Bolestivá období - důvod

Hlavní příčinou bolestivých období u žen je narušení hormonálního systému. V takových případech je zpravidla bolest pozorována hlavně v dolní části břicha a může vyzařovat do dolní části zad. Zároveň je většinou nudné a táhne v přírodě. Často spolu s bolestivými pocity během menstruace jsou zaznamenány bolesti hlavy, nevolnost, slabost a závratě. Některé ženy mohou pociťovat bolest několik hodin před nástupem krvácení a některé později.

Proč je menstruace velmi bolestivá?

Bolest dolní části břicha nastává, když se stahují svaly dělohy. Pro spravedlnost je třeba poznamenat, že mírné kontrakce myometria jsou pozorovány téměř vždy. Během menstruace jsou však nejvýraznější, mají větší intenzitu a frekvenci..

Když se děloha stahuje, některé krevní cévy jsou sevřeny, v důsledku čehož dochází ke snížení průtoku krve do samotné dělohy. V důsledku nedostatku kyslíku začnou tkáně vnitřních reprodukčních orgánů uvolňovat do krve chemické sloučeniny, což také vede k silné bolesti. Právě tato skutečnost vysvětluje, proč mají dívky bolestivé menstruace..

Skutečnost, že některé ženy mají bolestivější období než jiné, nebyla plně pochopena. V tomto ohledu fyziologičtí vědci navrhli předpoklad, že tato skutečnost může být způsobena akumulací velkého množství prostaglandinů v těle, což může způsobit bolest během menstruace..

Proč jinak mohou nastat velmi bolestivá období?

Bolest s menstruačním tokem se nejčastěji objevuje během 12-24 hodin. Největší intenzita bolesti nastává na vrcholu výtoku.

Pokud hovoříme přímo o tom, proč je menstruace bolestivá, je třeba pojmenovat následující nemoci, u kterých je menstruace téměř vždy doprovázena takovým příznakem. Mezi nimi:

 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • adenomyóza;
 • užívání antikoncepce (nitroděložní tělísko).

To jsou jen některé z příčin velmi bolestivých období u žen. Aby bylo možné přesně určit, co vede k bolestivým pocitům během menstruace, musí dívka podstoupit mnoho vyšetření, která pomohou zjistit stávající porušení..

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Indikace

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Bolestivá období se někdy považují za normální. Statistiky říkají, že silné bolesti během menstruace pravidelně pociťuje 10-15%, pravidelně - až 70% žen v plodném věku. Ve skutečnosti to není norma, ale porušení menstruační funkce, které napravíte, můžete se zbavit bolesti.

Obrázek 1 - Bolest není vždy lokalizována v dolní části břicha. Může dát do dolní části zad nebo malé pánve

Hlavním příznakem malátnosti jsou křeče, bolesti, bodnutí nebo jiné bolesti v podbřišku. Může dát do dolní části zad, pánve, perinea, vnitřních stehen. Nejčastěji se vrchol bolesti objevuje v prvních dnech cyklu, poté intenzita bolesti klesá.

 • obecná nevolnost, ztráta zájmu o svět kolem, snížený výkon;
 • nevolnost, průjem, jiné zažívací potíže;
 • změny nálady, podrážděnost, poruchy spánku, bolesti hlavy;
 • pocení, bušení srdce.

Obrázek 2 - Bolestivé období často vyvolává bolesti hlavy

Příčiny bolestivé menstruace

V závislosti na důvodech, které způsobují bolestivá období (vědecky - algomenorea), je lékaři rozdělují na 2 typy - primární a sekundární.

Říká se o primární algomenorei, když během vyšetření nebyla zjištěna spolehlivá organická příčina bolestivé menstruace. Jeho hlavními důvody jsou nestabilita hladiny pohlavních hormonů a hormonálních látek a poruchy fungování nervového systému. V této době se zvyšuje kontraktilita děložního svalu, v důsledku čehož jsou vytlačovány děložní cévy a tkáně nedostávají dostatečnou výživu. Výsledkem je bolest. Souběžně s poruchami nervového systému se zvyšuje citlivost na bolest, což nutí pacienty užívat léky proti bolesti. Primární algomenorea je nejčastěji pozorována u mladých dívek, které právě zahájily menstruační cyklus. V mnoha případech, rok nebo dva po první menstruaci, když se hormonální hladina stabilizuje, otázka, co dělat s bolestivými obdobími, u dospívajícího sama zmizí.

Obrázek 3 - Dívky pravděpodobněji trpí bolestí způsobenou nervy a hormony

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, jejichž nerovnováha je nejčastěji příčinou bolestivých období. U žen trpících primární algomenoreou se produkce těchto látek na začátku menstruačního cyklu významně zvyšuje. Zvýšená kontraktilita děložního svalu, kvůli které dochází k bolesti, je způsobena právě zvýšeným množstvím prostaglandinů.

  Sekundární algomenorea se vyskytuje v důsledku onemocnění. Nejčastěji se jedná o zánět způsobený fibroidy, endometrióza, trauma, gynekologická chirurgie (kauterizace eroze, císařský řez, excize fibroidů atd.). Pravděpodobnost vzniku sekundární algomenorey se zvyšuje s použitím nitroděložního tělíska, potratem, po infekčním onemocnění, chirurgickým zákrokem. Žaludek začne bolet 2-3 dny před nástupem menstruace a přestane 2-3 dny po jejich začátku. Protože hlavní příčina bolesti s koncem menstruace nezmizí, opakují se pravidelně po celý cyklus. Sekundární algomenorea nejčastěji postihuje ženy starší 30 let.

Další možnou příčinou bolestivé menstruace je obtížné čištění děložní dutiny od výtoku v důsledku vrozených nebo získaných anatomických vlastností. Nejběžnější z nich jsou příliš úzký cervikální kanál (vrozený), fibroidy (získané). Bolest během menstruace může také nastat v důsledku skutečnosti, že malé množství krve je vhozeno do břišní dutiny lumen vejcovodů.

Obrázek 4 - Příliš úzký cervikální kanál může způsobit bolestivou menstruaci

Menstruační bolest by neměla být ignorována. Pokud neodstraníte příčinu, která je způsobuje, můžete kromě nepohodlí a následků možného gynekologického onemocnění dosáhnout snížení libida nebo dokonce neplodnosti..

Co dělat s bolestmi během menstruace?

Váš gynekolog by měl poradit, co dělat se silnými bolestmi během menstruace. Poraďte se s lékařem, aniž byste čekali na zahájení nového cyklu, abyste měli čas absolvovat nezbytné testy a rozmazání a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Čím dříve je zjištěna příčina jevu, tím rychleji si můžete usnadnit život..

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč jsou bolestivé období pozorovány první den nebo během celé menstruace, může lékař po standardním vyšetření předepsat:

 • laboratorní testy (šmouhy);
 • hysteroskopie - vyšetření dělohy speciálním optickým zařízením, které se zavádí přes děložní čípek;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • diagnostická laparoskopie - vyšetření dělohy a vejcovodů, ve kterých je zavedeno optické zařízení malými řezy v břišní stěně;
 • výzkum hormonálního profilu;
 • testy na pohlavně přenosné choroby;
 • krevní test (kontroly anémie).

Obrázek 5 - Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, může lékař předepsat hysteroskopii

V některých případech pro diagnostiku. kromě gynekologa budete muset konzultovat endokrinologa a neurologa. Je možné, že budete muset změnit metodu antikoncepce.

Pokud je příčinou bolestivých období gynekologické onemocnění, měla by bolest po uzdravení sama ustoupit.

Nejen pilulky pomáhají vyrovnat se s primární algomenoreou. Non-drogové léčby jsou účinné:

 • obecné posílení těla: celodenní spánek, rovnováha fyzického a emočního stresu, správná výživa, odvykání kouření, alkohol, silný čaj, káva;
 • otužování, pravidelné sporty (ne pro sportovní výsledky, ale pro tón);
 • fyzioterapie: magnetoterapie, elektroforéza, diadynamika, ultrazvuk, masáže, cvičební terapie;
 • akupunktura;
 • absolvování kurzů vitamínů;
 • hormonální terapie. Kombinovaná perorální antikoncepce se používá v nízkých dávkách, jejichž příjem nastaví tělo na produkci správného množství hormonů. Minimální kurz - 3 měsíce.

Jako sanitka může lékař předepsat spazmolytika, analgetika, sedativa. Pokud komplex léčby nepomůže, budete muset revidovat antikoncepční strategii, užívat nesteroidní protizánětlivé léky, progestiny.

Co dělat doma pro bolestivá období?

Co pít na bolestivé období závisí na intenzitě bolesti a jejích příčinách..

  Útok mírné algomenorey lze odstranit užitím analgetika, antispasmodika (Ibuprofen, No-Shpa, Spazmalgon, Analgin) nebo kombinovaného léku (Novigan, Tamipul).

Při průměrném stupni algomenorey je bolest intenzivnější a delší. Často jsou doprovázeny bolestmi hlavy, poruchami střev, výkyvy nálady. Spolu s analgetiky můžete užívat léky, které zmírňují autonomní příznaky (plynatost, nevolnost, pálení žáhy, tachykardie).

Je nepravděpodobné, že by analgetika dokázala zmírnit záchvaty těžké algomenorey. Zde je nutné použít symptomatické léky, které lékař předepíše.

Pokud během menstruace žaludek občas bolí, bolest lze tolerovat, trvá jen chvilku nebo se rychle uvolní antispazmodikem, pak byste se neměli bát. Lékaři považují tento stav za variantu normy. Jaké příznaky ve vašem případě vyvolávají obavy, řekne vám lékař.

Obrázek 6 - Akutní bolest se silným krvácením nelze tolerovat - zavolejte sanitku

Zmírnění stavu s bolestivými menstruacemi pomůže:

  Aromaterapie. Nejdůležitější v tomto případě je zmírnit stres a uvolnit se. Postavte si bylinkový polštář pod hlavu nebo zapalte aromatickou lampu. S lázněmi během tohoto období je třeba zacházet opatrně. Nejčastěji gynekologové doporučují nahradit je sprchou..

Strava. Během menstruace vylučujte ze stravy kořeněná, smažená, slaná, uzená jídla, čaj, kávu, alkohol a nepřirozené potraviny. Opřete se o zeleninu, ovoce, byliny, libové maso, ryby a pijte hodně tekutin.

Jóga. Během menstruace je aktivní fyzická aktivita kontraindikována, ale nebude na škodu udělat několik jógových ásan. Instruktoři tvrdí, že existují speciální pozice, které vám mohou pomoci snížit bolestivost menstruace, zvláště pokud pravidelně cvičíte..

Chůze. Chůze na čerstvém vzduchu pomáhá zmírnit stres, vyvětrat plíce, zahřát se a naladit se na pozitivní. Pokud vám nakupování pomůže uvolnit se více, můžete jít do obchodů..

Pozor na teplo! Pokud jsou bolestivé pocity způsobeny zánětem, v žádném případě byste si neměli zahřívat žaludek pomocí vyhřívací podložky nebo jiným způsobem. Teplo zvyšuje zánět a ztrátu krve.

Obrázek 7 - Cvičení může pomoci zmírnit bolest a uvolnit se

  Deník sebeovládání. Napište si do deníku data začátku a konce menstruace, související pocity ve fyzických a emočních plánech. Po několika měsících již budete schopni identifikovat vzorec, připravit se předem na změny v pohodě a náladě. To pravděpodobně usnadní život nejen vám, ale i lidem kolem vás..

Relaxace. Pokuste se upravit svůj pracovní plán tak, aby víkend spadal do prvních dnů cyklu. V takovém případě můžete doma pořádně odpočívat - když chcete, lehněte si do postele, vykoupejte se nebo se osprchujte. Pijte uklidňující čaje a čaje na bázi máty, meduňky. Můžete použít lékárenské tinktury - matka, valerián, pivoňka.

 • Lehká masáž. Lehce si masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. To je zvláště užitečné pro nadýmání. Pokud si můžete lehnout, zaujměte polohu plodu - nohy vytáhněte až k žaludku.
 • Obrázek 8 - Pro zmírnění bolesti je důležitá relaxace

  Pokud je bolest příliš silná, nezmizí asi jeden den, krvácení se prudce zvýšilo, objeví se krevní sraženiny, naléhavě volejte sanitku.

  Bolestivá období nejsou důvodem k odkladu důležitých věcí na později. Zjistěte příčiny onemocnění, napravte je vhodnou léčbou a žijte bez bolesti!

  Video 1 - Příčiny bolestivých období

  Video2 - Jsou bolestivá období nebezpečná? Gynekolog odpovídá.

  Bolestivé období

  Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

  V životě každé dívky nastane okamžik, kdy vyroste, a to se projevuje nejen tím, že se stává chytřejší a vyšší, ale také změnami, kterým ženské tělo podléhá. Posílení produkce hormonů během puberty se projevuje získáním typicky ženských konstitučních znaků - vytvoří se postava, zvětší se prsa.

  Nejvýraznějším projevem dospívání je to, že přichází okamžik první menstruace. Od této chvíle končí dětství a začíná nová životní etapa. Každá dívka prochází tímto obdobím jinak a hodně záleží na tom, jak dobře je na to připravena, přičemž primární roli má samozřejmě matka..

  Strach z probíhajících změn vás zpravidla nutí přemýšlet o tom, proč jsou bolestivá období. Kromě toho, že se tento problém začíná obávat během puberty, zůstává relevantní pro dívky a starší ženy..

  Existují ženy, které prožívají bolestivá období téměř po celý život a hledají nejrůznější způsoby, jak se jich zbavit. Pro mnohé se to stává skutečným problémem. V tomto článku zvážíme důvody pro tuto vlastnost ženského těla a způsoby léčby a pokusíme se zjistit, zda je fyziologický nebo patologický stav bolestivým obdobím..

  Pojem. Definice

  Bolestivé období (lékařský název pro algomenorea) je bolestivý syndrom, který se objevuje během menstruace a několik dní před tím, než k ní dojde. Vyznačuje se bolestivými měsíčními bolavými nebo křečovými bolestmi v dolní části břicha, v bederní oblasti a křížové kosti. Mohou být doprovázeny celkovou malátností..

  Klinické příznaky

  K syndromu bolesti se mohou připojit i další příznaky doprovázející bolestivá období: nevolnost, bolesti hlavy, zvracení, závratě. U některých žen je narušen spánek, prudce se zvyšuje nebo snižuje chuť k jídlu, zvyšuje se citlivost na různé pachy a mění se chuťové vjemy. Při nejzávažnějším průběhu bolestivé menstruace může žena mít zvýšený tlak, objevit nebo zhoršit migrény. Bolestivý menstruační cyklus může navíc vést ke zvýšené srdeční frekvenci a mdlobám. Mohou projít bolestivá období s krevními sraženinami a mohou se lišit v intenzitě krvácení.

  Zvýšení teploty s bolestivou menstruací je poměrně vzácným příznakem. Pozoruje se v případech, kdy žena trpí sekundární algomenoreou, která se vyvinula na základě endometriózy.

  Charakteristickým rysem bolestivých období je období jejich výskytu. Zpravidla se vyskytuje 1-1,5 roku po první menstruaci. Bylo také zjištěno, že algomenorea se vyskytuje častěji u žen s ovulačním pravidelným menstruačním cyklem..

  Epidemiologie. Statistická data

  Bolestivá období jsou docela běžná. Podle statistik jsou ženy ve věku 14-44 let (pro primární algomenoreu) a ženy ve věku 30-40 let (pro sekundární algomenoreu) náchylné k této patologii. Bolestivá období v této věkové kategorii se vyskytují u 31–52% žen. Z celkového počtu žen, které mají bolestivý menstruační cyklus, asi 10% žen ztrácí schopnost pracovat s nástupem menstruace.

  Příčiny

  Bolestivé období může být primární a sekundární. Primární algodismenorea je považována za funkční, protože není spojena se změnami vnitřních pohlavních orgánů anatomické povahy. Sekundární algodismenorea je jedním z příznaků vrozené patologie vnitřních pohlavních orgánů (malformace) nebo gynekologických onemocnění: endometrióza, chronická zánětlivá onemocnění děložních přívěsků.

  Všechny důvody, které mohou způsobit bolestivá období, ještě nejsou plně pochopeny. U primární algomenorey u žen nejsou po důkladném vyšetření zjištěny žádné abnormality. V sekundární formě mohou být detekovány příznaky endometriózy nebo zánětlivých onemocnění přívěsků.

  Se sekundární algomenoreou jsou ženy často diagnostikovány s vnitřní nebo vnější endometriózou. V těchto případech bolestivé pocity trvají déle než 1–2 dny..

  Příčiny sekundární algomenorey mohou být také: porod, potrat, chirurgické zákroky na přívěskech a děloze, děložní fibroidy (s umístěním submukózního uzlu), užívání nitroděložních kontraceptiv (spirál).

  Dalším důvodem bolestivých období mohou být křečové žíly malé pánve a prasknutí širokého vazu dělohy (tato patologie je v medicíně známá jako Allen-Masters). Zvětšení pánevních žil je zřídka samostatným onemocněním. Nejčastěji se jedná o projev systémového onemocnění, ke kterému dochází u křečových žil dolních končetin a hemoroidních žil. Může dojít k prasknutí širokého vazu dělohy s porodním traumatem a velmi hrubou kyretáží děložní dutiny.

  Mechanismus bolesti v bolestivém menstruačním cyklu

  Proč dochází k bolestivým obdobím, nebo spíše, jaký je mechanismus vývoje syndromu bolesti v tomto případě? Bezprostřední příčinou bolesti jsou kontrakce dělohy, které způsobují vazospazmus, což vede k podvýživě tkání. Kontrakce dělohy jsou zase způsobeny zvýšenou hladinou prostaglandinů.

  Kromě důvodů, které přímo souvisejí s vnitřními pohlavními orgány, lze pozorovat bolestivé období v případech, kdy má žena ploché nohy, poruchy držení těla. Určitá role je také připisována psychologickému stavu ženy. U některých žen existuje podvědomí očekávání nástupu bolestivého menstruačního cyklu, a proto při nástupu nebo přiblížení menstruace žena prožívá strach, který zesiluje i obvyklé nepohodlí, které charakterizuje tyto dny měsíce. Proto je v každém případě důležité určit, která složka hraje primární roli - biologickou nebo psychologickou, a pokud jsou přítomny obě, měl by lékař určit, která z nich je dominantní.

  Klasifikace

  Bolestivá období jsou klasifikována podle různých kritérií..
  V závislosti na příčině výskytu je algomenorea rozdělena na:

  • Hlavní;
  • Sekundární.

  Bolestivá období jsou tři stupně závažnosti:
  • Lehká váha;
  • Průměrný;
  • Těžká (deaktivace),

  Komplikace

  S bolestivými měsíčními komplikacemi as mírnou až střední závažností to není pozorováno. V závažných případech je možné zdravotní postižení (krátkodobé, dočasné) a rozvoj těžkých forem deprese. U sekundární algomenorey komplikace přímo nesouvisejí s bolestivým syndromem, ale jsou určeny základním onemocněním a jeho průběhem.

  Diagnostika a diferenciální diagnostika

  Pro diagnostické účely jsou předepsány:

  • Obecné klinické vyšetření;
  • Ultrazvuk pánevních orgánů;
  • Laparoskopie;
  • Dopplerova ultrasonografie krevních cév (k identifikaci křečových žil malé pánve);
  • Konzultace psychologa.

  Léčba

  Při léčbě bolestivé menstruace má velký význam nejen odstranění bolesti, ale také adekvátní léčba základního onemocnění.
  Terapie se dělí na léky a neléky..

  Drogová terapie pro bolestivá období
  Hlavními léky k léčbě bolestivých období jsou: antispazmodika a analgetika. Je třeba poznamenat, že kombinace nešumivých a Nurofenů poskytuje dobrý účinek. Kromě toho je v mnoha případech účinné jmenování perorálních kontraceptiv, například Diane-35, Yarina. Velkou pomocí je vitamin E, který je třeba užívat v kurzech..

  Nelékové metody léčby bolestivých období
  Pokud máte bolestivé menstruace, pilulky nejsou vždy jediným způsobem, jak zmírnit bolest. Existuje mnoho dalších nelékových způsobů léčby, které nemusí úplně eliminovat bolest, ale mohou výrazně snížit její intenzitu a trvání..

  U žen s bolestivým menstruačním cyklem se doporučují následující opatření:

  • Dodržování denního režimu;
  • Adekvátní spánek;
  • Sportovní aktivity (k posílení tisku);
  • Dieta (snížení příjmu vysoce kalorických potravin, zvýšení nabídky ovoce, zeleniny a tekutin);
  • Úplné ukončení kouření a alkoholu;
  • Snižování emoční únavy, minimalizace stresových situací;
  • Kurzy jógy;
  • Akupunktura;
  • Bodová a celková masáž;
  • Elektroforéza s novokainem v oblasti solárního plexu (je přiřazeno 6–8 sezení, aby bylo možné je dokončit do začátku menstruace).

  Lidové léky

  Prognóza bolestivých období

  U bolestivých období primární povahy je prognóza příznivá. Pokud je algomenorea sekundární, pak je prognóza určena základním onemocněním.

  Preventivní opatření

  Pokud žena trpí bolestivým menstruačním cyklem, je prvním krokem návštěva lékaře. Pouze odborná konzultace s lékařem pomůže zjistit skutečný důvod a zvážit možnosti řešení problému.

  Kromě toho existuje řada opatření, která lze použít ke snížení intenzity bolesti. Některé z nich je třeba používat neustále, to znamená, že musí být součástí vašeho životního stylu (sportovat, chodit na bazén, přestat kouřit a požívat alkohol, strava) a existují i ​​takové, které je třeba užívat těsně před nástupem další menstruace..

  Mezi tyto patří: před nástupem menstruace si můžete dát teplou koupel s éterickými oleji, vypít čaj s uklidňujícími bylinkami a dobře se vyspat. Je také velmi důležité naladit se na pozitivní emoce. Tento neškodný soubor opatření zlepší vaši celkovou pohodu a nadcházející období nebude tak bolestivé..
  Zůstat zdravý!

  Bolestivá období: příčiny, léčba. Druhy algomenorey

  V ženském těle existují měsíční procesy spojené s fungováním reprodukčních orgánů. Pokud je vše v pořádku se zdravím, pak je menstruace běžným fyziologickým jevem, který, i když je nevyhnutelný, nezpůsobuje mnoho potíží. Některé ženy s otřesy však čekají na nástup dalšího mučení v podobě bolestivých období, kdy jsou všechny síly a pozornost zaměřeny na překonání tohoto stavu, nelze myslet na práci, na rodinné záležitosti. Taková období jsou patologie vyžadující léčbu..

  Algomenorea a její typy

  Algomenorea (bolestivá menstruace) je porucha spojená s neobvykle silnou bolestí břicha během menstruace. Bolestivá období se mohou stát od samého začátku jejich výskytu u dívky. Tento stav někdy znepokojuje ženu až do menopauzy..

  U každé ženy se objevují bolestivé pocity v dolní části břicha a dolní části zad během menstruace. Bolest je spojena s kontrakcemi dělohy, která odmítá mrtvou sliznici. Síla pocitů však závisí na individuálních charakteristikách organismu, jako je umístění a tvar dělohy, zdravotní stav, citlivost na bolest.

  Považuje se za normu, pokud bolestivé pocity nedovolí ženě trpět, menstruace způsobuje jen mírné nepohodlí, které prochází po 2-3 dnech. Patologie vyžadující léčbu je považována za nesnesitelnou bolest během menstruace, díky níž je žena neschopná pracovat, aniž by se dokázala zbavit bolesti. Kromě bolestivé menstruace má známky dalších poruch cyklu a příznaky doprovodných onemocnění.

  Příznaky bolestivé menstruace

  Kromě bolesti břicha s patologickou menstruací existují také:

  • nevolnost, zvracení, průjem;
  • Silná bolest hlavy;
  • vegetativní poruchy (nadměrné pocení, horečka, závratě, mdloby);
  • hroty krevního tlaku, rychlá srdeční frekvence nebo srdeční arytmie;
  • slabost, bolest svalů a kloubů.

  Porušení pravidelnosti nástupu menstruace, prodloužení jejich trvání je možné. Přidělení krve může být příliš intenzivní nebo naopak vzácné. Možná špinění, krvavá leucorrhoea mezi obdobími.

  Bolestivé pocity se často objevují ještě před nástupem menstruace (1-2 dny) a zmizí až s jejich koncem. Bolest je konstantní nebo podobná kontrakci, táhne, řezá, bolí.

  Bolestivost

  Existují 3 stupně závažnosti průběhu bolestivých období.

  Mírný stupeň je charakterizován krátkými a snesitelnými bolestivými pocity.

  Průměrný stupeň se projevuje nejen bolestivými pocity v břiše a na zádech, ale také zvýšeným močením, zimnicí, neuropsychiatrickými poruchami (zvýšená podrážděnost, deprese, nesnášenlivost jasného světla, silné pachy a hlasité zvuky).

  Závažný stupeň je spojen s velmi silnou bolestí, srdečním selháním, horečkou, zvracením, průjmem, celkovou slabostí, ztrátou vědomí.

  V závislosti na příčině bolestivé menstruace se rozlišují dva typy algomenorey: primární a sekundární.

  Video: Příznaky bolestivých období, co dělat, pokud k nim dojde

  Primární algomenorea

  Toto je název pro bolestivá období, která nejsou spojena s chorobami nebo poškozením pohlavních orgánů. Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících do 3 let po nástupu puberty. V této době dochází v těle k náhlým změnám ve složení hormonů..

  V závislosti na typu hormonu, jehož zvýšení hladiny vede k bolesti, existují dva typy primární algomenorey:

  1. Adrenergní (zvýšený adrenalin v krvi). Tento typ je charakterizován příznaky, jako je horečka, zvýšená srdeční frekvence, silná bolest hlavy, bledost, škytavka, nadýmání, poruchy trávení ve formě zácpy.
  2. Parasympatikum (zvýšené hladiny serotoninu v míše). V tomto případě takové bolestivé příznaky jako snížení srdeční frekvence, snížení tělesné teploty, průjem, otoky obličeje a končetin, přírůstek hmotnosti.

  Druhy patologie

  Vzhledem k příčině bolestivých období existuje několik typů primární patologie: křečové, psychogenní a esenciální.

  Spasmogenní algomenorea. Hlavní příčinou bolesti jsou křečové kontrakce svalů dělohy..

  Psychogenní. Bolest vychází ze strachu z příznaků, jednou prožitých a zanechala nesmazatelnou stopu v paměti.

  Nezbytný. Jedná se o onemocnění způsobené snížením prahu citlivosti na bolest v důsledku nesprávné funkce mozkových center. V tomto případě i mírný účinek na nervová zakončení způsobuje silnou bolest..

  Příčiny bolestivé menstruace

  Příčiny primárního onemocnění jsou:

  1. Vrozená porucha ve vývoji pojivové tkáně v těle v důsledku nedostatku hořčíku. Toto onemocnění je nebezpečné, protože vede k porušení složení tkáně chrupavky. Dochází k nesprávné tvorbě kloubů, prodlužování končetin, ploché nohy, skolióza. Častá je také krátkozrakost, poruchy trávení, křečové žíly..
  2. Genitální tuberkulóza.
  3. Neuropsychiatrické poruchy.
  4. Vrozené vady dělohy (dvouděložná děloha, nesprávné umístění dělohy, její nedostatečný vývoj).

  Poznámka: Pokud je příčinou bolesti během menstruace ohnutí dělohy, které vzniklo již během puberty (v důsledku vývojových abnormalit nebo zvedání těžkých břemen), pak se po porodu ženy může její bolestivé období změnit na běžné. Ale pokud existuje vrozená patologie, pak po porodu nezmizí. Je povinné provést gynekologické vyšetření a léčbu.

  Sekundární algomenorea

  Sekundární patologie se vyskytuje v důsledku získaných poruch zdraví: tvorba jizev a adhezí v děloze po operacích a potratech, stejně jako hormonální poruchy, infekční a zánětlivá onemocnění. Tyto problémy se mohou objevit v jakémkoli věku, ale častěji se vyskytují u žen ve věku 25-30 let.

  Jednou z příčin bolesti při sekundární algomenorei je přítomnost křečových žil v pánevních a břišních orgánech. Zánět nervů v pánevní oblasti může také způsobit silnou bolest.

  Sekundární algomenorea se často vyskytuje u žen, které chtějí zhubnout nalačno, což vede k anorexii nebo bulimii. Jedním z hlavních důvodů vzniku bolestivých období je porušení struktury tkání dělohy, jejich zjizvení, pájení po nemocech..

  Genitální infekce. Mohou být sexuálně přenosné, což způsobuje výskyt hnisavých zánětlivých procesů, což vede k narušení cyklu a zhoršení příznaků algomenorey. Těchto onemocnění (trichomoniáza, syfilis, genitální herpes, kapavka) je možné se zbavit pouze při současné léčbě obou sexuálních partnerů.

  Existují infekční nemoci, které lze nakazit sexuálně i prostřednictvím domácnosti (například drozd).

  Zánětlivá onemocnění. Mohou se objevit, když mikroorganismy vstoupí zvenčí v důsledku porušení hygienických pravidel, stejně jako v důsledku aktivace oportunní mikroflóry. V malém množství jsou ve zdravém těle přítomny streptokoky, stafylokoky, Escherichia coli, aniž by způsobily chorobu. K jejich aktivaci a patologické reprodukci dochází při podchlazení, nedostatku vitamínů, porušení složení mikroflóry orgánů a jejich poškození.

  Mezi nemoci, které mohou vést k bolestivým obdobím, patří zánět děložního čípku (cervicitida), sliznice jeho dutiny (endometritida), vejcovody (salpingitida).

  Varování: Zvláštností je, že zánětlivé procesy se rychle rozšířily z vnějších pohlavních orgánů do dělohy a vaječníků. Důsledkem chronických onemocnění je ohnutí krku, zhrubnutí tkání, narušení cévního stavu, výskyt cyst, polypů a maligních novotvarů. V tomto případě má žena různé menstruační nepravidelnosti a bolesti v dolní části břicha, které se zhoršují menstruací.

  Nádory dělohy (fibroidy, rakovina). Bolestivost a neobvyklá povaha menstruace jsou často jediným znakem jejich vzniku. Rostoucí nádor komprimuje cévy i nervová zakončení umístěná v děloze a sousedních orgánech. Tvar dělohy může být narušen, dochází k stagnaci menstruační krve. Objeví se otok, ztrácí se svalová pružnost. Kontrakce dělohy se stávají bolestivými. S růstem nádoru se projevy zvyšují..

  Endometrióza Toto onemocnění je spojeno s hyperplazií endometria a její invazí do jiných orgánů. V tomto případě se procesy cyklu posunou v době nástupu, menstruace se stává bolestivou, prodlouženou, dochází k hormonálním poruchám v důsledku výskytu nebezpečných onemocnění vaječníků (jako je například endometrioidní cysta).

  Dysplázie, leukoplakie, cervikální eroze. Tato onemocnění jsou spojena s poškozením epiteliálních buněk v děložním čípku, sníženou schopností protáhnout děložní čípek, možnými změnami v jeho tvaru a snížením kontraktility dělohy..

  Narušení produkce hormonů. Může to být způsobeno užíváním hormonálních léků, užíváním hormonální antikoncepce, nesprávným fungováním vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy. Metabolické poruchy a jejich důsledky (diabetes mellitus, obezita, drastická ztráta hmotnosti) mohou také způsobit výskyt bolestivých období.

  Příčina bolestivé menstruace po porodu

  Během porodu jsou vazy, které drží dělohu, poškozeny, zatímco se odchylují od své obvyklé polohy, což vede k bolesti během menstruace v důsledku kontrakcí dělohy. Je také možné změnit jeho tvar, tvorbu záhybů, ve kterých menstruační krev stagnuje. To způsobuje bolestivý zánětlivý proces..

  Video: Příčiny a léčba algomenorey

  Léčba algomenorey

  Gynekologické vyšetření, vyšetření nátěru na infekce a také krevní testy na hormony a atypické buňky umožňují vyvodit závěry o přítomnosti onemocnění. Po vyšetření orgánů pomocí ultrazvukových a tomografických metod je zřejmé, zda jsou v děloze vývojové patologie nebo neoplazmy. V případě potřeby je jejich podstata specifikována pomocí biopsie. Volba metod léčby závisí na typu onemocnění, věku ženy, závažnosti patologie.

  Léčba primární algomenorey

  Lékaři doporučují, aby se za přítomnosti primární patologie pokusili vyhnout úzkosti a stresu, věnovali více času tělesné výchově, přestali kouřit a pili alkohol. Ve druhé polovině cyklu se doporučuje omezit sex, ne zvedat závaží.

  Upozornění: Je velmi důležité zachovat první těhotenství, protože ve většině případů bolestivost menstruace zmizí po porodu..

  Fyzioterapeutická léčba (elektroforéza pro zavedení novokainu do oblasti solar plexu), stejně jako akupunktura, dobře pomáhá. Předepsaná léková terapie: užívání sedativ (valerián, relanium), léky proti bolesti (spazmalgon, no-shpa), nesteroidní protizánětlivé léky (indomethacin, butadion), vitamin E.

  K normalizaci hormonálních hladin se používají rostlinné přípravky (remens, klimadinon). Ze stejného důvodu jsou předepsány hormonální antikoncepce (anteovin, ovidon).

  V případě bolestivých období je nutné vést menstruační kalendář, který zaznamenává intenzitu, lokalizaci a povahu bolesti. Je důležité navštívit svého gynekologa každé 3 měsíce. Pokud se nic neděje, stav se časem jen zhorší, mírný stupeň porušení se změní na těžký.

  Léčba sekundární algomenorey

  Pokud se zjistí, že příčinou bolestivé menstruace jsou onemocnění pohlavních orgánů, pak léčba léky vhodného účinku (antibiotika, antimykotika, antivirotika).

  Používají se léky na bázi progesteronu, které potlačují ovulaci, snižují nitroděložní tlak a také intenzitu kontrakcí dělohy. Současně dává dobrý účinek užívání perorálních kontraceptiv. Léčba duphastonem je úspěšně prováděna.

  Pokud dojde k bolestivým obdobím v důsledku přítomnosti adhezí, jizev nebo nádorů v děloze, provede se chirurgický zákrok. Toto zohledňuje věk pacientky, její úmysl mít děti.

  Fyzioterapeutické metody (elektroforéza, léčivé koupele) pomáhají bojovat proti zánětlivým procesům. Populární metodou k odstranění menstruační bolesti je hirudoterapie (aplikace pijavic, které odsávají krev a uvolňují napětí v děloze). Sliny pijavice obsahují léky proti bolesti a protizánětlivé látky.

  Pokud lékař nenajde žádné kontraindikace, pak je s takovou patologií přípustné použít tradiční medicínu: uklidňující bylinné čaje s oreganem, mátou, červenou řepou a dýňovou šťávou, které uvolňují svaly. Používají se odvary a nálevy s protizánětlivými vlastnostmi (z listů lopuchu, žaludů a bylinných přípravků).

  Bolestivé období

  Bolest během menstruace může být jakási normou a příznakem gynekologických patologií. Je poměrně obtížné sami určit, o které možnosti mluvíme. Proto, pokud máte velmi bolestivé menstruace, navštivte svého lékaře..

  Naše klinika přijímá specialisty s rozsáhlými zkušenostmi a diagnostická základna naší kliniky umožňuje podstoupit vyšetření bez opuštění budovy. To vám umožní rychle určit příčinu onemocnění a předepsat účinnou léčbu..

  Závažnost bolesti

  Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

  Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

  Dysmenorea má 3 stupně:

  1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
  2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
  3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.

  Přidružené příznaky

  Bolestivé období může být doprovázeno dalšími projevy:

  • Zhoršení cévní funkce: projevuje se edémem obličeje, necitlivostí končetin, arytmiemi, bolestmi hlavy a závratěmi.
  • Emoční a duševní poruchy: nespavost, ospalost, podrážděnost, citlivost na pachy, změny stravovacích návyků, deprese, bulimie, úzkost.
  • Příznaky poruchy autonomního nervového systému: zažívací potíže, nadýmání, sucho v ústech, horečky, zimnice, nevolnost, zvracení, říhání, časté močení, nadměrné pocení, mdloby.
  • Známky metabolických poruch: svědění, slabost, pocit vatových nohou, otok jiné lokalizace.

  Klasifikace a příčiny dysmenorey

  Proč je menstruace bolestivá, závisí na typu dysmenorey. Může být:

  1. Primární (křečovitý funkční) - vyvíjí se bez předchozích patologických změn v pánevních orgánech.
  2. Sekundární (organické) - v důsledku vrozených nebo získaných chorob.

  Primární dysmenorea často postihuje dospívající a mladé ženy. Po porodu je schopná zmizet. U mnoha pacientů bolest ustupuje po 25 letech. Primární dysmenorea se zpravidla vyvíjí 1,5–2 roky po začátku první menstruace, kdy je menstruační cyklus zaveden.

  Příčiny primární dysmenorey byly zjištěny až ve 2. polovině 20. století. Dříve se řídili verzí vyjádřenou Hippokratem. Věřil, že bolest byla způsobena patologickým zúžením cervikálního (cervikálního) kanálu, které narušuje odtok menstruační krve. Ve 20. století se však ukázalo, že chirurgická expanze cervikálního kanálu neovlivňuje přítomnost ani intenzitu bolestivých pocitů. Poté se objevila teorie, že dysmenorea se vyskytuje na pozadí psychosomatických poruch.

  A teprve v 50. letech minulého století bylo zjištěno, že vývoj bolesti je spojen s procesem odmítnutí endometria (vnitřní výstelky dělohy) během menstruace. Normálně je vnitřní slizniční vrstva dělohy každý měsíc nahrazena novou. Ten starý vychází s menstruační krví. K odmítnutí endometria se děloha stahuje.

  Poté byly objeveny prostaglandiny (látky podobné hormonům) E2 a F2a. Jsou produkovány endometriem a jsou potřebné pro kontraktilní aktivitu dělohy. U žen s dysmenoreou se však tyto prostaglandiny vyskytují v endometriu, myometriu (svalové stěně dělohy) a ve vysokých množstvích menstruační krve nebo se mění jejich poměr. Zvýšení jejich hladiny má za následek zvýšení kontrakcí myometria a změna poměru E2 a F2a způsobuje cévní křeče a zhoršenou lokální cirkulaci, což vede k hladovění buněk kyslíkem a aktivitě nervových zakončení. To přispívá k rozvoji bolestivých pocitů. Bylo zjištěno, že u žen s dysmenoreou je frekvence kontrakcí myometria a nitroděložního tlaku nejméně dvakrát vyšší než u pacientek, u kterých se neobjeví menstruační bolest..

  Proč se produkce prostaglandinů zvyšuje, nebylo dosud přesně stanoveno. Nejpopulárnější verzí je, že důvodem tohoto procesu je zvýšení množství ženských pohlavních hormonů progesteronu a estradiolu (estrogenu). Během ovulace stoupá hladina estrogenu a po ní stoupá hladina progesteronu.

  Existuje riziková skupina, která zahrnuje ženy se zvýšenou pravděpodobností vzniku primární dysmenorey:

  • Profesionální sportovci, zástupci profesí spojených s těžkou fyzickou prací (tento typ aktivity také ovlivňuje intenzitu bolesti).
  • Pacienti s genetickou predispozicí: pokud matka nebo babička trpí menstruačními křečemi, riziko dysmenorey se zvyšuje na 30%.
  • Nulipární ženy.
  • Pacienti s nadváhou.

  Vývoj primární dysmenorey může být také vyvolán:

  • Infekční nemoci (včetně pohlavně přenosných infekcí).
  • Podchlazení nebo přehřátí těla.
  • Stres.
  • Emoční a duševní přetížení.

  Sekundární dysmenorea se vyvíjí na pozadí nemocí: častěji gynekologických. Tyto zahrnují:

  • Vrozené anomálie dělohy: nedostatečný vývoj, patologické umístění (ohyb).
  • Zánětlivé procesy ve vnitřních pohlavních orgánech (např. Zánět přívěsků).
  • Endometrióza a adenomyóza - proliferace buněk ve vnitřní výstelce dělohy.
  • Mimoděložní těhotenství.
  • Polypy, děložní myomy - benigní novotvary.
  • Stagnace krve v pánevních orgánech.

  Dysmenorea může být také způsobena ne-gynekologickými chorobami:

  • Poruchy zažívacího traktu (nejčastěji - syndrom dráždivého tračníku).
  • Zánětlivé procesy v orgánech močového systému.

  Odkaz! Bolest během menstruace se může také vyvinout po operaci pánevních orgánů nebo po instalaci nitroděložního tělíska.

  Diagnóza dysmenorey

  Pokud jsou bolesti během menstruace silné a výrazně snižují kvalitu vašeho života, měli byste se poradit s lékařem. Okamžitě byste se měli domluvit v následujících případech:

  • Dysmenorea poprvé.
  • Bolesti trvají déle než týden.
  • Syndrom bolesti je nesnesitelný.
  • Dysmenorea je doprovázena zvýšením tělesné teploty nebo zvýšením množství menstruačního toku.

  Gynekolog shromáždí anamnézu, provede vyšetření a předepíše další studie, které mohou zahrnovat:

  • Ultrazvuk pánevních orgánů.
  • Testy na pohlavně přenosné infekce.
  • Těhotenský test.
  • Hysteroskopie (při podezření na novotvary) - vyšetření cervikálního kanálu a děložní dutiny zevnitř pomocí optického zařízení.

  Na základě vyšetření a výsledků výzkumu lékař zjistí, proč je menstruace bolestivá, a předepíše vhodnou terapii.

  Léčba dysmenorey

  Pokud je dysmenorea sekundární, tj. Způsobená jinými patologiemi, pak se tato onemocnění léčí. U primární dysmenorey se provádí komplexní terapie. Jmenován:

  • Léky.
  • Fyzioterapie.
  • Reflexologie.
  • Dieta (pokud máte nadváhu).

  Hlavní léky používané při léčbě dysmenorey lze zhruba rozdělit do 5 skupin:

  1. Gestageny - syntetické analogy ženských pohlavních hormonů: pomáhají zbavit se hormonálních výkyvů a snižují kontraktilní aktivitu myometria.
  2. Nesteroidní protizánětlivé léky - snižují hladinu prostaglandinů a snižují bolest.
  3. Perorální hormonální antikoncepce - snižují menstruační tok a stahy dělohy.
  4. Analgetika - léky proti bolesti.
  5. Spazmolytika - eliminují křeče cév a hladkých svalů.

  Pacientovi mohou být také předepsány prášky na spaní a sedativa k eliminaci známek emočních a duševních poruch..

  Prevence bolesti během menstruace

  Mírné menstruační bolesti u zdravé ženy lze zabránit preventivními opatřeními. Tyto zahrnují:

  • Dieta - 15 dní před nástupem menstruace je nutné vzdát se slaných, nadměrně mastných, kořeněných jídel a sycených nápojů a několik dní od kávy; strava by měla sestávat ze zeleniny, ovoce, libového masa, ryb a mořských plodů (omega-3 kyseliny, které obsahují, mají protizánětlivé účinky).
  • Užívání nesteroidních protizánětlivých léků 2-4 dny před menstruací (ibuprofen, aspirin atd.) - pomáhají snižovat hladinu prostaglandinů, je však nutné se o jejich užívání poradit s lékařem, protože mohou mít negativní vliv na žaludeční sliznici U některých nemocí je nelze použít nebo je třeba je používat opatrně.
  • Přiměřená fyzická aktivita, jako je jóga - méně bolesti.
  • Bylinná medicína - produkce prostaglandinů klesá s použitím černého rybízu a pupalkových olejů, fenyklu nebo čaje z něj vyrobeného může snížit počet stahů dělohy, zázvorový čaj zmírňuje cévní křeče (fytopreparáty se užívají i po konzultaci s lékařem).
  • Vyhýbání se stresovým situacím a přiměřený spánek.

  Pokud se objeví bolesti, pomůže jim je snížit bederní a křížová oblast..

  Bolestivá období: příčiny

  Příčiny bolestivých období

  Proč je menstruace bolestivá - je tato patologie závažná nebo jde o variantu normy? Tato vlastnost se bohužel vyskytuje u velké většiny žen. U některých je pociťována od první menstruace, u jiných náhle. Důvody, které způsobují bolestivá období, jsou v takových případech obvykle radikálně odlišné..

  Tento jev se nazývá dysmenorea. Bolest se zpravidla objevuje několik hodin před nástupem menstruace a přetrvává po dobu 2-4 dnů a postupně slabne. Někdy je spojuje nevolnost, zvracení, deprese. Nejčastěji se dysmenorea vyskytuje u mladých dívek během prvních tří let po menarché a může přetrvávat po dlouhou dobu.

  V takové situaci by ji rodiče dívky měli vzít k gynekologovi, aby zjistili, jaké jsou důvody bolestivých období u dívek a konkrétně u jejich dcer. Za tímto účelem bude provedeno vyšetření, a to i u panen, je to možné a ultrazvuk dělohy a přívěsků je povinný. Pokud vše půjde bez odchylek, nedojde k žádným anatomickým poruchám ve vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů - diagnóza bude znít jako „algodismenorrhea“. V tomto případě jsou velmi bolestivá období považována za důsledek hormonální nerovnováhy, jmenovitě nadměrné tvorby prostagladinu ve druhé fázi menstruačního cyklu. Tomuto stavu lze zabránit užíváním progestogenů v určité dny cyklu nebo během celého cyklu perorální antikoncepcí (důležité, pokud je potřeba antikoncepce). Další populární způsob, jak zlepšit svoji pohodu, je užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen. Obvykle se doporučuje užívat NSAID během menstruace po dobu 3–4 měsíců a poté dělat krátké přestávky, během nichž může účinek medikamentózní léčby přetrvávat.

  Sekundární dysmenorea je nebezpečnější. Bolestivé měsíční příčiny mohou být vážnější. A čím je žena starší, tím více nemocí může mít, což vede k právě takovým následkům..

  Nejběžnějšími důvody, proč se období stala bolestivými, jsou chronická endometritida, děložní myomy a endometrióza. Ten druhý může být dokonce u velmi mladých dívek, je to také jeden z faktorů neplodnosti. Jeho příznaky, kromě bolesti během menstruace a hojného krvácení, špinění výtoku před a po kritických dnech. To je zpočátku diagnostikováno ultrazvukem. A diagnóza je potvrzena během hysteroskopie - vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí speciálního optického zařízení. V ne příliš pokročilých případech mohou orální antikoncepce pomoci zlepšit pohodu, snížit ztrátu krve a zpomalit vývoj patologie. Pokud jsou kontraindikovány, jsou předepsány gestageny.

  Endometritida je zánět sliznice dělohy. Akutní forma může nastat po kyretáži dělohy, porodu, chirurgickém potratu atd. Pokud léčba není provedena včas, proces se stává chronickým. A v tomto případě je žena nejen trýzněna bolestí, ale také intermenstruačním výtokem..

  U děložního myomu může dojít k bolesti nejen během menstruace, ale také v kterékoli jiné dny cyklu. Může to být způsobeno narušením krevního oběhu v myomatózním uzlu nebo jeho kompresí sousedních orgánů..

  A to jsou jen některé z možných příčin menstruačních bolestí. Pouze lékař může určit přesnou příčinu a předepsat léčbu po vyšetření pacienta. Bolest nikdy není normou.

  Menstruační cyklus, z latiny "menstrualis", což znamená měsíční nebo měsíční změny. Právě oni mohou za nestabilitu ženské nálady a emocionálních výbuchů. Žena se mění každý den cyklu a vy potřebujete znát jeho fáze, abyste správně vypočítali nejvhodnější období pro početí.