Příčiny a příznaky otoku prsu po menstruaci

Mnoho žen se obává, že jim po menstruaci bobtná prsa a stanou se mnohem citlivějšími. Na tom však není nic špatného, ​​protože tento jev je spojen s charakteristikami ženského těla, konkrétně s menstruačním cyklem. V tomto článku se podíváme na vlastnosti hormonálních změn, ke kterým dochází v těle..

Intenzita tohoto procesu je u všech žen odlišná. Při silném podráždění prsou si ženy všimnou snížení celkové kvality života. Tento jev má největší dopad na výkon a kvalitu sexuálního života..

Vlastnosti procesu bobtnání

Otok žláz je spojen s fází přechodu menstruačního cyklu. Bolestivé pocity jsou zaznamenány ve druhé fázi cyklu, konkrétně 10 dní před menstruačním krvácením.

Bolest a otok se objevují 10 dní před koncem menstruace. Bolest je pozorována v obou prsou..

Bolest má jinou povahu:

 • Tahání.
 • Bolest.

Navíc se silným syndromem bolesti se bolest projevuje v lopatce a axilární oblasti. Po skončení měsíčního cyklu bolest zmizí. Projev těchto příznaků je nejčastěji pozorován u žen ve střední věkové kategorii, které dříve nerodily..

Kromě bolesti lze pozorovat následující příznaky:

 • Nevolnost.
 • Bolest hlavy.

Tyto příznaky naznačují výskyt premenstruačního syndromu charakteristického pro velké množství žen..

Pokud pocítíte bolest na hrudi doprovázenou výtokem a zvětšením mléčné žlázy, musíte navštívit lékaře. Takové závažné příznaky naznačují vývoj život ohrožujících chorob..

Proč prsní žlázy bobtnají?

Jednou z nejčastějších příčin tohoto jevu je premenstruační syndrom. Ale někdy může být otok vyvolán jinými důvody..

Cyklická bolest se vyskytuje u žen s mastopatií.

Bolest navíc nastává, když:

 • Nepravidelný sexuální život.
 • Umělé ukončení těhotenství.
 • Stres.

Na otoky a bolest v oblasti hrudníku mají vliv nehormonální faktory.

Tyto zahrnují:

 • Chirurgický zákrok.
 • Fibroadenom.
 • Cysta.
 • Nové vzdělání.

Tato onemocnění jsou charakterizována neustálou bolestí a jednostranným otokem žlázy. Proto, pokud je prsa oteklá, musíte se poradit s lékařem..

Pokud k tomuto jevu dojde po menstruaci, je to způsobeno nerovnováhou takzvaných mastných kyselin. Nerovnováha vede ke zvýšené citlivosti na hormony.

Dalším důvodem pro otoky a bolestivost prsou je nesprávná podprsenka. Nesprávně vybrané spodní prádlo zhoršuje krevní oběh.

Co doktor udělá?

Pokud se u ženy vyvine bolestivost a otok prsu 10 dní po menstruačním krvácení nebo se během celého cyklu objeví bolest, musíte navštívit mammologa. Lékař předepíše speciální studie, které určí základ tohoto jevu..

Zpravidla jmenován:

 • Ultrazvuk prsu.
 • Mamografie.
 • Stanovení hladin hormonů.

Na základě výsledků výzkumu předepíše odborník optimální léčbu.

Jak probíhá léčba?

Míry vlivu se stanoví na základě výsledků analýz. U premenstruačního syndromu je předepsána hormonální léčba. V některých případech je možné předepsat protizánětlivé léky.

Pokud příčina otoku a bolesti spočívá v zadržování tekutin, je předepsána určitá strava a diuretika. Mastná a slaná jídla jsou ze stravy vyloučena. Doporučuje se také vyvarovat se 10 dnů po měsíčním příjmu kávy a čaje.

Další mírou vlivu je odmítnutí těsného oblečení, které mačká mléčné žlázy. Pokud cítíte bolest z podprsenky, musíte si vybrat jiné spodní prádlo bez kostic a těsnících vložek.

Stručně řečeno, můžeme říci, že otoky prsou po a 10 dnech před menstruací jsou normální. Je ovlivněna zejména hladinou hormonů 10 dní před menstruačním cyklem. Pokud žlázy po menstruaci bobtnají, měla by být vyloučena pravděpodobnost těhotenství. Pokud máte silnou bolest a výtok z hrudníku, měli byste se poradit s lékařem. To je způsobeno skutečností, že tyto příznaky naznačují vývoj nemocí, které jsou pro ženu život ohrožující. V případě projevu otoku, bolesti v oblasti hrudníku musíte určit jejich frekvenci a v případě silného nepohodlí navštívit lékaře.

Proč prsa bolí po menstruaci

Výskyt periodické bolesti na hrudi je nejčastěji spojen s nástupem kritických dnů. Příčina bolesti je fyziologická, je způsobena strukturálními změnami v tkáni žlázy pod vlivem pohlavních hormonů. Existují však chvíle, kdy po skončení menstruace bolesti na hrudi přetrvávají.

V tomto článku se pokusíme zjistit, proč prsa po menstruaci bolí a bradavky bobtnají, v těchto případech to lze považovat za variantu normy a když je nutné konzultovat odborníka.

Povaha bolesti

Po menstruaci by prsa normálně neměla bolet. Pokud kritické dny uběhly a ona je nadále nemocná, je to signál, že v těle probíhají abnormální procesy. Existuje několik druhů bolesti v mléčných žlázách a každá z nich bude indikovat různé stavy:

 • cyklická bolest se objevuje v jasně označených dnech menstruačního cyklu, obvykle mléčná žláza začne bolet 5-7 dní před nástupem menstruace. Je to způsobeno zvýšením hladiny estrogenu a zvýšením tělesného tuku. Jakmile dojde k menstruaci, přestane tento příznak ženu obtěžovat. Takové bolestivé pocity se opakují v každém cyklu, což vysvětluje jejich název. To je obvykle bolestivá bolest, kterou pociťují obě žlázy;
 • necyklická bolest se může objevit v kterýkoli den menstruačního cyklu, její příčiny nejsou spojeny s měsíčními hormonálními změnami v ženském těle, zatímco bolestivost se může projevit pouze na jednom prsu;
 • akutní bolest je jednou z variant normy v případě, že mléčná žláza silně bolí před menstruací, ale může být také způsobena poraněním hrudníku nebo prasknutím cysty uvnitř žlázy. Chcete-li zjistit přesný důvod, je lepší podstoupit ultrazvukové vyšetření. Pokud je mastitida, pak se k akutní bolesti přidá horečka a celková slabost..

Existuje několik dalších typů bolesti prsou:

 • pálení - zesiluje se při dotyku s hrudníkem a lze jej promítat na záda;
 • bodnutí - vyskytuje se při útocích a je lokalizováno pouze v jedné ze žláz;
 • bolavý - cítil se neustále, ale má jinou intenzitu. S tímto příznakem může žena odložit návštěvu lékaře na dlouhou dobu, protože si rychle zvykne na nepříjemný pocit.

Příčiny bolesti

Bolest na hrudi v medicíně se nazývá mastalgie; asi 80% všech žen ji zažívá v různých situacích. Tento jev je nejbolestivější během puberty, během těhotenství a během menopauzy. Při aktivním růstu žlázových tkání může také bolet mléčná žláza. Zvažte hlavní faktory, kvůli kterým prsa bobtnají a bolí u žen v různých obdobích jejich života.

Těhotenství

Během těhotenství stoupá hladina estrogenu, v důsledku čehož se mléčné žlázy zvětšují, jejich růst a stává se důvodem, proč prošla menstruace, a bolí hrudník. Po početí začíná aktivní hormonální změna, která ovlivňuje všechny orgány a systémy, včetně mléčných žláz, takže pokud je žena sexuálně aktivní, pak abyste zjistili důvod, proč prsa bobtná bezprostředně po menstruaci, musíte nejprve provést těhotenský test. Kromě toho se mastalgie může vyskytnout také při mimomaternicovém vývoji plodu, což nevylučuje přítomnost menstruace, to je třeba mít na paměti.

Pokud hrudník po menstruaci bolí a test je negativní, znamená to s největší pravděpodobností, že žena je nemocná a bez pomoci lékaře se neobejde..

Hormonální nerovnováha

Bolestivé a oteklé prsa po menstruaci mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou. Následující důvody mohou způsobit hormonální nerovnováhu:

 • otoky, zejména v horní části těla;
 • menopauza;
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • orální antikoncepce;
 • dědičnost;
 • nepravidelný sex;
 • užívání hormonů, sedativ a antidepresiv.

Nemoci

Pokud po menstruaci začne hrudník bolet a těhotenský test je negativní, musíte věnovat pozornost dalším příznakům, možná vám řeknou, kvůli jaké patologii prsa otekla:

 • mastopatie se vyvíjí na pozadí hormonálních poruch, doprovázených bolestí a hrudkami na hrudi, stejně jako pocitem tíže. Příznaky se objevují před, během a po menstruaci;
 • mastitida je zánět prsní tkáně způsobený bakteriální infekcí. Matky nejčastěji trpí během laktace, ale žena, která nekojí, může také dostat mastitidu;
 • cysta - novotvar v hrudi, ke kterému dochází v důsledku porušení metabolismu lipidů;
 • rakovina. S rychlým růstem novotvaru je pociťována silná bolest, i když zjevné příznaky se objevují až v pozdějších stádiích, proto, pokud mléčné žlázy bobtnají, bez ohledu na menstruaci a koncepci, je naléhavě nutné jít na mammologa.

Důvodem, proč jsou mléčné žlázy citlivé a bolestivé, mohou být také gynekologické problémy: endometritida, adnexitida, vulvitida, zánět příměsí a endometrióza. Další symptomatologií bude v tomto případě bolest v podbřišku..

Nemoci jiných orgánů

Nejen onemocnění reprodukčního systému mohou způsobit bolest v mléčné žláze, následující patologie mohou být možným důvodem, proč je plná:

 • hormonální poruchy způsobené problémy se štítnou žlázou a endokrinním systémem;
 • osteochondróza;
 • zánět lymfatických uzlin v podpaží;
 • srdeční choroba;
 • mechanické poškození hrudníku (stlačení, hrboly a modřiny).

Jiné důvody

Pokud vaše menstruace skončila a bolí vás hrudník a nebyl zjištěn žádný z výše uvedených důvodů, měli byste zvážit další faktory, které způsobují bolest v mléčných žlázách:

 • nepohodlné nebo nesprávně vybrané spodní prádlo. Nadměrná a nepravidelná podprsenka může vyvíjet tlak na prsa a drsné švy a syntetický materiál mohou také způsobovat nepohodlí. V důsledku těsného prádla je narušen krevní oběh, což může následně vést k onemocněním prsu;
 • brát léky. Některé léky, zejména perorální antikoncepce a antidepresiva, mohou změnit hormony a způsobit bolest na hrudi. Díky použití těchto léků se mléčná žláza začíná zvětšovat, což způsobuje bolest. Pokud pravidelně užíváte pilulky, tělo se přizpůsobí novým změnám za 3 měsíce, jinak byste měli naléhavě jít k lékaři;
 • Sluneční paprsky. Dlouhodobé vystavení slunci zvyšuje produkci estrogenu a testosteronu, což vede k hormonálním poruchám a v důsledku toho k bolestem na hrudi. Sluneční paprsky mohou navíc vysušit jemnou pokožku mléčných žláz a způsobit popáleniny, které se následně mohou vyvinout v onkologický problém;
 • stres a nervové napětí je doprovázeno hormonálním nárůstem, který způsobuje bolestivé pocity v mléčných žlázách. Měli byste do života přivést více pozitivních emocí, což bude mít příznivý účinek na celé tělo, nejen na hruď;
 • nepravidelný sexuální život způsobuje hormonální poruchy a deprese. Oba tyto důsledky toho, že nemáte sex, mohou být bolestivé..

Co dělat

Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, měli byste určitě navštívit lékaře. Provede další vyšetření a předepíše adekvátní léčbu. Pokud mléčné žlázy pravidelně bolí, je vhodné vést speciální deník, kde je uvedeno datum nástupu nepříjemného příznaku a jeho intenzita. Tyto informace pomohou lékaři pochopit povahu bolesti a rychle určit, proč bolí hrudník..

Nejprve lékař provede průzkum, aby vypracoval anamnézu, poté provede palpační vyšetření mléčných žláz. Pokud nadále onemocní týden po menstruaci, je vhodné si před návštěvou lékaře udělat těhotenský test a provést krevní test na hCG. Řadu studií může navíc přiřadit odborník:

 • mamografie;
 • Ultrazvuk;
 • RTG vyšetření cystických útvarů mléčných žláz;
 • RTG se zavedením kontrastu do mléčné žlázy;
 • punkční biopsie.

Způsob léčby zvolí odborník v závislosti na zjištěné příčině, kvůli které jsou prsa bolestivá. Pokud se jedná o nemoc, musí se léčit její hlavní příčina. V případě mastopatie mohou být předepsány hormonální léky a speciální strava, ale pokud je na vině rakovina nebo cysty, může léčba znamenat chirurgický zákrok a chemoterapii.

Existují příznaky doprovázející bolestivost prsu, pokud se zjistí, musíte naléhavě jít k lékaři:

 • bolest na hrudi trvá déle než 2 týdny s intenzivními skoky;
 • těsnění, uzliny a změněné formy jsou cítit v hrudi;
 • na mléčné žláze je zánět;
 • bolest se promítá pod podpaží;
 • s akutními záchvaty bolesti na hrudi;
 • pokud se z bradavky uvolní tekutina s krví;
 • žlázy se staly asymetrickými;
 • na hrudi jsou šupinaté a svědivé oblasti;
 • teplota stoupá.

Prevence

Neexistují stoprocentně účinné metody, jak se zbavit bolesti na hrudi, ale aby se snížilo riziko nepříjemných příznaků, je nutné dodržovat jednoduchá, ale velmi účinná doporučení, která pomohou obecně zlepšit stav zdraví žen:

 • musíte omezit užívání alkoholických nápojů a přestat kouřit;
 • je třeba se vyvarovat stresu a nervové zátěže;
 • v počátečním období menstruačního cyklu musíte omezit vzpírání a sport;
 • musíte pít vitamíny;
 • při absenci kontraindikací byste se měli pravidelně koupat s mořskou solí;
 • měli byste zvolit podprsenky ve velikosti, které nezanechávají stopy na těle;
 • nepřechlazujte ani nepřehřívejte;
 • když vás bolí hrudník, nemůžete to vydržet, jako při bolesti hlavy byste určitě měli užívat antispazmodiku;
 • správně zvolená perorální antikoncepce pomůže předcházet bolesti na hrudi;
 • musíte mít pravidelný sex s pravidelným sexuálním partnerem;
 • měli byste upravit stravu a vyloučit z ní kořeněná, mastná, slaná a kyselá jídla a bezprostředně před menstruací vyjmout z nabídky kávu a čokoládu.

Pravidelné návštěvy ošetřujícího lékaře zabrání rozvoji mnoha nemocí a pokud dojde k nepohodlí na hrudi, neměli byste čekat na preventivní prohlídku, ale okamžitě si domluvte schůzku s odborníkem.

Proč je prsa po menstruaci oteklé a bolavé

Příčiny bolesti na hrudi

Bolest na hrudi po menstruaci je častá u žen. V tomto případě má bolest často jinou povahu: na hrudi se může objevit pocit pálení, mačkání nebo akutní bolest piercingu. Nejběžnějším projevem příznaku je oteklé, zvětšené prsa, u kterých je při dotyku pozorováno nepohodlí.

Považuje se za normální, pokud jsou prsa oteklá před menstruací nebo uprostřed cyklu, kdy žena ovuluje. Pokud však tento příznak přetrvává déle než pět dní, musíte kontaktovat odborníka, aby zjistil příčiny takové reakce. Zvláště vyžaduje pozornost, když se bolest nebo zvětšení prsou vyskytují pouze na jedné straně, zatímco druhá prsa zůstává bezbolestná a má stejnou velikost.

Těhotenství je běžnou fyziologickou příčinou otoku a citlivosti prsou. Během přípravy na kojení tělo produkuje hormon progesteron, který způsobuje zvětšení prsou a aktivaci mléčných žláz. Pod vlivem zvýšeného průtoku krve se kůže na hrudi začíná táhnout, což vede k nepříjemným pocitům.

Příčiny bolesti prsou mohou spočívat v hormonální nerovnováze. Následující faktory mohou vést k nerovnováze:

 • období menopauzy;
 • pohlavní choroby;
 • prevence těhotenství užíváním perorálních kontraceptiv;
 • nepravidelný sexuální život;
 • dědičná predispozice k vysokým hladinám pohlavních hormonů;
 • dlouhodobé užívání antidepresiv.

Některé další léky mohou také způsobit hormonální změny. Proto byste při schůzce s lékařem měli označit všechny léky, které žena v současné době užívá.

Pokud prsa začne bolet po menstruaci (asi týden po začátku menstruačního cyklu), mohou to být důsledky dlouhodobého stresu, zánětu v mléčných žlázách a parazitárních invazí..

Mastopatie

Mastopatie je zánětlivé onemocnění prsu. Může to být způsobeno hormonální nerovnováhou nebo řadou dalších faktorů. Pokud ženská hrudník bolí po menstruaci a cítí se těžko na dotek, pak by to mělo být důvodem pro komplexní vyšetření gynekologem a mammologem. Takové příznaky mohou být znepokojující déle než jeden měsíc, ale je důležité zahájit léčbu včas, aby se zvýšila šance na úspěšné uzdravení..

Kromě toho lze bolest na hrudi kombinovat s bolestí v podbřišku. To je další známka hormonální nerovnováhy. V ostatních případech to může znamenat systémovou infekční lézi..

Novotvary

Nádory prsu mohou v určitém okamžiku cyklu způsobit bolestivost. Současně jsou nádorové buňky schopné jak reagovat na změny v hormonálních hladinách, tak jim být lhostejné. Prsní hmoty mohou být jak benigní, tak maligní.

K detekci nádoru v mléčných žlázách dochází nejprve při vyšetření a palpaci mammologem a poté při ultrazvukovém vyšetření. Charakteristickým rysem novotvarů je bolestivost pouze u jednoho prsu, nikoli u obou, která se stává hlavním rozlišovacím znakem během včasné diagnostiky onemocnění..

Kromě nádorů mohou být bolestivé pocity způsobeny cystami - dutými strukturami izolovanými z hlavní tkáně, naplněnými tekutinou. Stejně jako nádor je cysta bolestivá pouze v té části hrudníku, kde se nachází, ale někdy může bolest vyzařovat do podpaží nebo žeber, což ztěžuje lokalizaci problému.

Kdy navštívit lékaře

Je nutné co nejdříve navštívit lékaře v případech, kdy jsou zjevné příznaky zánětlivého procesu. Může to být neobvyklé špinění na konci menstruace (sliznice, sýry nebo nepříjemný zápach), přetrvávající krvácení a vysoká teplota, která není snižována antipyretiky.

Citlivost prsou se často vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy, která je důsledkem infekcí nebo zánětů v ženském reprodukčním systému. Mléčné žlázy, které jsou také součástí systému, citlivě reagují na změny v hormonálních hladinách, a proto se u endometriózy, cyst na vaječnících, zánětů přívěsků dělohy nebo děložního čípku a dalších nemocí objevuje bolestivá bolest a pocit nepohodlí..

Pokud má žena výtok z bradavek, je navíc nutná urgentní konzultace s lékařem. To je přípustné pouze během těhotenství a kojení. V ostatních případech výtok z hrudníku naznačuje patologický proces. Výtok z bradavek je jedním ze znaků neoplastických onemocnění..

Je důležité věnovat pozornost barvě a konzistenci výtoku z bradavek. Během menopauzy může být barva výtoku hnědá nebo nazelenalá, což naznačuje ektázii mléčných kanálků. Nahnědlý výtok také může naznačovat intraduktální papilom..

Během kojení může být jedna z mléčných žláz bolestivá a na pokožce se objeví pálení. Současně se z bradavky objeví hnisavý výtok s nepříjemným zápachem. To může naznačovat mastitidu - zánět mléčného kanálu.

Co dělat

Pokud si žena všimla, že ji po menstruaci bolí hrudník (zejména pokud je doprovázena dalšími příznaky), je nejlepší se okamžitě poradit s gynekologem. Při intenzivní bolesti je možné užívat léky proti bolesti, ale pouze se souhlasem lékaře, protože léky vyhlazují klinický obraz a zkreslují výsledky testu. Po sérii studií můžete s jistotou říci, proč vás bolí hrudník a jak s ním zacházet..

Jako profylaxe problémů s prsy se používá seznam doporučení, která sníží riziko bolesti a zánětu:

 • odmítnutí špatných návyků;
 • adekvátní způsoby zvládání stresových situací a jejich minimalizace;
 • vyhýbání se vystavení příliš vysokým nebo nízkým teplotám;
 • výběr pohodlné podprsenky vhodné pro velikost a objem prsou;
 • odmítnutí intenzivního tréninku během kritických dnů;
 • vyvážená strava s dostatkem bílkovin a tuků;
 • preventivní návštěvy gynekologa alespoň jednou za šest měsíců.

Rovněž je nutné každé 2–3 měsíce provádět nezávislé vyšetření mléčných žláz. Lékaři-mammologové obvykle vydávají při návštěvě poznámku o postupu samovyšetření, nebo je lze najít ve veřejné doméně. Tento vyšetřovací postup vám umožňuje rychle identifikovat příčiny nepohodlí na hrudi a účinně je odstranit..

Proč po menstruaci jsou na hrudi bolestivé pocity?

Ale co když hrudník stále bolí a táhne žaludek i týden po menstruaci? Vše záleží na důvodu, který bolest způsobil.

Obecná informace

Ve většině případů je doba menstruačního cyklu do jednoho kalendářního měsíce, a to od 28 do 32 dnů. Uprostřed tohoto období se považuje ovulace, která připadá na asi 15-16 dní. V této době folikul praskne a oplodněné vajíčko opouští vejcovody a míří k děloze. Tento stav je považován za nejpříznivější pro koncepci..

Bolestivost v mléčných žlázách je v tomto okamžiku považována za fyziologicky normální stav přímo související s ovulací. Když vajíčko dospívá, zvyšuje se hladina hormonů produkovaných v kůře nadledvin, vaječnících a hypofýze, zejména progesteronu, estrogenu a prolaktinu a také oxytocinu.

Pokud hrudník bolí během menstruace, stejně jako během uvolňování vajíčka z folikulu, znamená to, že koncentrace oxytocinu a prolaktinu je v současné době v těle ženy nadměrně zvýšena. Jak probíhá příprava na těhotenství, měla by prsa po narození dítěte začít produkovat mléko..

Pokud je bolest během menstruace v hrudníku a není spojena s žádnou patologií, znamená to, že brzy nepohodlí pomine, protože pokud nedojde k oplodnění, hladina oxytocinu a prolaktinu se postupně sníží a stabilizuje se přibližně za 4-5 dní cyklu.

Jak se vyšetřuje prsa

Ženy, které po menstruaci trpí bolestmi prsu, by měly navštívit odborníka. Průzkum probíhá v několika fázích:

 • prsa se nejprve vyšetřuje doma;
 • po palpaci provádí odborník;
 • závěrečná fáze diagnostiky - mamogram.

Dvakrát ročně by žena, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost odchylek, měla navštívit terapeuta. Ve věku od 35 let se doporučuje podstoupit mamografické vyšetření jednou za kalendářní rok, aby se vyloučil vývoj onemocnění předcházejících rakovině prsu. Průzkum umožňuje identifikovat jakékoli změny a jejich povahu.

Jak si můžete sama prohlédnout prsa

Pokud je prsa po menstruaci nemocná, je nejprve nutné provést nezávislé vyšetření mléčných žláz.


Je velmi důležité samostatně vyšetřit a prohmatat prsa.

Proveďte autodiagnostiku v několika fázích.

 1. V zrcadlovém obrazu pečlivě prozkoumejte hrudník a všímejte si, zda nedochází ke změnám vnějšího charakteru, nejprve s rukama dolů a potom se zvednutým za hlavou.
 2. Pravá ruka je odstraněna za hlavou a levá je pravá žláza palpována kvůli přítomnosti těsnění nebo jiných patologických abnormalit v tkáních. Podobný postup se provádí u levého prsu..
 3. Na každé žláze ukazováčkem lehce zatlačte na bradavku. Normálně by nemělo dojít k žádnému výboji.
 4. V poloze na zádech (na zadní straně) jsou tkáně opět palpovány, ale již ve směru od základny k bradavkám.
 5. Vyšetření je ukončeno sondováním lymfatických uzlin v podpaží.

Odborníci doporučují provádět tento postup každý měsíc týden po skončení menstruace..

Hormony

Když má žena pravidelné krvácení, hladina hormonů se stabilizuje za poměrně krátkou dobu. Ty látky, které vyvolaly vznik silného nepohodlí na hrudi, již hypofýza neprodukuje. Pokud žena nemá žádné gynekologické problémy, neměla by ji krátkodobá bolest na hrudi během menstruace znepokojovat.

Vzhledem k tomu, že každý organismus je jedinečný a individuální, neměl by být vyloučen jiný scénář, kdy se rovnováha hormonů obnoví, ne tak rychle, nebo je narušena, což je důvod, proč hrudník bolí během menstruace. K vyřešení problému musí dívka jít na schůzku s úzkými specialisty, kteří jí pomohou určit skutečnou příčinu nerovnováhy..

Patologie

Odpovědi na otázku, zda může hrudník během menstruace bolet, odborníci s jistotou prohlašují, že takový příznak je docela přijatelný. Pokud například nastala nerovnováha hormonů v důsledku nadměrné únavy, fyzické aktivity nebo stresu, stačí během příštího měsíce upravit svůj životní styl a sledovat, s jakými příznaky bude nadcházející cyklus spojen..

Existují však i jiné důvody, proč prsa během menstruace bolí. Mají také hormonální povahu, ale již nejsou tak neškodné, protože je pozorována nerovnováha s progresí závažných gynekologických onemocnění. Možná proto žena pociťuje během menstruace bolest na hrudi..

Zde jsou jen některé z patologií, jejichž vývoj během menstruace silně bolí na hrudi:

 • Endometrióza;
 • Ovariální cysta;
 • Multifolikulóza;
 • Myom dělohy;
 • Přítomnost patologických útvarů v mléčných žlázách.

S progresí těchto patologií dochází k narušení produkce estrogenu a progesteronu, proto ženy po dlouhou dobu trpí bolestí na hrudi a menstruací. Mezi doprovodné nepříjemné příznaky patří také nepohodlí v dolní části břicha, bolest a brnění. Tento stav je důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře..

Co není normou?

Je normální, že vám menstruace zmizela a bolest na hrudi? Pokud tento příznak nezávisí na menstruačním cyklu, jedná se o alarmující signál. Indikuje přítomnost určitých patologických stavů. Bolest prsou po menstruaci může být způsobena zvýšeným obsahem estrogenu v krvi a dalšími negativními změnami v těle.

 • nepohodlí se šíří do místních oblastí, a ne na celý hrudník;
 • bolest je ostrá nebo hoří. Přináší ženě mnoho utrpení;
 • úroveň bolesti se časem nemění, ale naopak se může zvyšovat.

Pokud máte takové příznaky, musíte navštívit lékaře, aby zjistil příčinu těchto negativních změn a zastavil jejich progresi, jinak to nemusí nikdy skončit.

Těhotenství

Pokud prsa bolí během menstruace, musíte se ujistit, že nedošlo k těhotenství, bez ohledu na to, jak se to na první pohled zdá divné. Faktem je, že u 15% pacientů v raných stádiích po oplodnění se může objevit hnědý výtok, který vnímají jako menstruační krvácení.

Vzhledem k tomu, že existuje pozitivní odpověď na otázku, zda může prsa bolet během menstruace, musíte pochopit, že je možné mimoděložní těhotenství. V takové situaci není vajíčko připevněno ke stěně dělohy, ale je umístěno uvnitř vejcovodu. Takový stav je spojen s nástupem silné hormonální nerovnováhy, protože zárodečná buňka nepronikla do dělohy a tělo mělo za to, že k těhotenství nedošlo.

Vzhledem k tomu, že endometrium je odmítnuto, žena má menstruaci a po chvíli začne embryo vylučovat látku, která naznačuje těhotenství. Dále začíná proces zrychlené produkce prolaktinu a oxytocinu znovu, zatímco hladinu těchto hormonů nelze kontrolovat.

Bolest s rakovinou

Onkologická onemocnění jsou doprovázena bolestí, ale ve většině případů se objevují již v pozdních fázích, po dalších příznacích.

Prsa bolí bez ohledu na menstruaci. Bolest může být jakákoli (pálení, mačkání nebo prasknutí), lokalizovaná v postižených oblastech nebo pociťovaná v celém hrudníku.

Obvykle jsou přítomny i další příznaky onemocnění:

 • těsnění;
 • deformace hrudníku;
 • obrácená bradavka;
 • výtok z bradavky (zejména krvavý);
 • odlupování nebo svraštění kůže.

Poznámka! U jakékoli nepochopitelné neustálé bolesti musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste vyloučili pravděpodobnost onkologického zaměření a zahájili léčbu co nejdříve.

Mastopatie

Dalším pravděpodobným důvodem, proč bradavky bolí během menstruace, je mastopatie. Tento patologický stav je charakterizován tvorbou hustých oblastí vláknité a cystické tkáně v mléčných žlázách. Často se stává, že příznak mastopatie během období pravidelného krvácení je vnímán jako normální stav, který neumožňuje včasnou diagnostiku patologie.

Prezentované onemocnění je jednou z nejčastějších u žen, přičemž se vyvíjí výhradně u nežného pohlaví, které je v reprodukčním věku (od 30 do 45 let). Pokud jde o příčiny vývoje patologie, mají také přímou souvislost s hormony (zvýšení množství estrogenu a nedostatek progesteronu).

Samodiagnostika mléčných žláz. Zdroj: ginekologii.ru

Pokud však začala menstruace a bolest na hrudi bolí kvůli mastopatii, mohou být provokující faktory následující:

 • Dívka nemá pravidelný sexuální život;
 • Existují onemocnění vaječníků;
 • Existují neuropsychiatrické poruchy;
 • Diagnostikována jaterní patologie;
 • Nemoc má genetickou povahu;
 • Vyskytly se traumata mléčných žláz mechanického typu;
 • Nedostatek jódu nebo potrat.

Pokud bradavky ublíží během menstruace a žena v rodině měla případy dědičného přenosu mastopatie, je nutné se poradit s mammologem, protože nedostatečná léčba může způsobit rozvoj onkologie. Je také možné provést autotest. A pokud jsou na hrudi nalezena těsnění, měli byste navštívit specialistu na konzultaci.

Bolestivé pocity s mastitidou

Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě není dostatečně sající) a bakterie se tam dostávají (prasklinami v bradavkách).


Mastitida se vyskytuje hlavně během kojení. To je způsobeno tím, že mléko stagnuje v žlázách (když dítě dostatečně neodsává) a bakterie se tam dostanou

Při tomto onemocnění je bolest akutní, projevuje se v určité oblasti mléčné žlázy, někdy vyzařující do podpaží.

Je doprovázen následujícími příznaky:

 • zarudnutí a otok zanícené oblasti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • letargie, slabost;
 • bolest hlavy.

Přečtěte si oblíbený článek na webu: Rychlé způsoby, jak se zbavit pálení žáhy. Léky (přípravky) na pálení žáhy. Jak zacházet doma.

Je důležité si pamatovat! Aby se předešlo komplikacím (abscesu), je nutná okamžitá návštěva lékaře. Samoléčba je zakázána.

Onkologie

Téměř ve všech klinických případech procházejí první stádia progrese onkologických patologií bez charakteristických příznaků. Proto byste měli pozorně naslouchat signálům svého vlastního těla. Pokud přišla vaše menstruace a bolí vás hrudník, musíte si samodiagnostikovat mléčné žlázy a dávat pozor na druh nepohodlí, jak silné jsou a kde se nacházejí.

Pokud se vyskytnou atypické formace ve formě cizích těles, zaoblení, těsnění a dalších věcí, stojí za to navštívit lékařskou instituci. Tam odborník provede palpační vyšetření a v případě potřeby pošle na ultrazvukové vyšetření, mamografii a MRI. Pro potvrzení diagnózy bude také nutné absolvovat nádorové markery, ductografii s kontrastem, histologickou analýzu a punkci.

Na základě výše uvedeného lze jednoznačně pozitivně odpovědět na otázku, zda hrudník bolí během menstruace. Další věc je, že příčinou tohoto nepříjemného stavu jsou různé, negativní i normální fyziologické faktory. Lékaři proto doporučují, aby ženy pravidelně navštěvovaly gynekologa a mammologa..

Preventivní opatření

Jistým způsobem, jak předcházet onemocněním prsu, je systematické samovyšetření. Pro tento postup je nejvhodnější období po menstruaci. Vyšetření prsu spočívá v palpaci těla od podpaží do solar plexu, střídavě na každé straně.

Procedura se nejlépe provádí před zrcadlem, přičemž se věnuje pozornost nejen přítomnosti ztvrdnutí, zvětšených lymfatických uzlin, ale také vzhledu mléčných žláz. Výstrahou by měla být změna barvy kůže prsu, tvaru bradavek nebo otok tkání.

Příčiny otoku prsu po menstruaci

Prsa často těsně před menstruací nabobtnají a ztuhnou. To je způsobeno nástupem premenstruačního syndromu. Tělo se připravuje na nástup kritických dnů. Pokud jsou vaše prsa po menstruaci oteklá, navštivte svého lékaře. Téměř vždy je tento příznak patologický. Pravděpodobný nástup těhotenství nelze vyloučit. Pokud máte podezření na úspěšné oplodnění, použijte speciální expresní test. Pravděpodobná je také přítomnost silné hormonální nerovnováhy. Citlivost se může objevit uprostřed menstruačního cyklu. V tomto případě příznak naznačuje ovulaci a je zcela normální..

Někdy se po menstruaci zvětší prsa

Jaké vlastnosti má příznak?

Přirozený otok mléčných žláz je spojen s fází menstruačního cyklu. Za normálních okolností je bolestivý pocit zaznamenán 10–14 dní před menstruací. Příznak je způsoben ovulací - uvolněním vajíčka z vaječníku.

Bolest během ovulace postihuje dvě mléčné žlázy najednou. Intenzita otoku je mírná a příznak může být bolavý nebo tažný.

Někdy může dojít k nepříjemnému pocitu podpaží. Bolest obvykle zmizí okamžitě s nástupem menstruace. Při ovulaci je příznak doprovázen nevolností a bolestmi hlavy..

Po menstruaci může být příznakem těhotenství nebo například užívání perorální antikoncepce. Ve druhém případě může být příznak přítomen prvních několik měsíců po zahájení léčby. Poté, co se stav sám vrátí do normálu.

Po uzdravení mohou prsa bobtnat

Může být otok příznakem těhotenství?

Za normálních okolností bolest zmizí s nástupem menstruace. Nejčastější příčinou otoku prsu po skončení kritických dnů je úspěšné oplodnění a těhotenství. V tomto případě se zvyšuje množství estrogenu. Velikost mléčné žlázy roste a stává se objemnější.

V raných fázích těhotenství dochází k aktivní restrukturalizaci těla. To ovlivňuje stav mléčných žláz. Pokud je žena sexuálně aktivní a má podezření na možné úspěšné oplodnění, měl by se podle pokynů použít speciální rychlý test..

Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství by neměla být vyloučena. Tento stav vyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a okamžitý chirurgický zákrok..

Hlavní příznaky těhotenství jsou uvedeny v tabulce.

Pravidelné těhotenstvíZpočátku mohou známky zcela chybět. Postupně se objeví následující příznaky:
• nevolnost;
• zvracení;
• nesnášenlivost silných pachů;
• změna preferencí potravin;
• snížení nebo naopak zvýšení chuti k jídlu;
• ospalost;
• snížený výkon;
• závrať;
• bolesti hlavy.
Všechny tyto příznaky se mohou objevit dlouho před zpožděním..
MimoděložníV případě mimoděložního těhotenství je kromě uvedených příznaků také přítomno silné krvácení. Zpočátku si žena myslí, že je to jen menstruace. Patologický výtok však trvá déle než 7 dní..
Při dlouhodobém krvácení může žena začít omdlévat. Pokud se neléčí, zvyšuje se riziko smrti.

Pokud je pravděpodobné těhotenství, měla by žena podstoupit výzkum. Dívka dostane doporučení pro krevní test na hCG a ultrazvuk. Při úspěšném oplodnění by mělo být nežné pohlaví registrováno nebo by mělo dojít k potratu, pokud je dítě nechtěné.

Příčinou může být i těhotenství.

Když je otok známkou hormonální nerovnováhy

Další pravděpodobnou příčinou citlivosti a otoku prsou je hormonální nerovnováha. Porušení může být způsobeno následujícími důvody:

 • užívání hormonální antikoncepce;
 • stresové situace a nervové napětí;
 • změny související s věkem, ke kterým dochází v těle ženy;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • dědičný faktor;
 • přítomnost maligních nebo benigních novotvarů.

Citlivost prsou je obvykle způsobena zvýšenou hladinou estrogenu. Tělo tedy bojuje proti stávajícím negativním faktorům. Možná bude muset žena užívat hormonální léky. Ve většině případů však stačí přehodnotit svůj životní styl..

Jak se bolest projevuje v mastopatii

Mastopatie je důsledkem infekce prsu. Tento stav také způsobuje zvětšení prsou po menstruaci. Patogenní mikroorganismy vstupují prostřednictvím lézí na kůži.

Při mastopatii může dojít k nepohodlí

Mastopatie může být také výsledkem zánětlivého procesu v jiných vnitřních orgánech. Onemocnění se začíná projevovat snížením imunitních funkcí těla. V případě nemoci hrudník roste a velmi bolí.

U mastopatie může být ovlivněn pouze jeden prsa. V mléčné žláze jsou také hrudky. Žena potřebuje léčbu.

Když příznak naznačuje onkologický proces

Nejnebezpečnějším stavem, doprovázeným otoky, je vývoj maligního procesu a růst nádoru. V tomto případě je mléčná žláza deformována. Objeví se cizí výtok z hrudníku.

S nemocí se zvyšuje velikost lymfatických uzlin. Obecně se stav ženy zhoršuje.

Nejnáchylnější k rozvoji tohoto onemocnění jsou ženy žijící v průmyslových městech. Právě tyto dívky by měly podstoupit preventivní prohlídku alespoň jednou za 12 měsíců..

Ženy z průmyslových oblastí je třeba pravidelně kontrolovat

Když potřebujete navštívit lékaře

Je vhodné každý rok bezdůvodně navštěvovat mammologa a gynekologa. To umožní včas odhalit patologický proces a začít ho eliminovat. Naléhavá potřeba poradit se s lékařem, pokud se příznak projeví bezprostředně po menstruaci a nezmizí po dobu 10-15 dnů.

Následující příznaky jsou alarmující:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí hrudníku;
 • cizí výtok z mléčné žlázy.

Pro stanovení diagnózy je ženě doporučeno vyšetření na hCG, ultrazvuk, mamografii, punkci prsu. Toto je hlavní diagnostická souprava. V případě potřeby lékař předepíše léky, dietu.

Chcete vědět, proč vás po menstruaci bolí hrudník? Pak se podívejte na toto video:

Některé patologické procesy vyžadují urgentní chirurgický zákrok. Doporučuje se také alternativní medicína. Samoléčba je neúčinná.

Hrudník bobtná a bolí týden po menstruaci

Bolest na hrudi se v lékařské terminologii nazývá mastalgie. To je běžné před menstruací. Někdy však může žena po absolvování takové pocity pociťovat, v takovém případě byste měli určitě kontaktovat odborníka. Po diagnóze lékař určí příčinu tohoto stavu. Někdy se bolest objeví v důsledku vážného onemocnění.

 • Co dělat s bolestí prsou
 • Užitečné video o příčinách bolesti na hrudi

  Příčiny bolesti na hrudi

  Bolest na hrudi po menstruaci je častá u žen. V tomto případě má bolest často jinou povahu: na hrudi se může objevit pocit pálení, mačkání nebo akutní bolest piercingu. Nejběžnějším projevem příznaku je oteklé, zvětšené prsa, u kterých je při dotyku pozorováno nepohodlí.
  Považuje se za normální, pokud jsou prsa oteklá před menstruací nebo uprostřed cyklu, kdy žena ovuluje. Pokud však tento příznak přetrvává déle než pět dní, musíte kontaktovat odborníka, aby zjistil příčiny takové reakce. Zvláště vyžaduje pozornost, když se bolest nebo zvětšení prsou vyskytují pouze na jedné straně, zatímco druhá prsa zůstává bezbolestná a má stejnou velikost.

  Těhotenství je běžnou fyziologickou příčinou otoku a citlivosti prsou. Během přípravy na kojení tělo produkuje hormon progesteron, který způsobuje zvětšení prsou a aktivaci mléčných žláz. Pod vlivem zvýšeného průtoku krve se kůže na hrudi začíná táhnout, což vede k nepříjemným pocitům.

  Příčiny bolesti prsou mohou spočívat v hormonální nerovnováze. Následující faktory mohou vést k nerovnováze:

  • období menopauzy;
  • pohlavní choroby;
  • prevence těhotenství užíváním perorálních kontraceptiv;
  • nepravidelný sexuální život;
  • dědičná predispozice k vysokým hladinám pohlavních hormonů;
  • dlouhodobé užívání antidepresiv.

  Některé další léky mohou také způsobit hormonální změny. Proto byste při schůzce s lékařem měli označit všechny léky, které žena v současné době užívá.

  Pokud prsa začne bolet po menstruaci (asi týden po začátku menstruačního cyklu), mohou to být důsledky dlouhodobého stresu, zánětu v mléčných žlázách a parazitárních invazí..

  Těhotenství

  Těhotenství může způsobit bolest na hrudi. 15% dívek má menstruaci v prvních týdnech těhotenství. Někdy jsou příznaky vyplývající z implantace vajíčka považovány za menstruační krvácení. Když oplodněné vajíčko sestoupí do dělohy, napadne stěny dutiny..

  Krvácení se objevuje během těhotenství, pokud tělo neprodukuje dostatek hormonu progesteronu. Může to být známka hrozícího potratu..

  Během těhotenství mléčné žlázy bobtnají. Stávají se velmi citlivými a bolestivými. Někdy i náhodné dotknutí se kůže na hrudi způsobí bolest. Žena cítí tíhu v mléčných žlázách, pravidelně se objevuje ostrá bolest, která připomíná krátkodobý hluboký vpich jehly. Po nepohodlí nemusí na krátkou dobu projít..

  Pokud týden po menstruaci začala prsa bolet, pak můžeme mluvit o těhotenství. Faktem je, že u 16% žen po těhotenství jejich menstruace pokračuje. Obvykle se menstruace může objevit 1-3krát, zatímco žena neví, že je těhotná.

  Navzdory tomu se tělo začne aktivně připravovat na narození dítěte. Dochází ke zvýšenému zvýšení estrogenu a progesteronu. Prsa se zvětšuje, bobtná, připravuje se na produkci mléka.

  Dělá to zvýšením počtu krevních cév v mléčných žlázách. Strukturální změny v prsou jsou pozorovány během těhotenství. Ale bolestivé pocity netrvají déle než tři týdny.

  Mastopatie

  Mastopatie je zánětlivé onemocnění prsu. Může to být způsobeno hormonální nerovnováhou nebo řadou dalších faktorů. Pokud ženská hrudník bolí po menstruaci a cítí se těžko na dotek, pak by to mělo být důvodem pro komplexní vyšetření gynekologem a mammologem. Takové příznaky mohou být znepokojující déle než jeden měsíc, ale je důležité zahájit léčbu včas, aby se zvýšila šance na úspěšné uzdravení..

  Kromě toho lze bolest na hrudi kombinovat s bolestí v podbřišku. To je další známka hormonální nerovnováhy. V ostatních případech to může znamenat systémovou infekční lézi..

  Léčba

  Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, musíte věnovat náležitou pozornost svému zdraví. Je důležité si uvědomit, že čím dříve žena zahájí léčbu, tím snáze se jí bude v budoucnu vyhnout výskytu patologií..

  Účinek léku je zaměřen na snížení produkce prolaktinu, který se v těle vždy produkuje během těhotenství. Pokud však bolest na hrudi po menstruaci nebyla vyvolána přebytkem tohoto hormonu, není tento lék předepsán.

  Chcete-li se tohoto problému zbavit, musíte vypít Mastodinon po dobu nejméně 3 měsíců. Také ženám, které si stěžují na bolesti na hrudi, které se vyskytnou po menstruaci, lékaři předepisují Aevit - vitaminový lék, který má imunostimulační a antioxidační účinek na tělo..

  Novotvary

  Nádory prsu mohou v určitém okamžiku cyklu způsobit bolestivost. Současně jsou nádorové buňky schopné jak reagovat na změny v hormonálních hladinách, tak jim být lhostejné. Prsní hmoty mohou být jak benigní, tak maligní.

  K detekci nádoru v mléčných žlázách dochází nejprve při vyšetření a palpaci mammologem a poté při ultrazvukovém vyšetření. Charakteristickým rysem novotvarů je bolestivost pouze u jednoho prsu, nikoli u obou, která se stává hlavním rozlišovacím znakem během včasné diagnostiky onemocnění..

  Kromě nádorů mohou být bolestivé pocity způsobeny cystami - dutými strukturami izolovanými z hlavní tkáně, naplněnými tekutinou. Stejně jako nádor je cysta bolestivá pouze v té části hrudníku, kde se nachází, ale někdy může bolest vyzařovat do podpaží nebo žeber, což ztěžuje lokalizaci problému.

  Interkostální neuralgie

  Interkostální neuralgie je bolestivý syndrom způsobený porušením, podrážděním nebo zánětem nervových zakončení v interkostálním prostoru. Porušení kořenů míšních nervů umístěných v blízkosti páteře může vyvolat patologický stav.

  Při neuralgii dochází v interkostálním prostoru v mléčné žláze k ostré a hořící bolesti. Může se dát do dolní části zad nebo pod lopatkou. Intenzita syndromu bolesti prudce stoupá s hlubokým dechem, kašláním, kýcháním, křikem, prudkým pohybem kmene a fyzickou námahou.

  V některých případech je bolest pociťována v mléčné žláze. Neuralgický záchvat se okamžitě rozšíří do okolních tkání a dosáhne vrstev pojivové tkáně žlázy rozdělující její laloky. Bolest se zvyšuje s tlakem na mléčnou žlázu.

  Postupně onemocnění zmizí a po několika dnech bolest úplně zmizí. Interkostální neuralgie neovlivňuje stav prsní tkáně.

  Kdy navštívit lékaře

  Je nutné co nejdříve navštívit lékaře v případech, kdy jsou zjevné příznaky zánětlivého procesu. Může to být neobvyklé špinění na konci menstruace (sliznice, sýry nebo nepříjemný zápach), přetrvávající krvácení a vysoká teplota, která není snižována antipyretiky.

  Citlivost prsou se často vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy, která je důsledkem infekcí nebo zánětů v ženském reprodukčním systému. Mléčné žlázy, které jsou také součástí systému, citlivě reagují na změny v hormonálních hladinách, a proto se u endometriózy, cyst na vaječnících, zánětů přívěsků dělohy nebo děložního čípku a dalších nemocí objevuje bolestivá bolest a pocit nepohodlí..

  Pokud má žena výtok z bradavek, je navíc nutná urgentní konzultace s lékařem. To je přípustné pouze během těhotenství a kojení. V ostatních případech výtok z hrudníku naznačuje patologický proces. Výtok z bradavek je jedním ze znaků neoplastických onemocnění..

  Je důležité věnovat pozornost barvě a konzistenci výtoku z bradavek. Během menopauzy může být barva výtoku hnědá nebo nazelenalá, což naznačuje ektázii mléčných kanálků. Nahnědlý výtok také může naznačovat intraduktální papilom..

  Během kojení může být jedna z mléčných žláz bolestivá a na pokožce se objeví pálení. Současně se z bradavky objeví hnisavý výtok s nepříjemným zápachem. To může naznačovat mastitidu - zánět mléčného kanálu.

  Proč po menstruaci může bolet hrudník?

  Bolest prsou se nazývá mastalgie. Během ovulace a před menstruací se nadbytečná tekutina hromadí v žlázových tkáních. Tento stav je způsoben hormonálním nárůstem. Nepříjemné pocity mají jiný charakter - jsou ostré, přitlačující, přitahující. V dospívání často prsa bolí před menstruací, po ní. To je způsobeno jejich aktivním růstem a zvýšenou citlivostí ve věku 12-17 let..

  Pokud je vaše menstruace u konce a hrudník je velmi plný a bolí 6-7. Den cyklu, musíte navštívit lékaře. Nepohodlí nadále trápí ženu v takových případech:

  • selhání produkce hormonů;
  • těhotenství;
  • dlouhodobý stres;
  • mastopatie;
  • gynekologická onemocnění (endometrióza, zánět s lokalizací ve vaječnících, vejcovody, vulvitida);
  • parazitické invaze.

  Kolísání hormonální rovnováhy způsobující nepohodlí může být vyvoláno menopauzou, perorální antikoncepcí, nádory, pohlavně přenosnými chorobami, nepravidelným sexuálním životem, genetickou predispozicí. K selhání může dojít v důsledku léčby sedativy, antidepresivy.

  Po oplodnění vajíčka stoupne v těle hladina hormonu estrogenu. Výsledkem je, že tkáně jsou hustší, prsa je vyplněna a zvětšuje se objem. Zpočátku test zakoupený v lékárně pomůže potvrdit fakt početí. Je třeba si uvědomit, že mastalgie je příznakem mimoděložního, zmrazeného těhotenství..

  Někdy si ženy stěžují na bolest v jednom prsu mezi obdobími. Důvodem, že žláza začala bolet a nezastavila se po menstruaci, jsou patologické procesy:

  • mastitida;
  • strukturální změny (cysta, nádor, chirurgický zákrok);
  • absces;
  • mechanická zranění, modřiny, stlačení tkání.

  Doporučení

  V případě jakýchkoli změn se musíte poradit s lékařem. Provede příslušné testy, aby zjistil skutečnou příčinu otoku a zvětšení prsou. Jedná se zejména o darování krve pro analýzu za účelem identifikace těhotenského hormonu, ultrazvuku atd. Další léčba nebo doporučení budou záviset na diagnóze.

  Bylinná medicína je považována za jednu z nejúčinnějších metod léčby a užívání hormonálních léků..

  Měli byste radikálně změnit svůj životní styl, začít dodržovat pravidla zdravé výživy. Základem stravy by mělo být vysoce kvalitní jídlo, je důležité vyloučit tučné, smažené, koření. A během druhé fáze cyklu musíte úplně přestat pít kávu a čaj..

  Někdy může nepohodlné spodní prádlo způsobit bolest na hrudi. Kupte si podprsenky správné velikosti, aby nestlačily prsa.

  Zdravý životní styl zahrnuje víc než jen jíst zdravé jídlo. Každá žena potřebuje navázat sexuální život, vyhýbat se stresovým situacím, snažit se co nejvíce omezit od nejrůznějších šoků, zkušeností, jiných vnějších a vnitřních podnětů.

  Hrudník je oteklý a táhne dolní část břicha - co to znamená?

  Změny v menstruačním cyklu, oteklé prsa, bolest v dolní části zad a dolní části břicha jsou typickými příznaky, když se objeví gynekologické problémy. Souhrn příznaků se vyskytuje u zánětů přívěsků, děložního čípku, endometriózy, vulvitidy. Hrudník a dolní část břicha bolí, pokud se na vaječnících vytvořila cysta. Šíření abnormální tkáně narušuje průtok krve, což způsobuje pocit zúžení.

  Další faktory, proč žaludek táhne, hrudník bobtná a bolí po menstruaci:

  • nedostatečný rozvoj, odchylka od fyziologické normy struktury dělohy;
  • podchlazení;
  • polycystický vaječník;
  • vyčerpání, nedostatek vitamínů a živin;
  • dlouhodobý stres, deprese;
  • nádorové formace, cysty.

  Příčiny bolesti bradavek a slizničního výtoku z hrudníku

  Při fibrocystické mastopatii může dojít k překrvení, bolestivosti bradavek. Zhoršení přívodu krve do žláz způsobuje přetížení, struktury pojivových tkání jsou narušeny. Výsledkem je, že menstruace pominula a bradavky bolí na jednom nebo obou prsou. V potrubí s mastopatií se někdy tvoří cysty - kapsle naplněné tekutinou. Časem se zanícují a hnisají. Lze pozorovat hnisavý slizniční výtok z bradavek. Mastopatie je způsobena následujícími stavy:

  • náhlé ukončení kojení;
  • potrat;
  • endokrinní patologie;
  • nemoc jater;
  • nedostatek pravidelného sexuálního života.

  Bradavky po menstruaci bolí s vývojem novotvarů - benigního fibroadenomu nebo maligního sarkomu. Fibroadenom je tvořen z přerostlé žlázové tkáně. Vzdělání je malé a v počátečních fázích nezpůsobuje bolest. Někdy se z bradavek uvolní čirá tekutina. Maligní sarkom roste z pojivové tkáně. Nádor rychle roste. Na kůži se objeví vřed a může krvácet. Absces se vyskytuje v prsní tkáni - dutině s hnisem.

  Mnoho žen si klade otázku, zda jsou bolestivé pocity, které se objevují v mléčných žlázách po skončení „kritických dnů“, považovány za normu.

  Mastalgie, jak se jí v medicíně říká, bolest na hrudi u žen, se může obtěžovat několik dní před nástupem „kritických“ dnů. Taková bolest může být variantou normy..

  Ale co dělat, když se prsa zvětšila a bolí po menstruaci, pojďme to zjistit podrobněji.

  Co dělat?

  Terapeutická opatření závisí na tom, co způsobuje bolest po menstruaci. Lékař předepíše nezbytnou léčbu po stanovení diagnózy. Co když bolestivost a oteklé prsa přetrvávají okamžitě nebo týden po menstruaci? Je kategoricky nemožné užívat jakékoli léky samostatně..

  Mastopatie je léčena přípravky obsahujícími hormony. U novotvarů bude v závislosti na jejich malignitě vyžadována chemoterapie a chirurgický zákrok. Pokud je příčinou bolesti zánět, jsou předepsány vhodné protizánětlivé léky.

  Bylinné léky se často používají společně s léčbou drogami. Zmírňují otoky, uklidňují, normalizují hormony. Pokud je žláza zvětšena kvůli zadržování tekutin, jsou předepsána diuretika.

  Okamžitě se poraďte s lékařem, pokud je váš hrudník nemocný, když přijde menstruace, a bolest je doprovázena následujícími příznaky:

  • těsnění, je cítit uzlík;
  • ostrá bolest;
  • jasná lokalizace s zpětným rázem do podpaží;
  • výtok z bradavky, zejména s hnisem, krví;
  • bolest nepřestává déle než dva týdny;
  • oblast kůže je zanícená, svědí, olupuje se;
  • obrácená bradavka;
  • prsa se staly asymetrickými;
  • vysoká horečka.

  Pokud vás po menstruaci bolí hrudník, měli byste určitě navštívit lékaře. Provede další vyšetření a předepíše adekvátní léčbu. Pokud mléčné žlázy pravidelně bolí, je vhodné vést speciální deník, kde je uvedeno datum nástupu nepříjemného příznaku a jeho intenzita. Tyto informace pomohou lékaři pochopit povahu bolesti a rychle určit, proč bolí hrudník..

  Nejprve lékař provede průzkum, aby vypracoval anamnézu, poté provede palpační vyšetření mléčných žláz. Pokud nadále onemocní týden po menstruaci, je vhodné si před návštěvou lékaře udělat těhotenský test a provést krevní test na hCG. Řadu studií může navíc přiřadit odborník:

  • mamografie;
  • Ultrazvuk;
  • RTG vyšetření cystických útvarů mléčných žláz;
  • RTG se zavedením kontrastu do mléčné žlázy;
  • punkční biopsie.

  Způsob léčby zvolí odborník v závislosti na zjištěné příčině, kvůli které jsou prsa bolestivá. Pokud se jedná o nemoc, musí se léčit její hlavní příčina. V případě mastopatie mohou být předepsány hormonální léky a speciální strava, ale pokud je na vině rakovina nebo cysty, může léčba znamenat chirurgický zákrok a chemoterapii.

  Existují příznaky doprovázející bolestivost prsu, pokud se zjistí, musíte naléhavě jít k lékaři:

  • bolest na hrudi trvá déle než 2 týdny s intenzivními skoky;
  • těsnění, uzliny a změněné formy jsou cítit v hrudi;
  • na mléčné žláze je zánět;
  • bolest se promítá pod podpaží;
  • s akutními záchvaty bolesti na hrudi;
  • pokud se z bradavky uvolní tekutina s krví;
  • žlázy se staly asymetrickými;
  • na hrudi jsou šupinaté a svědivé oblasti;
  • teplota stoupá.

  Hlavní příčiny bolesti na hrudi po menstruaci

  Bolest v mléčných žlázách může mít jinou povahu - ostrá, pálení, lisování. To vede k akumulaci velkého množství tekutiny v tkáních mléčných žláz. Oteklé, bolestivé prsa po kritických dnech jsou výsledkem řady důvodů:

  • těhotenství,
  • hormonální narušení v těle,
  • nádorové procesy,
  • mastopatie.

  Jsou vaše prsa plná a oteklá před menstruací nebo se objeví během ovulace? Tento stav je pochopitelný a je spojen s hormonálním nárůstem ženského těla. Pokud však oteklé prsa přetrvávají 5., 6., 7. dne menstruačního cyklu, měla by žena vyhledat radu odborníka, aby objasnila možnou příčinu, a podstoupit podrobné vyšetření..

  Těhotenství

  Těhotenství může často způsobit bolest na hrudi. Během období těhotenství v těle nastávající matky dochází k globálním změnám v hormonálním stavu: tělo se přestavuje, aby pracovalo v intenzivnějším režimu, což pomůže udržet životaschopnost plodu a fyziologické fungování těla matky.

  V krvi těhotné ženy se zvyšuje koncentrace velmi důležitého hormonu - progesteronu, který ovlivňuje tkáně mléčných žláz, při jeho působení prsa bobtná, nalévá, začíná růst, což vede k pocitu nepohodlí. Chcete-li potvrdit těhotenství nebo jej vyvrátit, musíte si udělat těhotenský test, zvláště pokud je žena také nevolná.

  Hormonální narušení v ženském těle

  Pokud je menstruace u konce a bolest na hrudi ženu stále trápí, nelze vyloučit hormonální nerovnováhu. K tomu vede mnoho faktorů:

  • Menopauza;
  • Zhoubné novotvary;
  • Pohlavně přenosné choroby (STD);
  • Užívání hormonálních léků (kombinované orální antikoncepce);
  • Nepravidelný sexuální život;
  • Dědičná predispozice;
  • Dlouhodobé užívání sedativ a antidepresiv atd..

  Pokud je prsa nemocná týden po skončení menstruace, mohou být důvody tohoto stavu:

  • Dlouhodobé stresové situace;
  • Infekční a zánětlivá onemocnění vyskytující se v mléčných žlázách;
  • Nemoci způsobené parazity.

  Mastopatie

  U dyshormonální mastopatie mohou po uplynutí menstruace příznaky přetrvávat, ženy říkají, že prsa jsou naplněna „olovem“, bolí, táhne a bolí.

  Poznamenávají také, že jejich bradavky velmi bobtnají a zvyšuje se jejich citlivost. Takové ženy přicházejí k lékaři se stížnostmi, že prsa jsou bolestivá a tvrdá na dotek. Tyto příznaky, které přetrvávají několik měsíců, by měly naznačovat mastopatii a způsobit návštěvu gynekologa nebo mammologa pro další vyšetření a léčbu..

  Faktory vyvolávající uvolňování prolaktinu

  Pokud vaše menstruace uplynula a bolí vás hrudník, může to být způsobeno změnou hladiny prolaktinu (hormon, který podporuje reprodukční funkci ženy). Příliš mnoho z toho vede k otokům a otokům prsou. Tento jev může vyvolat bolest..

  Změna množství prolaktinu v ženském těle je vyvolána fyziologickými a patologickými faktory. Tyto zahrnují:

  1. Těhotenství a kojení.
  2. Nadměrná fyzická aktivita, přepracování.
  3. Nedodržování pravidel zdravé výživy, zneužívání bílkovinných potravin.
  4. Emoční stres.
  5. Radiační záření. U žen podstupujících radiační terapii se hladiny prolaktinu mění.
  6. Hypofýza nebo hypotalamus.
  7. Nedostatek vitaminu B..
  8. Dlouhodobé užívání antikoncepce.
  9. Dlouhodobé užívání antibiotik.
  10. Užívání perorálních kontraceptiv, které byly nesprávně vybrány.

  Snad nejdůležitější důvod. Spočívá ve skutečnosti, že rovnováha hormonů není obnovena s příchodem menstruace, respektive bradavky mohou bolet jak během nich, tak po nich. Hormonální problémy jsou způsobeny následujícími faktory:

  • užívání vhodné antikoncepce. Dlouhodobé užívání těchto léků může způsobit značné poškození zdraví žen;
  • potrat;
  • menopauza nebo blížící se menopauza;
  • předmenstruační syndrom.

  Jakákoli hormonální nerovnováha vyžaduje okamžitou léčbu. Problémy s hormony se mohou postupně projevit vážnými komplikacemi - narušení menstruačního cyklu, růst ochlupení mužského těla, neschopnost porodit dítě, nedostatek ovulace atd..

  Podráždění nervových receptorů na bradavkách může být vyvoláno faktory, které nemají nic společného s menstruačním cyklem. V tomto případě nebude bolest po menstruaci nic jiného než obyčejná náhoda. Zranění znamenají nejen mechanický účinek na hrudník, například údery, ale také mačkání, ke kterému dochází hlavně při nošení těsné podprsenky nebo v intimitě s příliš výrazným partnerem.

  Je známo, že menstruace během těhotenství (což znamená její rané termíny) není neobvyklá. Vzhledem k tomu, že se tělo již začalo obnovovat pro další krmení dítěte - prsa bobtná, je hustší a objemnější, bradavky mohou také bolet.

  • Podráždění kůže na bradavkách

  Nejprve je třeba k vyloučení této příčiny pečlivě prostudovat všechny podprsenky, které nosíte. Pokud jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů a potaženy stejným barvivem, pak se důrazně doporučuje aktualizovat tuto část šatníku nákupem věcí z přírodních materiálů a ne nutně obarvených.

  Při dlouhodobém nošení podprsenky se může chemická barva odlupovat a pronikat do horní vrstvy epidermis prsu. Na tomto pozadí se vyvíjí alergická reakce, která se projevuje výrazným podrážděním bradavek. V tomto případě bychom také měli mluvit o shodě okolností, pokud k tomuto okamžiku dojde po menstruaci.

  Totéž platí pro nesprávně vybrané výrobky osobní péče. Musíte pečlivě přistupovat k výběru sprchového gelu, tonik obsahujících alkohol a dalších produktů. Díky tomu bude možné zabránit podráždění pokožky bradavek a chránit se před nepříjemnými následky..

  Bolest na hrudi v kombinaci s bolestí dolní části břicha: co to znamená?

  Pokud si žena stěžuje na bolestivé pocity na hrudi a zároveň ji bolí dolní část břicha, musíte nejprve myslet na gynekologická onemocnění. Tyto zahrnují:

  • Adnexitida, při které se zanícují přídavky dělohy;
  • Vulvitida, vulvovaginitida může být komplikována zánětem děložního čípku a pochvy s tvorbou povrchových vředů;
  • Cervicitis je zánětlivý proces cervikální sliznice způsobený viry;
  • Endometrióza;
  • Ovariální cysty, které, jak rostou, narušují průtok krve a ovlivňují nervová zakončení, stimulují je, což způsobuje bolest v podbřišku a pocit komprese.

  Proč se po menstruaci objevuje výtok z prsu?

  Výtok z mléčných žláz se může objevit jak během normálního průběhu cyklických procesů v ženském těle, tak při výskytu patologie.

  Předpokládá se, že jakýkoli výtok kapaliny z bradavek je přípustný pouze v případě, že je žena těhotná. Ve všech ostatních případech je nutné pochopit hlavní příčinu takového výtoku, aby bylo možné včas diagnostikovat závažná onemocnění..

  Kromě těhotenství a laktace se sekreční aktivita mléčných žláz aktivuje ve dvou situacích:

  • Před nástupem „kritických dnů“ je při stisknutí bradavky povoleno uvolnit několik kapek světle zbarvené tekutiny a může se objevit pocit pálení v hrudi;
  • Když žena během stimulace oblasti dvorce zažije silné sexuální vzrušení, může se objevit výtok z bradavek.

  Proč se lékař ptá, jakou barvu má výtok?

  Výtok z mléčných žláz není v zásadě normou, pokud se nejedná o mléko během laktace. Lékař na recepci je povinen položit objasňující otázky týkající se barvy, povahy a konzistence patologického výtoku z bradavek, protože je to součást diferenciálního diagnostického vyhledávání.

  Pokud se po stlačení bradavky objeví silný lepkavý hnědý výtok nebo nazelenalý výtok, pak je nejpravděpodobnější příčinou tohoto stavu ektázie mléčných kanálků, která se vyskytuje u žen v menopauzálním období.

  Pokud ženská prsa začne vylučovat tekutinu ze světlých do tmavých odstínů hnědé, mělo by to naznačovat intraduktální papilom, který vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu..

  Pokud se zjistí slabý hnisavý výtok z bradavek s nepříjemným zápachem, který se vyskytuje na pozadí kojení, je třeba podezření na mastitidu. Současně bude narušen pouze jeden prsa, může se na něm zaznamenat lokální bolestivost a pokožka nad ohniskem zánětlivého procesu se zdá, že "hoří".

  Tipy pro prevenci bolesti prsou

  Aby se zabránilo bolesti na hrudi po skončení „kritických dnů“, je třeba dodržovat několik pravidel:

  • Přestaňte kouřit a pijte alkohol ve prospěch svého zdraví;
  • Vyvarujte se fyzického a duševního stresu a naučte se starat o svůj nervový systém;
  • Nevystavujte své tělo vysokým a nízkým teplotám: hypotermie a přehřátí mají nepříznivý vliv na ženské tělo;
  • Spodní prádlo by mělo být pohodlné a volné, nemělo by stlačovat prsa, jinak by mohlo dojít ke zhoršení krevního oběhu a odtoku lymfy v mléčných žlázách a v důsledku toho ke stagnaci mléčných kanálků;
  • Odmítnout fyzickou aktivitu, trénink, kondici během kritických dnů;
  • Je nutné dodržovat správnou výživu: vložte do svého jídelníčku masové, mléčné a rybí pokrmy;
  • Sledujte režim práce a odpočinku;
  • Navštěvujte preventivně alespoň jednou za 6 měsíců gynekologa.

  Preventivní opatření

  Nepříjemné pocity lze snížit dodržováním řady jednoduchých pravidel. Z preventivních důvodů se doporučuje:

  • noste spodní prádlo vyrobené z přírodních tkanin, vyvarujte se mačkání žláz;
  • Nekouřit;
  • nezneužívejte alkohol;
  • mít pravidelný sexuální život;
  • minimalizovat stres, faktory emoční nestability;
  • pravidelně užívejte komplexy vitamínů;
  • vyhnout se kolísání teploty, zejména podchlazení;
  • neužívejte hormonální léky, antikoncepci bez lékařského předpisu.

  Je lepší zvolit spodní prádlo bez jamek s hustými vložkami. Měli byste dodržovat racionální zdravou stravu, vyvarovat se tučných, slaných jídel, kávy. Každý měsíc si musíte sami sondovat prsa a jednou za rok navštívit mammologa.

  Jak samovyšetřovat mléčné žlázy?

  Je nesmírně důležité, aby každá žena provedla samovyšetření prsu po menstruaci, přibližně 7-11 dní. To pomůže identifikovat fibrocystické onemocnění prsu v počátečním stadiu vývoje, cysty prsu a také detekovat nádorové formace v hrudi v počátečních stádiích.

  Algoritmus samovyšetření prsu je následující:

  1. Postavte se blízko zrcadla a prohlédněte si prsa: měli byste se dívat na tvar prsou, na barvu kůže bradavek, ruce během vyšetření by měly být sníženy.
  2. Zvedněte obě ruce za hlavu a v této poloze zkontrolujte hrudník. Zjistěte, zda došlo ke změně tvaru nebo velikosti jedné z mléčných žláz, věnujte pozornost barvě kůže.
  3. Pravá ruka musí být odhodena zpět za hlavu. Poté pomalou a hladkou masáží krouživými pohyby sondujte pravou mléčnou žlázu a věnujte zvláštní pozornost těsnění, otokům a zahušťování. Stejné kroky by se měly opakovat u levého prsu..
  4. Palcem a ukazováčkem jedné ruky lehce zatlačte na bradavku v základně a zkontrolujte, zda z ní není výtok. Proveďte podobné akce s levou i pravou mléčnou žlázou..
  5. Zaujměte polohu na zádech. Krouživým pohybem, mírným tlakem, je nutné cítit prsa, počínaje od okrajů mléčné žlázy směrem k bradavkám.
  6. Při lehkých kruhových pohybech byste měli cítit levé a pravé podpaží a věnovat pozornost přítomnosti zvětšených lymfatických uzlin. Pokud existuje, měli byste se poradit s odborníkem.
 • V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..