Ne vždy, v případě otoku mléčných žláz, je třeba se bát a pokusit se identifikovat jakoukoli nemoc.

Za normálních okolností mohou mléčné žlázy bobtnat kvůli skutečnosti, že orgán je hormonálně závislý, a když se změní hladina progesteronu a estrogenu, dojde k reakci doprovázené otokem mléčné žlázy.

Mezi tyto podmínky patří:

 • Období menstruace
 • Těhotenství
 • Stejně jako změny související s věkem. Obvykle se jedná o období puberty, kdy se dívce tvoří prsa.

Bolestivost a otok mléčných žláz jako příznak patologie

Pokud jsou vyloučeny fyziologické důvody pro otok mléčných žláz, je třeba provést komplexní vyšetření, které je nezbytné k vyloučení vážných problémů v těle.

Nejnebezpečnější příčinou tohoto stavu by měla být rakovina. Neméně důležitý je zánět, zvláště pokud k němu dojde během kojení. Neměli bychom zapomínat na bolest, která se objevuje na pozadí benigních změn v mléčné žláze..

Diagnostika

Jedná se o celý komplex opatření zaměřených na kompletní vyšetření nejen mléčné žlázy, ale také reprodukčního a endokrinního systému..

Diagnostika:

 • Začíná to návštěvou odborníka, může to být buď gynekolog, nebo mammolog. Je nutné, aby lékař objasnil všechny stížnosti ženy a údaje o anamnéze. Je velmi důležité zjistit čas nástupu bolesti v závislosti na menstruačním cyklu..
 • Lékař vyšetřuje mléčnou žlázu, palpaci a externí vyšetření. Po této fázi si specialista zvolí řadu dalších opatření a také léčbu.

Všechny další aktivity jsou obvykle rozděleny na instrumentální a laboratorní.

Instrumentální diagnostické metody

Instrumental zahrnuje:

 • Mamografie. Metoda založená na rentgenovém záření. Je široce používán k diagnostice patologických stavů prsu a je relativně levný a rozšířený. Existují však omezení spojená s věkem a fyziologickými podmínkami..
 • Ultrazvuková vyšetřovací metoda. Získal široké použití kvůli tomu, že je možné jej provést v jakémkoli věku, často se ultrazvukové vyšetření provádí u dívek v pubertě, během těhotenství, stejně jako v případech, kdy mamografie neposkytuje úplné posouzení patologického zaměření.
 • Metoda biopsie je jednou z konečných a zároveň diagnosticky důležitých. Provádí se odběr prsní tkáně, což u odborníků vzbuzuje podezření. Buňky pocházející z prsu jsou pečlivě vyšetřeny.

Laboratorní diagnostické metody

Laboratorní metody zahrnují:

 • Odběr krve k testování hladiny hormonů. Obecná klinická analýza krve neposkytuje úplné hodnocení patologického procesu. Pokud je podezření na zánětlivý proces, může také nepřímo posoudit stav, aniž by existovalo přesné potvrzení.
 • Z celého hormonálního spektra budou zapotřebí studie hladiny prolaktinu, progesteronu i estrogenů. Nemůžete provést studii těchto indikátorů současně, každý hormon je odevzdán v určitý den menstruačního cyklu.
 • V některých případech může být nutný výzkum nádorových markerů prsu, zvláště je-li podezření na maligní proces nebo jeho objasnění.

Léčba

Volba další taktiky závisí především na příčině, která tuto symptomatologii způsobila. Množství použitých finančních prostředků je však poměrně malé.

Léčebné metody léčby

Ke snížení bolesti lze primárně použít třídu nesteroidních protizánětlivých léků..

Jsou nejen schopni snížit impulsy bolesti, ale také snížit závažnost kompartmentu a otoky. Z této skupiny se v současné době upřednostňují selektivní agenti.

Při léčbě mastopatie v různých věkových obdobích se používají hormonální léky. Účinná látka se vybírá na základě stáří a povahy procesu.

Upřednostňuje se cyklický příjem. Navíc může být užíván orálně nebo lokálně..

Masti založené na hormonech byly široce používány, což snižuje závažnost příznaků mastopatie.

Lidové léky

Tato metoda léčby má v poslední době velký význam bez ohledu na skutečnost, že se na trhu objevuje mnoho farmaceutických syntetických látek. Používají se pro různé typy patologie..

Nejběžnější z nich jsou:

 • Zelný list. Jedná se o levný a cenově dostupný způsob léčby bolesti v mléčné žláze způsobené hormonální nerovnováhou, zánětem, laktostázou a prasklinami. Při pravidelném používání může navíc snížit velikost fibroadenomů a cyst.
 • Nastrouhaná hmota červené řepy. V tomto případě je kořenová zelenina smíchaná s malým množstvím octa distribuována do patologického ohniska na několik dní. Compress pomáhá zmírnit otoky a závažnost zánětlivého procesu.
 • Taková běžná rostlina jako matka a nevlastní matka pomáhá účinně zvládat příznaky mastopatie. K tomu se na postiženou lézi aplikují čerstvé listy. K dosažení účinku někdy stačí pět postupů.
 • Doporučuje se snížit bolestivý syndrom, zánět, urychlit léčbu hnisavého zaostření pomocí obkladu z kamenné nebo mořské soli. Chcete-li to provést, musíte si připravit kompresi a nechat ji na těle po dobu až 5 hodin nebo v okamžiku, kdy úplně vyschne.

Existuje mnoho dalších metod bylinné medicíny, které ženy široce používají..

Oteklé bradavky

Toto je jeden z nejčastějších příznaků, při kterém ženy přicházejí k specialistovi. Kromě otoku se v této oblasti objevuje bolestivost, velmi často je to způsobeno tím, že oblast bradavek je dobře inervována, takže bolest může být někdy jednoduše nesnesitelná.

Kromě toho může být povaha odlišná, jsou buď trvalé, nebo periodicky vznikající. Také bolest, v závislosti na patologii, jsou bodavé, akutní, bolestivé a jiné.

Je třeba poznamenat, některé z nejčastějších patologií, ve kterých se objevuje otok bradavky:

 • Jednou z nejčastějších příčin je těhotenství. Jedná se o proces restrukturalizace těla spojený se zvýšením progesteronu, který způsobuje, a to hned v prvních dnech a týdnech, restrukturalizaci vnitřních orgánů, včetně mléčných žláz. V důsledku toho se začínají zvětšovat, dochází k plnohodnotné tvorbě mléčných kanálků pro následné krmení dítěte atd. Výsledkem je, že bolest na hrudi postupně mizí. Kromě otoku a bolesti lze zaznamenat změnu barvy dvorce, bude tmavší než obvykle.
 • Dalším důvodem otoku bradavek je změna hormonálních hladin v důsledku bezprostředního nástupu menstruace. V tomto případě se mohou objevit silné nepohodlí, zvýšená citlivost oteklé bradavky a bolest v celé oblasti hrudníku. Pokud se tyto příznaky objeví u ženy bez závislosti na menstruaci, je třeba provést komplexní vyšetření, aby se vyloučily nebezpečné nemoci.
 • Tato skupina onemocnění nejčastěji zahrnuje dyshormonální mastopatii, tento stav je doprovázen porušením buněčné diferenciace v mléčné žláze v důsledku neustále se měnících hormonálních hladin. Ve většině případů je otok bradavky spojen s urychlením růstu tkáně k tvorbě mléčných kanálků.

V některých případech lze důvody otoku bradavek v kombinaci s bolestivostí a výskytem výtoku přičíst vnějším faktorům, jako jsou:

 • Používání syntetického prádla.
 • Neshoda podprsenky se správnou velikostí
 • Poškození v důsledku použití cizích předmětů, jako jsou spony atd..
 • Kojení, které je doprovázeno poškozením jak bradavky samotné, tak svatozáře.
 • Užívání léků, jako je hormonální antikoncepce, může také způsobit otok bradavek. V důsledku jejich příjmu může také dojít k restrukturalizaci hormonálního pozadí ženy a mléčná žláza podléhá jejich působení. Někdy se podobný příznak vyskytuje ve spojení se zvětšením prsou, jeho výrazným zhutněním, mírným uvolněním bílého obsahu a zvýšenou citlivostí. V takovém případě může dojít k výraznému narušení životního stylu, snížení libida, vzniku problémů s oblečením..
 • Otok bradavek je také možný v důsledku fyziologických změn během puberty, kdy dochází k přirozené tvorbě žlázové tkáně mléčné žlázy a vývoj mléčných kanálků neodpovídá rychlosti.
 • Ve vzácných případech může být otok jedné bradavky spojen s těžkými infekčními chorobami nebo tuberkulózou.

Samovyšetření

Metoda autodiagnostiky patologie prsu je docela relevantní, protože po ní je často žena nucena konzultovat s odborníkem. Po tomto postupu se také zvyšuje pravděpodobnost detekce patologických procesů v raných stádiích..

 1. Samovyšetření zahrnuje především externí vyšetření. Doporučuje se provést jej nejpozději do 10 dnů od začátku menstruace. Je zkontrolována symetrie žláz. Normálně by se velikost neměla příliš lišit, velká asymetrie může být známkou nemoci nebo malformace.
 2. Také palpuje tkáň ve směru hodinových ručiček a zajišťuje rovnoměrné pokrytí celé tkáně, takže každý pohyb překrývá předchozí..
 3. Poté je bradavka prozkoumána, je také nutné ji prohmatat a poté zmáčknout, pokud je obsah zvýrazněn, musíte si pamatovat jeho konzistenci a barvu. Normálně se může oddělit malé množství jasného obsahu.

Patologickým znakem je výskyt krvavého hnisavého obsahu heterogenní konzistence. Na povrchu prsu, dvorce a ještě více na bradavce by neměly být žádné vředy a vady.

Prevence bolesti na hrudi

Toto je soubor opatření, jejichž cílem je zabránit vzniku těchto příznaků:

 • Nejprve je to samozřejmě změna životního stylu. Je nutné zahrnout do své stravy mírnou fyzickou aktivitu, správnou výživu a zdravý spánek. Vyvarujte se zvýšeného příjmu potravy, což vede ke zvýšení množství tukové tkáně a narušení odtoku lymfy.
 • Měli byste zvolit správné spodní prádlo, nejlépe z přírodních materiálů, pro podprsenku to může být bavlna. Velikost spodního prádla by měla odpovídat vaší hrudi. Vyvarujte se těsných popruhů a ramenních popruhů, všechny upevňovací prvky by měly být čisté, nehrabat se do těla a vytvářet nepříjemné pocity.
 • Během puberty nemůže dívka záměrně zhubnout, což může vést nejen k hormonálním poruchám, ale také k porušení diferenciace prsní tkáně.
 • V reprodukčním období by žena měla zvolit vhodnou antikoncepci, aby zabránila nechtěnému těhotenství a jeho ukončení. V důsledku ukončení těhotenství dochází k hormonální nerovnováze, která vede k vážné nerovnováze. Zvyšuje se riziko vzniku onemocnění prsu.
 • Užívání hormonální antikoncepce by mělo být zahájeno po komplexním vyšetření, aby se vyloučily stávající nemoci.
 • Kromě toho je nutné pravidelně navštěvovat odborníka, neotáčet, abyste včas odhalili patologické stavy a zahájili léčbu.

Proč bradavky bobtnají a bolí: možné příčiny u žen a mužů

Ženy, které jsou citlivé na změny v těle, si všimnou, že v určitých dnech bobtná prsa a bradavky se stávají citlivými. Proč bradavky bobtnají a bolí, znají tento pocit pouze ženy?

 1. Proč mají ženy bolesti bradavek?
 2. Proč mohou chlapce bradavky bolet?
 3. Co dělat, když bolí bradavky?
 4. Kdy je čas zaznít budík?

Proč mají ženy bolesti bradavek?

Dívky a ženy vědí, že několik dní před nástupem menstruačního krvácení dochází v těle k hormonálním změnám, které začínají na začátku nového cyklu..

Mezi příznaky premenstruačního syndromu, spolu s podrážděností, slzavostí, únavou, existují také fyziologické projevy. Jedním z nejvýraznějších příznaků jsou oteklá prsa, citlivé bradavky.

V předvečer menstruace se koncentrace ženských pohlavních hormonů - prolaktinu a progesteronu - v krvi významně zvyšuje. „Koktejl“ hormonů a biologicky aktivních látek vede k zadržování vody v těle. Mléčné žlázy nejsou výjimkou, je to přebytečná tekutina, která způsobuje mírné otoky prsou.

Expanze kanálků mléčných žláz způsobuje stlačování nervových zakončení. Proto nepříjemné pocity, zvýšená citlivost, bolest. Před menstruací způsobuje dotek na hrudi podráždění, známé spodní prádlo se stává nepohodlným. Bolestivé pocity před menstruací se považují za normu, po menstruaci vše projde až do začátku dalšího cyklu.

Ovulace

Uprostřed cyklu se mohou objevit nepříjemné bolestivé pocity na hrudi. Nejsou tak výrazné jako před menstruací, takže ne všechny ženy jim věnují pozornost. Vrchol padá uprostřed cyklu - ovulace, okamžik zrání vajíčka a jeho uvolnění z vaječníku.

Bradavky jsou nejcitlivější oblastí prsu, pod vlivem ženských pohlavních hormonů uprostřed cyklu jsou obzvláště citlivé na vnější podněty.

Ženy se stabilním cyklem mohou sledovat ovulaci a napravit možné těhotenství.

Během těhotenství

Jedním z prvních příznaků těhotenství je otok bradavek a něha..

Hormonální změny v těle jsou zaměřeny na přípravu mléčných žláz na laktaci.

Bradavky jsou zpravidla velmi bolavé a v prvním trimestru bobtnají. Na konci tohoto období se tělo vyrovná s hormonálními změnami a projevy jsou méně výrazné.

Laktace

Důvody, proč bradavky bolí během kojení, jsou různé:

 • Při krmení dochází k výraznému nárůstu velikosti mléčných žláz v důsledku produkce mléka. Tok mléka může způsobit bolest v prsou, bradavkách;
 • Dítě nedrží správně bradavku. Výsledkem je, že kůže kolem bradavek a areol praskne, zhrubne a bolavě. V pokročilých případech mohou nastat závažné zdravotní problémy matky;
 • Bradavky mohou být zraněny a zraněny, pokud mají příliš tenkou (suchou) pokožku, stejně jako pokud mají bradavky anatomicky nepravidelný tvar (plochý, propadlý, dlouhý);
 • Bolest může být předzvěstí začínajícího zánětu, mastitidy

Patologické změny způsobující bolest bradavek

Spolu s fyziologickými změnami, které jsou pro ženské tělo v určitých fázích cyklu normální, může bolest v oblasti bradavek signalizovat nástup vážného onemocnění.

1. Benigní nebo maligní novotvary. Mezi další příznaky, které je třeba dávat pozor, patří:

 • Výběr při stisknutí
 • Změny barvy bradavky, dvorce, jejich tvaru
 • Bolest v jedné z mléčných žláz, která vyzařuje do podpaží
 • Při zkoumání mléčné žlázy rukama jsou v ní jasně cítit husté útvary

Uvedené příznaky jsou důvodem pro návštěvu mammologa a komplexní vyšetření. Novotvary v počátečních stádiích jsou léčitelné, a to i při zachování žlázy nebo její částečné resekci.

2. Endokrinní poruchy způsobené nesprávnou funkcí štítné žlázy, hypofýzy, jater, nadledvin.

3. Podobně se interkostální neuralgie může projevit jak u mužů, tak u žen.

4. Psychologické problémy, stres, silné duševní přetížení také vedou k hormonálním poruchám a mohou vyvolat zvýšenou citlivost bradavek.

Hormonální orální antikoncepce

Některé ženy, které si samy zvolily ochranu před nechtěným těhotenstvím pomocí perorálních kontraceptiv, si všimnou, že bradavky bobtnají, svědí, bolí bez ohledu na fázi cyklu.

Podobný vedlejší účinek je uveden v anotaci mnoha OC. Pokud pocity způsobují vážné nepohodlí, stojí za to diskutovat s gynekologem o nahrazení jednoho léku jiným.

Proč mohou chlapce bradavky bolet?

U dospívajících chlapců v přechodném věku se v oblasti bradavek vyskytuje bolest podobná dívkám. K tomu dochází z různých důvodů:

 • Hormonální změny v těle spojené s pubertou;
 • Alergie na hygienické potřeby, prádlo;
 • Modřiny, trauma hrudníku;
 • Endokrinní poruchy - onemocnění hypofýzy, varlat, nadledvin. Tyto žlázy se podílejí na produkci mužských hormonů. Jejich nedostatek vede k narušení tvorby sekundárních sexuálních charakteristik;
 • Gynekomastie je zvětšení prsou u chlapců. Vyskytuje se buď v důsledku nadváhy (obezity), nebo v důsledku hormonálních poruch, nedostatku mužských hormonů a nadbytku ženských hormonů;
 • Rakovina prsu je doprovázena výtokem z bradavek, změnami struktury žlázy;
 • Cukrovka

Co dělat, když bolí bradavky?

Nejprve musíte zjistit, co je příčinou bolesti. Pokud jsou způsobeny nástupem určité fáze cyklu, pak by se v tuto chvíli mělo zabránit stimulaci prsu, nadměrné excitaci a možné dotýkání by mělo být co nejvíce omezeno.

 1. Bolestivé pocity pomáhají snižovat studené sprchy.
 2. Spodní prádlo by mělo být pohodlné, pohodlné, vhodné velikosti, vyrobené z přírodních materiálů. Lepší je upřednostnit bezproblémové vzory
 3. Mýdlo a sprchový gel vysušují pokožku, takže by neměly být nadměrně používány. Po sprchování byste měli použít speciální změkčující tělové krémy.
 4. Kojící matka by se měla naučit, jak správně přiložit své dítě k prsu. Pokud je tvar bradavek nesprávný, můžete si zakoupit speciální podložky, díky nimž je proces podávání pohodlný a bezbolestný..

Kdy je čas zaznít budík?

Pokud těhotenství nenastalo, vaše menstruace skončila a citlivost bradavek se nesnížila, dotek na ně způsobuje bolest a nepohodlí, měli byste věnovat pozornost dalším příznakům:

 • Změna barvy, tvaru bradavek, dvorců; výrazná deformace tvaru prsou
 • Hnisavý nebo krvavý výtok z bradavek
 • Vzhled prasklin, ran, vředů, otoků
 • Zvýšená bolest

Konzultace s odborníkem vám pomůže získat odpověď na otázku - proč bradavky bobtnají a bolí - a zvolit metody k jejich odstranění.

Už jste pochopili, že příčiny bolesti mohou být různé, neměli byste okamžitě zaznít poplach, ale nechat věci jít samy také není dobré. Žena, která ví, co má hledat, nezmešká nástup vážného onemocnění a bude mít čas učinit nezbytná opatření.

10 důvodů, proč ženy mohou mít bolesti na hrudi

Proč bolí nohy: příčiny a metody léčby

Hormonální poruchy u žen: příznaky a příčiny

Levostranná bolest v podbřišku u žen: příčiny, diagnostika, svépomoc

Co je prsní mastopatie: příznaky a příčiny výskytu

Bolesti dolní části břicha u žen: jak, proč, co dělat

Proč bradavky mohou bolet: 15 běžných důvodů

Téměř každá žena se alespoň jednou v životě potýká s tak choulostivým problémem, jako je bolest v oblasti mléčných žláz a bradavek. Nepohodlí může mít jinou povahu. Mohou se čas od času objevit nebo být neustále pozorovány. Různé a intenzita bolesti. Například brnění lze pociťovat pouze během palpace. Některé ženy pociťují ostrou bolest vyzařující do krku, lopatky nebo ramene.

V některých situacích, kdy bradavky bolí, jsou příčiny přirozené a nevyžadují žádný zásah. Bolestivost v této oblasti však může být také známkou nebezpečných patologických procesů, které nelze vyřešit bez kvalifikované lékařské péče. Proto je velmi důležité pochopit příčiny nepohodlí..

Přirozené fyziologické příčiny

Menstruace

Pokud se bolest objeví několik dní před nástupem menstruace, je to nejčastěji spojeno se změnami hormonálních hladin. Příčina bolesti v tomto případě přímo souvisí se zvýšenou produkcí prolaktinu a progesteronu, která začíná ve druhé polovině menstruačního cyklu..

Jedním z důsledků zvýšení koncentrace těchto hormonů v krvi je zadržování tekutin v orgánech a tkáních, včetně otoků mléčných žláz. Výsledkem je otok mléčných kanálků a stlačení nervových zakončení. Z tohoto důvodu se zvyšuje citlivost bradavek a při dotyku může dojít k bolesti. S nástupem menstruace nepohodlí zmizí.

Těhotenství

Bradavky také bolí u žen a v počáteční fázi těhotenství. Téměř všechny systémy ženského těla během tohoto období procházejí určitými změnami. Nejprve dochází k hormonálním změnám. Také začíná aktivní příprava na laktaci: objem prsu se zvyšuje, kanály rostou.

Nezapomeňte na skutečnost, že nervová zakončení se tvoří pomaleji, takže jsou po dlouhou dobu v napjatém stavu. To je to, co při dotyku způsobuje bolestivé pocity, které obvykle zmizí po několika týdnech..

U mnoha žen se však bolest prsou opakuje těsně před porodem. V tomto případě je doprovázeno mírným zvýšením teploty, ztmavnutím bradavek a výskytem mleziva..

Krmení

Mnoho mladých matek se zajímá o odpověď na otázku: proč bradavky bolí u ženy během kojení?.

Existuje mnoho důvodů, které přispívají k výskytu nepohodlí:

 1. Špatná poloha dítěte během krmení, kvůli kterému nemůže vypít celé mléko. Abyste se vyhnuli mnoha problémům po porodu, musíte rozhodně požádat lékaře, aby vám ukázal, jak správně přiložit dítě k prsu..
 2. Když jsou bradavky během krmení zraněny, protože mají nepravidelný tvar. Mohou být například příliš dlouhé nebo vtažené, mohou mít vrásky nebo hrboly..
 3. Pokud dítě neví, jak správně zacvaknout prsa: jeho rty se zavírají pouze kolem bradavky. Některé děti přitahují rty, což může také ublížit jejich matce. Je také třeba věnovat pozornost tomu, zda žena po krmení správně zvedne prsa..
 4. Ženy by měly dbát na správnost hygienických postupů. Za prvé, během tohoto období je velmi důležité používat speciální změkčující kosmetiku, nepoužívat tvrdé ručníky, po každém krmení si prsa umýt teplou vodou a včas léčit praskliny. Je také třeba mít na paměti, že bolest může způsobit změkčení bradavky v důsledku předčasné výměny vložek v podprsence..
 5. Stagnace zbytků mléka v kanálcích je také bolestivá a může způsobit tvorbu hrudky v prsou. Hlavními důvody tohoto problému jsou nesprávné připoutání dítěte nebo jeho odmítnutí jíst. Když je detekována laktostáza, je nutné problém vyřešit co nejdříve. Jinak existuje vysoké riziko vzniku infekce..
 6. Mastitida je zánětlivé onemocnění, které je spojeno s pronikáním infekce do mléčné žlázy. S rozvojem patologie si žena může všimnout, že její bradavky jsou oteklé a bolavé, její tělesná teplota stoupá a kůže na hrudi zčervená. Někdy jsou v mléce hnisavé nečistoty. Je třeba poznamenat, že tato patologie je léčena antibiotiky. Může také vyžadovat otevření abscesu.

Jiné příčiny bolesti

Kromě menstruace, těhotenství a kojení může bolest na hrudi způsobit mnoho dalších faktorů. Některé z nich jsou spojeny s rozvojem závažných onemocnění a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Kožní choroby

Pokud si žena kromě bolesti a zánětu všimne vzhledu bílého plaku a malých prasklin na bradavkách, jedná se o projevy kandidózy. Houba, která je původcem této patologie, zpravidla vstupuje do prsní tkáně ranami a prasklinami..

Může také způsobit nepohodlí a opar, který je považován za poměrně nebezpečnou patologii pro zdraví plodu. Proto se doporučuje léčit ji ještě před těhotenstvím..

Tvorba novotvarů

Vývoj benigních i maligních nádorů může být doprovázen bolestí. Objevují se také další příznaky: může se měnit tvar prsou, barva, velikost dvorce a bradavky, tvoří se nodulární těsnění. Kromě toho existují bolesti v podpaží. Stojí za zmínku, že nejčastěji se nepohodlí vyskytuje pouze na jednom prsu. Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud se takové příznaky objeví co nejdříve..

Poškození nervu

V takové situaci jsou nepříjemné pocity pozorovány na jedné bradavce a mají bodavou povahu. Nerv může být nejčastěji poškozen pádem, chirurgickým zákrokem nebo silným úderem.

Někdy může bolest po krátké době sama odeznít. Existují však chvíle, kdy tento problém vyžaduje dlouhodobou léčbu..

Fyzické poškození

Ženy, které zajímá, co může způsobit poranění bradavek, by měly zvážit, zda bolest souvisí se zraněním nebo úderem. Pokud tento příznak nezmizí po několika dnech, je doprovázen krvácením nebo výskytem hematomu, je vhodné okamžitě vyhledat lékaře.

Užívání hormonální antikoncepce

Při nesprávném výběru perorálních kontraceptiv nebo nedodržování pokynů k jejich použití a dávkování se hormonální nerovnováha stává častou komplikací. Negativně ovlivňuje zdraví ženy a může způsobit bolest v mléčných žlázách. Chcete-li situaci napravit, musíte kontaktovat gynekologa a na základě analýz individuálně vybrat optimální antikoncepci.

Psychologické faktory

V některých případech je odpověď na otázku: proč mohou bradavky bolet, skrytá v emočním stavu ženy. Zkušené konflikty a šoky, deprese a stresové situace - to vše může vést k nepohodlí, stejně jako k rozvoji hormonální nerovnováhy. Může také způsobit bolest a užívání antidepresiv.

Špatný výběr spodního prádla

Když se zvětší prsa a bolí bradavky, často je vinna nadměrná podprsenka. Pokud je spodní prádlo příliš těsné nebo úzké, tře jemnou pokožku, mačká hrudník a narušuje krevní oběh.

Pokud se kromě bolestivosti objeví také svědění, může to být alergická reakce na látku nebo dekorativní prvky podprsenky..

Chladné období

Jak teplota klesá, bradavky se začnou stahovat. Během této doby navíc pokožka vysychá, což může způsobit podráždění. Proto byste měli v zimě nosit polstrované podprsenky, oblékat se teple a nezapomenout na zvlhčení pokožky..

Pronikavý

Mnoho mladých lidí považuje toto příslušenství za velmi módní. Navíc je populární díky skutečnosti, že piercing zvyšuje citlivost. Při propíchnutí bradavky však mohou být kanály zablokovány, takže postupu může důvěřovat pouze vysoce kvalifikovaný mistr..

Puberta

Jak prsa začínají růst a vyvíjet se, tato oblast je příliš citlivá. Bolest zpravidla zmizí v průběhu času. Pokud se však bolest stane nesnesitelnou, neodkládejte návštěvu lékaře..

Poruchy nervového nebo endokrinního systému

Mohou být spojeny nepohodlí v oblasti bradavek a dysfunkce nadledvin nebo interkostální neuralgie. Často doprovází poruchy v práci hypofýzy a štítné žlázy..

Nadměrná stimulace

Areoly a bradavky jsou velmi citlivá oblast, takže pokud je stimulace nadměrná, může se objevit bolest. Aby se tomu zabránilo, je třeba se ujistit, že stimulace je klidná a jemná..

Alarmující příznaky

Žena potřebuje vědět nejen to, proč bradavky bolí, ale také příznaky, při kterých se musí urgentně poradit s gynekologem nebo mammologem.

Mezi tyto příznaky patří především:

 • vzhled krvavého nebo hnisavého výtoku, ichor z bradavky;
 • otok, deformace bradavky nebo dvorce, změna barvy kůže;
 • výskyt vředů, eroze nebo prasklin na bradavkách nebo v jejich blízkosti;
 • bolest je kontinuální, roste nebo vyzařuje do oblasti podpaží.

Vlastnosti léčby

S léčbou můžete začít až poté, co vás bolí bradavky na prsou. Například když mluvíme o fyziologických důvodech (například o nepohodlí během puberty, před menstruací nebo během těhotenství), léčba není nutná. Po nějaké době tento příznak sám zmizí. Za účelem zmírnění situace však stojí za to se vyvarovat nadměrné stimulace prsou v případě bolestivých pocitů, stejně jako nosit bezproblémové spodní prádlo vlastní velikosti vyrobené z přírodních tkanin..

V jiných situacích budou metody řešení problému záviset na faktorech, které vedly k jeho vzniku:

 • pokud je nepohodlí způsobeno jakýmkoli onemocněním, bude nutná léčba;
 • když se jedná o reakci na zvláštnosti procesu kojení, je třeba se zvláštní péčí dodržovat hygienická pravidla;
 • pokud se během kojení objeví na bradavce praskliny, je lepší dítě dočasně nakrmit jiným prsem (bude nutné odsát mléko z poškozeného prsu a bradavku namazat mastmi s hojivým účinkem).

Pamatujte, že bolest je vždy specifický signál. Proto je důležité si toho co nejdříve všimnout a určit důvody vzhledu.

Video

V tomto videu se naučíte, jak připravit bradavky na porod, abyste v budoucnu nezažili bolest a problémy s krmením..

A v tomto videu najdete užitečné tipy, jak zacházet s popraskanými bradavkami..

U onemocnění ženských pohlavních orgánů lékaři doporučují lidové recepty. Rakytníkový olej je běžnou a bezpečnou léčbou zánětů, infekcí, endometriózy a poporodních komplikací.