Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Zpoždění menstruace

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní. Den nástupu menstruačního krvácení by měl být vždy zaznamenán do kalendáře, aby bylo možné včas zaznamenat nepravidelnost cyklu..

Často po stresu, nemoci, intenzivní fyzické aktivitě, změně klimatu dochází k mírnému zpoždění menstruace. V ostatních případech tento příznak hovoří o nástupu těhotenství nebo o hormonálních poruchách. Popíšeme hlavní důvody zpoždění menstruace a mechanismus jejich vývoje a také si povíme, co dělat v takové situaci..

Amenorea

V lékařském světě se zpoždění nebo absence menstruace nazývá amenorea. Je rozdělena do dvou kategorií:

 1. Primární amenorea. Jedná se o stav, kdy dívka neměla menstruaci do 16 let. Primární amenorea je často spojena s přítomností vrozených poruch, které se nijak neobjevily až do nástupu puberty. Jedná se například o genetické nebo chromozomální abnormality, problémy s orgány reprodukčního systému atd. Může se jednat o narození bez dělohy nebo děloha, která se normálně nevyvíjí.
 2. Sekundární amenorea. To je stav, kdy se vaše menstruace náhle zastaví a chybí déle než tři měsíce. Ty. bývala menstruace, ale teď chybí. Sekundární amenorea je nejčastější formou opožděné menstruace. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří těhotenství, problémy s vaječníky (například syndrom polycystických vaječníků nebo časná menopauza), nádory hypofýzy, stres, vážné narušení normální tělesné hmotnosti (v menší či větší míře) a další..

Kromě amenorey vám chci představit ještě další lékařský termín - oligomenorea. Jedná se o porušení, při kterém je doba trvání menstruačního cyklu významně prodloužena a doba trvání samotné menstruace klesá. Obecně se uznává, že žena má oligomenoreu, pokud během roku měla menstruace méně než 8krát a / nebo trvala až 2 nebo méně dní.

Normální menstruační cyklus

Obvyklý menstruační cyklus se vyskytuje u mladé ženy ve věku 10-15 let, poté se předpokládá, že tělo vstoupilo do fáze, kdy může provést úplné početí. Tento systém funguje každý měsíc až 46-52 let, ale toto je průměrné číslo. (Existují případy pozdějšího ukončení menstruace.)

Pak dochází ke snížení doby trvání menstruace a množství krve uvolněné během ní. Vaše menstruace se nakonec úplně zastaví..

Příčiny opožděné menstruace jiné než těhotenství

Zpoždění menstruace může být výsledkem fyziologických změn v těle a může být také projevem funkčních poruch nebo onemocnění jak pohlavních, tak jiných orgánů („extragenitální patologie“).

Normálně během těhotenství nedochází k menstruaci. Po porodu se také matčin cyklus neobnoví okamžitě, do značné míry záleží na tom, zda má žena laktaci. U žen bez těhotenství může být prodloužení trvání cyklu projevem perimenopauzy (menopauzy). Nepravidelnost cyklu u dívek po nástupu menstruace se také považuje za normu, pokud není doprovázena jinými porušováními.

Funkční poruchy, které mohou vyvolat selhání menstruačního cyklu, jsou stres, intenzivní fyzická aktivita, rychlý úbytek hmotnosti, předchozí infekce nebo jiné akutní onemocnění, změna klimatu.

U pacientů trpících gynekologickými chorobami, zejména polycystickými vaječníky, je často nepravidelný cyklus se zpožděním menstruace. Kromě toho může takový příznak doprovázet zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, objevit se po ukončení těhotenství nebo diagnostické kyretáži po hysteroskopii. Ovariální dysfunkce může být způsobena patologií hypofýzy a dalších orgánů, které regulují hormonální pozadí ženy.

Ze somatických onemocnění, doprovázených možným porušením menstruačního cyklu, stojí za zmínku obezita..

Seznam důvodů, kvůli kterým může dojít ke zpoždění menstruace

Zpoždění „červených dnů kalendáře“ o 2–5 dní by nemělo být důvodem k obavám, protože je to považováno za velmi skutečný jev pro každou ženu. Pokud je vyloučeno těhotenství, může být takové porušení ženského těla způsobeno mnoha faktory. Jejich pečlivá analýza vám umožní určit příčinu gynekologické nebo ne-gynekologické povahy.

Pojďme tedy uvést 15 hlavních důvodů pro zpoždění menstruace:

 1. Onemocnění polycystických vaječníků;
 2. Myom dělohy;
 3. Endometrióza;
 4. Zánětlivá onemocnění;
 5. Hormonální antikoncepce;
 6. Diagnostika děložní dutiny, potrat nebo potrat;
 7. Poporodní období;
 8. Puberta;
 9. Klimatické poruchy;
 10. Skvělá fyzická aktivita;
 11. Stresující podmínky;
 12. Klimatické podmínky prostředí;
 13. Anomálie tělesné hmotnosti;
 14. Intoxikace těla;
 15. Užívání určitých léků;
 16. Dědičná predispozice.

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​důvody pro pravidelně se opakující zpoždění kritických dnů jsou mnohostranné. Biologicky mohou být hodiny ztraceny i u žen, které nejsou v plodném věku a často si mýlí příznaky poruchy cyklu s těhotenstvím. Nepravidelný menstruační cyklus by neměl být považován za zvlášť nebezpečnou a vážnou chorobu, ale stále stojí za to věnovat zvláštní pozornost frekvenci vašich kritických dnů.

Stres a fyzická aktivita

Nejčastějšími důvody pro zpoždění menstruace jsou kromě těhotenství také různé nervové napětí, stres a podobně. Obtížná pracovní prostředí, zkoušky a rodinné problémy mohou způsobit zpoždění. Ženské tělo vnímá stres jako obtížnou životní situaci, ve které by žena ještě neměla rodit. Stojí za to postarat se o změnu situace: obrátit se na rodinného psychologa, změnit zaměstnání nebo se naučit, jak snáze reagovat na situaci, a podobně. Pamatujte, že přepracování a nedostatek spánku jsou pro tělo také velmi stresující..

Nadměrná fyzická aktivita také nepřispívá k pravidelnosti menstruačního cyklu. Je známo, že profesionální sportovci často pociťují problémy se zpožděnou menstruací a dokonce s porodem. Stejné problémy trápí ženy, které se zaměřují na fyzicky náročná zaměstnání. Je lepší nechat to na muže.

Ale nemyslete si, že mírná kondice nebo ranní jogging mohou ovlivnit situaci. Aktivní životní styl zatím nikoho neobtěžoval. Mluvíme konkrétně o nadměrném zatížení, při kterém tělo pracuje na opotřebení..

Problémy s hmotností

Vědci již dlouho zjistili, že tuková tkáň je přímo zapojena do všech hormonálních procesů. V tomto ohledu je snadné pochopit, že důvody pro zpoždění menstruace mohou kromě těhotenství spočívat také v problémech s hmotností. Nadměrná váha a nedostatek hmotnosti navíc mohou způsobit zpoždění.

Tuk v případě nadváhy hromadí estrogen, což negativně ovlivňuje pravidelnost cyklu. Podváha je mnohem obtížnější. Prodloužené hladovění, stejně jako úbytek hmotnosti pod 45 kg, je tělem vnímáno jako extrémní situace. Režim přežití je zapnutý a v tomto stavu je těhotenství velmi nežádoucí. V tomto případě je možné nejen zpoždění menstruace, ale také její úplná absence - amenorea. Přirozeně problémy s menstruací zmizí s normalizací hmotnosti..

To znamená, že kypré ženy potřebují zhubnout, hubené ženy potřebují přibrat na váze. Hlavní věc je dělat to velmi opatrně. Ženská strava by měla být vyvážená: jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a také vitamíny a minerály. Jakákoli strava by měla být mírná, nikoli vyčerpávající. Je lepší kombinovat je s mírnou fyzickou aktivitou..

Zánětlivá onemocnění dělohy

Zánětlivá onemocnění dělohy a vaječníků vedou k narušení produkce hormonů, které jsou odpovědné za procesy zrání vajíček, folikulů, endometria. Výsledkem je, že často způsobují zpoždění. Současně se mění objem a povaha výtoku, bolesti se objevují v dolní části břicha, dolní části zad a další příznaky.

Zánětlivé procesy jsou často příčinou neplodnosti, výskytu nádorů orgánů reprodukčního systému, mléčných žláz. Zánětlivá onemocnění se vyskytují v důsledku proniknutí infekce nesprávnou hygienickou péčí o genitálie, nechráněným pohlavním stykem, traumatickým poškozením dělohy během porodu, potratem, kyretáží.

Myom dělohy

Menstruace s leiomyomem dělohy může být nepravidelná a zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců. Navzdory skutečnosti, že tato patologie je ve většině případů považována za benigní nádor, existuje řada negativních důsledků, ke kterým může vést. A především je jeho přeměna na onkologické onemocnění nebezpečná. Proto je odvolání k lékaři při nejmenším podezření na myomy extrémně nutné..

Polycystický vaječník

Jedním z hlavních důvodů zpoždění menstruace oproti obvyklému rozvrhu je v tomto případě nedostatek požadovaného množství hormonů.

Tento proces je zpravidla způsoben nedostatkem ovulace, depresí endometria a přítomnými hormonálními poruchami. Vajíčko v tomto procesu nedozrává, což dává tělu signál, že není třeba se připravovat na možné oplodnění. [adsen]

Endometrióza

Toto onemocnění je patologická proliferace benigní tkáně, která je podobná sliznici pohlavního orgánu. K rozvoji endometriózy může docházet v různých částech reprodukčního systému a je také možné jít dále. Změny hormonálních hladin mohou být příčinou onemocnění i jeho následkem. Nepravidelné kritické dny jsou také jedním z hlavních příznaků těchto odchylek..

Antikoncepční pilulky

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, je možné, že se váš menstruační cyklus bude výrazně lišit od normálu. Velmi často se významně zvyšuje doba trvání cyklů při užívání antikoncepčních pilulek. Některé pilulky tento účinek nemají. Menstruace pokračuje jako obvykle, ale nejčastěji je lehčí a kratší. Je také třeba poznamenat, že ve velmi vzácných případech nemusí pilulky zabránit těhotenství, zejména při zmeškaných schůzkách. Přesto, i když jste pilulky užívali přesně a správně, vaše menstruace se zpozdila a máte z toho obavy, můžete se uklidnit těhotenským testem..

Nyní v prodeji najdete poměrně velké množství různých antikoncepčních pilulek. Některé z nich se mohou významně lišit ve svých účincích na tělo. Kromě toho je třeba poznamenat, že každá konkrétní žena může na stejné pilulky reagovat odlišně..

Mějte také na paměti, že když přestanete užívat antikoncepční pilulky, menstruační cyklus se nevrátí k normálu. U většiny žen trvá období zotavení jeden až dva měsíce a někdy může toto období trvat až šest měsíců. Teprve potom budete moci znovu otěhotnět. V souladu s tím můžete mít během období zotavení také nepravidelný cyklus, což je třeba vzít v úvahu, pokud máte zpoždění.

Zpožděná menstruace během těhotenství a po porodu

Po celou dobu těhotenství žena nemá menstruaci. Po porodu dochází k jejich obnově různými způsoby - vše závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Zvýšená hladina prolaktinu při krmení dítěte může zabránit tomu, aby vejce začala fungovat. Pokud žena kojí dítě, může zpoždění menstruace trvat tak dlouho, dokud se vytvoří mléko (to přímo závisí na hladině hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení). To se někdy může stát 2-3 roky.

Pokud se mléko nevyrábí, začínají nová období přibližně po 6–8 týdnech. Někdy však existují výjimky, kdy vaječníky začnou fungovat ještě předtím, než dítě přestane krmit, vajíčko dozrává a žena může znovu otěhotnět. Pokud se tak nestane, nový cyklus končí objevením se menstruace..

Proč jsou trvalé zmeškané období nebezpečné

Neustálé zpoždění v menstruaci naznačuje hormonální poruchy, nedostatek ovulace, abnormální změny ve struktuře endometria. Patologie může vzniknout v důsledku závažných, dokonce nebezpečných onemocnění: nádory dělohy, endokrinní žlázy, polycystické vaječníky. Důvodem zpoždění menstruace je mimoděložní těhotenství.

Je nutné stanovit diagnózu co nejdříve, abyste zjistili míru nebezpečí procesů, protože vedou alespoň k neplodnosti, časné menopauze. Nemoci spojené s opožděnou menstruací způsobují nádory prsu, kardiovaskulární problémy, diabetes mellitus, oslabení imunitního systému, předčasné stárnutí a změny vzhledu. Pokud například dojde ke zpoždění v důsledku onemocnění polycystických vaječníků, dramaticky se přidá váha ženy, až k obezitě, objeví se vlasy na obličeji a hrudníku (jako u mužů), akné, seborrhea.

Včasná léčba nemocí, které způsobily prodloužení cyklu, často pomáhá předcházet neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství, potratům a předcházet rakovině..

Vyšetření se zpožděnou menstruací

Chcete-li zjistit důvody zpoždění menstruace, jsou předepsány následující studie:

 1. Screening na pohlavně přenosné choroby (kapavka, chlamydie, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza atd.).
 2. Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin. Tato studie se provádí s cílem vyloučit těhotenství, nádory, gynekologická a endokrinní onemocnění..
 3. Vyšetření hypofýzy (rentgenové záření, magnetická rezonance, počítačová tomografie, elektroencefalografie). Nemoci hypofýzy jsou často příčinou opožděné menstruace..
 4. Hormonální výzkum. Stanovte hladinu estrogenu, progesteronu, FSH, LH, PRL a zkontrolujte také hormony štítné žlázy a nadledvin..
 5. Škrábání vnitřní vrstvy dělohy a její další histologické vyšetření. Škrábání se provádí z dutiny a kanálu děložního čípku.

Co dělat, pokud dojde ke zpoždění menstruace?

Pokud se pravidelně vracejí zpoždění v menstruaci nebo doba zpoždění překračuje maximální přípustné fyziologické limity pěti dnů, musíte se poradit s lékařem. Po zjištění důvodů bude ženě předepsána vhodná léčba. Nejčastěji se terapie provádí pomocí hormonálních pilulek. V žádném případě by však neměly být užívány samostatně, bez lékařské pomoci. To je pro zdraví ženy extrémně nebezpečné a může to narušit celý hormonální systém, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Mezi nejběžnější hormonální léky lékaři předepisují následující:

 1. Duphaston. Používají se, pokud je zpoždění menstruačního cyklu způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu v těle. Pouze lékař by měl upravit dávku na základě výzkumu. Pokud nedojde k těhotenství a zpoždění nepřesáhne 7 dní, je postinor předepsán po dobu 5 dnů. Po této době by měla menstruace začít po dvou nebo třech dnech..
 2. Postinor. Je to lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá, pokud je nutné co nejdříve vyvolat menstruační cyklus. Doporučuje se však pouze s pravidelnou menstruací, protože jeho užívání může vyvolat poruchy cyklu a při velmi častém užívání vést k neplodnosti..
 3. Pulsatilla. Další hormonální lék, který lze předepsat na zmeškané období. Toto je nejbezpečnější lék, který nevede k přírůstku hmotnosti, neovlivňuje nervový systém. Neměly by to však užívat dívky s nepravidelným cyklem..
 4. Progesteron je injekční hormon. Používá se k vyvolání menstruace, výběr dávky se provádí přísně individuálně. Zvýšený přísun progesteronu do těla může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně nadměrného růstu vlasů, přibývání na váze a menstruačních nepravidelností. Více než 10 injekcí se nikdy nepodá. Účinek je založen na stimulaci práce žláz umístěných v děložní výstelce. Nástroj má řadu kontraindikací, včetně: krvácení z dělohy, selhání jater, nádory prsu atd..
 5. Non-ovlon, lék, který stimuluje nástup menstruačního cyklu, je schopen zabránit acyklickému krvácení. Obsahuje estrogen a gestagen. Nejčastěji se zpožděním jsou předepsány dvě tablety po 12 hodinách. Před použitím je však nutné konzultovat s odborníkem, protože lék má vedlejší účinky a může narušit práci reprodukčních orgánů.
 6. Utrozhestan. Je to látka, která potlačuje estrogen a stimuluje produkci progesteronu, což vysvětluje jeho terapeutický účinek. Kromě toho má stimulační účinek na vývoj endometria. Lék lze podávat vaginálně, což je jeho nepochybná výhoda, nicméně tento lék má také určité kontraindikace.
 7. Norkolut způsobuje menstruaci, protože obsahuje norethisteron, který je svým účinkem podobný působení gestagenů. A jejich nedostatek často vyvolává selhání cyklů a jejich zpoždění. Průběh léčby by neměl přesáhnout pět dní, nepoužívá se během těhotenství, protože hrozí potrat a krvácení. Má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, proto je nutná předchozí konzultace s lékařem.

Přirozeně není užívání hormonálních léků k vyvolání menstruace bezpečnou metodou. Je nutné je užívat správně, protože můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace od 1 do 10 dnů?

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..

Normálně by tento proces měl trvat 3 - 5 dní a objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu. Proces je obvykle bezbolestný..

Pokud k těmto procesům nedojde, měli byste vyhledat radu odborníka. Interval mezi předchozí a začátkem současné menstruace by měl být od 28 do 35 dnů.

 1. Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy
 2. Příčiny opožděné menstruace
 3. Těhotenství
 4. Stres
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Zánět
 7. Tělesné cvičení
 8. Nadváha
 9. Užívání léků
 10. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?
 11. Kdy navštívit lékaře?
 12. Průzkum
 13. Léčba
 14. Prevence
 15. Recenze

Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy

Menstruační cyklus je celý komplex složitých biochemických procesů v těle ženy. Je to on, kdo zajišťuje jednu z hlavních funkcí obsažených v ženském těle - těhotenství. A jeho projevem je menstruace..

Poprvé ženská menstruace signalizuje začátek reprodukčního systému. Pro dívku to znamená, že začíná práce vaječníků a její tělo se připravuje na výkon reprodukční funkce. Normálně se menstruační cyklus objevuje ve věku 13 až 15 let.

Po určitou dobu je to nepravidelné a obvykle by se do jednoho roku měla u ženy rozvinout plnohodnotná reprodukční funkce. Pokud se po delší dobu nestane pravidelným, znamená to, že musíte navštívit odborníka.

Fáze cyklu:

 • Menstruační cyklus začíná od první fáze, nazývá se také sekreční. V této době dochází k růstu endometria bez jeho funkční restrukturalizace. Tento proces probíhá pod neustálou kontrolou hormonu stimulujícího folikuly a estrogenu. Současně s růstem endometria dochází také k tvorbě folikulů jako budoucího vajíčka ve vaječnících. Na konci fáze se vyvine do zralého vajíčka, které vstupuje do břišní dutiny a je připraveno k oplodnění..
 • Druhou fází je šíření. Jedná se o jednu z nejdůležitějších fází nezbytných pro další vývoj těhotenství. Endometrium se začíná transformovat a vyvinout se do zralé tkáně. Ve vaječnících probíhá tvorba žlutého tělíska, tato tvorba je naplněna látkou, která produkuje progesteron. Pod vlivem progesteronu je následně oplodněné vajíčko připojeno k děložní dutině.

V případě, že nedojde k těhotenství, dojde k involuci této formace, hormonálním změnám a odmítnutí vytvořeného endometria. Normálně by tyto procesy měly probíhat synchronně.

Příčiny opožděné menstruace

Těhotenství

To je jeden z nejpříznivějších důvodů pro zpoždění menstruace. Je spojena s oplodněním zralého vajíčka a tvorbou embrya.

Před nástupem menstruace se vajíčko zavede do děložní dutiny.

Od okamžiku oplodnění se hormonální pozadí ženy dramaticky mění.

V tomto případě je velký důraz kladen na progesteron, který brání odmítnutí endometria a nástupu menstruace.

Normálně by ženy neměly mít krvavé výtoky až do doby porodu..

V některých případech žena i po porodu zaznamená zpoždění menstruace, což je spojeno jak s kojením, tak s obnovou vaječníků, které byly po dlouhou dobu neaktivní.

Stres

Stresující situace je jedním z hlavních důvodů zpožděných období..

Může to souviset s nadměrnou produkcí hormonů odpovědných za odolnost těla vůči stresující situaci..

V takovém případě může dojít nejen k závažnému hormonálnímu narušení a nesprávné funkci vaječníků, ale také k jejich vyčerpání v důsledku prudkého nárůstu hormonů nebo poruch oběhu na pozadí zvýšené práce.

Žena může čelit zpoždění menstruace a v důsledku toho s následnou poruchou funkce vaječníků. O několik cyklů později se menstruační funkce znovu obnoví.

Hormonální nerovnováha

Důvod pro zpoždění menstruace může být také spojen s hormonální nerovnováhou..

Problém navíc nemusí vždy spočívat v hormonech reprodukčního systému. Hormony štítné žlázy mohou také vést ke zpoždění menstruace..

Při jejich nedostatečné produkci si žena může všimnout selhání cyklu a nekontrolovaného stálého přírůstku hmotnosti.

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost stavu hormonálního pozadí reprodukčního systému; podmínky, jako jsou potraty nebo potraty, mohou také vést k dalším zpožděním..

Výsledkem je prudká změna v práci vaječníků, které se potřebují dlouho zotavit..

Zánět

Zánětlivý proces je jedním z nejčastějších důvodů vzniku opoždění menstruace..

Kromě toho může být jeho lokalizace odlišná, je to jak děloha, tak vaječníky.

Nejnebezpečnějším z hlediska vývoje zpoždění menstruace je zánět vaječníků..

Právě s tímto orgánem je spojen vývoj endometria a nástup menstruace. Nejčastěji dochází ke zpoždění v cyklu, kdy dojde k infekci nebo opakování zánětlivého procesu.

V některých případech může tento proces ovlivnit více než jeden menstruační cyklus, to je právě důležitost včasné diagnostiky a léčby, zejména u osob v reprodukčním věku.

Zánětlivý proces dělohy může vést k podřadnosti tvorby endometria a po takovém důvodu si žena může všimnout změny v povaze menstruace. Po zpoždění mohou být hojnější nebo naopak podezřele vzácné..

Povaha výtoku zůstává hnědá a dlouho rozmazaná. Další cyklus po zpoždění bude bolestivější. V tomto případě zpoždění zpravidla nepřesahuje dva týdny..

Tělesné cvičení

Jedná se o jeden ze závažných faktorů vedoucích k narušení vaječníků a narušení příchodu menstruace..

Problémy s menstruačním cyklem mají ženy, které pravidelně zažívají těžkou fyzickou aktivitu, například v souvislosti s prací, nebo iracionálně přistupují k základním místům hubnutí nebo mají rádi cvičení.

Existuje mnoho důvodů, které vedou ke zpoždění menstruace na pozadí fyzické aktivity, jedním z nich je narušení krevního oběhu orgánu a zvýšený tlak na něj.

Nadváha

V poslední době existuje tendence ke změně menstruačního cyklu u ženy na pozadí zvýšení tělesné hmotnosti.

Je třeba poznamenat, že hmotnost by měla překročit hodnoty vhodné pro koncept obezity.

Podobný problém je spojen se skutečností, že tuková tkáň sama o sobě je zdrojem produkce určitých hormonů a v důsledku toho může významně změnit přirozené hormonální pozadí ženy. Také problém nadváhy může být spojen s hyperandrogenismem..

Užívání léků

V některých případech nemusí menstruace kvůli lékům přijít nebo přijít pozdě.

Nejvíce ovlivněny hormonálními léky zaměřenými na reprodukční funkci ženy.

Nejběžnější skupinou jsou perorální antikoncepce nebo léky, které pomáhají předcházet nechtěnému těhotenství.

To nemusí být vždy způsobeno příjmem finančních prostředků v tomto cyklu..

Mnoho žen čelí tomuto problému po několika cyklech..

Tyto změny jsou spojeny nejen s narušením vaječníku, ale také s abnormálním vývojem endometria. V tomto případě se patologické změny nejčastěji vyskytují při nesprávném užívání léků..

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Zpoždění pro negativní test:

 • Zpoždění menstruace o 1 den se nepovažuje za zpoždění, a to ani při pravidelném menstruačním cyklu. Může to být způsobeno mírnou změnou v rytmu sekrece hormonů ve vaječnících..
 • Po dobu 2 - 3 dnů také nestojí za to považovat za patologii. To je způsobeno skutečností, že tyto výkyvy mohou nastat v absolutně zdravém těle..
 • Po dobu 4 dnů lze zpoždění menstruace z předepsaného rytmu považovat za možnost, mezi patologií a její nepřítomností. Spojují podobný problém se skutečností, že během tohoto menstruačního cyklu může dojít nejen k hormonálnímu narušení, ale také k mírnému zánětlivému procesu.
 • Po dobu 5–6 dnů může být problém podobný problému popsanému výše. Zpoždění o týden může být spojeno s výraznějším zánětlivým procesem. Tato situace může vyžadovat léky..
 • Na týden nebo 8-10 dní může být menstruace oddálena cystickými změnami ve vaječnících, jedinou cystou a závažným zánětem nejen vaječníků, ale i děložní dutiny.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhledem k tomu, že normální odchylky menstruačního cyklu jsou do tří dnů, není v tomto časovém intervalu nutné kontaktovat odborníka, pokud neexistují žádné stížnosti.

Pokud se žena obává jakýchkoli příznaků, dolní část břicha začne bolet, táhne dolní část zad, je jí špatně nebo teplota stoupá, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka pro další diagnostiku a v případě potřeby zvolit důkladnou léčbu.

Právě předčasné odvolání dívek k lékaři může ohrozit rozvoj komplikací.

Průzkum

Diagnostické metody budou záviset na údajné příčině vývoje poruch cyklu:

 • V případě podezření na vývoj těhotenství je ženě nabídnuto provést test založený na stanovení specifické látky lidského choriového gonadotropinu v moči. Je to on, kdo se zvyšuje s postupujícím těhotenstvím. Pokud není možné provést neinvazivní analýzu, existuje alternativa. K tomu je třeba darovat krev pro stejný hormon, pouze v tomto případě bude výsledek přesnější.
 • Ultrazvuková procedura. Umožňuje identifikovat přítomnost plodového vajíčka s embryem a na základě jeho velikosti nastavit předpokládané datum.
 • U zánětlivých procesů stačí k přesné diagnóze několik metod. Nejprve se jedná o hodnocení nátěru flóry z obsahu pochvy. Často je také během zánětlivých procesů ve vaječníku zahrnuta vaginální flóra.
 • Obecný krevní test podle jeho výsledků lze vyvodit závěr, že ve vaječnících nebo v děložní dutině dochází k zánětlivému procesu..
 • Narušení menstruačního cyklu spojené s hormonálními poruchami je diagnostikováno pomocí klinického obrazu, kdy lékař jasně vidí hormonální poruchy..
  Laboratorní výzkum k určení hormonálního profilu. Mezi nezbytné hormony patří hormony stimulující folikuly, progesteron, prolaktin a další..

Léčba

Léčba opožděné menstruace bude do značné míry záviset na důvodu, pro který je spojena:

 • Ženy, které mají jako důvod zpoždění těhotenství, tedy terapii nepotřebují. Je pro ně důležité diagnostikovat její stav a zabránit rozvoji komplikací; v některých případech je nutná konzervativní terapie. Poté, co je ženě diagnostikováno těhotenství, musíte se ambulantně zaregistrovat u gynekologa.
 • Léčba spojená s užíváním léků je zaměřena především na zastavení jejich užívání, jakož i na možná nutnou obnovu fungování reprodukčního systému. K tomu lze použít vitamíny. Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv může také dojít ke zpoždění menstruace a stav nebude vyžadovat léčbu. Je pouze nutné pokračovat v užívání léků v předepsaném režimu bez náhodného opomenutí podle pokynů.
 • Léčba opožděné menstruace spojené s cvičením bude zaměřena na úplné vyloučení z životního stylu a případně nahrazení šetrnější metody. Pro období zotavení může být vyžadována nejen vitaminová terapie, ale také plná a vysoce kvalitní výživa..
 • Léčba opožděné menstruace se zvýšenou tělesnou hmotností vyžaduje její povinné snížení s identifikací příčiny přírůstku hmotnosti. Půst by se neměl praktikovat, protože v některých případech může nastat problém při změně hormonálních hladin, jako je léčba hypotyreózy.
  Ve stresující situaci byste se toho měli zbavit a pokud sami nedokážete zvládnout stav deprese, měli byste se poradit s odborníkem. Možná budete muset brát léky ze skupiny antidepresiv.
 • Zánětlivý proces zahrnuje jmenování léků zaměřených na zničení patogenu, zvýšení imunity a získání vitamínů. Po léčbě bude nutné znovu diagnostikovat a v následujících cyklech opatření proti relapsu.
 • Pokud je zpoždění menstruace způsobeno hormonálním narušením, je nutné zjistit jeho přesnou příčinu. Může to být také porucha jiných orgánů a systémů. O výběru léku se rozhoduje po stanovení diagnózy. Pokud je příčina zpoždění v budoucnu vyloučena, nemůžete provést léčbu.

Prevence

Prevence nepravidelného menstruačního cyklu je v gynekologii poměrně velká část. Zahrnuje primární a sekundární aktivity.

Při primárním použití byste měli zabránit výskytu nemocí, které vedou k menstruačním nepravidelnostem.

To:

 • Prevence pohlavně přenosných infekcí pomocí kondomu. Podobná metoda je nezbytná, pokud sexuální partneři nejsou trvalí nebo pokud mu nebyla diagnostikována pohlavně přenosná onemocnění.
 • Vyvarujte se ložisek chronické infekce, hypotermie a stresových situací, které mohou vést k zánětlivým procesům na orgánech reprodukčního systému ženy.
 • Dodržujte pravidla správné výživy, během formování menstruační funkce se neomezujte v živinách přísnými dietami a vyčerpávající fyzickou námahou.
 • Neužívejte léky samostatně, zejména na hormonální bázi.
 • Pokud se objeví stížnosti na pohlavní orgány, kontaktujte včas odborníka.
 • Vyvarujte se nechtěného těhotenství a v důsledku toho jeho ukončení.

Sekundární prevence zahrnuje včasnou léčbu odhalených příznaků gynekologické a endokrinologické patologie. Absolvování kurzů proti relapsu v přítomnosti ložisek chronické infekce.

Recenze

Recenze žen o zpoždění menstruace:

Z jakého důvodu může dojít ke zpoždění menstruace kromě těhotenství?

Doba čtení 8 minut

Když menstruace nezačala ve stanovenou dobu, žena nedobrovolně přemýšlí o tom, co se s ní děje, proč dochází ke zpoždění menstruace kromě těhotenství? Důvod opoždění menstruace, kromě těhotenství: existuje obrovské množství faktorů, které mohou vyvolat hormonální poruchy. Pokusíme se každou z nich podrobně zvážit, abychom vyplnili mezery ve znalostech o této problematice..

Hlavní důvody spojené se zpožděnou menstruací

Po kontaktování gynekologa s takovým problémem, jako je zmeškané období, lékař zjistí dysfunkci vaječníků, ale tato diagnóza, která předpokládá neustálé narušení menstruačního cyklu, má své vlastní důvody. Pacientka je musí zjistit společně se svým lékařem. Jinak se problém nedostane ze země. Následující skutečnosti lze tedy připsat základním příčinám, které ovlivňují selhání měsíčního cyklu:

 1. fyzický stres, tvrdá práce na nošení
 2. pravidelný stres
 3. drastická změna klimatických podmínek
 4. nadváha nebo podváha
 5. gynekologické faktory
 6. dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce
 7. opojení
 8. dědičné faktory
 9. polycystický vaječník
 10. vyvrcholení
 11. dlouhodobé léky (hormonální, toxické)

Zpožděná menstruace: podrobnější důvody

Přetížení těla silovými cviky

Pokud se zástupce slabšího pohlaví aktivně věnuje sportu, konkrétně zneužívá silové zátěže, může to negativně ovlivnit stav zdraví žen. Zvláště stojí za to o tom přemýšlet u dívek, které nemají děti, protože tato selhání značně ovlivňují možnost početí..

Stejný výsledek může nastat v případech, kdy křehká žena vykonává příliš těžkou fyzickou práci. Přenášení závaží je úkolem mužů, proto byste měli myslet na své zdraví a vzdát se přepracovanosti..

Neustálé stresové situace

Musíme zjistit, proč dochází ke zpoždění menstruace. Jiné důvody než těhotenství mohou být neustálý stres. Pokud pracovní atmosféra zahrnuje neustálé nervové poruchy nebo se ve vašem osobním životě vyvinuly napjaté vztahy, nemůžete s tím žít. Musíte změnit zaměstnání, vyhledat pomoc psychologa při řešení domácích problémů s manželem nebo dětmi. Profesionál vám pomůže podívat se na obtížné situace z jiného úhlu, snáze se s nimi spojit a správně sestavit schéma jejich řešení. Hlavní věcí je pochopit, že špatný spánek a duševní vyčerpání uprostřed stresu jsou přímým nepřítelem zdraví žen..

Prudká změna klimatických podmínek

Někdy se u ženy, i při dobrém zdraví a klidném rodinném prostředí, menstruační cyklus stále ztrácí. Jaký je v tomto případě důvod pro zpoždění menstruace, kromě těhotenství? Pokud je dívka milující cestování na dálku a často tráví čas ve vzdálených zemích, může tělo reagovat na častou změnu klimatu. Je také třeba přemýšlet o nadměrném slunění a nadužívání solária. Přebytek UV záření negativně ovlivňuje zdraví žen a může vést k dalším kožním problémům až k rozvoji rakovinných nádorů.

Obezita nebo podváha

Vědci již dlouho prokázali, z jakého důvodu se u žen může kromě těhotenství objevit zpoždění v menstruaci. Velmi často je nadváha problémem. Přebytek tukové tkáně nebo naopak vyčerpání těla stejně negativně ovlivňují včasnou menstruaci. Tuk se přímo podílí na distribuci hormonů v těle, takže jeho přebytek nebo nedostatek vede k hormonálním poruchám. Tělo se rozhodne, že v tuto chvíli není nejlepší čas na početí, a proto se snaží chránit před těhotenstvím.

U obezity je viníkem selhání cyklu nadměrné množství estrogenu, pak s vyčerpáním těla je situace ještě horší. Pokud váha ženy klesne pod 45 kilogramů, pak tělo s největší pravděpodobností začne pracovat v režimu přežití, jehož plány nezahrnují těhotenství. V pokročilých případech mohou lékaři diagnostikovat úplnou nepřítomnost menstruace a tento problém bude mnohem obtížnější vyřešit..

Hmotnost by měla být v normálním rozmezí a rychlost určuje lékař, nikoli samotná žena. Proto je nutné udržovat váhu v uvedených mezích, aby se nemyslelo na to, jaké je zpoždění menstruace. Kromě problémů s těhotenstvím, stresem a nadváhou existuje řada dalších faktorů, které jsou zodpovědné za narušený cyklus..

Gynekologické faktory

Zpoždění menstruace je často způsobeno chorobami gynekologické povahy (nádory, endometritida, enametóza, pokročilé zánětlivé procesy, infekce atd.). Porucha menstruace může nastat v důsledku nekvalitní instalace antikoncepce.

Je důležité včas diagnostikovat růst nádorů, které mohou být maligní. Takové novotvary nejen negativně ovlivňují selhání cyklu a reprodukční funkce, ale také představují velkou hrozbu pro život pacienta..

Infekce a chronické záněty v urogenitálním systému mohou bez řádné léčby negativně ovlivnit zdraví žen a dokonce vést k neplodnosti. Proto je nutné absolvovat plánované gynekologické vyšetření alespoň jednou za šest měsíců, i když žena nedodržuje zjevné zdravotní problémy.

Po ukončení těhotenství, bez ohledu na fyziologické důvody nebo na žádost ženy, má tělo pauzu na zotavení, což může také vyvolat selhání menstruačního cyklu. Tělo považuje takové hormonální výkyvy za známku stresu a může na to reagovat zpožděním menstruace. Pokud škrábání nezpůsobilo vážné poškození, pak se po několika měsících obnoví menstruační cyklus sám. V případě, že si všimnete podivného výtoku a cyklus se nezotavil, doporučujeme vyhledat radu od svého gynekologa.

Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce

Každá antikoncepční pilulka obsahuje určité množství hormonů, které při požití nejen zabrání neplánovanému těhotenství, ale také zlepší cyklus menstruace. Když pacient po dlouhodobém užívání takových pilulek odmítne jejich další užívání, pak může žena v příštích několika měsících pozorovat zpoždění způsobená hormonálním narušením.

Někdy může být porušení spojeno s užíváním anabolických steroidů, antidepresiv nebo antituberkulózních léků. V takovém případě stojí za to kontaktovat svého lékaře, aby upravil léčebný režim a pokud je to možné, nahradil nevhodné léky analogy.

Antikoncepční pilulky se v zásadě užívají na doporučení gynekologa a jsou vynuceným opatřením, není však vhodné prodloužit dobu léčby, zejména pokud pacientka před léčbou nerodila. To je další z hlavních důvodů, proč je zpoždění menstruace kromě těhotenství časté. Ostré hormonální výkyvy mohou zanechat nepříjemnou stopu a vyvolat vývoj neplodnosti.

Otrava (intoxikace)

Ženské tělo otravuje špatné návyky, jako je kouření, závislost na alkoholu a drogová závislost. Kvůli neustálému a dlouhodobému hromadění karcinogenů dochází k intoxikaci, kvůli které je nevyhnutelné zpoždění menstruace, s výjimkou těhotenství. Podobná reakce je pozorována při dlouhodobé práci v nebezpečných podmínkách, například v obchodech chemických závodů..

Pokud důvodem selhání nebo ukončení menstruace byla právě intoxikace těla, může být zdraví obnoveno až po úplném vyloučení negativních faktorů. A to po vymýcení špatných návyků nebo změně zaměstnání.

Dědičný faktor

Pokud nebyly zjištěny žádné zjevné zdravotní problémy a došlo k porušení menstruačního cyklu, měli byste se zeptat své matky a babičky, zda neměli podobné problémy. Koneckonců, je možné, že problém byl přenesen přesně dědičnou linií. Lékaři bohužel nemohou vždy určit příčinu dědičných selhání, která ovlivňují kvalitu léčby..

Polycystický vaječník

Gynekologové velmi často diagnostikují patologii, jako je polycystický vaječník, když je zpoždění 10 dní. Jiné příčiny než těhotenství jsou spojeny s nesprávným fungováním vaječníků. Tato patologie se projevuje v důsledku zvýšené produkce estrogenu a androgenů. Současně je navíc zjištěna porucha funkce slinivky břišní a nadledvin..

Můžeme předpokládat přítomnost této patologie podle externích údajů o pacientovi. Zvýšená hormonální hladina vede k rychlému přírůstku hmotnosti, zvýšenému růstu mužských vlasů (nad rty, na obličeji, nohou, ve slabinách atd.)

Na základě vzhledu pacienta není možné přesně určit přítomnost polycystických vaječníků. Přesná diagnóza se stanoví na základě výsledků vyšetření, analýz a ultrazvuku.

Na pozadí nadbytku hormonů, kvůli nimž je kromě těhotenství normální zpoždění menstruace, se může vyvinout neplodnost. Nepanikařte však předem, protože v počáteční fázi lze nemoc léčit hormonální terapií. To zlepšuje nejen zdraví pacientky, ale také její vzhled. Po obnovení hladiny hormonů na požadovaném parametru se cyklus normalizuje.

Změny související s věkem (menopauza)

Po 50 letech dochází u většiny žen ke změnám v těle, které jsou vyvolány poklesem produkce ženských hormonů, a proto je zpoždění menstruace, s výjimkou těhotenství, považováno za normu. Spolu s narušením cyklu dochází k: změně nálady, „povodním“, suché pokožce a mnoha dalším nepříjemným příznakům pro ženy.

V průměru se po dobu jednoho roku až pěti let menstruace úplně zastaví. Ale nevzdávejte se antikoncepce, protože tělo, pole selhání menstruačního cyklu, ji může obnovit po několika měsících, což je spojeno s rizikem neplánovaného těhotenství. A porodit a porodit dítě v tomto věku je velkým rizikem jak pro život rodící ženy, tak pro dítě..

Když se žena již považuje za babičku, pak lze zjevné příznaky těhotenství zaměnit za příznaky menopauzy, což je velmi nebezpečné. Byly případy, kdy žena zjistila, že je těhotná, těsně v předvečer porodu. Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste být i během menopauzy neustále pod dohledem svého gynekologa a reagovat na každou změnu v těle..

Další nemoci nesouvisející s gynekologií

Někdy jsou příčinou selhání nemoci, které přímo nesouvisejí s gynekologií. Vzhledem k tomu, že cyklus je regulován mozkovou kůrou, může narušení práce kterékoli jeho části vyvolat zpoždění menstruace..

A také negativně ovlivnit pravidelnost menstruace endokrinní onemocnění, vysoký cukr, hormonální poruchy. Ale všechna tato onemocnění jsou obklopena řadou nepříjemných příznaků, na jejichž pozadí se zpoždění cyklu nezdá tak hrozné..

Proč jsou pravidelné prodlevy v menstruaci nebezpečné?

Důvod zpoždění menstruace, jiný než těhotenství: samotný proces zpoždění není nebezpečný, ale přesto stojí za to přemýšlet o důvodech takové reakce ženského těla. Koneckonců, často jsou příčinou vážná onemocnění a dokonce i onkologie, takže pravidelné zpoždění menstruace by mělo přinejmenším upozornit a způsobit neplánovanou cestu k lékaři na vyšetření.

Jak vidíte, existuje mnoho důvodů, které mohou menstruační nepravidelnosti vyvolat, a zatím jsme všechna onemocnění nepovažovali za nepřímý příznak, kterým jsou menstruační nepravidelnosti. Bude obtížné určit problém sami, takže je nutná pomoc lékaře..

Pouze lékař předepíše nezbytné testy, podle jejichž výsledků určí příčinu selhání a bude schopen navrhnout optimální léčebný režim nebo přesměrovat na specializovaného odborníka (endokrinolog, gastroenterolog, onkolog atd.). Je důležité naslouchat svému tělu a při sebemenším znamení vyhledat kvalifikovanou pomoc..

Líbí se vám článek, řekněte to svým přátelům

SALID © V případě úplného nebo částečného kopírování materiálu je vyžadován odkaz na zdroj.

Našli jste v textu chybu? Zvýrazněte požadovaný fragment a stiskněte Ctrl + Enter

Důvody pro zpožděné období: proč menstruace nezačíná včas?

Ve zdravém a fyziologicky se rozvíjejícím těle ženy je hlavním ukazatelem zdraví reprodukčního systému menstruační cyklus. Jakékoli změny v jeho trvání, pravidelnosti, kvalitativních a kvantitativních charakteristikách menstruačního toku naznačují poruchy v genitální oblasti, přerušení práce neuromorálního systému a možnou hormonální nerovnováhu spojenou s endokrinní patologií.

V závislosti na různých životních situacích a provokujících faktorech dochází ke zpožděním jednou, pravidelně nebo systematicky. V posledních případech nelze symptom ponechat bez náležité pozornosti, k odstranění patologického stavu je nutná komplexní diagnostika a v případě potřeby úplná léčba..

 • 1 Důvody
  • 1.1 Poruchy hypotalamo-hypofyzárního systému
  • 1.2 Nemoci vaječníků
  • 1.3 Patologie dělohy
  • 1.4 Endokrinní poruchy
 • 2 Přidružené příznaky a ženská taktika

Všechny důvody selhání menstruačního cyklu lze rozdělit na fyziologické a patologické. První zahrnuje podmínky, které jsou stanoveny věkem a individuálními charakteristikami ženského těla. Obvykle nevyžadují léčbu a specializovanou péči, zpoždění je eliminováno samo o sobě a nemá vliv na zdraví ženy..

Fyziologické důvody zahrnují:

ZpůsobitZpoždění vývoje podmínekVěkové rysy a časová období
Vstup do reprodukčního věkuDívky, které teprve začínají, by neměly očekávat stabilní cyklus hned po menarché. Nerovnováha hormonů je normální během 1-1,5 roku po první menstruaci. Cyklus může mít různou dobu trvání a krvácení má různou intenzituVěk nástupu menstruace je od 11 do 15 let (v průměru 12-13), a pokud po tomto věku dívka stále nemá menstruaci, je nutné se poradit s gynekologem. Odborné poradenství také vyžaduje situaci, kdy pravidelný cyklus není stanoven déle než 1,5–2 roky po menarché.
Přechod k menopauzeToto je přechodné období pro endokrinní systém ženy. Hormonální nerovnováha je způsobena snížením hladiny pohlavních hormonů, které nemůže nastat rovnoměrně. Doba cyklu se znovu změní, což není odchylka od normy. Někteří gynekologové předepisují pacientkám hormonální léky, které jim pomohou hladce vstoupit do menopauzy a nezažijí nepohodlí a komplikace z hormonálních hladin, které zabloudily.Po 45-48 letech se objevují první projevy klimakterického období. Jeho průměrná doba trvání je 3–6 let, poté menstruace úplně ustupuje nebo se výjimečně vyskytuje několik let extrémně zřídka.
TěhotenstvíČasto v rané fázi žena nepociťuje žádné zvláštní pocity, proto pokud se zpoždění menstruace zaprvé vyplatí provést těhotenský test a poté navštívit lékařeŽenský reprodukční věk nebo pre-postmenopauzální období

Poruchy menstruačního cyklu mohou být způsobeny následujícími patologickými důvody:

 • narušení hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • onemocnění vaječníků;
 • patologické změny v děloze;
 • poruchy endokrinního systému.

Patologické příčiny vyžadují pečlivou diagnostiku, včetně laboratorní diagnostiky, protože není vždy možné identifikovat organickou poruchu a na pozadí enzymatických a biochemických dysfunkcí dochází k mnoha změnám..

Hypotalamus a hypofýza jsou struktury mozku, které regulují práci mnoha systémů, včetně reprodukčního systému. Porušení může být funkční (bez narušení struktury) a organické (s poškozením struktury orgánu).

Funkční poruchy jsou zpravidla způsobeny dopadem environmentálních faktorů na tělo, což způsobuje stresující stav mozku a zaměňuje práci hypotalamu a hypofýzy. Mezi takové faktory patří: duševní trauma, fyzické přetížení, stres, infekce a intoxikace, užívání určitých léků.

Někdy je stresový faktor tak nevýznamný, že se žena na něj nezaměřuje, ale tělo stále podléhá jeho účinkům: změně času a klimatických pásem, změně sluneční aktivity, živé emoční reakci atd. Situaci komplikuje skutečnost, že později může dojít ke zpoždění menstruace 3 cykly po vystavení stresovému faktoru a je velmi obtížné určit, co způsobilo poruchu.

Organické léze (nádory hypofýzy, kraniocerebrální trauma, infekce mozku, patologie cév, které ho krmí) se kromě opožděné menstruace projevují rozsáhlým klinickým obrazem a vyžadují odbornou diagnostiku a léčbu odborníky.

Dysfunkce vaječníků se také dělí na organické a funkční. Posledně jmenovaný zahrnuje syndrom polycystických vaječníků, jehož příčiny nejsou plně objasněny, ale je pravděpodobné, že je narušena produkce luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů hypofýzy. Zaznamenává se také účinek hyperinzulinémie u žen s diabetes mellitus, zvýšené glukózové tolerance a nadváhy..

Podstata syndromu polycystických vaječníků spočívá v tom, že folikul (bublina obsahující vajíčko) nepraskne, nedojde k ovulaci, žluté tělísko se nevytvoří, ztratí se veškerá hormonální regulace, menstruační cyklus ztratí stabilitu. Onemocnění je doprovázeno hyperandrogenismem, který se projevuje nadměrným růstem vlasů na vnitřním povrchu stehen, břicha, horního rtu a dalších míst, která pro to nejsou typická. Tento příznak je často hlavním důvodem pro vyhledání lékařské pomoci..

Další funkční poruchou je syndrom rezistentních vaječníků. Nastává, když receptory vaječníků na hormony hypofýzy z nějakého důvodu přestanou na ně reagovat. Centrální regulace ztrácí svou kontrolu, menstruační cyklus je zmatený.

Syndrom plýtvání vaječníků je ve skutečnosti nástup menopauzy v raném věku (před 40. rokem věku), kdy vaječník kvůli svým genetickým vlastnostem přestane u mladé ženy fungovat tak, jak by měl. K nápravě tohoto stavu lékaři předepisují hormonální substituční terapii..

Organické příčiny zahrnují nádory vaječníků, které produkují hormony, které narušují normální cyklus. Rychle se rozvíjející maligní novotvary jsou běžné.

Pokud je endometrium dělohy poškozeno, menstruace nepřijde včas. K narušení jeho integrity dochází během kyretáže během potratu nebo v důsledku diagnostických manipulací, pokud jsou nezbytné pro diferenciální diagnostiku stavu.

Jednou z běžných patologií slizniční vrstvy dělohy je endometrióza, která se vyznačuje porušením načasování menstruačního cyklu a prodlouženým krvácením.

Nesprávně nainstalované nitroděložní tělísko může také vést ke zpoždění. V procesu implantace do děložního čípku není vyloučeno poškození slizniční vrstvy nebo úplné zablokování lumenu cervikálního kanálu.

Zánětlivá onemocnění dělohy a vejcovodů také vedou k nepravidelnostem menstruace. To platí zejména pro pohlavně přenosné choroby. S častou změnou sexuálních partnerů a předpoklady pro možnou infekci je nutné provést úplné vyšetření.

Zahuštěná vrstva endometria s endometriózou

Vzhledem k tomu, že pohlavní hormony jsou v jemném spojení se zbytkem, jakákoli dysfunkce povede k narušení reprodukčního systému. Narušení štítné žlázy (hypo- nebo hypertyreóza) a tvorba steroidních hormonů, adrenální patologie, diabetes mellitus, hyperprolaktinémie a mnoho dalších onemocnění nevyhnutelně povedou k nepravidelnému cyklu.

Užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv obvykle normalizuje menstruační cyklus a zajišťuje pravidelný a pohotový tok menstruace. Během prvních tří měsíců však nejsou vyloučeny změny a selhání, až poté, co dojde ke stabilizaci.

V případě nepřiměřeného zpoždění, po vyloučení těhotenství, musíte analyzovat svůj vlastní stav. Žena by měla poslouchat své tělo a určit, zda existují další příznaky, které by mohly naznačovat přítomnost patologie. Patří mezi ně: slabost, malátnost, časté nebo opakující se bolesti v pánevní oblasti, patologické nečistoty v moči nebo specifický zápach a vaginální výtok.

Pokud menstruace nepřijde, ale žena cítí následující příznaky PMS: táhne spodní břicho, mléčné žlázy jsou oteklé, dochází k častým výkyvům nálady, pak brzy přijde menstruace. Ale příznaky PMS jsou podobné pravděpodobným známkám těhotenství, takže stojí za to otestovat.

Pokud žena ví, že trpěla psycho-emocionálním stresem, změnila svůj životní styl a udělala dlouhou cestu, pak můžeme předpokládat, že to byl důvod zpoždění menstruace.

U dívek v prvních 1,5 letech po menarché není nestabilita cyklu patologií. To nevylučuje možnost těhotenství, pokud je dívka sexuálně aktivní. U žen po 55 letech jsou zpoždění předvídatelná také kvůli blízkosti menopauzy.

Pokud je bolest v dolní části břicha doprovázena výtokem bílé, nažloutlé barvy s nepříjemným zápachem, horečkou a celkovou malátností, je možné, že se vyvinulo zánětlivé onemocnění genitálií nebo jiné organické problémy. V takovém případě musíte urgentně konzultovat s lékařem..

Pokud je zpoždění krátké (1–5 dní), je příliš brzy na strach o vlastní zdraví. V případech, kdy trvá déle než 5 dní, ale těhotenský test je negativní, měli byste se zamyslet nad důvody. Pokud po dobu 10 dnů nebo déle nedochází k menstruaci, musíte navštívit lékaře, je to již jasná odchylka od normy. Někdy se stane, že tělo vynechá jednu menstruaci a další přijde jen 2 měsíce po předchozí. To nemusí vždy znamenat vážnou patologii, ale je důležité se poradit s odborníkem.

Konstantní zpoždění několika dní, až týden, naznačuje prodloužený menstruační cyklus. U některých žen je cyklus během života obvykle až 35 dní. Někdy se jeho trvání mění v důsledku fyziologických cyklů, po porodu, potratu, onemocněních ženského reprodukčního systému a z řady dalších důvodů. Při tomto kurzu se první den menstruace neliší od normálu, nedochází k výraznému krvácení nebo patologickému výtoku, což naznačuje normální stav těla.

Pokud menstruace nezačne déle než dva dny a zpoždění je doprovázeno bolestí v malé pánvi, nepohodlí v dolní části zad a těžkým premenstruačním syndromem, často to znamená předchozí nachlazení. Tento stav se vyvíjí po užívání léků..

Co dělat s myomem v menopauze není vždy jasné. Plodnost vymřela a vzdělání nemá vliv na početí. Proto existují pochybnosti, zda se ho vůbec oplatí dotknout, to se dozvíte z článku.