Je normální, pokud vaše menstruace není těžká, ale uplyne 7-8 dní: jaký je důvod a co dělat?

Trvání menstruace není delší než týden a pravidelnost cyklu naznačuje zdraví ženy. Co když však krvácení trvá déle než 7–10 dní? Může být takový stav fyziologickou normou, malou poruchou v těle, nebo již jde o onemocnění orgánů reprodukčního systému? Jak tuto situaci napravit a jaké léky musíte užívat?

Menstruační cyklus: co to je a jak probíhá normálně?

Menstruační cyklus je změna, která se pravidelně vyskytuje v těle ženy a je zaměřena na přípravu na početí. Jedná se o velmi složité procesy spojené se změnami hormonálních hladin. Na začátku cyklu začíná tělo vytvářet ideální podmínky pro oplodnění a fixaci vajíčka v děloze, ale pokud nedojde k početí, produkce progesteronu klesá, endometrium (slizniční vrstva dělohy) je odmítnuto - a proces přípravy těla na těhotenství začíná znovu.

Začátek cyklu je považován za první den krvácení - výtok, což je směs krve a endometriálních částic ve formě hlenu, který vychází z pochvy. Cyklus končí poslední den před další menstruací. Poprvé se menstruace objevuje u dospívajících dívek ve věku 11 až 15 let. Jeho přítomnost hovoří o pubertě a přípravě těla na plodení..

Menstruace trvá od 3 do 6-7 dnů - to je období krvavého výtoku různé intenzity. Normální doby cyklu jsou 21 až 35 dní. Asi 50-80 ml krve vychází z pochvy za jeden den a po celou dobu menstruace - 250 ml.

Pro sledování pravidelnosti krvácení by si žena měla vést kalendář. V něm si musíte označit dny začátku a konce menstruace a v ideálním případě i své pocity. Kalendář se používá k diagnostice nemocí a také pomáhá vypočítat zpoždění v těhotenství.

Proč může menstruace trvat 7-8 dní?

Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, pak to ve většině případů znamená potíže ve fungování těla. Kromě toho může být prodloužené krvácení, zvláště pokud je závažné, nebezpečné: krev se ztrácí hodně železa, což může vést k anémii, různým gynekologickým onemocněním a dokonce k tvorbě nádorů.

Fyziologické příčiny

Každá žena má svůj vlastní cyklus, ale v průměru její období trvá 4–6 dní. První a poslední 1-2 dny výtoku jsou rozmazání a uprostřed menstruace hojné krvácení. Považuje se za variantu normy, pokud menstruace trvá 7-8 dní s hojným výtokem po dobu nejvýše 3 dnů.

Pokud jsou menstruace opožděné, nemusí to být spojeno s nemocemi. Tuto podmínku vyvolávají i další faktory:

 • Dědičnost. Pokud máma a babička prodlužovaly krvácení a zároveň si nestěžovaly na zdraví, pak je prodloužená menstruace normou..
 • Puberta. U dívek se povaha výtoku může během prvních 6 měsíců po nástupu menstruace změnit. Jedná se o přirozený jev, který naznačuje tvorbu hormonálních hladin. Pokud se cyklus po 1–2 letech nestabilizuje, je nutná konzultace s lékařem.
 • Climax. Nestabilita cyklu a změna délky krvácení mohou začít po 45 letech, kdy je funkce vaječníků oslabena.
 • Nestabilní psycho-emoční stav. Stres může vést jak ke zpoždění menstruace o několik měsíců, tak k prodlouženému krvácení. Cyklus se zpravidla obnovuje sám..
 • Nesprávná výživa. Krvácení může trvat déle u potravin, které ho aktivují, jako je káva nebo alkohol. Délka menstruace může být ovlivněna zdravou stravou..
 • Intrauterinní zařízení. U některých žen může menstruace po instalaci trvat déle - to znamená, že tato metoda antikoncepce není vhodná, je lepší spirálu odstranit.
 • Dlouhodobé užívání léků, které mohou ovlivnit srážení krve.
 • Příliš dlouhý nebo drsný styk.
 • Perorální antikoncepce. Účinek hormonálních léků na tělo může způsobit prodloužené krvácení, zkrátit cyklus a dvakrát za měsíc vyvolat menstruaci. Příznaky zmizí po 2–3 měsících, ale pokud vaše menstruace trvá 8–9 dní, musíte navštívit lékaře - nejčastěji musíte změnit metodu antikoncepce.

Patologické příčiny

Pokud má žena menstruaci 8. až 9. den, přestože se to dříve nestalo, měli byste se poradit s lékařem. Zvýšení doby menstruace může být výsledkem vývoje patologie:

 • Endometriózu nejčastěji doprovází dlouhá období. Endometrium aktivně roste, tvoří mnoho dutin a odchází během menstruace, v důsledku čehož krvácení trvá déle.
 • Porucha srážení krve způsobená von Willebrandovou chorobou, snížený počet krevních destiček, nedostatek vitaminu K..
 • Pokud je prodloužené krvácení doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, může to znamenat přítomnost pohlavně přenosné choroby.
 • Při adenomyóze rostou buňky sliznice dělohy do stěn orgánu. Menstruace trvá 8 dní, někdy i více, ale ztráta krve je malá.
 • Pokud vaše menstruace často trvá déle než týden, může to znamenat snížení nebo zvýšení funkce štítné žlázy. Hormony, které produkuje, ovlivňují metabolické procesy a narušují měsíční cyklus.
 • Důvodem pro dlouhou dobu může být běžné nachlazení. Virové onemocnění narušuje krevní oběh v děloze a způsobuje prodloužené krvácení.
 • Polypy, které se tvoří na pozadí dlouhodobého užívání léků obsahujících estrogen, mohou vyvolat prodlouženou regulaci.
 • Pokud menstruace trvá déle než obvykle, může to znamenat přítomnost fibroidů v děloze. Uzel brání kontrakci orgánu, v důsledku čehož se endometrium vylučuje pomaleji. Cyklus není posunut..

Co dělat, pokud menstruace trvá déle než týden?

Pokud období trvá déle než předepsané období, měla by být žena vyšetřena. Zahrnuje vyšetření gynekologem, ultrazvukové vyšetření, krevní test na hormony a další diagnostické metody v závislosti na údajném onemocnění. Jako první pomoc vám lékař pravděpodobně předepíše hemostatikum, protože těžká ztráta krve může vyvolat anémii z nedostatku železa. Pro tyto účely se používají následující:

 • lék "Vikasol" - analog vitaminu K, který zlepšuje srážení krve (používá se, pokud je problém způsoben nedostatkem živin);
 • znamená "Ditsynon", používaný k hojnému výtoku a děložnímu krvácení;
 • lék "Etamsilat", který stimuluje produkci krevních destiček.

Tradiční medicína také zahrnuje použití dalších skupin léků:

 • posílení stěn krevních cév;
 • přispívá ke kontrakci dělohy;
 • obsahující syntetické analogy ženských hormonů;
 • obnovení rovnováhy vitamínů a minerálů.

K zastavení krvácení lze použít lidové léky. Patří mezi ně kopřivový čaj nebo tinktura z březových pupenů (100 g na 500 ml vodky). S těžkými dlouhými obdobími pomůže použití namočených lněných semen, drcených melounových semen nebo šťávy vymačkané z listů jitrocelu.

Pokud menstruace trvá déle než 7 dní a je to kvůli stresujícímu stavu, musí se žena uchýlit k užívání lehkých sedativ (Tenoten, Sedofiton atd.). Podobnou vlastnost mají i odvary z máty, řebříčku a tinktury kozlíku lékařského..

Co dělat, pokud menstruace trvá déle než 7 dní

Když menstruace přichází k ženě pravidelně a vždy má téměř stejné trvání, znamená to, že zdraví jejího těla je normální. Jakékoli nesrovnalosti v povaze výtoku nebo v jejich délce mohou být důvodem k obavám, protože naznačují přítomnost patologií nebo hormonální nerovnováhu.

V tomto článku zjistíte, proč menstruace trvá déle než 7 dní a co dělat v takové situaci, zda takové projevy mohou být variantou normy a kdy byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

O normálním cyklu

Poprvé se menstruace objevuje u teenagera ve věku 12-15 let. Jedná se o velmi důležitý okamžik v životě každé dívky, která dokonce dostala své vlastní jméno - menarche. Příchod kritických dnů naznačuje, že tělo dívky se připravuje na možné těhotenství. V prvním nebo dvou letech může kolísat doba trvání cyklu a povaha výtoku, což je způsobeno hormonálními změnami v těle dívky, obvykle ve druhém roce se jeho pravidelnost vrátí k normálu.

Pamatujte, že normální cyklus menstruace by měl být pravidelný a bez příliš bolestivých pocitů během regulace. Doba výboje by měla kolísat do 3–5 dnů a celý cyklus by měl být v rozmezí 21–35 dnů. Během jedné menstruace by se mělo uvolnit 50 až 150 ml krve se zbytky vnitřní vrstvy dělohy, zatímco žena by neměla pociťovat žádné nepohodlí, jako je svědění nebo pálení. Zápach z výboje může mít mírný, ale nepřetrvávající odstín kovu, zápach hniloby, hnisu, shnilého masa nebo ryb není povolen.

Aby bylo možné sledovat pravidelnost nástupu kritických dnů, měl by být veden speciální kalendář, kde by měly být zaznamenány nejen dny příchodu předpisů, ale také vaše pocity během cyklu, což následně pomůže lékaři sestavit úplný obraz o průběhu onemocnění, pokud se objeví jakékoli porušení.

Proč menstruace trvá 7 a více dní

Zvažte hlavní důvody, proč menstruace trvá déle než sedm dní:

 • nitroděložní tělísko. Jedná se o velmi populární a účinnou metodu antikoncepce, která má navzdory svým pozitivním stránkám řadu vedlejších účinků. Dlouhá menstruace se přidává k nízké ceně, pohodlí a spolehlivosti. Pokud menstruace trvá déle než 7 dní a dochází k velmi hojnému výtoku, doporučuje se odstranit spirálu z těla a zvolit jinou metodu prevence těhotenství;
 • hormonální antikoncepce. Kvůli hormonálním změnám a návyku těla na novou metodu antikoncepce mohou první 2-3 cykly po zahájení užívání antikoncepčních pilulek trvat menstruaci déle než 7 dní a cyklus se může zkrátit. S redukcí cyklu dochází k menstruaci dvakrát za měsíc. Pokud tyto příznaky přetrvávají déle než 3 měsíce, měli byste se určitě poradit se svým lékařem, možná byste měli nahradit perorální antikoncepci jinými pilulkami nebo bariérovou antikoncepcí;
 • endokrinní onemocnění. S nadbytkem nebo nedostatkem určitých hormonů začínají onemocnění štítné žlázy. V takovém případě může dojít k prodloužené regulaci. V průběhu léčby byste se měli poradit s endokrinologem a složit testy na hormony;
 • změny související s věkem. Hormonální nerovnováha v dospívání může u adolescentů vyvolat přetrvávající regulaci po dobu 1–2 let po menarché. Toto je varianta normy, ale pokud se cyklus nevrátil do normálu po 2 letech, existují další vývojové abnormality nebo patologie, které vyžadují lékařský zásah. Hormonální nerovnováha nastává u ženy po 45 letech, kdy začíná útlum reprodukční funkce a začíná menopauza. Pro ženy v období po porodu je charakteristická také dlouhodobá regulace;
 • adenomyóza. S tímto onemocněním rostou buňky vnitřní slizniční vrstvy dělohy do jejích stěn. Za normálních okolností by se endometrium mělo odlupovat a úplně opustit dělohu během 3-5 dnů během menstruace. Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, ale není hojná, můžete mít podezření na přítomnost adenomyózy. Diagnózu můžete potvrdit během ultrazvukového vyšetření;
 • polypy. Jedná se o malá ložiska růstu endometria, která jsou sama o sobě neškodná, ale mohou způsobit delší období. Vytvářejí se na pozadí dlouhodobého užívání léků obsahujících estrogen;
 • krevní nemoci. S takovými onemocněními klesá hladina krevních destiček a tyto krevní buňky jsou přesně zodpovědné za zastavení krvácení. Anémie z nedostatku železa může vyvolat delší období;
 • nemoci, které se přenášejí během pohlavního styku. Pokud je prodloužená regulace doprovázena silnou bolestí v podbřišku, lékař nejprve předpokládá přítomnost pohlavně přenosných chorob. K jejich identifikaci jsou vyžadovány laboratorní testy (stěr, krevní test na ELISA);
 • novotvary v děloze. Pokud vaše menstruace začala příliš brzy a trvá déle než předepsané období, důvodem může být přítomnost nádorů jiné povahy. V počátečních stádiích se jak benigní novotvary, tak rakovina vyvíjejí asymptomaticky as intenzitou růstu ovlivňují povahu menstruačního toku, přičemž mohou existovat krátké i dlouhé menstruační cykly;
 • těžký náklad. Nadměrná fyzická aktivita přispívá nejen k prodlouženým předpisům, ale také k endokrinním změnám, proto při hledání krásné postavy nemusíte vyčerpávat tělo příliš intenzivní a těžkou fyzickou námahou;
 • nachlazení. Nachlazení naruší oběh krve v děloze a způsobí bolestivý stav v důsledku současného zánětu v těle, což navíc způsobí prodlouženou regulaci;
 • stresové situace. Emoční stres může v některých případech vést k menstruačním nepravidelnostem.

Jaké je nebezpečí

Poškození zdraví ženy může být způsobeno nejen patologií, která vyvolala prodlouženou regulaci, ale také samotným krvácením. Pokud vaše menstruace trvá déle než týden, tělo ztrácí hodně železa a anémie se vyvíjí na pozadí jeho nedostatku..

Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, může to být příznak mimoděložního plodu nebo hrozba spontánního potratu. Prodloužená regulace může navíc znamenat, že žena je vážně nemocná nebo má rakovinu. Včasné vyhledání lékařské pomoci a zastavení krvácení v některých případech může dokonce zachránit život ženy.

Diagnostika

Pokud si pacient stěžuje na prodlouženou regulaci, gynekolog nejprve provede průzkum, aby pochopil, jaké další příznaky doprovázejí abnormální výtok. Dále se provádějí následující diagnostická opatření:

 • gynekologické vyšetření na křesle;
 • Ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému;
 • šmouhy z flóry;
 • krevní test na hormony, srážlivost a hladinu krevních destiček;
 • kolposkopie;
 • MRI břicha;
 • cytologické vyšetření a biopsie;
 • analýza řezu pomocí PCR.

V závislosti na údajné příčině vleklé regulace lze seznam diagnostických postupů rozšířit nebo zmenšit..

Co dělat

Normálně by menstruace měla snížit jejich intenzitu blíže k 3-4 dnům, ale pokud se nejen táhnou déle než 7 dní, ale také se stanou ještě hojnějšími, musíte určitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud existují delší období, což se nedoporučuje, je to samoléčba a použití lidových léků bez lékařského předpisu.

Pokud je velká ztráta krve doprovázena silnou bolestí, ztrátou síly a bledou kůží, musíte okamžitě zavolat sanitku. Před příjezdem sanitky vám pomůže zmírnit stav studený obklad na spodní část břicha, když ležíte vodorovně, vyložíte nohy nad úroveň těla, můžete si pod ně dát váleček nebo polštáře.

Léky a lidové léky

Pouze odborník přesně ví, jak zastavit menstruaci, která trvá déle než 7 dní. V nemocničním prostředí lze předepsat léky, které stahují dělohu, a také hemostatické léky, jako jsou Vikasol a Ditsinon. Takové léky mají mnoho kontraindikací a vedlejších reakcí, proto se nedoporučuje používat je podle vlastního uvážení. U některých patologií, které vyvolávají vleklou regulaci, léčba zahrnuje chirurgický zákrok..

Kromě hlavní terapie může gynekolog doporučit použití tradiční medicíny. Zde jsou nejoblíbenější recepty na odvary a nálevy, které naše pra-pra-babičky používaly po dlouhou dobu:

 • Cyklus můžete normalizovat odvarem z bylinné sbírky, který ve stejném poměru zahrnuje listy máty peprné, břízy, řebříčku a kořene kozlíku lékařského. Falešná bylinná směs v jídelně se nalije šálkem vroucí vody a vaří se ve vodní lázni čtvrt hodiny bez vaření. Bujón se filtruje a přidá se k vařené vodě do 250 ml. Po celý den si dejte malé doušky;
 • lžíce suchých mladých březových listů se nalije sklenicí vroucí vody, vyluhuje se po dobu 6-7 hodin a vysuší se. Vezměte infuzi třetiny sklenice třikrát denně;
 • lžíce listů kopřivy se nalije vroucí vodou, napustí se a vezme se ve 2 sklenicích po celý den. Stejným způsobem můžete připravit infuzi z pastýřské kabelky..

Aby byla léčba účinná, musíte dodržovat všechny předpisy lékaře a pro větší účinnost kombinovat tradiční léky s lidovými léky.

Proč menstruace trvá dlouho a jak je zastavit?

Fyziologické příčiny prodloužené menstruace

Menstruační krvácení u zdravé ženy má stejné trvání. V prvních dnech může být výtok hojný a mírně bolestivý, což se také nepovažuje za odchylku od normy. Ženy se zvýšenou srážlivostí krve mohou mít menstruaci se sraženinami a hlenem, ale neměly by způsobovat nepohodlí. Normální doba menstruačního krvácení je 3 až 7 dnů. Pokud jediný hnědý výtok trvá až 8–9 dní, není důvod k panice. Pravidelná prodloužená období však mohou negativně ovlivnit vaše zdraví a dokonce vést k anémii..

Častým důvodem, proč menstruace trvá dlouho, jsou děložní myomy a endometrióza.

Příčiny prodlouženého výboje:

 • Přechodný věk. V prvním roce, s tvorbou menstruačního cyklu, mohou mít dívky obvykle poruchy. Krvácení nepřichází včas, může být velmi slabé nebo hojné.
 • Užívání léků. Menstruace je dlouhá a výtok se rozmazává po dobu 5-10 dnů při použití některých léků. Tuto reakci nejčastěji způsobují hormonální léky. Tento vedlejší účinek je vždy uveden v anotaci léčivé látky..
 • Používání nitroděložní antikoncepce. Cívky, které chrání před otěhotněním, často způsobují tuto reakci v těle. Menstruace se stává nejen dlouhou, ale také bohatou.
 • Porušení menstruačního cyklu. Období delší než obvykle mohou být způsobena zpožděním. Není důvod k panice, pokud příští menstruace přijde včas a není doprovázena dlouhým výtokem.
 • Důsledky potratu. Po ukončení těhotenství je krvácení delší než normální menstruace. Lékař obvykle na takové reakce těla předem pacienta upozorní..
 • Poporodní období. Během 1,5-2 měsíců po porodu má žena lochii. Nemají nic společného s obdobími, ale někteří pacienti jim říkají dlouhé období..

Stres, změna klimatu, dramatická ztráta hmotnosti, změny ve stravě a další faktory, které nejsou patologickými příčinami, mohou ovlivnit délku menstruačního toku..

Patologie způsobující krvácení

Pokud výtok nekončí déle než 9-11 dní, znamená to patologii. Tento stav vyžaduje diferenciální diagnostiku, protože může být příznakem různých patologií. Seznam povinných studií zahrnuje:

 • Ultrazvuk malé pánve;
 • obecný a biochemický krevní test;
 • koagulogram;
 • vaginální nátěr pro čistotu;
 • Test PAP;
 • kolposkopie děložního čípku;
 • pipetová endometriální biopsie;
 • MRI dělohy.

Pokud je to nutné, provede se kyretáž a poté je předepsána studie získané biopsie nebo hysteroskopie. Diagnóza nejčastěji není obtížná..

Pokud je doba krvácení o 1-2 dny delší než obvykle, není důvod k panice

Patologické krvácení je způsobeno následujícími chorobami:

 • Endometrióza dělohy. Patologie je charakterizována rozšířením funkční vrstvy dělohy do tloušťky myometria. Ženy mají výtok před a po menstruačním krvácení, jsou přítomny sraženiny.
 • Myom dělohy. Benigní nádor myometria s velkými rozměry způsobuje deformaci orgánu a delší dobu.
 • Nádory vaječníků. Sexuální žlázy zajišťují pravidelný cyklus. Když se objeví novotvary, jejich práce je narušena.
 • Endokrinní poruchy. Menstruační cyklus odráží onemocnění štítné žlázy, nadledvin, hypotalamu a hypofýzy.
 • Hormonální nerovnováha. Prodloužené krvácení způsobuje nadbytek mužských hormonů, nedostatek progesteronu.

Po čtyřiceti letech mají ženy často narušení cyklu. Tento stav hovoří o blížící se menopauze. Důvodem pro zkoušku jsou dlouhá období na pozadí zpoždění..

Co dělat

Pokud je krvácení silné, žena často začne panikařit a neví, jak zastavit výtok. První věcí, kterou musíte udělat v případě prudkého zhoršení zdraví, je zavolat sanitku. Zatímco lékařský tým jde k hovoru, musíte zaujmout vodorovnou polohu a aplikovat chlad na dolní část břicha. Než se objeví lékaři, neměly by se užívat léky, protože mohou komplikovat diagnostiku.

Pokud je menstruace prodloužena, opakuje se více než jeden cyklus, ale nezpůsobí vážné zhoršení pohody, je nutné navštívit gynekologa. Po vyšetření lékař diagnostikuje a předepíše vhodné korekční schéma.

Léčba hnědého výtoku

Hemostatika se používají k zastavení menstruačního krvácení a k poskytnutí nouzové péče. Stimulují tvorbu krevních sraženin v cévách, pomocí kterých je zastaveno krvácení. Hemostatika lze užívat pouze při absenci kontraindikací.

Druhou fází korekce je etiotropní léčba. V závislosti na příčinách krvácení se vybírají léky. Perorální antikoncepce je často předepisována ženám. Potlačují produkci vlastních hormonů, snižují aktivitu vaječníků a zajišťují pravidelný menstruační tok..

Dlouhodobé krvácení může vyžadovat chirurgický zákrok. Tato metoda léčby se nejčastěji používá při problémech s endometriem. Během kyretáže je odstraněna funkční vrstva dělohy. V budoucnu je ženě předepsána antibiotika k prevenci infekčních procesů, injekce ke zvýšení kontraktilní aktivity svalové vrstvy a hormonální léky.

Menstruace by měla být pravidelná, ale nikoli bohatá. Doba krvácení a doba intervalu mezi obdobími vám umožní posoudit práci reprodukčních orgánů.

Proč menstruace trvá déle než 7 dní

Průměrná doba menstruace se obvykle pohybuje od 3 do 6 dnů. Pokud období trvá déle než 7 dní, znamená to odchylky nebo patologické poruchy vyskytující se v těle ženy. Jedinou výjimkou je dlouhý cyklus 30–35 dní, přičemž týdenní období je normální. Existuje několik důvodů pro období delší než 7 dnů. V některých situacích je takový stav těla normou, v jiných je to patologický proces..

Příčiny dlouhých období

Existuje několik fyziologických důvodů, proč menstruace trvá déle než 7 dní. Normálně je taková menstruace pozorována:

 • kvůli dědičnosti;
 • po potratu;
 • při užívání hormonální antikoncepce;
 • při použití mechanické antikoncepce, například spirály;
 • před menopauzou;
 • do 6 měsíců po první menstruaci;
 • po porodu.

Když menstruace pokračuje sedmý den, zatímco norma pro ženu je 6 dní, může to být způsobeno stresem, intenzivní fyzickou námahou, přepracováním a prudkou změnou klimatických podmínek. Takové podmínky jsou normou, cyklus se stabilizuje sám..

V ostatních případech, pokud menstruace trvá celý týden, je nutné naléhavě konzultovat s lékařem, protože je možné, že v těle probíhají patologické procesy. Největší rizika jsou spojena s přítomností zánětu v reprodukčních orgánech, onemocnění dělohy, hormonálních poruch.

Pokud má žena dlouhý cyklus delší než 30 dnů a menstruace trvá každý měsíc 7 dní, je to normální a nevyžaduje lékařskou pomoc.

Zánětlivá onemocnění

Selhání menstruačního cyklu a vleklá povaha menstruace mohou být způsobeny pohlavně přenosnými chorobami, které vyvolávají rozvoj zánětlivého procesu. Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, zatímco jsou pozorovány další specifické příznaky, musíte vyhledat pomoc od odborníka. Přítomnost patologií lze rozpoznat podle příznaků jako:

 • výskyt bolestivých pocitů;
 • přítomnost patologických sekretů, které mají bělavý, nažloutlý, nazelenalý odstín a nepříjemný zápach menstruačního toku;
 • výskyt svědění a pálení v genitální oblasti.

Pokud vaše menstruace trvá 7-8 dní a objeví se výše popsané příznaky, je nutné diagnostikovat objevenou patologii a zahájit její léčbu včas. Zvláštní pozornost je třeba věnovat situacím, kdy je menstruace 9. den. V tomto případě může dojít k infekci, která zvyšuje riziko vzniku nebezpečných komplikací, které ovlivňují reprodukční funkce a celkovou pohodu ženy..

Patologie dělohy, endometria

Existuje několik děložních patologií, které prodlužují průběh menstruace na 8 nebo více dní. Tyto zahrnují:

 1. Myom je benigní novotvar lokalizovaný ve svalech a pojivových tkáních dělohy. Takové uzly zabraňují kontrakci orgánu, v důsledku čehož klesá aktivita vylučování endometria. U myomu se menstruační cyklus nemění, ale doba menstruace může dosáhnout 10 dnů..
 2. Polypy jsou benigní výrůstky v děloze, které se tvoří z buněčných struktur endometria. Může se snadno poškodit a způsobit krvácení.
 3. Endometrióza je patologie charakterizovaná růstem vrstvy, která pokrývá vnitřní děložní dutinu v oblasti sousedních orgánů a tkání. Existuje takový poddruh této nemoci jako adenomyóza. Je charakterizován proliferací epitelu ve svalové oblasti dělohy. S takovým porušením může být menstruace charakterizována snížením nebo zvýšením objemu krevních sekrecí, porušením cyklu. Nejčastěji s endometriózou trvá menstruace 9 nebo více dní..
 4. Hyperplazie endometria - klíčení epitelu uvnitř orgánu, zesílení vrstvy. S takovou patologií endometria dělohy existuje riziko vzniku rakovinového nádoru..
 5. Chronická endometritida dělohy je zánětlivý proces, který se může šířit do svalové vrstvy dělohy. Zároveň menstruace trvá déle, ve výtoku se objevují nečistoty hnisu..

Důvodem prodloužení doby menstruace může být také eroze děložního čípku. Tuto patologii lze rozpoznat podle přítomnosti krvácení, které není spojeno s menstruačním cyklem..

Užívání antikoncepce

Kombinovaná perorální antikoncepce může ovlivnit ženský menstruační cyklus. Tento jev je nejčastěji pozorován během prvních 3 měsíců po zahájení užívání antikoncepčních léků. Současně menstruace trvá déle než jeden týden a může se také objevit několikrát za měsíc..

Během tohoto období by měla být normalizována hladina pohlavních hormonů, menstruační cyklus a doba menstruace. Pokud se tak nestane, musíte přestat užívat tyto léky a poraďte se s lékařem..

Hormonální poruchy

Důvodem, proč menstruace trvá 7 dní, může být hormonální nerovnováha. Za normálních okolností jsou tyto změny způsobeny:

 • menopauza;
 • období po porodu;
 • potrat.

V této době dochází v těle ženy k hormonálním změnám, v důsledku čehož menstruace trvá déle než 7 dní.

Hormonální narušení může být také způsobeno patologickými důvody. Pokud je vaše menstruace 8. den, musíte zkontrolovat funkci štítné žlázy. S takovým neobvyklým trváním kritických dnů začne štítná žláza produkovat zvýšené nebo snížené množství hormonů. Takové porušení může snížit pravděpodobnost těhotenství a zkomplikovat jeho průběh v budoucnu..

Diagnostika odborníkem

Chcete-li zjistit důvod vzniku prodlouženého období, musíte se poradit s lékařem. Je nutné podstoupit gynekologické vyšetření, ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučila přítomnost patologií genitálií. Specialista také předepíše vyšetření založené na laboratorních a instrumentálních technikách, aby získal úplný obraz o hormonálním stavu těla, přítomnosti zánětlivých onemocnění a poruch srážení krve.

Na základě získaných údajů as přihlédnutím k individuálním charakteristikám ženy předepíše gynekolog léčbu. Pokud terapie nepřináší požadovaný účinek, měli byste se poradit s lékařem, abyste ji napravili..

Ošetření před schůzkou s gynekologem

Pokud žena nemá možnost brzy navštívit lékaře, měla by se pokusit zastavit krvácení sama. Ne všechny ženy v nežném pohlaví však vědí, co mají dělat, pokud jsou menstruace dlouhé a těžké, i když existují problémy se srážením krve. V takové situaci by měla být přijata koagulancia. Kyselina aminokapronová je považována za jedno z účinných látek této skupiny..

Pokud je krvácení způsobeno nedávným zavedením cívky, může žena užít lék na zastavení kapilárního krvácení: Dicinon, Tranexam.

Pokud vaše menstruace trvá déle než 7 dní, můžete použít recepty tradiční medicíny. Jedním z nejúčinnějších prostředků k zastavení krvácení je kopřivový čaj. Doporučuje se pít v objemu nepřesahujícím 2 litry denně. Kromě toho můžete použít namočená surová lněná semínka, nápoj vyrobený z horalů, čerstvě vymačkaný džus z jitrocelu, drcená melounová semínka.

Nelze ignorovat situace, kdy menstruace trvá dlouho (nekončí sedmý nebo devátý den). I když menstruace pokračovala a poté se zastavila, měla by žena navštívit gynekologa, aby se vyloučilo riziko vzniku nebezpečných patologií. Včasná návštěva lékaře je klíčem k rychlému uzdravení, normalizaci menstruačního cyklu a udržení reprodukčního zdraví.

Příčiny a alternativní léčba po delší dobu

Normální menstruační cyklus

První období dívky se nazývá menarche. Obvykle začínají ve věku 12-15 let. Zpočátku se menstruační cyklus pouze ustavuje a může být nepravidelný. U některých dívek se vrátí k normálu až ve druhém roce..

Zavedený a normálně běžící měsíční cyklus je pravidelný a bezbolestný, nebo v předvečer menstruace je možné nepohodlí, vyjádřené minimálně. Délka normální menstruace se pohybuje od 3 do 5 dnů a interval mezi menstruací se pohybuje od 21 do 35 dnů.

S každým měsíčním objemem krvácení by mělo být od 50 do 150 mililitrů a výtok by neměl mít štiplavý zápach a být doprovázen svěděním nebo pálením.

Pro sledování správnosti menstruačního cyklu je velmi důležité dodržovat měsíční kalendář, každý měsíc si v něm označovat intervaly a trvání menstruace. Je vhodné zaznamenat všechny odchylky v cyklu, protože to je důležité pro zdraví ženy.

Fyziologické problémy problému

Normálně menstruační cyklus jakékoli ženy začíná procesem menstruace, představovaným sekrety, které umožňují odstranění všech prvků reprodukční povahy z těla. Ukázalo se tedy, že tělo přejde do dalšího cyklu a začne znovu připravovat vajíčka na početí. Ženské tělo, které je ve zdravém stavu, je doprovázeno upraveným cyklem, který má průměrně 28 dní a má malé odchylky. Ukazuje se, že díky menstruaci se otevírá nový cyklus, který trvá 3–5 dní. Podrobnější harmonogram jejich průběhu závisí na osobních vlastnostech organismu, ale zpravidla zůstává zavedení tradičního režimu..

Existuje několik vnitřních a vnějších kauzálních faktorů, které mohou přispět k narušení menstruačního cyklu a způsobit stavy, kdy vaše menstruace trvá týden nebo déle. V zásadě platí, že pokud po obvyklém období vypouštění pokračuje několik dní. To je ale za předpokladu, že vypouštění je sporé a prádlo jen mírně rozmazává. Pokud mluvíme o vysoce kvalitní krvi, která teče po dlouhou dobu, je to s největší pravděpodobností patologický stav, který vyžaduje urgentní opatření pro vysoce kvalitní terapeutický proces..

Bez ohledu na normy a patologické předpoklady je menstruace, která trvá dlouhou dobu, sama o sobě nebezpečná. Koneckonců, takové podmínky znamenají ztrátu krve a existuje také možnost vzniku stavů, které zahrnují nevratné komplikace. Kromě toho se spolu s menstruací vylučuje z těla velké množství železa, což vede k nedostatku hemoglobinu a obecnému oslabení. Jak již bylo uvedeno dříve, nadměrně dlouhý menstruační cyklus nebo samotný výtok mohou být normální nebo abnormální, v závislosti na některých dalších faktorech..

Příčiny dlouhých období

Pokud vaše menstruace trvá déle než obvykle, jedná se o jednu z menstruačních nepravidelností a může být příznakem onemocnění.

Příčiny nejčastěji způsobující prodloužené krvácení:

 • nitroděložní tělísko;
 • hormonální antikoncepce;
 • patologie štítné žlázy;
 • hormonální nerovnováha;
 • adenomyóza;
 • polypy endometria;
 • genitální infekce;
 • hematologické problémy;
 • novotvary dělohy.

Většina žen dává přednost antikoncepci pomocí nitroděložního tělíska kvůli jeho dostupné ceně a snadnému použití. Stačí nainstalovat spirálu a bude svou funkci plnit několik let. Tato metoda antikoncepce má však své vlastní vedlejší účinky a může vést k tomu, že menstruace trvá déle než 7 dní. V případě, že je tento nežádoucí účinek zaznamenán dlouhodobě a trvale, je nutné spirálu odstranit a zvolit jiný způsob ochrany před nechtěným těhotenstvím.

Užívání hormonální antikoncepce u některých žen vede k tomu, že období trvá déle, než je obvyklé. Na začátku užívání pilulek, prvních 3 měsíců, se menstruace prodlužuje, někdy se dokonce opakuje během měsíce. Pokud při užívání hormonální antikoncepce trvá menstruace déle než obvykle a trvá déle než 3 měsíce, měli byste se poradit se svým lékařem. Lékař si vezme jiný lék nebo navrhne jinou antikoncepci.

Dysfunkce štítné žlázy nastává ve formě snížení nebo zvýšení její práce. Hormony produkované touto žlázou ovlivňují metabolismus v těle, a proto poruchy její práce velmi často narušují menstruační cyklus. Mnoho žen si stěžuje na delší období po dobu delší než 5 dnů a pokud se současně vyskytnou příznaky onemocnění štítné žlázy, je nutné podstoupit vyšetření endokrinologem.

Krvácení může trvat dlouhou dobu s hormonálními poruchami souvisejícími s věkem.

Nejprve k tomu dochází u nepravidelných období u dospívající dívky, kdy ještě nebyla stanovena rovnováha pohlavních hormonů. V období menopauzy klesá koncentrace hormonů, funkce reprodukčního systému mizí. Na tomto pozadí se mění měsíční cyklus a menstruace může trvat dlouho..

Patologický stav, při kterém endometrium roste do stěn dělohy, se nazývá adenomyóza. Z tohoto důvodu se endometrium nemůže během menstruace normálně odlupovat, dochází k mikrotraumatu dělohy. Výsledkem je, že menstruace trvá mnohem déle..

Polypy endometria jsou benigní novotvary. Objevují se kvůli porušení obsahu estrogenu v důsledku léčby nebo hormonálního narušení. Polypy interferují s normální obnovou endometria a tím prodlužují dobu krvácení.

Pohlavně přenosné nemoci způsobují zánětlivé změny v orgánech reprodukčního systému. To se projevuje bolestí, patologickým výtokem a je také příčinou dlouhých období..

Krvácení se nemusí zastavit ani sedmý den kvůli poruše krvácení. Takové stavy se vyskytují při von Willebrandově chorobě, poklesu počtu krevních destiček, nedostatku vitaminu K v těle.

Děložní myom je benigní novotvar, který se vyskytuje iu mladých žen. Je to příčina trvání menstruace po dobu delší než 10 dnů a také s jejím vývojem je mezi obdobími zaznamenáno krvácení. Pokud vaše menstruace trvá 2 týdny nebo déle, může to být jeden ze známek rakoviny dělohy..

Menstruace trvá 7 a více dní - když je to bezpečné

 1. Užívání hormonálních léků. Taková antikoncepce narušuje přirozenou hormonální rovnováhu těla. V prvních 3–6 měsících proto může menstruace trvat déle. Pokud je tento nežádoucí účinek prodloužen nebo je příliš mnoho krve, stojí za to opustit tuto možnost antikoncepce.
 2. Mechanické metody antikoncepce. Při instalaci nitroděložního tělíska to může být poprvé dlouhé a těžké období. Pokud žena ztrácí hodně krve, zvažte jinou metodu antikoncepce..
 3. Poporodní období. Zatímco se tělo zotavuje z porodu, první období jsou dlouhá.
 4. Tvorba menstruačního cyklu u dospívajících. U mladých dívek se hormonální pozadí právě vytváří, takže zpočátku je docela možná prodloužená menstruace..

Ve všech těchto případech by se prodloužená období měla časem zastavit. Pokud se však opakují po mnoho cyklů za sebou, musíte kontaktovat gynekologa.

Nebezpečí delšího období

Kromě negativních důsledků samotné nemoci, která způsobuje prodlouženou menstruaci, samotné prodloužené krvácení významně poškozuje zdraví ženy.

Pokud krvácení trvá deset nebo více dní, vede to ke ztrátě významného množství železa v krvi a na tomto pozadí dochází k anémii.

Krvácení, které trvá sedm dní, může být známkou mimoděložního těhotenství nebo hrozbou potratu, rakoviny a jiné závažné patologie reprodukčního systému. Trvalé krvácení může vyžadovat neodkladnou péči a urgentní operaci.

Přirozené důvody nedostatečné regulace

Někdy je menstruační zpoždění o několik dní normální a neznamená to, že musíte vyhledat pomoc od odborníka. Častou příčinou tohoto jevu je silný emoční šok (rozchod, smrt milovaného člověka, silná hádka s přítelem), náhlá změna prostředí (nový tým, stěhování, nové pracoviště) nebo deprese ženy.
Pokud jste nedávno nebyli vystaveni psychologickému šoku a nemáte menstruaci, je to důvod přemýšlet o okamžité návštěvě gynekologické ordinace.

Vyšetření gynekologem a pohotovostní péče

Krvácení, které se dlouho nezastaví, je jednoznačným důvodem k návštěvě lékaře. Je nutné být vyšetřen odborníkem a najít důvod. Takový stav nemůžete ignorovat a léčit se, protože to může být příznak vážných onemocnění..

Lékař vyjasní stížnosti a provede gynekologické vyšetření. Budete muset udělat ultrazvukové vyšetření, darovat krev pro obecnou analýzu. Při podezření na hormonální poruchy se zkoumá koncentrace hormonů v krvi.

Kromě toho, aby se zjistila příčina dlouhých období, jsou prováděny nátěry vaginálního výtoku. Dále se provádí MRI břišní dutiny, kolposkopie. Při podezření na onkopatologii se provádí cytologické vyšetření a biopsie. K diagnostice genitálních infekcí se provádí krevní test metodou PCR.

Pokud je z nějakého důvodu nezávislá návštěva kliniky nemožná, nouzová péče doma může být použita pouze jako dočasné opatření, dokud nedorazí lékař. Chcete-li to provést, musíte aplikovat chlad na dolní část břicha..

V nemocničním prostředí se ke zúžení dělohy používají sanitky. Používají se hemostatika (vikasol, dicinon). Některá onemocnění vyžadují chirurgický zákrok.

Proč je cyklus přerušen: fyziologická stránka problému

Narušení cyklu je hlavně patologie, ale existují výjimky z tohoto pravidla, které mohou zahrnovat následující podmínky:

 • nedostatek zavedeného cyklu u mladých dívek: tělo si dosud nezvyklo na nový stav, proto se v něm vyskytuje velké množství přeskupení, což s sebou nese zejména změny v průběhu menstruace - někdy mohou přijít kritické dny později;
 • klimakterické období, stejně jako čas před jeho nástupem nebo po kurzu - v této situaci tělo nefunguje správně a vyladí se novým způsobem, takže není divu, že menstruace může trvat déle, než je předepsaná doba;
 • užívání určitých léků - mohou to být hormonální antikoncepce, antibiotika a antibakteriální skupiny, to vše může způsobit menstruaci po dobu jednoho týdne nebo dokonce 2 týdnů;
 • nesprávná strava může způsobit vážnou poruchu fungování reprodukčního systému, zejména - nadměrná konzumace kyselin, jednoduchých sacharidů, živočišných tuků;
 • změna klimatu je dalším faktorem, který není patologický, ale má obrovský vliv na průběh „těchto“ dnů: pokud jste se přestěhovali, možná to je důvod, v tomto případě je průběh měsíčních 7 dnů normální;
 • normou jsou také poporodní podmínky krvácení, protože v této době tělo prochází restrukturalizací a potřebuje určitou dobu, aby se plně zotavilo.

Pokud se takový stav stal jednorázově nebo několikrát, pak je to normou, ale pokud se opakuje každý měsíc, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Lidové léky

Lidové léky ve formě bylinných odvarů se již dlouho používají po dlouhou dobu. Takové zacházení by nikdy nemělo nahradit tradiční zacházení - je to pouze doplněk. Musíte použít lidové léky pouze po konzultaci s gynekologem.

Když se obáváte dlouhé menstruace, dobře pomáhá odvar z přesličky, připravte infuze z malinových listů, řebříčku, dubové kůry.

Aby se snížila ztráta krve, vaří se 1 lžíce pastýřské kabelky ve 200 ml vroucí vody a nechá se vařit asi půl hodiny. Vývar by měl být opilý dvakrát denně, usrkávat..

Kromě toho je užitečné vařit sušené kopřivy ve sklenici vroucí vody, nechat 1 hodinu a užívat třikrát denně..

Chcete-li připravit další produkt, vezměte 100 gramů sušené kopřivy, mletých kořenů hořáku a pastýřské kabelky. Dále nalijte 3 lžíce směsi do 600 ml vroucí vody a vařte na mírném ohni asi půl hodiny. Užívejte 1 až 2krát denně.

Lidové léky jsou bezpečné a největšího účinku se dosáhne v kombinaci s tradičními léky..

Co je potřeba udělat

Pokud nadcházející menstruační syndrom trvá dlouho, zejména je to sedmý den, neměli byste okamžitě vyvozovat závěry o patologickém stavu. Nejprve se musíte poradit se svým ošetřujícím specialistou. Je pravděpodobné, že změněný stav reprodukčního systému byl ovlivněn vnějšími faktory nesouvisejícími s nemocemi. V každém případě je nutné přijít ke konzultaci ke gynekologovi, protože pouze zkušený lékař bude schopen říci, jaký je problém a co znamená průběh měsíčních 7 dnů..

Jak dlouho trvá menstruace v průměru? Důvody pro zvýšení teploty před menstruací? Indikace a norma bazální teploty po menstruaci? Je normální, že menstruace začala během sexu?

Co by nemělo být výtok během menstruace

Když víte, která období jsou považována za normální, s informacemi o objemu, barvě, době trvání, můžete zjistit nebo popřít přítomnost nepřirozených procesů.

Vlastnosti výboje

Operace echinokokové cysty jater

Jablečný ocet pro recenze lupů

Mezi běžné typy absolutoria, které svědčí o porušení, patří:

Odchylka od normyVlastnosti projevu
Kotvy s nahnědlým odstínemPokud je pozorováno několik dní před nástupem menstruace
Silně hnědáPokud jsou přítomny 5-7 dní před menstruací
SraženinyDoba trvání až 7 dnů je přirozeným jevem. Pokud menstruace nekončí déle než týden - známka selhání.
Opírat sePříliš malý výtok
RůžovýSvětlá barva krve během menstruace, jako by s vodou
Hnědý, slizkýIndividuální projev pomocných příznaků

Krvácení u žen starších 40 let

Pokud během postmenopauzálního období trvá menstruace déle než obvykle, je to znepokojující. Pokud se dospělá žena, která má menstruaci, potýká s příznaky, jako jsou závratě, nevolnost, necitlivost končetin a silná bolest v děloze, může příčina problému spočívat ve vývoji patologického procesu. Pokud máte tyto příznaky, musíte podstoupit lékařskou prohlídku.

Existuje několik důvodů pro dlouhá období po 40 letech..

Polypóza

Toto onemocnění je charakterizováno výskytem na sliznicích dělohy a dalších orgánů malé pánve benigní formace - polyp.

Prodloužená menstruace je jedním z hlavních příznaků polypózy. Často postihuje ženy po 45 letech. Takové neškodné výrůstky musí být odstraněny. Po období zotavení se doba menstruace normalizuje.

Pokud se menstruace prodlouží, zatímco žena zažívá akutní bolest v oblasti vaječníků, závratě a nevolnost, může to znamenat hyperplazii endometria.

Onemocnění je charakterizováno růstem vnější vrstvy dělohy mimo orgán.

Důsledkem tohoto procesu je prodloužená menstruace.

S onemocněním také dochází k zesílení endometria. Jeho růstový proces je neškodný..

Rakovina těla dělohy

Pokud jsou dlouhá období po 50 letech doprovázena pravidelně se vyskytující silnou bolestí v dolní části břicha, křížové kosti a dolní části zad, existuje riziko maligního nádoru na těle dělohy..

Jedná se o vážnou patologii, která vyžaduje pozornost nejen onkologů, ale také chirurgů. Rakovina děložního těla je léčena chemoterapií, hormonální terapií nebo radiační terapií. Při včasné diagnóze lze nádor odstranit bez následků..

Proč se menstruační období zvýšilo?

Když si dívka všimla, že její období trvá mnohem déle než předepsané období, začíná se divit: jaký je důvod menstruačního selhání? A skutečně existuje spousta důvodů: od každodenního stresu po vážná onemocnění..

Zvýšení menstruace může naznačovat hormonální nerovnováhu v těle, během níž se neprodukuje hormon progesteron. Tento hormon je zodpovědný za zastavení krvácení během menstruace. Také silné krvácení může naznačovat nedostatek ovulace jako neschopnost otěhotnět..

Pokud menstruace po dlouhou dobu trvá velmi hojně, jako první dny cyklu, může to znamenat nesprávnou funkci vnitřních orgánů kyčelní části těla a přítomnost gynekologických problémů..

Menstruační nepravidelnosti spojené se zvýšením menstruačního cyklu mohou naznačovat vážnější problémy v těle:

 • dysfunkce vaječníků;
 • cysta;
 • maligní a benigní nádory pohlavních orgánů;

Následující faktory mohou způsobit odchylky v činnosti reprodukčního a endokrinního systému:

 • nesprávná výživa;
 • zneužívání kávy a alkoholu;
 • kouření;

Pokud vaše menstruace trvá déle než obvykle, lze to přičíst intenzivnímu sexu během menstruace. To vše je mýtus, který by měl být zničen jednou provždy. Sex v žádném případě nemůže ovlivnit prodloužení načasování menstruace. Pokud je žena zdravá, pak její menstruace také probíhá v normálním rytmu, bez ohledu na její sexuální aktivitu.

Někdy zjistíte, že menstruace nastává během těhotenství a trvá až 10 dní. Může také existovat spousta důvodů pro tento druh selhání. V jednom případě to může naznačovat jedinečnost ženského orgasmu a v druhém případě to může signalizovat pravděpodobnost potratu..

Nezapomeňte, že menstruační cyklus se ztrácí i po zevním chirurgickém zákroku (potratu). V tomto případě je menstruace nestabilní, protože došlo k přirozeně zcela neplánovanému zásahu do ženského těla.

Po porodu existuje vysoká pravděpodobnost selhání menstruačního cyklu, protože tělo se musí nejen přizpůsobit novým podmínkám, ale také zcela znovu vybudovat a zajistit správnou funkci absolutně všech systémů. Současně je normou měsíční období 10 dnů..

Tváří v tvář problému zvýšení menstruačního cyklu byste měli okamžitě vyhledat kvalifikovanou pomoc, protože samoléčba může vést k nevratným následkům.

Měsíční špinění je běžným příznakem u žen v reprodukčním věku. Objevují se v intervalech 28-36 dnů a indikují uvolnění mrtvého vajíčka a mrtvých endometriálních částic venku.