Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Proč hnědý výtok probíhá před menstruací

Vzhled hnědého výtoku před nástupem menstruace je poměrně častým a častým výskytem, ​​s nímž se setkává téměř každá žena. V některých situacích je to normální stav, v jiných je to známka poruchy a patologických abnormalit v ženském těle..

Proč hnědý výtok přichází před menstruací, co to znamená, která leukorea je považována za normální a která je patologie, stejně jako známka toho, jaké nemoci mohou být rozmazané hnědým výtokem v předvečer menstruace - pojďme si promluvit v článku.

Hnědá leucorrhoea před menstruací: norma nebo patologie

U mnoha žen je pozorován výskyt hnědého výtoku několik dní před menstruací. Leucorrhoea se postupně zesiluje a mění se v menstruaci. Toto je normální stav, který nevyžaduje speciální terapii..

Lékař může zjistit povahu a přesnou příčinu výskytu hnědého vaginálního výtoku před menstruací po gynekologickém vyšetření provedením řady laboratorních a instrumentálních studií.

Pokud se hnědý vaginální výtok objeví týden před menstruací, může to být projev zánětu urogenitálních orgánů. Patologický výtok může být také vyvolán hormonálními poruchami, užíváním perorální antikoncepce, použitím nitroděložního tělíska nebo prstence, častým stresem, prudkou změnou hmotnosti.

Kvalifikovaný lékař může určit příčinu a povahu vaginálního výtoku a také zvolit vhodný léčebný režim (pokud je to nutné) po sérii klinických studií.

Světle hnědý výtok před menstruací s endometriózou

Vzhled hnědé leucorrhoea v předvečer menstruace může být projevem endometriózy dělohy. V tomto případě je vaginální výtok doprovázen následujícími patologickými příznaky:

 • Bolest v dolní části břicha. Jejich intenzita a závažnost závisí na závažnosti onemocnění..
 • Bolest v pánevní oblasti. Před nástupem menstruace se zesilují a po dokončení oslabují. Mezi menstruacemi není pánevní bolest výrazná.
 • Změna odstínu výboje. U endometriózy mohou být černé, světlé nebo hnědohnědé..

Důsledky potratů, traumat a chirurgických zákroků na dělohu mohou vyvolat výskyt endometriózy..

Leucorrhoea hnědá s infekčními patologiemi

Infekční zánět děložní dutiny (endometritida) může způsobit tmavě hnědou premenstruační leucorrhoea. Patologie se vyvíjí po potratu nebo komplikovaném porodu.

U endometritidy je hnědá leucorrhoea doprovázena následujícími příznaky:

 • Zapáchající menstruační krvácení;
 • Konstantní bolest v dolní části břicha, vyzařující do křížové kosti nebo dolní části zad;
 • Zvýšené pocení;
 • Zhutnění a zvětšení dělohy, které je určeno gynekologickým vyšetřením;
 • Apatická nálada;
 • Ztráta síly (zejména na začátku menstruace).

Dalším důvodem výskytu rozmazaného hnědého výtoku jsou genitální infekce (kapavka, chlamydie, genitální bradavice atd.) A zánětlivé procesy pánve.

Hnědá leucorrhoea před menstruací s nádorovými novotvary

Předmenstruační hnědý výtok může být důsledkem hyperplazie endometria. Tato patologie se vyvíjí po vážném psycho-emocionálním šoku, těžké fyzické námaze a v důsledku hormonálních poruch.

Hnědý výtok s hyperplazií je doprovázen nepravidelnou menstruační funkcí, výskytem rozmazané leucorrhoea uprostřed cyklu a křečovými bolestmi v pánvi.

Další patologií nádorové povahy, která se projevuje předmenstruačním hnědým výtokem, jsou děložní myomy. Maligní novotvary reprodukčních orgánů mají za následek černý a tmavě hnědý vaginální výtok.

Další faktory vzhledu hnědého premenstruačního výtoku

Nejčastější příčinou hnědé leucorrhoea je užívání hormonální antikoncepce, která vede ke změně hormonálních hladin. Vzhled hnědého výtoku je důsledkem adaptace těla na nové změny. Leukorea způsobená hormonálními činidly obvykle zmizí po 3 měsících. V jiném případě je nutná konzultace s lékařem, který zvolí bezpečnější antikoncepční lék.

Kromě hormonálních kontraceptiv může nitroděložní tělísko vést ke vzniku hnědé leukorea. Hormony ve svém složení ovlivňují pravidelnost cyklu a odstín výtoku. Také špinění před menstruací lze pozorovat v počáteční fázi menopauzy nebo v perimenopauze.

Mohl by hnědý výtok před menstruací být známkou těhotenství?

Ihned po oplodnění mění vaginální sekrece barvu a konzistenci. Leucorrhoea začíná hnědnout.

Hnědý výtok je známkou implantačního krvácení, ke kterému dochází 12 dní po početí, kdy je vajíčko připojeno k děloze. Aktivita embrya vyvolává zvýšení objemu hlenu, stává se krémovým a může mít nažloutlý nebo světle hnědý odstín.

Implantační krvácení nastává ve dnech očekávané menstruace, a proto je mnoho žen zaměňuje. Rozdíl mezi nimi je však významný. Když je embryo implantováno do dělohy, dochází k mírnému vybití světlého odstínu, pokud došlo k oplodnění. A když je vaginální výtok podobný menstruačnímu krvácení, musíte navštívit lékaře. Vzhled takové leucorrhoea může být známkou hrozby potratu, nesprávného připevnění embrya, zmrazeného nebo mimoděložního těhotenství a dalších patologických stavů těhotenství.

Co dělat, když se objeví předmenstruační výtok

Pokud se hnědá leucorrhoea objeví několik dní před menstruací a změnila se na plné krvácení, tento jev nevyžaduje speciální terapii. Pokud má výtok nepříjemný zápach nebo je doprovázen bolestivými pocity, poraďte se s gynekologem.

Před výběrem léčby lékař předepíše komplexní vyšetření, které určí příčinu a povahu vaginálního výtoku. Po prostudování získaných výsledků vyvine gynekolog taktiku terapeutického působení. K léčbě infekčních patologií jsou předepsány antimikrobiální léky (sprchovací roztoky, vaginální masti, čípky). Zánět urogenitálních orgánů je léčen protizánětlivými pilulkami a čípky. K obnovení reprodukční funkce jsou předepsány hormony.

Nečinnost v takových případech je nebezpečná rozvojem neplodnosti, tvorbou nádorů a následným odstraněním postižených orgánů. Včasná diagnóza umožní zjistit onemocnění v preklinických stadiích a přijmout vhodná opatření.

Video: Brown mazanice před menstruací

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Příčiny hnědé skvrny před menstruací

Rozmazání před menstruací je u spravedlivého pohlaví poměrně častým jevem. Problém může nastat sedm až deset dní před menstruací a dva až tři dny před ní. Může mít fyziologickou a patologickou povahu. V případě, že je mazanice pozorována přímo během menstruace, dívka se nemusí obávat, protože se jedná o normální jev. Pokud se však objevila dlouho před zahájením regulace, stojí za to navštívit gynekologa.

Dívky někdy ani nevědí, proč takový obraz může vzniknout, a začnou paniku předem. Z lékařského hlediska výskyt špinění krvácení naznačuje, že tělo v současné době prochází globálním čištěním reprodukčního systému. Přesto existují patologické důvody pro jejich výskyt..

Přirozené příčiny

Jak bylo uvedeno výše, tento jev může být fyziologickou normou, pokud je pozorován přímo během menstruace. Stejně tak však jeho předčasný vzhled není vždy známkou fyziologických poruch. Lékaři říkají, že většina nežného pohlaví se alespoň jednou setkala s hnědým výtokem týden před menstruací. Jaké tedy mohou být hlavní příčiny takového jevu? Nejprve zvažte případy, kdy je hnědá mazanice před menstruací považována za fyziologickou normu:

 • Výboj je hojný a průsvitný;
 • Vybírejte skromně, mají rosolovitou konzistenci;
 • Zvyšující se rosolovitý výtok;
 • Postupné zvyšování jasně červené skvrny.

Určení, zda je mazání normální nebo jeden z příznaků onemocnění, není tak obtížné. I na vlastní pěst můžete mít podezření, že něco není v pořádku. Šmouha je přirozený jev, je-li bezbolestný a bez specifického zápachu..

Existuje několik fyziologických procesů, které se vyznačují hnědým výtokem před nástupem menstruace. Mezi nimi je nejběžnější tvorba menstruačního cyklu. Poprvé začíná mazání přesně v pubertě, kdy dochází k pubertě dívky. Vzhled špinění špinění naznačuje konečnou fázi vývoje genitálií. Odborníci poznamenávají, že během tohoto období má mazanice hnědou nebo kaštanovou barvu..

Hlavním důvodem vzniku výtoku je v tomto případě nestabilní průběh menstruačního cyklu, který dokončí jeho tvorbu šest až sedm měsíců po prvním namazání. Pokud je však červená sekrece odmítnuta mnohem déle než předepsané období, je možný vývoj patologií v orgánech reprodukčního systému. V tomto případě se důrazně doporučuje vyhledat radu lékaře..

Málokdo navíc ví, že užívání perorálních kontraceptiv může vést ke změnám v intenzitě a cyklu menstruace. Odborníci říkají, že v prvních 2 nebo 3 měsících poté, co žena začne užívat drogu, je velmi přijatelné špinavé hnědé mazlení. Na druhou stranu, pokud má výtok tmavě hnědý odstín a je pozorován každý měsíc, pak byla pravděpodobně vybrána nesprávná antikoncepce. V takovém případě musíte urgentně přestat užívat léky a poradit se s gynekologem.

Hnědý výtok se vyskytuje také během menopauzy. Zralé ženy často čelí podobnému jevu. V tomto případě je namazání považováno za fyziologickou normu. Příznaky lze odstranit hormonální terapií.

Mazání lze také diagnostikovat u žen nitroděložním zařízením. Hnědá skvrna je jedním z vedlejších účinků této antikoncepce. Spirála ovlivňuje ženské hormonální pozadí. Během instalace tohoto nástroje je navíc poraněno endometrium. Lékaři varují, že pokud se tyto příznaky nezastaví déle než tři měsíce, pak je nutné spirálu rozebrat.

Zahrnuje seznam přírodních faktorů ovlivňujících vzhled mazanice, poporodního období. Přirozený porod i porodnická péče, ke které dochází pomocí císařského řezu, slouží jako signál k zahájení procesu obnovy. Nejčastěji změny ovlivňují genitálie. Odborníci tvrdí, že po porodu se menstruační cyklus znovu vytvoří, což může vést k hnědému výtoku několik dní před regulací..

Patologické

Špinavý výtok před menstruací může v určitých případech naznačovat přítomnost patologií v těle dívky. Existuje konkrétní seznam příznaků, které byste měli navštívit, pokud máte. Mezi nimi jsou následující:

 • Roztěr se uvolňuje každý měsíc před menstruací;
 • Může začít rozmazávat čtyři nebo více dní před menstruací;
 • Výtok je bílý a má hustou tvarohovou konzistenci;
 • Podvod trvá až pět až sedm dní;
 • Špinavý výtok má specifický zápach;
 • Výtok je zbarvený do hnědé, žlutozelené nebo růžové barvy;
 • Během cyklu se mazanice projevuje několikrát..

Za zmínku stojí také to, že samotný výtok skvrn není žádnou patologií, ale pouze signalizuje možná gynekologická onemocnění. Například u endometritidy lze pozorovat bílé mazání trvající 4–5 dní. Existují i ​​další důvody, kvůli kterým může vypouštění začít několik dní před nařízením. Ve většině případů je předčasné rozmazání jedním z příznaků následujících onemocnění:

 • Cervitida a endocervitida;
 • Infekční choroby;
 • Patologické procesy v orgánech reprodukčního systému;
 • Onkologická onemocnění;
 • Drozd.

Neobvyklé nepříjemné pocity mohou také naznačovat přítomnost patologických procesů v těle dívky během mazání:

 • Bolestivost při pohlavním styku;
 • Tahání bolesti v dolní části břicha;
 • Podráždění pohlavních orgánů;
 • Nepříjemný pocit pálení při močení;
 • Mezi menstruací se čas od času objeví nahnědlé sraženiny;
 • Špinavé vypouštění je odmítnuto po dobu delší než pět dní;
 • Bolest v bederní oblasti.

Pokud žena na sobě pozoruje projev jednoho nebo více výše vyvolaných příznaků, je třeba se poradit s lékařem. V takovém případě nemusíte paniku, ale jednoduše shromažďujte své myšlenky a poslouchejte názor odborníka. Řekne vám nejen, jak bude pokračovat další léčba, ale také informuje pacienta o preventivních opatřeních, která zabrání zhoršení stavu..

Pokud má dáma černé nebo tmavě hnědé skvrny, není vyloučena možnost eroze děložního čípku. Tato patologie je také charakterizována tvorbou malých vředů nebo jizevnatých novotvarů na sliznici děložního čípku. Odborníci poznamenávají, že s touto chorobou jsou příznaky poměrně pomalé a dívky si to nemusí všimnout. V tomto případě se musíte zaměřit na barvu a konzistenci výtoku..

Pokud se po určité době po pohlavním styku objeví hnědá mastnota, měli byste se domluvit na schůzce s gynekologem. Podobný příznak často naznačuje výskyt sexuálně přenosných chorob. V případě STD se výtok objeví již týden před menstruací. Ve většině případů se příznaky zhoršují bolestivými pocity při pohlavním styku a také ostrým nepříjemným zápachem mazanice. Kromě toho můžete během močení zaznamenat pocit pálení..

Mimoděložní těhotenství může být doprovázeno také výtokem podobné povahy. Zpočátku je mazanice vzácná a nenápadná, ale postupem času se hlasitost bude postupně zvyšovat. Je nutné naléhavě konzultovat odborníka, aby nedošlo ke zhoršení stavu vašeho vlastního reprodukčního zdraví. Jinak je tento stav plný vážných komplikací..

Dalším nejčastějším patologickým důvodem vzniku hnědé skvrny před regulací je cysta na vaječnících. U tohoto onemocnění může dojít ke změně povahy a barvy výtoku. V raných stádiích vývoje onemocnění může být mazanice krátkodobá a rychle pominutelná, ale pokud je problém dlouhodobě ignorován, může dojít k prodlouženému krvácení..

Odmítnutí sekrece hnědé sliznice v období před nástupem menstruace může být také jedním z příznaků endometriózy - patologické proliferace endometria. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat radu odborníka. Symptomatologie onemocnění je poměrně výrazná. Včasnou návštěvou lékaře lze příčinu v rané fázi zcela odstranit..

Hormonální nerovnováha může v některých případech způsobit nahnědlý výtok před regulací. I malé změny v ukazatelích mohou negativně ovlivnit reprodukční funkci ženského těla. Příčin nerovnováhy hormonů může být několik:

 • Gastrointestinální poruchy;
 • Stres;
 • Aklimatizace;
 • Hormonální terapie.

Co naznačuje barva výboje?

Možné příčiny jejich vzhledu se mohou lišit v závislosti na barvě zvýraznění. Nejběžnější světle hnědé a tmavě hnědé mazanice.

Světlá barva může být důsledkem bakteriální vaginózy a dalších pohlavně přenosných infekcí, stejně jako mikrotrauma děložního čípku. Tmavě hnědý výtok zase naznačuje přítomnost sražené krve v něm..

Normální výtok před menstruací by neměl být doprovázen bolestivými pocity, svěděním a pálením. Opačný jev může naznačovat přítomnost patologií orgánů reprodukčního systému. Pokud mluvíme o fyziologické normě, pak by výtok u zdravé dámy měl být silný, mít barvu blízkou průhledné bílé a homogenní strukturu.

V některých případech se dívky mohou setkat s růžovými mazanicemi. Za hlavní důvod tohoto jevu se považuje užívání hormonální antikoncepce. Růžový maz se také může objevit v důsledku dříve utrpěného stresu nebo oslabené imunity. Kromě toho je výboj neobvyklé barvy jedním z vedlejších účinků nitroděložního tělíska. Důvody však mohou být mnohem závažnější: infekční onemocnění, nádory, polypy, hyperplazie endometria.

Černé skvrny se nejčastěji vyskytují při nedostatku hormonů štítné žlázy, užívání hormonální antikoncepce, stejně jako u pohlavně přenosných chorob. Dalším důvodem takového výtoku může být prudké zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti a časté namáhání. Polypy endometria se mohou také projevit jako špinění krvácení před menstruací..

Důvod k návštěvě lékaře

Mnoho žen si často klade otázku, zda je nutné navštívit lékaře, pokud se před menstruací potřísní. Ve skutečnosti návštěva gynekologa nikdy nebude nadbytečná. Existují určitá kritéria, která určují typ výboje (normální nebo patologický). Nejprve musíte věnovat pozornost jejich barvě. Hnědé skvrny mohou být příznaky onemocnění v těchto případech:

 • Výtok je doprovázen horečkou, bolestí nebo svěděním;
 • Nátěr se objeví uprostřed menstruačního cyklu. Doba trvání je od tří dnů nebo více;
 • Po každém pohlavním styku se objeví nátěr;
 • Špinění po zpoždění nejčastěji naznačuje těhotenství.

Pokud si tedy všimnete, že výtok změnil svou barvu, konzistenci nebo je doprovázen nepříjemnými pocity, musíte urgentně konzultovat gynekologa. Předepíše nezbytné testy, diagnostikuje a předepíše vhodnou metodu terapie.

Diagnostika

Kromě konzultace s odborníkem bude dívka muset projít testy na patogenní mikroflóru, AK, přítomnost pohlavně přenosných chorob. Jedním z povinných postupů při diagnostice příčin rozmazání je ultrazvuk pánevních orgánů a břišní dutiny. Všechna tato diagnostická opatření pomohou pochopit strukturní rysy pánevních orgánů a určit přítomnost polypů, cyst a dalších útvarů.

Léčba

Technika terapie primárně závisí na hlavních příčinách vzhledu nátěru. Špinavý výtok týden před menstruací je obvykle léčen protizánětlivými a hormonálními léky. Na základě složitosti situace lze předepsat injekce, pilulky nebo čípky.

Kromě toho lze k terapii použít lidové prostředky, zejména bylinky. Nejúčinnější jsou odvar z heřmánku, šalvěje a měsíčku. Můžete také použít bylinné sbírky, které použijete na sprchování nebo na přípravu čajů. Například heřmánkový vývar pomůže zmírnit zánět..

Hnědá mazanice před menstruací - rysy ženského těla

Vaginální výtok je normou pro každou ženu. Mohou mít různé odstíny a konzistenci. Před menstruací se často může objevit tzv. Hnědá mazanice. Poté, co jste jej našli, musíte vědět, jak na tento jev pohlížet - jako na normu nebo patologii, a také na to, zda může menstruace začít hnědou mazanicí.

Proč začíná mazání před menstruací?

Proč začíná mazání před menstruací?

V gynekologii jsou nátěry obvykle chápány jako sporý vaginální výtok s rozmazanou konzistencí. Barva takového tajemství závisí na důvodech jeho vzhledu. Může mít světlý odstín nebo může být tmavý, téměř černý, v barvě. Hnědá mastnota před menstruací je zaznamenána s vývojem:

 • děložní krvácení;
 • intermenstruační krvácení

Prase zhnědne v důsledku vniknutí epitelu a krevních zbytků do něj. Ve většině případů to naznačuje blížící se menstruační cyklus. Výtok může začít tři dny před menstruací a je zcela normální. Smear před menstruací je považován za normu, pokud jiné nepříjemné jevy ženu neobtěžují.

Po uplynutí období lze přítomnost krve v tajemství pozorovat další, maximálně dva dny, což jsou zbytky vaginálního výtoku.

Důvody pro vznik hnědé skvrny mohou být navíc:

 • důsledky sexuálního kontaktu;
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • nitroděložní tělísko;
 • těhotenství

V každém z těchto případů jsou důvody jeho vzhledu různé..

Důsledky sexuálního kontaktu

Pokud dojde k erozi nebo jiným novotvarům na děložním čípku po pohlavním styku, lze pozorovat slabý hnědý výtok. Někdy to naznačuje vývoj onkologie..

Užívání perorální antikoncepce

Užívání antikoncepčních pilulek může způsobit hnědé výtoky, zejména v prvních měsících. Nejedná se o porušení, protože to znamená restrukturalizaci těla a změnu hormonálních hladin. V takovém případě může výtok skončit nejméně za měsíc..

Intrauterinní zařízení

Je to pro tělo cizí předmět, takže se ho děloha snaží „zbavit“. V důsledku toho se aktivuje práce děložních svalů, což vede k tvorbě charakteristických sekretů před menstruací. V budoucnu se mohou objevit v důsledku zánětu dělohy a přívěsků..

Těhotenství

Jedna z běžných příčin hnědých skvrn. Žena si často není vědoma své zajímavé situace, takže se může stát jeho prvním příznakem. Podvod může začít již tři dny po početí.

Mimo jiné můžete pojmenovat rysy menstruace u panen a zralých žen. V první fázi menstruace obvykle začíná rozmazáním, v dospělosti se jedná o charakteristické znaky blížící se menopauzy. V tomto případě začíná menstruace a končí hnědými mazanicemi..

Méně častými faktory mohou být zbytky tkáně po neúspěšném čištění, následky traumatu vnějších a vnitřních pohlavních orgánů, změna obvyklých životních podmínek, stres a silné emoce.

Je velmi vzácné, že světle hnědé skvrny naznačují špatnou osobní hygienu. Zbavit se jich pomůže častější praní a použití speciálních prostředků k tomu s neutrální úrovní pH..

Nyní je jasné, že příčiny hnědé mazanice vyžadují pečlivé zvážení. Pro jejich přesné stanovení lze doporučit další konzultaci s odborníkem na infekční onemocnění, imunologem a odborníkem na výživu.

Nežádoucí důvody pro vznik rozmazání

Důvody vzniku rozmazání

V některých případech je nahnědlá mazanice, která má nepříjemný specifický zápach, známkou rozvoje závažné patologie, gynekologických onemocnění, hormonální nerovnováhy a dalších problémů se zdravím žen. Pokud je takový příznak pozorován měsíčně v předvečer menstruace, končí po 5 nebo více dnech - je pravděpodobná přítomnost zdravotních problémů. Za takových okolností lékaři doporučují podstoupit podrobné vyšetření a zjistit jejich spolehlivou příčinu..

Nejnežádanějšími příčinami jsou rozvoj infekce a poškození sliznic reprodukčních orgánů v těle. V předvečer menstruace je sliznice dělohy nejzranitelnější vůči účinkům mikroorganismů. K tomu dochází kvůli mírně otevřenému krku. Děloha se tedy připravuje na zbavení se zbytečného epitelu a menstruační cyklus se stává „příznivým“ obdobím pro penetraci patogenů různých nemocí uvnitř.

Pokud je vaginální výtok doprovázen bolestí, horečkou a celkovou slabostí, pravděpodobně to potvrzuje přítomnost zánětlivých procesů. V relativně vzácných případech mohou tyto a další příznaky naznačovat vývoj v těle:

 • endometritida;
 • eroze děložního čípku;
 • nádory;
 • adnexitida;
 • hyperplazie, endometrium;
 • myomy;
 • polycystická;
 • polypy;
 • adenomyóza

Taková onemocnění vyžadují včasnou detekci, účinnou léčbu a prevenci..

Jak reagovat na vybití

Jak reagovat na vybití?

Pokud se objeví hnědý výtok, měli byste to brát vážně. Každý organismus je jedinečný, takže důvody se mohou výrazně lišit.

V případě pravidelného mazání je nutné podstoupit komplexní zkoušku ve formě následujících postupů:

 • gynekologické vyšetření a odběr stěr;
 • laboratorní analýzy a očkování bakterií;
 • ultrazvukové vyšetření

Po důkladném vyšetření mohou být zjištěna zranění nebo jakékoli patologické změny. Po absolvování laboratorních testů bude možné ověřit přítomnost nebo nepřítomnost škodlivých mikroorganismů. Ultrazvukové vyšetření je nezbytné k objasnění celkového obrazu a diagnostice onemocnění vnitřních reprodukčních orgánů.

Předcházení porušování

Zdraví žen vyžaduje maximální opatrnost. Včasné způsoby identifikace možných porušení pomáhají vyhnout se budoucím problémům. Stabilní stav reprodukčního systému je do značné míry upřednostňován:

 • minimalizace negativních destruktivních emocí;
 • vyvážená strava;
 • dodržování pravidel osobní hygieny;
 • pravidelný sexuální život;
 • vyvážený režim fyzické aktivity a odpočinku;
 • podstoupení rutinních lékařských prohlídek a návštěva gynekologa dvakrát ročně

V případě porušení je nutné vyloučit autodiagnostiku a samoléčbu, nejlepším řešením by bylo kontaktovat příslušného odborníka.

Proč vaše menstruace začíná hnědým výtokem a je to normální?

Všechny ženy v reprodukčním věku mají první den menstruace hnědý výtok. Nejsou vždy indikátorem onemocnění reprodukčního systému, ale nelze je ignorovat. Všechny dívky jsou povinny sledovat průběh menstruačního cyklu, jeho pravidelnost a povahu leucorrhoea. Pokud existují varovné příznaky, musíte co nejdříve navštívit gynekologa.

Proč výtok zhnědne

Hned první den je menstruace zcela běžná. Podobný odstín získávají během ukončení menstruace..

Důvod, proč má tajemství tuto barvu, nesouvisí s patologickými stavy. Je to jen to, že se uvolňuje příliš málo, dokáže oxidovat a na krátkou dobu přetrvává v děloze nebo ve vagině.

Pokud se po tomto výtoku stane vínová a tmavě červená, nebude obsahovat sraženiny, není důvod se obávat.

Důvody, proč je menstruace hnědá v prvních dnech menstruačního cyklu, zahrnují onemocnění endokrinního a reprodukčního systému. V tomto případě zůstávají po kritické dny stále skromné ​​a tmavé a stav ženy je charakterizován dalšími příznaky.

Chcete-li správně posoudit povahu menstruace, je nutné jasně pochopit, jaká barva menstruační krve by měla být normální. Tomuto tématu je věnován samostatný článek na našich webových stránkách..

To je norma nebo patologie

Normální menstruace začíná hnědým výtokem u 40% nežného pohlaví, asi 2 dny před menstruačním krvácením. Mají slizkou konzistenci a téměř žádný zápach. Zároveň se žena v tomto období cítí jako obvykle: může se objevit mírná nevolnost, otoky, výkyvy nálady, podrážděnost.

 • jestliže žena nedávno utrpěla silný fyzický nebo emoční stres;
 • po absolvování léčby závažnými léky;
 • pokud před několika měsíci žena změnila orální antikoncepci nebo ji začala užívat (s výskytem hormonálních změn);
 • u dospívajících během puberty a po nástupu sexuální aktivity;
 • v klimakterickém období.

Je nutné kontaktovat gynekologa pro vyšetření a vyloučení patologií:

 • pokud menstruace začala hnědým výtokem a pokračovala v takovém stínu, zůstávala vzácná, jsou tajně přítomny krevní sraženiny;
 • pokud menstruace začíná hnědým mazem, doprovázeným intenzivní bolestí v podbřišku a malé pánvi, před a během kritických dnů, tajemství nepříjemně voní a má neobvyklou barvu.

Kolik dní mohou jít

Hnědý výtok na začátku menstruace se považuje za normu:

 • několik dní před nástupem menstruačního krvácení;
 • první den očekávané menstruace;
 • během všech kritických dnů během menopauzy - pak se považují za normální menstruaci, pokud na základě výsledků pravidelných vyšetření nebyla zjištěna žádná onemocnění.

U menopauzy se množství a kvalita sekrece mění během celého cyklu, ale právě v tomto období se novotvary objevují nejčastěji, proto je důležité udržovat zdraví vašich žen pod kontrolou a vědět, jaký druh výtoku během menopauzy je obecně možný.

U dospívajících dívek lze pokaždé po několik let po první menstruaci pozorovat skromné ​​temné tajemství, které předchází menstruačnímu krvácení..

Existují ženy, které mají hnědé období jako jedinec, geneticky přenášené.

Co je to patologie

Tlusté období tmavé barvy hovoří o poruchách v těle, jsou-li doprovázeny příznaky, jako jsou:

 • silné intenzivní nebo ostré bolesti v dolní části břicha, horečka, zhoršení zdraví - naznačují možné mimoděložní těhotenství;
 • nepříjemný zápach, sraženiny a nečistoty hnisu ve výtoku po všechny dny cyklu - indikátor zánětlivých procesů infekční etiologie;
 • skoky na váze, výskyt kožních vyrážek, emoční nestabilita - indikátor hormonálního narušení;
 • bolestivé pocity během močení, pohlavní styk - hovoří o onemocněních vylučovacího systému;
 • změna v průběhu menstruace (stávají se častějšími a hojnějšími) - indikátor endometriózy, hyperplazie endometria, polypů, onemocnění cystických nebo polycystických vaječníků, novotvarů v genitáliích;
 • heterogenita konzistence tajemství (přítomnost sraženin nebo naopak nadměrná vodnatost) může naznačovat patologické stavy dělohy a děložního čípku.

Vzhled hnědého výtoku namísto normálního měsíčně po několik cyklů v kombinaci s některými z uvedených příznaků je signálem, že musíte co nejdříve navštívit lékaře k vyšetření.

Každá z nemocí, jejichž příznakem je tmavý menstruační krvácení s předčasnou léčbou, je plná vážných komplikací, které jsou nebezpečné pro plodnost ženy a její život. Spravedlivé pohlaví jakéhokoli věku proto nemůže takový projev ignorovat..

Moderní dívky se často zajímají o to, zda je možné chodit do solária během menstruace..Menstruace se náhodou nenazývá „kritické dny“. V této době se žena necítí dobře, může dokonce pociťovat bolest - jedním slovem je takový stav několik dní vážně „znepokojující“.