Bolestivá období - důvod

Hlavní příčinou bolestivých období u žen je narušení hormonálního systému. V takových případech je zpravidla bolest pozorována hlavně v dolní části břicha a může vyzařovat do dolní části zad. Zároveň je většinou nudné a táhne v přírodě. Často spolu s bolestivými pocity během menstruace jsou zaznamenány bolesti hlavy, nevolnost, slabost a závratě. Některé ženy mohou pociťovat bolest několik hodin před nástupem krvácení a některé později.

Proč je menstruace velmi bolestivá?

Bolest dolní části břicha nastává, když se stahují svaly dělohy. Pro spravedlnost je třeba poznamenat, že mírné kontrakce myometria jsou pozorovány téměř vždy. Během menstruace jsou však nejvýraznější, mají větší intenzitu a frekvenci..

Když se děloha stahuje, některé krevní cévy jsou sevřeny, v důsledku čehož dochází ke snížení průtoku krve do samotné dělohy. V důsledku nedostatku kyslíku začnou tkáně vnitřních reprodukčních orgánů uvolňovat do krve chemické sloučeniny, což také vede k silné bolesti. Právě tato skutečnost vysvětluje, proč mají dívky bolestivé menstruace..

Skutečnost, že některé ženy mají bolestivější období než jiné, nebyla plně pochopena. V tomto ohledu fyziologičtí vědci navrhli předpoklad, že tato skutečnost může být způsobena akumulací velkého množství prostaglandinů v těle, což může způsobit bolest během menstruace..

Proč jinak mohou nastat velmi bolestivá období?

Bolest s menstruačním tokem se nejčastěji objevuje během 12-24 hodin. Největší intenzita bolesti nastává na vrcholu výtoku.

Pokud hovoříme přímo o tom, proč je menstruace bolestivá, je třeba pojmenovat následující nemoci, u kterých je menstruace téměř vždy doprovázena takovým příznakem. Mezi nimi:

 • endometrióza;
 • děložní myomy;
 • zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • adenomyóza;
 • užívání antikoncepce (nitroděložní tělísko).

To jsou jen některé z příčin velmi bolestivých období u žen. Aby bylo možné přesně určit, co vede k bolestivým pocitům během menstruace, musí dívka podstoupit mnoho vyšetření, která pomohou zjistit stávající porušení..

Bolestivé období

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

V životě každé dívky nastane okamžik, kdy vyroste, a to se projevuje nejen tím, že se stává chytřejší a vyšší, ale také změnami, kterým ženské tělo podléhá. Posílení produkce hormonů během puberty se projevuje získáním typicky ženských konstitučních znaků - vytvoří se postava, zvětší se prsa.

Nejvýraznějším projevem dospívání je to, že přichází okamžik první menstruace. Od této chvíle končí dětství a začíná nová životní etapa. Každá dívka prochází tímto obdobím jinak a hodně záleží na tom, jak dobře je na to připravena, přičemž primární roli má samozřejmě matka..

Strach z probíhajících změn vás zpravidla nutí přemýšlet o tom, proč jsou bolestivá období. Kromě toho, že se tento problém začíná obávat během puberty, zůstává relevantní pro dívky a starší ženy..

Existují ženy, které prožívají bolestivá období téměř po celý život a hledají nejrůznější způsoby, jak se jich zbavit. Pro mnohé se to stává skutečným problémem. V tomto článku zvážíme důvody pro tuto vlastnost ženského těla a způsoby léčby a pokusíme se zjistit, zda je fyziologický nebo patologický stav bolestivým obdobím..

Pojem. Definice

Bolestivé období (lékařský název pro algomenorea) je bolestivý syndrom, který se objevuje během menstruace a několik dní před tím, než k ní dojde. Vyznačuje se bolestivými měsíčními bolavými nebo křečovými bolestmi v dolní části břicha, v bederní oblasti a křížové kosti. Mohou být doprovázeny celkovou malátností..

Klinické příznaky

K syndromu bolesti se mohou připojit i další příznaky doprovázející bolestivá období: nevolnost, bolesti hlavy, zvracení, závratě. U některých žen je narušen spánek, prudce se zvyšuje nebo snižuje chuť k jídlu, zvyšuje se citlivost na různé pachy a mění se chuťové vjemy. Při nejzávažnějším průběhu bolestivé menstruace může žena mít zvýšený tlak, objevit nebo zhoršit migrény. Bolestivý menstruační cyklus může navíc vést ke zvýšené srdeční frekvenci a mdlobám. Mohou projít bolestivá období s krevními sraženinami a mohou se lišit v intenzitě krvácení.

Zvýšení teploty s bolestivou menstruací je poměrně vzácným příznakem. Pozoruje se v případech, kdy žena trpí sekundární algomenoreou, která se vyvinula na základě endometriózy.

Charakteristickým rysem bolestivých období je období jejich výskytu. Zpravidla se vyskytuje 1-1,5 roku po první menstruaci. Bylo také zjištěno, že algomenorea se vyskytuje častěji u žen s ovulačním pravidelným menstruačním cyklem..

Epidemiologie. Statistická data

Bolestivá období jsou docela běžná. Podle statistik jsou ženy ve věku 14-44 let (pro primární algomenoreu) a ženy ve věku 30-40 let (pro sekundární algomenoreu) náchylné k této patologii. Bolestivá období v této věkové kategorii se vyskytují u 31–52% žen. Z celkového počtu žen, které mají bolestivý menstruační cyklus, asi 10% žen ztrácí schopnost pracovat s nástupem menstruace.

Příčiny

Bolestivé období může být primární a sekundární. Primární algodismenorea je považována za funkční, protože není spojena se změnami vnitřních pohlavních orgánů anatomické povahy. Sekundární algodismenorea je jedním z příznaků vrozené patologie vnitřních pohlavních orgánů (malformace) nebo gynekologických onemocnění: endometrióza, chronická zánětlivá onemocnění děložních přívěsků.

Všechny důvody, které mohou způsobit bolestivá období, ještě nejsou plně pochopeny. U primární algomenorey u žen nejsou po důkladném vyšetření zjištěny žádné abnormality. V sekundární formě mohou být detekovány příznaky endometriózy nebo zánětlivých onemocnění přívěsků.

Se sekundární algomenoreou jsou ženy často diagnostikovány s vnitřní nebo vnější endometriózou. V těchto případech bolestivé pocity trvají déle než 1–2 dny..

Příčiny sekundární algomenorey mohou být také: porod, potrat, chirurgické zákroky na přívěskech a děloze, děložní fibroidy (s umístěním submukózního uzlu), užívání nitroděložních kontraceptiv (spirál).

Dalším důvodem bolestivých období mohou být křečové žíly malé pánve a prasknutí širokého vazu dělohy (tato patologie je v medicíně známá jako Allen-Masters). Zvětšení pánevních žil je zřídka samostatným onemocněním. Nejčastěji se jedná o projev systémového onemocnění, ke kterému dochází u křečových žil dolních končetin a hemoroidních žil. Může dojít k prasknutí širokého vazu dělohy s porodním traumatem a velmi hrubou kyretáží děložní dutiny.

Mechanismus bolesti v bolestivém menstruačním cyklu

Proč dochází k bolestivým obdobím, nebo spíše, jaký je mechanismus vývoje syndromu bolesti v tomto případě? Bezprostřední příčinou bolesti jsou kontrakce dělohy, které způsobují vazospazmus, což vede k podvýživě tkání. Kontrakce dělohy jsou zase způsobeny zvýšenou hladinou prostaglandinů.

Kromě důvodů, které přímo souvisejí s vnitřními pohlavními orgány, lze pozorovat bolestivé období v případech, kdy má žena ploché nohy, poruchy držení těla. Určitá role je také připisována psychologickému stavu ženy. U některých žen existuje podvědomí očekávání nástupu bolestivého menstruačního cyklu, a proto při nástupu nebo přiblížení menstruace žena prožívá strach, který zesiluje i obvyklé nepohodlí, které charakterizuje tyto dny měsíce. Proto je v každém případě důležité určit, která složka hraje primární roli - biologickou nebo psychologickou, a pokud jsou přítomny obě, měl by lékař určit, která z nich je dominantní.

Klasifikace

Bolestivá období jsou klasifikována podle různých kritérií..
V závislosti na příčině výskytu je algomenorea rozdělena na:

 • Hlavní;
 • Sekundární.

Bolestivá období jsou tři stupně závažnosti:
 • Lehká váha;
 • Průměrný;
 • Těžká (deaktivace),

Komplikace

S bolestivými měsíčními komplikacemi as mírnou až střední závažností to není pozorováno. V závažných případech je možné zdravotní postižení (krátkodobé, dočasné) a rozvoj těžkých forem deprese. U sekundární algomenorey komplikace přímo nesouvisejí s bolestivým syndromem, ale jsou určeny základním onemocněním a jeho průběhem.

Diagnostika a diferenciální diagnostika

Pro diagnostické účely jsou předepsány:

 • Obecné klinické vyšetření;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Laparoskopie;
 • Dopplerova ultrasonografie krevních cév (k identifikaci křečových žil malé pánve);
 • Konzultace psychologa.

Léčba

Při léčbě bolestivé menstruace má velký význam nejen odstranění bolesti, ale také adekvátní léčba základního onemocnění.
Terapie se dělí na léky a neléky..

Drogová terapie pro bolestivá období
Hlavními léky k léčbě bolestivých období jsou: antispazmodika a analgetika. Je třeba poznamenat, že kombinace nešumivých a Nurofenů poskytuje dobrý účinek. Kromě toho je v mnoha případech účinné jmenování perorálních kontraceptiv, například Diane-35, Yarina. Velkou pomocí je vitamin E, který je třeba užívat v kurzech..

Nelékové metody léčby bolestivých období
Pokud máte bolestivé menstruace, pilulky nejsou vždy jediným způsobem, jak zmírnit bolest. Existuje mnoho dalších nelékových způsobů léčby, které nemusí úplně eliminovat bolest, ale mohou výrazně snížit její intenzitu a trvání..

U žen s bolestivým menstruačním cyklem se doporučují následující opatření:

 • Dodržování denního režimu;
 • Adekvátní spánek;
 • Sportovní aktivity (k posílení tisku);
 • Dieta (snížení příjmu vysoce kalorických potravin, zvýšení nabídky ovoce, zeleniny a tekutin);
 • Úplné ukončení kouření a alkoholu;
 • Snižování emoční únavy, minimalizace stresových situací;
 • Kurzy jógy;
 • Akupunktura;
 • Bodová a celková masáž;
 • Elektroforéza s novokainem v oblasti solárního plexu (je přiřazeno 6–8 sezení, aby bylo možné je dokončit do začátku menstruace).

Lidové léky

Prognóza bolestivých období

U bolestivých období primární povahy je prognóza příznivá. Pokud je algomenorea sekundární, pak je prognóza určena základním onemocněním.

Preventivní opatření

Pokud žena trpí bolestivým menstruačním cyklem, je prvním krokem návštěva lékaře. Pouze odborná konzultace s lékařem pomůže zjistit skutečný důvod a zvážit možnosti řešení problému.

Kromě toho existuje řada opatření, která lze použít ke snížení intenzity bolesti. Některé z nich je třeba používat neustále, to znamená, že musí být součástí vašeho životního stylu (sportovat, chodit na bazén, přestat kouřit a požívat alkohol, strava) a existují i ​​takové, které je třeba užívat těsně před nástupem další menstruace..

Mezi tyto patří: před nástupem menstruace si můžete dát teplou koupel s éterickými oleji, vypít čaj s uklidňujícími bylinkami a dobře se vyspat. Je také velmi důležité naladit se na pozitivní emoce. Tento neškodný soubor opatření zlepší vaši celkovou pohodu a nadcházející období nebude tak bolestivé..
Zůstat zdravý!

Příčiny velmi bolestivých období a co dělat, pokud k nim dojde

Kritické dny jsou přirozeným procesem pro všechny ženy v reprodukčním věku. Jejich příchod signalizuje, že ženský reprodukční systém je plně dospělý a připravený nést potomky. Ve většině případů menstruace u žen způsobuje jen mírné nepohodlí, ale existují výjimky, kdy bolestivá období zcela narušují životní styl a ovlivňují výkon spravedlivého sexu.

Každá žena v plodném věku by měla přesně vědět, co dělat s velmi bolestivými obdobími a v jakých případech je nutné okamžitě kontaktovat odborníka. Tento článek se bude zabývat příznaky, příčinami a léčbou bolestivé menstruace..

Příčiny

Mírná bolest během menstruace vyvolává kontrakce dělohy, které přispívají k uvolňování menstruační krve a slizniční vrstvy dělohy. Pokud je proces vylučování narušen v důsledku jakýchkoli faktorů, žena se během svého období stává nesnesitelně bolestivou. Příliš bolestivá období mají vědecký název „algomenorea“ nebo „dysmenorea“. U nulipárních žen je nejčastější příčinou bolestivých období nesprávná poloha dělohy, která stlačuje nervová zakončení a způsobuje bolest nejen v dolní části břicha, ale také v dolní části zad a křížové kosti. Tento stav může být také způsoben vrozenými vadami ženských pohlavních orgánů..

Bolestivá menstruace se vyskytuje u žen, které trpí následujícími chorobami:

 • infekční patologie (trichomoniáza, syfilis, genitální herpes, kapavka). Nejčastěji se přenášejí během sexuálního kontaktu, což přispívá k výskytu hnisavých a zánětlivých onemocnění přívěsků a dělohy, zatímco cyklus je narušen a bolestivé příznaky se zhoršují. Oba partneři musí být léčeni na tuto nemoc. Existuje řada infekčních patologií, které mohou být infikovány v každodenním životě, mezi ně patří kandidóza;
 • zánětlivé procesy. Mohou být vyvolány nedodržováním pravidel osobní hygieny, což přispívá k růstu podmíněně patogenní mikroflóry - streptokoky, stafylokoková infekce, Escherichia coli. Patologická reprodukce těchto mikroorganismů může být také způsobena podchlazením, nedostatkem vitamínů, změnami ve složení mikroflóry v jiných orgánech atd. Cervicitida, endometritida nebo salpingitida mohou během regulace způsobit silnou bolest. Tato onemocnění musí být léčena bez selhání, protože zánět může vést k ohnutí děložního čípku, narušení stavu krevních cév, výskytu cyst, polypů a dokonce k vyvolání rakoviny;
 • benigní a maligní novotvary. V případě rakoviny se bolestivá období někdy stávají jediným příznakem této patologie. Rostoucí nádor stlačí cévy a nervy v děloze a okolních orgánech. Kvůli novotvaru se může změnit tvar dělohy, měsíční krev stagnuje a způsobuje nesnesitelnou bolest. S růstem nádoru se také zvyšují bolestivé pocity;
 • endometrióza. S tímto onemocněním klíčí buňky vnitřní vrstvy dělohy do jiných orgánů, zatímco pravidelnost cyklu se ztrácí a menstruace je delší a bolestivější, začínají hormonální poruchy způsobené endometrioidními cystami;
 • dysplázie, eroze děložního čípku a další nemoci spojené s poškozením epiteliální vrstvy v děložním čípku;
 • hormonální dysfunkce. Může být spuštěn užíváním hormonálních léků, náhlým zrušením předepsané hormonální antikoncepce, narušením vaječníků, štítné žlázy nebo hypofýzy. V důsledku hormonálních změn dochází k metabolickým poruchám, které vyvolávají rozvoj diabetes mellitus nebo prudké skoky na hmotnosti, a to jak ve směru zvýšení, tak nadměrného poklesu;
 • důsledky porodu a chirurgického zákroku. Během porodu nebo během potratu mohou být poškozeny vazy, které fixují dělohu, proto je narušeno jeho obvyklé umístění, což během regulace způsobuje silnou bolest. Mohou nastat ohyby, při kterých stagnuje krev a dochází k zánětu.

Algomenorea může být zděděna, takže pokud měla babička nebo matka příliš bolestivé období, pak bude s vysokou pravděpodobností tato patologie přenesena na dceru.

Přidružené příznaky

U bolestivých období je důležité věnovat pozornost nejen povaze bolesti, ale také doprovodným příznakům. Algomenorea může být doprovázena následujícími příznaky:

 • nevolnost až zvracení, průjem;
 • bolest hlavy;
 • zvýšené pocení, návaly horka, závratě a mdloby;
 • náhlé změny krevního tlaku, skokový pulz nebo zvýšení jeho frekvence;
 • slabost, bolesti svalů a kloubů.

Může být narušena doba trvání menstruačního cyklu a doba trvání samotného měsíčního výtoku se zvyšuje, jsou hojné nebo naopak vzácné. Mezi obdobími se někdy vyskytuje krvavá leucorrhoea ve formě mazanice. Bolest s dysmenoreou se může objevit ne první den menstruace, ale 1-2 dny před jejich nástupem. Mají tažný, řezný, bolavý nebo křečovitý charakter a mizí až po ukončení menstruace. V případě závažné sekundární dysmenorey může být bolest pociťována během celého menstruačního cyklu.

Bolestivost

Bolestivá období mají 3 stupně závažnosti:

 1. Mírné stádium je doprovázeno krátkou a tolerovatelnou bolestí.
 2. Průměrný stupeň algomenorey je charakterizován bolestmi v dolní části břicha a zad, častým nutkáním na močení, zimnicí a psycho-emočními poruchami (podrážděnost, deprese, fotofobie, nesnášenlivost drsných vůní a hlasité zvuky).
 3. V těžkém stadiu dysmenorey je kromě silné bolesti narušena práce srdečního svalu, teplota stoupá, zvracení, průjem, celková slabost, žena může ztratit vědomí.

Primární forma

Primární dysmenorea není způsobena chorobami nebo poškozením orgánů reprodukčního systému, ale objevuje se během puberty po dobu tří let po příchodu první menstruace. Bolestivá období u teenagera způsobují náhlé hormonální změny, ke kterým v této době dochází v těle.

Během puberty se může koncentrace různých hormonů měnit, v závislosti na tom, který z nich stoupá, se u dospívajících vyskytuje jeden ze 2 typů primární dysmenorey:

 1. Adrenergní. Je diagnostikováno zvýšení adrenalinu v krvi. Typickými příznaky této patologie reprodukčního systému jsou horečka, rychlá srdeční frekvence, bolesti hlavy, bledá kůže, škytavka, pocit plného břicha, zácpa.
 2. Parasympatický. Je diagnostikován se zvýšeným obsahem serotoninu v míše. V tomto případě se puls zpomalí, může se snížit tělesná teplota, objeví se průjem, otok obličeje a končetin a zvýšení tělesné hmotnosti.

V závislosti na příčině, která u dívky způsobuje bolest, existuje několik typů primární dysmenorey:

 • křečovitý. Příčinou jeho výskytu jsou křeče děložních svalů;
 • psychogenní. Bolest v podbřišku vyvolává strach z příznaků, které se jednou vyskytly, a zanechala u teenagera obtížné vzpomínky;
 • nezbytný. Příčinou onemocnění je v tomto případě snížení prahu bolesti způsobené poruchami v práci jednotlivých center v mozku. V tomto případě i minimální podráždění nervových kořenů způsobuje silnou bolest..

Proč vzniká

Následující faktory mohou vyvolat vývoj primární algomenorey:

 • vrozené poškození růstu pojivové tkáně, které je způsobeno nedostatkem hořčíku. Toto onemocnění je nebezpečnou komplikací ve formě porušení složení chrupavkové tkáně, které vede k malformovaným kloubům, prodloužení končetin, plochým nohám a skolióze. Může se objevit krátkozrakost, problémy s trávicím systémem a křečové žíly;
 • genitální tuberkulóza;
 • porucha nervové a duševní povahy;
 • vrozené abnormality dělohy (bicornuate, malposition nebo nedostatečný rozvoj).

Pokud k ohybu dělohy došlo během puberty v důsledku nesprávného vývoje nebo nadměrného stresu, existuje vysoká pravděpodobnost, že bolestivé období přestane dívce po porodu vadit. Pokud je patologie vrozená, pak porod situaci nenapraví, léčbu onemocnění by měl řešit pouze kvalifikovaný odborník..

Sekundární forma

Sekundární forma dysmenorey je způsobena získanými patologiemi: jizvy, adheze v děloze po operaci a potratu, hormonální nerovnováha, infekce a zánět. Příliš bolestivá regulace může obtěžovat ženy v jakémkoli věku, ale regulace je nejčastěji velmi bolestivá ve věku 25–30 let.

Sekundární algomenorea je nejčastěji způsobena křečovými žilami v pánevních a břišních orgánech a také zánětlivými procesy ovlivňujícími nervové zakončení v pánevní oblasti.

Sekundární dysmenorea se často vyskytuje u žen s přísnou dietou, kvůli které se vyvíjí anorexie nebo bulimie. U pacientů trpících bolestivými obdobími na pozadí silného poklesu tělesné hmotnosti je struktura děložní tkáně narušena, objevují se jizvy a srůsty. Příčinou získané algomenorey jsou také infekční a zánětlivá onemocnění, onkologie, endometrióza, hormonální poruchy a nemoci spojené s poškozením epiteliálních buněk děložního čípku..

Statistika

70% žen v reprodukčním věku čelí problému bolestivých období, ale pouze 10% z nich si stěžuje na nesnesitelnou bolest podobnou křečím během kritických dnů. Statistiky tvrdí, že bolestivý syndrom je doplněn dalšími příznaky:

 • 17% žen pociťuje mdloby kvůli bolesti;
 • 23% spravedlivého pohlaví trpí závratěmi a dalších 13% bolestmi hlavy;
 • zvracení se vyskytuje v 84% případů;
 • 79% žen si stěžuje na průjem.

Diagnostika

Chcete-li předepsat účinnou léčbu, měli byste správně zjistit příčinu bolestivých pocitů během menstruace. Diagnostika může zahrnovat následující metody výzkumu:

 • vyšetření na gynekologickém křesle;
 • obecné testy krve a moči;
 • nátěry na mikroflóru;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • laparoskopické vyšetření;
 • Dopplerova ultrasonografie krevních cév s podezřením na křečové žíly.

V některých případech možná budete muset konzultovat psychologa, endokrinologa a další úzké specialisty..

Metody léčby

Pokud jsou bolestivé menstruace způsobeny primární algomenoreou, zahrnuje léčba nejčastěji odstranění stresových faktorů, zvýšení fyzické aktivity a zbavení se špatných návyků. Ve druhé polovině cyklu doporučují lékaři upustit od aktivního pohlavního styku a zvedání závaží. Často po těhotenství a porodu bolestivé pocity způsobené primární algomenoreou úplně zmizí, proto se u žen s podobnou diagnózou doporučuje nepřerušovat první těhotenství.

V závislosti na důvodech, které způsobily vznik algomenorey, lze předepsat léčbu léky nebo bez nich a lékař může také doporučit použití lidových prostředků. Zvažme každý typ léčby podrobněji.

Léky

Léčba bolestivých období není zaměřena pouze na odstranění příznaků, ale také na vymýcení příčiny onemocnění, proto by měla být komplexní. Předepisování léků a výběr dávkování provádí výhradně ošetřující lékař. V tomto případě lze předepsat následující typy léků:

 • nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Tamipul, Naproxen atd.);
 • antispazmodika - No-shpa, Spazmalgon;
 • kombinovaná antikoncepce nebo léky obsahující gestageny (Diane-35, Yarina, Duphaston);
 • určitě byste měli užívat vitamíny, zejména vitamin E;
 • pokud je bolestivá regulace vyvolána růstem středně patogenní mikroflóry, lze předepsat antifungální čípky a čípky;
 • sedativa, trankvilizéry (Relanium);
 • homeopatické léky (Remens, Menalgin).

Pokud je algomenorea způsobena adhezí nebo novotvary v genitáliích, může být indikován chirurgický zákrok.

Non-drogové metody

V případě primární algomenorey u dospívajících dívek jsou účinná psychoterapeutická sezení. Abychom se zbavili bolestivé regulace, stačí zvládnout speciální techniku ​​relaxace a rozptýlení..

Dobrý výsledek poskytují také fyzioterapeutické postupy:

 • akupunktura díky účinku na určité body nejen snižuje bolest, ale také eliminuje zánětlivé procesy;
 • amplipulzní terapie;
 • magnetoterapie;
 • léčba dynamickými proudy;
 • elektrospánek, ultrafialové záření;
 • Postupy UHF;
 • balneoterapie;
 • elektroforéza.

Zvládnutí bolestivých období pomůže akupresuře a obecné masáži, stejně jako cvičení, plavání nebo józe. Existuje celá řada speciálně navržených gymnastických cvičení, která lze provádět doma..

Lidové léky

Lidové léky a homeopatie také pomáhají snižovat bolest během menstruace, ale měly by být používány pouze po konzultaci s lékařem, aby nedošlo ke zhoršení situace a neztráceli čas potřebný k léčbě patologie.

Nejznámějším homeopatickým lékem předepsaným pro algomenoreu je Remens. Jeho hlavní účinnou látkou jsou bylinné extrakty (cimicifugi, pilocarpus a sanguinaria canadensis), tajemství sépiové žlázy a jed hada surukuku..

Tradiční bylinkáři doporučují pro bolestivou menstruaci použít infuzi přesličky nebo odvar z vodního pepře. Jiné byliny také pomohou zvládnout silné bolesti během kritických dnů, například listy jahody napuštěné studenou vodou nebo odvar z listů máty, květů heřmánku a kořene kozlíku lékařského. Z léčivých kořenů v boji proti menstruační bolesti se používá oddenek z elecampanu, libečku nebo vonného celeru.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji dysmenorey, odborníci doporučují dodržovat následující pravidla:

 • rozvíjet správný denní režim, ve kterém je čas na práci, spánek a odpočinek;
 • zvolit vyváženou stravu, během menstruace, jíst vysoce stravitelné potraviny, které jsou bohaté na vitamíny;
 • musíte kontrolovat tělesnou hmotnost, předcházet obezitě, ale také se nevyčerpávat přísnými dietami;
 • musíte pravidelně užívat vitamíny;
 • nemůžete se nechat unést čajem nebo kofeinovými nápoji;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • chodit na čerstvý vzduch častěji;
 • věnujte zvláštní pozornost fyzické aktivitě, nezapomeňte cvičit a vybírat sportovní koníčky v souladu s věkem a celkovým zdravím;
 • vyloučit špatné návyky, které negativně ovlivňují zdraví ženy.

Pokud preventivní opatření nepomohla a žena začala mít bolestivé zákonitosti, měli byste se určitě poradit s lékařem, abyste zjistili příčinu onemocnění a předepsali správnou léčbu. Je přísně zakázáno dlouhodobě užívat pilulky na bolest během menstruace a spazmolytika bez zjištění příčiny bolestivé menstruace.

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Indikace

Jak se vypořádat s bolestivými obdobími?

Bolestivá období se někdy považují za normální. Statistiky říkají, že silné bolesti během menstruace pravidelně pociťuje 10-15%, pravidelně - až 70% žen v plodném věku. Ve skutečnosti to není norma, ale porušení menstruační funkce, které napravíte, můžete se zbavit bolesti.

Obrázek 1 - Bolest není vždy lokalizována v dolní části břicha. Může dát do dolní části zad nebo malé pánve

Hlavním příznakem malátnosti jsou křeče, bolesti, bodnutí nebo jiné bolesti v podbřišku. Může dát do dolní části zad, pánve, perinea, vnitřních stehen. Nejčastěji se vrchol bolesti objevuje v prvních dnech cyklu, poté intenzita bolesti klesá.

 • obecná nevolnost, ztráta zájmu o svět kolem, snížený výkon;
 • nevolnost, průjem, jiné zažívací potíže;
 • změny nálady, podrážděnost, poruchy spánku, bolesti hlavy;
 • pocení, bušení srdce.

Obrázek 2 - Bolestivé období často vyvolává bolesti hlavy

Příčiny bolestivé menstruace

V závislosti na důvodech, které způsobují bolestivá období (vědecky - algomenorea), je lékaři rozdělují na 2 typy - primární a sekundární.

Říká se o primární algomenorei, když během vyšetření nebyla zjištěna spolehlivá organická příčina bolestivé menstruace. Jeho hlavními důvody jsou nestabilita hladiny pohlavních hormonů a hormonálních látek a poruchy fungování nervového systému. V této době se zvyšuje kontraktilita děložního svalu, v důsledku čehož jsou vytlačovány děložní cévy a tkáně nedostávají dostatečnou výživu. Výsledkem je bolest. Souběžně s poruchami nervového systému se zvyšuje citlivost na bolest, což nutí pacienty užívat léky proti bolesti. Primární algomenorea je nejčastěji pozorována u mladých dívek, které právě zahájily menstruační cyklus. V mnoha případech, rok nebo dva po první menstruaci, když se hormonální hladina stabilizuje, otázka, co dělat s bolestivými obdobími, u dospívajícího sama zmizí.

Obrázek 3 - Dívky pravděpodobněji trpí bolestí způsobenou nervy a hormony

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, jejichž nerovnováha je nejčastěji příčinou bolestivých období. U žen trpících primární algomenoreou se produkce těchto látek na začátku menstruačního cyklu významně zvyšuje. Zvýšená kontraktilita děložního svalu, kvůli které dochází k bolesti, je způsobena právě zvýšeným množstvím prostaglandinů.

  Sekundární algomenorea se vyskytuje v důsledku onemocnění. Nejčastěji se jedná o zánět způsobený fibroidy, endometrióza, trauma, gynekologická chirurgie (kauterizace eroze, císařský řez, excize fibroidů atd.). Pravděpodobnost vzniku sekundární algomenorey se zvyšuje s použitím nitroděložního tělíska, potratem, po infekčním onemocnění, chirurgickým zákrokem. Žaludek začne bolet 2-3 dny před nástupem menstruace a přestane 2-3 dny po jejich začátku. Protože hlavní příčina bolesti s koncem menstruace nezmizí, opakují se pravidelně po celý cyklus. Sekundární algomenorea nejčastěji postihuje ženy starší 30 let.

Další možnou příčinou bolestivé menstruace je obtížné čištění děložní dutiny od výtoku v důsledku vrozených nebo získaných anatomických vlastností. Nejběžnější z nich jsou příliš úzký cervikální kanál (vrozený), fibroidy (získané). Bolest během menstruace může také nastat v důsledku skutečnosti, že malé množství krve je vhozeno do břišní dutiny lumen vejcovodů.

Obrázek 4 - Příliš úzký cervikální kanál může způsobit bolestivou menstruaci

Menstruační bolest by neměla být ignorována. Pokud neodstraníte příčinu, která je způsobuje, můžete kromě nepohodlí a následků možného gynekologického onemocnění dosáhnout snížení libida nebo dokonce neplodnosti..

Co dělat s bolestmi během menstruace?

Váš gynekolog by měl poradit, co dělat se silnými bolestmi během menstruace. Poraďte se s lékařem, aniž byste čekali na zahájení nového cyklu, abyste měli čas absolvovat nezbytné testy a rozmazání a podstoupit ultrazvukové vyšetření. Čím dříve je zjištěna příčina jevu, tím rychleji si můžete usnadnit život..

Aby bylo možné spolehlivě zjistit, proč jsou bolestivé období pozorovány první den nebo během celé menstruace, může lékař po standardním vyšetření předepsat:

 • laboratorní testy (šmouhy);
 • hysteroskopie - vyšetření dělohy speciálním optickým zařízením, které se zavádí přes děložní čípek;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • diagnostická laparoskopie - vyšetření dělohy a vejcovodů, ve kterých je zavedeno optické zařízení malými řezy v břišní stěně;
 • výzkum hormonálního profilu;
 • testy na pohlavně přenosné choroby;
 • krevní test (kontroly anémie).

Obrázek 5 - Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, může lékař předepsat hysteroskopii

V některých případech pro diagnostiku. kromě gynekologa budete muset konzultovat endokrinologa a neurologa. Je možné, že budete muset změnit metodu antikoncepce.

Pokud je příčinou bolestivých období gynekologické onemocnění, měla by bolest po uzdravení sama ustoupit.

Nejen pilulky pomáhají vyrovnat se s primární algomenoreou. Non-drogové léčby jsou účinné:

 • obecné posílení těla: celodenní spánek, rovnováha fyzického a emočního stresu, správná výživa, odvykání kouření, alkohol, silný čaj, káva;
 • otužování, pravidelné sporty (ne pro sportovní výsledky, ale pro tón);
 • fyzioterapie: magnetoterapie, elektroforéza, diadynamika, ultrazvuk, masáže, cvičební terapie;
 • akupunktura;
 • absolvování kurzů vitamínů;
 • hormonální terapie. Kombinovaná perorální antikoncepce se používá v nízkých dávkách, jejichž příjem nastaví tělo na produkci správného množství hormonů. Minimální kurz - 3 měsíce.

Jako sanitka může lékař předepsat spazmolytika, analgetika, sedativa. Pokud komplex léčby nepomůže, budete muset revidovat antikoncepční strategii, užívat nesteroidní protizánětlivé léky, progestiny.

Co dělat doma pro bolestivá období?

Co pít na bolestivé období závisí na intenzitě bolesti a jejích příčinách..

  Útok mírné algomenorey lze odstranit užitím analgetika, antispasmodika (Ibuprofen, No-Shpa, Spazmalgon, Analgin) nebo kombinovaného léku (Novigan, Tamipul).

Při průměrném stupni algomenorey je bolest intenzivnější a delší. Často jsou doprovázeny bolestmi hlavy, poruchami střev, výkyvy nálady. Spolu s analgetiky můžete užívat léky, které zmírňují autonomní příznaky (plynatost, nevolnost, pálení žáhy, tachykardie).

Je nepravděpodobné, že by analgetika dokázala zmírnit záchvaty těžké algomenorey. Zde je nutné použít symptomatické léky, které lékař předepíše.

Pokud během menstruace žaludek občas bolí, bolest lze tolerovat, trvá jen chvilku nebo se rychle uvolní antispazmodikem, pak byste se neměli bát. Lékaři považují tento stav za variantu normy. Jaké příznaky ve vašem případě vyvolávají obavy, řekne vám lékař.

Obrázek 6 - Akutní bolest se silným krvácením nelze tolerovat - zavolejte sanitku

Zmírnění stavu s bolestivými menstruacemi pomůže:

  Aromaterapie. Nejdůležitější v tomto případě je zmírnit stres a uvolnit se. Postavte si bylinkový polštář pod hlavu nebo zapalte aromatickou lampu. S lázněmi během tohoto období je třeba zacházet opatrně. Nejčastěji gynekologové doporučují nahradit je sprchou..

Strava. Během menstruace vylučujte ze stravy kořeněná, smažená, slaná, uzená jídla, čaj, kávu, alkohol a nepřirozené potraviny. Opřete se o zeleninu, ovoce, byliny, libové maso, ryby a pijte hodně tekutin.

Jóga. Během menstruace je aktivní fyzická aktivita kontraindikována, ale nebude na škodu udělat několik jógových ásan. Instruktoři tvrdí, že existují speciální pozice, které vám mohou pomoci snížit bolestivost menstruace, zvláště pokud pravidelně cvičíte..

Chůze. Chůze na čerstvém vzduchu pomáhá zmírnit stres, vyvětrat plíce, zahřát se a naladit se na pozitivní. Pokud vám nakupování pomůže uvolnit se více, můžete jít do obchodů..

Pozor na teplo! Pokud jsou bolestivé pocity způsobeny zánětem, v žádném případě byste si neměli zahřívat žaludek pomocí vyhřívací podložky nebo jiným způsobem. Teplo zvyšuje zánět a ztrátu krve.

Obrázek 7 - Cvičení může pomoci zmírnit bolest a uvolnit se

  Deník sebeovládání. Napište si do deníku data začátku a konce menstruace, související pocity ve fyzických a emočních plánech. Po několika měsících již budete schopni identifikovat vzorec, připravit se předem na změny v pohodě a náladě. To pravděpodobně usnadní život nejen vám, ale i lidem kolem vás..

Relaxace. Pokuste se upravit svůj pracovní plán tak, aby víkend spadal do prvních dnů cyklu. V takovém případě můžete doma pořádně odpočívat - když chcete, lehněte si do postele, vykoupejte se nebo se osprchujte. Pijte uklidňující čaje a čaje na bázi máty, meduňky. Můžete použít lékárenské tinktury - matka, valerián, pivoňka.

 • Lehká masáž. Lehce si masírujte břicho ve směru hodinových ručiček. To je zvláště užitečné pro nadýmání. Pokud si můžete lehnout, zaujměte polohu plodu - nohy vytáhněte až k žaludku.
 • Obrázek 8 - Pro zmírnění bolesti je důležitá relaxace

  Pokud je bolest příliš silná, nezmizí asi jeden den, krvácení se prudce zvýšilo, objeví se krevní sraženiny, naléhavě volejte sanitku.

  Bolestivá období nejsou důvodem k odkladu důležitých věcí na později. Zjistěte příčiny onemocnění, napravte je vhodnou léčbou a žijte bez bolesti!

  Video 1 - Příčiny bolestivých období

  Video2 - Jsou bolestivá období nebezpečná? Gynekolog odpovídá.

  Bolestivé období

  Bolest během menstruace může být jakási normou a příznakem gynekologických patologií. Je poměrně obtížné sami určit, o které možnosti mluvíme. Proto, pokud máte velmi bolestivé menstruace, navštivte svého lékaře..

  Naše klinika přijímá specialisty s rozsáhlými zkušenostmi a diagnostická základna naší kliniky umožňuje podstoupit vyšetření bez opuštění budovy. To vám umožní rychle určit příčinu onemocnění a předepsat účinnou léčbu..

  Závažnost bolesti

  Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

  Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

  Dysmenorea má 3 stupně:

  1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
  2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
  3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.

  Přidružené příznaky

  Bolestivé období může být doprovázeno dalšími projevy:

  • Zhoršení cévní funkce: projevuje se edémem obličeje, necitlivostí končetin, arytmiemi, bolestmi hlavy a závratěmi.
  • Emoční a duševní poruchy: nespavost, ospalost, podrážděnost, citlivost na pachy, změny stravovacích návyků, deprese, bulimie, úzkost.
  • Příznaky poruchy autonomního nervového systému: zažívací potíže, nadýmání, sucho v ústech, horečky, zimnice, nevolnost, zvracení, říhání, časté močení, nadměrné pocení, mdloby.
  • Známky metabolických poruch: svědění, slabost, pocit vatových nohou, otok jiné lokalizace.

  Klasifikace a příčiny dysmenorey

  Proč je menstruace bolestivá, závisí na typu dysmenorey. Může být:

  1. Primární (křečovitý funkční) - vyvíjí se bez předchozích patologických změn v pánevních orgánech.
  2. Sekundární (organické) - v důsledku vrozených nebo získaných chorob.

  Primární dysmenorea často postihuje dospívající a mladé ženy. Po porodu je schopná zmizet. U mnoha pacientů bolest ustupuje po 25 letech. Primární dysmenorea se zpravidla vyvíjí 1,5–2 roky po začátku první menstruace, kdy je menstruační cyklus zaveden.

  Příčiny primární dysmenorey byly zjištěny až ve 2. polovině 20. století. Dříve se řídili verzí vyjádřenou Hippokratem. Věřil, že bolest byla způsobena patologickým zúžením cervikálního (cervikálního) kanálu, které narušuje odtok menstruační krve. Ve 20. století se však ukázalo, že chirurgická expanze cervikálního kanálu neovlivňuje přítomnost ani intenzitu bolestivých pocitů. Poté se objevila teorie, že dysmenorea se vyskytuje na pozadí psychosomatických poruch.

  A teprve v 50. letech minulého století bylo zjištěno, že vývoj bolesti je spojen s procesem odmítnutí endometria (vnitřní výstelky dělohy) během menstruace. Normálně je vnitřní slizniční vrstva dělohy každý měsíc nahrazena novou. Ten starý vychází s menstruační krví. K odmítnutí endometria se děloha stahuje.

  Poté byly objeveny prostaglandiny (látky podobné hormonům) E2 a F2a. Jsou produkovány endometriem a jsou potřebné pro kontraktilní aktivitu dělohy. U žen s dysmenoreou se však tyto prostaglandiny vyskytují v endometriu, myometriu (svalové stěně dělohy) a ve vysokých množstvích menstruační krve nebo se mění jejich poměr. Zvýšení jejich hladiny má za následek zvýšení kontrakcí myometria a změna poměru E2 a F2a způsobuje cévní křeče a zhoršenou lokální cirkulaci, což vede k hladovění buněk kyslíkem a aktivitě nervových zakončení. To přispívá k rozvoji bolestivých pocitů. Bylo zjištěno, že u žen s dysmenoreou je frekvence kontrakcí myometria a nitroděložního tlaku nejméně dvakrát vyšší než u pacientek, u kterých se neobjeví menstruační bolest..

  Proč se produkce prostaglandinů zvyšuje, nebylo dosud přesně stanoveno. Nejpopulárnější verzí je, že důvodem tohoto procesu je zvýšení množství ženských pohlavních hormonů progesteronu a estradiolu (estrogenu). Během ovulace stoupá hladina estrogenu a po ní stoupá hladina progesteronu.

  Existuje riziková skupina, která zahrnuje ženy se zvýšenou pravděpodobností vzniku primární dysmenorey:

  • Profesionální sportovci, zástupci profesí spojených s těžkou fyzickou prací (tento typ aktivity také ovlivňuje intenzitu bolesti).
  • Pacienti s genetickou predispozicí: pokud matka nebo babička trpí menstruačními křečemi, riziko dysmenorey se zvyšuje na 30%.
  • Nulipární ženy.
  • Pacienti s nadváhou.

  Vývoj primární dysmenorey může být také vyvolán:

  • Infekční nemoci (včetně pohlavně přenosných infekcí).
  • Podchlazení nebo přehřátí těla.
  • Stres.
  • Emoční a duševní přetížení.

  Sekundární dysmenorea se vyvíjí na pozadí nemocí: častěji gynekologických. Tyto zahrnují:

  • Vrozené anomálie dělohy: nedostatečný vývoj, patologické umístění (ohyb).
  • Zánětlivé procesy ve vnitřních pohlavních orgánech (např. Zánět přívěsků).
  • Endometrióza a adenomyóza - proliferace buněk ve vnitřní výstelce dělohy.
  • Mimoděložní těhotenství.
  • Polypy, děložní myomy - benigní novotvary.
  • Stagnace krve v pánevních orgánech.

  Dysmenorea může být také způsobena ne-gynekologickými chorobami:

  • Poruchy zažívacího traktu (nejčastěji - syndrom dráždivého tračníku).
  • Zánětlivé procesy v orgánech močového systému.

  Odkaz! Bolest během menstruace se může také vyvinout po operaci pánevních orgánů nebo po instalaci nitroděložního tělíska.

  Diagnóza dysmenorey

  Pokud jsou bolesti během menstruace silné a výrazně snižují kvalitu vašeho života, měli byste se poradit s lékařem. Okamžitě byste se měli domluvit v následujících případech:

  • Dysmenorea poprvé.
  • Bolesti trvají déle než týden.
  • Syndrom bolesti je nesnesitelný.
  • Dysmenorea je doprovázena zvýšením tělesné teploty nebo zvýšením množství menstruačního toku.

  Gynekolog shromáždí anamnézu, provede vyšetření a předepíše další studie, které mohou zahrnovat:

  • Ultrazvuk pánevních orgánů.
  • Testy na pohlavně přenosné infekce.
  • Těhotenský test.
  • Hysteroskopie (při podezření na novotvary) - vyšetření cervikálního kanálu a děložní dutiny zevnitř pomocí optického zařízení.

  Na základě vyšetření a výsledků výzkumu lékař zjistí, proč je menstruace bolestivá, a předepíše vhodnou terapii.

  Léčba dysmenorey

  Pokud je dysmenorea sekundární, tj. Způsobená jinými patologiemi, pak se tato onemocnění léčí. U primární dysmenorey se provádí komplexní terapie. Jmenován:

  • Léky.
  • Fyzioterapie.
  • Reflexologie.
  • Dieta (pokud máte nadváhu).

  Hlavní léky používané při léčbě dysmenorey lze zhruba rozdělit do 5 skupin:

  1. Gestageny - syntetické analogy ženských pohlavních hormonů: pomáhají zbavit se hormonálních výkyvů a snižují kontraktilní aktivitu myometria.
  2. Nesteroidní protizánětlivé léky - snižují hladinu prostaglandinů a snižují bolest.
  3. Perorální hormonální antikoncepce - snižují menstruační tok a stahy dělohy.
  4. Analgetika - léky proti bolesti.
  5. Spazmolytika - eliminují křeče cév a hladkých svalů.

  Pacientovi mohou být také předepsány prášky na spaní a sedativa k eliminaci známek emočních a duševních poruch..

  Prevence bolesti během menstruace

  Mírné menstruační bolesti u zdravé ženy lze zabránit preventivními opatřeními. Tyto zahrnují:

  • Dieta - 15 dní před nástupem menstruace je nutné vzdát se slaných, nadměrně mastných, kořeněných jídel a sycených nápojů a několik dní od kávy; strava by měla sestávat ze zeleniny, ovoce, libového masa, ryb a mořských plodů (omega-3 kyseliny, které obsahují, mají protizánětlivé účinky).
  • Užívání nesteroidních protizánětlivých léků 2-4 dny před menstruací (ibuprofen, aspirin atd.) - pomáhají snižovat hladinu prostaglandinů, je však nutné se o jejich užívání poradit s lékařem, protože mohou mít negativní vliv na žaludeční sliznici U některých nemocí je nelze použít nebo je třeba je používat opatrně.
  • Přiměřená fyzická aktivita, jako je jóga - méně bolesti.
  • Bylinná medicína - produkce prostaglandinů klesá s použitím černého rybízu a pupalkových olejů, fenyklu nebo čaje z něj vyrobeného může snížit počet stahů dělohy, zázvorový čaj zmírňuje cévní křeče (fytopreparáty se užívají i po konzultaci s lékařem).
  • Vyhýbání se stresovým situacím a přiměřený spánek.

  Pokud se objeví bolesti, pomůže jim je snížit bederní a křížová oblast..

  Bolestivé období

  Menstruace je přirozený proces, který se u žen vyskytuje každý měsíc. Nástup menstruace potvrzuje, že žena je v pubertě. Tento proces je zcela přirozený a každá žena by ho měla přijmout a zvyknout si. Ale není to tak jednoduché. Stává se, že žena se těší na tyto dny s hrůzou, protože má bolestivé menstruace.

  Obecně by menstruace neměla ženě způsobovat velké nepohodlí. Bolest během menstruace je však jakýmsi signálem, že s ženským tělem něco není v pořádku. Příčiny bolestivých období by měla znát každá žena, která dosáhla plodného věku.

  Příčiny bolestivých období

  Co je příčinou algodismenorey (bolestivých období)? K výtoku menstruační krve a endometria dochází v důsledku intenzivních kontrakcí dělohy. Když něco zasahuje do tohoto procesu, během menstruace se objeví bolest. Žena obvykle zažívá nejbolestivější pocity první nebo druhý den menstruace..

  Nejběžnějším důvodem, proč je menstruace bolestivá, je vychýlení dělohy. Stlačuje nervová zakončení, což přispívá k výskytu bolesti v křížové kosti, dolní části zad a dolní části břicha. Tento stav může být buď vrozený, nebo získaný v důsledku různých zánětlivých procesů v děloze, vaječnících a vejcovodech..

  Hladina hormonů v těle také ovlivňuje intenzitu kontrakce dělohy a náchylnost ženy k bolesti. Ženy starší 30 let mají často velmi bolestivá období, která jsou výsledkem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu - estrogenu..

  Za rytmické kontrakce dělohy během menstruace jsou odpovědné speciální chemikálie - prostaglandiny. Čím vyšší je jejich hladina, tím častěji a silněji dochází ke kontrakcím dělohy. Proto se při zvýšené hladině prostaglandinu často vyskytují bolestivá období. Bolestivé pocity jsou často doprovázeny průjmem, nevolností, bolestmi hlavy a celkovým špatným zdravotním stavem ženy..

  Proč stále dochází k bolestivým obdobím? To se často stává kvůli narušení nadledvin a štítné žlázy. V těchto případech však žena trpí nejen bolestmi během menstruace, ale také předmenstruačním syndromem..

  Pokud si mladé ženy, které ještě nerodily, stěžují na velmi bolestivá období, může to znamenat neplodnost..

  Důvodem bolestivých období může být také použití nitroděložního tělíska ženou jako prostředek prevence nechtěného těhotenství. Protože nitroděložní tělísko je cizí těleso, tělo se ho často snaží „zbavit“. Cívka navíc podporuje zvýšenou produkci sliznice dělohy prostaglandinu.

  Bolest během menstruace je často příznakem chronických zánětlivých onemocnění ženské genitální oblasti: zánět vaječníků, endometrióza, kolpitida, zánět vejcovodů atd..

  Stává se, že algodismenorea je způsobena genetickým faktorem, když mnoho žen v rodině trpělo tímto onemocněním.

  Příznaky bolestivých období

  Algodismenorea je nejčastější gynekologické onemocnění. Podle statistik každá druhá žena pociťovala bolest během menstruace. Navíc často bolestivá menstruace se projevuje nejen bolestmi břicha, dolní části zad, křížové kosti, ale také doprovázena dalšími poruchami těla: nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, podrážděnost, mdloby, bolesti nohou atd..

  Pokud je ženská menstruace pravidelně bolestivá, pak jsou všechny tyto příznaky často důsledkem skutečnosti, že žena stráví celý měsíc v napjatém očekávání další menstruace a vnímá ji jako katastrofu, které nelze zabránit. To znamená, že důležitou roli hraje také psychologický faktor..

  Jaké příznaky byste měli konzultovat s gynekologem?

  • Během menstruace se bolest prudce zvyšuje a je doprovázena velmi silným krvácením.
  • Méně bolesti během menstruace než obvykle.
  • Menstruace je doprovázena zvýšením tělesné teploty, zimnicí, pocením, což může naznačovat zánětlivý proces.
  • Výtok je neobvyklý, má štiplavý zápach a neobvyklou barvu. Během močení žena cítí bolest a pálení. Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost infekce v těle..

  Kdy zavolat sanitku?

  • Těžké závratě, ztráta vědomí.
  • Ostrá silná bolest v dolní části břicha, která neumožňuje vstát z postele.
  • Vzhled kousků tkáně šedavé nebo stříbrné barvy v menstruační krvi.
  • Pokud vaše menstruace proběhla během těhotenství.

  Diagnóza bolestivých období

  K diagnostice algodismenorey musí žena odpovědět gynekologovi na řadu otázek:

  • Jaká je povaha bolesti, jak je spojena s menstruací a kdy začíná?
  • Má žena aktivní sexuální život a jak často dosahuje orgasmu??
  • Má pravidelný menstruační cyklus?
  • Cítí žena bolest při pohlavním styku?
  • Jaké metody žena používá, aby zabránila nechtěnému těhotenství?
  • Má žena v současné době zánětlivá gynekologická onemocnění a zda byla v minulosti?
  • Trpí žena neplodností?

  Každá žena by měla pochopit, že bolestivá období nejsou jen nepříjemné pocity, ale také důkaz, že v těle dochází k určitým poruchám. Proto je u algodismenorey nutné konzultovat lékaře, který pomůže zjistit její příčinu a předepsat vhodnou léčbu.

  Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

  Existuje mnoho známek, příznaků, rad a stop, které mohou naznačovat, že žena pravděpodobně otěhotní. Mohou se objevit jednotlivě nebo několika způsoby.