Časté příčiny krvácení v polovině cyklu

Menstruace je přirozený fyziologický proces, který se vyznačuje uvolňováním krvavých hmot z genitálního traktu ženy.

Normálně mají tekutou konzistenci a obyčejnou vůni. Jejich objem by měl být po celou dobu až 150-200 ml a doba trvání je do 4-7 dnů. Změna kteréhokoli z parametrů může naznačovat přítomnost patologického procesu v těle. Menstruace se objevuje pravidelně, průměrná doba trvání je 28-35 dní.

 1. Příčiny krvácení uprostřed cyklu
 2. Jako časný příznak těhotenství
 3. Užívání perorální antikoncepce
 4. Potrat
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Cysta žlutého tělíska
 7. Přítomnost nitroděložního tělíska
 8. Vaginální infekce
 9. Gynekologické postupy
 10. Stresující situace
 11. Užívání léků
 12. Endometriální patologie
 13. Hyperplazie endometria
 14. Polyp
 15. Endometrióza
 16. Nádory
 17. Diagnostika
 18. Léčba
 19. Prevence
 20. Recenze

Příčiny krvácení uprostřed cyklu

Jako časný příznak těhotenství

Mnoho žen, které se potýkají s těhotenstvím, začíná zavádět lékaře plánem menstruace..

U určitého procenta žen může dojít ke krvácení uprostřed cyklu, po kterém následuje zpoždění a pozitivní těhotenský test.

Otázka výskytu tohoto příznaku je velmi znepokojuje, protože někteří to považují za známku hrozby potratu.

V tomto případě se neobjeví další příznaky, jako je bolest v podbřišku. V některých případech jim není věnována pozornost, protože se znovu neobjevují a mohou být téměř neviditelné..

Užívání perorální antikoncepce

Užívání této skupiny léků může vést ke krvácení nebo dokonce ke krvácení uprostřed menstruačního cyklu..

Může to být z různých důvodů:

 • Pokud žena nedávno začala užívat OK, může dojít ke krvácení v důsledku procesu adaptace těla na ně, nebo v případě, že nejsou vhodné pro dávkování pro tento organismus. Jedná se zpravidla o malé množství špinění, které není doprovázeno žádným nepohodlí atd..
 • Při dlouhodobém užívání to může být nepravidelný vstup, stejně jako endometriální patologie, která vyžaduje povinnou diagnostiku a následnou léčbu.

Potrat

Toto je jedna z nejtěžších situací, ve kterých se objevuje špinění. Důvody mohou být velmi odlišné a v mnoha ohledech závisí na historii a přítomnosti souběžných onemocnění.

Potrat uprostřed cyklu je zpravidla samým počátkem těhotenství, první dny po oplodnění. Žena v tuto chvíli ještě neví, že je těhotná, a to kvůli skutečnosti, že menstruace ještě nezačala.

Žena věnuje pozornost vzhledu jasně červeného nebo hnědého skrovného výtoku pouze několik dní po ovulaci. Jejich objem se může lišit od menstruace, obvykle je menší.

Potraty uprostřed cyklu jsou spojeny s:

 • Genetické mutace. Může mít náhodnou povahu nebo se jedná o dědičnou genetickou vadu, která vede k rozvoji neživotaschopnosti plodu.
 • Hormonální nedostatek. Hormonální narušení může být způsobeno nedostatkem progesteronové složky, v důsledku čehož je poškozena endometriální tkáň, do které nedojde k implantaci vajíčka.
 • Nedostatečná tvorba tkáně endometria pro implantaci. K normální tvorbě endometrioidní tkáně nemusí dojít kvůli různým problémům spojeným se zánětlivými procesy a také kvůli nedostatečnému rozvoji v určitých oblastech (například po odloženém potratu).

U ženy není podobný stav, s výjimkou výtoku z genitálního traktu, doprovázen žádnými stížnostmi. To je do značné míry způsobeno nedostatečnou restrukturalizací těla do stavu těhotenství.

Hormonální nerovnováha

To je jedna z nejčastějších příčin krvácení uprostřed menstruačního cyklu..

Podobný problém může nastat u žen v jakémkoli věku, ale nejčastěji k nim dochází:

 • U mladých dospívajících dívek nebo s nerealizovanou reprodukční funkcí. Je třeba poznamenat, že porušení cyklu až jeden rok po nástupu menstruace je považováno za normu. V této době teprve začíná tvorba hormonální regulace celého organismu..
 • U premenopauzálních žen. Často dochází k narušení koordinované práce vaječníků, což naznačuje bezprostřední ukončení jejich práce.

Cysta žlutého tělíska

Příčinou krvácení uprostřed cyklu může být často cysta žlutého tělíska nebo přetrvávání folikulu.

Během předchozího cyklu může dojít ke zpoždění nebo ke změně povahy menstruace. Poté, co dojde ke krvácení uprostřed cyklu, následující menstruace nemusí začít nebo začít mnohem později.

Podobná klinika je doprovázena stížnostmi na:

 • Bolest v dolní části břicha, jsou obvykle jednostranné,
 • Sexuální styk bude bolestivý, někdy dojde k ozáření oblasti konečníku nebo bude bolestivé močit plným močovým měchýřem.

Přítomnost nitroděložního tělíska

Toto cizí těleso určené k ochraně před nechtěným těhotenstvím často způsobuje změny v menstruačním cyklu ženy, zvažte to podrobněji:

 1. To je do značné míry způsobeno přítomností cizího, i když aseptického, předmětu ve sterilní dutině dělohy normální. Z tohoto důvodu je sliznice náchylná k rozvoji chronického zánětu a dokonce i malý provokující faktor ji může zhoršit.
 2. Proto mohou ženy s nitroděložním tělískem způsobit jediné krvácení z děložní dutiny uprostřed menstruačního cyklu nebo v jakýkoli jiný den, navíc se menstruace v pravý čas stává hojnější a bolestivější.

Vaginální infekce

To je jedna z nejčastějších příčin krvácení uprostřed cyklu..

Je třeba poznamenat, že infekce v tomto případě může být způsobena několika důvody, a to jak oportunní flórou, tak specifickými patogeny sexuálně přenosných infekcí..

Hlavní příčinou krvácení v tomto případě může být nejčastěji zánět sliznice dělohy, když do jeho dutiny vstoupí infekční agens.

Vlastnosti krvácení:

 1. Krvácení uprostřed cyklu by mělo být rozlišeno, když je narušena integrita děložního čípku, například při existující erozi, ke které se připojil zánět..
 2. Při krvácení z dělohy je výtok hnědý, nepříjemný zápach, zpravidla jsou poměrně sporé, ale zároveň trvají dostatečně dlouho, než aby ženě způsobily značné nepohodlí..
 3. Pokud je krvácení lokalizováno v děložním čípku, má krvácení jasný odstín, je kontaktní a ve výtoku je z vaginální dutiny výtok mléčné nebo jiné barvy..
 4. Žena si může stěžovat nejen na výskyt krvácení, ale také na bolest a nepohodlí v dolní části břicha, pocit malátnosti, slabost. Sexuální styk se pro ženu stává nepříjemným. V tomto případě se může menstruační cyklus ztratit..

Gynekologické postupy

Mnoho žen může čelit problému krvácení uprostřed menstruačního cyklu v důsledku expozice vnitřní genitální oblasti.

Může mít mnoho důvodů:

 • Lékařské ukončení těhotenství. Po ukončení těhotenství si pacientka může spolu s odtokem krve stěžovat na pulzující pocity nebo bolesti připomínající kontrakce.
 • Kyretáž děložní dutiny pro diagnostické účely, zavedení nitroděložního tělíska nebo získání aspirátu.
 • Instalace nitroděložního tělíska. Po zavedení spirály na určitou dobu, spolu s oddělením malého množství výboje, může být přítomen pocit nepohodlí a přítomnost cizího předmětu. To je do značné míry způsobeno tlakem na cervikální kanál..

Povaha krvácení je také odlišná, jedná se o jediný výtok hnědé hmoty, připomínající krev, a hojný výtok, podobný normální menstruaci.

Zpravidla je prodloužené krvácení způsobené těmito důvody krátkodobé, pouze s rozvojem komplikací je možné prodloužit a objevit patologickou povahu výtoku.

Stresující situace

V současné době se jedná o stále častější příčinu vzniku menstruačních nepravidelností s rozvojem krvácení uprostřed cyklu. Příznaky se často již mohou objevit přímo, když jsou vystaveny stresující situaci, protože hormonální hladiny se mohou během krátké doby změnit.

Vlastnosti krvácení při stresu:

 1. Někdy může dojít ke krvácení měsíce nebo cykly po vystavení stresu.
 2. Žena si často stěžuje na výskyt krvavého výtoku, neočekávaně z celkového zdravotního stavu.
 3. Jejich objem bude záviset na dni cyklu, pokud je blíže k první fázi, pak bude množství krvácení nevýznamné, zatímco ve druhé polovině cyklu budou významné.
 4. Doprovázeno výskytem bolesti v podbřišku, které mají tahavý nebo bolavý charakter.

Tento vzorec do značné míry závisí na objemu krve uvolněné uprostřed cyklu. S velkou ztrátou nebude v příštím cyklu žádná silná menstruace..

Užívání léků

Často je to užívání léků, které mohou způsobit krvácení uprostřed menstruačního cyklu..

V tomto případě se skupiny fondů liší, jedná se o hormonální a nehormonální prostředky.

První skupina by měla zahrnovat takové léky, které se používají k prevenci možného nechtěného těhotenství.

Ve svém složení obsahují velkou dávku hormonu, což vede k rozvoji krvácení a odmítnutí endometria.

Jedno balení obsahuje dvě tablety, které se užívají v pravidelných intervalech. Nějaký čas po užití poslední pilulky se objeví krvácení, často je to docela hojné, ale není doprovázeno výskytem bolesti, malátnosti atd..

Charakteristickým rysem těchto fondů je vážný účinek na hormonální pozadí, dochází k jeho náhlým změnám, které vedou k následnému porušení a selhání cyklu.

Cyklické podávání Duphastonu ve vysokých dávkách může také vést ke vzniku krvácení uprostřed cyklu. Je to způsobeno předčasným vývojem endometria a jeho zráním; při zrušení Dufastonu dochází ke krvácení z vysazení. Jeho trvání může být různé a závisí na dávkách a počátečním stavu endometria..

Endometriální patologie

Takové varianty onemocnění mohou být relativně benigní..

Hyperplazie endometria

 1. Jedná se o proliferativní proces, který je spojen s nekontrolovaným růstem ve vývoji sliznice děložní dutiny..
 2. Může k tomu dojít z několika důvodů, jako jsou hormonální poruchy, porucha glukózové tolerance atd..
 3. Výsledkem je, že buňky začnou růst rychlým tempem a kdykoli mohou být doprovázeny krvácením..
 4. Povaha vzhledu výtoku může být odlišná, od nevýznamné, připomínající namazání, a docela hojná, která narušuje normální život ženy, vede k dočasnému postižení atd..

Polyp

 1. Polyp endometria může způsobit krvácení nebo špinění mezi obdobími..
 2. Žena obvykle spojuje svůj vzhled se zvedáním závaží nebo jinou těžkou fyzickou námahou..
 3. Výsledkem je, že jejich povaha je obvykle jednorázová, ale někdy se mohou přetáhnout až do další menstruace..
 4. Tahové bolesti v dolní části břicha jsou zaznamenány zřídka, ale nemají žádný jasný vzor.

Endometrióza

Toto je další endometriální patologie, která může být doprovázena krvácením uprostřed menstruačního cyklu..

 1. Způsobeno šířením normální slizniční tkáně za její anatomické mezníky.
 2. Endometrióza se může objevit v různých věkových skupinách, ale pouze u menstruujících žen. To je způsobeno skutečností, že proces je hormonálně závislý. S nástupem menopauzy projevy postupně mizí.
 3. Závažnost krvácení uprostřed menstruačního cyklu závisí na stupni poškození orgánů. Při masivním poškození dělohy je výtok bohatý a je doprovázen výraznou klinikou.
 4. Kromě krvácení tedy pacienti zaznamenávají bolest v dolní části břicha, zhoršení celkové pohody s rozvojem slabosti, rozvoj syndromu bolesti během pohlavního styku před a po.

Nádory

Všechny nádorové formace v genitální oblasti, které vedou k vývoji krvavého intermenstruálního výtoku, jsou obvykle rozděleny do několika skupin:

 • Mezi benigní nádory v děloze patří fibroidy. Je to hmota svalové nebo vláknité tkáně. Vzhledem k tomu, že tento typ nádoru je závislý na hormonech, může růst u menstruujících žen. Vzhled výtoku může být spojen s několika důvody pro myomy, což je jak rys umístění ohniska, tak jeho velikost a množství. Výskyt výtoku je možný při submukózním umístění formace. U většího počtu formací je také možné jiné uspořádání, stejně jako nedostatečná kontrakce. Krvácení se může objevit také po poruchách oběhu v uzlu. Žena zaznamenává pravidelnou nebo neustálou přítomnost bolestivých bolestí v dolní části břicha, jejich povaha je tažná nebo bolestivá. U velkých fibroidů je proces močení nebo defekace narušen, stížnosti na zácpu jsou jedním z hlavních problémů pacienta.
  Pravidelná menstruace se mění. Stávají se hojnými, sraženými a často vedou k anemickému stavu..
 • Maligní nádory. Toto je nejnebezpečnější forma výtoku z pohlavního ústrojí mezi obdobími. Histologický typ může být velmi odlišný, jedná se o nádory pocházející ze svalové vrstvy dělohy, stejně jako nádory vycházející z endometria - žlázové tkáně. Ve vzácných případech je možné vyvinout nádor ze sousedních orgánů vyrůstáním do dělohy. Objem a fáze růstu nádoru vedoucí k rozvoji sekrecí mohou být různé, nejčastěji k tomuto nárůstu dochází v průběhu procesu. U nádorového procesu děložní dutiny a endometria je krvácení obtížné zastavit, je hojné. Bolest v dolní části břicha není vždy patrná, zejména v počátečních fázích procesu. S pokročilým kurzem si žena stěžuje na bolesti tažné nebo bolavé povahy, méně často se jedná o ostrou bolest, kterou nelze zastavit. Pacient má anemický stav. Doba vzhledu, v závislosti na menstruačním cyklu, není systematická, v některých případech se jejich povaha opakuje..

Diagnostika

Zjištění důvodu možného výskytu krvácení uprostřed menstruačního cyklu je poměrně obtížná otázka:

 1. Zpočátku musí lékař mluvit s ženou a zjistit její možné příčiny, objasnit údaje o anamnéze a stavu reprodukční funkce, podmínkách, za kterých se objevilo krvácení.
 2. Poté se provede vyšetření na gynekologickém křesle.
 3. Z laboratorních metod je povinné odebrat nátěr na flóru a infekce, provést studii obecného klinického krevního testu a také hormonálního profilu.
 4. Z lékařských hormonů se nejvíce zajímá hladina progesteronu, FSH, prolaktinu a také lidského choriového gonadotropinu - hormonu těhotenství. Hodnocení se provádí v závislosti na dni menstruačního cyklu..
 5. Z instrumentální je hlavní ultrazvuk. Může být provedeno kdykoli s krvácením. Umožňuje identifikovat možnou příčinu určenou stavem vaječníků, endometria i samotné dělohy a okolních tkání.
 6. V případě potřeby se provede samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny s následným histologickým vyšetřením.

Léčba

Abychom zastavili krvácení a zabránili jeho opakování, je nejprve nutné zjistit jeho příčinu..

Za tímto účelem se provádějí další výzkumné metody a již na jejich základě se rozhoduje o volbě metody léčby:

 • Konzervační léčba je předepsána ženám s potratem v přítomnosti životaschopného plodu v děložní dutině. Pomáhá udržovat těhotenství a eliminovat možnou příčinu ohrožení. K tomu se používají hormonální látky založené na progesteronu - hlavní hormon těhotenství, se zvýšeným tónem, mohou to být léky, které jej oslabují.
 • V případě krvácení uprostřed cyklu spojeného s užíváním drog se doporučuje přestat užívat a podstoupit regenerační léčbu.
 • Zánětlivý proces v děložní dutině vyžaduje jmenování léků s přihlédnutím k citlivosti patogenu. Mohou to být antibiotika, protizánětlivá, antivirová, léky proti bolesti atd. Dávková forma bude záviset nejen na lokalizaci, ale také na závažnosti průběhu.
 • Při krvácení na pozadí spirály je možné určit přítomnost zánětu, pokud je přítomen, musí být spirála odstraněna.
 • V případě hormonálních poruch je možná následná korekce narušeného pozadí.
 • V případě nádorového procesu je možné použít chirurgickou nebo kombinovanou komplexní léčbu.
 • Krvácení na pozadí endometriální patologie vyžaduje povinné histologické vyšetření.
 • Benigní proces lze léčit hormonálními látkami, maligní lze léčit okamžitě.

Prevence

Vzhledem k tomu, že stav ženského reprodukčního systému je velmi důležitým bodem ve vztahu ke zdraví ženy, je proto třeba dodržovat několik pravidel, aby se zabránilo různým patologickým stavům, které vedou k rozvoji krvácení uprostřed menstruačního cyklu:

 1. Nejprve musí žena změnit svůj životní styl, pracovní a odpočinkový režim. Pro normální fungování reprodukčního systému je velmi důležitý adekvátní spánek..
 2. Výživa je nutná vyvážená a pravidelná.
 3. Co nejvíce omezte dopad stresových situací na tělo.
 4. Abyste se vyhnuli infekci pohlavně přenosnými infekcemi, měli byste z tohoto důvodu vyloučit příležitostný sex a preventivně používat kondom..
 5. Vyloučit co nejvíce užívání různých druhů drog, zejména nekontrolovaného užívání hormonů a antikoncepce.
 6. Pravidelně navštěvujte specializovaného odborníka, pokud se objeví potíže, okamžitě se poraďte s lékařem a nevyléčete se.
 7. Pokud žena zjistí, že je těhotná, doporučuje se co nejdříve navštívit gynekologa, aby se vyloučily možné komplikace a přijala opatření k zachování těhotenství..
 8. Při prvních známkách krvácení z dělohy uprostřed menstruačního cyklu je nutné se poradit s odborníkem a nepokoušet se o samoléčbu. Samoléčba je velmi nebezpečná.

Proč se špinění objevuje uprostřed cyklu?

Krvavý výtok uprostřed cyklu je důvodem pro kontaktování gynekologa. Vzhledem k tomu, že v intermenstruačním období je povolen pouze hojný slizniční výtok z pochvy, který chrání vnitřní pohlavní orgány před pronikáním patogenních mikroorganismů.

Po prostudování více než jednoho lékařského fóra jsme si všimli, že většina žen čelí tomuto problému. V tomto tématu vám proto chceme sdělit, proč dochází ke krvácení uprostřed cyklu, když jsou považovány za normální a když jsou alarmujícím signálem a neměly by být ignorovány..

Intermenstruační špinění: norma nebo patologie

U prakticky zdravých žen se mohou objevit skvrny hnědé nebo tmavě červené barvy v intermenstruační fázi. Kdy se to stane? Zvažte situace.

 • 3-4 dny před nástupem menstruace může žena mít špinění, které je známkou blížící se menstruace.
 • První 1-2 dny po kritických dnech může dojít také k mírnému krvavému výtoku, protože děloha se zbaví zbývající menstruační krve.
 • U žen užívajících perorální hormonální antikoncepci se může 14. - 15. den cyklu objevit mírný hnědý výtok.
 • Po sexu, pokud žena dlouho neměla důvěrný vztah a bartholinské žlázy nevylučovaly dostatek hlenu, může dojít k uvolnění malého množství krve v důsledku mikrotrauma vaginálního epitelu sliznice.
 • Po prvním pohlavním styku, kdy je panenská blána prasklá, může mít dívka po intimitě nějakou dobu špinění.

Ve všech ostatních případech je výskyt krve mezi obdobími považován za patologii. Příznakem onemocnění může být kombinace krvavého výtoku s bolestmi v podbřišku, horečkou, svěděním v pochvě, bolestivostí během a po sexu.

Měli byste také navštívit odborníka, pokud máte po sexu hnědé, tmavé nebo krvavé výtoky..

U premenopauzálních žen trápí tenké hnědé skvrny ženy kvůli hormonálním poruchám, což je přirozený proces stárnutí ženského těla. Takové krvácení se nejčastěji vyskytuje na pozadí selhání časování ovulace, v důsledku čehož se cyklus mění. K výtoku krve dochází nejčastěji u žen po dlouhém zpoždění menstruace a lze jej opakovat několik týdnů.

Kromě výše uvedeného může hnědý nebo krvavý výtok u žen, které jsou v menopauze déle než rok, naznačovat patologii.

Příčiny intermenstruační metroragie

Výskyt intermenstruální metroragie (krvácení) je způsoben fyziologickými i patologickými důvody.

Normální krvavý výtok mezi obdobími je považován za normální, bez zánětlivých příznaků (nepříjemný zápach, svědění, bolest břicha, dolní části zad).

Z fyziologických důvodů lze připsat následující faktory:

 • zvýšené hladiny lutein stimulujícího hormonu (LH) a estrogenu, které jsou odpovědné za uvolnění vajíčka z vaječníku. Krvavý výtok proto může být známkou připravenosti vajíčka na „reprodukci“;
 • příliš aktivní sexuální potěšení, nevhodné držení těla při pohlavním styku nebo příliš velký pohlavní orgán partnera, v důsledku čehož dochází k poranění děložního čípku a vaginální sliznice. Pokud je takový výtok pozorován po sexu po celou dobu, je nutné se poradit s gynekologem, protože někdy se jedná o první a jediný projev takových patologií, jako je rakovina děložního čípku, vaginální novotvary a eroze děložního čípku;
 • hnědá nebo špinění uprostřed cyklu je známkou těhotenství. Během připojení oplodněného vajíčka k endometriu některé ženy uvolňují malé množství krvavé tekutiny. Metroragie v jiných obdobích porodu jsou alarmujícím signálem a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, protože mohou být první známkou potratu, předčasného porodu, odtržení placenty atd..

Obvykle je takové vypouštění patrné pouze při praní nebo jiných hygienických postupech, to znamená, že by neměly rozmazávat spodní prádlo..

Také výskyt výtoku v intermenstruačním období často naznačuje přítomnost onemocnění. Zvažte je.

 • Zánět endometria. Tato patologie je charakterizována zánětem vnitřní vrstvy dělohy, který se vyvíjí v důsledku pronikání patogenních mikroorganismů do dělohy. Infekce endometria se může objevit během lékařských zákroků na děloze (kyretáž, vakuová extrakce vajíčka, sondování děložní dutiny atd.), Pokud byly prováděny bez dodržování hygienických a epidemiologických standardů. Kromě toho se po porodu může objevit endometritida. Výtok může být krvavý nebo hnisavý s páchnoucím zápachem nebo hlenem. Pacient se také obává horečky, bolesti v podbřišku, celkové slabosti, zimnice, zvýšeného pocení..
 • Polypy endometria. Výskyt polypů je usnadněn škrábáním děložní dutiny, císařským řezem.
 • Nesprávně zvolené dávky hormonální antikoncepce. Nedostatečná dávka hormonální antikoncepce může způsobit hormonální narušení v těle, a to zase metroragii.
 • Infekční procesy v pochvě a děložním čípku. Přítomnost zánětu uvnitř pochvy a děložního čípku se může stát překážkou toku menstruační krve, která bude i nadále proudit i během menstruace..
 • Hormonální nerovnováha. Menstruační cyklus je regulován pohlavními hormony. Každá fáze cyklu je charakterizována svým vlastním hormonem, proto při hormonálním selhání může dojít k menstruaci i uprostřed cyklu.
 • Endometrióza Toto onemocnění je charakterizováno výskytem ložisek endometria v místech, kde by neměla být - děložní čípek, stěny vagíny, vnější genitálie atd..
 • Prostředky nitroděložní antikoncepce (spirály). Tato antikoncepce zvyšuje riziko endometriálního zánětu, a tedy i výskytu krvácení v intermenstruačním období.
 • Benigní a maligní novotvary stěn dělohy (myomy a myomy dělohy, rakovina dělohy a jejího děložního čípku).
 • Psycho-emocionální šok. Silný stres se může odrazit na hormonálním pozadí ženy a způsobit jeho selhání. Stres může navíc přispět k exacerbaci chronických onemocnění reprodukčního systému, které se stanou provokujícím faktorem při intermenstruačním krvácení..

Diagnostika

Při pravidelném a dlouhodobém intermenstruačním krvácení gynekolog rozhodně předepíše řadu studií, které pomohou určit příčinu menstruační nepravidelnosti.

K diagnostice menstruačních nepravidelností lze použít následující metody:

 • gynekologické vyšetření pochvy a děložního čípku pomocí zrcadel;
 • kolposkopie - vyšetření děložního čípku pomocí speciálního přístroje - kolposkop;
 • vaginální nátěr na mikroflóru;
 • nátěr z děložního čípku pro cytologické vyšetření;
 • obecný klinický krevní test;
 • krevní test na pohlavní hormonální panel;
 • krevní test na Wassermanovu reakci (detekce protilátek proti původci syfilisu);
 • odběr vzorků tkání pro histologické vyšetření;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, včetně transvaginálních nebo transrektálních;
 • krevní test na HIV;
 • diagnostická kyretáž děložní dutiny s další histologickou analýzou materiálu a další.

Pouze zkušený odborník, gynekolog, tedy může správně určit příčinu intermenstruačního krvácení. V tomto případě nedoporučujeme provádět autodiagnostiku a samoléčbu, protože takový amatérský výkon může mít nezvratné důsledky pro zdraví. Koneckonců, volba metody léčby přímo závisí na příčinném faktoru..

Připomeňme znovu, že každá zdravá žena by měla každých šest měsíců navštívit preventivního lékaře u gynekologa..

Krevní výboj uprostřed cyklu - patologie nebo norma

Druhy intermenstruačního toku

Alokace jiné povahy doprovázejí ženu celý život.

Slizniční sekrece

Zdravá vaginální sekrece se skládá z hlenu a je produkována genitáliemi - žlázami děložního čípku. Vylučovaný má ochrannou funkci: hlen pomáhá očistit reprodukční systém, zabraňuje reprodukci a pronikání infekcí.

Normálně má výboj následující vlastnosti:

 • slizká konzistence, mírně zakalená, bílá;
 • mít střední hlasitost;
 • bez silného nepříjemného zápachu (aroma může být mírně kyselé);
 • nezpůsobujte nepohodlí.

Ve folikulární fázi cyklu nedochází prakticky k žádnému výtoku, ale někdy lze pozorovat krémovou leucorrhoea. V luteální fázi - slizniční sekrece a hojnější.

Krvavé problémy

Málo špinění uprostřed cyklu je velmi běžné. Taková leucorrhoea se často vyskytuje, když prochází obvyklá menstruace, po 5-7 dnech nebo několik dní před nástupem kritických dnů.

V gynekologii existují dva typy intermenstruačního krvácení:

 1. Menoragie krvácí z dělohy, která se vyvíjí v důsledku dysfunkčních poruch horních pohlavních orgánů.
 2. Fyziologické výtoky vyplývající z normálních fyziologických procesů se objevují nejméně 10–16. Den po skončení menstruace.

Krvavá leucorrhoea na spodcích je světle růžová až tmavě hnědá, zemité barvy. Obvykle mají rozmazaný charakter. Ve vzácných případech hojné a tekuté.

Když objem ztracené krve rychle roste s trváním více než 3 dny, je naléhavě nutné kontaktovat předporodní kliniku. V případě náhlého krvácení z pochvy uprostřed cyklu z neznámých důvodů volejte sanitku.

Vezměte prosím na vědomí, že doba menstruačního cyklu je 21-35 dní, z nichž 3-7 dní je úplné menstruační krvácení.

Co je to endometrióza a jak nebezpečná je

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění. Je charakterizována proliferací buněk vnitřní vrstvy stěn dělohy (endometria) nad její hranice. Toto onemocnění je diagnostikováno u žen v reprodukčním věku. Důvody pro rozvoj patologie nebyly stanoveny. Odborníci naznačují, že jeho vývoj je spojen s genovými mutacemi, hormonálními poruchami.

Přirozené příčiny krvácení

K oddělení krve mimo menstruaci dochází během normálních fyziologických procesů v ženském těle. Tyto zahrnují:

Ovulační období

Přibližně 10. – 14. Den cyklu většina spravedlivého sexu protrhne zralý folikul. V tuto chvíli z něj vychází vejce připravené k početí. Během jeho uvolňování je folikulární vak poškozen, a proto začíná krvácet.

Při ovulaci dochází k mírnému krvavému vylučování uprostřed menstruačního cyklu, ale netrvá déle než 2 dny. Během tohoto období může bolet dolní část břicha, bazální teplota může vzrůst o 0,5–1 stupně. U ovulace je to naprosto normální, což znamená, že se nemusíte bát. Během ovulace se může objevit načervenalý, růžový nebo hnědý výtok.

Krvácení z implantátu

Vyskytuje se během připojení oplodněného vajíčka k výstelce dělohy. V okamžiku připojení buňka poškodí hustý kapilární epitel - krevní cévy stěny dělohy, a proto dochází ke slabému krvácení trvajícímu 1–2 dny. K takovému krvácení obvykle dochází první den očekávané menstruace, ale může se objevit 3-5 dní před jejich nástupem. Taková leucorrhoea je první známkou těhotenství, poté ráno onemocní..

Hormonální antikoncepční pilulky

Takové léky vyvolávají zvýšení hladiny pohlavních hormonů, které řídí proces ovulace. Když žena začne pít v pořádku, tělo se několik měsíců adaptuje, a proto krvácí před nebo po menstruaci..

Pokud intermenstruační krvavé hnědé skvrny uprostřed cyklu pokračují po dlouhou dobu a adaptační období by mělo skončit, poraďte se s lékařem, musíte upravit dávkování hormonů.

Psychoemoční šok

Náhlé příjemné a nepříjemné emoce mění hormonální pozadí: uvolňují se stresové hormony, které ovlivňují povahu výtoku. Dlouhodobý negativní stres vždy vyčerpává tělo a může dokonce způsobit amenoreu..

Těžká fyzická aktivita

Tvrdá práce nebo sport zabírají veškerou energii, takže sportovci mají často hnědou mazaninu bez ohledu na den cyklu nebo místo menstruace. O tom svědčí komentáře samotných sportovců a mnoho vědeckých článků..

Intrauterinní zařízení

Krátce po instalaci nitroděložního tělíska mají dívky velmi skrovný hnědý výtok - to je normální, pokud to trvá několik dní po instalaci. Je možný malý posun cyklu o několik dní. Pokud však výtok získal cyklickou formu, měli byste se poradit s lékařem..

Hrubý styk

Během nestandardního sexuálního kontaktu existují mikrotraumy vaginální dutiny nebo děložního čípku. To je to, co způsobuje bolestivost a špinění po sexu. Trvá maximálně tři dny a málokdy získá tmavou barvu..

Co dělat s krvácením uprostřed cyklu

Pokud vzhled krve v malém množství nezpůsobuje fyzické nepohodlí a nepřetrvává po dlouhou dobu, není třeba přijmout žádná opatření k odstranění problému, stačí jen trochu počkat. Pokud je krvácení silné, představuje ohrožení zdraví a života, takže žena musí dodržovat následující pravidla:

 • okamžitě se poraďte s lékařem, možná dokonce zavolejte sanitku;
 • přestat užívat léky, zejména ty, které ovlivňují funkci krve, a ještě více to zředí;
 • odmítnout jakékoli procedury oteplování, zejména koupání;
 • přestat dělat fyzickou práci;
 • vyloučit provádění jakýchkoli vaginálních postupů, zejména sprchování.

Je lepší počkat na lékaře v úplném odpočinku, vleže. Nestojí za to samostatně se zabývat eliminací krvácení, zejména léky, protože v této věci má velký význam konkrétní důvod. Lékař by měl informovat o délce toku krve, povaze a přítomnosti doprovodných příznaků.

Patologické příčiny

Vývoj gynekologického zánětu je obvykle doprovázen velkým množstvím příznaků. V některých případech je však uvolňování krve uprostřed cyklu jediným projevem gynekologických onemocnění..

Cervikální eroze

Erozivní léze se vyvíjejí pod vlivem chronických malátných infekcí genitálního traktu: lidský papilomavirus (HPV), genitální opar, pohlavní infekce. A také důvodem pro vznik otevřených ran na krku jsou hormonální změny. Žena má: periodické slabé bolesti v podbřišku, krvavý šarlatový výtok uprostřed cyklu, slabý růžový, červený nebo tmavě hnědý odstín.

Endometritida

Endometritida je zánět sliznice dělohy. Objevuje se jako výsledek: pohlavní choroby, chirurgická kyretáž, operace na pánevních orgánech, selhání ženských hormonů. Příznaky: žluté, zelené skvrny nesouvisející s cyklem, horečka, slabost, bolesti dolní části břicha.

Endometrióza

Endometrióza je hormonálně závislé onemocnění třetí slizniční vrstvy dělohy - endometria. Vyvíjí se častěji s nedostatkem estrogenů v těle, ale také k tomu dochází při poruchách produkce, syntézy progesteronu.

Klinický obraz onemocnění je docela skrytý, množení endometrioidních buněk přesahuje dělohu a je pro běžného člověka téměř nemožné jej podezřívat. U endometriózy si může nemocná žena uprostřed cyklu všimnout tmavě hnědého, krvavého výtoku s hlenem z pochvy nebo konečníku, doprovázeného bolestivými pocity (jako před menstruací). Taková sekrece se objevuje několik dní před nástupem menstruace, ale může se objevit také uprostřed ženského cyklu..

Všimněte si, že endometrióza se téměř nikdy nevyskytuje u dívek, které užívají perorální antikoncepci..

Polypy v endometriu dělohy

Benigní nádory, které se skládají z endometrioidní tkáně, vznikají na pozadí fokální atypické proliferace endometrioidních buněk na sliznici dělohy. Jsou objeveny náhodou během rutinní kontroly. I když mají zvláštní příznaky:

 1. Jasná krev na prádle uprostřed cyklu, objevující se náhle nebo po několika hodinách po pohlavním styku.
 2. Prodloužené silné menstruační krvácení, které trvá 7-10 dní.
 3. Silná bolest, nevolnost během menstruace.

Pokud jsou tyto příznaky zjištěny, je nutné se domluvit s gynekologem, protože neustálá a objemová ztráta krve vede k anémii. A také tkáně polypů mají tendenci náhle degenerovat do maligních nádorů..

Hormonální poruchy

Vyskytují se při narušení hypofýzy, vaječníků, nadledvin nebo štítné žlázy. Hladina pohlavních hormonů klesá nebo naopak roste, a to má přímou souvislost s menstruačním cyklem a intimním zdravím.

Období před menopauzou a menopauzou je také charakterizováno poklesem chemických kombinací estrogenů a progesteronů, avšak pro konkrétní věkovou skupinu to není problém..

S rozvojem nerovnováhy, zvýšené hladiny prolaktinu, androgenů a dalších hormonů lze pozorovat: otok mléčných žláz, selhání cyklu, hubený krvavý maz, úplná absence menstruace.

Hormony přímo ovlivňují reprodukční systém, když selhávají hormony, vyvíjí se endometritida, vaginóza, dysbióza, polycystická, ooforitida a další nemoci ženských orgánů.

Infekční choroby

Sexuálně přenosné infekce mají dlouhou inkubační dobu a mohou se objevit 30–90 dní po infekci. První příznaky se však obvykle objevují 3–8 dní po nechráněném sexu.

Nejběžnější pohlavně přenosné choroby jsou: chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, gonokok.

Infekce virovými chorobami, možná dokonce s použitím bariérové ​​antikoncepce (genitální opar). Jsou schopné způsobit zánět dolních a horních pohlavních kanálů, který se projevuje ve formě hojné sekrece s příměsí žlutého, zeleného, ​​načervenalého, šedého výtoku. Konzistence sekrece může být od hubeného rozmazání až po sraženou a tekutou, doprovázenou ostrým nepříjemným zápachem, svěděním vaginálního otvoru. Pouze lékař může určit patogen a předepsat adekvátní léčbu..

Nádorové procesy

Fibrom je benigní nádor tkáně hladkého svalstva dělohy. V medicíně se také nazývá myom. Ve většině případů je onemocnění asymptomatické. Provokující faktory nejsou zcela stanoveny, nicméně k takovému onemocnění často dochází u žen v reprodukčním věku (do 45 let). Jediné příznaky: šarlatový, někdy hojný výtok uprostřed cyklu, tupá periodická bolest v podbřišku, selhání cyklu a zvětšení břicha, jako v těhotenství.

Sarkom je skupina maligních novotvarů, které se tvoří z buněk pojivové tkáně na svalové stěně dělohy. K rozvoji nádoru dochází na pozadí jiných onemocnění: endometriózy, fibroidů a také v důsledku potratů. Takové nádory jsou velmi zákeřné, protože v počátečních fázích, s výjimkou krvavého výtoku mezi obdobími, neexistují žádné další příznaky. V pozdějších stadiích sarkomu je přidán silně zapáchající jejichor nebo červený, velmi jasný výtok uprostřed cyklu, pocit plnosti, silně táhne do podbřišku, močení je narušeno.

Zásady léčby krvácení v polovině cyklu

Klíčem k úspěšné léčbě intermenstruačního krvácení je zjištění příčiny tohoto jevu. V závislosti na zdrojích problému mohou být pacientovi předepsány následující léky:

 • hormonální látky. Většina problémů, které se stávají podnětem pro vznik krvácení, se vyvíjí na pozadí hormonálních poruch. Proto je předepsána dlouhodobá hormonální léčba, aby se obnovila rovnováha v endometrióze, tvorbě cyst, dysfunkci štítné žlázy a nadledvin. Jeho cílem je obnovit normální fungování reprodukčního systému, předcházet novým onemocněním a eliminovat krvácení. Příklady léků: Duphaston;
 • Danazol;
 • Ingesta;
 • antibiotika. Předepsáno pro zánět způsobený bakteriální infekcí (azithromycin, ceftriaxon atd.);
 • antifungální látky (Flukonazol, Pimafucin, Diflucan) - nezbytné pro infekci houbovou infekcí;
 • hemostatické léky. Jejich účel je relevantní pro dlouhodobou ztrátu krve, účinek hemostatik je hemostatický. Může to být secometrine, oxytocin atd..

  V některých případech léčba zahrnuje chirurgický zákrok. Takže s endometriózou a po potratu se provádí škrábání, aby se odstranila přebytečná tkáň z děložní dutiny (hysteroskopie). Tento postup se obvykle provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 20 minut. Pokud má žena patologickou buněčnou proliferaci, včetně podezření na onkologický proces, je novotvar odstraněn nebo je postižený orgán zcela resekován. V případech časté a hojné ztráty krve je to jediný způsob, jak udržet zdraví. Operaci lze provést jak metodou otevřeného přístupu řezem na břišní stěně, tak laparoskopickou metodou (speciálními nástroji zavedenými několika malými vpichy).


  Laparoskopie - metoda odstranění dělohy a (nebo) novotvarů několika vpichy v břišní stěně

  Fotogalerie: léky k léčbě patologie


  Duphaston - syntetický analog progesteronu - ženského pohlavního hormonu


  Oxytocin pro krvácení z dělohy je předepsán ke zvýšení tonusu dělohy, což pomáhá snížit a zastavit ztrátu krve


  Flukonazol inhibuje aktivitu fungálních enzymů, narušuje jejich růst, reprodukci

  Diagnostika

  Nejprve lékař shromáždí anamnézu - stížnosti pacientů, poté provede gynekologické vyšetření. Na základě shromážděných informací,

  • nátěr na mikroflóru;
  • nátěr pro histologické vyšetření biologického materiálu z cervikálního kanálu;
  • Ultrazvuk;
  • chemie krve;
  • tkáňová biopsie, pokud existují neoplazmy a sekrece, které nejsou spojeny s fází nebo uprostřed cyklu;
  • kolposkopie s fibromy a erozivními lézemi;
  • CT a MRI, ke stanovení stupně růstu nádorů hluboko do tkání atd..

  Všechny výzkumné postupy jsou předepsány pouze praktickým lékařem na základě příznaků. V podmínkách, které nejsou nebezpečné, jsou první čtyři body dostatečné pro neplánované vyšetření..

  Užívání perorální antikoncepce

  Kromě toho se takový výtok může objevit při užívání určitých léků. Například aspirin, který ovlivňuje srážení krve. Nejčastěji je však výtok spojen s užíváním perorálních kontraceptiv. Může existovat mnoho důvodů: od nesprávného výběru léku a nesprávné dávky až po porušení pravidel užívání drogy (žena si zapomněla vzít pilulku včas, sama přerušila kurz bez souhlasu lékaře, přešla na jiný typ perorální antikoncepce).

  Věkové změny

  S nástupem puberty u dospívajících dívek teprve začíná tvorba menstruačního cyklu, takže hormonální poruchy nejsou neobvyklé:

  1. K menstruaci dochází v různých časech.
  2. Načasování menstruace se liší.
  3. Výtok krve je možný v kterýkoli den v měsíci.

  Cyklus se normalizuje z jednoho roku na pět let. A tajemství mezi obdobími přestane po šesti měsících vynikat. Jinak kontaktujte svého gynekologa.

  Během zániku reprodukční funkce dochází k hormonálním změnám v těle. V počáteční fázi menopauzy je pozorováno špinění. Červené tajemství i menstruace postupně mizí.

  Známky endometriózy

  Příznaky endometriózy u žen závisí na jejím umístění. Nemoc nemá žádné zvláštní výrazné příznaky, takže žena by měla být velmi pozorná ke svým pocitům.

  Zákernost patologie je často v pozdním projevu. Nejcharakterističtějším příznakem je tahová bolest v pánvi, která je pozorována u 25% pacientů. Nejsou soustředěné a mají ozařovací charakter, který se šíří po celé pánvi. Nepravidelnosti cyklu se projevují bohatými a prodlouženými obdobími. Kromě toho se menstruace stává velmi bolestivou. Tento příznak endometriózy u žen se projevuje v 70% případů. V počáteční fázi endometriózy není dysmenorea vyjádřena. Dále bolest nastává před menstruací a s jejím nástupem zesiluje. Více než třetina žen má špinění před menstruací..

  Ve čtvrtině případů s endometriózou se vyvíjí neplodnost.

  Diagnostická opatření

  • cytologická analýza vzorku endometria dělohy nebo cervikálního kanálu odebraného aspirací nebo škrábáním;
  • Ultrazvuk reprodukčního systému;
  • laboratorní analýza obsahu hormonů;
  • Ultrazvuk štítné žlázy;
  • MRI, CT, rentgen (pokud je to nezbytně nutné).
  • pravidelné gynekologické prohlídky, kontrola menstruačního cyklu;
  • zdravý životní styl (sport, správná výživa);
  • pravidelný sexuální život;
  • kontrola váhy;
  • prevence stresu, odmítání špatných návyků;
  • odpovědný přístup k ženskému zdraví (užívání antikoncepce předepsané lékařem, včasná léčba zánětu nebo infekcí).

  Možnosti diagnostiky pro špinění uprostřed cyklu

  Tváří v tvář krvácení, které není spojeno s menstruační fází cyklu, musí žena rozhodně konzultovat gynekologa. Krvavý výtok uprostřed cyklu se může objevit v důsledku přirozených procesů v těle, ale častěji naznačuje gynekologické onemocnění.

  Druhy intermenstruačního toku

  Alokace jiné povahy doprovázejí ženu celý život.

  Slizniční sekrece

  Zdravá vaginální sekrece se skládá z hlenu a je produkována genitáliemi - žlázami děložního čípku. Vylučovaný má ochrannou funkci: hlen pomáhá očistit reprodukční systém, zabraňuje reprodukci a pronikání infekcí.

  Normálně má výboj následující vlastnosti:

  • slizká konzistence, mírně zakalená, bílá;
  • mít střední hlasitost;
  • bez silného nepříjemného zápachu (aroma může být mírně kyselé);
  • nezpůsobujte nepohodlí.

  Ve folikulární fázi cyklu nedochází prakticky k žádnému výtoku, ale někdy lze pozorovat krémovou leucorrhoea. V luteální fázi - slizniční sekrece a hojnější.

  Krvavé problémy

  Málo špinění uprostřed cyklu je velmi běžné. Taková leucorrhoea se často vyskytuje, když prochází obvyklá menstruace, po 5-7 dnech nebo několik dní před nástupem kritických dnů.

  V gynekologii existují dva typy intermenstruačního krvácení:

  1. Menoragie krvácí z dělohy, která se vyvíjí v důsledku dysfunkčních poruch horních pohlavních orgánů.
  2. Fyziologické výtoky vyplývající z normálních fyziologických procesů se objevují nejméně 10–16. Den po skončení menstruace.

  Krvavá leucorrhoea na spodcích je světle růžová až tmavě hnědá, zemité barvy. Obvykle mají rozmazaný charakter. Ve vzácných případech hojné a tekuté.

  Když objem ztracené krve rychle roste s trváním více než 3 dny, je naléhavě nutné kontaktovat předporodní kliniku. V případě náhlého krvácení z pochvy uprostřed cyklu z neznámých důvodů volejte sanitku.

  Vezměte prosím na vědomí, že doba menstruačního cyklu je 21-35 dní, z nichž 3-7 dní je úplné menstruační krvácení.

  Přirozené příčiny krvácení

  K oddělení krve mimo menstruaci dochází během normálních fyziologických procesů v ženském těle. Tyto zahrnují:

  Ovulační období

  Přibližně 10. – 14. Den cyklu většina spravedlivého sexu protrhne zralý folikul. V tuto chvíli z něj vychází vejce připravené k početí. Během jeho uvolňování je folikulární vak poškozen, a proto začíná krvácet.

  Při ovulaci dochází k mírnému krvavému vylučování uprostřed menstruačního cyklu, ale netrvá déle než 2 dny. Během tohoto období může bolet dolní část břicha, bazální teplota může vzrůst o 0,5–1 stupně. U ovulace je to naprosto normální, což znamená, že se nemusíte bát. Během ovulace se může objevit načervenalý, růžový nebo hnědý výtok.

  Krvácení z implantátu

  Vyskytuje se během připojení oplodněného vajíčka k výstelce dělohy. V okamžiku připojení buňka poškodí hustý kapilární epitel - krevní cévy stěny dělohy, a proto dochází ke slabému krvácení trvajícímu 1–2 dny. K takovému krvácení obvykle dochází první den očekávané menstruace, ale může se objevit 3-5 dní před jejich nástupem. Taková leucorrhoea je první známkou těhotenství, poté ráno onemocní..

  Hormonální antikoncepční pilulky

  Takové léky vyvolávají zvýšení hladiny pohlavních hormonů, které řídí proces ovulace. Když žena začne pít v pořádku, tělo se několik měsíců adaptuje, a proto krvácí před nebo po menstruaci..

  Pokud intermenstruační krvavé hnědé skvrny uprostřed cyklu pokračují po dlouhou dobu a adaptační období by mělo skončit, poraďte se s lékařem, musíte upravit dávkování hormonů.

  Psychoemoční šok

  Náhlé příjemné a nepříjemné emoce mění hormonální pozadí: uvolňují se stresové hormony, které ovlivňují povahu výtoku. Dlouhodobý negativní stres vždy vyčerpává tělo a může dokonce způsobit amenoreu..

  Těžká fyzická aktivita

  Tvrdá práce nebo sport zabírají veškerou energii, takže sportovci mají často hnědou mazaninu bez ohledu na den cyklu nebo místo menstruace. O tom svědčí komentáře samotných sportovců a mnoho vědeckých článků..

  Intrauterinní zařízení

  Krátce po instalaci nitroděložního tělíska mají dívky velmi skrovný hnědý výtok - to je normální, pokud to trvá několik dní po instalaci. Je možný malý posun cyklu o několik dní. Pokud však výtok získal cyklickou formu, měli byste se poradit s lékařem..

  Hrubý styk

  Během nestandardního sexuálního kontaktu existují mikrotraumy vaginální dutiny nebo děložního čípku. To je to, co způsobuje bolestivost a špinění po sexu. Trvá maximálně tři dny a málokdy získá tmavou barvu..

  Patologické příčiny

  Vývoj gynekologického zánětu je obvykle doprovázen velkým množstvím příznaků. V některých případech je však uvolňování krve uprostřed cyklu jediným projevem gynekologických onemocnění..

  Cervikální eroze

  Erozivní léze se vyvíjejí pod vlivem chronických malátných infekcí genitálního traktu: lidský papilomavirus (HPV), genitální opar, pohlavní infekce. A také důvodem pro vznik otevřených ran na krku jsou hormonální změny. Žena má: periodické slabé bolesti v podbřišku, krvavý šarlatový výtok uprostřed cyklu, slabý růžový, červený nebo tmavě hnědý odstín.

  Endometritida

  Endometritida je zánět sliznice dělohy. Objevuje se jako výsledek: pohlavní choroby, chirurgická kyretáž, operace na pánevních orgánech, selhání ženských hormonů. Příznaky: žluté, zelené skvrny nesouvisející s cyklem, horečka, slabost, bolesti dolní části břicha.

  Endometrióza

  Endometrióza je hormonálně závislé onemocnění třetí slizniční vrstvy dělohy - endometria. Vyvíjí se častěji s nedostatkem estrogenů v těle, ale také k tomu dochází při poruchách produkce, syntézy progesteronu.

  Klinický obraz onemocnění je docela skrytý, množení endometrioidních buněk přesahuje dělohu a je pro běžného člověka téměř nemožné jej podezřívat. U endometriózy si může nemocná žena uprostřed cyklu všimnout tmavě hnědého, krvavého výtoku s hlenem z pochvy nebo konečníku, doprovázeného bolestivými pocity (jako před menstruací). Taková sekrece se objevuje několik dní před nástupem menstruace, ale může se objevit také uprostřed ženského cyklu..

  Všimněte si, že endometrióza se téměř nikdy nevyskytuje u dívek, které užívají perorální antikoncepci..

  Polypy v endometriu dělohy

  Benigní nádory, které se skládají z endometrioidní tkáně, vznikají na pozadí fokální atypické proliferace endometrioidních buněk na sliznici dělohy. Jsou objeveny náhodou během rutinní kontroly. I když mají zvláštní příznaky:

  1. Jasná krev na prádle uprostřed cyklu, objevující se náhle nebo po několika hodinách po pohlavním styku.
  2. Prodloužené silné menstruační krvácení, které trvá 7-10 dní.
  3. Silná bolest, nevolnost během menstruace.

  Pokud jsou tyto příznaky zjištěny, je nutné se domluvit s gynekologem, protože neustálá a objemová ztráta krve vede k anémii. A také tkáně polypů mají tendenci náhle degenerovat do maligních nádorů..

  Hormonální poruchy

  Vyskytují se při narušení hypofýzy, vaječníků, nadledvin nebo štítné žlázy. Hladina pohlavních hormonů klesá nebo naopak roste, a to má přímou souvislost s menstruačním cyklem a intimním zdravím.

  Období před menopauzou a menopauzou je také charakterizováno poklesem chemických kombinací estrogenů a progesteronů, avšak pro konkrétní věkovou skupinu to není problém..

  S rozvojem nerovnováhy, zvýšené hladiny prolaktinu, androgenů a dalších hormonů lze pozorovat: otok mléčných žláz, selhání cyklu, hubený krvavý maz, úplná absence menstruace.

  Hormony přímo ovlivňují reprodukční systém, když selhávají hormony, vyvíjí se endometritida, vaginóza, dysbióza, polycystická, ooforitida a další nemoci ženských orgánů.

  Infekční choroby

  Sexuálně přenosné infekce mají dlouhou inkubační dobu a mohou se objevit 30–90 dní po infekci. První příznaky se však obvykle objevují 3–8 dní po nechráněném sexu.

  Nejběžnější pohlavně přenosné choroby jsou: chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, gonokok.

  Infekce virovými chorobami, možná dokonce s použitím bariérové ​​antikoncepce (genitální opar). Jsou schopné způsobit zánět dolních a horních pohlavních kanálů, který se projevuje ve formě hojné sekrece s příměsí žlutého, zeleného, ​​načervenalého, šedého výtoku. Konzistence sekrece může být od hubeného rozmazání až po sraženou a tekutou, doprovázenou ostrým nepříjemným zápachem, svěděním vaginálního otvoru. Pouze lékař může určit patogen a předepsat adekvátní léčbu..

  Nádorové procesy

  Fibrom je benigní nádor tkáně hladkého svalstva dělohy. V medicíně se také nazývá myom. Ve většině případů je onemocnění asymptomatické. Provokující faktory nejsou zcela stanoveny, nicméně k takovému onemocnění často dochází u žen v reprodukčním věku (do 45 let). Jediné příznaky: šarlatový, někdy hojný výtok uprostřed cyklu, tupá periodická bolest v podbřišku, selhání cyklu a zvětšení břicha, jako v těhotenství.

  Sarkom je skupina maligních novotvarů, které se tvoří z buněk pojivové tkáně na svalové stěně dělohy. K rozvoji nádoru dochází na pozadí jiných onemocnění: endometriózy, fibroidů a také v důsledku potratů.
  Takové nádory jsou velmi zákeřné, protože v počátečních fázích, s výjimkou krvavého výtoku mezi obdobími, neexistují žádné další příznaky. V pozdějších stadiích sarkomu je přidán silně zapáchající jejichor nebo červený, velmi jasný výtok uprostřed cyklu, pocit plnosti, silně táhne do podbřišku, močení je narušeno.

  Diagnostika

  Nejprve lékař shromáždí anamnézu - stížnosti pacientů, poté provede gynekologické vyšetření. Na základě shromážděných informací,

  • nátěr na mikroflóru;
  • nátěr pro histologické vyšetření biologického materiálu z cervikálního kanálu;
  • Ultrazvuk;
  • chemie krve;
  • tkáňová biopsie, pokud existují neoplazmy a sekrece, které nejsou spojeny s fází nebo uprostřed cyklu;
  • kolposkopie s fibromy a erozivními lézemi;
  • CT a MRI, ke stanovení stupně růstu nádorů hluboko do tkání atd..

  Všechny výzkumné postupy jsou předepsány pouze praktickým lékařem na základě příznaků. V podmínkách, které nejsou nebezpečné, jsou první čtyři body dostatečné pro neplánované vyšetření..

  Léčba a prevence

  Pokud se uprostřed ženského cyklu vyskytují atypické leucorrhoea s krví, doporučuje se ženě analyzovat její stav a před návštěvou gynekologa dodržovat tato doporučení:

  1. Eliminujte fyzickou aktivitu.
  2. Vzdejte se nikotinu, alkoholu.
  3. Dopřejte si dostatek odpočinku, vyhněte se silnému stresu a získejte pozitivnější emoce.

  Pokud se malý, krvavý, krvavý, tmavý výtok uprostřed cyklu dlouho nezastaví, je doprovázen bolestí nebo existuje podezření na rozvoj onemocnění, je nutná vhodná terapie. Nemůžete se sami léčit, používat antibakteriální látky. V zájmu zachování plodnosti by pomoc měla poskytovat pouze odborník.

  Spravedlivé pohlaví musí pravidelně navštěvovat gynekologa.

  Pokud máte jeden nebo více příznaků, měli byste okamžitě navštívit lékaře:

  1. Trvalé zpoždění menstruace.
  2. Bolestivé období.
  3. Silné nebo slabé menstruační krvácení.
  4. Dlouhá období.
  5. Intermenstruační krvácení, krvavé, bezbolestné vylučování.

  Včasná diagnóza je schopna zabránit rozvoji nebezpečných chorob a zcela je vyléčit, vyhnout se neplodnosti a složitým operacím.

  A pokud přesto byla patologie identifikována, není třeba zoufat. Moderní metody léčby a pomoc vysoce kvalifikovaných odborníků pomohou účinně se zbavit jakýchkoli zánětlivých procesů, novotvarů.

  Obvykle je variantou normy mírné krvácení bez bolesti a nepohodlí uprostřed menstruačního cyklu za určitých podmínek. Někdy jsou však tyto příznaky způsobeny poruchami fungování orgánů reprodukčního systému, maligními procesy.

  Pouze lékař může přesně určit příčinu krvácení uprostřed cyklu po vyšetření, provedení anamnézy a prostudování výsledků vyšetření. V některých případech může být vyžadována diferenciální diagnostika s jinými ženskými chorobami, proto je lepší neodkládat odvolání ke gynekologovi.

 • Kolem PMS si muži nashromáždili mnoho mýtů a dokonce naprostý výsměch. Většina lidí o existenci takového jevu pochybuje, ale u mužů skutečně existují depresivně-podrážděná období, odůvodněná změnami hormonálních hladin.