Příčiny nepravidelných období a léčby

Stabilní menstruační cyklus je jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví žen. Normálně u zdravé ženy začíná menstruace po stejné době. Studie ukazují, že většina žen má 28denní cyklus. Nepravidelná menstruace, změna v množství a povaze výtoku je signál z těla, že došlo k selhání jeho práce, které by nemělo být ignorováno. Takové porušení je často příznakem onemocnění genitální oblasti a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Co by měl být normální (pravidelný) menstruační cyklus

Ženský reprodukční systém funguje jako hodiny a každý měsíc prochází určitým sledem fází, které jsou aktivně ovlivňovány ženskými pohlavními hormony. Tyto cyklické změny se nazývají menstruační cyklus. Začíná to první den menstruace ve formě krvavého výtoku z dělohy, jehož trvání se pohybuje od 3 do 8 dnů. Obvykle trvá 26 až 36 dní..

Zpoždění nástupu menstruace o 5-7 dní není odchylkou, pokud k ní nedochází pravidelně.

Každý menstruační cyklus prochází čtyřmi fázemi: zrání vajíčka, ovulace, spouštění zralého vajíčka do dělohy a odmítnutí děložní výstelky neoplodněným vajíčkem ve formě menstruační krve.

Říká se o nestabilitě menstruace, pokud je pozorováno následující:

 1. Kritické dny začínají v různých intervalech a pro ženu je poměrně obtížné předpovědět datum dalšího období..
 2. Menstruace běží nepravidelně. To znamená, že někdy trvají 3 dny a příští měsíc více než 8 dní.
 3. Dochází ke změně intenzity menstruačního toku, která může být buď hojná, nebo vzácná. Taková období lze považovat za nepravidelná..
 4. Je zaznamenána absence menstruace, která není spojena s oplodněním.

Proč je menstruace nestabilní: fyziologické důvody

Pokud je váš menstruační cyklus mimo provoz, nepanikařte. Existují fyziologické důvody pro nesprávné fungování ženského těla:

 1. Menstruace u dospívajících dívek je často zpožděna, zejména v prvním roce po nástupu prvního období (menarche). Je to způsobeno změnami v těle dívky, jejím hormonálním pozadí. Pravidelnost cyklu nastává během 1-2 let..
 2. Přirozenou příčinou nepravidelných období je těhotenství, období po porodu (laktace) a také hormonální změny v těle po potratu nebo spontánním potratu. Když dítě kojí, obnova menstruace nastává přibližně 4-6 měsíců po porodu. Během této doby se tělo a tělo obnoví. U některých žen začíná menstruace dříve, po 12 týdnech je to způsobeno produkcí hormonu prolaktinu.
 3. První příznak menopauzy ve formě nepravidelné menstruace u žen nad 40 let není neobvyklý. Ženy tohoto věku mají často další příznaky: únavu, podrážděnost, bolesti hlavy, návaly horka, pocení.
 4. Stres, neustálý emoční stres, který vede k uvolňování kortizolu (stresového hormonu) do těla ženy, často způsobuje zpoždění v „kritických dnech“.
 5. Užívání hormonální antikoncepce často vyvolává selhání data očekávané menstruace. Porucha je nejčastěji pozorována u žen v prvních 3–4 měsících užívání antikoncepce. Cyklus „skočí“ po náhlém přerušení jejich používání.
 6. Cvičení a intenzivní sporty vedou k nepravidelným menstruacím nebo k jejich dlouhé nepřítomnosti. Vyčerpávající trénink ovlivňuje nejen změnu délky a pravidelnosti menstruace, ale také negativně ovlivňuje práci vnitřních orgánů.
 7. Kromě fyziologických důvodů může změna klimatu, kouření nebo dlouhá strava s vyčerpáním těla vést k poruše ženského těla..

Patologické příčiny spojené s nepravidelnou menstruací

Nepravidelný menstruační cyklus, který nesouvisí s fyziologií, by měl ženu upozornit, protože to může znamenat, že může mít problémy se zdravím genitální oblasti nebo s hormonálními abnormalitami:

 1. Endometrióza je jedním z běžných onemocnění souvisejících s hormonálním narušením těla. U endometriózy vnitřní vrstva stěn dělohy roste do dalších reprodukčních orgánů (pochva nebo vaječníky). V důsledku porážky sliznice dělohy se ztrácí cyklickost nástupu menstruace.
 2. Nestabilní cyklus je jedním z příznaků chronické endometritidy (zánět sliznice dělohy).
 3. Nesprávné umístění dělohy, které vede k zánětlivým procesům, změnám tónu, malformaci pohlavního orgánu, často vede k poruše reprodukční funkce ženy.
 4. Nádory dělohy, polypy nebo hormonálně závislé nádory mléčné nebo štítné žlázy, nadledvinky vedou k nestabilním obdobím a vyvolávají děložní krvácení.
 5. Nerovnováha ve funkci štítné žlázy vede k velmi vážným poruchám práce celého těla a v důsledku toho je narušen menstruační cyklus.
 6. Diabetes mellitus typu 2 a obezita se stávají faktorem vzniku nepravidelností v menstruačním cyklu.

Nepravidelný cyklus: co dělat

Samotné selhání menstruačního cyklu není nebezpečné. Výjimkou je situace, kdy se jedná o známku vážné nemoci. Gynekolog by měl zjistit příčinu selhání a předepsat nezbytné vyšetření..

Pacientkám, které se potýkají s problémem nepravidelné menstruace, je obvykle přiděleno komplexní vyšetření těla za účelem zjištění příčiny porušení.

Důrazně se nedoporučuje samostatně obnovovat pravidelnost menstruace užíváním hormonálních léků nebo být léčeni léčivými bylinami nabízenými tradičními léčiteli. Nesprávný přístup k problému může vyvolat zhoršení stavu ženy a progresivní průběh onemocnění..

Skutečnost, že v souvislosti s onemocněním vznikl nepravidelný menstruační cyklus, naznačují následující faktory:

 1. Cyklus menstruace se mění s každým měsícem. Interval mezi obdobími se zvětšuje a zmenšuje.
 2. Žena v reprodukčním věku nemá menstruaci.
 3. Menstruace se stává bolestivým, hojným výtokem.
 4. Mezi obdobími dochází ke krvácení.
 5. Výtok mezi obdobími má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci a mění barvu.

Nedostatek menstruace u dívek starších 15 let je důvodem k návštěvě lékaře.

Jak je diagnostikován nerovnoměrný menstruační cyklus?

Při první návštěvě pacienta u gynekologa provede odborník standardní gynekologické vyšetření, odebere nátěr k identifikaci patogenní mikroflóry nebo předepíše následující vyšetření:

 1. Ultrazvuk pánevních orgánů.
 2. Krevní test (obecný, biochemický).
 3. Krevní test k určení hladiny hormonů v různých dnech cyklu.
 4. Hysteroskopie (je-li uvedena).

Jak léčit a obnovit normální období

Chcete-li obnovit normální menstruaci, měli byste vědět, že taktika léčby závisí na věku pacienta a hlavní příčině selhání ženského těla:

 1. Pokud ženě „vnitřní hodiny“ selžou kvůli stresu, intenzivní fyzické aktivitě nebo poruchám výživy, bude jí doporučeno změnit svůj životní styl, zavést výživu a umožnit tělu zotavit se.
 2. K regulaci menstruace gynekologové často předepisují užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv, a to i ženám, které nejsou sexuálně aktivní. Pokud je po užívání antikoncepčních pilulek cyklus narušen, objeví se krvácení nebo časté výtoky, může lékař doporučit hormonální lék jiného složení.
 3. Nestabilní období jsou často pozorována u žen, které používají nitroděložní tělísko jako ochranu před nechtěným těhotenstvím. K normalizaci cyklu bude přiděleno extrakci a jmenování jiné antikoncepce.
 4. Pokud je příčinou menstruačních nepravidelností onemocnění endokrinního systému (polycystické onemocnění, onemocnění štítné žlázy), je předepsána léčba hormonálními léky k obnovení hormonální rovnováhy těla.
 5. Pokud se zjistí nádor, polypy, cystické útvary, syndrom polycystických vaječníků, je indikováno chirurgické odstranění problémové oblasti. Úplné odstranění orgánů reprodukčního systému nastává, když jsou detekovány maligní novotvary, které ohrožují život pacienta.

Je možné otěhotnět s nepravidelným cyklem?

Nepravidelný menstruační tok naznačuje problém s reprodukčním systémem, a proto mohou mít ženy s nestabilním cyklem často problém s počátkem. Po zjištění příčiny nesprávné funkce těla a po absolvování nezbytné léčby mají mnozí zvýšenou šanci na otěhotnění a nosení zdravého dítěte.

Potíže s otěhotněním není pro tyto pacientky jediným problémem. Pokud hormonální nerovnováha (nedostatek těhotenského hormonu progesteronu) vede k selhání menstruace, mohou nastat problémy s porodem dítěte.

Gynekologové doporučují pacientkám s nepravidelnou menstruací podstoupit vyšetření a léčbu před plánováním těhotenství.

Prevence a zotavení z nepravidelných období

Nestabilní měsíční cyklus je nejčastěji způsoben vnějšími faktory spojenými s nesprávným životním stylem. Lékaři doporučují, aby ženy pravidelně podstupovaly gynekologická vyšetření, aby zjistily možné problémy se zdravím žen a dodržovaly následující pravidla:

 1. Pokuste se minimalizovat počet stresových situací, vyhněte se nervovému napětí.
 2. Sledujte svoji stravu, konzumujte více zdravých potravin a neexperimentujte s přísnými dietami.
 3. Odstraňte špatné návyky (kouření, pití alkoholu).
 4. Věnujte se mírné fyzické aktivitě, posilujte obranyschopnost těla užíváním komplexů vitamínů.
 5. Musíte poslouchat doporučení gynekologa o výběru antikoncepce a nebrat hormonální léky samostatně.
 6. Ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Navzdory skutečnosti, že je normální, že zdravá žena odkládá menstruaci o několik dní, měli byste pozorně poslouchat signály těla. Nedůsledný menstruační cyklus je dobrým důvodem k zahájení komplexního vyšetření a návštěvě vašeho gynekologa.

Není těhotná, ale stále nemá menstruaci: 8 důvodů pro zpožděnou menstruaci

Podle vašich výpočtů by měl každý z nás přijít nejoblíbenější čas v měsíci, ale není tam žádná menstruace. První věc, která mi přijde na mysl, je jít ven a koupit si těhotenský test. Pokud samozřejmě měla z čeho pocházet. Ale těhotenství není v žádném případě jediným důvodem, proč menstruace nezačne..

Dáte spirálu

Některé z jejich odrůd mohou způsobit, že menstruace bude vzácná nebo úplně zmizí. Pokud k tomu dojde, měli byste také pravidelně přispívat do prasátka výrobců těhotenských testů, protože stále existuje malé riziko a nejjasnější (omlouvám se za slovní hříčku) indikátor, že k početí nedošlo, zmizel.

Máte problémy se štítnou žlázou

Tato žláza reguluje metabolismus, produkuje hormony, reguluje teplotu a dělá další důležité věci pro tělo. Pokud působí příliš mnoho nebo naopak nedostatečně chytře, může zastavit ovulaci a způsobit nepravidelný menstruační cyklus..

Pokud se také rychle unavíte, vaše vlasy zeslábly, váha vyskočila na obě strany - lékař může mít podezření, že tomu tak je. Poté předepíše krevní test a případně předepíše léky. Při správné léčbě by se cyklus měl vrátit k normálu během několika měsíců..


Přehnali jste to sportovním tréninkem nebo dietou

Pokud je tělocvična vaším domovem, přepracováváte, málo jíte, rychle hubnete nebo trpíte poruchami příjmu potravy, může to také způsobit amenoreu (nedostatek menstruace). Zvláště pokud je váš BMI pod 18-19.

Pokud je to váš případ, obvykle stačí nabrat pár kilogramů nebo zkrátit plán tréninku, aby váš cyklus fungoval. Pokušení zbavit se otravných „červených dnů kalendáře“ je samozřejmě skvělé. Ale je to pro vaše tělo velmi nebezpečné a destruktivní! Vydržení amenorey po dobu jednoho roku může vést ke ztrátě kostní hmoty a osteoporóze.


Právě jste přestali užívat antikoncepční pilulky

Jasně regulují váš cyklus, a když je přestanete užívat, líné tělo si možná hned nebude pamatovat, jak to udělat sami. Může chvíli trvat, než shromáždí své myšlenky. Někdy trvá několik měsíců, než se menstruace vrátí..

Proč mají dívky a ženy nepravidelnou menstruaci??

Žena je často přirovnávána k měsíci. Pokud takové srovnání nepřisuzujete náhodě, můžete snadno nakreslit paralelu: není to nic, co tradiční cyklus zrání vajíček souvisí s lunárním měsícem - 28 dní. Délka cyklu v nevýznamně větším nebo menším směru je považována za normu. Pokud ženský menstruační cyklus není nijak systematizován, může zmizet na několik měsíců nebo je naopak pozorován příliš často - existuje důvod k obavám..

Příčiny nepravidelných období

Nepravidelná menstruace je častým důvodem, proč ženy navštěvují gynekology. A lékaři se vždy ptají svých pacientů, jak pravidelně mají menstruaci. Cyklus lze skutečně použít k posouzení celkového zdraví ženy podle jejích reprodukčních schopností.

Jaké jsou důvody, proč je menstruace nepravidelná, a metody léčby.

1. Nedostatek hmotnosti, dramatický úbytek hmotnosti. Tenkost je pro někoho velmi krásná, ale je nebezpečná pro zdraví. S hmotností nižší než 45 kilogramů mnoho žen pociťuje poruchu menstruačního cyklu a pro některé menstruace úplně zmizí. Musíte přibrat a váš cyklus by se měl obnovit sám. A v budoucnu byste se neměli snažit příliš prudce a hodně zhubnout. To také často narušuje nástup těhotenství. S nepravidelnou menstruací však stále můžete otěhotnět, a proto nelze uvažovat o slabosti a v důsledku toho je nerovnoměrný menstruační cyklus něco jako antikoncepce.

2. Od menarche neuplynulo mnoho času. V prvních dvou letech poté, co se dívka stane dívkou, jsou některá porušení variantou normy. Nepravidelné období u dospívajících dívek je nejčastěji způsobeno nedostatkem ovulace, tj. Nedostatkem progesteronu. Díky tomu jsou cykly velmi dlouhé. Všechno zmizí samo o sobě s výskytem ovulačních cyklů.

3. Vysoká hladina hormonu prolaktinu. Jeho zvýšení se nazývá hyperprolaktinémie. Pokud je to patologické, pak je často příčinou benigní nádor na mozku. S touto chorobou žena užívá speciální léky, které snižují prolaktin. Spolu s tím klesá otok a menstruační nepravidelnosti procházejí, je možné otěhotnět. Během těhotenství jsou léky zrušeny.

Během laktace se historie zvýšeného prolaktinu opakuje. Koneckonců je to hormon prolaktin, který přispívá k tomuto procesu. Nepravidelná období po porodu během kojení jsou velmi častá. V případě zpoždění je však třeba si zapamatovat provedení těhotenských testů. A samozřejmě okamžitě, po obnovení sexuální aktivity, najděte spolehlivou antikoncepci.

4. Syndrom polycystických vaječníků. V tomto případě má žena potíže s těhotenstvím. A od prvního. Prostě si nemůže představit dítě. Situaci napravuje užívání hormonální antikoncepce..

5. Stres, změna klimatu a další zdánlivě ne příliš významné životní události. Ale jsou to oni, kdo vyvolává zpoždění menstruace. Ale to vše je dočasné.

6. Vyčerpání vaječníků. Nepravidelný menstruační cyklus po 40 - 45 letech je vysvětlen právě z tohoto důvodu. V laboratorních testech je detekována zvýšená hladina hormonu FSH. To znamená, že menopauza brzy přijde. A odpověď na otázku „mohu v tomto případě otěhotnět, pokud mám nepravidelnou menstruaci“ bude „nepravděpodobná“.

7. Porušení, snížená funkce štítné žlázy. Hypotyreóza. Je nutná podpora léčby. Pak se ukáže, že se cyklus zotaví a otěhotní..

A to je jen několik možných důvodů opožděné menstruace. Co dělat, pokud jsou vaše menstruace nepravidelné, ke kterému lékaři byste měli navštívit pomoc? Gynekolog-endokrinolog zvládne tento problém dobře, nebo pokud tomu tak není, pak individuální specialisté. Je třeba poznamenat, že dochází také k ovulaci s nepravidelnými obdobími. Malá zpoždění proto nenaznačují pravděpodobnou neplodnost. Je jiná věc, pokud menstruace chybí několik měsíců. Pak potřebujete komplexní vyšetření. Nepravidelná menstruace a nepravidelný sex přirozeně dvojnásobně snižují pravděpodobnost těhotenství.

Jak se léčit, pokud nejsou nalezeny žádné nemoci? Pokud chcete, aby menstruace začala den za dnem, hodinu po hodině, můžete užívat perorální antikoncepci. Dává to však smysl, pouze pokud těhotenství není plánováno..

Pokud je nedostatek ve druhé fázi cyklu, může lékař předepsat progesteronovou drogu. Pokud se užívá s vysokou pravděpodobností, může dojít k těhotenství. Pokud je potvrzeno, lék se nadále užívá. Pokud tomu tak není, lék se zruší a po několika dnech a někdy po kratší době začíná menstruace..

Léčba nepravidelné menstruace lidovými léky se provádí pomocí bylin: šalvěje, dělohy boraxu, červeného kartáče a dalších. Předpokládá se, že pokud je užíván správným způsobem, je možné dobře zlepšit zdraví žen. Lékaři jsou však vůči těmto opatřením spíše skeptičtí..

Narušení menstruačního cyklu během menopauzy

Ženy ve věku 45-55 let (a některé dokonce ve 40 letech) mají menopauzu. Kromě toho, že dochází k selhání menstruačního cyklu, dochází také k vegetativně-vaskulárním poruchám metabolismu a duševního stavu (může dojít k návalům tepla, chladu, osteoporóze, psychoemoční nestabilitě).

V premenopauzálním období dochází k zániku reprodukční funkce, folikuly v pohlavních žlázách nedozrávají a dochází k poruchám produkce gonadotrapinů. Výsledkem je, že endometrium prochází patologickou restrukturalizací..

U některých žen se po 40 letech mohou objevit nepravidelná období, jejichž příčiny spočívají v časné menopauze, vaječníky jsou vyčerpány předčasně a v tomto případě je nutná hormonální léčba.

Nepravidelná období

Nepravidelná menstruace je jedním z nejčastějších příznaků většiny gynekologických onemocnění, ke kterému dochází také u extragenitálních onemocnění u žen. Pojem „nepravidelná menstruace“ odráží pouze dočasné selhání systému, neodráží všechny ostatní možné patologie menstruace. Nepravidelnost menstruace je vždy kombinována s porušením jejich charakteru: stávají se hojnějšími, prudce bolestivými atd., Proto je správné hovořit o porušení menstruačního cyklu a diagnóza bude znít tak. Právě nepravidelnost nástupu dalšího menstruačního období je však nejčastějším důvodem návštěvy lékaře mezi všemi menstruačními nepravidelnostmi, proto je budeme podrobněji zvažovat..
Nepravidelnost menstruace může být fyziologická a patologická, může být příznakem mnoha gynekologických a ne-gynekologických patologií, může být příčinou neplodnosti, protože je často doprovázena anovulací nebo neobtěžuje ženu a nezpůsobuje v ní žádné patologické jevy. To vše naznačuje důležitost objasnění podstaty menstruace při sběru anamnézy lékařem a potřebu zohlednit tento faktor při plánované léčbě..

Těhotenství v důsledku přerušovaných období

Těhotenství může být jedním z důvodů, které vedou k přerušování menstruace. Jak dochází k početí:

 1. Během ovulace (uprostřed cyklu) opouští vajíčko folikul a končí ve vejcovodu, kde se setkává se spermatem. Nastává oplodnění.
 2. Potom vajíčko sestoupí do dělohy, kde bude všech 36 týdnů. Tento proces obvykle trvá 6 až 14 dní. Právě v této době může žena pociťovat krvavé výtoky, které mnozí berou přerušovaně..

Proč se to stalo? Oplodněné vajíčko je fixováno na děložní sliznici. Lze říci, že je „zašroubován“ do endometria, které obsahuje mnoho krevních cév. Implantace může trvat až 2 dny.

Na otázku, zda může být těhotenství příčinou přerušované menstruace, dávají gynekologové kladnou odpověď..

Pouze lékař může potvrdit pravděpodobné těhotenství jmenováním pacientky, která má být testována na hCG (hladina hormonu progesteronu).

Příčiny nepravidelných období

Nepravidelná období mohou nastat z následujících důvodů:

1. Fyziologické - po potratech a kyretáži, po porodu, může cyklus bloudit a na nějakou dobu být nepravidelný. Zpravidla se vše zotaví samo o sobě, ale někdy je nutná menší léčba, omezená, nejčastěji jmenováním orální antikoncepce. Je třeba také poznamenat, že menstruace, která od okamžiku menarche (zavedení cyklu) šla nepravidelně, po porodu se může stát pravidelnou. S tím je spojena skutečnost, že u mladých dívek do cyklu nezasahuje, s nepravidelnými obdobími bez dalších příznaků nepravidelností v cyklu a jiných patologií, před těhotenstvím a prvním porodem.

2. Patologické: • Nádory, poškození hypofýzy a poruchy na úrovni hypotalamo-hypofyzárního systému - nepravidelnost cyklu je spojena především s hormonálním nedostatkem. • Cysty, nádory vaječníků - dysfunkce vaječníků - jeden z hlavních důvodů nepravidelnosti cyklu. Často se to stává u polycystických vaječníků, nádorových formací. • Polypy endometria, chronická zánětlivá onemocnění myo- a endometria, děložní myomy • Endometrióza. Charakteristickým příznakem je hnědé skvrny od dolních pohlavních orgánů před a po menstruaci; je možná tvorba endometriotických ovariálních cyst, v souvislosti s nimiž lze někdy ovariální cysty rozpoznat jako příčinu poruchy cyklu (při chybné diagnóze ultrazvukem) a rozhodnutí o další taktice léčby nemusí být učiněno správně. • Patologické nádory vylučující hormony. • Iatrogenní důvody - například dlouhodobé užívání nebo nesprávný výběr antikoncepce může vést k narušení cyklu.

Kdy navštívit lékaře

Pediatrický gynekolog by měl být navštíven, pokud je dívce již 14 let, ale není tam žádné období a nejsou tam žádné známky puberty. Po vyšetření vás lékař může odkázat na testy nebo k vyšetření dalších specialistů. Důvod někdy spočívá v nesprávné stravě nebo nadměrné námaze, stresu. Mohou však existovat vážné zdravotní problémy. Proto je nutná návštěva gynekologa.

Lékař by měl být konzultován, pokud:

 • cyklus je příliš krátký nebo příliš dlouhý;
 • menstruace je méně než 3 nebo více než 10 dnů;
 • zpoždění nad 3 měsíce;
 • celková nevolnost, bolest břicha, nevolnost, závratě s regulací.

Samoléčba v každém případě nestojí za to. Mohou existovat skryté zdravotní problémy, které je třeba léčit, než povedou ke komplikacím nebo se stanou chronickými.

Během dospívání je důležité vytvořit cyklus, jinak by to mohlo ovlivnit možnost mít v budoucnu děti..

Léčba nepravidelných období

Hlavní a nejdůležitější věcí v léčbě je detekce primární příčiny poruchy a léčba zaměřená na její maximální úplné odstranění. Kromě toho nezapomeňte, že u mladých dívek a žen po 45 měsících mohou být období po dlouhou dobu nepravidelná, což je spojeno s fyziologickou nepřipraveností nebo s vyčerpáním schopností těla. V případě, že nepravidelná menstruace vyžaduje léčbu (například s ohledem na nemožnost těhotenství), léčba začíná zjištěním hlavní příčiny. Hlavní léčby používané pro nepravidelná období jsou:

1. Perorální antikoncepce, obvykle obsahující progesteron: Duphaston - 1 tab. 2krát denně, Utrozhestan 1 kapsle 2-3krát denně atd. Je také možné jmenovat intramuskulární injekce. 2. Antibiotika pro zánětlivá onemocnění (Ofloxocin 1 tableta 2krát denně po dobu 7 dnů) 3. V případě potřeby: kyretáž děložní dutiny k odstranění polypů. 4. Chirurgická léčba, je-li to nutné (například odstranění ovariální cysty)

Důležitými faktory při léčbě nepravidelných období jsou také změny v životním stylu pacienta. Takže odvykání kouření, snižování stresu, odmítání vyčerpávajících diet a cvičení může vést k normalizaci měsíčního cyklu bez jakékoli léčby drogami..

Kromě toho existují fytoterapeutické metody. Patří mezi ně tinktury a odvar z verbeny, třezalky tečkované, matky. Tato metoda léčby není kontraindikována pro mladé pacienty bez závažné patologie..

Potřebujete správnou výživu, jídlo by mělo být kalorické. Vyžadují se bílkovinné potraviny a potraviny obsahující snadno stravitelné sacharidy. Jakákoli vyčerpávající strava je přímou kontraindikací v případě nepravidelného měsíčního cyklu.

Musíme se snažit snížit stres v práci i doma; v případě potřeby je indikována lázeňská léčba. Přednost mají balneologická střediska.

Diagnostika a léčba

Před jmenováním léčby se provede vyšetření, aby se zjistily důvody nepravidelnosti menstruace.

Při diagnostice se používají metody, jako jsou krevní testy na hemoglobin, obsah určitých stopových prvků, cukr, stejně jako hormony a přítomnost infekčních agens. Můžete zjistit přítomnost onemocnění pomocí ultrazvuku, MRI.

Pokud se zjistí, že neexistují žádné vážné patologie, je předepsán obnovení cyklu, příjem vitamínů A, E, C a skupiny B, léky se sedativním účinkem a doporučují se obecné posilovací postupy. Pokud jsou zjištěna onemocnění způsobená hormonálním narušením, provede se hormonální substituční léčba. U žen v reprodukčním věku užívání perorálních kontraceptiv podle určitého schématu pomáhá obnovit cyklus. S nadbytkem estrogenu v těle jsou předepisovány léky na bázi progesteronu (Utrozhestan, Duphaston), s nedostatkem testosteronu (Norkolut) nebo estradiolu (Levonorgestrel).

Provádí se léčba doprovodných onemocnění jater, štítné žlázy a dalších orgánů podílejících se na tvorbě hormonů a hematopoézy. Přípravky železa jsou také předepsány k odstranění anémie, provádí se antivirová a antibakteriální léčba.

V případě krvácení z dělohy je děloha poškrábána a endometrium, které má různé vady, je odstraněno. Následná hormonální léčba zabraňuje opětovnému výskytu porušení a rozvoji patologických stavů, jako jsou nepravidelná menstruace.

Pro zlepšení práce vaječníků jsou předepsány léky, které stimulují zrání folikulů, což pomáhá zvyšovat produkci estrogenu a progesteronu. Takové léky ("Choriogonin", "Pergonal") se používají při léčbě neplodnosti.

Nepravidelný menstruační cyklus.

Nepravidelná menstruace je nejčastějším příznakem většiny gynekologických onemocnění. Nepravidelná menstruace může být pouze dočasným narušením systému a nemusí odrážet všechny ostatní možné poruchy menstruace. Nepravidelnost menstruace je téměř vždy spojena s porušením jejich vzhledu: mohou se stát hojnějšími, bolestivými atd. Proto je správné hovořit o menstruačních nepravidelnostech. Právě nepravidelnost nástupu dalšího menstruačního období je však nejčastějším důvodem návštěvy lékaře ze všech menstruačních nepravidelností..

Příčiny nepravidelných období.

K nepravidelným obdobím dochází z následujících důvodů:

1. Na prvním místě jsou fyziologické. Abortivní opatření, porod ovlivňují cyklus. Může to být zmatené nebo nepravidelné. Tělo se z velké části zotaví samo, ale existují situace, kdy je vyžadována menší léčba, která se nejčastěji omezuje na jmenování perorální antikoncepce. Existuje také možnost, že menstruace, která je nepravidelná od zavedení cyklu a po porodu, může být pravidelná. Proto lékaři často nezasahují do cyklu u mladých dívek, s nepravidelnými obdobími bez dalších příznaků poruch cyklu a jiných patologií, před těhotenstvím a povolením prvního porodu.

2. Na druhém místě jsou patologické změny:

• Různé stupně nádoru, poruchy na úrovni hypotalamo-hypofyzárního systému - nepravidelnost cyklu je v tomto případě spojena především s hormonálním nedostatkem.

• Nádory vaječníků, jimž se říká cysty. Jsou hlavními příčinami dysfunkce vaječníků. Polycystická nemoc se stává nejčastějším projevem. • Chronická zánětlivá onemocnění stěn dělohy (myomy, polypy).

• Endometrióza. Klinické příznaky mohou být: bolestivá menstruace, bolest v oblasti pánve, krvácení z dělohy, zatímco v intermenstruálním období bude pozorováno špinění z genitálního traktu.

• Dlouhodobé užívání antikoncepčních prostředků nebo jejich nesprávný výběr samostatně bez předepsání lékaře.

Chcete-li zjistit, jaký je důvod nepravidelných menstruací, musíte se poradit s gynekologem nebo gynekologem-endokrinologem.

Diagnostické metody jsou:

1. Životní historie a anamnéza pacienta

2. Krevní testy na hormonální změny

3. Ultrazvuk pánve a břišní dutiny

Proč menstruace není pravidelná?

„Standardní menstruace“ - přicházejte každých 28 dní s rozdílem 1-2 dny. Kratší cyklus a delší cyklus nejsou neobvyklé, pokud jsou stabilní. Pouze pokud se cyklus stane krátkým nebo dlouhým, můžeme mluvit o nepravidelné menstruaci. U mladých dívek je pravidelnost cyklu nejčastěji stanovena 1 až 2 roky po první menstruaci. tak si s tím nedělejte starosti. Ale v premenopauzálním období, než vaječníky úplně přestanou fungovat, se menstruace stává velmi náladovou. lékař může předepsat velmi progresivní léčbu. V jiných případech nepravidelná menstruace nejčastěji indikuje nepřítomnost ovulace nebo její porušení - to může vést k gynekologické náhradě. Pokud chcete dítě, je to důvod k návštěvě gynekologa. Lékař může předepsat hormonální léčbu.

IMP-narušení menstruačního FUNKTSII.RAZLICHNYE vnější, zejména psychogenní ÚČINKY DRÁŽDIVÉ a vnitřní faktory mohou vést k nerovnováze regulačních mechanismů menstruační funkce, což způsobí různé projevy NMF. VEDUSCHIMI jeho příčinou u dospívajících dívek je porušení RYCHLOST A ÚROVEŇ prolaktin, hormon štítné žlázy PŘEDNÍ hypofýza v kombinaci se změnami uvolňování gonadotropinu, syntéza STEROIDOV.ETO způsobuje nerovnováhu FUNKČNÍ endokrinní interakce v systému hypotalamus-hypofýza-YAICHNIKI.V Na rozdíl od dospělých žen, dospívajících dívek OTSUTSTVIE cyklické rytmy vylučování hormonů připisované nezralosti centrálních regulačních mechanismů reprodukčního systému. Navzdory skutečnosti, že ve vaječnících dívek jsou aktivně rostoucí folikuly, mechanismy odpovědné za ovulaci a tvorbu žlutého těla, zrání vaječníku chvíli trvá..

Důvody nepravidelnosti menstruace mohou být různé. Stres, dlouhodobá fyzická aktivita, deprese mohou ovlivnit. Je také možné přítomnost onemocnění orgánů ženských pohlavních orgánů, nerovnováha hormonů v těle. Stává se, že nepravidelná menstruace je normální (po porodu nebo před menopauzou)

Nepravidelná období mohou být způsobena různými důvody, mezi nimiž stojí za zmínku zejména silný stres, pohyb, přítomnost onemocnění ženských orgánů, hormonální nerovnováha. Pokud nedošlo k žádnému stresu nebo pohybu, měla by tato otázka smysl požádat gynekologa, aby se zabránilo vážnějším problémům..

V moderním světě je nepravidelnost menstruace u mladých žen a dívek často způsobena zálibami v různých dietách. Omezení výživy, špatná výživa, nedostatek nezbytných látek v potravinách pro plné fungování těla může signalizovat mozku, že tento organismus není schopen plné reprodukce. Co se projeví nejprve porušením menstruačního cyklu a poté může vést k úplné absenci menstruace. Ze stejného důvodu jsou mozková centra pro řízení menstruačního cyklu a dalších funkcí těla vypnuta u žen a dívek, které během léčby užívají drogy nebo silné léky. Ze všech těchto důvodů, s vyloučením faktorů, které ovlivnily selhání plnohodnotné práce těla, se obnoví samotný menstruační cyklus (v mírných případech) do šesti měsíců. V závažných případech, kdy je tělo přivedeno k anarexii nebo otráveno narkotiky a léky, i když se po léčbě obnoví menstruační cyklus, může dojít k úplné neplodnosti, nedostatečné koncepci, protože tělo produkuje vadná vajíčka a spontánní potraty.

Léčba nepravidelných období.

Hlavní a nejdůležitější věcí v léčbě je najít primární příčinu poruchy. Je také skutečností, že u mladých dívek a žen po 45 letech může být menstruace po dlouhou dobu nepravidelná, což je způsobeno fyziologickou nepřipraveností nebo vyčerpáním těla. V mladém věku se imunitní systém stále vytváří a vyžaduje určité síly organismů, takže se může menstruace formovat dlouho. A po 45 letech se u žen začne tělo přestavovat na jinou rychlost života tělesných buněk. V případě, že nepravidelná menstruace vyžaduje léčbu (například při početí dítěte), léčba začíná zjištěním hlavní příčiny. Vzhledem k tomu, že je třeba plánovat léčbu.

Hlavní léčby používané pro nepravidelná období jsou:

1. Perorální antikoncepce, obvykle obsahující progesteron: Duphaston - 1 karta. 2krát denně, Utrozhestan 1 kapsle 2-3krát denně atd. Je také možné jmenovat intramuskulární injekce. O tom rozhodne lékař. Jaké podávání léku je pro pacienta vhodné.

2. Pokud se zánětlivá onemocnění stala hlavní příčinou, pak je nejprve nutné je léčit a poté, pokud je to nutné, bude následovat léčba cyklem. Antibiotika pro zánětlivá onemocnění (Ofloxocin 1 tableta 2krát denně po dobu 7 dnů).

3. Kyretáž děložní dutiny k odstranění polypů.

4. Chirurgická léčba k odstranění ovariálních cyst, polycystická.

Změna životního stylu pacienta může ovlivnit nastolení normálního cyklu:

-přestat kouřit

-snižování stresových situací

-odmítnutí přísných diet a vyčerpávající cvičení

Všechny tyto faktory mohou příznivě ovlivnit zdraví a menstruační cyklus se může zotavit bez zásahu lékaře..

Možné jsou také metody bylinné medicíny. Patří mezi ně tinktury a odvar z verbeny, třezalky tečkované, matky, byliny rue, fenyklu, kůry rakytníku. Nejsou kontraindikovány u osob od 14 do -30 let bez závažných patologických poruch.

Samozřejmě potřebujete správnou výživu, jídlo by mělo být kalorické. Vyžadují se bílkovinné potraviny a potraviny obsahující snadno stravitelné sacharidy. Jakákoli vyčerpávající strava je přímou kontraindikací v případě nepravidelného měsíčního cyklu.

Musíte dát svému tělu odpočinek, snížit stres doma i v práci. V případě potřeby indikována lázeňská léčba.

Prevence

Preventivní opatření pro nepravidelné menstruační krvácení jsou zaměřena na prevenci vnějších a vnitřních faktorů, které je provokují. Dodržování následujících doporučení pomůže vyhnout se hormonálním poruchám nebo se s nimi vyrovnat pomocí přirozené obrany těla:

 • Minimalizace stresu.
 • Kompletní správná výživa.
 • Prevence nedostatku vitamínů, oslabení imunitního systému.
 • Odmítnutí špatných návyků.
 • Prevence infekčních chorob reprodukčních orgánů a pohlavně přenosných chorob.

Nepravidelná období

Nepravidelná menstruace je jedním z nejčastějších příznaků většiny gynekologických onemocnění, ke kterému dochází také u extragenitálních onemocnění u žen. Pojem „nepravidelná menstruace“ odráží pouze dočasné selhání systému, neodráží všechny ostatní možné patologie menstruace. Nepravidelnost menstruace je vždy kombinována s porušením jejich charakteru: stávají se hojnějšími, prudce bolestivými atd., Proto je správné hovořit o porušení menstruačního cyklu a diagnóza bude znít tak. Právě nepravidelnost nástupu dalšího menstruačního období je však nejčastějším důvodem návštěvy lékaře mezi všemi menstruačními nepravidelnostmi, proto je budeme podrobněji zvažovat..

Příčiny nepravidelných období

Nepravidelná období mohou nastat z následujících důvodů:

1. Fyziologické - po potratech a kyretáži, po porodu, může cyklus bloudit a na nějakou dobu být nepravidelný. Zpravidla se vše zotaví samo o sobě, ale někdy je nutná menší léčba, omezená, nejčastěji jmenováním orální antikoncepce. Je třeba také poznamenat, že menstruace, která od okamžiku menarche (zavedení cyklu) šla nepravidelně, po porodu se může stát pravidelnou. S tím je spojena skutečnost, že u mladých dívek do cyklu nezasahuje, s nepravidelnými obdobími bez dalších příznaků nepravidelností v cyklu a jiných patologií, před těhotenstvím a prvním porodem.

2. Patologické: • Nádory, poškození hypofýzy a poruchy na úrovni hypotalamo-hypofyzárního systému - nepravidelnost cyklu je spojena především s hormonálním nedostatkem. • Cysty, nádory vaječníků - dysfunkce vaječníků - jeden z hlavních důvodů nepravidelnosti cyklu. Často se to stává u polycystických vaječníků, nádorových formací. • Polypy endometria, chronická zánětlivá onemocnění myo- a endometria, děložní myomy • Endometrióza. Charakteristickým příznakem je hnědé skvrny od dolních pohlavních orgánů před a po menstruaci; je možná tvorba endometriotických ovariálních cyst, v souvislosti s nimiž lze někdy ovariální cysty rozpoznat jako příčinu poruchy cyklu (při chybné diagnóze ultrazvukem) a rozhodnutí o další taktice léčby nemusí být učiněno správně. • Patologické nádory vylučující hormony. • Iatrogenní důvody - například dlouhodobé užívání nebo nesprávný výběr antikoncepce může vést k narušení cyklu.

Může být způsobeno chorobami

Zpoždění nebo úplná absence menstruace u dospívajících může být způsobena řadou nemocí. Například akutní respirační virová infekce nebo chřipka mohou způsobit posun menstruace o několik dní. V takovém případě byste se neměli bát, příští měsíc se cyklus vrátí k normálu..

Důvodem mohou být také nemoci urogenitálního systému. Nejčastější:

 1. Vaginitida nebo drozd. Ve vaginální flóře se usazují patogenní bakterie a houby. Příznaky onemocnění: silný výtok s páchnoucím zápachem, svědění, pálení v pochvě.
 2. Cystitida. Jedná se o zánět močového měchýře. Teenageři se často rádi oblékají do počasí. Podchlazení je nejčastější příčinou cystitidy. Příznaky: bolest v podbřišku a při močení, časté nutkání používat toaletu v malém, horečka až 38 stupňů.
 3. Endometritida. Zahuštění děložní sliznice. Nemoc je zákeřná, protože v počáteční fázi se prakticky nijak neprojevuje. Pokud však nezačnete užívat hormonální léky, může se z toho vyvinout endometrióza, která přispívá k tvorbě cyst..
 4. Zánět mléčných žláz. Vyskytuje se poměrně často u dospívajících. Důvody: hormonální poruchy v těle, podchlazení, nesprávně vybrané spodní prádlo, poranění, prudký růst prsou, novotvary.
 5. Pyelonefritida. Jedná se o zánět ledvinné pánve. Nemůžete to udělat bez pomoci lékaře a užívat antibiotika.
 6. Polycystické onemocnění vaječníků. V práci vaječníků, nadledvin a hypofýzy dochází k závažnému selhání. Samoléčba může vést k neplodnosti.

Zpoždění menstruace může být způsobeno nejen chorobami genitální oblasti, které byly popsány výše. Ve skutečnosti je jich mnohem více. Přesnou diagnózu může provést pouze gynekolog po vyšetření, testech a ultrazvuku.

Příčiny nepravidelného měsíčního cyklu u žen

Nejčastější příčinou nepravidelných menstruací u žen je hormonální nerovnováha. Absence systémového krvácení může být také způsobena stresem, příliš přísnou dietou, syndromem polycystických vaječníků a dokonce i rakovinou, takže problém nelze podceňovat. Přečtěte si, jak se vypořádat s nepravidelnou menstruací.

Obsah:

Když nepravidelný cyklus není patologie

Normální menstruační cyklus by měl být mezi 21 a 35 dny. Mluvíme o nepravidelných obdobích, kdy je cyklus kratší, například necelých 20 dní, a někdy delší, například 34-35 dní. Existují ženy, které mají delší intervaly krvácení, ale také ty, které krvácení zažívají příliš často..

Nepravidelná menstruace je považována za normální v prvních dvou letech puberty a pět let před menopauzou. U dospělých žen jsou příčinou nepravidelné menstruace obvykle hormonální poruchy - přebytek prolaktinu produkovaného hypofýzou nebo nedostatek takzvaného žlutého tělíska, který je spojen s nižší produkcí progesteronu ve druhé polovině cyklu. Nepravidelná menstruace může být také způsobena syndromem polycystických vaječníků. Jedná se o onemocnění, které postihuje 12% mladých žen. Spočívá ve skutečnosti, že se na vaječnících tvoří mnoho cyst - malé bublinky naplněné tekutinou.

Když je cyklus považován za abnormální

Příliš menstruační

Když žena nosí více než 10 hygienických vložek denně nebo krvácí po dobu jednoho týdne, mluvíme o silných menstruacích (hypermenorea). Jaké by mohly být důvody? V prvních letech menstruace je obvykle příčinou nezralost pohlavních orgánů. V takovém případě musíte jít k lékaři a požádat o doporučení k vyšetření, protože nadměrné krvácení může vést k anémii. Silné krvácení může být způsobeno také hormonální nerovnováhou. Štítná žláza a její nesprávné fungování mohou způsobit nepravidelnou menstruaci. Četnost menstruačního krvácení může také ovlivnit endometrióza, polypy, fibroidy, antikoncepční prostředek (zvaný cívka) nebo probíhající infekce. Velmi zřídka je těžké krvácení spojeno s rakovinou vaječníků.

Menstruace příliš málo

Příliš skrovná menstruace (hypomenorea) netrvá déle než 48 hodin. Žena nepotřebuje více než dvě hygienické vložky denně. Zřídka je takové lehké krvácení rysem fyziologie konkrétní ženy. Nejčastěji naznačují závažnější hormonální poruchy. Příčinou může být například syndrom polycystických vaječníků, nízké hladiny estrogenu spojené s anorexií. Tím však seznam možných problémů nekončí. Poškození endometria má stejné příznaky.

Štíhlá menstruace může být také způsobena mechanickým poškozením (například po škrábání) nebo akutním zánětem reprodukčního orgánu. K tomu dochází, když se na sliznici tvoří jizvy nebo srůsty, které omezují povrch, ze kterého se sliznice musí odlupovat. Bohužel takové adheze nelze úplně odstranit z endometria ani chirurgicky, takže v takových případech je nemožné obnovit normální průběh menstruace. Pro určení skutečné příčiny velmi sporých období je nutné určit hladinu hormonů, provést ultrazvukové vyšetření a hysteroskopii. Pouze po přesné diagnóze onemocnění může lékař předepsat cílenou léčbu, tj. Léčba zvolená pro konkrétního pacienta. Pokud se ukáže, že menstruační nepravidelnosti jsou důsledkem výrazné hormonální nerovnováhy, stačí začít užívat vhodné léky ke zlepšení zdraví ženy.

Občasná menstruace

Pokud se menstruace objeví méně často než každých 31 dní (oligomenorea), lze předpokládat, že žena nemá ovulaci, což je obvykle způsobeno poruchou hypofýzy. Takové situace často vznikají v důsledku velmi vysokého stresu nebo přítomnosti nějaké traumatické události, například při autonehodě, smrti milovaného člověka. Když stres zmizí, věci se obvykle vrátí do normálu. Léčba se provádí pouze tehdy, když žena chce velmi rychle otěhotnět. Psychoterapie přináší velmi dobré terapeutické výsledky, zejména individuální terapie, která vám umožní uklidnit se a zapomenout na nepříjemné zážitky. Důvodem absence ovulace u ženy může být také přítomnost syndromu polycystických vaječníků, který lze podrobněji číst zde.

Častá menstruace

Častá menstruace (polymenorea) nastává, když dochází ke krvácení častěji než každých dvacet čtyři dní. U takových poruch se objevují četné poruchy, například může dojít k ovulaci osmý den cyklu, protože fáze zrání ovariálního folikulu je významně snížena. Ovulace může také nastat v obvyklou dobu, ale krvácení nastává příliš brzy, protože výstelka dělohy není dostatečně zralá. Léčba je předepsána až po hormonálních testech. Jakmile jsou hotové, lékař rozhodne, jakou léčbu použít a jaké dávky léků předepsat..

Nepravidelná menstruace - příčiny

Nepravidelná menstruace je běžná u dívek, které teprve začínají menstruovat. Hormonální systém mladé ženy se může tvořit až 17 let. V prvních dvou letech od začátku prvního menstruačního cyklu může být krvácení nepravidelné a není spojeno s žádným onemocněním.

Hormonální výkyvy, a proto nepravidelné cykly, se vztahují také na zralé ženy, které se blíží menopauze, poslednímu menstruačnímu období jejich života. Během menopauzy nebo perimenopauzálních období začnou vaječníky snižovat produkci estrogenu. Jejich „vyhynutí“ může trvat i několik let.

Důležité
Nejběžnější příčinou nepravidelného cyklu mohou být hormonální poruchy. Toto je často první známka vážného nepohodlí, jako je adnexitida, endometrióza nebo dokonce rakovina pohlavních orgánů. Je obtížné určit příčinu nepravidelného, ​​nadměrného nebo nepravidelného krvácení bez zvláštního výzkumu.

Mezi další příčiny náhodného krvácení u žen patří:

 • chronický stres;
 • Deprese;
 • příliš přísná strava;
 • častá změna klimatu;
 • rakovina vaječníků;
 • syndrom polycystických vaječníků;
 • poškození vaječníků během operace;
 • nemoc štítné žlázy;
 • onemocnění slinivky břišní;
 • narušení imunitního systému.

Mnoho žen bohužel své příznaky bagatelizuje nebo prostě nechtějí věnovat pozornost nepravidelným cyklům, které problém přičítají rychlému životnímu tempu a souvisejícímu stresu a špatné výživě. Ačkoli hormonální změny jsou nejčastější příčinou, je důležité zkontrolovat závažnější zdravotní stavy. Pokud se neléčí, může to vést k vážným zdravotním následkům..

Jaké testy je třeba provést pro nepravidelnou menstruaci

I při drobných změnách menstruace by se žena měla poradit s gynekologem. Pro správnou diagnózu objedná gynekolog vyšetření krevních hormonů. Test má smysl, pokud se provádí třikrát měsíčně: sedmý, čtrnáctý a dvacátý první den cyklu. Lékař také poskytne doporučení pro ultrazvuk reprodukčních orgánů. U dospělých žen je někdy nutná hysteroskopie nebo endoskopie dělohy.

Příčiny nepravidelných období lze určit pomocí:

 • základní krevní testy na hormony;
 • Ultrazvuk.

Pokud nejsou nalezeny žádné odchylky, je nutná další diagnostika:

 • kolonoskopie;
 • karyotypová analýza.

Nepravidelná menstruace - léčba

Léčba nepravidelného menstruačního cyklu samozřejmě závisí na typu poruchy diagnostikované u pacienta..

V případě hormonálních poruch způsobených chorobami, jako je syndrom polycystických vaječníků, je třeba užívat hormony. Léčba nepravidelných menstruací spočívá především v užívání hormonálních pilulek. Bohužel se často stává, že pouze nepřetržitý příjem hormonů zaručuje udržení stálého rytmu menstruačního cyklu. Bez léků není pravidelnost. Pokud je příčinou onemocnění syndrom polycystických vaječníků, může žena užívat hormony nebo podstoupit operaci.

Pokud test ukazuje hypertyreózu, může lékař předepsat tyrostaty - léky, které snižují sekreci hormonů. Léčba autoimunitního onemocnění bude náročná a bude vyžadovat spolupráci mezi různými odborníky, protože může nepříznivě ovlivnit různé orgány..

Pokud příčina nepravidelného krvácení spočívá na psychice, může pomoci psychoterapie. Deprese však může být ovlivněna hormonální nerovnováhou nebo hypotyreózou. To je doprovázeno ospalostí, chronickou únavou, podrážděností a dokonce problémy s pamětí. Proto stojí za to podstoupit krevní testy (TSH, T3, T4) a pokud zjistíte poruchy spojené s fungováním štítné žlázy, budete muset regulovat hladinu hormonů v těle. Vážnější stavy, jako je rakovina vaječníků, mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

Pravidelný menstruační cyklus může někdy narušit spousta stresu, intenzivního cvičení, změny klimatu nebo seriózní strava. Nepravidelné cykly se stávají téměř každé ženě. Jaký je důvod vašich nepravidelných menstruací, lékař vám to pomůže zjistit.

Menopauza je normální fyziologický proces, který je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin spojených s přechodem těla z reprodukčního období, které je charakterizováno pravidelnou menstruací, k jejich úplnému ukončení..

Týdenní Aktuality