Zpoždění menstruace

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní. Den nástupu menstruačního krvácení by měl být vždy zaznamenán do kalendáře, aby bylo možné včas zaznamenat nepravidelnost cyklu..

Často po stresu, nemoci, intenzivní fyzické aktivitě, změně klimatu dochází k mírnému zpoždění menstruace. V ostatních případech tento příznak hovoří o nástupu těhotenství nebo o hormonálních poruchách. Popíšeme hlavní důvody zpoždění menstruace a mechanismus jejich vývoje a také si povíme, co dělat v takové situaci..

Amenorea

V lékařském světě se zpoždění nebo absence menstruace nazývá amenorea. Je rozdělena do dvou kategorií:

 1. Primární amenorea. Jedná se o stav, kdy dívka neměla menstruaci do 16 let. Primární amenorea je často spojena s přítomností vrozených poruch, které se nijak neobjevily až do nástupu puberty. Jedná se například o genetické nebo chromozomální abnormality, problémy s orgány reprodukčního systému atd. Může se jednat o narození bez dělohy nebo děloha, která se normálně nevyvíjí.
 2. Sekundární amenorea. To je stav, kdy se vaše menstruace náhle zastaví a chybí déle než tři měsíce. Ty. bývala menstruace, ale teď chybí. Sekundární amenorea je nejčastější formou opožděné menstruace. Mezi nejčastější příčiny tohoto stavu patří těhotenství, problémy s vaječníky (například syndrom polycystických vaječníků nebo časná menopauza), nádory hypofýzy, stres, vážné narušení normální tělesné hmotnosti (v menší či větší míře) a další..

Kromě amenorey vám chci představit ještě další lékařský termín - oligomenorea. Jedná se o porušení, při kterém je doba trvání menstruačního cyklu významně prodloužena a doba trvání samotné menstruace klesá. Obecně se uznává, že žena má oligomenoreu, pokud během roku měla menstruace méně než 8krát a / nebo trvala až 2 nebo méně dní.

Normální menstruační cyklus

Obvyklý menstruační cyklus se vyskytuje u mladé ženy ve věku 10-15 let, poté se předpokládá, že tělo vstoupilo do fáze, kdy může provést úplné početí. Tento systém funguje každý měsíc až 46-52 let, ale toto je průměrné číslo. (Existují případy pozdějšího ukončení menstruace.)

Pak dochází ke snížení doby trvání menstruace a množství krve uvolněné během ní. Vaše menstruace se nakonec úplně zastaví..

Příčiny opožděné menstruace jiné než těhotenství

Zpoždění menstruace může být výsledkem fyziologických změn v těle a může být také projevem funkčních poruch nebo onemocnění jak pohlavních, tak jiných orgánů („extragenitální patologie“).

Normálně během těhotenství nedochází k menstruaci. Po porodu se také matčin cyklus neobnoví okamžitě, do značné míry záleží na tom, zda má žena laktaci. U žen bez těhotenství může být prodloužení trvání cyklu projevem perimenopauzy (menopauzy). Nepravidelnost cyklu u dívek po nástupu menstruace se také považuje za normu, pokud není doprovázena jinými porušováními.

Funkční poruchy, které mohou vyvolat selhání menstruačního cyklu, jsou stres, intenzivní fyzická aktivita, rychlý úbytek hmotnosti, předchozí infekce nebo jiné akutní onemocnění, změna klimatu.

U pacientů trpících gynekologickými chorobami, zejména polycystickými vaječníky, je často nepravidelný cyklus se zpožděním menstruace. Kromě toho může takový příznak doprovázet zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, objevit se po ukončení těhotenství nebo diagnostické kyretáži po hysteroskopii. Ovariální dysfunkce může být způsobena patologií hypofýzy a dalších orgánů, které regulují hormonální pozadí ženy.

Ze somatických onemocnění, doprovázených možným porušením menstruačního cyklu, stojí za zmínku obezita..

Seznam důvodů, kvůli kterým může dojít ke zpoždění menstruace

Zpoždění „červených dnů kalendáře“ o 2–5 dní by nemělo být důvodem k obavám, protože je to považováno za velmi skutečný jev pro každou ženu. Pokud je vyloučeno těhotenství, může být takové porušení ženského těla způsobeno mnoha faktory. Jejich pečlivá analýza vám umožní určit příčinu gynekologické nebo ne-gynekologické povahy.

Pojďme tedy uvést 15 hlavních důvodů pro zpoždění menstruace:

 1. Onemocnění polycystických vaječníků;
 2. Myom dělohy;
 3. Endometrióza;
 4. Zánětlivá onemocnění;
 5. Hormonální antikoncepce;
 6. Diagnostika děložní dutiny, potrat nebo potrat;
 7. Poporodní období;
 8. Puberta;
 9. Klimatické poruchy;
 10. Skvělá fyzická aktivita;
 11. Stresující podmínky;
 12. Klimatické podmínky prostředí;
 13. Anomálie tělesné hmotnosti;
 14. Intoxikace těla;
 15. Užívání určitých léků;
 16. Dědičná predispozice.

Jak vyplývá z výše uvedeného, ​​důvody pro pravidelně se opakující zpoždění kritických dnů jsou mnohostranné. Biologicky mohou být hodiny ztraceny i u žen, které nejsou v plodném věku a často si mýlí příznaky poruchy cyklu s těhotenstvím. Nepravidelný menstruační cyklus by neměl být považován za zvlášť nebezpečnou a vážnou chorobu, ale stále stojí za to věnovat zvláštní pozornost frekvenci vašich kritických dnů.

Stres a fyzická aktivita

Nejčastějšími důvody pro zpoždění menstruace jsou kromě těhotenství také různé nervové napětí, stres a podobně. Obtížná pracovní prostředí, zkoušky a rodinné problémy mohou způsobit zpoždění. Ženské tělo vnímá stres jako obtížnou životní situaci, ve které by žena ještě neměla rodit. Stojí za to postarat se o změnu situace: obrátit se na rodinného psychologa, změnit zaměstnání nebo se naučit, jak snáze reagovat na situaci, a podobně. Pamatujte, že přepracování a nedostatek spánku jsou pro tělo také velmi stresující..

Nadměrná fyzická aktivita také nepřispívá k pravidelnosti menstruačního cyklu. Je známo, že profesionální sportovci často pociťují problémy se zpožděnou menstruací a dokonce s porodem. Stejné problémy trápí ženy, které se zaměřují na fyzicky náročná zaměstnání. Je lepší nechat to na muže.

Ale nemyslete si, že mírná kondice nebo ranní jogging mohou ovlivnit situaci. Aktivní životní styl zatím nikoho neobtěžoval. Mluvíme konkrétně o nadměrném zatížení, při kterém tělo pracuje na opotřebení..

Problémy s hmotností

Vědci již dlouho zjistili, že tuková tkáň je přímo zapojena do všech hormonálních procesů. V tomto ohledu je snadné pochopit, že důvody pro zpoždění menstruace mohou kromě těhotenství spočívat také v problémech s hmotností. Nadměrná váha a nedostatek hmotnosti navíc mohou způsobit zpoždění.

Tuk v případě nadváhy hromadí estrogen, což negativně ovlivňuje pravidelnost cyklu. Podváha je mnohem obtížnější. Prodloužené hladovění, stejně jako úbytek hmotnosti pod 45 kg, je tělem vnímáno jako extrémní situace. Režim přežití je zapnutý a v tomto stavu je těhotenství velmi nežádoucí. V tomto případě je možné nejen zpoždění menstruace, ale také její úplná absence - amenorea. Přirozeně problémy s menstruací zmizí s normalizací hmotnosti..

To znamená, že kypré ženy potřebují zhubnout, hubené ženy potřebují přibrat na váze. Hlavní věc je dělat to velmi opatrně. Ženská strava by měla být vyvážená: jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a také vitamíny a minerály. Jakákoli strava by měla být mírná, nikoli vyčerpávající. Je lepší kombinovat je s mírnou fyzickou aktivitou..

Zánětlivá onemocnění dělohy

Zánětlivá onemocnění dělohy a vaječníků vedou k narušení produkce hormonů, které jsou odpovědné za procesy zrání vajíček, folikulů, endometria. Výsledkem je, že často způsobují zpoždění. Současně se mění objem a povaha výtoku, bolesti se objevují v dolní části břicha, dolní části zad a další příznaky.

Zánětlivé procesy jsou často příčinou neplodnosti, výskytu nádorů orgánů reprodukčního systému, mléčných žláz. Zánětlivá onemocnění se vyskytují v důsledku proniknutí infekce nesprávnou hygienickou péčí o genitálie, nechráněným pohlavním stykem, traumatickým poškozením dělohy během porodu, potratem, kyretáží.

Myom dělohy

Menstruace s leiomyomem dělohy může být nepravidelná a zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců. Navzdory skutečnosti, že tato patologie je ve většině případů považována za benigní nádor, existuje řada negativních důsledků, ke kterým může vést. A především je jeho přeměna na onkologické onemocnění nebezpečná. Proto je odvolání k lékaři při nejmenším podezření na myomy extrémně nutné..

Polycystický vaječník

Jedním z hlavních důvodů zpoždění menstruace oproti obvyklému rozvrhu je v tomto případě nedostatek požadovaného množství hormonů.

Tento proces je zpravidla způsoben nedostatkem ovulace, depresí endometria a přítomnými hormonálními poruchami. Vajíčko v tomto procesu nedozrává, což dává tělu signál, že není třeba se připravovat na možné oplodnění. [adsen]

Endometrióza

Toto onemocnění je patologická proliferace benigní tkáně, která je podobná sliznici pohlavního orgánu. K rozvoji endometriózy může docházet v různých částech reprodukčního systému a je také možné jít dále. Změny hormonálních hladin mohou být příčinou onemocnění i jeho následkem. Nepravidelné kritické dny jsou také jedním z hlavních příznaků těchto odchylek..

Antikoncepční pilulky

Pokud užíváte hormonální antikoncepční pilulky, je možné, že se váš menstruační cyklus bude výrazně lišit od normálu. Velmi často se významně zvyšuje doba trvání cyklů při užívání antikoncepčních pilulek. Některé pilulky tento účinek nemají. Menstruace pokračuje jako obvykle, ale nejčastěji je lehčí a kratší. Je také třeba poznamenat, že ve velmi vzácných případech nemusí pilulky zabránit těhotenství, zejména při zmeškaných schůzkách. Přesto, i když jste pilulky užívali přesně a správně, vaše menstruace se zpozdila a máte z toho obavy, můžete se uklidnit těhotenským testem..

Nyní v prodeji najdete poměrně velké množství různých antikoncepčních pilulek. Některé z nich se mohou významně lišit ve svých účincích na tělo. Kromě toho je třeba poznamenat, že každá konkrétní žena může na stejné pilulky reagovat odlišně..

Mějte také na paměti, že když přestanete užívat antikoncepční pilulky, menstruační cyklus se nevrátí k normálu. U většiny žen trvá období zotavení jeden až dva měsíce a někdy může toto období trvat až šest měsíců. Teprve potom budete moci znovu otěhotnět. V souladu s tím můžete mít během období zotavení také nepravidelný cyklus, což je třeba vzít v úvahu, pokud máte zpoždění.

Zpožděná menstruace během těhotenství a po porodu

Po celou dobu těhotenství žena nemá menstruaci. Po porodu dochází k jejich obnově různými způsoby - vše závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Zvýšená hladina prolaktinu při krmení dítěte může zabránit tomu, aby vejce začala fungovat. Pokud žena kojí dítě, může zpoždění menstruace trvat tak dlouho, dokud se vytvoří mléko (to přímo závisí na hladině hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení). To se někdy může stát 2-3 roky.

Pokud se mléko nevyrábí, začínají nová období přibližně po 6–8 týdnech. Někdy však existují výjimky, kdy vaječníky začnou fungovat ještě předtím, než dítě přestane krmit, vajíčko dozrává a žena může znovu otěhotnět. Pokud se tak nestane, nový cyklus končí objevením se menstruace..

Proč jsou trvalé zmeškané období nebezpečné

Neustálé zpoždění v menstruaci naznačuje hormonální poruchy, nedostatek ovulace, abnormální změny ve struktuře endometria. Patologie může vzniknout v důsledku závažných, dokonce nebezpečných onemocnění: nádory dělohy, endokrinní žlázy, polycystické vaječníky. Důvodem zpoždění menstruace je mimoděložní těhotenství.

Je nutné stanovit diagnózu co nejdříve, abyste zjistili míru nebezpečí procesů, protože vedou alespoň k neplodnosti, časné menopauze. Nemoci spojené s opožděnou menstruací způsobují nádory prsu, kardiovaskulární problémy, diabetes mellitus, oslabení imunitního systému, předčasné stárnutí a změny vzhledu. Pokud například dojde ke zpoždění v důsledku onemocnění polycystických vaječníků, dramaticky se přidá váha ženy, až k obezitě, objeví se vlasy na obličeji a hrudníku (jako u mužů), akné, seborrhea.

Včasná léčba nemocí, které způsobily prodloužení cyklu, často pomáhá předcházet neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství, potratům a předcházet rakovině..

Vyšetření se zpožděnou menstruací

Chcete-li zjistit důvody zpoždění menstruace, jsou předepsány následující studie:

 1. Screening na pohlavně přenosné choroby (kapavka, chlamydie, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza atd.).
 2. Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin. Tato studie se provádí s cílem vyloučit těhotenství, nádory, gynekologická a endokrinní onemocnění..
 3. Vyšetření hypofýzy (rentgenové záření, magnetická rezonance, počítačová tomografie, elektroencefalografie). Nemoci hypofýzy jsou často příčinou opožděné menstruace..
 4. Hormonální výzkum. Stanovte hladinu estrogenu, progesteronu, FSH, LH, PRL a zkontrolujte také hormony štítné žlázy a nadledvin..
 5. Škrábání vnitřní vrstvy dělohy a její další histologické vyšetření. Škrábání se provádí z dutiny a kanálu děložního čípku.

Co dělat, pokud dojde ke zpoždění menstruace?

Pokud se pravidelně vracejí zpoždění v menstruaci nebo doba zpoždění překračuje maximální přípustné fyziologické limity pěti dnů, musíte se poradit s lékařem. Po zjištění důvodů bude ženě předepsána vhodná léčba. Nejčastěji se terapie provádí pomocí hormonálních pilulek. V žádném případě by však neměly být užívány samostatně, bez lékařské pomoci. To je pro zdraví ženy extrémně nebezpečné a může to narušit celý hormonální systém, což může vést k vážným zdravotním problémům..

Mezi nejběžnější hormonální léky lékaři předepisují následující:

 1. Duphaston. Používají se, pokud je zpoždění menstruačního cyklu způsobeno nedostatečnou hladinou progesteronu v těle. Pouze lékař by měl upravit dávku na základě výzkumu. Pokud nedojde k těhotenství a zpoždění nepřesáhne 7 dní, je postinor předepsán po dobu 5 dnů. Po této době by měla menstruace začít po dvou nebo třech dnech..
 2. Postinor. Je to lék používaný pro nouzovou antikoncepci. Tento lék se používá, pokud je nutné co nejdříve vyvolat menstruační cyklus. Doporučuje se však pouze s pravidelnou menstruací, protože jeho užívání může vyvolat poruchy cyklu a při velmi častém užívání vést k neplodnosti..
 3. Pulsatilla. Další hormonální lék, který lze předepsat na zmeškané období. Toto je nejbezpečnější lék, který nevede k přírůstku hmotnosti, neovlivňuje nervový systém. Neměly by to však užívat dívky s nepravidelným cyklem..
 4. Progesteron je injekční hormon. Používá se k vyvolání menstruace, výběr dávky se provádí přísně individuálně. Zvýšený přísun progesteronu do těla může způsobit řadu vedlejších účinků, včetně nadměrného růstu vlasů, přibývání na váze a menstruačních nepravidelností. Více než 10 injekcí se nikdy nepodá. Účinek je založen na stimulaci práce žláz umístěných v děložní výstelce. Nástroj má řadu kontraindikací, včetně: krvácení z dělohy, selhání jater, nádory prsu atd..
 5. Non-ovlon, lék, který stimuluje nástup menstruačního cyklu, je schopen zabránit acyklickému krvácení. Obsahuje estrogen a gestagen. Nejčastěji se zpožděním jsou předepsány dvě tablety po 12 hodinách. Před použitím je však nutné konzultovat s odborníkem, protože lék má vedlejší účinky a může narušit práci reprodukčních orgánů.
 6. Utrozhestan. Je to látka, která potlačuje estrogen a stimuluje produkci progesteronu, což vysvětluje jeho terapeutický účinek. Kromě toho má stimulační účinek na vývoj endometria. Lék lze podávat vaginálně, což je jeho nepochybná výhoda, nicméně tento lék má také určité kontraindikace.
 7. Norkolut způsobuje menstruaci, protože obsahuje norethisteron, který je svým účinkem podobný působení gestagenů. A jejich nedostatek často vyvolává selhání cyklů a jejich zpoždění. Průběh léčby by neměl přesáhnout pět dní, nepoužívá se během těhotenství, protože hrozí potrat a krvácení. Má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků, proto je nutná předchozí konzultace s lékařem.

Přirozeně není užívání hormonálních léků k vyvolání menstruace bezpečnou metodou. Je nutné je užívat správně, protože můžete způsobit nenapravitelné poškození zdraví.

Zpoždění menstruace. Proč menstruace nezačíná?

Každá zdravá žena má měsíční období. To naznačuje schopnost otěhotnět a nést dítě. Menstruace je hlavním přirozeným procesem v těle sexuálně zralé ženy, proto je třeba brát sebemenší přerušení cyklu a malátnost vážně a co nejdříve najít řešení problému.

Vlastnosti ženského těla

V reprodukčním věku pracuje ženské tělo s určitou cyklickostí. Konečnou fází cyklu je měsíční krvácení. To naznačuje přítomnost neoplodněného vajíčka a že nedošlo k těhotenství. Výtok by měl být pravidelný a relativně bezbolestný. Jakákoli odchylka od načasování kalendáře nástupu menstruace nebo přítomnosti doprovodných příznaků naznačuje poruchu v těle jako celku..

První menstruace u dospívající dívky začíná ve věku 10-15 let. Nástup puberty během tohoto období je považován za normu, ale existují odchylky. Chaotický výboj během tvorby cyklu nepatří k patologii. Pozdní menstruace, po 17 letech, hovoří o nedostatečném vývoji vaječníků a zhoršeném fyzickém vývoji, hypofýze.

Většina žen má 28denní menstruační cyklus. Některé dívky to zažívají častěji - po 21 dnech nebo méně často - po 35 dnech. Průměrná doba menstruace je 3-7 dní. Alokace mohou být jak objemné, tak omezené. Ve věku 45-55 let se úplně zastaví, nastává menopauza.

Důvody absence menstruace

Lze uvažovat o dlouhé nepřítomnosti menstruace, pokud je zpožděna o 7 nebo více dní. Odchylky od cyklu jsou pozorovány po prvním výboji a během období vyhynutí ženského těla před menopauzou. Za normu se považuje také zpoždění několik dní po prvním styku. Výtok se zastaví s nástupem těhotenství. Po ukončení laktace se hormonální pozadí vrátí k normálu. Následující faktory mohou ovlivnit ženské tělo a způsobit selhání cyklu:

 • Gynekologická onemocnění. Zánět reprodukčních orgánů, tvorba cyst a dysfunkce vaječníků mohou vést k ukončení menstruace. Hormonální rovnováha je narušena v důsledku produkce progesteronu, který je usnadňován buňkami novotvarů.
 • Změna tělesné hmotnosti. Při nadváze jsou ovlivněny všechny vnitřní orgány. Pracují velmi tvrdě. Děloha a vaječníky budou pod neustálým tlakem tukové tkáně, což povede k poruchám jejich práce. Nadměrná hubenost také přispívá k zastavení menstruace. Všechny důležité procesy budou fungovat k udržení podpory života.
 • Změna životního stylu. Menstruační cyklus je citlivý na jakoukoli změnu životního stylu. Důvodem zpoždění může být změna práce, podnebí, výskyt špatných návyků nebo odmítnutí starých. Obnova těla obvykle netrvá déle než dva týdny..
 • Užívání léků. Některé léky mohou pomoci oddálit nebo zastavit výtok. Patří mezi ně diuretika, anabolické steroidy, antidepresiva a další. Perorální antikoncepce, pokud se používá nesprávně, může také ovlivnit menstruační cyklus.
 • Stresující situace. Emoční stavy, úzkost vyvolávají vážné poruchy v těle. S nervovým vyčerpáním je docela možné zastavit menstruaci. Morální únava, nedostatek spánku, fyzická aktivita negativně ovlivňují.

Kdy navštívit lékaře?

Zpožděním menstruace se rozumí jejich dlouhá absence a posunutí cyklu o několik dní. Zpoždění výtoku až o 3 dny naznačuje mírné kolísání hormonálních hladin. Tato občasná zpoždění by neměla být důvodem k obavám..

Nedostatek menstruace po dobu jednoho týdne není důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi. Zpočátku by měl být proveden těhotenský test a tato možnost by měla být vyloučena. Zpoždění může být také způsobeno stresem, změnami chuťových preferencí, vnitřními chorobami..

Pokud menstruace nepřijde do 10 dnů, měli byste být opatrní. Tento stav není normální. Pouze odborník může identifikovat příčinu patologie. Zpoždění může předpovídat vývoj zánětlivých onemocnění vaječníků, dělohy, výskyt onkologie.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léků a doplňků stravy, stejně jako použití jakýchkoli terapeutických technik, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Hlavní důvody, proč menstruace nezmizí

Normální fungování ženského těla zahrnuje měsíční výtok - menstruaci. To naznačuje, že žena je zdravá, schopná počat a porodit dítě. Stává se, že menstruace chybí. Proč menstruace neprobíhá, i když je vyloučeno těhotenství? Existuje mnoho důvodů.

 1. Vlastnosti ženského těla
 2. Proč menstruace nejde
 3. Hlavní důvody absence menstruace
 4. Těhotenství
 5. Gynekologická onemocnění
 6. Začátek menopauzy
 7. Potrat
 8. Vnitřní nemoci
 9. Změna tělesné hmotnosti
 10. Klimatická změna
 11. Nadměrná fyzická aktivita
 12. Diagnostika a léčba
 13. Preventivní opatření

Vlastnosti ženského těla

Nástup puberty nastává v dospívání. Tvorba menstruační funkce u dívek je charakterizována nepravidelnými obdobími po dobu jednoho roku nebo dvou. Po této době je cyklus stabilizován a menstruace je přítomna po celý život ženy až do menopauzy..

Absence menstruace je typická pro období těhotenství. Po dobu 9 měsíců je výtok normální a zcela chybí.

Pravidelnost menstruace je ovlivněna mnoha faktory - od individuálních charakteristik těla až po vnější vlivy. Častá zpoždění jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Proč menstruace nejde

Odpočítávání menstruačního cyklu začíná od prvního dne menstruace. Normálně to trvá 28 dní (plus mínus 5-7 dní, zde je vše individuální). Neexistuje tedy žádný důvod k obavám, pokud je jeho trvání od 21 do 35 dnů. Vážnějším faktorem však není délka cyklu, ale jeho pravidelnost..

Co je tedy menstruační cyklus? V první polovině probíhá příprava na ovulaci nebo zrání vajíček. Produkuje se progesteron, který je nezbytný pro oplodnění ženské buňky a pro její zavedení do děložní sliznice. Pokud došlo k početí, pak je normou absence menstruace, která bude trvat až do porodu nebo do konce kojení.

Pokud nedojde k oplodnění, množství progesteronu klesá, děložní výstelka se postupně vylučuje ze stěn dělohy a zhasíná. To je menstruace..

Důvody, proč menstruace netrvá dlouho, by měl zjistit lékař.

Hlavní důvody absence menstruace

Zpoždění menstruace se obvykle nazývá jejich absence více než 5 dní po očekávaném datu. Takové porušení ne více než dvakrát ročně není děsivé. Pokud se zpoždění stane trvalým, musíte navštívit gynekologa.

Důvody, proč menstruace neprojde dlouhou dobu (tento jev se nazývá amenorea), mohou být různé - od těhotenství až po vývoj gynekologických a ne-gynekologických onemocnění.

Těhotenství

Nejčastějším důvodem absence menstruace u žen v reprodukčním věku je stále těhotenství. Koncepce, která se uskutečnila, vede k tomu, že práce těla je přestavěna, mění se hormonální pozadí. Všechno je vyladěno tak, aby neslo těhotenství, takže nedochází k žádné menstruaci.

Zde byste měli věnovat pozornost prvním známkám těhotenství, které žena může cítit ještě před zpožděním. Samozřejmě k pomoci těhotenský test, který reaguje na obsah „těhotného“ hormonu v moči - hCG.

Nelze vyloučit mimoděložní těhotenství. V tomto případě nedojde k připojení embrya podle očekávání - v děložní dutině, ale mimo ni. Mimoděložní těhotenství je život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V raných fázích je však obtížné to určit, test ukazuje obvyklé dva pruhy, může být slabší než obvykle.

Je možné diagnostikovat tento stav absolvováním krevního testu na hCG (stanoví se množství hormonu) a také ultrazvukem.

Gynekologická onemocnění

Stává se, že test je negativní, ale nedochází k žádné menstruaci. Proč menstruace neprobíhá, pokud nedojde k těhotenství - otázka, která se objevuje u mnoha žen.

Může existovat mnoho jiných důvodů než těhotenství. Jedním z nich je vývoj gynekologických onemocnění, tedy těch, které postihují reprodukční orgány..

Jakékoli zánětlivé procesy a nemoci, jako jsou:

 • děložní myomy;
 • endometritida, endometrióza;
 • adenomyóza;
 • adnexitida;
 • onemocnění děložního čípku;
 • cysty, polycystické;
 • ovariální dysfunkce.

Časté jsou ovariální cysty a polycystické cysty. Výsledkem je narušení hormonální rovnováhy v těle ženy, buňky novotvarů přispívají k produkci progesteronu. Hormon zabraňuje odmítnutí endometria z děložní dutiny - výsledkem je žádná menstruace.

Symptomem všech těchto onemocnění není jen amenorea. Je třeba věnovat pozornost bolesti břicha netypické pro obvyklý stav, výtoku mezi obdobími. Je-li k dispozici, je nutná návštěva lékaře.

Začátek menopauzy

K nástupu menopauzy dochází po 40 letech. Ačkoli existuje koncept časné menopauzy (po 30-35 letech). Toto období je charakterizováno zánikem reprodukční funkce. Ovulace se stává nepravidelnou, obnovuje se hormonální pozadí, mění se cyklus - a to jsou také důvody, proč menstruace neprobíhá včas.

Potrat

Potrat se provádí mechanickým škrábáním děložní dutiny. Je možné nadměrné odstranění tkáně, což má za následek delší dobu zotavení po zákroku než u normálního menstruačního cyklu. Proto může menstruace začít 40 nebo více dní po potratu..

Při lékařském potratu nebo svévolném (potratu) dochází k hormonálnímu selhání. To také vede ke skutečnosti, že období nejdou včas..

Vnitřní nemoci

Různé vnitřní nemoci mohou vést k narušení cyklu a nepřítomnosti menstruace u ženy, i když není těhotná:

 • problémy s pankreasem, nadledvinami;
 • nemoc štítné žlázy;
 • diabetes mellitus a další.

Změna tělesné hmotnosti

Dieta nebo naopak rychlé přibývání na váze je přímá cesta ke zpožděním. Při prudkém úbytku tělesné hmotnosti má tělo nedostatek živin a vitamínů. U obezity dochází k hormonálnímu narušení, nadměrnému obsahu estrogenu, což prodlužuje trvání cyklu.

Klimatická změna

Prázdniny, výlety, lety do jiného klimatického pásma jsou dalším důvodem, proč menstruace nezmizí, s výjimkou těhotenství.

Aklimatizace, emoce - to vše vede ke zpoždění.

Nadměrná fyzická aktivita

Změny v menstruačním cyklu jsou možné při nesnesitelné fyzické námaze. Jedná se o sport, vzpírání. To vše poškozuje tělo ženy a především ovlivňuje reprodukční funkci..

Diagnostika a léčba

Pokud menstruace neprobíhá včas a tato situace se opakuje z měsíce na měsíc, musíte kontaktovat svého gynekologa. Pouze lékař je schopen určit příčinu absence menstruace a předepsat adekvátní terapii. Samoléčba je nepřijatelná a může ještě více ublížit!

Diagnostické metody zahrnují následující:

 • gynekologické vyšetření;
 • obecná analýza krve;
 • analýza k určení hladiny hormonů;
 • ultrazvukový postup.

[poznámka] Analýza hCG je povinná k vyloučení těhotenství. [/ poznámka]

Na základě výsledků testu lékař předepíše léčbu. V závislosti na příčině to mohou být protizánětlivé léky nebo hormonální terapie..

Můžete otěhotnět první den po menstruaci? Přečtěte si v článku o pravděpodobnosti početí v různých dnech menstruačního cyklu, nebezpečných a bezpečných dnech, metodách antikoncepce.

Proč menstruace přichází s krevními sraženinami? Podrobnosti na odkazu.

Preventivní opatření

Dodržováním doporučení se žena může nejen vyhnout zpožděním, ale také udržovat své zdraví v normálu.

Je to nutné:

 • vést zdravý životní styl a eliminovat všechny špatné návyky;
 • při sportu se vyvarujte přetížení;
 • jíst správně: strava by měla být vyvážená, potraviny by měly obsahovat potřebné množství vitamínů a živin;
 • nehladovět;
 • užívejte léky pouze podle pokynů lékaře;
 • navštívit gynekologa dvakrát ročně, i když nejsou viditelné žádné abnormality.

Stojí za to pamatovat, že pravidelný menstruační cyklus, žádné zpoždění, pozorný přístup k vašemu tělu jsou klíčem ke zdraví žen..

Na videu o důvodech zpoždění

Proč menstruace nepřichází

Všechny ženy vědí, že menstruace by měla začít v určitou dobu. Ne všechny jsou však pravidelné. Stává se, že je narušen měsíční cyklus a dochází ke zpoždění menstruace..

Důvodů tohoto jevu je mnoho: od přírodních po patologické. Pokud se vám tedy menstruace z jakéhokoli důvodu zpozdí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Koneckonců pouze lékařský specialista bude schopen přesně určit, proč menstruace nezačne, po provedení nezbytné diagnostiky.

Zpoždění menstruace

Cyklus menstruace je období mezi dvěma obdobími (přesněji mezi jejich prvními dny). Pokud je žena zdravá, toto období se nemění a je obvykle 21-39 dnů. Zpoždění menstruace se považuje za narušení cyklu, když menstruační krvácení nezačne v očekávaném čase.

Je třeba poznamenat, že každá ze žen má individuální trvání měsíčního cyklu, které přetrvává po celou dobu reprodukčního věku..

Zpoždění menstruace od jednoho do tří dnů se nepovažuje za odchylku od normy. V takovém případě není nutné vyhledávat lékařskou pomoc. Krátkodobé zpoždění menstruace, pocit nevolnosti, rozmazané krvácení, silná bolest na hrudi, dolní části zad a dolní části břicha zpravidla naznačují, že menstruace brzy začne. Pokud však máte delší zpoždění v menstruaci, například sedm dní nebo déle, mělo by to již být důvodem k obavám. V tomto případě nezapomeňte jít na schůzku s gynekologem, protože existuje mnoho důvodů, proč může dojít ke zpoždění menstruace a kromě těhotenství. Mohou to být různá onemocnění. S včasnou diagnostikou faktorů způsobujících zpoždění menstruace bude léčba účinnější..

Zpožděná menstruace během těhotenství a kojení

Důvodem, proč neexistuje období, je často těhotenství, a ne nějaká vážná nemoc. Pokud se vaše menstruace opozdila o více než 7 dní, objeví se příznaky jako nevolnost a bolesti dolní části břicha, proveďte těhotenský test. Pozitivní výsledek bude indikován dvěma pruhy na testu. Pokud byl výsledek negativní a menstruace nezačala, můžete otěhotnět, ale test jste provedli příliš brzy. V takovém případě je třeba postup opakovat po několika dnech. Zpoždění menstruace je zaznamenáno během těhotenství a kojení..

Mnoho žen se ptá: „Proč rok nebo déle po porodu není menstruace?“ Lékaři vysvětlují, že důvodem je zvýšený obsah prolaktinu v krvi, který je zodpovědný za produkci hormonu mateřského mléka. Pokud žena z nějakého důvodu nedojčí své dítě, menstruace začíná přibližně 6-8 týdnů po porodu. U kojící matky nemusí být menstruace pozorována po celou dobu laktace, až do dvou nebo tří let. Ve velmi vzácných případech může menstruace u kojícího dítěte začít jeden a půl nebo dva měsíce po porodu.

Proč neexistují žádná období a byly akutní zesilující bolesti a slabost? Podobné příznaky mohou naznačovat nástup mimoděložního těhotenství. K tomu dochází, pokud je embryo připojeno ke stěně vejcovodu. Pokud se objeví výše uvedené příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože prasknutí vejcovodu může způsobit silné krvácení z pochvy a bolestivý šok, který představuje ohrožení života ženy.

Proč neexistuje období - není těhotná

Neopomenutí menstruace v čase, kromě těhotenství, může být způsobeno mnoha dalšími důvody. Dále v našem článku zvážíme nejběžnější faktory způsobující opožděnou menstruaci..

Lékaři poznamenávají, že nejčastějším důvodem, proč menstruace nepřichází, je hormonální nerovnováha. Je-li to opravdu nepodstatná „závada“, není se čeho bát. Pokud jsou však změny dostatečně závažné, například zvýšení obsahu hormonu prolaktinu v těle, menstruace nebude trvat dlouho. Hormonální poruchy mohou být také způsobeny chorobami, jako je hirsutismus a mikroadenom (hypofýza) hypofýzy. K hirsutismu dochází v důsledku zvýšení testosteronu v těle ženy. Toto onemocnění se projevuje jako vlasy mužského typu (vlasy rostou na bradě, nad rty, na stehnech, objevují se erupce akné). V případě hormonálních poruch byste měli podstoupit krevní test a být vyšetřeni endokrinologem.

Proč podle výsledku testu není menstruace? Tuto otázku lze často najít na lékařském fóru. Gynekologové tvrdí, že pravděpodobnou příčinou toho může být vývoj cysty ve vaječníku. Kromě opožděné menstruace jsou příznaky tohoto onemocnění bolesti v dolní části zad a dolní části břicha. Pokud je cysta ve vaječníku po dlouhou dobu, může prasknout a v důsledku toho začne těžké krvácení. K léčbě tohoto onemocnění je často nutný chirurgický zákrok..

Cyklus menstruace se může také ztratit s takovým onemocněním, jako je adnexitida (zánět vaječníků a vejcovodů). Zpravidla se projevuje silnou bolestí. K tomuto onemocnění obvykle dochází později při různých infekčních onemocněních a podchlazení..

První menstruace (menarche) nastává během dospívání (asi 12-14 let). Po dobu 1-2 let po menarche může dojít ke zpoždění menstruace, protože v tomto věku se hormonální pozadí zlepšuje. Po zadaném období se cyklus obvykle vrátí do normálu. Pokud se tak nestane, musíte podstoupit lékařskou prohlídku.

Období mohou také zmizet ve věku 40-60 let. To je způsobeno postupným zánikem funkce vaječníků, to znamená reprodukční funkce. Ovulace se zároveň objevuje mnohem méně často, stejně jako menstruace. Pokud je vám něco přes 40 let a máte poruchy v měsíčním cyklu, které dříve nebyly zaznamenány, domluvte si schůzku s gynekologem. Cyklus lze normalizovat hormonálními léky předepsanými lékařem..

Dysfunkce vaječníků je také často důvodem, proč neexistuje menstruace. Nemoci endokrinní povahy a štítné žlázy mohou vyvolat narušení činnosti vaječníků. Pokles hladiny tyroxinu (hormonu štítné žlázy, který ovlivňuje výkonnost vaječníků) v těle často vede k inhibici ovulace a narušení měsíčního cyklu. Pokud tedy dojde ke zpoždění o více než 7 dní, musíte určitě navštívit lékaře..

Další důvody, proč neexistuje období

Těžká fyzická práce, časté stresové situace, přepracování, chronické nemoci, špatné návyky (drogy, alkohol, kouření) mohou také způsobit poruchy v cyklu. Všechny tyto faktory negativně ovlivňují ženské tělo, snižují imunitu a mohou způsobit narušení menstruačního cyklu. Chcete-li posílit své tělo, měli byste se vyvarovat nadměrného stresu, vést správný životní styl, jíst správně, relaxovat v přírodě.

Nadměrná fyzická námaha oslabuje tělo ženy a může také způsobit narušení cyklu, což se může projevit nejen zpožděním, ale také zvýšeným krvácením během menstruace. Proto během svého období nemůžete být velmi aktivní ve sportu..

Změna klimatu je také častým důvodem, proč neexistují žádná období. Tělo si nemůže okamžitě zvyknout na nové podmínky, a proto mohou nastat drobné změny v hormonálním pozadí. V průběhu času se tělo zotaví.

Je třeba poznamenat, že důvody absence menstruace mohou být také:

 1. nadváha a hubenost;
 2. užívání antikoncepčních pilulek a určitých léků;
 3. nedostatek genitálií;
 4. nitroděložní srůsty a jizvy;
 5. strukturální abnormality pochvy.

Nezapomeňte, že když se objeví různé nepravidelnosti v menstruačním cyklu, je nemožné odložit návštěvu lékaře, protože faktory, které způsobují zpoždění menstruace, mohou mít vážné následky..

Diagnostika

Pokud se vaše menstruace zpozdí a test ukáže, že nejste těhotná, měli byste podstoupit lékařskou prohlídku. Koneckonců, absence menstruace signalizuje různé poruchy v těle. Minimálně se vyskytnou problémy s koncepcí a maximálně může být nestabilní menstruační cyklus jedním ze znaků závažných onemocnění - například endokrinních onemocnění..

Lékař musí zajistit, aby pacientka neměla těhotenství (mimoděložní ani děložní). K tomu může předepsat doporučení pro krevní test na hCG. Gynekolog také může ženě doporučit, aby měřila bazální teplotu po dobu nejméně tří měsíců a vytvořila speciální grafy, podle kterých bude možné posoudit, zda dochází k ovulaci a jak probíhá měsíční cyklus. Pro diagnostiku se také používá ultrazvuk genitálií a krevní testy na hormony. Pokud testy ukazují zvýšený obsah prolaktinu v krvi, může vám lékař předepsat doporučení na MRI, aby se vyloučila přítomnost benigního nádoru hypofýzy. Kromě toho může být ženě v závislosti na zjištěných důvodech porušení měsíčního cyklu přidělena konzultace s odborníkem na výživu, imunologem a endokrinologem..

Odmítnutí závislostí, vyvážená výživa, dobrý odpočinek a spánek, včasná lékařská péče, správný přístup k diagnostice a léčbě, normalizují měsíční cyklus. Pokud důvodem, proč neexistuje období, je těhotenství, pak je to skvělé. Narození dítěte je nejšťastnější událostí v životě jakékoli ženy..

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Proč ženská období nezačínají a jak to hrozí?

Menstruace je proces, který charakterizuje fungování ženského reprodukčního systému. Je oddělení krve od vnějších pohlavních orgánů.

Tyto změny se vyskytují v ženském těle se správně vytvořeným ženským reprodukčním systémem, včetně vnějších a vnitřních pohlavních orgánů, jakož i endokrinních žláz.

Jedná se o cyklický proces spojený s obnovou sliznice jednoho z hlavních vnitřních orgánů reprodukčního systému - dělohy..

Menstruační cyklus je okamžik fyziologických změn v dané sliznici, který charakterizuje řadu vzájemně souvisejících procesů:

 • Tato fáze se nazývá sekreční. V počáteční fázi je to tvorba hlavní buněčné složky endometria, ke které dochází pod vlivem estrogenů. Ale formované buňky ještě nejsou formovány, což znamená, že nemohou vykonávat hlavní funkci..
 • Další je proliferativní. Jedná se o zrání epiteliálních buněk pod vlivem důležitého hormonu - progesteronu. Ve fázi fázové změny dochází k jednomu z hlavních procesů - ovulaci, tj. V okamžiku, kdy se objeví vytvořená ženská reprodukční buňka - vejce. Pokud nedojde k procesu oplodnění, pak endometrium vytvořené v tomto cyklu podléhá odmítnutí, které se projevuje krvavým výtokem.

Menstruační cyklus se začíná formovat u ženských zástupců v dospívání, průměrná doba je 13 - 15 let. Ne vždy se zpočátku stávají pravidelnými, mohou během roku změnit čas nástupu. To je třeba vzít v úvahu, zejména pokud dívka začne mít sexuální život, takže během tohoto období existuje možnost těhotenství. Čas ukončení menstruace je také odlišný, obvykle je to 50 - 55 let.

Žena také zaznamenává postupný pokles reprodukčního systému, který je charakterizován zastavením vaječníků. Cyklus může také nějakou dobu kolísat. Jeho průměrná doba trvání se pohybuje od 3 do 5 dnů..

Navíc se každý den může lišit, pokud jde o charakteristiky menstruace, na začátku a na konci jsou obvykle vzácnější a uprostřed jsou hojné. V tomto případě by za normálních okolností nemělo být po celou dobu uvolněno více než 100–150 ml krve..

 1. Proč menstruace nezačíná?
 2. Těhotenství
 3. Užívání perorální antikoncepce
 4. Abnormality ovulace
 5. Gynekologická onemocnění
 6. Vnitřní nemoci
 7. Potrat
 8. Perimenopause
 9. Menopauza
 10. Měnící se klimatické podmínky
 11. Změna hmotnosti
 12. Tělesné cvičení
 13. Dopad stresu
 14. Užívání léků
 15. Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

Proč menstruace nezačíná?

Těhotenství

 1. To je jeden z nejškodlivějších důvodů pro vynechání menstruace..
 2. Dochází ke složité biochemické reakci, při které dochází ke sloučení ženské reprodukční buňky - mužského vajíčka a spermatu.
 3. K tomuto procesu dochází v době ovulace, tj. Přibližně uprostřed menstruačního cyklu.
 4. Ve výsledku nedojde ke snížení produkce progesteronu, což znamená, že proces transformace endometria bude pokračovat..
 5. Ve vaječníku se začne tvořit žluté tělísko těhotenství a během několika dnů po průchodu vejcovodem se embryo připojí k děložní dutině.
 6. Některé ženy si obvykle mohou všimnout mírného krvácení, které je často zaměňováno s menstruací. Ale jsou nezadaní.
 7. Spolu s absencí menstruace si žena může všimnout dalších známek. Mezi nejběžnější patří ranní nevolnost, zvracení, změny nálady, pocit překrvení mléčných žláz a periodická horečka..

Užívání perorální antikoncepce

To je další důvod pro ukončení menstruace. Je těžké to nazvat fyziologickým, protože za normálních okolností by takový proces v těle neměl nastat.

Nelze jej však připsat ani patologickému, protože tato situace spojená s absencí menstruace nepředstavuje hrozbu pro zdraví a život ženy. Jedná se o uměle vyvolanou situaci.

 1. Existuje stabilizace hormonálního pozadí, která bude zaměřena na nedostatečnou transformaci endometria, jeho pomalý růst a vývoj, pouze když přestanete užívat lék, objeví se menstruace.
 2. Podobný stav při užívání hormonálních léků se nepovažuje za menstruaci, ale za reakci podobnou menstruaci, která charakterizuje stažení hormonální látky. Procedura zrušení by měla být prováděna měsíčně pro úplnou obnovu tkáně.
 3. Ale v některých případech to žena nemusí udělat a při zachování stejné dávky po dlouhou dobu se nástup menstruace zastaví..
 4. Podobný obraz může být také spojen s příjmem určitých typů hormonálních látek, u nichž dochází k postupné reverzibilní atrofii endometria.
 5. V době nástupu menstruace si žena může všimnout pouze malé mazanice, kterou za menstruaci nepovažuje..
 6. Některé ženy se také domnívají, že mají zpoždění v menstruaci, pokud nezačne po užití první neaktivní pilulky nebo prvního dne vynechání, v některých případech se reakce objeví mnohem později, je to kvůli vlastnostem těla.

Abnormality ovulace

To je také jeden z důvodů absence menstruace..

Existuje mnoho důvodů pro patologii:

 1. Mohou zahrnovat různé hormonální změny. Jedním z nejčastějších důvodů pro vynechání menstruace je tvorba cysty ve vaječníku. To je způsobeno nedostatkem opuštění vajíčka z jeho dutiny a následným naplněním barvy tekutým inkluzem. V tomto případě nedochází k ovulaci a velikost formace může být poměrně velká, cyklus se obvykle obnoví sám, po zpoždění se často vyskytuje hojnější menstruace.
 2. V některých případech se na pozadí absence menstruace může objevit syndrom silné bolesti, s nímž žena přichází k specialistovi.
 3. Podobný obraz může být navíc spojen s přetrváváním žlutého tělíska, v tomto případě dochází k ovulaci, ale tvorba, která se tvoří ve vaječníku poté, co se začne zvyšovat a nevytváří reakci reakce na odmítnutí endometria.
 4. Mohou to být také změny polycystických vaječníků spojené s tvorbou mnoha dutin. Žena zaznamenává častou nepřítomnost menstruace a tendenci k neustálým zpožděním, stejně jako pravděpodobnost vzniku neplodnosti. Proto by tyto problémy měly být vážně řešeny..

Gynekologická onemocnění

Je to také jeden z nejčastějších důvodů chybějící menstruace..

 1. Je spojován nejčastěji se zánětlivými procesy, které se vyskytují v genitáliích, může to být jako poškození dělohy a vaječníků. Menstruace v tomto případě nemusí přijít vůbec nebo se objeví po zpoždění.
 2. V případě úplné absence menstruace se nejčastěji vyskytuje zánět ve vaječníkové tkáni, charakteristický pro akutní proces. To je doprovázeno silnou bolestí, narušením celkové pohody. Nedojde ke správné tvorbě vajíčka, a proto k ovulaci.
 3. Při poškození dělohy je menstruace nejčastěji zpožděna, což se vyznačuje změnou obvyklého průběhu. Může být bolestivější, skromnější, se spoustou serózního nebo špinavě hnědého výtoku a také vydrží déle.
 4. U některých dívek během puberty může také úplně chybí menstruace, což může být způsobeno anomáliemi ve struktuře ženských pohlavních orgánů, mezi nejnebezpečnější patří nedostatečný vývoj vaječníků nebo dělohy. V první situaci nemůže dojít k menstruaci kvůli nedostatku produkce potřebných hormonů a ve druhé absenci cílového orgánu, který bude ovlivněn estrogeny. Obvykle jsou tyto defekty detekovány buď v raném věku a jsou spojeny s dalšími strukturálními anomáliemi nebo později, v době puberty..
 5. Také po operaci v pozdějším věku nemusí menstruace chybět, například když je děloha amputována na pozadí jiných onemocnění, nebo když je odstraněna ovariální tkáň, například pokud v anamnéze byly případy mrtvice..
 6. Nezapomeňte na maligní léze orgánů reprodukčního systému. Žena si všimne zhoršení celkové pohody, snížení tělesné hmotnosti, pokud je to mladý věk, pak se může změnit menstruační cyklus a následně se úplně zastaví. Nejčastěji je to kvůli malignímu poškození tkáně vaječníků..

Vnitřní nemoci

Tento důvod je natolik vzácný, že zastaví menstruaci. Může ovlivnit pouze jednotlivé změny v cyklu, například když žena čelí závažnému zánětlivému procesu nebo exacerbaci chronického.

Potrat

To je patologický důvod absence menstruace. Vyznačuje se skutečností, že při normálním těhotenství a stabilním hormonálním pozadí dochází k prudkému zastavení všech procesů hormonální regulace těla.

Tento stav se týká patologických stavů, protože tělo prochází silným stresem. Došlo k prudkému poklesu hladiny progesteronu a lidského choriového gonadotropinu.

 1. Pokud byl potrat proveden pomocí léků, existuje vysoká pravděpodobnost, že menstruace rychle přijde s malými prodlevami.
 2. Ale v některých případech, zejména v pozdějších fázích těhotenství, se lékařský potrat provádí škrábáním děložní dutiny. V tomto případě je veškerá zdravá tkáň sliznice násilně oddělena. Menstruace v tomto případě může chybět nejen kvůli silnému stresu na tělo v důsledku hormonálních rázů, ale také mechanickému poškození sliznice děložní dutiny. Absence menstruace v tomto případě může trvat několik měsíců a obvykle se volí očekávaná taktika k obnovení funkce vaječníků. V některých případech může být nutné předepsat hormonální léky ze skupiny antikoncepčních prostředků ke stabilizaci hormonálního pozadí.

Perimenopause

Jedná se o přirozený proces, který bude předcházet nástupu úplné menopauzy, tj. Již nevratnému ukončení menstruace. Vyznačuje se skutečností, že dochází k postupnému snižování obsahu hlavních ženských organismů estrogenu a ke snižování přísunu folikulů do vaječníků.

Délka tohoto období u ženy se může pohybovat od několika měsíců do dvou až tří let..

Žena si může všimnout přerušovaného zastavení menstruace, které se pak znovu objeví. Při absenci dalších příznaků léčba obvykle není nutná.

Menopauza

To je jeden ze zcela přirozených důvodů absence menstruace. Vyskytuje se u ženy v dospělosti, průměrná doba dosahuje asi 50 - 55 let. Někteří mohou tuto situaci zažít v dřívějším nebo pozdějším věku..

Tyto procesy jsou spojeny s nástupem menstruace s přirozeným zánikem funkce reprodukčního systému. K tomu nedochází vždy současně, někdy může být nepřítomnost periodická a projevovat se jako narušení cyklu.

Ale později se úplně zastaví. V některých případech mohou být asymptomatické nebo doprovázené závažnými reakcemi. Většinou jsou spojeny s porušením regulace autonomního systému..

Příznaky:

 1. Takže žena čelí návalům horka, jedná se o pravidelně se vyskytující pocit tepla, který je doprovázen silným pocením a zvýšením tělesné teploty. Vyskytuje se výrazná úzkost a pocit dušnosti.
 2. Kromě podobného příznaku může také dojít ke změně krevního tlaku, zvýšení hladiny cholesterolu atd..

Pro stanovení diagnózy obvykle postačuje ultrazvukové vyšetření s vyšetřením vaječníků. V závažných případech absence menstruace lékař zvolí hormonální terapii.

Měnící se klimatické podmínky

Tyto změny jsou obvykle způsobeny během letního období..

Několik důvodů může způsobit změnu normálního cyklu menstruačního cyklu:

 1. Mezi nimi je především prudká, někdy neobvyklá změna teplotního režimu, hlavně na horkou. V této době tělo prožívá silný stres, který vede k hormonálnímu narušení. Žena zaznamenává hlavně zpoždění menstruace, které se následně obnoví.
 2. Tento stav se vyskytuje u žen, které netolerují stav aklimatizace..
 3. Podobné příznaky se mohou vyskytnout také u ženy po letu, kdy tělo kromě prudké změny klimatické situace zažívá také stav podobný fyzické námaze.

Ženy zpravidla chodí k lékaři, ale v takové situaci není nic nebezpečného nebo život ohrožujícího. Jedná se pouze o narušení cyklických fyziologických procesů, které také ovlivnily menstruaci..

Změna hmotnosti

 1. Nejběžnější forma chybějící menstruace, zejména v dospívání nebo v mladém věku. Je to spojeno se skutečností, že dívky, a to i na pozadí normální nebo nedostatečné tělesné hmotnosti, začínají držet dietu a zhubnout.
 2. V takových situacích zpravidla nezačne odcházet tuková tkáň, ale nezbytná bílkovina. Atrofické změny se vyskytují ve všech orgánech, včetně vaječníků.
 3. Kromě toho jsou také odstraněny esenciální mastné kyseliny, které se podílejí na práci vaječníků. Ženské tělo prožívá silný stres a v důsledku toho může menstruace v počátečních fázích změnit svou pravidelnost a později se úplně zastavit..
 4. Pokud tento proces není zastaven včas, může dojít k úplné atrofii vaječníků a období žen se navždy zastaví. Podobný vzorec se vyskytuje u žen a dívek s anorexií..

Tělesné cvičení

Je to také jeden z faktorů vedoucích k menstruačním nepravidelnostem. To platí zejména pro mladé dívky a ženy..

Fyzická aktivita může vyčerpat rezervní kapacitu těla, což vede k nedostatku živin pro nástup ovulace a procesu nástupu menstruace. V počátečních fázích může být proces absence menstruace reverzibilní..

Dopad stresu

To je vážný důvod pro chybějící období..

 1. Může to být způsobeno vážnými morálními otřesy, při nichž žena zažívá narušení činnosti všech orgánů a systémů. Mnoho z nich si toho nevšimne, ale menstruace je první, kdo na takovou situaci reaguje..
 2. Obvykle dochází k narušení hormonálního pozadí a nepřítomnosti nástupu ovulace, zejména kvůli vlivu adrenalinu a snížení produkce hormonu štěstí a radosti ze serotoninu. Mají inhibiční účinek na práci vaječníků. Některé ženy prostě naruší cyklickost a menstruace se zpožděním přijde později.
 3. Někdy, pokud je stresující situace prodloužena, menstruace nemusí být několik týdnů, cyklů, dokonce i několik let. Později se mohou znovu vzchopit nebo nikdy nepřijdou. Takové situace, kdy může menstruace náhle skončit, nastaly u ženy během války nebo po těžkých morálních otřesech, například po smrti blízkého příbuzného nebo znásilnění.

Užívání léků

V tomto případě mohou být skupiny drog zcela odlišné..

 1. Nejprve léky, které potlačují fungování reprodukčního systému, mění menstruační cyklus, například antagonisté různých hormonů používaných pro endometriózu, hyperplazii endometria a další důvody, které vyžadují úplné potlačení produkce estrogenu.
 2. Výsledkem je, že vaječníky přestanou fungovat a nedojde k menstruaci. Může to být také chemoterapie pro různé onkologické patologie. Porážka se vyskytuje nejen v reprodukčním systému, ale v celém těle. Léky se podávají systémově a v některých případech mohou potlačit menstruaci u ženy v reprodukčním věku, nikoli na určitou dobu, ale navždy.
 3. V některých případech se menstruace neobjeví včas po léčbě antibakteriálními látkami, zejména z rezervní skupiny. V současné době je přiděleno velké množství léků, které mohou pomoci zastavit menstruaci..

Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

V případě jakýchkoli poruch a změn v cyklu by žena měla kontaktovat odborníka. Bez ohledu na to, zda se jedná o jednorázové případy nebo systematické.

Je to gynekolog, který může poskytnout užitečná doporučení, provést přesné vyšetření a v případě potřeby předepsat přesnou léčbu k odstranění těchto projevů.


V životě každé ženy dříve nebo později začíná klimakterické období, které je charakterizováno zánikem hormonální činnosti reprodukčního systému a involucí jeho orgánů.