Štíhlá a krátká období: příčiny menstruačních nepravidelností

Během prvního období menstruace (asi čtyři dny) ztrácí žena řádově 150 mililitrů krve. Tento parametr bude přímo záviset na stavu ženského těla, její celkové postavě a působení vnějších faktorů, které mění menstruační cyklus. Minimální množství ztracené krve musí být alespoň 50 ml. Štíhlá menstruace označuje období, během kterého dívka ztrácí méně než padesát mililitrů. Je důležité zjistit, proč se vaše štíhlá období objevují tak náhle..

Přirozený proces lámání menstruace

Je třeba říci, že řídký výtok často souvisí s oligomenoreou (pokles počtu dnů menstruace) nebo předchází amenorei, stejně jako úplné absenci krvácení. Přítomnost hypomenorey je považována za symptom, který hovoří o nepravidelnostech v menstruačním cyklu ženy nebo o přítomnosti určitého patologického procesu v těle.

Pro ženu jsou období zcela normální. Jakékoli jeho porušení může naznačovat onemocnění určitých orgánů. Krátká období mohou nastat pod vlivem velkého počtu důvodů: některé z nich jsou klasifikovány jako přírodní, jiné jako patologické. Normálně se sporé období berou v úvahu v následujících případech:

 • pokud se věk dívky pohybuje od 12 do 15 let a tento rok je považován za první po menarché;
 • žena již dosáhla věku 40 až 45 let;
 • řídká menstruace, zbarvená tmavě hnědou, se objevila v prvních měsících po porodu nebo během kojení.

Nemoci a poruchy v práci ženského těla často vedou ke krátké menstruaci, což je považováno za poměrně nebezpečný stav. Pouze gynekolog může identifikovat hlavní příčinu selhání. Je docela obtížné zjistit příčinu velmi skromných období sami a předpoklady jsou často mylné..

Možné příčiny štíhlé menstruace

Mnoho žen si klade otázku, co znamenají sporá období a proč se objevují. Poruchy reprodukčního systému se vyskytují z mnoha důvodů. Mohou to být jak nebezpečná onemocnění, tak vnější vlivy na tělo. To zahrnuje:

 • infekční choroby;
 • změny v hormonálním pozadí ženy (například po užívání antikoncepce);
 • neoplazmy v těle (rakovina, polypy nebo cysty);
 • potrat, potrat;
 • poškození pohlavního orgánu s tuberkulózou;
 • predispozice na genetické úrovni;
 • nadměrné namáhání těla a přepracování;
 • špatný životní styl a špatná strava.

Štíhlá menstruace, která se objeví po poruše v těle, se ve většině případů vyskytuje pod vlivem vnějších faktorů. Bez profesionální diagnostiky nebude možné problém vyřešit..

Infekční choroby

Pocit pálení, vyrážky na pokožce, nepříjemný zápach z výtoku, bolestivé křeče v břiše se mohou stát hlavními příznaky hypomenorey. Tyto příznaky naznačují vývoj infekčního onemocnění (syfilis, kapavka, ureaplasmóza, chlamydie atd.). Léčba zjištěné infekce musí být okamžitá, jinak bude výsledek velmi nešťastný.

Hormonální poruchy

Nedostatek nebo přebytek pohlavních hormonů ve většině případů vede k menstruačním nepravidelnostem u dívek mladších čtyřiceti let. Kromě toho hormony štítné žlázy a slinivky břišní, kterých je příliš mnoho nebo naopak málo, mohou také vést k hypomenorei. Léčba onemocnění by měla být prováděna gynekologem spolu s endokrinologem.

Pokud došlo k hormonálním poruchám v důsledku užívání antikoncepčních prostředků, je třeba antikoncepční léky opustit. Perorální léky a nitroděložní tělísko nejčastěji vedou k zastavení reprodukční aktivity těla. Pokud se po zrušení těchto prostředků neobnoví menstruační cyklus, musíte kontaktovat odborníka.

Chirurgický zákrok

Kyretáž děložní dutiny (potrat), odstranění polypů a další chirurgické zákroky mohou narušit tvorbu endometria a vést k poruše v hormonálním systému těla. Pokud se po operaci objeví příznaky zánětu (vysoká horečka, bolest, svědění), je nutná urgentní komplexní léčba.

Dědičná predispozice

Některé ženy mají kvůli dědičnosti krátké období. S největší pravděpodobností takový problém pronásleduje nejbližší příbuzný dívky. V tomto případě není hypomenorea považována za známku žádné nemoci a taková žena může bez větších obtíží otěhotnět a porodit dítě..

Nesprávný životní styl, nadměrná námaha, neustálé diety, fyzické a emoční vyčerpání, únava mohou vést k řídkému výtoku během menstruace. Dokonce i poruchy a následný prostý přesun do nového bydliště může negativně ovlivnit stav reprodukčního systému ženy..

Normální doba menstruace

Podle stavu menstruačního cyklu lze posoudit reprodukční systém. Pokud normální výtok s pravidelným měsíčním cyklem oslabuje, mění se rozmazaná konzistence nebo se jejich objem výrazně snížil, měla by žena určitě navštívit lékaře.

Chcete-li sledovat stav menstruačního cyklu, měla by každá dívka mít speciální deník. Zaznamenává dny nástupu menstruace, čas jejich pokračování a hlavní podrobnosti výtoku. To pomůže identifikovat možné odchylky od normy. U žen ve věku od 15 do 40 let by se měl menstruační proces vyvíjet podle následujícího principu:

 • bezbolestný nebo s malou bolestí, pravidelné krvácení;
 • doba menstruačního cyklu dosáhne 28 dnů (v tomto případě mohou existovat určité odchylky, které nepřesáhnou jeden týden);
 • menstruace pokračuje po dobu 3-7 dnů;
 • výboj se vyznačuje jeho hojností. Jejich objem může být až 150 mililitrů..

Menstruace s malým množstvím světle hnědé krve ve většině případů negativně ovlivňuje reprodukční systém a je již patologií. Ale někdy tomuto procesu slouží i zcela přirozené faktory..

Věk ženy

Věk lze připsat přirozené příčině velmi krátkých období. V tomto případě je krvácení vzácné a neodpovídá obecně přijímaným normám:

 1. Pokud dívka právě začala menstruovat. V prvním roce po zahájení jsou nadále aktivně regulovány a mohou se lišit svou intenzitou. Někdy může být krvácení mnohem méně časté a méně. Pokud se však cyklus po jednom roce od začátku první menstruace nevrátil do normálního stavu, je důležité jít na konzultaci s lékařem, protože to může naznačovat určité odchylky ve zdraví.
 2. Pokud pravidelné krvácení začne ztrácet trvání a hojnost u ženy ve věku čtyřiceti let, znamená to začátek období menopauzy. Proces je považován za zcela přirozený a neohrožuje zdraví..

Ale i pro čtyřicetiletou ženu je velmi důležité navštívit lékaře včas, pokud po dlouhou dobu nedošlo k pravidelnému krvácení a náhle došlo k výtoku. Může to být známka vážné nemoci..

Nesoucí dítě

Těhotenství je zcela normální a přirozenou příčinou menstruačních nepravidelností. Pokud po stanoveném datu menstruace nezmizí nebo začnou trochu a velmi špatně vystupovat, může to znamenat novou koncepci. V případě, že výtok trvá jen jeden den, se vyznačuje světlou barvou a malým množstvím, neměli byste se obávat a panikařit. To je normální. Při nošení dítěte by však jakýkoli výtok měl posoudit gynekolog..

Proces narušení cyklu může také nastat v důsledku přítomnosti určité patologie v těle, například nízké hladiny progesteronu. To naznačuje možný potrat. Když se objeví první příznaky potratu, je důležité okamžitě kontaktovat nemocnici.

Po narození dítěte dochází k řídkým obdobím poměrně zřídka. Reprodukční systém se začíná rychle zotavovat a znovu získává schopnost reprodukce. Ženské tělo se brzy může plně připravit na další těhotenství. Pokud během kojení dojde k drobnému výtoku, je důležité poradit se s lékařem, ale ve většině případů je tento příznak považován za zcela normální..

Známky přerušeného cyklu

Pokud žena ve věku 15 až 40 let zjistí, že její menstruace změnila množství, měla by co nejdříve navštívit odborníka. Tyto příznaky naznačují odchylku ve fungování těla..

Mezi hlavní funkce v tomto případě patří:

 • Pocit bolesti v bederní oblasti i na hrudi. U některých žen se tento příznak nikdy neprojevuje po celou dobu vývoje patologie..
 • Bolestivé křeče v dolní části břicha.
 • Přítomnost průjmu nebo naopak prodloužené zácpy.
 • Časté bolesti hlavy, říhání.

Tento stav se v medicíně nazývá oligomenorea. Vede k neplodnosti u žen mladších čtyřiceti let. Hypomenorea se může projevit jako primární příznaky, pokud dívka nikdy neměla normální menstruační cyklus, a také druhotně, například po porodu. Pokud se anemické období objeví každý měsíc, pak je to považováno za vážný problém, který vyžaduje pomoc gynekologa..

Diagnostika a prevence

Hlavní důvod porušení menstruace lze identifikovat až po komplexní diagnostice ženským lékařem a sérii vyšetření. Lékař musí znát přesný čas, kdy tento stav nastal, a také sekundární nebo primární původ menstruace. Zjistí také, zda je žena těhotná nebo zda má takové příznaky po narození dítěte..

Po důkladné konzultaci pacient odebere nátěr k určení infekční léze, podstoupí ultrazvuk dělohy a vaječníků. Bez selhání se provede krevní test na celkovou hladinu hormonů v těle. Na konci vyšetření lékař vyhodnotí funkci vaječníků a tloušťku endometria. Teprve po provedení všech popsaných postupů můžete přesně identifikovat příčinu hubené a krátké doby. Je důležité konzultovat s lékařem včas a nezačínat situaci.

Většina dívek neví, co mají dělat, pokud mají příliš časté období štíhlosti. Dodržováním správného životního stylu, denního režimu, pozitivních emocí můžete zabránit rozvoji možné nemoci v budoucnu. Pokud náhle začnou potíže s menstruačním cyklem, je nutné situaci pečlivě zvážit a pokusit se snížit zátěž těla, jinak bude výsledek velmi nepříjemný.

Každá žena by měla pečlivě sledovat své zdraví, aby se zabránilo možným patologiím a problémům s tělem. Je důležité včas věnovat pozornost známkám narušení cyklu, jinak hrozí, že hypomenorea skončí neplodností.

Krátký menstruační cyklus. Jaký je důvod?

Není zvykem mluvit o menstruaci otevřeně, s výjimkou přátel nebo lékaře. Mnoho lidí ale zároveň sleduje svůj menstruační cyklus, například pomocí kalendáře „kritických dnů“ nebo dokonce ve své mysli. Ženy to obvykle dělají buď pro plánování těhotenství, nebo pro zjištění přibližného data dalšího období. Ale ne každý chápe, zda je nutné něco udělat, když se náhle cyklus zkrátí. Pokud se načasování zkrátilo než obvykle nebo samotná menstruace trvá méně dní, měli byste tomu věnovat pozornost. Nepropadejte však panice hned..

Proč je menstruační cyklus kratší??

Pojďme na začátek zjistit, jaký je menstruační cyklus. Jeho základem je pravidelnost: měla by trvat přibližně stejný počet dní a skutečná menstruace by měla běžně probíhat ve stejném čase. Začátek se považuje za první den menstruace (výtok).

Existují průměrné sazby za menstruační cyklus, ale každá žena je jiná. Jeho průměrná délka je 28 dní (norma zůstává v rozmezí od 21 do 35) a samotná doba menstruace je asi 4 dny.

V jednom cyklu se v těle ženy objeví jakási demo verze těhotenství. Téměř každý měsíc dozrává folikul ve vaječnících, ze kterého se objevuje vajíčko. Tento proces uvolňování vajíčka z vaječníku a čekání na oplodnění se nazývá ovulace. Pokud vejce zůstane neoplodněné, pak tělo odmítne endometrium - vrstvu dělohy, ke které by se mělo embryo připojit. Právě tomuto procesu oddělení endometria a vylučování z těla se říká menstruace. Všechny tyto procesy řídí různé hormony a jejich poměr v těle..

Někdy si žena myslí, že časné „kritické dny“ jsou známkou těhotenství, ale není tomu tak. Připevnění embrya k děloze je ve skutečnosti někdy doprovázeno uvolňováním malého množství krve (maximálně - několik kapek), ale tento jev má malou podobnost s menstruací, ani v pocitu (žádná bolest, nepohodlí, PMS), ani v trvání.

Důvody pro krátký menstruační cyklus jsou obvykle spojeny se změnou hormonálních hladin nebo se stavem vedoucím ke změně:

 • hormonální nerovnováha;
 • nemoc štítné žlázy;
 • zánět nebo tvorba cyst ve vaječnících;
 • cukrovka;
 • problémy s oběhovým systémem (poruchy srážení krve, vaskulární onemocnění);
 • nemoc ledvin;
 • děložní myomy;
 • novotvary v hypofýze.

Vnější faktory také způsobují zkrácení cyklu, které však ovlivňují hormonální pozadí:

 • prudká změna hmotnosti (úbytek hmotnosti nebo přírůstek hmotnosti),
 • stres,
 • fyzický a emoční stres,
 • minulé nemoci, léky,
 • změna klimatu, cestování, lety.

Je však třeba si uvědomit, že existuje výjimka z pravidla, když dojde k selhání a intervaly mezi menstruací se sníží:

 • prvních několik let po nástupu menstruace;
 • několik posledních let před menopauzou;
 • po ukončení užívání perorálních kontraceptiv, odstranění spirály;
 • po porodu, potratu, potratu.

V každém z těchto případů příliš dlouhý nebo příliš krátký cyklus, stejně jako krátká období - varianta normy.

Kdy je potřeba léčba?

Proč by měl být krátký menstruační cyklus alarmující? Kdy stojí za to navštívit lékaře a kdy ne?

Pokud je krátký menstruační cyklus kratší než normální období u ženy, ale stále je v normálních mezích, neměli byste se obávat. Někdy se to změní nebo znovu sestaví, to je norma.

Pokud se častá menstruace vyskytuje třikrát až čtyřikrát za sebou, pak je to již nebezpečné, bez ohledu na důvod. Ve skutečnosti se během nich ztratí hodně krve, což vede k anémii, slabosti, poklesu imunity.

Je také důležité nezaměňovat krátké období s krvácením nebo krvácením uprostřed cyklu. Samotná žena však často nedokáže určit, co se stalo - menstruační cyklus se zkrátil nebo začalo krvácení. V tomto případě je lepší jít k lékaři zjistit příčinu a podstoupit léčbu..

Přísně vzato by měl být gynekolog navštíven v následujících situacích:

 • Krátký cyklus (méně než 17 dní).
 • Náhlá změna doby cyklu.
 • Výdatnější než obvykle předčasné vypouštění.
 • Snížení krvácení, až 1-3 dny špinění.

Další situací, kdy žena nebo dívka s krátkým cyklem musí navštívit lékaře, je touha otěhotnět. Jak již bylo zmíněno, hormony jsou zodpovědné za cyklus. Porušený nebo příliš krátký cyklus může naznačovat problémy s hormonálními hladinami. To znamená, že pravděpodobnost těhotenství klesá..

Nepředpokládejte, že k obnovení cyklu budou předepsány hormonální látky. Jak bylo uvedeno výše, narušení může nastat v důsledku stresu, životního stylu atd. V těchto případech lze předepsat vitamín-minerální komplexy s vitexem k normalizaci menstruace. Mohou být také zahrnuty do komplexní terapie pro normalizaci cyklu a pro další problémy..

A i když se spojení vitamínových komplexů s cyklem na první pohled nezdá zjevné, je. Extrakt Vitex jemně normalizuje hladinu prolaktinu a obnovuje normální poměr hormonů štítné žlázy. Jód je nutný pro normální hladinu hormonů štítné žlázy. Vitamíny E, B2 a B9 jsou nezbytné pro funkci vaječníků a ovulaci.

Komplex Pregnoton je určen zejména ke stabilizaci menstruačního cyklu, který obsahuje extrakt vitextu, arginin a sadu vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro fungování ženského reprodukčního systému. Užívání přípravku Pregnoton s kurzem vám umožní vrátit se k normální frekvenci cyklu a zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

NENÍ REKLAMA. MATERIÁL PŘIPRAVENÝ S ÚČASTÍ ODBORNÍKŮ.

Příčiny krátkodobých 1-3 dnů

Hypomenorea je lékařský název, který lékaři používají při odkazování na omezená období. K tomuto problému dochází v důsledku nesprávné funkce těla, zejména nesprávné funkce vaječníků.

Krátká období mohou přijít nečekaně, doprovázená dalšími příznaky, které naznačují konkrétní onemocnění. Existují však případy, kdy je to jediný příznak patologie..

Když krátký výtok není patologie

Normální období jednoho období se pohybuje mezi 3 a 6 dny. Interval je 20–35 dní. Bolest by měla být mírná. Pokud dříve bylo množství menstruačního cyklu významně velké a doba trvání překročila aktuální, doporučuje se konzultovat s lékařem, aby určil povahu cyklu.

Existuje také mnoho případů, kdy krátká menstruace nebyla důsledkem průběhu nemocí v těle. Mezi nimi:

 • Těhotenství. První 1-2 dny regulace mohou být normální, pak končí. Během těhotenství jsou takové případy docela běžné..
 • Hormonální úprava. To může zahrnovat stavy po užívání hormonálních léků, zotavení po porodu.
 • Menopauza.

Dalším možným důvodem je slabá imunita (zejména tělo je na jaře vystaveno stresu), kdy u ženy dochází k celkové nevolnosti, je jí špatně a doprovázejí ji další zdravotní problémy.

Známky patologie

Hlavními příznaky patologie jsou krátké trvání, které je určeno průběhem menstruace, a současné snížení objemu výtoku.

 • obecná slabost;
 • častá nevolnost;
 • bolest na hrudi;
 • periodické krvácení z nosu;
 • problémy s stolicí;
 • snížené libido.

Hmotnost se také může snížit, může se objevit bolest v podbřišku.

Příčiny

Jedním z důvodů je struktura vnitřních orgánů. To se nemusí objevit okamžitě, ale v průběhu času, když je dívka již zvyklá na normální cyklus. Ke změnám dochází během dospívání, jak člověk roste.

Krátká období mohou být způsobena jedním z následujících způsobů:

 • strava (silné a dlouhodobé omezení výživy vede k narušení těla);
 • infekce (ne nutně genitourinárních orgánů);
 • přenesené operace;
 • stres;
 • zhoršený metabolismus;
 • otrava, intoxikace;
 • výsledek průběhu užívání hormonálních léků;
 • endokrinní onemocnění.

Nepřerušovaná práce vaječníků závisí na fungování hypotalamo-hypofyzárního systému. Všechna výše uvedená porušení, když se v důsledku toho může snížit počet dnů menstruace, se zpravidla vyskytují na pozadí porušení produkce pohlavních hormonů.

V některých případech vede koncentrace mužských pohlavních hormonů k podobnému výsledku. Ženy, které užívají hormonální léky, jsou ohroženy. Hladiny testosteronu stoupají a funkce vaječníků je potlačena. Problém se obvykle vyskytuje u lidí, kteří sportují a nerozumí závažnosti poškození způsobeného silnými léky obsahujícími testosteron.

Endometrium je vnitřní vrstva dělohy, která je jeho výstelkou. Krevní sekrece se hromadí na povrchu endometria. Každý měsíc jako součást normálního cyklu ženy podporuje odlupování neoplodněného vajíčka. Proto s malým objemem sekrecí lze předpokládat, že problém je v práci endometria, které se ztenčilo. K tomu dochází nejčastěji kvůli nízkému obsahu tuku ve stravě..

Diagnostika

Chcete-li předepsat řadu vhodných diagnostických opatření, musíte se poradit s gynekologem. Standardní seznam studií je zpravidla následující:

 • Krevní test.
 • Skvrna pro studium mikroflóry. Přijato během vyšetření.
 • Analýza moči. Je potřeba ke stanovení standardních indikátorů a hormonálních hladin.
 • Cytologická analýza. Přijato během vyšetření.
 • PCR. Polymerázová řetězová reakce je moderní vysoce přesná výzkumná metoda založená na použití enzymů při analýze biomateriálu.
 • Stanovení bazální teploty.
 • Biopsie endometria. Je zkoumán fragment tkáně.
 • Ultrazvuk. Ultrazvuková diagnostika vám umožňuje získat rozšířená data o stavu orgánů urogenitálního systému.

V závislosti na výsledcích testu lékař předepíše léčbu. Je důležité přesně určit, co přesně spouští zkrácení menstruačního cyklu. V praxi však v procesu výzkumu můžete najít několik problémů, z nichž každý musí být vyřešen výběrem vhodné techniky..

Léčba

Cílem léčby není prodloužit menstruaci nebo eliminovat její redukci, ale vyřešit problémy, které k takové situaci vedly..

Není neobvyklé, že pacientka informuje lékaře, že menstruační cyklus je výrazně snížen. Specialista předepíše několik typů výzkumu a poté určí léčbu. Výsledkem je obnovení menstruace, ale pouze na několik měsíců, a poté je cyklus opět narušen. Důvodem je nesprávná taktika, která nezahrnuje odstranění hlavní příčiny, ale pouze jednu ze stávajících patologií.

Během léčby by žena měla dobře jíst. Tělo potřebuje živiny. Mono-diety jsou zvláště zakázány. Lékař předepíše komplex vitamínů a pokud je tělesná hmotnost nižší než normální, doporučuje přibrat. Právě v tukové vrstvě jsou obsaženy estrogeny, které jsou odpovědné za normální průběh menstruace a udržování reprodukčního systému v normálu.

Fyzická aktivita je minimalizována. Pokud dívka navštíví tělocvičnu, musí si po dobu terapie zvolit speciální tréninkový program.

Homeopatické léky se často předepisují k obnovení hormonálních hladin. Nemůžete však na dálku říci, který lék pomůže problém vyřešit. Je důležité pochopit, co se stalo základem porušení. Pokud je endometrium příliš tenké, bude důležité užívat léky, které jej obnoví. Injekce estradiolu se provádějí, užívá se Duphaston nebo Utrozhestan.

Pokud je pokles objemu menstruace nevýznamný a diagnóza nenaznačuje patologii, doporučuje se obnovit normální rytmus, více spánku, méně stresu a neunavit se. To vše v kombinaci postupně povede k normalizaci situace..

Příčiny slabé menstruace fyziologické a patologické povahy

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech. Obvykle je doba menstruace od 3 do 7 dnů. Odchylky od tohoto období směrem nahoru nebo dolů jsou považovány za abnormální. Krvácení trvající 1–2 dny se nazývá oligomenorea..

Je důležité najít a eliminovat příčinu štíhlých období.

Na gynekologická onemocnění lze upozornit snížením množství výtoku nebo skromným obdobím (až o 50 ml). Tento stav nemusí vždy nastat v důsledku patologických procesů v těle. Může to být způsobeno fyziologickými faktory, jako je těhotenství, kojení. Je třeba podrobně zvážit hlavní příčiny hypomenorey a situace, kdy sporé období vyžaduje odbornou kontrolu..

Patologické příčiny

Zvažme hlavní důvody ovlivňující množství krve vylučované během menstruace, které vyžadují úpravu:

 1. Anorexie nebo přísné diety. Oslabené tělo šetří energii k udržení života. Z tohoto důvodu menstruace prakticky není pozorována nebo se projevuje slabým krvácením..
 2. Vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů. Rozvinuté systémy nemohou plně plnit své funkce.
 3. Chirurgické odstranění dělohy nebo její části.
 4. Potraty a gynekologické poruchy, které vyústily v kyretáž děložního epitelu. Po potratu se menstruační cyklus mění, což také ovlivňuje množství vylučované krve. Pokud po vyčištění dojde k řídkému výtoku s nepříjemným zápachem, znamená to vývoj sekundární infekce.
 5. Nedostatek cenných vitamínů a minerálů v těle. Avitaminóza negativně ovlivňuje hematopoetické procesy v těle.
 6. Patologie štítné žlázy. Orgán je zodpovědný za produkci estrogenů, které ovlivňují fungování genitálií. Hormonální poruchy inhibují zrání vajíček a jejich uvolňování z folikulu.
 7. Obezita. Tento stav je nebezpečný vývojem hormonálních poruch na pozadí zpomaleného metabolismu. Sliznice dělohy žen trpících nadváhou nemá čas natolik růst, aby byla menstruace normální.
 8. Pohlavní choroby Způsobte selhání cyklu a snížení množství uvolněné krve.
 9. Gynekologické poruchy - polypy v děloze, polycystický vaječník, endometrióza.
 10. Patologie nervového systému. Abnormální změny v hypofýze a hypotalamu ovlivňují množství produkovaných pohlavních hormonů.

Dobře koordinovaná práce dutého systému je negativně ovlivněna zaměstnáním v nebezpečné výrobě a nepříznivou environmentální situací.

Fyziologické příčiny sporých období

Po 40 letech může příznak naznačovat bezprostřední nástup amenorey - úplnou nepřítomnost menstruace. Hypomenorea jako přirozený proces lze pozorovat do 2 let u mladých dívek po menarché. Zástupci spravedlivého sexu ve stáří čelí podobným příznakům. Pokles množství vylučované sekrece v nich je spojen s postupným slábnutím funkcí vaječníků.

Fyziologická hypomenorea může být spojena s dědičnou predispozicí. Pokud měla matka nebo babička slabé krvácení, je pravděpodobné, že dívka bude mít stejný stav. V takovém případě bude mít žena v budoucnu veškeré šance na normální těhotenství..

Hnědý nízký výtok je hlavním příznakem nízkých období (hypomenorea)

Objem menstruačního krvácení se může po intenzivním cvičení měnit nahoru nebo dolů.

Příznaky hypomenorey

Štíhlá menstruace se objevuje včas, ale liší se od normálního krvácení barvou. V patologii se odstín výtoku mění od nažloutlé až hnědé. Na podložce zůstávají drobné skvrny od krve. Délka sporých období se pohybuje od několika hodin do 2 dnů.

Podmínku navíc doprovází:

 • nevolnost;
 • časté bolesti hlavy;
 • otok mléčných žláz;
 • neustálá bolest v dolní části zad;
 • problémy s defekací.

Tmavě červený výtok během menstruace se objevuje se zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Tajemství má zároveň viskózní konzistenci a špatně voní. Infekční gynekologická onemocnění jsou doprovázena obecným zhoršením blahobytu ženy a vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Diagnostika

Štíhlá menstruace může naznačovat nejen genitální infekce, ale také tvorbu benigních nebo rakovinných těsnění v děloze a vaječnících. Doporučuje se podstoupit počáteční vyšetření u gynekologa ihned po skončení menstruace. Během návštěvy kliniky se lékař zeptá ženy na intenzitu krvácení, jeho trvání a výskyt chronických onemocnění v historii. K posouzení stavu reprodukčního systému používá gynekolog následující diagnostické metody:

 • nátěr na flóru (k identifikaci zánětlivých procesů v těle);
 • krevní test (k určení typu infekce v těle, pokud existuje);
 • kolposkopické vyšetření (umožňuje vidět polypy a další novotvary ve struktuře endometria);
 • transvaginální ultrazvuk.

Důvodem nedostatečných období po 40 letech je přístup k menopauze

Navíc bude žena odkázána na mammologa. Musí být každoročně vyšetřován. V případě podezření na rakovinu budou standardní diagnostická opatření doplněna počítačovou tomografií pánevních orgánů, krevními testy na hormony.

Raná stadia rakoviny dělohy mají podobné příznaky jako ovariální dysfunkce. Z tohoto důvodu je nutné kontaktovat gynekologa, když se objeví první známky porušení..

Včasná diagnostika onkologie významně prodlouží život pacienta.

Způsoby řešení porušení

Léčebný režim pro hypomenoreu určuje gynekolog po shromáždění údajů o symptomatickém obrazu poruchy a získání výsledků diagnostických postupů. Terapie do značné míry závisí na příčině nástupu sporých období..

V tomto případě stojí za to vědět o následujících funkcích:

 1. V případě endokrinních poruch budou pacientovi nabídnuty hormonální léky, které normalizují činnost reprodukčního systému. Vhodný lék zvolí lékař v závislosti na věku ženy. Hormonální látky pro ženy po 30 a 50 letech se liší svým terapeutickým účinkem a složením.
 2. Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky po identifikaci typu patogenu, který způsobil hypomenoreu. Terapie je nutně posílena užíváním antihistaminik (ke zmírnění otoků z postižených tkání), protizánětlivých léků a spazmolytik.
 3. Obezita a podváha, které vyvolaly slabou menstruaci, jsou odstraněny normalizací denního režimu a úpravou výživy. S anorexií je obtížnější se vyrovnat než s obezitou. Její léčba se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu..
 4. Nádory v děloze, cervikálním kanálu nebo vaječnících jsou chirurgicky odstraněny. Rakovinné novotvary vyžadují integrovaný přístup k léčbě: užívání léků, radiační terapie, korekce stravy atd..

U hypomenorey způsobené stresem, podvýživou nebo nadměrnou fyzickou námahou je léčba lidovými léky přijatelná. Chcete-li zvýšit množství výtoku během menstruace, používejte v určité dny cyklu šalvěj, děložní bór. Je důležité, aby použití tradičního léku na hypomenoreu bylo dohodnuto s lékařem. Samoléčba zřídka končí úspěšně.

Dalším důvodem pro sporé období jsou hormonální změny

Nebezpečí opožděné léčby

Hypomenorea signalizuje nepřítomnost ovulace, hormonální poruchy a další poruchy v těle. Nedostatečná pozornost ke zdraví může vést k formaci u ženy:

 • obezita;
 • antény na obličeji;
 • onkologie.

Nádory, které se tvoří v mozku, narušují práci hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje koordinaci pohybů a duševních schopností. Velké cysty ve vaječnících jsou nebezpečné prasknutím stěny orgánu a rozvojem peritonitidy.

Důsledky skrovného období představují hrozbu nejen pro zdraví, ale i pro život žen. Proto jsou jakékoli změny v menstruaci (pokud jde o délku a hojnost) důvodem pro vyšetření u gynekologa.

Prognóza těhotenství

Málo hnědé menstruační krvácení je jedním ze známek ne ovulace. V tomto stavu žena nebude moci otěhotnět. Dívka se může ujistit o nepřítomnosti nebo přítomnosti ovulace doma pomocí měření bazální teploty a speciálních testů.

Během ovulace (uprostřed cyklu) se bazální teplota zvyšuje o 0,5-1 stupně. Pokud dojde k ovulaci, může se žena stát matkou, pokud si to přeje..

Koncepce dítěte by měla být plánována uprostřed menstruačního cyklu: během uvolňování vajíčka z folikulu.

Pokud doma nebylo možné detekovat ovulaci a existují malá období, musíte se obrátit na svého gynekologa o ultrazvukové vyšetření. Metoda umožní lékaři vyšetřit vaječníky, určit přítomnost folikulů v nich.

V nestandardních situacích, například s hubeným obdobím, je lepší začít plánovat těhotenství s lékařským vyšetřením. Kromě gynekologa je vhodné, aby žena navštívila endokrinologa a genetika. Tím se zvýší šance na zdravé dítě..

Proč jsou krátká období

Krátká období se vyskytují z mnoha důvodů. Odchylky od normy jsou způsobeny buď fyziologickými faktory, které nejsou nebezpečné, nebo patologickými.

Životní styl, strava a strava, fyzická aktivita, emoční stav ovlivňují délku menstruace. Pokud je výtok kratší než obvykle, měli byste navštívit svého lékaře a zjistit příčinu..

 1. O fyziologii
 2. Krátká období
 3. U dospívajících
 4. Během těhotenství
 5. Po porodu
 6. Po škrábání a potratu
 7. Na začátku menopauzy
 8. Může to být známka početí
 9. Musím navštívit lékaře
 10. Doporučení gynekologa

O fyziologii

Obvyklá doba menstruace je 3 až 7 dní. Cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Při výtoku může mít žena mírnou bolest..

Existují fyziologické důvody, proč se vaše menstruace zkracují a jsou vzácné:

 • Dva roky po menarché, první období u adolescentů.
 • Nástup těhotenství.
 • Kojení období.
 • Nástup menopauzy.
 • Hormonální nerovnováha během období zotavení po porodu nebo v důsledku užívání hormonálních léků.

Krátká období

Krátká období, jejichž důvody jsou různé, se vyznačují malým množstvím výboje. Není to více než 50 ml denně. Jejich trvání je 1–2 dny. Tento patologický stav se nazývá oligomenorea..

Oligomenorea může být:

 • Hlavní. Lhůty nebyly vždy delší než 2 dny.
 • Sekundární. Výtok měl normální trvání a poté se snižoval.

Funkční poruchy mohou způsobit krátké období. Vyvolávají je:

 • zánětlivá a infekční onemocnění urogenitálního systému;
 • nemoci endokrinního systému;
 • metabolické onemocnění;
 • trauma pánevních orgánů;
 • operace, kyretáž, potrat;
 • hubnutí v důsledku diety;
 • užívání perorálních kontraceptiv.

U dospívajících

Krátké první období jsou normou. Vývoj tohoto cyklu trvá až dva roky. Během této doby budou vaše menstruace postupně pravidelná a vrátí se k normálnímu trvání..

Pokud se cyklus nevrátil do normálu, možné příčiny slabého a krátkého vybití:

 • porušení hormonálních hladin;
 • patologie vývoje orgánů reprodukčního systému;
 • zánětlivá nebo infekční onemocnění.

Během těhotenství

Po početí začnou v těle hormonální změny. V prvním měsíci po oplodnění oocytu může dojít k hojnému špinění v obvyklých dnech menstruace. Důvodem je to, že embryo nemá vždy čas se přesunout do děložní dutiny a implantovat.

Slabé krvácení v následujících měsících těhotenství je příznakem začínajícího potratu.

Je třeba vyloučit mimoděložní vývoj těhotenství, při kterém je také možný výtok. Jsou však doprovázeny syndromem akutní bolesti.

Po porodu

V poporodním období a během kojení dochází v těle ženy k závažné hormonální změně. Obnova trvá nějakou dobu.

Menstruace se stává pravidelnou a normální častěji po ukončení laktace.

Po škrábání a potratu

Krátká menstruace způsobená potratem a kyretáží je možná z mnoha důvodů..

Je nutné věnovat pozornost povaze menstruace. Tmavá barva, nepříjemný zápach, v kombinaci se špatným zdravotním stavem ženy, naznačuje vývoj infekce. Vyžaduje opakovanou kyretáž a ošetření.

Nízký a krátký výtok je možný kvůli nedostatečnosti endometria po kyretáži. Během 2-3 měsíců se tkáň zotaví a cyklus se zlepší.

Na začátku menopauzy

Po 45 letech dochází k přirozenému zániku reprodukční funkce. Úroveň pohlavních hormonů syntetizovaných vaječníky se postupně snižuje.

Prvními příznaky nástupu menopauzy jsou snížení krvavého výtoku, snížení libida, zvýšení pocení, návaly horka.

Může to být známka početí

Po oplodnění se vytvořené embryo přesune do děložní dutiny. Tam je implantován do sliznice. Proces je někdy doprovázen drobným poškozením cév. Dochází k takzvanému implantačnímu krvácení.

Žena si ho může vzít pro nástup menstruace, skromný a krátký čas..

Na videu o délce cyklu

Musím navštívit lékaře

Pokud slabá menstruace trvá 1 den a přetrvává nebo trvá 2 dny, je nutné vyšetřit gynekologa.

Chcete-li zjistit důvody, jmenujte:

 • nátěr z genitálního traktu na bakteriální kulturu;
 • krevní test na hormony;
 • Diagnostika PCR;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • endometriální biopsie.

Na základě získaných výsledků stanoví lékař diagnózu a zvolí taktiku léčby.

V závislosti na příčině patologie je ženě předepsáno:

 • hormonální léky;
 • homeopatické léky;
 • vitamínové a minerální komplexy;
 • vyvážená strava.

Pokud jsou důvody krátké menstruace ztenčení endometria, jsou předepsány léky, které jej obnoví. Může to být léky Utrozhestan nebo Duphaston.

Doporučujeme vám přečíst si článek o hnědém výboji týden před menstruací. Z toho se dozvíte o příčinách, možných onemocněních a také o tom, zda předčasný výtok může naznačovat těhotenství..

Proč vaše menstruace nekončí, když používáte antikoncepci? Přečtěte si zde.

Doporučení gynekologa

Pokud existují období, která se zastaví brzy, je důležité, jak často se to stane. Pokud to bylo jednou, musíte věnovat pozornost svému zdraví. Snižte stresové vypouštění, celkovou práci a únavu, nedostatek spánku, odpočinku, stravy.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat hubnutí. Hladina estrogenu, pohlavního hormonu, který reguluje menstruační cyklus, je ovlivněna tělesnou hmotností. Pro jeho dostatečnou produkci musí být minimální tělesný tuk, který zmizí s prudkým úbytkem hmotnosti.

Chcete-li obnovit cyklus a normalizovat menstruaci, měli byste opustit dietu, revidovat stravu. Musí obsahovat všechny základní živiny, vitamíny, minerály.

Pokud se pravidelné a krátké období vyskytují pravidelně, bude nutné lékařské vyšetření. Na základě jejích výsledků gynekolog předepíše léčebný postup k obnovení reprodukčního zdraví.

Jaké jsou důvody pro krátké období

Krátká období (hypomenorea) mohou být daleko od menstruace, ale špinění z jiného důvodu. Je to jen tak, že někdy se čas nástupu špinění může shodovat s očekáváním pro kritické dny..

Normálně menstruace přichází každých 28 dní. Variabilita od 21 do 35 dnů je však povolena (podle některých doporučení je zohledněna doba od 24 do 38 dnů) a trvá 3 až 5 dnů. Pokud je doba trvání pouze jeden až dva dny, můžeme hovořit o krátkých obdobích.

Krátká období lze obvykle pozorovat u dívek v následujících případech:

 • Na začátku formování menstruační funkce - během prvních lihovin od první menarche.
 • S vyčerpáním vaječníků. „Tenké endometrium“ vede ke štíhlým obdobím - to je první indikátor, že žena bude mít během několika let menopauzu.
 • Užívání léků. Nejčastěji jsou ovlivňovány hormonální léky, zejména orální antikoncepce. Na pozadí jejich příjmu může být období žen extrémně vzácné. V některých případech je dokonce povolena absence menstruace po dobu dvou až tří cyklů. Podobný účinek se může objevit i při užívání anabolických steroidů..
 • Stres, změna klimatu a další životní okolnosti.
Ředění endometria při užívání perorálních kontraceptiv

Příčiny krátkých období po porodu:

 • Adaptace na laktaci. Zpravidla se to do 3–5 měsíců po ukončení kojení vyřeší..
 • Vyčerpání. Prudký pokles tělesné hmotnosti povede k nedostatku estrogenů, protože se částečně tvoří v tukové tkáni. Silná ztráta hmotnosti a pokles indexu tělesné hmotnosti o méně než 18 mohou vést k úplné absenci menstruace a dysfunkce vaječníků.
 • Kyretáž děložní dutiny po porodu. Nadměrné odstranění funkční vrstvy endometria spolu s bazální vrstvou může v budoucnu vést ke sporým obdobím.
 • Sheehanův syndrom. Vyvíjí se s masivní ztrátou krve, se syndromem DIC. Patologie je doprovázena nekrózou části hypofýzy. Výsledkem je extrémně špatná nebo žádná menstruace.
 • Po císařském řezu. Pokud během operace žena podstoupila nějaké manipulace na vaječnících, například byla provedena biopsie k odstranění polycystických nebo cyst, může dojít k jejich vyčerpání..
Kyretáž děložní dutiny

Po několika operacích může dojít ke krátkým a sporým obdobím. Hypomenorea může být důsledkem:

 • diagnostická kyretáž;
 • hysteroskopie;
 • více potratů;
 • po kyretáži pro patologii těhotenství - nevyvinutý, potrat.

Operace vaječníků se „pociťují“ v krátkých obdobích po několika letech - po pěti a dokonce i později. Jakákoli manipulace může vést k předčasnému vyčerpání:

 • odstranění cysty;
 • resekce části vaječníku;
 • moxování na endometriózu;
 • operace polycystických.
Resekce ovariálních cyst

Jiné příčiny krátkých období:

 • Hypogonadotropní hypogonadismus. V tomto případě jsou odhalena porušení na úrovni hypofýzy a hypotalamu. Během vyšetření má dívka nedostatek všech pohlavních hormonů i tropických - FSH, LH, prolaktinu a uvolňujících hormonů.
 • Obecná sexuální infantilita. Zároveň žena, i při rutinním vyšetření, odhalí nedostatečný vývoj pohlavních orgánů, zejména dělohy. Často mají tyto dívky následně problémy s těhotenstvím. Krátká a štíhlá období jsou důsledkem nedostatku estrogenu.

Krátká období mohou být výsledkem nátěrů během těhotenství, myomů dělohy, dysfunkce vaječníků, včetně zánětlivých. V tomto případě si žena s největší pravděpodobností všimne dalších příznaků, například toxikózy, bolesti v podbřišku a dalších..

Hypomenorea může být projevem poruchy funkce štítné žlázy, vyskytuje se u tuberkulózy vaječníků, která je asymptomatická.

Chcete-li zjistit důvod krátké menstruace, musíte nejprve podstoupit lékařskou prohlídku. V závislosti na získaných datech je přiřazen průzkum, často seznam obsahuje:

 • Studie na pohlavní hormony, štítnou žlázu, hypofýzu.
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.
 • CT mozku, MRI nebo rentgen.
 • Hysteroskopie se používá při podezření na nitroděložní patologii.
Hysteroskopie

Léčba krátké menstruace závisí na identifikované patologii. Nejčastěji se používají hormonální léky, protože poskytují rychlý a nezbytný účinek. Lze použít také:

 • Vitamíny A, E, skupina B nebo hotové komplexy - Time factor, Cyclovita a další.
 • Fyzioterapie, akupunktura, hirudoterapie.

Pokud je zjištěna hlavní příčina, je nutné ji odstranit a teprve poté přistoupit k nápravě menstruační funkce.

Pokud jsou krátké období funkční a epizodické, můžete použít lidové recepty. Například následující:

 • Je nutné vzít silné a staré listy aloe, vytlačit z nich šťávu, vypít dvě nebo tři polévkové lžíce. l. ráno, v poledne a večer.
 • Vezměte 200 g mrkve, oloupejte a vařte. Vezměte výsledný roztok ve 2 lžíce. l. každých 6-8 hodin.
 • Můžete použít recepty na kančí dělohu, červený kartáč, podběl, oregano, pastýřskou kabelku.

Prevence poruch menstruace je v souladu s následujícími doporučeními:

 • Musíte se naučit, jak se vypořádat se stresem. K tomu se dobře hodí jóga, plavání, běh, dechová cvičení..
 • Je třeba se vyvarovat potratů, zbytečného kyretáže a dalších nitroděložních zákroků.
 • Jakýkoli chirurgický zákrok na vaječnících by měl být zdůvodněn a proveden s ohledem na to, zda žena plánuje těhotenství v budoucnu.
 • Pokud se během menstruace neobtěžuje menstruace, je nutné se poradit s gynekologem, který vám předepíše adekvátní terapii a zachová reprodukční funkci.

Přečtěte si více v našem článku o krátké menstruaci.

Proč je tu krátké období

Krátké období nemusí být menstruace, ale špinění z jiného důvodu. Je to jen tak, že někdy se čas nástupu špinění může shodovat s očekáváním pro kritické dny..

Normální

Krátká období lze pozorovat u dívek v následujících případech:

 • Na začátku tvorby menstruační funkce. Během prvních ročníků od prvního menarche jsou povolena různá narušení cyklu, včetně zkrácení a zmenšení objemu. To je způsobeno skutečností, že tělo dívky právě začíná fungovat „podle nového schématu“, vytvoření spojení mezi určitými částmi mozkových struktur vyžaduje čas.
 • S vyčerpáním vaječníků. Jakmile se zásoba vajíček přiblíží k minimu, reaguje na to hormonální systém ženy. Úroveň estrogenu, který je nezbytný pro plný růst a zrání endometria uvnitř děložní dutiny, která tvoří většinu menstruačního toku, klesá.

„Tenké endometrium“ vede ke štíhlým obdobím - to je první indikátor, že žena bude mít během několika let menopauzu.

 • Užívání léků. Na charakter menstruace nejčastěji mají vliv hormonální léky, zejména orální antikoncepce. Na pozadí jejich příjmu může být období žen extrémně vzácné - až jeden nebo dva dny špinění. To je norma, protože v tomto případě je hormonální pozadí vytvořeno uměle a to je přizpůsobení ženského těla lékům.

V některých případech je dokonce povolena absence menstruace po dobu dvou až tří cyklů. Podobný účinek se může objevit i při užívání anabolických steroidů..

 • Stres, změna klimatu a další životní okolnosti. Cokoliv, co naruší psycho-emocionální stav ženy, může ovlivnit její období. V takovém případě může dojít k poruše, krvácení nebo nedostatečnému mazání. To je způsobeno porušením komunikace na úrovni hypofýzy, hypotalamu a mozkové kůry..

A zde je více o tom, proč dochází k anovulačnímu menstruačnímu cyklu.

Po porodu

Menstruace může změnit svůj charakter po důležitých událostech, jako je porod. Někdy po nich si ženy všimnou sporých období..

Po porodu se menstruační funkce každé ženy obnoví individuálně. Zvláště se může lišit od normálního období, pokud kojení pokračuje..

Na pozadí laktace nemusí být menstruace zcela pravidelná, hojnější nebo naopak vzácná. Zpravidla se to do 3–5 měsíců po ukončení kojení vyřeší.

Většina žen po porodu přibere pár kil navíc, ale existují i ​​takové, které se „rozplývají před našimi očima“. Prudký pokles tělesné hmotnosti povede k nedostatku estrogenů, protože se částečně tvoří v tukové tkáni.

Silná ztráta hmotnosti a pokles indexu tělesné hmotnosti o méně než 18 mohou vést k úplné absenci menstruace a dysfunkce vaječníků

Někdy je to součást terapie k zastavení poporodního krvácení, v jiných případech se manipulace provádí se zbytkem částí membrán v děložní dutině pomocí hematometru a lochiometru. Lze provést konvenční kyretáž i hysteroskopii.

Nadměrné odstranění funkční vrstvy endometria spolu s bazální vrstvou může v budoucnu vést k omezeným obdobím a problémům s ložisky

Vyvíjí se s masivní ztrátou krve, se syndromem DIC. Patologie je doprovázena nekrózou části hypofýzy - důležité endokrinní žlázy. Výsledkem je, že žena zaznamenává extrémně skrovná období nebo jejich úplnou nepřítomnost, stejně jako poruchy štítné žlázy a dalších orgánů..

Léčba - pouze hormonální substituční léčba

Příčiny krátké menstruace po porodu
Adaptace na laktaci
Vyčerpání
Kyretáž děložní dutiny po porodu
Sheehanův syndrom
Po císařském řezuPokud během operace žena podstoupila nějaké manipulace na vaječnících, například byla provedena biopsie k odstranění polycystických nebo cyst, může dojít k jejich vyčerpání.

Po operacích

Krátká a sporá období mohou nastat po četných manipulacích s vnitřní vrstvou dělohy (endometria), stejně jako při intervencích na vaječnících. Hypomenorea může být důsledkem:

 • diagnostická kyretáž;
 • hysteroskopie;
 • více potratů;
 • po kyretáži pro patologii těhotenství - nevyvinutý, potrat.

Operace vaječníků se „pociťují“ v krátkých obdobích po několika letech - po pěti a dokonce i později. Jakákoli manipulace může vést k předčasnému vyčerpání:

 • odstranění cysty;
 • resekce části vaječníku;
 • moxování na endometriózu;
 • operace polycystických.

Jiné stavy a nemoci

Pokud má dívka od začátku puberty sporé a krátké období, měli byste myslet na některé nemoci. Důvody tohoto stavu mohou být nejčastěji následující:

 • Hypogonadotropní hypogonadismus. Současně se odhaluje porušení na úrovni hypofýzy a hypotalamu - hlavních center mozku, která regulují funkci genitálií. Současně během vyšetření má dívka nedostatek všech pohlavních hormonů i tropických - FSH, LH, prolaktinu a uvolňujících hormonů.

Včasné podávání hormonálních léků s cílem náhrady se vyhne problémům s porodem a sexuálními funkcemi.

 • Obecná sexuální infantilita. V tomto případě žena, i při rutinním vyšetření, odhalí nedostatečný vývoj genitálií, zejména dělohy. Často mají tyto dívky následně problémy s těhotenstvím. Krátká a štíhlá období - důsledek nedostatku estrogenu.

Krátká období mohou být výsledkem nátěrů během těhotenství, myomů dělohy, dysfunkce vaječníků, včetně zánětlivých. V tomto případě si žena s největší pravděpodobností všimne dalších příznaků, například toxikózy, bolesti v podbřišku atd..

Hypomenorea může být projevem poruchy funkce štítné žlázy, vyskytuje se u tuberkulózy vaječníků, která je asymptomatická.

Podívejte se na toto video o vaší normální menstruaci:

Příznaky abnormalit

Normálně menstruace přichází každých 28 dní. Variabilita od 21 do 35 dnů je však povolena (podle některých doporučení je zohledněna doba od 24 do 38 dnů) a trvá 3 až 5 dnů. Pokud je doba trvání pouze jeden nebo dva dny, můžeme hovořit o krátkých obdobích. V lékařské praxi se termín hypomenorea používá k označení krátké menstruace..

Pokud vás znepokojují některé další příznaky - bolest v podbřišku, nevolnost, slabost, měli byste myslet na to, že důvodem jsou závažnější nemoci než jen dysfunkce.

Diagnóza ženy

Chcete-li zjistit důvod krátké menstruace, musíte nejprve podstoupit vyšetření u lékaře. V závislosti na získaných datech je předepsáno vyšetření, které pomůže zjistit příčinu patologie. Seznam často obsahuje následující:

 • Studie na pohlavní hormony, štítnou žlázu, hypofýzu.
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.
 • Počítačová tomografie mozku, magnetická rezonance nebo rentgenové záření.
 • Hysteroskopie se používá při podezření na nitroděložní patologii.
CT mozku

Léčba na krátkou dobu

Závisí na identifikované patologii. Nejčastěji se používají hormonální léky, protože poskytují rychlý a nezbytný účinek. Lze použít také:

 • Vitamíny A, E, skupina B nebo hotové komplexy - Time factor, Cyclovita a další.
 • Fyzioterapie, akupunktura, hirudoterapie.

Pokud je zjištěna hlavní příčina, je nutné ji odstranit a teprve poté přistoupit k nápravě menstruační funkce.

etnoscience

Pokud jsou krátké období funkční a epizodické, můžete použít lidové recepty. Například následující:

 • Je nutné vzít silné a staré listy aloe, vytlačit z nich šťávu, vypít dvě nebo tři lžíce. ráno, v poledne a večer.
 • Vezměte 200 g mrkve, oloupejte a vařte. Vezměte výsledný roztok ve 2 lžíce. každých 6-8 hodin.
 • Mohou také použít recepty založené na děloze bóraxu, červeném kartáči, podbělku, oreganu, pastýřské kabelce.

Prevence

Krátká období mohou být první známkou selhání vaječníků, které ovlivňuje schopnost ženy mít děti v budoucnu. Pokud je důvod skrytý v patologii endometria, pak je riziko potratu vysoké. Předcházením těmto nepravidelnostem v menstruaci je dodržování následujících doporučení:

 • Je nutné se naučit zvládat stres, jóga, plavání, běh, dechová cvičení jsou k tomu vhodné..
 • Je třeba se vyvarovat potratů, zbytečného kyretáže a dalších nitroděložních zákroků.
 • Jakýkoli chirurgický zákrok na vaječnících by měl být zdůvodněn a proveden s ohledem na to, zda žena plánuje těhotenství v budoucnu.
 • Pokud mě během menstruace trápí skromná menstruace, je nutné se včas poradit s gynekologem, aby vám předepsal adekvátní terapii a zachoval reprodukční funkci.

A tady je více o tom, kolik krve se normálně uvolňuje během menstruace.

Krátká období se stanoví, pokud jejich trvání je dva nebo méně dnů. Mohou to být ojedinělé případy spojené se stresem nebo jinými traumatizujícími situacemi pro tělo. Mezi důvody mohou být také vážná onemocnění, která vyžadují včasnou a kompetentní nápravu, kterou může udělat pouze odborník..

Nejčastěji se menstruace přípravkem Byzanne úplně zastaví od třetího měsíce. To je považováno za normu. Průlomové krvácení je však někdy možné, mazanici.

Nejčastěji se menstruace během anovulačního cyklu mění, ale vše závisí na důvodech, které k ní vedly. Například u zdravých žen je to povoleno normálně dvakrát ročně. Zároveň je stejná menstruace. Pokud je příčinou onemocnění - silná menstruace, sraženiny.

U řady určitých onemocnění, stejně jako během těhotenství, dospívání a před menopauzou, mohou nastat přerušovaná období. Je důležité diagnostikovat stav včas a v případě potřeby zahájit léčbu..

Někdy může dojít k menstruaci bez ovulace. Lékaři tomu říkají anovulační menstruační cyklus. Pokud k tomu dojde jednou nebo dvakrát ročně, neměli byste paniku. Pokud však při plánování těhotenství dojde k menstruaci bez ovulace, pak je to důvod k návštěvě lékaře.

Menstruace je v ženském těle poměrně komplikovaný proces, zvláště pokud jde o první krvácení dívky. V této době dochází v těle k mnoha změnám, které nelze vždy charakterizovat jako pozitivní..