Proč ženská období nezačínají a jak to hrozí?

Menstruace je proces, který charakterizuje fungování ženského reprodukčního systému. Je oddělení krve od vnějších pohlavních orgánů.

Tyto změny se vyskytují v ženském těle se správně vytvořeným ženským reprodukčním systémem, včetně vnějších a vnitřních pohlavních orgánů, jakož i endokrinních žláz.

Jedná se o cyklický proces spojený s obnovou sliznice jednoho z hlavních vnitřních orgánů reprodukčního systému - dělohy..

Menstruační cyklus je okamžik fyziologických změn v dané sliznici, který charakterizuje řadu vzájemně souvisejících procesů:

 • Tato fáze se nazývá sekreční. V počáteční fázi je to tvorba hlavní buněčné složky endometria, ke které dochází pod vlivem estrogenů. Ale formované buňky ještě nejsou formovány, což znamená, že nemohou vykonávat hlavní funkci..
 • Další je proliferativní. Jedná se o zrání epiteliálních buněk pod vlivem důležitého hormonu - progesteronu. Ve fázi fázové změny dochází k jednomu z hlavních procesů - ovulaci, tj. V okamžiku, kdy se objeví vytvořená ženská reprodukční buňka - vejce. Pokud nedojde k procesu oplodnění, pak endometrium vytvořené v tomto cyklu podléhá odmítnutí, které se projevuje krvavým výtokem.

Menstruační cyklus se začíná formovat u ženských zástupců v dospívání, průměrná doba je 13 - 15 let. Ne vždy se zpočátku stávají pravidelnými, mohou během roku změnit čas nástupu. To je třeba vzít v úvahu, zejména pokud dívka začne mít sexuální život, takže během tohoto období existuje možnost těhotenství. Čas ukončení menstruace je také odlišný, obvykle je to 50 - 55 let.

Žena také zaznamenává postupný pokles reprodukčního systému, který je charakterizován zastavením vaječníků. Cyklus může také nějakou dobu kolísat. Jeho průměrná doba trvání se pohybuje od 3 do 5 dnů..

Navíc se každý den může lišit, pokud jde o charakteristiky menstruace, na začátku a na konci jsou obvykle vzácnější a uprostřed jsou hojné. V tomto případě by za normálních okolností nemělo být po celou dobu uvolněno více než 100–150 ml krve..

 1. Proč menstruace nezačíná?
 2. Těhotenství
 3. Užívání perorální antikoncepce
 4. Abnormality ovulace
 5. Gynekologická onemocnění
 6. Vnitřní nemoci
 7. Potrat
 8. Perimenopause
 9. Menopauza
 10. Měnící se klimatické podmínky
 11. Změna hmotnosti
 12. Tělesné cvičení
 13. Dopad stresu
 14. Užívání léků
 15. Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

Proč menstruace nezačíná?

Těhotenství

 1. To je jeden z nejškodlivějších důvodů pro vynechání menstruace..
 2. Dochází ke složité biochemické reakci, při které dochází ke sloučení ženské reprodukční buňky - mužského vajíčka a spermatu.
 3. K tomuto procesu dochází v době ovulace, tj. Přibližně uprostřed menstruačního cyklu.
 4. Ve výsledku nedojde ke snížení produkce progesteronu, což znamená, že proces transformace endometria bude pokračovat..
 5. Ve vaječníku se začne tvořit žluté tělísko těhotenství a během několika dnů po průchodu vejcovodem se embryo připojí k děložní dutině.
 6. Některé ženy si obvykle mohou všimnout mírného krvácení, které je často zaměňováno s menstruací. Ale jsou nezadaní.
 7. Spolu s absencí menstruace si žena může všimnout dalších známek. Mezi nejběžnější patří ranní nevolnost, zvracení, změny nálady, pocit překrvení mléčných žláz a periodická horečka..

Užívání perorální antikoncepce

To je další důvod pro ukončení menstruace. Je těžké to nazvat fyziologickým, protože za normálních okolností by takový proces v těle neměl nastat.

Nelze jej však připsat ani patologickému, protože tato situace spojená s absencí menstruace nepředstavuje hrozbu pro zdraví a život ženy. Jedná se o uměle vyvolanou situaci.

 1. Existuje stabilizace hormonálního pozadí, která bude zaměřena na nedostatečnou transformaci endometria, jeho pomalý růst a vývoj, pouze když přestanete užívat lék, objeví se menstruace.
 2. Podobný stav při užívání hormonálních léků se nepovažuje za menstruaci, ale za reakci podobnou menstruaci, která charakterizuje stažení hormonální látky. Procedura zrušení by měla být prováděna měsíčně pro úplnou obnovu tkáně.
 3. Ale v některých případech to žena nemusí udělat a při zachování stejné dávky po dlouhou dobu se nástup menstruace zastaví..
 4. Podobný obraz může být také spojen s příjmem určitých typů hormonálních látek, u nichž dochází k postupné reverzibilní atrofii endometria.
 5. V době nástupu menstruace si žena může všimnout pouze malé mazanice, kterou za menstruaci nepovažuje..
 6. Některé ženy se také domnívají, že mají zpoždění v menstruaci, pokud nezačne po užití první neaktivní pilulky nebo prvního dne vynechání, v některých případech se reakce objeví mnohem později, je to kvůli vlastnostem těla.

Abnormality ovulace

To je také jeden z důvodů absence menstruace..

Existuje mnoho důvodů pro patologii:

 1. Mohou zahrnovat různé hormonální změny. Jedním z nejčastějších důvodů pro vynechání menstruace je tvorba cysty ve vaječníku. To je způsobeno nedostatkem opuštění vajíčka z jeho dutiny a následným naplněním barvy tekutým inkluzem. V tomto případě nedochází k ovulaci a velikost formace může být poměrně velká, cyklus se obvykle obnoví sám, po zpoždění se často vyskytuje hojnější menstruace.
 2. V některých případech se na pozadí absence menstruace může objevit syndrom silné bolesti, s nímž žena přichází k specialistovi.
 3. Podobný obraz může být navíc spojen s přetrváváním žlutého tělíska, v tomto případě dochází k ovulaci, ale tvorba, která se tvoří ve vaječníku poté, co se začne zvyšovat a nevytváří reakci reakce na odmítnutí endometria.
 4. Mohou to být také změny polycystických vaječníků spojené s tvorbou mnoha dutin. Žena zaznamenává častou nepřítomnost menstruace a tendenci k neustálým zpožděním, stejně jako pravděpodobnost vzniku neplodnosti. Proto by tyto problémy měly být vážně řešeny..

Gynekologická onemocnění

Je to také jeden z nejčastějších důvodů chybějící menstruace..

 1. Je spojován nejčastěji se zánětlivými procesy, které se vyskytují v genitáliích, může to být jako poškození dělohy a vaječníků. Menstruace v tomto případě nemusí přijít vůbec nebo se objeví po zpoždění.
 2. V případě úplné absence menstruace se nejčastěji vyskytuje zánět ve vaječníkové tkáni, charakteristický pro akutní proces. To je doprovázeno silnou bolestí, narušením celkové pohody. Nedojde ke správné tvorbě vajíčka, a proto k ovulaci.
 3. Při poškození dělohy je menstruace nejčastěji zpožděna, což se vyznačuje změnou obvyklého průběhu. Může být bolestivější, skromnější, se spoustou serózního nebo špinavě hnědého výtoku a také vydrží déle.
 4. U některých dívek během puberty může také úplně chybí menstruace, což může být způsobeno anomáliemi ve struktuře ženských pohlavních orgánů, mezi nejnebezpečnější patří nedostatečný vývoj vaječníků nebo dělohy. V první situaci nemůže dojít k menstruaci kvůli nedostatku produkce potřebných hormonů a ve druhé absenci cílového orgánu, který bude ovlivněn estrogeny. Obvykle jsou tyto defekty detekovány buď v raném věku a jsou spojeny s dalšími strukturálními anomáliemi nebo později, v době puberty..
 5. Také po operaci v pozdějším věku nemusí menstruace chybět, například když je děloha amputována na pozadí jiných onemocnění, nebo když je odstraněna ovariální tkáň, například pokud v anamnéze byly případy mrtvice..
 6. Nezapomeňte na maligní léze orgánů reprodukčního systému. Žena si všimne zhoršení celkové pohody, snížení tělesné hmotnosti, pokud je to mladý věk, pak se může změnit menstruační cyklus a následně se úplně zastaví. Nejčastěji je to kvůli malignímu poškození tkáně vaječníků..

Vnitřní nemoci

Tento důvod je natolik vzácný, že zastaví menstruaci. Může ovlivnit pouze jednotlivé změny v cyklu, například když žena čelí závažnému zánětlivému procesu nebo exacerbaci chronického.

Potrat

To je patologický důvod absence menstruace. Vyznačuje se skutečností, že při normálním těhotenství a stabilním hormonálním pozadí dochází k prudkému zastavení všech procesů hormonální regulace těla.

Tento stav se týká patologických stavů, protože tělo prochází silným stresem. Došlo k prudkému poklesu hladiny progesteronu a lidského choriového gonadotropinu.

 1. Pokud byl potrat proveden pomocí léků, existuje vysoká pravděpodobnost, že menstruace rychle přijde s malými prodlevami.
 2. Ale v některých případech, zejména v pozdějších fázích těhotenství, se lékařský potrat provádí škrábáním děložní dutiny. V tomto případě je veškerá zdravá tkáň sliznice násilně oddělena. Menstruace v tomto případě může chybět nejen kvůli silnému stresu na tělo v důsledku hormonálních rázů, ale také mechanickému poškození sliznice děložní dutiny. Absence menstruace v tomto případě může trvat několik měsíců a obvykle se volí očekávaná taktika k obnovení funkce vaječníků. V některých případech může být nutné předepsat hormonální léky ze skupiny antikoncepčních prostředků ke stabilizaci hormonálního pozadí.

Perimenopause

Jedná se o přirozený proces, který bude předcházet nástupu úplné menopauzy, tj. Již nevratnému ukončení menstruace. Vyznačuje se skutečností, že dochází k postupnému snižování obsahu hlavních ženských organismů estrogenu a ke snižování přísunu folikulů do vaječníků.

Délka tohoto období u ženy se může pohybovat od několika měsíců do dvou až tří let..

Žena si může všimnout přerušovaného zastavení menstruace, které se pak znovu objeví. Při absenci dalších příznaků léčba obvykle není nutná.

Menopauza

To je jeden ze zcela přirozených důvodů absence menstruace. Vyskytuje se u ženy v dospělosti, průměrná doba dosahuje asi 50 - 55 let. Někteří mohou tuto situaci zažít v dřívějším nebo pozdějším věku..

Tyto procesy jsou spojeny s nástupem menstruace s přirozeným zánikem funkce reprodukčního systému. K tomu nedochází vždy současně, někdy může být nepřítomnost periodická a projevovat se jako narušení cyklu.

Ale později se úplně zastaví. V některých případech mohou být asymptomatické nebo doprovázené závažnými reakcemi. Většinou jsou spojeny s porušením regulace autonomního systému..

Příznaky:

 1. Takže žena čelí návalům horka, jedná se o pravidelně se vyskytující pocit tepla, který je doprovázen silným pocením a zvýšením tělesné teploty. Vyskytuje se výrazná úzkost a pocit dušnosti.
 2. Kromě podobného příznaku může také dojít ke změně krevního tlaku, zvýšení hladiny cholesterolu atd..

Pro stanovení diagnózy obvykle postačuje ultrazvukové vyšetření s vyšetřením vaječníků. V závažných případech absence menstruace lékař zvolí hormonální terapii.

Měnící se klimatické podmínky

Tyto změny jsou obvykle způsobeny během letního období..

Několik důvodů může způsobit změnu normálního cyklu menstruačního cyklu:

 1. Mezi nimi je především prudká, někdy neobvyklá změna teplotního režimu, hlavně na horkou. V této době tělo prožívá silný stres, který vede k hormonálnímu narušení. Žena zaznamenává hlavně zpoždění menstruace, které se následně obnoví.
 2. Tento stav se vyskytuje u žen, které netolerují stav aklimatizace..
 3. Podobné příznaky se mohou vyskytnout také u ženy po letu, kdy tělo kromě prudké změny klimatické situace zažívá také stav podobný fyzické námaze.

Ženy zpravidla chodí k lékaři, ale v takové situaci není nic nebezpečného nebo život ohrožujícího. Jedná se pouze o narušení cyklických fyziologických procesů, které také ovlivnily menstruaci..

Změna hmotnosti

 1. Nejběžnější forma chybějící menstruace, zejména v dospívání nebo v mladém věku. Je to spojeno se skutečností, že dívky, a to i na pozadí normální nebo nedostatečné tělesné hmotnosti, začínají držet dietu a zhubnout.
 2. V takových situacích zpravidla nezačne odcházet tuková tkáň, ale nezbytná bílkovina. Atrofické změny se vyskytují ve všech orgánech, včetně vaječníků.
 3. Kromě toho jsou také odstraněny esenciální mastné kyseliny, které se podílejí na práci vaječníků. Ženské tělo prožívá silný stres a v důsledku toho může menstruace v počátečních fázích změnit svou pravidelnost a později se úplně zastavit..
 4. Pokud tento proces není zastaven včas, může dojít k úplné atrofii vaječníků a období žen se navždy zastaví. Podobný vzorec se vyskytuje u žen a dívek s anorexií..

Tělesné cvičení

Je to také jeden z faktorů vedoucích k menstruačním nepravidelnostem. To platí zejména pro mladé dívky a ženy..

Fyzická aktivita může vyčerpat rezervní kapacitu těla, což vede k nedostatku živin pro nástup ovulace a procesu nástupu menstruace. V počátečních fázích může být proces absence menstruace reverzibilní..

Dopad stresu

To je vážný důvod pro chybějící období..

 1. Může to být způsobeno vážnými morálními otřesy, při nichž žena zažívá narušení činnosti všech orgánů a systémů. Mnoho z nich si toho nevšimne, ale menstruace je první, kdo na takovou situaci reaguje..
 2. Obvykle dochází k narušení hormonálního pozadí a nepřítomnosti nástupu ovulace, zejména kvůli vlivu adrenalinu a snížení produkce hormonu štěstí a radosti ze serotoninu. Mají inhibiční účinek na práci vaječníků. Některé ženy prostě naruší cyklickost a menstruace se zpožděním přijde později.
 3. Někdy, pokud je stresující situace prodloužena, menstruace nemusí být několik týdnů, cyklů, dokonce i několik let. Později se mohou znovu vzchopit nebo nikdy nepřijdou. Takové situace, kdy může menstruace náhle skončit, nastaly u ženy během války nebo po těžkých morálních otřesech, například po smrti blízkého příbuzného nebo znásilnění.

Užívání léků

V tomto případě mohou být skupiny drog zcela odlišné..

 1. Nejprve léky, které potlačují fungování reprodukčního systému, mění menstruační cyklus, například antagonisté různých hormonů používaných pro endometriózu, hyperplazii endometria a další důvody, které vyžadují úplné potlačení produkce estrogenu.
 2. Výsledkem je, že vaječníky přestanou fungovat a nedojde k menstruaci. Může to být také chemoterapie pro různé onkologické patologie. Porážka se vyskytuje nejen v reprodukčním systému, ale v celém těle. Léky se podávají systémově a v některých případech mohou potlačit menstruaci u ženy v reprodukčním věku, nikoli na určitou dobu, ale navždy.
 3. V některých případech se menstruace neobjeví včas po léčbě antibakteriálními látkami, zejména z rezervní skupiny. V současné době je přiděleno velké množství léků, které mohou pomoci zastavit menstruaci..

Co dělat, pokud vám menstruace chybí?

V případě jakýchkoli poruch a změn v cyklu by žena měla kontaktovat odborníka. Bez ohledu na to, zda se jedná o jednorázové případy nebo systematické.

Je to gynekolog, který může poskytnout užitečná doporučení, provést přesné vyšetření a v případě potřeby předepsat přesnou léčbu k odstranění těchto projevů.

Zpoždění menstruace. Proč menstruace nezačíná?

Každá zdravá žena má měsíční období. To naznačuje schopnost otěhotnět a nést dítě. Menstruace je hlavním přirozeným procesem v těle sexuálně zralé ženy, proto je třeba brát sebemenší přerušení cyklu a malátnost vážně a co nejdříve najít řešení problému.

Vlastnosti ženského těla

V reprodukčním věku pracuje ženské tělo s určitou cyklickostí. Konečnou fází cyklu je měsíční krvácení. To naznačuje přítomnost neoplodněného vajíčka a že nedošlo k těhotenství. Výtok by měl být pravidelný a relativně bezbolestný. Jakákoli odchylka od načasování kalendáře nástupu menstruace nebo přítomnosti doprovodných příznaků naznačuje poruchu v těle jako celku..

První menstruace u dospívající dívky začíná ve věku 10-15 let. Nástup puberty během tohoto období je považován za normu, ale existují odchylky. Chaotický výboj během tvorby cyklu nepatří k patologii. Pozdní menstruace, po 17 letech, hovoří o nedostatečném vývoji vaječníků a zhoršeném fyzickém vývoji, hypofýze.

Většina žen má 28denní menstruační cyklus. Některé dívky to zažívají častěji - po 21 dnech nebo méně často - po 35 dnech. Průměrná doba menstruace je 3-7 dní. Alokace mohou být jak objemné, tak omezené. Ve věku 45-55 let se úplně zastaví, nastává menopauza.

Důvody absence menstruace

Lze uvažovat o dlouhé nepřítomnosti menstruace, pokud je zpožděna o 7 nebo více dní. Odchylky od cyklu jsou pozorovány po prvním výboji a během období vyhynutí ženského těla před menopauzou. Za normu se považuje také zpoždění několik dní po prvním styku. Výtok se zastaví s nástupem těhotenství. Po ukončení laktace se hormonální pozadí vrátí k normálu. Následující faktory mohou ovlivnit ženské tělo a způsobit selhání cyklu:

 • Gynekologická onemocnění. Zánět reprodukčních orgánů, tvorba cyst a dysfunkce vaječníků mohou vést k ukončení menstruace. Hormonální rovnováha je narušena v důsledku produkce progesteronu, který je usnadňován buňkami novotvarů.
 • Změna tělesné hmotnosti. Při nadváze jsou ovlivněny všechny vnitřní orgány. Pracují velmi tvrdě. Děloha a vaječníky budou pod neustálým tlakem tukové tkáně, což povede k poruchám jejich práce. Nadměrná hubenost také přispívá k zastavení menstruace. Všechny důležité procesy budou fungovat k udržení podpory života.
 • Změna životního stylu. Menstruační cyklus je citlivý na jakoukoli změnu životního stylu. Důvodem zpoždění může být změna práce, podnebí, výskyt špatných návyků nebo odmítnutí starých. Obnova těla obvykle netrvá déle než dva týdny..
 • Užívání léků. Některé léky mohou pomoci oddálit nebo zastavit výtok. Patří mezi ně diuretika, anabolické steroidy, antidepresiva a další. Perorální antikoncepce, pokud se používá nesprávně, může také ovlivnit menstruační cyklus.
 • Stresující situace. Emoční stavy, úzkost vyvolávají vážné poruchy v těle. S nervovým vyčerpáním je docela možné zastavit menstruaci. Morální únava, nedostatek spánku, fyzická aktivita negativně ovlivňují.

Kdy navštívit lékaře?

Zpožděním menstruace se rozumí jejich dlouhá absence a posunutí cyklu o několik dní. Zpoždění výtoku až o 3 dny naznačuje mírné kolísání hormonálních hladin. Tato občasná zpoždění by neměla být důvodem k obavám..

Nedostatek menstruace po dobu jednoho týdne není důvodem pro naléhavé odvolání ke gynekologovi. Zpočátku by měl být proveden těhotenský test a tato možnost by měla být vyloučena. Zpoždění může být také způsobeno stresem, změnami chuťových preferencí, vnitřními chorobami..

Pokud menstruace nepřijde do 10 dnů, měli byste být opatrní. Tento stav není normální. Pouze odborník může identifikovat příčinu patologie. Zpoždění může předpovídat vývoj zánětlivých onemocnění vaječníků, dělohy, výskyt onkologie.

Pozornost! Užívání jakýchkoli léků a doplňků stravy, stejně jako použití jakýchkoli terapeutických technik, je možné pouze se souhlasem lékaře.

Příčiny slabé menstruace fyziologické a patologické povahy

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech. Obvykle je doba menstruace od 3 do 7 dnů. Odchylky od tohoto období směrem nahoru nebo dolů jsou považovány za abnormální. Krvácení trvající 1–2 dny se nazývá oligomenorea..

Je důležité najít a eliminovat příčinu štíhlých období.

Na gynekologická onemocnění lze upozornit snížením množství výtoku nebo skromným obdobím (až o 50 ml). Tento stav nemusí vždy nastat v důsledku patologických procesů v těle. Může to být způsobeno fyziologickými faktory, jako je těhotenství, kojení. Je třeba podrobně zvážit hlavní příčiny hypomenorey a situace, kdy sporé období vyžaduje odbornou kontrolu..

Patologické příčiny

Zvažme hlavní důvody ovlivňující množství krve vylučované během menstruace, které vyžadují úpravu:

 1. Anorexie nebo přísné diety. Oslabené tělo šetří energii k udržení života. Z tohoto důvodu menstruace prakticky není pozorována nebo se projevuje slabým krvácením..
 2. Vrozené anomálie ve struktuře pohlavních orgánů. Rozvinuté systémy nemohou plně plnit své funkce.
 3. Chirurgické odstranění dělohy nebo její části.
 4. Potraty a gynekologické poruchy, které vyústily v kyretáž děložního epitelu. Po potratu se menstruační cyklus mění, což také ovlivňuje množství vylučované krve. Pokud po vyčištění dojde k řídkému výtoku s nepříjemným zápachem, znamená to vývoj sekundární infekce.
 5. Nedostatek cenných vitamínů a minerálů v těle. Avitaminóza negativně ovlivňuje hematopoetické procesy v těle.
 6. Patologie štítné žlázy. Orgán je zodpovědný za produkci estrogenů, které ovlivňují fungování genitálií. Hormonální poruchy inhibují zrání vajíček a jejich uvolňování z folikulu.
 7. Obezita. Tento stav je nebezpečný vývojem hormonálních poruch na pozadí zpomaleného metabolismu. Sliznice dělohy žen trpících nadváhou nemá čas natolik růst, aby byla menstruace normální.
 8. Pohlavní choroby Způsobte selhání cyklu a snížení množství uvolněné krve.
 9. Gynekologické poruchy - polypy v děloze, polycystický vaječník, endometrióza.
 10. Patologie nervového systému. Abnormální změny v hypofýze a hypotalamu ovlivňují množství produkovaných pohlavních hormonů.

Dobře koordinovaná práce dutého systému je negativně ovlivněna zaměstnáním v nebezpečné výrobě a nepříznivou environmentální situací.

Fyziologické příčiny sporých období

Po 40 letech může příznak naznačovat bezprostřední nástup amenorey - úplnou nepřítomnost menstruace. Hypomenorea jako přirozený proces lze pozorovat do 2 let u mladých dívek po menarché. Zástupci spravedlivého sexu ve stáří čelí podobným příznakům. Pokles množství vylučované sekrece v nich je spojen s postupným slábnutím funkcí vaječníků.

Fyziologická hypomenorea může být spojena s dědičnou predispozicí. Pokud měla matka nebo babička slabé krvácení, je pravděpodobné, že dívka bude mít stejný stav. V takovém případě bude mít žena v budoucnu veškeré šance na normální těhotenství..

Hnědý nízký výtok je hlavním příznakem nízkých období (hypomenorea)

Objem menstruačního krvácení se může po intenzivním cvičení měnit nahoru nebo dolů.

Příznaky hypomenorey

Štíhlá menstruace se objevuje včas, ale liší se od normálního krvácení barvou. V patologii se odstín výtoku mění od nažloutlé až hnědé. Na podložce zůstávají drobné skvrny od krve. Délka sporých období se pohybuje od několika hodin do 2 dnů.

Podmínku navíc doprovází:

 • nevolnost;
 • časté bolesti hlavy;
 • otok mléčných žláz;
 • neustálá bolest v dolní části zad;
 • problémy s defekací.

Tmavě červený výtok během menstruace se objevuje se zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Tajemství má zároveň viskózní konzistenci a špatně voní. Infekční gynekologická onemocnění jsou doprovázena obecným zhoršením blahobytu ženy a vyžadují okamžitou návštěvu gynekologa.

Diagnostika

Štíhlá menstruace může naznačovat nejen genitální infekce, ale také tvorbu benigních nebo rakovinných těsnění v děloze a vaječnících. Doporučuje se podstoupit počáteční vyšetření u gynekologa ihned po skončení menstruace. Během návštěvy kliniky se lékař zeptá ženy na intenzitu krvácení, jeho trvání a výskyt chronických onemocnění v historii. K posouzení stavu reprodukčního systému používá gynekolog následující diagnostické metody:

 • nátěr na flóru (k identifikaci zánětlivých procesů v těle);
 • krevní test (k určení typu infekce v těle, pokud existuje);
 • kolposkopické vyšetření (umožňuje vidět polypy a další novotvary ve struktuře endometria);
 • transvaginální ultrazvuk.

Důvodem nedostatečných období po 40 letech je přístup k menopauze

Navíc bude žena odkázána na mammologa. Musí být každoročně vyšetřován. V případě podezření na rakovinu budou standardní diagnostická opatření doplněna počítačovou tomografií pánevních orgánů, krevními testy na hormony.

Raná stadia rakoviny dělohy mají podobné příznaky jako ovariální dysfunkce. Z tohoto důvodu je nutné kontaktovat gynekologa, když se objeví první známky porušení..

Včasná diagnostika onkologie významně prodlouží život pacienta.

Způsoby řešení porušení

Léčebný režim pro hypomenoreu určuje gynekolog po shromáždění údajů o symptomatickém obrazu poruchy a získání výsledků diagnostických postupů. Terapie do značné míry závisí na příčině nástupu sporých období..

V tomto případě stojí za to vědět o následujících funkcích:

 1. V případě endokrinních poruch budou pacientovi nabídnuty hormonální léky, které normalizují činnost reprodukčního systému. Vhodný lék zvolí lékař v závislosti na věku ženy. Hormonální látky pro ženy po 30 a 50 letech se liší svým terapeutickým účinkem a složením.
 2. Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky po identifikaci typu patogenu, který způsobil hypomenoreu. Terapie je nutně posílena užíváním antihistaminik (ke zmírnění otoků z postižených tkání), protizánětlivých léků a spazmolytik.
 3. Obezita a podváha, které vyvolaly slabou menstruaci, jsou odstraněny normalizací denního režimu a úpravou výživy. S anorexií je obtížnější se vyrovnat než s obezitou. Její léčba se provádí v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu..
 4. Nádory v děloze, cervikálním kanálu nebo vaječnících jsou chirurgicky odstraněny. Rakovinné novotvary vyžadují integrovaný přístup k léčbě: užívání léků, radiační terapie, korekce stravy atd..

U hypomenorey způsobené stresem, podvýživou nebo nadměrnou fyzickou námahou je léčba lidovými léky přijatelná. Chcete-li zvýšit množství výtoku během menstruace, používejte v určité dny cyklu šalvěj, děložní bór. Je důležité, aby použití tradičního léku na hypomenoreu bylo dohodnuto s lékařem. Samoléčba zřídka končí úspěšně.

Dalším důvodem pro sporé období jsou hormonální změny

Nebezpečí opožděné léčby

Hypomenorea signalizuje nepřítomnost ovulace, hormonální poruchy a další poruchy v těle. Nedostatečná pozornost ke zdraví může vést k formaci u ženy:

 • obezita;
 • antény na obličeji;
 • onkologie.

Nádory, které se tvoří v mozku, narušují práci hypofýzy a hypotalamu, což ovlivňuje koordinaci pohybů a duševních schopností. Velké cysty ve vaječnících jsou nebezpečné prasknutím stěny orgánu a rozvojem peritonitidy.

Důsledky skrovného období představují hrozbu nejen pro zdraví, ale i pro život žen. Proto jsou jakékoli změny v menstruaci (pokud jde o délku a hojnost) důvodem pro vyšetření u gynekologa.

Prognóza těhotenství

Málo hnědé menstruační krvácení je jedním ze známek ne ovulace. V tomto stavu žena nebude moci otěhotnět. Dívka se může ujistit o nepřítomnosti nebo přítomnosti ovulace doma pomocí měření bazální teploty a speciálních testů.

Během ovulace (uprostřed cyklu) se bazální teplota zvyšuje o 0,5-1 stupně. Pokud dojde k ovulaci, může se žena stát matkou, pokud si to přeje..

Koncepce dítěte by měla být plánována uprostřed menstruačního cyklu: během uvolňování vajíčka z folikulu.

Pokud doma nebylo možné detekovat ovulaci a existují malá období, musíte se obrátit na svého gynekologa o ultrazvukové vyšetření. Metoda umožní lékaři vyšetřit vaječníky, určit přítomnost folikulů v nich.

V nestandardních situacích, například s hubeným obdobím, je lepší začít plánovat těhotenství s lékařským vyšetřením. Kromě gynekologa je vhodné, aby žena navštívila endokrinologa a genetika. Tím se zvýší šance na zdravé dítě..

Proč menstruace nejde: příčiny a léčba stavů

Zpožděné menstruační krvácení se může objevit v jakémkoli věku: s tvorbou menstruace u dospívajících dívek, v reprodukčním věku, v premenopauzálním období - a je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Může to být způsobeno řadou důvodů, protože hormonální pozadí ženy závisí na různých faktorech prostředí a vnitřního prostředí, od činnosti nervového systému a dalších vnitřních orgánů až po častý silný stres a nezdravou stravu. Amenorea může být známkou patologických změn v ženském těle a vyžaduje pečlivé vyšetření a léčbu.

 • 1 Charakteristika menstruačního cyklu
 • 2 Zpoždění menstruace
 • 3 Důvody absence menstruace
 • 4 Algoritmus akcí při absenci menstruace
 • 5 Plán průzkumu
 • 6 Léčba
 • 7 způsobů, jak vyvolat menstruaci

Fáze menstruačního cyklu

Menstruace je první fází menstruačního cyklu a naznačuje nedostatečné početí a těhotenství. Pravidelnost menstruace naznačuje normální fungování reprodukčního systému ženského těla..

Regulace menstruačního cyklu se provádí pomocí hormonů, které produkují vaječníky a hypotalamo-hypofyzární systém. Pod jejich vlivem během prvních 14 dnů cyklu vaječníky dozrávají a vnitřní vrstva dělohy je připravena na implantaci embrya..

Uprostřed menstruačního cyklu se z folikulu uvolní zralá samičí zárodečná buňka - oocyt a při jeho úspěšném oplodnění spermatem dojde k těhotenství. Pokud nedojde k početí, je vnitřní děložní vrstva odmítnuta a vylučována z těla ve formě krvavého výtoku..

První menstruace (menarche) u dívek nastává ve věku 11-15 let. Zpočátku dochází ke krvácení nepravidelně a zpoždění menstruace v tomto období je variantou normy. Po 12-18 měsících by měl být cyklus plně zaveden.

Vzhled menarche před 11. rokem věku a absence po 17. roce věku je považován za projev patologie a vyžaduje odvolání ke gynekologovi.

Absence menstruace před 18-20 lety je známkou takových patologických procesů, jako je zpoždění fyzického vývoje, dysfunkce hypofýzy a hypotalamu, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy.

Trvání menstruačního cyklu u zdravých žen zůstává nezměněno a pohybuje se od 26 do 32 dnů. Stanovení data nástupu menstruace v takových případech není obtížné..

U 60% žen trvá cyklus 28 dní nebo 4 týdny, nebo jeden lunární měsíc, u 30% - jeho délka je přesně 21 dní a u 10% - menstruační cyklus trvá 30-35 dní. Průměrná doba výtoku je od 3 do 7 dnů a ztráta krve během jednoho období je 50-150 ml..

Ženy nad 45 let mají úplné zastavení menstruačního krvácení, což naznačuje nástup menopauzy.

Zpoždění menstruace se nazývá porušení menstruačního cyklu, kdy krvácení nezačne v zamýšlenou dobu.

Jako varianta normy je obvyklé číst nepřítomnost menstruace po dobu nejvýše 7 dnů.

Různé opožděné menstruační krvácení jsou následující poruchy cyklu:

 • oligomenorea - charakterizovaná krátkou, až 2 dny, neustálou spontánní menstruací s intervalem mezi nimi od 36 dnů 6 měsíců;
 • opsomenorea - projevuje se prodloužením trvání menstruačního cyklu až na 35 dní nebo více;
 • amenorea - charakterizovaná absencí menstruačního krvácení po dobu šesti měsíců nebo déle.

Pokud období nepokračuje ve stanovenou dobu, pak to ve většině případů znamená patologické změny v těle ženy a vyžaduje kvalifikovanou lékařskou péči. Gynekologové identifikují fyziologické a patologické důvody absence menstruace..

Fyziologické faktory zahrnují:

ZpůsobitMechanismus popisu a vývoje
Emoční nebo fyzický stresTyto faktory jsou na prvním místě mezi fyziologickými příčinami menstruačních nepravidelností. Stres, nedostatek spánku, únava, zkoušky, rodinné problémy, zvýšené sportovní nebo tréninkové zatížení atd., Mohou oddálit menstruaci. Je to způsobeno tím, že v důsledku stálého stresu zastavuje hypotalamus a hypofýza normální sekreci hormonů odpovědných za regulaci cyklu
Změna obvyklého životního stylu a klimatických podmínekV některých případech menstruace neprobíhají včas kvůli dlouhým letům letadlem, změně časových pásem a změně rytmu života. Příčinou této situace je stres. Nadměrná fyzická aktivita, dlouhodobý pobyt ve vodě a na otevřeném slunci mají také obrovský dopad na ženský cyklus.
Podvýživa a nízkokalorická stravaPůst vede ke ztrátě více než 15% tukové tkáně, která hraje důležitou roli při produkci pohlavních hormonů. Během rychlého poklesu tělesné hmotnosti je narušena tvorba gonadoliberinu hypotalamem, který spolu s hypofýzou reguluje tvorbu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů, které mají přímý vliv na práci vaječníků. Prudký pokles hmotnosti vede ke snížení tvorby gonadoliberinu a zániku funkce vaječníků
Hormonální úprava během pubertyU dospívajících dívek je „krátkodobá amenorea“ fyziologickou normou. Několik let po menarché je zaveden pravidelný menstruační cyklus.
Reprodukční pokles během menopauzyJe to způsobeno změnami v hypotalamo-hypofyzárním systému souvisejícími s věkem, snížením sekrece estrogenu. Počet ovulací klesá a zvyšuje se počet anovulačních menstruačních cyklů. To vše vede ke zpoždění nebo úplné absenci menstruace.
Zrušení hormonální antikoncepceV důsledku ukončení používání syntetických hormonů dochází k dočasné hyperinhibici funkce vaječníků. Dlouhodobé užívání antikoncepčních přípravků vylučovalo funkci vaječníků a obnovení jejich plné činnosti nějakou dobu trvá. To se projevuje obdobím absence menstruace trvajícím několik týdnů až několika měsíců.
Užívání nouzové antikoncepce (Postinor, Escapel)Postkoitální antikoncepce obsahuje vysoké dávky pohlavních hormonů a používá se k prevenci těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Tyto léky však mají negativní vliv na menstruační cyklus a způsobují jeho poruchu.
KojeníZpoždění menstruace během kojení je spojeno s uvolňováním hormonu hypofýzou zvaného prolaktin, který je odpovědný za sekreci mléka a současně potlačuje cyklickou práci vaječníků. Při absenci laktace se menstruace obnoví po 2 měsících po porodu, v případě kojení se menstruace nejčastěji obnovuje po odstavení dítěte
Užívání určitých drogDlouhodobé užívání kortikosteroidů, psychotropních a diuretik, léků na léčbu peptických vředů, depresivních stavů, tuberkulózy atd. Vede k poruchám menstruačního cyklu..
Doprovodné nemociNachlazení (ARVI, chřipka) nebo chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, diabetes mellitus, onemocnění ledvin mohou vést k absenci menstruace

Patologickými důvody pro zpoždění menstruace jsou onemocnění reprodukčního systému. Tato skupina zahrnuje:

PatologieDůvody pro absenci menstruace včas
Zánětlivá onemocnění reprodukčního systému (adnexitida, ooforitida)Absence menstruace ve stanovenou dobu je způsobena porušením činnosti vaječníků, zráním folikulu a tvorbou pohlavních hormonů, které se podílejí na regulaci ženského cyklu
Onemocnění nádoru (děložní myomy)Hormonální poruchy, které vedou k rozvoji děložních fibroidů, mají negativní vliv na menstruační cyklus. Těžká období, charakteristická pro toto onemocnění, mohou začít se zpožděním. Menstruace s myomy dělohy je nepravidelná a jejich zpoždění se pohybuje od několika dnů do několika měsíců
EndometriózaMenstruační nepravidelnosti se vyskytují v důsledku nadměrné produkce estrogenu a nedostatečného progesteronu. V důsledku těchto patologických změn dochází ke krvácení, které ženy užívají pro nástup menstruace.
Polycystický vaječníkToto onemocnění je charakterizováno porušením syntézy ženských pohlavních hormonů, zvýšením koncentrace mužských pohlavních hormonů, nesprávným fungováním menstruačního cyklu, neplodností atd. Ženy se syndromem polycystických vaječníků nemají ovulaci, což vede ke zpoždění menstruace. Kromě neustálého zpoždění jsou charakteristické následující příznaky: mužský růst vlasů, akné, rychlý přírůstek hmotnosti
Cysta žlutého tělíska vaječníkuTyto formace vedou k nerovnováze ženských pohlavních hormonů a uvolnění zralého oocytu z folikulu. Obvykle tyto cysty zmizí bez vnějšího zásahu s nástupem dalšího menstruačního cyklu.
Mimoděložní těhotenstvíBěhem těhotenství mimo děložní dutinu menstruace také nezačíná ve stanovenou dobu, jako u normálního těhotenství. Patologický stav je však charakterizován mírným krvácením nebo krvavými skvrnami z genitálního traktu. Současně také vždy bolí žaludek, zejména v dolních částech, nebo jsou bolesti lokalizovány v bederní oblasti
Stav po spontánním potratuPo potratu dochází k dlouhodobému poklesu vysoké koncentrace progesteronu, která se během těhotenství zvýšila, a k prudkému zvýšení hladiny estrogenu. Zpoždění menstruace je způsobeno vzniklou hormonální nerovnováhou
Kritická ztráta hmotnostiPři prudkém úbytku hmotnosti je pozorováno narušení endokrinního a nervového systému, což se projevuje výrazným snížením tvorby hormonů hypofýzy a následným potlačením funkce vaječníků. Ztráta hmotnosti na kritickou tělesnou hmotnost 45 kilogramů vede ke zpoždění nebo dokonce úplné absenci menstruace, což se stává ochrannou reakcí ženského těla na stres a podvýživu. Plodnost se obnoví až po dosažení normální hmotnosti

Po potratu je důvodem absence menstruace mechanické odstranění endometria, jehož odmítnutí by mělo nastat nezávisle během menstruace, a hormonální poruchy. Cyklus se vrátí do normálu po několika měsících.

Se zpožděním menstruace je plán dalších opatření určen věkem ženy, pohlavním stykem a životním stylem. Je třeba dodržovat následující doporučení:

Proveďte preventivní prohlídku u gynekologa

Pokud nemáte menstruaci déle než 3 měsíce, je-li těhotenský test negativní, musíte kontaktovat gynekologa k vyšetření a následnému vyšetření

Pokud má žena podezření na gynekologické onemocnění, měli byste co nejdříve kontaktovat gynekologa..

Abychom zjistili příčinu menstruačních nepravidelností, jsou kromě gynekologického vyšetření vyžadována následující další vyšetření:

 • měření a plánování kolísání bazální teploty, což ukazuje na přítomnost nebo nepřítomnost ovulace;
 • studium koncentrace hCG, vaječníkových hormonů, hypofýzy ve venózní krvi;
 • vyšetření na přítomnost pohlavně přenosných chorob (za účelem vyloučení mykoplazmózy, kapavky, syfilisu, trichomoniázy, ureaplasmózy atd.);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů, štítné žlázy a nadledvin za účelem zavedení těhotenství (dělohy nebo mimoděložního), nádorových procesů v děloze, vaječnících a dalších faktorech, které způsobily zpoždění menstruace;
 • diagnostická kyretáž endometria pro následné histologické vyšetření;
 • RTG hlavy, encefalografie, magnetická rezonance a počítačová tomografie mozku a malé pánve za účelem diagnostiky nádorů hypofýzy a vaječníků.

Po zjištění onemocnění souvisejících se zpožděním menstruace se provádějí konzultace s endokrinologem, odborníkem na výživu, psychoterapeutem a dalšími odborníky.

Zpožděná menstruace nemusí vždy vyžadovat léčbu. Přijímání opatření, která mohou způsobit menstruaci, je přísně zakázáno, protože ve většině případů se jejich nepřítomnost stává známkou těhotenství a pokusy o stimulaci jejich vzhledu mohou mít vážné následky..

Zpoždění menstruace je důsledek, nikoli příčina patologického stavu, proto, když jsou eliminovány faktory, které ji způsobily, menstruační cyklus se normalizuje sám.

Pokud menstruace nepřišla včas kvůli intenzivnímu sportu, změně klimatu nebo úbytku hmotnosti, cyklus se normalizuje po snížení intenzity fyzické aktivity, zvyknutí si na nové životní podmínky nebo přechodu na normální stravu.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace v důsledku silného stresu nebo prudké podvýživy, je indikována konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem.

Po léčbě základního onemocnění zmizí menstruační nepravidelnosti způsobené chorobami pohlavních orgánů.

Relativně neškodné způsoby, jak urychlit nástup menstruace, když jsou opožděné, jsou:

 • horká koupel po dobu 20-30 minut;
 • zvýšená frekvence pohlavního styku;
 • aktivní sport (kontraindikováno v případě fyzické přepracovanosti).

K vyvolání menstruace se používají následující recepty tradiční medicíny:

 1. 1. Je nutné důkladně žvýkat 4krát denně a jíst špetku petrželky.
 2. 2. 150 gramů petrželky je třeba nalít 1 litrem vroucí vody a vařit 10 minut. Připravený vývar přeceďte a během dne dvakrát použijte půl sklenice.
 3. 3. Musíte nalít 1 šálek cibulové kůry se 3 šálky vroucí vody a nechat hodinu. Měli byste vypít 200 ml výsledné kapaliny. Výsledek se objeví následující den.
 4. 4. Je nutné smíchat 4 lžíce heřmánkových květů, 3 lžíce kozlíku lékařského a 3 lžíce listů máty a nalijte půl litru vroucí vody. Trvejte na tom 20 minut. Výsledná tinktura musí být filtrována, ochlazena a spotřebována ve 100 ml dvakrát denně po dobu 1 měsíce.
 5. 5. Smíchejte 2 lžíce listů kopřivy, oregano, řebříček, elecampan, Rhodiola rosea, šípky, bylinu křídlatky a zalijte 1 litrem vroucí vody. Trvejte na produktu v termosku po dobu 12 hodin, napněte. Je nutné vypít veškerý výsledný vývar během dne..

Na doporučení gynekologa, když je menstruace zpožděna, lze použít následující léky:

 1. 1. Pulsatilla. Jedná se o homeopatický přípravek založený na lumbago. Chcete-li vyvolat menstruaci, je nutné rozpustit 5-7 granulí po dobu 3 dnů.
 2. 2. Duphaston. Jedná se o syntetický analog pohlavního hormonu progesteronu. Aby se obnovila menstruace, lék se užívá 1 tableta dvakrát denně po dobu 5 dnů.

Léky jako mifepriston, dinoprost atd. Mohou vyvolat menstruaci, ale používají se k ukončení těhotenství přísně pod dohledem lékaře. Vlastní užívání těchto hormonů je nebezpečné.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Kolpitida je zánětlivé onemocnění pochvy. Tato patologie je vlastní pouze ženskému tělu a je nejčastějším důvodem pro kontaktování odborníka..V gynekologii se také nazývá vaginitida.

Kategorie ženNezbytná opatření
Pro ženy a dívky, které nemají žádný sexuální život
 1. 1. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou vést ke zpoždění menstruace (stresové situace, nevyvážená strava, intenzivní fyzická aktivita atd.).
 2. 2. Pokud nemáte menstruaci po dobu 3 měsíců nebo déle bez zjevného důvodu, musíte být vyšetřeni gynekologem
Pro dívky a ženy, které mají sex
 1. 1. Proveďte těhotenský test.
 2. 2. Zjistěte přítomnost faktorů, které mohou oddálit menstruaci (stresové situace, podvýživa, nadměrná fyzická aktivita atd.).
 3. 3. V případě pozitivního těhotenského testu nebo v případě, že žena není těhotná, a v případech, kdy zpoždění menstruace trvá delší dobu bez zjevného důvodu, měli byste okamžitě vyhledat gynekologa
Pro ženy ve věku 40 a více let
Pro ženy, které přestanou užívat antikoncepci nebo po potratu