Proč neexistují měsíční 2 měsíce a co dělat

Absence menstruace ženu neznepokojuje, pouze pokud plánuje mít potomky nebo je již těhotná.

V jiných situacích signalizuje nepravidelný cyklus nemoc, přepracování nebo změnu životního stylu ve směru, který nutí tělo přizpůsobit se novým podmínkám. Díky tomu to není klidnější, protože každá žena ví, že kritické dny by měly přicházet měsíčně, v extrémních případech jednou za 35 dní.

Co když už 2 měsíce nejsou menstruace, ale nejsou těhotné, počkejte, dokud se cyklus neobnoví sám, nebo neprodleně vyhledejte lékaře? Nejprve je nutné prostudovat důvody absence menstruace a vyvodit příslušné závěry..

Když se zpoždění menstruace nepovažuje za patologii

Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují ženský menstruační cyklus. Pokud neexistují kritické dny přesně 2 měsíce, je nutné revidovat životní styl a pamatovat na události, které by mohly narušit stabilitu výtoku.

Pokud po dobu 2 měsíců není žádné období, ale test ukazuje negativní odpověď - není těhotenství, důvody mohou být následující:

 • Strava. Změny stravovacích návyků a přísná dieta vedou k hladovění těla a ke snížení tukové hmoty. Aby menstruace začala včas, je nutné, aby tělesná hmotnost přesahovala 45 kg. S nižší hmotností hormonální systém neprodukuje estrogen. Dramatická ztráta hmotnosti 10 - 15 kilogramů nebo více může vést k zastavení menstruačního krvácení.
 • Genetické abnormality. Zděděná tendence ke zpoždění menstruace je plná porušení cyklu a úplné absence kritických dnů.
 • Užívání perorální antikoncepce. Pokud došlo ke změně antikoncepčního přípravku, může dojít ke zpoždění krvácení o 1,5 - 2 cykly.
 • Menopauza. Ženy ve věku 40 - 55 let si pravidelně všimnou, že jejich období začíná po čase a výtok se stává vzácným.
 • Hormonální změny v mladém organismu. Absence menstruace u teenagera po dobu 2 měsíců by neměla obtěžovat rodiče. V pubertě není cyklus nastolen okamžitě. Po menarché mohou mít dívky dlouhou pauzu v krvácení, poté se obnoví menstruace a cyklus se stabilizuje v průběhu příštích 2 let.
 • První sex. Absenci menstruace ve vhodnou dobu u mladé dívky lze vysvětlit první sexuální zkušeností. Díky úzkému vztahu s mužem je dívka úzkostlivá a stresující. Pokud se cyklus ještě nezastavil, sexuální aktivita může oddálit nástup menstruace..
 • Porod a GV. Dospělá žena, která se nedávno stala matkou, může mít takovou situaci, že po porodu po dobu 2 měsíců není žádné období. Pokud je novorozenec převeden na umělé krmení, cyklus se obnoví během 8 až 10 týdnů. Hormonální systém získá svůj původní stav, protože žlázy nebudou syntetizovat prolaktin v přebytku. Pokud však maminka kojí své dítě, nemusí mít menstruaci po celou dobu laktace..
 • Změna klimatického pásma. Po dovolené na moři nebo v zahraničí se menstruační cyklus ztratí, protože tělo se musí přizpůsobit novému prostředí. U některých dívek je dvouměsíční zpoždění spojeno s častými návštěvami solária nebo dlouhodobým vystavením přímému slunečnímu světlu..
 • Potrat nebo potrat. Po potratu dochází k hormonálnímu narušení, a tím ke zpoždění menstruace o 1 - 2 měsíce. Pokud se kritické dny neobnoví samy, musíte kontaktovat gynekologa.
 • Námořnictvo. Nesprávně nainstalovaná cívka může narušit cyklickost a intenzitu krvavého výboje..

Intoxikace těla kouřením, drogovou závislostí a užíváním alkoholických nápojů nemá nejlepší účinek na ženský reprodukční systém. Mezi příčiny zpoždění menstruace patří špatné návyky a asociální chování. Pravidelnost cyklu může být ovlivněna také špinavou atmosférou průmyslových oblastí..

A nyní zajímavé video:

Měsíc ne 2 měsíce bez těhotenství: známka nemoci

Pokud žádný z výše uvedených důvodů není v konkrétním případě spojen s 2měsíčním zpožděním menstruace, měla by se žena poradit s lékařem a zjistit, proč je cyklus mimo provoz. Páchateli absence kritických dnů se často stávají závažná gynekologická onemocnění:

 1. Cysta.
 2. Endometritida.
 3. Myoma.
 4. Dysfunkce vaječníků.
 5. Endometrióza.
 6. Rakovina děložního hrdla.
 7. Infekce pochodní.
 8. Polycystický vaječník.
 9. Mimoděložní těhotenství.
 10. Zánětlivé procesy v urogenitálním systému.
 11. Onkologické novotvary v děloze a přílohách (život člověka závisí na povaze nádoru, proto byste se měli se zpožděním menstruace po dobu nejméně 4 týdnů obrátit na kliniku a podstoupit vyšetření).

Ke zpoždění menstruace o dva měsíce může dojít po potratu v nesterilních podmínkách, kdy se žena pokusila zbavit dítěte tajně a sama. Neúspěšná kyretáž děložní dutiny se následně proměnila v chirurgický zákrok pro nešťastnou matku.

Moderní ženy velmi často čelí zánětu příloh. Patologie je vysvětlena nedostatkem hormonů, které produkuje hypofýza, nadledviny, hypotalamus nebo štítná žláza. Nefunkční vaječníky narušují cykličnost sekrecí, a proto se menstruace buď zpožďuje, nebo přichází včas a hojně. Těhotenství s chronickým zánětem přívěsků končí potraty.

Mimoděložní těhotenství je podle očekávání druhou častou příčinou chybějící menstruace. Oplodněné vajíčko zůstává ve vejcovodu, roste a způsobuje bolesti v podbřišku.

Nepohodlí se zvyšuje každý den, bolest může být mírně utlumena analgetiky, ale situace se zhoršuje - žena se necítí dobře. Přestože v prvním trimestru existují všechny příznaky těhotenství (opožděná menstruace, toxikóza, překrvení mléčných žláz, ranní nevolnost).

Jakmile embryo natáhne zkumavku až k jejímu limitu, praskne a otevře se krvácení. Předčasná diagnóza mimoděložního těhotenství je nebezpečná pro náhlé krvácení, hemoragický šok a smrt. Proto není možné váhat s návštěvou lékaře, pokud po dobu 2 měsíců není menstruace s negativním testem.

Za účelem identifikace patologie s dlouhým zpožděním menstruace vydávají gynekologové doporučení pro ultrazvuk břišní dutiny a malé pánve a analýzu hCG. Po léčbě preventivně dostávají pacienti doporučení týkající se výživy a zdravého životního stylu.

Co dělat s amenoreou

Samoléčba amenoreou je nepřijatelná. Ztráta a neví, co dělat, pokud nejsou 2 měsíce měsíčně, by žena měla jít ke gynekologovi a mluvit o situaci. Možná bude důvod rychle zjištěn během rozhovoru..

Pokud však odborník trvá na vyšetření, nemůžete odmítnout, protože důvody zpoždění menstruace nejsou neškodné. Laboratorní testy, opakovaný těhotenský test a ultrazvuk pomohou detekovat provokující faktor.

Můžete odstranit amenoreu pomocí léků. Po konzultaci s lékařem můžete také použít lidové léky k obnovení menstruačního cyklu. Následující rostliny mají stimulační vlastnosti:

 • Petržel. Několik dní před očekávaným datem menstruace začněte konzumovat syrové bylinky nebo si vezměte odvar z rostliny.
 • Lopuch. Čerstvá lopuchová šťáva normalizuje hormony a léčí mastopatii. Doporučuje se užívat 1 polévkovou lžíci. l. třikrát denně krátce před jídlem.
 • Pampeliška. Na malém ohni se připravuje odvar z kořenů. 1 lžička suroviny se nalijí se sklenicí vroucí vody a 5 minut se vaří v troubě. Bujón se infunduje po dobu 2 hodin a vypije se půl sklenice ráno a večer.

Menstruace je důležitý fyziologický proces, na jehož správném průběhu závisí celkové zdraví ženy a její reprodukční schopnost. Nebezpečí nehrozí samotná absence menstruace, ale důvody selhání. Předčasná léčba amenorey je plná neplodnosti a dalších závažných onemocnění.

Ale i když nesprávný cyklus není spojen s patologickými procesy, zhoršuje to kvalitu života ženy. Aniž byste přesně věděli, kdy vaše menstruace půjde, je nemožné naplánovat si dobrý odpočinek nebo koncepci.

Aby se zabránilo amenoree, doporučuje se užívat vitamíny, jíst zdravé jídlo, vyhýbat se stresu a denně cvičit gymnastiku.

Proč neexistují dva měsíce měsíčně?

Důvody pro zpoždění menstruace o dva měsíce

Když se žena setká se zpožděním menstruace, nejprve si koupí těhotenský test. Ale když vidí negativní výsledek, začne si dělat starosti. Myšlenky okamžitě přicházejí na mysl, že příčinou toho jsou nemoci reprodukčních orgánů. Ale nečerpejte okamžitě hrozné vyhlídky, tělo je velmi náchylné k jakémukoli fyziologickému, vnějšímu faktoru a tak na ně reaguje.

Hlavní příčiny jiné než těhotenství.

 • Nadměrná fyzická námaha nebo náhlé přibývání na váze. Anorexie nebo obezita, stejně jako příprava na vážnou soutěž nebo maraton, spouští obranný mechanismus těla. To způsobí zpoždění ovulace na pozadí extrémního stresu. Syntéza estrogenu je snížena, práce sliznice je narušena, což způsobuje zpoždění.
 • Stres. Oblast mozku, hypotalamus, reguluje syntézu hormonů odpovědných za menstruaci. Ve stresových situacích je jeho funkce narušena, což způsobuje nepřítomnost menstruace..
 • Dysfunkce štítné žlázy. Zvýšená nebo snížená produkce hormonů v těle ovlivňuje práci vnitřních orgánů a systémů, včetně reprodukční.
 • Klimatická změna. Dlouhá dovolená mimo obvyklé podmínky je pro tělo druh stresu. Zvýšená dávka ultrafialového záření také negativně ovlivňuje soudržnost těla..
 • Antikoncepční pilulky. Vedlejším účinkem léků na nechtěné těhotenství může být prodloužená absence menstruace. Na konci příjmu potřebuje tělo období zotavení. Po dvou nebo třech měsících je vše v normálu.
 • Climax. Ve věku čtyřiceti nebo čtyřiceti pěti let, pokud má žena vážné hormonální přerušení, je možné vyvinout předčasnou menopauzu, která je charakterizována zánikem reprodukční funkce. Další příznaky: návaly horka, zvýšené pocení, zvýšená vaginální suchost.

Tyto důvody mohou negativně ovlivnit menstruační cyklus, který se projevuje nedostatkem ovulace v pravý čas po dobu dvou nebo více měsíců.

Gynekologické faktory při absenci menstruace

Důvodem, že po dobu dvou měsíců není menstruace, mohou být patologické procesy v těle. Někdy je zpoždění jediným příznakem a může být doprovázeno dalšími příznaky, jako je bolest v dolní části zad nebo břicha nebo podezřelý výtok.

Pokud je tedy výsledek testu negativní, může to být:

 • polycystický vaječník;
 • myom;
 • falešné těhotenství;
 • cystitida;
 • infekční léze urogenitálního systému;
 • maligní nádory v děložním čípku.

Potraty a potraty také způsobují menstruační nepravidelnosti. Ukončení těhotenství se odráží v hormonálním pozadí ženy. A následné čištění vede k poškození děložní výstelky. Oba tyto faktory negativně ovlivňují ovulaci. Bude trvat několik měsíců, než se vše vrátí do normálu..

Neschopnost moderních žen plně odpočívat a relaxovat je hlavním důvodem menstruačních nepravidelností.

Spirála může také způsobit zpoždění, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství. Cizí těleso někdy vyvolává rozvoj zánětu. To hrozí zablokováním výstupu z dělohy, což vede k hromadění krvavých sekretů, které nemají vývod..

Gynekologické důvody zpoždění vyžadují včasnou diagnostiku a adekvátní léčbu. Ignorování nepříjemných příznaků může vést k vážným zdravotním komplikacím.

Co dělat, pokud není období po dobu dvou měsíců, ale není těhotná?

Při absenci menstruace po dobu dvou měsíců, i když je vyloučeno těhotenství, stojí za to kontaktovat gynekologa a zjistit hlavní příčinu nerovnováhy v těle. To pomůže nejen identifikovat nemoc, pokud existuje, ale také stabilizovat psychologický stav a eliminovat přecitlivělé úzkosti..

Nemůžete se pokusit nezávisle vyvolat výskyt menstruace pomocí lidových prostředků. To může být extrémně zdraví škodlivé..

Pouze lékař pomocí testů a vyšetření určí příčinu porušení cyklu. A již na základě toho stanoví schéma a trvání léčby v závislosti na povaze identifikované nemoci.

Existuje mnoho důvodů, které mohou v kritických dnech způsobit zpoždění. Nezáleží na tom, zda je ženě dvacet nebo čtyřicet let: pokud je test negativní, ale neexistuje období, dochází k hormonální nerovnováze. Neměli byste odkládat návštěvu lékaře a zajímat se, co způsobilo poruchu v těle, ale je lepší jít a nechat se otestovat.

Proč neexistují žádné měsíční 2 měsíce a těhotenský test je negativní, co dělat s velkým zpožděním?

Téměř každá žena má alespoň jednou v životě menstruační zpoždění. Absence další menstruace je obvykle spojena s koncepcí dítěte. Pokud je však těhotenský test v lékárně negativní, žena se začne obávat o své vlastní zdraví..

Zvláště pozorné je zpoždění menstruace o měsíc nebo déle. Proč neexistuje menstruace, ale těhotenský test je negativní?

Možné příčiny opožděné menstruace s negativním těhotenským testem

Obvykle je měsíční cyklus 21–35 dní. Posun dalších předpisů o 3–7 dní je povolen. Pokud po dobu jednoho týdne nebo déle neexistuje měsíční období, může to znamenat vývoj patologických procesů v ženském těle. Existují však také nepatologické důvody pro nedostatek měsíčního výtoku. Pojďme se podívat na hlavní faktory způsobující vysokou latenci..

Nepatologické faktory

Během tvorby menstruačního cyklu u dívek nejčastěji nedochází k menstruaci po dobu dvou nebo tří měsíců. První předpisy se objevují ve věku 11-16 let. Během příštích 2 let se však hormonální pozadí postupně mění, takže menstruace není pravidelná. Existují také následující důvody pro prodloužené zpoždění s negativním těhotenským testem:

 • Změny související s věkem. Po 40 letech začne reprodukční funkce ženy mizet. Asi o 45-50 let se ovulace a menstruace zastaví. Změny hladiny hormonů, které ovlivňují pravidelnost měsíčního vypouštění, však mohou být za 40 let. Před menopauzou může být menstruace nepravidelná nebo může chybět dva nebo více měsíců.
 • Fyzický a duševní stres. Fyzický a emoční stres je stres pro tělo. Ve stresujícím stavu jsou spuštěny mechanismy, které pozastavují procesy zaměřené na reprodukci druhu. Absence menstruace po několik cyklů však může vést k hormonální nerovnováze, což bude vyžadovat zásah specialistů..
 • Užívání léků. Některé léky mohou způsobit menstruační změny. Největší vliv na reprodukční systém mají léky obsahující hormony a antikoncepční pilulky. Zpoždění menstruace o 1–2 měsíce může být při dlouhodobém užívání antikoncepce.
 • Poporodní období, laktace. Po porodu se tělo musí zotavit. Pokud kojení chybí, trvá tento proces 2–4 měsíce. Pokud žena kojí dítě, mohou se menstruace objevit až po odmítnutí kojení..
 • Prudký pokles tělesné hmotnosti. Mnoho žen používá při hubnutí přísné diety a intenzivní fyzickou aktivitu. Uplatňování těchto opatření je tělem vnímáno jako silný stres..
 • Nadváha nebo podváha. Z podkožního tuku se vylučuje určité množství ženských pohlavních hormonů. Významná změna v rovnováze tělesné hmotnosti způsobuje narušení reprodukčního systému. U žen vážících méně než 40 kg a více než 100 kg může dojít ke zpoždění menstruace.
 • Změna klimatu nebo změna denního režimu. Přizpůsobení těla novým podmínkám nastává během 5-10 dnů. Pokud se však často mění pohyb a změna denního režimu, dochází k dlouhým zpožděním v menstruaci..

Patologické procesy

Pokud je vaše menstruace opožděna o více než 7 dní, je nutná odborná konzultace, i když existují viditelné nepatologické důvody (výjimkou je období laktace). Toto doporučení je způsobeno skutečností, že mnoho faktorů může vést k hormonálnímu narušení, což je hlavní důvod absence menstruace. Tento jev má mnoho důsledků, včetně neplodnosti. Následující patologie také způsobují zpoždění:

 • Endokrinní onemocnění. Taková onemocnění jsou charakterizována dysfunkcí žláz produkujících pohlavní hormony..
 • Zánětlivé procesy reprodukčních orgánů. Když infekce proniknou do pochvy, dělohy, přívěsků, spojení mezi nimi je přerušeno. K selhání dochází během produkce vajec a obnovy endometria.
 • Nádory v děloze a vaječnících. Pravidelnost menstruace je nejčastěji narušena polycystickým vaječníkem a děložním myomem.
 • Komplikace po kyretáži dělohy. Bez ohledu na důvody chirurgického zákroku (potrat, diagnóza) dochází k poškození endometria dělohy. Někdy je proces obnovy zpožděn kvůli exacerbaci různých nemocí nebo penetraci infekce.
 • Poruchy zažívacího traktu. Pro normální fungování reprodukčního systému jsou potřebné různé minerály a stopové prvky. Některé patologie střev a žaludku zpomalují vstřebávání živin.
 • Endometrióza Nedostatek terapie může vést k tomu, že žena bude zbavena možnosti otěhotnět a porodit dítě..

Může být test falešně negativní se zpožděním 2 měsíce?

Princip těhotenského testu je založen na citlivosti látky, kterou je testovací proužek impregnován na hormon hCG. Požadované koncentrace hormonu se obvykle dosáhne sedmého dne zpoždění.

S dlouhým zpožděním kvůli těhotenství může test vykazovat negativní výsledky v následujících případech:

 • Špatná kvalita produktu. Při nesprávném skladování nebo po uplynutí doby použitelnosti se použité zařízení zhorší a zkreslí výsledky. V tomto ohledu se doporučuje použít druhý test po několika dnech..
 • Nesprávné použití. Testování by mělo být provedeno ráno po spánku v souladu s pokyny.
 • Moč je vysoce zředěná. Pokud den předtím žena vypila hodně tekutiny, což vedlo k častému močení, pak v době testování se koncentrace hCG v moči sníží.
 • Patologie močového systému. Některá onemocnění zabraňují zvýšení koncentrace těhotenského hormonu v moči. Test ukáže negativní výsledek i v případě, že je protein zvýšen.
 • Mimoděložní těhotenství. Někdy není embryo fixováno v děloze, ale nějakou dobu se vyvíjí. Při mimoděložním těhotenství roste hCG pomalu.
 • Zmrazení plodu. Někdy dochází k oplodnění, menstruace se zastaví, ale v určité fázi embryo zemře. Po smrti embrya přestává být hCG produkován. Oplodněné vajíčko však může nějakou dobu zůstat v děloze..

Příznaky naznačující těhotenství

Ultrazvuk pomůže nejpřesněji stanovit těhotenství v raných fázích. Ultrazvukový přístroj dokáže určit přesnou polohu vajíčka, jeho velikost a možné vývojové problémy. Různé příznaky však také naznačují přítomnost těhotenství:

 • Nevolnost. Malátnost je nejzávažnější ráno a po jídle. Tento jev je způsoben procesy spojenými s růstem nového života uvnitř dělohy.
 • Závrať. Vyskytuje se při náhlých pohybech nebo emočním stresu. Mnoho žen však tento příznak nezažije..
 • Ospalost a slabost. Některé nastávající matky obtížně vstávají z postele a mohou spát až 12 hodin denně, ale nemají dostatek spánku, protože první trimestr těhotenství snižuje imunitní obranu. Cílem imunitní odpovědi je zajistit, aby tělo matky neodmítlo plod.
 • Málo špinění jeden týden po datu zamýšleného početí. Malé množství krve se uvolní v okamžiku, kdy je embryo připojeno k děloze.
 • Zvýšená citlivost mléčných žláz.
 • Zhoršený čich. Reakce na nasycené pachy je důsledkem změn ve fungování mozku a hormonálních změn.
 • Změna vkusu.
 • Emoční nestabilita.

Jaké příznaky naznačují patologické procesy s dvouměsíčním zpožděním?

Pokud dojde k jednomu z následujících příznaků, je naléhavě nutné kontaktovat odborníka:

 • Zvýšená tělesná teplota. Příznak je charakteristický pro zánětlivé procesy v akutním stadiu..
 • Křečové bolesti v dolní části břicha. Mohou se objevit během mimoděložního těhotenství, pokud jsou poškozené vnitřní orgány. V patologickém těhotenství břicho před začátkem krvácení hodně bolí.
 • Vaginální výtok s nepříjemným zápachem nebo specifickým zbarvením (zelená, černá, bílá).
 • Svědění v genitální oblasti.
 • Nepohodlí při pohlavním styku.
 • Zvracení a časté řídké stolice.
 • Silná bolest v boku. Nejčastěji se vyskytují při zánětu vaječníků.
 • Bolesti hlavy.
 • Kožní vyrážky.
 • Vzhled vlasů na neobvyklých místech. Se zvýšením hladiny mužských hormonů žena nepokračuje v menstruaci a vlasy jí začínají růst na obličeji, hrudníku, břiše a na zádech.
 • Náhlý přírůstek hmotnosti nebo úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu.

Taktika léčby v závislosti na důvodech zpoždění

Při dlouhém zpoždění menstruace se musíte poradit s gynekologem. Lékař předepíše vyšetření, aby zjistil příčiny poruch cyklu. Taktika a délka léčby závisí na diagnóze. V některých případech se terapie provádí v nemocničním prostředí. Nemůžete se zapojit do samoléčby (stejně jako nedělat nic), protože existuje vysoká pravděpodobnost zhoršení stavu a vzniku komplikací. Tabulka popisuje možné léčby.

Neexistují žádné kritické dny 2 měsíce: důvody, co dělat?

Dlouhodobá absence menstruace může být způsobena přirozenými fyziologickými procesy. Pak je situace považována za normu, není důvod se obávat. Pokud neexistují měsíce 2-4 měsíce bez zjevného důvodu, musíte navštívit gynekologa.

Důvody absence menstruace

Změny hormonálních hladin jsou hlavním důvodem opožděné menstruace. Všechny důvody jsou obvykle rozděleny do několika skupin..

 • Období formování menstruačního cyklu u dospívajících. Menarche se objevuje ve věku 12-14 let. Vývoj cyklu trvá dva roky. Během této doby může dojít ke zpoždění 2-4 měsíce. Celkově to není důvod k obavám..
 • Zánik reprodukčních funkcí. Menopauza začíná po dosažení věku 40–45 let. Nestabilní hormonální hladiny přispívají ke zpoždění o dva až čtyři měsíce. Pak se znovu objeví menstruace. To se děje asi 5 let. Dokud nebude tělo konečně přestavěno.
 • Poporodní období. Obnova menstruačního cyklu je ovlivněna povahou porodu, kojení. Během porodu prožívá tělo silný stres na fyziologické i emocionální úrovni. Zpoždění menstruace je pozorováno po dobu dvou měsíců nebo déle. Kromě toho se během kojení mění hormonální hladiny. Hormon prolaktin je zodpovědný za množství mléka v prsu. Inhibuje produkci pohlavních hormonů. Zabraňuje ovulaci, omezuje menstruaci. Při kojení se menstruace objeví dva měsíce po zavedení doplňkové stravy. Je to také normální v situaci, kdy menstruace chybí po dobu 1,5 roku, po celou dobu krmení.
 • Potrat. Umělé ukončení těhotenství způsobuje silný hormonální stres. Za normálních okolností by vaše další menstruace měla proběhnout dobře. Ale v životě tomu tak není vždy. V některých případech dochází ke zpoždění menstruace o dva měsíce nebo déle..
 • Užívání antikoncepčních pilulek. Antikoncepční prostředky ovlivňují práci vaječníků, narušují produkci pohlavních hormonů. Místo toho jsou ty správné hormony získávány zvenčí. Tělu trvá 3 měsíce, než se adaptuje na nové podmínky. Během této doby může dojít ke zpoždění menstruace, ale podle plánu se užívá nové balení pilulek. Pak menstruace zcela chybí. Pokud bude situace pozorována po všechny 3 měsíce, vyvstává otázka výměny léku. Stejný příběh se stane i po zrušení tablet, pokud je žena užívala delší dobu. Tělo se bude muset znovu přestavět na nové podmínky. Zpoždění menstruace je dva až čtyři měsíce..
 • Nervový stres. Centrální nervový systém reguluje všechny procesy v ženském těle. Vyčerpání, velká zátěž, stres, deprese mění průběh cyklu. Nejčastěji dochází ke zpoždění menstruace o dva měsíce nebo déle..
 • Hmotnostní kategorie. Každá výška má svou vlastní ideální hmotnost. Pokud se budete držet tohoto poměru, můžete se vyhnout mnoha zdravotním problémům. Ve snaze o krásu ženy často používají vyčerpávající stravu. Rychlá ztráta hmotnosti vede k významnému snížení hladiny progesteronu, který se ukládá v tělesném tuku. Pokud váha dospělé ženy klesne pod 45 kg, menstruace se může úplně zastavit. Toto je fyziologický rys těla. Před tím budou zpoždění dva měsíce a více..
 • Tělesné cvičení. U profesionálních sportovců je pozorováno dlouhé zpoždění menstruace po dobu dvou měsíců nebo déle. Když je fyzická aktivita extrémně vysoká. Situace je přítomna také u žen, které se věnují těžké vyčerpávající fyzické práci. Každý den je únava, nedostatek spánku.

Ať už je důvod pro zpoždění menstruace jakýkoli, měli byste být opatrní ohledně svého těla. Pokud zaznamenáte alarmující příznaky, vyhledejte pomoc kvalifikovaných odborníků..

Zpožděné období u teenagera

První menstruace nastává ve věku 12-13 let. K jejímu vzhledu přispívají pohlavní hormony. O vývoji hormonálního pozadí svědčí fyzický vývoj dívky. Objevují se sekundární sexuální charakteristiky - zvětšení prsou, růst vlasů ve slabinách, podpaží a tvorba pasu. V tomto případě hraje důležitou roli váha dívky. Pokud je vaše tělesná hmotnost nižší než 45 kg, menstruace nezačne. Z tohoto důvodu tlustí teenageři začínají své kritické dny dříve. Tenké dívky mají ve věku 14-16 let menarche.

Nástup menstruace neznamená stabilní měsíční cyklus. Hormonální pozadí zdaleka není konstantní. Dojde ke zpoždění menstruace, jejich povaha se změní. Přestávka dvou měsíců se navíc považuje za normální. Obecně by měl být menstruační cyklus dívky stejný jako její matka. Pokud měla matka všechno jinak, můžete teenagera požádat o konzultaci s gynekologem. Mohou existovat patologické abnormality.

Negativní test na zpožděné období

Abyste dosáhli skutečného výsledku, je nutné zvolit vysoce kvalitní produkty s vysokou citlivostí, abyste mohli provést analýzu správně. Za těhotenství se považuje od okamžiku, kdy je vajíčko fixováno v děložní dutině. Pak se hladina těhotenského hormonu - hCG zvyšuje každý den. V moči stoupá hladina hormonu mnohem pomaleji než v krvi. V raných fázích těhotenství se zpožděním až 1 týden se doporučuje provést analýzu s ranním vzorkem moči. Pak je hormon nejvyšší.

Princip fungování všech testů je založen na reakci činidla. Pokud je jeho citlivost od 25 jednotek, nebude schopen ukázat těhotenství v raných fázích. Kromě toho může selhat i 10bodový test. Pokud nedojde k ovulaci uprostřed cyklu, blíže ke konci, tělo nemá čas na rychlé obnovení do začátku období. Poté, se zpožděním až 1 týden, může být výsledek nepravdivý. Druhý šedý proužek vůbec neindikuje těhotenství. To znamená, že nedošlo k žádné reakci. Test byl s největší pravděpodobností udržován v moči po dobu delší než 30 sekund.

Pokud mluvíme o zpoždění menstruace o 2-4 měsíce, negativní test je jasným potvrzením absence těhotenství. K narušení cyklu dochází v důsledku menopauzy, pokud věk umožňuje vyvodit takové závěry, gynekologická onemocnění, nervové patologie, nemoci endokrinního systému.

Zpožděné období, ale ne těhotné - co dělat

Nejprve je nutné analyzovat události posledních měsíců. Pokud neexistují žádné zjevné faktory ovlivňující menstruační cyklus, doporučuje se podstoupit vyšetření. Gynekologická onemocnění způsobují zpoždění menstruace:

 • polycystický vaječník;
 • děložní myomy;
 • chronická endometritida;
 • zánět dělohy, přídavky.

Dysfunkce štítné žlázy přímo souvisí s produkcí hormonů. Budeme také muset navštívit endokrinologa. Po užití antibiotik a některých dalších léků může dojít ke zpoždění menstruace. To by mělo být napsáno v pokynech, musí varovat ošetřujícího lékaře.

Je velmi obtížné sami stanovit příčinu zpoždění menstruace, pokud chybí několik měsíců. Nejškodlivější příčinou může být porucha nervového systému. Poté se po obnovení odpočinku normalizuje také menstruační cyklus. V ostatních případech bude nutná dlouhodobá léčba užíváním hormonálních léků.

Jak jim říkat

Absence menstruace u žen v reprodukčním věku má za následek narušení práce jiných systémů, vnitřních orgánů. Vyvstává otázka ohledně jejich vynuceného volání. Při absenci závažných gynekologických onemocnění je situace regulována poměrně rychle. Důvodem tohoto jevu je nedostatečné množství progesteronu - hormonu druhé fáze. Je doplněn syntetickými analogy. Nejběžnějším prostředkem pro volání menstruace s velkým zpožděním je Norkolut. Pokud se menstruace zpozdí o několik měsíců, začnou užívat pilulky každý den.

Dávka léku určuje odborník. Obvykle 1 tableta denně po dobu 10 dnů. Nebo 2 tablety najednou po dobu 5 dnů. Během léčby by měla pokračovat menstruace. Pokud hladiny progesteronu nebyly tak nízké. Nebo 1-3 dny po ukončení kurzu. Menstruace po Norkolutu zmizí jako obvykle.

Lidé mají několik receptů na způsobení menstruace. Například odvar z petrželky, bobkového listu, který způsobuje zvýšenou kontrakci svalů dělohy. Ale při tak dlouhé nepřítomnosti menstruace budou lidové recepty neúčinné. Kritické dny je nutné vyvolávat pomocí speciálních léků předepsaných lékařem. Nesprávné dávkování nemusí poskytnout požadovaný výsledek nebo způsobit závažné krvácení.

Nedostatek menstruace po 40 letech

V tomto věku dochází k zániku reprodukčních funkcí těla. Nestabilní hormonální hladiny vedou k nepřítomnosti menstruace po několik měsíců. Pak se množství estrogenu postupně hromadí, znovu nastává ovulace a po několika týdnech se objeví špinění. Vrchol trvá asi 4 roky. Končí úplnou absencí menstruace. Pokud však situace vyvolává obavy, měli byste navštívit gynekologa. Během menopauzy se zvyšuje riziko gynekologických onemocnění souvisejících s hormony.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Proč 2 měsíce nechodí měsíčně, pokud je test negativní

Pokud se ukázalo, že test i analýza jsou negativní, měli byste myslet na možné poruchy v těle spojené s hormony, protože normou jsou měsíční „červené dny“, jejichž interval je od 28 do 35 dnů.

Funkční poruchy

Vysvětlení, proč neexistují měsíční 2 měsíce, mohou být funkční důvody.

Zpožděná menstruace je často způsobena stresem, přísnou dietou, narušením endokrinního systému, chronickými infekcemi a problémy s vaječníky.

Chronický psychogenní stres

Všechny procesy v těle jsou regulovány centrálním nervovým systémem. Porušení cyklickosti je často pozorováno u dospívajících vystavených neustálému stresu..

Deprese a emoční vyčerpání mohou vést k tomu, že žena nemá menstruaci 3 měsíce nebo i déle..

Chronické infekce

V přítomnosti chronických infekcí urogenitálního systému v anamnéze dochází ke zpoždění menstruace o dva měsíce. Je třeba poznamenat, že čím déle jsou původci chorob v těle, tím vážnější komplikace mohou způsobit. Takové patologie mohou vést k dlouhému zpoždění a úplnému zániku reprodukční funkce..

Endokrinní poruchy

Měsíční zpoždění 2 měsíce a negativní test - takové situace jsou často spojeny s poruchami štítné žlázy, která je zodpovědná za produkci hormonů. V tomto případě vaječníky přestanou správně fungovat..

Kromě skutečnosti, že žena neměla menstruaci po dobu 2 měsíců, lze pozorovat také doprovodné příznaky:

 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • růst vlasů mužského typu;
 • nadměrná práce mazových žláz.

S takovými klinickými projevy je nutné konzultovat nejen gynekologa, ale také endokrinologa.

Na pozadí hubnutí

Spravedlivé pohlaví se často snaží dosáhnout dokonalosti a dodržovat vyčerpávající stravu. Rychlý pokles tělesné hmotnosti vede ke změně hormonálních hladin a ke snížení hladin progesteronu.

Pokud váha klesne pod 45 kg, může se menstruace úplně zastavit. Před tím si žena všimne, že její menstruace nepotrvá dva a někdy ani tři měsíce..

Syndrom ovariální hyperinhibice

Zpoždění menstruace o 3 měsíce je v některých případech způsobeno ovariálním hyperinhibičním syndromem. Vyskytuje se v důsledku potlačení funkce hypofýzy pod vlivem léčby. Pokud není správně léčen, může tento stav vést k neplodnosti..

Užívání léků

Při užívání perorálních kontraceptiv není neobvyklý nedostatek menstruace. Hormonální poruchy způsobené léky této skupiny vyvolávají potlačení reprodukční funkce a v důsledku toho ukončení menstruace po zrušení OC.

Ženy často berou na vědomí, že nemají tři dny kritické dny, když užívají antibiotika a řadu dalších léků. Zpravidla se menstruační cyklus obnoví krátce po skončení jejich užívání..

Důvody absence menstruace u 12-16letých dívek

Proces zrání je spojen s hlubokými změnami v těle dívky, ke kterým dochází pod vlivem ženských pohlavních hormonů - estrogenů. První příznaky, které charakterizují nástup puberty, se objevují ve věku 8-9 let. V tomto věku se ochlupení objevuje pod podpaží a na ohanbí. Prsní žlázy v oblasti bradavek jsou zvětšené. Žlázová tkáň bobtná a prsa se začíná formovat.

U dívek s hyperstenickou postavou od 14 let začíná ukládání podkožního tuku podle ženského typu. Během tohoto období vaječníky již produkují specifické hormony, ale stále v nedostatečném množství k zahájení zrání folikulů vajíčkem.

Aktivita produkce hormonů je ovlivněna nejen místem bydliště dívky, ale také řadou dalších faktorů:

 • dědičnost;
 • typ postavy;
 • povaha stravy;
 • fyzická aktivita, sportování;
 • zdravotní stav (přítomnost chronických nebo akutních infekčních onemocnění).

Důležitým faktorem je psychologický stav dospívající dívky, její vnímání sebe jako ženy. Dospívající s infantilním typem osobnosti, kteří pozdě vnímají realitu dospělosti, obvykle v pubertě zaostávají za svými vrstevníky. Nedostatek zájmu o opačné pohlaví kvůli náboženským zákazům nebo přísné domácí výchově také odkládá nástup menstruace.

Anatomické poruchy

Selhání cyklu a prodloužená absence menstruace mohou být vyvolány různými anatomickými abnormalitami v těle..

Sheehanův syndrom

Pokud je po vyřešení těhotenství měsíčně pozorována skromná, nepravidelná a bolestivá menstruace, lze předpokládat vývoj Sheehanova syndromu. Porucha se objevuje v důsledku smrti buněk hypofýzy. Tento proces je vyvolán těžkou ztrátou krve během porodu..

V tomto stavu ženy nemají období po dobu 2 měsíců, po kterých se objeví nevýznamné výtoky. Pokud nebudou přijata žádná terapeutická opatření, může dojít k vážným komplikacím..

Syndrom prázdného tureckého sedla

Turecké sedlo je deprese naplněná hypofýzou, která je odpovědná za činnost žláz s vnitřní sekrecí. Při různých patologických procesech mozkomíšní tekutina vstupuje do jakési fossy a hypofýza je stlačena. Na tomto pozadí menstruace nezmizí po dobu 3 měsíců a může se úplně zastavit..

S rozvojem syndromu prázdného tureckého sedla, i v případech, kdy předtím nebyly žádné zdravotní problémy, jsou pozorovány následující příznaky:

 • bolest hlavy;
 • porušení reprodukční funkce;
 • zhoršení zraku;
 • arteriální hypertenze;
 • přibývání na váze.

Hyperprolaktinémie

Tento stav je charakterizován zvýšením hladiny prolaktinu v krvi. Výsledkem je, že ženy nemají menstruaci po dobu 3 měsíců a jsou pozorovány následující příznaky:

 • porušení menstruačního cyklu;
 • růst vlasů mužského typu;
 • Produkce mleziva nebo mléka
 • akné;
 • přibývání na váze.

Faktory, které mohou ovlivnit pravidelnost cyklu

 1. Fyzická aktivita, která nepřispívá ke stabilitě menstruačního cyklu. Sportovci nejčastěji čelí problému zpoždění menstruace o více než 20 dní. Totéž platí pro ženy, které dávají přednost tvrdé práci, kde je nutná fyzická síla. Tvrdá práce by přesto měla být ponechána na muže. Nezaměňujte fyzickou práci s aktivním životním stylem, který zahrnuje:
 2. zdatnost;
 3. běh;
 4. taneční kurzy;
 5. kurzy jógy.

Ovariální amenorea

Ovariální dysfunkce je často pozorována s vývojem různých patologií tohoto orgánu. Výsledkem je amenorea (úplné zastavení menstruace na více než šest měsíců).

Syndrom polycystických vaječníků se týká patologie, při které je narušen menstruační cyklus a chybí ovulace. Tyto změny jsou způsobeny intenzivní produkcí androgenů - mužských hormonů.

Ve většině případů se PCOS vyvíjí spontánně, ale mezi hlavními příčinami těchto změn se rozlišuje dědičnost. V klinických studiích bylo zjištěno, že nadměrná produkce androgenů je způsobena zvýšením hladiny inzulínu v krvi..

Nejčastěji jsou tato porušení pozorována u žen trpících nadváhou..

V důsledku hormonálního narušení rostou na povrchu vaječníků malé cysty. To zase vede k tomu, že po dobu 2 měsíců není menstruace, přicházejí se zpožděním. Objeví se akné, vlasy mužského typu začnou růst. Zpoždění lze pozorovat několik měsíců. Není vyloučeno úplné vyhynutí reprodukční funkce a neplodnosti.

Syndrom plýtvání vaječníků

Tento termín znamená úplné zastavení činnosti vaječníků u žen v reprodukčním věku. Tento syndrom se často nazývá časná menopauza..

Zpočátku dochází ke 2měsíčnímu zpoždění v menstruaci a poté dochází k úplnému ukončení kritických dnů. Kromě toho jsou zaznamenány následující klinické projevy:

 • snížené libido;
 • návaly horka;
 • změny nálady.

Tyto změny jsou způsobeny nedostatečnou produkcí hormonů. Dochází ke snížení počtu folikulů a v důsledku toho k nepřítomnosti ovulace.

Důvody pro přetrvávající zpoždění

Kolísání cyklu je běžným jevem, ke kterému dochází v životě každé ženy mnohokrát..

Proč dochází k neustálému zpoždění menstruace:

 • Přirozené příčiny - puberta, těhotenství, kojení, menopauza, žádný ovulační cyklus.
 • Patologické příčiny - gynekologické problémy, hormonální nerovnováha, potrat, potrat, užívání určitých léků, zrušení hormonálních léků, náhlé výkyvy hmotnosti, nízký nebo příliš vysoký index tělesné hmotnosti, nesnesitelná fyzická námaha, stresové situace, změna klimatu, působení toxických látek nebo toxinů, chronická onemocnění a ARVI.

Taktika

Dlouhé zpoždění menstruace může negativně ovlivnit stav reprodukčního systému a být vážně nebezpečné. Je nesmírně důležité jít včas ke gynekologovi. Konzultace s lékařem a úplné vyšetření jsou povinné postupy, kterým se důrazně nedoporučuje se vyhnout.

Důvodů selhání cyklu může být mnoho. Abyste je mohli identifikovat, musíte podstoupit gynekologické vyšetření. Po dokončení všech nezbytných opatření vám lékař bude moci říci, co dělat v současné situaci, a předepsat optimální průběh léčby. Před zahájením užívání se doporučuje prostudovat popis léků navržených gynekologem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat seznamu kontraindikací. Kromě toho musíte dodržovat další doporučení:

 • odmítnout užívat léky, které mohou ovlivnit hormonální pozadí a reprodukční funkci;
 • zbavit se špatných návyků;
 • provést všechna preventivní opatření oznámená ošetřujícím lékařem.

Průběh léčby gynekologem je předepisován individuálně. Volba jedné nebo jiné taktiky přímo závisí na důvodu, který vedl k neúspěchu cyklu.

Zpoždění kritických dnů o dva měsíce by za žádných okolností nemělo být ignorováno. Taková porušení často naznačují vážné problémy v těle. Pouze s včasnou diagnostikou a správně zvolenou terapií bude možné obnovit reprodukční funkci v krátkém čase a vyhnout se nežádoucím komplikacím. Tyto změny hrozí vážnými následky, včetně neplodnosti. Proto je důležité poradit se s gynekologem v počáteční fázi vývoje problému..

Když dívka začne menstruovat?

Nástup puberty u dívek závisí na mnoha faktorech a může nastat mezi 9. a 16. rokem věku. Předčasný příchod menstruace je tradičně pozorován u zástupců národů žijících v tropických a subtropických pásmech. Poslední data nástupu menarché (po 15 letech) jsou zaznamenána u dívek ve Skandinávii.

Navzdory obrovskému rozsahu Ruska, jehož území se táhne napříč 4 klimatickými pásmy najednou, není mezi obyvateli arktických a subtropických pásem velký rozdíl v načasování nástupu první menstruace. To je způsobeno skutečností, že v posledních desetiletích se populace stala homogennější v důsledku interetnických sňatků a mezi dospívajícími charakteristické znaky předčasné nebo pozdní puberty, které byly vlastní rodičům.

Normální datum zahájení první menstruace je 12-14 let. Odchylka 2–3 roky v dospívání se nepovažuje za patologii. Důvodem, proč jít k lékaři, je extrémně brzký příchod menstruace - před 9, nebo dlouhé zpoždění, navzdory tomu, že se dívčí tělo formovalo podle ženského typu - později než 17 (s výjimkou raného těhotenství).

Zánětlivá onemocnění urogenitálního systému

Důvodem zpoždění menstruace, pokud je takový jev pozorován několik měsíců po sobě, mohou být onemocnění genitourinárního systému dívky. Mluvíme o zavedení infekce a rozvoji zánětlivého procesu. Příčinou infekce jsou bakterie, v závislosti na jejich umístění v těle zánět zahrnuje:

 • flóra pochvy - vaginitida;
 • močový měchýř - cystitida;
 • sliznice dělohy - endometritida;
 • ledvinná pánvička - pyelonefritida.

Při nejmenších příznacích: bolest v oblasti jakéhokoli pánevního orgánu, opožděná menstruace, celkový bolestivý stav, apatie, rychlá únava, zvýšená tělesná teplota - měli byste okamžitě kontaktovat kliniku.

Ultrazvuk, moč a krevní testy pomohou odborníkům stanovit jasnou diagnózu a předepsat správnou léčbu. Kurz terapie bude zahrnovat protizánětlivé léky, možná antibiotika, lokální a perorální antiseptika, vitamíny a v případě potřeby hormonální léky.

Žádné období 2 měsíce, ale ne těhotná

Každá žena zaznamenala kolísání menstruačního cyklu v různé míře. Některé z nich jsou fyziologické - u dospívajících, během těhotenství, s hepatitidou B, jiné jsou známkou poruch reprodukčního zdraví. Pokud neexistují žádné 2 měsíce měsíčně, ale těhotenství je vyloučeno, měli byste se poradit s lékařem a být vyšetřeni.

Absence menstruace po dobu 2 měsíců u netehotné ženy je signálem k návštěvě lékaře

 1. Proč žádné 2 měsíce měsíčně?
 2. Důvody nesouvisející s reprodukční funkcí
 3. Příčiny související s reprodukčním systémem
 4. Jakého lékaře kontaktovat?
 5. Diagnostika
 6. Co dělat při absenci menstruace?
 7. Jak zabránit narušení menstruačního cyklu?

Proč žádné 2 měsíce měsíčně?

Normální cyklus je 21–35 dní. Při absenci menstruace po dobu 2 měsíců se diagnóza amenorey neprovádí; častěji se předpokládá hormonální dysfunkce. Na nástup menstruace však mají vliv také faktory třetích stran..

Důvody nesouvisející s reprodukční funkcí

Tyto zahrnují:

 1. Stresující situace - silné pocity, potíže v práci nebo problémy v osobním životě ovlivňují reprodukční funkci ženy. Toto je obranný mechanismus. Tělo věří, že na reprodukci není správný čas..
 2. Drastická změna tělesné hmotnosti - hubnutí i přibývání na váze. Estrogeny, které regulují procesy v reprodukčním systému, se přestávají vylučovat při hmotnosti nižší než 45 kg. S prudkým nárůstem hmotnosti nemá tělo čas na obnovu a produkci hormonů ve velkém množství.
 3. Hypotyreóza je pokles produkce hormonů štítné žlázy. Způsobuje amenoreu.
 4. Nedávno podstoupil chirurgický zákrok, infekční a bakteriální infekce. Tělo využívá energii k obnovení životně důležitých funkcí. Udržování menstruačního cyklu mezi ně nepatří..
 5. Hypopituitarismus - různé patologie, při nichž se zastaví produkce hormonů v hypofýze. Příčiny tohoto stavu jsou různé - od výskytu novotvarů v mozku až po syfilis, poranění hlavy, meningitidu..
 6. Novotvary různého původu v mozku, včetně prolaktinomu. Vyvolává nadměrnou produkci hormonu prolaktinu. Podporuje laktaci, ale zároveň potlačuje ovulaci a nástup menstruačního krvácení.

Silný stres negativně ovlivňuje reprodukční funkci ženského těla

Příčiny související s reprodukčním systémem

Změny v trvání menstruačního cyklu mohou být fyziologické a patologické.

Přírodní důvody:

 1. U dospívající dívky - u 30% dívek se cyklus stabilizuje během 1–2 měsíců po menarché. Pro všechny ostatní - během prvního roku.
 2. Během laktace - během této doby je přítomna přirozená hyperprolaktinémie. Přebytek prolaktinu, hormonu, který spouští produkci mléka, inhibuje ovulaci a tvorbu endometria. Test je tedy negativní, ale také nedochází k menstruaci..
 3. Po 40 letech - to může být známkou nemoci i předzvěstí menopauzy. Během tohoto období začíná produkce estrogenu klesat. To se projevuje jako nedostatek období..

Během laktace hormony potlačují ovulaci a nástup menstruace

Patologické příčiny:

 1. Polycystická choroba vaječníků je benigní růst cyst uvnitř ženských reprodukčních žláz. Vyskytuje se v důsledku dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému, štítné žlázy, kůry nadledvin. Je doprovázen výskytem akné, zvýšenou produkcí sekrece mazových žláz, přírůstkem hmotnosti.
 2. Hyperprolaktinémie nesouvisí s narozením dítěte a procesem jeho výživy. V tomto případě se zvyšuje produkce hormonu prolaktinu a jsou potlačeny ovulační procesy..
 3. Intrauterinní synechie - výskyt adhezí děložní dutiny. Vyvíjejí se po operaci, umělém ukončení těhotenství. V obtížných případech je orgán zcela spojen. V tomto případě epitel lemující děložní dutinu atrofuje a není odmítnut, což způsobuje menstruační krvácení. Proto menstruace nezmizí.
 4. Endometritida různé etiologie je zánětlivý proces v tkáních lemujících vnitřní povrch dělohy. Přirozené procesy tvorby epitelu a jeho odmítnutí jsou narušeny.
 5. Pohlavní choroby nebo vaginální dysbióza - jakékoli zánětlivé procesy inhibují funkci vaječníků. Ovulace se zastaví, proces zrání epitelu dělohy je narušen.

Patologie intrauterinních synechií, která narušuje normální menstruační cyklus

Jakého lékaře kontaktovat?

Pokud nemáte menstruaci po dobu 2 nebo více měsíců, měli byste se poradit s gynekologem nebo gynekologem-endokrinologem. Po vyloučení těhotenství, gynekologických onemocnění lékař předepíše konzultace s endokrinologem, neuropatologem.

Diagnostika

Diagnostická opatření začínají vizuálním vyšetřením, rozmazáním flóry a rozhovorem s gynekologem. Lékař by měl být informován o nástupu sexuální aktivity, jejím současném stavu, údajných faktorech, které způsobily útlum menstruační funkce.

V rámci diagnostických opatření jsou uvedeny následující laboratorní testy:

 1. Analýza pro hCG - k potvrzení skutečnosti, že pacientka není těhotná. Je zřídka předepsán. Pokud se kritické dny zpozdí o 2 měsíce, je pravděpodobný gestační věk 9-10 týdnů. Takové těhotenství, včetně mimoděložního, určí lékař při jmenování bez dalšího výzkumu..
 2. Studium hladin prolaktinu - k vyloučení prolaktinomu a hyperprolaktinémie.
 3. Analýza FSH a LH - porušení poměru těchto hormonů je diagnostickým znakem polycystických změn ve vaječnících. Pokles FSH naznačuje poruchu hypotalamo-hypofyzárního systému.
 4. Stanovení hladiny TSH - k vyloučení hypotyreózy.
 5. Test krevního cukru nebo glukózový toleranční test - k vyloučení endokrinních poruch.
 6. Stanovení hladiny progesteronu - snížení produkce hormonu inhibuje růst endometria. Co způsobuje amenoreu.

Darujte krev na speciální laboratorní testy, abyste zjistili příčinu zpoždění

Během vyšetření se u menstruačních nepravidelností ukazuje použití diagnostických zobrazovacích metod:

 • Ultrazvuk malé pánve - k určení stavu endometria, vyloučení polycystických onemocnění a dalších novotvarů;
 • Rentgenový paprsek hlavy - zkoumá se oblast mozku "turecké sedlo". To vám umožní vyloučit nádory;
 • CT nebo MRI - podle indikací s podezřením na nádorovou povahu onemocnění;
 • laparoskopie - podle indikací.

Co dělat při absenci menstruace?

Pokud ve druhém měsíci nejsou žádné kritické dny, měli byste se nejprve poradit s lékařem a zjistit příčinu menstruační nepravidelnosti. Volba taktiky léčby závisí na výsledcích vyšetření. Perspektivní taktika správy pacientů:

 1. Normalizace výživy a hmotnosti, přiměřená fyzická aktivita.

Kritická změna hmotnosti u ženy v reprodukčním období je 10 kg v obou směrech. Minimální hmotnost je 48-50 kg. V tomto případě jsou kromě normalizace hmotnosti zobrazeny progesteron nebo jeho syntetické analogové přípravky:

 • Ingesta;
 • Roztok progesteronového oleje;
 • Utrozhestan;
 • Duphaston.

Ke stabilizaci menstruačního cyklu je předepsána dlouhá léčba přípravkem Microlut.

Kromě toho je možné předepsat progestogenní perorální antikoncepci (Microlut, Exluton, Continuin). Léčba trvá nejméně 6 měsíců.

 1. Léčba onemocnění polycystických vaječníků se provádí konzervativně nebo chirurgicky. Léčba drog se provádí antiandrogenními léky - Diane-35, Androkur, Zhanin, Yarina.

S neúčinností lékové terapie, více cyst a touhou pacienta porodit dítě se provádí diatermokoagulace postižené tkáně. V současné době se operace provádí pomocí laparoskopu. Širokopásmové resekce jsou vyloučeny.

 1. Hyperprolaktinemie - léčba drogami začíná agonisty dopaminu, které potlačují produkci prolaktinu. Léky volby jsou. Parlodel, Dostinex nebo Lizurid.

Je to důležité! Pokud je diagnostikován prolaktinom nebo novotvar mozku jakékoli povahy, je indikována chirurgická excize nádoru.

 1. Intrauterinní synechie je výhradně chirurgická léčba. Provádí se buď disekce adhezí, nebo odstranění orgánu jako celku.
 2. Onemocnění štítné žlázy - korekce nerovnováhy hormonů. Při hypotyreóze je předepsán Eutirox nebo L-tyroxin. Dávky se vybírají individuálně po dobu několika měsíců. Pokud jsou v orgánu detekovány novotvary, provede se chirurgická léčba.
 3. Zánětlivé, bakteriální patologie, endometritida, pohlavně přenosné choroby - léčba zahrnuje antibiotickou terapii dle volby lékaře, lokální antibakteriální léčba čípky.

Jak zabránit narušení menstruačního cyklu?

Je nemožné úplně se vyhnout narušení menstruačního cyklu, protože v životě existují období, kdy je to normou.

Monitorujte zdraví reprodukčních orgánů a vyhledejte včas lékařskou pomoc

Ve všech ostatních případech lékaři doporučují následující:

 1. Navštivte gynekologa dvakrát ročně - i když vás nic neobtěžuje.
 2. Používejte spolehlivé prostředky ochrany - kondomy, léky. Odstraňte ze svého života potraty.
 3. Plánování těhotenství a porodu, když jste na to fyzicky, psychicky i finančně připraveni.
 4. Mějte stálého partnera.
 5. Včas a v plné míře k léčbě zánětlivých onemocnění reprodukční sféry, dalších systémových patologií.
 6. Neléčte se, nesledujte svoji stravu a neexperimentujte s rigidními dietami.

Není třeba se stydět a obávat se, že po dlouhou dobu není menstruace nebo že by měla být menstruace, ale nepřišla včas. Navštivte lékaře, nechte se otestovat a řiďte se doporučeními gynekologa.

Duphaston je lék ze skupiny gestagenů, který se používá k nápravě menstruačních nepravidelností. Používá se také k objasnění příčiny hormonální nerovnováhy..